173-15.JPG

 

در تصویر تهیه شده توسط دوربین پانورامای مریخ‌نورد فرصت، یک سنگ عجیب مشاهده شده است که در تصاویر قبلی از این منطقه وجود نداشت.

  مریخ‌نورد فرصت پس از یک دهه حضور بر سطح سیاره سرخ، تصویری از منطقه‌ای در اطراف دهانه اندیور (Endeavour) تهیه کرده که باعث شگفتی محققان شده است.

 

تصویر سمت چپ در سه هزار و پانصد و بیست و هشتمین روز مریخی (sol 3528) مأموریت مریخ‌نورد فرصت بر سطح سیاره سرخ تهیه شده است و تصویر سمت راست 12 روز بعد در سه هزار و پانصد و چهلمین روز مریخی (sol 3540) تهیه شده است.

 

در مرکز تصویر سمت راست که با استفاده از دوربین پانوراما (Pancam) تهیه شده است، یک سنگ نسبتا متوسط دیده می‌شود که در تصویر سمت چپ وجود نداشت.

 

«استیو اسکوایرز» از محققان دانشگاه کورنل در آزمایشگاه پیشرانه جت (JPL) ناسا در مراسم دهمین سالگرد مأموریت این مریخ‌نورد، با اعلام این خبر افزود: دو فرضیه در خصوص حضور ناگهانی این سنگ وجود دارد؛ فرضیه نخست، گیر کردن سنگ در میان چرخ‌های مریخ‌نورد و انتقال به این منطقه است و فرضیه دوم، فرود ناگهانی سنگ در اثر یک بارش شهاب سنگی است.

 

این سنگ عجیب Pinnacle Island نامگذاری شده است و محققان در حال بررسی هر دو فرضیه مطرح در این خصوص هستند.

 

مریخ‌نورد فرصت (Opportunity) ژانویه 2004 بر سطح سیاره سرخ فرود آمد و در حال حاضر به همراه مریخ‌نورد کنجکاوی (Curiosity) به تحقیقات علمی بر سطح این سیاره ادامه می‌دهد.

 

گفتنی است، طول یک روز در مریخ (solar day) معادل 24 ساعت و 39 دقیقه و 35 ثانیه است که این میزان بر روی زمین معادل 24 ساعت و دو هزارم ثانیه است.

 

 

 

 

 

مشاهده سنگ عجیب در تصویر سمت راست

 تاريخ : دو شنبه 30 دی 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
119-12.JPG

 

ساعت زنگدار فضاپیمای روزتا برای بیدار شدن از یک خواب زمستانی 31 ماهه، امروز دوشنبه در عمق فضا به صدا درآمد.

  فضاپیمای روزتا متعلق به آژانس فضایی اروپا در سال 2004 با هدف بررسی دنباله دار 67P/Churyumov-Gerasimenko به فضا پرتاب شد و در این مدت از کنار دو سیارک Steins‌ و Lutetia عبور کرد.

 

روزتا (Rosetta) شامل دو بخش اصلی متشکل از یک مدارگرد با 12 ابزار علمی و یک ربات کاوشگر به نام Philae شامل 10 ابزار علمی است ‌که قرار است بر سطح دنباله‌دار فرود بیاید.

 

از اواسط سال 2011 و به منظور حفظ انرژی برای رسیدن به دنباله‌دار 67P، روزتا وارد مرحله خواب زمستانی (hibernation)‌ شد که این خواب 31 ماه بطول انجامید.

 

روزتا در این مدت در مدار مشتری قرار داشت؛ با توجه به میزان کم انرژی دریافتی از پرتوهای خورشید در این منطقه، تنها رایانه اصلی و برخی سیستم‌های گرمایشی فضاپیما روشن بودند.

 

بر اساس برنامه‌ریزی صورت گرفته، ساعت زنگدار فضاپیما امروز دوشنبه 20 ژانویه (30 دی) در ساعت 10:00 به وقت گرینویچ (13:30 به وقت تهران) به صدا در‌آمد و روزتا از خواب زمستانی بیدارشد.

 

بیدار و گرم شدن ابزار ناوبری فضاپیما چند ساعت زمان خواهد برد؛ با توجه به فاصله 807 میلیون کیلومتری روزتا تا زمین و مدت زمان 45 دقیقه‌ای ارسال سیگنال، انتظار می‌رود که نخستین سیگنال دریافتی حدود ساعت 17:30 تا 18:30 به وقت گرینویچ (21 تا 22 به وقت تهران) دریافت شود.

 

فضاپیمای روزتا در حال حاضر در فاصله 9 میلیون کیلومتری از دنباله‌دار 67P قرار دارد و پیش‌بینی می‌شود که تا ماه مه (اردیبهشت 93) به فاصله دو میلیون کیلومتری آن برسد؛ در این فاصله، پیشرانه‌ها روشن شده و فضاپیما در مسیر و سرعت مناسب قرار می‌گیرد.

 

روزتا ماه اوت (مرداد 93) به مدار دنباله‌دار 67P رسیده و تحقیقات خود را آغاز خواهد کرد؛ روزتا در ماه نوامبر (آبان 93) فرودگر Philae را به سمت دنباله‌دار هدایت می‌کند تا کامل‌ترین جزئیات را از سطح آن تهیه کند.

 

 

 

 

 

فضاپیمای روزتا به همراه کاوشگر Philae بر فراز دنباله‌دار 67-P

 

 تاريخ : دو شنبه 30 دی 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
banner-19-12-13.jpg

 

دامنه اینترنتی IR. به عنوان برترین دامنه کشوری از نظر میزان رشد در بین کشورهای عضو سازمان دامنه‌های اروپا «CENTR» در سال 2013 معرفی شد.

  براساس تازه ترین اطلاعات CENTR دامنه اینترنتی کشوری ایران(IR.) طی دوره 12 ماه گذشته بالغ بر 47 درصد رشد داشته که بیشترین رشد در بین کشورهای عضو این سازمان است.

 

پس از ایران، دامنه های کشوری پرتغال(PT.) با 16.4 درصد، روسیه(RU.) با 15.5 درصد و ایسلند (IS.) با 12.9 درصد رشد در رتبه های بعدی قرار دارند.

 

CENTR با 52 عضو اصلی، 9 عضو وابسته و 11 عضو ناظر، بیش از 80 درصد همه دامنه های کشوری ثبت شده از سراسر جهان را شامل می‌شود.

 

 

دامنه اینترنتی

 

 

پژوهشگاه دانش‌های بنیادی وابسته به وزارت علوم که نخستین مرکز ایرانی متصل به اینترنت بوده مسوولیت ثبت دامنه‌های مرتبه‌اول کشوری نقطه-آی‌آر (‎.ir) و نقطه-ایران (.ایران) را برعهده دارد.

 

 تاريخ : دو شنبه 30 دی 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
166-14.JPG

 

پروفسور «بابک امیر پرویز» دانشمند ایرانی دانشگاه واشنگتن با همکاری محققان گوگل، لنز تماسی جدیدی را توسعه داده‌اند که با استفاده از یک حسگر گلوکز کوچک و فرستنده‌های بی‌سیم، سطح قند خون بیماران دیابتی را در روشی ساده و کم تهاجمی از روی اشک چشم اندازه‌گیری می‌کند.

  درحالیکه برخی بیماران مبتلا به دیابت مجبورند روزانه تا 10 بار سطح قند خون را با استفاده از دستگاه تست قند خون اندازه‌گیری کنند، لنز تماسی گوگل در یک روش ساده و کمتر تهاجمی، سطح گلوکز در اشک چشم را اندازه‌گیری می‌کند.

 

این لنز تماسی طی 18 ماه گذشته در آزمایشگاه مخفی گوگل X توسعه یافته است؛ فناوری‌های دیگری مانند خودروی بدون راننده، عینک هوشمند گوگل و پروژه لون (Project Loon) – شبکه‌ای از بالن‌های بزرگ برای فراهم کردن اینترنت در مناطق فاقد کابل - نیز توسط محققان این آزمایشگاه طراحی شده‌اند.

 

تحقیقات برای طراحی این لنز تماسی از چند سال قبل در دانشگاه واشنگتن و با حمایت مالی بنیاد ملی علوم آغاز شده بود، اما شرکت گوگل خبر توسعه نمونه اولیه این محصول را روز پنج‌شنبه 16 ژانویه (26 دی) بصورت رسمی اعلام کرد.

 

«برایان اوتیس» سرپرست تیم تحقیقاتی لنز تماسی گوگل تأکید می‌کند: تولید سیم‌های فوق نازک به ضخامت مو برای ساخت دستگاه‌های الکترونیک مینیاتوری چندین سال زمان برد تا سرانجام موفق به توسعه کوچکترین حسگر بی‌سیم گلوگز جهان شدیم.

 

این دستگاه ظاهری مشابه لنزهای تماسی معمولی دارد، اما در نمای دقیق‌تر، حسگر اندازه‌گیری سطح قند خون به همراه دهها هزار ترازیستور مینیاتوری بر روی لنز دیده می‌شوند.

 

این لنز تماسی هوشمند، سطح گلوکز در اشک چشم را با استفاده از یک ریز تراشه بی‌سیم و حسگر مینیاتوری گلوکز که بین دو لایه مواد لنز تماسی نرم جاسازی شده‌اند، اندازه‌گیری می‌کند.

 

«بابک امیر پرویز» و «برایان اوتیس»، بنیانگذاران پروژه لنز تماسی گوگل از نتایج مثبت آزمایش نمونه اولیه این محصول خبر داده و ابراز امیدواری می‌کنند که این فناوری در آینده نزدیک در دسترس همه مردم قرار بگیرد.

 

پیش‌بینی می‌شود که لنز تماسی کنترل سطح قند خون بیماران دیابتی گوگل تا پنج سال آینده به بازار عرضه شود.

 

 

 

 

 

نمونه اولیه لنز تماسی گوگل برای اندازه‌گیری سطح گلوگز

 

 

 

یک ریز تراشه بی‌سیم و حسگر مینیاتوری گلوکز بین دو لایه مواد لنز تماسی نرم

 

 

 

نمونه اولیه لنز تماسی گوگل

 

 تاريخ : دو شنبه 30 دی 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
7-1102.jpg

دانشمندان موسسه فناوری جورجیا در پژوهش جدید خود به کشف منشأ آران‌ای نزدیک شده‌اند.

 

 یکی از بزرگ‌ترین پرسش‌های حاضر در دنیای علم چگونگی شکل‌گیری حیات از سوپ شیمیایی است که روی زمین آغازین وجود داشته است.

 

 

یک نظریه حاضر این است که آران‌ای (که خویشاند نزدیک دی‌ان‌ای است) نخستین مولکول ژنتیکی بوده که حدود چهار میلیارد سال پیش در شکل ابتدایی ظهور کرد و بعدها به شکل مولکول‌های آران‌ای و دی‌ان‌ای امروزی تکامل یافته است.

 

 

مطالعات جدید شیوه‌ای را برای شروع‌ زنجیره‌ این رویدادها نشان می‌دهد.

 

 

امروزه، اطلاعات ژنتیکی در دی‌ان‌ای ذخیره می‌شوند و آران‌ای از دی‌ان‌ای تشکیل می‌شود تا این اطلاعات را به اجرا دربیاورد.

 

 

آران‌ای می‌تواند تولید پروتئین‌ها را هدایت کرده و کارکردهای اساسی دیگر حیات را که دی‌ان‌ای از انجام آن‌ها ناتوان است، اجرا کند.

 

 

دانشمندان به دلیل تطبیق‌پذیری آران‌ای بر این باورند که این پلیمر نخست ظاهر شد و دی‌ان‌ای بعدا به شیوه بهتری برای ذخیره اطلاعات ژنتیکی برای مدت زمان طولانی تکامل یافته است.

 

 

شیمیدانان موسسه فناوری جورجیا نشان داده‌اند چگونه مولکول‌هایی که ممکن است بر روی زمین آغازین وجود داشته‌اند، خود را در ساختارهایی خودمونتاژ کردند که می‌توانستند نشانگر نقطه آغاز آران‌ای باشند.

 

 

شکل‌گیری آنی بلوک‌های سازنده آران‌ای گامی مهم در کشف منشا حیات است و دهه‌ها ذهن دانشمندان را به خود مشغول ساخته است.

 

 

نیکولاس هاد، استاد شیمی و بیوشیمی موسسه فناوری جورجیا می‌گوید: ما واکنشی را نشان داده‌ایم که برای شکل‌گیری اولین مولکول‌های آران‌ای‌مانند حائز اهمیت است.

 

 

امروزه آران‌ای برای ایفای نقش‌های خود، ایده‌آل و کامل است اما تولید آن از لحاظ شیمیایی فوق‌العاده دشوار است.

 

 

این موضوع نشان می‌دهد آران‌ای از جفت‌گیری‌های شیمیایی ساده‌تر تکامل یافته و زمانی که حیات از لحاظ شیمیایی پیچیده‌تر شده و آنزیم‌ها متولد شدند، نیروهای تکامل پیش-آران‌ای را به آران‌ای مدرن ویرایش‌شده‌تری تبدیل کردند.

 

 

محققان در آینده منشا ستون فقرات فسفات آر‌ان‌ای و دیگر گذرگاه‌ها به سمت تولید آران‌ای مدرن را بررسی خواهد کرد.

 

 

جزئیات این مطالعه در مجله Journal of the American Chemical Society منتشر شد و بنیاد ملی علوم امریکا و ناسا حامیان مالی آن بودند.تاريخ : یک شنبه 29 دی 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
12.jpg-42.jpg

پژوهش جدید محققان آمریکایی و استرالیایی نشان داده، اگر طی 24 ساعت پس از حمله قلبی به جریان خون بیمار، میکروذرات (ویزکول‌های ریز) ترزیق شوند، ممکن است آسیب‌های ماهیچه‌یی را تا حد زیادی کاهش دهد.

 

 پس از یک حمله قلبی، بیشتر آسیب به ماهیچه قلب توسط سلول‌های التهابی ایجاد می‌شود که به سرعت به سمت محل بافت بدون اکسیژن می‌روند.

 

پس از تزریق میکروذرات زیست تجزیه‌پذیر در پی حمله قلبی، اندازه جراحت قلبی تا 50 درصد کاهش یافته و قلب می‌تواند میزان چشمگیرتری از خون را پمپاژ کند.

 

به گفته محققان دانشکده پزشکی فینبرگ دانشگاه نورث‌وسترن و دانشگاه سیدنی در استرالیا، آسیب التهابی در پس تزریق سریع میکروذرات به جریان خون تا حد زیادی کاهش می‌یابد.

 

دانیل گتز، پژوهشگر مهمان در بخش میکروب شناسی و ایمنی شناسی دانشگاه نورث‌وسترن اظهار کرد: این اولین درمانی است که به طور خاص یک عامل اصلی آسیب‌هایی را که پس از حمله قلبی رخ می‌دهند، هدف قرار می‌دهد.

 

بر اساس این پژوهش که در مجله Science Translational Medicine منتشر شده، هیچ درمان دیگری تاکنون نتوانسته چنین کاری را انجام دهد و این روش از پتانسیل لازم برای تغییر شیوه درمان حملات قلبی و بیماری قلبی‌عروقی برخوردار است.

 

این میکروذرات با اتصال به سلولهای آسیب‌دیده - مونوسیت‌های التهابی - و انحراف آنها به یک بیراهه مرگبار کار می‌کنند. این سلولهای آسیب‌دیده به جای حرکت به سوی قلب، به سوی طحال رانده شده و در آنجا از بین می‌روند.تاريخ : یک شنبه 29 دی 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
3-1694.jpg

بر اساس تحقیقات جدید، روابط زناشویی، زوجین را باهوش‌تر می‌کند.

 

 دانشمندان با آزمایش بر روی موش‌های میان‌سال، دریافتند آنها پس از داشتن ارتباط جنسی، سلول‌های مغزی جدیدی را تولید می‌کنند.

 

محققان دانشگاه مریلند، در این پژوهش، تاثیر روابط زناشویی مطلوب را با قدرت افزایش‌یافته مغز مرتبط دانستند و دریافتند: داشتن ارتباط جنسی، با اثرات تنش بر مغز، دست کم در موش‌ها مقابله می‌کند.

 

محققان تاکید کردند: در حالی که این عمل ممکن است زوجین را باهوش‌تر کند، عکس‌ این موضوع صادق نیست و باهوش‌بودن لزوما به معنی داشتن روابط جنسی بیشتر نیست.تاريخ : یک شنبه 29 دی 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
6-1388.jpg

دانشمندان اسپانیایی موفق به کشف نخستین سیستم دوتایی شامل یک سیاه‌چاله و یک ستاره چرخان موسوم به ستاره نوع B شدند.

 

 اگرچه این سیستم پیش از این در تئوری پیش‌بینی شده بود، اما تاکنون نمونه‌ای از آن کشف نشده بود.

 

مشاهداتی که منجر به این کشف شده، توسط تلسکوپ‌های لیورپول و Mercator در رصدخانه جزایر قناری انجام شدند.

 

ستارگان نوع B در جهان کاملا رایج هستند. فقط در کهکشان راه شیری بیش از 80 نمونه از آنها در سیستمهای دوتایی با ستاره‌های نوترونی قرار دارند.

 

به گفته دانشمندان، ویژگی متمایز این ستارگان، نیروی گریز از مرکز قوی آنها است. این اجسام با سرعت بسیار بالا می چرخند به طوری که ممکن است از هم فروبپاشند.

 

سیاه‌چاله تازه کشف شده در اطراف ستاره نوع B موسوم به MWC 656 در صورت‌فلکی چلپاسه گردش می‌کند که در فاصله 8500 سال نوری از زمین قرار گرفته است.

 

ستارگان نوع B به قدری سریع می‌چرخند که سرعت سطح آنها از یک میلیون کیلومتر در ساعت بیشتر است.

 

نتایج این پژوهش در مجله نیچر منتشر شده است.تاريخ : یک شنبه 29 دی 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
157-16.JPG

محققان فرانسوی پس از چهار سال تحقیق، موفق به رمزگشایی از اسرار شکل‌گیری تپه‌های شنی شده‌اند که می‌تواند به تعیین الگوهای ‌آب و هوایی در سیارات بیگانه کمک کند.

 

 تپه‌های شنی یکی از دشوارترین چشم‌اندازهای طبیعی روی زمین برای بازسازی در محیط آزمایشگاه محسوب می‌شوند.

 

محققان موسسه جهانی فیزیک در پاریس به سرپرستی «کلمنت نارتو» در سال 2008 میلادی اقدام به حفاری و کندن 16 هکتار از مناطق بیابانی تنگر (Tengger) در مغولستان داخلی کردند.

 

آنها سپس بمدت چهار سال نحوه باز شکل‌گیری این تپه‌های شنی بوسیله بادهای فصلی را مورد بررسی قرار دادند.

 

نتایج این مطالعه نشان می‌دهد، تپه‌های جدید تحت تأثیر الگوهای متفاوت باد فصلی در زوایه 50 درجه نسبت به جهت کلی باد شکل می‌گیرند.

 

صف‌بندی و همترازی تپه‌ها با تغییر در جهت وزش باد تغییر پیدا می‌کنند و جهت‌گیری نهایی هر تپه بستگی به جهت وزش دو باد، مدت زمان وزش و نیروی باد دارد.

 

نتایج این مطالعه که در مجله Nature Geoscience منتشر شده است، می‌تواند به اخترشناسان برای تعیین الگوهای آب و هوایی در اقمار و سیارات بیگانه کمک کند.تاريخ : یک شنبه 29 دی 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
5-1504.jpg

دانشمندان نوعی آزمون را برای ارزیابی توانایی‌های شناختی در کمتر از 15 دقیقه طراحی کرده‌اند.

 

 محققان دانشگاه ایالتی اوهایو، سهولت و عملی‌بودن این آزمون را که «SAGE» نام دارد، برای غربالگری تعداد زیادی از افراد تایید کرده‌اند.

 

آنها از افراد مختلف خواستند آزمونی ساده و خودکار را برای غربالگری از دست‌دادن توانایی شناختی اولیه یا زوال عقل انجام دهند و 1047 سوژه‌ این آزمون قلم و کاغذ را انجام دادند که از آن میان، 24 درصد مبتلا به اختلال شناختی بودند.

 

پرسش‌های مطرح‌شده در آزمون از فعالیت‌های ساده مانند نوشتن تاریخ شروع می‌شود و به سوال‌های پیچیده‌تر مانند میزان تغییر مورد نیاز به هنگام خرید می‌رسد.

 

سوال‌های دیگر پاسخ دقیقی ندارند مانند این که "یک در بطری‌بازکن و یک چکش چه قدر به هم شباهت دارند؟"

 

بیماران می‌توانند چنین آزمونی را در خانه نیز انجام دهند و نتایج را با پزشک خود برای کمک به شناسایی علائم آغازین مباحث شناختی مانند زوال عقلی زودرس یا بیماری آلزایمر به اشتراک بگذارند.

 

محققان حاضر در این مطالعه بر این باورند، اغلب اوقات پزشکان نمی‌توانند نارسایی‌های شناختی ظریف را طی ملاقات‌های مکرر در مطب تشخیص دهند.

 

«داگلاس شاره» که به همراه همکارانش این آزمون را طراحی کرده‌اند، گفت: ما دریافتیم این آزمون به خوبی با آزمون شناختی دقیق مرتبط است و چنانچه بتوانیم با استفاده از آن تغییر شناختی را زود شناسایی کنیم، می‌توانیم درمان‌های بالقوه را بسیار زودتر از زمان معمول آغاز کنیم.

 

پزشکان می‌توانند چنین آزمونی را در مورد بیمارانشان به طور مکرر انجام دهند و با تشخیص هر نوع تغییری در توانایی‌های شناختی‌شان، به سرعت وارد عمل شوند.

 

جزئیات این مطالعه در Neuropsychiatry and Clinical Neurosciences منتشر شد.تاريخ : یک شنبه 29 دی 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
4-1823.jpg

دانشمندان انگلیسی یک توده زیریخی عظیم باستانی و عمیق‌تر از گرند کنیون را در زیر یخ قطب‌جنوب کشف کردند.

 

 تیم تحقیقاتی حاضر در این مطالعه، محققانی از دانشگاه نیوکاسل، مرکز یخ‌شناسی دانشگاه بریستول، مرکز تحقیقات قطب جنوب بریتانیا و چند دانشگاه دیگر این کشور بودند.

 

آن‌ها با استفاده از داده‌های ماهواره‌ها و رادارهای نفوذکننده در یخ، یک رشته کوه باستانی واقع در چندکیلومتری زیر یخ قطب جنوب را کشف کردند.

 

این رشته ‌کوه باستانی «ارتفاعات زیریخی الس‌ورث‌ (Ellsworth)» نام دارد.

 

محققان 9 ماه را به بررسی و نقشه‌برداری از ناحیه‌ای در غرب قاره قطب‌جنوب سپری کردند و دره زیریخی کشف‌شده توسط آ‌ن‌ها بیش از سه کیلومتر عمق، بیش از 300 کیلومتر طول و بالغ بر 25 کیلومتر عرض دارد. در جاهایی، بستر این دره بیش از دو هزار متر زیر سطح دریاست.

 

رشته‌کوه مزبور و دره عمیق میلیون‌ها سال پیش توسط میدان یخی کوچکی شبیه به میدان‌های حاضر در شبه‌جزیره قطب‌جنوب کنونی یا میدان‌های کانادای قطبی و آلاسکا کنده‌کاری شده است.

 

پروفسور مارتین سیجرت از دانشگاه بریستول، گفت: در حالی که ایده رشد ورقه یخی در غرب قطب‌جنوب و فرسایش آن طی میلیون‌ها سال گذشته، دهه‌ها مطرح بوده است، مکان دقیقی که در آن ورقه یخی در مرحله رشد از آن نشات گرفته است، هنوز مشخص نبود.

 

ناحیه مزبور دارای اشکال یخی کلاسیک مانند دره‌های یوشکل و دایره‌های کوچکی است.

 

این اشکال تنها می‌توانند توسط یک کلاهک یخی کوچک شکل گرفته باشند.

 

تحلیل تیم علمی دیدگاهی بی‌سابقه را در خصوص مساحت، ضخامت و رفتار این میدان یخی باستانی و همچنین پیکربندی و رفتار آغازین ورقه یخی واقع در غرب قاره‌قطب جنوب ارائه داده است.

 

جزئیات این مطالعه در مجله Geological Society of America Bulletin منتشر شد.تاريخ : یک شنبه 29 دی 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
279-8.jpg

محقق دانشگاه آزاد اسلامی با همکاری محققان مرکز تحقیقات بیوشیمی بیوفیزیک دانشگاه تهران به مطالعه آزمایشگاهی تغییرات ساختار پروتئین‌های موجود در سلول‌های مغزی و برهمکنش این پروتئین‌ها با نانوذرات اکسید آهن پرداختند.

 

با طراحی و بهینه‌سازی روش درمانی برای بیماری‌های شناختی نظیر آلزایمر بر پایه کنترل فرایندهای متابولیسمی اکسید آهن در سلول‌های مغزی، می‌توان از پیشرفت بیماری‌های شناختی که تاکنون درمان قطعی برای آن وجود نداشته، جلوگیری کرد.

 

میکروتوبول‌ها پروتئین‌های پویایی هستند که در تقسیم سلول‌ها نقشی اساسی دارند. تحقیقات اخیر نشان داده این پروتئین به دلیل خاصیت دینامیکی و بار الکتریکی که دارد می‌تواند در اطراف خود میدان مغناطیسی ضعیفی ایجاد کرده و در انتقال سیگنال‌های الکتریکی سلول‌های مغزی (نورون‌ها) نقش داشته باشند. به همین دلیل می‌توان گفت این پروتئین در انتقال و احتمالاً ذخیره اطلاعات در مغز نقش داشته و اختلال در عملکرد صحیح میکروتوبول‌ها یکی از دلایل پیدایش بیماری‌های شناختی نظیر آلزایمر است.

 

از طرفی در مغز انسان به طور طبیعی نانوذرات (Fe3O4) وجود دارد که حاصل متابولیسم و ذخیره آهن در سلول‌های مغزی است. با توجه به خواص مغناطیسی این ماده، به نظر می‌رسد که در ذخیره اطلاعات نقش داشته باشند و همچنین گزارش‌هایی از تجمع این ذرات در بیماری آلزایمر مشاهده شده است؛ از این رو این محققان با بیان فرضیه برهمکنش احتمالی نانوذرات مغناطیسی اکسید آهن با میکروتوبول‌ها به دنبال اثبات ادعای خویش و تعیین نقش این برهمکنش در پیدایش یا پیشرفت بیماری‌های شناختی بودند. در راستای دستیابی به این هدف این پژوهشگران با استفاده ازفناوری نانو به سنتز نانوذرات اکسید آهن با قطری مشابه به نانوذرات موجود در مغزو شبیه سازی این برهمکنش در محیط آزمایشگاهی (in-vitro) پرداختند.

 

علی دادرس، دانش آموخته مقطع کارشناسی ارشد بیوشیمی از دانشگاه آزاد تهران در رابطه با هدف انجام این تحقیق اینگونه توضیح داد: «بیماری‌های شناختی (cognitive disorders)، از آن دسته بیماری‌هایی هستند که منشأ دقیق پیدایش آن‌ها هنوز شناخته شده نیست. در این گونه بیماری‌ها سیگنال‌های مغزی که حاوی اطلاعات هستند دچار اختلال شده و ارتباط نورون‌ها و دیگر اجزای مغز مختل می‌گردد. بنابراین بیمار در نوع پیشرفته این بیماری‌ها شناخت دقیقی از زمان، مکان و وقایع اطراف ندارد. هدف ما این بود که علل و دلایل اینگونه بیماری‌ها را شناسایی کرده و بتوانیم جلوی پیدایش و یا پیشرفت آن‌ها را بگیریم.»

 

بدین منظور این محققان در ابتدا نانوذرات اکسیدآهن را سنتز کرده سپس پروتئین میکروتوبول را از مغز تازه کشتار شده گوسفند استخراج کرده و فعالیت آن را با روش توربیدمتری (Turbidimetry) بررسی کردند. در ادامه برهمکنش نانوذرات و میکروتوبول و پروتئین tau (یکی از پروتئین‌های مؤثر در پایداری ساختاری و عملکردی میکروتوبول‌ها) را مورد مطالعه قرار داده و ضمن محاسبه جایگاه‌های اتصال، به وسیله میکروسکوپ الکترونی به مشاهده این برهمکنش پرداختند. نهایتا ًبا استفاده از سلول‌های PC12 به عنوان مدلی از سلول‌های عصبی مقدار سمیت این نانوذرات توسط روش‌های اسپکتروسکوپی تعیین شد.

 

نتایج این پژوهش نشان داد نانوذرات مغناطیسی اکسیدآهن و میکروتوبول‌های موجود در اکسون نورون‌ها می‌توانند با هم تعامل مغناطیسی داشته باشند که برای انتقال و حفظ داده‌های مغزی ضروری است اما با تجمع این نانوذرات در مغز که می‌تواند به دلیل اختلال در متابولیسم آهن در سلول‌های مغزی و نقص در ذخیره آهن در پروتئینی به نام فریتین باشد، تعامل یاد شده دچار اختلال شده و نانوذرات با اتصال به میکروتوبول و پروتئین tau، منجر به ناپایداری پلیمرهای میکروتوبولی شده و همچنین جهت‌گیری صحیح میکروتوبول‌ها را برهم زند. همین امر می‌تواند یکی از مهم‌ترین علت پیدایش و پیشرفت بیماری‌های شناختی باشد.

 

به گفته دادرس، این گروه در نظر دارد در ادامه این طرح برهمکنش این نانوذرات مغناطیسی را که در مغز به شکل طبیعی موجود هستند، با دیگر پروتئین‌هایی که در پیدایش بیماری‌های شناختی دخیل هستند، بررسی کند.

 

وی افزود: «این پروژه نیاز به شبیه سازی بیوانفورماتیکی داشته و باید روی انوع سلول‌های عصبی موجود زنده (in-vivo) آزمایش‌هایی طراحی و اجرا شود.»

 

بخشی از نتایج این تحقیق که به دست علی دادرس و دکتر غلامحسین ریاضی، عضو هیأت علمی دانشگاه تهران و همکارانشان صورت گرفته است در مجله Journal of Biological Inorganic Chemistry(جلد 18، شماره 3، ماه فوریه سال 2013، صفحات 357 تا 369) به چاپ رسیده است.تاريخ : یک شنبه 29 دی 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
110-15.JPG

سازمان ناسا از مردم سراسر جهان خواسته تا در حرکتی نمادین، نامهای خود را برای حک کردن آنها بر روی ریزتراشه‌ای که قرار است با یک فضاپیما در سال 2016 به یک سیارک ارسال شود، ثبت کنند.

 

 این ریزتراشه به همراه فضاپیمای «OSIRISREx » ناسا به سیارک «Bennu» پرتاب خواهد شد.

 

ماموریت رباتیک این سازمان بیش از دو سال بر روی این سیارک 536 متری به کاوش خواهد پرداخت. این فضاپیما سپس نمونه‌های از سطح این سیارک جمع‌آوری کرده در یک کپسول بازگشت نمونه به زمین بازخواهد گرداند.

 

دانته لورتا، محقق اصلی ماموریت OSIRISREx از دانشگاه آریزونا، این ماموریت را یک فرصت بزرگ برای مردم به منظور تعامل با این ماموریت خواند.

 

افراد علاقمند به مشارکت در پروژه «پیام به Bennu» باید تا 30 سپتامبر نام خود را بصورت آنلاین ثبت کنند.تاريخ : یک شنبه 29 دی 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

در روزی که حضرت محمد (ص) به دنیا آمدند، همه بت ها بر زمین افتادند. دیوان کسری لرزید و ۱۴ کنگره آن ریخت. دریاچه ساوه که سالها آن را می‌پرستیدند خشک شد. در بیابان سماوه که سالها کسی در آن آب ندیده بود آب جاری شد. آتشکده فارس بعد از هزار سال خاموش شد و.

ایران اسلامی در شب و در آستانه سالروز خجسته میلاد سراسر نور پیامبر رحمت حضرت ختمی مرتبت محمد مصطفی صلی الله علیه و آله  و ششمین اختر تابناک امامت و ولایت امام جعفر صادق علیه السلام سراسر شور و سرور و شادمانی است . مردم با چراغانی خیابان ها و کوچه ها و برگزاری مراسم جشن و سرور و مدیحه سرایی در مدح پیامبراسلام و امام صادق(ع) به پیامبر و اهل بیت(ع) ابراز ارادت می کنند و این عید بزرگ را به یکدیگر تبریک
می گویند.

 • تمام بت ها به رو، بر زمین افتادند.
 • ایوان کسری در آن شب به لرزه درآمد و چهارده کنگره آن ریخت.
 • دریاچه ساوه که سالها آن را می‌پرستیدند خشک شد.
 • در بیابان سماوه که سالها کسی در آن آب ندیده بود، آب جاری شد.
 • آتشکده فارس که هزار سال خاموش نشده بود، خاموش شد.
 • تختهای پادشاهان جهان سرنگون شد.
 • در همان شب، نوری از سرزمین حجاز تابید و تا مشرق ادامه پیدا کرد.

 

آمنه (سلام الله علیها) در زمان بارداری می‌گفت که هرگز احساس نکرده که باردار شده و هیچگاه باری سنگین همچون زنان دیگر را در خود نیافته است. گفته‌اند پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) در هنگام متولد شدن پاکیزه و تمیز بود و خون و چیزهای دیگر به همراه او از شکم مادر خارج نشد. همینطور می‌گویند زمانی که پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) متولد شد سر به سوی آسمان بلند کرد و سپس برای خداوند تبارک و تعالی سجده نمود.

آمنه (سلام الله علیها) می‌گوید در هنگام ولادت پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم)، کسی به او گفته بود که او سرور آدمیان را به دنیا آورده است، پس او را "محمّد" بنامد. وقتی عبدالمطلب از این جریان اطلاع یافت، گوسفندی را کشت و گروهی از بزرگان قریش را دعوت کرد و در آن جشن نام پیامبر را محمد یعنی ستوده شده قرار داد.تاريخ : شنبه 28 دی 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
کامیپوترهای شخصی هر روزه در حال کوچک تر شدن هستند و نمونه های متفاوت از آن ها ساخته می شود. لپ تاپ های کوچک این روزها دیگر آنچنان هم کم جا نیستند زیرا طرح هایی ارائه شده است که رایانه را تبدیل به یک جاسوئیچی کرده است. 

"الکساندر موریسون" رایانه ای را طراحی کرده است که درون یک استوانه کوچک به شکل جاسوئیچی جا گرفته است و تمام امکانات مورد نیاز شما را تنها به صورت مجازی بر آورده می کند. تنها کافی است دکمه آن را فشار دهید تا همه رایانه برای شما شبیه سازی شود. 


این دستگاه به صورت واقعیت مجازی برای شما مانیتور، موس، کیبورد و کیس رایانه را شبیه سازی می کند. همچنین سیستم تشخیص حرکات نیز برای آن در نظر گرفته شده است که در نوع خود بی نظیر خواهد بود و می توانید هر حرکتی را در مقابل آن انجام دهید تا او پردازش کند. 

این وسیله را می توان به راحتی در جیب قرار داد و یا اینکه با استفاده از گیره ای آن را به دسته کلید متصل کرد. رایانه "سولو" می تواند در آینده بهترین گزینه برای رایانه های شخصی باشد. این وسیله لپ تاپ ها را در آینده نابود می کند. 

تاريخ : شنبه 28 دی 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

احتمالا توسعه دهندگان و برنامه نویسان پشت گوگل کروم را بایستی افرادی خلاق و مبتکر قلمداد کرد. زیرا گاهی اوقات ابزارهای ریز و درشتی برای این مرورگر محبوب میتوان یافت که عملیات وب گردی را تا حد زیادی جالب توجه میسازد و از گوگل کروم یک مرورگر بسیار کاربردی و پیشرو ساخته است. اما برخی از این ابزار حتی از چشم بسیاری از کاربران پنهان میماند.

 پیش از این نیز در گزارشاتی به ابزارهای فوق العاده کاربردی گوگل کروم اشاره کرده بودیم و بخشی از این ابزارها را معرفی نمودیم. واقعیت این است که این مرورگر، پر از فوت و فن و ابزارهای خلاقانه است، از ابزارهای موثر در بهبود وب گردی تا ابزارهایی برای انجام امور شخصی و حرفه ای.

در اینجا نیز سعی داریم شما را با پنج قابلیت در این مرورگر که شاید پیش از این از آنها خبر نداشته اید، آشنا سازیم:

پنج قابلیت در گوگل کروم که احتمالا از آنها بی خبر هستید!

5 – میخ کردن (Pin) وب سایتها به شکل تب برای دسترسی سریع

یکی از ابزارهای جالب گوگل کروم، ابزار Pin Tab است. این قابلیت به شما امکان میدهد که وب سایتهایی را که غالبا رجوع روزانه و زیادی به آنها دارید را به شکل یک تب کوچک درآورده و در نوار تب مرورگر آنها را داشته باشید. کافی است که وب سایت مورد نظر خود را باز کرده و با کلیک راست بر روی تب آن، گزینه Pin tab را انتخاب کنید:

پنج قابلیت در گوگل کروم که احتمالا از آنها بی خبر هستید!

به این ترتیب هرگاه که مرورگر خود را باز میکنید، وب سایت مورد نظر به شکل یک mini-tab در گوشه سمت چپ نوار تب مرورگر ظاهر خواهد شد:

پنج قابلیت در گوگل کروم که احتمالا از آنها بی خبر هستید!

4 – بررسی و فعال کردن ابزارهایی که هنوز در دسترس عمومی قرار نگرفته

در گزارشهای قبلی به صفحه Flags در کروم اشاره کرده بودیم و توضیحاتی در خصوص آن داده بودیم. این صفحه برای آن دسته از کاربران کنجکاو و پیشرو که علاقه مند به تجربه همه چیز قبل از دیگران هستند میتواند صفحه جالبی باشد.

در این صفحه گوگل ابزارهایی را که هنوز به شکل رسمی و عمومی منتشر نشده است – البته بیش از همه به منظور تست و بررسی از سوی برنامه نویسان – در اختیار کاربران قرار میدهد که با فعال کردن ابزارهای موجود در آن میتوانید آنها را قبل از دیگران تجربه و آزمون کنید. برای اینکا کافی است به آدرس زیر مراجعه کنید:

chrome://flags

پنج قابلیت در گوگل کروم که احتمالا از آنها بی خبر هستید!

در این صفحه میتوانید هرکدام از ابزراهای موجود را به انتخاب خود فعال یا غیر فعال سازید.

3 – میزن استفاده کروم از حافظه RAM را رصد کنید

هر گاه متوجه شدید که مرورگر شما به کندی عمل میکند، میتوانید میزان استفاده مرورگر از حافظه رم – توسط تب ها، افزونه ها یا هر دو - را بررسی کنید.

برای اینکار کافی است که در نوار آدرس عبارت chrome://memory را وارد کنید.در این صورت میتوانید در تب جدید همه پروسه های فعال در کروم را مشاهده کنید:

پنج قابلیت در گوگل کروم که احتمالا از آنها بی خبر هستید!

2 – ایجاد نمای دوگانه در مرورگر (Dual Pane View)

این ابزار در واقع یک به اصطلاح Bookmarklet است، اما یکی از آن دسته از ابزارهایی است که حتما باید آن را تجربه کنید. این ابزار همانگونه که از نام آن بر می آید صفحه گوگل کروم در تب مورد نظر شما را به دو قسمت تقسیم میکند که در هر کدام از آنها یک وب سایت نمایش داده میشود. در واقع برای نمایش دو وب سایت در یک تب است.

برای استفاده از این ابزار، به آدرس زیر مراجعه کنید و در میانه صفحه، گزینه Chrome Dual View را کشیده و بر روی نوار Bookmark مرورگر رها کنید:

http://www.chromeplugins.org/plugins/google-chrome-dual-view

پنج قابلیت در گوگل کروم که احتمالا از آنها بی خبر هستید!

اکنون هر زمان که میخواستید یک نمای دو گانه داشته باشید، کافی است بر روی این Bookmarklet کلیک کنید و در پنجره ای که نمایش داده میشود، نام وب سایت هایی را که میخواهید نمای دوگانه از آنها داشت باشید، وارد کنید:

پنج قابلیت در گوگل کروم که احتمالا از آنها بی خبر هستید!

 

پنج قابلیت در گوگل کروم که احتمالا از آنها بی خبر هستید!

تصویر زیر نمونه ای از نمای دوگانه در کروم است:

پنج قابلیت در گوگل کروم که احتمالا از آنها بی خبر هستید!

1 - سرعت مرورگر را بیشتر کنید

و در نهایت اینکه، یکی از ویژگیهای مخفی گوگل کروم این است که کاربران میتوانند، از اجرای یک پروسه جداگانه برای هر تب جلوگیری کنند. البته این یکی از ویژگیهای خوب کروم است که برای هر تب یک پروسه جداگانه در سیستم تعریف میکند، اما اگر شما جزو آن دسته از کاربرانی هستید که عادت به باز کردن چندین تب همزمان ندارید، این گزینه برای شما یا نیست.

برای غیر فعال کردن این قابلیت ابتدا یک میانبر یا Shortcut از آیکون کروم بر روی دسکتاپ خود ایجاد نمایید و سپس با کلیک رایت بر روی آن گزینه Properties را انتخاب کنید. در پنجره خصوصیات گوگل کروم، در جعبه متنیTarget عبارت –single-process (دو خط تیره در ابتدای عبارت فراموش نشود) را به انتهای عبارت موجود در جعبه متنی اضافه کنید:

پنج قابلیت در گوگل کروم که احتمالا از آنها بی خبر هستید!

اکنون میتوانید به خوبی احساس کنید که سرعت مرورگر شما در باز کردن صفحات تا حدی بهبود یافته است.

با در اختیار داشتن یک چنین ابزارهایی هیچ جای تعجب نیست که چرا گوگل کروم به یکی از محبوب ترین مرورگرهای موجود بدل شده است و در رقابت با رقیبان خود همچون فایرفاکس همواره با دست پر ظاهر میشود. استفاده از این ابزارها که شاید بسیاری از کاربران از آنها بی اطلاع باشند، بهبود فوق العاده ای در وب گردی ایجاد میکند.تاريخ : شنبه 28 دی 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

گروه تحقيقاتي «LMC Automotive» پس از بررسي هايي كه در اين زمينه انجام داده ، 10 خودرويي را كه در سال 2013 بيشترين فروش را داشته اند معرفي كرده اند.اين در حالي است كه در اين فهرست خبري از برندهاي مشهوري چون مرسدس و بي ام و نيست.

1. فورد فوكاس ؛ اين مدل از خودروسازي فورد 1. 1 ميليون دستگاه بوده و آن را در صدر اين فهرست قرار داده است.

 


 

2. تويوتا كرولا ؛ اين مدل از خودروسازي ژاپني در سال گذشته ميلادي بيش از يك ميليون دستگاه به فروش رسانده است. 

3. فولكس واگن جتا ؛ اين مدل تاكنون نامهاي مختلفي داشته ، ونتو ، بورا . اما مهم اينست كه در سراسر جهان مدل مذكور فروشي در حدود 905 هزار دستگاه داشته است. 

4. هيونداي الانترا ؛ فروش اين مدل اسپرت كره اي در سال 2013 ، 866 هزار دستگاه بوده است. 

5. شورلت كروز ؛ اين مدل در سال قبل 729 دستگاه فروش داشته است . اگر چه اروپا كم كم در حال خداحافظي از آن است.

6. تويوتا كمري ؛ اين مدل تنها مدل كلاس مياني فهرست است و بيشترين فروش خود را مديون بازار آمريكاست. در مجموع در سال 2013 ، در حدود 728 هزار دستگاه از اين مدل در سراسر جهان فروخته شده است. 

7. فولكس واگن گلف ؛ اگر چه اين مدل گلف هنوز در چين و آمريكا عرضه نشده است اما در مجموع در سال 2013 ، در حدود 720 هزار دستگاه در بازارهاي جهاني فروش داشته است. 

8. فورد فيستا ؛ اين ميني فورد هوشمند در سال قبل حدود 705 هزار دستگاه فروخته شده است. 

9. هوندا CR – V ؛ در كل جهان از اين مدل شاسي بلند تاكنون 697 هزار دستگاه به فروش رفته است.

10. فولكس واگن پولو ؛ در سال 2013 ، از اين مدل در سراسر جهان 686 هزار دستگاه فروخته شده در حاليكه هنوز در بازار آمريكا و چين دو بازار بزرگ جهان عرضه نشده است. 

 
 


تاريخ : شنبه 28 دی 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 اولین مدل کوروت در سال 1953 با 155 اسب بخار قدرت وارد بازار شد، 60 سال بعد شورولت با معرفی ZR1 در سال 2013 با 638 اسب بخار قدرت باعث حیرت همگان شد.

بزرگ ترین تغییر در کوروت جدید مدل سال 2015 در موتور آن مشاهده می شود. در این مدل از یک موتور وی شکل 8 سیلندری 6.2 لیتری به همراه یک سوپرشارژر 1.7L Eaton  استفاده شده است. کوروت Z06 می تواند با استفاده از این موتور 625 اسب بخار قدرت تولید کند که 165 اسب بخار از خودروی تولید سال گذشته بیشتر است.

خریداران Z06 می توانند از میان دو جعبه دنده اتوماتیک و دستی یکی را انتخاب کنند. این مورد Z06 را به اولین خودرو با بیش از 600 اسب بخار با یک جعبه دنده اتومات تبدیل کرده است. طراحان این خودرو اظهار داشته اند که دنده اتوماتیک این خودرو می تواند به شدت سریع عمل کند و حتی کاربری بهتری نسبت به سیستم دو کلاچی پورشه 911 ارایه می دهد.

همزمان با Z06 مدل سریعتری نیز با نام Z07 معرفی شد که طراحی بدنه آن کمی تغییر کرده تا در برابر هوا مقومت کمتری از خود نشان دهد، دیسک ترمزهای آن از کربن- سرامیک ساخته شده، به چرخ های بزرگتری مجهز شده و سیستم کنترل آن بهبود یافته است. این تغییرات جزیی در ترکیب با یکدیگر بازدهی Z06 را بهبود می دهند.

مدل Z06  سال 2015 همانند استینگری سال گذشته طراحی بسیار زیبا و منحصر به خود دارد. Z06 در سه مدل آیروداینمایک مختلف وارد بازار می شود تا علاقه مندان بتوانند مناسب ترین گزینه را برای خود انتخاب کنند.

طراحی داخلی این خودرو نسبت به سال گذشته تغییراتی آن چنانی نداشته است. اما با این حال گزینه های بسیاری برای خریداران فراهم کرده است. افرادی که تصمیم دارند تا این خودرو را خریداری کنند می توانند از میان چرم، آلومینیوم و فیبر کربن یکی را برای پوشش داخلی خودرو انتخاب کنند.

با بدنه ای محکم از آلومینیوم ، Z06 بیش از 60 درصد از مدل سال گذشته کوروت مستحکم تر است. این خودرو قابلیت جدا سازی سقف را نیز دارد که تنها باعث کاهش 40 درصدی استحکام می شود.

با اینکه شرکت جنرال موتورز اطلاعاتی در مورد مشخصات دقیق این خودرو نداده است به نظر می رسد که Z06 یک خودروی عالی برای رانندگی خواهد بود. این خودرو در اوایل سال 2015 میلادی وارد بازار جهانی خواهد شد. 
 


تاريخ : شنبه 28 دی 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 با ورود کنسول های جدید مایکروسافت و سونی به بازار بازی های رایانه ای ، این صنعت هم چنان به رشد خود با سرعت زیادی ادامه می دهد.

بازی‌های رایانه ای این روزها شامل ساعت ها داستان با گوینده‌های حرفه‌ای ، موسیقی خاص و انحصاری و جلوه های ویژه هستند. اگر فکر می کنید که تمام این مارد هزینه هایی بسیار بالا دارند ، درست حدس زده اید. هزینه ساخت بعضی از بازی های رایانه ای این روزها با هزینه ساخت بزرگ ترین فیلم های جهان برابری می کند.

نگاهی داریم به 10 بازی که بیشترین هزینه ساخت را در طول عمر بازی های رایانه ای داشته اند.


کرایسیس 3

سومین نسخه از سری بازی کرایسیس که توسط شرکت آلمانی کرایتک ساخته شده نزدیک به 66 میلیون دلار یرای این شرکت هزینه به همراه داشته است. سری بازی های کرایسیس همیشه از لحاظ گرافیک زیبا و طبیعی از سایر بازی های  صنعت یک قدم جلوتر بوده اند. طبیعتا ساخت این چنین بازی ای هزینه ی سنگینی به دنبال خواهد داشت.

 

شنموا (Shenmue)

یک بازی ماجرایی با داستان غیر خطی که در سال 1999 ساخته شد. در این بازی تمامی شخصیت ها ، حتی کوچکترین آن ها از دیالوگ های صوتی برخوردارد بودند، محیط بازی به صورت باز و قابل جست و جو بود. ساخت این امکانات در یک بازی در آن سال ها بسیار گران بود. شنموا در زمان انتشار با هزینه ساخت 70 میلیون دلار گرانترین بازی ساخته شده در زمان خود بود.

   
گران توریسمو 
5

بازی که شاید اکثر علاقه مندان به دنیای مسابقه های خودرو سواری نام آن را شنیده باشند. نسخع جدید گران توریسمو امسال وارد بازار شد اما با این حال نسخه قدیمی این بازی هزینه ای بیشتر از این نسخه داشت. گران توریسمو 5 با هزینه ساخت 80 میلیون دلار گران ترین بازی مسابقه ای ساخته شده تا کنون است.

 

 

APB

بازی ای که به صورت انحصاری برای ویندوز منتشر شد.  APB در سال 2010 پس از 5 سال زمان تولید وارد

بازار شد اما در ابتدا نتوانست به فروش خوبی دست یابد. ساخت این بازی بیش 100 میلیون دلار برای سازندگان آن هزینه به همراه داشت.

 

دیزنی اینفینیتی

یک بازی ماجرایی با محیط باز که به کاربران اجازه می دهد تا به صورت دلخواه گیم پلی و داستان بازی را شکل دهند. در این بازی از تعداد زیادی از شخصیت ها کارتونی دیزنی استفاده شده است. این بازی هزینه ای بالغ بر 100 میلیون دلار برای سازندگان به همراه داشته است. 

 

توم ریدر

این بازی در سال 2013 با انتشار نسخه ای جدید به طور کامل ریست شد. یعنی داستان آن از نو آغاز شد به گونه ای که نسخه های قبلی هیچ تاثیری در آن نداشتند. این نسخه از بازی به تنهایی هزینه ای 100 میلیون دلاری برای سازندگان به همراه داشت.

 

Red Dead Redemption

یک بازی با محیط کاملا باز و سبکی کاملا غیر خطی، در این بازی شما می توانستید در غرب وحشی به جست و جو بپردازید ، به شکار حیوانات مختلف بروید و با قبول کردن ماموریت های مختلف داستان را پیش برید. این بازی که از نظر منتقدان یکی از بهترین داستان های موجود را دارد هزینه ای 100 میلیون دلاری برای سازندگانش به همراه داشت.

 

Grand Theft Auto IV

نسخه چهارم از سری بازی های GTA  در سال 2008 منتشر شد. همانند نسخه های قبلی، محیط بازی به صورت کاملا باز و قابل تعامل بود. در این بازی از تعداد زیادی صداگزار استفاده شده است. شرکت راک استار برای ساخت این بازی بیش از 100 میلیون دلار هزینه کرده است.

 

 

Star wars: The Old Republic (جنگ ستارگان: جمهوری قدیم)

جنگ ستارگان یک بازی آنلاین عظیم است که در آن بازی کنان می توانند به رقابت با یکدیگر بپردازند. این بازی تنها برای ویندوز ساخته شده است و در زمان انتشار در سال 2011 عنوان گران ترین بازی ساخته شده را به دست آورد. ساخت این بازی بیش از 5 سال طول کشید و تولید آن بیش از 200 میلیون دلار هزینه داشته است.

 

Grand Theft Auto V

و باز هم شرکت راک استار با بازی های گران قیمتش، اخرین نسخه از سری بازی های GTA نزدیک به 265 میلیون دلار هزینه ساخت داشته است. این بازی در سه روز اول انتشار فروشی بالغ بر یک میلیارد دلار داشته است که بهترین فروش در میان بازی های رایانه ای است. این بازی با 78 کیلومتر مربع محیط بزرگ ترین نقشه را در میان کل بازی های رایانه ای این فهرست دارد. با توجه به اینکه راک استار در 3 روز اول 4 برابر هزینه تولید سود کرده است می توان با اطمینان گفت که این بازی کاملا ارزش آن هزینه را داشته است.

                  

 
 


تاريخ : شنبه 28 دی 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
62-17.JPG

با اعمال تغییرات کلیدی از جمله توسعه همکاری‌های بین‌المللی و مشارکت فعال بخش خصوصی، سفر سرنشین‌دار به مریخ تا دهه 2030 میلادی محقق خواهد شد.

 

 کارگروهی متشکل از 60 محقق از 30 سازمان، دانشگاه و بخش‌های صنعتی مختلف، امکان انجام سفر سرنشین‌دار به مریخ تحت هدایت ناسا را مورد ارزیابی قرار دادند.

 

نتایج بدست آمده نشان می دهد، ثبات در بودجه سالانه ناسا، توسعه همکاری‌های بین‌المللی و حمایت بخش خصوصی بویژه در حوزه صنعت، از جمله الزاماتی هستند که رویای سفر به سیاره سرخ را محقق می‌کنند.

 

بودجه ناسا، چالش اصلی

 

«کریس کاربری» مدیر اجرایی سازمان Explore Mars تأکید می‌کند: ناسا برای اجرایی کردن مأموریت سرنشین‌دار به مریخ بیش از هر چیز به ثبات در بودجه سالانه نیاز دارد که دستخوش تغییر نشده و امکان سرمایه‌گذاری بلندمدت را بر روی طرح‌های تحقیقاتی فراهم کند.

 

بودجه درخواست شده برای ناسا در طرح بودجه 2013 میلادی، 17.7 میلیارد دلار بود که 59 میلیون دلار کمتر از بودجه دریافتی در سال 2012 است؛ با این تغییرات در بودجه سالانه، بسیاری از طرح‌های تحقیقاتی در حال انجام، نیمه‌کاره باقی می‌مانند.

 

بودجه ناسا بین پروژه‌های مختلف تقسیم می‌شود، بنابراین مشکلات کسری بودجه همه مأموریت‌ها از جمله مأموریت مریخ را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

 

توسعه همکاری‌های بین‌المللی

 

ایستگاه فضایی بین‌المللی (ISS)‌، نمونه موفقی از همکاری کشورهای مختلف در یک برنامه فضایی است.

 

«کاربری» تأکید می‌کند: تنها دلیل بقای ایستگاه فضایی از سال 2000 میلادی تاکنون، مشارکت کشورهای مختلف در این مأموریت است؛ الگوبرداری از تعامل کشورهای مختلف در اداره ISS‌ می‌تواند الگوی مناسبی برای همکاری بین المللی در سفر به مریخ باشد.

 

می‌توان از موقعیت منحصربفرد این آزمایشگاه مداری، برای شبیه‌سازی بخشی از مأموریت سفر به مریخ از جمله فناوری تله رباتیک و آزمایش نسل جدید لباس فضانوردی استفاده کرد.

 

مشارکت بخش‌ خصوصی نیز می‌تواند بخشی از اهداف بودجه‌ای این مأموریت را تأمین کند.

 

از 2014 تا دهه 2030 میلادی

 

طرح سیستم پرتاب فضایی (SLS)‌ به همراه کپسول فضایی عمق فضای اوریون (Orion) دو طرح در دست توسعه توسط ناسا هستند که می‌تواند در مأموریت به مریخ مورد استفاده قرار بگیرند.

 

در دسامبر 2013 ناسا به همراه چند شرکت خصوصی از جمله بوئینگ و اوربیتال ساینس،‌ شش توافقنامه منعقد کردند که این توافقنامه‌ها نیز به محقق شدن سفر سرنشین‌دار به مریخ مفید خواهند بود.

 

محققان تأکید می‌کنند که ادامه مأموریت‌های رباتیک به مریخ مانند مریخ‌نورد کنجکاوی، مدارگرد مریخ هند و مأموریت ماون (MAVEN) ناسا می‌توانند تضمین‌کننده موفقیت مأموریت سرنشین‌دار به سیاره سرخ باشند.

 

سایر مأموریت‌ها به مریخ

 

در کنار تلاش ناسا برای انجام سفر سرنشین‌دار به مریخ، شرکت‌های خصوصی مانند مارس وان نیز بدنبال انجام نخستین سفر به سیاره سرخ هستند.

 

شرکت هلندی مارس وان (Mars One) در طرح سفر بی‌بازگشت به مریخ قصد دارد تا سال 2022 نخستین ساکنان مستعمره انسانی را راهی سیاره سرخ کند.

 

مأموریت Inspiration Mars نیز شامل پرتاب یک کپسول فضایی با دو سرنشین تا ارتفاع مشخصی از سطح مریخ است؛ اگر این مأموریت با موفقیت در سال 2021 انجام شود، امیدهای محققان برای انجام سفر سرنشین‌دار تا دهه 2030 را افزایش خواهد داد.تاريخ : شنبه 28 دی 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
23-491.jpg

دانشمندان پیشنهاد دیدار از یک سیارک مغناطیسی دارای هسته فلزی را ارائه دادند.

 

 در سال 1852، منجمان ایتالیایی سیارک عظیم 16 Psyche را کشف کردند.

 

آنچه این سیارک را منحصر‌بفرد می‌کند، ترکیب آن است که تقریبا از آهن و نیکل تشکیل شده است.

 

دانشمندان معتقدند این شیء کیهانی می‌تواند بقایای هسته یک جرم عظیم و شاید یک سیاره باشد.

 

به دلیل ماده هسته‌مانند این شیء، دانشمندان موسسه کارنگی واشنگتن اخیرا ماموریتی را برای دیدار از این سیارک و مطالعه بیشتر آن پیشنهاد داده‌اند.

 

به دلیل ترکیب شبیه به هسته زمین آن، Pscyhe برای محققان از اهمیت خاصی برخوردار است و تصور می‌شود زمانی سیاره‌ای واقعی یا بخشی از یک سیاره بوده باشد که پس از برخورد با دیگر سیارک‌ها به هسته عریان تبدیل شده است.

 

شی Psyche همچنین می‌تواند نوعی آهنربا در فضا باشد و اشیایی مانند فضاپیما و ماهواره‌ها را جذب کند. این بدین معناست که ارسال فضاپیما در صورت دیدار از این آهنربا دشوار خواهد بود.

 

با این حال، دانشمندان دانشگاه کارنگی معتقدند سفر به سیارک مزبور حیاتی است، زیرا نه تنها به دانشمندان اولین شانس مطالعه هسته یک جرم کیهانی را می‌دهد، بلکه به آنها امکان درک مواد تشکیل‌دهنده این سیارک و سیاره‌ای را خواهد داد که زمانی هسته آن بوده است.

 

این تیم علمی، ارسال یک فضاپیمای مجهز به یک کاوشگر رباتیک به درون مدار Psyche را برای مدت شش ماه پیشنهاد داده تا طیفی از اندازه‌گیری‌ها را انجام دهد.

 

افزون بر این، به دست آوردن مطالعات بیشتر در این زمینه منجر به درک بهتر هسته زمین و چگونگی شکل‌گیری آن می‌شود.تاريخ : شنبه 28 دی 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
5-1508.jpg

یک مبتکر خلاق به نام «اسکار وینالز» نسخه‌ مفهومی یک هواپیمای سه‌طبقه‌ را ارائه داده است.

 

 این سامانه موسوم به «Sky Whale» دارای چهار موتور اصلی است که دو عدد از آنها در بخش دم آن جاسازی شده‌اند.

 

تمامی این چهار موتور می‌توانند تا 45 درجه بچرخند و به هواپیما در طول اوج‌گیری‌های آن، توانایی جدی بدهند.

 

یک سیستم موتور توربوالکتریکی هیبریدی نیز در ارائه قابلیت موردنیاز Sky Whale برای برخاستن کمک می‌کند.

 

سلول‌های خورشیدی که در سقف این سامانه قرار دارند، ابزار الکترونیکی را حین پرواز نیرودهی می‌کنند و انرژی اضافی را به موتورهای هیبریدی می‌دهند.

 

فناوری جدید امکان حمل 755 مسافر را در سه طبقه جداگانه فراهم می‌سازد.

 

تعدادی از مسافران در طبقه فوقانی می‌نشینند، مسافران تجاری در طبقه وسط و خدمه نیز در طبقه پایین قرار می‌گیرند.

 

در این فناوری، وزن، صدای موتور، مصرف سوخت و زمان‌های پرواز در مقایسه با سامانه‌های کنونی کاهش می‌یابد.

 

گفته می‌شود، در صورت واردشدن این مفهوم به مرحله تولید، وینالز نسخه گردشگری فضایی آن را نیز ارائه خواهد داد.تاريخ : شنبه 28 دی 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
8-931.jpg

شرکت فیلیپس نخستین لامپ حبابی مسطح جهان با طول عمر 23 سال را عرضه کرد.

 

 این شرکت مدعی است که لامپ حبابی ال‌ای‌دی جدید آن به نام «SlimStyle» کارآمدتر و نسبت به حباب‌های دیگر کمتر شکستنی است.

 

حباب ابداعی دارای شکلی گرد بوده اما زمانی که از طرفین به آن نگاه می‌شود، مسطح است.

 

سیستم مزبور در پوششی پلاستیک قرار دارد و مجهز به لامپ‌های ال‌ای‌دی است که در شکلی نعل‌مانند و در بخش درونی آن آرایش شد‌ه‌اند.

 

این شرکت تولیدکننده ابزار الکترونیکی هلندی مدعی است سامانه جدید، 25 برابر بیش از حباب‌های 60 واتی معمولی دوام می‌آورد و دارای بازدهی مشابهی است.

 

این فناوری همچنین برخلاف دیگر حباب‌های صرفه‌جویی‌کننده در مصرف انرژی، به طور آنی روشن می‌شود.

 

حباب‌های ال‌ای‌دی موجود در بازار حدود 10 هزار ساعت دوام دارند و یک حباب لامپ هالوژن نیز هزار ساعت عمر می‌کند، اما فیلیپس مدعی است لامپ جدید 25 هزار ساعت دوام خواهد داشت؛ این امر بدین معناست که چنانچه این فناوری به طور متوسط روزانه کمتر از سه ساعت روشن باشد، عمر آن 23 سال خواهد بود.

 

گفته می‌شود، این حباب‌ 85 درصد مصرف انرژی را کاهش می‌دهد و هفته گذشته به بهای 10 دلار فروش رفته است.تاريخ : شنبه 28 دی 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
2.jpg-34.jpeg

محقق دانشگاه آزاد تهران با همکاری محققان مرکز تحقیقات بیوشیمی بیوفیزیک دانشگاه تهران به مطالعه آزمایشگاهی تغییرات ساختار پروتئین‌های موجود در سلول‌های مغزی و برهمکنش این پروتئین‌ها با نانوذرات اکسید آهن پرداختند.

 

 با طراحی و بهینه‌سازی روش درمانی برای بیماری‌های شناختی نظیر آلزایمر بر پایه کنترل فرایندهای متابولیسمی اکسید آهن در سلول‌های مغزی، می‌توان از پیشرفت بیماری‌های شناختی که تاکنون درمان قطعی برای آن وجود نداشته، جلوگیری کرد.

 

میکروتوبول‌ها پروتئین‌های پویایی هستند که در تقسیم سلول‌ها نقشی اساسی دارند. تحقیقات اخیر نشان داده این پروتئین به دلیل خاصیت دینامیکی و بار الکتریکی که دارد می‌تواند در اطراف خود میدان مغناطیسی ضعیفی ایجاد کرده و در انتقال سیگنال‌های الکتریکی سلول‌های مغزی (نورون‌ها) نقش داشته باشند. به همین دلیل می‌توان گفت این پروتئین در انتقال و احتمالاً ذخیره اطلاعات در مغز نقش داشته و اختلال در عملکرد صحیح میکروتوبول‌ها یکی از دلایل پیدایش بیماری‌های شناختی نظیر آلزایمر است.

 

از طرفی در مغز انسان به طور طبیعی نانوذرات (Fe3O4) وجود دارد که حاصل متابولیسم و ذخیره آهن در سلول‌های مغزی است. با توجه به خواص مغناطیسی این ماده، به نظر می‌رسد که در ذخیره اطلاعات نقش داشته باشند و همچنین گزارش‌هایی از تجمع این ذرات در بیماری آلزایمر مشاهده شده است؛ از این رو این محققان با بیان فرضیه برهمکنش احتمالی نانوذرات مغناطیسی اکسید آهن با میکروتوبول‌ها به دنبال اثبات ادعای خویش و تعیین نقش این برهمکنش در پیدایش یا پیشرفت بیماری‌های شناختی بودند. در راستای دستیابی به این هدف این پژوهشگران با استفاده ازفناوری نانو به سنتز نانوذرات اکسید آهن با قطری مشابه به نانوذرات موجود در مغزو شبیه سازی این برهمکنش در محیط آزمایشگاهی (in-vitro) پرداختند.

 

علی دادرس، دانش آموخته مقطع کارشناسی ارشد بیوشیمی از دانشگاه آزاد تهران در رابطه با هدف انجام این تحقیق اینگونه توضیح داد: «بیماری‌های شناختی (cognitive disorders)، از آن دسته بیماری‌هایی هستند که منشأ دقیق پیدایش آن‌ها هنوز شناخته شده نیست. در این گونه بیماری‌ها سیگنال‌های مغزی که حاوی اطلاعات هستند دچار اختلال شده و ارتباط نورون‌ها و دیگر اجزای مغز مختل می‌گردد. بنابراین بیمار در نوع پیشرفته این بیماری‌ها شناخت دقیقی از زمان، مکان و وقایع اطراف ندارد. هدف ما این بود که علل و دلایل اینگونه بیماری‌ها را شناسایی کرده و بتوانیم جلوی پیدایش و یا پیشرفت آن‌ها را بگیریم.»

 

بدین منظور این محققان در ابتدا نانوذرات اکسیدآهن را سنتز کرده سپس پروتئین میکروتوبول را از مغز تازه کشتار شده گوسفند استخراج کرده و فعالیت آن را با روش توربیدمتری (Turbidimetry) بررسی کردند. در ادامه برهمکنش نانوذرات و میکروتوبول و پروتئین tau (یکی از پروتئین‌های مؤثر در پایداری ساختاری و عملکردی میکروتوبول‌ها) را مورد مطالعه قرار داده و ضمن محاسبه جایگاه‌های اتصال، به وسیله میکروسکوپ الکترونی به مشاهده این برهمکنش پرداختند. نهایتا ًبا استفاده از سلول‌های PC12 به عنوان مدلی از سلول‌های عصبی مقدار سمیت این نانوذرات توسط روش‌های اسپکتروسکوپی تعیین شد.

 

نتایج این پژوهش نشان داد نانوذرات مغناطیسی اکسیدآهن و میکروتوبول‌های موجود در اکسون نورون‌ها می‌توانند با هم تعامل مغناطیسی داشته باشند که برای انتقال و حفظ داده‌های مغزی ضروری است اما با تجمع این نانوذرات در مغز که می‌تواند به دلیل اختلال در متابولیسم آهن در سلول‌های مغزی و نقص در ذخیره آهن در پروتئینی به نام فریتین باشد، تعامل یاد شده دچار اختلال شده و نانوذرات با اتصال به میکروتوبول و پروتئین tau، منجر به ناپایداری پلیمرهای میکروتوبولی شده و همچنین جهت‌گیری صحیح میکروتوبول‌ها را برهم زند. همین امر می‌تواند یکی از مهم‌ترین علت پیدایش و پیشرفت بیماری‌های شناختی باشد.

 

به گفته دادرس، این گروه در نظر دارد در ادامه این طرح برهمکنش این نانوذرات مغناطیسی را که در مغز به شکل طبیعی موجود هستند، با دیگر پروتئین‌هایی که در پیدایش بیماری‌های شناختی دخیل هستند، بررسی کند.

 

وی افزود: «این پروژه نیاز به شبیه سازی بیوانفورماتیکی داشته و باید روی انوع سلول‌های عصبی موجود زنده (in-vivo) آزمایش‌هایی طراحی و اجرا شود.»

 

بخشی از نتایج این تحقیق که به دست علی دادرس و دکتر غلامحسین ریاضی، عضو هیأت علمی دانشگاه تهران و همکارانشان صورت گرفته است در مجله Journal of Biological Inorganic Chemistry(جلد 18، شماره 3، ماه فوریه سال 2013، صفحات 357 تا 369) به چاپ رسیده است.تاريخ : شنبه 28 دی 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

يكي از مشكلات مهم دستگاه هايي كه با سيستم عامل اندرويد كار مي كنند ضعف در پردازنده ها و مصرف بالاي انرژي در آن ها مي باشد كه اين مشكل به زودي حل مي شود.شركت اينتل كه در زمينه ساخت و توليد چيپ هاي پردازنده جزء بهترين ها مي باشد قصد دارد تا يك پردازنده جديد براي گجت هاي اندرويدي توليد كند.اين پردازنده الگو گرفته از پردازشگر 64 بيتي اپل براي گجت هاي قابل حمل مي باشد.اينتل اين محصول با الهام از پردازنده هاي Atom توليد مي كند و يكي از قابليت هاي آن علاوه بر سرعت بالا مصرف پايين انرژي مي باشد.با استفاده از اين پردازشگر اميدواري براي حل مشكل مصرف بالاي باتري در گجت هاي اندرويدي بيشتر مي شود.تاريخ : شنبه 28 دی 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

پس از موفقيت ال جي در فروش تلفن همراه جي 2 ، حالا اين شركت آماده مي شود تا تلفن همراه جي 3 را با قابليت هاي بيشتر روانه بازار كند.اين محصول در كنگره بين المللي موبايل بارسولنا براي علاقه مندان به نمايش گذاشته مي شود.اما شنيده شده كه تاريخ رونمايي ال جي G3 "هفدهم ماه ميلادي مي" بوده و قرار است اين تلفن همراه رقيب اسمارت فون كهكشاني Galaxy S5 سامسونگ باشد.شنيده شده كه اين تلفن همراه داراي نمايشگر 5.5 اينچي است و رزولوشن اين نمايشگر 2560 در 1440 مي باشد.همچنين در قلب جي 3 پردازشگر جديدي كه ساخت كوالكام مي باشد و به احتمال قوي اسنپدراگون 805 است قرار خواهد گرفت.تاريخ : شنبه 28 دی 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

مجموع سرعت 500 ابر کامپیوتر برتر دنیا چیزی در حدود 223 پتافلاپس است، و اگر می خواهید بدانید کشورهای مختلف چقدر در این زمینه سرمایه گذاری کرده اند، فقط کافی است به این نکته اشاره کنیم که عدد مذکور، 6 ماه قبل تنها 162 پتافلاپس بود . 
  هر پتافلاپس معادل پردازش یک  کوادریلیون  (10 به توان 15 یا یک میلیون میلیارد) عملیات ممیز شناور در هر ثانیه است . 

 از بین 500 ابر کامپیوتر سریع دنیا در حال حاضر، 252 مورد از آنها در امریکا، 112 تا در اروپا، 66 تا در چین و 30 تا در ژاپن کار می کنند. اما فکر می کنید سریع ترین ابرکامپیوتر دنیا هم اکنون متعلق به چه کشوری است؟ 

 برای یافته پاسخ این سوال، در ادامه مطلب با ما همراه شوید تا در یک معرفی خلاصه، به قدرت و سرعت 10 ابر کامپیوتر سریع دنیا، اشاره کنیم . 
  
 Tianhe-1A ، مرکز ملی ابر رایانش در چین 
 
در نوامبر 2010، این ابر کامپیوتر که از CPU های زئون اینتل و GPU های انویدیا به عنوان 183,368 هسته پردازشی خود استفاده می کرد، توانست با رسیدن به سرعت 2.6 پتافلاپس، جایگاه اول دنیا را به خود اختصاص دهد. اما امروز، دهم است . 


 SuperMUC ، مرکز ابر رایانش لایبنیتز در آلمان   
با استفاده از سرورهای iDataPlex شرکت آی بی ام و 300 ترابایت رم (!)، به همراه 147,456 هسته پردازشی، سرعت این سیستم به 2.9 پتافلاپس می رسد. هزینه مصرف انرژی آن با استفاده از روش خنک سازی مستقیم چیپ ها و حافظه ها به کمک آب کاهش پیدا کرده . 

 Vulcan ، لابراتوار ملی لاورنس لیورمور امریکا  
  سیستمی با سرعت 4.3 پتافلاپس که بر مبنای تکنولوژی ابررایانشی آی بی ام به نام Blue Gene/Q ساخته شده و 393,216 هسته پردازشی دارد، این روزها از نظر سرعت هشتم است. این سیستم فقط به کارهای دولتی اختصاص ندارد، بلکه اخیرا در صنعت و تحقیقات دانشگاهی هم مورد استفاده قرار گرفته . 
  
 Juqueen ، مرکز ابر رایانش یولیش در آلمان   
تاريخ : جمعه 27 دی 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

ممکن است شما تمایل داشته باشید مشاهده کنید که آیا رمز عبور خود را صحیح وارد کرده‌اید یا خیر؛ مخصوصاً اگر از رمز عبوری پیچیده استفاده می‌کنید و در خصوص این که شخص دیگری صفحه نمایش و رمز عبور وارد شده را ببیند نگران نیستید. 

این قابلیت در مرورگر Internet Explorer وجود دارد بدین شکل که با کلیک بر روی علامت چشم در کادر وارد کردن رمز عبور می‌توان کاراکترهای رمز را مشاهده کرد. اما اگر از کاربران مرورگر فایرفاکس هستید و تمایل دارید این قابلیت در این مرورگر نیز فعال باشد در این ترفند چگونگی این کار را برای شما بازگو می‌کنیم.

بدین منظور نیازمند افزونه‌ای به نام Show/hide passwords هستید.

برای دریافت این افزونه کافی است ابتدا به آدرس زیر مراجعه نمایید:

https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/showhide-passwords/

سپس بر روی دکمه‌ی Add to Firefox کلیک نمایید.

پس از دانلود افزونه بر روی دکمه‌ی Install کلیک کنید تا افزونه نصب شود.

در نهایت با کلیک روی دکمه‌ی Restart Now مرورگر را یک‌بار از نو راه‌اندازی کنید تا تغییرات اعمال گردد.

اکنون (بهترین های ترفند) خواهید دید که گزینه‌ی Show در زیر کادرهای رمز عبور وجود دارد که با کلیک کردن بر روی آن رمز عبور قابل مشاهده است.

همچنین پس از این‌ کار می‌توانید بر روی Hide کلیک کنید تا رمز عبور بار دیگر مخفی گردد. تاريخ : جمعه 27 دی 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

گاهی اوقات کمی تغییر خوب است. مخصوصا در زمانی که این تغییر معطوف به مرورگری باشد که در وب گردی های شما همواره روبروی شما است. ایجاد فضای جدید در گوگل کروک با استفاده از Themeها آن چیزی است که برای یک تنوع سریع و مثبت، از سوی هر کاربری یک تجربه شیرین خواهد بود.

به گزارش «تابناک» اگر شما جزو آن دسته از کاربرانی هستید که در فضای نت و هنگام استفاده از سیستم خود به شکل کلی، تنوع دیداری و شخصی سازی را یک گزینه مهم تلقی میکنید، قطعا از وجود صدها تم مختلف و رنگارنگ برای مرورگر گوگل کروم خوشحال خواهید شد.

در اینجا قصد داریم شما را با چگونگی پیاده کردن تم های مختلف برای گوگل کروم آشنا میسازیم:

گوگل کروم را با استفاده از Themeها متفاوت کنید

برای پیاده کردن تم ها بر روی گوگل کروم، از منوی این مرورگر گزینه Settings را انتخاب کنید تا در یک تب جدید وارد تنظیمات مرورگر شوید:

گوگل کروم را با استفاده از Themeها متفاوت کنید

در این تب جدید در میانه های صفحه به دنبال بخش Appearance بگردید و در ذیل این بخش بر روی گزینه Get themes کلیک کنید:

گوگل کروم را با استفاده از Themeها متفاوت کنید

به این ترتیب وارد صفحه مربوط به انتخاب تم های مرورگر در فروشگاه کروم خواهید شد. در این صفحه تم های مختلف برای شما به نمایش در آمده است که میتوانید با انتخاب گزینه های مختلف از منوی Sort By در بالای صفحه و سمت چپ، نحوه نمایش این تم ها را تغییر دهید:

گوگل کروم را با استفاده از Themeها متفاوت کنید

برای آنکه قبل از اقدام به پیاده سازی هر کدام از تم ها بر روی مرورگر اطلاعات مربوط به آن را بدست آورید، بر روی آن کلیک کنید. در این حالت در یک صفحه کوچک اطلاعات کامل این تم از جمله یک پیش نمایش از آن، جزئیات آن و همچنین بررسی کاربران خصوص آن به نمایش درخواهد آمد. درست همانند برنامه ها و افزونه های دیگر در فروشگاه کروم:

گوگل کروم را با استفاده از Themeها متفاوت کنید

هر گاه تم مورد نظر خود را انتخاب کردید، میتوانید با کلیک بر روی دکمه Choose Theme اقدام به پیاده سازی و نصب آن بر روی مرورگر کنید:

گوگل کروم را با استفاده از Themeها متفاوت کنید

در این صورت تم مورد نظر در زمان اندکی دانلود شده و بر روی مرورگر اعمال میشد. بعد از نصب تم، به سرعت تغییرات را در نوار تب مرورگر مشاهده خواهید کرد، اما برای بهتر دیدن تغییرات کافی است یک تب جدید را باز کنید:

گوگل کروم را با استفاده از Themeها متفاوت کنید

همچنین هر زمان که مایل بودید به فضای سابق گوگل کروم برگردید و اعمال این تم ها را ملغی کنید، کافی است که تنظیمات مرورگر و در بخش Appearance بر روی دکمه Restore to default theme کلیک کنید:

گوگل کروم را با استفاده از Themeها متفاوت کنید

در پایان لازم به یاد آوری است که در صورتی که حتی تم های موجود در فروشگاه کروم مطابق سلیقه شما نیست، میتوانید با دانلود برنامه تحت وب Theme Creator از فروشگاه کروم، اقدام به طراحی تم مورد نظر خود کنید.

دانلود Theme Creator از فروشگاه کرومتاريخ : جمعه 27 دی 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

گوگل و کلیه ابزارهای آن در چین، فیلترند اما دولت چین با سرمایه‌گذاری کلان، جایگزین‌های قوی و مناسبی برای هر یک از خدمات گوگل طراحی کرده است تا کاربران احساس زیان از فیلتر شدن گوگل نداشته باشند.

توجه مسئولان چینی به ابزارهای آنلاین آنقدر دقیق و به‌روز است که هر ابزار جدید و نوینی که گوگل ارائه می‌کند، به سرعت جایگزین مشابه آن برای صدها میلیون کاربر چینی فراهم می‌شود.

یکی از این خدمات جدید گوگل که حتما در ایران حتی درصد قابل توجهی از معتادان به اینترنت نیز از آن بی‌خبرند، سامانه تصاویر سه‌بعدی واقعی از خیابان‌ها و مراکز مهم کشورهای مختلف است.

این سامانه که به گوگل استریت موسوم است www.instantstreetview.com، تصاویر واقعی و 360 درجه از هر نقطه‌ای از مناطق تحت پوشش را به کاربر ارائه می‌دهد.

با معرفی این ابزار از سوی گوگل، چینی‌ها نیز دست به کار شدند و شرکتی به نام تنسنت Tencent که صاحب نرم افزار ویچت نیز هست تلاش می کند این خلا را ژر کند تا کاربران چینی از نبود گوگل استریت در کشور خود، سرخورده نشوند.

شیوه کار سایت‌های تصاویر سه‌بعدی و 360 درجه واقعی بدینگونه است که شرکت سازنده با ارسال خودروهای مخصوص اقدام به فیلم‌برداری و عکس‌برداری کامل و با کیفیت بسیار بالا از تمامی مناطق مدنظر می‌کند و سپس تصاویر در سایت مربوطه بارگذاری می‌شود.

بدین ترتیب کاربر با انتخاب یک مکان مشخص مثلا فلان کوچه یا خیابان، تصاویر واقعی آن را مشاهده می‌کند و البته می‌تواند همچون یک بازی سه بعدی به هر مسیری که خواست حرکت کند.

 

چینی‌ها به جای گوگل، سایت قوی جستجوگری به نام بَیدو Baidu طراحی کرده‌اند. ضمنا نرم‌افزار معروف ویچت Wechat نیز دست‌پخت همین شرکت تنسنت است.

 

***

 

(سیستم تنسنت، رودخانه‌های معروف چین را نیز تحت پوشش قرار داده و حتی می‌توان به طور مجازی به قایق‌سواری پرداخت.)

 

 

 

 

 

***

 

 

                (تنسنت، حتی از فروشگاه‌ها نیز تصاویر واقعی ارائه می‌کند و می‌توان به گشت و گذار در آنها پرداخت.)

 
 


تاريخ : جمعه 27 دی 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 کارخانه‌های خودروسازی سالیان زیادی تلاش می‌کردند تا خودرویی بسازند که بتواند سقف موسوم به 100 mpg را بشکند: خودرویی که قادر است 100 مایل را تنها با یک گالن سوخت یا معادل متریک آن، 100 کیلومتر را با کمتر از 2.5 لیتر بپیماید. رسیدن به چنین نقطه‌ای به معنای سه چیز است: کاهش وزن خودرو، بیشنه کردن آیرودینامیک و بهبود راندمان مصرف سوخت.در سال 1999 / 1378، مهندسان فولکس واگن با ساخت مدل Lupo 3L به این نقطه نزدیک شدند؛ خودرویی 3 سیلندر که مصرف سوخت آن تنها 3 لیتر گازوئیل به ازای هر 100 کیلومتر بود. اما مسئولان فولکس واگن که راضی نشده بودند، از مهندس برجسته صنعت خودروسازی، اولریچ هاکنبرگ که سابقه کار برای بنتلی و بوگاتی را در کارنامه خود داشت، تقاضا کردند تا سقف 100 mpg را بشکند. اکنون هاکنبرگ و گروهش نه تنها موفق شده‌اند این سقف را بشکنند، بلکه نتیجه‌ای بسیار چشمگیرتر و خارق‌العاده به دست آورده‌اند: خودروی XL1 جدید توانسته است در آزمایش‌ها  رکورد 261 mpg  معادل 0.9 لیتر به ازای 100 کیلومتر را بر جای بگذارد.

گروه طراحی تقریبا تمام قسمت‌های خودرو را از صفر طراحی کرد. برای کاهش وزن و افزایش قدرت، آنها بعضی از بخش‌های فولادی مانند شاسی را با فیبر کربن جایگزین کردند. برای کاهش نیروی پسا، آیینه‌های بغل را حذف کردند و بدنه‌ای بسیار هموار و کم زاویه ای طراحی کردند. با داشتن خودرویی سبک‌تر و لغزنده‌تر، موتور گازوئیلی 2 سیلندر 830 سی‌سی خودرو در کنار موتور الکتریکی 20 کیلواتی قادر است تنها با استفاده از یک دبه گازوئیل 20 لیتری، خودرو را بیش از 1600 کیلومتر به پیش براند.
مسئولان VW قصد دارند تعداد محدودی از این خودرو را برای فروش در اروپا تولید کنند. به دلیل قوانین ایمنی آمریکا، واردات XL1 به این کشور اندکی دردسر دارد؛ اما هاکنبرگ معتقد است که بازدهی افسانه‌ای موتور XL1 راه ورود این خودرو را به بازار آمریکا در آینده نزدیک باز خواهد کرد.

فولکس واگن XL1

مصرف سوخت: 0.9 لیتر به ازای 100 کیلومتر (261 mpg)
وزن: 787 کیلوگرم
توان موتور: 47 اسب‌بخار موتور گازوئیلی، 27 اسب‌بخار موتور الکتریکی
حداکثر سرعت: 160 کیلومتر بر ساعتتاريخ : جمعه 27 دی 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

در این گزارش به معرفی کشورهایی می پردازیم که در یک مقوله پیشگامند و در جهان به این شهرت شناخته شده اند.

شیلی؛ آمار پایین طلاق: در این کشور آمریکای جنوبی طبق آمارها میزان طلاق در سال 2009 تنها 0.1 درصد بوده است.

آرژانتین؛ فروش بازیکنان فوتبال : این کشور به دلیل پرورش بازیکنان مطرح فوتبال شهرت دارد.بطوریکه تیم های این کشور از طریق فروش فوتبالیست های مستعد کسب درآمد می کنند.در سال 2010 بیش از 2هزار بازیکن از این کشور راهی کشورهای مختلف شدند.

بوتسوآنا؛ معادن الماس : در این کشور آفریقایی بیشترین میزان معادن الماس قرار دارد و اولین تولیدکننده این ماده در جهان است.

دانمارک؛ بالاترین استانداردهای سیستم آموزشی : طبق گزارش سازمان ملل این کشور از سال 2009 دارای بالاترین استاندارد سیستم آموزشی است.

آلمان؛ ناکام ترین تیم در کسب عنوان قهرمانی در فوتبال : تیم ملی فوتبال این کشور تنها تیمی است که تا نزدیک عنوان قهرمانی رفته و به مرحله فینال رسیده اما از کسب جام ناکام مانده است.در سالهای 1982، 1966، 1986 و 2002 آلمان تا فینال پیش رفت اما قهرمان نشد.

اکوادور؛ دارای بیشترین گونه های گیاهی درخطرانقراض : در این کشور که در شمال غرب امریکای جنوبی قرار دارد در حدود 668 گونه گیاهی در خطر انقراض وجود دارد.

فنلاند؛ مصرف قهوه : به طور متوسط هر فنلاندی در سال 12 کیلوگرم قهوه مصرف می کند.

هنگ کنگ؛ دارای بیشترین میزان افراد باهوش : در این کشور بنابر اعلام گزارشات رسمی میزان هوش افراد به طور متوسط 107 است. درحالیکه این میزان در کشورهای اروپایی 90 است.

عراق؛ بالاترین میزان خطر برای خبرنگاران : در طی سالهای 1992 2010 درحدود 145 گزارشگر کشته شده اند.

ژاپن؛ ساخت روبات : اکثر روباتهای ساخته شده در جهان در این کشور تولید می شوند.در سال 2009 درحدود 10هزار کارگر 300 روبات ساخته اند.

کنیا؛ صادرات گل : اگر فکر می کردید هلند مرکز صادرات گل است اشتباه می کنید زیرا کنیا مرکز صادرات گل به دنیاست.

 


 

لیختن اشتاین؛ بیشترین تعداد معلمان : این کشور بیشترین تعداد معلمان را دارد به طوریکه از هر هزار نفر در این کشور 1600 نفر معلم هستند.

مالزی؛ دارای بیشترین تعداد غار : این کشور آسیای جنوب شرقی در دنیا دارای بیشترین تعداد غار است.

 


 

نیوزلند؛ دارای بالاترین تعداد راس گوسفند : در این کشور آمار گوسفندان بیشتر از انسانهاست. به ازای هر 1000نفر در این کشور 10هزار گوسفند وجود دارد.

 


 

 
 


تاريخ : جمعه 27 دی 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
3.jpg-8.jpg

بر اساس توصیه‌ جدید بنیاد جهانی پژوهش سرطان (WCRF)، مشخص شده ‌است که تبعیت از هشت مورد شیوه‌ی زندگی به ‌طور قابل‌ توجهی سبب کاهش احتمال سرطان تهاجمی پروستات می‌شود.

 

 منطقه دانشگاه علوم پزشکی تهران، هشت توصیه‌ی شیوه‌ی زندگی WCRF به تشویق فعالیت جسمانی و مصرف غذای سالم با کالری پایین‌ (کمتر از 125 کیلوکالری در 100 گرم غذا) پرداخته است.

 

گروه پژوهش به تعیین تأثیر تبعیت از این توصیه‌ها بر احتمال بروز سرطان کاملاً تهاجمی پروستات اقدام کرده است.

 

در این بررسی از امتیاز سیستم درجه‌بندی Gleason و میزان آنتی‌ژن اختصاصی پروستات در تعیین مهاجم بودن سرطان استفاده شد.

 

محققان می‌گویند: در مجموع 2212 مرد سفید پوست و آمریکایی آفریقایی تبار با تشخیص تازه‌ی سرطان پروستات شرکت داده‌ شدند. این مردان میان 40 تا 70 سال سن داشتند و در برنامه‌ی سرطان پروستات کارولینای شمالی لوئیزیانا شرکت‌ کرده بودند.

 

به گفته محققان، مردانی که کمتر از چهار مورد از توصیه‌های WCRF تبعیت کرده بودند، نسبت به افرادی که بیش ‌از چهار توصیه را رعایت کرده بودند درمعرض خطر بیشتر ایجاد تومورهای تهاجمی (38 درصد بیشتر) بودند.

 

این پژوهشگران دریافته‌اند که مصرف کمتر از 500‌ گرم گوشت ‌قرمز در‌ هفته یا مصرف کمتر ‌از 125‌ کیلوکالری به ‌ازای 100 گرم غذا در روز، احتمال تومورهای تهاجمی را در افراد تحت ‌بررسی بسیار کاهش می‌دهد.

 

محققان معتقدند: بسیاری از مردان در معرض خطر سرطان ‌پروستات هستند، ولی مساله‌ی اساسی میزان تهاجمی بودن آن است که از نظر بالینی اهمیت دارد. این یافته‌ها حاکی از آن است که حتی مردان مبتلا به سرطان پروستات نیز می‌توانند بیماری خود را کنترل کرده و با استفاده از گزینه‌های جیره‌ی غذایی و شیوه‌ی زندگی از شدت تهاجمی بودن سرطان بکاهند.

 

محققان می‌گویند: خطر ایجاد سرطان تهاجمی پروستات به ازای تبعیت از هر مورد اضافی 13 درصد از امتیاز می‌کاهد.

 

هشت توصیه‌ی پیشگیری از سرطان در دومین گزارش خبرگان WCRF/AICR شامل «تاحد امکان بدون آنکه وزن کمتر ازحد معمول شود، لاغر شوید»، «حداقل 30 دقیقه در روز فعالیت جسمانی داشته باشید»، «از‌ نوشابه‌های شیرین بپرهیزید. مصرف غذاهای با انرژی متراکم را محدود کنید»، «از انواع سبزی، میوه، غلات‌ کامل، صیفی‌ها و حبوبات بیشتر استفاده کنید»، «مصرف گوشت قرمز (گاو،گوساله و گوسفند) را محدود کنید»، «به هیچ عنوان از نوشابه‌های الکلی استفاده نکنید»، «مصرف غذاهای نمک‌دار پردازش شده با نمک را محدود کنید» و «برای حفاظت از سرطان از مکمل‌ها استفاده نکنید».

 

یافته‌های این بررسی در نشریه‌ Nutrition and Cancer منتشر شده و توسط پژوهشگران مرکز جامع سرطان JCCC) Jonsson) وابسته به دانشگاه UCLA انجام شده است.تاريخ : جمعه 27 دی 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
1-2924.jpg

تیمی از دانشمندان، بزرگ‌ترین شبیه‌سازی شبکه عصبی جهان را با استفاده از یکی از قدرتمندترین ابررایانه‌های حال حاضر، انجام دادند.

 

 ابررایانه‌های امروزی دارای سرعت فوق‌العاده و نیروی محاسباتی قابل‌توجهی هستند که می‌تواند با مغز انسان رقابت کند.

 

با این حال، مغز انسان بسیار پیچیده‌تر از این سامانه‌هاست و چنین سیستم‌هایی قادر به پیشی‌گرفتن از قدرت این عضو نیستند.

 

دانشمندان معتقدند مغز، اساس رفتار و فعالیت ذهنی بوده و جایی است که 50 میلیارد عصب با یکدیگر در یک شبکه پیچیده‌ غیرقابل‌تصور‌، ارتباط برقرار می‌کنند.

 

به تازگی، تیمی از دانشمندان از موسسه‌های ژاپن و آلمان، شبیه‌سازی رکوردشکنی را از مغز انسان در بزرگ‌ترین پروژه شبیه‌سازی عصبی جهان انجام داده‌اند و با این حال، به مدلی از فقط یک ثانیه فعالیت مغز انسان دست یافتند که انجام همین فعالیت یک‌ثانیه‌ای برای این مدل، بیش از 40 دقیقه طول کشید.

 

این پروژه مشترک توسط تیم تحقیقاتی ژاپن به نام RIKEN، «موسسه علم و فناوری» اوکیناوا و یک مرکز تحقیقاتی در آلمان انجام شد.

 

تیم علمی از رایانه K متعلق به تیم ژاپنی، استفاده کرد؛ این سامانه به خاطر قدرت محاسباتی و دقت استثنایی‌اش مشهور است و یکی از قدرتمندترین ابررایانه‌های جهان برای شبیه‌سازی فعالیت مغزی انسان به شمار می‌آید. رایانه K رسما در سپتامبر سال 2012 در دسترس قرار گرفت.

 

تیم علمی در این پروژه همچنین از ابزار «فناوری شبیه‌سازی عصبی» (NEST) با منبع باز استفاده کرد. این ابزار شبیه‌ساز ایده‌آلی برای شبکه‌ عصب‌های شلیک‌کننده با هر اندازه‌ای است.

 

سامانه NEST با هدف تکثیر شبکه‌ای از 1.73 میلیارد سلول عصبی و 10.4 تریلیون سیناپس به کار برده شد.

 

این موفقیت به دانشمندان راهکاری برای دستیابی به فناوری‌های آتی با استفاده از نسل جدید رایانه‌ها موسوم به سامانه‌های exascale ارائه می‌دهد.

 

مارکوس دیزمان، عضو تیم آلمانی، گفت: چنانچه رایانه‌هایی مانند سامانه K هم‌اکنون قادر به ارائه یک درصد از شبکه مغز انسان باشند، شبیه‌سازی تمامی مغز در سطح سلول‌های عصبی منفرد و سیناپس‌های آن با استفاده از رایانه‌های exascale ظرف یک دهه آینده ممکن خواهد بود.تاريخ : جمعه 27 دی 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
5-1493.jpg

مدل ریاضیاتی و آزمایش‌های ژنتیکی جدید، یک نظریه 10 ساله در مورد چرخه عمر باکتریایی را رد کردند.

 

 نظریه کلیدی چرخه سلولی باکتری‌های نامتقارن، توسط رویکرد ترکیبی مدل ریاضیانی و آزمایش‌های ژنتیکی رد شد.

 

طراحان این مدل به نامهای پروفسور مارتین هوارد و دکتر سیان موری از مرکز جان اینز در پارک تحقیقاتی نورویچ به همراه دانشمندانی از دانشگاه ژنو، چگونگی چرخه عمر طبیعی سلول Caulobacter crescentus (نوعی باکتری موجود در آب) را مطالعه کردند.

 

این سلول به طور نامتقارن تقسیم می‌شود و در این روش، سلول مادر ایستا برای تولید یک سلول دختر جنبنده تقسیم می‌شود.

 

سلول دختر بر خلاف مادرش، می‌تواند با استفاده از یک ساختار مومانند چرخان موسوم به تاژک شنا کند.

 

این سلول باید نخست به سلول مادر جدید توسعه یابد و با استفاده از تاژک خود، به یک سطح متصل شود.

 

این نوع چرخه نامتقارن را می‌توان در طبیعت مشاهده کرد و توسط بسیاری از ارگانیسم‌های چندسلولی مانند مرجان‌ها به کار می‌رود.

 

دانشمندان در زمان طراحی مدل‌های ریاضیاتی ساده چرخه عمر Caulobacter برای مطالعه تعامل آن با ویروس‌ها متوجه شدند که دو عدد از چهار ژن‌ کلیدی چرخه سلولی که تصور می‌شد برای زنده‌ماندن سلول اساسی هستند، اصلا مورد نیاز نبودند.

 

این دو ژن غیرضروری چرخه منظمی را شکل می‌دادند که در بسیاری از باکتری‌های نامتقارن دیگر حفظ می‌شود، اما در اجداد تکاملی اصلی و ساده Caulobacter غایب بودند.

 

بر اساس نظریه حاکم، بدون وجود تمامی چهار ژن چرخه سلولی هسته‌ای، این سلول‌ها به طور مناسب توسعه نمی‌یابند و از بین می‌روند.

 

پروفسور هوارد گفت: ما با استفاده از مدلسازی ریاضیاتی و آزمایش‌های زیستی همکارانمان در ژنو نشان دادیم دیدگاه موجود اشتباه است و توانستیم دو عدد از چهار ژن را حذف کنیم و باز هم به سلول‌های زیست‌پذیر دست یابیم. بنابراین، ساختار حاضر در قلب کنترل چرخه سلولی نامتقارن بسیار ساده‌تر از آن است که تصور می‌شد.

 

این سادگی به همراه رویکرد ژنتیکی/ مدلسازی آشکارکننده آن، برای بسیاری از دیگر چرخه‌های عمر ارگانیسم‌های پیچیده‌تر حائز اهمیت است.

 

جزئیات این مطالعه در مجله PLoS Biology منتشر شد.تاريخ : جمعه 27 دی 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
21-488.jpg

دانشمندان هنوز هم به دنبال آزمودن پیوستگی فضا-زمان یا دانه‌دانه بودن آن هستند.

 

 استفانو لیبراتی، فیزیکدان مرکز SISSA، با این منظور یک بازبینی نظام‌مند را از تمامی شیوه‌هایی انجام داده که دانشمندان از دهه 1990 به منظور آزمایش قوانین اینشتین در مورد «نسبیت خاص» تا بالاترین انرژی‌های قابل‌مشاهده استفاده کرده‌اند.

 

این نوع آزمایش‌ها مهم هستند، زیرا انحراف از نسبیت خاص می‌تواند نشان دهد فضا-زمان پیوسته نبوده، بلکه دانه‌دار است.

 

همواره این پرسش در جامعه علمی مطرح بوده که آیا فضا-زمان پیوسته است یا این که از دانه‌های بسیار ریز (10 به توان 35- در «مقیاس پلانک») تشکیل شده است؟

 

در صورت صادق‌بودن دانه‌ای بودن فضا-زمان، دانشمندان تصور می‌کنند این امر منجر به انحرافاتی از نظریه نسبیت خاص می‌شود که بیش از 100 سال پیش توسط آلبرت انشتین فرمول‌بندی شد.

 

از دهه 1990، فیزیکدان‌ها شیوه‌های متعددی را برای آزمایش این انحرافات از استاندارد فیزیک طراحی کرده‌اند.

 

این شیوه‌ها اغلب بر اساس پدیده‌های مرتبط با فیزیک نجومی انرژی بالا بوده‌اند.

 

استفانو لیبراتی، عضو «تیم فیزیک نجوم‌ذره دانشکده بین‌المللی مطالعات پیشرفته» شهر تریست ایتالیا، اخیرا بازبینی نظام‌مندی را برای ارائه محدودیت‌هایی بر روی مدل‌های مختلف منتشر کرده که نقض نسبیت خاص را پیش‌بینی می‌کنند.

 

لیبراتی گفت: فیزیکدان‌ها همواره در خصوص ماهیت فضا-زمان شگفت‌زده بوده‌اند و ما همواره از خود پرسیده‌ایم که آیا فضا-زمان در تمامی مقیاس‌ها پیوسته است (درست همان گونه که آن را در تجربه روزانه‌مان درک می‌کنیم) یا این که در اندازه‌های بسیار کوچک، دانه‌های نامنظمی را ارائه می‌دهد که ما در تجربه مستقیم‌مان قادر به درک آن نیستیم؟

 

این دانشمند ادامه داد: تصور کنید از یک فاصله به قطعه‌ای سنگ مرمر نگاه می‌کنید. این قطعه سنگ احتمالا دارای بافت منسجمی به نظر می‌رسد. با این حال، با بررسی دقیق‌تر و با استفاده از یک میکروسکوپ‌ قدرتمند مشاهده می‌کنید که مرمر، متخلخل و نامنظم است.

 

لیبراتی همچنین خاطر نشان ساخت: فیزیکدان‌ها در تلاش برای انجام عملی مشابه با فضا-زمان هستند. آن‌ها همواره به دنبال مولفه‌ای بوده‌اند که به عنوان یک میکروسکوپ برای پی بردن به این موضوع عمل کند که آیا در مقیاس‌های بسیار کوچک «بی‌نظمی» وجود دارد؟

 

لیبراتی در مقاله خود، بازبینی نظام‌مندی از آزمایشات و مشاهداتی را انجام داده که می‌توان از آنها برای بررسی وجود این «بی‌نظمی‌ها» استفاده کرد.

 

نسبیت خاص یکی از پایه‌های فیزیک مدرن است و تا جایی که مشاهدات کنونی اجازه می‌دهد، آزمودن اعتبار آن حائز اهمیت است.

 

جزئیات مقاله لیبراتی در مجله Classical and Quantum Gravity منتشر شد.تاريخ : جمعه 27 دی 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
10-1318.jpg

دو دانشمند ناسا در حال طراحی یک مفهوم کاوشگر تغییر شکل‌دهنده هستند که می‌تواند بر روی سطح سیارات مانند یک توپ جهش کنند.

 

 ویتاس سان‌اسپیرال و آدریان آگوگینو از مرکز پژوهش ایمز ناسا در حال طراحی یک اسکلت خارجی رباتیک موسوم به «ابر ربات توپی» (Super Ball Bot) هستند که ساختار کروی آن می‌تواند بدون کمک در سطح سیاره فرود آمده، شوک ناشی از ضربه را جذب کرده و وزنی را که در غیر این صورت تحت تاثیر چترنجات و بالنها قرار می‌گرفت، ذخیره می‌کند.

 

این ربات همچنین می‌تواند از ساختار توپی شکل خود برای حرکت روی سطح بدون نیاز به چرخ استفاده کرده و خود را با کوتاه و بلند کردن کابلهای متصل کننده اجزای سخت آن، به جلو براند.

 

همچنین از این کابلها می‌توان برای عقب کشیدن بخشهای ربات و در معرض کاربری قرار دادن ابزارهای علمی حاضر در مرکز آن استفاده کرد.

 

این طراحی یک تغییر شکل چشمگیر از کاوشگرهای کنونی مانند کنجکاوی است که از رباتهای محکم سنتی استفاده می‌کنند.

 

اگرچه ابر ربات توپی بر چیزی موسوم به « یکپارچگی کششی» تکیه دارد، بدین معنی که بطور کلی از میله‌ها و کابلهای بهم پیوسته تشکیل شده است.

 

ناسا، رباتهای دارای این ویژگی را به عنوان ساختارهای کششی متضاد فاقد اتصالات محکم خوانده که در عوض بطور منحصر به فردی قوی، سبک و قابل گسترش هستند.

 

هیچ نوع گسیختگی در یک ربات دارای یکپارچگی کششی وجود نداشته و هیچ محور یا لولایی نیاز به تقویت ندارد؛ در عوض، نیروی یک ضربه در مناطق متعدد ربات پخش می‌شود.

 

کنترل این ساختارهای غیرعادی بطور سنتی بسیار مشکل است از این رو محققان در حال انجام آزمایشاتی برای کنترل آنها با استفاده از الگوریتمهای یادگیری ماشین و کنترلهای الهام‌گرفته از علوم اعصاب موسوم به «ژنراتورهای الکوی مرکزی» هستند.

 

از این طراحی می‌توان برای ماموریتی احتمالی بر روی تیتان، قمر زحل استفاده کرد. از آنجایی که ربات به شکلهای کوچکتر تقسیم می‌شود، دانشمندان می‌توانند چند واحد را در یک فضاپیما قرار داده و سطح این قمر را بیشتر مورد بررسی قرار دهند.

 

ناسا بر این باور است که می‌توان این ابر ربات توپی را از ارتفاع بیش از 100 کیلومتری روی قمر تیتان رها کرده و مطمئن بود که هیچ آسیبی به آن وارد نخواهد شد.

 

اگرچه این مفهوم تا آغاز یک سفر میان‌سیاره‌ای راه زیادی در پیش دارد، اما ناسا بودجه‌ای را برای ادامه کار به این محققان اختصاص داده است.تاريخ : جمعه 27 دی 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
12.jpg-41.jpg

جراحان در آکسفورد انگلیس با استفاده از یک روش ژن درمانی توانستند بینایی شش بیمار را ارتقا داده و از کور شدن آنها جلوگیری کنند.

 

 این عمل جراحی شامل وارد کردن یک ژن به چشم برای زنده کردن سلولهای تشخیص نور بود.

 

پزشکان حاضر در این پروژه معتقدند که این روش می‌تواند در نهایت برای درمان انواع شایع نابینایی مورد استفاده قرار بگیرد.

 

کارآزمایی بالینی این روش از دو سال قبل آغاز شده و اولین بیمار آن، جاناتان ویات 63 ساله بود.

 

ویات به یک بیماری ژنتیکی نسبتا نادر موسوم به فقدان مشیمیه(choroideremia) مبتلا بود که منجر به مرگ تدریجی سلولهای تشخیص نور در پشت چشم می‌شود.

 

وی در زمان جراحی هنوز می‌توانست ببیند و امیدوار بود که این روش بتواند از وخامت بیشتر بیماری جلوگیری کرده و دید کمی را که داشت، نجات دهد.

 

این عمل جراحی نه تنها دید ویات را تثبیت کرد بلکه باعث ارتقای آن نیز شد. بیماران دیگر که در مراحل اولیه این بیماری قرار داشتند، با این درمان توانستند در توانایی مشاهده در شب خود پیشرفتهایی را تجربه کنند.

 

اگر پیشرفتهای مشاهده شده در بیماران ادامه یابد، هدف بعدی این پروژه، ارائه این درمان به بیماران جوان مبتلا به فقدان مشیمیه برای جلوگیری از نابینا شدن آنها خواهد بود.

 

محققان بر این باورند که موفقیت این روش در درمان فقدان مشیمیه به این معنی است که می‌توان از ژن درمانی برای سایر اشکال نابینایی ژنتیکی مانند دژنراسیون ماکولا استفاده کرد.تاريخ : جمعه 27 دی 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
پریست و آرکین به نقل از «دنیس بلر»، مدیر سابق اطلاعات ملی آمریکا می‌نویسند: «پس از 11 سپتامبر هنگامی که ما تصمیم به حمله به تندروها گرفتیم و همان سیاستی را اتخاذ کردیم که در داخل نیز از آن استفاده می‌کنیم. رویکرد ما این بود که اگر این حمله ارزشش را دارد پس ارزش زیاده‌روی را نیز دارد.» وی توضیح داد که حملات 11 سپتامبر همان تروریسم دولتی بود. آمریکا نیاز به دشمن دارد و هنگامی که دشمنی نیست باید ایجاد شود.

1.  آشنایی اجمالی با آژانس امنیت ملی آمریکا و وظایف
آژانس امنیت ملی آمریکا (National Security Agency) یکی از 16 آژانس‌های امنیتی جامعه اطلاعاتی آمریکا و زیرمجموعه وزارت دفاع آمریکا  است. وب‌سایت رسمی NSA وظایف این آژانس را اینگونه تعریف کرده است:
 • گردآوری، پردازش، آنالیز و تولید اطلاعات امنیتی و ضد امنیتی از کشورهای خارجی برای مقاصد امنیت ملی
 • تهیه استانداردهای امنیتی برای ارتباطات ملی
 • مدیریت ملی سیستم امنیت ملی آمریکا
این آژانس در 4 نوامبر 1952 تأسیس شده‌ است. ساختمان مرکزی NSA در شهر فورت مید ایالت مریلند قرار دارد.
  
ساختمان مرکزی آژانس امنیت ملی آمریکا در سال 1960 میلادی
 
 
ساختمان امروزی آژانس امنیت ملی آمریکا
 
ساختمان آژانس امنیت ملی آمریکا واقع در ایالت مریلند

2.    یک قدم عقب‌تر: تاریخ اجمالی جاسوسی از لنز آژانس امنیت ملی آمریکا
 اگرچه برنامه جدید  جاسوسی آمریکا تحت عنوان " پریسم " موجب شگفتی جهانیان شده است اما واقعیت تاریخی آمریکا پس از جنگ جهانی دوم نشان می دهد که یکی از دلایل نفوذ و گسترش قدرت واشنگتن در سراسر دنیا استفاده از ابزار اطلاعاتی و جاسوسی در کشورهای مختلف بوده است. در این قسمت قصد داریم دو برنامه جاسوسی سابق این سازمان به نامهای اشلون (ECHELON)- که از آن به مثابه مادر برنامه پریسم (PRISM) فعی یاد می‌نمایند- و برنامه "تریل بریزر" را توضیح دهیم.
 •  برنامه اشلون (ECHELON)
آژانس امنیت ملی هرگز پروژه اشلون را به رسمیت نشناخته و در روایت‌های رسمی هم اشاره‌ای به آن نکرده است؛ اما بسیاری از روزنامه‌نگاران سرتاسر جهان از جمله نیکی هایگر به آن پرداخته‌اند. فعالیتهای نیکی هایگر در این زمینه باعث شد پارلمان اروپا درباره آن تحقیقات کند.
 

طبق آنچه امروز می‌دانیم پروژه اشلون را می‌توان مادر برنامه مشهور «پریسم» دانست.
«فدراسیون دانشمندان آمریکایی» این برنامه را اینگونه توضیح می‌دهد: «یک شبکه جهانی از رایانه‌ها که به طور خودکار میلیون‌ها پیام شنود شده را جستجو می‌کند تا کلیدواژه‌های از پیش برنامه‌ریزی‌شده یا فکس و آدرس‌های ایمیل را بیابد. هر کلمه از هر پیام، طبق فراوانی و کانال‌هایی که در یک ایستگاه مشخص شده، به طور خودکار جستجو می‌شود.»

سیستم جاسوسی اشلون از 120 ماهواره ارتباطاتی، اکتشافی و نظارتی تشکیل شده که در مدارهای ثابتی دور زمین می گردند. علاوه بر این ماهواره ها، تعداد بسیار زیادی گیرنده های زمینی در نقاط مختلف دنیا نصب شده است تا نقاط کور ماهواره ها را پوشش دهند.
 
 

به این سازه کروی که از جنس فایبرگلاس است آنتن‌پوش گفته می‌شود. این آنتن‌پوش در یکی از پایگاههای نیروی هوایی انگلیس قرار دارد و گفته می‌شود از آن در پروژه اشلون استفاده شده است.
این ماهواره‌ها و گیرنده‌ها وظیفه دارند روزانه حدود سه میلیارد تماس تلفنی، فاکس و ایمیل را ذخیره کرده، به رایانه های مادری که در پنج کشور آمریکا، انگلیس، کانادا استرالیا و نیوزلند وجود دارند، انتقال دهند.
 
گفته می‌شود اشلون در دهه‌ 1970 شکل گرفته اما می‌تواند زودتر یا دیرتر هم آغاز شده باشد زیرا زمان آغاز آن، مانند بسیاری از جنبه‌های دیگرش کماکان رمزآلود باقی مانده است. چیزی که مشخص است این است که وقتی قانون میهن‌پرستی در سال 2001 تصویب شد، آژانس امنیت ملّی بیشترین مشغله را از لحاظ استخراج اطلاعات به دست آورد و فناوری مورد استفاده این سازمان یک شبه و پس از حوادث 11 سپتامبر تولید نشده بود.
 
 • برنامه تریل بلیزر
در سال 2006 بود که پروژه سرّی دیگری از آژانس امنیت ملی آمریکا برملا شد. «توماس آندرو دریک» که از کارمندان آژانس امنیت ملی آمریکا بود درباره این پروژه به طور علنی صحبت کرد.
 

هدف از این پروژه هم توسعه قابلیت تحلیل داده‌ها روز شبکه‌های ارتباطی مانند اینترنت بود. این برنامه برای رصد کردن سازمان‌هایی ساخته شده بود که از روشهای ارتباطی مانند گوشی‌های همراه و ایمیل استفاده می‌کردند.

چنانکه در گزارشی از روزنامه «فرانسیسکو کرانیکل» تصریح شده در این برنامه 2 میلیون قطعه داده‌ای که آژانس در هر ساعت گردآوری می‌کرد تجزیه و تحلیل می‌شد تا مهمترین اطلاعات مد نظر شناسایی شود. بعد از افشاگری‌های «توماس اندرو» برنامه‌های جاسوسی آژانس امنیت ملی باز هم ادامه یافت. «پریسم» عنوان برنامه‌ایست که این روزها بر سر زبانها افتاده و نشان می‌دهد سیر جاسوسی‌های دولت آمریکا همچنان ادامه دارد. 

با این منطق می‌توان نتیجه‌ای مختصر گرفت که فعالیتهای جاسوسی آمریکا بیش از نیم قرن است که هیچ‌گاه متوقف نشده است و از این به بعد هم نباید انتظار داشت که این برنامه‌ها متوقف شود بلکه روز به روز گسترده‌تر و پیچیده‌تر می‌شود. تنها انتظار برای متوقف شدن این برنامه‌ها زمانی به وقوع می‌پیوندد که سیر تاریخی از همین الان متوقف شود!
 

3.    زمان حاضر: افشاگری اسنودن بهانه‎ای برای تحلیل جاسوسی‌های آژانس امنیت ملی آمریکا
افشاگریهای ادوارد اسنودن بهانه‌ای برای تهیه این گزارش بود. گذر زمان به ما اجازه داد که گزارش تقریبا جامعی را به دور از سرعتهای ژورنالیستی فعلی داشته باشیم. ادوارد اسنودن، پيمان‌کار سابق سازمان امنيت ملي آمريکا، مدارکي را در اختيار رسانه‌ها قرار داد که نشان مي‌دهد اين سازمان در چند سال گذشته افزون بر شنود مکالمات تلفني، فعاليت‌هاي اينترنتي شماري از شهروندان امريکايي و اتباع خارجي را تحت برنامه‌اي موسوم به « پريسم» (PRISM)  (پی.آر. آی. اس.ام.)- مبنی بر تلاش گسترده خواندن ایمیلهای مردم- توسط سازمان امنیت ملی زير نظر داشته است. اسنودن همچنين اسناد بيشتري را فاش کرد که نشان مي‌دهد آمريکا از دفاتر اتحاديه اروپا، شهروندان اروپايي و همچنين شرکت‌ها و اشخاص در آمريکاي لاتين جاسوسي کرده است. در این قسمت از گزارش ابعاد مختلف افشاگری علیه آژانس امنیت ملی آمریکا را بررسی می‌کنیم.
 

 • جاسوسی آژانس امنیت ملی از شهروندان غیرنظامی
بر اساس اسناد فاش شده، کاربران مایکروسافت، یاهو، گوگل، فیس بوک، پال تاک،AOL،اسکایپ،یوتیوب و اپل به صورت ۲۴ ساعته توسط آژانس امنیت ملی کنترل می شوند و اطلاعات روی سرورهای اصلی این وب سایتها در سراسر جهان ضبط و ردیابی می شود. در تاريخ 5 آوريل (16 فرودين) سال جاري 117,675 کاربر اينترنتي در سرتاسر جهان هدف برنامه جاسوسي آژانس امنيت ملي آمريکا قرار گرفته اند. اين گزارش در ادامه افزوده است که مشخص نيست چه تعداد از کاربران آمريکايي هدف جاسوسي اطلاعاتي آژانس امنيت ملي آمريکا بصورت تصادفي قرار گرفته اند. از جمله اطلاعات گردآوري شده در برنامه جاسوسي اين نهاد اطلاعاتي آمريکايي به جمع آوري پيامک شهروندان، فيلم هاي ويدئويي و ساير اطلاعات ديجيتال آنان در فضاي مجازي است.
 
«بزرگ داده» و «رايانش ابَري» دو عبارتي است که اين روزها مرتبا در رابطه با جمع‌آوري اطلاعات فوق فشرده شنيده مي‌شود
بزرگ داده به مجموعه عظيمي از داده‌ها گفته مي‌شود که از نظارت بر پست الکترونيک، مکالمات تلفني، سوابق داده‌کاوي، شناسايي بيومتريک و ويدئوهاي دوربين‌هاي نظارتي به دست مي‌آيد؛ اين در حالي است که رايانش ابري يک سامانه پردازش اطلاعات است که شمار بسياري از کامپيوترهاي از راه دور را شامل مي‌شود که در يک شبکه به يکديگر متصل هستند

چنین اطلاعات و داده‌هایی را "متا دیتا” یا اَبَر داده‌ها می‌نامند. ادوارد اسنودن در گفت‌وگو با گاردین می‌گوید: «آژانس امنیت ملی آمریکا زیرساختی تدارک دیده که تقریبا همه ارتباطات انسانی را به صورت اتوماتیک ذخیره می‌کند. با استفاده از این سیستم می‌توانستم ایمیل‌های هر کسی را ببینم٬ مکالمات تلفنی‌اش را شنود کنم و رمزهای عبور شخصی‌ترین اکانت‌های هر کاربری را به دست بیاورم.» 
 

این طور که از افشاگری‌ها برمی‌آید، سازمان‌های امنیتی آمریکا این ابر داده‌ها را جمع آوری می‌کنند. ادوارد اسنودن در مصاحبه‌ای که چندی پیش با سایت اشپیگل انجام داد، گفته است که ارزش ابرداده‌ها از ارزش محتوای آن‌ها بیشتر است.

این را که متا‌دیتاها تا چه حد می‌توانند به کنسرن‌هایی که اطلاعاتمان را در اختیارشان می‌گذاریم و سپس به سازمان‌های امنیتی تصاویر دقیقی از زندگی ما نشان بدهند، می توانید برای مثال اگر کاربر جی‌میل یا فیس‌بوک هستید، خودتان به راحتی امتحان کنید: 
محققان انستیتوی تکنولوری ماساچوست برنامه ای با نام Immersion برای سرویس ایمیل گوگل طراحی کردند. اگر به این برنامه اجازه ی دسترسی به اکانت ایمیل خود را بدهید، همه‌ی تماس‌های شما تجزیه و تحلیل می‌شوند. مثلا چه کسی باعث آشنایی کانتکت "آ” با کانتکت "ب” در میان تماس های شما شده است یا با چه کسی و در چه بازه‌ی زمانی شما ایمیل های زیادی رد و بدل کرده اید و یا چه پیوندهای تازه‌ای در حین این ارتباطات ایمیلی به دست آورده‌اید. 
 
 

کاربران زیادی در سراسر دنیا اما بدون لحظه ای نگرانی و تردید، حجم بالایی از اطلاعات‌ خود را رایگان در اختیار فیس‌بوک و شرکا قرار می‌دهند. بحثی که شاید تلنگری باشد برای شهروند عادی. شهروندی که کمی بیاندیشد که آیا حالا که این گونه زیرنظر گرفته می‌شود نباید کمی به خود زحمت بدهد و دست کم گوشه‌ای از اطلاعاتش را مخفی کند؟
 

 • مشت نمونه خروار: جاسوسی آمریکا از متحدان درجه یک خود
در بین هزران برنامه جاسوسی خارجی کشور ایالات متحده آمریکا که اسنودن هم به آنها اشاره نموده است، افشای جاسوسی آژانس امنیت ملی آمریکا از دفاتر اتحادیه اروپا بسیار بیشتر از سایر موارد جلب توجه نمود؛ چرا که این کشورها به عنوان متحدان درجه یک آمریکا که مورد پروژه‌های جاسوسی قرار می‌گیرند، کشورهای دیگر که آمریکا درجه اتحاد آنها مانند کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیست، به طریق و وضعیت بسیار بالایی مورد جاسوسی قرار می‌گیرند. 
بسیاری از این کشورها دارای پیمانهای همکاری امنیتی با آمریکا بوده اند که در هفته اول مرداد ماه سال جاری آلمان پیمان همکاریهای امنیتی خود را با انگلیس و آمریکا لغو کرد.
 

اروپا همواره، خصوصا بعد از جنگ جهانی دوم، سایه سنگین آمریکا را بر سرخود احساس کرده است و اگرچه در اوایل دهه نود میلادی قرن گذشته با اراده جدیدی از اتحادیه اروپا روبرو شد و اروپا با سپر یورو در برابر شمشیر دلار ظاهر شد ولی در آغاز دهه دوم قرن میلادی جدید بار دیگر خیز جدید آمریکا را احساس می کند.

 واگرایی دراتحادیه اروپا وبحران مالی این قاره، بر وضعیت اروپا به عنوان یک شریک تاثیر گذاشته است. به هر حال این موضوع نیز دلیلی دیگر برای بیان اعتراض اروپا به امریکا است ولی قابل اشاره است که اروپا آن هنگام که با زندان های سازمان جاسوسی آمریکا در اروپا مواجه شد به صورت محترمانه و نه بعنوان یک مجروح اطلاعاتی با آمریکا سخن گفت. آقای اوباما به هنگام معرفی راهبرد سایبری آمریکا اعلام کرد که حمله سایبری را به عنوان اعلام جنگ تلقی می کند ولی به نظرمی رسد اروپا این حمله به خرانه اطلاعاتی وهویتی خود را در حد یک سرقت تلقی می کند.  
 
اوباما گفت که برنامه‌های جاسوسی آژانس امنیت ملی بايد فوق سري باقي بمانند
 تا «افرادي که سعي دارند به ما آسيب برسانند، نتوانند در اقدامات پيشگيرانه ما سرک بکشند
 و درباره ماهيت طبقه‌بندي شدن اين چيزها پرس‌و‌جو کنند»
چيزي که اوباما اذعان نکرد آن بود که اين به اصطلاح جامعه اطلاعاتيِ پنهان آنچنان گسترده است
 و آنچنان نهادها و پيمانکاران خصوصي کشورهاي ديگر را در بر مي‌گيرد که حدّ و حدود هزينه آن به واقع نامشخص است

آژانس امنیت ملی آمریکا برای جاسوسی از دفتر دیپلماتیک اتحادیه اروپا در واشنگتن نه تنها میکروفن هایی را در این ساختمان نصب کرده بود بلکه به شبکه اطلاع رسانی آن نفوذ کرده و به این ترتیب به مراسلات الکترونیکی و اسناد داخلی هیات دیپلماتیک اتحادیه اروپا دسترسی پیدا کرده بود. هفته نامه "اشپیگل" آلمان همچنین با استناد به اسناد محرمانه افشا شده برنامه¬های جاسوسی آمریکا، افزود ماموران آژانس امنیت ملی آمریکا به همین طریق از دفتر نمایندگی اتحادیه اروپا در سازمان ملل متحد نیز جاسوسی می کردند. 

طبق این اسناد، مسئولان آژانس امنیت ملی آمریکا، دفاتر دیپلماتیک اروپایی را «اهداف خوبی برای حمله» معرفی کرده اند. آژانس امنیت ملی آمریکا فعالیت های نظارتی و جاسوسی خود را حتی تا بروکسل هم گسترش داده بود. این هفته در بخش دیگری از گزارش خود اشاره کرده بود: «بیشتر از پنج سال پیش، کارشناسان امنیتی اتحادیه اروپا یک سیستم شنود در شبکه تلفن و اینترنت ساختمان Justus-Lipsius که اصلی ترین ساختمان شورای اروپا محسوب می شود کشف کردند.

 مبدا این سیستم شنود، مقر سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در حومه بروکسل بود.» گفتنی است که در سال 2003 مقامات اتحادیه اروپا خبر کشف یک سیستم شنود تلفنی را در دفاتر چند کشور عضو این اتحادیه از جمله فرانسه و آلمان تایید کردند.
 
ماموران آژانس امنیت ملی آمریکا به همین طریق از دفتر نمایندگی اتحادیه اروپا در سازمان ملل متحد نیز جاسوسی می کردند.
 طبق این اسناد، مسئولان آژانس امنیت ملی آمریکا، دفاتر دیپلماتیک اروپایی را «اهداف خوبی برای حمله» معرفی کرده اند

یکی از ویژگی های اصلی روابط آمریکا و اتحادیه اروپا، اعتماد کامل دو طرف به یکدیگر بوده است که حال به نظر می رسد مسیر کاهشی را در پیش گرفته باشد. در این مدت و پس از افشای جاسوسی اطلاعاتی آمریکا مواضع دو طرف نیز این موضوع را نشان داده است. آمريكا براي رسيدن به اهداف خود حتي از اتحاديه اروپا به عنوان يك دوست هم نمي گذرد.
 در افشاگري اخير نيز حيثيت و آبروي اتحاديه اروپا ريخته شده و رهبران آن در شوك هستند كه چه اتفاقي رخ داده است. در اسناد افشا شده آمده است كه آمريكا كشورهاي اتحاديه اروپا را جز دوستان درجه سه به شمار مي آورد.
 • یک مورد خاص: حمله سایبری به تاسیسات هسته ای ایران توسط آژنس امنیت ملی آمریکا
گزارش مجله "بیزنس ویک" حاکی از آن است هدف از طراحی این بدافزار دستیابی به اطلاعات صنعتی ایران است. این بدافزار برای جلوگیری از شناسایی شدن خود از امضای دیجیتال شرکت   Realtek  استفاده می‌کند. روزنامه نیویورک تایمز در تاریخ ۱۶ ژانویه ۲۰۱۱ میلادی، در مقاله‌ای مدعی شد که «اسرائیل استاکس‌نت را در مرکز اتمی دیمونا و بر روی سانتریفیوژهای مشابه‌ای که ایران از آن‌ها در تاسیسات غنی‌سازی اورانیوم نطنز استفاده می‌کند، با موفقیت آزمایش کرده‌بود...»

در قسمتهایی از گزارش نیویورک تایمز درمورد نقش آژانس امنیت ملی آمریکا که مدیر آن همزمان فرماندهی قرارگاه سایبری ارتش آمریکا را بر عهده دارد آمده است: آژانس امنیت ملی آمریکا و واحد سری اسرائیلی - که از سوی مقامات اطلاعاتی آمریکا دارای مهارت‌های سایبری‌ در نظر گرفته می‌شوند - برای ایجاد بدافزار رایانه‌ای بی‌نهایت پیچیده‌ای دست به کار شدند. این بدافزار می‌بایست در قالب مهاجمی درونی عمل کند.
 

همکاری غیر معمول و نزدیک با اسرائیل ناشی از دو ضرورت بود. واحد ۸۲۰۰ اسرائیل ( که بخشی از ارتش این رژیم به شمار می‌رود) از تخصصی فنی قابل رقابت با آژانس امنیت ملی ایالات متحده برخوردار است و اسرائیلی‌ها اطلاعات ژرفی پیرامون عملیات در نطنز در دست داشتند که برای تضمین موفقیت حمله‌ سایبری ضروری و حیاتی بود. ولی مقامات آمریکا منافع دیگری نیز داشتند و آن عبارت بود از این که اسرائیل را از انجام حمله پیش‌دستانه خود علیه تاسیسات هسته‌ای ایران منصرف کنند. 
بدین منظور، اسراییل باید از موثر بودن رشته حملات جدید مطمئن می‌شد. بسیاری از مقامات در مصاحبه‌ها گفته‌اند که تنها راه متقاعد ساختن اسرائیل، شرکت دادن کامل آن در تمامی جنبه‌های این برنامه است.
 
آژانس امنیت ملی آمریکا و واحد سری اسرائیلی 
 برای ایجاد بدافزار رایانه‌ای بی‌نهایت پیچیده‌ای دست به کار شدند
. این بدافزار می‌بایست در قالب مهاجمی درونی عمل کند.

در پروژه ای که اسنودن در آن مشارکت داشته است ایران به عنوان یکی ازاهداف اولیه بوده است و بدیهی است که این افشاگری زخمهای کهنه روابط ایران و آمریکا را تازه می¬کند و بعید است کارت تبریک کاخ سفید برای دولت جدید در تهران افشاگری اسنودن باشد.
 

4.    میراث جاسوسی های آمریکا: تقابل با حقوق بشر و بیداری ملت ها

تصور اين موضوع سخت است که در گذشته‌اي نه چندان دور، آمريکا الگوي اقتصادي جهان قلمداد مي‌شد. اکنون اين کشور بيشتر و بيشتر در حال شبيه شدن به يک زاغه نشين بزرگ و بدشکل است که در گوشه کنار آن چند محله ثروتمند نشين نيز وجود دارد؛ محله‌هايي که يک درصد جامعه آمريکا ساکن آن است. وقوف به چنين شرايط تاريخي در آمريکا به منظور درک درست اهميت نظارت گسترده دولت روي شهروندان، همانطور ادوارد اسنودن، افشاگر آژانس امنيت ملي امريکا فاش ساخت، لازم و ضروري است. 
 
آمريكا به اسم مبارزه با تروريسم بيشترين محدوديت ها را در داخل كشور ايجاد كرده است
 كه اين مسئله درباره مسلمانان شدت بسيار زيادي دارد
 
اقليت حاکم در آمريکا همانند همتايان خود در سراسر جهان، روي تخت‌هاي امن خود نشسته و از نارضايتي فزاينده در دنياي «خارج» به شدت هراسانند. سردمداران قدرت از طريق تاراجي جنايتکارانه و ثروت دزدي و بواسطه طمعي سيراب نشدني، دشمن ِبالقوع قدرتمندي براي خود درست کرده‌اند: تقريبا کل جمعيت آمريکا و ديگر کشورهاي جهان. در چنين وضعيت به شدت بي‌ثباتي که بين اقليت‌حاکم و توده‌ها وجود دارد، وضعيتي که نظام سرمايه داري فاسد به ارمغان آورده است، «دموکراسي» بيش از اين نمي‌تواند توسط حاکمان تحمل شود. به همين دليل است که آنها رو به جمع آوري گسترده اطلاعات، نظارت، جاسوسي و مراقبت آورده‌اند. همه اينها به منظور حفظ «کنترل» روي اين بي ثباتي ِ شکننده و در حال انفجار است. 
 

اقليت حاکم در آمريکا همانند همتايان خود در سراسر جهان، روي تخت‌هاي امن خود نشسته
 و از نارضايتي فزاينده در دنياي «خارج» به شدت هراسانند. 
به همين دليل است که آنها رو به جمع آوري گسترده اطلاعات، نظارت، جاسوسي و مراقبت آورده‌اند.
 همه اينها به منظور حفظ «کنترل» روي اين بي ثباتي ِ شکننده و در حال انفجار است.

يکي از وظايف اصلي هر دولتي حفاظت از شهروندانش در برابر دشمنان خارجي است. به طور سنتي ارتش‌هاي دولتي و گروه‌هاي تروريستي ِغيردولتي دشمن قلمداد مي‌شوند. اما با توجه به افشاگري‌هاي اسنودن در رابطه با نظارت دولت آمريکا روي ارتباطات، مي‌بينيم که بخش عمده اين جاسوسي عليه غيرنظاميان است. تماس‌هاي تلفني، ايميل‌ها، گفت‌وگوهاي اينترنتي و تصاوير ميلياردها نفر از سراسر جهان استخراج و براي بررسي ذخيره شده است.

 ‌آمريكا به اسم مبارزه با تروريسم بيشترين محدوديت ها را در داخل كشور ايجاد كرده است كه اين مسئله درباره مسلمانان شدت بسيار زيادي دارد. مقامات آمريكا به همين بهانه در عرصه بين المللي نيز دست به اقدامات گسترده مي زنند. مثلا در كشورهاي مختلف از جمله اروپاي شرقي و ... زندان ايجاد كرده اند. 
 
«آمریکای فوق محرمانه» نظامی‌‌گری خارج از کنترل و ناهنجاری‌های فزاینده حکومت پلیسی 
را به تصویر می‌کشد که پس از 11 سپتامبر بر شدت آن افزوده شد.

مقامات آژانس امنيت ملي امريکا با ادعاي اينکه اين روشي ضروري براي به دام انداختن تروريست‌هاست، از آن دفاع مي‌کنند. ژنرال کيت الکساندر رئيس اين آژانس به مجلس سناي امريکا گفت، از طريق رهگيري ارتباطات از راه دور بين مردم توسط آژانس امنيت ملي بيش از ۵۰ توطئه تروريستي عليه آمريکا خنثي شد.مدرک اين ادعاي ژنرال الکساندر در بهترين حالت مبهم و ناقص است بنابراين با تنها چيزي که روبرو هستيم اظهارات مشکوک و تعريف از خود آژانس امنيت ملي در مورد موفقيت‌هايش است. 

حتي اگر اين ادعا را بپذيريم، ۵۰ مورد توطئه تروريستي ادعا شده در بين ميلياردها پرونده ارتباطي يک عدد بي اهميت و ناچيز است و همانند سوزني در انبار کاه است. اين حکايت از دو چيز دارد. اول اينکه، خطر تروريسمي که شهروندان آمريکايي با آن روبرو هستند، از نظر آماري آنچنان ناچيز است که گويي اصلا وجود ندارد.همانطور که خود اسنودن به آن اشاره کرده است، احتمال اينکه مردم آمريکا در وان حمام خود غرق شوند بيشتر از اين است که توسط تروريست‌ها کشته شوند. مسئله دوم اين است که دستاويز و بهانه رسمي براي اين نقض گسترده و جهاني حريم خصوصي - که مربوط به امنيت ملي شهروندان است - به طرز فاحشي با نتيجه تناسب ندارد و بدين ترتيب غيرقابل توجيه است.
 
آن هایی که مدعی ساختن جهانی بدون شیاطین هستند 
خود درگیر این بازی شده و حتی رهبری آن را نیز بر عهده گرفته اند

بسیاری در ایالات متحده معتقدند که مبارزه با تروریسم، حق دخالت در حوزه خصوصی را به دولت نمی دهد. اسنودن و اطلاعاتی که فاش کرد نشان داد که آمریکا تمامی اتهاماتش تنها متوجه سایر کشورها است بدون آنکه به اقدامات خلاف و غیر اخلاقی خود توجهی داشته باشند. این اتفاق نه تنها راستی و صداقت ایالات متحده را زیر سئوال می برد بلکه نشان می دهد که آمریکا مشروعیت خود را از طریق انگ زدن به سایر کشور ها به دست می آورد. این اتفاق همچنین چهره ای جدید از ایالات متحده را نشان داد. 
 
خطر تروريسمي که شهروندان آمريکايي با آن روبرو هستند، از نظر آماري آنچنان ناچيز است که گويي اصلا وجود ندارد. 
همانطور که خود اسنودن به آن اشاره کرده است، احتمال اينکه مردم آمريکا در وان حمام خود غرق شوند بيشتر از اين است که توسط تروريست‌ها کشته شوند

فراری بودن اسنودن و دو راهی ای که بسیاری از کشورهای غربی با آن روبرو هستند، بحث حقوق بشر و آمریکا به عنوان حامی ای پر مدعا را زیر سئوال برده است. آن هایی که مدعی ساختن جهانی بدون شیاطین هستند خود درگیر این بازی شده و حتی رهبری آن را نیز بر عهده گرفته اند. علاوه بر این، آژانس امنیت ملی به ما یاد آوری کرد که سیاست بین الملل همچنان مبتنی بر رقابت جویی بین کشورها است و در درجه اول با دولت ملت ها هدایت می شود. 

علاوه بر این، باید به استحکام اتحاد ها نیز شک کرد. تا چه حد کشورها می توانند به متحدینانشان اعتماد کنند؟ فعالیت های آژانس امنیت ملی در فرانسه، اتحاد فراآتلانتیکی که در ۵۰ سال اخیر با اهمیت شمرده می شد را بسیار بی اهمیت جلوه داد.
 
 
 
 
 


تاريخ : چهار شنبه 25 دی 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

هواوی پس از رونمایی تلفن همراه A199 و موفقیت در فروش آن و کسب سود رضایت بخش ، حالا اقدام به تولید تلفن همراه B199 کرده که قابلیت ها و قیمت آن مناسب به نظر می رسد.

 
در ادامه می توانید ویژگی های این تلفن همراه جدید را مطالعه کنید :
 
 
نمایشگر  5.5 اینچ با رزولوشن 720p
پردازشگر چهار هسته ای با سرعت 1.6 گیگاهرتز
رم دو گیگابایت
حافظه داخلی 16 گیگابایت با قابلیت ارتقا از طریق شکاف MicroSD
باتری 3000 میلی آمپر
قابلیت اتصال نسل دوم و سوم شبکه های تلفن های همراه
دوربین  13 مگاپیکسل دوربین اصلی و 5 مگاپیکسل دوربین ثانویه
قیمت  330 دلار - شروع فروش از 20 ژانویه
 
 
 


تاريخ : چهار شنبه 25 دی 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |