44 سال از تولید نسل های مختلف بی ام و می گذرد و این شرکت بدون هیچ گونه وقفه ای در حال تولید و معرفی نسل های جدید این محصول پرطرفدار خود به عنوان یک سدان سایز متوسط  لوکس که در سگمنت E دسته بندی شده است.
 
 10 ویژگی جالب در مورد نسل جدید ب ام و سری 5

حال نسل هفتم این مدل محبوب که با کد پایه ای G30 خوانده می شود و به عنوان مدل 2017 از ماه فوریه (بهمن ماه) فروش آن آغاز خواهد شد به صورت رسمی توسط شرکت بی ام و رونمایی شده است. در ادامه به شرح 10 نکته مهم که باید از این فرزند تازه نفس بی ام و بدانید، خواهیم پرداخت.

1. شباهت بسیار زیادی به برادر بزرگ تر خود یعنی سری 7 دارد

به صورت پایه ای این برادران بی ام و از شاسی به نسبت یکسانی بهره می برند و بی ام و چه در بحث فنی و چه در بحث ظاهری این دو برادر را بیش از هر زمان دیگر به هم دیگر نزدیک کرده است.

این مسئله تنها در مورد شرکت بی ام و نیست و مرسدس و جگوار هم از طراحی ظاهری و فنی یکسانی در مدل های مختلف خود بهره می برند، در واقع با نگاهی به مرسدس بنز های C/E/S می توان به این نکته پی برد.

خط شانه ای پایین تر به نسبت برادر بزرگ تر، جلوپنجره کوچک تر، سپر جلو به نسبت متفاوت و طرح درب صندوق عقب و چراغ های عقبی از مهم ترین تفاوت های سری 5 جدید با سری 7 است.
 
10 ویژگی جالب در مورد نسل جدید ب ام و سری 5 
بی ام و سری 5 
 
10 ویژگی جالب در مورد نسل جدید ب ام و سری 5 
بی ام و سری 7 

البته اوضاع در داخل اتاق بدتر هم می شود و شباهت به قدری زیاد است که انگار بی ام و یک سیب را از وسط نصف کرده و آن ها را با نام  سری5 و سری 7  به شما می فروشد!
 


2. شاسی جدید کاهش وزن 100 کیلوگرمی را در پی داشته است

شاسی جدید بی ام و که به صورت اختصاری با نام CLAR خوانده می شود، اولین بار آن را در سری7 مجهز به بخش های فیبرکربنی مشاهده کردیم، در این نسل از سری 5 از این شاسی بهره گرفته شده است.

گرچه قطعات فیبرکربنی قیمت بسیار بالایی برای استفاده در سری 5 دارند و به همین دلیل بی ام و برای کاهش وزن هرچه بیشتر استفاده از آلومینیوم و منیزیم  را در دستور کار خود قرار داده.
 
 10 ویژگی جالب در مورد نسل جدید ب ام و سری 5

کاپوت ها و دربها به صورت کامل از آلومینیوم ساخته شده اند. ضریب درگ این خودرو به دلیل استفاده از جلو پنجره فعال، که در زمان هایی که نیاز به خنک کاری موتور نیست بسته می شوند به عدد خیره کننده 0.22 رسیده است و آن را بالاتر از مرسدس بنز E کلاس جدید و تسلا مدل S به عنوان دارندگان بهترین عدد ضریب درگ در بین خودروهای تولید انبوه قرار می دهد.
 


3. سری 5 اولین خودرویی است که مجهز به ارتباط وایرلسی با اپل CarPlay است

با کمک این ارتباط می توانید از طریق تلفن هوشمند خود، بدون اتصال هیچ گونه سیمی به سیستم iDrive متصل شوید و نرم افزار اصلی بی ام و را با CarPlay اپل جابه جا کنید و بر روی صفحه نمایش کنسول، از آپ های اختصاصی در نظر گرفته شده بهره ببرید.
 
 10 ویژگی جالب در مورد نسل جدید ب ام و سری 5
 


4. نحوه کار با سیستم عامل اختصاصی بی ام و به سطح جدیدی رسیده است

سری 5 به صورت پایه ای از صفحه نمایش 8.7 اینچی در بالای مرکز کنسول خود بهره می برد (صفحه نمایش 10.2 اینچی به صورت آپشن اضافی عرضه می گردد) که هم به صورت تاچ می توان از آن بهره گرفت و هم با کمک صدا و حرکات اختصاصی دست موارد مورد نیاز شما را انجام می دهند.

حتی موس پد دایره ای شکل که در کنار شما قرار گرفته می تواند گزینه دیگری برای کار با سیستم اطلاعات و سرگرمی اختصاصی بی ام و باشد. در این بخش بی ام و به همه این ها بسنده نکرده و یک هدآپ دسیپلی با سایز بسیار بزرگ که در حدود 70 درصد از نسل قبلی بزرگ تر است را در اختیار شما قرار می دهد.
 
 10 ویژگی جالب در مورد نسل جدید ب ام و سری 5
 


5. قوای محرکه متعددی را می توان برای سری 5 برگزید

از موتور 2 لیتری 4 سیلندر گرفته تا موتور 3 لیتری 6 سیلندر و موتور 4.4 لیتری V-8، همه و همه به عنوان پیشرانه این خودرو نقش بازی می کنند.

حتی در حال حاضر امکان خرید مدل هیبرید تحت نام 530e Plug-in در دسترس است. موتور 2 لیتری در مدل پایه ای یعنی 520i در حدود 188 اسب بخار قدرت تولید می کند و در مدل 530i که جایگزین 528i نسل قبلی شده، قدرت به 248 اسب بخار رسیده است.
 
 10 ویژگی جالب در مورد نسل جدید ب ام و سری 5

مدل 335 اسب بخاری با نام 540i و 455 اسب بخاری 550i که شتاب صفرتا100 4 ثانیه ای را به راننده خودرو می بخشد، سری 5 جدید را بر روی کاغذ به سریع ترین های این کلاس مبدل می سازد.

همه این مدل ها مجهز به جعبه دنده 8 سرعته تمام خودکار ساخت شرکت ZF هستند. مدل هیبرید توانایی به حرکت درآوردن خودرو در حالت تمام برقی به میزان 45 کیلومتر را دارا است.
 


6. هندلینگ استثنایی به لطف چرخ های فعال عقب

بی ام و در تمامی این سال ها به لطف هندلینگ و قابلیت های رانندگیش شهره است و از بهترین ها در این زمینه شناخته می شود. حال نسل جدید آن طور که بی ام و گفته، این مورد را به حد بسیار زیادی به نسبت نسل قبلی افزایش داده است تا خریداران نسل قبلی را ترغیب کند که خودروهایشان را ارتقا دهند.

بی ام و یک آپشن جدید تحت نام چرخ های فعال عقب، که به خودرو اجازه چرخش چرخ های عقبی را می دهد را در نظر گرفته. این آپشن تنها در مدل های چهارچرخ متحرک در دسترس است.
 
 10 ویژگی جالب در مورد نسل جدید ب ام و سری 5

با این گزینه می توانید میزان گردش خودرو را افزایش دهید و همینطور در سرعت های پایین فرمان دهی دقیق تری داشته باشد و در سرعت های بالا بالانس و پایداری بهتری را از خودرو طلب کنید.
 


7. آنتی رول بار فعال دیگر تکنولوژی جدید استفاده شده در نسل جدید است

بی ام و اسم این سیستم را داینامیک درایو نام گذاری کرده که جایگزین مدل هیدرولیکی و سنگین وزن شده است. بی ام و توانسته تنها با 12 ولت این سیستم را به جریان بندازد، در حالی که همین سیستم در آئودی 48 ولت طلب می کند.

در حالت های مختلف رانندگی از eco pro گرفته تا sport+، سیستم تعلیق قابل انتطباق تغییر وضعیت می دهد. سیستم تعلیق در جلو از نوع جناغی دوبل و در عقب 5 اتصاله مولتی لینک انتخاب شده که در هر دو بخش نسبت به نسل قبلی متحول شده است.
 
 10 ویژگی جالب در مورد نسل جدید ب ام و سری 5
 


8. سری 5 را می توان یک خودرو با قابلیت رانندگی خودکار نام گذاری کرد

همانند محصولات تسلا، مرسدس بنز E کلاس و ولوو S90. سری 5 با قابلیت های رانندگی خودکار اختصاصی بی ام و عرضه می شود.

در واقع خودرو این قابلیت را دارد تا رانندگی در لاین مشخص شده بدون حضور دستان راننده و همینطور ترمزگیری خودکار تا حداکثر سرعت 130 مایل بر ساعت (حدود 200 KM/H) برعهده بگیرد.
 
 10 ویژگی جالب در مورد نسل جدید ب ام و سری 5

حتی تغییر لاین هم در این سیستم پیشرفته قرار گرفته که می توانید از آن بهره بگیرید. این خودرو مجهز به سنسورهایی است که به شما اعلام می کند که می توانید دست های خود را به صورت کامل از فرمان جدا کنید یا خیر، در زمان رانندگی در ترافیک های شدید، سنسورها به شما اجازه می دهند تا دستانتان را به صورت کامل از فرمان جدا کنید.

دیگر حربه بی ام و در این بخش پارک خودکار که به راحتی می توانید خودرو را ترک کنید و خود اتومبیل خودش را در مکان تعریف شده پارک خواهد کرد.
 


9. چراغ های جدید بی ام و با طراحی خیره کننده

چراغ های LED مخصوص روز بی ام و با شکل 6 ضلعی ترکیب منحصر به فردی را به جلو پنجره دو تکه سنتی بی ام و شکل داده اند، البته آپشن LED های تطبیق پذیر هم می تواند به چاشنی کار اضافه کند.

بی ام و با استفاده از این ترکیب مرگ استفاده از چراغ های زنون و هالوژنی را اعلام می دارد. تنها چراغ های جلو نیست که متحول شده اند و اگر کمی به جزییات ظاهری خودرو به نسبت نسل قبلی توجه کنید، متوجه هنر بی ام و خواهید شد.
 
 10 ویژگی جالب در مورد نسل جدید ب ام و سری 5
 


10. برای اولین بار مدل M5 مجهز به سیستم چهارچرخ متحرک خواهد شد

از آن جایی که بی ام و مدل چهارچرخ متحرک را برای تمامی مدل ها عرضه می کند. M5 هم قطعا به این آپشن مجهز خواهد شد. موتور 4.4 لیتری V-8 نسل قبل M5 به احتمال بسیار مرز 600 اسب بخار قدرت را رد خواهد کرد و با توجه به چهارچرخ متحرک بودن آن شتاب 3.5 ثانیه ای از صفر تا صد دور از انتظار نخواهد بود.
 
 10 ویژگی جالب در مورد نسل جدید ب ام و سری 5

شروع قیمتی نسل جدید سری 5 از  43.459 دلار آمریکا در بازارهای جهانی آغاز خواهد شد.


تاريخ : جمعه 30 مهر 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 
برخلاف باور درصد بالایی از مردم، سفر تنها به معنای بازدید از مکان های شناخته شده و مورد پسند عموم نیست بلکه بهتر است همچون فرصتی ویژه برای جست و جوی نقاط خارق العاده و هیجان انگیز دنیا، به آن نگاه شود. از این رو لیستی از مکان هایی که کمتر مورد بازدید قرار می گیرند را ارائه می کنیم، دسته ای از این ها ممکن است مناظر طبیعی باشند و یا ساخته ی دست بشر و حتی دیدنی های پنهان.
 
لازم به ذکر است که محل های اشاره شده در این لیست از گزارشی به نقل از TripAdviser برداشت شده اند و از بیشترین شمار بازدید کنندگان تا کمترین آن ها رتبه گرفته اند. 

100. به گشت و گذار در مونیخ؛ آلمان بروید. علاقه مندان به ورزش های آبی همراه با تخته های موج سواری خود، ساعات زیادی را در رودخانه ساخته ی دست انسان آیسباخ که از میان پارک جنگلی ایلشا گاتن عبور می کند، می گذرانند.

مکان هایی که باید حداقل یک بار در عمر خود ببینید!
 

 
99. نوشیدن یک فنجان چای در هنرستان هنر های زیبای مرکز باربیکان لندن، خالی از لطف نخواهد بود. این مرکز شامل بیش از 2000 گونه گیاهی و درخت علاوه بر پرندگان مختلف و انواع ماهی ها است که در مساحتی به اندازه 2100 متر مربع جای گرفته اند.

مکان هایی که باید حداقل یک بار در عمر خود ببینید!
 

 
98. تجربه تفریح در بلند ترین هزار توی دنیا و کشف راه خروج آن را تنها در باغ لانگلیت شهرستان ویلتشر در جنوب غربی انگلستان، کسب خواهید کرد.

مکان هایی که باید حداقل یک بار در عمر خود ببینید!
 

 
97. اگر سری به پراگ، پایتخت جمهوری چک بزنید، علاوه بر لذت بردن از رایحه خوش باغ های گل رز، می توانید از برج ایفل کوچک پراگ به نام برج پترین که سازه ای فولادی است نیز دیدن کنید.

مکان هایی که باید حداقل یک بار در عمر خود ببینید!
 

 
96. اگر به شنا علاقه مند باشید، می توانید خاطره ای بکر را با آبشار های جمهوری کرواسی در پارک ملی Krka در دالماتیا رقم بزنید.

مکان هایی که باید حداقل یک بار در عمر خود ببینید!
 

 
95. باغ گیاه شناسی ون دوسن در کانادا یکی دیگر از مناطق دیدنی جهان با هزار تویی جذاب است.

مکان هایی که باید حداقل یک بار در عمر خود ببینید!
 

 
94. شنا در کنار آبشار های اسکای؛ بزرگ ترین و شمالی ترین جزیره در گروه جزایر هبرید های داخلی اسکاتلند، در آب های زلال و شفاف این منطقه را از دست ندهید.

مکان هایی که باید حداقل یک بار در عمر خود ببینید!
 

 
93. کلبه های روستای شیراکاواگو در شمال غرب ژاپن، به سبک مینکا که یک الگو از خانه های سنتی ژاپنی است، ساخته شده اند. کل این روستا به عنوان میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

مکان هایی که باید حداقل یک بار در عمر خود ببینید!
 


تاريخ : جمعه 30 مهر 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
خانواده «شهاب» را باید نامدارترین نسل موشک‌های ایرانی دانست که در 3 رده شهاب1، 2 و 3 تولید شده است.

جمهوری اسلامی ایران در اولین گام های خود برای تولید موشک در داخل، شهاب 1 را با بُرد 300 کیلومتر از روی موشک اسکادB ساخت و حدود 2 سال بعد، موشک شهاب 2 با بُرد 500 کیلومتر ساخته شد.

 پس از آن بود که با الگوبرداری از روی موشک اسکاد C، اولین موشک جمهوری اسلامی ایران با هدف اصابت به سرزمین‌های اشغالی با نام «شهاب 3» تولید شد.
 
 
**مشخصات موشک بالستیک شهاب 3 
 

شهاب ۳یک موشک‌ بالستیک میان‌برد سوخت مایع تولید ایران است برد این موشک با کلاهک ۱۲۰۰ کیلویی تا ۱۳۰۰ کیلومتر، با کلاهک ۱ تنی تا۱۵۰۰ کیلومتر و با کلاهک ۸۰۰ کیلویی تا ۱۷۰۰ کیلومتر اعلام شده‌است.

پایگاه‌های هوایی اسرائیل در تیررس موشک های

 
پس از آزمایش موشک شهاب 3 در سال 1377 و اعلام مشخصات آن از جمله بُرد، نگاه دشمنان به توانایی موشکی ایران تغییر کرد زیرا ارائه نمونه‌های جدیدتر، دوربُردتر و دقیق‌تر از خانواده موشکهای شهاب نشان دهنده رسیدن ایران به سطوح بالای فناوری موشکی بود که نوید محصولات مخوف‌تری را در آینده می‌داد.
 
نمونه‌های مختلفی از شهاب3 تولید و به خدمت نیروهای مسلح کشور درآمد که از نظر بُرد و زیرسامانه‌ها ارتقاء یافته‌اند؛ اما همگی یک مرحله‌ای سوخت مایع بوده و از سامانه هدایت اینرسی برخوردارند.

از جمله می‌توان به نمونه‌ پیشرفته‌تر شهاب 3 با نام «قدر» با قابلیت بهره‌گیری از کلاهک‌های Multi War Head (بارانی)، تولید و تحویل رده های عملیاتی گردیده که قابلیت هدف‌گیری تا بُرد 2هزار کیلومتر را دارند.

پایگاه‌های هوایی اسرائیل در تیررس موشک های


یکی از همرزمان شهید طهرانی مقدم درباره موشک های کلاس شهاب می گوید: پس از ایام دفاع مقدس ما فقط سامانه موشکی اسکاد B را داشتیم که وارداتی بود و موشک نازعات که آن هم برای عملیاتی شدن کاملش نیاز به یک مقداری کار داشت تا به آن مرحله برسد. در این شرایط، شهید طهرانی مقدم دست به طرح‌ریزی برنامه‌ای زد که برای خود ما و حتی تعدادی از بچه‌ها بیشتر شبیه یک رویا بود.چند ماه که گذشت، ایشان (شهید مقدم) گفت که آرزوی من این است و روزی خیالم راحت می‌شود که به سامانه‌ موشکی دست پیدا کنیم که رژیم غاصب اسرائیل را مورد هدف قرار دهیم.این، زمانی بود که ما موشک اسکاد 300 کیلومتری آن هم وارداتی غیر بومی داشتیم و حتی داشتن موشک اسکاد C که دارای 500 -600 کیلومتر برای ما یک هدف بسیار بزرگی بود که اگر ما به این سامانه دست پیدا می‌کردیم، چه کار بزرگی انجام دادیم.
 
وی می افزاید: اینجاست که سردار مقدم آرزویی می‌کند که قاعدتا باید موشک با 1200-1300 کیلومتر بُرد داشته باشد که بتواند به طور جدی مقابل رژیم صهیونیستی بایستد.در آن دوران به موازات موشکهای سوخت جامد زلزال، به موشک‌های شهاب1 و شهاب 2 نیز دست یافتیم. دیگر کاملا آن موشکهای اسکاد با تولید و طراحی و ساخت موشکهای شهاب 1و2 کاملا بومی شدند یعنی این قدم ها با آن تلاشهای بی وقفه‌ای که انجام می‌شد، یکی یکی به ثمر می‌نشست.

همرزم شهید طهرانی مقدم تاکید کرد: در اواخر دهه 70 و اوایل دهه 80 وقتی پروژه شهاب 3 توسط متخصصین داخلی به صورت کاملاً بومی به ثمر می‌نشیند، یکی از آرزوهای دیرینه‌اش تحقق پیدا می‌کند. من خودم شاید تصورم این بود که خب ما به موشک شهاب3 دست پیدا کردیم. برد مناسبی که بتواند اسرائیل را تحت پوشش قرار بدهد و در حقیقت یک هدف بزرگ تامین شده، پس دیگر کار تمام است اما کار برای حاج حسن تمام نشده بود. به خاطر داریم آن زمانی که اعلام شد جمهوری اسلامی ایران صاحب سامانه موشکی شهاب3 شد، در اردوگاه دشمن چه اوضاعی پیش آمد.در هر مقطعی که فناوری سامانه‌های موشکی پیشرفته‌تر می‌شد، این رعب و وحشت در دل دشمن بیشتر گسترش پیدا می‌کرد.

***موشک های نقطه زن ؛ راهبرد مهم جمهوری اسلامی در تولید موشک های بالستیک 
 
جمهوری اسلامی ایران در عرصه فناوری موشکی به سمتی پیش می رود که دقت موشک هایش را افزایش دهد. 

سردار حاجی‌زاده فرمانده هوافضای سپاه پاسداران  به موضوع دقت افزایی موشک‌های ایرانی در اصابت به اهداف نیز اشاره کرد و گفت: بعد از مقطعی، تدبیر حضرت آقا این بود که موشک ها را نقطه زن کنیم و ایشان از مدت‌ها قبل این تاکید را داشتند.
 
وی ادامه داد: چون اهداف ما بزرگ بود، خیلی به «دقت» فکر دقت نکرده بودیم. خطای موشک ها بین 200-300-400 متر تا1000متر بود ولی چون کلاهک‌های سنگین داشتند، ما فکر می‌کردیم خوب است.
 
فرمانده نیروی هوافضای سپاه افزود: حضرت آقا چندین مرحله از فرماندهان و مسئولین و در مقطعی که خود ما هم مسئولیت داشتیم، خواستند که بروید روی موضوع دقت. همه بچه‌ها بسیج شدند تا اینکه دقت اولین موشک‌های ما به 100تا120 متر رسید ولی حضرت آقا فرمودند که نمی شود شما یک هدفی را که می خواهید بزنید، بگویید 100 متر آن طرف تر خورد. این را مقام معظم رهبری مطرح کردند.

پایگاه‌های هوایی اسرائیل در تیررس موشک های
حاجی زاده گفت: تلاش ها ادامه پیدا کرد تا ما رسیدیم به دقت35 متر و فکر هم می‌کردیم که خیلی کار خوبی کردیم. اولین گزارشی که در نمایشگاه خدمت حضرت آقا داشتیم، ایشان فرمودند این راهتان خیلی عالی و خوب است ولی شما که توانستید به 35 متر دقت برسید، پس می توانید آن را به 10 تا 15 متر برسانید (خنده). این یک شوکی بود. با این تدبیر آقا، مجددا بچه ها دست به کار شدند تا اینکه ظرف 5-6 ماه، این دقت به خطای کمتر از 10 متر رسید. این دیگر تکثیر شد و موشک ها رفت به سمت اینکه ضد شناور باشد یعنی موشک بالستیک ضد شناور.
 
وی تصریح کرد: در این حوزه معمولا از موشک های کروز استفاده می‌شود و استفاده از موشک بالستیک مرسوم نیست اما کروز هم محدودیت‌های خاص خودش را دارد بالاخره با سرعت پایین ممکن است مورد اصابت قرار بگیرد. استفاده از موشک بالستیک، یک ایده ایرانی بود.
 
فرمانده نیروی هوافضای سپاه خاطرنشان کرد: بعدا همین موشک خلیج فارس ادامه پیدا کرد تا به امروز که موشک‌های هرمز1 و هرمز2 را هم داریم. اینها  هر کدام مشخصات و مختصات خاص خودش را دارند که می‌توانند شناورها، ناوها و رزم ناوها را در فواصل دور مورد اصابت قرار بدهند.

 

**پایگاه های هوایی اسرائیل در تیررس موشک های بالستیک "شهاب 3" 

ارتش رژیم صهیونیستی در سرزمین های اشغالی بالغ بر 10 پایگاه هوایی مهم دارد. "تل نوف" ، "حتزار"، "حاتزوریم"، "بن گوریون" و ... از جمله پایگاه های هوایی راهبردی ارتش اسرائیل در سرزمین های اشغالی است که در صورت هرگونه اشتباهی این پایگاه ها با موشک های بالستیک شهاب نابود خواهد شد. 

رژیم صهیونیستی مدت هاست که به خوبی می داند در صورت هرگونه تهاجم نظامی عواقب وخیمی در انتظارش خواهد بود. 


تاريخ : جمعه 30 مهر 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

شرکت تیونینگ آلمانی منصوری با جدیدترین محصول خود به ایالات متحده رفته است تا در نمایشگاه SEMA Show سال ۲۰۱۶ شرکت کند. این پروژه به صورت ویژه برای بنتلی بنتایاگا توسعه یافته است. نیازی به یادآوری ندارد که منصوری پروژه‌های خاص با جلوه‌های مجلل دارد و بنتلی بنتایاگا نیز از این قاعده مستثنی نیست. این خودرو بهینه‌سازی‌های مناسبی را در نمای خارجی و داخلی به خود دیده است و پیشرانه‌ی آن نیز ارتقا یافته است. در نتیجه‌ی این بهینه سازی‌ها قدرت تولیدی پیشرانه به ۶۹۱ اسب بخار و گشتاور آن به ۱۰۴۸ نیوتون متر رسیده است. در ادامه‌ی مطلب همراه زومیت باشید.

بنتلی

افزایش قدرت تولیدی و به دنبال ان بهبود عملکرد فنی خودرو از بارزترین مشخصه‌های این کیت هستند، با این وجود این افزایش توانایی فنی تنها بخشی نیست که دچار تغییر شده است. هر وقت نام منصوری به میان می‌آید باید انتظار استفاده زیاد از فیبر کربن را نیز داشت. این کیت بنتایاگا نیز از مقدار زیادی فیبر کربن استفاده کرده است. نمای داخلی این خودرو بسیار غیر معمول و خاص است و از بهترین و لوکس ترین ادوات در آن استفاده شده است. همچنین این خودرو به یک ست رینگ‌های اسپرت نیز مجهز شده که ابعاد بزرگی دارند. 

بنتلی بنتایاگای ارتقا یافته توسط منصوری قطعا در میان سایر خودروهای تقویت شده‌ی حاضر در نمایشگاه SEMA تنها نخواهد بود. این حضور احتمالا نشان می‌دهد که منصوری قصد دارد نقش پررنگ‌تری را در بازار خودروهای تیونینگ شده‌ی امریکا بازی کند. 

نمای خارجی

نمای خارجی بنتایاگا بخشی است که در برنامه‌ی منصوری بیشترین تغییرات را به خود دیده است. بخش جلویی خودرو تغییرات بسیار بارزی را به خود دیده است. سپر جلوی جدید از جنس فیبر کربنی که چراغ‌های روشنایی در روز، از نوع LED را به صورت یکپارچه درون خود جای داده است، درب موتور نیز از جنس فیبر کربن است و جلوپنجره نیز از فیبر کربن بی‌بهره نمانده است.

با حرکت به سمت نمای جانبی خودرو استفاده از گلگیر و رکاب جانبی اسپرت به چشم می‌خورد که نه تنها باعث افزایش پهنای خودرو شده‌اند بلکه نمایی اسپرت‌تر را نیز به این SUV بخشیده‌اند. در بخش عقبی نخستین چیزی که جلب توجه می‌کند استفاده از اسپویلر دو تکه بر روی سقف و یک اسپویلر دیگر که بر روی درب صندوق بار نصب شده است. در قسمت پایینی عقب خودرو استفاده از سپر و سر سپر جدیدی به چشم می‌خورد که دیفیوزر و البته خروجی‌های چهارگانه‌ی سیستم اگزوز اسپرت را نیز در خود جای داده‌اند. برخی تغییرات دیگر نیز در تزئینات بدنه‌ی خودرو اعمال شده‌اند که شامل استفاده از قاب آینه و ورودی‌های هوای فیبر کربنی می‌شوند.

تکمیل کنندهی نمای خارجی بنتایاگا منصوری، رینگ‌های ۲۳ اینچی پولیش شده‌ی Y5/1 هستند که دارای وزن کمی نیز هستند. این رینگ‌ها دارای پره‌های نازکی هستند و تایرهای کنتیننتال با ابعاد 295/35R23 بر روی آن‌ها سوار شده است. 

داخل کابین

زمانی که صحبت از برنامه‌ی ارتقای منصوری برای بنتلی بنتایاگا به میان می‌آید تنها نامی که می‌توان برای آن بکار برد "شاسی بلند فوق لوکس است". البته نکاتی در داخل کابین وجود دارند که سبب شده نتیجه‌ی نهایی کار کاملا با چنین نامی همخوانی داشته باشد. خوشبختانه منصوری نام خود را در بازار تیونینگ خودروهای لوکس کاملا شناسانده است و نیازی به اثبات توانایی‌های خود ندارد و ارتقای صورت گرفته در کابین این بنتلی نیز بار دیگر تاییدی بر توانایی‌های منصوری است. در داخل کابین از پوشش چرم دست ساز استفاده شده و پوشش کف خودرو نیز به صورت اختصاصی با دست دوخته شده است. فرمان خودرو نیز که ایربگ راننده را در خود جای داده است کاملا از نو طراحی شده است که نشان می‌دهد این تیونر آلمانی به خوبی می‌داند که چگونه باید تک تک اجزای کابین را لوکس‌تر کرد. 

مشخصات فنی

بنتلی

پیشرانه‌ی دبلیو شکل ۱۲ سیلندر بنتلی بنتایاگا از نوع تویین توربو است و ۶ لیتر حجم دارد. جزئیات ارتقای صورت گرفته بر روی این پیشرانه به طور کامل فاش نشده است. اما منصوری اعلام کرده است که تنظیمات و تغییرات لازم را برای دستیابی به حداکثر قدرت ۶۹۱ اسب بخار و گشتاور ۱۰۴۸ نیوتون متری بر روی پیشرانه و سیستم اگزوز این خودرو انجام داده است. پیشرانه‌ی استاندارد بنتایاگا ۶۰۰ اسب بخار قدرت و ۹۰۰ نیوتون متر گشتاور دارد، با این حساب، منصوری توانسته است ۹۱ اسب بخار و ۱۴۸ نیوتون متر به قدرت و گشتاور پیشرانه اضافه کند. منصوری تصمیم گرفته است تا شتاب صفر تا صد کیلومتر این SUV را اعلام نکند اما اشاره کرده است که این تغییرات منجر به افزایش حداکثر سرعت این مدل به ۳۱۰ کیلومتر بر ساعت شده است که تقریبا ۹ کیلومتر بر ساعت بالاتر از حداکثر سرعت مدل استاندارد بنتایاگا است. 

قیمت

بنتلی

تا زمان به نمایش درآمدن این SUV در نمایشگاه SEMA نباید انتظار انتشار جزئیات قیمتی آن را از طرف منصوری داشته باشیم، البته ممکن است منصوری در این نمایشگاه به قیمت خودرو نیز اشاره کند. با توجه به اجزای مختلف بکار رفته در این برنامه‌ی تیونینگ می‌توان حدس زد که قیمت این خودرو با توجه به انتخاب مشتریان می‌تواند متفاوت باشد.

نتیجه گیری

بنتلی

بنتایاگا مسلما زیباترین اس یو وی موجود نیست اما این کیت، ظاهر بنتایاگا را بسیار اسپرت‌تر کرده است. از نظر من منصوری با این کیت در حقیقت تا حدودی بنتلی بودن را از بنتایاگا گرفته است.تاريخ : جمعه 30 مهر 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

اندازه‌ی ترانزیستور بخش مهمی از مجموعه‌ی بهبودهای اعمال شده در زمینه‌ی فناوری کامپیوتر را شامل می‌شود. می‌توان چنین گفت که هر چقدر ترانزیستورهای به کار رفته‌ کوچک‌تر باشند، به همان اندازه نیز میزان دسترسی در یک تراشه بیشتر شده و در نتیجه سرعت و بازده پردازنده‌ها نیز می‌تواند بالاتر رود. شاید با دانستن این نکات، بهتر بتوانیم تشخیص دهیم که چرا دستاوردهای جدید یک تیم پژوهشی در آزمایشگاه ملی لارنس برکلی بسیار مهم هستند. آنها موفق شده‌اند تا ترانزیستوری کاربردی را با طول گیت ترانزیستوری ۱ نانومتر بسازند. آزمایشگاه سازنده‌ی این ترانزیستور جدید اعلام کرده است که ساخته‌ی اخیر آنها در واقع کوچک‌ترین ترانزیستور در حال کاری به شمار می‌رود که تا به امروز ساخته شده است.

برای سال‌ها، صنعت کامپیوتر بر پایه‌ی قانون مور اداره شده است. بر پایه‌ی این قانون، تعداد ترانزیستورهای نیمه‌هادی در یک مدار در هر دو سال، دو برابر می شود. فناوری نسل کنونی از فناوری مقیاس ۱۴ نانومتری، با نیمه‌هادی‌های ۱۰ نانومتری استفاده می‌کند. پیش‌بینی می‌شود که این سری از محصولات در سال ۲۰۱۷ یا ۲۰۱۸ و روی تولیدات جدیدی همچون Cannonlake کمپانی اینتل روانه‌ی بازار شود.

 اما واقعیت این است که اگر نگاهی به آینده‌ی تزانزیستورها داشته باشیم، به نظر می‌رسد که قانون مور رفته رفته وارد مرحله‌ای می‌شود که شاید دیگر مانند گذشته نتواند به طور مطلق و ثابت برقرار باشد. منظورمان در اینجا در رابطه‌ با قوانین فیزیک است. بیایید اندکی دقیق‌تر شویم. ابتدا به یاد داشته باشیم که ایجاد گره‌های ۷ نانومتری از نظر فنی با استفاده از سیلیکون‌ ممکن شده‌اند. پس از چنین دستاوردی ما احتمالا در رابطه با قانون مور و محدودیت‌های لحاظ شده در آن به مشکل بر خواهیم خورد. مشکل از جایی شاید شروع شود که ترانزیستورهای سیلیکونی کوچک‌تر از ۷ نانومتر نیز با انجام موفقیت‌آمیز تونل‌زنی الکترونی در دنیای کوانتوم، اکنون کاملا در شرف ورود به دنیای فناوری هستند.

ترانزیستور ۱ نانومتری برکلی

بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که به جای ماندن بر روی یک قانون منطقی منطبق بر گیت‌ها، الکترون‌ها می‌توانند به طور پیوسته از یک گیت به گیت بعدی برسند. به عبارتی چنین برداشت می‌شود که اعمال یا در نظر گرفتن یک حالت پایان برای ترانزیستورها در عمل غیر ممکن است.

 نکته‌ی قابل توجه خبر اخیر شاید در این باشد که شرکت هایی مانند اینتل در حال حاضر به طور رسمی اعلام کرده‌اند که در حال انجام آزمایش‌ها و بررسی‌هایی روی مواد گوناگون به منظور ساخت ترانزیستورهای ۷ نانومتری و کوچک‌تر از آن هستند. اکنون پژوهشگران آزمایشگاه برکلی با استفاده از نانولوله‌های کربنی و دی‌سولفید مولیبدن(MoS2)  موفق به ایجاد یک ترانزیستور زیر ۷ نانومتر شده‌اند. در این ترانزیستورها، MoS2 در نقش نیمه‌رسانا و نانولوله‌های توخالی کربن نیز به عنوان گیت‌هایی برای کنترل جریان الکترون‌ها عمل می‌کنند.

 البته باید اشاره کنیم که این تحقیق هنوز در مراحل بسیار اولیه قرار دارد. در مقیاس ۱۴ نانومتر، یک بخش منفرد می‌تواند دارای بیش از یک میلیارد ترانزیستور باشد و از سویی تیم آزمایشگاه برکلی باید راه قابل اطمینانی را برای تولید انبوه ترانزیستورهای ۱ نانومتری خود توسعه دهند؛ حتی باید تراشه‌هایی نیر برای استفاده از آنها توسعه داده شود. اما در هر صورت، طرح اخیر در جایگاه یک طرح مفهومی نیر دارای اهمیت زیادی است و دستاورهای آن هم بسیار مهم هستند. ماده‌های جدیدی که استفاده شده‌اند، حتی می‌توانند باعث تولید سایزهای کوچک‌تری از ترانزیستورها نیز شوند و به افزایش توان و بازده در کامپیوترهای آینده منتهی شوند.تاريخ : جمعه 30 مهر 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

آگاهی یا شعور (Consciousness) چیزی نیست که دانشمندان علاقه‌ی زیادی به صحبت در مورد آن داشته باشند. شما نمی‌توانید آن را ببینید، شما نمی‌توانید آن را لمس کنید و با وجود تلاش‌های قابل توجه محققان خاصی که در این زمینه فعالیت دارند، شما نمی‌توانید آن را به طور کمی اندازه‌گیری کنید. از سویی نیز در دنیای علم، اگر شما نتوانید یک پدیده را اندازه‌گیری کنید، برای توضیح و تشریح عملکرد آن نیاز به تلاش و زمان زیادی خواهید داشت.

 اما ما می‌دانیم که آگاهی وجود دارد و در عین حال یکی از اساسی‌ترین جنبه‌هایی است که باعث تشکیل موجودی به نام «انسان» می‌شود. درست مانند ماده‌ی تاریک و انرژی تاریک که دانشمندان آنها را برای پر کردن خلاهای علمی موجود در مدل‌های استاندارد فیزیک مورد استفاده قرار داده‌اند، محققانی هم پیشنهاد کرده‌اند که امکان اینکه آگاهی نیز به عنوان حالت جدیدی از ماده باشد وجود دارد.

 برای روشن‌تر شدم موضوع، باید بگوییم که این فقط یک فرضیه است و ما در اینجا با خلاهای زیادی مواجه هستیم. به نوعی می‌توان گفت ما در میان قلمرویی از فرضیه‌ها واقع شده‌ایم و بخش‌های زیادی برای سنجش و محک زدن وجود دارد.

اما می‌توان در نظر داشت که این امر به طور کلی همانند وجود یک حرکت کاملا پرجنب‌وجوش در فیزیک تئوری و علوم عصب‌شناسی است تا بتوانند با انجام کوشش‌هایی، اصول خاص این علوم را با مقوله‌ی آگاهی مرتبط سازند تا به این ترتیب پدیده‌ی آگاهی را برای ما ملموس‌تر و درک‌پذیرتر کنند.

این فرضیه برای اولین بار در سال ۲۰۱۴ توسط کیهان‌شناس و فیزیکدان نظری مکس تگمارک (Max Tegmark) از MIT ارائه شد. او پیشنهاد کرده بود که حالتی از ماده دقیقا همانند حالت‌های مایع، جامد یا گاز وجود دارد که در آن اتم‌ها به منظور پردازش اطلاعات و به نوعی شکل‌ دادن به موضوعیت یک پدیده در حالت‌های خاصی مرتب می‌شوند و در نهایت منجر به شکل‌گیری آگاهی می‌شوند.

پرسشی که مطرح می‌شود این است که نام این حالت پیشنهادی از ماه چیست؟ پاسخ این است که وی برای ان حالت پیشنهادی، نام پرسپترونیم (Perceptronium) را پیشنهاد داده بود. تگمارک در این رابطه در متن اولیه‌ی مقاله‌ی خود توضیح داده است:

 چندین نسل از فیزیک‌دانها و شیمی‌دانها در مطالعه‌های خود در پی پاسخ این پرسش بوده‌اند که وقتی شما شمار گسترده‌ای از اتم‌ها را با هم گروه‌بندی می‌کنید، چه اتفاقی رخ می‌دهد. آنها به این نتیجه رسیده‌اند که رفتارهای اشتراکی و همگانی آنها به الگوهایی بستگی دارد که بر حسب آنها مرتب می‌شوند. تفاوت کلیدی میان یک جسم جامد، مایع و گاز در نوع اتم‌های آنها نیست، بلکه در چیدمان و ترتیب آنها مربوط است.

 در این مقاله، من حدس می‌زنم که آگاهی هم می‌تواند به عنوان یک حالت دیگر از ماده، قابل درک باشد. همانطور که انواع بسیاری از مایعات وجود دارد، انواع بسیاری از تیپ‌های گوناگون آگاهی نیز وجود دارد.

 با این حال، این موضوع نباید ما را از شناسایی، اندازه‌گیری، مدل‌سازی و در نهایت درک خواص مشخصه‌ای که همه‌ی اشکال مایع ماده (یا همه‌ی اشکال آگاهانه از ماده) با هم به صورت مشترک دارند، باز دارد.

 به عبارتی می‌توان گفت، تگمارک بر این باور نیست که خوشه‌های فیزیکی از پرسپترونیم در جایی از مغزمان قرار داشته و به طور مرتب در رگ‌ها جریان می‌یابند تا حس خودآگاهی را به ما القا کنند. در عوض، او پیشنهاد می‌کند که آگاهی می‌تواند به عنوان یک الگوی ریاضی تفسیر شود؛ به صورت نتیجه‌ی به دست آمده از یک مجموعه‌ی خاص از شرایط ریاضی.

 درست همان گونه که تحت شرایط خاص، حالت‌های مختلف از یک ماده وجود دارد (مانند بخار، آب و یخ)، به همین ترتیب نیز حالت‌های مختلفی از آگاهی نیز می‌تواند وجود داشته باشد. پی بردن به اینکه چه عاملی باعث تولید حالت‌های متنوعی از آگاهی با توجه به موقعیت‌های مشاهده‌پذیر و قابل اندازه‌گیری می‌شود، می‌تواند در ادامه به ما کمک کند تا به صورت دقیق‌تر دریابیم که آگاهی چیست و از آن مهم‌تر اینکه برای انسان، میمون، کک یا حتی برای یک ابررایانه چه جایگاه و مفهومی دارد.

 این ایده از کارهای عصب‌شناس گیولیو تونونی (Giulio Tononi) از دانشگاه ویسکانسین در مدیسون الهام گرفته شده است. وی در سال ۲۰۰۸ پیشنهاد کرد که اگر شما بخواهید ثابت کنید که یک پدیده‌ی مشخص دارای آگاهی است، می‌بایست بتوانید وجود دو صفت را در آن مطرح کنید.

 با توجه به نظریه‌ی اطلاعات یکپارچه‌ی این دانشمند که به اختصار IIT خوانده می‌شود، یکی از دو صفت یاد شده این است که یک موجود آگاه بایستی دارای توانایی ذخیره‌سازی، پردازش و یادآوری مقادیر عظیمی از اطلاعات را داشته باشد. و مورد دوم هم در توضیح سایت arXiv.org به این شکل بیان شده است: این اطلاعات باید در یک کل یکپارچه بتوانند با هم جمع شوند، به طوری که تقسیم آنها به بخش‌های مستقل ناممکن باشد. تونونی (Tononi) در این باره نیز چنین استدلال می‌کند:

گفته‌ی فوق به این معنی است که آگاهی به عنوان یک کل در نظر گرفته شود، و نمی‌تواند به اجزای جداگانه‌ی کوچک‌تر تقسیم شود. یک موجود یا سیستم خودآگاه نه تنها باید قادر به ذخیره و پردازش اطلاعات باشد، اما باید این کار را به طریقی انجام دهد که به شکل‌گیری یک کل تفکیک‌ناپذیر منجر شود.

 اگر شما نیز با یک ابررایانه مواجه شده باشید که به صورت بالقوه دارای این صفات بوده باشد، به نوعی می‌توان گفت که این پدیده در واقع همان چیزی است که تونونی بیان کرده است. بر پایه‌ی نوشته‌ی جورج جانسون برای نیویورک تایمز، فرضیه‌ی تونونی با شمار بسیاری از محاسبات ریاضی، پیش‌بینی می‌کند که:

دستگاه‌هایی به سادگی یک ترموستات و یا یک دیود فوتوالکتریک هم ممکن است کورسویی از آگاهی یا فردیت را داشته باشند.

 در محاسبات تونونی، آنهایی که «کورسویی از آگاهی» را دارند، لزوما به منزله‌ی یک سیستم آگاه نیستند، و او حتی از یک واحد، به نام Φ که به گفته‌ی او می‌تواند برای اندازه گیری آگاهی یک پدیده‌ی خاص به کار رود، استفاده کرده است. شش سال بعد، Tegmark پیشنهاد کرد که دو نوع ماده وجود دارند که می توانند بر پایه‌ی تئوری اطلاعات یکپارچه برای این کار در نظر گرفته شوند.

 مورد نخست با نام کامپیوترینیوم (computronium) شناخته می‌شود. این ماده الزامات مربوط به صفت اول در رابطه با توانایی ذخیره، پردازش و به یاد آوردن مقادیر زیادی از اطلاعات را دارد. دومی نیز پرسپترونیم است، که همه‌ی توانایی‌های مورد اولی را دارد، اما تفاوت در این است که این توانایی به گونه‌ای است که می‌تواند باعث شکل‌گیری یک کل تفکیک‌ناپذیر شود. همان کل تفکیک‌ناپذیری که تونونی درباره‌ی آن سخن گفته است.

 تگمارک در مقاله‌ی سال ۲۰۱۴ خود، به بررسی مواردی می‌پردازد که به تعبیر خودش آنها را به عنوان پنج اصل اساسی قلمداد می‌کند؛ پنج اصلی که می‌تواند برای تشخیص ماده‌ی آگاهانه از سایر سیستم‌های فیزیکی مانند جامدات، مایعات و گازهای مورد استفاده قرار گیرد. پنج اصل وی عبارتند از: اطلاعات، یکپارچه‌سازی، استقلال، دینامیک (پویایی) و اصول ابزار.

 او در ادامه‌ی این توضیحات در حدود ۳۰ صفحه یا بیشتر می‌کوشد تا توضیح دهد که چگونه می‌توان از طرز فکر جدید وی درباره‌ی مقوله‌ی آگاهی برای تشریح و ارائه‌ی نگرش منحصر به فرد بشر در جهان هستی بهره برد. در بخشی از توضیحات در پایگاه arXiv.org پیرامون این موضوع چنین آمده است:

هنگامی ما که به یک لیوان آب سرد نگاه کنیم، مایع و یخ جامد موجود در لیوان را به عنوان پدیده‌های مستقل از هم تلقی خواهیم کرد؛ حتی اگر آنها به طور عمیقی به عنوان بخشی از یک سیستم مشابه با هم مرتبط باشند. پرسش این است که چرا این اتفاق رخ می‌دهد؟ جدای از تمامی نتایج احتمالی، چرا برداشت ما از این پدیده به صورت فوق است؟

 البته باید اشاره کنیم که باور وی یک باور نادرست است. زیرا تگمارک «راهکاری» برای پرسش خود ندارد. و همانطور که شاید شما نیز حدس زده باشید، چنین پرسش و استدلالی در حد قابل قبول نیستند که هم‌فکران و طرفداران این نوع نگرش بتوانند به راحتی آن را بپذیرند و بر پایه‌ی آن استدلال کنند. اما به هر حال شما می‌توانید افکار او را در مقاله‌ای بخوانید که در ژورنال Chaos, Solitons & Fractals به انتشار رسیده است.

 مشکل اصلی در رابطه با اندازه‌گیری کیفیت‌هایی همانند آگاهی این است که اگر شما نتوانید مقدار تلاش‌های خود برای سنجش آن را اندازه بگیرید؛ در آن صورت چطور می‌توانید مطمین باشید واقعا موفق به سنجش آن شده‌اید؟

 اخیرا، دانشمندان تلاش کرده‌اند تا توضیح دهند که آگاهی انسان، چگونه می تواند به یک بدن مصنوعی منتقل شود. در واقع باید اشاره کنیم که به طور جدی، استارتاپی برای انجام این کار ایجاد شده است. گروهی از فیزیکدانان سوئیسی پیشنهاد کرده‌اند که آگاهی در «برش‌های زمانی» ایجاد می‌شود و این برش‌های زمانی هر یک به میزان چند میلی‌ثانیه با هم فاصله دارند.

 این در حالی است که متیو دیویدسون (Matthew Davidson)، که در زمینه‌ی علوم اعصاب آگاهی در دانشگاه موناش در استرالیا مطالعه می‌کند، در گفتگو با پایگاه The Conversation توضیح می‌دهد، ما هنوز هم واقعا چیز زیادی در مورد آگاهی نمی‌دانیم. اما هر چقدر که جلوتر می‌رویم، این احتمال بیشتر قوت می‌گیرد که شاید چیزی که ما باید در نظر بگیریم در خارج از محدوده‌ی انسان‌ها قرار داشته باشد. وی در این باره می‌گوید:

 اگر خودآگاهی واقعا یک ویژگی بر آمده از یک شبکه‌ی بسیار یکپارچه، به همان صورتی که ITT پیشنهاد می‌دهد باشد، در آن صورت احتمالا همهی سیستم‌های پیچیده و قطعا همه‌ی موجودات دارای مغز، به نوعی حداقل میزانی از آگاهی را دارا خواهند بود.

 با تعمیم این موضوع می‌توان به این نتیجه رسید که اگر آگاهی توسط مقدار اطلاعات یکپارچه در یک سیستم تعریف شود، در آن صورت شاید لازم باشد که ما هم در نگرش خودمان از گونه استثنا پنداشتن نوع بشر و منحصر دانستن آگاهی صرفا برای خودمان خودداری کنیم.تاريخ : جمعه 30 مهر 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

در پایان یافتن حیات روی زمین و نابودی کامل سیاره‌ی آبی‌مان شکی وجود ندارد؛ در واقع با کمک علم، حتی زمان این اتفاق را نیز با تقریب خوبی می‌دانیم. اما سرنوشت جهان هستی به چه شکل رقم خواهد خورد؟ آیا کسی می‌تواند از آخرالزمان کیهانی جان سالم به در ببرد؟ علم پایان کائنات را چطور پیش بینی می‌کند؟

زمین نهایتاً تا ۶ میلیارد سال دیگر از بین خواهد رفت و به احتمال زیاد حتی مدت‌ها قبل از نابودی سیاره‌مان، دیگر حیاتی بر روی آن وجود نخواهد داشت. خورشید در حال مرگ، در حالی که در راه تبدیل شدن به یک غول سرخ مرتباً بزرگ‌تر می‌شود، گهواره‌ی بشریت را خواهد بلعید.

اما زمین تنها یکی از سیارات منظومه‌ی شمسی و خورشید تنها یکی از ستاره‌های کهکشان راه شیری است. صدها میلیارد ستاره در کهکشان راه شیری وجود دارند و تعداد کهکشان‌ها در «جهان قابل رویت» نیز به صدها میلیارد عدد می‌رسد. نابودی زمین و منظومه‌ی شمسی کوچک‌ترین تاثیری روی سرنوشت نهایی عالم هستی نخواهد گذاشت.

در مقایسه با سرنوشت زمین و خورشید، در مورد چگونگی پایان یافتن جهان هستی از نظر علمی قطعیت کمتری وجود دارد. درک فعلی ما از فیزیک، چندین سناریوی احتمالی در مورد آخرالزمان کیهانی پیشنهاد می‌دهد و همچنین به ما می‌گوید که چطور ممکن است بتوانیم از آن جان سالم به در ببریم.

انجماد بزرگ

انجماد بزرگ big freeze - halo

اولین سرنخ‌ها از پایان جهان هستی را ترمودینامیک در اختیار ما قرار می‌دهد. در دنیای فیزیک، ترمودینامیک مانند مبلغان آخرالزمان است؛ با پلاکارد بزرگی آویخته از گردنش که روی آن نوشته: «مرگ گرما نزدیک است.»

بر خلاف آنچه از نام این سناریوی احتمالیِ پایان یافتنِ جهان ممکن است به نظر برسد، «مرگ گرمایی» یک پایان جهنم گونه نخواهد بود؛ بلکه به معنای پایان یافتن تمامی اختلاف حرارت‌ها در همه جای عالم هستی است. اگر از این سناریو ناامید شده‌اید و به نظرتان به هیجان انگیزی پایانی جهنمی نیست، باید بدانید که مرگ گرمایی جهان به مراتب بدتر از دیگر سناریوها است.

با گذشت زمان و گسترش کیهان، جهان به مخلوطی رقیق و سرد از ذرات بدون انرژی و تابش پراکنده تبدیل خواهد شد

تقریباً تمام چیزهایی که در زندگی روزمره با آن‌ها سر و کار داریم، به نوعی نیازمند تفاوت دما هستند. برای مثال، خودروی شما به دلیل تفاوت دمای داخل سیلندرهایش کار می‌کند. کامپیوتر شما انرژی خود را از نیروگاهی می‌گیرد که به احتمال زیاد با گرم کردن آب درون توربین کار می‌کند و در نهایت خود شما با استفاده از غذایی زنده هستید که به لطف اختلاف دمایی که خورشید ایجاد کرده به وجود آمده است.

اما زمانی که دنیا به مرگ گرمایی برسد، همه چیز در همه جا دمای یکسانی خواهد داشت و این یعنی دیگر هیچ اتفاق جالبی رخ نخواهد داد. تمامی ستارگان خواهند مرد و تمامی مواد از بین خواهند رفت و در نهایت، کائنات تبدیل به سوپی از ذرات و تابش‌های پراکنده خواهد شد. حتی انرژی این سوپ بی جان نیز با گذشت زمان ضعیف‌تر خواهد شد و در نهایت، دمای تمامی کائنات تنها به اندکی بالاتر از صفر مطلق خواهد رسید.

در سناریوی مرگ حرارتی یا «انجماد بزرگ» (Big Freeze)، جهان هستی در نهایت به صورت یکنواختی سرد، مرده و خالی خواهد شد.

پس از توسعه‌ی ترمودینامیک در اوایل قرن ۱۹ میلادی، مرگ حرارتی تنها سناریوی ممکن برای پایان یافتن جهان هستی تصور می‌شد؛ اما ۱۰۰ سال پیش، تئوری نسبیت عام آلبرت اینشتین سرنوشت بسیار دراماتیک‌تری را برای پایان عالم هستی پیشنهاد داد.

مَه‌رُمب یا فشردگی بزرگ

بیگ کرانچ

نسبیت عام می‌گوید که ماده و انرژی می‌توانند ساختار فضا و زمان را دستخوش تغییر کنند. رابطه‌ی بین فضا-زمان و ماده-انرژی در کل جهان صادق است. بنا به نظریات اینشتین، میزان «چیز»های موجود در جهان سرنوشت نهایی آن را تعیین می‌کند.

نظریه پیش بینی می‌کند که جهان به صورت کلی یا باید در حال انبساط باشد یا منقبض شود. در هر صورت جهان نمی‌تواند به یک اندازه باقی بماند. اینشتین این موضوع را در سال ۱۹۱۷ متوجه شد و به قدری نسبت به آن بی علاقه بود که این باور خود را از دیگران پنهان می‌کرد.

سپس در سال ۱۹۲۹ ستاره‌شناس آمریکایی، ادوین هابل، شواهد محکمی از انبساط جهان یافت. اینشتین نیز با تغییر دادن عقیده‌اش در مورد ثابت بودن جهان، تاکید قبلی‌اش بر جهانی ایستا را «بزرگترین اشتباه» زندگی حرفه‌ای خود نامید.

اگر جهان در حال گسترش باشد، باید زمانی در گذشته بسیار کوچک‌تر از وضعیت فعلی‌اش بوده باشد. این درک ناگهانی منجر به پیشنهاد تئوری بیگ بنگ شد؛ ایده‌ای که می‌گوید جهان از وضعیتی بسیار کوچک شروع شده و سپس فوق العاده به سرعت گسترش یافته است. جالب است بدانید همین حالا هم می‌توانیم تابش ناشی از انفجار بیگ بنگ را در تابش پس زمینه‌ی کهکشانی (جریان ثابتی از امواج رادیویی که در تمام جهات در فضا منتشر می‌شوند) پیدا کنیم.

با توجه به نسبیت عام، سرنوشت هستی به این سوال ساده بستگی دارد: آیا کائنات به گسترش خود ادامه خواهد داد؟

در صورتی که جهان فقط از «چیزهای» معمولی مانند مواد و نور ساخته شده باشد، پاسخ این پرسش به مقدار این چیزها بستگی دارد. مواد بیشتر به معنای جاذبه‌ی بیشتر است که همه چیز را به سمت هم جذب می‌کند و باعث کاهش سرعت انبساط عالم می‌شود.

اگر مقدار مواد موجود در عالم از حد مشخصی کمتر باشد، نیروی جاذبه برای کنترل انبساط ناشی از بیگ بنگ کافی نخواهد بود و گیتی تا ابد به گسترش خود ادامه خواهد داد. در این صورت همان سرنوشت «انجماد بزرگ» در انتظار جهان خواهد بود.

اما اگر مقدار مواد از حدی بیشتر باشد، این انبساط سرانجام کند و متوقف خواهد شد و سپس جهان شروع به انقباض می‌کند. جهان منقبض شونده هر چه کوچک‌تر شود، داغ‌تر و چگال‌تر می‌شود و در نهایت در یک نقطه جمع خواهد شد. این فرآیند که به نوعی معکوس بیگ بنگ است، مه‌رمب یا فشردگی بزرگ (Big Crunch، بیگ کرانچ) نام دارد.

big crunch

در طول قرن بیستم اخترشناسان مطمئن نبودند که کدام یک از این سناریو‌ها ممکن است اتفاق بیفتد. آن‌ها با استفاده از آمارگیری کهکشانی سعی داشتند مقدار تمامی مواد موجود در عالم را محاسبه کنند. مشخص شد که مقدار مواد موجود در عالم بسیار به «میزان بحرانی» نزدیک است. با در نظر گرفتن عدم قطعیت و احتمال خطای محاسباتی، سرنوشت جهان در هاله‌ای از ابهام قرار گرفت.

این شرایط اواخر قرن بیستم میلادی تغییر کرد. در سال ۱۹۹۸، دو تیم مختلف از اخترشناسان کشف شگفت‌انگیزی را اعلام کردند: سرعت گسترش جهان ثابت نیست، بلکه با شتاب در حال افزایش است! این کشف اولین شاهد برای وجود «ماده‌ و انرژی تاریک» به شمار می‌رفت چرا که ماده و انرژی معمولی که ما می‌شناسیم نمی‌توانند باعث این رفتار عجیب جهان شوند.

انرژی تاریک باعث جدا شدن جهان از هم و افزایش سرعت انبساط آن می‌شود. هرچند هنوز هم دقیقاً نمی‌دانیم انرژی تاریک چیست، اما می‌دانیم ۷۰ درصد انرژی جهان از آن تشکیل شده است و این میزان روز به روز در حال افزایش است.

وجود انرژی تاریک به معنای این است که دیگر «مقدار مواد موجود در جهان» مشخص کننده‌ی سرنوشت آن نخواهد بود؛ در عوض این انرژی تاریک است که عالم هستی را کنترل می‌کند و به گسترش آن سرعت می‌بخشد. این موضوع باعث می‌شود که احتمال وقوع بیک کرانچ بسیار کمتر از آنچه پیش از این فکر می‌کردیم باشد.

البته این به معنای حتمی بودن انجماد عظیم نیست، چرا که احتمالات دیگری نیز وجود دارند.

تغییر بزرگ

تغییر بزرگ big change

در یکی دیگر از سناریوهای آخرالزمان کیهانی، این دفعه پایان جهان به نجوم و اخترشناسی ربطی ندارد و در واقع مربوط به جهان ذرات زیر اتمی می‌شود. این سرنوشت به قدری عجیب است که گویی از دل فیلم‌های علمی تخیلی بیرون آمده است.

در رمان علمی تخیلی کلاسیک «کورت ونه‌گارت» با نام «گهواره‌ی گربه»، یخ-۹ (ice-nine) شکل جدیدی از حالت جامد آب است که ویژگی خاصی دارد: این ماده در دمای ۴۶ درجه‌ی سلسیوس منجمد می‌شود، نه ۰ درجه. در این رمان آمده است وقتی یک قطعه از کریستال یخ-۹ درون ظرفی از آب معمولی انداخته شود، تمامی آب پیرامون آن خود را به شکل الگوی کریستال یخ-۹ در خواهند آورد، چرا که انرژی آن از آب مایع کم‌تر است.

کریستال‌های جدید یخ-۹ که در اطراف کریستال اصلی به وجود آمده‌اند نیز با آب اطراف خود همین کار را می‌کنند و ظرف مدت زمان کوتاهی، تمام آب درون ظرف به شکل یخ-۹ منجمد خواهد شد.

چیزی شبیه این اتفاق در دنیای واقعی برای یخ و آب معمولی نیز اتفاق می‌افتد. اگر آب کاملاً خالصی را در ظرفی کاملاً تمیز بریزید و آن را تا دمای اندکی پایین‌تر از ۰ درجه سرد کنید، آب به جای انجماد «فرو سرد» (supercooled) می‌شود. چون هیچ ناخالصی در آب فرضی ما وجود ندارد و هیچ‌گونه لبه‌ی خشن و تیزی هم در ظرف نیست، جایی برای شروع شکل‌گیری کریستال‌های یخ وجود نخواهد داشت. اما اگر قطعه‌ای یخ درون این ظرف بیندازید، آب به سرعت منجمد خواهد شد، درست مانند داستان یخ-۹ رمان گهواره‌ی گربه.

تغییر بزرگ big change

اما یخ-۹ و آب فرو سرد چه ربطی به پایان دنیا و سرنوشت عالم هستی دارند؟

بنا به فیزیک کوانتوم، حتی در خلاء مطلق نیز مقدار کمی انرژی وجود دارد. نوع دیگری از خلاء نیز ممکن است وجود داشته باشد که دارای انرژی کمتری باشد. اگر چنین چیزی درست باشد، تمام عالم هستی مانند ظرف بزرگی از آب فروسرد است و تنها تا زمانی دوام خواهد آورد که سر و کله‌ی یک قطعه یخ (حبابی از خلاء کم انرژی) پیدا شود.

خوشبختانه دانشمندان تا به حال چیزی به نام خلاء کم انرژی پیدا نکرده‌اند؛ اما متاسفانه فیزیک کوانتوم حکم می‌کند که اگر وجود خلاء کم انرژی ممکن باشد، چنین پدیده‌ای به طرز اجتناب ناپذیری بالاخره در یک گوشه از کائنات به وجود خواهد آمد.

هنگامی که چنین اتفاقی رخ بدهد، خلاء جدید (درست مانند یخ-۹)، خلاء پیرامون خود را تبدیل به خلاء کم انرژی خواهد کرد. به این ترتیب حباب خلاء کم انرژی با سرعت نور گسترش پیدا خواهد کرد و سر راه خود همه چیز را از بین خواهد برد. نکته‌ی جالب اینجاست که چون سرعت گسترش این پدیده برابر با سرعت نور است، نمی‌توان با رصد آسمان متوجه وقوع آن شد. در واقع ممکن است همین حالا چنین پدیده‌ای در گوشه‌ای از عالم اتفاق افتاده و در حال حرکت به سمت ما باشد و ما تنها زمانی متوجه آن خواهیم شد که به زمین برسد.

ممکن است همین حالا در گوشه‌ای از کائنات، حبابی از خلاء کم انرژی تشکیل شده و با سرعت نور در حال پیشروی به سمت زمین باشد

درون این حباب، شرایط بسیار متفاوت از دنیایی که می‌شناسیم خواهد بود. خواص ذرات بنیادی مانند الکترون‌ها و کوارک‌ها کاملاً تغییر خواهد کرد؛ به نحوی که شاید حتی درون این حباب، اتم‌ها قادر به شکل‌گیری نباشند و قوانین شیمی و فیزیک تغییر کنند.

در این سناریو که به تغییر بزرگ (Big Change) مشهور است، انسان‌ها، سیارات و حتی ستاره‌ها همگی از بین خواهند رفت. در مقاله‌ای علمی منتشر شده در سال ۱۹۸۰، دو دانشمند فیزیک‌دان با نام‌های سیدنی کولمن و فرانک دلوسیا چنین اتفاقی را «فاجعه‌ی زیست محیطی نهایی» نامیده‌اند.

اوضاع بد چنین آخرالزمانی به همینجا ختم نخواهد شد؛ چرا که انرژی تاریک نیز بعد از «تغییر بزرگ» دستخوش تغییر می‌شود و به جای اینکه به انبساط جهان کمک کند، ممکن است با فروریختن جهان درون خودش باعث وقوع «بیگ کرانچ» شود. یک فاجعه پس از فاجعه‌ای دیگر.

گسست بزرگ

گسست بزرگ big rip

احتمال چهارمی نیز وجود دارد که باز هم در دل آن انرژی تاریک نقشی اساسی بازی می‌کند. هرچند این ایده بسیار نظری است و احتمال کمی برای رخ دادن آن وجود دارد، اما به هر حال یکی از احتمالات ممکن برای پایان جهان به شمار می‌رود. انرژی تاریک ممکن است از آنچه تصور می‌کنیم هم قوی‌تر باشد؛ آنقدر قوی که به تنهایی بتواند جهان را بدون نیاز به «تغییر بزرگ»، «انجماد بزرگ» یا «بیگ کرانچ» به آخر برساند.

انرژی تاریک یک ویژگی عجیب دارد. با وجود گسترش جهان، چگالی آن به جای کم شدن، ثابت باقی می‌ماند. تنها توضیح برای این پدیده این است که با گذشت زمان، سر و کله‌ی مقدار بیشتری از انرژی تاریک از ناکجا آباد پیدا می‌شود. هرچند این پدیده غیر معمول به نظر می‌رسد، اما هیچ کدام از قوانین فیزیک را نقض نمی‌کند.

اوضاع از این هم می‌تواند عجیب‌تر شود. اگر چگالی ماده و انرژی تاریک با گسترش جهان بیشتر شود چه؟ به بیان دیگر، چه می‌شود اگر سرعت به وجود آمدن انرژی تاریک از سرعت انبساط گیتی بیشتر باشد؟

این ایده اولین بار توسط رابرت کالدول مطرح شد و «انرژی تاریک شبح» (phantom dark energy) نام دارد. در چنین سناریویی، سرنوشت نهایی جهان به طرز عجیبی متفاوت خواهد بود. اگر انرژی تاریک شبح وجود داشته باشد، در نهایت با در برگرفتن تمام دنیایی که می‌شناسیم، باعث از بین رفتن ما خواهد شد.

در حال حاضر، چگالی انرژی تاریک بسیار کم است؛ به مراتب کمتر از چگالی زمین یا حتی چگالی منظومه‌ی شمسی و کهکشان راه شیری (که خود به مراتب چگالی بسیار کمتری نسبت به زمین دارند). اما اگر با گذشت زمان چگالی انرژی تاریک شبح افزایش پیدا کند، در نهایت هستی را متلاشی خواهد کرد.

انرژی تاریک

در یک مقاله‌ی علمی منتشر شده در سال ۲۰۰۳، کادول به همراه همکارانش به سناریویی اشاره کردند که «قیامت کیهانی» (cosmic doomsday) نام دارد. در این سناریو، زمانی که چگالی انرژی تاریک شبح از شئ‌ای بیشتر شود، آن شئ متلاشی خواهد شد.

در قیامت کیهانی، ابتدا انرژی تاریک شبح باعث می‌شود کهکشان راه شیری از هم باز شود و ستاره‌های تشکیل دهنده‌ی آن به فضای میان کهکشانی پرتاب شوند. سپس منظومه‌ی شمسی نیز از هم می‌پاشد و سیارات آن دیگر به دور خورشید نخواهند چرخید. در نهایت زمین در برخورد با انرژی تاریک متلاشی خواهد شد و حتی تک تک اتم‌های تشکیل دهنده‌ی آن نیز متلاشی (یا به اصطلاح کادول پاره پاره) خواهند شد. تنها طی کسری از ثانیه تمام کائنات از هم خواهد گسیخت. کادول این فرآیند را بیگ ریپ (Big Rip، مَه‌گسست) می‌نامد.

بنا به اعتراف خود کادول، تئوری بیگ ریپ بسیار عجیب و غریب است. انرژی تاریک شبح با بسیاری از قوانین اساسی جهان مانند محدود بودن سرعت ماده و انرژی به سرعت نور، در تضاد است.

با توجه به مشاهدات انسان از گسترش جهان و آزمایش‌های انجام شده در حیطه‌ی فیزیک ذرات بنیادی، به احتمال زیاد سرنوشت نهایی جهان هستی «انجماد بزرگ» خواهد بود. پس از انجماد بزرگ، «تغییر بزرگ» و «بیگ کرانچ» بیشترین شانس برای رقم زدن آخرالزمان کیهانی را در اختیار دارند.

چنین عاقبتی برای کائنات بسیار پوچ و ناامید کننده است؛ خاموش شدن در سرما، فروپاشی در خلاء و در نهایت مچاله شدن در یک نقطه. اما آیا راه فراری از این سرنوشت وجود دارد؟

نجات از آخرالزمان کیهانی

Halo UNSC Infinity هیلو اینفینیتی

قطعاً هیچ دلیلی برای نگرانی «ما» نسبت به پایان یافتن هستی وجود ندارد. تمامی آنچه که گفته شد احتمالاً تریلیون‌ها سال دیگر اتفاق خواهند افتاد. همچنین جای نگرانی برای «بشریت» نیز وجود ندارد؛ چرا که اگر تا آن زمان نسل بشر منقرض نشده باشد، به قدری با بشر امروزی تفاوت خواهد داشت که دیگر نمی‌توان نام بشریت بر روی آن گذاشت.

اما جدای از انسان‌ها، آیا هیچ موجود هوشمندی توانایی نجات یافتن از آخرالزمان کیهانی را خواهد داشت؟

فریمن دایسون، از فیزیکدانان دانشگاه پرینستون در مقاله‌ای در سال ۱۹۷۹ به این پرسش پاسخ می‌دهد. او در این مقاله توضیح می‌دهد که انجماد عظیم از دیگر سناریوهای احتمالی که برای پایان یافتن جهان مطرح می‌شوند کمتر مهلک است و حیات می‌تواند با تغییر دادن خود، از این جهنم سرد نجات پیدا کند.

اما مقاله‌ی دایسون قبل از کشف انرژی تاریک منتشر شده بود و او این روزها دیگر به خوشبینی گذشته نیست. دایسون می‌گوید:

اینکه جهان با «شتاب» در حال گسترش است، خبر بسیار بدی است. گسترش با شتاب به معنای این است که در نهایت گیتی به قدری بزرگ می‌شود که سفرهای بین کهکشانی غیر ممکن خواهند شد و ما عملاً ارتباط خود با تمامی کهکشان‌ها را از دست خواهیم داد. این اتفاق باعث می‌شود انرژی در دسترس ما تنها محدود به ستاره‌های یک کهکشان باشد.

این شرایط البته ممکن است تغییر کند. دکتر دایسون در ادامه می‌گوید:

ما واقعاً نمی‌دانیم که آیا گسترش جهان همچنان ادامه پیدا خواهد کرد یا نه، چرا که اصلاً در همان وهله‌ی اول نمی‌دانیم چرا این گسترش شتاب دارد. دیدگاه خوش‌بینانه این است که این شتاب با گذشت زمان کاهش پیدا کند و در نهایت کائنات با سرعت ثابتی گسترش پیدا کند. در چنین صورتی، آینده بسیار امیدوار کننده‌تر است.

اما اگر شتاب گسترش کیهان کند نشود، یا حتی بدتر از آن، تغییر بزرگ در انتظار ما باشد، برخی فیزیک‌دانان راه حلی را پیشنهاد داده‌اند که حتی برای فیلم‌های علمی-تخیلی نیز کمی زیاده روی به نظر می‌رسد:

«برای فرار از پایان کائنات، باید کائنات خود را درون آزمایشگاه بسازیم و به آن مهاجرت کنیم!»

ریک و مورتی مینی ورس rick and morty miniverse

یکی از دانشمندانی که بر روی این ایده کار می‌کند، آلن گوث از MIT است. او که به دلیل کار کردن بر روی ساخت اولین کیهان مصنوعی مشهور شده است، می‌گوید:

نمی‌توانم به طور قطع بگویم که قوانین فیزیک تضمین کننده‌ی امکان به وجود آوردن چنین چیزی است؛ اما اگر خلق جهانی دیگر ممکن باشد، احتیاج به تکنولوژی بسیار پیشرفته و مقادیر بسیار زیادی از انرژی داریم.

بنا به گفته‌های گوث، قدم اول برای ساخت یک کائنات جدید، ایجاد یک فرم فوق العاده متراکم و چگال از ماده است؛ به قدری متراکم که در آستانه‌ی ایجاد سیاه‌چاله باشیم. (وقتی چگالی جسمی از حدی معین بیشتر شود، فارق از ابعاد یا جرم آن جسم، یک سیاهچاله به وجود خواهد آمد.) اگر موفق به تولید چنین ماده‌ای شویم و به سرعت آن را از جای خود جابجا کنیم، ممکن است بتوانیم باعث گسترش سریع آن منطقه‌ی خاص از فضا شویم.   

multiverse چند جهانی

در واقع با چنین کاری باعث به وجود آمدن جهانی کاملاً جدید می‌شویم. همانطور که فضای آن منطقه گسترش پیدا می‌کند، مرزهای آن کوچک می‌شود و این اتفاق باعث به وجود آمدن حبابی از فضا می‌شود که درون آن بزرگتر از بیرون آن است. اگر طرفدار سریال دکتر هو باشید، احتمالاً این ایده برایتان بسیار آشنا است. به عقیده‌ی گوث، تاردیس(TARDIS) یک قیاس بسیار دقیق از «تاب برداشتن فضا-زمان» است.

در نهایت درون این جهان جدید بزرگ و بزرگ‌تر خواهد شد و کائنات جدید از سرنوشت کائنات قدیمی فرار خواهد کرد. البته دانشمندان هنوز مطمئن نیستند که چنین روشی عملی باشد.

به جز ساختن جهانی جدید، سرچشمه‌ی دیگری از امید برای فرار از آخر الزمان کیهانی وجود دارد. گوث اولین دانشمندی بود که ایده‌ی «گسترش حیرت انگیز کائنات در کسری از ثانیه» را مطرح کرد؛ ایده‌ای که به «تورم کیهانی» شهرت دارد. بسیاری از کیهان شناسان عقیده دارند که تورم کیهانی کارآمدترین نظریه برای توضیح دادن اولین لحظات پیدایش کائنات است و برنامه‌های گوث برای خلق یک جهان جدید نیز متکی بر بازآفرینی این گسترش سریع خواهد بود.

تئوری تورم کیهانی نتیجه بسیار جالبی با خود به همراه دارد. این تئوری حکم می‌کند که جهانی که ما ساکن آن هستیم، تنها بخش کوچکی از یک چندجهانی (multiverse) است که در پس زمینه‌ی خود به صورت مستمر جهان‌های جدیدی مانند جهان ما را «تخم ریزی» می‌کند و این فرآیند تا ابد ادامه دارد.

گوث در این باره می‌گوید:

اگر چنین چیزی صحت داشته باشد، حتی اگر یک جهان بر اثر انجماد عظیم یا دلایل دیگر بمیرد، چندجهانی به عنوان یک کل، تا ابد به حیات خود ادامه خواهد داد. در این صورت چندجهانی ابدی (نه لزوماً ازلی) است؛ هرچند جهان‌های درون آن ممکن است فانی باشند.

به قول کافکا: «امید به قدر کافی هست، تا بی نهایت - اما نه برای ما.»تاريخ : جمعه 30 مهر 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 این روزها کمتر کسی را می توان پیدا کرد که کاربر گوشی های هوشمند نباشد. ممکن است گاهی اوقات نیازمند استفاده از نرم افزارهایی باشید که به صورت پیش فرض بر روی تلفن همراهتان نصب نشده است.

حال اگر در طول هفته فرصت نمی کنید تا برنامه های کاربردی و دلخواهتان را دانلود کنید نگران نباشید. در بسته هفتگی، پربازدیدترین و برترین نرم افزارها از دیدگاه شما کاربران را جمع آوری کرده ایم.

بهترین و کاربردی‌ترین نرم افزارها از نگاه کاربران +دانلود

دانلود قدرتمندترین پلیر اندروید "PlayerPro" 
نرم افزار PlayerPro Music Player یک ابزار قدرتمند برای پخش موزیک و ویدئو های گوشی شما است. اگر این نرم افزار را بر روی گوشی خود نصب کنید، دیگر نگرانی برای پخش فایل صوتی و تصویری وجود نخواهد داشت. این موزیک پلیر در گوگل پلی امتیاز 4.5 از 5.0 را دریافت کرده است و با قیمت 4.95 دلار به فروش می رود با این وجود، حدود 500 هزار بار توسط کاربران اندرویدی خریداری شده است. اگر به دنبال کاملترین پلیر برای گوشی خود هستید، این نرم افزار را از دست ندهید.

بهترین و کاربردی‌ترین نرم افزارها از نگاه کاربران +دانلود

برای دانلود نرم افزار اینجا کلیک کنید


با نرم افزار "Voice changer" صدای خود را تغییر دهید 
نرم افزار Voice changer with effects Premium ابزاری کاربردی برای کسانی است که می خواهند صدای خود را تغییر بدهند. با استفاده از این نرم افزار می توانید صدای خود را ضبط کنید و آن را تغییر دهید و در شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها به اشتراک بگذارید. این نرم افزار شامل 35 افکت است که می توانید هرکدام را به دلخواه انتخاب کنید.

بهترین و کاربردی‌ترین نرم افزارها از نگاه کاربران +دانلود

برای دانلود نرم افزار اینجا کلیک کنید


مدیریت پیامک ها با "GO SMS" 
GO SMS برنامه ای مناسب برای مدیریت کامل پیامک ها و پیام های چند رسانه ای گوشی موبایل شما می باشد. بیش از 200 تم زیبا، بیش از 800 شکلک، SMS و MMS رایگان، پاسخ خودکار به اس ام اس ها، جعبه پیام خصوصی برنامه ریزی شده و بسیاری از ویژگی های دیگر از امکانات این برنامه به شمار می آیند.

بهترین و کاربردی‌ترین نرم افزارها از نگاه کاربران +دانلود

برای دانلود نرم افزار اینجا کلیک کنید


ویرایش حرفه ای تصاویر با "PicsArt" 
PicsArt – Photo Studio یکی از بهترین نرم افزارها برای ویرایش عکس در گوشی‌های اندرویدی است چرا که با قابلیت‌های فراوان آن می‌توانید به راحتی و بدون نیاز به دانش خاصی عکس‌های خودتان را ویرایش کنید. صدها فیلتر برای تصویر، قاب‌های بسیار متنوع، افکت‌های متن، بریدن قسمتی از تصویر و تنظیم رنگ تصاویر از ویژگی‌های این ابزار فوق‌العاده است.

بهترین و کاربردی‌ترین نرم افزارها از نگاه کاربران +دانلود

برای دانلود نرم افزار اینجا کلیک کنید


اجرای فایل های پی‌دی‌اف در گوشی با "PDF Max" 
فایل های PDF به یکی از پرکاربرد ترین فرمت های اسناد تبدیل شده اند و هر کاربر برای اجرای این فایل ها در گوشی خود نیازمند نرم افزار های پی دی اف خوان است. نرم افزار PDF Max یکی از بهترین ابزار مشاهده فایل های PDF در گوشی است که در پایین می توانید آن را دانلود کنید.

بهترین و کاربردی‌ترین نرم افزارها از نگاه کاربران +دانلود

برای دانلود نرم افزار اینجا کلیک کنید


ضبط مکالمات تلفنی با "Call Recorder" 
نرم افزار Call Recorder یکی از برنامه های محبوب و پرطرفدار برای ضبط مکالمات در گوشی های هوشمند است که به وسیله آن می توانید تمامی تماس و مکالمات خود را بر روی گوشی خود ذخیره کنید. با استفاده از این نرم افزار می توانید مکالمات هر فرد را به صورت جداگانه در پوشه مخصوص خود ضبط نمایید.

بهترین و کاربردی‌ترین نرم افزارها از نگاه کاربران +دانلود

برای دانلود نرم افزار اینجا کلیک کنید


دانلود نرم افزار "Adobe Photoshop Lightroom" 
نرم افزار Adobe Photoshop Lightroom ابزاری فوق العاده برای ویراش عکس بر روی گوشی های اندروید و آس او اس است. این نرم افزار به شما این امکان را می دهد که تصاویر خود را به آثاری زیبا، با کیفیت و حرفه ای تبدیل کنید. همچنین نرم افزار Photoshop Lightroom از قابلیت اشتراک گذاری تصاویر ویرایش شده در شبکه های اجتماعی مختلف نظیر توییتر، فیسبوک، اینستاگرام و … پشتیبانی می کند.

بهترین و کاربردی‌ترین نرم افزارها از نگاه کاربران +دانلود

برای دانلود نرم افزار اینجا کلیک کنید


دانلود نرم افزار "Telegram Plus Messenger" 
امروزه تلگرام یکی از پرطرفدارترین پیام رسان ها در ایران به حساب می‌آید که بیش از 20 میلیون کاربر ایرانی برایش تخمین زده می شود. نسخه رسمی تلگرام در هر بروز رسانی ویژگی های جدیدی به نرم افزارش اضافه می کند. اما برخی نسخه های غیر رسمی هم از این نرم افزار  منتشر شده است که حتی قابلیت های بیشتر هم دارد.

بهترین و کاربردی‌ترین نرم افزارها از نگاه کاربران +دانلود

برای دانلود نرم افزار اینجا کلیک کنید


دانلود نرم افزار "prisma" برای اندروید و ios / به آسانی تصاویر هنری خلق کنید
نرم افزار Prisma این اجازه را به شما می دهد تا به تصاویر خود جلوه خاصی ببخشید و با امکاناتی که در اختیار شما قرار می دهد تصاویر خود را زیباتر کنید. با افکت هایی که این برنامه در اختیار شما می گذارد می توانید عکس های خود را به نقاشی تبدیل کنید.

بهترین و کاربردی‌ترین نرم افزارها از نگاه کاربران +دانلود

برای دانلود نرم افزار اینجا کلیک کنید


دانلود نسخه جدید نرم افزار "WhatsApp" 
پیام رسان WhatsApp Messenger یکی از بهترین نرم افزار های مسنجر برای تماس صوتی رایگان، ارسال و دریافت تصویر، متن و پیام صوتی است که برای سیستم عامل های ویندوز، آیفون و اندروید عرضه شده است. توسط WhatsApp می توانید از هر کجای دنیا که هستید تنها با اتصال به شبکه اینترنت برای دوستان خود پیام صوتی، تصویری و پیام متنی ارسال کنید.تاريخ : جمعه 30 مهر 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

وقتی روند سیر تکاملی تکنولوژی اینترنت به مرحله ای رسید که امکان استفاده کاربران از شبکه های محلی بی سیم در سال 1997 ابتدا برای عرصه صنعت و سپس برای کاربری خانگی فراهم شد اهالی فن در حوزه پزشکی بر اساس پژوهش ها و تحقیقات خود نسبت مضرات ناشی از انتشار این امواج واکنش نشان دادند.

اثرگذار بودن یا نبودن امواج شبکه های محلی بی سیم یا در اصطلاح رایج امواج WiFi تا کنون در کش و قوس نظرات مختلف کارشناسان فضای مجازی، پژشکان و پژوهشگران در حوزه های مختلف و مرتبط با سلامت انسان بوده است این اختلاف نظرها تا کنون ادامه داشته و کاربران فضای مجازی نیز گاه تحت تاثیر این سخنان میزان مصرف خود را از این فضا کاهش داده و گاه برای در امان ماندن از مضرات احتمالی که توسط پزشکان و کارشناسان عنوان می شد به توصیه های آنان اهمیت می دادند، اما عده بسیاری دیگر هم بودند که این ادعا را بی پایه و علمی نمی دانستند و نسبت به هشدارها بی توجه بودند.

سازمان جهان سلامت ورود کرد

علی رغم هشدارهای جدی به خصوص در چند سال اخیر که میزان استفاده از اینترنت با جان گرفتن شبکه های اجتماعی موبایلی رونق بیشتری داشته، تاییدها و تکذیب ها در میان بسیاری از کاربران این فضا دیده می شد تا این روند به نقطه ای از اهمیت رسید که سازمان سلامت جهانی در گزارشی بر خطرات ناشی از امواج WiFi اذعان کرد و مضرات اصلی آن را نیز برشمرد، به نظر می رسد این گزارش علاوه بر مهر تایید بر هشدارهای گذشته کارشناسان و پزشکان، سندی قابل اعتماد برای رجوع باشد.

افزایش مشکلات بی خوابی، کاهش رشد کودکان، کاهش رشد سلولهای بدن، کاهش عملکرد مغز، کاهش فعالیت مغز در زنان، خنثی سازی اسپرم در مردان، ناباروری در زنان، افزایش استرس و بیماری های قلبی، افزایش امکان ابتدا به سرطان و کاهش تولید ماده ملاتونین در مغز و وال کارنیتین در عضلات و کبد 10 اثر جبران ناپذیر امواج WiFi بر بدن انسان که سازمان سلامت جهانی در گزارش خود به آن اشاره داشته است.


بسیاری از بیماری های دنیای کنونی ما بی صدا و خاموش سلامتی را تهدید می کنند که ما بسیاری از آنها را می شناسیم و به توصیه پزشکان برای سلامتی خود اقدام می کنیم، عدم توجه به این بیماری ها و خطرات تهدید کننده سلامتی انسان گاه به آنها عنوان مرگ خاموش را داده است شاید بتوان اثرات تدریجی استفاده از این تکنولوژی و تهدیدش برای سلامتی را در رده این بیماری ها قرار داد.

محبوبت این تکنولوژی چهار حرفی به دلیل سهولت دسترسی به اینترنت و دربند نبودن کاربران به کابل و سیم های اتصال ضریب نفوذ آن را در استفاده علاقمندان به اینترنت افزایش داده است و این آمار روزانه تغییر می کند.

بر اساس آمار مرکز پژوهای صدا و سیما ضریب نفوذ اینترنت ADSL در کشور به ۲۲.۰۷ درصد رسیده است و تعداد کاربران این فناوری، ۱۶ میلیون و ۵۸۲ هزار و ۵۳ کاربر و تعداد مشترکان آن ۶ میلیون و ۶۳۲ هزار و ۸۲۱ مشترک اعلام شده است. این رقم نشان می دهد چه تعداد از هموطنان ما بصورت مستقیم تحت تاثیر امواج مخرب وای فای قرار دارند.

اینجا لغزشگاه است

شاید برخی بر این امر متصور شوند که با وجود این مضرات بهتر است این فضا را حذف کنیم اما مقام معظم رهبری در سیزدهم اردیبهشت ماه سال جاری در جمع فرهنگیان در خصوص این فضا و پیامدهای آن فرمودند: " این فضای مجازی امروز از فضای حقیقیِ زندگی ما چند برابر بزرگ‌تر شده؛ بعضی‌ها اصلاً در فضای مجازی تنفّس میکنند؛ اصلاً آنجا تنفّس میکنند، زندگی‌شان در فضای مجازی است. جوانان هم سروکار دارند با فضای مجازی، با انواع‌ واقسام چیزها و کارها، با برنامه‌های علمی‌اش، با اینترنتش، با شبکه‌های اجتماعی‌اش، با مبادلات و امثال اینها سروکار دارند؛ خب، اینجا لغزشگاه است. هیچ‌کس نمیگوید آقا جادّه نکش. اگر شما در یک منطقه‌ای جادّه‌ای لازم دارید، خیلی خب، جادّه بکش، جادّه‌ی اتوبان هم بکش امّا مواظب باش! آنجایی که ریزش کوه محتمل است، آنجا محاسبه‌ی لازم را بکنید. ما نمیگوییم این راه را ببندید؛ نه، اینکه بی‌عقلی است. یک کسانی نشسته‌اند، فکر کرده‌اند، یک راهی باز کرده‌اند به‌عنوان این فضای مجازی و به قول خودشان سایبری؛ خیلی خب، از این استفاده کنید منتها استفاده‌ی درست بکنید؛ دیگران دارند استفاده‌ی درست میکنند؛ بعضی از کشورها طبق فرهنگ خودشان این دستگاه‌ها را قبضه کرده‌اند. ما چرا نمیکنیم؟ چرا حواسمان نیست؟ چرا رها میکنیم این فضای غیرقابل کنترل و غیرمنضبط را؟ " 


جملات بالا راه نمای استفاده بسیاری از تکنولوژی های مدرن است که گاه به کشور وارد می شود و گاه تحمیل، همه بر باور این سخن هستیم که این فضا از زندگی کنونی و در عصر ارتباطات قابل حذف نیست اما چگونگی برخورد با آن و نحوه استفاده صحیح از فضای یاد شده اهمیت دارد که اصول آن باید در سبد دانشی و سطح سواد خانواده ها گنجانده شود.

تا اینجا گزارش بر محور هشدار سازمان سلامت جهانی بر خطرات ناشی از امواج بی سیم یا اصلاح رایج WiFi گذشت، در ادامه اظهار نظر کارشناسان را نیز بخوانید.

مضرات مشترک برای همه کاربران WiFi

محمدرضا متین‌فر مدیر مرکز سواد فضای مجازی و کلینیک سلامت ذهن فضای مجازی سازمان فضای مجازی سراج و استاد دانشگاه امام حسین (ع) معتقد است: خطرات و مشکلات وای‌فای به کشور ما محدود نمی‌شود و تا به حال کشورهای غربی ‌بویژه امریکا مقالات گوناگونی درباره خطرات این امواج ارائه کرده‌اند. 

وی می گوید: باید یک نهضت اطلاع‌رسانی راه بیاندازیم و مردم را از این خطرات و راه‌های پیشگیری آن مطلع کنیم، بسیاری از تجهیزات وای فای بصورت قاچاق وارد کشور می شود که آسیب های وارده از این ناحیه را چند برابر می کنند.

به گفته متین فر در سال 2008 کشور امریکا مقاله‌ای را منتشر کرد که در آن از وای‌فای به عنوان یک دستگاه خطرناک و آسیب‌‌زننده برای بدن نام برده شد و سالها پیش از آن نیز کارشناسان به این نتیجه رسیده بودند که امواج تولیدی توسط وای‌فای بر روی سلامت کلی بدن، مغز و حوزه کودکان اثرات منفی دارد. در حوزه تاثیرات امواج وای‌فای بر سلامت روانی کودکان در معرض وای‌فای، بیش‌فعالی یکی از اثرات آن است یعنی این کودکان تحرک بالایی دارند اما بهره‌دهی آنها بسیار پایین است.


این استاد دانشگاه تاکید کرد: سلسله گزارشهایی که منتشر شده نشان از خطرات احتمالی و آسیب هایی به بدن دارد که اپراتورهای کشور ما این موضوع را تکذیب کردند و اظهار داشتند که آسیب جدی‌ در این امواج وجود ندارد که به نظر بنده برای منافع مالی و کاری خود بسیاری از واقعیات را بیان نمی کنند. 

مدیر کلینیک سلامت ذهن فضای مجازی سازمان سراج همچنین اعلام کرد: در سال 2007 مطالعه و تحقیقاتی در امریکا در این حوزه به عمل آمد که از خطرات و آسیب های این امواج اطمینان حاصل کردند؛ در این تحقیقات کارشناسان امریکایی افرادی را در معرض فرکانس هایی که وای‌فای تولید می‌کند و عده‌ای را به دور از این فرکانسها قرار دادند و نتیجه‌ای که به دست آمد توسعه بیخوابی، فشار خون و افسردگی بود.

آسیب های ژنتیکی با فرکانس های ماکروویوی!

دکتر برهان ولدبیگی، فعال در حوزه محیط زیست دیگر کارشناسی از است که از اظهارنظرهایش در این گزارش بهره بردیم.

وی می گوید: شبکه های "وای فای”، روی فرکانس ۲٫۴ گیگاهرتز عمل میکنند. این فرکانس همان فرکانس "ماکروویوها” است. با وجود اینکه "میادین الکترومغناطیسی وای فای” به شدت "ماکروویو” نیست، اما قرار داشتن طولانی مدت در معرض این امواج ،”آسیب های ژنتیکی” زیادی ایجاد میکند و در سال ۲۰۱۵ در مجله "فوربز”، نوشته شده است : "امواج وای فای” برای "کودکان” خطرناک تر است.

دکتر ولدبیگی اظهار داشت: اگر کسی به طور مزمن از "خشکی بینی، گلو یا چشم” رنج میبرد و دلیل مشخصی برای آن پیدا نمیکند، ممکن است دچار "حساسیت به الکترومغناطیس” ساطع از منابع گوناگون تشعشات شده باشد. علاوه بر "خشکی مخاط” ، علامت دیگر "حساسیت الکترومغناطیسی”، میتواند "تورم غشاها بدون عوامل عفونی” باشد. بنابراین اگر کسی عامل دقیقی برای "خشکی مزمن مخاط” اش پیدا نکند، احتمالا پای امواج "وای فای” در میان است، این امواج میتوانند باعث "گرم شدن بافت های بدن انسان” شوند اما ارتباط مستقیمی بین "گرم شدن بافت ها” و "خطر ابتلا به سرطان” به اثبات نرسیده است.

وی معتقد است: استفاده از لپ تاپ با امواج "وای فای” میتواند برای”قدرت باروری مردان” مشکلاتی ایجاد کند. در یک پژوهش، نمونه اسپرم ۲۹ مرد سالم تحت تاثیر سیگنالهای وای فای قرار گرفت. در این پژوهش مشخص شد که ۲۵ درصد "اسپرم نمونه های زیر لپ تاپ” ، جنبندگی خود را از دست دادند، این در حالی بود که فقط ۱۴ درصد "اسپرم نمونه ها دور از سیگنال وای فای دچار این مسئله شدند. مایه نگرانی آن است که ۹ درصد "اسپرم نمونه های در معرض امواج وای فای”، دچار تخریب DNA شدند. بنابراین اگر کسی میخواهد پدر شود ،توصیه می شود به هیچ عنوان لپ تاپ را روی پاهایش قرار ندهد.

این کارشناس ادامه داد: امواج "وای فای” در افراد دچار بیماریهای قلبی ، آسیب بیشتری به همراه دارند. اگر کسی بدون دلیل دچار "اضطراب” شود یا "ضربان قلب” اش تند شود، احتمالا امواج "وای فای” نقش بازی می کنند. به همان روشی که "استرس”میتواند "ضربان قلب” را بالا ببرد، امواج "الکترومغناطیسی” نیز می توانند موجب تپش قلب شده و در فرد با زمینه بیماریهای قلبی ، مشکل زا خواهند بود، قرار گیری طولانی مدت در برابر امواج "وای فای” ، میتواند موجب مشکلات قلبی (مانند آنژین، آریتمی، فشار خون بالا و تاکیکاردی) شود.

شبها مودم را خاموش کنید

برای تکمیل نظر کارشناسان به سراغ دکتر فرامرز امیری، متخصص مغز و اعصاب رفتیم، وی نیز همچون دیگر کارشناسان بر مضرات ناشی از امواج وای فای اذعان دارد و می گوید: ممکن است بر اثر امواج وای فای انسان ها در زمینه اختلال شناختی و عدم تمرکز، بی خوابی، عدم رشد و نمو اطفال بخصوص در دوران جنینی، اختلال در کار کرد مغز، کاهش باروری، کاهش اسپرم و در نتیجه نازایی، تپش قلب، افزایش استرس دچار مشکل شوند.

وی ادامه داد: تحقیقات انجام شده در مدل های حیوانی و گیاهی صورت گرفته است مثلا بررسی کردند که در محیط یک گلخانه گیاهانی که تحت تاثیر امواج وای فای هستند رشد کمتری نسبت به گیاهان دیگر دارند.

این متخصص مغز و اعصاب تاکید کرد: امواج وای فای ممکن است به میزان قابل تاملی اختلالاتی را برمغز وارد کند، این اختلالات بصورت فراموشی، بی خوابی، اضطراب و گاهی تپش قلب در انسان نمایان می شود.

دکتر امیری با بیان اینکه ترسی وجود داشت که امواج وای فای سرطان زا است و باعث سرطان مغز و ارگان های دیگر می شود، گفت: نکته قابل ذکر این است که بررسی های انجام شده در این باره هنوز سرطان زا بودن امواج وای فای را ثابت نکرده اند، خطر وای فای برای کودکان را تنها باید با خاموش کردن دستگاه های منتشر کننده سیگنال و دور کردن آنها از کودکان و همچنین آموزش خطرات آنها برای کودکان به حداقل رساند.


وی اظهار داشت: واقعیت این است که امواج وای فای وقتی پخش شوند در همه جا هستند، حتی اگر در زمان شب مودم خود را خاموش کنید، باز هم تحت تأثیر امواج وای فای که از خانه همسایه می آید هستید. پس هیچ چیز نمی تواند جلوی نفوذ 100 درصدی وای فای را بگیرد.

این متخصص مغز و اعصاب در پایان بیان داشت: یکی از ساده‌ترین روش‌های کاهش خطرات این است که لپ‌تاپ، موبایل و تبلت‌ها را در نزدیکی بدن‌ نگه نداریم و بعد از اینکه کارمان با این وسایل تمام شد، از آنها فاصله بگیریم، اگر از این دستگاه‌ها استفاده نمی‌کنیم لزومی ندارد که از صبح تا شب در اطرافمان روشن باشند، پس به سرعت آنها را خاموش کنیم تا ضمن استفاده از تکنولوژی، سلامتی‌مان به خطر نیفتد.

و در پایان؛

پیشنهاد می کنیم برای یک مرتبه دیگر این گزارش را مرور کنید و در ذهن خود تصور کنید چه میزان در معرض این امواج هستید و تا کنون علی رغم هشدارها چقدر برای تامین سلامتی خود کوشیده اید، یادمان باشد مسیر فناوری در حال پیشرفت است بهتر است سطح سواد خود را افزایش دهیم.تاريخ : جمعه 30 مهر 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

ربات جراح

طرح نوآورانه دستگاه حس مجازی یک درجه آزادی (هپتیک) که با حمایت مرکز نوآوری پارک علم و فناوری یزد به مرحله اجرا رسیده بود، در این مرکز دفاع شد.

 حمید نائمی "سرپرست تیم طراح دستگاه حس مجازی هپتیک" درباره‌ این محصول گفت: این دستگاه از دو بازو تشکیل شده است که یک بازو به عنوان ارباب و دیگری به عنوان پیرو عمل می‌کند.

وی افزود: هر حرکتی که بازوی ارباب با هر سرعتی انجام دهد، بازوی پیرو همان حرکت را با همان سرعت تقلید کند.

نائمی تصریح کرد: در صورت برخورد بازوی پیرو با مانع، بازوی ارباب وجود مانع را حس کرده و از حرکت می‌ایستد.

به گفته وی، از کاربردهای این محصول می‌توان به ربات‌های جراحی و خنثی سازی بمب‌ها اشاره کرد.

گفتنی است، مرکز نوآوری با توجه به رسالت خود در حمایت از طرح‌های نوآورانه، طرح‌های ارائه شده توسط صاحبان ایده را در مرحله اول در شورای پذیرش مطرح و پس از تصویب، تسهیلات و حمایت‌هایی در اختیار آن‌ها قرار می‌دهند.

در مرحله بعد صاحبان ایده پس از اجرایی کردن طرح، گزارشی  از روند کار خود به این مرکز ارائه می‌کنند و با حمایت‌های مشاوران مرکز طرح‌های خود را به صورت نمونه اولیه به اتمام می‌رسانند.

شایان ذکر است، در صورت اتمام موفق طرح‌ها؛ پارک مشاوره و حمایت‌های لازم برای ثبت اختراع را نیز در اختیار مجریان طرح قرار می‌دهد.تاريخ : جمعه 30 مهر 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

brain-depression-1.jpg

محققان دانشگاه وارویک در دانشگاه انگلستان و دانشگاه فودان در چین طی انجام یک پژوهش جدید دریافته‌اند که چگونه افسردگی بر ماده خاکستری مغز تاثیر می‌گذارد.

به نقل از گیزمگ، افسردگی یک بیماری پیچیده است که طبق آمار سازمان بهداشت جهانی، در حدود 350 میلیون نفر در جهان به آن دچار هستند.

برخی از شرایط افسردگی به دلیل وقوع حوادث مختلف در زندگی فرد رخ می‌دهد، بسیاری از اشکال دیگر این بیماری نیز به دلیل عدم تعادل شیمیایی، ناهنجاری‌های مغزی و یا ارتباط بین نورون‌ها در مغز ایجاد می‌شود.

محققان در این پژوهش به بررسی 909 نفر در چین پرداختند که از مغز آنها اسکن ام‌آرآی تهیه شده بود.

آنها با بررسی این اسکن‌ها دریافتند که 425 نفر از آنها به اختلال افسردگی اساسی دچار هستند و 488 نفر از آنها نمونه‌های بدون افسردگی بودند.

"اختلال افسردگی اساسی" یکی از شایع‌ترین تشخیص‌های روانپزشکی است که مشخصه آن خلق افسرده و احساس غمگینی، اعتماد به نفس پایین و بی‌علاقگی به هر نوع فعالیت و لذت روزمره مشخص می‌شود.

چیزی که از آن به عنوان سرماخوردگی روانی نیز یاد می‌شود.

محققان در طول اسکن  به بررسی کورتکس اوربیتوفرونتال داخلی و جانبی پرداختند که دو ناحیه مهم در بیماری افسردگی است.

آنها دریافتند که در افراد افسرده، برخی از اتصالات در این نواحی تقویت شده و برخی دیگر تضعیف شده‌اند.

برای مثال اتصال این ناحیه از مغز به بخشی از مغز که مربوط به حافظه و یادآوری خاطرات بود، ضعیف شده و بنابراین افراد در یادآوری تجارب مثبت خود ناتوان شده که این امر می‌تواند به افسردگی منجر شود.

در مقابل اتصال کورتکس اوربیتوفرونتال داخلی و جانبی که با تجارب و خاطرات تنبیهی و  غیر پاداشی مرتبط بود، در این افراد تقویت شده بود. به عبارتی دیگر آنها توانایی زیادی در به یادآوری وقایع منفی زندگی خود پیدا کرده بودند.

این محققان همچنین مدارهای عصبی مختلفی را که در افراد افسرده تقویت شده بود، کشف کردند.

محققان بر این باورند که کشف آنها می‌تواند به درک بهتری از افسردگی و یافتن درمان‌های موثرتر برای آن کمک کند.

نتایج پژوهش این محققان در مجله Brain به چاپ رسیده است.تاريخ : جمعه 30 مهر 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

yale-heme-battery-1.jpg

محققان در دانشگاه ییل دریافته‌اند که "هم" (heme) بعنوان یک مولکول موجود در خون می‌تواند بهره‌وری باتری‌های لیتیوم اکسیژن را بهبود بخشد.

 به نقل از گیزمگ، هِم(heme)  بخش غیر پروتئینی هموگلوبین است که به آن گروه پروستتیک مولکول هموگلوبین می‌گویند. هِم عبارتست از یک حلقه پورفیرینی که یک اتم آهن دو ظرفیتی در مرکز آن قرار گرفته است.

باتری‌های لیتیوم یون سنتی تقریبا از رده خارج شده و دانشمندان برای غلبه بر موانع موجود این باتری‌ها به باتری‌های لیتیوم اکسیژن روی آوردند.

مشکل اصلی که پیش روی دانشمندان بود، عدم بهره‌وری و همچنین ساخت  پراکسید لیتیوم است که اثربخشی الکترودها را کاهش می‌دهد.

اما در حال حاضر یک تیم در دانشگاه ییل از یک مولکول موجود در خون به عنوان یک کاتالیزور استفاده کردند که نه تنها به بهبود عملکرد لیتیوم اکسیژن کمک می‌کند، بلکه سبب کاهش زباله‌های زیستی biowaste نیز می‌شود.

باتری‌های لیتیوم اکسیژن و یا لیتیوم-هوا، پتانسیل آن را دارند که بسیار طولانی‌تر از باتری‌های لیتیوم یون سنتی شارژ را نگه دارند و عمر دستگاه‌هایی مانند گوشی‌های هوشمند را افزایش دهند.

از این باتری‌ها می‌توان چنیدن هفته بدون نیاز به شارژ مجدد استفاده کرد.

اما برای تحقق همه این موارد، ابتدا باید مشکلات کارایی این باتری‌ها و ساخت پراکسید لیتیوم (یک ماده نامحلول که الکترود باتری را مسدود می‌کند)، برطرف شود.

محققان در پژوهش‌های قبلی در تلاش بودند تا با نگهداری اکسیژن به صورت جامد در سلول، به مبارزه با پراکسید لیتیوم پرداخته و با اصلاح الکترود به تولید سوپراکسید لیتیوم بپردازند.

محققان دانشگاه ییل به دنبال یک کاتالیزور جدید بودند که به لیتیوم اکسید موجود در سلول اجازه می‌دهد تا مجددا به لیتیوم یون و اکسیژن گازی تبدیل شود.

آنها طی پژوهش‌های خود، این کاتالیزور را در یک جای غیر منتظره یعنی "خون حیوانات" یافتند.


نقش خون در بدن حمل‌ونقل اکسیژن در سراسر بدن بوده که این کار را به کمک یک پروتئین به نام هموگلوبین انجام می‌دهد؛ مولکول "هم" نیز بخشی از این پروتئین را تشکیل می‌دهد.

محققان دریافتند  زمانی که از این مولکول در باتری استفاده می‌شود، این مولکول به الکترولیت‌هایی تبدیل شده که مقدار انرژی مورد نیاز برای شارژ و دشارژ شدن باتری را تامین می‌کنند.

این پژوهش در مجله Nature Communications به چاپ رسیده است.تاريخ : جمعه 30 مهر 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

این روزها هوش مصنوعی، یادگیری ماشین، یادگیری عمیق و اصطلاحاتی این چنین در خلال اخبار دنیای فناوری بسیار به گوش می‌رسند، چراکه بسیاری از کمپانی‌های رده بالا و پیشتاز در دنیای فناوری، هوش مصنوعی را قدم بعدی بزرگ برای اضافه کردن قابلیت یادگیری به رایانه‌ها عنوان کرده‌اند.

در ساده‌ترین تعریف ممکن، یادگیری ماشین به معنای تغذیه‌ی الگوریتم‌های محاسباتی با استفاده از در اختیار گذاشتن مجموعه‌ای از اطلاعات در قالب دیتاسِت است که در مرحله‌ی بعد رایانه باید با استفاده از این دیتاسِت به سوالات پرسیده شده پاسخ دهد. برای مثال می‌توان به تهیه‌ی مجموعه‌ای از تصاویر اشاره کرد که هر یک با توضیح "این یک گربه است" یا "این یک گربه نیست" همراه شده است. پس از آنکه این مجموعه‌ی تصاویر در اختیار الگوریتم قرار گرفت، می‌توان با نمایش تصاویری به رایانه از آن خواست تا تشخیص دهد که آیا تصویر مربوط به گربه است یا خیر؟

اما فرآیند آموزش به مجموعه‌ی اولی که در اختیار رایانه قرار گرفته محدود نمی‌شود؛ با پرسیدن هر سوال که در واقع یک تصویر در آن نمایش داده می‌شود، فارغ از اینکه الگوریتم صحیح پاسخ دهد یا خیر، عکس مورد نظر به دیتاست اضافه شده و در نتیجه دانش هوش مصنوعی به مرور زمان بهبود می‌یابد.

در ادامه ۱۰ کاربرد اصلی هوش مصنوعی برای حل مشکلات و چالش‌های دنیای فناوری را از نظر می‌گذرانیم.

۱. امنیت داده‌ها

بدافزارها یکی از مشکلات کاربران و کمپانی‌ها در فضای آنلاین است که قدمت آن به روزهای ابتدایی شکل‌گیری اینترنت بازمی‌گردد. در سال ۲۰۱۴، موسسه‌ی کسپراسکی اعلام کرد که روزانه بیش از ۳۲۵٫۰۰۰ بدافزار کشف می‌کند. براساس اطلاعات ارائه شده توسط موسسه‌ی تحقیقاتی Deep Instinct، اغلب بدافزار‌های جدید از کد مشابهی که در بدافزار‌های پیشین مورد استفاده قرار گرفته، بهره می‌برند، حال آنکه دامنه‌ی تغییرات اعمال شده بین ۲ تا ۱۰ درصد است. تحقیقات انجام شده نشان از این دارد که مدل یادگیری مورد استفاده در هوش مصنوعی قادر است تغییرات ۲ تا ۱۰ درصدی در کد پیاده‌سازی شده را شناسایی کرده و تشخیص دهد که کدام فایل‌ها بدافزار هستند. همچنین باید به این نکته اشاره کرد که الگوریتم‌های یادگیری ماشین می‌توانند الگوی‌های مربوط به رد و بدل شدن اطلاعات در سرورهای ابری را تحت نظر گرفته و موارد مشکوک را که احتمالا منجر به سوءاستفاده‌های امنیتی خواهند شد، شناسایی کنند.

۲. امنیت در دنیای واقعی

این روزها گیت‌های امنیتی در تمام مکان‌ها نظیر فرودگاه‌ها یا شماری از گردهمایی‌ها که حساسیت امنیتی وجود دارد، دیده می‌شوند. یادگیری ماشین نشان داده که قادر است روند کنترل امنیتی را تسریع کرده و دقت این فرآیند را افزایش دهد. با استفاده از یادگیری ماشین می‌توان از ایجاد هشدارهای اشتباه پیشگیری کرده و مواردی را تشخیص داد که اسکنرهای معمولی قادر به شناسایی آن‌ها نیستند. از این سیستم می‌توان در فرودگاه‌ها، کنسرت‌ها، استادیوم‌ها و سایر مواردی که تعداد زیادی از افراد در آن حضور دارند، استفاده کرد.

۳. مبادلات مالی

بسیاری از افراد تمایل دارند تا قیمت سهام کمپانی‌ها در روزهای آینده را در صورت حاکم شدن شرایط مشخص، پیش‌بینی کنند. استفاده از یادگیری ماشین در کنار کلان‌ داده درصدد تحقق این امر است. بسیاری از کمپانی‌های خرید و فروش کننده‌ی سهام از سیستم‌های اختصاصی توسعه یافته برای پیش‌بینی قیمت و انجام خرید و فروش براساس نتایج به دست آمده استفاده می‌کنند. بسیاری از سیستم‌های توسعه یافته مبتنی بر علم احتمالات است، اما یک معامله که شاید احتمال کمی برای سوددهی داشته باشد، در صورتی که حجم بالایی داشته و با وجود احتمال پایین یک معامله‌ی موفق باشد، می‌تواند سود سرشاری را به همراه بیاورد. به قطع یقین زمانی که حجم داده‌هایی که باید پردازش شوند، افزایش یافت، انسان‌ها نمی‌توانند در برابر قدرت پردازشی رایانه‌ها حرفی برای گفتن داشته باشند، از این‌رو تجهیز سیستم‌ها به قدرت محاسباتی هوش مصنوعی و یادگیری ماشین می‌تواند در این خصوص بسیار راهگشا باشد.

۴. سرویس‌های سلامتی و مراقبت‌های بهداشتی

الگوریتم‌های مبتنی بر یادگیری ماشین می‌توانند اطلاعات بسیار زیادی را پردازش کرده و الگوهای بسیاری را در مقایسه با انسان‌ها از میان داده‌های بسیار استخراج کنند. در یک مطالعه، محققان از یک سیستم تشخیص رایانه‌ای برای بازبینی نتایج ماموگرافی زنانی استفاده کرده‌اند که بعدها به بیماری سرطان سینه مبتلا شده‌‌اند. براساس اطلاعات ارائه شده این سیستم رایانه‌ای موفق شده تا با بررسی نتایج ماموگرافی‌های یک سال پیش در ۵۲ درصد موارد، سرطان سینه را در بیماران پیش از تشخیص پزشکان، پیش‌بینی کند. علاوه بر تشخیص بیماری بصورت موردی برای هر فرد براساس نتایج آزمایش، یادگیری ماشین می‌تواند با بررسی عوامل خطرناک برای بیماری جمعی، آن را پیش از همه‌گیر شدن شناسایی کند. کمپانی Medecision الگوریتمی را توسعه داده که با استفاده از می‌توان با شناسایی هشت فاکتور در بیماران دیابتی، نیاز به بستری شدن در بیمارستان را تشخیص داد.

۵. بازاریابی

هراندازه که درک و شناخت شما از کاربرانتان بیشتر باشد، بهتر می‌توانید به آن‌ها سرویس بدهید و در نتیجه فروش بهتری را نیز تجربه خواهید کرد. این نگرش را باید بنیان استفاده از یادگیری ماشین و هوش مصنوعی در بازاریابی خواند. شاید شما این تجربه را دارید که پس از جستجو برای یک محصول و یافتن آن، از خرید پشیمان شده یا به هر دلیلی کالای مورد نظر را خریداری نکرده‌اید، اما در روزهای بعد در اغلب صفحات وب با آگهی‌هایی روبرو شده‌اید که کالای جستجو شده توسط شما را نمایش می‌دهند. این نوع بازاریابی را باید تنها بخش کوچکی از قابلیت‌هایی بدانیم که با استفاده از یادگیری ماشین می‌توان انجام داد. ایمیل‌های شخصی سازی شده ارسالی برای کاربران از جمله‌ی دیگر کاربردهای یادگیری ماشین در بازاریابی است.

۶. جلوگیری از تقلب

توانایی یادگیری ماشین در زمینه‌ی شناسایی و جلوگیری از تقلب در سرویس‌های مختلف روز به روز افزایش پیدا می‌کند که این توانایی در حوزه‌های مختلف قابل استفاده است. برای مثال می‌توان به سیستم پی‌پال اشاره کرد که از یادگیری ماشین برای مبارزه با پولشویی از طریق پی‌پال استفاده می‌کند. این کمپانی قادر است با بهره‌گیری از یادگیری ماشین میلیون‌ها تراکنش انجام شده را تحلیل کرده و موارد مشکوک به پولشویی را که بین خریداران و فروشندگان اتفاق می‌افتد، پیش‌بینی کند.

۷. سیستم ارائه‌ی پیشنهاد

سرویس‌هایی نظیر آمازون و نتفلیکس با استفاده از فعالیت‌های کاربران در سرویس‌هایشان، پیشنهاداتی را در اختیار افراد قرار می‌دهند. الگوریتم‌های مبتنی بر یادگیری ماشین با تحلیل و بررسی فعالیت یک کاربر مشخص و مقایسه‌ی آن با میلیون‌ها کاربر دیگر، لیستی از پیشنهادات را تهیه می‌کنند که احتمالا کاربر در نوبت بعدی به خرید کالا یا برنامه‌ی پیشنهادی علاقه نشان دهد. این پیشنهادات که برگرفته از سیستم‌های هوشمند هستند، رفته رفته باهوش‌تر شده و می‌توانند درک کنند که شما چه کالاهایی را برای هدیه دادن و چه کالاهایی را برای استفاده‌ی شخصی خریداری می‌کنید. در مورد سرویس‌هایی نظیر نتفلیکس، این سیستم‌ها با افزایش هوش می‌توانند تمایلات اعضای مختلف یک خانواده را از هم تفکیک کنند.

۸. جستجوی آنلاین

به جرات می‌توان جستجوی اینترنتی را شناخته شده‌ترین نمونه از کاربرد یادگیری ماشین خواند. گوگل و رقبای این کمپانی همواره در حال بهبود نتایج جستجو هستند. هر زمانی که کاربر جستجویی را در گوگل انجام می‌دهد، الگوریتم گوگل نحوه‌ی واکنش شما با نتایج نمایش داده شده را تحت نظر می‌گیرد. در صورتی که کاربر روی نتایج اولیه‌ی جستجو کلیک کند و به صفحه‌ی وب مورد نظر مراجعه کند، الگوریتم گوگل به این نتیجه می‌رسد که کاربر نتیجه‌ی مدنظر خود را یافته است. در صورتی که کاربر بدون کلیک روی هیچ یک از نتایج به صفحه‌ی دوم مراجعه کند یا عبارت دیگری را برای جستجو وارد کند، گوگل به این نتیجه می‌رسد که کاربر به مواردی که در نظر داشته، دست نیافته است. الگوریتم هوشمند مبتنی بر یادگیری ماشین قادر است با دریافت اطلاعات این چنینی، نتایج جستجو را در مقایسه با گذشته بهبود دهد.

۹. تشخیص گفتار

تشخیص گفتار طبیعی یا Natural language Processing که به اختصار NLP خوانده می‌شود، قابلیت استفاده در کاربردهای مختلفی را دارد. با استفاده یادگیری ماشین و تشخیص گفتار طبیعی می‌توان کاربران یا مشتریان را با سرعت بیشتری به سمت اطلاعاتی که مدنظر وی است، هدایت کرد. از جمله‌ی کاربردهای دیگر این سیستم می‌توان به ساده‌سازی مفاد یک قرارداد که اصطلاحات پیچیده‌ی حقوقی دارد و همچنین خلاصه کردن تمام اطلاعاتی که یک وکیل مدافع باید آن‌ها را مطالعه کند، اشاره کرد.

۱۰. خودروهای هوشمند

IBM اخیرا تحقیقی انجام داده که براساس آن بیش از ۷۴ درصد متخصصان در حوزه‌ی خودرو از پیش‌بینی خود برای عرضه‌ی تجاری خودروهای هوشمند تا سال ۲۰۲۵ سخن گفته‌اند. یک خودروی هوشمند نه تنها با استفاده از مفهوم اینترنت اشیا قادر است با خودروهای دیگر و تابلوهای کنار جاده ارتباط برقرار کند، بلکه قادر است تا با یادگیری ماشین، عادت‌های کاربر یا به بیان راننده را نیز بشناسد. این عادات شامل دمای داخلی خودرو، تنظیمات سیستم صوتی و وضعیت صندلی است. خودرو قادر است با تکیه بر قابلیت‌های هوشمند تنظیمات را تغییر داده و در صورت بروز مشکل، خود مساله را حل کند. همچنین باید به ارائه‌ی پیشنهاد در مورد مسیر رسیدن به مقصد براساس داده‌های ترافیکی و وضعیت جاده نیز اشاره کرد.تاريخ : پنج شنبه 29 مهر 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

برای اولین بار در دهه‌ی ۵۰ میلادی، فیزیکدان ایتالیایی انریکو فرمی سؤالی را مطرح کرد که هنوز جوابی برای آن یافته نشده است؛ سؤالی که به پارادوکس فرمی مشهور است. وقتی میلیون‌ها سیاره‌ی قابل سکونت همانند زمین وجود دارند، پس ساکنان آن‌ها کجا هستند؟

۱. فضای بیکران

شاید اولین و ساده‌ترین و محتمل‌ترین جواب برای تنهایی انسان به فواصل وسیع کیهانی بازگردد. سیاره‌های قابل سکونت هزاران سال نوری از زمین فاصله دارند و تابش دوطرفه‌ی الکترومغناطیس تنها راهی است که برای ارتباط می‌شناسیم؛ و چنین کاری تقریباً غیر ممکن است. برای کهکشان‌های فراتر از راه شیری، میلیون‌ها سال نوری فاصله وجود دارد و حتی تصور ارتباط با آن‌ها برای انسان غیر ممکن به نظر می‌رسد.

۲. تلاش ناکافی

 

واقعیتی وجود دارد و آن هزینه‌ی بالای تحقیقات و مشکلات اقتصادی همیشگی انسان است، پس از جنگ سرد در بودجه‌ی سالانه‌ی ایالات متحده و به تبع آن باقی کشورها، صرف هزینه برای تحقیقات فضایی هزینه‌ای غیر ضروری بوده است. بیشتر جستجوها برای یافتن فرازمینی‌ها از طریق آرایه‌های SETI انجام شده است؛ تلسکوپ‌های محدود پراکنده در سرتاسر دنیا که تاکنون نتوانسته‌اند آثاری کشف کنند. سال پیش میلیاردر روسی یوری میلنر در همکاری با دانشمندانی همچون پروفسور استیون هاوکینگ مبلغ ۱۰۰ میلیون دلار طی ۱۰ سال برای جستجوی سیگنال‌های بیگانه سرمایه‌گذاری کرد، (Breakthrough Listen) بهترین فرصتی که تاکنون دانشمندان برای پیدا کردن چیزی فراتر از مرزهای خاکی به دست آورده‌اند.

۳. خودکشی فضایی

فیزیکدان مشهور پروفسور برایان کاکس در پاسخ به تضاد فرمی پاسخی نه چندان جذاب می‌دهد:

ادامه‌ی حیات برای تمدنی که به توانِ ویرانی خود دست یافته است چندان ساده نیست و انسان نیز باید به راه حلی برای اجتناب از آن دست پیدا کند.

به عقیده‌ی پروفسور کاکس اگر توسعه‌ی سیاسی تمدنی کمتر از رشد علوم مهندسی باشد می‌تواند به ویرانی آن تمدن منتهی شود و احتمال آنکه بیگانگان قبل از رسیدن به تکنولوژی سفرهای بین ستاره‌ای با آشفتگی‌های سیاسی روبرو شده باشند وجود دارد؛ شاید تمدنی که در نزدیکی ما زندگی می‌کرده قبل از آنکه ردپایی برای انسان متمدن به جای بگذارد خود را از بین برده است.

۴. ما انسانهای بدوی

انسان سال‌ها زمان برای پیشرفت را از دست داده و آنچه امروز به آن دست یافته‌ایم تنها در چند سده‌ی اخیر رخ داده است. شاید فرازمینی‌ها راه‌های دیگری برای ملاقات با ما داشته باشند و شاید آن‌ها فقط انتظار می‌کشند تا روزی که انسان به سطحی از بلوغ و فن‌آوری برسد که لیاقت آشنایی با آن‌ها را پیدا کند. این احتمالی قوی است اما تا زمانی که به تکنولوژی ارتباطی فرازمینی‌ها نرسیده‌ایم نمی‌توانیم جوابی برای این سؤال پیدا کنیم.

۵. ما تنها هستیم

در نهایت دلسرد کننده‌ترین پاسخ به پارادوکس فرمی این است که شاید بیگانگانی وجود نداشته باشند؛ شاید زمین تنها سیاره‌ای باشد که توانسته شرایط حیات پیشرفته را به وجود بیاورد. اگر تا ۱۰ سال دیگر که پروژه‌ی (Breakthrough Listen) ادامه پیدا می‌کند نشانه‌ای از بیگانگان پیدا نشود ماجرا پیچیده‌تر خواهد شد، در حالی که ما هنوز جواب بسیاری از سؤالات را به درستی نمی‌دانیم؛ چگونه حیات بر روی این سیاره شکل گرفته است و چگونه سلول‌های اولیه به موجودات پیشرفته‌تر منتهی شده است یا حیات هوشمند چگونه شکل گرفته است. اقیانوس‌ها از کجا آمده‌اند، چگونه شرایط تکامل انسان به وجود آمده است؛ زمین در فاصله‌ای مناسب از خورشید قرار گرفته و آب و هوای غیر قابل تحمل زمین جوان جایش را به محیطی نسبتاً مطبوع داده است. عصر دایناسورها با برخورد یک شهاب غول‌پیکر محو شده است و پستانداران پای گرفته‌اند. انسان تاکنون تنها چند هزار سال زندگی کرده است که در برابر ۱۳.۸ میلیارد سال عمر جهان زمانی ناچیز است، شاید این چند هزار سال تنها زمانی باشد که کیهان اجازه‌ی رشد و تکامل به تمدنی را داده است.

خوشبختانه عموم دانشمندان تنهایی انسان را باور ندارند و در عوض بعضی معتقدند احتمالاً به زودی خواهیم توانست نوعی از حیات میکروبی را در مرزهای منظومه‌ی شمسی کشف کنیم. تا زمانی که آثاری از زندگی در فضای بیکران نیابیم زمین تنها سرپناه انسان، تنها موجود هوشمند کیهان، به شمار می‌رود و این خانه و ساکنان شگفت‌انگیزش تنها دارایی ما از بیکران کیهان خواهد بود. در آخر با نقل قولی معروف از سر آرتور کلارک فقید سخن را به پایان می‌بریم:

دو احتمال وجود دارد، یا ما در جهان تنها هستیم یا نیستیم، که هر دو به یک اندازه ترسناک‌اند.تاريخ : پنج شنبه 29 مهر 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

snoo-2.jpg

یک پزشک متخصص اطفال به نام دکتر هاروی کارپ با همکاری محققان موسسه فناوری ماساچوست و یک طراح سوئیسی موفق به طراحی یک تخت هوشمند برای نوزادان شدند.

 به نقل از گیزمگ، این تخت هوشمند که Snoo نام دارد، نتیجه پنج سال تلاش این تیم تحقیقاتی بوده که به خواب بهتر نوزادان کمک می‌کند.

 

 

 Snoo دارای سه میکروفن داخلی است که گریه نوزادان را تشخیص داده و می‌تواند بین صدای آنها و سر و صداهای موجود در اطراف تمایز قائل شود.

 

 

این تخت خواب ننو مانند، دارای یک صدای مخصوص است که به هنگام گریه نوزادان برای آنها پخش می‌شود.

 

هر چه شدت گریه و بی‌تابی نوزادان بیشتر باشد این صدا نیز افزایش یافته و با آرام شدن صدای نوزادان، این صدا نیز کم شده و در نهایت قطع می‌شود.

Snoo همچنین به هنگام گریه نوزادان همانند آغوش عمل کرده و آنها را تکان می‌دهد تا آرام شوند.

 

پدر و مادرهایی که تمایل دارند از راه دور بر وضعیت نوزاد خود نظارت داشته باشند یا به صورت دستی این تختخواب را کنترل کنند، می‌توانند با اتصال به وای-فای و از طریق یک اپلیکیشن همراه که بر روی گوشی‌های هوشمند نصب می‌شود این کار را انجام دهند.

این تخت دارای یک قنداق است که از مواد آلی ساخته شده و در زمان به خواب رفتن نوزاد به سرعت در اطراف نوزاد پیچیده می‌شود.

قنداق به گیره‌های تعبیه شده در داخل تخت متصل شده و کمک می‌کند تا در طول شب نوزاد به پشت بخوابد.

 

Snoo همچنین دارای چراغ‌های ال‌.ای‌.دی است که عملکردی مانند شب خواب دارد.

این تخت خارق‌العاده هم اکنون با قیمت  1160 دلار در آمریکا پیش فروش می‌شود.تاريخ : پنج شنبه 29 مهر 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

خانه تغییرپذیر

مایک جانتزن معمار برجسته آمریکایی از طرح مفهومی خانه‌ی تغییر شکل‌پذیر با قطعات چوبی متحرک رونمایی کرد.

 به نقل از دیلی‌میل، این خانه که در حالت بسته شبیه به یک سکوی چوبی است، تنها با چرخاندن یک اهرم که نیروی برق موتورها را تامین می‌کند از حالت مسطح خارج شده و به خانه‌ای با تمام امکانات مثل پذیرایی، آشپزخانه، سرویس بهداشتی و حمام تغییر شکل می‌دهد.
 
در طراحی این خانه به مسئله انرژی پاک نیز توجه شده که به همین منظور در قسمت پشت‌بام این سازه پنل‌های خورشیدی نصب شده است. همچنین با نصب تجهیزات اضافه مثل مخزن گاز و آب امکانات خانه تکمیل می‌شود.

 
مهمترین ویژگی خانه تغییر شکل‌ دهنده، قابلیت تطبیق با وضعیت آب‌وهوا است، یعنی زمانی که هوا مناسب و مطبوع است شکل مطلوب خانه به صورت گسترده و بدون سقف است، اما در مواقعی که آب‌وهوا دگرگون شود می‌توان سقف خانه را بست و آن را تبدیل به یک خانه‌ معمولی کرد.
 
مایک جانتزن، در مورد علت انتخاب این طرح عنوان کرد: طراحی این خانه به نوعی تداعی‌کننده خانه‌ها در آینده است. در حالتی که تمام پنل‌ها یا قطعات چوبی بسته شده باشند، ظاهر خانه به شکل مستطیل تبدیل شده و کاملا در برابر باد و باران ایمن می‌شود.

 

 

 

 

  تاريخ : پنج شنبه 29 مهر 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

ربات کمک خلبان

محققان سازمان تحقیقات دفاعی دارپا با استفاده از فناوری هوش مصنوعی موفق به تولید ربات کمک خلبان شدند.

 به نقل از دیلی‌میل آنلاین، مهمترین مشکل شرکت‌های هواپیمایی تجاری و نیروی هوایی در آمریکا کمبود خلبانان ماهر و با تجربه است. به همین منظور تمرکز بر روی تولید فناوری خلبان رباتیک با منطق کنترل هوش مصنوعی در دستور کار سازمان دارپا قرار گرفته است.
 
سازمان تحقیقات پیشرفته دفاعی دارپا با انجام یک پرواز آزمایشی با ربات کمک خلبان نشان داد که علی‌رغم باور منفی موجود، می‌توان به فناوری هوش مصنوعی در صورت برنامه‌ریزی دقیق و جامع اعتماد کرد. در این پروژه تاکنون سه پرواز آزمایشی با ربات کمک خلبان با موفقیت انجام شده است. 

 
در آزمایش سوم پرواز با کمک خلبان ربات از یک هواپیمای توربوپراب برای نمایش قابلیت رباتیک دارپا استفاده شد. در این آزمایش جایگاه ربات در صندلی راست کابین خلبان کاملا شگفت‌انگیز به نظر می‌رسید. ربات خلبان در حال حاضر شامل چند بازو و پای الکترونیک برای گرفتن اهرم‌ و پدال‌های هواپیما است و هیچ شباهتی به خلبان واقعی ندارد.
 
پروژه تولید ربات خلبان بخشی از برنامه دولتی آمریکا برای جایگزینی ربات در جایگاه خلبان دوم است. مهمترین ویژگی خلبان رباتیک نداشتن احساسات انسان در جایگاه خلبانی مثل استرس، حواس‌پرتی و خستگی است.

 

  تاريخ : پنج شنبه 29 مهر 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

s.aolcdn.com.jpg

یک تیم از دانشمندان مرکز هوافضای آلمان در کلن به بررسی دقیق‌تر آتشفشان‌های موجود در زهره پرداخته و متوجه شدند که آنها هنوز هم فعال هستند.

 به نقل از انگجت، در این پژوهش مشخص شد که  ایدون مونس یک آتشفشان عظیم در این سیاره که حدود 120 مایل قطر دارد به تازگی فوران داشته است.

این آتشفشان بسیار عظیم و غول پیکر است و در مقایسه با آن، آتشفشان Mauna Loa که بزرگترین آتشفشان فعال بر روی زمین است تنها 75 مایل قطر دارد.

زهره سیاره ای است که بیش از هر سیاره دیگری در منظومه شمسی، آتشفشان دارد.

این تیم تصاویر مادون قرمز گفته شده در ماموریت زهره توسط آژانس فضایی اروپا (ESA) در سال 2006 و 2007 را با عکس راداری وضوح بالا که توسط پروب ماژلان ناسا در سال 1990 گرفته شده بود، با یکدیگر ترکیب کردند.

محققان این پژوهش برای اثبات این فرضیه نیازمند عکس‌های زیادی بودند زیرا زهره توسط یک ابر ضخیم پوشیده شده که مانع از آن می‌شود تا  تلسکوپ‌ها و فضاپیما بتوانند از آن تصویر دقیق تهیه کنند.

آنها سپس از یک تکنیک که محدودیت‌های وضوح تصاویر را از بین می‌برد استفاده کردند تا بتوانند در پس این ابرها را مشاهده کنند.

این محققان پس از بررسی این تصاویر متوجه وجود پنج مجرای گدازه‌ سرازیر شده در اطراف این آتشفشان شدند.

این گدازه‌ها توسط کاوشگر ونوس اکسپرس مشاهده شده و محققان متوجه گرم بودن آنها شدند. این سنگ‌های گرم همچنین دارای نشانه‌هایی از هوازدگی بودند.


همه شواهد نشان دهنده این است که این گدازه‌ها تازه و جدید هستند. با این حال محققان هنوز هم به طور 100 درصد از فعال بودن آتشفشان ایدون مونس مطمئن نیستند.

کاوشگر آکاتسوکی ژاپن در حال حاضر در حال چرخش به دور زهره و ارائه اطلاعات مختلف است.

ناسا نیز در حال برنامه ریزی برای راه اندازی یک ماموریت کم هزینه به نام VERITAS  است.

اگر همه چیز طبق برنامه ریزی پیش برود با این ماموریت ما قادر به جمع آوری نمونه‌های مختلف و کشف شواهد جدید درباره فعال بودن این آتشفشان‌ها خواهیم بود.تاريخ : پنج شنبه 29 مهر 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

محاسبات کوانتومی

دانشمندان دانشگاه هاروارد و آزمایشگاه پرتوی یون ساندیا با ادغام دو اتم سیلیکون در یک ماتریس الماس توانسته‌اند دو رایانه کوانتومی متفاوت را به هم متصل کنند.

به نقل از فیزورگ، محاسبات کوانتومی از توانایی ذرات زیر اتمی برای موجود بودن در بیش از یک حالت در هر زمان بهره می‌برد.

در رایانه‌های سنتی، داده در یکی از دو حالت صفر و یک ابراز می‌شود که به بیت‌های دودویی شناخته شده‌اند.

اما رایانه‌های کوانتومی از بیت‌های کوانتوم یا کیوبیت استفاده می‌کنند. محاسبات در یک رایانه کوانتومی زمانی رخ می‌دهد که کیوبیت‌ها با یکدیگر تعامل برقرار می‌کنند، از این رو برای اینکه یک رایانه کار کند، به کیوبیت‌های زیاد نیاز دارد.

یکی از دلایل اصلی مشکل بودن ساخت رایانه‌های کوانتومی این است که دانشمندان هنوز نتوانسته‌اند شیوه ساده‌ای برای کنترل سیستم‌های پیچیده کیوبیت‌ها پیدا کنند.

اما محققان آمریکایی معتقدند که این مشکل با پیوند دادن رایانه‌های کوانتومی کوچک به جای ساخت یک رایانه بزرگ قابل حل است.

اطلاعات کوانتومی مانند یک شبکه روی یک پل قابل توزیع هستند. این امر می‌تواند راه را برای شکل جدیدی از سنجش کوانتومی هموار کند زیرا ارتباطات کوانتومی به اتم‌ها در پل اجازه می‌دهند به شکل واحد رفتار کنند.

پل جدید با افزودن ناخالصی (اتم سیلیکون) به الماس ساخته شده است. این تحقیق از یک پرتوی کاشت یون متمرکز در آزمایشگاه پرتوی یون ساندیا استفاده کرد. این پرتو برای شلیک یون‌های منفرد به مناطق خاص یک زیرلایه الماس طراحی شده است.

محققان اتم‌های کربن روی الماس را با اتم‌های سیلیکون جابجا کردند که باعث شد اتم‌های اطراف سیلیکون فرار کنند. این امر باعث شد که اتم‌های سیلیکون فضای خالی زیادی داشته باشند و با اینکه در یک ماده جامد بودند، طوری رفتار می‌کردند که گویی در گاز هستند.

زمانیکه اتم‌های سیلیکون در زیر لایه الماس قرار گرفتند، فوتون‌های تولید شده توسط لیزر، الکترون‌های سیلیکون را به بالاترین حالت انرژی‌شان بردند. زمانیکه این الکترون‌ها به حالت انرژی پایین خود باز می‌گردند، فوتون‌های تصادفی منتشر شده و اطلاعات را از طریق فرکانس، شدت و قطبش امواجشان منتقل می‌کنند.

این تحقیق در مجله ساینس منتشر شده است.تاريخ : پنج شنبه 29 مهر 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

رنگین‌کمان قمری

یک عکاس انگلیسی که برای شکار تصویری از ابر ماه در انتظار بود، با نهایت تعجب متوجه منظره نادر زیبایی شد که این پدیده را همراهی می‌کرد.

به نقل از بیزنیس اینسایدر، بن گوین، عکاس حرفه‌ای انگلیسی در زمان ثبت تصویر خود متوجه رویداد نادر "رنگین‌کمان قمری" دوتایی شد که در شب رخ می‌دهد و بازتاب نور ماه کامل با قطرات آب موجود در هوا منجر به تولید آن می‌شود.

گوین این تصویر را شب‌هنگام در ناحیه‌ای در شمال انگلیس ثبت کرد که در آن زمان، هوا مه‌آلود بود.

پدیده ابر ماه زمانی ایجاد می‌شود که ماه در حالت بدر به نزدیک ترین فاصله خود از زمین برسد که در این حالت، درخشان‌تر و بزرگتر از همیشه دیده می‌شود.

گوین با دوربین خود به ثبت تصویری با نوردهی طولانی پرداخت که نور و رنگ‌های رنگین‌کمان قمری را به شکل دقیقی نشان می‌داد. رنگین‌کمان دوم نیز روی قوی رنگین‌کمان درخشان‌تر اول قابل مشاهده است و همچنین می‌تواند نورهای نارنجی رنگ را در میان هوا دید.

ابرماه علاوه بر درخشان‌تر بودن نسب به ماه کامل طبیعی، همچنین باعث جزر و مد بیشتر آب دریاها و بالا آمدگی آب تا حدود یک تا دو سانتیمتر بیشتر می‌شود که بنا بر موقعیت جغرافیایی این مقدار می‌تواند کم و زیاد گردد.تاريخ : پنج شنبه 29 مهر 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

قطع ارتباط ماهواره روسي با زمين

رییس اتحادیه رؤسای دانشگاه‌های روسیه فدراتیو از پرتاب 6 ماهواره در کشور روسیه از سوی دانشگاه‌های این کشور خبر داد و گفت: علاوه بر آن 35 درصد دانشگاه‌های روسیه طرح‌های مشترک با دانشگاه‌های ایران دارند.

 آنتانوویچ سادونیچی، در دومین اجلاس دانشگاه های برتر ایران و روسیه با اشاره به تاریخچه روابط میان کشورهای ایران و روسیه افزود: یکی از مهمترین رویدادهای تعاملات میان این دو کشور برگزاری این اجلاس است؛ به گونه ای که در اولین اجلاس تفاهم‌نامه‌هایی برای تبادل دانشجو به امضا رسید.

وی امضای تفاهم‌نامه‌ای با دانشگاه شهید بهشتی را از جمله زمینه‌های همکاری میان ایران و روسیه نام برد و اظهار کرد: این تفاهم‌نامه در جهت ایجاد موسسه همکاری رازی در دانشگاه مسکو و لومونوست در ایران به امضا رسید.

سادونیچی با تاکید بر اینکه مرکز رازی در ژانویه 2016 در دانشگاه مسکو ایجاد شد، خاطرنشان کرد: مرکز لومونسف نیز روز گذشته در دانشگاه شهید بهشتی افتتاح شد. تاسیس این مراکز تاثیر زیادی در توسعه روابط میان دو کشور دارد.

رییس اتحادیه رؤسای دانشگاه‌های روسیه فدراتیو با اشاره به اقدامات روسیه برای توسعه همکاری با سایر کشورها همچون هند و چین یادآور شد: علاوه بر آن اقدام به برگزاری المپیادهای دانش‌آموزی برای شناسایی استعدادهای برتر کردیم که از سال 2015 نیز جوایزی از سوی رییس جمهور روسیه به برترین‌های این رقابت اعطاء شده است.

به گفته وی، تاکنون 1200 نفر از برگزیدگان المپیادهای دانش‌آموزی روسیه از جوایز رییس جمهور این کشور بهره‌مند شده‌اند.

سادونیچی، به فعالیتهای علمی دانشگاه‌های این کشور اشاره کرد و یادآور شد: حوزه فضایی یکی از فعالیت‌های پژوهشی محققان دانشگاه‌های روسیه است به گونه‌ای که دانشگاه مسکو ماهواره لومونسف را به فضا فرستاد که در این مراسم رییس جمهور روسیه نیز حضور داشته است.

رییس دانشگاه ام گ او لاماناسوف این ماهواره را ماهواره‌ای دانست که اطلاعات آن به ایستگاه زمینی ارسال می‌شود و اطلاعات آن در اختیار دانشگاه‌های این کشور قرار می‌گیرد و اضافه کرد: دانشگاه مسکو تاکنون 6 ماهواره به فضا ارسال کرده است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به همکاری‌های علمی مشترک میان دانشگاه‌های روسیه با دانشگاه‌های ایران اشاره کرد و گفت: بر اساس آمارهای ارائه شده هر دانشگاه ایرانی حداقل یک مقاله مشترک با دانشگاه‌های روسیه دارد.

به گفته وی، بیشترین مقالات مشترک روسیه با ایران مربوط به دانشگاه‌های سن پطرزبورگ، مسکو و پلی تکنیک پتر کبیر می‌شود و بیشترین دانشگاه‌های همکار ایرانی با کشور روسیه شامل دانشگاه‌های اصفهان، شهید بهشتی، تهران و صنعتی شریف است.

وی با بیان اینکه علیرغم این همکاری گسترده تنها 17 درصد از توافقات همکاری به فعلیت رسیده است، خاطرنشان کرد: این در حالی است که دانشگاه‌های روسیه علاقه زیادی برای همکاری با دانشگاه‌های ایران دارند.

سادونیچی بیشترین تعاملات میان این دو کشور را در حوزه‌های علوم انسانی، زبان‌ها، تاریخ و فرهنگ دانست و اظهار کرد: 35 درصد دانشگاه‌های روسیه طرح همکاری مشترک با دانشگاه‌های ایران را دارند.

رییس اتحادیه رؤسای دانشگاه‌های روسیه فدراتیو با اشاره به نظام‌های رتبه‌بندی در دنیا، از تهیه پایگاه رتبه‌بندی در این کشور خبر داد و اظهار امیدواری کرد که با همکاری دانشگاه‌های ایران اقدام به تهیه این نظام رتبه‌بندی کنند.

سادونیچی همچنین از اجرای طرح دانشگاه بدون مرز در این کشور خبر داد و گفت: در این طرح که از سال 2013 اجرایی شده است، دانشجویان نه تنها به صورت غیرحضوری برای آزمون دانشگاه‌ها آماده می‌شوند، بلکه از 200 برنامه علمی بهره‌مند خواهند شد.تاريخ : پنج شنبه 29 مهر 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

s.aolcdn.com.jpg

آژانس فضایی اروپا پس از قطع ناگهانی ارتباط با فرودگر "شیاپارلی" که برای جستجو و انجام تحقیقات به سیاره سرخ فرستاده شده بود، هنوز هم در حال جستجوی این فرودگر گمشده است.

به نقل از انگجت، مدارگرد ردیاب گاز اگزومارس (ExoMars Trace Gas Orbiter) یک پروژه مشترک بین سازمان فضایی اروپا و سازمان فضایی روسکاسموس روسیه بوده که هدف آن یافتن نشانه‌هایی از حیات در گذشته، حال و آینده این سیاره سرخ است.

مدارگرد ردیابی گاز (TGO) با ابزار فناوری پیشرفته خود قرار بود در روز 19 اکتبر 2016 میلادی (28 مهر 1395) و پس از طی مسافت 496 میلیون کیلومتر به سیاره مریخ برسد.

مأموریت اصلی این فضاپیما، تصویربرداری از سیاره سرخ و بررسی جو آن است. این مدارگرد همچنین یک فرودگر مریخ موسوم به شیاپارلی (Schiaparelli) یا (EDM) را با خود حمل می‌کند.

این فرودگر برای رسیدن به مریخ در تاریخ 16 اکتبر از مدارگرد ردیابی گاز TGO جدا شد؛ اما به نظر می‌رسد که 50 ثانیه قبل از فرود خود در مریخ ناپدید شده است.

تیم ماموریت اگزومارس در حال حاضر مشغول بارگیری اطلاعاتی هستند که توسط شیاپارلی و قبل از ناپدید شدن آن فرستاده شده است.

دریافت کامل تصویر ارائه شده توسط این فرودگر ممکن است کمی طول بکشد؛ زیرا تجزیه و تحلیل اطلاعات به دست آمده زمانبر است.

مدارگرد مریخ ناسا در حال تلاش است تا بتواند در چند روز آینده این فرودگر را پیدا کند.تاريخ : پنج شنبه 29 مهر 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

عصر امروز ششمین رزمایش فدائیان حریم ولایت نیروی هوایی ارتش، با اعزام جنگنده‌ها به پایگا‌ه‌های خود پایان یافت.

در این رزمایش سه روزه که از روز دوشنبه(26 مهر 95) آغاز شده بود، انواع هواپیماهای شکاری رهگیر، شکاری بمب افکن، ترابری نیمه سنگین و سبک، هواپیماهای ارتباطی و شناسایی، سوخت رسان و انواع پهپادها حضور داشته و بخشی از توان نیروی هوایی ارتش در صیانت و دفاع از حریم هوایی میهن اسلامی به نمایش گذاشته شد.


ششمین رزمایش اقتدار هوایی فدائیان حریم ولایت

امیر روزخوش در نخستین روز این رزمایش و در در جمع خبرنگاران اعلام کرده بود که: عملیات برد بلند جنگنده‌ها و دقت در نقطه‌زنی بمب‌ها از محورهای اصلی رزمایش است.

امیر برخور جانشین فرمانده نیروی هوایی ارتش نیز روز نخست رزمایش در جمع خبرنگاران گفته بود که: با توجه به اینکه این یک رزمایش هوایی است تمام کشور در پوشش این رزمایش قرار می‌گیرد و اولین اقدام عملیات شناسایی منطقه توسط هواپیماهای شناسایی،‌پهپادهای ارتش صورت گرفته است.

در شب نخستین روز رزمایش نیز عملیات بارریزی C130 و تیراندازی شبانه فانتوم‌ها با پشتیبانی اف 14ها با موفقیت انجام شد.


پرواز شبانه تامکت

در روز دوم رزمایش فدائیان حریم ولایت نیروی هوایی نیز 26 پرواز صورت گرفت و  تمرین رزم هوایی جنگنده‌های اف 14 و میگ 29 با موفقیت انجام شد.

یکی دیگر از عملیات‌های روز دوم رزمایش نیز عملیات مقابله با تک شیمیایی دشمن و پاکسازی جنگنده با موفقیت انجام شد.


عملیات مقابله با تک شیمیایی دشمن

در ادامه دومین روز از رزمایش فدائیان حریم ولایت هواپیماهای بومی صاعقه با بمب های 500 پوندی اهداف فرضی بر روی باندهای پروازی منطقه نبرد را با موفقیت منهدم کردند.

همچنین جنگنده بمب افکن های فانتوم سوختگیری هوایی از هواپیمای سوخت رسان را به منظور نفوذ در عمق منطقه نبرد و افزایش شعاع عملیاتی در دستیابی به اهداف برد بلند را با اجرای ماموریت TOP COVER توسط هواپیماهای اف-14 اجرا کردند.

در صبح آخرین روز رزمایش فدائیان حریم ولایت نیروی هوایی نیز،
جنگنده‌های سوخو٢٤ و اف٤ با موشک های نقطه زن و ارتقا یافته اهداف را منهدم کردند.

جنگنده بمب افکن های راهبردی سوخو٢٤ نیز اهداف مورد نظر را با موشک های بهینه سازی شده و نقطه زن Kh-29 و Kh-25 منهدم کردند.

 

یکی از از عملیات‌های آخرین روز رزمایش بزرگ فداییان حریم ولایت، انهدام  جنگنده های فانتوم نیروی هوایی ارتش با استفاده از بمب های بومی و هوشمند قاصد بود.

این جنگنده ها همچنین با شلیک موشک نصر و بمب ٢٠٠٠ پوندی لیزری سی سی جی  مواضع از پیش تعیین شده را نابود ساختند.

امیر خلبان روز خوش سخنگوی رزمایش اعلام کرد: جنگنده های اف٧ با استفاده از بمب های بهینه سازی شده اهداف تعیین شده روی باند پروازی منطقه نبرد در رزمایش را بمباران کردند.

شلیک موشک نصر و بمب قاصد و انهدام اهداف زمینی توسط جنگنده های اف4  و سوختگیری هوایی چهار فروند جنگنده اف4 توسط تانکر سوخت رسان از دیگر عملیات‌های روز آخر رزمایش بزرگ فداییان حریم ولایت 6 بود.

عصر امروز نیز با اعزام جنگنده‌های حاضر در رزمایش به پایگاه خود،این رزمایش پایان یافت.تاريخ : چهار شنبه 28 مهر 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

مجمع جهانی اقتصاد دستاوردهای برتر تکنولوژی را در سال جاری به صورت فهرستی ارایه داده است. هوش مصنوعی باز (openAI)، ذخیره‌ی انرژی در مقیاس بالا، سلول‌های خورشید پروسکایت از جمله فناوری‌های حاضر در این فهرست هستند که می‌توانند صنایع را در جهت بهبود زندگی و حفاظت از جهان فعلی ارتقا دهند. این مجمع علاقه‌ی خاصی به نزدیک‌سازی شکاف‌های موجود بین سرمایه‌گذاری و آیین‌نامه‌های مقرراتی دارد.

شناسایی و ارزیابی این تکنولوژی‌های در حال ظهور کمک شایانی به درک تحولات دنیا خواهد کرد ضمن این که امکان تجزیه و تحلیل متخصصان عرصه‌های مختلف را در آماده‌سازی این بسترها فراهم می‌کند. "برنارد میرسون"، مدیر ارشد نوآوری در شرکت IBM و رییس شورای فناوری در مجمع جهانی اقتصاد، در گفتگویی خاطرنشان می‌کند که جامعه‌ی جهانی به یک گردهمایی نیاز دارد تا توافقات لازم در زمینه‌ی منافع و خطرات ناشی از این تکنولوژی‌ها حاصل شود.

فهرست حاضر، فرصت‌هایی را به جهانیان معرفی می‌کند تا ابعاد مختلف این فناوری‌های نوظهور را قبل از فراگیر شدن در نظر گرفته و نگرانی‌های مربوط به اثرات زیست محیطی، اقتصادی و اجتماعی را بررسی کنند.

در این فهرست فناوری‌هایی معرفی شده است که چند سالی از شناخته شدن آن‌ها می‌گذرد. اما اکنون به سطحی رسیده‌اند که آثار بلوغ آن‌ها محسوس‌تر از گذشته است.

این ۱۰ تکنولوژی برتر عبارت هستند از:

نانو حسگرها و اینترنت اشیا

اینترنت اشیا

 از اینترنت اشیا انتظار می‌رود که تا سال ۲۰۲۰ میلادی بتواند بین ۳۰ میلیارد دستگاه ارتباط برقرار کند. نانوحسگر‌ها هم یکی از بخش‌های مهیج پیش رو هستند که می‌توانند در داخل بدن انسان جای گیرند و در آن گردش کنند. آن‌ها می‌توانند از DNA و پروتئین‌ها به منظور شناخت هدف‌های شیمیایی استفاده کنند، اطلاعات را در حد چند بیت ذخیره کنند و از طریق تغییر رنگ یا ارسال سیگنال وضعیت را گزارش دهند.

باتری‌های نسل بعد

باتری های نسل بعد

یکی از موانع موجود در بحث ذخیره‌ی انرژی‌های تجدیدپذیر، ناهماهنگی عرضه و تقاضا است. با این حال پیشرفت‌های اخیر صورت گرفته در ذخیره‌ی انرژی با استفاده از عناصری چون سدیم، آلومینیوم و روی امکان ساخت باتری‌هایی را فراهم آورده است که بر پایه‌ی مینی‌شبکه‌ها تولید می‌شوند و می‌توانند انرژی کل یک منطقه رو به صورت بی‌وقفه تامین کنند.

زنجیره قالب (Blockchain)

زنجیره غالب (Blockchain)

 زنجیره‌ی قالب یا بلاک چین سیستمی است که به ایجاد بیت‌کوین منجر می‌شود. از آنجا که ارز دیجیتالی بیت‌کوین در سال ۲۰۱۵ بالغ بر یک میلیارد دلار گردش مالی داشته است، این پتانسیل را دارد که در بازار و اقتصاد تحولاتی ایجاد کند.

مواد دو بعدی

مواد دوبعدی

کاهش سریع هزینه‌های تولید در ساخت مواد دو بعدی نظیر گرافن باعث روی کار آمدن آن‌ها در فیلترهای هوا، آب و نسل جدیدی از ابزارهای پوشیدنی و باتری‌ها شده است.

خودروهای بدون راننده

خودروهای بدون سرنشین

خودروهای خودران این قابلیت را دارند که هزینه‌های زندگی و آلودگی هوا را کاهش دهند و کیفیت زندگی را برای افراد مسن و دیگر اقشار جامعه بالاتر ببرند.

اندام بدن روی یک تراشه (Organs-on-chips)

اندام بدن روی یک تراشه

 مدل‌های مینیاتوری اعضای بدن انسان می‌تواند باعث وقوع یک انقلاب در تحقیقات پزشکی و اکتشافات دارویی شود. این فناوری به محققان اجازه می‌دهد که رفتار مکانیزم‌های بیولوژیکی را ارزیابی کنند. امری که پیش از این به هیچ عنوان ممکن نبود.

سلول‌های خورشیدی پروسکایت

سلول‌های خورشیدی پروسکایت

 این مواد فتوولتاییک جدید نسبت به حالت سیلیکونی سابق دارای سه مزیت هستند: استفاده از آن‌ها آسان‌تر است. قابلیت کاربرد در هر نقطه را دارند و در تولید انرژی تاثیرگذارتر عمل می‌کنند.

هوش مصنوعی باز (open AI)

هوش مصنوعی باز

امروزه به حجم بی سابقه ای از اطلاعات دسترسی داریم که می‌تواند دستیاران دیجیتالی هوشمندی را برای ما خلق کنند که با طیف گسترده‌ای از وظایف روبرو هستند و از انتخاب لباس گرفته تا امور مالی و مسائل مربوط به سلامتی به ما مشاوره می‌دهند.

اپتوژنتیک

اپتوژنتیک

تحولات نوری صورت گرفته اجازه می‌دهد که نور در سطح عمیق‌تری به بافت‌های مغزی نفوذ کند و در نتیجه روش‌های درمانی بهتری برای مبتلایان به اختلالات مغزی صورت گیرد.

مهندسی متابولیک سیستم‌ها

سوخت زیستی

 پیشرفت‌های انجام شده در زمینه‌ی زیست‌شناسی مصنوعی و سیستم‌های بیولوژیکی منجر به ساخت سوخت‌های شیمیایی از گیاهان شده است که می‌تواند به جای سوخت‌های فسیلی به کار رود ضمن این که روند تولید مقرون‌به‌صرفه‌تری هم دارد.

مجمع جهانی اقتصاد در تهیه‌ی این فهرست از گروهی از کارشناسان جهانی کمک گرفته است تا مهم‌ترین روندهای اخیر فناوری را شناسایی کنند. این شورا قصد دارد که با هدف بالا بردن سطح آگاهی از قابلیت‌های بالقوه، فاصله‌ی بین بسترهای سرمایه‌گذاری و درک عمومی ‌را کاهش دهد.تاريخ : چهار شنبه 28 مهر 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

نوآوری در آموزش و پرورش جنبه‌های زیادی را شامل می‌شود. این نوآوری می‌تواند به صورت ترکیبی از فناوری یا روش‌های جدید آموزشی باشد، سفرهای میدانی را در بر بگیرد، هنجارهای اجتماعی را رد کند یا با جامعه‌ی محلی وارد همکاری شود.

یک مدرسه‌ی نوآور می‌تواند مدرسه‌ی استیو جابز در آمستردام هلند باشد که به دنبال ظهور یک مدیر عامل اسطوره‌ای برپا شده است یا موسسه ای مانند اگالیا (Egalia) در استکهلم سوئد  باشد که تمام مرزهای تبعیض را برداشته است.

در ادامه به فهرستی از آموزشگاه‌های مختلف دنیا که نوآوری خاصی در سیستم آموزشی ایجاد کرده‌اند، اشاره می‌کنیم:

مدرسه‌ی Summit Sierra در سیاتل، واشنگتن

مدرسه‌ی Summit Sierra

بیل گیتس می‌گوید: رویکرد Summit Sierra، شخصی‌سازی روند یادگیری است - نوعی آموزش که از فناوری برای توانمندسازی دانش‌آموزان کمک می‌کند - که یکی از موثرترین شیوه‌های آموزش کودکان است.

این مدرسه که در سال ۲۰۱۵ تاسیس شد، یک مدرسه‌ی مستقل (چارتر اسکول) است که ۲۰۰ دانش‌آموز دارد. در اینجا، بچه‌ها هر روز به مدت ۳۰ دقیقه مطالعه می‌کنند، ۳۰ دقیقه مسائل ریاضی را حل می‌کنند، دروس آنلاین را می‌گذرانند، با مربیان خود در باره اهداف کاری و زندگی خود صحبت می‌کنند و در طی ساعات ارتباطی (Community Time) با دانش‌آموزان دیگر ملاقات کرده و به تبادل احساسات و افکار خود می‌پردازند.

حتی اگر بچه‌ها، خود سکان روند یادگیری خود را به دست بگیرند، باز هم معلم‌ها در این میان یک نقش حیاتی را ایفا خواهند کرد. معلم‌های مدسه‌ی Summit در طول چهار سالی که با دانش‌آموزان هستند، ارتباط خوبی با آن‌ها برقرار می‌کنند. معلم‌ها می‌توانند در منزل خود با استفاده از نرم‌افزارهای مخصوص مشاهده کنند که کدام یک از دانش‌آموزان تکالیف خود را انجام داده‌اند یا آزمون خاصی را به پایان رسانده‌اند.

گیتس می‌گوید با به کار گیری یک روند فعال در آموزش بچه‌ها، آن‌ها می‌آموزند که مسئولیت پذیر بوده و اعتماد به نفس داشته باشند.

دبیرستان Ørestad Gymnasium در کپنهاگ، دانمارک

مدرسه‌ی Summit Sierra

 

Ørestad Gymnasium در واقع یک کلاس وسیع و بزرگ است. ۳۵۸ دانش‌آموز دبیرستانی در یک مکعب بزرگ شیشه‌ای به یادگیری مشغول هستند. در این دبیرستان، دانش‌آموزان تشویق می‌شوند تا در یک فضای باز به همکاری با یکدیگر بپردازند. مدرسه امیدوار است که این شیوه باعث انعطاف‌پذیری سیستم فکری افراد در موضوعات گوناگون زندگی شود.

"آلن کائر اندرسن" به عنوان مدیر مدرسه می‌گوید: " هدف ما این است تا به دانش‌آموزان یاد دهیم که با پژوهش و همکاری با یکدیگر مسائل را حل کنند. به همین دلیل می‌خواهیم که فضای بازی در مدرسه داشته باشیم که با محیط خارج در ارتباط باشد."

این فضاهای باز که با استوانه‌های جادار آراسته شده‌اند، با ارایه‌ی یک محیط یادگیری آرام، دانش‌آموزان را تشویق می‌کنند تا نقش فعالی در آموزش خود داشته باشند. در اینجا بچه‌ها به گروه‌ها و تیم‌های موقت کلاسی تقسیم‌بندی می‌شوند و گاهی هم معلم‌ها نقش راهنمایی آن‌ها را به عهده می‌گیرند. اندرسن در ادامه می‌گوید: "ارایه‌ی دانش به تنهایی امری کافی نست. بلکه باید به آن‌ها یاد دهیم تا دانش را به عمل تبدیل کنند. به نظر من این مسئله در مدارس مدرن اهمیت زیادی دارد."

مدرسه Big Picture Learning در پراویدنس، ایالت رودآیلند

مدرسه Big Picture Learning

در مدل Big Picture Learning، دیوارهای بین آموزش و دنیای کار و عمل فرو می‌ریزد. از همان آغاز، دانش‌آموزان ابتدایی و دبیرستانی یاد می‌گیرند که احساسات خلاق خود را ابراز کنند. از این رو، دانش‌آموزان به همراه مربیان، در حرفه‌ای که می‌خواهند به آن وارد شوند مشغول کار می‌شوند.

"رادنی دیویس" مدیر ارتباطات این مدرسه می‌گوید: "مهم‌ترین عنصر در شیوه‌ی آموزش Big Picture Learning این است که دانش‌آموزان در دنیای واقعی آموزش می‌بینند." در حال حاضر این سیستم در ۵۵ مدرسه در سر تا سر کشور ایالات متحده اجرا می‌شود.

در نهایت، هر دانش‌آموز یک دوره‌ی LTI یا همان آموزش به روش کارآموزی را سپری می‌کند. دیویس می‌گوید: "این دوره‌ها بسته به علاقه‌مندی‌های دانش‌آموزان و پاسخگویی به نیاز مربیان انتخاب می‌شوند و می‌تواند مواردی مانند تعمیر کردن اتومبیل یا یادگیری نگارش نامه‌های حقوقی باشد."

پیش دبستانی Egalia در استکهلم، سوئد

پیش دبستانی Egalia در استکهلم

سیستم آموزشی Egalia بر اساس نوعی برابری بین همه‌ی دانش‌آموزان شکل گرفته است. این سیستم در دو مدرسه به نام‌های Egalia و Nicolaigården اجرا می‌شود که در هر دوی آن‌ها تفاوتی به نام جنسیت لحاظ نشده است تا ذهنیت بچه‌ها به یک فضای برابری سوق داده شود.

بنابراین در هنگام خطاب بچه‌ها به جای استفاده از ضمایر مونث و مذکر، از اسامی یا لفظ "آن‌ها" استفاده می‌شود. این بخشی از برنامه‌ی مدرسه یرای جلوگیری از هر گونه تبعیض است. "لوتا راجالین" مدیر مدرسه می‌گوید: " این جلوگیری از تبعیض مواردی چون جنسیت، مذهب، سن، کلاس و معلولیت را هم در بر می‌گیرد. این رویکرد در تمام جنبه‌های رفتاری ما با بچه‌ها و والدین آن‌ها اجرا می‌شود."

از این رو بچه‌ها یاد می‌گیرند که یکدیگر را بر اساس کارهای هم ارزیابی کنند نه این که قضاوت آن‌ها بر مبنای استریوتایپ‌ها و کلیشه‌های رایج باشد. راجالین در ادامه می‌گوید: "بچه‌ها باید یاد بگیرند که بنیان دموکراسی، چه در تئوری و چه در عمل تبدیل شدن به انسان‌هایی است که هیچ گونه تبعیضی قایل نمی شوند. خودباوری، پایه و اساس این یادگیری و پیشرفت است."

مدرسه‌ی AltSchool در سان‌فرانسیسکو، کالیفرنیا

مدرسه‌ی AltSchool

AltSchool نمونه ای از کنار گذاشتن کامل یک سیستم آموزشی سنتی است. در برنامه‌ریزی آموزشی این مدرسه از روش‌هایی استفاده می‌شود که باعث بهبود مهارت‌های تکنولوژی در بچه‌ها شود تا آن‌ها دیدگاه منعطف‌تری نسبت به تغییرات جهان پیدا کنند.

در اینجا بچه‌ها همه‌ی اشیای روزمره را به یک تخته مدار تبدیل می‌کنند و با مدل‌سازی سه بعدی، خانه‌سازی می‌کنند. تمام این کارها در راستای این است که کودکان راحت‌تر به آینده‌ای که در انتظار آن‌ها است، دست پیدا کنند.

"مکس ونتیلاگ" مدیر این مدرسه می‌گوید: "وظیفه‌ی آموزش چیزی بیش از کار با اعداد و ارقام است. باید از نگاه کودک به او آموزش داد تا مسائل را حل کند، یادگیری اجتماعی-عاطفی را در اولویت قرار دهد و در تعیین فرآیند برای رسیدن هدف نقش ایفا کند. "

AltSchool به سرعت در حال رشد است. این مدرسه که دانش‌آموزان بین ۴ تا ۱۴ سال را آموزش می‌دهد، از سال ۲۰۱۳ در سان‌فرانسیسکو تاسیس شده است و در در بروکلین، نیویورک، و پالو آلتو، کالیفرنیا در حال گسترش است. AltSchool قصد دارد که در آینده در سراسر ایالات متحده برپا شود.

هنرستان Sra Pou در روستای Sra Pou، کامبوج

هنرستان Sra Pou

این هنرستان توسط معماران فنلاندی شرکت Rudanko + Kankkunen طراحی شده است و تمام افراد در هر سنی می‌توانند در آن آموزش ببینند. این آموزش‌ها شامل چگونگی تبدیل ذوق و علاقه به کسب و کارهای درآمدزا است. یک سازمان غیردولتی محلی (NGO) از معلمانی برای تدریس و راهنمایی کمک گرفته است.

ساخت این مدرسه خود به تنهایی، یک محتوای درسی بود. معماران در هنگام احداث بخش به بخش این بنا، به افراد محلی نکاتی را گوشزد می‌کردند تا بتوانند مشابه این سبک را در ساختمان‌های خود لحاظ کنند. 

در واقع مدرسه قصد دارد تا به خانواده‌ها آموزش دهد استقلال خود را به دست آورند  و به جای رنج بردن از مشاغل کم درآمد، افراد خانواده بتوانند کالاهای خود را قیمت‌گذاری کنند و به مردم منطقه‌ی خود بفروشند. در زمان‌هایی که این ساختمان به عنوان مدرسه خدمت‌رسانی نمی کند، به عنوان محلی برای تصمیم‌گیری‌ها و جلسات دموکراتیک استفاده می‌شود.  

دبیرستان P-TECH در بروکلین، نیویورک

دبیرستان P-TECH

در سال ۲۰۱۱ دبیرستان P-TECH توسط IBM در نیویورک راه‌اندازی شد تا دانش‌آموزان را بدون وجود روند معمول چهارساله وارد کالج کند. در عوض، دانش‌آموزان P-TECH دوره‌ی تحصیلی خود را شش ساله تمام می‌کنند. به این ترتیب، دانش‌آموزان با گذران دوره‌های مربی‌گری و کارآموزی در رشته‌های علوم، فناوری، مهندسی و ریاضی پس از پنج و شش سال مدرک فوق دیپلم خود را از کالج فناوری نیویورک می‌گیرند. بسیاری از آن‌ها هم به دنبال ادامه تحصیل به مقطع کارشناسی می‌روند.

"استنلی لیتو" از شرکت IBM می‌گوید: P-TECH نوع تغییریافته‌ای از دبیرستان است. این سیستم مسیر روشنی از مدرسه به سمت بازار کار مهیا می‌کند و گزینه‌هایی پیش روی قشر جوان جامعه قرار می‌دهد که  پیش از این تصوری از آن نداشتند و همین امر باعث پیش‌برد اقتصاد کشور می‌شود. امسال، اولین گروه از P-TECH فارغ التحصیل شدند.

مدرسه‌ی استیو جابز در آمستردام

مدرسه‌ی استیو جابز

این مدرسه، همان طور که از نامش پیدا است روال معمول عرف را کاملا رد می‌کند و به جای آموزش بچه‌ها از طریق سیستم آموزشی فعلی، مسیر مورد نظر خودش را انتخاب کرده است.

"موریس د هوند" بنیان‌گذار مدرسه می‌گوید: هر دانش‌آموز یک نقشه‌ی توسعه‌ی فردی (IDP) دارد که هر شش هفته به همراه کودک، والدین و مربی ارزیابی می‌شود. (در مدرسه واژه‌ای به عنوان معلم به کار برده نمی شود).

هوند می‌گوید: "بر اساس نتایج حاصل از IDP، چالش‌های جدیدی برای یادگیری به کودک پیشنهاد می‌شود تا از بین آن‌ها مورادی را انتخاب کند." در تبلت همه‌ی دانش‌آموزان کلاس چهارم تا دوازدهم، اپلیکیشن‌هایی نصب شده است که در هدایت یادگیری فردی آن‌ها مفید هستند. در اینجا هدف این است که بچه‌ها، خود روند آموزش خود را طراحی کنند.

مدرسه‌ی Brightworks در سان‌فرانسیسکو، کالیفرنیا

مدرسه‌ی Brightworks

این مدرسه توسط "گور تولی" در سال ۲۰۱۱ تاسیس شده است. در این مدرسه به بچه‌ها ابزارهایی داده می‌شود که از نظر والدین آن‌ها بسیار خطرناک است!

بچه‌ها در رده‌بندی سنی مختلف در فعالیت‌های آموزشی کثیف و خاکی می‌شوند، آتش بازی می‌کنند، اجزای لوازم خانگی را از هم جدا می‌کنند و پروژه‌های هنری را در همان روز کامل می‌کنند.

تولی و همکارش در این خصوص می‌گویند: "ما از دانش‌آموزان می‌خواهیم که در شیوه‌ی آموزش خود همکاری داشته باشند تا از مهارت‌ها و علاقه‌مندی‌های خاصی که دارند حمایت و پشتیبانی شود." 

این مدرسه در یک انبار وسیع قرار دارد که مملو از وسایل فنی، تجهیزات ساخت قلعه و تئاترهای موقت است که تمام آن‌ها به جنبه‌ی تقویت خلاقیت بچه‌ها می‌پردازد. تولی می‌گوید:

امروزه جهان به افرادی نیاز دارد که بتوانند سخت‌ترین چالش‌ها را به شکل یک معمای جذاب ببینند و خلاقیت، مهارت و سرسختی لازم برای ایجاد تغییرات را داشته باشند.این‌ها افرادی هستند که شادی را در جامعه گسترش می‌دهند و حضور فعالی در دنیا از خود نشان می‌دهند.

مدارس Carpe Diem در ایکن، اوهایو

مدارس Carpe Diem

مدرسه‌ی Carpe Diem بیشتر شبیه یک ساختمان اداری هستند تا این که حالت کلاس درس داشته باشند. در سالن اصلی این مدرسه که به عنوان مرکز آموزش شناخته شده است، ۳۰۰ اتاقک وجود دارد که هر کدام مختص یک دانش‌آموز است. در هر یک از این اتاقک‌ها یک کامپیوتر قرار دارد تا دانش‌آموز از طریق آن آموزش‌های لازم را ببیند. در این مدارس دانش‌آموزان از مقطع سوم تا دوازدهم تحت آموزش قرار می‌گیرند.  در شعبه‌ی ایندیاناپولیس، بچه‌ها سطح خواندن خود را از مدت زمان سه سال به یک سال رسانده‌اند. دکتر رابرت سامرز، مدیر اجرایی این مدارس می‌گوید:

هر دانش‌آموز یک شخصیت کاملا متفاوت و منحصر به فرد است. ما باید بتوانیم که همه‌ی آن‌ها را برای زندگی بعد از مدرسه آماده کنیم. تطبیق دادن نیازهای آن‌ها این امکان را فراهم می‌کند تا این دانش‌آموزان در آینده موفق‌تر باشند. ما موفقیت شیوه‌ی خود را بر اساس موفقیت دانش‌آموزان قضاوت می‌کنیم.

مدارس Innova در پرو

مدارس Innova در پرو

مدارس Innova پاسخ متقابلی به شکست استاندارد آموزشی در این کشور است. این مدرسه ترکیبی از چند شکل مختلف آموزشی است - آموزش آنلاین تکنولوژی، دروس راهنما و کار گروهی- که سازگار با شرایط محلی طراحی شده است.

"کارلوس رودریگز- پاستور"، تاجر میلیاردر، این مدارس را با همکاری شرکت طراحی IDEO بنیان نهاده است و امروزه ۲۹ مدرسه‌ی Innova در سراسر کشور وجود دارد.

دانش‌آموزان، نیمی از وقت آموزشی خود را توسط آموزش آنلاین عمیقا صرف یادگیری می‌کنند و نیم دیگر را با دستورالعمل‌های سنتی‌تر سپری می‌کنند. هزینه‌ی دانش‌آموزان از کودکستان تا کلاس یازدهم، تقریبا ۱۳۰ دلار در ماه است. تا کنون این سیستم نتایج بسیار موفقی از خود نشان داده است. در سال ۲۰۱۳، ۶۱ درصد دانش‌آموزان این دبیرستان‌ها موفق به کسب مهارت در آزمون‌های ریاضی کشوری شدند حال این که این رقم برای باقی مدارس ۱۷ درصد بود.

Blue School در نیویورک

Blue School

در Blue School، خلاقیت همه چیز است. این مدرسه در سال ۲۰۰۶ توسط گروهی به همین نام تاسیس شد. این گروه تلاش کردند تا شوق پرسش و پژوهش را وارد فضای آموزشی خود کنند.

در بخشی از برنامه‌ی آموزشی Blue School که برای کلاس‌های دوم تا هشتم اجرا می‌شود، دانش‌آموزان می‌توانند مدل‌های سه بعدی از شهر نیویرک تولید کنند و به تعمیر لوازم خانگی بپردازند. از این رو این فرصت برای آن‌ها فراهم است که با مشکلات دنیای واقعی بهتر آشنا شوند.

در سیستم "یادگیری پویا"، به کودکان در تمام سنین آموزش داده می‌شود که ایده‌های جدید ارایه دهند و آن‌ها را عملی کنند.

یکی از مسئولان این مدرسه می‌گوید:

مطالعات نشان می‌دهند که آموزش صریح مهارت‌های اجتماعی و مهارت اندیشیدن در مدارس، می‌تواند متفکرانی انعطاف پذیر پروش دهد که در حل مشکلات روحیه‌ی همکاری دارند و هیچ چیز نمی تواند مانع نوآوری آن‌ها شود. این‌ها هستند که می‌توانند دنیا را تغییر دهند.

مدرسه‌ی Samaschool در سان‌فرانسیسکو، کالیفرنیا

مدرسه‌ی Samaschool

پیدا کردن شغل، به خصوص در مناطق کم درآمد، فرآیند سخت و دشواری است. اما در این میان مردمی هستند که خود را لایق شرایط بهتر می‌دانند. این مدرسه به بزرگسالانی که در جستجوی کار هستند کمک می‌کند تا با تمرکز بر مهارت‌های دیجیتال و کارآفرینی، توانایی‌های مورد نیاز بازار را کسب کنند.

دانشجویان این موسسه می‌توانند بین دوره‌های آموزشی ۱۰ هفته‌ای که ۸۰ ساعت طول می‌کشد و دوره‌های آنلاین ۲۰ و  ۳۰ ساعته، یکی را انتخاب کنند.

آن‌ها گزینه‌های متنوعی برای انتخاب شغل در اختیار دارند. فارغ‌التحصیلان اخیر این مدرسه توانسته‌اند تا موقعیت‌های شغلی نظیر مسئول خدمات به مشتریان و کارشناس سئو را به دست آورند.

"تس پانسر" (Tess Posner) مدیر Samaschool می‌گوید: "در یک بازه‌ی زمانی کوتاه، این مدل از آموزش به افراد اجازه می‌دهد تا شرایط خود را به شکل چشم‌گیری تغییر دهند. در این میان، دانشجویانی که فارغ‌التحصیل شده‌اند یا دوره‌ی اینترنتی خود را تمام کرده‌اند، با ۲۷ درصد رشد درآمد مواجه شده‌اند."  

او می‌گوید: بزرگ‌ترین نتیجه ای که دانشجویان به آن رسیده‌اند، پیدا کردن کار مرتبط با مهارت است. پانسر در ادامه توضیح می‌دهد: "اقتصاد با سرعت زیادی به سمت دیجیتالی شدن پیش می‌رود. از این رو آموزشگاه‌هایی که به ترویج مهارت‌هایی چون دیجیتال و کارآفرینی با هزینه‌ی مناسب متمرکز می‌شوند، می‌توانند مردم را برای رشد در این زمینه‌ها آماده کنند."

مدارس THINK Global School در سراسر جهان

مدارس THINK Global School

هر چند که این مدرسه در نیویرک مستقر است، اما در واقع THINK Global School یک دبیرستان بدون دیوار است. دانش‌آموزان این مدرسه، هر ترم تحصیلی را در یک کشور مختلف می‌گذرانند و درباره‌ی فرهنگ ، علوم طبیعی و ادبیات کلاسیک آن کشور مطالعه می‌کنند.

در طول سال تحصیلی ۲۰۱۵-۲۰۱۴، دانش‌آموزان، ترم پاییزه را در کاستاریکا و ترم بهاره را در یونان به سر بردند. "لی کارلتون"، تحلیل‌گر آی‌تی در THINK می‌گوید:

دانش‌آموزان در حالی که از طریق دریای ایونی از جزیره‌ای به جزیره‌ی دیگر می‌رفتند، در بحر موضوعاتی چون فلسفه، هنر و ادبیات هم عمیق می‌شدند.این نوع آموزش مبتنی بر محل، سیستمی است که به آن افتخار می‌کنیم و توانسته است تا دستاوردهای زیادی به دانش‌آموزان ما اعطا کند.

در هر کشور، دانش‌آموزان THINK پروژه‌های خیریه و اجتماعی را هم دنبال می‌کنند. برای والدینی که می‌خواهند فرزندان خود را به شهروندان جهانی تبدیل کنند، گزینه‌ای بهتر از THINK وجود ندارد.تاريخ : چهار شنبه 28 مهر 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 بسته هفتگی شما را با بهترین و جدیدترین بازی‌ها آشنا می‌کند. بازی‌های جالب برای گوشی‌های همراه سیستم عامل اندروید و IOS که در هفته گذشته جزو پرکلیک‌ترین‌های صفحه دریچه فناوری اطلاعات بوده است.دانلود بازی فرار از معبد 2
 
Temple Run 2 یک بازی بسیار هیجان انگیز و پرطرفدار در سبک دویدن آزاد است که میتوانید ساعتها با آن سرگرم شوید.
 
بهترین بازی های هفته گذشته از نگاه کاربران + دانلود
 
 
در این بازی شما یک مجسمه نفرین شده از معبد دزدیده اید و نگهبانان معبد با خبر شده اند، شما باید در مسیر های پیچ در پیچ از دست غول ها فرار کنید و هر چقدر مسافت بیشتری طی کنید امتیاز بیشتری به دست می آورید. نسخه اول این بازی طرفداران بسیاری را جذب خود کرده و امتیاز 4.3 از 5.0 را در پلی استور کسب کرده است و حالا نسخه دوم این بازی با تغییرات هیجان انگیز منتشر شده است.
دانلود بازی فکری شبیه سازی پل Bridge Construction Simulator
 
 
Bridge Construction Simulator یک بازی فکری جذاب با موضوع پل سازی است که مهارت های مهندسی شما را به چالش می کشد.
 
بهترین بازی های هفته گذشته از نگاه کاربران + دانلود
 
شما در این بازی یک مهندس و طراح پل هستید که با استفاده از مصالح مختلفی از جمله کابل، چوب، فولاد و... در اختیار دارید، باید یک پل استاندارد بسازید، کار شما تمام نشده است در این مرحله باید سازه خود را تست کنید و با یک خودرو از روی پلی که ساختید عبور کنید. کار ساده ای به نظر می رسد اما یک اشتباه کوچک در سازه باعث می شود تا خودروها، کامیون ها و یا اتوبوس ها روی پل به دره پرتاب شوند. 

 
دانلود بازی "FIFA Mobile Soccer"
 
 
یک بازی زیبا و جذاب برای طرفداران فوتبال که توسط کمپانی EA Sports برای پلتفورم های اندروید و آی او اس عرضه شده است.
 
بهترین بازی های هفته گذشته از نگاه کاربران + دانلود
 
 
بازی FIFA Mobile Soccer از سری بازی های کمپانی FIFA است که برای طرفداران فوتبال عرضه و همزمان با انتشار FIFA 17 برای سیستم عامل های اندروید و آی او اس منتشر شده است. اینبار کمپانی FIFA یک بازی ساده و کم حجم را برای کاربران خود طراحی کرده است. حجم این بازی بر خلاف انتظار، بسیار پایین است و در زیر می توانید آن را دانلود کنید.
 
 

 
دانلود بازی پرطرفدار Zombie Derby 2
 
 
در بازی Zombie Derby 2 شما در دنیای زامبی ها هستید و یک اتومبیل مجهز به سلاح های مرگبار در دست دارید که باید از مکان های خطرناک و پرهیجان عبور کرده و زامبی ها را نابود کنید.
 
بهترین بازی های هفته گذشته از نگاه کاربران + دانلود
 
 
شما در این بازی یک خودرو با هزاران سلاح مرگبار در دست دارید که باید از میان میلیون ها زامبی عبور کنید و با دوستان خود در سراسر جهان به رقابت بپردازید. این بازی بیش از 10 هزار بار توسط کاربران در سراسر جهان دانلود شده با امتیاز ۴٫۸ از ۵٫۰ در گوگل پلی امتیاز گرفته است.
 
 

 
با "BombSquad" دوستان خود را منفجر کنید +دانلود
 
 
BombSquad یک مینی بازی سرگرم کننده است که می تواند ساعت ها شما و دوستانتان را سرگرم کند.
 
بهترین بازی های هفته گذشته از نگاه کاربران + دانلود
 
 
BombSquad یک مینی بازی سرگرم کننده است که می تواند ساعت ها شما و دوستانتان را سرگرم کند. در این بازی شما باید به طرف دشمن هایتان نارنجک پرتاب کنید و آنها را نابود کنید. این بازی از صفحه نمایش های لمسی خیلی بهتر از بازی های مشابه پشتیبانی می کند به همین دلیل شما و دوستانتان می نوانید به راحتی و با دقت زیاد به بازی بپردازید. 


تاريخ : چهار شنبه 28 مهر 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

یک فضاپیمای چینی حامل دو فضانورد با موفقیت به آزمایشگاه فضایی بدون سرنشین "تیانگونگ 2" ملحق شدند.

 به نقل از اسپیس، فضاپیمای شنژو 11 در ساعت 19:24 روز سه‌شنبه به وقت گرینویچ به تیانگونگ 2 در ارتفاع 393 کیلومتری زمین متصل شد.

اگرچه دو فضانورد به نام‌های جینگ هایپنگ و چن دانگ در این پرواز حضور داشتند، اما فرآیند اتصال به ماژول آزمایشگاه فضایی بصورت کاملا خودکار انجام شد.

جینگ و چن ساعت 22 به وقت گرینویج وارد تیانگونگ 2 که واژه‌ای چینی به معنی "قصر آسمانی" است شدند و برای 30 روز در این آزمایشگاه مداری باقی خواهند ماند.

این دو فضانورد طولانی‌ترین ماموریت فضایی سرنشین‌دار چین را انجام خواهند داد. به گزارش شین‌هوا، آنها روز یکشنبه(25 مهر) به فضا پرواز کردند و اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود، بطور کلی 33 روز در مدار خواهند ماند.

ماژول 10.5 متری تیانگونگ 2 در سپتامبر 2016 به مدار ارسال شد. این فضاپیمای 9.5 تنی دومین آزمایشگاه فضایی چین است. تیانگونگ 1 در سپتامبر 2011 به فضا ارسال شده بود و در زمان ماموریت خود، میزبان سه فضاپیما شد که دو مورد آن سرنشین‌دار بودند. عمر عملیاتی این ماژول در ماه مارس به پایان رسید و احتمالا اواخر 2017 روی زمین سقوط خواهد کرد.

برنامه تیانگونگ برای بررسی فناوری‌های الحاق مورد نیاز چین برای ساخت ایستگاه فضایی آینده آن طراحی شده که قر ار است تا اوایل دهه 2020 اجرایی شود. این ایستگاه فضایی بسیار کوچکتر از ایستگاه فضایی بین‌المللی 440 تنی است که با هزینه 100 میلیارد دلار توسط 15 کشور جهان ساخته شده است. طبق گزارش‌ها، ایستگاه فضایی چین احتمالا 60 تن وزن خواهد داشت.

شنژو 11 نخستین فضاپیمای سرنشین‌دار چین در سه سال گذشته است. پیش از آن شنژو 10 سه فضانورد را در ژوئن 2013 به تیانگونگ 1 برده بود که 14 روز در فضا مانده بودند.تاريخ : چهار شنبه 28 مهر 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

قمر اورانوس

اورانوس که یکی از دورترین سیارات منظومه شمسی است، سیاره‌ای گازی با 27 قمر شناخته است اما اکنون دانشمندان دانشگاه آیداهو از وجود احتمالی دو قمر کوچک در میان حلقه‌های آن سخن گفته‌اند.

به نقل از اسپیس، تحلیل جدید داده‌های فضاپیمای "وویجر 2" که در سال 1986 از کنار اورانوس عبور کرده بود، نشان داده که دو حلقه این سیاره دارای یک الگوی موج‌دار هستند که می‌تواند نشانگر وجود دو قمر کوچک باشد.

این قمرهای کوچک احتمالا دارای قطر بین چهار تا 13 کیلومتر بوده و در خارج از حلقه‌های تیره رنگ آلفا و بتا گردش می‌کنند.

به گفته محققان، این قمرها به قدری کوچک هستند که دوربین‌های وویجر در زمان عبور از فاصله 81 هزار کیلومتری سیاره اورانوس در سه دهه قبل نتوانسته آنها را ثبت کند. این دو قمر همچنین احتمالا با حلقه‌ها ترکیب شده‌اند.

این دو قمر در صورت تایید، 28 و بیست و نهمین قمر شناخته شده اورانوس خواهند شد.

اگرچه بیشتر قمرهای منظومه شمسی نام‌هایشان را از افسانه‌های یونانی گرفته‌اند، اما بیشتر 27 قمر اورانوس از داستان‌های شکسپیر در نامگذاری خود الهام گرفته‌اند. برای مثال دو قمر بزرگ این سیاره "اوبرون" و "تیتانیا" نام دارند.

از سوی دیگر، هشت قمر کوچکتر اورانوس در فاصله بسیار نزدیکی از هم قرار دارند و ستاره شناسان ناسا هنوز نتوانسته‌اند دلیل برخورد نکردن آن‌ها به یکدیگر را پیدا کنند.

این تحقیق در مجله Astronomical منتشر خواهد شد.تاريخ : چهار شنبه 28 مهر 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

smartphone-spectrometer-3.jpg

یک تیم از دانشگاه ایالتی واشنگتن (WSU) یک طیف سنج ارزان قیمت را توسعه دادند که به گوشی‌های هوشمند متصل شده و می‌تواند بیومارکرها(نشانگرهای زیستی) سرطان را در چند نمونه به طور همزمان شناسایی کند.

 به نقل از گیزمگ، این روش جدید می‌تواند بستری دقیق و قابل اطمینان مانند یک آزمایشگاه را برای پزشکان فراهم کند.


در حالی که حسگرهای زیستی گوشی‌های هوشمند موجود تنها می‌توانند یک نمونه را در لحظه مورد بررسی قرار دهند، این دستگاه جدید که توسط تیم دانشگاه واشنگتن طراحی شده در هر بار اسکن 8 نمونه را مورد بررسی قرار می‌دهد.

 

عملکرد این دستگاه به گونه‌ای است که طیف نور را برای شناسایی مقدار کمی از مواد شیمیایی خاص در یک نمونه اندازه‌گیری می‌کند.

 

 

در این مورد، طیف سنج به جستجوی اینترلوکین 6 (IL-6)، می‌پردازد که می‌تواند نشان جدی برای سرطان کبد، ریه، پروستات، پستان و سرطان اپی‌تلیال باشد.

 

اینترلوکین 6 (Interleukin 6)یکی از اینترلوکین‌های مهم بدن است که از گلبول‌های سفید ترشح می‌شود و در پاسخ‌های التهابی و ایمنی نقش دارد.

 

این دستگاه جدید در حقیقت یک آزمایشگاه قابل حمل است که می‌توان از آن در مناطق دور افتاده استفاده کرد و چندین نمونه را در آن واحد مورد بررسی قرار داد.

 

این آزمایشگاه کوچک همچنین در کلینیک‌ها و بیمارستان‌ها به صرفه‌جویی در وقت کمک خواهد کرد.


این تیم، طیف سنج گوشی‌های هوشمند را در آزمایشگاه مورد آزمایش قرار دادند و اثبات کردند که این دستگاه با موفقیت 99 درصدی می‌تواند نمونه‌ها را بررسی کند.

 

در حال حاضر این کار تنها با گوشی آیفون 5 آزمایش شده و محققان امیدوارند که بتوانند این کار را با گوشی‌های هوشمند دیگر نیز انجام دهند.

 

این پژوهش در مجلهBiosensors and Bioelectronics  به چاپ رسیده است.تاريخ : چهار شنبه 28 مهر 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

آلزایمر

تازه‌ترین تحقیقات دانشمندان نشان می دهد،امواج سونوگرافی برای کند شدن روند پیری مغز موثر است.

 محققان دانشگاه کویزلند استرالیا به سرپرستی دکتر روبرت هتچ در مدت شش هفته موش‌های آزمایشگاهی را تحت میدان امواج سونوگرافی قرار دادند.


این موش‌ها در یک تا شش دوره زمانی تحت درمان بودند و عملکرد سلول‌های مغزی آنان پس از دو ساعت، یک روز، یک هفته و سه ماه مورد بررسی قرار گرفت.


به گزارش نووستی، نتایج به دست آماده از این تحقیق نشان می‌دهد این درمان روند پیری مغزی در موشها را کند کرد و ساختار سلولی مغز به جای کوچک شدن به همان اندازه گذشته باقی ماند.


به گفته محققان استرالیایی درمان با سونوگرافی هیچ آسیب مغزی به دنبال ندارد و بعلاوه تأثیر مثبتی بر  روند کند شدن مغز دارد.


با این حال محققان تاکید می‌کنند که این روش نمی‌تواند مانع از پیری شود بلکه کمک می‌کند تا انسان حتی در صورت پیر شدن مغز خود را جوان نگه دارد.تاريخ : چهار شنبه 28 مهر 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

لامپ پرنده

یک مخترع آمریکایی با نصب پنل حاوی لامپ‌های LED قدرتمند بر روی یک پهپاد پیشرفته موفق شد تا ابزاری جالب برای کاوش در تاریکی شب بسازد.

به نقل از ساینس نیوز، توان روشنایی این پهپاد حدود هزار وات است و با یک‌بار شارژ باتری تا 10 دقیقه نورافشانی می‌کند.
 
دنیل ریلی، مخترع و فیلم‌ساز که سال گذشته موفق به ساخت درخشان‌ترین چراغ LED جهان شده بود، اکنون نیز با ساخت پهپاد اختصاصی خود با مجموعه 10 چراغ 100 واتی، این‌بار درخشان‌ترین چراغ قابل پرواز جهان را تولید کرد.

 
شدت نور چراغ این پهپاد تا حدی زیاد است که در آسمان شب می‌درخشد. یکی از کاربردهای این پهپاد برای جستجو در ماموریت‌های پلیس و همچنین تولید جلوه‌های ویژه است.
 
به گفته این مخترع، قدرت روشنایی لامپ هزار واتی این پهپاد بیش از 90 هزار لومن است که با دو باتری قدرتمند در مجموع 10 دقیقه نور افشانی می‌کند.

انتهای پیام

 

 

  تاريخ : چهار شنبه 28 مهر 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

جوهر

محقق دانشگاه گیلان با حمایت کانون خلاقیت و شکوفایی پارک فناوری گیلان با استفاده از نانوذرات اکسید روی رنگ‌هایی با خاصیت خود تمیز شوندگی تولید کردند.

 بسیاری از فناوری‌هایی که در جهان امروز وجود دارند، از طبیعت الهام گرفته‌اند. فرایند خودتمیزشوندگی هم یکی از این فناوری‌ها است. در طبیعت اطراف ما بسیاری از سطوح، مانند بال پروانه‌ها و برگ گیاهانی مانند نیلوفر آبی، خاصیت خود تمیز شوندگی دارند.

به علت کاربرد فراوان سطوح خود تمیز شونده در شیشه‌ پنجره‌ها، صفحات خورشیدی و صنعت نساجی، این فناوری در قرن بیست و یکم توجه زیادی را به خود جلب کرده است. فناوری خود تمیز شوندگی موجب کاهش هزینه‌های مربوط به نگهداری و مدت‌ زمان لازم برای تمیز نگهداشتن تجهیزات و افزایش دوام آنها می‌شود.

مهندس رضا مهدوی با اشاره به هزینه‌ هنگفت و زمان زیاد برای اجرای فرآیند تمیزسازی سطوح، از اجرای تحقیقاتی در این زمینه خبر داد و گفت: در این طرح پژوهشی یک پوشش رزینی حاوی رنگدانه‌های اصلاح شده اکسیدروی تولید شد که همزمان از خاصیت آب‌دوستی و فتوکاتالیستی برخوردار است. این مساله باعث می‌شود که آلودگی‌های روی سطح در مجاورت نور خورشید با نانوذرات موجود در پوشش وارد واکنش شده و به‌راحتی از روی سطح تمیز شوند.

وی با بیان اینکه از تیتانیوم دی‌اکسید به‌عنوان معروف‌ترین رنگدانه‌ سفید در زمینه‌ خود تمیز شوندگی استفاده می‌شود، خاطرنشان کرد: اما وارداتی بودن و هزینه‌ بالای مواد اولیه، استفاده از آن را با محدودیت مواجه کرده است. بنابراین انتخاب جایگزین مناسب با همان کیفیت و حتی بالاتر، به‌شدت احساس می‌شود.

این محقق اضافه کرد: بر این اساس در این طرح تلاش شد تا با کاهش اندازه و اصلاح ساختار نواری ذرات به یک خواص فیزیکی و شیمیایی خوب، از جمله خاصیت فتوکاتالیستی و خود تمیزشوندگی برسیم.

مهدوی در توضیح سازوکار عملکرد خود تمیز شوندگی پوشش تولید شده، یادآور شد: در این ترکیب دو خاصیت فتوکاتالیستی و آب دوستی منجر به وجود خاصیت خود تمیز شوندگی می‌شود. نانوذرات اکسیدروی موجود در پوشش با تابش نـور، آلودگی‌های موجود بر روی سطوح را از طریق فرآیند فتوکاتالیست تجزیه می‌کنند. این عمل موجب جدا شدن آلودگی‌ها از روی سطح می‌شود.

وی ادامه داد: علاوه بر این، سطح پوشش داده شده، از خاصیت آب دوستی برخوردار است. بنابراین آب بر روی این سطوح به شکل قطره در نمی‌آید؛ بلکه یک لایه نازک از آب تمام سطح را می‌پوشاند. لایه آلودگی که بر اثر خاصیت فتوکاتالیستی پوشش از سطح جدا شده بود، اکنون لایه نازک آب زیر آن نفوذ می‌کند و تمام آلودگی‌ها را از روی سطح می‌شوید.

مهدوی ابراز امیدواری کرد که پتانسیل بالقوه‌ تولید صنعتی این‌گونه پوشش‌ها در داخل کشور به فعلیت برسد؛ چراکه از نتایج این طرح می‌توان در ساخت رنگ‌های ترافیکی معابر ، رنگ‌های ساختمانی و صنایع خودرو استفاده کرد.

بر اساس این گزارش، این طرح در قالب پایان‌نامه‌ کارشناسی ارشد رضا مهدوی و با راهنمایی دکتر سید سیامک اشرف تالش در دانشگاه گیلان انجام‌شده و با حمایت کانون خلاقیت و شکوفایی پارک علم و فناوری گیلان و به تأیید داوران ستاد ویژه‌ توسعه فناوری رسیده است.تاريخ : چهار شنبه 28 مهر 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

سایوز

روسیه امروز دومین پرتاب فضاپیمای سرنشین‌دار ارتقایافته "سایوز" را به ایستگاه فضایی بین‌المللی انجام خواهد داد که همچنین نخستین سفینه نسل آینده این کشور را در ابعاد مینیاتوری به فضا انتقال خواهد داد.

 به نقل از راشاهرآلد، سایوز MS-02 قرار است امروز (چهارشنبه) ساعت 2:05 به وقت محلی از پایگاه فضایی بایکنور قزاقستان به همراه سه فضانورد پرتاب شود.

سکنه جدید ایستگاه فضایی شامل سرگئی ریژکوف و آندره بوریسنکو، فضانوردان روسی و شین کیمبرو از ناسا هستند.

از راست چپ به راست: شین کیمبرو، فرمانده سرگئی ریژکوف و مهندس پرواز آندره بورسسنکو

دور سر این فضانوردان یک رمان قرمز، سفید و آبی رنگ بسته می‌شود که مدل کوچکی از فضاپیمای جدید روسیه به آن آویزان شده است. سازمان فضایی روسیه (روسکاسموس) قصد دارد از این فضاپیما که فعلا فدراسیون نامیده شده، به عنوان جایگزینی برای سایوز استفاده کند.

این فضاپیما که با هدف مشابه سفینه اکتشافی سرنشین‌دار اوریون ناسا ساخته شده، نام خود را طی یک رای‌گیری عمومی بدست آورده است. روسیه فدراسیونی از 85 نهاد اصلی است که هرکدام از آن‌ها می‌توانند نام یکی از فضاپیماهای ساخت این کشور را انتخاب کنند.

این فضاپیما توسط شرکت Energia ساخته شده که سازنده فضاپیماهای سایوز نیز هست.

نسخه اسباب‌بازی فضاپیمای فدراسیون که توسط فضانوردان به ایستگاه فضایی برده می‌شود، شکل فضاپیمای اصلی و ماژول‌های رانشگر از جمله دو بال آرایه خورشیدی آن را شبیه‌سازی کرده است.

استفاده از یک نشانگر پرواز در گرانش صفر یا "طلسم" که شامل بستن یک اسباب‌بازی کوچک در زمان پرواز با فضاپیمای سایوز و معلق شدن آن در زمان ورود به سطح گرانش صفر است، سنتی است که به نخستین پرواز فضایی یوری گاگارین، فضانورد دورران شوروی سابق در آوریل 1961 باز می‌گردد. در حال حاضر فضانوردان از اسباب‌بازی‌های مورد علاقه فرزندانشان به عنوان نشانگر استفاده می‌کنند.

سکنه جدید مدت بیش از چهار ماه را در ایستگاه فضایی بین‌المللی باقی مانده و در اواخر ماه فوریه به زمین بازخواهند گشت.تاريخ : چهار شنبه 28 مهر 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

محقق دانشمند - مرکز تحقیقات

از سوی دانشگاه علوم پزشکی ایران بزرگترین بیمارستان سوختگی و پوست در منطقه کن تهران راه‌اندازی خواهد شد و این بیمارستان مجهز به مرکز تحقیقاتی در این حوزه خواهد بود.

 دکتر محمدتقی جغتایی، عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران روز چهارشنبه، 28 مهرماه در سومین کنگره سراسری پیشرفت‌های مهندسی بافت و پزشکی بازساختی ایران که در مرکز همایش‌های رازی تهران برگزار شد، با اشاره به برگزاری این کنگره به همت دانشگاه علوم پزشکی ایران، گفت: ما در تلاش هستیم تا با برگزاری این کنگره به مرجعی برای تبادل آخرین اطلاعات در حوزه پزشکی بازساختی تبدیل شویم.

وی حوزه بازساختی را یک رشته میان رشته‌ای توصیف کرد و ادامه داد: در حال حاضر ایران از سایر کشورها عقب نیفتاده‌است؛ ولی لازم است برای سرعت بخشیدن به این علم با حضور شرکـ‌ت‌های دانش بنیان به تولید محصولات و فرآورده‌ها در این حوزه اقدام کنیم.

جغتایی با اشاره به گردش ۶ میلیارد یورویی کشور آلمان در حوزه مهندسی بافت خاطر نشان کرد: با توجه به گسترش بازار جهانی مهندسی بافت لازم است تا در کشور برنامه‌ریزی‌هایی برای تولید فرآورده‌های این حوزه صورت گیرد.

وی با اشاره به اقدامات ایران در این حوزه یادآور شد: با راه‌اندازی بانک مغز در ایران، گام اساسی در این حوزه برداشته شد.

جغتایی، راه‌اندازی بانک پوست در بیمارستان سوختگی مطهری را از دیگر اقدامات کشور دانست و گفت: این بانک که تا هفته آینده به بهره‌برداری می‌رسد، دارای بزرگترین بخش اتاق تامین در این حوزه است که از سوی دانشگاه علوم پزشکی ایران افتتاح خواهد شد.

 عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران همچنین از تاسیس بزرگترین بیمارستان پوست و سوختگی در کشور خبر داد و گفت: این بیمارستان در منطقه کن تهران راه‌اندازی خواهد شد.

به گفته وی، این بیمارستان به بزرگترین مرکز تحقیقات در حوزه پوست و سوختگی مجهز خواهد شد.تاريخ : چهار شنبه 28 مهر 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

مایکروسافت

محققان شرکت مایکروسافت به انتشار جزئیاتی در مورد فناوری جدید تشخیص صدا از سوی این شرکت پرداخته‌اند که به ادعای آنها، مثل انسان می‌تواند کلام محاوره‌ای را رونویسی کند.

 به نقل از کوارتز، این محققان در بیانیه‌ای اعلام کردند: ما به سطح برابری با انسان دست یافتیم که دستاوردی تاریخی به شمار می‌رود.

نرخ اشتباه واژه این سیستم 5.9 درصد است که به گفته مایکروسافت، تقریبا برابر با رونویسی‌کننده‌های حرفه‌ای است که بر روی سخنان برگرفته از کلام محاوره کار می‌کنند. این سیستم از مدل‌های زبان عصبی استفاده می‌کند که کلمات مشابه را گروه‌بندی می‌کنند.

مایکروسافت قصد دارد از این فناوری در دستیار صوتی این شرکت موسوم به "کورتانا" (Cortana) استفاده کند که برای ویندوز و ایکس‌باکس وان و همچنین فناوری تبدیل کلام به نوشتار طراحی شده است.

البته مایکروسافت هنوز باید بر روی این فناوری کار بیشتری انجام داده و آن را با طیف گسترده‌تری از مکالمات واقعی و بر روی صداهای متنوع‌تر سازگار کند. برای مثال، استفاده از این سیستم بر روی فناوری کورتانا با چالش آموزش هوش مصنوعی برای یادگیری معنی واژه‌ها و نه فقط شنیدن صحیح آن‌ها روبرو خواهد بود.تاريخ : چهار شنبه 28 مهر 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

ماهواره

معاون فناوری سازمان فضایی ایران با تاکید بر این‌که بر اساس سند چشم‌انداز در سال 1404 ماهواره حرفه‌ای مخابراتی باید پرتاب شود، گفت: طراحی و ساخت ماهواره ناهید 1، 2 و 3 گام‌های تحقیقاتی ما برای رسیدن به ماهواره مخابراتی است و ماهواره «ناهید یک» در سال جاری آماده می‌شود.

دکتر جعفر روشنیان  با تاکید بر اینکه سازمان فضایی ایران در زمینه تامین ماهواره‌های مخابراتی دو مسیر موازی را طی می‌کند، افزود: در این حوزه اقدام به توسعه فناوری‌های بومی در این حوزه کردیم که طراحی و ساخت ماهواره مخابراتی «ناهید یک» گامی برای دستیابی به ساخت ماهواره‌های مخابراتی است.

وی، خرید و تامین ماهواره خارجی را از دیگر اقدامات این سازمان در راستای تامین ماهواره‌های مخابراتی دانست و اظهار کرد: این اقدام در زمینه تامین نیازهای کوتاه مدت است.

روشنیان ادامه داد: در این راستا اقدام به مذاکره با چندین کشور کردیم و نیاز است که در این مذاکرات جوانب فنی، حقوقی و کاربردی توجه شود.

معاون فناوری سازمان فضایی ایران تاکید کرد: پیش‌بینی ما این است در زمینه خرید ماهواره مخابراتی در سال جاری تصمیم‌گیری‌های لازم اتخاذ شود.

وی در خصوص خریدهای خارجی این سازمان یادآور شد: در این مذاکرات کل سیستم‌های ماهواره شامل ماهواره، ایستگاه زمینی و ایستگاه کنترل از سوی کشور سازنده برای کشور تامین می‌شود و ما نیز آموزش‌های لازم را در این زمینه دریافت خواهیم کرد.

روشنیان با اشاره به آخرین وضعیت ماهواره «ناهید یک»، خاطرنشان کرد: پیش‌بینی می‌شود که این ماهواره در سال جاری آماده شود و پرتاب آن منوط به آمادگی فنی این ماهواره است.

وی با تاکید بر این‌که بر اساس سند چشم‌انداز کشور باید تا سال 1404 به ساخت ماهواره مخابراتی با تمام مشخصات مورد نیاز دست یابد، گفت: برای دستیابی به این هدف طراحی و ساخت یکسری ماهواره‌های مخابراتی را در دستور کار داریم که شامل ماهواره‌های ناهید 1، 2 و 3 است.

روشنیان ادامه داد: در هر کدام از این ماهواره‌ها صاحب یکسری از فناوری‌ها خواهیم شد و وزن هر کدام از آنها نسبت به ماهواره قبلی افرایش می‌یابد و در نهایت در سال 1404 به ماهواره مخابرات ملی خواهیم رسید.

وی همچنین به جزئیات مشارکت ایران در پروژه منظومه ماهواره‌ای سازمان همکاری‌های فضایی آسیا و اقیانوسیه (APSCO) اشاره کرد و گفت: یک منظومه ماهواره‌ای متشکل از چندین ماهواره و یک ماهواره از زیر سیستم‌های متفاوتی همچون باتری، کنترل، سازه و کامپیوتر پرواز تشکیل شده است و در این پروژه کشورهای مختلف با تقسیم کار مشارکت خواهند داشت.

معاون فناوری سازمان فضایی ایران ادامه داد: بر این اساس ممکن است ما یا  یک ماهواره بسازیم و یا یک بخش از زیر سیستم این منظومه را طراحی کنیم.

به گزارش ایسنا، در نقشه جامع علمی کشور، هوافضا در اولویت «الف» فناوری کشور قرار دارد و در آن اهدافی همچون «طراحی، ساخت، پرتاب و بهره‌برداری از ماهواره در مدار زمین آهنگ و دیگر ماهواره‌ها با کاربردهای ارتباطات، سنجش از دور با اولویت فناوری و صنایع داخل و یا مشارکت جهان اسلام و همکاری‌های بین‌المللی» و «دستیابی به خدمات و زیر ساخت‌های ارتباطات فضا پایه در جهت تامین نیازمندی‌های کشوری و منطقه‌ای و جهانی، عمومی و تجاری و سازگار با بستر مخابراتی زمین پایه» پیش‌بینی شده است. 

بر این اساس، ماهواره‌هایی که هم‌اکنون در کشور ساخته و به فضا پرتاب می‌شود، در راستای توسعه تکنولوژی فضایی است تا با توانمندی‌های به دست آمده از آنها بتوانیم در سال ۱۴۰۴ ماهواره حرفه‌ای بومی را به فضا پرتاب کنیم.

طراحی و ساخت ماهواره «ناهید یک» از جمله این پروژه‌ها است. این ماهواره یک ماهواره مکعب مستطیلی است که علاوه بر صفحات خورشیدی نصب شده بر روی بدنه، از دو صفحه خورشیدی بازشونده بهره می‌برد. این ماهواره با جرم حداکثر ۵۰ کیلوگرم در مدار بیضوی ۲۵۰ در ۳۷۰ کیلومتری با زاویه میل ۵۵ درجه به عملیات پرداخته و بازکردن صفحات خورشیدی و ارتباط در باند Ku را در این مدار به آزمون خواهد گذاشت.

بازکردن صفحات خورشیدی در مدار، ارتباط در باند مخابراتی Ku در مدار، تصویربرداری و تخمین نرخ بازشدن صفحات خورشیدی و کنترل وضعیت سه محوره از جمله مأموریت‌های «پروژه ناهید» است.تاريخ : چهار شنبه 28 مهر 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

دستگاه‌های سونی

انتظار می‌رود جدیدترین بروزرسانی سیستم‌عامل موبایل گوگل، یعنی اندروید نوقا برای محصولات جدید سونی از جمله، اکسپریا ایکس‌زد، اکسپریا ایکس کامپکت و اکسپریا زد ۲۰۱۵ منتشر شود.

دستگاه‌های نکسوس

درحالیکه گوشی‌های هوشمند جدید گوگل، یعنی پیکسل و پیکسل‌ایکس‌ال با اندروید نوقا عرضه‌ شده‌اند، اما دیگر محصولات نکسوسی این کمپانی از جمله نکسوس ۶ پی، نکسوس ۵ ایکس و نکسوس ۹ جزء دستگاه‌هایی به شمار می‌روند که قرار است بروزرسانی یاد شده را دریافت کنند.

دستگاه‌های اچ‌تی‌سی

بنا به گزارش‌هایی که تا‌کنون در مورد کمپانی اچ‌تی‌سی منتشر شده، گوشی‌های هوشمند اچ‌تی‌سی ۱۰، اچ‌تی‌سی ام ۹ و اچ‌تی‌سی A9 از جمله محصولاتی هستند که آپدیت اندروید نوقا برای آن‌ها عرضه خواهد شد.

دستگا‌های سامسونگ

گوشی‌های هوشمند گلکسی نوت ۷، گلکسی اس ۷، گلکسی اس ۷ اج، و گلکسی نوت ۵ نیز جزو دستگاه‌هایی به شمار می‌روند که اندروید ۷.۰ نوقا را دریافت خواهند کرد.

دستگاه‌های موتورولا

گوشی‌های هوشمند کمپانی موتورولا از جمله نسل چهارم موتو جی، نسل چهارم موتو جی پلاس، نسل چهارم موتو جی پلی، نسل سوم موتو ایکس Pure Edition، موتو ایکس استایل، موتو ایکس پلی، موتو ایکس، فورس، موتو زد، موتو زد دروید، موتو زد فورس دروید، موتو زد پلی و موتو زد پلی دروید نیز آپدیت اندروید نوقا را دریافت خواهند کرد.

نظر شما در این مورد چیست؟تاريخ : سه شنبه 27 مهر 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 نیروهای مسلح روسیه از زمان آغاز اتحاد جماهیر شوروی تاکنون در زمینه طراحی و تولید تجهیزات نظامی روند پرسرعتی را در پیش گرفته اند و تا به امروز توانسته‌اند ادوات پیشرفته‌ای را تولید نماید که همین تجهیزات پیشرفته موجب پیروزی نیروهای روسی در بسیاری از جنگ‌ها شده است.

در حال حاضر فدارسیون روسیه علاوه بر طراحی نمونه‌های پشرفته‌تری از سلاح‌های خود به تجهیزاتی همچون انواع جنگنده‌های چند منظوره‌، بالگردهای تهاجمی و ترابری، تانک‌های پیشرفته، سامانه‌های موشکی و تجهیزاتی از این دست مجهز شده که این ادوات برگ برنده " کرملین " در بسیاری از نبردها محسوب می‌شود.


**  روسیه دومین ارتش قدرتمند دنیا

روسیه دومین کشور در رتبه‌بندی نظامی موسسه " گلوبال فایرپاور " است؛ این کشور جمعیتی بالغ بر 142 میلیون و 470 هزار و 272 دارد که 70 میلیون نفر آنها نیروی در حال فعالیت می‌باشند که از این میان 1 میلیون و 355 هزار نفر هر ساله در این کشور به سن نظامی می‌رسند که 766 هزار و 55 نفر از آنها در خط مقدم هستند و 2 میلیون و 485 هزار نفر هم به صورت ذخیره اما آماده قرار دارند. مساحت روسیه 17 میلیون و 098 هزار و 242 کیلومتر است که 22 هزار و 408 کیلومتر آن مرز مشترک می‌باشد و همچنین این کشور  37 هزار و 653 کیلومتر خط ساحلی و 102 هزار کیلومتر راه آبی دارد.


دولت " مسکو " برای بخش نظامی خود 46 میلیارد و 600 میلیون دلار در سال بودجه در نظر می‌گیرد که این مبلغ را هم از طریق فروش نفت که می‌تواند به طور روزانه 10 میلیون و 110 هزار بشکه تولید کند و هم از طریق فروش طلا و استخراج آن که درآمد 377 میلیارد و 800 میلیون دلاری به همراه دارد تامین می‌کند که همین دلیل باعث شده تا ارتش روسیه در رتبه دوم جهان قرار گرفته است.


در نیروی زمینی ارتش روسیه 15 هزار و 398 دستگاه تانک؛ 31 هزار و 298 دستگاه انواع خودروهای ترابری؛ 5 هزار و 972 قبضه سلاح خودکششی؛ 4 هزار و625  قبضه انواع توپخانه و 3 هزار و 793 قبضه سیستم‌های چند موشکی در حال انجام ماموریت هستند و در نیروی‌هوایی این ارتش هم 3 هزار و 547 فروند هواپیما در انواع مختلف وجود دارد که شامل 751 فروند جنگنده/رهگیر و 1 هزار و 438 فروند جنگنده بال ثابت حضور دارند البته در کنار این جنگنده‌ها ارتش " کرملین " برای جابه‌جایی نیروها و ادوات و تجهیزات خود از 1 هزار و 124 فروند هواپیمای ترابری نیز استفاده می‌کند.یگان هوایی روسیه برای آموزش خلبانان خود 370 فروند جنگنده آموزشی در اختیار دارد و در کنار این هواپیماها و جنگنده‌ها این نیرو 1 هزار و 237 فروند از انواع بالگردهای تهاجمی و امدادی را در اختیار دارد که 478 فروند از آنها تهاجمی هستند و در نیروی دریایی روسیه نیز که مجهز به 352 فروند از انواع ناوها است 1 فروند ناو هواپیمابر؛ 4 فروند ناوچه؛15 فروند ناوشکن؛ 81 فروند ناوچه سبک؛ 60 فروند زیردریایی؛ 14 فروند شناور گشتی و 45 قبضه مین دریایی وجود دارد.
 ** " بالگردهای روسی " کابوس میدان‌های نبرد

از زمان اتحاد جاهیر شوروی تا کنون فدراسیون روسیه توانسته تجهزاتی مانند انواع بالگردهای تهاجمی و ترابری را در زمینه نظامی طراحی کند که همین ادوات باعث شده تا علاوه بر این که ارتش " کرملین " در زمره 10 ارتش برتر دنیا قرار بگیرد توانسته برگ برنده این کشور در میدان‌های نبرد باشد.

از آنجایی که جابه‌جایی سریع تجهیزات و نفرات در میدان‌های نبرد از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است طراحی ادواتی برای این که بتوانند این کار را انجام دهند نیز باید به خصوص و منحصر به فرد باشد؛ فدارسیون روسیه به عنوان دومین قدرت نظامی دنیا هم از این مسئله جدا نیست و به همین دلیل نیز متخصصان روسی انواع هوایپماها و بالگردهایی مانند بالگرد " میل 26 " را در این زمینه طراحی و تولید کرده‌اند.


**  " Mi-26 "؛ کروکدیل روسیه

بالگرد " میل 26 " بزرگترین و سنگین‌ترین بالگرد دنیا است که طراحی آن در سال 1970 و در زمان اتحاد جماهیر شوروی آغاز و در سال 1977 اولین پرواز آزمایش خود را انجام داد؛ این بالگرد در روسیه به نام " کروکودیل " نیز شناخته می‌شود که دلیل این نامگذاری ابعاد بزرگ و توانایی حمل بارهای سنگین توسط این بالگرد می‌باشد؛ " Mi-26 " در سازمان"  ناتو " به " Halo " معروف است.فدراسیون روسیه قصد طراحی بالگردی را داشت که توانایی حمل باری آن " دوبرابر " بالگردهای ترابری زمان خودش باشد و به همین جهت " Mi-26 " را طراحی کرد و در سال 1981 در نمایشگاه هوایی پاریس از آن رونمایی کرد و در سال 1982 نیز فدارسیون روسیه اولین فروند از این بالگرد را تحویل گرفت و در سال 1983 نیز اولین اسکادران از بالگرد " Mi-26 " را تشکیل داد.

بعد از تولید انبوه این بالگرد و با توجه به قابلیت‌های آن توجه جهان به " Mi-26 " جلب شد تا این که در سال 1986 هند به عنوان اولین کشور خواهان به خدمت گرفتن این بالگرد در نیروی‌هوایی خود شد و از آن پس نیز کشورهایی همچون اوکراین و بلاروس و چندین کشور دیگر خواهان خرید این بالگرد شدند. هزینه تولید این بالگرد 10 تا 12 میلیون دلار است و تا کنون 320 فروند از آن ساخته و به خدمت گرفته شده است.

مهم‌ترین ویژگی " Mi-26 " استفاده از همان رمپ به کار رفته در هواپیمای " C 130 " می‌باشد که باعث می‌شود تجهیزاتی مانند نفربرها و یا نفرات به راحتی وارد بالگرد شده و از آن خارج شوند، این محفظه طولی بیش از 10 متر، عرض بیش از 3 متر عرض و دارای بیش از 2.5 متر ارتفاع است و قادر می‌باشد محموله‌ها و ادوات جنگی تا وزن 9 هزار و 889 کیلوگرم را در خود جای دهد و یا 80 نفر را جابه‌جا کند و می‌تواند 60 برانکارد را حمل نماید.برای این بالگرد که طولی بیش از 35 متر، عرضی بیش از 3 متر، بیش از 8 متر ارتفاع، وزنی خالی بیش از 25 تن و با محموله بیش از 50 تن تعداد 5 خدمه پروازی در نظر گرفته شده است؛ این بالگرد برای پرواز به دو موتور " ZMKB Progress D136 turboshafts " که هر موتور قدرتی در حدود 10 هزار اسب بخار را تولید می‌کنند؛ مجهز شده که این قدرت باعث می‌شود که " Mi-26 " با سرعت 295 کیلومتر در ساعت حرکت کند؛ این بالگرد دارای سقف پروازی بیش از 1 هزار و 500 کیلومتر می‌باشد و همان طور که گفته شد قادر به حمل 80 نفر نیروی نظامی و یا 60 تخت برانکارد و یا 20 تن محموله است.فدارسیون روسیه بعد از تولید " Mi-26 " با توجه به نیازهای خود این بالگرد را در مدل‌های " Mi-26A " که نمونه توسعه یافته " Mi-26 " با سیستم ناوبری به روز بود؛ " Mi-26T " برای کارهای غیر نظامی؛ " Mi-26TP " در دو مدل که یکی با قابلیت حمل بیش از 7 هزار لیتر آب برای کار در سازمان آتش‌نشانی روسیه و مدل دیگر در سازمان زمین‌شناسی روسیه به کار گرفته شد؛ " Mi-26P " که کاربرد غیر نظامی دارد و برای حمل و جابه‌جایی مسافر با ظرفیت بیش از 60 نفر طراحی شده؛ " Mi-26PP " که برای جنگ الکترونیکی به پرواز درآمد؛ " Mi-26S " برای امدادرسانی طراحی شده مانند حادثه چرنوبیل؛ " Mi-26TZ " که یک تانکر سوخت‌رسان با ظرفیت بیش از 12 هزار لیتر سوخت که قابلیت سوخت‌رسانی به هواپیما و وسایل نقلیه زمینی را دارد؛ " Mi-26MS " به گونه‌ای طراحی شده که بالگرد را به یک درمانگاه پزشکی با تمام امکانات تبدیل کرده؛ " Mi-26TM " که با قرار گرفتن اتاق اپراتور در زیر محفظه بالگرد به جرثقیل تبدیل شده؛ " Mi-26M " که آخرین و پیشرفته‌ترین مدل بالگرد " Mi-26 " است که با افزایش توان موتور قابلیت حمل بار و نفرات را در تمامی شرایط‍ آب‌وهوایی دارا می‌باشد؛ طراحی و تولید نمود.
با توجه به پیشرفت‌های شگرفی که روسیه در زمینه طراحی و ساخت تجهیزات پیشرفته نظامی دارد و با توجه به تجربه آنها در ساخت ادواتی مانند بالگرد " Mi-26 " که می‌توان آن را برگ برنده " کرملین " در میدان نبرد دانست باید دید که این کشور با تلفیق تجربه و پیشرفت چه دستاورد بزرگ دیگری را کسب خواهد کرد.


تاريخ : سه شنبه 27 مهر 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 حس خوبی به آدم دست می دهد وقتی برای گشت و گذار در فصل پاییز برنامه ریزی کند چرا که دیگر از گرمای تابستان خبری نیست.

چه شما برای یک تعطیلی آخر هفته کوتاه و چه برای تعطیلات بلندتری بخواهید برنامه ریزی کنید، پیشنهاد میکنیم مقصدهایی که در ادامه به شما معرفی میکنیم را از دست ندهید.

مائوریتیوس

آب و هوای مائوریتیوس اکنون در اکتبر بهاری است، چرا که در این ماه از سال دمای هوا شروع به بالا رفتن می کند و هنوز مرطوب و بارانی نشده است.
 
نه تنها سواحل سفید بکر جزیره این فرست را برای شما فراهم می کند تا در کنار دریا آفتال بگیرید، بلکه می توانید در امتداد رود سیاه در پارک ملی جرج قدم زده و به تماشای بیش از 300 گونه گیاه و پرنده در معرض انقراض بپردازید. 
 
 بهترین مکان های دیدنی در اکتبر و علت آن
 


سویل اسپانیا

اکتبر بهترین زمان برای دیدن سویل است.خیابانهای بادگیر آن خلوت تر از همیشه است و هوا نیز به اندازه کافی برای لذت بردن از تاپاس در عصر مطبوع است.
 
یکی از مکانهایی که حتما باید ببینیدکاخ رئال الکازار است؛ جایی که در آن شاهکارهای معماری معروف این کاخ زیبا برای طرفداران سریال Games of Thrones به واسطه صحنه های فیلمبرداری در آن بسیار آشنا است.
 
 بهترین مکان های دیدنی در اکتبر و علت آن
 


Lake District انگلستان

بازدید کنندگان از این مکان  زیبا بدون توجه به هر فصلی از سال که به دیدن این مکان می آیند، به بارش باران عادت دارند.اما با فرا رسیدن پاییز و اکتبر، رنگهای پاییزی طبیعت این  منطقه را فرا می گیرد و به هر طرف که نگاه می اندازیم زرد و قرمز و نارنجی می بینیم.
 
بهترین مکان های دیدنی در اکتبر و علت آن
 

 
 
پارک ملی لونگاوای جنوبی در زامبیا

پایان فصل گرم و خشک تابستان در این منطقه بهترین زمان برای سیاحت در سرزمین دیوید اتنبورگ در سافاری های زامبیا است. با نزدیک شدن به پر شدن آب رودخانه ها در پاییز پس از فصل خشک تابستان،تعداد بسیاری از حیوانات در اطراف رود لونگاوا جمع می شوند و این یک فرصت استثنایی برای توریستها فراهم میکند تا بزرگترین گستره از حیات وحش دنیا را در پارک جنگلی معروف لونگاوا به نظاره بنشینند.
 
بهترین مکان های دیدنی در اکتبر و علت آن
 

 
 
مونیخ آلمان

با اسم مونیخ یک کلمه فقط به ذهنمان می آید: اکتوبرفست(Oktoberfest) .فستیوالی که در آن انواع نوشیدنی ها و غذاهای خوشمزه سرو می شود.
 
این فستیوال معمولا در اوایل اکتبر برگزار می شود و پس از فستیوال نیز کگان های دیدنی بسیاری در این شهر باواریایی برای گشت و گذار وجود دارد و در این حین با قیمتهای نجومی و کمی شلوغی در مراکز خرید هم احتمالا مواجه خواهید شد.
 
 بهترین مکان های دیدنی در اکتبر و علت آن
 


جزایر گالاپاگوس

حیات وحش بی نظیر در این مجمع الجزایر آتشفشانی در طول سال وجود دارد. از ماه ژوئن تا آخر اکتبر دقیقا فصل دیدن ماهی های خال دار  و پرندگان مهاجر است و در طول سال هم همیشه آبشارهای زیبای این جزیره روان و جاری هستند و می توانید از دیدن آنها لذت ببرید. در ماه اکتبر، آب دریا کمی گرم می شود و به افراد این اجازه را می دهد تا تنی به آب نیز بزنند.
 
 بهترین مکان های دیدنی در اکتبر و علت آن
 


باگان میانمار

بهترین فصل دیدن باگان فصل موسمی است چرا که در این فصل پوشش گیاهی سبز در همه مناطق دیده می شود و درختهای عریان در ان دیده نمی شوند.
 
پیشنهاد میکنیم اگر به این منطقه سفر کردید، حتما به دیدن 3000 معبد بودایی این خطه بروید و اینکار را پس از اینکه اولین باران های پاییزه شروع به باریدن کرد و زمین نرم تر شد انجام دهید چرا که در غیر اینصورت با زمینی سفت و گردوغبار باید دست و پنجه نرم کنید.
 
اگر هوا خیلی مرطوب شد، سوار بر قایقی شوید و در مسیر رودخانه ایراوادی به سیاحت بپردازید و یا یک بالن اجاره کنید تا از بالا معابد بوداییان را ببینید. 
 
 بهترین مکان های دیدنی در اکتبر و علت آن
 


پاریس فرانسه

پاییز یکی از فصول رویایی در پاریس محسوب می شود. درختانی که در کناره های بلوارهای پاریس وجود دارند همگی به رنگ قرمز در آمده اندو خیابان های شلوغ مونتمارته با برگهای نازک درختان در سطح خیابان سنگ فرش شده اند.
 
با اتمام اوج فصل مسافرت به پاریس در اکتبر، صفها کوتاه تر و قیمت هتلها ارزان تر خواهد شد که به معنای این است که پول بیشتری برای خوردن غذاهای خوشمزه فرانسوی خواهید داشت.
 
 بهترین مکان های دیدنی در اکتبر و علت آن
 


قبرس

با وجود اینکه آب و هوای بیشتر مناطق اروپا سرد و بارانی است اما می توانید آب و هوای استوایی و گرم را در این جزیره در جنوبی ترین نقطه اروپا تجربه کنید.
 
سواحل آبی رنگ و خوش رنگ قبرس شما را به آب تنی ترغیب می کند و این در حالی است که با گشت و گذار در مناطق مختلف این جزیره می توانید کوه های تورادوس  که پر از رستوران های سنتی و باغ های انگور است را نیز مشاهده نمایید. 
 
 بهترین مکان های دیدنی در اکتبر و علت آن
 


مراکش مغرب

آب و هوا در مراکش در اکتبر ایده آل است. دمایی که به یکباره از گرمای طاقت فرسا و بالای آگوست پایین می آید ولی نه آنقدر که به سرمای وحشتناک ژانویه برسد. چه بخواهید در بازارهای مختلف این شهر سنتی به گشت و گذار بپردازید یا به دیدن گالری های هنری در ویل نویل بروید، این شهر مکانهای زیادی برای دیدن دارد.
 
 بهترین مکان های دیدنی در اکتبر و علت آن
 


اونتاریو کانادا

اکتبر در کانادا ماهی است که سرخپوستان کانادایی به رقص و پایکوبی می پردازند. هوایی دلچسب و مطبوع با پالتی از رنگهای مختلف بر طبیعت  که این فصل از سال را رویایی ترین زمان در این استان از کانادا می کند.
 
در این شهر زیبا از آبشار نیاگارا دیدن کنید تا مادر طبیعت را در اوج شکوه خود ببینید؛ پس از ان میتوانید به دیدن پارک الگونکین بروید تا  برگهای قرمز زیبای افراهای پارک ملی را ببینید و در نهایت به تپه پارلمان بروید تا ترکیب زیبای مناظر شهری و طبیعی را مشاهده نمایید.
 
بهترین مکان های دیدنی در اکتبر و علت آن
 

 
 
مومبئی هند

بهترین زمان برای دیدن مومبئی حدفاصل اکتبر تا مارس است. چرا که در این فاصله زمانی نه از گرمای طاقت فرسا خبری است و نه بارانهای سیل آسا.
 
این شهر محل سکونت بسیاری از هنرپیشه های بالیوودی است و پایتخت مد و فشن و فرهنگ هند نیز محسوب می شود. در این شهر فاصله زیاد طبقاتی را در نزدیک ترین حد خود می بینید به طوری که گران قیمت ترین خانه ها در کنار کپرها و کپرنشین های فقیر بنا شده اند.
 
 بهترین مکان های دیدنی در اکتبر و علت آن
 


کاتماندو نپال

با پایان یافتن طوفان های موسمی آسیا، اکتبر بهترین زمان برای تجربه فرهنگ کاتماندویی است.به منطقه تامل سفر کنید و کوهپیمایی کنید. حتی اگر یک نفر باشید در طول مسیر افراد دیگری به شما ملحق می شوند. 
 
 بهترین مکان های دیدنی در اکتبر و علت آن
 


پترا اردن

یکی از پر محاطب ترین کشورهای خاورمیانه اردن است . اردن در اکتبر آب و هوای خنک تری دارد و این کشور را به مقصدی دلپذیر برای سفر تبدیل می کند به طوری که هنوز بسیاری از افراد شانس دیدن این کشور را نداشته اند.این شهر شنی زیبا در هنگام غروب بسیار زیبا و حیرت انگیز می شود  چرا که مجسمه قدیمی این شهر که الهامی از جغد است به رنگ نارنجی متمایل به قرمز در می آید.
 
 بهترین مکان های دیدنی در اکتبر و علت آن
 


کانبرا استرالیا

اکتبر در استرالیا موسم بهار است به طوری که شکوفه های درختان باز می شوند و گل وسبزه به دامان طبیعت باز می گردند.در این برهه هیچ جایی بهتر از بازدید از فستیوال گل فلوراید کانبرا نیست . این فستیوال از اواسط سپتامبر شورع شده و تا اواسط اکتبر ادامه دارد.
 
بهترین مکان های دیدنی در اکتبر و علت آن 
 

 تاريخ : سه شنبه 27 مهر 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 اگر به دنبال خرید یک ماشین در سال 2017 باشید،گزینه های زیادی از ماشین ها برای شما وجود دارد که پیشرفتهای زیادی در زمینه تکنولوژی در آنها مشاهده خواهید کرد.بیشتر این ماشین ها از سیستم ناوبری اتو اندروید و اپل کارپلی استفاده میکنند که استفاده از آنها برای رانندگان بسیار ارزان تمام می شوند.

 
 ده ماشین تکنولوژیک برتر سال 2017
 
 
بیشتر ماشینهای با سایز متوسط و حتی کوچک سیستم کنترل تطبیقی سفر موسوم به Stop and go را نیز ارائه می دهند.

دوربین های عقب به کاررفته در این ماشین ها در حد کلاس بالای جهانی هستند به علاوه اینکه شما دو درگاه USB در کنسول جلوی ماشین خواهید داشت و در برخی از این ماشینها دو درگاه USB در عقب نیز تعبیه شده است. این یک مورد کوچک اما مهم در این ماشین ها به شمار می رود و در برخی از آنها در هر صندلی سرنشین یک درگاه USB قرار داده شده است.

در زیر 10 خودروی برتر سال 2017  اعم از SUV و کراس اور را بررسی میکنیم که در سال 2017 به بازار خواهند آمد. سدان های جای خود را به کراس اورها داده اند ، ماشینهای شش سیبندر نیز جای خود را به ماشینهای با 4 توربوشارژ داده اند. دنده اتوماتیک ها نیز از 8 دنده به 10 دنده ارتقا پیدا کرده اند و موارد بسیاری که به راننده در حین رانندگی کمک خواهند کرد به این ماشینها اضافه شده اند.

کراس اور اکویناکس شورلت 2018

این ماشین یک بازطراحی بی نظیر است که اکویناکس را با بهترین SUV کامپکت های بازار مثل فورد اسکیپ، هوندا Cr-V ، هینودای تاکسان، مزدا CX-3 ، سوبارو فارستر، تویوتا RAV4 قابل رقابت می سازد .این ماشین 183 اینچ طول دارد که حتی با این ابعاد قابلیت رقابت با کراس اورها متوسط را نیز به این خودرو می دهد. نکته جالب در مورد این ماشین این است که مدل 2018 به آن داده اند در حالی که در سه ماه اول سال 2017 به بازار عرضه خواهد شد. 
 
ده ماشین تکنولوژیک برتر سال 2017 
 

اکویناکس در واقع تلفیقی از بسیاری از ماشینهای دیگری است که در سال 2017 به بازار خواهند آمد. این مدل یک SUV است و نه یک ماشین تنها!  این مدل که تماماً بازطراحی شده است با 10 درصد کاهش وزن به وزنی حدود 400 پوند رسیده است.برای صرفه اقتصادی در این ماشین از یک موتور چهار سیلندر و توربوشارژ استفاده شده است.موتورهای 2 لیتری گازوئیلی با یک موتور 1.6 لیتری دیزلی توربو 9 دنده که اتوماتیک نیز هست ترکیب شده است و قدرت خوبی را برای این ماشین  به همراه آورده اند.
 
مدل از این ماشین که هر چهار چرخ درگیر هستند،توانایی این را دارد تا در صورت نیاز نیرورسانی به محور دو چرخ عقب را قطع کند تا در مصرف سوخت صرفه جویی شود.اکویناکس توانیی کشیدن وزنی معادل 3500 پوند را دارد در حالی که بسیاری از مدل های هم کلاس این مدل تنها توانایی حمل 2000 پوند را دارند. اکویناکس دنده ایمنی های متنوعی دارد که برخی از انها استاندارد هستند و برخی دیگر اختیاری و در صورت نیاز از انها استفاده می شود.
 
از دیگر امکانات به کار رفته در این مدل می توان به هشدار تصادف با جسمی در پیش رو با ترمز اتوماتیک در سرعت کم و سیستم هشدار رانندگی در بین خطوط و شناسایی نقاط کور و هشدار ترافیک در پشت ماشین در صورت دنده عقب رفتن و چهار دوربین که در چهار طرف ماشین تعبیه شده است و صندلی هایی با قالبیت ویبره(لرزش) که در مواقع لزوم و هشدار تنها راننده را با لرزاندن صندلی هشیار می کند و ... اشاره کرد . لازم به ذکر است تنها کمک راننده ای که در اکویناکس به چشم نمی خورد سیستم کنترل تطبیقی سفر است. 
 
 ده ماشین تکنولوژیک برتر سال 2017

شورلت یکی از بهترین سیستم های تفریحی در ماشین های هم کلاس خود را با سیستم MyLink دارد به طوری که 7 LCD هشت اینچ را برای هر سرنشین در نظر گرفته و در سیستم هوشمند ماشین می توان به کارپلی و اتواندروید و سیستم OnStar و هات اسپات وای فای چندکاربره اشاره کرد.به نظر جالب می رسد که بدانیم شورلت از خودروی پیشتاز هوندا تقلید کرده و با تعبیه LCD بزرگ و شیک در کنسول جلوی راننده، خریدار را مجبور به استفاده از سیستم ناوبری کارپلی یا اتو اندروید نمی کند.

نکته دیگر در مورد این ماشین این است که همه این مشخصات در مدل تراین GMC 2018 شورلت نیز به چشم می خورد که برخی خصوصیات مشترک را با این مدل  به اشتراک گذاشته است و تنها تفاوتش با اکویناکس بدنه آن است که کمی بزرگتر است.

چرا اکویناکس مهم است: شورلت از سال 2013 تا 2016 یک کار خوب انجام داد و خط تولید سدان هایش را مثل ایمپالا و مالیبو و کروز را به روز کرد. حال نوبت SUV ها رسیده و همین مسئله تولید اکویناکس را مهم جلوه می دهد چرا که این ماشین دررتبه دوم بهترین ماشین ها در تمام مجموعه جنرال موتورز پس از پیک آپ سیلواردو محسوب می شود.
 


شورلت بولت 2017

یک ماشین برقی که 250 مایل را با یکبار شارژ طی می کند و شما می توانید تا قبل از پایان سال 2016 آن را خریداری نمایید. بولت 2017 به نظر می رسدادعاهای شورلت در مورد طی مسافت زیاد توسط این ماشین را به حقیقت نزدیک کرده است.مسئولین شورلت می گویند این ماشین قادر است با با سیکل EPA مسافتی نزدیک به 238 مایل را طی کند.گروهی از متخصصین که با این ماشین رانندگی کرده اند می گویند این ماشین توانسته 240 مایل در خط ساحلی کالیفرنیا را طی کند و پس از رسیدن به پایان مسیر همچنان توانایی طی 30 تا 40 مایل دیگر را نیز داشته است.
 
 ده ماشین تکنولوژیک برتر سال 2017

رانندگان عادی معتقدند شورلت بولت از لحاظ راحتی و رانندگی مثل دیگر خودروها است با این تفاوت که این خودرو برقی است.این ماشین یک مینی کامپکت با طول 164 اینچ است، اما با همین طول نسبتا کم  صندلی های عقب راحتی دارد.
 
بولت برقی از یک موتور برقی برای به حرکت در آوردن چرخهای جلویی استفاده می کند. باتری 60 کیلووات ساعتی لیتیوم یونی آن  از 288 سلول تشکیل شده است  و در زیر ماشین قرار دارد. با تعبیه ترمز خودکار در این ماشین، امکان رانندگی تنها با یک پدال فراهم شده است ؛ بدین معنا که وقتی راننده پا را از روی پدال گاز بر میدارد، مقاومت کمی از سوی پدال برای برگشت به حالت اصلی وجود دارد که باعث کم شدن سرعت ماشین و نهایتاً توقف ماشین می شود. برای اینکه ترمز سنتی نیز وجود داشته باشد یک اهرم در ماشین قرار داده شده تا در صورت نیاز با کشیدن آن به صورت دستی ماشین را متوقف کنید.
 
 ده ماشین تکنولوژیک برتر سال 2017

شورلت با قیمتی حدود 37500 دلار به بازار می آید، و این بدان معناست که فروشنده احتمالا 7500 دلار نیز بابت مالیات فدرالی از شما می گیرد. این ماشین اواخر سال جاری به بازار عرضه می شود.

اهمیت شورلت بولت به خاطر چیست؟

نگرانی هایی بابت نسل اول ماشین های برقی که حداکثر 100 مایل را طی می کردند وجود داشت. بولت اولین ماشین برقی با قیمت مناسبی است که از مرز 200 مایل عبور کرده و انتظارات را بالا برده است.
 


تسلا  2018 مدل 3

تسلا به عنوان سنگ محک تمام خودروسازان برقی محسوب می شود.تسلا با مدل 3 جدید خود می کوشد قیمت های گزاف ماشین های خود را به عرف بازار نزدیک تر کند. این ماشین یک سدان متوسط و تقریبا کوچک است که قادر است 215 مایل را طی کند و قیمت ـن بدون در نظر گرفتن مالیات فدرالی نزدیک 35000 دلار می باشد. البته این قیمتها با توجه به رقابت در بازار خودروهای برقی و پیشرفت تکنولوژی ممکن است تغییر کند.

برخلاف شورلت بولت، تسلا 3 امکان سواری با چند گزینه را به شما می دهد: که گزینه های آن عبارتند از یک و دو موتوره، استفاده از قدرت دو یا چهار چرخ و ظرفیت باتری چندگانه که احتمالا بین 40 تا 60 کیلو وات ساعت است(شرلت بولت 60 کیلووات ساعتی بود)  
 
 ده ماشین تکنولوژیک برتر سال 2017

بنیانگذار تسلا ایلان ماسک می گوید تسلا به زودی سخت افزار راندن اتوماتیک را در طراحی  اولیه ماشین ها قرار میدهد. طبیعتا این ویژگی جدید برای کار کردن به شارژ بیشتری نیاز دارد.. تسلا معتقد است فضای داخلی تسلا3 دیگر ماشین های این کلاس را شکست می دهد(طول تسلا3 حدود 184 اینچ است) اگرچه افرادی که نشستن در صندلی عقب این ماشین را آزمایش کرده اند معتقدند آنقدرها هم که مسئولین تسلا می گویند فضای راحت در عقب ماشین وجود ندارد.

با تمام این تفاسیر یک سوال هنوز وجود دارد و آن اینکه آیا تسلا به سمت بدنه تمام آلمینیومی می رود(این کار باعث کاهش وزن و افزایش قیمت می شود) یا به سمت بدنه فلزی گرایش پیدا می کند؟ (افزایش وزن ماشین و کاهش قیمت را به همراه دارد)

تسلا برای مدل تسلا3 خود توانسته 400000 سفارش از سراسر جهان دریافت کند که بیشتر این افراد می بایست 1000 دلار به عنوان پیش پرداخت بپردازند و یکسال بعد ماشین خود را تحویل بگیرند و به این رقم باید 7500 دلار مالیات فدرالی را نیز اضافه کنیم. طرفداران تسلا می گویند، هیچ فرد وفاداری تسلا را رها نمی کند تا شورلت بولت بخرد. باید منتظر ماند و دید آمار فروش کدام یک از این دو خودرو ساز در مجوع بهتر خواهد بود.

چرا باید به تسلا 3 توجه ویژه ای بکنیم؟

تسلا ماشین های برقی با قیمت 100 هزار دلار میسازد.تسلا اعتبار خود را وسط گذاشته  تا تولید خود را به صورت فزاینده ای افزایش دهد،تولید باتری ها را متوقف نکند، به در آمد های شرکت بیافزاید .. این سه چالشی است که تسلا در یکسال آینده باید با آنها دست و پنجه نرم کند.
 


بی ام دابلیو سری 5 مدل 2018

نسل هفتم سدان های میان رده BMW ویژگی های فیبرکربنی قدرتمند سری هفت BMW بزرگ را به ارث برده است.در طول پنج سال گذشته ، BMW  از ماشین های مسابقه ای فیبر کربنی با بدنه های CF  مثل ماشین های برقی و هیبریدی i3 تا i8 که در سال 50000 تولید داشت به تولید سالانه 350000 تایی سری پنج خود رسیده است. BMW احتمالا از آلومینیوم برای سبکی بیشتر بدنه و وزن ماشین در ساخت این خودرو استفاده خواهد کرد .
 
 ده ماشین تکنولوژیک برتر سال 2017

در سری هفت، شرکت قصد دارد از 15 تکه فیبرکربن برای تقویت ماشین استفاده کند که مواردی که این قسمتها قرار است در آنجا کار شود عبارتند از قسمت بالایی شیشه جلوی اتومبیل، پوشش درب ها،تونل انتقال،زوایا و کانالهای عقب جلو کردن و چپ و راست کردن  سقف، ستون B شکل بین در عقب و جلو، ستون C شکل، صندوق عقب و ...
 
 ده ماشین تکنولوژیک برتر سال 2017

تصویر بالا به خوبی بادگیر بالایی و  کانال تقویت سقف را نمایش می دهد.هدف از انجام این تمهیدات، کاهش وزن تا حداقل 100 کیلوگرم است.

سری های مختلف BMW از جمله سدان ها و SUV های سری 3،5،7 در حال حاضر بسیاری از آچشن های کمک راننده را دارا می باشند. اما گزارشها حاکی از آن است که سری جدید از سیستم کنترل و ناوبری جدید و پیشرفته تر سود خواهد برد که شامل امکانات ذیل است:

 ترکیب حالت خودران با ACC، سیستم راندن در بین خطوط، سیستم تشخیص نقاط کور، سیستم سونار که به راننده اجازه می دهد تا مدت معینی بدون نگه داشتن فرمان به رانندگی خود ادامه دهد، سیستم فرمان فعال که به معنای این است که راننده می تواند در سرعت های کم یا زیاد تایرهای عقب را نیز هدایت کند و یک دکمه سواری تطبیقی که به راننده این امکان را میدهد حالت سواری راحت یا اسپورت را برای موتور انتخاب کند که در سیستم انتقال و تعلیق ماشین بسیار موثر خواهد بود.

سری 5 جدید bmw که اسم مستغار آن G30 خواهد بود احتمالا در نمایشگاه بین المللی ماشین در دیترویت (ژانویه 2017) به طور رسمی معرفی می شود و در بهار 2017 نیز راهی بازار خواهد شد.

چرا باید به سری 5 BMW توجه کنیم؟

BMW میخواهد به دنیا نشان دهد که این خودروساز توانایی ساخت 300 هزار خودروی فیبرکربنی  در سال را دارد.(i3,i5, سری 5,سری 7) این در حالی است که این عدد در سال 2015 تولید سالانه 100 هزار ماشین فیبر کربنی بوده است.
 


لکسوس سه ردیفه RX 2017

بهترین مدل لکسوس که فروش خوبی هم داشته  یک SUV میان رده RX است که نسبت به طراحی سال 2016 پنج اینچ بزرگتر شده و طول آن به 193 اینچ رسیده است.
 
 ده ماشین تکنولوژیک برتر سال 2017

این ابعاد برای لکسوس کافی است تا یک ماشین سه ردیفه برای سال بعد تولید کند. این ماشین احتمالا به واسطه همین ویژگی که دارد مشتریان فراوانی به دست خواهد آورد چرا که والدین بیشتر به دنبال چنین خودروهای خانوادگی هستند تا افراد بیشتری در آن جا شوند.

مزیت رقابتی اصلی لکسوس بر مبنای سواری راحت راننده و سرنشینان در محیطی لوکس استوار است. تنوع مدل های RX بسیار زیاد هستند: RX 350 AWD که تمام چرخ های ان از موتور نیرو می گیرند برای کشورهایی که برف در آنها زیاد می بارد مناسب است؛ RX 450h هیبریدی برای افرادی که به کارایی ماشین بیشتر اهمیت می دهند مناسب است؛RX 3550F اسپورت برای علاقه مندان به انجام حرکات ورزشی با ماشین مناسب است؛ RX 450h F اسپورت نیز برای افرادی که هم به کارایی و هم به یک کراس اور اسپورت علاقه دارند مناسب است و حالا در سال 2017، آپشن سه ردیفه بودن این مدل ها نیز به این ماشین افزوده شده است. در پایان باید گفت اگر در آینده لکسوس باز هم طول ماشین هایش را برای تعبیه یک اتاقک استراحت در ماشین، افزایش داد اصلا تعجب نکنید.
 
 ده ماشین تکنولوژیک برتر سال 2017

اما لکسوس های RX از چه لحاظ مهم هستند؟  بسیار زیاست که شاهد این باشیم ماشینی بدون کمترین نقص ممکن ارتقا پیدا می کند؛ این مسئله انگیزه ای برای دیگر خودروسازان این صنعت می شود تا این مسیر را طی کنند. اگر سه ردیفه شدن این مدل از لکسوس باعث جذب مشتری بیشتری شود(فقط مشتریان لکسوس های دو ردیفه بخواهند ماشین های خود را تعویض کنند) فروش این خودروساز دو برابر رقبای خود خواهد شد.
 


هوندا کلریتی 2017 با سه مدل سلول سوختی، برقی، هیبریدی

هوندا سه ماشین با سوختهای مکمل را تا پایان سال 2017  با عنوان هوندا کلریتی به بازار معرفی می کند. کلریتی یک سدان میان رده است که تقریبا هم اندازه آکورد به شمار می رود.اولین محصولی که به بازار می آید، کلریتی با سلول سوختی است که تا پایان سال 2016 مراحل تولیدش به اتمام می رسد.
 
 ده ماشین تکنولوژیک برتر سال 2017
 
 
این ماشین از گاز هیدروژن به عنوان سوخت استفاده می کند تا برق تولید کند  و کلریتی را قادر می سازد تا 300 مایل را طی کند. دو تانک ذخیره 10000 (psi) در قسمت تحتانی خودرو و زیر صندلی های عقب مابین دو چرخ عقب قرار دارد. همچنین یک باتری لیتیوم یونی کوچک برای استفاده از امکان توربوشارژ در شتاب گیری های سریع ماشین در آن تعبیه شده است. 

کلریتی در کالیفرنیا عرضه خواهد شد؛ جایی که نزدیک 2000 جایگاه سوخت هیدروژن وجود دارد و  شهر دوم احتمالا نیویورک خواهد بود که جایگاه های سوخت هیدروژن بسیار زیاد هستند.هوندا اعلام کرده است که قیمت این مدل نزدیک 60000 دلار خواهد بود که این رنج قیمت در ردیف قیمت مدلی از تویتاهای سوخت هیدروژنی به نام تویوتا میرای قرار می گیرد.
 
 ده ماشین تکنولوژیک برتر سال 2017
 
کلریتی برقی هوندا سال آینده با مدل های 2018 به بازار عرضه می شود. هوندا هنوز برای این مدل قیمتی اعلام نکرده است. تفاوت زیادی بین 100 مایل مسافت و 200 مایل وجود دارد و هنوز به طور دقیق مشخص نیست این خودرو چه مسافتی را طی میکند تا بر روی ان قیمت گذاری دقیقی انجام شود. در فاز اول ممکن است این مدل از کلریتی در بازارهای محدودی عرضه شود مثلا کلا شهرها. هوندا همچنین یک مدل هیبریدی شارژی  از کلریتی 2017  را نیز روانه بازار خواهد کرد که حرکت تنها با باتری آن می تواند 40 مایل خودرو را به حرکت در آورد. این ماشین در سطح جهان عرضه خواهد شد.

چرا باید به کلریتی هوندا توجه کنیم ؟  سوخت هیدروژنی احتمالا هدف بلند مدت صنعت خودروسازی است. هوندا، جنرال موتورز، هیوندای، تویوتا در این مسیر در حال حرکت هستند.
 


هیوندای 2017 در سه مدل لونیک هیبریدی، هیبریدی شارژی، برقی

هیوندای هم مثل هوندا سه خودرو جدید به دنیای ماشین ها معرفی میکند. هیوندای در حال حاضر یک خودروی با سلول سوختی دارد که یک SUV کامپکت با نام تاکسان است. بنابراین هیوندای لونیک 2017 یک سدان خواهد بود که در سه مدل برقی، هیبریدی، هیبریدی – برقی خواهد بود و پاییز امسال به بازار عرضه خواهند شد و حد فاصل زمستان تا تابستان سال آینده به بازار عرضه می شوند. این مدل از هیوندای 176 اینچ طول دارد و یک کامپکت محسوب می شود که کمی کوچکتراز هیوندای النترا است.
 
 ده ماشین تکنولوژیک برتر سال 2017

از لحاظ طی مسافت، لونیک برقی بیشتر از نیسان لیف و شورلت بولت و حتی تسلا 3 قادر است جاده ها را طی کند چرا که  این ماشین می تواند 110 مایل را با یکبار سوخت گیری و شارژ طی کند و همین مسئله آن را به ماشینی شهری و برون شهری تبدیل کرده است. هیوندای میگوید مدت زمانی که این ماشین با برق 240 ولت کاملا شارژ می شود 4 ساعت و 24 دقیقه است اما با شارژ سریع برق DC قادر است ظرف 33 دقیقه نود درصد شارژ شود.
 
 ده ماشین تکنولوژیک برتر سال 2017

با دیدن لونیک هیبریدی شارژیدر جاده ها بیش از شش ماه دیگر فاصله داریم. این خودرو با باتری 8.9 کیلووات بر ساعتی لیتیوم یونی خود می تواند بیش از 25 مایل طی کند. برای شارژ کامل این ماشین با برق 240 ولت  به حدود دو ساعت و نیم زمان نیاز است. لونیک هیبریدی  از یک باتری لیتیوم یونی 1.56 کیلو وات بر ساعتی استفاده میکند.هر دو مدل هیبریدی از موتوری 4 سیلندری 1.6 لیتری که با سیکل انکینسون کار میکنند بهره می برند که این موتور قدرتی معادل 104 اسب بخار با شش دنده اتوماتیک دو کلاچی را به این ماشین می دهد.

چرا باید به طور خاص به لونیک نگاه کنیم؟

لونیک به خودروسازان نشان میدهد که برای ساخت ماشینهایی با سوخت مکمل اعتماد به نفس داشته باشند تا بتوانند مدل هایی بدون استفاده از سیستم های سنتی تولید کنند.ولوو 2018 XC40

از وقتی که فورد، ولوو را به کمپانی چینی جیلی در سال 2010 فروخت، سر ولوو خیلی شلوغ شد چرا که بر روی ساخت ماشین های دو ماژوله بیشتر تمرکز کرد.  در سال 2017، اولین نمونه های پلتفرم های کوچک این خودروساز را که با معماری ماژولار فشرده(CMA) به بازار عرضه می شود. اولین ماشین از این نسل ولوو مدل XC40 خواهد بود.
 
 ده ماشین تکنولوژیک برتر سال 2017
 
 
یک ولوی SUV/ کراس اور  که امیدوار است بتواند با مدل BMW X1 و  مرسدس بنز GLA رقابت کند.این ماشین دیفرانسیل جلو است و از یک موتور توربوشارژ سه سیلندر بهره می برد که در مدلی دیگر از همین ماشین شاهد موتور چهار سیلندر هستیم که دو دیفرانسیل ه ساخته می شود. ولوو معمولا  تکنولوژی های ایمنی و کمک راننده خودروسازان بزرگ را به خودروهای خود انتقال می دهند.

XC40 احتمالا ادامه دهنده راه سدان S40 و V40 و مدل Cross Country خواهد بود.مدل های هیبریدی و برقی از این ماشین نیز به فروش خواهد رسید.از طرفی به طور همزمان ولوو قصد دارد کامپکتی با سایز کوچک از سری 60 در اواخر سال 2017 روانه بازار کند.
 
 ده ماشین تکنولوژیک برتر سال 2017

چرا باید به ولوو سری 40 توجه کنیم ؟ ولوو می خواهد حقانیت خود را به دیگر خودروسازان ثابت کند و از اعتبار خود دفاع کند. سری 40 محصوصا مدل XC40  این شانس را به ولوو می دهد که دیگر خودروسازان مطرح دنیا را به چالش بکشد.
 


هیوندای جنسیس G70 – یک سدان اسپورت

مدل های جنسیس هیوندای در حال حاضر برند متمایزی محسوب می شون؛ درست مثل  لکسوس که برند متمایزی از تویوتا محسوب می شود و اینفینیتی نیز برند لوکس و متمایز نیسان به شمار می رود. G90 در واقع نمونه اولیه هیوندای ایکاس(Equus) به شمار می رود و G80 به عنوان هیوندای جنسیس در بازار مطرح است.
 
 ده ماشین تکنولوژیک برتر سال 2017

اواخر سال 2017 زمانی است که جنسیس قصد دارد با G70 تا پاسخی به سری سوم BMW داده باشد. این ماشین احتمالا دیفرانسیل عقب یا دو دیفرانسیله خواهد بود  و از 4 یا 6 سیلندر بهره خواهد برد  و نوع دیگری از مدل های هیبرید را در این ماشین خواهیم دید. به طور کلی می توان گفت یک مدل کوپه از این ماشین احتمالا جایگزین جنسیس کوپه 30 هزار دلاری فعلی خواهد شد. بر خلاف اسمش، مدل جدید بیشتر از ایکه یک جنسیس باشد یک هیوندای است .

با توجه به اینکه بازار خودروهای سایز کوچک سدان ها در حال اشباع شدن است، جنسیس به فکر عرضه کراس اور نیز است. یک کراس اور میان رده که قابلیت رقابت با آئودی Q5/Q7 و BMW X5 . مرسدس بنز GLe و لکسوس RX را داشته باشد.
 
احتمالا این ماشین مدل 2019 خواهد بود که در اواخر 2018 مراحل ساخت آن آغاز خواهد شد. این ماشین از سه ردیف صندلی بهره می برد و موتورهای 4 یا شش سیلندره و یک هیبرید در آن سوار خواهد شد.با توجه به اینکه دیگر فروشندگان ماشین های اختصاصی(آکورا،مرسدس،BMW) چگونه به فروش خود ادامه دهند؛  SUV این مدل می تواند جزو پر فروش ترین ماشین های سال لقب گیرد. در نهایت باید گفت این ماشین بسیار شبیه کراس اور های کامپکت مثل BMW X3 و مرسدس GLC خواهد بود.

چرا باید به G70 توجه کنیم؟ خودروسازان کره ای خود را کیفیت و قابل اعتماد بودن خودروهای خود ثابت کرده اند اما همچنان دو چالش پیش رو باقی میماند:  بهترین شدن در دنیا و ساخت ماشین های اسپورت مثل آلمانی ها
 


کراس اور اینفینیتی QX30 مدل 2017

اینفینیتی همواره یک جای خالی در چیدمان نوع ماشین های خود داشته : کراس اورهای کامپکت و ساب کامپکت و سدان . این خودروساز می خواهد این حفره را با کراس اور اینفینیتی QX30 و هاچبک Q3 پر کند.
 
  QX30 طولی برابر 174 اینچ دارد که طولی برابر با کراس اورهای  BMW X1 و مرسدس GLA و آئودی Q3 به شمار می رود که این ماشین را در زمره ساب کامپکت ها قرار می دهد.یک QX30 پیشرفته از سیستم کنترل تطبیقی سفر، سیستم هشدار حرکت در بین خطوط ، تشخیص نقاط کور، سیستم پیشرفته پارک موازی و دنده عقب اتوماتیک، سیستم تشخیص جسم متحرک، و مانیتورهای جانبی بهره می برد.
 
 ده ماشین تکنولوژیک برتر سال 2017
 
QX30 در انگلستان و بر اساس همکاری مشترک بین رنو-نیسان و مرسدس بنز ساخته می شود.معماری غول آسای این خودرو شبیه  مرسدس CLA و GLA است و قیمت آن با توجه به آپشن های درخواستی مشتری از 30 هزار تا 40 هزار دلار خواهد بود.

چرا باید به QX30 توجه کنیم؟ بازار کراس اورهای ساب کامپکت بسیار کوچک است و مجموعاً 75000 دستگاه ماشین در این کلاس در هر سال تولید می شود و از این حیث می توان گفت QX30 میتواند اینفینیتی را در زمره پیشگامان این حوزه بدل کند.


تاريخ : سه شنبه 27 مهر 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |