یکی از دلایل شهرت محصولات اپل، توجه بسیار این شرکت به دقت در جزئیات است و همین امر محصولات این کمپانی را در مقایسه با دیگر رقبا متمایز ساخته است.

بعضی از این ویژگی‌های خاص، بسیار کارآمده بوده و استفاده از محصول را لذت‌بخش‌‌تر می‌کند اما بعضی دیگر صرفا جنبه‌‌‌ی تزئینی دارند. جدا از ارزش آفرینی که این جزئیات در محصولات اپل داشته‌اند، آشنایی با ایده‌های متنوع این کمپانی در طراحی‌های خود خالی از لطف نیست.

در ادامه به ۲۱ مورد از طراحی‌های جزئی اپل اشاره خواهیم داشت:  

۱. چراغ خواب با تنفس آرام

اپل در سال ۲۰۰۲، یک پتنت با عنوان "Breathing Status LED Indicator" ثبت کرد در این پتنت، یک چراغ LED برای دستگاه در نظر گرفته شد که در حالت خواب دستگاه، با ریتم تنفس‌مانند، چشمک بزند و از لحاظ روانی جذاب تداعی شود.

۲. فن هوشمند شنونده

اپل این نوآوری را در مدل‌های جدید لپ‌تاپ‌های مک خود پیاده‌سازی کرد؛ به طوری که با شنیدن صدای کاربر در هنگام بیان دستور صوتی، صدای فن لپ‌تاپ به صورت خودکار کم می‌شود تا صدای کاربر بهتر شنیده شود.

۳.  سفر نور بر روی نقشه‌ها

با استفاده از اپلیکیشن Apple's Maps می‌توانید در یک نمای ماهواره‌ای روی نقشه، مسیر نور خورشید را بر روی کره‌‌‌ی زمین دنبال کنید تا بدانید در کدام قسمت‌ها روز و در کدام قسمت‌ها شب است.

۴. کپس هوشمند (Smart Caps)

در سری لپ‌تاپ‌های "مک بوک ایر" و "مک بوک پرو" با فشار دادن کلید Caps Lock هیچ اتفاقی خاصی نمی‌افتد. در واقع، اپل برای این که کاربران گاهی اوقات تصادفی این کلید را فشار می‌دهند، آن را طوری تنطیم کرده است که فعال شدنش نیاز به فشار طولانی‌‌تری داشته باشد.

۵. شکفتن گل‌ها بر روی صفحه نمایش اپل‌واچ

تصاویر متحرک در پس‌زمینه‌های ساعت‌های هوشمند اپل توسط کامپیوتر ساخته نشده‌اند و عکس‌های واقعی هستند. این کمپانی صدها ساعت زمان صرف فیلم‌برداری از گل‌های در حال شکفتن کرده است تا بتواند از تصاویر متحرک آن‌ها در ساعت‌های مچی خود استفاده کند.

"آلن دای" مدیر طراحی رابط کاربری اپل در گفتگو با سایت Wierd می‌گوید: "فکر می‌کنم طولانی‌‌ترین فیلم‌برداری ما ۲۸۵ ساعت طول کشید و از بیش از ۲۴۰۰۰ صحنه فیلم گرفته شد. "

۶. فیوآیکون نصف شده

اپل برای قرار گرفتن در لیست علاقه‌مندی کاربران، از یک آیکون سیب-شکل (که به اصطلاح به این گونه آیکون‌ها فیوآیکون می‌گویند) استفاده کرد.قبل از این که این فیوآیکون در نسخه‌های بعدی سافاری حذف شود، در سالگرد فوت استیو جابز به صورت نیمه‌‌‌ی سیب نمایش داده شد تا با این شیوه یادبودی از مدیر سابق صورت گیرد.

۷. آهن‌رباهای پنهان

قبل از آن که اپل، دوربین‌های آی‌سایت خود را با دستگاه‌های مک یکپارچه‌سازی کند، آی‌مک‌های قدیمی‌‌تر دارای نوعی آهن‌ربای مخفی در بخش مرکزی حاشیه‌‌‌ی بالایی خود بودند. این آهن‌ربا کمک می‌کرد که دوربین درست بر روی کامپیوتر قرار گیرد. ضمن آن که، آهن‌ربایی که در حاشیه کناری آی مک بود، ریموت دستگاه را ثابت نگه می‌داشت.

۸. نور راهنما

پس از آن که کاربران آیفون عادت کردند تا برای باز کردن قفل گوشی به جای دکمه‌‌‌ی آنلاک از قابلیت اسلاید استفاده کنند، اپل در طراحی‌های بعدی خود دکمه‌های نشان‌گر و ریل غلتکی را حذف کرد. البته اپل همچنان برای راهنمایی کردن کاربران جدید خود به منظور حرکت دادن صفحه از چپ به راست، نوعی دستورالعمل‌های متنی قرار داده است که نور آن از چپ به راست، کم و زیاد شوند.

۹. گاهی اوقات در هنگام دریافت یک تماس، تنها گزینه‌های "پاسخ" یا "رد تماس" دیده می‌شود

اگر شما هم یکی از دارندگان گوشی‌های آیفون هستید، احتمالا با این صحنه مواجه شده‌اید که در هنگام دریافت تماس، فقط دو گزینه‌‌‌ی پاسخ و رد تماس بر روی صفحه نمایش وجود دارد. حال آن که در بعضی مواقع شما با یک صفحه‌‌‌ی اسلایدر مواجه هستید. اپل در ابراز دلیل خود برای توجیه این موضوع عنوان کرده است که وقتی صفحه‌‌‌ی آیفون شما قفل باشد، اسلایدر به نمایش می‌آید و شما می‌توانید هم‌زمان که تماس را پاسخ می‌دهید، گوشی را از حالت قفل خارج کنید.

۱۰. بهره‌گیری از فناوری high-fidelity به صورت مخفی

اپل برای آن دسته از افرادی که در زمینه‌‌‌ی صدا و تصویر حرفه ای هستند و از آداپتورهای نوری استفاده می‌کنند، نوعی رابط‌ تی‌او‌اس لینک در نظر گرفته که به محض اتصال آداپتورهای نوری به آن، مک بوک پرو به صورت خودکار به رابط تی‌او‌اس‌ لینک تغییر وضعیت می‌دهد تا با کمک فناوری hf صدا را با بالاترین کیفیت ممکن ارائه دهد.

۱۱. فعال سازی حالت "مزاحم نشوید" با یک ماه گرفتگی کوچک

وقتی شما حالت لطفا مزاحم نشوید را فعال می‌کنید تصویری از یک هلال ماه کوچک در بالای صفحه نمایش گوشی شما ظاهر می‌شود. البته نمایش یک ماه کوچک نکته‌‌‌ی چشم‌گیری به حساب نمی‌آید اما ماجرا وقتی جالب می‌شود که با خاموش یا روشن کردن این حالت، نوعی حالت ماه‌گرفتگی گذرا در صفحه به چشم می‌خورد.

۱۲. تنظیمات صدا و میزان روشنایی تصویر

دفعه‌‌‌ی بعد برای تنظیمات روشنایی یا صدای گوشی همراه خود از بخش کنترل سنتر آیفون استفاده کنید و غلتک نوار لغزنده‌ی آن را با فشاری بیش‌‌تر از حد معمول حرکت دهید. سپس خواهید دادید با برداشتن انگشت خود از روی صفحه، غلتک همچنان به حرکت خود ادامه خواهد داد و بعد متوقف خواهد شد. حتی ممکن است اگر ضربه‌‌‌ی شما به اندازه‌‌‌ی کافی قوی باشد، غلتک کمی به عقب برگردد.

۱۳. قابل تعویض بودن بندهای اپل‌واچ به روشی ساده

بنا به گزارش نیویورکر، قابل تعویض بودن بندهای اپل‌واچ، یک سال تمام وقت "جانی ایو" (مدیر طراحی شرکت اپل) را گرفت و نتیجه این شد که صاحبان این ساعت‌های مچی به راحتی بتوانند بندهای ساعت خود را عوض کنند. تنها کاری که برای تعویض این بندها لازم است، اعمال فشار کافی به بندهای قبلی برای جدا کردن آن‌ها از محل اتصال‌شان است. ضمن این که در این تعویض نیاز به هیچ‌گونه ابزاری نخواهید داشت.

۱۴. باز کردن قاب لپ‌تاپ، تنها با یک انگشت

لپ‌تاپ‌های اپل طوری طراحی شده‌اند که می‌توانند با یک حرکت انگشت باز شوند و این قابلیت را به لطف وجود شیارهای مخصوصی که در لبه‌‌‌ی جلویی آن‌ها تعبیه شده، دارند.

۱۵. عروس دریایی شناور در اپل‌واچ

اپل برای قرار دادن تصاویر عروس دریایی بر روی اپل‌واچ سختی‌های ریادی را تحمل کرد! چرا که تصاویر این عروس‌های دریایی مانند گل‌ها، کامپیوتری نبودند. بنا به گزارش Wired، اپل یک حوضچه در استودیوی خود ایجاد کرد و داخل آن، گونه‌های مختلف جانوری را قرار داد و با نرخ ۳۰۰ فریم بر ثانیه از آن‌ها فیلم‌برداری کرد.

۱۶. دکمه‌‌‌ی پیش بینی Store

چنانچه از طریق اپلیکیشن iPhone's Music، آهنگی را اجرا می‌کردید و بعد از طریق دکمه‌های منو به عقب باز می‌گشتید، مشکلاتی برای شما به وجود می‌آمد. برای مثال اگر تصمیم می‌گرفتید از گزینه‌‌‌ی Now Playing به Artists تغییر منو دهید، امکان داشت انگشت شما تصادفا روی دکمه استور قرار بگیرد و سر از iTunes در آورید. حالا دیگر وقتی در حال برگشت از منوها هستید این اتفاق نخواهد افتاد. چرا که با یک بار ضربه به استور، این منو باز نمی‌شود و برای باز کردن آن باید دو بار ضربه بزنید.

۱۷.بازتاب‌های مجازی

در نسخه‌‌‌ی iOS 6، اپل گزینه‌ای مجازی به نام "reflections" دارد که با کمک آن می‌توان با حرکت دادن گوشی آیفون به طرفین، نوار لغزنده مربوط به تنظیم سطح روشنایی و صدای آیفون کم و زیاد شود.

۱۸.تنظیمات اثر انگشت

شما می‌توانید اثر انگشت خود را در قسمت Touch ID گوشی آیفون خود ذخیره کنید، زمانی که انگشت مورد نظر خود را روی دکمه Home آیفون قرار می‌دهید، چنانچه آن اثر انگشت قبلا در گوشی ذخیره شده باشد، به صورت روشن شده نمایش داده می‌شود.

نکته: اگر شما متوجه شده‌اید که اثر انگشت‌تان پس از شستن دست‌ها، دوش گرفتن، و یا زمانی که باران می‌آید و و دست‌های شما خیس است، توسط آیفون شناسایی نمی‌شود، می‌توانید یک اثر انگشت خیس را هم در داخل دستگاه ذخیره کنید.

۱۹. باز کردن قفل دوربین

در iOS 7، اپل به شما اجازه می‌دهد که در صفحه‌‌‌ی قفل با کشیدن آیکون دوربین به سمت بالا، آن را باز کنید و با کشیدن اپ به سمت پایین، از حالت دوربین خارج شوید.  

۲۰. پس‌زمینه‌‌‌ی نجوم در اپل‌واچ

یکی دیگر از طراحی‌های پیچیده که اپل برای پس‌زمینه‌‌‌ی اپل‌واچ در نظر گرفته است، "نجوم" است. همان‌طور که از نام آن پیداست، شما می‌توانید برای پس‌زمینه‌‌‌ی ساعت خود تصاویری چون زمین، خورشید و یا دیگر سیاره‌های منظومه‌‌‌ی شمسی را انتخاب کنید. نکته‌‌‌ی چشمگیر این پس‌زمینه، نمایش موقعیت مکانی شما به صورت یک نقطه‌‌‌ی سبز رنگ درخشنده است. ضمن این که موقعیت خورشید، زمین و دیگر سیارات را در هر زمان به شما نشان می‌دهد.

۲۱. صفحه‌‌‌ی اپل‌واچ بدون مرز به نظر می‌رسد

اگر صاحب یک اپل‌واچ باشید، ممکن است به این نکته توجه کرده باشید که صفحه نمایش این ساعت مچی بدون مرز دیده می‌شود. تصاویری مثل گل‌ها، عروس دریایی و پروانه‌هایی که برای پس‌زمینه‌‌‌ی ساعت انتخاب می‌کنید هم حالتی شناور بر روی صفحه نمایش دارند. اما این ویژگی تصادفی نیست و جانی آیو در گفتگو با نیویورکر اعلام کرده است که نمایشگر اپل‌واچ در مقایسه با صفحه‌‌‌ی نمایش آیفون، رنگ مشکی تیره‌‌تری دارد که می‌تواند چنین تصوری را ایجاد کند. به این‌‌ترتیب محو شدن خطوط در جایی که مرز نمایشگر تمام می‌شود، ساده‌‌تر خواهد بود.

به نظر شما چه ظرافت‌های دیگری در طراحی محصولات این کمپانی به کار رفته است؟تاريخ : سه شنبه 31 فروردين 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

در حال حاضر استفاده از wi-fi یکی از را‌ه‌های ارتباط با جهان است و این راه ارتباطی موجب آرامش و آسایش ما می‌شود و می‌توانیم در حالی که در رختخواب هستیم، در Netflix فیلم ببینیم و خوش بگذرانیم و در هر زمان و مکانی که هستیم، کارهایمان را انجام دهیم. متأسفانه تشخیص عللی که موجب کاهش سرعت وای‌فای می‌شوند، همیشه آسان نیست. یک عامل ناشناخته به طور بالقوه می‌تواند موجب نصف شدن سرعت وای‌فای شود. بنابراین، این نکته مهم است که بدانید، موقع بروز مشکلات این چنینی باید به دنبال چه چیزی بگردید.

wifi

وای‌فای برای انتقال اطلاعات از دو فرکانس رادیویی استفاده می‌کند. ۲.۴ گیگاهرتز (در استاندارد قدیمی) و ۵ گیگاهرتز (در استاندارد جدید). اغلب روتر‌های مدرن می‌توانند بین این دو فرکانس سوئیچ شوند و روترهای هوشمند می‌توانند بهترین فرکانس را برای شما انتخاب کنند. در این فرکانس‌ها، کانال‌های مختلفی وجود دارند. ۱۴ کانال از این کانال‌ها دارای فرکانس ۲.۴ گیگاهرتز و ۳۰ کانال دیگر، دارای فرکانس ۵ گیگاهرتز هستند. این‌ها اصولی هستند که wi-fi بر طبق آن کار می‌کند.

با دانستن این اصول می‌توانیم برخی از دلایل پشت پرده‌ را که موجب کاهش سرعت wifi می‌شوند، شناسایی کنیم و بهترین راه حل را برای آن‌ها بیابیم.

۱- محل قرار گرفتن روتر:

اغلب مردم اهمیت قرار دادن روتر در مکان مناسب را دست کم می‌گیرند. شاید یک جابه‌جایی کوچک در موقعیت روتر، موجب تغییر و تحولات بسیاری در سرعت وای‌فای شود.

افزایش ارتفاع در مقایسه با کاهش ارتفاع:

اگر شما هم مثل اکثر افراد، احتمالا جعبه روتر جدیدتان را هنوز باز نکرده‌اید،‌ آن‌را نزدیک یک پریز قرار داده و به برق متصل کرده‌اید و آن را به آسانی در گوشه‌ای مثل تاقچه، میز یا حتی زمین رها کرده‌اید، باید به این نکته توجه داشته باشید، ارتفاعی که روتر از سطح زمین دارد موجب تفاوت در قدرت سیگنال وای‌فای می‌شود. این بدین معنی است که اگر شما روتر خود را روی زمین یا پشت اشیاء دیگر رها کرده‌اید، این کار معمولا موجب عملکرد ضعیف‌تر آن می‌شود. در عوض اگر روتر را در بلندترین جای ممکن قرار دهید، این کار علاوه بر افزایش برد امواج رادیویی، از تداخل سایر امواج با روتر نیز جلوگیری می‌کند.

بتن و فلزات:

موادی مانند بتن و فلز، موجب مسدود شدن امواج وای‌فای می‌شوند، البته سایر اشیاء که از مواد دیگر ساخته شده‌اند نیز می‌توانند راه امواج وایرلس با عملکرد بالا را مسدود کنند. بنابراین مطمئن شوید که روتر شما توسط هیچ شئ احاطه نشده باشد، بخصوص وسایل الکترونیکی. به علاوه از قرار دادن روتر  در زیرزمین، پرهیز کنید چون در ساختمان این چنین مکان‌هایی از بتن استفاده شده است و این امر نفوذ سیگنال‌های وای‌فای را تقریبا غیر ممکن می‌کند.

فاصله از روتر:

هرچه از روتر بیشتر فاصله بگیرید، سیگنال‌های وای فای، ضعیف‌تر می‌شوند. بنابراین، بهترین مکان برای قرار دادن روتر، نزدیکترین جای ممکن به وسایل شماست، اما این روش هنگامی کاربرد دارد که یک مکان ویژه برای استفاده از دستگاه‌های خود داشته باشید.

به عبارت دیگر شما باید روتر خود را در جایی نزدیک به مرکز خانه قرار دهید. چون، امواج وای‌فای در ۳۶۰ درجه پخش می‌شوند، و از قرار دادن آن در انتهای خانه بپرهیزید. به هر حال اگر روترتان ضعیف است یا خانه بزرگ است، ممکن است نیاز به افزایش طیف امواج وای‌فای با استفاده از یک تقویت کننده یا تکرار‌گر داشته باشید. این دستگاه‌های کمکی به روتر متصل می‌شوند و با تکرار امواج موجب افزایش برد امواج وای‌فای می‌شوند.

۲- تداخل امواج وایرلس و نویز:

شاید تا کنون توجه نکرده باشید اما سیگنال‌های بی‌سیم، پیرامون شما وجود دارند و شما را احاطه کرده‌اند. حتما می‌پرسید از کجا؟ دستگاه‌های الکترنیکی، روتر وای‌فای، ماهواره‌ها، برج‌های مخابراتی و غیره.

wifi

ریچارد ویجن، تحلیل‌گر اطلاعات، نرم افزاری با نام The Architecture of Radio طراحی کرده که روی ios و اندروید قابل نصب و اجرا است. این نرم‌افزار اطلاعاتی را که توسط ماهواره‌ها و برج‌های مخابراتی و با استفاده از وای‌فای ارسال می‌شوند را دریافت و نقشه‌ای از تمامی سیگنال‌های قابل مشاهده پیرامون شما ایجاد می‌کند. من از این نرم‌افزار ا‌ستفاده کردم و شما می‌توانید نتیجه‌ی بدست آمده را در تصویر بالا مشاهده کنید.

به علاوه با این‌که امواج وای‌فای در فرکانس‌های متفاوت با دستگاه‌های دیگر قرار دارند، وجود نویز رادیویی، هنوز هم می‌تواند تداخل ایجاد کند. بعضی از علل شایع و قابل توجه این تداخلات عبارتند از:

مایکروویوها:

آیا می‌دانستید که مایکروویوها می‌توانند روی شبکه‌ی وای‌فای، تاثیر گذاشته و تداخل ایجاد کنند؟ به خصوص روی روترهای قدیمی‌تر. چون مایکروویوها در فرکانس ۲.۴۵ گیگاهرتز کار می‌کنند که فوق‌العاده به فرکانس امواج وای‌فای یعنی ۲.۴ گیگاهرتز نزدیک است. خصوصا امواج وای‌فای کانال ۲.۴ گیگاهرتز، که بین ۲.۴۱۲ گیگاهرتز و ۲.۴۷۲ گیگاهرتز منتشر می‌شوند. بنابراین مواقعی وجود دارد که فرکانس مایکروویو می‌تواند با فرکانس وای‌فای هم‌پوشانی داشته باشد و وقتی این اتفاق می‌افتد، داده‌های منتقل شده، با اختلال مواجه می‌شوند.

اغلب مایکروویوها دارای محافظی هستند که به خوبی از آن‌ها در برابر فرکانس‌های خارجی، محافظت می‌کنند. اما اگر دارای محافظ معیوب و ضعیف باشند، می‌توانند موجب ایجاد این اختلالات شوند.

دستگاه‌های بلوتوثی:

این اختلال وقتی رخ می‌دهد که گونه‌ای دیگر از ارتباطات بی‌سیم (بلوتوث) در فرکانس ۲.۴ گیگاهرتز اتفاق می‌افتد.

به صورت تئوری، دستگاهی که به درستی طراحی شده باشد باید به گونه‌ای عمل کند که مانع از ایجاد تداخل شود. به علاوه، به منظور جلوگیری از برخورد فرکانس، تولیدکنندگان دستگاه‌های بلوتوثی با استفاده از تغییر فرکانس، آن هم به صورت تصادفی و جابه‌جایی بین کانال‌های مختلف، و تغییر آن تا ۱۶۰۰ بار در ثانیه، مانع از ایجاد تداخل بین امواج می‌شوند.

دستگاه‌های بلوتوثی جدیدتر ممکن است توانایی شناسایی کانال‌های بد یا در حال استفاده را داشته باشند و از استفاده از آن‌ها اجتناب کنند.

با این حال تداخل سیگنالی می‌تواند اتفاق بیفتد. بنابراین سعی کنید روتر را از دستگاه‌هایی که دارای بلوتوث هستند، دور کنید (‌یا آن‌ها را خاموش کنید) تا ببینید آیا وجود این دستگا‌ها علت بروز مشکل کندی سرعت وای‌فای است یا خیر. به خصوص اگر آن‌ها از دستگاه‌های قدیمی بلوتوثی هستند.

چراغ‌های کریسمس:

شاید خنده‌دار باشد، اما چراغ‌های کریسمس (یا چراغ‌های رنگی و تزیینی) می‌توانند به صورت غیر مستقیم در کاهش سرعت وای‌فای نقش داشته باشند آن‌ هم به این علت که این چراغ‌ها از خود یک میدان مغناطیسی منتشر می‌کنند که با باند وای‌فای شما تداخل پیدا می‌کند. این حالت زمانی بدتر می‌شود که لامپ‌ها به صورت چشمک‌ زن باشند.

wifi

به علاوه لامپ‌های LED نیز برای شما مشکل ایجاد می‌کنند چون در برخی از آن‌ها چیپ‌هایی تعبیه شده که برای ‌آن‌ها امکان چشمک زدن را فراهم می‌کند و همین چیپ‌ها موجب تداخل الکترومغناطیسی می‌شوند. در واقع همه‌ی لامپ‌ها با ایجاد و انتشار میدان الکترومغناطیس، موجب اختلال می‌شوند که در حقیقت در اکثر موارد بسیار ناچیز و قابل چشم‌پوشی هستند. به هر حال باید روتر خود را از لامپ‌های این چنینی، دور نگه دارید.

۳- همسایگان شما:

حقیقت دنیای مدرن این است که هر خانواده‌ای برای خود یک شبکه وای‌فای دارد و این خود می‌تواند موجب تداخل کانال‌ها شود.

این عامل می‌تواند تاحدودی در خانه مشکل‌ساز باشد. به خصوص در مجتمع‌های مسکونی و آپارتمان‌هایی که روتر‌های متعدد، با فاصله‌ی کوتاه نسبت به هم قرار گرفته‌اند. تداخل کانال‌ها اغلب برای روتر‌هایی اتفاق می‌افتد که تنها فرکانس ۲.۴ گیگاهرتز را پخش می‌کنند یا این‌که دستگاهی داشته باشید که فقط سیگنال‌های وایرلس ۲.۴ گیگاهرتز را دریافت ‌می‌کند. چرا؟ به این دلیل که تنها ۱۴ کانال وجود دارد. دو روتر ممکن است در یک کانال باشند و یک فرکانس مشابه منتشر کنند و این خود تداخل ایجاد خواهد کرد.

wifi

به همین خاطر است که انتخاب یک کانال مناسب در تنظیمات روترتان اهمیت دارد. روترهای جدید می‌توانند کانال‌ها را به صورت خودکار انتخاب کنند اما برخی مواقع بهتر است خودتان بهترین کانال را پیدا کنید.

به علاوه، ممکن است سایرین بدون این‌که بدانید از شبکه‌ی شما استفاده کنند و این امر سرعت وای‌فای شما را کاهش می‌دهد. تنها کاری که بسیار اهمیت دارد و شما می‌توانید انجام دهید این است که پسورد روترتان ساده و قابل هک کردن نباشد. علاوه بر آن روتر خود را به روز کرده و آن‌ را به طور مرتب چک کنید تا دستگاه‌های مشکوک موجود در شبکه‌ی خود را شناسایی کنید.

۴- اعضای خانواده:

آیا تا به حال یک فایل حجیم را با کامپیوتر خود دانلود کرد‌ه‌اید؟ اگر این چنین بوده شما خودتان موجب کاهش سرعت وای‌فای‌تان شده‌اید. دانلود فایل‌های حجیم و سنگین می‌تواند موجب اختلال در عملکرد وای‌فای شود.

بعضی اوقات این امر اجتناب ناپذیر است (مثلا به روزرسانی سیستم عامل) اما اگر شما در حال انجام کارهایی هستید که زیاد فوری نیستند؛ سعی کنید آن‌ها را موقتا متوقف کنید.

به احتمال زیاد، با این حال کسانی که از شبکه شما استفاده می‌کنند (مثلا دوستان، هم اتاقی‌ها یا اعضای خانواده) و در حال انجام فعالیت‌های سنگین، مثل بازی و اجرای Netflix هستند، پهنای باند وسیعی را به خود اختصاص می‌دهند. در حقیقت، اگر این امر سرعت وای‌فای را کند کرده، می‌توانید ترافیک شبکه خود را از طریق فعال سازی  Quality of Service در تنظیمات روتر خود، اولویت بندی کنید.

نکته دیگر این که: ۶۰٪ بدن انسان، از آب تشکیل شده... و آب می‌تواند سرعت امواج رادیویی را کاهش دهد. قصد من این نیست که بگویم همه کسانی را که در خانه‌ی شما هستند، بیرون کنید، بلکه اطمینان یابید روتر شما در محل تجمع اعضای خانه نیست. این موضوع چندان اهمیت ندارد اما می‌تواند تاثیر گذار باشد.

نتیجه‌گیری:

۱- روتر خود را در قسمت مرکزی خانه و در جایی بلند قرار داده و از سایر اشیاء دور نگه‌ دارید.

۲- دستگاه‌های الکترونیکی دیگر را از روتر دور کنید.

۳- سیستم عامل Router خود را به روز نگه دارید و تنظیمات امنیتی آن را چک کنید.

۴- از دانلود فایل‌های سنگین در طول روز خودداری کنید.

آیا تا به حال شما با عوامل کاهنده سرعت وای‌فای مواجه شده‌اید؟ چگونه آن‌ها را برطرف کرده‌اید؟ آیا چیزی است که ما آن را نادیده گرفته‌ایم؟ اگر این چنین است در بخش دیدگاه‌ها با ما در میان بگذارید.تاريخ : سه شنبه 31 فروردين 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

  ایران و اسرائیل دو قدرت نظامی بزرگ منطقه غرب آسیا هستند که  توانمندی های نظامی  گسترده ای دارند که هرکدام در حوزه ای منحصر به فرد هستند. 

جمهوری اسلامی ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی با تحقیق و توسعه علوم نظامی و صنایع دفاعی  ، در طراحی و ساخت اکثر تجهیزات نظامی در حوزه زمینی ، هوایی، دریایی و پدافندی خود کفاست.  

ایران و اسرائیل در المان های قدرت نظامی با یکدیگر تفاوت هایی بنیادین دارند. جمهوری اسلامی ایران اعتقاد دارد ، توان نظامی بازدارند با گسترش قدرت موشکی پیروز ممکن است و "مقامات تل آویو" معتقدند که قدرت بازدارنده با گسترش توان تجهیزاتی نیروی هوایی بدست می آید. 

سوالی که مطرح می شود این است که کدام ایدئولوژی برای دو قدرت منطقه بازدارندگی ایجاد کرده؛ "گسترش توان موشکی" یا "توسعه تجهیزات و ادوات نیروی هوایی"؟  اگر به جنگ های  یک دهه اخیر نگاهی بیندازیم،  می بینیم که نیروی هوایی ارتش اسرائیل نتوانسته برای صهیونیست ها امنیت پایدار ایجاد کند؛ اما قدرت موشکی جمهوری اسلامی یک امنیت ملی قابل قبول در منطقه برای ایران به وجود آورده است.  **توان موشکی عامل جلوگیری از حمله آمریکا و اسرائیل به ایران

سرلشکر "محسن رضایی" فرمانده اسبق کل سپاه گفت: توان موشکی باعث جلوگیری از حمله دشمن به ایران شد و امروز وضعیت عراق و سوریه و یمن را ببینید که همه اینها به خاطر آمریکا به ناامنی تبدیل شده است.


فرمانده اسبق کل سپاه افزود: ما هیچ‌گاه نمیتوانیم در عرصه قدرت دفاعی متوقف شویم و ما دقیقا براساس آیه شریفه قرآن کریم که می‌گوید و  وَأَعِدُّواْ لَهُم مَّا اسْتَطَعْتُم مِّن قُوَّةٍ توانایی خود را افزایش می‌دهیم و ما به دنبال ماجراجویی نیستیم.

در جنگ 33 روزه جولای و آگوست 2006 زمانی که نیروی هوایی ارتش اسرائیل به جنوب لبنان و مواضع حزب الله حمله کرد ، مقامات نظامی این رژیم مدعی شدند ما حزب الله را از بین بردیم و این در حالی  بود که در عرض 33 روز بیش از 4 هزار موشک حزب الله به سرزمین های اشغالی اصابت کرد. 

اما در دو دهه اخیر هیچ کشوری جرات تعرض نظامی را به جمهوری اسلامی نداشته و علت آن قدرت موشکی بی بدیل ایران در منطقه غرب آسیاست. برای مثال حد فاصل سال های 2003 تا 2006 و 2011 تا 2012 که اوج تهدیدات نظامی ضد ایران مطرح گردید، توان موشکی کشورمان از هرگونه اقدام نظامی جلوگیری کرد. 

به نظر می رسد راهبرد ایران در ایجاد یک امنیت ملی پایدار با وجود دشمنان گسترده ، یک استراتژی پایدار است و تاکتیک اسرائیل در خنثی سازی حملات به سرزمین های اشغالی با توفیق مواجه نبوده است. **قدرت نظامی ایران 

ایران یکی از کشورهای مهم و استراتژیک منطقه غرب آسیا می‌باشد که جمعیتی بالغ بر 81 میلیون و 824 هزار  نفر دارد که 47 میلیون نفر نیروی انسانی آماده به کار هستند که از این میان 1 میلیون و 400 هزار نفر هر ساله در این کشور به سن نظامی می‌رسند که 545 هزار نفر از آنها نیروهای حاضر در خطوط مقدم و 1 میلیون و 800 هزار نفر دیگر به عنوان نیروی ذخیره می‌باشند. 

ایران 1 میلیون و 648 هزار و 195 کیلومتر مساحت دارد که 880 کیلومتر آن خط آبی و 5 هزار و 894 کیلومتر از مرزهای ایران نیز مشترک است و این کشور 2 هزار و 440 کیلومتر خط ساحلی دارد. 

سالانه به طور میانگین 6 میلیارد و 300 میلیون دلار برای بخش نظامی خود بودجه در نظر می‌گیرد که بخشی از این مبلغ را از طریق فروش نفت خود تامین می کند و البته بوجه نفت بستگی به مصوبات مجلس شورای اسلامی نیز دارد. مقایسه

مقایسهمقایسهجمهوری اسلامی از لحاظ انباشت ارزی و طلا 93 میلیارد و 950 میلیون دلار ذخایر در اختیار دارد که این ذخایر به همراه فروش نفت باعث افزایش توان نظامی ایران شده است و از آنجایی که ایران همیشه به عنوان اولین کشور در مقابله تندروی‌ها و اعمال تروریستی ایستاده اکنون نیز بخش از توان نظامی خود را به عنوان " نیروی مستشاری " برای از بین بردن تروریست‌های تکفیری به سوریه و عراق اعزام کرده است.  ایران همچنین  با بیش از 1650 دستگاه تانک ، بیش از 400 فروند انواع جنگنده دارای قابلیت های ویژه است.  **توان نظامی اسرائیل 

  ارتش اسرائیل با دارا بودن 4 هزار و 170 دستگاه تانک، بیش از 11 هزار تجهیزات زرهی ، 300 عراده سامانه توپخانه ای، 48 سامانه موشکی، بیش از 200 فروند هواپیمای جنگی، 141 فروند هواپیمای ترابری، 143 فروند هلیکوپتر دارای قابلیت های ویژه ای است. 


در حوزه دریایی ارتش اسرائیل با بیش از 50 فروند انواع ناوجنگی، ناوچه و زیردریایی دارای قابلیت های ویژه ای است.  البته ارتش اسرائیل جنگنده ها و تانک های بسیار پیشرفته ای دارد و در حوزه نظامی توانمندی گسترده ای دارد.
 

البته در رنکینگ تجهیزاتی ارتش اسرائیل در رتبه 16 و ایران در درتبه 21 جهان قرار دارد و این تنها به دلیل انبوه ادوات نظامی رژیم صهیونیستی است. چرا که در حوزه قابلیت های دفاعی تنها تجهیزات مطرح نیست بلکه نیروی انسانی و تاکتیک های نظامی هم یکی از المان های مهم این عرصه است.  تاريخ : سه شنبه 31 فروردين 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
در دایره‌المعارف گردشگری، سفرهای با هدف خاص برای کاوش تجربیات جدید که اغلب شامل ریسک کردن یا کنترل خطر همراه با چالش شخصی، در یک محیط طبیعی یا عجیب و غریب می‌شود، تعریفی است که درباره گردشگری ماجراجویانه ارائه شده است. ایران به واسطه مناطق کوهستانی، بیابان‌های صعب‌العبور و جنگل‌های انبوه یکی از کشورهایی است که قابلیت‌های بالایی در گردشگری ماجراجویانه دارد؛‌ این نوع گردشگری بیشتر مورد توجه قشر جوان گردشگر است و با وجود دشواری در دنیا هواداران بی‌شمار دارد.

آب و هوا و طبیعت ایران می‌تواند موقعیت منحصر به فردی را برای گردشگری ماجراجویانه در کشور فراهم کند. گردشگران ماجراجو به دنبال تجربه خطر و ریسک هستند و تقاضا نیز برای محصولات بازار علایق خاص ماجراجویانه در سطح کشوری و جهانی روبه افزایش است.  این شاخه از گردشگری علایق خاص که در ایران تقریبا ناشناخته و مغفول مانده است دهها زیر شاخه دارد که به دلیل شرایط طبیعی ایران، همه آنها امکان ایجاد و توسعه در کشور را دارند. شناخت بازار گردشگری ماجراجویانه در یک منطقه جذابیت آن منطقه را چند برابر می‌کند. البته شناخته شدن یک منطقه به عنوان قطب گردشگری ماجراجویانه نیز نیاز به برنامه ‌ریزی توسعه محصولات متنوع و بازاریابی برای آن محصولات دارد.

ماجراجویی در مناطق ترسناک یکی از جذابیت‌های گردشگری است، برای همین هر از گاهی فهرستی از جاذبه‌های گردشگری عجیب و ترسناک بیرون می‌آید که راهنمایی می‌شود برای آن‌ دسته از ماجراجویان کنجکاوی که می‌خواهند سفری سرشار از هیجان و دلهره را تجربه کنند.

بیشتر مکان‌هایی که در ایران به اصطلاح ترسناک و یا مرموز معرفی شده‌اند، داستانی عجیب و گاه باورنکردنی دارند که کنجکاوی مسافران غریبه را برمی‌انگیزد تا حتما آن منطقه را ببینند و روح کنجکاو خود را در آن محیط عجیب به چالش بکشند، مثل ریگزار جن که عنوان وحشتناک‌ترین منطقه‌ی ایران را به دوش می‌کشد و هیچ برگشتی از آن متصور نشده و یا دره‌ای که روزها زیبایی شگفت‌انگیزی دارد و شب‌ها محل گذر ارواح است و افسانه‌های دیگری از این دست که برای خزینه‌ی حمام‌های قدیمی، خانه‌های کاه‌گلی، قنات‌های باریک و عمیق و جنگل‌های انبوه روایت می‌شود؛ اکنون در این گزارش به معرفی تعدادی از این مکان های رازآلود و خوفناک می پردازیم.

کویر وحشت

مکان های ترسناک و رازآلود کشورمان را بشناسید!

«ریگ جن» یا «مثلث برمودای ایران» ، شگفت‌انگیز‌ترین، اسرار‌آمیز‌ترین و ترسناک‌ترین منطقه ایران است، با باتلاق‌های سهمگین که مرگ را برای هر موجودی زنده‌ای به ارمغان می‌آورد. اتفاقات بی‌پاسخ و توجیه نشده بسیاری در این منطقه روی داده است و نمکزار‌های این منطقه محل قتل و دفن موجوات زنده بسیاری بوده است.

کویر «ریگ جن» با وسعتی حدود ۳۸۰۰ کیلومترمربع، در جنوب غربی و غرب دشت کویر، جنوب سمنان، قرار گرفته است. هیچ گونه چشمه یا چاه آبی در این منطقه وجود ندارد. نبود منابع آب در گستره وسیع ریگ جن به همراه وجود موانع طبیعی از جمله باتلاق‌های نمک و تپه‌های ماسه‌ای مرتفع، عواملی است که این منطقه را در طول قرن‌ها از دسترسی انسان دور نگه داشته است. این منطقه، پوشش گیاهی و جانوری ندارد و تا کنون گزارشی درباره‌ی حیواناتی که احتمال دارد در اینجا زندگی کنند، ارائه نشده است. شن‌زارهای گسترده‌ی این منطقه و باتلاق‌های آن، هر انسانی را به وحشت می‌اندازد. اگر کسی بدون تجهیزات لازم به این منطقه سفر کند، گرفتار گل و لجن‌های بیابان می‌شود و به قولی، به کسانی می‌پیوندد که در این بیابان ناپدید شده‌اند.

مکان های ترسناک و رازآلود کشورمان را بشناسید!

قدیمی‌ها معتقد بودند، این سرزمین نفرین شده و پایگاه شیطان‌ها و ارواح پلید است. مردمی که در اطراف این کویر زندگی می‌کنند بر همین باور هستند که اگر کسی پایش به «ریگ جن» برسد، ناپدید و از سوی ارواح و موجودات ماورایی به قلب «ریگ جن» فرستاده می‌شود! یکی از کاوشگران می‌گوید که حتی شترهای اهالی کویر هم وقتی به این منطقه می‌رسند، می‌ایستند و حرکت نمی‌کنند. هر چند طلسم مثلث برمودای ایران ده سال پیش شکست و علی پارسا ماجراجوی ایرانی پس از چند بار تلاش ناکام بالاخره توانست از این کویر وحشتناک بگذرد.

تماشا و کاوش در این منطقه می‌تواند مورد علاقه‌ی گردشگرانی باشد که هدف‌شان از سفر، چیزی به‌جز تفریح است.
دره‌ای که محل گذر ارواح است

مکان های ترسناک و رازآلود کشورمان را بشناسید!

جزیره قشم فارغ از تمام زیبایی‌های شگفت‌انگیزش با روایت‌ها و حکایت‌های مردم بومی آن منطقه، قصه‌هایی دارد که جذابیت بسیاری از این جاذبه‌ها را دو چندان می‌کند؛ یکی از آنها "دره ستاره‌ها” است. این دره یکی از ژئوسایت‌های جزیره‌ است که در پنج کیلومتری ساحل جنوبی قشم و بعد از روستای "برکه خلف” قرار دارد.

داستان‌های وهم‌انگیزی درباره این دره که شبیه عمارتی ویران شده با دالان‌های تو در تو و شکاف‌ها و حفره‌های بسیار است، روایت می‌شود؛ به طوری که محلی‌ها با تاریک شدن آسمان گذرشان به این دره نمی‌افتد و معمولا با لبخند مسافران غریبه را برای رفتن به این دره در تاریکی منصرف می‌کنند و می‌گویند: اجنه و ارواح شب‌ها به آن رفت‌وآمد دارند.

مکان های ترسناک و رازآلود کشورمان را بشناسید!

به عقیده ی اهالی در دره ستارگان، ستاره‌ای بر زمین افتاده و قطعه‌ای از زمین را منفجر کرده و شگفتی احجام غول‌آسای این دره به خاطر برخورد همین ستاره‌ است!

ماندن در این نقطه از جزیره پس از غروب آفتاب هم برای عده‌ای نگران‌کننده و دلهره‌آور است، چون می‌پندارند با سکوت شب موجودات فرازمینی در این دره گردهم می‌آیند.

با این حال دره ستاره‌ها محلی برای شیفته‌گان پدیده‌های آسمانی است که شب‌هنگام به دور از داستان‌های خیال‌انگیز تسخیر دره توسط ارواح از بام تندیس‌ها، اجرام و پدیده‌های آسمانی را رصد کنند.جنگلی که جیغ می‌کشد

مکان های ترسناک و رازآلود کشورمان را بشناسید!

در نزدیکی‌های مشهد ابتدای روستای "سربرج” از توابع بخش طرقبه ، جنگلی انبوه دیده می‌شود که با تاریک شدن آسمان صداهای وحشت‌آوری از میان درختان آن به گوش می‌رسد که به گفته‌ی اهالی و غریبه‌هایی که به آن منطقه سفر کرده‌اند، شبیه جیغ است.

مکان های ترسناک و رازآلود کشورمان را بشناسید!

برخی ساکنان منطقه، این صداهای وحشت‌آور را از ملخ‌هایی می‌دانند که به این منطقه هجوم آورده‌اند و شب‌ها به درختان پناه می‌برند، برخی دیگر نیز عواملی ناشناخته را از جمله آب‌وهوا، دلیل به‌وجود آمدن این صداها می‌دانند. جالب است بدانید که این صداها چندسالی است که به گوش می‌رسد و قبلا از آن خبری نبوده. این منطقه در دره‌ای واقع‌ شده که رودخانه‌ای از آن می‌گذرد.این رودخانه هر سال در یک فصل خشک می‌شد، ولی از سال ۱۳۹۰، یعنی درست از سالی که این صداها از جنگل شنیده می‌شود، همچنان آب در آن جریان دارد و همین امر باعث جلب توجه مردم و به تبع آن، ترس آن‌ها از این پدیده‌ی شگفت‌انگیز شده است، وحشتی که می‌تواند گردشگران کنجکاو را به‌ سوی خود جلب کند و این جنگل می تواند برای آنهایی که قصدشان از سفر تجربه ترس است و ترشح آدرنالین، کمپ زدن در آن گزینه خوبی برایشان باشد.گورستانی برای جن‌ها

مکان های ترسناک و رازآلود کشورمان را بشناسید!

در جنوب شرقی‌ترین نقطه ایران، گورستانی با سنگ قبرهای عظیم‌الجثه مکانی جالب برای ماجراجویانی است که به دنیای ماورالطبیعه علاقه دارند. "گورستان جن” در روستای تیس نزدیک شهر چابهار در استان سیستان و بلوچستان، همان جایی است که سنگ قبرهای بزرگ و عجیبی دارد و محلی‌ها را به این باور رسانده که این گورها محل دفن آدمیزاد نیست.

تیس روستایی باستانی با قدمتی نزدیک به ۲۳۰۰ سال است که مردم آن حوالی داستان‌های عجیبی درباره‌اش می‌گویند و آن را محل زندگی جن‌ها می‌دانند. گورستان جن که مردم بلوچ‌ به آن "جن سنط” می‌گویند، نمونه‌ای از این باورهاست.

مکان های ترسناک و رازآلود کشورمان را بشناسید!

در گورستان جن، قبرها کنار هم روی سطحی صخره‌ای حفر شده‌اند که این شیوه‌ی حفاری پرسش‌های زیادی را بوجود آورده و در نهایت پاسخ را به دنیای از ما بهتران کشانده. بومی‌ها معتقدند، با تاریک شدن هوا جن‌ها بر سر مردگان خود مویه می‌کنند و هرکس شبانه گذرش به این گورستان افتد، مورد نفرین آن‌ها قرار می‌گیرد و بعد از چند روز با عذابی سخت می‌میرد.‌غار قاتل

مکان های ترسناک و رازآلود کشورمان را بشناسید!

حفره‌ها و تنگناهای عمیق سرشار از سکوت و سیاهی‌ و حتی گاهی صدای جانورانی چون خفاش‌ها در دالان‌های تنگ ، همیشه مکان‌هایی هیجان‌انگیز برای ماجراجویی بوده‌اند.

غار پَراو در ۱۲ کیلومتری شمال شرقی کرمانشاه نزدیک روستای چالآبه در ارتفاع ۳۰۵۰ متری میدان جنوبی قله کوه پراو با ۷۵۱ متر عمق با ۲۶ حلقه چاه، یکی از عمیق‌ترین و صعب‌العبورترین غارهای جهان است.عمیق‌ترین چاه پرآو ۴۲ متر عمق دارد، دهنه‌ی ورودی غار کاملا چاهی است و ورود به آن به گردشگران معمولی و حتی غارنوردان غیرحرفه‌ای اصلا توصیه نمی‌شود.

مکان های ترسناک و رازآلود کشورمان را بشناسید!

برودت دمای هوا در پرآو به دلیل آب جاری داخل آن که حاصل ذوب شدن یخچال‌های زیرزمینی است می باشد، این دما همیشه بین یک و سه درجه سانتی‌گراد است و همین مساله پیمایش غار را سخت می‌کند. جدا از این، گذرگاه‌های تنگ و خرچنگ‌روها، ریزشی بودن برخی از قسمت‌های غار، تراورس‌های خطرناک و چاه‌های عمیق، پرآو را در دنیا به غاری صعب‌العبور و سخت تبدیل کرده، به‌ طوریکه پنج غارنورد ایرانی جان خود را در این غار از دست داده‌اند و اجساد برخی از آن‌ها هیچ‌وقت به بیرون از غار منتقل نشده است.


تاريخ : سه شنبه 31 فروردين 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

هر ساله شرکت های بزرگ تلفن های هوشمند با طراح های جدید و مشخصات سخت افزاری قدرتمند وارد چالش بزرگی می شوند. بعضی از این شرکت ها برای ایجاد رقابت تمام سعی و تلاش خود را به کار می برند تا از بهترین تکنولوژی روز دنیا در کالاهای خود استفاده کنند و بتوانند از رقبای خود سبقت بگیرند. همین علت باعث می شود انتخاب مشتری برای خرید یک گوشی مناسب کمی دشوار به نظر برسد.

 
 
بهترین گوشی های 1 نیم میلیونی+ لیست قیمت
 
 

امروز قصد داریم بهترین تلفن های همراه با قیمت بالای1 میلیون تومان را زیر زره بین قرار دهیم تا هنگام خرید برترین را انتخاب کنید.

 
 
 
HTC One M9 Plus 
 
 
بهترین گوشی های 1 نیم میلیونی+ لیست قیمت
 
 
ویژگی:
 
صفحه‌ی نمایش با رزولوشن و روشنایی مطلوب
وجود حسگر اثر انگشت
دوربین‌هایی با رزولوشن بالا
طراحی فلزی یکپارچه
سخت‌افزار قدرتمند
امکان استفاده از کارت حافظه‌ی جانبی
 
 
مشخصات فنی:
 
پردازنده مرکزی: Octa Core CPU
نوع پردازنده: 64 بیت
فرکانس پردازنده‌: 2.2 گيگاهرتز
پردازنده گرافیکی:  PowerVR G6200
رزولوشن عکس:  20 مگاپیکسل
حافظه: 32 گیگابایت حافظه داخلی تا ظرفیت 128 گیگابایت
رم: 3 گیگابایت
اندازه: 5.2 اینچ
 
معایب:
 
عدم تقارن در طراحی ظاهری در مقایسه با M9
عملکرد نه چندان خوب حسگر اثر انگشت
 
 
1,730,000  تومان
 
 
 
 
Samsung Galaxy S6 DUOS 32GB SM-G920FD
 
بهترین گوشی های 1 نیم میلیونی+ لیست قیمت
 
 
ویژگی:
 
پشتیبانی از دو سیم کارت به طور همزمان
بدنه‌ی تمام فلزی با روکش لایه‌ی محافظ گوریلا گلس4
نمایش‌گر 5.1 اینچی با بیشترین میزان تراکم پیکسلی تا زمان معرفی (577ppi)
شارژ بی‌سیم و قابلیت شارژ سریع
سیستم پرداخت «سامسونگ پی»
حسگر اثر انگشت دقیق و سریع (در مقایسه با گلکسی اس5)
رابط کاربری بهینه شده
دوربین 16 مگاپیکسلی باکیفیت با فاصله‌ی کانونی 1.9
عملکرد یکپارچه 64 بیتی (بین پردازش‌گر و سیستم‌عامل)
 
مشخصات فنی:
 
پردازنده مرکزی: Quad-core Cortex-A53 + Quad-core Cortex-A57 CPU
نوع پردازنده: 64 بیت
فرکانس پردازنده‌: 1.5 گيگاهرتز
پردازنده گرافیکی:  PowerVR G6200
رزولوشن عکس:  16 مگاپیکسل
حافظه: 32 گیگابایت حافظه داخلی
رم: 3 گیگابایت
اندازه: 5.1 اینچ
 
معایب:
 
لنز دوربین برجسته
شارژدهی متوسط باتری
 
 
1,790,000  تومان
 

 
 
 
LG V10
 
 
بهترین گوشی های 1 نیم میلیونی+ لیست قیمت
 
 
ویژگی:
 
ساخته شده از بدنه‌ای مقاوم در برابر ضربه، نمک و ...
دوربین‌های فوق‌العاده با کیفیت
نمایشگری بزرگ با تراکم پیکسلی بالا
 
 
مشخصات فنی:
 
پردازنده مرکزی: Quad-core Cortex-A53 
نوع پردازنده: 64 بیت
فرکانس پردازنده‌: 1.4 گيگاهرتز
پردازنده گرافیکی:  Adreno 418
رزولوشن عکس:  16 مگاپیکسل
حافظه: 32 گیگابایت حافظه داخلی تا ظرفیت 128 گیگابایت
رم: 4 گیگابایت
اندازه: 5.7 اینچ
 
معایب:
 
وزن نسبتا بالا
 
 
1,760,000  تومان
 

 
 
Apple iPhone SE 16 GB
 
 
بهترین گوشی های 1 نیم میلیونی+ لیست قیمت
 
 
ویژگی:
 
سخت‌افزار قدرتمند بر پایه‌ی تراشه‌ی A9 + دو گیگابایت رم 
دوربین اصلی 12 مگاپیکسلی 
ابعاد مناسب برای دست‌های کوچک + مجهز به حسگر اثرانگشت 
بازه‌ی قیمتی مناسب در مقایسه با سایر آیفون‌ها
 
 
مشخصات فنی:
 
پردازنده مرکزی: Dual-core Twister CPU
نوع پردازنده: 64 بیت
فرکانس پردازنده‌: 2.8 گيگاهرتز
پردازنده گرافیکی:  PowerVR GT7600
رزولوشن عکس:  12 مگاپیکسل
حافظه: 16 گیگابایت حافظه داخلی
رم: 2 گیگابایت
اندازه: 4 اینچ
 
 
معایب:
 
حافظه‌ی داخلی کم به علت حجم بالای سیستم‌عامل 
دوربین سلفی با کیفیت پایین
 
 
1,800,000  تومان
 

 
 
Huawei Mate 8 Dual SIM 32GB
 
 
بهترین گوشی های 1 نیم میلیونی+ لیست قیمت
 
 
ویژگی:
 
سخت افزاری قدرتمند + 3 گیگابایت رم 
نمایشگر 6 اینچی با تراکم مناسب
پشتیبانی از دو سیم‌کارت و شبکه‌ی 4G
باتری با ظرفیت بالا
 
 
مشخصات فنی:
 
پردازنده مرکزی: Quad-core Cortex-A72
نوع پردازنده: 64 بیت
فرکانس پردازنده‌: 2.3 گيگاهرتز
پردازنده گرافیکی:  Mali-T880 MP4
رزولوشن عکس:  16 مگاپیکسل
حافظه: 32 گیگابایت حافظه داخلی تا ظرفیت 128 گیگابایت
رم: 3 گیگابایت
اندازه: 6 اینچ
 
معایب:
 
ابعاد نسبتا بزرگ برای دست های کوچک
 
 
1,730,000  تومان


تاريخ : سه شنبه 31 فروردين 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
سالانه محصولات زیادی در دنیای تکنولوژی معرفی می‌شوند که برخی از آنها به تولید انبوه می‌رسند و برخی دیگر در حد یک طرح مفهومی باقی می‌مانند. بی‌تردید بسیاری از این محصولات با هدف تسهیل زندگی ما روانه بازار می‌شوند. 

هر سال با پیشرفت علم و تکنولوژی، محصولات متنوع زیادی با اهداف مختلف وارد بازار می‌شوند که برخی از آنها با موفقیت زیادی همراه هستند و برخی دیگر نمی‌توانند از عهده‌ی انتظارات برآیند و با شکست روبرو می‌شوند. 

۵۲ محصول فناورانه‌ که نمی‌دانید به آنها نیاز دارید (قسمت چهارم- پایانی)

اما در حالی که تصور می‌کنید میان انبوهی از گجت‌ها گم شده‌اید، پیدا کردن آن چیزی که مطلوب شما است، کار سختی خواهد بود. در ادامه قصد داریم به معرفی قسمت دوم ۵۲ محصول فناورانه‌ای بپردازیم که شاید تا کنون نمی‌دانستید به آنها نیاز دارید.

۴۰- Booq Shadow Messenger Bag

۵۲ محصول فناورانه‌ که نمی‌دانید به آنها نیاز دارید (قسمت چهارم- پایانی)
عاشقان فناوری، همیشه وسایل زیادی را همراه خود دارند. به همین دلیل برند Booq تصمیم گرفته با عرضه کیف Shadow محصولی کامل و عالی را در اختیار شما قرار دهد. این کیف کج دارای طراحی ساده و زیبا و کیفیت ساخت بالا است که می‌توانید به عنوان یک گیک، هر چیزی که لازم دارید را همراه خود داشته باشید. به سادگی می‌توان یک مک‌بوک ۱۵ اینچی و دیگر لوازم مورد نیاز را داخل این کیف قرار داد.۴۱- Samsung Gear S2 Smartwatch

۵۲ محصول فناورانه‌ که نمی‌دانید به آنها نیاز دارید (قسمت چهارم- پایانی)

ساعت‌های هوشمند طی سال‌های اخیر پیشرفت قابل توجهی داشته‌اند و با توجه به محصولات موجود می‌توان تکامل خوبی را در آنها دید. گرچه هنوز خیلی‌ها معتقدند ساعت‌های هوشمند جزو کالاهای لوکس به شمار می‌روند ولی بسیاری از کارشناسان و کاربران نظر مخالف دارند. از همین رو کمپانی‌هایی چون سامسونگ تلاش دارند تا بهترین ساعت‌های هوشمند را در اختیار خریداران قرار دهند.

گیر اس ۲ سامسونگ یکی از بهترین نمونه‌های موجود در بازار است که از یک نمایشگر سوپر امولد با حلقه‌ی چرخان در کنار صفحه‌ی ساعت بهره می‌برد. این ساعت به سیستم عامل تایزن مجهز شده و در دو نسخه‌ی اسپورت و کلاسیک روانه بازار شده است. این ساعت تنها با گوشی‌های هوشمند اندوریدی سازگار می‌شود و فعلا کاربران آی‌اواس نمی‌توانند از آن لذت ببرند.۴۲- Skullcandy Grind Headphones

۵۲ محصول فناورانه‌ که نمی‌دانید به آنها نیاز دارید (قسمت چهارم- پایانی)

هدفون اسکول‌کَندی علاوه بر طراحی جذاب و زیبای خود، رنگ‌بندی زیبایی هم دارد. خروجی صدای عالی و بی‌نقص را باید امضای محصولات این برند بدانیم که حرفه‌ای‌ها دنبال آن هستند. دکمه برقراری تماس به طرز هوشمندانه‌ای روی گوشی این هدفون تعبیه شده تا Skullcandy Grind یکی از بهترین گزینه‌ها در این بخش باشد. مدل سفید رنگ آن که در تصویر نشان داده شده یکی از زیباترین مدل‌ها است.۴۳- Roku Streaming Stick

۵۲ محصول فناورانه‌ که نمی‌دانید به آنها نیاز دارید (قسمت چهارم- پایانی)

دانگل پخش محتوای آنلاین روکو یکی از کوچک‌ترین نمونه‌های موجود در بازار است که می‌توانید به سادگی آن را همراه خود داشته باشید. این دانگل می‌تواند محتوای فول‌اچ‌دی سرویس‌های مختلف پخش آنلاین را نمایش دهد و به خوبی با سرویس‌های مختلف ارتباط برقرار می‌کند. همچنین با استفاده از اپلیکیشن در نظر گرفته شده می‌توانید محتوای گوشی خود را دریافت کرده و پخش کنید. این گجت یکی از بهترین نمونه‌ها در بین رقبای خود است.۴۴- HP Stream 11 PC

۵۲ محصول فناورانه‌ که نمی‌دانید به آنها نیاز دارید (قسمت چهارم- پایانی)

لپ‌تاپ استریم ۱۱ اچ‌پی یکی از پایه‌ای‌ترین کامپیوترهای شخصی مبتنی بر ویندوز است که برای رقابت با کروم‌بوک‌ها وارد بازار شده و قیمت بسیار مناسبی دارد. این محصول به یک نمایشگر ۱۱.۶ اینچی اچ‌دی مجهز شده، طراحی جمع‌وجوری دارد و از کیفیت ساخت بالایی بهره می‌برد.

شما می‌توانید این نوت‌بوک در رنگ‌بندی جذاب خریداری کنید. به همین دلیل استریم ۱۱ اچ‌پی می‌تواند گزینه‌ی مناسبی برای دانش‌آموزان باشد. با خرید این لپ‌تاپ، امکان استفاده‌ی رایگان از بسته‌ی آفیس ۳۶۵ مایکروسافت به مدت یک سال و ۱۰۰ گیگابایت فضای ابری روی سرویس وان‌درایو به مدت ۲ سال در اختیار شما قرار می‌گیرد.۴۵- Amazon Fire TV

۵۲ محصول فناورانه‌ که نمی‌دانید به آنها نیاز دارید (قسمت چهارم- پایانی)

نسل جدید تلویزیون اینترنتی آمازون که برای رقابت مستقیم با اپل تی‌وی معرفی شده، محصولی قدرتمند با پشتیبانی از ویدیوهای 4K و کارت حافظه‌ی خارجی است. به کمک فایر تی‌وی علاوه بر کتابخانه‌ی جذاب آمازون، می‌توانید محتوای سرویس‌های مشهوری چون نت‌فلیکس را بر روی تلویزیون خود پخش کنید. 

همچنین امکان اجرای اپلیکیشن‌ها و بازی‌های اندروید روی دستگاه شما وجود دارد تا علاوه بر تماشای محتوای مالتی‌مدیا بتوانید از بخش سرگرمی نیز لذت ببرید. فایر‌ تی‌وی آمازون می‌تواند جایگزین خوبی برای اپل تی‌وی باشد ولی برای استفاده از آن باید اکانت Amazon Prime داشته باشید.۴۶- Heavy Leather NYC Wrist Camera Strap

۵۲ محصول فناورانه‌ که نمی‌دانید به آنها نیاز دارید (قسمت چهارم- پایانی)

این بند دوربین که روی مچ شما بسته می‌شود، توسط Heavy Leather NYC از چرم ایتالیایی اصل در آمریکا تولید شده است. علاوه بر بستن بند در کناره‌های دوربین، امکان بستن قسمت زیر دوربین نیز فراهم شده تا با خیال راحت به عکاسی بپردازید. در مجموع این بندی چرمی نمونه‌ای زیبا، سبک و کاربردی است که گزینه‌ی مناسبی برای دوربین‌های بدون آینه به شمار می‌رود.۴۷- B & O Play Beolit 15 Speaker

۵۲ محصول فناورانه‌ که نمی‌دانید به آنها نیاز دارید (قسمت چهارم- پایانی)
Bang & Olufsen به تولید محصولات جذاب و با کیفیت مشهور است. اسپیکر Play Beolit 15 همانند دیگر محصولات این کمپانی کیفیت ساخت بالایی دارد و از بلوتوث نسخه‌ی ۴.۰ و ارتباط باسیم پشتیبانی می‌کند. این محصول زیبا عمر باتری فوق‌العاده‌ی دارد و حداکثر توان آن به ۲۴۰ وات می‌رسد.

بند چرمی این اسپیکر نه تنها آن را زیباتر کرده، بلکه باعث شده تا بتوانید به راحتی این اسپیکر را حمل کنید. اگر نمی‌خواهید هزینه‌ی زیادی بپردازید و تمایل دارید محصولی زیبا و کاربردی داشته باشید، اسپیکر Play Beolit 15 برای شما طراحی شده است.۴۸- Sony Playstation 4

۵۲ محصول فناورانه‌ که نمی‌دانید به آنها نیاز دارید (قسمت چهارم- پایانی)

پلی‌استیشن ۴ سونی خیلی نیاز به تعریف ندارد. این کنسول در حال حاضر پرفروشترین محصول کلاس خود در بازار آمریکا است. پلی‌استیشن ۴ سونی نه تنها یک پلتفرم عالی برای بازی با مجموعه‌ای از عناوین انحصاری است، بلکه قابلیت تبدیل شدن به یک مرکز سرگرمی جذاب خانگی را دارد. این دستگاه می‌تواند محتوای سرویس‌هایی چون نت‌فلیکس، آمازون، اچ‌بی‌او و یوتیوب را پخش کند.۴۹- Amazon Fire

۵۲ محصول فناورانه‌ که نمی‌دانید به آنها نیاز دارید (قسمت چهارم- پایانی)

آمازون فایر با قیمت پایه‌ی ۵۰ دلار، تبلت جذابی است. این تبلت بر خلاف برچسب قیمت خود می‌تواند برای وب‌گردی، کار با شبکه‌های اجتماعی و پخش محتوای آنلاین آمازون شامل انواع فیلم و برنامه‌های تلویزیونی عالی باشد. تبلت آمازون فایر توسط خرده‌فروشان مشهوری در سراسر جهان به فروش می‌رسد.۵۰- Apple Watch

۵۲ محصول فناورانه‌ که نمی‌دانید به آنها نیاز دارید (قسمت چهارم- پایانی)

بی‌شک وقتی از ساعت هوشمند گیر اس 2 سامسونگ صحبت کردیم، نمی‌توانیم به سادگی از کنار اپل واچ عبور کنیم. این ساعت هوشمند که پرفروش‌ترین مدل در این بخش بوده یک ساعت کامل با عملکردی عالی است که به خوبی می‌تواند در کنار گوشی آیفون قرار بگیرد. این ساعت در نسخه‌های مختلف وارد بازار شده که نمونه‌ی خاص آن با قیمت بیش از ۱۰ هزار دلار توسط افراد مشهور استفاده می‌شود. ولی اگر قصد خرید مدل ارزان‌تر این ساعت را دارید، می‌توانید به نسخه‌ی اسپورت فکر کنید.۵۱- Sony MDR-ZX110Nc Noise-Canceling Headphones

۵۲ محصول فناورانه‌ که نمی‌دانید به آنها نیاز دارید (قسمت چهارم- پایانی)

هدفون MDR-ZX110NC به لطف سیستم کاهش نویز خود صدایی شفاف و با کیفیت را در اختیار شما قرار می‌دهد. این هدفون ۵۰ دلاری هر آنچه که از یک هدفون با قابلیت حذف نویزهای اضافی را داشته باشید برآورده خواهد کرد. ضمن اینکه نمی‌توان از زیبایی و کیفیت ساخت سونی غافل شد.۵۲- Microsft Lumia 950XL

۵۲ محصول فناورانه‌ که نمی‌دانید به آنها نیاز دارید (قسمت چهارم- پایانی)

اما آخرین محصول فناورانه‌ای که به شما معرفی می‌کنیم لومیا ۹۵۰ ایکس‌ال به عنوان یکی از پرچمداران سال ۲۰۱۵ مایکروسافت است. این گوشی به یک نمایشگر ۵.۷ اینچی با رزولوشن کواد اچ‌دی، سیستم شارژ بی‌سیم، و خنک‌کننده‌ی مایع مجهز شده که به لطف دیسپلی‌داک اختصاصی مایکروسافت می‌توانید از آن به عنوان یک کامپیوتر کامل استفاده کنید.


تاريخ : سه شنبه 31 فروردين 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
؛شاید اگر بحث آفرود را کنار بگذاریم، اصلی‌ترین رسالت خودروهای شاسی‌بلند، خانوادگی بودن آن‌هاست. قطعاً کسی برای سرعت بالا یا رانندگی دیوانه‌وار سراغ یک SUV نمی‌رود. اگرچه امروزه خودروهای SUV بسیار توانمند هستند ولی همان‌طوری که اشاره شد، جنبه راحتی و خانوادگی بودن آن‌ها بسیار پررنگ‌تر است. امروزه کمتر خودروسازی را می‌تواند یافت که دست‌کم یک مدل SUV تولید نکرده باشد، چه برسد به مرسدس بنز و آئودی که به‌خوبی چم‌وخم این کار را یاد گرفته‌اند. به همین بهانه می‌خواهیم بازهم دو آلمانی دیگر را به جان هم بیندازیم و از میان دو خودرو خوب، گزینه بهتر را انتخاب کنیم. مرسدس GLC در برابر آئودی Q5.

تازه وارد پرادعا، مرسدس GLC در برابر آئودی Q5

مقایسه ظاهری:

مرسدس نا به حال (در انگلستان) در سایز GLC،  خودروی SUV معرفی نکرده بود. اما اگر بازار جهانی را در نظر بگیریم، مرسدس GLC جانشین خودروی GLK شد. این خودرو با جلوپنجره شبیه سی کلاس (پلتفرم کلی GLC برخاسته از سی کلاس است.)، خط و خطوطی منحنی وار و بسیار نرم، در کنار قیافه خشن، ابهت و لطافت خاصی را ارائه می‌دهد. ابهت را می‌تواند مدیون چراغ‌های جلو و ورودی‌های هوای زیر آن‌ها دانست و لطافت را نیز باید مرهون چراغ‌های قوس‌دار عقب پنداشت. البته مدل‌های اسپرت و اسپرت AMG با چراغ‌های LED دار و رینگ‌های بزرگ‌تر، خوش‌تیپ‌تر و هولناک‌تر از مدل پایه به نظر می‌رسند.

تازه وارد پرادعا، مرسدس GLC در برابر آئودی Q5

هرچقدر که GLC چهره جدیدی برای ماست، آئودی Q5 را باید رفیق چندساله جاده‌ها دانست. چهره Q5 نه به اندازه X3 خشن و تهاجمی است و نه مثل GLC لطافتی خاصی دارد. اگرچه ظاهر آن همچنان، کمی قدیمی به نظر می‌رسد ولی بدین معنا نیست که خودروی جذابی نیست. به‌جرئت می‌توان گفت که آئودی Q5 به‌ویژه نسخه S-Line آن، یکی از خوش‌چهره‌ترین SUV های اروپایی است. در مقایسه با GLC، شاید آئودی بهتر بتواند تعریف ما را از یک SUV نمایش دهد. البته نمی‌خواهیم منکر طراحی مدرن مرسدس شویم، اما آن طراحی که ما تابه‌حال به‌عنوان یک SUV شناخته‌ایم، در Q5 بیشتر نمایان است.

تازه وارد پرادعا، مرسدس GLC در برابر آئودی Q5
 
تازه وارد پرادعا، مرسدس GLC در برابر آئودی Q5

مقایسه اتاق‌ها:

همان چیزی که از یک سی کلاس و حتی شاید اس کلاس انتظار داریم، در GLC نیز نمایان است. داشبورد خوش‌رنگ با طراحی زیبا، سیستم اطلاعات و سرگرمی با صفحه‌نمایش بزرگ در وسط داشبورد، به همراه یک کنترلر لمسی جدید. شاید سیستم اطلاعات سرگرمی COMAND همانند MMI در آئودی یا xDrive در بی‌ام‌دبلیو مخاطب پسند نباشد؛ ولی بااین‌حال، امکانات زیادی را ارائه می‌دهد.

تازه وارد پرادعا، مرسدس GLC در برابر آئودی Q5

بخش داخلی آئودی Q5 در طی سال‌ها ثابت کرده است که بسیار بادوام و باکیفیت است ولی در کنار رقبای جدید کمی عقب‌مانده‌تر به نظر می‌رسد. همچنین Q5از نسخه جدید سیستم اطلاعات و سرگرمی MMI استفاده نکرده است و کیلومترشمارهای آن نیز برخلاف مدل‌های جدید آئودی که دیجیتالی هستند، همچنان آنالوگ باقی‌مانده است و توان نمایش سیستم اطلاعات MMI و رهیاب را ندارد. اگرچه شاید داخل Q5 زیبایی رقبای امروزی نداشته باشد ولی ثابت کرده است که ازلحاظ کیفیت کمبودی ندارد.

تازه وارد پرادعا، مرسدس GLC در برابر آئودی Q5

ازنظر گنجایش نیز دو خودرو شرایط یکسان و البته بسیار خوبی دارند. 550 لیتر فضای داخلی GLC در برابر Q5 با 560 لیتر. البته به این موضوع نیز باید اشاره کرد که وقتی صندلی‌ها خوابانده شوند، مرسدس GLC با گنجایش 1600 لیتری، 40 لیتر بیشتر از Q5 فضا فراهم می‌کند. در کل، هر دو خودرو فضای بسیار مناسبی را برای تمام سرنشینان فراهم می‌آورند و هر دو سربلند از این بخش خارج می‌شوند.

تازه وارد پرادعا، مرسدس GLC در برابر آئودی Q5

رانندگی:

شاید بهترین رویکرد مرسدس GLC را باید رانندگی دل‌چسب و راحت و هندلینگ فرز و منعطف آن دانست. سیستم چهارچرخ محرک در همه مدل‌ها اعمال‌شده است و باعث می‌شود تا وقتی پشت فرمان هستید، استحکام خودرو را درحرکت حس کنید. چهار حالت رانندگی روی خودرو موجود است که اگر علاقه‌مند باشید می‌توانید با خرید پک، ضمن اضافه کردن حالت‌های جدید، سیستم سازگاری کمک‌فنرها با شرایط جاده در ضمن استفاده از پمپ هوا را نیز به خودرو بیفزایید. این را در نظر بگیرید که  GLCتنها خودرو در دسته خود است که چنین کمک‌فنرهایی را ارائه می‌دهد.

تازه وارد پرادعا، مرسدس GLC در برابر آئودی Q5

آئودی Q5 نیز همانند GLC در تمامی مدل‌ها از سیستم چهارچرخ محرک کواترو بهره می‌برد که باعث می‌شود یک رانندگی مطمئن و پایدار با خودرو را تجربه کنید. علاوه بر این هندلینگ غیر لغزنده خودرو در کنار سیستم Body Control (خم شدن خودرو به داخل سمت داخل پیچ‌ها)، رانندگی شیرینی را برایتان به ارمغان می‌آورد. نکته منفی در مورد Q5 این است که وقتی رینگ‌های بزرگ روی آن نصب شوند، آن راحتی و نرمی خودرو متأسفانه از بین می‌رود و سواری خودرو کمی خشن و سرکش می‌شود.

تازه وارد پرادعا، مرسدس GLC در برابر آئودی Q5

درزمینهٔ آفرود، این مرسدس هست که بازهم گوی سبقت را از هم‌وطن خود می‌رباید. به‌ویژه اگر پک 653 دلاری را هم روی GLC نصب نمایید. سیستم‌های هوشمند کمک‌فنرهای جدید این اجازه را به شما می‌دهد که ارتفاع خودرو را بالا ببرید. همچنین استفاده از بامپرهای مخصوص باعث شده است تا به هنگام گذر از شیب‌های تند، کار سختی پیش رو نداشته باشید. البته Q5 هم درزمینهٔ آفرود خودرو کم بضاعتی نیست ولی در کنار رقیب خود حرفی برای گفتن ندارد.

تازه وارد پرادعا، مرسدس GLC در برابر آئودی Q5

مقایسه موتورها:

همان‌طور که در مقایسه قبلی هم اشاره شد، مرسدس GLC از موتور 2.1 لیتری دیزلی در دو مدل استفاده می‌کند. یکی با خروجی 168 اسب بخار که صفر تا صد آن 8.3 ثانیه است و دیگری با خروجی 204 اسب بخار که صفرتا صد فقط 0.7 ثانیه کمتر از موتور ضعیف‌تر است. حقیقت آن است که همان‌طور که در مقایسه با X3 هم اشاره شد، این دو موتور تفاوت خاصی باهم ندارند. هر دو این موتورها به یک جعبه‌دنده نه سرعته متصل می‌شود. قطعاً با توجه به تفاوت کم دو موتور، نسخه 168 اسب بخاری برای خرید پیشنهاد می‌شود، مگر اینکه واقعاً برای راننده حرفه‌ای باشید و به آن تفاوت کم هم رحم نکنید.

تازه وارد پرادعا، مرسدس GLC در برابر آئودی Q5

البته اگر موتورهای دیزلی را به هر دلیلی نمی‌پسندید، بهتر است تا پایان سال 2016 میلادی منتظر باشید چون یک مدل از GLC با نام 350e قرار است با موتور بنزینی-الکتریکی هیبرید عرضه شود. البته این مدل جدید قرار است از پیشرانه بهبودیافته‌ای نسبت به این مدل بهره ببرد و آلایندگی کمتری هم داشته باشد. علاوه بر این‌ها یک مدل AMG 43 نیز احتمالاً با موتور بنزینی V6 تویین توربو عرضه خواهد شد.

تازه وارد پرادعا، مرسدس GLC در برابر آئودی Q5

می‌رسیم به پیشرانه آئودی Q5. طیف موتورهای موجود برای Q5 وسیع‌تر است. یک موتور توربو شارژ 2 لیتری با 225 اسب بخار و چهار موتور مختلف دیزلی دیگر. دو مورد از این موتورهای دیزلی 2 لیتری هستند و با خروجی‌های 148 و 187 اسب بخار عرضه می‌شوند که صفر تا صد هر نسخه به ترتیب 10.8 و 8.4 ثانیه است.  پس از این‌ها یک موتور 3 لیتری V6 دیزلی با خروجی 245 اسب بخار و صفر تا صد 7.1 ثانیه نیز موجود است. موتور دو لیتری به‌عنوان استاندارد در نسخه‌های معمولی با جعبه‌دنده 6 سرعته دستی عرضه خواهد شد؛ اما برای موتور سه لیتری از جعبه‌دنده هشت سرعته اتوماتیک استفاده خواهد شد.

اگر به دنبال آدرنالین و هیجان هستید، احتمالاً باید سراغ نسخه تیونینگ شده Q5 با موتور تویین توربو V6 با خروجی 313 اسب بخار بروید که با صفر تا صد 5.1 ثانیه، یکی از سریع‌ترین SUV های بازار خودرو است.


تازه وارد پرادعا، مرسدس GLC در برابر آئودی Q5

قیمت:

پایین‌ترین مدل مرسدس GLC باقیمت 49,733 دلار عرضه می‌شود؛ ولی اگر به دنبال آپشن‌های بیشتر و موتور قوی‌تر هستید، باید چیزی حدود 64 هزار دلار خرج کنید که باید قبول کنیم برای رانندگان غیرحرفه‌ای، ولخرجی است. مصرف سوخت GLC یک لیتر به ازای هر 24 کیلومتر است و میزان تولید گاز کربن دی‌اکسید نیز 129 گرم به ازای هر کیلومتر است که چندان هم بد نیست.

تازه وارد پرادعا، مرسدس GLC در برابر آئودی Q5

آئودی با مدل‌های متنوع‌تر، قیمت‌های متفاوتی هم دارد ولی اگر بخواهیم رنج قیمت Q5 را مشخص کنیم، باید بگوییم که ارزان‌ترین نسخه آن حدوداً 45,500 دلار قیمت دارد. درست است که این نسخه از پایین‌ترین مدل GLC ارزان‌تر است ولی موتور آن نیز ضعیف‌تر از GLC است. همچنین جعبه‌دنده آن نیز دستی است. احتمالاً اکثر خریداران Q5 به دنبال نسخه دولیتری دیزلی با 187 اسب بخار باشند که چیزی در حدود 49,300 دلار قیمت دارد و با اضافه شدن آپشن های S-Line هم احتمالاً 3500 تا 7000 دلار هم به قیمتش افزوده شود. نسخه شش سیلندر Q5 باقیمتی نزدیک به 55 هزار دلار ارائه می‌شود. حال اگر مدل SQ5 را برگزینید این مقدار به 64,700 دلار افزایش می‌یابد و درنهایت اگر بهترین مدل SQ5 را هدف قرار دهید باید بیش از 71 هزار دلار هزینه کنید. حتی از بالاترین مدل GLC هم بسیار گران‌تر است. مدل‌های بنزینی و V6 مصرفی کمتر از یک لیتر در 17 کیلومتر دارند.

تازه وارد پرادعا، مرسدس GLC در برابر آئودی Q5

نتیجه:

هرکدام را که انتخاب کنید، سخت امکان دارد که پشیمان شوید. مرسدس GLC با طراحی خارجی و داخلی مدرن‌تر، رانندگی راحت‌تر و بهسوزی مناسب، انتخاب خوبی است. اگر به دنبال یک خودرو ارزان‌قیمت در این دسته هستید Q5 خودروی خوبی است و یا برعکس اگر به دنبال یک پیشرانه قدرتمند هستید بازهم مدل‌بالاتر Q5 گزینه مناسبی است، هرچند قیمت گزافی دارد.

تازه وارد پرادعا، مرسدس GLC در برابر آئودی Q5

تازه وارد پرادعا، مرسدس GLC در برابر آئودی Q5

تازه وارد پرادعا، مرسدس GLC در برابر آئودی Q5

تازه وارد پرادعا، مرسدس GLC در برابر آئودی Q5

در کل باید بار دیگر دست دایملرها را به‌عنوان پیروز میدان نبرد بالا ببریم. البته مدل جدید Q5 در اواخر سال جاری میلادی معرفی خواهد شد و شاید این معادلات را بر هم ریزد؛ ولی آنچه الآن مشهود است، این است که مرسدس GLC بهتر از آئودی Q5 است. به نظر آئودی Q5 در قیاس با X3 رقیب آسان‌تری برای مرسدس GLC است.

تازه وارد پرادعا، مرسدس GLC در برابر آئودی Q5

تازه وارد پرادعا، مرسدس GLC در برابر آئودی Q5

تازه وارد پرادعا، مرسدس GLC در برابر آئودی Q5

تازه وارد پرادعا، مرسدس GLC در برابر آئودی Q5

تازه وارد پرادعا، مرسدس GLC در برابر آئودی Q5

تازه وارد پرادعا، مرسدس GLC در برابر آئودی Q5
 
 


تاريخ : سه شنبه 31 فروردين 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
1461049218599_139412101817033217249584.jpg

اگر شما در محیطی با آب‌وهوای غیرقابل پیش‌بینی زندگی می‌کنید این چتر هواشناسی شما را یاری خواهد کرد.

 

 به نقل از "اینهبیتت"، چتر oombrella به گوشی همراه شما متصل بوده و زمان بارندگی بعدی را به شما اعلام می‌کند.

 

طراحان wezzoo با مشکل قیمت بالای این چتر روبه رو هستند. البته این چتر در برابر باد عمر بیشتری نسبت به چترهای معمولی دارد.

 

از ویژگی‌های این چتر اتصال به اپلیکیشن آب‌وهوایی wezzoo و پیش‌بینی باران در 15 دقیقه است. گوشی شما از طریق تراشه به چتر متصل و از طریق تماس و یا پیامک بارش باران اعلام می‌شود.

 

البته اگر گوشی در دسترس نباشد دسته آن با سوسو زدن شما را از بارش باران آگاه خواهد کرد.

 

این چتر دارای عملکرد اجتماعی و ارتباط با سایر کاربران بوده و همچنین تصویر روشنی از الگوهای آب‌و‌هوایی محلی ارائه می‌دهد.تاريخ : سه شنبه 31 فروردين 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
210-53.jpg

رییس دانشگاه آزاد اسلامی شهرضا گفت: محققان این دانشگاه با سنتز و بهره‌گیری از یک نانوکاتالیست آزمایشگاهی موفق شدند از روغن سویا یک نوع سوخت سبز تولید کنند.

 

 علی شریف‌زاده با اعلام این خبر اظهار کرد: این نانوکاتالیست ارزان‌قیمت، بازده و سرعت تولید سوخت را به صورت قابل ‌توجهی افزایش می‌دهد و می‌تواند در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی مورد استفاده قرار گیرد.

 

وی تصریح کرد: کاهش آلودگی محیط‌زیست مهم‌ترین مزیت استفاده از بیودیزل‌ها است، همچنین تحقیقات دانشمندان اثبات کرده است که آسیب‌های استفاده از بیودیزل به لایه‌ ازن نسبت به سوخت‌های دیگر 50 درصد کمتر است.

 

رییس دانشگاه آزاد اسلامی شهرضا گفت: ساخت این محصول، در نتیجه تلاش‌های دکتر رضیه فضائلی و دکتر حمید علیان از اعضای هیئت علمی این دانشگاه انجام شده است.تاريخ : سه شنبه 31 فروردين 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
1461048521808_single-atom-engine-1.jpg

یک تیم از فیزیکدانان آلمانی موفق به ایجاد کوچکترین موتور در جهان شدند.

 

 در این موتور یک اتم کلسیم جایگزین پیستون و شاتون شده است. این موتور که از یک اتم کلسیم الکتریکی نیرو می‌گیرد، به طور متوسط بازده ترمودینامیکی معادل یک موتور خودرو دارد.

 

موتورهای مبدل حرارتی، انرژی حرارتی را به مکانیکی تبدیل می کنند که موتور خودرو یک نوع از آن است.

 

دانشمندان در دانشگاه یوهانس گوتنبرگ ماینز آلمان (JGU) در همکاری با فیزیکدانان نظری دانشگاه نورنبرگ (FAU)، موفق به ایجاد یک یون کلسیم شدند که یک میلیون بار کوچکتر از یک تار موی انسان بوده و در یک دام پاول خطی محدود شده است. آنها سپس برای راه اندازی موتور حرارت و سرما را به یون اعمال کردند. دام پاول وسیله‌ای است که اتم‌ها را به دام انداخته و آنها را در یک میدان نیروی انرژی الکتریکی محبوس می‌کند.

 

لازم به ذکر است که دلیل نام گذاری این وسیله، "ولفگانگ پاول" مخترع آن است که پس از ثبت این اختراع، آن را دام پاول نامگذاری کردند. وی برای این اختراع جایزه نوبل فیزیک را در سال 1989 دریافت کرد.

 

شکل هندسی یک دام پاول مخروطی بوده و اندازه ابتدا و انتهای آن با هم برابر نیست. حرارت توسط تحریک نویز الکتریکی و سرما از طریق یک لیزر که دائما روشن است در این دام ایجاد می‌شود.

 

شکل هندسی این دام باعث می‌شود که این یون با گرم شدن در یک میدان الکتریکی در ابتدا و انتهای این دام نوسان پیدا کرده و سپس خنک شود.

 

نیروی ایجاد شده از این فرآیند متناسب با دما بوده و می توان آن را ذخیره کرد و از آن برای به حرکت درآوردن یک نوسانگر در برابر اصطکاک استفاده کرد.

 

محققان این پژوهش ادعا می‌کنند که بازده ترمودینامیکی این موتور جدید در مقایسه با موتورهای احتراقی که بازده 25 درصدی دارند، در حدود 28 درصد است.

 

آنها امیدوارند که در آینده بتوانند بازده این موتور را در جهت افزایش کارآیی آن بالا ببرند.

 

نتایج حاصل از این پژوهش در مجله Science منتشر شده است.تاريخ : سه شنبه 31 فروردين 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
1460974276214_1.jpg

دانشمندان دانشگاه ادینبورگ، هزاران جهش ژنتیکی را که بر شانس بقای سلول تاثیر می‌گذارند، نقشه‌برداری کرده‌اند.

 

 این نخستین بار است که دانشمندان توانسته‌اند اثرات هر ترکیب ممکنی از جهش در یک ژن را اندازه‌گیری کنند.

 

یک الگوی شطرنجی‌ شکل مخمر نشان داد که چگونه چندین جهش ژنتیکی درون یک ژن بر زنده ماندن یا مردن سلول تاثیر می‌گذارد.

 

به گفته محققان، روش مورد استفاده در این تحقیق می‌تواند به پژوهش‌هایی در زمینه اثرات جهش ژنتیکی مرتبط با بیماری‌ها در انسان کمک کند. آنها 60 هزار سویه مخمر تولید کردند که هرکدام از ترکیب متفاوتی از جهش‌ها در یک ژن منفرد برخوردار بود.

 

محققان سپس سلول‌ها را تحت نظر قرار دادند تا اثر جهش‌ها را بر بقای آن‌ها مشاهده کنند. در برخی موارد، اثرات جهش‌های مختلف یکدیگر را خنثی کرده و سلول‌ها زنده ماندند. گاهی نیز اثرات سایر جهش‌ها با یکدیگر ترکیب شده و شانس بقای سلول‌ها را تا حد زیادی کاهش دادند.

 

این تحقیق نشان داد تغییرات ژنتیکی که بیشتر از تاثیر ترکیبی بر بقا برخوردار هستند در نزدیکی هم و در یک ساختار سه‌بعدی از ماده ژنتیکی قرار دارند. این امر بدان معنی است که این روش می‌تواند به دانشمندان در پیش‌بینی شکل مولکول‌های رمزگذاری شده در ژن‌های انسان کمک کند.

 

این یافته‌ها در مجله Science منتشر شده است.تاريخ : سه شنبه 31 فروردين 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
1460975623277_brain-chip-helps-paralyzed-man-670.jpg

یک تیم از دانشمندان با ضبط و ترجمه سیگنال‌های مغز بر مشکل آسیب نخاعی فائق آمدند و توانستند به یک مرد 24 ساله معلول کمک کنند تا بتواند دست خود را دوباره حرکت دهد.

 

 محققان در سال‌های اخیر دستگاه‌های الکترونیکی متعددی را در قالب یک "رابط مغز و رایانه " توسعه دادند که می‌تواند قدرت امواج مغزی را برای حرکت عضلات یا اشیاء دیگر مهار کند.

 

محققان در این پژوهش برای اولین بار توانستند به یک فرد فلج کمک کنند تا بتواند بوسیله سیگنال‌های ضبط شده از مغز، توانایی حرکتی خود را به دست آورد.

 

چاد بوتون، از موسسه تحقیقات پزشکی فاینستاین اظهار کرد که این یک مسیر مهم برای بیماران دیگر در آینده بوده و به بیماران سکته مغزی و افرادی با آسیب‌های مغزی و نخاعی کمک خواهد کرد.

 

بوتون و همکارانش از دانشگاه ایالتی اوهایو موفق به کاشت یک تراشه کوچک در بخشی از مغز یک مرد معلول به نام قشر حرکتی شدند.

 

زمانی که به بیمار تصاویر مختلفی از حرکات دست نشان داده شد، این تراشه به ثبت برخی از سیگنال‌های الکترونیکی مغز پرداخته و در هر دقیقه توانست بیش از سه گیگابایت اطلاعات را پردازش کند این تراشه از الگوریتم یادگیری ماشینی برای ترجمه و تقویت سیگنال‌ها و فرستادن آنها به یک دستگاه پوشیدنی که به ساعد این بیمار متصل شده بود استفاده کرد. این سیستم به فرد بیمار اجازه داد تا شش حرکت مختلف را در مچ و تمام دست خود انجام دهد. این بیمار توانست یک بطری را بردارد و با استفاده از یک نی، محتویات یک شیشه را هم بزند.

 

این بیمار 24 ساله در هنگام موج سواری و زمانی که فقط 19 سال داشت، دچار شکستگی گردن و آسیب نخاعی شد و پس از آن هرگز نتوانست دست خود را باز و بسته کند. حال با وجود این فناوری جدید، امید زندگی در این مرد جوان افزایش یافته است.

 

اگرچه این فرد جوان هم اکنون با کمک این تراشه و یک دستگاه الکترونیکی می تواند دست خود را حرکت دهد اما امیدوار است که روزی بتواند بدون نیاز به این اندام های مصنوعی زندگی کند. با این حال وی معتقد است که این دستگاه الکترونیکی بهتر از اندامهای پروتزی حجیم و سنگین بوده و در زمان اتصال به بدن، ظاهر طبیعی‌تری نیز دارد.

 

همچنین علی رضایی، یکی از نویسندگان این گزارش جدید و مدیر مرکز ایالتی ترمیم دستگاه عصبی اوهایو گفت که این تیم در پی ساخت دستگاهی است که پوشیدن آن برای همگان آسان باشد.تاريخ : سه شنبه 31 فروردين 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
1412750947059_98.JPG

محقق ایرانی موسسه MIT و همکارانش موفق به ابداع شیوه‌ای نوین در ساخت اندام‌های مصنوعی شدند که از این روش برای ساخت کبد مصنوعی و بافت قلب روی موش و خوک استفاده کردند و امیدوارند با دستیابی به نتایج امیدبخش، در آینده نسل نوینی از روش‌های درمانی را برای بیماران نیازمند ارائه دهند.

 

دکتر علیرضا خادم حسینی مجری طرح مواد مهندسی شده را دارای توان بسیار بالا در درمان پزشکی دانست و گفت: با انجام پروژه تحقیقاتی با عنوان «نانو میکرو هیدروژل‌های ساخته شده برای مهندسی بازسازی کننده» روش نوینی را در این زمینه ارائه کردیم.

 

وی با اشاره به جزئیات این طرح خاطرنشان کرد: بافت مهندسی شده که در این طرح تولید شد، قادر است با استفاده از شبکه پلیمری حاوی آب که به آنها هیدروژل گفته می‌شود، رفتار سلول‌ها را تنظیم کند.

 

خادم حسینی با بیان این‌که در این مطالعات هیدروژل‌های هیبریدی را که توان شبکه‌ای شدن نوری را دارند، با استفاده از ترکیب طبیعی مولکول‌ها و نانوذرات توسعه دادیم، افزود: این ترکیبات می‌توانند برای تنظیم خواص شیمیایی، بیولوژیکی، مکانیکی و الکتریکی سلول‌های زنده به کار روند.

 

مجری طرح، با تاکید بر این که از این هیدروژل به عنوان داربستی برای کشت سلول استفاده می‌شود، ادامه داد: این داربست‌ها موجب تمایز سلول‌های بنیادی به انواع سلول‌های مورد نظر و در نهایت تشکیل مستقیم بافت قلب یا استخوان می‌شوند.

 

وی با بیان این که داربست هیدروژلی تولید شده با اتصال سلول‌های زنده به یکدیگر، یک اندام یا بخشی از آن را تولید می‌کند، اضافه کرد: این داربست با استفاده از پلیمر «پلی اتیلن گلیکول (PEG)» تولید شد. این پلیمرها موادی مایع هستند که در برابر نور، جامد شده و سلول‎های زیستی را در آجرهای مکعبی خود محبوس می‌کنند و در این حالت است که می‌توان مکعب‌ها را با استفاده از این پلیمر که نقش چسب زیستی را به عهده دارند، برای ساخت بافت‌های متفاوت مورد استفاده قرار داد.

 

خادم حسینی خاطرنشان کرد: این آجرهای کوچک پلیمری از توانایی ساخت بافت مصنوعی و انعطاف پذیری بالا از لحاظ ساخت و رشد دادن سلول‌های زنده برخوردار هستند.

 

وی فرآیند سرهم کردن سلول‌های آزاد شده برای ساخت اندام را فرآیندی پیچیده و دشوار توصیف کرد و یادآور شد: تاکنون محققان دنیا موفق به ساخت بافت‌های ساده مانند بافت پوستی و غضروف بر روی چارچوب‌های قابل تجزیه شده‌اند؛ ولی روش‌های استفاده شده برای ساخت بافت‌های طبیعی با محدودیت‌هایی مواجه است.

 

این محقق ایرانی با تاکید بر این که این ماده سازگار با بدن است، یادآور شد: این تحقیقات علاوه بر آن که روی حیوانات کوچک مانند موش کاربردی شد، بر روی حیوانات بزرگ چون خوک نیز اجرایی شده است.

 

وی اضافه کرد: در این مطالعات در تلاش هستیم تا با استفاده از این شیوه ابداعی اقدام به ساخت کبد مصنوعی یا بافت قلبی کنیم.

 

مجری طرح ابراز امیدواری کرد که توسعه این روش بتواند در آینده نسل نوینی از درمان را در حوزه پزشکی ارائه دهد.

 

به گزارش ایسنا، دکتر علی خادم حسینی، عضو هیات علمی و استاد فناوری علوم بهداشت و درمان در بخش فناوری و بهداشت دانشگاه هاروارد و دانشکده پزشکی هاروارد است. زمینه پژوهشی این محقق ایرانی بر مبنای توسعه فناوری در مقیاس میکرو و نانو به منظور کنترل رفتار سلول با هدف توسعه و بهبود بیو مواد در مهندسی بافت است.

 

در این راستا علاوه بر ارائه روش ابداعی برای تولید اندام مصنوعی، دستاوردهای نوینی را عرضه کرده است که از آن جمله می‌توان به رگ مصنوعی اشاره کرد. در صورتی که مواد غذایی برای اندام تولید شده تامین نشود، اندام به سرعت از بین خواهند رفت که برای رفع این مشکل دکتر خادم حسینی و همکارانش در تلاشند تا از این شیوه برای ساخت لوله‌هایی استفاده کنند که دارای عملکردی مانند مویرگ‌ها هستند.

 

این پژوهشگر برجسته ایرانی در زمینه ساخت هیدروژل‌های رسانا با یکپارچه‌سازی نانو مواد از جمله نانو لوله‌های کربنی، گرافنی و گرافن اکسید پیشگام بوده است.

 

پروژه تحقیقاتی وی با عنوان «نانو میکرو هیدروژل‌های ساخته شده برای مهندسی بازسازی کننده» در بیست و نهمین جشنواره بین‌المللی خوارزمی حائز رتبه اول پژوهش‌های بنیادی شد.تاريخ : سه شنبه 31 فروردين 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
1461046029452_9.jpg

یک کهکشان غول‌ پیکر که در اطراف کهکشان راه شیری گردش می‌کند، به نظر می‌رسد که از ناکجا ظاهر شده است.

 

 این کهکشان که Crater 2 نام گرفته، در فاصله حدود 400 هزار سال نوری از زمین واقع شده و چهارمین کهکشان بزرگی است که اطراف راه شیری می‌چرخد.

 

این کهکشان از مدت‌ها قبل در این اطراف راه شیری حضور داشته اما ستارگان آن بقدری پراکنده هستند که Crater 2 را بشدت تاریک ساخته‌اند و نور کهکشان‌های دیگر آن را پوشش داده بود. در حقیقت Crater 2 یکی از کم‌نورترین کهکشان‌های شناخته شده در جهان است.

 

49 کهکشان در اطراف راه شیری گردش می‌کنند اما این تحقیق نشان داد که شاید کهکشان‌های تیره دیگری نیز در همسایگی کیهانی ما باشند که به دلیل ظاهر پراکنده و روح‌وارشان پنهان مانده‌اند.

 

کهکشان Crater 2 ابتدا در ماه ژانویه شناسایی شد که طی آن ستاره‌شناسان از یک الگوریتم رایانه‌ای برای شناسایی تصاویر ثبت شده با تلسکوپ بسیار بزرگ در شیلی استفاده کرده و سپس مناطقی را تعیین کردند که در آن‌ها ممکن است خوشه‌های غیرمعمولی از ستارگان وجود داشته باشد. یکی از این خوشه‌ها Crater 2 بود.

 

از آنجایی که کهکشان‌ها از لبه‌های معینی برخوردار نیستند، ستاره‌شناسان اغلب آن‌ها را به لحاظ قطر نصف نور آن‌ها توصیف می‌کنند که به معنی قطر بخشی از کهکشان است که نیمی از نور آن ساطع می‌شود.

 

ستاره‌شناسان طبق بررسی‌ها تاکنون محاسبه کرده‌اند که Crater 2 از قطر نصف نور حدود 7000 سال نوری برخوردار است. به این معنی که اگر بتوان این کهکشان را در آسمان مشاهده کرد، دو برابر اندازه ماه کامل اما بسیار پراکنده‌تر بنظر خواهد رسید زیرا ستارگان آن از فاصله بسیار زیادی از هم برخوردارند.

 

در 10 سال گذشته، تعداد کهکشان‌های ماهواره‌ای شناخته شده دو برابر شده است که نشان می‌دهد ناشناخته‌های زیادی در مورد کهکشان‌های اطراف راه شیری وجود دارد. در حقیقت شواهدی وجود دارد که Crater 2 به گروه کوچکی از کهکشان‌ها تعلق دارد که در حال سقوط به درون راه شیری هستند.

 

محققان اکنون در حال استفاده از شیوه جدید شناسایی کهکشان برای بررسی اجسام دیگری هستند که تا به امروز پنهان مانده‌اند و امیدوارند در نهایت بتوانند درک بهتری از تکامل کهکشان راه شیری پیدا کنند.

 

این یافته‌ها در Monthly Noticed of the Royal Astronomical Society منتشر شده است.تاريخ : سه شنبه 31 فروردين 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

پرفسور مجید سمیعی یکی از ایرانی‌های برجسته و از چهره‌های ماندگار ایران در دنیا که به عنوان برجسته‌ترین پزشک جراح مغز و اعصاب شناخته می‌شود به سوال «آیا امواج مضر است؟» پاسخ داده است.

سمیعی درباره‌ی ضرر یا عدم ضرر امواج موبایل روی مغز انسان گفت: «امواج موبایل تنها موج‌هایی نیست که در اطراف ما انسان‌ها وجود دارد. هزارن نوع موج می‌آیند و از بدن ما رد می‌شوند و ما نمی‌بینیم. شاید به همین دلیل اعتماد به ضرر رسانی آنها نداریم.»

معتبرترین پزشک مغز و اعصاب دنیا تأکید کرد: «تا کنون ثابت نشده که امواج موجود در اطراف ما ضرر زیادی برای بدن دارد یا نه؛ در واقع اثبات یا رد این موضوع بسیار مشکل است.»

او ادامه داد: «به همین دلیل نمی‌توانم بگویم که امواج موبایل یا دیگر امواج، روی بدن اثری ندارد. امواج بسیاری اطراف ما هست؛ حتی دو انسان که مقابل یکدیگر قرار می‌گیرند، با هم برخورد می‌کند، به هم علاقه‌مند می‌شوند، با یکدیگر تعامل فکری دارند یا نسبت به یکدیگر از خود احساسات نشان می‌دهند، امواج دارند.»

بدین ترتیب با قطعیت نمی‌توان گفت اموج موبایل برای بدن ضرر دارند یا هیچ ضرری برای انسان ندارند.تاريخ : دو شنبه 30 فروردين 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

صنایع فیلم و تلویزیون در هفته جاری و در لاس‌وگاس طی مراسم سالانه ملی پخش کنندگان گرد یکدیگر آمده‌اند و کمپانی DJI نیز دو محصول جدید را معرفی کرده که هدف از تولید این دو محصول، استفاده در پروژه‌های پرهزینه هالیوودی است. کلودیا میراندا که برای فیلم Life of Pi برنده جایزه اسکار مدیریت فیلمبرداری شده برای معرفی Matrice 600 (M600) که قیمتی ۴۵۹۹ دلاری دارد، مورد استفاده قرار گرفته است. این محصول جدید قادر به حمل دوربین‌های سنگینی است که به منظور ثبت فیلم از آسمان مورد استفاده قرار می‌گیرند.

M600 مجهز به LightBridge 2 بوده که می‌تواند ویدیوهایی با کیفیت ۱۰۸۰p و نرخ ۶۰ فریم بر ثانیه تا فاصله ۴/۸ کیلومتری به صورت زنده استریم کند. سیستم مدیریت پرواز جدید این محصول A3 نام دارد و سه واحد جی‌پی‌اس و سه IMUs را در خود جایی داده که موقعیت دقیق مکانی این دستگاه را مشخص کرده و قادر به تکرار مسیر پرواز تعیین شده برای ثبت فیلم‌ از نماهای دور است. شرکت DJI بر این باور است که این نوع پرواز همچنین به کار مشتریانی که کارهای تجاری انجام می‌دهند خواهد آمد که به عنوان مثال می‌توان به کار خطرناک بررسی سکوهای نفتی اشاره کرد. پهپاد جدید M600 را می‌توانید از هم اکنون از طریق وب‌سایت شرکت سازنده خریداری کنید.

پهپادهای سری Ronin شرکت DJI مدتی است که مورد توجه و استفاده بسیاری از حرفه‌ای‌های سینما که به دنبال ثبات بالا در این نوع محصولات هستند، قرار گرفته است. علاوه بر مدل یاد شده، مدل Ronin-MX نیز با قیمت ۱۵۹۹ دلار معرفی شده که در واقع اولین محصول این شرکت به حساب می‌آید که شکل حلقوی دارد. این پهپاد با توجه به ملخ‌هایی که در آن مورد استفاده قرار گرفته، قادر به حمل طیف وسیعی از دوربین‌ها مانند Black Magic، کانن، پاناسونیک، RED، سونی و نیکون است. MX می‌تواند تا ۱۵ دقیقه با هربار شارژ کامل پرواز کرده و تا ۱۱ کیلوگرم وزن اضافه را حمل کند. همانند مدل Inspire 1، در مدل MX امکان چرخش ۳۶۰ درجه‌ای دوربین وجود دارد ولی برخلاف Inspire 1 در MX پس از چرخش کامل امکان لاک کردن دوربین در آن مکان وجود ندارد، اما می‌شود با چرخش خود پهپاد این مشکل را نیز رفع کرد.

اما مدل M600 با دوربین‌های سطح بالای Zenmuse کمپنای DJI نیز کار می‌کند. استفاده از یکی از این دوربین‌های سبک وزن، باعث خواهد شد تا بتوان به مدت ۲۵ دقیقه با هر بار شارژ با این پهپاد پرواز کرد که این مدت زمان در میان پهپادهای امروزی بسیار زیاد به حساب می‌آید. شرکت مورد بحث همچنین اعلام کرده که امشب از سه مدل دوربین حرفه‌ای و گران‌قیمت‌تر جدید خود نیز رونمایی خواهد کرد.

نظر شما در مورد این پهپاد جدید چیست؟ با استفاده از پهپادها در صنعت فیلمسازی موافق هستید؟ لطفا نظرات ارزشمندتان را در بخش دیدگاه‌ها با زومیت و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.تاريخ : دو شنبه 30 فروردين 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

شاید این تصویر در حال حاضر با فتوشاپ تولید شده است اما از آنجایی که به صورت رسمی توسط بنتلی منتشر شده، می‌تواند پروژه‌ای باشد که در آینده در خودروهای این خودروساز شاهد آن خواهیم بود.

این سری تصاویر که‌ آینده‌ی تجملی نام دارد، کارِ تیم طراحی بنتلی است. این بخش توسط مدیر آلمانیِ‌ آن آقای استفان سیلاف (Stefan Sielaff) رهبری می‌شود. وی پیش از این در آئودی و فولکس واگن به طراحی فضای داخلی خودرو‌ها مشغول بود و یکی از باسابقه‌ترین کارمندان این مجموعه است. وی حتی در مدت کوتاهی در قسمت طراحی‌های داخلی مرسدس بنز نیز فعالیت کرده است. سیلاف که از سال ۲۰۱۵ به بنتلی ملحق شده، تلاش بسیاری برای جهت‌دهی به آینده‌ی خودروهای لوکس و روشن شدن تقریبیِ مسیر این خودروساز انجام داده است.

بنتلی که عموما طراحی کلاسیک و سنت‌گرایی را در طرح‌ها و خودرو‌های خود لحاظ می‌کند، رابط کاربری هولوگرافیکی را که ظاهرا از فیلم‌های علمی - تخیلی به طراحی خودرو راه پیدا کرده، را پسندیده و تیمی را مسئول تحقیق و توسعه‌ی این تکنولوژی کرده است.

با توجه به جزئیات عکس، تغییر حالاتِ نورپردازی و وجود حالتی شبیه به اسکرین سیور بر روی پنجره‌های کناری و رابط کاربری لمسیِ و پخش کننده موسیقی از دیگر تجهیزات کابین و انتظارات تیم طراحی به شمار می‌رود. بنتلی امیدوار است بتواند دستیار و پیشخدمت مجازی را تا ۲۰ سال آینده تجاری کند. البته با سال ۲۰۳۶ آنقدرها فاصله نداریم و سرنشینان بنتلی به زودی نیازی به تایپ کردن نامه‌ها و انتخاب تنظیمات کابین با دست نخواهند داشت.

بنتلیتاريخ : دو شنبه 30 فروردين 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

شیعیان مدینه به شدت تحت فشار رژیم سعودی هستند و حتی اجازه تاسیس مسجد را در شهر مدینه ندارند. آنها در یک دهه اخیر تنها توانسته‌اند حسینیه‌ای را در داخل یکی از باغ‌های مدینه بنا کنند.

عربستان یکی از کشورهای بزرگ و ثروتمند در منطقه خاورمیانه می‌باشد که در بسیاری از تحولات این منطقه تاثیرگذار است.

رژیم سعودی سعی کرده که از طریق رسانه‌ها، عربستان را کشوری پیشرفته نشان بدهد که هیچ مشکلی درآن وجود ندارد، اما از نظر بسیاری از کارشناسان متخصص در حوزه عربستان، این مساله درست نیست.

اهمیت این کشور ما را بر آن داشته است تا در سلسله مطالبی با معرفی استان های این کشور، به بررسی، وضعیت اقتصادی، اجتماعی،مذهبی و سیاسی عربستان از داخل بپردازیم و تصویری روشن و دقیق از این کشور نشان بدهیم.

اتونشر//// غربت شیعیان در اولین پایتخت جهان اسلام +نقشه و تصاویر

 

استان مدینه


استان مدینه یکی از استان های غربی عربستان است که به لحاظ دینی و تجاری از اهمیت زیادی برخوردار است و در طول سال میلیون ها مسلمان از سراسر جهان به استان مدینه عربستان سفر می کنند.

 
استان مدینه؛ استان دینی عربستان
 
استان مدینه یکی از استان های مهم عربستان می باشد که در منطقه حجاز در غرب این کشور واقع است و یکی از مقدس ترین اماکن مذهبی جهان اسلام یعنی مسجد النبی در این استان قرار دارد. مساحت استان مدینه 150 هزار کیلومتر مربع است و تقریبا یک میلیون و 800 هزار نفر در این استان زندگی می کنند.
 
استان مدینه دارای جایگاه ویژه ای در اقتصاد عربستان است و بسیاری از فعالیت های اقتصادی از جمله در حوزه صنعت در این استان وجود دارد، استان مدینه به لحاظ داشتن تعداد زیادی مرکز صنعتی کوچک و متوسط در سطح عربستان متمایز است.    
 

اتونشر//// غربت شیعیان در اولین پایتخت جهان اسلام +نقشه و تصاویر

زائرین در شهر مدینه


شهر مدینه؛ اولین پایتخت جهان اسلام
 
شهر مدینه یکی از شهرهای مهم عربستان است که حدود یک میلیون و سیصد هزار نفر در این شهر زندگی می کنند. شهر مدینه در یک منطقه بیابانی قرار دارد که در آن باران کم می بارد و درجه حرارت در این شهر در طول فصل تابستان تا دمای 45 درجه سانتی گراد هم می رسد.
 
شهر مدینه از شهرهای باستانی در جهان اسلام است و قدمت این شهر که پیش از ظهور اسلام به یثرب معروف بود، به 1600 سال پیش از هجرت پیامبر(ص) به شهر مدینه می رسد. شهر مدینه اولین پایتخت تاریخ اسلام بود و این شهر دومین شهر مقدس جهان اسلام پس از مکه است که از این شهر 400 کیلومتر فاصله دارد.
 
شهر مدینه از لحاظ عمرانی و اقتصادی یک شهر رو به رشد در عربستان سعودی است، به دلیل سفر گسترده مسلمانان جهان به شهر مقدس مدینه، تعداد زیادی هتل، مجتمع تجاری و مرکز خدماتی در این شهر ساخته شده و همین مساله باعث گسترش شهر مدینه شده است.
 
شهر مدینه به لحاظ دینی از اهمیت زیادی برخوردار است و در این شهر اماکن دینی مهم جهان اسلام همچون مسجد النبی، قبر رسول اکرم(ص)، قبرستان بقیع و مساجدی همچون قبا قرار دارد، در طول میلیون ها تن از مسلمانان از مناطق مختلف جهان برای زیارت این اماکن دینی به شهر مدینه می آیند.
 
همچنین تعداد زیادی مرکز تجاری در سطح شهر مدینه است. به دلیل موقعیت دینی شهر مدینه در طی ایام سال میلیون ها زائر به این شهر می آیند که این زائرین علاوه بر زیارت، از بازارهای شهر مدینه هم خرید می کنند.

اتونشر//// غربت شیعیان در اولین پایتخت جهان اسلام +نقشه و تصاویر

بازار شهر مدینه


شهر مدینه؛ شهر مهاجر پذیر عربستان
 
شهر مدینه از شهرهای مهاجرپذیر عربستان است و قبایل و قومیت های مختلف در این شهر زندگی می کنند. برخی از اهالی شهر مدینه، از ساکنین اصلی این شهر هستند که از قرن ها پیش در شهر مدینه سکونت داشتند. برخی دیگر از ساکنین شهر مدینه از اهالی شهرهای مختلف عربستان هستند که به شهر مدینه مهاجرت کردند، علاوه بر این هم صدها هزار تبعه خارجی از کشورهای مختلف جهان در شهر مدینه زندگی می کنند.
 
برخی از ساکنان اصلی شهر مدینه از اشراف می باشند که نسب آنها به اهل بیت(ع) می رسد. پیش از تصرف شهر مدینه توسط رژیم سعودی، اداره این شهر برای قرن ها دست اشراف بود. هم اکنون ده ها هزار تن از ساکنان شهر مدینه از اشراف هستند، گرچه که مذهب بیشتر اشراف مدینه از اهل سنت می باشد، اما آنها به نسب خودشان افتخار می کنند و به اهل بیت(ع) علاقه ویژه دارند.
 

اتونشر//// غربت شیعیان در اولین پایتخت جهان اسلام +نقشه و تصاویر

حسینیه شیعیان شهر مدینه


شیعیان شهر مدینه

شهر مدینه یکی از شهرهای محل زندگی شیعیان عربستان می باشد و تعداد شیعیان این شهر به ده هزار نفر می رسد. قدمت حضور شیعیان در شهر مدینه به قرون اولیه پس از اسلام می رسد، زمانی که ائمه معصومین(ع) در این شهر زندگی می کردند. شیعیان کنونی ساکن شهر مدینه از قوم نخاوله هستند که علاوه بر مرکز شهر مدینه در روستاهای "السد" و "قباء" در اطراف این شهر زندگی می کنند.
 
شیعیان شهر مدینه به شدت تحت فشار رژیم سعودی هستند و این رژیم اجازه تاسیس مسجد را به شیعیان در شهر مدینه نمی دهد، آنها تنها در یکی دو دهه اخیر توانستند حسینیه ای را در داخل یکی از باغ های شیعیان مدینه بنا کنند، با این وجود هم شیعیان شهر مدینه به صورت مستمر به دلیل انجام اعمال مذهبی از سوی مامورین رژیم سعودی دستگیر می شوند.

اتونشر//// غربت شیعیان در اولین پایتخت جهان اسلام +نقشه و تصاویر

مسجد  النبی


شیعیان مدینه وضعیت اقتصادی بدی دارند و بیشتر آنها به کار کشاورزی مشغول هستند. رژیم سعودی توجهی به محلات شیعه نشین شهر مدینه ندارد و این محلات که از فقر و کمبود رنج می برند، هیچ شباهتی به محلات دیگر شهر مدینه ندارد.
 

رژیم سعودی به دنبال تبلیغ وهابیت در مدینه
 
رژیم سعودی سعی کرده که شهر مدینه را به مرکز جهانی تبلیغ فرقه وهابیت تبدیل کند. این رژیم برای تحقق این هدف مراکز آموزشی دینی متعددی را در شهر مدینه ایجاد کرده و مبلغان وهابی هم با حضور در اماکن مذهبی شهر مدینه سعی می کنند که فرقه وهابیت را در میان زائرین کشورهای مختلف تبلیغ کنند.  


اتونشر//// غربت شیعیان در اولین پایتخت جهان اسلام +نقشه و تصاویر

دانشگاه اسلامی مدینه منوره


دانشگاه اسلامی شهر مدینه یکی از بزرگترین مراکز تربیت مبلیغ برای وهابیت در سطح جهان است که از بیش از پنجاه سال پیش توسط رژیم سعودی تاسیس شد. سالانه هزاران جوان مسلمان از کشورهای مختلف جهان در دانشگاه اسلامی شهر مدینه پذیرش می شوند تا پس از گذراندن دوره های آموزشی لازم در این دانشگاه برای تبلیغ فرقه وهابیت در جهان آماده شوند.
 

اتونشر//// غربت شیعیان در اولین پایتخت جهان اسلام +نقشه و تصاویر

دانشگاه اسلامی مدینه منوره


مظلومیت اهل بیت(ع) در شهر پیامبر(ص) 
  
با وجودی که شهر مدینه محل زندگی رسول اکرم(ص) و اهل بیت ایشان بوده است و مرقد پیامبر(ص) و قبرستان بقیع در این شهر می باشد، اما رژیم سعودی سعی کرده با اقداماتی، یاد و خاطره اهل بیت(ع) را در شهر مدینه از بین ببرد. رژیم سعودی برای تحقق این هدف منازل و مقابر اهل بیت(ع) را در سطح شهر مدینه را تخریب کرده است.

اتونشر//// غربت شیعیان در اولین پایتخت جهان اسلام +نقشه و تصاویر

مسجد  النبی


متاسفانه در شهر مدینه و مسجد النبی نامی از اهل بیت(ع) به چشم نمی خورد و فقهای وهابی در شهر مدینه نیز توجهی به سخنان اهل بیت(ع) ندارد و نامی از آنها نمی ببرند، در نهایت می توان گفت که رژیم سعودی تلاش کرده که اهل بیت(ع) را در شهر مدینه که شهر پیامبر(ص) است، در مظلومیت نگاه دارد. تاريخ : دو شنبه 30 فروردين 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 سال ۲۰۱۴، گوگل کروم توانست با گذر از اینترنت اکسپلورر عنوان محبوب‌ترین برنامه مرورگر اینترنت در آمریکا را به خود اختصاص دهد. اما حتی بزرگترین مرورگر می‌تواند با اندکی تغییرات بهتر شود. در این مقاله ۱۳ افزونه گوگل کروم را به شما معرفی می‌کنیم که در جهت استفاده بهینه از اینترنت ساخته شده‌‌اند. با ما همراه باشید.

گوگل کروم و ۱۳ افزونه کارآمد


امروزه مرورگرهای اینترنتی متنوعی به منظور استفاده مفید از فضای اینترنت در اختیار کاربران قرار گرفته‌اند. مرورگر اینترنتی گوگل کروم یکی از برترین و محبوب‌ترین مرورگرهای اینترنتی در سطح جهان است. در اکثر مرورگرهای اینترنتی امکان بهبود کارایی مرورگر در موارد مختلف به وسیله افزونه‌ها وجود دارد. گوگل کروم هم جزو مرورگرهایی است که افزونه‌های متعددی برای آن منتشر شده است. در این مقاله ۱۳ افزونه کاربردی معرفی شده و به اختصار در مورد کاربرد آن‌ها توضیحاتی داده شده است.

1- Hover Zoom

نشانگر ماوس را بر روی تصویر کوچک نگه دارید و هاور زوم عکس را بزرگ می‌کند. نیازی به کلیک کردن نیست. این برنامه در زمان جستجوی عکس‌ها یا حرکت بین اخبار فیسبوک کارایی دارد.

2- Magic Action For Youtube

مجیک اکشن، به یوتیوب تعدادی ویژگی مانند اتو اچ‌دی (Auto HD)، اسکرین شات تک کلیک (One-click Screenshots)، بلاک نظرات و قابلیت کنترل صدا با اسکرول ماوس را اضافه می‌کند. این برنامه همچنین دارای حالت سینما است که اجرای ویدئو را بزرگ‌تر و پس زمینه را تاریک می‌کند. بنابراین می‌توان ویدئوها را بدون حواس پرتی و بدون تغییر به حالت تمام صفحه مشاهده کرد.

3- OneTab

اگر نمی‌توانید تعداد زیاد سربرگ‌های گوگل کروم را تحت مدیریت داشته باشید و ظاهر به هم ریخته‌ای دارند بنابراین افزونه onetab برای شما کارایی دارد. این برنامه مدیریت سایت، تمام سربرگ‌ها را وارد یک فهرست مدیریت ساده می‌کند که با یک کلیک قابل دسترسی هستند. اطلاعات این برنامه "بر اساس تعداد اسکریپت‌های فعال در سربرگ‌ها، انتقال آن‌ها به درون OneTab می‌تواند باعث کاهش فشار روی پردازنده و بالا رفتن سرعت کامپیوتر شود."

گوگل کروم و ۱۳ افزونه کارآمد

4- Checker Plus For Gmail

افزونه Checker Plus For Gmail به کاربران اجازه دیدن اعلانیه‌های جیمیل بدون باز کردن آن در یک سربرگ یا پنجره را می‌دهد. هشدار به صورت یک آیکون در کنار نوار آدرس در هر سربرگی که باشید قرار می‌گیرد. این برنامه همچنین به کاربر اجازه جواب، حذف، آرشیو و ارسال پیام جدید از طریق یک پنجره در سربرگ کنونی را می‌دهد. همچنین قابلیت دریافت اعلان‌های صوتی را دارا است.

5- Google Cast

اگر chromecast دارید پس افزونه Google Cast لازم است. این برنامه به کاربر اجازه پخش تمامی سایت‌های کامپیوتر به تلویزیون از طریق chromecast را می‌دهد تا بتوان فیلم، عکس و ویدئو را روی صفحات بزرگ تماشا کرد.  

6- Pushbullet

Pushbullet یک افزونه کوچک است که مرورگر اینترنت را به گوشی شما متصل می‌کند. به کاربران اجازه ارسال و دریافت پیامک، واتس اپ، مسنجر فیس بوک و پیام های کیک (Kik) را روی کامپیوتر بدون باز کردن پنجره یا لاگین می‌دهد. PushBullet همچنین به کاربر اجازه اشتراک لینک‌ها و فایل‌ها بین کامپیوتر و گوشی و همچنین اشتراک با دوستان و فامیل را می‌دهد.

7- Save To Pocket

افزونه Save To Pocket به کاربر اجازه می‌دهد مطالب طولانی را که در محل کار می‌بیند و می‌خواهد در خانه یا زمان بیکاری بخواند، ذخیره کند. Save To Pocket یک آیکون پاکت به کنار نوار آدرس اضافه می‌کند تا کاربر با یک کلیک بر روی آن مقاله یا ویدئو را ذخیره کند. مطالب ذخیره شده سپس از طریق برنامه در اینترنت یا گوشی سینک می‌شود‌.

گوگل کروم و ۱۳ افزونه کارآمد

8- Momentum

زمان باز کردن یک سربرگ جدید، به جای نمایش صفحات اینترنتی که به تازگی مشاهده کرده‌اید، momentum به کاربر اطلاعات مفیدی مانند زمان، وضعیت هوا، وظایف و فهرست کارها را می‌دهد. این برنامه همچنین یک تصویر جالب (معمولا مناظر زیبای طبیعی و شهری) را به جای سربرگ ساده‌، نمایش می‌دهد.

9- Google Dictionary

برنامه دیکشنری گوگل برای دانش آموزان و خوانندگان مطالب بسیار مفید است. این برنامه به کاربران اجازه نگاه کردن به معانی و مترادف‌های کلمات را بدون نیاز به جستجو در سربرگ جدید می‌دهد. با دوبار کلیک بر روی هر کلمه معنی آن در بالای کلمه نمایش داده می‌شود.

10- Clickable Links

Clickable Links نوشته‌های غیرقابل کلیک هر آدرس یا ایمیل را به یک لینک قابل کلیک تبدیل می‌کند. بنابراین اگر در ایمیلی متن google.com نوشته شده باشد یا یک آدرس بدون هایپرلینک نوشته شده باشد، این افزونه متن را قابل کلیک می‌کند.

11- Google Hangouts

به جای باز‌کردن برنامه‌ها یا پنجره‌های جداگانه، گوگل یک اضافه کارآمد دارد. هنگ‌اوتز گوگل قابلیت ارسال و دریافت پیامک از هر سربرگی در مرورگر یا مستقیماً از صفحه دسکتاپ را دارد. در صورت وجود شماره صوتی گوگل، می‌توان از طریق این افزونه تماس گرفت.

گوگل کروم و ۱۳ افزونه کارآمد

12- StayFocused

افزونه StayFocused مدت زمان استفاده از سایت‌های مشخص شده را محدود می‌کند تا کاربر به کارهای خود بپردازد. با هماهنگ‌کردن مدت زمان خاص جهت سایت‌های مورد نظر می‌توان از هدر رفتن وقت جلوگیری کرد. به طور مثال تنظیمی که بعد از مشاهده سایت یوتیوب، به مدت ۱۵ دقیقه برنامه به صورت خودکار صفحه را ببندد.

13- NEnhancer

NEnhancer امتیاز فیلم‌ها و سریال‌های نتفلیکس را از سایت‌های مهم مانند Rotten Tomatoes و Imdb دریافت می‌کند و در صفحه مشخصات فیلم نتفلیکس وارد می‌کند. این برنامه همچنین لینک تریلر فیلم‌ها را در اختیار کاربر می‌گذارد و قابلیت نمایش و مخفی کردن فهرست فیلم‌ها و سریال‌ها در صفحه را دارد .تاريخ : دو شنبه 30 فروردين 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

هنگامی که شرکت سامسونگ نسل نخست گوشی هوشمند گلکسی نوت را با نمایشگر 5.3 اینچی معرفی کرد، اندازه بزرگ این محصول موجب تعجب بسیاری از کاربران و کارشناسان شد و این اقدام را چندان موفقیت آمیز نمی دانستند. اما اکنون فبلت ها چنان محبوب شده اند که حتی شرکتی مانند اپل را متقاعد ساخته تا محصولی مناسب این بازار را معرفی کند. چه عاشق آنها باشید و چه از آنها تنفر داشته باشید، فبلت ها فعلا قصد ترک بازار را ندارند. به طور کلی، به گوشی های هوشمند مجهز به نمایشگر 5.5 اینچی یا بزرگتر فبلت گفته می شود. در حال حاضر، گوشی های هوشمند پرچمدار از اندازه نمایشگر بین 4.7 اینچ تا 5.3 اینچ سود می برند. بر اساس همین تقسیم بندی قصد داریم در ادامه بهترین فبلت های حال حاضر را معرفی می کنیم. با ما همراه باشید.

 

 

نکسوس 6P

بهترین فبلت‌های حال حاضر (2016)

اندازه نمایشگر: 5.7 اینچ با وضوح 2,560 در 1,440 پیکسل از نوع آمولد

پردازنده مرکزی: کوالکام اسنپدراگون 810 هشت هسته ای

حافظه رم: 3 گیگابایت

حافظه ذخیره سازی / قابلیت افزایش: 32، 64، 128 گیگابایت / خیر

دوربین (اصلی / سلفی): 12.3 مگاپیکسل / 8 مگاپیکسل

وزن: 178 گرم

باتری: 3,450 میلی آمپر ساعت از نوع لیتیوم پلیمر

 

 

اپل آی‌فون 6S پلاس

بهترین فبلت‌های حال حاضر (2016)

اندازه نمایشگر: 5.5 اینچ با وضوح 1920 در 1080 پیکسل از نوع آمولد

پردازنده مرکزی: اپل A9 دو هسته ای

حافظه رم: 2 گیگابایت

حافظه ذخیره سازی / قابلیت افزایش: 16، 64، 128 گیگابایت / خیر

دوربین (اصلی / سلفی): 12 مگاپیکسل / 5 مگاپیکسل

وزن: 192 گرم

باتری: 2750 میلی آمپر ساعت از نوع لیتیوم پلیمر

 

 

سامسونگ گلکسی S7 اج

بهترین فبلت‌های حال حاضر (2016)

اندازه نمایشگر: 5.5 اینچ با وضوح 2,560 در 1,440 پیکسل از نوع سوپر آمولد

پردازنده مرکزی: کوالکام اسنپدراگون 820 چهار هسته ای / اگزینوس 8890 اُکتا هشت هسته ای

حافظه رم: 4 گیگابایت

حافظه ذخیره سازی / قابلیت افزایش: 32، 64 گیگابایت / بله

دوربین (اصلی / سلفی): 12 مگاپیکسل / 8 مگاپیکسل

وزن: 157 گرم

باتری: 3,600 میلی آمپر ساعت از نوع لیتیوم یون

 

 

سونی اکسپریا Z5 پریمیوم

بهترین فبلت‌های حال حاضر (2016)

اندازه نمایشگر: 5.5 اینچ با وضوح 3,840 در 2,160 پیکسل از نوع آمولد

پردازنده مرکزی: کوالکام اسنپدراگون 810 هشت هسته ای

حافظه رم: 3 گیگابایت

حافظه ذخیره سازی / قابلیت افزایش: 32، گیگابایت / بله

دوربین (اصلی / سلفی): 23 مگاپیکسل / 5.1 مگاپیکسل

وزن: 180 گرم

باتری: 3,430 میلی آمپر ساعت از نوع لیتیوم یون

 

 

ال جی V10

بهترین فبلت‌های حال حاضر (2016)

اندازه نمایشگر: 5.7 اینچ با وضوح 2,560 در 1,440 پیکسل از نوع IPS LCD

پردازنده مرکزی: کوالکام اسنپدراگون 808 شش هسته ای

حافظه رم: 4 گیگابایت

حافظه ذخیره سازی / قابلیت افزایش: 32، 64 گیگابایت / بله

دوربین (اصلی / سلفی): 16 مگاپیکسل / 5 مگاپیکسل

وزن: 192 گرم

باتری: 3,000 میلی آمپر ساعت از نوع لیتیوم یون

 

 

سامسونگ گلکسی نوت 5

بهترین فبلت‌های حال حاضر (2016)

اندازه نمایشگر: 5.7 اینچ با وضوح 2,560 در 1,440 پیکسل از نوع سوپر آمولد

پردازنده مرکزی: اگزینوس 7420 اُکتا هشت هسته ای

حافظه رم: 4 گیگابایت

حافظه ذخیره سازی / قابلیت افزایش: 32، 64، 128 گیگابایت / خیر

دوربین (اصلی / سلفی): 16 مگاپیکسل / 5 مگاپیکسل

وزن: 171 گرم

باتری: 3,000 میلی آمپر ساعت از نوع لیتیوم پلیمر

 

 

موتورولا موتو اکس استایل

بهترین فبلت‌های حال حاضر (2016)

اندازه نمایشگر: 5.7 اینچ با وضوح 2,560 در 1,440 پیکسل از نوع IPS LCD

پردازنده مرکزی: کوالکام اسنپدراگون 808 شش هسته ای

حافظه رم: 3 گیگابایت

حافظه ذخیره سازی / قابلیت افزایش: 16، 32، 64 گیگابایت / بله

دوربین (اصلی / سلفی): 21 مگاپیکسل / 5 مگاپیکسل

وزن: 179 گرم

باتری: 3,000 میلی آمپر ساعت

 

 

وان پلاس 2

بهترین فبلت‌های حال حاضر (2016)

اندازه نمایشگر: 5.5 اینچ با وضوح 1920 در 1080 پیکسل از نوع IPS LCD

پردازنده مرکزی: کوالکام اسنپدراگون 810 هشت هسته ای

حافظه رم: 3 گیگابایت، 4 گیگابایت

حافظه ذخیره سازی / قابلیت افزایش: 16، 64، گیگابایت / خیر

دوربین (اصلی / سلفی): 13 مگاپیکسل / 5 مگاپیکسل

وزن: 175 گرم

باتری: 3,300 میلی آمپر ساعت از نوع لیتیوم پلیمرتاريخ : دو شنبه 30 فروردين 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
، چند هفته‌ای از برپایی نمایشگاه خودروی ژنو می‌گذرد. برخلاف نمایشگاه‌های خودرویی آمریکا در نمایشگاه ژنو شاهد حضور خودروهای گران‌قیمت میلیون دلاری بودیم. حالا با گذر از نمایشگاه خودروی ژنو بد نیست با سوپراسپرت های سطح بالا از کمپانی‌های ناشناخته آشنا شویم.

ده ابرخودروی شگفت‌انگیز ناشناخته
DS مدل E-Tense

سیتروئن با رونمایی این مدل در نمایشگاه ژنو نشان داد که برند پریمیوم DS واقعاً یک برند لوکس است.E-Tense با ظاهری جذاب یک سوپراسپرت تمام الکتریکی است که 402 اسب بخار نیرو و 516 نیوتن متر گشتاور تولید می‌کند. این خودروساز فرانسوی ادعا می‌کند که این کانسپت می‌تواند مسافت 360 کیلومتری را در جاده و مسافت 310 کیلومتری را در حالت ترکیبی طی کند. شاسی این خودرو که از جنس فیبر کربن مونوکوک است وزن 1634 کیلوگرمی این خودرو را تحمل می‌کند. به نظر می‌رسد که سیتروئن قصد دارد برای گسترش برنامه‌های DS، این برند را با خود به آمریکا ببرد.

ده ابرخودروی شگفت‌انگیز ناشناختهتریون نِمسیس RR

شرکتی را سراغ دارید که از تریون از خودراضی‌تر باشد؟ واقعاً تولید 2000 اسب بخار نیرو در نمسیس RR ضروری به نظر می‌رسید؟ طراحی این خودرو با اندیشه‌ی آمریکایی قدرت بیشتر توسعه یافته است. زیر کاپوت این خودرو پیشرانه هشت سیلندر (V8) حجیم 9.0 لیتری توربوی دوقلو قرار گرفته است که همان‌طور که اشاره شد قادر به تولید 2000 اسب بخار نیرو است. نمسیس RR به لطف پیشرانه قدرتمندش تنها در 2.8 ثانیه از صفر به 96 کیلومتر بر ساعت می‌رسد و نهایت سرعت 434 کیلومتر بر ساعت را ثبت می‌کند. مشخصات این خودرو به طرز عجیبی مضحک است بااین‌حال هر کسی دوست دارد با این خودرو رانندگی کند.

ده ابرخودروی شگفت‌انگیز ناشناخته


آپولو آرو

شاید نام گامپرت آپولو به گوشتان خورده باشد اما آرو (به فارسی پیکان) خودروی جدید کمپانی آپولو است. این خودروساز آلمانی که در چند سال اخیر با بحران مالی مواجه بود با سرمایه‌گذاری قابل‌توجه می‌خواست که با قدرت به این عرصه بازگردد بنابراین با معرفی اررو در نمایشگاه ژنو بازگشت پر سروصدایی را رقم زد. رولند گامپرت هنوز در رأس کار قرار دارد اما این شرکت با حذف نام گامپرت درصدد احیای برند خود برآمد.

ده ابرخودروی شگفت‌انگیز ناشناخته

این سوپراسپرت جذاب به کمک پیشرانه هشت سیلندر 4.0 لیتری توربو دوقلوی آئودی می‌تواند 1000 اسب بخار نیرو و 1003 نیوتن متر گشتاور تولید کند. وقتی خودروی آرو را از نزدیک می‌بینید تمام جزییات آن شما را به خود جذب می‌کند. به نظر می‌رسد که این خودرو در این کلاس ماندگار می‌شود.

ده ابرخودروی شگفت‌انگیز ناشناخته

ده ابرخودروی شگفت‌انگیز ناشناخته

ده ابرخودروی شگفت‌انگیز ناشناختهزنوو ST1


زنوو که تاریخچه جالبی دارد اولین بار ST1 را با قدرت 1104 اسب بخار و گشتاور 1429 نیوتن متری معرفی کرد؛ اما قضیه‌ی این خودروساز دانمارکی زمانی جالب شد که تاپ گیر ST1 را مورد بررسی قرار داد. در تست جاده‌ای برنامه‌ی تخت گاز وقتی‌که استیگ پشت فرمان بود این خودرو نتوانست سریع‌تر از فورد فوکوس ST حرکت کند و بعد از پشت سر گذاشتن مشکلات مختلف آتش گرفت. البته زنوو فاجعه‌ی برنامه‌ی تاپ گیر را به‌نوعی تکذیب کرد و اعلام کرد که استیگ خودرو را در دمای پایین و شرایط بارانی شدید که رانندگی توصیه نمی‌شود رانده است. به‌صورت غیررسمی هم اعلام شده که این خودرو سرعت 304 کیلومتر بر ساعت را در مسیر تست تخت گاز ثبت کرده که بیشترین سرعت ثبت‌شده در زمان خود بوده است. این شرکت که از نحوه بررسی برنامه‌ی تخت گاز شاکی بود همچنین اشاره کرد که این برنامه حتی شتاب صفر تا 96 کیلومتر بر ساعت 2.69 ثانیه‌ای این خودرو را در شرایط آسفالت مرطوب اعلام نکرده است.

ده ابرخودروی شگفت‌انگیز ناشناخته

در حال حاضر زنوو با معرفی ST1 به دنبال پشت سر گذاشتن داستان‌های قبلی است. این خودرو با هدف کاهش وزن، پایین آوردن مرکز گرانش و افزایش نیروی رو به پایین، تغییراتی در آئرودینامیکی و استایل داشته است؛ اما بزرگ‌ترین تغییری که در این خودرو دیده می‌شود پیشرانه‌ی آن است. پیشرانه 5.9 لیتری هشت سیلندر (V8) این خودرو با یک جفت سوپرشارژر همراه شده است. متأسفانه زنوو در نمایشگاه ژنو اطلاعات و مشخصات عملکردی ST1 را اعلام نکرد اما می‌توان حدس زد که این خودروی جدید عملکردی فراتر از ST1 دارد.

ST1 مثل مدل پیشین تنها به تعداد محدود 15 دستگاه به تولید می‌رسد.

ده ابرخودروی شگفت‌انگیز ناشناخته

ده ابرخودروی شگفت‌انگیز ناشناخته

ده ابرخودروی شگفت‌انگیز ناشناختهماروشا B2


ماروشا B2 به‌واقع مثل یک سورپرایز است چرا که واقعاً در روسیه تولید شده است. دومین سوپر اسپرت روسیه که به دنبال ماروشا B1 تولید شده است چهره‌ای تهاجمی مانند خودروهای بازی‌های رایانه‌ای نید فوراسپید دارد. این خودرو از روی همان پلت فرم B1 ساخته شده است اما یک پیشرانه‌ی 3.5 لیتری کازورث شش سیلندر (V8) در قلب آن قرار گرفته است که قدرتی بین 245 تا 420 اسب بخار نیرو تولید می‌کند. این میزان نیرو به‌اندازه‌ی قدرت 1000 اسبی خودروهای دیگر نیست اما این خودرو واقعاً شگفت‌انگیز است. ماروشا B2 در نمایشگاه خودروی فرانکفورت سال 2009 به نمایش گذاشته شد.

ده ابرخودروی شگفت‌انگیز ناشناختهW موتورز فنیر سوپراسپرت

شاید با خودروی لیکان هایپراسپرت شرکت W موتورز که در قسمت هفتم فیلم سریع و خشمگین (Fast and Furious 7) هم حضور داشت آشنا باشید اما آیا می‌دانستید که خودرویی بهتر هم وجود دارد؟ لیکان هایپراسپرت اولین سوپراسپرت عرب‌ها بود که با پیشرانه‌ی 3.8 لیتری شش سیلندر خطی 780 اسب بخار نیرو و 960 نیوتن متر گشتاور تولید می‌کرد؛ اما فنیر سوپراسپرت با موتور 4.0 لیتری شش سیلندر توربوی دوقلو می‌تواند 900 اسب بخار نیرو و 1200 نیوتن متر گشتاور تولید کند. این حجم بالا از قدرت تولیدی باعث شده که این خودرو در 2.7 ثانیه از صفر تا 100 کیلومتر بر ساعت شتاب بگیرد. در قیاس با لیکان هایپراسپرت تمرکز گروه طراحی این خودرو بیشتر به سمت طراحی مسابقه‌ای بوده است. از آنجایی که تنها 25 دستگاه از این خودرو تولید می‌شود. احتمالاً تنها در اینترنت این خودرو را می‌بینید!

ده ابرخودروی شگفت‌انگیز ناشناخته


مازانتی اِوانترا

محبوب‌ترین و شناخته‌شده‌ترین سوپراسپرت ها در ایتالیا تولید می‌شوند اما این خودرو برخلاف سایرین چندان شناخته شده نیست. مازانتی اوانترا در نمایشگاه خودروی تاپ مارکز موناکو 2013 رونمایی شد. سالانه تنها 5 دستگاه از این خودرو به تولید می‌رسد و خریداران دو پیشرانه را پیش روی خود می‌بینند: پیشرانه شش سیلندر توربوشارژ با قدرتی بیش از 600 اسب بخار نیرو و پیشرانه‌ی هشت سیلندر 7.0 لیتری با 701 اسب بخار نیرو و 847 نیوتن متر گشتاور. این سوپراسپرت 1303 کیلوگرمی با پیشرانه‌ی قدرتمندش قادر است در 3.2 ثانیه از صفر تا 96 کیلومتر بر ساعت شتاب بگیرد.

ده ابرخودروی شگفت‌انگیز ناشناختهریماک کانسپت وان

ریماک کانسپت وان و کانسپت S به صورت رسمی در نمایشگاه خودروی ژنو به نمایش گذاشته شدند. بازدیدکنندگان از این نمایشگاه به‌اتفاق این خودرو را تحسین می‌کردند. با این‌که هر دو خودرو بسیار قدرتمند هستند کانسپت S به‌عنوان خودروی قوی‌تر و با آئرودینامیک بهتر معرفی شده است. این شرکت سوپراسپرت کرواتی اخیراً بر روی مهندسی باتری‌ها فعالیت داشت بنابراین مواجه با خودرویی الکتریکی چندان دور از ذهن نبود. به گفته‌ی این شرکت، مدل‌های به نمایش گذاشته‌شده همان مدل‌های تولیدی بودند.

ده ابرخودروی شگفت‌انگیز ناشناخته

قدرت خروجی کانسپت وان که با باتری‌های لیتیوم یونی 8450 سلولی تغذیه می‌شود به 1073 اسب بخار نیرو و 1600 نیوتن متر گشتاور می‌رسد. ریماک ادعا می‌کند که کانسپت وان می‌تواند 330 کیلومتر را در حالت الکتریکی بپیماید. البته این شرکت دقیقاً مشخص نکرده است که این 330 کیلومتر در چه شرایطی از رانندگی حاصل می‌شود. این خودرو با وزن 1852 کیلوگرم چندان سبک به نظر نمی‌رسد؛ اما این وزن با احتساب چهار موتور الکتریکی و چهار گیربکس معقول به نظر می‌رسد.
کمپانی ریماک به خودروی کانسپت وان بسنده نکرده است و مدل قدرتمندتر این خودرو یعنی کانسپت S را معرفی کرده است. قدرت تولیدی کانسپت S که 54 کیلوگرم سبک‌تر از کانسپت وان است به ارقام شگفت‌انگیز 1365 اسب بخار نیرو و 1800 نیوتن متر گشتاور رسیده است!

ده ابرخودروی شگفت‌انگیز ناشناخته

ده ابرخودروی شگفت‌انگیز ناشناخته

ده ابرخودروی شگفت‌انگیز ناشناختهآرش AF10


کمپانی آرش ادعا می‌کند که AF10 یک پیشرانه‌ی پیچیده دارد و در حالی که توضیحات پیرامون این خودرو ما را به دنیای فیلم‌های علمی تخیلی می‌برد این خودرو واقعاً واقعی است و در نمایشگاه خودروی ژنو 2016 به نمایش گذاشته شده است. این سوپراسپرت خاص 2080 اسب بخار نیرو را از پیشرانه هیبریدی‌اش بیرون می‌کشد. پیشرانه‌ی این خودرو که ترکیبی از یک موتور 6.2 لیتری هشت سیلندر (V8) سوپرشارژ و چهار موتور الکتریکی است همچنین قادر است گشتاور حیرت‌انگیز 2280 نیوتن متری را به چرخ‌ها منتقل کند. آرش دو گیربکس شش سرعته دستی و اتوماتیک با آپشن تعویض دنده از پشت فرمان را برای این خودرو تدارک دیده است.

ده ابرخودروی شگفت‌انگیز ناشناخته

مدل هیبریدی استاندارد این خودرو قیمتی 1.6 میلیون دلاری دارد و آپشن تریم مسابقه‌ای با ویژگی‌های ساختار محافظ سرنشین، پوشش ویژه، سیستم اطفا حریق و سیستم مخابره داخلی 100 هزار دلار دیگر آب می‌خورد. البته اگر تنها به دنبال یک سوپراسپرت جذاب هستید می‌توانید با هزینه‌ی پایین‌تر 495 هزار دلاری این خودرو را با پیشرانه هشت سیلندر 550 اسب بخاری تحویل بگیرید.

ده ابرخودروی شگفت‌انگیز ناشناخته

ده ابرخودروی شگفت‌انگیز ناشناخته

ده ابرخودروی شگفت‌انگیز ناشناختهدِویل 16

در این لیست شاهد خودروهایی با قدرتی بیش از 1000 اسب بخار و یا خودروهای هیبریدی با نیروی 2000 اسب بخاری بودیم؛ اما چه خودرویی واقعاً هیجان‌انگیزتر است؟ نظرتان در مورد یک خودروی 4515 اسب بخاری چیست؟ این اعداد دقیقاً مطابق با چیزی است که شرکت عربی دویل ارائه کرده است.

ده ابرخودروی شگفت‌انگیز ناشناخته

دویل سال گذشته خودروی دویل 16 با پیشرانه‌ی 12.3 لیتری شانزده سیلندر (V16) با چهار توربوشارژ را معرفی کرده است. طبق ادعای این خودروساز این خودرو قادر است 5000 اسب بخار نیرو تولید کند، در 1.8 ثانیه از صفر تا سرعت 96 کیلومتر بر ساعت شتاب بگیرد و نهایت سرعت دیوانه‌وار 563 کیلومتر بر ساعت را ثبت کند. البته فعلاً نمونه پروتوتایپ (آزمایشی) این خودرو تولید شده است و نمونه صنعتی تولیدی آن هنوز در مرحله‌ی ساخت است.

ده ابرخودروی شگفت‌انگیز ناشناخته

ده ابرخودروی شگفت‌انگیز ناشناخته

ده ابرخودروی شگفت‌انگیز ناشناخته


تاريخ : دو شنبه 30 فروردين 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
1460951249754_1.jpg

دانشمندان چینی روز گذشته (یکشنبه) از تولید موفق جنین‌های موش مرحله اولیه برای نخستین بار در یک ماهواره ریزگرانش فضایی قابل بازیابی خبر دادند که به زودی به زمین باز خواهد گشت.

 

 کاوشگر تحقیقاتی SJ-10 که در روز ششم آوریل (18 فروردین) به فضا پرتاب شده بود، بیش از 6000 جنین موش را در یک محفظه خودکفا به اندازه یک مایکروویو با خود حمل می‌کرد.

 

600 جنین از میان این گروه در زیر دوربین با وضوح بالا قرار گرفتند که هر چهار ساعت برای چهار روز از آن‌ها تصویربرداری شده و به زمین ارسال می‌شد.

 

تصاویر نشان دادند که جنین‌ها در حدود 72 ساعت پس از پرتاب کاوشگر از مرحله دو سلولی که یک مرحله رخ جنینی است به مرحله ثانویه بلاستوسیست که تکثیر سلولی محسوس رخ می‌دهد، رشد کردند. این زمانبندی به میزان زیادی با رشد جنین بر روی زمین مطابقت داشت. به سایر جنین‌های موجود در این ماهواره در 72 ساعت پس از پرتاب ثابت‌کننده تزریق شد تا آثار محیط فضایی بر روی رشد جنین مورد بررسی قرار بگیرد.

 

این نخستین گزارش رشد موفق جنین پستانداران در فضا در تاریخ بشری است.

 

دانشمندان پس از بازگشت SJ-10 به زمین، جنین‌های بازیابی شده را با نمونه‌های روی زمین مقایسه کرده و تحلیل‌های بیشتری بر روی مشخصات رشد اولیه جنین در فضا انجام خواهند داد.

 

این کاوشگر قرار است در یک ناحیه مشخص شده در شهر سیزیوانگ مغولستان داخلی فرود بیاید. طبق گزارش‌های اولیه، کل مجموعه این کاوشگر از طول عمر 15 ساله برخوردار است.

 

این فضاپیمای گلوله‌ای شکل از 19 تجربه شامل فیزیک سیالات ریزگرانش، احتراق ریزگرانش، ماده فضایی، آثار تابش فضایی، آثار زیستی ریزگرانش و فناوری زیستی فضایی برخوردار است. یکی از این تجربیات به بررسی تاثیر تابش فضایی برای ثبات ژنتیکی سلول‌های حشرات میوه و موش‌ها پرداخته و یک تجربه احتراق نیز چگونگی سوختن مواد استفاده شده در فضاپیما در فضا برای شناسایی روشهای ساخت کپسول‌های ایمنتر برای ماموریت‌های سرنشین‌دار می‌پردازد.

 

یک تجربه دیگر که مشارکت بین مرکز ملی علوم فضایی موسسه CAS و سازمان فضایی اروپا است، رفتار نفت خام را تحت فشار بالا بررسی می‌کند. همچنین یک ابزار دیگر بر روی این ماهواره به آزمایش احتراق ذغال‌سنگ و شکل‌گیری آلاینده در ریزگرانش می‌پردازد.تاريخ : دو شنبه 30 فروردين 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
1460898724510_9.jpg

دانشمندان آمریکایی با ترکیب بهترین ویژگیهای خرچنگ و ماهی موفق به ساخت یک چشم مصنوعی شده‌اند که می‌تواند در تاریکی ببیند و ممکن است در آینده در کاوشگرهای جراحی، ربات‌های جستجو و نجات یا تلسکوپ‌های جستجوگر سیاره استفاده شود.

 

 محققان دانشگاه ویسکانسین مدیسون حساسیت سیستم تصویربرداری را از طریق لنزها و نه اجزای حسگر ارتقا بخشیدند.

 

ربات‌های خنثی‌کننده بمب، جراحان لاپاروسکوپی و تلسکوپ‌های شکارچی سیاره در محیط های تاریک به جزئیات کوچک نیاز دارند. این چشمهای مصنوعی می‌توانند به ربات‌های جستجو و نجات یا حوزه جراحی برای روشن ساختن محیط تاریک کمک کند.

 

بیشتر تلاش‌ها برای ارتقای دید در شب، "شبکیه" چشم مصنوعی را هدف قرار می‌دهند – برای مثال مواد یا الکترونیک یک حسگر دوربین دیجیتالی را تغییر می‌دهند- تا بتوانند واکنش قویتری به نور ورودی نشان بدهند اما محققان به جای تلاش برای ارتقای حساسیت در پایانه عقبی، شدت نور ورودی را از پایانه جلویی افزایش دادند که شامل ابزار اپتیک متمرکز نور بر روی حسگر بود.

 

آن‌ها از دو حیوان آبزی برای این استراتژی الهام گرفتند که استراتژی‌ها مختلف را برای بقا و مشاهده در آبهای تاریک ایجاد می‌کنند. بررسی بین پوزه بلند دماغ ماهی‌ها دو چشم بسیار غیرعادی را آشکار کرد که شبکیه آن‌ها بجای سطح نرم مرسوم در بیشتر موجودات، از هزاران فنجان بلورین ریز تشکیل شده است.

 

این فنجان‌های ریز به جمع‌آوری و تشدید نور قرمز می‌پردازند که به ماهی در تشخیص شکارچی‌ها کمک می‌کند. محققان با ساخت هزاران آینه سهمی‌وار که هر کدام به اندازه یک دانه گرده بودند، این فنجان‌های بلورین را شبیه‌سازی کردند. آن‌ها سپس آرایه‌های ساختار جاذب نور را در سراسر سطح یک گنبد نیم کره یکنواخت شکل دادند. این ترکیب که از چشم مرکب تلفیقی خرچنگها الهام گرفته، نور ورودی را بر روی نقاط منفرد متمرکز کرده و شدت آن را افزایش می‌دهد.

 

تیم دستگاه به سادگی قابل ادغام در سیستم‌های کنونی برای مشاهده مناظر مختلف با نور کم است. اگرچه چشمهای مرکب تلفیقی به شدت حساس هستند، اما معمولا دید واضحی ندارند. افزایش شدت نور زمانی که نور به پیکسل‌های منفرد فشرده می‌شود، باعث شفافیت می‌شود.

 

محققان برای بازیابی وضوح از دست رفته، چندین تصویر خام را ثبت کرده و مجموعه آن را با یک الگوریتم برای تولید تصاویر واضح‌تر پردازش کردند.

 

این تحقیق در مجله PNAS منتشر شده است.تاريخ : دو شنبه 30 فروردين 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
1460953028095_1.jpg

کمبود ماده در مدار سیاره عطارد نشان می‌دهد که یک سیاره ابرزمین احتمالا در اوایل شکل‌گیری منظومه شمسی متولد شده اما توسط خورشید بلعیده شده است.

 

 یافته‌های یک تحقیق جدید نشان داد که این ابرزمین جوان پس از پاکسازی اجسام جامد بین سیاره عطارد و خورشید شکل گرفته بود. متاسفانه این جهان اولیه پس از تسلیم شدن در گرانش خورشید توسط آن بلعیده شده است.

 

به گفته محققان، این ابرزمین می‌تواند به توضیح این مساله بپردازد که چرا هیچ چیز درون مدار عطارد دیده نمی‌شود. تنها شاهد فیزیکی شکل‌گیری ابرزمین‌ها در منظومه شمسی می‌تواند فقدان وجود هر چیز حتی یک سنگ در منطقه باشد.

 

ابرزمین‌ها که جرمی بیشتر از زمین و کمتر از سیارات یخی اورانوس و نپتون دارند در دو منطقه شکل می‌گیرند. دانشمندان با رصد ابرزمین‌های خارج منظومه شمسی بر این باورند که این سیارات می‌توانند بصورت درجا در محلی که امروزه دیده می‌شوند یا بسیار دورتر از محل مشاهده شده شکل بگیرند.

 

ابرزمین‌ها برای شکل‌گیری بصورت درجا باید به تدریج از بقایای درون منطقه مرده یک سیستم سیاره‌ای جوان موسوم به دیسک پیش‌سیاره ساخته شود و این امر تنها زمانی رخ می‌دهد که تلاطمی در منطقه در اثر جاذبه مغناطیسی مواد اطراف ایجاد شود.

 

محققان تصور می‌کنند که ابرزمین‌ها در جا در منظومه شمسی شکل گرفته‌اند و این امر همه مواد درون مدار سیاره عطارد را جارو کرده است.

 

به گفته محققان، این تعجب‌برانگیز است که منظومه شمسی از ابرزمین برخوردار نیست در حالی که بیش از نیمی از منظومه‌های سیارات فراخورشیدی مشاهده شده دارای یک ابرزمین هستند. نزدیکترین ابرزمین به ما سیاره HD 219134b است که در فاصله 21 سال نوری واقع شده است.

 

این یافته‌ها در مجله Astrophysical منتشر شده است.تاريخ : دو شنبه 30 فروردين 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
1460962047068_201583122283a.jpg

پژوهش محققان دانشگاه شیکاگو نشان می‌دهد در مردان مسنی که ازدواج موفقی داشته و همسران تحصیل‌کرده دارند، احتمال انجام چکاپ کلونوسکوپی برای سرطان روده‌ بیشتر است.

 

 به نقل از پایگاه خبری کتابخانه ملی پزشکی آمریکا، محققان طی این مطالعه 800 زوج آمریکایی 55 الی 90 ساله را مورد بررسی قرار دادند. آنها دریافتند که در مردان متأهل در مقایسه با مجردها حدود 20 درصد احتمال انجام کلونوسکوپی بیشتر است.

 

اما این امر در مورد زنان صدق نمی‌کرد؛ زنان متأهل چه راضی و چه ناراضی از همسرانشان در مقایسه با مجردها در این مورد برتری نداشتند و تحصیلات همسر آنها نیز هیچ تاثیری در این احتمال نداشت.

 

به گفته محققان زنان به عنوان دروازه‌های سلامتی در خانواده محسوب می‌شوند که گزینه‌های سلامتی و تصمیمات مرتبط با آن را کنترل می‌کنند و راهکارهای آنان می‌تواند تأثیری مهم در سلامتی افراد بر جای بگذارد. اما در مقابل زنان فواید کمتری در رابطه با سلامتی‌شان پس از ازدواج به دست می‌آورند و حمایت‌های خود را از جانب دوست و اقوام به دست می‌آورند.

 

در واقع زنانی که از نظر احساسی در ازدواجشان موفق‌تر بوده‌اند، بیشتر احتمال دارد که رفتارهای سالم برای همسرانشان را تشویق کنند و شوهران نیز با مشاهده رفتار حمایت‌گرانه زنانشان این نصیحت‌ها را بیشتر به کار می‌بندند.

 

مردان به‌طور کلی دوست ندارند که درباره بررسی سرطانشان صحبت کنند، اما نتایج این تحقیق نشان می‌دهد که هنگام تشویق و حمایت همسرانشان، آنها برای انجام این کار ترغیب می‌شوند.تاريخ : دو شنبه 30 فروردين 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
1453883123858_2.jpg

به کمک تکنیک‌های جدید تصویربرداری و سونوگرافی می‌توان شدت بیماری مزمن کبد را به‌راحتی تشخیص داد.

 

 روش "شیرویوالاستوگرافی" از تکنیک های جدید سونوگرافی است که در سی و دومین کنگره رادیولوژی ایران ارایه می‌شود. این شیوه که کاربردهای زیادی پیدا کرده است، برای بررسی توده‌های مشکوک به سرطان در کبد، پستان، پروستات و تیرویید نیز به کار می‌رود و در موارد شروع نارسایی کبد، میزان آسیب بافتی و تاثیر درمان در بهبود بیماری را مشخص می‌کند.

 

دبیر علمی " سی و دومین کنگره رادیولوژی ایران" در این رابطه گفت: امروزه به کمک تکنیک‌های جدید سونوگرافی و تصویربرداری می‌توان میزان آسیب بافتی در بیماری‌های مزمن کبدی را بدون نیاز به نمونه‌برداری تشخیص داد که این امر علاوه بر سهولت، کاهش ریسک عوارض در بیمار و کاهش هزینه‌ها را به دنبال دارد.

 

دکتر حمیدرضا حقیقت‌خواه در آستانه برپایی "سی ودومین کنگره رادیولوژی ایران" که 14 تا 17 اردیبهشت ماه امسال در برج میلاد تهران برگزار می‌شود در ادامه اظهار کرد: از آنجا که بافت‌های سالم و ناسالم و نیز توده‌های موجود در بافت‌ها دارای قوام و سفتی متفاوتی هستند، برای تشخیص صدمه بافتی یا بدخیمی یک توده، می‌توان با روش الاستوگرافی که از شیوه های جدید سونوگرافی به شمار می‌رود به شیوه غیر تهاجمی و در مدت زمان کوتاه‌تری بر حسب قوام بافت، نوع آن را مشخص کرد.

 

وی ادامه داد: قرار است در سی و دومین کنگره رادیولوژی ایران، کاربردهای متنوع و جدید تکنیک شیرویوالاستوگرافی (SHEAR WAVE ELASTOGRAPHY) که یکی از فناوری‌های نوین تصویربرداری پزشکی است،به رادیولوژیست‌ها معرفی شود.

 

دکتر حقیقت‌خواه با اشاره به اینک معادل الاستوگرافی، قوام سنجی و بررسی سفتی بافت‌ها یا حالت الاستیسیتی آن است، تصریح کرد: هم اینک دستگاه‌های سونوگرافی کاربرد زیادی در تشخیص بسیاری از بیماری‌ها داشته و با کمک فناوری‌های جدید به ویژه روش شیرویوالاستوگرافی، رادیولوژیست قادر است در موارد هپاتیت و فیبروز کبد، شدت آسیب بافتی را تشخیص دهد.

 

همچنین به کمک این تکنیک در همان موقع تصویربرداری مشخص می‌شود که آیا فرد به نارسایی پیشرفته کبد دچار است یا خیر و در صورت ابتلا به بیماری مزمن کبدی و شروع یک دوره درمان، میزان بهبود از طریق پایش قوام کبد نشان داده می‌شود.

 

وی افزود: به کمک این شیوه نوین همچنین می‌توان توده‌های مشکوک به بدخیمی در پستان، تیروئید و پروستات را مشخص کرد.

 

دبیر علمی سی و دومین کنگره رادیولوژی ایران اضافه کرد: پیش‌بینی می‌شود در آینده برای تشخیص شدت بیماری عضله قلب و میزان نارسایی جفتی در خانم‌های باردار نیز از الاستوگرافی استفاده شود. از طرف دیگر برای یافتن مراکز حساس و ایجاد کننده دردهای عضلانی و .. از طریق این تکنیک، پیشرفت‌هایی ایجاد شده است.

 

گفتنی است، "سی و دومین کنگره رادیولوژی ایران" با محوریت تصویربرداری زنان گوارش و اقتصاد در رادیولوژی 14 تا 17 اردیبهشت ماه امسال در برج میلاد تهران برگزار می‌شود.تاريخ : دو شنبه 30 فروردين 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
1460958371777_radio-telescope.jpg

برخی از فضانوردان به حل رمز و راز سیگنال‌های اعماق فضا نزدیک شده و برای به پایان رساندن برنامه‌های خود به کمک‌های مردمی نیاز دارند.

 

 ستاره شناس آمریکایی، آنتونیو پاریس، استاد دانشگاه سن پترزبورگ در فلوریدا در تلاش برای پیدا کردن ریشه‌های سیگنال‌ وآو، (یک انفجار امواج رادیویی )است.

 

سیگنال وآو یک سیگنال موج کوتاه است که توسط دکتر جری آر همن در 15 آگوست 1977، زمانی که در حال کار بر روی پروژه جستجوی هوش فرازمینی (SETI) در تلسکوپ رادیویی گوش بزرگ در دانشگاه ایالتی اوهایو بود، کشف شد.

 

این سیگنال 72 ثانیه ادامه داشت (طول کامل دریافت سیگنال) اما دیگر تکرار نشد. این سیگنال توانست توجه زیادی را در رسانه‌ها به خود جلب کند.

 

به گفته دانشمندان، این سیگنال فقط یک بار دیده شده و هنوز برای دومین بار گزارش نشده است که همین امر سبب شد تا برخی آن را شایعه بدانند.

 

دکتر همن در حالی که از این ترتیب موجود در سیگنال‌ها متعجب شده بود بر روی فایل پرینت شده رایانه‌ای، دور سیگنال‌ها را خط کشیده و در کنار آن تعجب خود را با نوشتن واژه «وآو» نشان داد. این توضیح کوتاه از این پس به عنوان نام این سیگنال انتخاب شد.

 

سیگنال وآو توجه "پاریس"، که قبلا به مدت یک دهه در سازمان اطلاعات نظامی و چهار سال مامور ویژه وزارت دفاع بود را به خود جلب کرد.

 

"پاریس" و تیمش برای کشف این رمز و راز تا 25 ژانویه سال آینده به یک تلسکوپ رادیویی نیاز دارند در نتیجه تصمیم گرفتند تا کمپینی را برای جمع آوری کمکهای مردمی راه بیندازند. آنها تاکنون موفق شدند تا در کمپین خود که GoFundMe نام دارد و هدف آن "حل یکی از بزرگترین اسرار جهان" است، بیش از 17000 دلار جمع‌آوری کنند.تاريخ : دو شنبه 30 فروردين 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

مطمئنا برای شما هم بارها پیش آمده است که فایل‌های مهم و حیاتی خود را به طور ناخواسته و اشتباه حذف کرده یا حتی به دلیل مشکلات سیستمی، بدون پشتیبان‌گیری از فایل‌های خود مجبور به Factory Reset کردن دستگاه خود شده باشید. هرچه اهمیت این فایل‌ها، و مهیا کردن دوباره‌ی آن‌ها سخت‌تر باشد، افسوس و کلافگی کاربر نیز بیشتر خواهد بود. این موضوع اگر در رابطه با فایل‌های عادی و عمومی رخ بدهد چندان حائز اهمیت نیست و می‌توان با صرف کمی زمان مجددا آن‌ها را دانلود کرد. اما مواردی همچون عکس‌های شخصی، پیامک‌ها، شماره تلفن‌ها و ... تنها در گوشی شما قرار دارند و در صورت حذف آن‌ها، به هیچ وجه نمی‌توان آن را جایگزین کرد. تا چند سال پیش اگر چنین اتفاقی در گوشی‌های موبایل می‌افتاد هیچ راه بازگشتی برای کاربران وجود نداشت اما به لطف گوشی‌های هوشمند، امکان انجام ریکاوری در گوشی‌های موبایل نیز ممکن شده است تا دیگر خبری از انجام ریکاوری از طریق کامپیوتر، و نرسیدن به نتایج دلخواه وجود نداشته باشد. GT Recovery یکی از بهترین نرم‌افزارها در زمینه‌ی ریکاوری اطلاعات است که اپلیکیشن رسمی آن نیز برای پلت‌فرم اندروید منتشر شده و به کمک آن می‌توانید به سادگی هر چه تمام‌تر، و با بالاترین درصد موفقیت فایل‌های حذف شده‌ی خود در گوشی را ریکاوری کنید. لازم به ذکر است که این برنامه برای کارکرد کامل به روت بودن گوشی شما نیاز خواهد داشت اما اگر گوشی شما روت نشده باشد نیز همچنان قادر به استفاده از این برنامه خواهید بود.

 

ویژگی اصلی GT Recovery را می‌توان در فرمت‌های پشتیبانی شده‌ی آن دانست به طوری که هرچیزی که فکرش را کنید توسط این برنامه قابل بازیابی است. از عکس و فیلم گرفته تا پیامک و شماره تلفن همگی توسط GT Recovery قابل بازیابی خواهند بود و شما می‌توانید به طور رایگان، هر فایلی که از دست داده‌اید را توسط این برنامه ریکاوری کنید. اما همانطور که گفته شد کاربرانی که گوشی خود را روت نکرده باشند نیز قادر به استفاده‌ی محدود از برنامه هستند. در GT Recovery بخشی با عنوان Recent Deletion وجود دارد که در آن امکان ریکاوری فایل‌هایی که بعد از نصب این برنامه حذف شده باشند وجود دارد. برای مثال ممکن است که مشغول مرتب سازی فایل‌های خود باشید که به اشتباه یک پوشه، عکس یا ویدیو را حذف کنید. در این مواقع حتی اگر گوشی شما روت نشده باشد نیز می‌توانید با مراجعه به این برنامه، اقدام به بازیابی فایل پاک شده کنید. موضوع دیگری که در GT Recovery خودنمایی می‌کند رابط کاربری جذاب و چشم‌نواز آن است. تمامی المان‌های موجود در برنامه به بهترین شکل ممکن طراحی شده‌اند و محیطی گویا و زیبا را برای این اپلیکیشن به ارمغان آورده‌اند. ویژگی آخری نیز که باید درباره‌ی GT Recovery بگوییم امکان جالب بازیابی پیام‌های واتس اپ، کیک و مسنجر فیسبوک است که در نوبه‌ی خود یک ویژگی جذاب و منحصر به فرد به حساب می‌آید. اگر در رابطه با درصد موفقیت این برنامه در بازیابی فایل‌ها نیز کنجکاو هستید باید بگوییم در تستی که هنگام نگارش این متن به انجام رسید، این برنامه بیش از ۱۰۰۰ عکس را ریکاوری کرد که هرچه مدت زمان کمتری از پاک شدن فایل‌های شما گذشته باشد، امکان وجود آن‌ها در نتایج به دست آمده نیز بیشتر خواهد بود.

GT Recovery با حجم ۵.۵ مگابایت و به صورت رایگان برای گوشی‌های اندروید منتشر شده است و برای اجرای آن نیز محدودیتی نخواهید داشت چراکه نسخه‌ی ۲.۲ یا بالاتر اندروید قابلیت اجرای این برنامه را خواهند داشت. برای دریافت این برنامه که بیش از یک میلیون بار در پلی‌استور دانلود شده است می‌توانید از لینک‌های زیر استفاده کنید.

 

نکات مثبت

 • رابط کاربری جذاب و گویا
 • امکان بازیابی پیامک‌ها و شماره‌ها
 • بازیابی پیام‌های کیک، واتس‌اپ و مسنجر فیسبوک
 • بازیابی عکس و فیلم
 • رایگان بودن امکانات برنامه
 • کارکرد حتی برای گوشی‌های روت نشده

نکات منفی

 • نکته منفی خاصی مشاهده نشد.


تاريخ : دو شنبه 30 فروردين 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

سال 2007 میلادی بود که خبر امضای یک قرارداد نظامی میان ایران و روسیه تبدیل به خبر اول بیشتر رسانه‌های جهان شد: "ایران از روسیه سامانه موشکی اس300 خرید".

جمهوری اسلامی ایران و شرکت "روس آبارون اکسپورت" شرکت دولتی صادرات و واردات تسلیحات و تجهیزات نظامی روسیه در سال 2007 قراردادی را امضا کردند که به‌ موجب آن، این شرکت موظف شد 5 آتشبار S300 را به‌ ارزش حدود 800 میلیون دلار به ایران تحویل دهد.

اما دیمیتری مدودف رئیس جمهور وقت روسیه سه سال بعد و در سال 2010 میلادی با صدور فرمانی، تحویل سامانه موشکی اس300 به ایران را ممنوع کرد.

"اس300" یک سامانه موشکی سطح‌ به‌ هوای دوربرد با قابلیت استفاده در تمامی ارتفاع‌ها است. از این سامانه به‌ عنوان نوع تکمیلی سامانه پدافندی اس200 یاد می‌شود که ایران با به‌کار گیری توان داخلی، موفق به بهینه‌سازی آن نیز شده و اخیر سامانه موشکی صیاد 3 نیز جایگزین موشک‌های اس 200 در سامانه موشکی تلاش شده است. (لینک)

اس300 در حال حاضر یک خانواده است و انواع مختلفی از این سامانه با کاربردهای متفاوت در وزارت دفاع روسیه تولید شده است. هم‌اکنون اس300 پی‌ام‌یو (S-300PMU) به‌عنوان یکی از مرگبارترین و پیشرفته‌ترین سامانه‌های موشکی خانواده اس300 است که قادر به کشف 300 هدف است. آن‌ طور که روس‌ها اعلام کرده‌اند، زمان آماده‌سازی این نوع از سامانه‌ها، حدود 5 دقیقه‌ است که این خود یکی از ویژگی‌های مهم سامانه موشکی اس300 پی‌ام‌یو به شمار می‌رود.


سامانه موشکی اس 300

آن زمان، همزمان با لغو این قرارداد از سوی دولت روسیه، جمهوری اسلامی ایران نیز به دادگاه بین‌المللی در این‌ باره شکایت کرد و نهایتا دادگاه، رای خود را صادر و روسیه را محکوم کرد و مقرر شد که مسکو طبق قرارداد، خسارت لغو این قرارداد که چیزی در حدود 4 میلیارد دلار اعلام شده بود را به تهران بپردازد.

اما چندی بعد و در سال 2013، روزنامه «کامرسانت» چاپ روسیه با انتشار خبری، اعلام کرد که ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهوری روسیه در تاریخ 12 آگوست به ایران سفر خواهد کرد تا با حسن روحانی رئیس جمهور جدید ایران مذاکره کند.

بنابر آنچه کامرسانت آن زمان منتشر کرده بود، "پوتین در مذاکرات خود در تهران قصد دارد دو مسئله مهم برای روسیه را مورد بررسی قرار دهد که یکی از آنها فروش سامانه‌های موشکی «آنتی-2500» به ایران در ازای سامانه موشکی «اس-300» است."

سامانه دفاع موشکی آنتی-2500 نیز همانند اس300، یک سامانه پدافندی قدرتمند است که می‌تواند به‌ طور همزمان 24 هواپیما را در فاصله 200 کیلومتری هدف قرار داده و یا با حمله 16 موشک بالستیک به‌صورت همزمان مقابله کند.

اما ایران بلافاصله با این پیشنهاد مخالفت کرد و خبرگزاری ریانووستی به نقل از سید محمودرضا سجادی سفیر وقت ایران در مسکو نوشت که وی ضمن ردّ پیشنهاد مسکو برای تحویل سیستم دفاع موشکی جایگزین برای  اس-300، تأکید کرده است: سیستم دفاع هوایی پیشنهادی از سوی روسیه قابلیت همگرایی با سیستم دفاعی ایران را ندارد.


سامانه موشکی آنتی 2500 (اس 300 وی)

اما ماجرا ادامه داشت تا اینکه 30 دی ماه سال 93، در جریان سفر ارتشبد سرگئی شویگو وزیر دفاع روسیه به تهران، وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح پس از دیدار وزرای دفاع دو کشور گزارش داد که "ایران و روسیه برای حل و فصل مشکل سامانه موشکی اس300 به توافق رسیده‌اند" و بلافاصله نیز، ولادمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه نیز با صدور فرمانی، رسما ممنوعیت تحویل سامانه موشکی اس 300 به ایران را لغو کرد، تا توافق وزرای دفاع ایران و روسیه در تهران، یک قدم دیگر به اجرایی شدن نزدیک‌تر شود.

فرآیند خرید سامانه موشکی اس 300 از روسیه تا سال گذشته ادامه داشت تا اینکه ایران و روسیه یک قرارداد جدید برای خرید سامانه موشکی اس 300 توسط ایران امضا کردند، قراردادی که وزیر دفاع ایران درباره جزئیات آن گفته بود که طبق این قرارداد، ایران به 4 گردان از سامانه پدافندی اس 300 که به‌روزرسانی شده‌اند، دست پیدا خواهد کرد.

طبق استاندارد قراردادهای خرید اس 300 سری پی ام یو، هر گردان از این سامانه موشکی، از 4 آتشبار تشکیل می‌شود که هر آتشبار نیز از 4 پرتابگر موشک و رادارهای جانبی و خودروهای فرماندهی و پشتیبانی تشکیل می‌شود.

*** باور 373 ایران در یک قدمی رونمایی

جمهوری اسلامی ایران در کنار تمام ماجراهای دریافت سامانه پدافندی اس300، اما کار ساخت یک سامانه پدافندی به نام باور373 (اس300 ایرانی) را نیز همزمان با کارشکنی‌ها در تحویل نمونه روسی از مدت‌ها قبل آغاز کرده است.

امروز، چند سال از آغاز کار تولید سامانه مشابه اس300 گذشته است؛ امیر اسماعیلی، فرمانده قرارگاه پدافند هوایی ارتش (9 شهریور سال 92) درباره روند تولید سامانه موشکی باور، گفته بود: درباره باور 373 باید باور داشته باشیم که به نقاط خوبی رسیده‌ایم. مهمترین اصل این است که باور 373 به مرحله "باور" رسیده و مشکل فنی در این بخش نداریم. زیرسیستم‌های این سامانه نهایی شده و بخشی از تست‌های فنی و تست‌های عملیاتی هم صورت گرفته اما بخش درون سیستمی آن امسال(سال92) انجام خواهد شد.


لانچر 4 فروندی رونمایی شده از سامانه باور 373

اگر چه هنوز هیچ مسئولی درباره موشک‌ها، رادارها و دیگر سامانه‌های باور 373 سخنی نگفته است اما در جریان رژه روز ارتش در 29 فروردین ماه سال 89، لانچرهایی رونمایی شد که بسیار شبیه لانچرهای سامانه موشکی اس 300 بود و بسیاری از کارشناسان نظامی، آن لانچرها را همان لانچرهای سامانه باور 373 نامیدند.

بعدها هم در جریان بازدید، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی از نمایشگاه دستاوردهای وزارت دفاع، شبکه خبر سیما فیلمی از بازدید پخش کرد که در آن موشک و رادار سامانه باور 373 به نمایش گذاشته شد.

اگر چه این شبکه اعتنایی به این رادار و موشک نکرده بود و تنها، تصاویر آن در حالی که رئیس مجلس در حال بازدید از نمایشگاه بود را پخش کرد اما این، اولین تصاویر از موشک و رادار سامانه باور 373 بود که به نمایش درآمد که البته شاید ناخواسته هم بود.


رادار ردگیر سامانه موشکی باور 373 (تصویر گرفته شده از فیلم پخش شده توسط شبکه خبر)

بررسی فیلم پخش شده، نشان می‌دهد که این موشک که باور 373 هم نام‌گذاری شده است، بسیار به موشک صیاد 3 یعنی همان موشکی که آن هم به طور شاید ناخواسته در همان نمایشگاه توسط شبکه خبر سیما به نمایش درآمد، شبیه بود ولی ضخامت بدنه و طول موشک باور، بیشتر از موشک صیاد 3 به نظر می‌رسد.


موشک باور373 (سفید) و موشک صیاد 3 (قرمز)؛ تصویر گرفته شده از فیلم شبکه خبر

ناگفته نماند که خودرو فوق سنگین ذوالجناح نیز اندکی بعد رونمایی شد و تصاویری از همان لانچرها (لانچرهای باور 373) پشت آن نصب شده بود و این یعنی، لانچرهای این سامانه قرار است که توسط این خودرو حمل شود.


ذوالجناح؛ خودروی حامل لانچرهای باور 373

حالا ایران، امروز اولین محموله از سامانه موشکی اس 300 دریافت شده را رونمایی کرده و این به معنای آن است که نه تنها پدافند هوایی ایران قدرت قابل توجه‌تری در مقایسه با قبل خواهد داشت، بلکه این سامانه می‌تواند در ادامه روند تولید سامانه موشکی باور 373 (اس 300 ایرانی) که این روزها مراحل پایانی کار خود را طی می‌کند، سرعت بیشتری بخشیده و این سامانه را نیز به استانداردهای نمونه اصلی (روس) نزدیک‌تر کند.

تصاویر بخش‌هایی از ادوات متعلق به سامانه موشکی اس 300 را که امروز در مراسم رژه روز ارتش رونمایی شد را در ذیل ببینید:

 تاريخ : یک شنبه 29 فروردين 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

افراد باهوش هستند که با رفتار خود می‌توانند هرکسی را به سمت خود بکشند و حتی در ارتباط با کسانی که دوست‌داشتنی نیستند نیز بسیار عالی عمل کنند. اما راز و رمز این رفتار خوب آن‌ها چیست؟ این افراد باهوش چه مواردی را رعایت می‌کنند که حتی با فردی که هیچکدام از موازین اخلاقی را هم رعایت نمی‌کند، خیلی عالی رفتار می‌کنند؟ در ادامه با زومیت همراه باشید تا پاسخ این سوال‌ها را متوجه شویم.

۱. پذیرش دوست نداشتن همه

گاهی وقت‌ها در تله‌ی خوب بودن خود گرفتار می‌شویم و فکر می‌کنیم ما باید با هر کس دیگری که ارتباط برقرار می‌کنیم، وی را دوست داشته باشیم و از وقت گذراندن با او لذت ببریم. در حالی که برخورد با آدم‌هایی که با نظرات ما مخالف هستند اجتناب‌ناپذیر است و افراد باهوش به خوبی این موضوع را می‌دانند. آن‌ها همچنین می‌دانند بحث و جدال و مخالفت تنها نتیجه تفاوت در برخی متغیرها است.

آن فردی که شما از او خوشتان نمی‌آید، لزوما انسان بدی نیست. دلیل اینکه نمی‌توانید با او کنار بیایید، تفاوت در شیوه فکر کردن هر دوی شما است که نتیجه‌ی آن ساخت قضاوت‌های متفاوت می‌شود. همین که قبول کنید قرار نیست فرد دوست‌داشتنی همه باشید، و همچنین قرار نیست همه را دوست داشته باشید، احساس شما به کلی در مورد افرادی که دوست ندارید، تغییر خواهد کرد. نتیجه‌ی این شیوه فکر جدید شما حتی می‌تواند باعث شود با موافق بودن یا مخالفت این افراد نیز راحت‌تر کنار بیایید.

۲. مدارا با افراد دوست نداشتنی

مهم نیست احساس شما نسبت به هر شخص چگونه باشد؛ آن شخص هماهنگ با شما رفتار می‌کند و انگار همان چیزی که نشان می‌دهید را به خودتان برمی‌گرداند. اگر با آن شخص نامهربان و بی‌ادب باشید، وی نیز همه ظواهر را کنار خواهد گذاشت و به شما بی‌ادبی خواهد کرد.

شاید در این زمان بهترین شیوه رفتار همان صورت به ظاهر خندان دیپلمات‌ها باشد. شما باید بتوانید مثل یک شخص حرفه‌ای، شیوه‌ی رفتار هر دو طرف را به دست بگیرید و مثبت فکر و برخورد کنید. اینگونه شما به آن مرحله رفتار بد متقابل وارد نمی‌شوید.

۳. برآورد دوباره‌ی انتظارات

داشتن انتظار‌های غیر واقعی مردم نسبت به دیگران یک مسئله عادی است. حتی خود ما دوست داریم بقیه افراد شبیه به ما رفتار کنند یا در موقعیت‌های خاص حرفایی بزنند که ما دوست داریم. با این حال این انتظارات غیر واقعی است و خیلی‌ وقت‌ها به حقیقت تبدیل نمی‌شود.

گاهی اوقات ما یک کار بسیار خوب برای دیگران انجام می‌دهیم، اما درست زمانی که انتظار داریم همان شیوه رفتار را از دیگران هم ببینیم، شدیدا از برآورده نشدن انتظاراتمان نامید می‌شویم. یکی از پرفسور‌های دانشگاه نیوجرسی آمریکا با نام آلن کاوویلا در این رابطه حرف جالبی می‌زند: «انتظار از دیگران برای انجام کاری که ما می‌کنیم شبیه این است که خود را برای نامید شدن آماده کرده باشیم.»

اگر از فردی انتظاراتی دارید و می‌بینید هربار آن انتظار‌ها برآورد نمی‌شود، شاید وقت آن رسیده که انتظار‌های خود را دوباره بررسی کنید و در صورت لزوم آن‌ها را تغییر دهید. در این حالت شما از نظر روحی آماده‌اید و رفتار آن شخص باعث تعجب شما نخواهد شد. افراد باهوش همیشه انتظارات خود را دوباره بررسی می‌کنند تا توسط رفتار افرادی که دوست ندارند متعجب نشوند.

۴. تمرکز بر خود

مهم نیست چقدر تلاش می‌کنید؛ بالاخره یکی پیدا می‌شود که حسابی روی اعصابتان راه برود و حتی روز شما را خراب کند. باید بتوانید نامیدی از رفتار و برخورد با آن‌ها را مدیریت کنید. به جای اینکه درباره‌ی رفتار تحریک‌کننده‌ی آن شخص فکر کنید، بر رفتار خودتان تمرکز کنید. گاهی اوقات چیز‌هایی که درباره‌ی دیگران دوست نداریم، معمولا آن‌ها را در مورد خودمان هم دوستشان نداریم.

با تمرکز بر محرک‌هایی که دیگران در رفتار ما ایجاد می‌کنند، می‌توانیم حتی عکس‌العمل خود را پیش‌بینی کنیم و حتی در مواردی تغییر دهیم. به خاطر داشته باشید، تغییر توقعات و رفتار خود، بسیار ساده‌تر از خواستن همین موارد از دیگران است.

۴. یک لحظه صبر و یک نفس عمیق

اصلا انگار ما با برخی از شخصیت‌ها جور نیستیم و هر کاری می‌کنیم به دلمان نمی‌نشینند. شاید این شخصیت از هم‌دانشگاهی‌هایی باشد که هیچ وقت به قول و قرارش وفادار نمی‌ماند یا شخصی بین آشنایان که دائم مشغول به گفتن جک‌های بی‌مزه است. به دور و بر خود یک نگاه بیندازید و ببینید چه کسانی با رفتار خود شما را اذیت می‌کنند و در یک کلام شخصیت آن‌ها را دوست ندارید؛ با این نگاه کلی خود را برای دوباره اتفاق افتادن اینگونه رفتار‌ها آماده خواهید کرد.

behave

اگر بتوانید برای چند لحظه هم که شده همه چیز را متوقف کنید و از بالا زدن آدرنالین خود جلوگیری کنید و همراه با یک نفس عمیق به بخش منطقی مغز خود بروید، حتی می‌توانید صحبت‌های رد و بدل شده را بهتر کنید و از آن داوری‌ها جلوگیری کنید.

قطعا کشیدن یک نفس عمیق و برداشتن یک گام به سمت عقب می‌تواند به آرام شدن شما کمک کرده و از واکنش‌های ناگهانی جلوگیری کند. این دو قدم قطعا به باز شدن ذهن و قلب شما کمک بسیاری خواهد کرد.

۶. انتقاد محترمانه

اگر اشخاصی هستند که دائم سعی می‌کنند با رفتار و نوع ارتباط خود برای شما مشکل‌ساز شوند، شاید وقت انتقاد از آن‌ها فرارسیده باشد. اما انتقادی که قرار است بیان کنید باید با زبانی خوش و کاملا خیرخواهانه بیان شود و اگر جنبه‌ی اتهامی بگیرد، قطعا جواب نخواهد داد. از فرمول «زمانی که تو … من حس می‌کنم...» استفاده کنید و برای مثال بگویید؛ «زمانی که تو وسط صحبت کردن، حرفم را قطع می‌کنی، حس می‌کنم حرف‌هایم ارزشی ندارد.» سپس لحظه‌ای صبر کنید و منتظر پاسخ وی بمانید.

behave

شاید اصلا در آن زمان، شخص مورد نظر شما متوجه نشده حرف‌های شما در آن لحظه تمام نشده‌اند یا هم‌ کلاسی شما آنقدر در مورد ایده‌ای که بیان کردید هیجان‌زده شده که ناخودآگاه به میان صحبت شما پریده است.

۷. ایجاد فاصله

اگر تمام ۶ قدم قبل شکست خورده باشد، افراد باهوش فاصله‌ای را بین خود و آن فرد به دل ننشین(!) ایجاد می‌کنند. عذرخواهی کنید و به کار خود برگردید یا راه خود را پیش بگیرید. اگر در سر کار هستید، به اتاق دیگری بروید یا میز خود را تغییر دهید. با کمی فاصله گرفتن می‌توانید بعد از مدتی برگردید و با خیال راحت هم با کسانی که دوست دارید و هم دیگرانی که زیاد به دلتان نمی‌نشینند، ارتباط برقرار کنید.

البته که اگر می‌توانستیم آرزو کنیم همه‌ی افرادی که دوست نداریم از اطرافمان دور شوند، همه چیز راحت‌تر می‌شد؛ اما متاسفانه زندگی این‌طور رفتار نمی‌کند و ما خودمان باید آن را مدیریت کنیم.تاريخ : یک شنبه 29 فروردين 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

بازدید از واتیکان یا کارخانه‌ی لارمبورگینی؟ هر دو گزینه پیش رو از مکان‎های فوق العاده دیدنی ایتالیا بوده که به حدی جذاب هستند که هر شخصی آرزوی دیدن این دو مکان را دارد.

دسترسی افرا عادی به مرکز اصلی فراری در مدنا (Modena) تا حدودی پیچیده و سخت است. اما بازید از شرکت لامبورگینی دارای شرایط متفاوتی است. برای بازید می‌توانید با حرکت قطار از رم به سمت بولوگنا (Bologna) و سپس طی مسافت ۳۲ کیلومتری به مقر اصلی کارخانه لامبورگینی در سنت‌آگاتا (Santagata) برسید. به محض ورود به مرکز سنت‌آگاتا، با ساختمان‌هایی شکیل و قرار گرفته در انبوهی از درختان سبز لیمو مواجه خواهید شد.

اندازه و وسعت کارخانه شبیه به مراکز خرید بزرگ حومه شهری است و سایت کارخانه نیز در مجاورت خیابان اصلی قرار دارد. بسیاری از خودروسازان از ورود دوربین شخصی به همراه بازدید کننده جلوگیری به عمل می‌آورند و قبل از ورود به خط اصلی مونتاژ، شما را از گیت‌های مخصوصی عبور می‌دهند. جنرال موتورز و کرایسلر تا جایی پیش رفته‌اند که بر روی دوربین تلفن همراه شما برچسب مخصوصی می‌زنند تا تمام موارد امنیتی کاملاً رعایت شود. اما لامبورگینی رفتار متفاوتی دارد و تنها از بازدیدکنندگان تفاهم‌نامه‌ای برای حفظ اسرار موجود در کارخانه گرفته می‌شود.

در ابتدای ورود به محیط کارخانه خودروهای اونتادور و هوراکان را مشاهده خواهید کرد. آن‌ها در دو خط مونتاژ متفاوت قرار می‎گیرند. در بین آن‌ها گروهی از کارگران پیشرانه ۶.۵ لیتری دوازده سیلندری اونتادور را مونتاژ می‌کنند (پیشرانه ۱۰ سیلندر هورکان در مجارستان مونتاژ می‌شود). گروه فولکس واگن برای ساخت و مدرنیزه کردن خط مونتاژ گالاردو در سال ۲۰۰۰ وارد عمل شد. کنترل دقیق ایستگاه‌ها با ساعت دیجیتالی موجب می شود تمام فعالیت های از پیش تعیین شده ایستگاه‌ها با دقت کنترل شود. تمامی مراحل با دقت و ریزبینی آلمانی به نحو احسنت انجام می‌شود.

لامبورگینی ۳۲۴۵ دستگاه خودرو در سال ۲۰۱۵ به فروش رسانده است. اواخر سال گذشته لامبورگینی زمین‌های خالی کنار کارخانه خود را خرید تا خط جدید مونتاژ لامبورگینی SUV را افتتاح کند. پیش‌بینی می‌شود میزان تولید این خودروی جدید به تنهایی از لحاظ حجم تولید بیشتر از خودرو‌های اونتادور یا هوراکان باشد.

در این تصویر می‌توانید از داخل هوراکان یک دستگاه اونتاور زرد رنگ آماده‌ی حرکت را مشاهده کنید. لامبورگینی هیچ گونه جاده تستی در داخل مجموعه کارخانه خود ندارد، بنابراین خودروهایش را در حوالی سنت‌آگاتا در معابر عمومی مورد آزمایش قرار می‌دهد.

برای پوشش داخلی چرم هر لامبورگینی از پوست شش یا هفت گاو استفاده می شود. مگر اینکه شما جنس پوشش داخلی را آلکانترا (Alcantra) انتخاب کرده باشید. در هر دو صورت، این پوشش‌ها در همین شرکت بریده و دوخته می‌شوند.

گروه فولکس واگن سیستم‌های کنترلی دقیقی را در این کارخانه لامبورگینی راه اندازی کرده‌اند. هر کدام از برچسب‌ها مقصد نهایی خودرو را نشان می‌دهد. به طور نمونه، مقصد نهایی این خودروی نشان داده شده در تصویر فوق شهر داوی (Davie) فلوریدا است.

خطوط مونتاژ لامبورگینی به سبک آلمانی‎ها ساخته شده است. ساعت نصب شده در خط مونتاژ به کارگران می‌گوید که دقیقاً چه قدر زمان دارند تا وظیفه محوله را قبل از ورود خودروی بعدی به ایستگاه به اتمام برسانند. با این وجود سرعت خط تولید این شرکت پایین است و روزانه ۱۰ هوراکان و ۵ اونتادور مونتاژ می‌شود.

کارگران خودروسازهایی که از مشکلات مربوط به گردن و کمر رنج می‌برند ممکن است با دیده‌ی حسرت به تصویر فوق نگاه کنند. لامبورگینی خودرو‌ها را به وسیله‌ی تیرک‌های عمودی به بالا هدایت می‌کند تا دسترسی به نقاط مختلف آن برای کارگران ساده‌تر باشد.

هوراکان پس از گذر از ۲۴ ایستگاه به ایستگاه پایانی رسیده است و آماده‌ی غرش است.

اونتادور بیشتر نیاز به مونتاژ دستی قطعات دارد، از این رو ۱۴ ایستگاه برای اونتادور در نظر گرفته شده است که زمان مورد نیاز هر ایستگاه نسبتاً زیاد است.

در حال حاضر تعداد کارکنان این شرکت بالغ بر ۱۲۷۵ نفر است. خط جدید مونتاژ خودروی شاسی بلند لامبورگینی نیازمند به کارگیری ۵۰۰ کارمند دیگر است.

با اینکه از تمام تکنولوژی‎های به روز در این کارخانه استفاده شده است اما مونتاژ پیشرانه دوازده سیلندری اونتادور به صورت دستی انجام می‌شود.

پیشرانه هوراکان ده سیلندر از مجارستان وارد می‌شود.

نه کارکنان و نه خودروها حق ندارند در فضای کارخانه دود تولید کنند!

خودروهایی که مونتاژ آن‌ها تمام شده است در انتظار تست دینامومتر می‌مانند. اونتادور می‌بایست توان حداکثری ۷۴۰ اسب بخار را در تست دینامومتر پشت سر بگذارد.

موزه در مجاورت کارخانه قرار دارد. شما می‎توانید تمامی محصولات این شرکت را از ابتدا تا به حال در اینجا مشاهده کنید.

تصویر فوق نیز مربوط به محیط کارخانه‌ی لامبورگینی در سال ۱۹۶۹ است.

نظر شما در مورد محیط و روند تولید در کارخانه‌ی لامبورگینی چیست؟تاريخ : یک شنبه 29 فروردين 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

آیا برای ارتقا شغل آماده هستید؟ نظرتان درباره‌ی استخدام در یکی بزر‌گترین شرکت‌های خودروسازی جهان چیست؟ اطلاعات خود را در مهندسی خودرو در چه حد ارزیابی می‌کنید؟ آیا خود را برای اشتغال در یکی از شرکت‌های پیشرو‌ی علم مهندسی خودرو آماده می‌دانید؟ فراری در حال حاضر نیاز به مهندسان جدید دارد. در نظر داشته باشید که از هر نقطه‌ای از جهان و هر دانشگاهی فارغ‌التحصیل شده باشید، پیش از هرگونه مصاحبه و بررسی توانایی‌های شما توسط فراری، باید در آزمون ورودی مخصوص نیرو‌های جدید شرکت کنید و آن را با موفقیت پشت سر بگذارید. اگر در مباحث خودرویی تسلط کافی دارید و می‌خواهید خود را با سوال‌های سخت فراری ارزیابی کنید، می‌توانید نگاهی به ۱۲ سوال زیر بیاندازید. 

کارخانه فراری

پاسخ‌ سوال‌های زیر در این مقاله منتشر نمی‌شود تا بتوانید سطح دانش خود را به خوبی بسنجند. پاسخنامه ۲۴ ساعت پس از انتشار این مقاله، در زومیت قرار خواهد گرفت.

سوال‌های زیر را به صورت تشریحی پاسخ دهید:

۱- مزایا و معایب پیشرانه‌هایی با سیستم تزریق مستقیم سوخت در برابر نمونه‌های تزریق سوخت در راه‌گاه‌های ورودی را به صورت کامل شرح دهید؟

۲- مزایا و معایب سیستم‌های روانکاری خشک و خیس را در پیشرانه‌ها بیان کنید؟

سوالات زیر را با انتخاب گزینه‌ی صحیح پاسخ دهید:

۱- متداول‌ترین تکنولوژی پمپ روغن چیست؟

 • الف- روتاری
 • ب- سانتریفیوژال
 • ج- پره‌ای (vane)
 • د- غشایی (membrane)

۲- گاز‌های بین دیواره‌ی جانبی پیستون و سیلندر کجا می‌روند؟

 • الف- منیفولد ورودی
 • ب- منیفولد خروجی
 • ج- جو
 • د- مفظه‌ی میل‌لنگ

۳- سرعت متوسط پیستون در پیشرانه‌ی خودروهای مسابقه‌ای چقدر است؟

 • الف- ۱۰ متر بر ثانیه
 • ب- ۲۰ متر بر ثانیه
 • ج- ۴۰ متر بر ثانیه
 • د-بدون محدودیت

۴- وظیفه‌ی سیستم تامین هوای ثانویه چیست؟

 • الف- خنک‌سازی جریان گاز‌های خروجی
 • ب- تنظیم سنسور اکسیژن
 • ج- افزایش زمان light-off کاتالیزور
 • د- کاهش زمان light-off کاتالیزور

۵- کدام جز زیر بیشترین سرعت دورانی را دارد؟

 • الف- دینام
 • ب- میل‌لنگ
 • ج- پمپ هیدرولیک فرمان
 • د- کمپرسور سیستم تهویه مطبوع

۶- کدام عملیات یا پوشش برای کاهش اصطکاک قطعات حساس در پیشرانه به کار می‌رود؟

 • الف- صیقل دادن
 • ب- عملیات سخت‌کاری
 • ج- کربن الماسی شکل
 • د- آنودایز کردن

۷- بهم ریختگی جریان هوا چه تاثیری بر احتراق خواهد داشت؟

 • الف- کاهش پراکندگی شعله‌ها در محفظه‌ی احتراق
 • ب- افزایش پراکندگی شعله‌ها در محفظه‌ی احتراق
 • ج- کاهش دمای محفظه‌ی احتراق
 • د- افزایش دمای محفظه‌ی احتراق

۸- حداکثر توان پیشرانه‌ی بنزینی در نزدیکی کدام معیار لامبدا (لاندا) رخ می‌دهد؟

 • الف- ۰.۸
 • ب- ۰.۹
 • ج- ۱.۰
 • د- ۱.۱

۹- کدام یک از گزینه‌های زیر احتمال انفجار را افزایش می‌دهد؟

 • الف- زمان‌بندی پیشرفته‌ی جرقه‌زنی
 • ب- EGR افزوده
 • ج-  کاهش نسبت تراکم
 • د- افزایش چرخش و آشفتگی جریان

۱۰- کدام یک از آلاینده‌های خودروهای سبک موجود در لیست زیر توسط سازمان حفظ محیط‌زیست بررسی نمی‌شوند؟

 • الف- مونواکسید کربن
 • ب- دی‌اکسید کربن
 • ج- اکسید‌های نیتروژن
 • د- فرمالدهید

کارخانه فراری

همانطور که پیش از این اعلام شد پاسخنامه‌ی سوالات فوق ۲۴ ساعت پس از انتشار این مطلب در زومیت قرار خواهد گرفت. تاريخ : یک شنبه 29 فروردين 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
دنیایی را تصور کنید که در‌ آن ساختمان‌های بلند و سر به فلک کشیده‌ که شهرمان را پر کرده‌اند، بتوانند اثرات منفی تغییرات آب‌ و هوایی را معکوس کرده و به سیاره‌مان کمک کند. هر ساله، معماران سراسر دنیا برای شرکت در «رقابت آسمان‌خراش ای‌وولو» (eVolo skyscraper competition)، با ایده‌هایی عجیب و شگفت‌انگیزشان حاضر می‌شوند. این رقابت از سال 1385 به طور سالانه با هدف طرح ایده‌های نوآورانه، توسط مجله‌ی معماری و طراحی «ای‌وولو» (eVolo) که با موضوع پیشرفت‌های فنی و نوآوری در طراحی قرن بیست‌ویکم فعالیت می‌کند، برگزار می‌شود.

هفت آسمان‌خراش مدرن که با زمین مهربان‌اند

از میان 489 طرح شرکت کننده، جایزه‌ی اول رقابت سال جاری با طرح خلاقانه‌اش همه را به تحسین وا داشت؛ این پروژه‌ با نام «افق نیویورک» (New York Horizon) یک ضد آسمان‌خراش عجیب است و طرحی در پیرامون «سنترال پارک» (Central Park) را پیشنهاد می‌کند که به‌جای این‌که از سطح زمین بالاتر باشد، در آن حفر می‌شود. پروژه‌ی افقی افق نیویورک می‌خواهد رابطه‌ی دیرینه‌‌ی عمودی معماری و منظره را عوض کند؛ طوری که در هر فضایی که قرار گرفتید امکان دسترسی به طبیعت را داشته باشید.جایزه‌ی دوم را، «کندو: آسمان‌خراش پهپاد» (The Hive: Drone Skyscraper)  گرفت. کندو یک پروژه‌ی زیر ساختی است که می‌تواند بهتر از پیش پاسخگوی تقاضای تکنولوژی پهپاد باشد. هدف این پروژه ساخت یک پایانه‌ی کنترل مرکزی میزبان برای اتصال و شارژ پهپادهای شخصی و تجاری است.

هفت آسمان‌خراش مدرن که با زمین مهربان‌اند


برنده‌ی جایزه‌ی سوم، طرح «آسمان‌خراش داده: مرکز داده‌ی پایدار در ایسلند» (Data Skyscraper: Sustainable Data Center in Iceland) بود. مرکز داده اغلب یک ساختمان صنعتی بزرگ است که حس زیبایی القا نمی‌کند. ایده‌ی اصلی این پروژه القای حس اهمیت و پیچیدگی و در عین حال تازگی موضوعی است که دلیل وجود ساختمان است.

هفت آسمان‌خراش مدرن که با زمین مهربان‌اند‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌«هرم زیستی» (Bio Pyramid): این آسمان‌خراش غیرعادی قرار است در کنار اهرام مصر، نه‌تنها مثل یک زیست‌گاه عمل کند، بلکه دروازه‌ای از قاهره به بیابان صحرا باشد. این هرم پوششی پایدار برای جلوگیری از بیابان شدن این مکان تاریخی است.

هفت آسمان‌خراش مدرن که با زمین مهربان‌اند‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌«آسمان‌خراش مارآبی» (Hyrdra Skyscraper): این سازه، موقع رعد و برق، با استفاده از جریان برق، آب را به هیدروژن تبدیل می‌کند.

هفت آسمان‌خراش مدرن که با زمین مهربان‌اند«کرم خاکی شهری» (Urban Earth Worm Skyscraper): الهام‌بخش این آسمان‌خراش یکی از ساده‌ترین موجودات روی زمین بوده است. همان‌طور که کرم خاکی خاک را تمیز کرده و به حل معضل آلودگی خاک کمک می‌کند، این آسمان‌خراش هم به حل مشکل آلودگی خاک و هوای شهر کمک می‌کند.

هفت آسمان‌خراش مدرن که با زمین مهربان‌اند
‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌


«آسمان‌خراش خنک‌کننده‌ی زمین» (Global Cooling Skyscraper):
برای خنک کردن هوا، یک گلخانه‌ی بزرگ بین ما و خورشید وجود دارد. وقتی هوا از گرم به سرد می‌وزد، این وزش‌ها هوای گرم را از زمین گرفته و به این برج می‌برند. این برج که با توربین‌‌های بادی کار می‌کند، هم به سرد کردن هوا کمک کرده و هم از این راه انرژی تولید می‌کند.

هفت آسمان‌خراش مدرن که با زمین مهربان‌اند
 


تاريخ : یک شنبه 29 فروردين 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
 برای داشتن یک خودروی قدرتمند فقط نیاز به پول برای خرید آنها ندارید، برای راندن آنها حتما باید از داشتن توانایی های لازم نیز اطمینان حاصل کرد. در ادامه هفت خودروی قدرتمند معرفی خواهیم کرد که در کلاس خود دارای قدرت بسیار بالا و قابلیت‌های فنی درخور توجه هستند، راندن آنها قطعا مهارت بالایی را می‌طلبد. با ما همراه باشید.

خودرو‌هایی که بیش از حد نیاز قدرتمند هستند
همواره خودروسازان میان توان خروجی و توانایی‌های شاسی و فرمان‌پذیری خودرو تناسبی را رعایت می‌کنند تا پایداری آن در تمامی شرایط حفظ شود. اما این موضوع در بعضی از خودروها رعایت نمی‌شود و قدرت بالا به اولویت اصلی خودروساز تبدیل شده است. بدین ترتیب با غول آهنی سرکشی مواجه خواهیم بود که در صورت فشردن پدال گاز تا انتها، کنترل آن امری بسیار دشوار خواهد بود و به مهارت بالایی در رانندگی محتاج خواهد بود. برخی از خودرو‌های این لیست قدرتی بالای 600 اسب بخار دارند و همگی آنها به جز یک نمونه دارای شتاب‌های صفر تا ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت کمتر از 4 ثانیه هستند. اما وجه مشترک تمامی آن‌ها، هیجان بسیار بالای رانندگی و کنترل بسیار سخت آن‌ها است. لازم به ذکر است که تمامی موارد انتخاب شده نمونه‌های استاندارد برند‌ها هستند و خودروهای تقویت شده مد نظر این مقاله نبودند.

1. آریل اتم

خودرو‌هایی که بیش از حد نیاز قدرتمند هستند

آریل اتم خودروی بسیار سریعی است و این سریع بودن را بیش از هر چیزی مدیون وزن پایین است. نسبت اسب بخار به وزن این خودرو تقریبا با بوگاتی ویرون برابری می‌کند و کوچک ترین اشتباهی در هدایت آن قطعا به حادثه ختم خواهد شد. اگر خیلی شجاع باشید می‌توانید آریل اتم ۵۰۰ را با موتور V8 و توان ۵۰۰ اسب بخاری خریداری کنید که به طرز حیرت آوری سریع است. حتی نسخه‌ی ضعیف تر آریل اتم یعنی مدل 3S نیز با قدرت ۳۶۰ اسب بخاری خود بسیار سریع است. آریل اتم با توجه به ساختار و وزنش، در هر زمینه ای توانایی‌های بالایی دارد و با خودرویی طرفی هستیمم که در شتاب گیری، هندلینگ و ترمزگیری می‌تواند بسیاری از سوپر اسپرت‌ها را شکست دهد.2. کاترهام سوپرلایت 620R

خودرو‌هایی که بیش از حد نیاز قدرتمند هستند

محصولات کاترهام نیز همانند آریل، بیشتر توانایی های حرکتی خود را مدیون وزن بسیار پایین هستند. مدل های سوپرلایت که گل سربد محصولات کاترهام هستند از موتور های سری دوراتک ساخت فورد استفاده می‌کنند. مدل R500 سوپرلایت توانست در پیست برنامه‌ی تاپ گیر زمانی بهتر از بوگاتی ویرون 1001 اسب بخاری را به ثبت برساند. اما در سال ۲۰۱۳ کاترهام گونه‌ی تقویت شده از R500 را با نام 620R عرضه کرد که از همان موتور منتهی مجهز به توربوشارژر بهره می‌برد. پرخوران کردن موتور سبب افزایش قدرت آن از ۲۶۳ به ۳۱۰ اسب بخار و افزایش گشتاور از ۲۳۹ به ۲۹۶ نیوتون متر شده است. به لطف چنین مشخصاتی، شتاب صفر تا ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت کاترهام 620R تنها ۲.۷۹ ثانیه است.3. شورولت کوروت Z06

خودرو‌هایی که بیش از حد نیاز قدرتمند هستند

اگر به یک پیست اتومبیلرانی دسترسی دارید و میخواهید حداکثر لذت را از راندن یک سوپر اسپرت ببرید، بدون معطلی به سراغ قدرتمند‌ترین نمونه‌ی کوروت یعنی مدل Z06 بروید. این خودرو با قدرت ۶۵۰ اسب بخاری خود می‌تواند لبخند رضایت را روی لبان هر راننده‌ای ایجاد کند. پیشرانه‌ی سوپرشارژردار کوروت با حجم ۶.۲ لیتر گشتاوری معادل ۸۸۱ نیوتون متر را تولید می‌کند. کوروت Z06 جدید می‌تواند تنها در مدت زمان ۳ ثانیه از سکون به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت برسد و در مدت زمان ۹.۸ ثانیه نیز سرعت این خودرو به ۲۰۰ کیلومتر بر ساعت می‌رسد. حداکثر سرعت کوروت نیز توسط سازنده ۳۰۰ کیلومتر بر ساعت اعلام شده که در برخی آزمایشات سرعت ۳۳۳ کیلومتر بر ساعت نیز برای آن به ثبت رسیده است.4. دوج چارجر / چلنجر هلکت

خودرو‌هایی که بیش از حد نیاز قدرتمند هستند

شاید اقدام دوج مبنی بر عرضه‌ی مدلهای چارجر و چلنجر با پیشرانه‌ی ۷۰۷ اسب بخاری باعث نارضایتی افرادی شود که مدل وایپر را از این شرکت خریداری کرده‌اند. اما هر چه باشد هر دو خودرو مذکور فوق‌العاده‌ هستند. اگر اهل ایجاد دود از لاستیک ها باشید، چارجر و چلنجر می‎توانند این کار را تا زمان از بین رفتن کامل لاستیک ها انجام دهند. عملا چالش بزرگی که راننده‌ی هلکت با آن مواجه است، استفاده از قدرت این خودرو بدون بلند شدن دود از لاستیک‌های آن است!5. فراری F12tdf

خودرو‌هایی که بیش از حد نیاز قدرتمند هستند

وقتی قرار است برای یک فراری پول پرداخت کنید دو چیز در اولویت قرار دارند، قدرت و سرعت. مدل F12tdf هر دوی این خواسته‌ها را به خوبی برآورده می‌کند. این مدل نسبت به مدل استاندارد برلینتا دارای ۴۰ اسب بخار قدرت بیشتر است و حداکثر توان پیشرانه‌ی آن به ۷۷۰ اسب بخار رسیده است. رسیدن به سرعت صد کیلومتر بر ساعت نیز در کمتر از ۳ ثانیه محقق می‌شود. راندن و کنترل فراری F12 برلینتا امری بسیار دشوار بود؛ حال فراری با تقویت پیشرانه‌ و معرفی F12tdf، کنترل این اسب رقصان را بیش از پیش دشوار کرده است.6. مرسدس بنز G65 AMG

خودرو‌هایی که بیش از حد نیاز قدرتمند هستند

در این که بنز کلاس جی یکی از جذاب ترین خودروها است هیچ شکی نیست. با وجود اینکه این خودرو قیمت بالایی دارد و لوکس است؛ اما از فلسفه‌ی اصلی خود به عنوان خودروی آفرود و عملیاتی دور نشده و از لحاظ فنی محصولی کارآمد است. همه‌ی این عوامل اما سبب نشده است تا مرسدس بنز از قرار دادن پیشرانه‌ی ۶ لیتری ۱۲ سیلندر در داخل کاپوت جی کلاس منصرف شود. قطعا قدرت خروجی ۶۲۱ اسب بخاری در کنار گشتاور ۱۰۰۰ نیوتون متری G65 AMG را به هیولایی ترسناک و در عین حال جذاب تبدیل کرده است.7. تسلا مدل اس P90D

خودرو‌هایی که بیش از حد نیاز قدرتمند هستند

تسلا هر آنچه از یک خودروی الکتریکی انتظار داشته باشید را برای شما برآورده می‌کند. شاید این ایراد به تسلا وارد باشد که طراحی آن برای سالها تغییری نکرده است؛ اما این شرکت برای جذاب تر شدن ماجرا و علاقه‌مند نگه داشتن مشتریان به پرچمدار خود اقدام به عرضه‌ی نمونه‌ی قوی‌تری از مدل اس کرد. این خودرو با قدرت ۷۶۲ اسب بخار، تنها به ۳ ثانیه برای رسیدن به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت نیاز دارد که آماری فوق‌العاده برای یک سدان سایز بزرگ و سنگین وزن محسوب می‌شود. اگر سوار تسلا مدل اس P90D شوید، قطعا شتاب آن شما را حیرت زده خواهد کرد و این سوال برایتان پیش می‌آید که چرا در یک خودروی برقی به قدرتی بیش از یک فراری نیاز است؟


تاريخ : یک شنبه 29 فروردين 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
1460886459668_robat1.jpg

دانشجویان دانشگاه علوم و فناوری چین، اولین و طبیعی‌ترین ربات انسان‌نمای جهان را در یک کنفرانس خبری رونمایی کردند.

 

 ربات انسان‌نمای چینی به صورت یک دختر جوان ساخته شده و "جیا جیا" نام‌گذاری شده است. این ربات طوری برنامه‌ریزی شده که می‌تواند به طور پیوسته صحبت کند و احساسات خود را از طریق تغییرات در چهره نشان دهد.

 

ربات انسان‌نمای "جیا جیا" از نظر ظاهری کاملا شبیه به انسان است و می‌تواند چشمان خود را حرکت دهد و حرکت لب‌ها و گونه‌های آن هنگام صحبت کاملا هماهنگ است.

 

 

اولین و طبیعی‌ترین ربات انسان‌نمای جهان

 

 

اولین و طبیعی‌ترین ربات انسان‌نمای جهان

 

 

برای ساخت این ربات حدود سه سال کار گروهی انجام شده است تا بخش‌های مختلف بدن آن در برابر داده‌های بیرونی کاملا هماهنگ و طبیعی واکنش نشان دهند.

 

مهم‌ترین ویژگی ربات انسان‌نمای چینی در مقایسه با سایر ربات‌های معرفی شده، قابلیت یادگیری هنگام صحبت کردن است، به‌طوری‌که این ربات قادر است تا از محتوای مکالمه اطلاعات مورد نظر را دریافت کرده و یا به اصطلاح یاد بگیرد.

 

گروه سازنده ربات هیچگونه تمایلی برای تولید انبوه یا تجاری سازی این ربات ندارد بلکه هدف آنها صرفا پیشرفت صنعت رباتیک چین است.

 

 

 


تاريخ : یک شنبه 29 فروردين 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
1460794998319_121016.jpg

محققان آمریکایی اولین نمونه از ویلچر هیدرولیک با قابلیت ایستاده نگه داشتن کاربر در زمان حرکت را طراحی کردند.

 

 به نقل از میل آنلاین، طراحان صنعتی شرکت تولیدکننده تجهیزات پزشکی در شهر مینیاپولیس آمریکا اولین نمونه از ویلچر مجهز به سیستم حرکتی هیدرولیک را طراحی کرده و ساختند.

 

شرکت سازنده، این ویلچر را با هدف افزایش اعتماد به نفس و احساس خودمختاری کاربران معلول طراحی و تولید کرده است. معلولان به کمک این ویلچر می‌توانند دوباره احساس ایستادن بر روی دو پا را تجربه کنند.

 

برای حفظ تعادل کاربر در وضعیت ایستاده، دسته ویلچر با تغییر وضعیت در دسترس دست‌ها قرار گرفته تا کاربر معلول احساس راحتی داشته و تعادل بدن خود را حفظ کند.

 

محققان اظهار کردند: کارکرد این ویلچر بسیار ساده و درست مانند ویلچرهای معمولی یا نشسته است، به‌طوری‌که کاربر تنها با جوی‌استیک‌های تعبیه شده روی دستگیره در نمونه برقی می‌تواند ویلچر را بدون هیچگونه نگرانی کنترل کند.

 

گری گلدیش، طراح و سازنده ویلچر هوشمند در مورد برخی از ویژگی‌های این وسیله عنوان کرد: برای حفظ تعادل ویلچر در وضعیت ایستاده از دو چرخ کوچکتر در پشت دو چرخ جلو استفاده شده تا کاربر بتواند بدون نگرانی از واژگون شدن از معابر مختلف عبور کند.تاريخ : یک شنبه 29 فروردين 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
1460884549881_12.jpg

در سال 2000، محققان در یک ویدیو نشان دادند که قطب چرخشی شمال به سمت شرق در حال حرکت است. اکنون دانشمندان آزمایشگاه جت پیشرانش ناسا به توضیح این امر و نقش انسان در آن پرداخته‌اند.

 

 قطب شمال پیش از این به سمت غرب و خلیج هوستون کانادا حرکت کرده بود اما در سال 2000، این حرکت تغییر جهت داده و با سرعت دو برابر به سمت شرق حرکت کرد.

 

اکنون دانشمندان بر این باورند که تغییرات در توزیع توده بر روی سطح زمین عامل این تغییر است. به گفته آن‌ها، انسان‌ها با تغییر دادن تعادل آب و یخ بر روی زمین طی فرآیند گرم شدن جهانی بر حرکت قطب شمال تاثیر گذاشته‌اند.

 

بی‌ثبات کردن سریع صفحات یخی در گرینلند و قاره قطب جنوب در اینجا نقش بزرگی ایفا می‌کند اما محققان از مدلهای رایانه‌ای جدید استفاده کردند که نشان داد از دست رفتن آب در اوراسیا در اطرف هند و دریای خزر برای تغییر مسیر قطب به سمت شرق کافی بوده است.

 

محققان از داده‌های ناهنجاری گرانشی ماهواره GRACE برای تقویت شبیه‌سازی‌های خود استفاده کردند که نشان می‌دادند محور زمین بطور خاص به تغییرات در حجم آب در عرض جغرافیایی میانی حساس است. از این رو اگرچه گرینلند و قطب جنوب با از دست‌ رفتن شدید یخ روبرو هستند و کاهش سفره های آب در اوراسیا در مجموع فقدان بسیار کوچکتر آب می‌تواند تفاوت زیادی ایجاد کند.

 

این تحقیق نگران‌کننده است زیرا نشان می‌دهد الگوی حرکت قطب شمال از ارتباط نیرومندی با آب و هوا برخوردار است.

 

این تحقیق در مجله Science Advances منتشر شده است.تاريخ : یک شنبه 29 فروردين 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
1460899503732_IMG11073685.jpg

زیکا، ابولا، دنگو، آنفلوانزا؛ همه این ویروس‌های کشنده موجودات زنده قدرتمندی هستند که می‌توانند در درون بدن میزبانشان دچار تغییر و تحول شده و خیلی سریع هر نوع واکسنی را بلااستفاده کنند.

 

 به نقل از دیسکاوری، برای این که یک گام از این دشمنان میکروسکوپی جلوتر باشیم، آژانس پروژه‌های تحقیقاتی دفاعی پیشرفته (DARPA) به تازگی پروژه‌ای برای تولید یکسری واکسن با قابلیت تغییر شکل آغاز کرده که به نظر می‌رسد، بسیار هوشمند و کارآمد است.

 

این پروژه جدید که Intercept نام گرفته است، با هدف غلبه بر این گونه عوامل بیماری‌زا آغاز شده و به طراحی سازه‌های بسیار ریزی می‌پردازد که در شرایط واقعی می‌توانند با سرعتی برابر با سرعت این ویروس‌ها رشد کرده و به همان میزان شکل خود را عوض کنند.

 

اینترسپت خوشبختانه کار خود را از صفر شروع نکرده است. آژانس در حقیقت به دنبال این است که سازه‌های بسیار ریز حاوی مواد ژنتیکی که TIP نامیده می‌شود را ارتقا دهد. TIP یک واژه مخفف برای ذرات مداخله کننده‌ای است که با هدف درمان به درون بدن راه پیدا می‌کنند. این ذرات در پوسته پروتئینی که مشابه با سیستم ایمنی بدن فرد است بسته‌بندی می‌شوند و برای بدن نقش نوعی مامور مخفی را بازی می‌کنند.

 

TIP ها با روشی مشابه ویروس‌ها وارد بدن می‌شوند. این ذرات حاوی اطلاعات ژنتیکی نیستند که باعث شود به سلول حمله کرده و مثل ویروس‌ها شروع به تولید کپی‌های بیشتری از خودش کند. به جای آن در داخل سلول منتظر می‌مانند تا زمانی که یک ویروس بدن را آلوده کند. در آن زمان در نقطه‌ای که دچار عفونت شده شروع به همانندسازی می‌کنند و به رقابت با ویروس می‌پردازند. در این زمان TIP ها خیلی سریع بر ویروس پیشی می‌گیرند و آن‌ها را متوقف می‌کنند. این ذرات توانایی همانندسازی ویروس‌ها را مختل می‌کنند.

 

جیم جملت، مدیر برنامه DARPA می‌گوید: TIP ها مثل اسب تروایی هستند که به جای این که داخلشان از سرباز پر شده باشد، حاوی عواملی هستند که همانندسازی کرده و در نهایت تعدادشان از شمار ویروس‌های بیماری‌زا بیشتر می‌شود و در توانایی آنها برای تقسیم و همانندسازی اختلال ایجاد می‌کند.

 

از آنجایی که TIP ها از مواد ژنتیکی تشکیل شده‌اند این توانایی را دارند که همزمان با ویروس رشد و تکامل پیدا کنند.

 

TIP ها هنوز برای ورود به مرحله تولید آماده نیستند و DARPA همچنان باید بر روی توسعه TIP هایی که بتوانند در سلول‌های غیرآلوده به حالت نهفته باقی بمانند و سپس با بروز عفونت به سرعت شروع به تقسیم و همانندسازی کرده و بر ویروس‌ها پیشی بگیرند، کار کنند.

 

آژانس همچنین به دنبال این است که مدل‌های کامپیوتری برای طراحی TIP های موثرتر ارائه دهد و به همین منظور لازم است مطالعات طولانی مدتی بر روی تکامل همزمان TIP ها با ویروس‌ها انجام گیرد. مطالعات اولیه در آژانس DARPA به نظر امیدبخش می رسد. TIPهای مهندسی ساز، توانسته‌اند بارگذاری ویروس‌ها را در محیط کشت آزمایشگاهی 20 برابر کاهش دهند.تاريخ : یک شنبه 29 فروردين 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
1460890826821_heat_moving_through_materials_youtube_screenshot.jpg

محققان موفق به ضبط اولین فیلمی شدند که چگونگی حرکت گرما از موادی در مقیاس نانو را که با سرعت صوت سفر می‌کنند را نشان می‌دهد.، این تحقیق که توسط دانشگاه مینه سوتا در آمریکا انجام شده به ارائه بینش‌های بی‌سابقه‌ای از ویژگی‌های فردی اتمی و در مقیاس نانو می‌پردازد که می‌تواند به طراحی مواد بهتر و کارآمد‌تر با طیف گسترده‌ای از کاربردهای مختلف بپردازد.

 

این فیلم پیشگامانه با استفاده از یک میکروسکوپ الکترونی فوق سریع به نام FEI Tecnai Femto ، که قادر به بررسی پویایی مواد در مقیاس اتمی و مولکولی در طول زمان فمتوثانیه (یعنی یک میلیون میلیاردم ثانیه) می‌باشد، ساخته شده است.

 

محققان در این پژوهش از یک پالس لیزری کوتاه برای تحریک الکترون‌ها و گرم کردن خیلی سریع مواد نیمه‌رسانای کریستالی، مانند تنگستن و ژرمانیم استفاده کردند.

 

سپس آنها فیلم‌هایی با حرکت آهسته (که سرعت آن بیش از یک میلیارد برابر سرعت نرمال کاهش یافته بود) از امواج حاصل از انرژی که در این کریستال‌ها جریان داشت را ضبط کردند.

 

به گفته محققان این پژوهش، جنبش حرارت در این مواد مانند امواج بوجود آمده در یک برکه پس از افتادن یک سنگ در آن است.

 

این فیلم‌ها نشان دهنده حرکت امواج انرژی در حدود 6 نانومتر (0.000000006 متر) در پیکو ثانیه (0.000000000001 ثانیه) است.

 

به گفته این محققان، نقشه برداری از نوسانات انرژی، به نام فونون‌ها در مقیاس نانو برای توسعه یک درک دقیق از اصول حرکت حرارتی انرژی، امری حیاتی است.

 

این فیلم‌های ضبط شده می‌تواند به توسعه مواد کارآمد‌تر و بهتر برای لوازم الکترونیک و انرژی‌ جایگزین کمک کند.

 

دانشمندان و مهندسان در بسیاری از برنامه‌های کاربردی، خواستار درک حرکت انرژی گرمایی، کنترل و جمع آوری آن و دور کردن سریع آن از اجزای حساس هستند.

 

این پژوهش در مجله Nature Communications منتشر شده است.تاريخ : یک شنبه 29 فروردين 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

اچ‌تی‌سی دیروز گوشی‌هوشمند پرچمدار خود را با نام HTC 10 رونمایی کرد. این گوشی هوشمند دارای مشخصات سخت‌افزاری نظیر سایر محصولات پرچمداری است که روانه‌ی بازار شده است. از جمله‌ی مشخصات فنی بارز این گوشی هوشمند باید به بهره‌گیری از اسنپدراگون ۸۲۰، حافظه‌ی رم ۴ گیگابایتی و دوربین ۱۲ مگاپیکسلی از نوع اولترا پیکسل ۲ اشاره کرد. یکی از ویژگی‌های جالب توجه این اچ‌تی‌سی ۱۰ را باید دوربین سلفی و دوربین اصلی این گوشی هوشمند خواند؛ چراکه اچ‌تی‌سی در پنل پپشت و جلو از یک لنز با دیافراگم F/1.8 استفاده کرده که لرزش‌گیر اپتیکال نیز روی آن تعبیه شده است.

با توجه به اینکه اچ‌تی‌سی از نظر مشخصات سخت‌افزاری، دست کمی از محصولات رقیب نظیر گلکسی اس ۷ و جی ۵ ال‌جی ندارد، اما باید به این موضوع اشاره کرد که این دو محصول قریب به یک ماه پیش در جریان برگزاری کنگره‌ی موبایل بارسلون رونمایی شده‌اند و از این رو موج اول خریداران گوشی‌های هوشمند اندرویدی را به خود اختصاص داده‌اند. گلکسی اس ۷ و مخصوصا گلکسی اس ۷ اج به عنوان پرچمداران امسال سامسونگ، نظر بسیاری از کاربران و منتقدان را به خود جلب کرده است. این گوشی هوشمند با بهره‌گیری از یک دوربین خوب، بدنه‌ی فلزی و حافظه‌ی قابل افزایش در کنار مقاومت در برابر آب و گرد و غبار، یکی از اصلی‌ترین گزینه‌های خرید بسیاری از علاقمندان به گوشی‌های هوشمند اندرویدی است. ال‌جی نیز با معرفی جی ۵ نشان داد که هنوز خلاقیت در این کمپانی حرف اول را می‌زند؛ چراکه کره‌ای‌ها پس از تغییر محل کلید‌های فیزیکی در جی ۲، حال در جی ۵ از طراحی ماژولار کمک گرفته‌اند که با استفاده از آن هم امکان خارج کردن گوشی وجود دارد و هم می‌توان از بدنه‌ی فلزی جی ۵ لذت برد. همچنین باید به لوازم جانبی این گوشی هوشمند نیز اشاره کرد که با بهره‌گیری از طراحی ماژولار جی ۵، می‌توان بهترین استفاده را از آن‌ها داشت.

در ادامه به بررسی چهار ویژگی اصلی اچ‌تی‌سی ۱۰ خواهیم پرداخت که کفه‌ی ترازو را برای این گوشی هوشمند سنگین‌تر می‌کند. این چهار ویژگی می‌تواند به عنوان برگ برنده‌ای برای اچ‌تی‌سی ۱۰ در برابر گلکسی اس ۷ و گلکسی اس ۷ اج تبدیل شوند.

بدنه‌ی فلزی

اچ تی سی 10

بدون شک گلکسی اس ۷ اج سامسونگ در زمره‌ی زیباترین گوشی‌های هوشمند موجود در بازار قرار دارد؛ اما پنل پشتی این گوشی هوشمند اثر انگشت را به خوبی جذب می‌کند که برای شماری از کاربران اصلا پسندیده نیست. در مقابل تایوانی‌ها، اچ‌تی‌سی ۱۰ را با بهره‌گیری از بدنه‌ی فلزی در پنل پشتی روانه‌ی بازار کرده‌اند که اصلا اثر انگشت را به خود جذب نمی‌کند. همچنین این گوشی با توجه به فلز تراش خورده در پشت، به اندازه‌ی بدنه‌ی گلکسی اس ۷ اج لیز نیست و به راحتی در دست سر نمی‌خورد. در صورتی که شما نیز جزو افرادی هستید که دیدن اثر انگشت روی گوشی اذیتتان کرده و دوست دارید تا با لمس گوشی، سرمای بدنه‌ی فلزی را به جان بخرید، پس اچ‌تی‌سی ۱۰ می‌تواند یک گوشی ایده‌آل برای شما باشد. مضاف بر اینکه اچ‌تی‌سی در جریان کنفرانس خود، مدعی شد، اچ‌تی‌سی ۱۰ آزمایش سختی را برای اثبات استحکام بدنه پشت سر گذاشته است.

بلندگوهای بوم ساند های-فای

اچ تی سی 10

در اچ‌تی‌سی ۱۰ دیگر خبری از بلند‌گوهای بوساند دوقلو نیست؛ با این وجود این گوشی همچنان از وجود دو بلندگو بهره می‌برد. در قسمتی که بلندگوی مربوط به انجام مکالمات قرار دارد، اچ‌تی‌سی یک بلندگویی را برای خارج کردن صداهای بم قرار داده؛ حال آنکه در پایین گوشی شاهد استفاده از بلندگویی هستیم که وظیفه‌ی تولید صداهای زیر را بر عهده دارد. این ترکیب مشابه ساختار بلندگوهای های-فای بوده و سعی می‌کند تا بازده این بلندگوها را در اختیار کاربران قرار دهد.

تجربه‌ی یک اندروید خلوت‌تر

اچ تی سی 10

اچ‌تی‌سی همراه با نسل جدید پرچمدار جدید خود، رابط کاربری سنس را نیز با تغییراتی در قالب نسخه‌ی جدید معرفی کرده است. در این حوزه اچ‌تی‌سی سعی کرده تا رابط کاربری خود را بیش از پیش ساده کند؛ بطوریکه متخصصان اچ‌تی‌سی برای طراحی سنس همکاری نزدیکی را با متخصصان گوگل به عمل آورده‌اند تا ظاهر رابط کاربری بیش از پیش ساده‌تر شده و همچنین تعداد اپلیکیشن‌های تکراری با کاربرد مشابه، کاهش یافته و به صفر نزدیک‌تر شود. برای مثال دیگر خریداران اچ‌تی‌سی ۱۰ همچون سایر گوشی‌های هوشمند اندرویدی شاهد وجود دو اپلیکیشن برای مدیریت ایمیل، دو مرورگر اینترنت، دو تقویم و سایر اپلیکیشن‌های مشابه نخواهند بود. بسیاری از تولیدکنندگان در کنار اپلیکیشن‌های گوگل، اپلیکیشن‌های مشابه خود را نیز روی گوشی قرار می‌دهند که اصلا جذاب نیست.

دوربین سلفی قدرتمند

اچ تی سی 10

دوربین سلفی اچ‌تی‌سی ۱۰ را باید حداقل روی کاغذ گزینه‌ای ایده‌آل برای دوستداران ثبت تصاویر سلفی بدانیم؛ چراکه این گوشی هوشمند از وجود لنزی واید و قدرتمند در کنار لرزش‌گیر اپتیکال و سنسور ۵ مگاپیکسلی بهره می‌برد. دیافراگم لنز مورد استفاده در دوربین سلفی F/1.8 است که با استفاده از آن می‌توان در محیط‌هایی با نور کم تصاویر بسیار جالب توجهی را ثبت کرد. استفاده از یک لنز با چنین دیافراگمی باعث کاهش سرعت شاتر، افزایش عمق تصویر و همچنین عملکرد خوب برای ثبت جزئیات می‌شود.

نظر شما در مورد اچ‌تی‌سی ۱۰ چیست؟ آیا تایوانی‌ها می‌توانند با این گوشی ناکامی سال گذشته را که با وان ام ۹ کسب کردند، از یاد ببرند؟تاريخ : پنج شنبه 26 فروردين 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |