افراد اغلب می گویند که بدن خود را مثل کف دست می شناسند و نسبت به بدن خود از بالا تا پایین شناخت دارند. اما واقعا درباره بدن خود چه می دانید؟ ما ۱۶ مورد عالی را در اینجا آورده ایم که ممکن است شما را شگفت زده کند.
۱- اثرزبان
زبان تان را بیرون نیاورید اگر می خواهید هویت خود را پنهان کنید. همانند اثر انگشت، هرکسی اثر زبان منحصربفرد خود را دارد.
۲- ریزش
حیوانات خانگی تنها موجودات در خانه نیستند که مشکل ریزش دارند. حدود ۶۰۰۰۰۰ قسمت از پوست انسان هر روز می ریزد که حدود ۱٫۵ پوند در هر سال می شود پس هر فرد به طور متوسط حدود ۱۰۵ پوند پوست خود را تا سن ۷۰ سالگی از دست می دهد.
۳- تعداد استخوان
یک بزرگسال استخوان کمتری نسبت به یک کودک دارد. ما زندگی خود را با ۳۵۰ استخوان شروع می کنیم اما چون استخوان ها با یکدیگر در مرحله رشد آمیخته می شوند در بزرگسالی ۲۰۶ استخوان خواهیم داشت.
۴- معده جدید
آیا می دانید که هر سه یا چهار روز یکبار پوشش معده جدیدی را دارید؟ اگر قبول ندارید به اسیدهای قوی که در معده برای هضم غذا استفاده می شوند می توانند معده را هضم کنند.
۵- به خاطر آوردن بو
بینی انسان به اندازه بینی سگ حساس نیست اما می تواند ۵۰۰۰۰ بوی مختلف را به خاطر آورند.
۶- روده طولانی
روده کوچک حدود چهار برابر قد یک فرد متوسط بزرگسال است. اگر عقب و جلو حلقه نزده بود طولی برابر ۱۸ تا ۲۳ فوت (۵٫۵ تا ۷٫۰۱ متر) نمی توانست در حفره شکمی قرار گیرد و همه چیز نسبتا نامنظم می بود.
۷- باکتری
واقعا بر روی پوست شما باکتری ها دارند می خزند. هر اینچ مربع از پوست بدن انسان (۲٫۵۴ سانتی متر مربع) حدود ۳۲ میلیون باکتری وجود دارد اما خوشبختانه اکثر آنها بی ضرر هستند.
۸- منبع بوی بدن
منبع بوی پا مانند زیربغل عرق است و افراد از پای خود به شدت عرق می کنند. یک جفت پا ۵۰۰۰۰۰ غده عرق دارند و می توانند بیش از نیم کوارت در روز (۰٫۴۷ لیتر) عرق کنند.
۹- سرعت عطسه
هوایی که از عطسه انسان بیرون می آید می تواند به سرعت ۱۰۰ مایل در هر ساعت (۱۶۰ کیلومتر در ساعت) یا بیشتر سرعت داشته باشد. دلیل مناسب دیگری برای پوشاندن بینی و دهان خود موقعی که عطسه می کنید.
۱۰- فاصله خون
خون جاده طولانی برای سفر دارد که انتها به انتها قرار گرفته اند اما حدود ۶۰۰۰۰ مایل (۹۶۵۶۰٫۶۴ کیلومتر) رگ خونی در بدن انسان وجود دارد و قلب باپشتکار خود حدود ۲۰۰۰ گالن (۷۵۷۰٫۸۲ لیتر) خون را از طریق رگ ها هر روز پمپ می کند.
۱۱- مقدار بزاق
ممکن است نخواهید در تف خود شنا کنید اما می توانید آن را ذخیره کنید. در کل زمان زندگی هر فرد به طور میانگین ۲۵۰۰۰ کوارت (۲۳۶۵۸٫۸۲ لیتر) بزاق تولید می کند که کافی برای پر کردن دو استخر شنا است.
۱۲- خر و پف با صدای بلند
تا ۶۰ سال سن ۶۰ درصد مردان و ۴۰ درصد زنان خرو پف خواهند کرد. اما صدای خر و پف می تواند بی صدا باشد. در حالی که خرو پف ها به طور میانگین حدود ۶۰ دسی بل دارند که صدایی معادل صدای یک سخنرانی عادی است. هشتاد دسی بل به بلندی صدای یک دریل پنوماتیک است که دارد بتون را می شکاند. میزان صدای بالای ۸۵ دسی بل مضر برای گوش انسان تشخیص داده شده است.
۱۳- رنگ و تعداد مو
بلوندها ممکن است جالب تر باشند یا نباشند اما قطعا موی بیشتری دارند. رنگ مو کمک و تعیین می کند که چه مقدار تراکم مو بر روی سر شماست و اگر بلوند باشید (البته به طور طبیعی) در بالای لیست قرار می گیرید. سر انسان به طور میانگین ۱۰۰۰۰۰ فولیکول مو دارد که هر یک قادر است که ۲۰ موی مستقل در طی زندگی انسان تولید کند. بلوندها به طور میانگین ۱۴۶۰۰۰ فولیکول دارند. افراد موسیاه حدود ۱۱۰۰۰۰ فولیکول دارند در حالی که موی قهوه ای درست ۱۰۰۰۰۰ فولیکول دارند. موهای قرمز مویی با تراکم کمتر دارند که به طور متوسط ۸۶۰۰۰ فولیکول دارند.
۱۴- رشد ناخن
اگر شما دارید ناخن های انگشتان دست خود را بیش از ناخن های پا می چینید این طبیعی است. ناخن هایی که در معرض هستند و بیشتر استفاده می شوند با سرعت بیشتری رشد می کنند. ناخن های انگشتی که با آن می نویسید رشد بیشتری می کنند و اانگشتان بزرگتری دارند. به طور میانگین ناخن ها حدود یک دهم اینچ (۰٫۲۵ سانتیمتر) در هر ماه رشد می کنند.
ده حقیقت غیرمعمول درباره بدن انسان۱۵- وزن سر
از اینکه بچه ها سرشان را به سختی بالا نگه می دارند تعجب زده نشوید. سر انسان یک چهارم طول کل بدن را در زمان تولد دربرمی گیرد اما فقط یک هشتم کل قد ما را زمانی که به بزرگسالی رسیدیم را دربرمی گیرد.
۱۶- نیاز به خواب
اگر مرده این هستید که شب خواب خوبی داشته باشید این معنی دار است. می توانید هفته ها بدون تسلیم بدون هیچ مشکلی غذا نخورید اما فقط یازده روز حداکثر می توانید بدون خواب دوام بیاورید. بعد از یازده روز برای همیشه خواهید خوابید.تاريخ : دو شنبه 30 بهمن 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 هارپ چیست؟ نظریه پردازان توطئه درباره هارپ چه می گویند.

هارپ چیست؟

هارپ چیست؟ هارپ (HAARP) مخفف برنامه تحقیقاتی شفق فعال با فرکانس بالاست. پایگاه تحقیقاتی هارپ در گاکونای آلاسکا قرار گرفته است که در ۱۸۰ مایلی شمال شرقی آنکوریج است. هدف برنامه هارپ درک خواص فیزیکی و الکتریکی یونوسفر زمین است که می توانند بر ارتباطات نظامی و غیرنظامی و سیستم های ناوبری اثر بگذارند. هارپ بر انرژی تششعی تمرکز کرده است تا بخش هایی از یونوسفر را گرم کنند.کار پروژه هارپ از سال ۱۹۹۰ شروع شد و ساخت و ساز آن در سال ۱۹۹۳ آغاز شد و در سال ۲۰۰۷ تکمیل شد. بودجه پروژه هارپ به طور مشترک توسط نیروی هوایی، نیروی دریایی ایالات متحده، دانشگاه آلاسکا و آژانس پروژه های پیشرفته تحقیقاتی دفاعی (DARPA) تامین شده است. برآورد می شود که برای برنامه تحقیقات هارپ مالیات پردازان از شروع پروژه حدود ۳۰۰ میلیون دلار پرداخت کرده اند.

تبلیغات این احساس را می دهد که هارپ پروژه ای آکادمیک است که هدف آن تغییر یونوسفر برای بهبود ارتباطات است. براساس وبسایت رسمی هارپ، تلاش علمی برای مطالعه خواص و رفتار یونوسفر است با تاکید ویژه که می تواند باعث درک و استفاده از آن برای تقویت ارتباطات و سیستم های نظارتی برای اهداف نظامی و غیرنظامی شود. منتقدان پژوهشگر دلیل می آورند که پروژه هارپ قابلیت های جنگ الکترومغناطیسی رو به جلو برای نیروی نظامی ایالات متحده است تا به طیف کاملی از توانمندی ها تا سال ۲۰۲۰ دست یابند.

هارپ مهم ترین وسیله ادوات تحقیقات یونوسفر است که فرستنده فرکانس رادیویی است که به طور موقتی بر سطح محدودی از یونوسفر اثر می گذارند.هارپ چیست و چه کسی این فناوری را کشف کرد؟نیکولا تسلا (Nikola Tesla) مسلما بزرگترین مخترع نابغه عصر مدرن است. اختراعات و کشفیات تسلا اساس روبات های مدرن، رادار، فرم های مختلف ارتباطات وایرلس، بلندگوها و بیشتر است. تسلا ندانسته به ساخت هارپ کمک کرد چون بسیاری از کشفیات او هنوز دارند گسترش می یابند و تا به امروز توسعه یافته اند.تئوری های توطئه هارپ چیست؟چندین تفکرتئوری توطئه می گویند که هارپ برای کنترل ذهن، دستورزی آب و هوا و زمین لرزه ها به کار می روند. مقامات پیشین دولتی مانند جس ونچورا جزییات بیشتری ارائه می دهند تا به درک این وسیله قدرتمند کمک کنند. تصور می رود که امواج فرکانس فوق العاده کوتاه (ELF) تولید شده از هارپ، هنگامی که سطوح انتخابی را هدف گیری می کند که می تواند آب و هوا را مهندسی کند و باعث تغییرات در وضعیتی می شوند که می تواند بر میلیون ها نفر انسان اثر بگذارند.

دستورزی آب و هوای هارپ چیست؟

هنوز یکی از بحث برانگیزترین کنترل های قدرتمند هارپ دارد که توانایی برای دستورزی الگوهای آب و هوایی است. با استفاده از تغییر آب و هوا برای جنگ حکومت ایالات متحده می تواند امواج ELF بالا ببرند تا طوفان های مگا مانند طوفان شنی کاترینا ایجاد کنند. افرادی به هارپ برای ایجاد زمین لرزه، سونامی، طوفان و گردباد سوء ظن دارند.

کنترل ذهن هارپ چیست؟

به خاطر اینکه هارپ از دامنه فرکانس مشابه استفاده می کنند تئوری های توطئه باور دارند که به مغز افراد ناشناس از واکسنی تزریق کنند. این ایمپلنت ها گفته می شود که هم اکنون کوچکتر از عرض یک مو هستند. با استفاده از ELF ایمپلنت ها می توانند بر میلیون ها نفر اثر گذارند.برای اینکه کمی از توهم توطئه دور شویم می توانید به سایت  این پروژه به آدرس www.haarp.alaska.edu  بروید و اطلاعات بیشتری به دست آورید.

هارپ چیست؟

هارپ چیست؟تاريخ : دو شنبه 30 بهمن 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 این 5 اسمارتفون در ماه فوریه 2013 روی قله تکنولوژی بازار موبایل بوده اند. گفتنی است در این بررسی از نظرات کاربران نیز استفاده شده است.

 
 
1-      iPhone5 : به عقیده بسیاری از کاربران آیفون، پادشاه گوشی های هوشمند است.
سیستم عامل iOS6 / سرعت 1.3 گیگاهرتز دو هسته ای با پردازنده A6/ 4 اینچ اسکرین 640 در 1136 پیکسل با326ppi / 8 مگاپیکسل دوربین اصلی/ 1.2 مگاپیکسل دوربین جلو / حافظه داخلی در ابعاد 16 و 32 و 64 گیگ
 
 
 
2-      Galaxy Note II سامسونگ گلکسی نوت دو، یک گوشی اندرویدی است که مردمی با دستان بزرگ می توانند آنرا نگه دارند. قلم دیجیتال S با قابلیتهای فراوان دارد.
 
آندروید جلی بین 4.1/ پردازنده exynos 4 هسته اس یا سرعت 1.6 گیگاهرتز/ صفحه نمایشگر 5.5 اینچی AMOLED HD / دوربین اصلی 8 مگاپیکسل/ دوربین جلو 1.9 مگاپیکسل / حافظه داخلی 16 و 32 و 64 گیگ/ اسلات میکرو اس دی دارد.
 
 
 
3-      Google Nexus 4: گوشی که گوگل می گوید سیستم عامل آندروید روی آن بهترین جواب را می دهد. نکسوس را ال جی برای گوگل تولید می کند .  
جلی بین آندروید 4.2/ پردازنده 1.5 گیگاهرتز Krait/ نمایشگر 4.7 اینچی WXGA IPS/ 8 مگاپیکسل دوربین اصلی/ دوربین جلو 1.3 مگاپیکسلی / حافظه داخلی 8 و 16 گیگی دارد
 
 
 
4-      Motorola Droid RAZR MAXX HD: باطری خوب ان 32 ساعت کار می کند و در بین گوشی ها فوق العاده محسوب می شود. فناوری گوریلا گلس ضد آب دارد.
سیستم عامل آیس کرم یا همان آندروید 4 / پردازنده 1.5 گیگاهرتزی دو هسته ای/ نمایشگر 4.7 اینچی AMOLED HD / 8 مگاپیکسل دوربین اصلی/ 1.3 مگاپیکسل دوربین جلو/ 1080 ویدئو اچ دی/ 32 گیگ حافظه داخلی/ اسلات میکرو اس دی
 
 
 
5-      Nokia Lumia 920: نه آی او اس اپل و نه اندروید گوگل؛ اینجا سرزمین ویندوز فون 8 مایکروسافت روی نوکیا است. دوربین کارل زیس و شارژ بی سیم گوشی، از مزیتهای آن به شمار می آید.
 
 
سیستم عامل ویندوز فون 8/ پردازنده 1.5 گیگاهرتزی دو هسته ای Snapdragon S4/ نمایشگر 4.5 اینچی IPS 332 ppi/ 8.7 مگاپیکسل دوربین اصلی/ 1.3 مگاپیکسل دوربین جلو / ویدئو 1080 اچ دی/ 32 گیگ حافظه داخلیتاريخ : دو شنبه 30 بهمن 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

 

پیش از این در اوایل سال ۲۰۱۲ از تحقق رویای چشم بیونیک تا دو سال آینده گفته بودیم. و اینکه محققان دانشگاه موناش استرالیا امیدوار بودند تا ۲۰۱۴ پروژه چشم بیونیک خود را به بهره برداری برسانند. اما مثل اینکه قرار است رویای انسان- ماشین (Cyberg) زودتر از اینها به واقعیت بپیوندد. سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) هفته گذشته چشم بیونیکی متشکل از دو بخش بیرونی و درونی را تایید کرد. بخش بیرونی یک دوربین ویدیویی کوچک و یک کامپیوتر است که روی عینک آفتابی سوار شده و روی سر قرار می گیرد. بخش درونی هم یک شبکیه مصنوعی است که به صورت ایمپلنت درون چشم قرار داده می شود. آنگاه تصاویر دریافتی دوربین ویدیویی، توسط کامپیوتر ترجمه شده و به صورت بیسیم برای شبکیه مصنوعی ارسال می گردند. این ابزار «سیستم پروتز شبکیه ای آرگوس ۲» نام داشته و توسط یک شرکت تولید ابزار پزشکی کالیفرنیایی ساخته شده است. این سیستم تنها برای بیمارانی مورد استفاده قرار می گیرد که دچار بیماری ژنتیکی نادری به نام retinitis pigmentsa شده اند. این بیماری یک ناتوانی بسیار نادر ژنتیکی است که باعث آسیب به سلول های حساس به نور می شود که یک خط را درون شبکیه چشم تشکیل می دهند. البته آرگوس ۲ امکان دید واضح و شفافی را برای بیماران فراهم نمی آورد. بلکه آنها تنها حرکات و اشکال را تشخیص خواهند داد. این ابزار هنوز از نظر میزان اطلاعات ارسالی و همچنین کارایی داده های تهیه شده برای شبکیه مصنوعی دارای محدودیت های فراوانی است. اما اکنون دیگر می تواند از حالت آزمایشگاهی خارج شده و با این تاییدیه به صورت عمومی توسط بیماران مورد استفاده قرار گیرد. تاريخ : دو شنبه 30 بهمن 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

filereader.php-2.jpeg

محققان دانشگاه پوردو با همکاری همتایان خود در دانشگاه هاروارد در تعطیلات کریسمس امسال، یک نوع ترانزیستور جدید به شکل درخت کریسمس ساخته‌اند که به گفته آنها، این یک نسخه از چیزی است که به‌ زودی وارد صنعت نیمه‌هادی خواهد شد. آنها این ترانزیستور را از جنس ماده‌ای ساختند که به زودی جایگزین سیلیکون خواهد شد. این ترانزیستور از سه نانوسیم ساخته شده که جنس آنها از سیلیکون نیست، بلکه از آرسنید گالیم ایندیم است. این سه نانوسیم بسیار کوچک بوده و بسیار شبیه درخت کریسمس است.این پروژه پیرو کار قبلی این گروه انجام شده بود که در آن محققان موفق شدند به‌ جای ترانزیستورهای مسطح رایج، ساختاری سه بعدی بسازند. با این کار مهندسان می‌توانند مدارهای مجتمع سریع‌تر، کاراتر و فشرده‌تر تولید کنند که گرمای کمتری تولید کند.«پیتر یی»، استاد مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه پوردو می‌گوید: یک خانه یک طبقه تعداد مشخصی انسان را در خود جای می‌دهد، اگر به طبقات این خانه افزوده شود، آن گاه تعداد نفرات بیشتری در آن جای خواهند گرفت. این در مورد ترانزیستور نیز صادق است. در واقع اگر ساختارها روی هم قرار گیرند، جریان بیشتری از آن عبور کرده و عملیات سریع‌تر انجام می‌شود. با این کار بُعد جدیدی به سیستم اضافه می‌شود که بعد چهارم خوانده می‌شود.نتایج این پژوهش در نشست «International Electron Devices Meeting» در سانفرانسیسکو ارائه شده است. این مقاله به‌ عنوان یکی از برگزیده‌های این نشست معرفی شده است.نسل جدید تراشه‌های کامپیوتری که امسال معرفی شدند، دارای ترانزیستورهایی با ساختار سه بعدی هستند. از آنجایی که سیلیکون دارای محدودیت انتقال الکترون است، به ترکیب جدیدی نیاز بود. آرسنید گالیوم ایندیم از میان دیگر گزینه‌ها، انتخاب بهتری است. این نیمه‌هادی‌ها به گروه سه و چهار جدول تناوبی تعلق دارند. ترانزیستورها دارای بخشی به‌ نام دروازه هستند که آنها را قادر می‌کند تا فرآیند خاموش و روشن شدن را انجام دهند. هر قدر این دروازه کوچک‌تر باشد، عملکرد ترانزیستور سریع‌تر است. ترازیستورهای سه بعدی سیلیکونی دارای دروازه‌ای به ابعاد 22 نانومتر هستند.محققان قصد دارند تا سال 2015 این دروازه‌ها را به 14 نانومتر و در سال 2018 به 10 نانومتر برسانند. با این حال به‌ دلیل محدودیت‌های سیلیکون نمی‌توان این ابعاد را به کمتر از 10 نانومتر رساند. به‌ همین دلیل محققان از لایه‌ای به ضخامت چهار نانومتر از جنس آلومینات لانتانیوم استفاده کردند و بر روی آن دروازه‌هایی 20 نانومتری از جنس آرسناید گالیوم ایندیم ایجاد کردند.تاريخ : دو شنبه 30 بهمن 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

262-3.JPG

محققان آمریکایی صفحه کلید لمسی طراحی کرده اند که در هنگام نیاز روی صفحه نمایش ظاهر شده و در سایر موارد ناپدید می‌شود. فناوری بکار رفته در طراحی و ساخت صفحه کلید ناپدید شونده بر پایه میکروفلوئید است که با ایجاد حباب های ریز روی صفحه نمایش لمسی، کلیدهای فیزیکی را برای تایپ کردن ایجاد می کند.پنل صفحه لمسی دارای کانال هایی زیر سطحی هستند که از فلوئید غیر سمی پر شده اند و با فشار دادن این سطح، میکروفلوئیدها تحت فشار قرار گرفته و باد می شوند و یک صفحه کلید فیزیکی ایجاد می شود.با توجه به میزان فشار وارده، صفحه کلید در حالت های مختلف شامل نرم، حالت ژل مانند یا مشابه کلیدهای پلاستیکی متداول شکل می گیرند؛ این حباب ها در حالت عادی از بین رفته و صفحه نمایش کاملا صاف و بدون کلید دیده می شود.هدف از توسعه این فناوری، علاوه بر استفاده آسان از صفحه کلید فیزیکی در صفحات لمسی، ایجاد یک سطح کاملا پویا و تعاملی عنوان شده است که با توجه به نیاز کاربر برای تایپ، ایجاد شده یا از بین می رود.فناوری صفحه کلید محو شونده توسط محققان شرکت Tactus Technology ارائه شده است.تاريخ : دو شنبه 30 بهمن 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 286-2.JPG

فعالیت آتشفشان Eyjafjallajvkull ایسلند در سال 2010 میلادی و پرتاب دود و خاکستر به هوا باعث لغو صدها پرواز در شمال و غرب اروپا شده بود؛ اما رانندگانی جسور، در یک سفر ماجراجویانه به این منطقه،‌ خودروهای خود را در فاصله چند متری جریان مواد مذاب این آتشفشان فعال پارک کردند. دمای مواد مذاب این آتشفشان در دود یک هزار و 200 درجه سانتیگراد است که این منطقه را به خطرناک ترین جای پارک جهان تبدیل می کند و این رانندگان جسور خود را به نزدیک ترین فاصله با این مواد رسانده‌اند.سفر به این منطقه آتشفشانی با حدود یک متر بارش برف دست کم سه ساعت بطول انجامید و رانندگان در فاصله چند متری مواد مذاب جاری روی توده های برف توقف کردند.همزمان با تاریک شدن هوا و شروع بارش شدید برف، رانندگان در شرایط سخت آب و هوایی و با دید بسیار محدود (حدود سه متر) موفق شدند این منطقه را ترک کنند.تصاویر این سفر ماجراجویانه در اینترنت منتشر شده و تاکنون بیش از 300 هزار نفر از آن بازدید کرده اند.

 

 

 

 

آتشفشان فعال Eyjafjallajvkull در ایسلند

 

 

 

سفر در یک منطقه برف گیر بسمت آتشفشان

 

 

 

پارک خودروها در نزدیک ترین فاصله با مواد مذاب آتشفشان

 

 

 

پارک خودروها در نزدیک ترین فاصله با مواد مذاب آتشفشان

 

 

 

آتشفشان فعال Eyjafjallajvkull در ایسلند

 

 تاريخ : دو شنبه 30 بهمن 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

getty00-75.jpg

پس از گذشت چندین ماه از کشف ذره گریزان بوزون هیگز، دانشمندان آزمایشگاه سرن روز پنج‌شنبه(26 بهمن) برخورددهنده بزرگ هادرونی را برای ارتقای این دستگاه برای آزمایشات پیشرفته خاموش کردند. این آزمایشگاه فیزیک برتر اروپایی برای یک دوره دو ساله از برخورد ذرات نامرئی کناره خواهد گرفت.برخورددهنده بزرگ هادرونی از زمان آغاز به کار در سال 2009 تاکنون، حجم زیادی ازاطلاعات را برای بررسی فیزیکدانان در اختیار گذاشته است.دانشمندان سرن روز پنج‌شنبه در ساعت 06:00 به وقت گرینویچ، فرآیند خاموشی این برخورددهنده را که برای سه سال مداوم به دنبال ذره بوزون هیگز کار کرده، با بیرون کشیدن آخرین پرتوهای ذرات متعامل از دستگاه آغاز کردند.بیشتر پرتوهای نهایی با یونهای سرب و پروتون برای بررسی شرایط موجود در جهان پس از انفجار بزرگ مورد استفاده قرار گرفتند.سرن اعلام کرد که پژوهشهای تک پرتو شنبه به پایان رسیده و سپس اجزای فوق سرد برخورددهنده بزرگ هادرونی به دمای عادی اتاق بازگردانده شده تا کار ارتقای دستگاه آغاز شود.رولف هویر، مدیر کل آزمایشگاه سرن در بیانیه ای اعلام کرد: ما از کارکرد سه سال اول برخورددهنده بزرگ هادرونی بسیار راضی هستیم. این دستگاه، آزمایشات، تاسیسات محاسبات و تمام زیرساختارها بسیار عالی کار کرده و ما توانستیم به یک کشف بزرگ علمی نائل شویم.ارتقای این دستگاه با هزینه 54 میلیون دلار به افزایش سطح انرژی که برخورددهنده برای برخورد پروتونها به یکدیگر استفاده می‌کند، خواهد پرداخت.لازم است که به طور قاطع اعلام شود که ذره کشف شده حتما همان بوزن هیگز بوده و همچنین بعدهای جدید فیزیک مانند ابرتقارن و ماده تاریک مورد بررسی قرار بگیرند.برخوددهنده بزرگ هادرونی قرار است دوباره در سال 2015 کار خود را آغاز کند اما سرن در این دوره خاموشی بیکار نخواهد ماند و دانشمندان این مجموعه مقادیر عظیمی از اطلاعات برابر با 700 سال فیلم با کیفیت اچ‌دی را مورد بررسی قرار خواهند داد.تاريخ : دو شنبه 30 بهمن 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

100-478.jpg

محققان آمریکایی نوع جدیدی از موجودات دریایی را کشف کرده‌اند که ترکیبی از عروس دریایی و حلزون است. این موجود ژلاتینی تقریبا شفاف «سالپ» نام داشته که از شاخهای سبز در یک سو و ردیفی از عضله در سوی دیگر برخوردار است.این موجود به مناطق گرمسیری استوا تعلق داشته و اصل تجمع آن‌ها در اقیانوس جنوبی است؛ اما مشاهده آنها در سواحل ایالت واشنگتن باعث تعجب محققان منطقه شده است. این اولین بار است که این موجود در چنین مناطقی دیده شده و دانشمندان دلیل آن را تغییرات آب‌وهوایی دانسته‌اند.سالپها با انقباض تن خود و پمپاژ آب از میان بدن ژلاتینی‌شان در آب حرکت می‌کنند. این موجودات باریک آب را از میان فیلترهای تغذیه داخلی خود کشیده و در همین فرآیند از فیتوپلانکتونها تغذیه می‌کنند.در سده گذشته با کاهش جمعیت کریل‌ها در اقیانوس جنوبی، تعداد سالپ‌ها رو به افزایش گذاشته و اکنون گروههای نظارت بر حیات وحش در حال بررسی افزایش این موجودات و تاثیر آن بر چرخه حیات دریایی هستند.

 

 

 

 

شناسایی یک موجود نیمه‌حلزون-نیمه عروس دریایی در سواحل سردسیر آمریکا

 

 

 

 

شناسایی یک موجود نیمه‌حلزون-نیمه عروس دریایی در سواحل سردسیر آمریکا

 

 تاريخ : دو شنبه 30 بهمن 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

5-849.jpg

دانشمندان سازمان هواشناسی آمریکا با جمع‌آوری داده‌های محل فرود شهاب‌سنگها بر روی زمین توانسته‌اند یک نقشه از این مناطق را تهیه کنند. این نقشه شامل مناطقی است که دانشمندان در آنجا توانسته‌اند شهاب سنگ یا دهانه برخوردی آنها را کشف کنند.برخی از این دهانه‌ها بسیار قدیمی بوده و به سال 2300 قبل از میلاد باز می‌گردند.این نقشه تنها به نمایش مناطقی پرداخته که تا به امروز شناسایی شده‌اند و از نمایش نواحی کشف نشده احتمالی خودداری کرده است.

 

 

 

کشور ایران نیز از این برخوردها در امان نبوده است

 

 تاريخ : دو شنبه 30 بهمن 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

4-1112.jpg

دانشمندان موفق به شناسایی شش ستاره با جرم مشابه خورشید شده‌اند که با سرعت فوق‌العاده 3.2 میلیون کیلومتر بر ساعت در کهکشان راه شیری حرکت می‌کنند. به گفته محققان، این ستاره‌ها با سرعت بسیار بالا که برای اولین بار در نوع خود کشف شده‌اند، ممکن است از یک ابرسیاه‌چاله در مرکز راه شیری به بیرون پرتاب شده باشند.به گفته دانشمندان، این کشف می‌تواند پاسخگوی سوالاتی در مورد چگونگی شکل‌گیری ستارگان در مرکز پوشیده از گرد و غبار کهکشان باشد که با زمین 26 هزار سال نوری فاصله دارد.بر اساس یک نظریه جدید، این اجسام کیهانی با سرعت بالا در اصل بخشی از سیستمهای دو ستاره‌ای بوده‌اند که در آنجا شکل گرفته اما با بلعیده شدن دوقلوی آنها توسط سیاه چاله، از مرکز کهکشان بیرون انداخته شده‌اند.از آنجایی که این اجسام از مرکز کهکشان آمده‌اند، شناسایی و بررسی آنها می‌تواند به دانشمندان در درک رویدادهای این منطقه شکل‌گیری ستاره کمک کند.تا چندی پیش، ستاره‌شناسان برای بررسی ستارگان فوق سریع به دنبال ستارگان درخشان و آبی بودند که در اطراف مناطق غیر مرتبط با محل شکل‌گیری آنها قرار داشتند.شناسایی این ستارگان آسان بوده و معمولا سه تا چهار برابر خورشید هستند که آنها را به گونه‌های غیر عادی در کهکشانی تبدیل می‌کند که بیشتر از ستارگانی به اندازه خورشید یا کوچکتر تشکیل شده است.دانشمندان از اطلاعات تلسکوپ پالومار کالیفرنیا برای بررسی 130 ستاره در لبه مرکز کهکشانی استفاده کردند که مسیر بیشتری از حد انتظار را پیموده بودند. پس از محدود کردن این نتایج به ستارگانی که در جهت‌های مختلف و با سرعت مطابق با پرتاب از مرکز راه شیری حرکت می‌کردند، به این شش ستاره رسیدند.این نتایج هنوز به تائید نهایی نرسیده اما در صورت تائید می‌تواند به ستاره‌شناسان در پاسخگویی به یکی دیگر از معماهای جهان کمک کند.

 تاريخ : دو شنبه 30 بهمن 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

4-1112.jpg

دانشمندان موفق به شناسایی شش ستاره با جرم مشابه خورشید شده‌اند که با سرعت فوق‌العاده 3.2 میلیون کیلومتر بر ساعت در کهکشان راه شیری حرکت می‌کنند. به گفته محققان، این ستاره‌ها با سرعت بسیار بالا که برای اولین بار در نوع خود کشف شده‌اند، ممکن است از یک ابرسیاه‌چاله در مرکز راه شیری به بیرون پرتاب شده باشند.به گفته دانشمندان، این کشف می‌تواند پاسخگوی سوالاتی در مورد چگونگی شکل‌گیری ستارگان در مرکز پوشیده از گرد و غبار کهکشان باشد که با زمین 26 هزار سال نوری فاصله دارد.بر اساس یک نظریه جدید، این اجسام کیهانی با سرعت بالا در اصل بخشی از سیستمهای دو ستاره‌ای بوده‌اند که در آنجا شکل گرفته اما با بلعیده شدن دوقلوی آنها توسط سیاه چاله، از مرکز کهکشان بیرون انداخته شده‌اند.از آنجایی که این اجسام از مرکز کهکشان آمده‌اند، شناسایی و بررسی آنها می‌تواند به دانشمندان در درک رویدادهای این منطقه شکل‌گیری ستاره کمک کند.تا چندی پیش، ستاره‌شناسان برای بررسی ستارگان فوق سریع به دنبال ستارگان درخشان و آبی بودند که در اطراف مناطق غیر مرتبط با محل شکل‌گیری آنها قرار داشتند.شناسایی این ستارگان آسان بوده و معمولا سه تا چهار برابر خورشید هستند که آنها را به گونه‌های غیر عادی در کهکشانی تبدیل می‌کند که بیشتر از ستارگانی به اندازه خورشید یا کوچکتر تشکیل شده است.دانشمندان از اطلاعات تلسکوپ پالومار کالیفرنیا برای بررسی 130 ستاره در لبه مرکز کهکشانی استفاده کردند که مسیر بیشتری از حد انتظار را پیموده بودند. پس از محدود کردن این نتایج به ستارگانی که در جهت‌های مختلف و با سرعت مطابق با پرتاب از مرکز راه شیری حرکت می‌کردند، به این شش ستاره رسیدند.این نتایج هنوز به تائید نهایی نرسیده اما در صورت تائید می‌تواند به ستاره‌شناسان در پاسخگویی به یکی دیگر از معماهای جهان کمک کند.

 تاريخ : دو شنبه 30 بهمن 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

4-1111.jpg

جمعه گذشته، یک سیارک از فاصله بسیار نزدیکی از کنار زمین عبور کرد که هیچ‌گونه تهدیدی را متوجه این سیاره نکرد؛ اما این خوش‌شانسی همیشگی نبوده و تاریخ پر از خاطرات اصابت‌های این اجسام با زمین است. سیارک DA14 2012 که ساعت 22 جمعه از کنار زمین عبور کرد، نزدیکترین سیارکی بود که تا این زمان در کنار زمین آمده است. اکنون زمین پر از دهانه‌های اصابتی است که شاهد اصابت‌های سیارکهای قبلی بوده‌اند و تاریخچه قدیمی آنها در میلیون‌ها و شاید میلیاردها سال قبل باعث شده که تعیین اندازه دقیق سنگ اصابتی مشکل باشد.این گزارش به معرفی 10 مورد از بزرگترین دهانه‌های اصابتی سیارکی جهان پرداخته است.

 

 

1- دهانه فریدفورت

زمان اصابت: حدود دو میلیارد سال پیش

مکان: استان فری‌استیت، آفریقای جنوبی

 

 

این دهانه که به گنبد فریدفورت نیز مشهور است، از شعاع تخمینی 190 کیلومتر برخوردار بوده که آنرا به بزرگترین ساختار اصابتی جهان تبدیل کرده است. این دهانه در سال 2005 در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شد.

 

2- دهانه سادبری

زمان اصابت: حدود 1.8 میلیارد سال پیش

مکان: اونتاریو، کانادا

 

 

دهانه سادبری با قطر تخمینی 130 کیلومتر، یکی از بزرگترین سازه‌های اصابتی در زمین محسوب می‌شود. با زمان شکل‌گیری تخمینی در 1.8 میلیارد سال قبل، این دهانه یکی از قدیمی‌ترین ساختارهای اصابتی نیز به شمار می‌رود.

 

 

3- دهانه آکرامان

زمان اصابت: حدود 580 میلیون سال پیش

مکان: استرالیای جنوبی، استرالیا

 

 

این دهانه که منجر به شکل گیری دریاچه آکرامان شده، یک ساختار اصابتی با قطر تخمینی 90 کیلومتر است.

 

 

4- دهانه وودلی

زمان اصابت: حدود 364 میلیون سال پیش

مکان: استرالیای غربی: استرالیا

 

این دهانه در سطح قرار نداشته و این امر منجر به تناقضات زیاد در مورد اندازه واقعی آن شده است. گزارشها در مورد قطر این دهانه بین 40 تا 120 کیلومتر متغیر است.

 

5- دهانه مانیکوآگان

زمان اصابت: حدود 215 میلیون سال پیش

مکان: کبک، کانادا

 

این دهانه اصابتی اکنون به دریاچه مانیکوآگان تبدیل شده و با وجود فرسایش یکی از بزرگترین و حفظ شده‌ترین دهانه‌های زمین است. قطر تخمینی این دهانه 100 کیلومتر است.

 

 

6- دهانه موروکونگ

زمان اصابت: حدود 145 میلیون سال پیش

مکان: نورث‌وست، آفریقای جنوبی

 

این دهانه که در نزدیکی صحرای کالاهاری واقع شده، حاوی بقایای فسیل شهاب‌سنگی است که آن را ایجاد کرده است.

 

7- دهانه کارا

زمان اصابت: حدود 70.3 میلیون سال پیش

مکان: ننستیا، روسیه

 

 

این دهانه که اکنون کاملا فرسوده شده، یک دهانه غیر سطحی در روسیه بوده که به عقیده برخی در حقیقت از دو دهانه مجاور کارا و اوست-کارا تشکیل شده است.

 

8- دهانه چیکشلوب

زمان اصابت: حدود 65 میلیون سال پیش

مکان، یوکاتان، مکزیک

 

 

دانشمندان بر این باورند که شهاب‌سنگی که باعث شکل‌گیری این دهانه در شبه‌جزیره یوکاتان شده، باعث انقراض دایناسورها بوده یا با آن مرتبط بوده است. قطر این دهانه از 170 تا 300 کیلومتر متغیر بوده که در صورت اثبات، بزرگترین دهانه اصابتی جهان خواهد بود.

 

 

9- دهانه پوپیگای

زمان اصابت: حدود 65.7 میلیون سال پیش

مکان: سیبری، روسیه

 

 

دانشمندان روسی بر این باورند که این دهانه از تریلیونها قیراط الماس برخوردار بوده که آنرا به بزرگترین منابع الماس جهان تبدیل می‌کند. این الماسها با نام الماسهای اصابتی نیز مشهور هستند.

 

 

10: دهانه خلیج چساپیک

زمان اصابت: حدود 35 میلیون سال پیش

مکان: ویرجینیا، آمریکا

 

این دهانه که در اوایل دهه 1980 کشف شده،‌در حدود 201 کیلومتری واشنگتن قرار داشته و بنظر کارشناسان از عرض حدود 85 کیلومتر برخوردار استتاريخ : دو شنبه 30 بهمن 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

 

بیشتر مردم مجبورند تلفن های هوشمند شان را همیشه در دسترس نگه دارند. ولی چه می شد اگر می توانستیم تکنولوژی های همراه یا لمسی را روی دست خود تجربه کنیم؟ تصویر کنید که لباسی داشته باشیم با قابلیت های لمسی که دقیقاً داخل پارچه جاسازی شده اند، یک تکنولوژی واقعاً پوشیدنی! گویا شرکت Under Armour دارد در همین زمینه تلاش می کند ولی هنوز فناوری آن به پای خیال پردازی اش نرسیده و یک محصول نهایی ساخته نشده. این شرکت به تازگی از Armour39  که یک کمربند برای پایش عملکرد ورزشکاران است رونمایی کرد. محصولی که با بسته شدن در قسمت میانی سینه ورزشکاران، می تواند مواردی مثل سرعت حرکت، شدت (میزان طاقت فرسا بودن تمرینات)، سرعت تپش قلب و میزان کالری سوخته شده را اندازه بگیرد و آمارهای مربوط به تمرینات قبلی را هم به صورت تاریخچه ارائه کند. این کمربند تلاشی است برای رقابت با مچ بند FuelBand از Nike  و سایر دستگاه های این عرصه. حلقه ای که دور سینه بسته میشود شامل یک سنسور به نام bug  و سیستم پایش قلب است. bug  اطلاعات لازم را دریافت می کند و می تواند آنها را با ساعت Armour39  و یا اپلیکیشن iOS نصب شده بر روی آیفون و آیپد به اشتراک بگذارد. البته این دستگاه GPS داخلی ندارد که این می تواند یک نقطه ضعف باشد ولی در عوض می تواند با یک باتری ساعتی (!) تا 1 سال بدون نیاز به شارژ وظیفه اش را ایفا کند. اما در کنار معرفی تکنولوژِی جدید، این شرکت یک تیزر تبلیغاتی هم منتشر کرده که در آن از نقشه های آینده پرده برداری شده. در این تیزر 1 دقیقه ای که می توانید آن را در ادامه مطلب مشاهده کنید، ابتدا به سیستم Armour39 پرداخته شده ولی در ادامه شاهد یک تغییر جالب به سمت تکنولوژی های پوشیدنی هستیم که در اینجا، یک ایده مفهومی از لباس هوشمند است.

touch-screen-t-shirt.jpg

آنچه باعث می شود این تیزر جالب باشد این است که به نظر می رسد شرکت Under Armour اکنون در حال کار بر روی لباس هوشمند است و طوری به آن پرداخته که گویی فقط یک ایده مفهومی نیست، بلکه نسل بعدی محصول این شرکت خواهد بود. اگر با شرکت های تجاری (نه پروژه های تحقیقاتی) آشنا باشید می دانید که کمتر پیش می آید آنها یک ایده مفهومی را بدون پشتوانه عملی در تیزرهای خود نشان دهند. تاريخ : یک شنبه 29 بهمن 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

 

یکی از کمبودها در فضاهای بین سیاره ای، پمپ بنزین -به معنای عام- است! و این کمبود بزرگ باعث شده که فضاپیماها مجبور به حمل مقادیر زیادی از ذخایر سوخت گران قیمت و مایه زحمت شوند که این اجبار، دامنه حرکت آنها را هم محدود می کند. ولی با استفاده از جدید ترین ایده ناسا برای ساخت بادبان خورشیدی پیشران، احتمالاً فضانوردان آینده می توانند سوار بر بادهای خورشیدی به دیگر ستارگان پرواز کنند. این بادبان فضایی که طراحی آن بر عهده شرکت L'Garde بوده،Sunjammer  نام دارد که عنوان یکی از داستان های علمی-تخیلی کوتاه آرتور سی. کلارک هم هست. Sunjammer  بزرگترین بادبان خورشیدی در تاریخ بشر است و زمانی که به طور کامل باز شود، ابعاد آن 38 در 38 متر خواهد بود. با این مساحت که معادل یک سوم هکتار است، Sunjammer  می تواند پروتون های تشکیل دهنده بادهای خورشیدی را به دام بیندازد و نیروی پیشرانی معادل 0.01 نیوتن رو تولید کند. فقط برای مقایسه، نیروی تولیدی توسط دو موتور سوخت جامد شاتل فضایی برابر است با 5.3 میلیون نیوتن. به طرز شگفت آوری، این بادبان تنها و تنها 5 میکرون ضخامت دارد. ناسا با شرکت DuPont همکاری کرده تا آن را از جنس Kapton بسازد که نوعی پلاستیک عایق حرارت با پوشش طلایی است و اغلب به عنوان خارجی ترین بخش لباس فضانوردان استفاده می شود. Kapton می تواند دماهایی بین -273 تا +400 درجه را تاب بیاورد.

sail1.jpg

بیلی دربس مهندس ارشد پروژه Sunjammer  می گوید: «تمام سفرهای فضایی در حال حاضر به خاطر سوخت های مصرفی با محدودیت مواجه اند، اگر بتوان یک تکنولوژی بدون این محدودیت را ساخت، چه کاربردهای جدیدی می توان برای اش اختراع کرد؟ ما در حال باز کردن درچه ای به سمت یک نوع تفکر کاملاً متفاوت درباره پروژه های فضایی هستیم.» ناسا می خواهد سال آینده Sunjammer  را به وسیله موشک های ساخت SpaceX  به فضا بفرستد تا دوره آزمایشی اش را پشت سر بگذارد. مهندسین می خواهند میزان اوج گیری، هدایت و کنترل، و پایداری کلی آن در حین پرواز را بررسی کنند. اگر این تکنولوژی از آزمون ها سر بلند بیرون آید، می تواند حتی در بخش خصوصی هم کاربردهایی به عنوان سیستم پیشران بدون سوخت برای معدن کاوی های فضایی نظیر پروژه شرکت DSI پیدا کند. تاريخ : یک شنبه 29 بهمن 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

 
هنوز سیستم هشدار دهنده ای برای شهاب سنگهایی که به زمین نزدیک می شود وجود ندارد، اما یک پروژه تلسکوپی در هاوایی قصد دارد تغییراتی در این وضعیت ایجاد کند، پروژه ای که اگر تاکنون به بهره برداری رسیده بود می توانست به تخلیه منطقه چلیابینسک روسیه و تغییر کامل وضعیت منتهی شود.
 

به گزارش خبرگزاری مهر، جان تونری ستاره شناس موسسه ستاره شناسی دانشگاه هاوایی اظهار داشت: درحال حاضر تحقیقات در زمینه سیارکها در جایگاه مناسبی قرار دارد و می توان آنها را یک تا دو روز پیش از نزدیک شدن به زمین مشاهده کرد، اما دانشمندان هر شب تمام آسمان را تحت پوشش مشاهدات خود قرار نداده اند تا از سقوط یک سنگ فضایی مطلع باشند و یک سنگ فضایی می تواند برای روزها و یا هفته ها از تیررس چشم آنها دور بماند که این امر در رابطه با شهاب سنگی که در روسیه منفجر شد صدق می کند.تونری یکی از بازیکنان اصلی در تلاشهای ناسا برای ساخت اطلس است. اطلس سیستم هشدار برخورد سیارکی است که دارای دو رصدخانه در هاوایی بوده و می تواند به صورت همزمان دوبار در یک شب کل آسمان را اسکن کند.وی افزود: اگر اطلس پیش از رویداد روز جمعه کار می کرد، ما می توانستیم شهاب سنگی را که به روسیه برخورد کرد یک يا دو روز قبل مشاهده کنیم.این درحالی است که موفقیت تشخیص سنگهای آسمانی و مشاهده آنها به چند پیش فرص بستگی دارد، یکی ابري نبودن هوا است، دیگری این است که سنگ فضایی برفراز قطب جنوب نباشد چرا که اطلس در آن منطقه توان دید ندارد.براساس اظهارات تونری، تلسکوپها می توانند آسمان برفراز افق را مشاهده کند. تلسکوپی که در نیم کره شمالی قرار دارد، مانند اطلس نمی تواند آسمان قطب جنوب را مشاهده کند و اگر سیارکها و یا شهاب سنگها از آن منطقه بیایند هرگز به آسمان برفراز افق نمی رسد. درحالی که می توان نسخه های مختلفی از اطلس ساخت و آن را در قطب جنوب قرار دارد و حتی آنها را به نحوی در سراسر زمین مستقر کرد که بتوانند الگوهای مختلف آب و هوایی را نیز مشاهده کنند.روز جمعه براثر انفجار شهاب سنگ 40 تنی و شکستن دیوار صوتی پس از این انفجار شیشه های خانه های بسیاری شکست و بیش از 1200 نفر در منطقه چلیابینسک آسیب دیدند. از این تعداد وضعیت 112 نفر جدی است.تلسکوپهای اطلس درحال ساخت هستند و قرار است کار خود را پایان سال 2014 آغاز کند و تا پایان سال 2015 کاملا کاربردی شوند.این پرژه ناسا با بودجه 5 میلیون دلاری اجرا می شود.زمانی ناسا به دنبال پرتاب یک کاوشگر شکار سیاره بود، اما این پروژه به علت هزینه برآوردی 500 میلیون دلاری در یک دهه پیش معوق ماند. سایر تلاشهای خصوصی در این راستا نيز در جریان است.تاريخ : یک شنبه 29 بهمن 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 چندی است که بازار شنیده ها و شایعات درباره ساعت هوشمند اپل حسابی داغ شده است و از گوشه و کنار مطالب زیادی درباره iWatch کوپرتینو می شنویم. به همین مناسبتسایت VentureBeat به بررسی این شنیده ها و ارتباط آنها با خبرهای پیرامون همین محصول از رقیب کره ای اپل پرداخته است. نویسنده این مقاله آقای جان کویتسیر با دیدگاهی جالب و گاها تند و تیز به نقد روش مقابله اپل با ساعت هوشمند سامسونگ پرداخته که در نوع خود می تواند جالب باشد. در ادامه مطلب با نارنجی همراه باشید تا بیشتر در این خصوص بدانید.بر اساس اسکرین شات های منتشر شده توسط سایت SlashGear ، به نظر می رسد سامسونگ مشغول ساخت یک ساعت هوشمند است که احتمالا بر پایه اندروید هم نخواهد بود:

 

samsung-smartwatch-001-500px-narenji-ir.jpg

در همین میان، اپل (شرکتی که معمولا گمان می رود از شایعات "متنفر" است) شایعاتی را به برون درز می دهد که انگار هفته هاست مشغول کار بر روی iWatch است. آیا فکر می کنید این همزمانی و انطباق اتفاقی است؟ بلومبرگ به انتشار یک خبر تقریبا غیرمنطقی مانند این پرداخت که ۱۰۰ طراح محصول بر روی ابزاری شبیه ساعت برای اپل کار می کنند (آیا اپل بر روی هیچ ابزاری تا کنون در تیم های ۱۰۰ نفره کار کرده است؟). پس از آن روزنامه معزز نیویورک تایمز هم گفت اپل ساعتی با بدنه شیشه خمیده تولید می کند . و وال استریت ژورنال خبر داد اپل از قبل کارخانه های طرف قرارداد ساخت آی واچ را هم انتخاب کرده است . هر کسی که تا کنون به پوشش خبرهای اپل پرداخته باشد می داند که چنین حجم شایعاتی با چنان منابع معتبری، زیاد طبیعی نیستند. شایعات اپل ملایم و به صورتی عجیب آغاز می شوند و معمولا منبع آنها وبلاگ های تکنولوژی آسیایی یا سایت های شایعات اپلی هستند. پس هنگامی سرمنشا شایعات منابع بزرگ و بسیار معتبری همچون نیویورک تایمز و وال استریت ژورنال یا بلومبرگ باشند، یعنی اینکه اپل می خواهد ما فکر کنیم iWatch به زودی می آید. خودش هم در سکوت کامل در حال تغذیه شایعات است تا داستان هایی رشد دهد که می خواهد آنها را در رسانه ها ببیند. و شاید چیزی شبیه به این بتوان گفت که در حال بذر پاشی برای ایجاد شور و هیجان پیرامون محصولی است که ممکن است iWatch باشد، اما هنوز دقیقا معلوم نیست چه باشد... اما آنچه که مشخص است، با نوشداروی درجه یک "دایره تحریف واقعیت اپل" این محصول، اولین و بهترین خواهد بود.

 

samsung-smartwatch2-002-500px-narenji-ir.jpg

و در جبهه سامسونگ، اسمارت واچ (اگر واقعیت داشته باشد) یک محصول با پتانسیل فروش فوق العاده و آجری دیگر در دیوار رشد و ابداعات سامسونگ خواهد بود. و همچنین بنظر می رسد یک محصول سود ده خواهد بود. Pebble که یک استارت آپ برای ساعت هوشمند است توانسته در شروع کار۸۵ هزار پیش فروش را ثبت و سرمایه ۱۰ میلیون دلاری جمع کند. اینجا یک سرزمین بکر است که هنوز هیچ شرکت تکنولوژی فاتح مطلق آن نیست و راه زیادی تا تجاری شدن و رقابتی شدن فضای آن باقی مانده است. علاوه بر این، می تواند جایی باشد که سامسونگ به عرض اندام در مقابل اپل پرداخته و حتی شاید بر آن چیره شود. پس اپل دلایل خوبی دارد که به پیش-معرفی محصول خود بپردازد و سعی کند این ذهنیت را ایجاد کند که ما اولین بودیم. به شکل واقع گرایانه، اتفاقات زیادی در اینجا می تواند به وقوع بپیوندد. اپل و سامسونگ هر دو ممکن است در حال کار بر روی تلفن های هوشمند باشند و شاید هیچ یک در حال این کار نباشند. و البته ترکیب هایی میان این دو حالت هم ممکن است. شاید سامسونگ به اخبار iWatch دست پیدا کرده و سعی کرده با نیرنگ، توسط رسانه ای کردن زودهنگام محصول خود به سبک و سیاق آسیایی در یک بازار پر سرعت، آن را تحت تاثیر قرار دهد. شاید هم اپل به اطلاعات سری پروژه سامسونگ دست پیدا کرده و تصمیم گرفته دقیقا به همین روش و البته با رسانه های معتبر آمریکایی این کار را انجام دهد. در هر صورت، امیدوارم که نتیجه کار چیز بیش از یک ساعت برای ما باشد و تنها با یک اسباب بازی شیشه ای روبرو نباشیم. آی واچ هر چیزی که در واقعیت باشد، شاید بتوان آن را پاسخ اپل به تماس های بی پایان وال استریت و سهام داران برای یک آیفون ارزان تر دانست. زیرا هنگامی اپل به تماس ها برای ارزان تر شدن جواب بدهد، باید پاسخی هم به شعار "متفاوت فکر کن" داشته باشد. یک چیز مشخص و واضح است. به هر حال: حتی اگر هر دو شرکت اپل و سامسونگ مشغول کار بر روی محصولی iWatch-مانند باشند، آنها مخترعان و کاشفان این سرزمین نیستند. این عنوان و افتخار متعلق به گروه های کوچکی مانند Pebble است که آینده تکنولوژی ساعت مچی را با جمع کردن سرمایه های کوچک شکل دادند.تاريخ : یک شنبه 29 بهمن 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

 
پژوهشگران شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان سیستم مرکز کنترل برای خودروها عرضه کردند که می‌توان مسیر حرکت خودرو را بر روی نقشه مشاهده کرد.به گزارش خبرنگار مهر، سیستم مکان‌یاب خودکار وسایل نقلیه یا AVL سیستمی است که با استفاده از دستگاه GPS قادر است در هر لحظه مختصات جغرافیایی خودروی مورد نظر را به همراه تاریخ و زمان قرارگیری در آن موقعیت اعلام کند.

با در دست داشتن این اطلاعات در مورد موقعیت متحرک در هر زمان و با ارسال این اطلاعات به مرکز از طریق یک بستر مخابراتی مناسب مانند GSM یا رادیو، می‌توان خودرو را در تمام مدت ردیابی و مسیر حرکت خودرو را از ابتدا تا انتهای مسیر بر روی نقشه جغرافیایی مشاهده کرد.

ردیابی خودرو به کمک GPS و امکان تعریف پروفایل خودرو و راننده از مهمترین مزایای نرم افزاری این سیستم به شمار می‌رود. علاوه بر این امکان تعریف مناطق جغرافیایی مشخص برای تردد، تنظیم برنامه زمان بندی برای خودرو، راننده و منطقه، امکان تنظیم نمودن دستگاه از راه دور، امکان ارسال پیام کوتاه به راننده و نمایش موقعیت خودروها بر روی نقشه بر اساس آخرین اطلاعات ارسال شده از دیگر توانایی های این سیستم است.

این سیستم همچنین قابلیت ثبت تخلفات خودرو از جمله خارج شدن از محدوده مکانی و زمانی و سرعت غیر مجاز را دارد. علاوه بر این امکان ذخیره سازی 5 میلیون رکورد در حافظه داخلی با دوره زمانی قابل تنظیم در این سیستم وجود دارد.

این سیستم با باتری داخلی کار می‌کند. باتری این سیستم به مدت چهار ساعت با ولتاژ ۹ تا ۲۴ ولت قادر به انجام ماموریت‌های مورد نظر است.

 تاريخ : یک شنبه 29 بهمن 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

getty00-75.jpg

پس از گذشت چندین ماه از کشف ذره گریزان بوزون هیگز، دانشمندان آزمایشگاه سرن روز پنج‌شنبه(26 بهمن) برخورددهنده بزرگ هادرونی را برای ارتقای این دستگاه برای آزمایشات پیشرفته خاموش کردند. این آزمایشگاه فیزیک برتر اروپایی برای یک دوره دو ساله از برخورد ذرات نامرئی کناره خواهد گرفت.برخورددهنده بزرگ هادرونی از زمان آغاز به کار در سال 2009 تاکنون، حجم زیادی ازاطلاعات را برای بررسی فیزیکدانان در اختیار گذاشته است.دانشمندان سرن روز پنج‌شنبه در ساعت 06:00 به وقت گرینویچ، فرآیند خاموشی این برخورددهنده را که برای سه سال مداوم به دنبال ذره بوزون هیگز کار کرده، با بیرون کشیدن آخرین پرتوهای ذرات متعامل از دستگاه آغاز کردند.بیشتر پرتوهای نهایی با یونهای سرب و پروتون برای بررسی شرایط موجود در جهان پس از انفجار بزرگ مورد استفاده قرار گرفتند.سرن اعلام کرد که پژوهشهای تک پرتو شنبه به پایان رسیده و سپس اجزای فوق سرد برخورددهنده بزرگ هادرونی به دمای عادی اتاق بازگردانده شده تا کار ارتقای دستگاه آغاز شود.رولف هویر، مدیر کل آزمایشگاه سرن در بیانیه ای اعلام کرد: ما از کارکرد سه سال اول برخورددهنده بزرگ هادرونی بسیار راضی هستیم. این دستگاه، آزمایشات، تاسیسات محاسبات و تمام زیرساختارها بسیار عالی کار کرده و ما توانستیم به یک کشف بزرگ علمی نائل شویم.ارتقای این دستگاه با هزینه 54 میلیون دلار به افزایش سطح انرژی که برخورددهنده برای برخورد پروتونها به یکدیگر استفاده می‌کند، خواهد پرداخت.لازم است که به طور قاطع اعلام شود که ذره کشف شده حتما همان بوزن هیگز بوده و همچنین بعدهای جدید فیزیک مانند ابرتقارن و ماده تاریک مورد بررسی قرار بگیرند.برخوددهنده بزرگ هادرونی قرار است دوباره در سال 2015 کار خود را آغاز کند اما سرن در این دوره خاموشی بیکار نخواهد ماند و دانشمندان این مجموعه مقادیر عظیمی از اطلاعات برابر با 700 سال فیلم با کیفیت اچ‌دی را مورد بررسی قرار خواهند داد.تاريخ : یک شنبه 29 بهمن 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
4-1112.jpg

دانشمندان موفق به شناسایی شش ستاره با جرم مشابه خورشید شده‌اند که با سرعت فوق‌العاده 3.2 میلیون کیلومتر بر ساعت در کهکشان راه شیری حرکت می‌کنند. به گفته محققان، این ستاره‌ها با سرعت بسیار بالا که برای اولین بار در نوع خود کشف شده‌اند، ممکن است از یک ابرسیاه‌چاله در مرکز راه شیری به بیرون پرتاب شده باشند.به گفته دانشمندان، این کشف می‌تواند پاسخگوی سوالاتی در مورد چگونگی شکل‌گیری ستارگان در مرکز پوشیده از گرد و غبار کهکشان باشد که با زمین 26 هزار سال نوری فاصله دارد.بر اساس یک نظریه جدید، این اجسام کیهانی با سرعت بالا در اصل بخشی از سیستمهای دو ستاره‌ای بوده‌اند که در آنجا شکل گرفته اما با بلعیده شدن دوقلوی آنها توسط سیاه چاله، از مرکز کهکشان بیرون انداخته شده‌اند.از آنجایی که این اجسام از مرکز کهکشان آمده‌اند، شناسایی و بررسی آنها می‌تواند به دانشمندان در درک رویدادهای این منطقه شکل‌گیری ستاره کمک کند.تا چندی پیش، ستاره‌شناسان برای بررسی ستارگان فوق سریع به دنبال ستارگان درخشان و آبی بودند که در اطراف مناطق غیر مرتبط با محل شکل‌گیری آنها قرار داشتند.شناسایی این ستارگان آسان بوده و معمولا سه تا چهار برابر خورشید هستند که آنها را به گونه‌های غیر عادی در کهکشانی تبدیل می‌کند که بیشتر از ستارگانی به اندازه خورشید یا کوچکتر تشکیل شده است.دانشمندان از اطلاعات تلسکوپ پالومار کالیفرنیا برای بررسی 130 ستاره در لبه مرکز کهکشانی استفاده کردند که مسیر بیشتری از حد انتظار را پیموده بودند. پس از محدود کردن این نتایج به ستارگانی که در جهت‌های مختلف و با سرعت مطابق با پرتاب از مرکز راه شیری حرکت می‌کردند، به این شش ستاره رسیدند.این نتایج هنوز به تائید نهایی نرسیده اما در صورت تائید می‌تواند به ستاره‌شناسان در پاسخگویی به یکی دیگر از معماهای جهان کمک کند.تاريخ : یک شنبه 29 بهمن 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

4-1111.jpg

جمعه گذشته، یک سیارک از فاصله بسیار نزدیکی از کنار زمین عبور کرد که هیچ‌گونه تهدیدی را متوجه این سیاره نکرد؛ اما این خوش‌شانسی همیشگی نبوده و تاریخ پر از خاطرات اصابت‌های این اجسام با زمین است. سیارک DA14 2012 که ساعت 22 جمعه از کنار زمین عبور کرد، نزدیکترین سیارکی بود که تا این زمان در کنار زمین آمده است. اکنون زمین پر از دهانه‌های اصابتی است که شاهد اصابت‌های سیارکهای قبلی بوده‌اند و تاریخچه قدیمی آنها در میلیون‌ها و شاید میلیاردها سال قبل باعث شده که تعیین اندازه دقیق سنگ اصابتی مشکل باشد.این گزارش به معرفی 10 مورد از بزرگترین دهانه‌های اصابتی سیارکی جهان پرداخته است.

 

 

1- دهانه فریدفورت

زمان اصابت: حدود دو میلیارد سال پیش

مکان: استان فری‌استیت، آفریقای جنوبی

 

 

این دهانه که به گنبد فریدفورت نیز مشهور است، از شعاع تخمینی 190 کیلومتر برخوردار بوده که آنرا به بزرگترین ساختار اصابتی جهان تبدیل کرده است. این دهانه در سال 2005 در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شد.

 

2- دهانه سادبری

زمان اصابت: حدود 1.8 میلیارد سال پیش

مکان: اونتاریو، کانادا

 

 

دهانه سادبری با قطر تخمینی 130 کیلومتر، یکی از بزرگترین سازه‌های اصابتی در زمین محسوب می‌شود. با زمان شکل‌گیری تخمینی در 1.8 میلیارد سال قبل، این دهانه یکی از قدیمی‌ترین ساختارهای اصابتی نیز به شمار می‌رود.

 

 

3- دهانه آکرامان

زمان اصابت: حدود 580 میلیون سال پیش

مکان: استرالیای جنوبی، استرالیا

 

 

این دهانه که منجر به شکل گیری دریاچه آکرامان شده، یک ساختار اصابتی با قطر تخمینی 90 کیلومتر است.

 

 

4- دهانه وودلی

زمان اصابت: حدود 364 میلیون سال پیش

مکان: استرالیای غربی: استرالیا

 

این دهانه در سطح قرار نداشته و این امر منجر به تناقضات زیاد در مورد اندازه واقعی آن شده است. گزارشها در مورد قطر این دهانه بین 40 تا 120 کیلومتر متغیر است.

 

5- دهانه مانیکوآگان

زمان اصابت: حدود 215 میلیون سال پیش

مکان: کبک، کانادا

 

این دهانه اصابتی اکنون به دریاچه مانیکوآگان تبدیل شده و با وجود فرسایش یکی از بزرگترین و حفظ شده‌ترین دهانه‌های زمین است. قطر تخمینی این دهانه 100 کیلومتر است.

 

 

6- دهانه موروکونگ

زمان اصابت: حدود 145 میلیون سال پیش

مکان: نورث‌وست، آفریقای جنوبی

 

این دهانه که در نزدیکی صحرای کالاهاری واقع شده، حاوی بقایای فسیل شهاب‌سنگی است که آن را ایجاد کرده است.

 

7- دهانه کارا

زمان اصابت: حدود 70.3 میلیون سال پیش

مکان: ننستیا، روسیه

 

 

این دهانه که اکنون کاملا فرسوده شده، یک دهانه غیر سطحی در روسیه بوده که به عقیده برخی در حقیقت از دو دهانه مجاور کارا و اوست-کارا تشکیل شده است.

 

8- دهانه چیکشلوب

زمان اصابت: حدود 65 میلیون سال پیش

مکان، یوکاتان، مکزیک

 

 

دانشمندان بر این باورند که شهاب‌سنگی که باعث شکل‌گیری این دهانه در شبه‌جزیره یوکاتان شده، باعث انقراض دایناسورها بوده یا با آن مرتبط بوده است. قطر این دهانه از 170 تا 300 کیلومتر متغیر بوده که در صورت اثبات، بزرگترین دهانه اصابتی جهان خواهد بود.

 

 

9- دهانه پوپیگای

زمان اصابت: حدود 65.7 میلیون سال پیش

مکان: سیبری، روسیه

 

 

دانشمندان روسی بر این باورند که این دهانه از تریلیونها قیراط الماس برخوردار بوده که آنرا به بزرگترین منابع الماس جهان تبدیل می‌کند. این الماسها با نام الماسهای اصابتی نیز مشهور هستند.

 

 

10: دهانه خلیج چساپیک

زمان اصابت: حدود 35 میلیون سال پیش

مکان: ویرجینیا، آمریکا

 

این دهانه که در اوایل دهه 1980 کشف شده،‌در حدود 201 کیلومتری واشنگتن قرار داشته و بنظر کارشناسان از عرض حدود 85 کیلومتر برخوردار استتاريخ : یک شنبه 29 بهمن 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

4-1113.jpg

تصور کنید بتوانید میدان مغناطیسی زمین را روی زبان خود احساس کنید! این امر اکنون با استفاده از دستگاهی که زبان را به یک نمایشگر برای خروجی حسگرهای محیطی تبدیل کرده، امکان‌پذیر شده است. دانشمندان موسسه فناوری ماساچوست یک لایه کوچک را طراحی کرده اند که حاوی الکترودهایی در یک شبکه 5x5 است.کاربران این لایه را که «Tongueduino» نام داشته بر روی زبان خود می‌گذارند. هنگامی که این دستگاه به یک حسگر الکترونیکی متصل می‌شود، علائم توسط این لایه از حسگر به پالسهای کوچک جریان الکتریکی در سراسر شبکه تبدیل می‌شود که زبان آنها را به شکل یک الگوی سوزش می‌خواند.به گفته محققان، مغز می‌تواند به سرعت با محرک جدید بر روی زبان سازگار شده و آنها را با حس‌های انسان ادغام کند. برای مثال اگر این دستگاه به حسگری وصل شود که میدان مغناطیسی زمین را شناسایی می‌کند، کاربران می‌توانند از زبان خود به عنوان قطب‌نما استفاده کنند.از کاربردهای احتمالی Tongueduino می‌توان به استفاده از یک نسخه بی‌سیم آن در برنامه‌های کاربردی واقعیت افزوده اشاره کرد که در آن اطلاعات را به طور نامحسوس به کاربر انتقال می‌دهد، بدون اینکه با حس بینایی یا شنوایی فرد مداخله داشته باشد.تاريخ : یک شنبه 29 بهمن 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

dffff.JPG

طراحی ساختمان آمفی تئاتر و کتابخانه مرکزی دانشگاه سمنان که در سایت اصلی این دانشگاه در حال ساخت است، در کنار طرح بزرگترین معماران دنیا قرار گرفت.طرح این ساختمان به عنوان کانسپت‌های برتر معماری و هنر در مجلات و وب سایتهای معتبر بین المللی به صورت پی در پی به چاپ رسیده است.مجله و وب سایت "evolo" ایالات متحده آمریکا که تنها به طرحهای پیشرو و خلاقانه و دارای ارزش هنری در سطح بسیار بالا در قرن 21 می پردازد، این طرح را به صورت مفصل مورد بررسی قرار داده است.اخیرا وب سایت معتبر "arthitectural" طرح آمفی تئاتر و کتابخانه مرکزی دانشگاه سمنان را در کنار طرح بزرگترین معماران دنیا از جمله "زاها حدید"، "نورمن فاستر استیون هال" و گروه "BIG" به عنوان پربازدید کننده‌ترین طرحهای فرهنگی دنیا در سال 2012 اعلام کرده است.این طرح در لیست مورد نظر در کنار موزه ماکسی رم اثر "زاها حدید" برنده بهترین ساختمان سال دنیا در سال 2010 در فستیوال جهانی معماری قرار گرفته است.در این پروژه سعی شده که حجم مجموعه کتابخانه دانشگاهی و سالن آن بعنوان یک تندیس یا یک عکس به یاد ماندنی باقی بماند. گره و چفد ضربدری در نما، حجم را از نظر بصری به هم پیوسته نشان می‌دهد، در حالی که شیشه‌های ثابت تیره مثلثی شکل فضا را روشن می‌کند و در واقع به نوعی با نور و سایه، بازی می‌کند. این عناصر با کاهش نور خورشید بویژه در تابستان گرم و خشک سمنان یک فضای آرام را بوجود می‌آورد.آمفی تئاتر شامل بیش از 1000 صندلی، فضای چند منظوره، فضای انتظار و... است.کتابخانه شامل بخش مطالعه، نشیمن مخصوص مطالعه روزنامه، ذخیره سازی چند زبانه، کافی نت، سالن مجموعه مراجع، دفتر اداری، فضای کتابهای نفیس و ... است.طراحی آمفی تئاتر و کتابخانه دانشگاه سمنان توسط مهندسین مشاور معماری موج نو در سال 2006 انجام شده و در مساحت ناخالص هشت هزار متر مربع در حال ساخت است.

 

 

 

ساختمان آمفی تئاتر و کتابخانه مرکزی دانشگاه سمنان

 

 

 

ساختمان آمفی تئاتر و کتابخانه مرکزی دانشگاه سمنان

 

 

 

ساختمان آمفی تئاتر و کتابخانه مرکزی دانشگاه سمنان

 

 

 

ساختمان آمفی تئاتر و کتابخانه مرکزی دانشگاه سمنان2012

 

 

 

ساختمان آمفی تئاتر و کتابخانه مرکزی دانشگاه سمنان

 

 

 

طراحی ساختمان آمفی تئاتر و کتابخانه مرکزی دانشگاه سمنان سایز
 


تاريخ : یک شنبه 29 بهمن 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 دیافراگم چیست؟

به زبان ساده دیافراگم میزان باز یا بسته بودن روزنه ی لنز هنگام عکاسی را مشخص می کند.زمانی که شما دکمه شاتر دوربین تان را فشار می دهید یک روزنه باز می شود که به سنسور دوربین شما اجازه می دهد تا منظره ای که شما مایل به ثبت آن هستید را ثبت کند.شماره دیافراگمی که شما تعیین نموده اید بر روی سایز روزنه تاثیر می گذارد.هرچه روزنه باز تر باشد میزان نور بیشتری به سنسور می رسد و هرچه بسته تر باشد نور کمتری به سنسور دوربین شما می رسد.روزنه دیافراگم با معیاری به نام f-stops اندازه گیری می شود.در اینجا ما میزان روزنه دیافراگم را با فرمت f/number نشان خواهیم داد.برای مثال: f/2.8, f/4, f/5.6,f/8,f/22.تغییر از یک استاپ به استاپ دیگر،میزان باز بودن لنز دوربین تان را نصف یا دوبرابر می کند و میزان نوری که به سنسور می رسد به همین ترتیب تغییر خواهد کرد.به یاد داشته باشید تغییر در سرعت شاتر از یک استاپ به استاپ دیگر نیز می تواند نور را نصف یا دو برابر کند.یعنی شما می توانید با کاهش دیافراگم و افزایش سرعت شاتر،و یا برعکس،به مقدار نور مشابهی دست پیدا کنید.این قانون به ظاهر ساده را حتماً به خاطر بسپارید زیرا در آینده کمک های فراوانی به شما می کند.نکته ای که بسیاری از عکاسان نوپا را آزار می دهد این است که دیافراگم باز که میزان نور بیشتری را به سنسور می رساند با اعداد کوچک نشان داده می شود و دیافراگم بسته که میزان نور کمتری را به سنسور می رساند با اعداد بزرگ نشان داده می شود.یعنی در f/2.8 دیافراگم باز تر از f/22 است.شاید در ابتدا فکر کنید اشتباهی رخ داده اما با گذشت زمان به این قوانین عادت خواهید کرد.

عمق میدان و دیافراگم

تغییر عدد دیافراگم تاثیرات بسیاری در عکس های شما دارد که باید آن ها را به خاطر بسپارید اما مهم ترین تاثیر آن عمق میدانی ست که در عکس های شما وجود خواهد داشت.عمق میدان (DOF) میزان فکوس عکس شماست.عمق میدان زیاد به این معناست که اکثر عکس شما در فکوس است و هیچگونه تاری ای در آن دیده نمی شود.چه اشیایی که نزدیک به دوربین هستند چه اشیایی که از دوربین فاصله دارند.عکسی که در زیر مشاهده می کنید با f/22 گرفته شده،همانطور که می بینید پیش زمینه و پس زمینه ی عکس کاملا واضح است.

نمونه عکس با دیافراگم بسته

عمق میدان کم به این معنی ست که فقط قسمتی از عکس فکوس است و بقیه ی آن تار است.برای مثال به عکس زیر توجه کنید:

نمونه عکس با دیافراگم باز

همانطور که می بینید قسمت زرد رنگ گل فکوس است اما بقیه ی گل در حالی که شاید کمتر از یک سانتی متر با نقطه ی فکوس فاصله داشته باشند تار هستند.این یک نمونه برای عمق میدان کم است که با f/4.5 گرفته شده است.اندازه دیافراگم تاثیر بسیار زیادی در عمق میدان دارد.دیافراگم باز (که شماره ی کوچک تر دارد) عمق میدان کم و دیافراگم بسته (که شماره ی آن بزرگ تر است) عمق میدان زیاد در عکس های شما به وجود خواهد آورد.در ابتدا این قوانین می تواند شما را کمی گیج کند اما بهترین راه این است که به خاطر بسپارید عدد کمتر عمق میدان کم تری به شما می دهد و عدد بیشتر عمق میدان بیشتری به شما می دهد.با دو مثال در همین رابطه به شما کمک می کنیم تا بیشتر با این موضوع آشنا شوید.دو عکس از یک صحنه با دو عدد دیافراگم مختلف گرفته ایم.عکس اول با f/22 و عکس دوم با f/2.8 گرفته شده است.تفاوت میان این دو عکس کاملا مشخص است.در تصویری که با f/22 گرفته شده هر دو گل فکوس است و علاوه بر این پس زمینه نیز به میزان بسیار کمی تار شده است اما در عکس دوم که با f/2.8 گرفته شده گل سمت چپ فکوس است و گل سمت راست به دلیل فاصله ی کمی که با نقطه فکوس دارد کمی تار شده و پس زمینه به دلیل فاصله زیادش تا حد زیادی تار شده است.

نمونه عکس با دیافراگم بسته

نمونه عکس با دیافراگم باز

بهترین راه برای درک بهتر این آموزش،این است که همین حالا دوربین تان را بردارید و همین آزمایش را تکرار کنید.نقطه ای را پیدا کنید که در کادر شما اجسامی با فاصله ی دور و نزدیک نسبت به دوربین تان وجود داشته باشد،سپس از همین صحنه یک بار با دیافراگم بسته و یک بار با دیافراگم باز عکس بگیرید.خیلی راحت متوجه تاثیر دیافراگم بر عمق میدان خواهید شد.بعضی از انواع عکاسی نیاز به عمق میدان زیاد (دیافراگم بسته) دارند:برای مثال در عکاسی از طبیعت یا مناظر اکثرا از دیافراگم بسته (شماره اف بالا) استفاده می شود.این تنظیمات به عکاس اطمینان می دهد که از دورترین جزئیات تا نزدیک ترین آن ها به وضوح در عکس مشخص خواهد بود.در حالت دیگر،در عکاسی پرتره استفاده از عمق میدان کم بسیار کارآمد خواهد بود،زیر صورت سوژه را واضح و پس زمینه را کمی تار می کند و این میتواند جلوه ی بسیار زیبایی به عکس شما بدهد.زیرا فکوس بودن سوژه و تار بودن بقیه اشیای موجود در صحنه باعث می شود توجه مخاطب فقط به سوژه جلب شود.در این مورد شما باید از دیافراگم باز (عدد کمتر) استفاده کنید.عکاسان ماکرو بیشترین استفاده را از دیافراگم باز دارند زیرا آن ها نیاز دارند فقط نقطه فکوس عکسشان واضح باشد تا دیگر اجزای تصویر توجه مخاطب را منحرف نکند و آن ها بتوانند مقصود و هدف خود را به ساده ترین شکل ممکن به مخاطب انتقال دهند.در ابتدا برای هر عکاس نوپایی تسلط به قوانین دیافراگم کمی تا قسمتی مشکل خواهد بود اما با تمرین و تکرار زیاد می توانید این مشکل را برطرف کنید.مطمئن باشید تحمل این سختی ها و مشکلات کمک شایانی به پیشرفت شما در عکاسی می کند.امیدواریم این آموزش برای شما مفید بوده باشد.ما اینجا پاسخگوی تمام سوالات شما خواهیم بود.

منبع: Digital Photography Schoolتاريخ : شنبه 28 بهمن 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 عبارت اولین تبلت ایرانی، آنقدر جذاب بود که توانست نام دیمو را بر سر زبان ها بیندازد. اگر نارنجی را دنبال کرده باشید، احتمالا بررسی تبلت دیمو ۷۰۰ و حواشی آن را به خاطر دارید. اما اکنون می خواهیم به سراغ دیمو ۹۰۰+ برویم. در ادامه مطلب با ما همراه باشید تا با این تبلت ایرانی (؟) بیشتر آشنا شویم.

 

طراحی

 

Dimo-900-body.JPG

عدم استفاده از پلاستیک در ساخت بدنه دیمو۹۰۰+ یک مزیت کلیدی است. بدنه آلمینیومی باعث می شود که حداقل در نگاه اول، تصور کنید که با یک تبلت رده بالا روبرو هستید. بدنه جلویی تا حدودی شبیه آیپد طراحی شده؛ صفحه نمایش تا لبه ها حدود ۲ سانتی متر فاصله دارد که به نظر کمی زیاد می رسد و می توان گفت که بر روی زیبایی دستگاه از نمای جلو، تاثیر گذاشته است. 

Dimo-900-top.jpg

در بالای تبلت مجموعه ای کامل از پورت ها تعبیه شده؛ جک ۳.۵ میلیمتری هدفون، ورودی میکرو USB و میزبان USB OTG ، محفظه کارت حافظه جانبی، پورت HDMI و در نهایت ورودی شارژر را می توانید در این قسمت مشاهده نمایید. اسپیکرها و همچنین دکمه روشن/خاموش نیز در بالای دستگاه قرار گرفته اند. 

Dimo-900-left.jpg

Dimo-900-side.JPG

اما می رسیم به دکمه هایی که سمت چپ دستگاه قرار گرفته اند. ابتکار در این قسمت بیداد می کند؛ با وجود اینکه دکمه Back همواره در پایین صفحه نمایش قرار دارد، اما در دیمو ۹۰۰+ یک دکمه Back فیزیکی نیز در این قسمت تعبیه شده است. دکمه های به هم پیوسته کنترل صدا نیز منحصر به فرد هستند چرا که اولویت اول آن ها کم و یا زیاد کردن صدا قرار ندارد. یکی از این دکمه ها شما را به صفحه اول باز می گرداند و دیگری نیز منوی تنظیمات را می گشاید، اما اگر می خواهید صدا را کم و زیاد کنید باید چند ثانیه دکمه ها را نگه دارید تا تغییر کاربری دهند؛ همین ابتکار ساده باعث شده تا امر کم و زیاد کردن صدا با وضعیتی اعصاب خورد کن مواجه شود. 

Dimo-900-VS-ipad1.JPG

Dimo-900-vs-ipad2.JPG

ابعاد این دستگاه ۹.۸ × ۱۸۴ × ۲۴۲ میلیمتر و وزن آن ۶۵۰ گرم است که حدود ۲ گرم از آیپد (نسخه wifi) سبک تر محسوب می شود. 

صفحه نمایش

Dimo-900-display.JPG

صفحه نمایش ۹.۷ اینچی دیمو ۹۰۰+ دارای وضوح تصویر ۷۶۸‌ × ۱۰۲۴ است و به پنل IPS مجهز شده است. رنگ ها به گرمی نمایش داده می شوند، اما چینش پیکسل ها به نحوی است که متون را تا حدودی تار نمایش می دهد و به خصوص در پس زمینه سفید، می تواند چشم را اذیت کند. به لطف تکنولوژی IPS می توان گفت زاویه دید عملکرد قابل قبولی دارد. شیشه ای که برای محافظت صفحه نمایش استفاده شده جنس خوبی ندارد و انگشت شما هنگام حرکت بر روی آن دچار اصطکاک می شود. 

Dimo-900-screen-vs-nexus7.JPG

صفحه نمایش دیمو ۹۰۰+ در کنار نکسوس ۷


نکته دیگری که در این زمینه وجود دارد، فاصله نسبتا زیاد صفحه نمایش تا شیشه محافظ است؛ این فاصله باعث می شود که کناره های تصویر از برخی زوایا در زیر قاب دستگاه قرار گیرند و به خوبی دیده نشوند. 

دوربین

Dimo-900-camera.JPG

دوربین پشتی دستگاه تنها ۲ مگاپیکسل است و یک دوربین VGA نیز در قسمت جلویی قرار گرفته است. چنین کیفیتی چندان نیاز به بررسی ندارد. اپلیکیشن دوربین نیز پیش فرض اندروید است و امکانات چندانی را در خود جای نداده. 

سخت افزار و باتری

Dimo-900-body.JPG

پردازنده ARM CortexA9، دو هسته ای است و با سرعت ۱.۶ گیگاهرتز کار می کند. تجربه عملی در رابطه با سرعت اجرای اندروید را در قسمت نرم افزار توضیح خواهیم داد. اما قبل از آن بیایید به نتایج بدست آمده توسط دیمو۹۰۰+ در بنچ مارک ها نگاهی بیندازیم. مانند همیشه برای آزمایش قدرت کلی دستگاه از تست Quadrant و برای برآورد قدرت گرافیکی از Nenamark 2 کمک گرفتیم:‌ 

Dimo-900-quadrant.png

Dimo-900-nenamark.png

همانطور که مشاهده می کنید ۹۰۰+ در آزمایش Quadrant رکورد چندان خوبی را ثبت نکرده و به امتیاز ۴۰۳۶ قناعت کرده است. اوضاع برای پردازشگر گرافیکی Mali 400 MP نیز چندان بر وقف مراد نیست و نتیجه ۵۰.۵ فریم بر ثانیه نمی تواند چندان خبر خوبی برای بازی خور ها به حساب بیاید. باتری دستگاه اما یکی از معدود نقاط قوت آن به شمار می رود. در آزمایش ما که شامل پخش ممتد ویدیو با بلندترین صدا، اتصال به اینترنت از طریق Wifi و بیشترین میزان روشنایی صفحه می شود، دیمو ۹۰۰+ موفق شد تا پس از ۶ تنها ۵۰ درصد از شارژ خود را مصرف نماید. 

نرم افزار

Dimo-900-software-go-luncher.png

خود را برای یک شکنجه روحی روانی آماده کنید؛ نوبت به قسمتی رسیده است که در آن آبروی اندروید به بازی گرفته می شود. اولین بار که دیمو ۹۰۰+ را روشن کنید، فکر می کنید با چه چیزی مواجه می شوید ؟ تصویر پیش زمینه iOS 5 ! 

Dimo-900-software-homepage.png

شرکت دیمو بر روی این تبلت از لانچر GO استفاده کرده است. جدا از نازیبایی های بصری، همه چیز بسیار کند اجرا می شود و افکت های بسیاری که در این لانچر وجود دارد، در چند دقیقه دل شما را خواهد زد. در این میان باگ های ریز و درشت نیز دست از سر شما بر نخواهند داشت، به تصویر زیر نگاه کنید: 

Dimo-900-software-bug.png

اگر یکی از گزینه های تنظیم تصویر را انتخاب کنید، این بلا سرتان خواهد آمد، همانطور که مشاهده می کنید همه چیز در پایین صفحه به هم ریخته است. اما ما راه نجات را در پاک کردن لانچر GO دیدیم؛‌ به محض اینکه این کار را انجام دادیم ،‌ با رابط کاربری دست نخورده اندروید ۴.۰.۴ مواجه شدیم که درست مانند یک آب روی آتش، آرامش بخش بود. البته همچنان برخی از مشکلات حل نشده باقی ماندند، برای مثال برخی از برنامه ها سر و ته اجرا می شدند و شما مجبورید تبلت را ۱۸۰ درجه بچرخانید تا بتوانید از اپلیکیشن مورد نظر خود استفاده نمایید. حال نمیدانیم این موضوع را یک مشکل نرم افزاری به شمار آوریم یا یک ایراد سخت افزاری‬؛ ‫کسی چه میداند، شاید صفحه نمایش را‬ ‫بر عکس کار گذاشته باشند!‬ در مجموع باید بگوییم که خود را برای باگ های رنگارنگی از این قبیل آماده کنید. خاموش شدن های ناگهانی، نمایش اشتباه درصد باتری، از کار افتادن قابلیت لمسی صفحه نمایش و... اشکالاتی با اشتیاق منتظرتان هستند. فارسی سازی؟ شاید انتظار داشته باشید که یک تبلت ساخت ایران (؟) که روی جعبه آن جمله پشتیبانی کامل از زبان فارسی نیز درج شده است، در قسمت نرم افزار خود برنامه های ویژه ای را برای کاربر ایرانی داشته باشد. اما متاسفانه فارسی سازی برای مسئولان دیمو تنها در نصب یک کیبورد فارسی و تغییر نام برخی از اپلیکیشن های پیش فرض، خلاصه شده است. نصب برخی از اپلیکیشن های برتر فارسی به صورت پیش فرض، ضمن حمایت از توسعه دهندگان داخلی، قطعا باب میل کاربران نیز قرار می گرفت. اما جالب است که حتی یک ویجت تاریخ شمسی نیز روی ان نصب نشده و زمانی که این تبلت را روشن کنید باید ویجتی با تاریخ قمری را ببینید. 

محتویات جعبه

Dimo-900-box.jpg

در جعبه قرمز رنگ دیمو ۹۰۰+ علاوه بر تبلت، می توانید کابل شارژ، USB و تبدیل Micro USB به USB را برای استفاده از قابلیت OTG، پیدا کنید. لوح فشرده ای که داخل جعبه قرار دارد حاوی تعدادی برنامه کاربردی و بازی جذاب است که خوشبختانه موضوع کپی رایت در جمع آوری آن ها لحاظ شده و تنها اپلیکینش های رایگان گردآوری شده اند. اما جالب ترین چیزی که در این جعبه می توانید پیدا کنید، هدفونی است که همراه ۹۰۰+ ارائه می شود. اما چرا یک هدفون را باید عضوی جالب بنامیم؟ به تصویر زیر نگاه کنید :‌ 

Dimo-900-headphone.JPG

همانطور که مشاهده می کنید، این هدفون طراحی و حتی نماد برند معروف Beats by Dr.dre را همراه خود دارد. نیازی به توضیح ما وجود ندارد که متوجه شوید این هدفون واقعا محصول ‌Beats نیست. 

ساخت ایران؟

Dimo-900-iran.JPG

بیایید عبارت «Made in X» ‍را کمی تفسیر کنیم. برای مثال اپل محصولاتش را در چین مونتاژ و قطعات را از کشور های متعددی تامین می کند. روی محصولات هم می بینید که درج شده طراحی در کالیفرنیا. شرکت های دیگر نیز وضعیت مشابهی دارند، شاید برخی در کشور خود محصولشان را تولید کنند،‌ اما یک نکته در بین همه آن ها مشترک است، طراحی محصول. بررسی دیمو ۷۰۰ را احتمالا در نارنجی خوانده اید. اگر به خاطر داشته باشید در آنجا به لطف نام یک شبکه wifi ذخیره شده در دستگاه، پی بردیم که دیمو ۷۰۰ نمونه ای مشابه در کشور چین دارد. هنگامی که ۹۰۰+ جهت بررسی به دستمان رسید، بر حسب تجربه قبلی به همان فروشگاه چینی مراجعه کردیم. با غربال کردن تبلت های ۹.۷ اینچی و کمی گشت و گذار، تبلت Feipad FA10 را پیدا کردیم که تصاویر آن را در ادامه می توانید مشاهده نمایید : 

china-tablet-dimo1.png

china-tablet-dimo2.png

همانطور که مشاهده می کنید این مدل حداقل از نظر طراحی با دیمو۹۰۰+ کاملا مشابه است و تنها عبارت DIMO در پشت آن دیده نمی شود. مسئولین شرکت «ارتباطات ایرانیان اروند» ادعا می کنند که قطعات تبلت ها از کشور های خارجی تامین می گردد و انجام امور مونتاژ در ایران صورت می پذیرد. حال اگر فرض کنیم که این چنین باشد و محصول مونتاژ شده وارد ایران نمی شود، این سؤال مطرح می شود که آیا دستگاهی که حتی طراحی آن نیز توسط خودمان انجام نشده را می توانیم «ساخت ایران» بنامیم؟ 

جمع بندی

dimo-final.JPG

همانطور که خواندید دیمو ۹۰۰+ نقاط ضعف زیادی دارد. مشکلاتی که برخی از آنها به تنهایی می توانند یک محصول را از بازار رقابت خارج کنند. شاید اگر واقعا این محصول ساخت ایران بود، می توانستیم از کنار برخی از ضعف های بگذریم، اما ایراداتی که به آن ها اشاره شد، برای چنین محصولی قبول نیست. از لحاظ قیمت نیز نمی توان توجیه مناسبی برای ۹۰۰+ پیدا کرد، چرا که این دستگاه در شرایطی با قیمت ۹۰۰ تا ۹۵۰ هزار تومان در بازار به فروش می رسد که رقبایی مانند ViewSonic و Archos در این قیمت برای رقابت حاضر هستند. اطلاعات بیشتر در مورد ۹۰۰+ را می توانید در سایت دیمو پیدا کنید. 

 تاريخ : شنبه 28 بهمن 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
274-3.JPG

شدت انفجار شهاب سنگ 15 متری که روز جمعه 15 فوریه (27 بهمن) در روسیه رخ داد، حتی توسط ابزارهای لرزه‌نگاری نیز ثبت شده‌اند و محققان این حمله شهابی را بزرگترین نمونه در صد سال اخیر عنوان می‌کنند. شهاب سنگ پس از ورود به جو زمین به یک توپ آتشین تبدیل و در آسمان منطقه «چلیابینسک» در 1500 کیلومتری پایتخت روسیه منفجر شد؛ شدت این انفجار باعث شکستن شیشه ها، آسیب جدی به منازل و ساختمان ها و مجروح شدن بیش از یک هزار نفر شد.به گفته «پیتر بروان» مدیر مرکز علوم سیارات و اکتشافات دانشگاه وسترین اونتاریو در کانادا، قطر اولیه شهاب سنگ حدود 15 متر و وزن آن هفت هزار تن برآورد می‌شود.با استفاده از چندین حسگر حساس و فناوری های مختلف، برآورد اولیه از کل انرژی ناشی از انفجار این توپ آتشین معادل 300 کیلوتن TNT‌ است.این رویداد در یک قرن اخیر بی سابقه توصیف شده است و حتی از حادثه تانگوسکا (Tunguska Event)‌ در منطقه سیبری نیز شدیدتر توصیف شده است؛ در این حادثه که در سال 1908 میلادی روی داد، برخورد یک خرده سیارک با پهنای 40 متر منجر به از بین رفتن دو هزار و 137 کیلومتر مربع از جنگل های این منطقه شد.این شهاب سنگ با سرعت 64 هزار و 800 کیلومتر در ساعت، از جو زمین عبور کرده و پس از تبدیل شدن به یک توده آتشین در ساعت 03:20 به وقت گرینویچ (06:50 به وقت تهران) در آسمان منطقه «چلیابینسک» منفجر و به تکه های متعددی تقسیم شد.

 

 

تصویر ماهواره ای از لحظه ورود شهاب سنگ به زمین

 

ماهواره Meteosat-10 آژانس فضایی اروپا نیز تصویر نابی از لحظه ورود شهاب سنگ به زمین تهیه کرده است که دم آتشین آن بوضوح دیده می شود.

 

 

انفجاری معادل یک زمین لرزه خفیف

 

شدت انفجار توپ آتشین در آسمان به حدی بود که حتی روی زمین نیز تأثیر گذاشته و لرزش های شدیدی را ایجاد کرد که توسط ابزارهای لرزه نگاری ثبت شده اند.بر اساس اعلام مرکز لرزه نگاری و ژئوفیزیک آمریکا، شدت این انفجار معادل یک زمین لرزه 2.7 ریشتری بوده است.

 

 

بازار داغ مجموعه داران و جویندگان سنگ های فضایی

 

در حالی که دانشمندان روس بدنبال طبقه بندی و تعیین کلاس این شهاب سنگ هستند و نمونه ای از بقایای آن در اطراف یک دریاچه یخ زده پیدا شده است، شکارچیان سنگ های فضایی و مجموعه داران خود را به منطقه رسانده اند.با توجه به وزن هفت هزار تنی این شهاب سنگ و شدت انفجار، می توان بقایای آن را در سه منطقه مختلف روسیه و حتی بخش هایی از قزاقستان یافت.پروفسور «آلن رابین» متخصص شهاب سنگ در دانشگاه کالیفرنیا خاطر نشان می کند: شهاب سنگ ها در دو گروه فلزی و سنگی هستند که شهاب سنگ های فلزی در مقایسه با نمونه های سنگی از شانس کمتری برای نابود شدن در جو زمین برخوردار هستند.شهاب سنگ های فلزی دارای 90 درصد ترکیبات فلزی و شهاب های سنگی دارای مقدار بسیار ناچیزی فلز هستند.وجود ترکیبات نادر و مواد معدنی در سنگ های فضایی، انگیزه اصلی مجموعه داران و جویندگان محسوب می شود،‌ اما بررسی شهاب سنگ ها و تعیین محل عبور آنها می تواند به محققان در تهیه نقشه دقیقی از منظومه شمسی اولیه کمک کند.

 

 

بارش شهابی ارتباطی با عبور سیارک ندارد

 

حمله شهابی روز جمعه در روسیه با عبور سیارک 45 متری 2012DA14 از کنار زمین همزمان شد؛ با این وجود محققان ناسا تأکید می کنند که این دو پدیده نجومی هیچ ارتباطی با یکدیگر نداشته اند.دکتر «رضا منصوری» استاد نجوم دانشگاه صنعتی شریف نیز در گفت و گو با خبرنگار علمی ایسنا، با رد هرگونه ارتباط بین انفجار شهاب سنگی روسیه و گذر سیارک 2012DA14 از نزدیک زمین، همزمانی این دو اتفاق را امری تصادفی عنوان کرد.سیارک 2012DA14 روز جمعه 15 فوریه (27 بهمن) بدون ایجاد خطر خاصی در فاصله‌ای نزدیک‌تر از ماهواره‌ها، از کنار زمین عبور کرد و هیچ خطری برای زمین ایجاد نکرد؛ اما برخورد احتمالی سیارک‌هایی در این ابعاد می‌توانند انرژی 180 برابر قوی‌تر از بمب اتمی هیروشیما ایجاد کنند.کمیته علوم، فضا و فناوری کنگره آمریکا نیز قصد دارد در چند هفته آینده نشست فوق العاده ای با هدف یافتن مناسب ترین روش ها برای مقابله با تهدیدات اجرام‌ آسمانی نزدیک به زمین (NEOs) برگزار کند؛ توسعه فناوری و تحقیقات در خصوص رهگیری دنباله دارها، شهاب سنگ ها و سیارک های تهدیدکننده زمین از جمله سیارک 2012DA14 اصلی ترین هدف این نشست عنوان شده است.محققان ناسا نیز پیش از این هشدار داده بودند که با وجود توسعه ابزارهای رصدی و فناوری مختلف، سیارک ها، شهاب سنگ ها و دنباله دارها همچنان تهدید جدی برای زمین محسوب شده و روش موثری برای مقابله با این اجرام آسمانی ارائه نشده است.تا ژانویه 2013 میلادی 9 هزار و 534 جرم آسمانی نزدیک به زمین (NEOs) کشف شده اند که شامل 93 دنباله دار و 9 هزار و 441 سیارک نزدیک به زمین بوده و این سیارک ها شامل 742 سیارک گروه Aten، سه هزار و 569 سیارک گروه Amor و پنج هزار و 118 سیارک گروه Apollo هستند.سیارک های نزدیک به زمین، اصلی ترین تهدید برای سیاره زمین محسوب می شوند. تا آگوست 2012 میلادی نزدیک به 848 سیارک با پهنای بیش از یک کیلومتر شناسایی شده اند که از این تعداد 154 سیارک جزو گروه PHAs هستند.سیارک های بالقوه خطرناک (potentially hazardous asteroids) یا به اختصار PHAs باید حداقل در فاصله هفت میلیون کیلومتری با زمین قرار داشته باشند و در صورت عبور از جو و برخورد احتمالی با زمین، باعث آسیب های قابل توجهی خواهند شد.همچنین مطالعه صورت گرفته توسط محققان دانشگاه ساوث‌هامپتون با استفاده از نرم‌افزار NEOimpactor نشان می دهد که 10 کشور چین،‌ اندونزی، هند، ژاپن، آمریکا، فیلیپین، ایتالیا،‌ انگلیس، برزیل و نیجریه در صورت برخورد احتمالی سیارک های عظیم، با خسارات بسیار گسترده ای روبرو خواهند شد.با توجه به وجود تهدید شهاب سنگ ها و سیارک های بالقوه خطرناک برای زمین، گزینه های مختلفی برای مقابله با این اجرام آسمانی مطرح شده است.محققان آزمایشگاه ملی «لوس آلاموس» آمریکا معتقدند، یک انفجار اتمی دقیق می‌تواند زمین را از خطر برخورد سیارک‌های خطرناک نجات دهد؛ با این حال انفجار اتمی عوارض جانبی خطرناکی از جمله بارش هزاران قطعه سنگ کوچک ناشی از متلاشی شدن سیارک در پی خواهد داشت.در شبیه ‌سازی صورت گرفته با استفاده از یک ابررایانه، سیارکی به طول 500 متر با بمب اتمی با قدرت یک مگاتن (50 برابر قوی تر از بمب اتم ناکازاکی) مورد هدف قرار گرفت که منجر به متلاشی شدن کامل سیارک شد.در طرح مشترک ناسا و آژانس فضایی اروپا، دانشمندان قصد دارند با کمک دو فضاپیما، یکی از سیارک های سیستم دوتایی Didymos را هدف قرار دهند. یک فضاپیما با برخورد به سیارک کوچک تر، آن را از مسیر حرکت به سوی زمین منحرف کرده و فضاپیمای دوم نیز این رویداد را رصد می کند.از دیگر گزینه‌های پیشنهادی برای مقابله با برخورد سیارک‌ها با زمین، همراهی فضاپیمای روباتیک با سیارک های بزرگ عنوان شده است؛ در این حالت جاذبه فضاپیما در طول چندین ماه یا سال می‌تواند باعث انحراف در مسیر حرکت سیارک به سوی زمین شود.موسسه تحقیقات هوافضای روسیه نیز بدنبال طراحی و ساخت موشک های مجهز به سلاح هسته‌ای برای مقابله با سیارک های بالقوه خطرناک است.این درحالیست که سیارک Apophis در نزدیکی مدار زمین در حال حرکت بوده و احتمالا تا چند دهه آینده می تواند زمین را مورد تهدید قرار دهد؛ برخورد احتمالی این سیارک برابر یک انفجار بسیار عظیم هزار و 700 مگاتنی خواهد بود، اما منحرف کردن سیارکی در این ابعاد به یک موشک 70 تنی نیاز دارد.

 

 

 

 

عبور توپ آتشین از فراز آسمان منطقه چلیابینسک روسیه

 

 

 

عبور توپ آتشین از فراز آسمان منطقه چلیابینسک روسیه

 

 

 

عبور توپ آتشین از فراز آسمان منطقه چلیابینسک روسیه

 

 

 

شکستن شیشه ساختمان ها در اثر موج انفجار شهاب سنگ

 

 

 

تخریب ساختمان ها در اثر شدت انفجار و برخورد تکه ها توپ آتشین

 

 

 

شکستن شیشه ساختمان ها در اثر موج انفجار شهاب سنگ

 

 

 

تصویر ماهواره Meteosat-10 از لحظه ورود شهاب سنگ به جو زمین

 

 

 

تأثیر موج انفجار توپ آتشین بر دستگاه های لرزه نگاری

 

 

 

کشف بقایایی از شهاب سنگ در دریاچه یخ زده منطقه

 

 

 

کشف بقایایی از شهاب سنگ در دریاچه یخ زده منطقه

 

 

 تاريخ : شنبه 28 بهمن 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 


 

 

خاطره تلفن‌های همراه بزرگ و سنگینی كه براحتی در هر جیبی جا نمی‌گرفتند چندان دور نیست. در آن دوران كه سال‌های نخست ظهور پدیده‌ای به نام موبایل بود، دستاورد و رقابت سازندگان بر سر مواردی همچون اندازه، وزن یا حذف آنتن تلسكوپی از روی محصولات تولیدی‌شان بود.شاید كمتر كسی در آن زمان به این مساله فكر می‌كرد كه این پدیده همراه، روزی آنقدر پركاربرد و پر مصرف شود كه زندگی بشر بدون آن تقریبا غیرممكن باشد.

اما پیشرفت و تكامل تلفن‌های همراه در این سال‌ها محدود به كاهش ابعاد، وزن یا حذف آنتن‌شان محدود نشد. در حقیقت سازندگان كوشیدند هرچه بیشتر ابزار و فناوری‌های پیشرفته‌تری را درون جیب من و شما قرار دهند كه همین مساله باعث وابستگی بیش از حد انسان امروز به این دستگاه شده است.پیشرفت گوشی‌های همراه امروزی به حدی شده كه بعضا قابلیت برقراری مكالمه میان امكانات مختلفی كه این وسیله به صاحبش عرضه می‌كند، رنگ می‌بازد.ولی در حقیقت این سیر پیشرفت و قابلیت‌های افزوده‌ای كه امروزه شاهد آن هستیم فقط در گروی سخت‌افزار و تجمع قطعات كوچك و پیشرفته درون این گوشی‌ها نبوده بلكه پدیده دیگری به نام سیستم عامل نیز نقش بسیار مهم و اساسی در این میان داشته است.در واقع این سیستم عامل است كه همانند راننده‌ای كه خودرو را می‌راند، سخت افزار و امكانات موجود را كنترل و هدایت می‌كند تا بهترین و بالاترین بهره موجود را از قسمت‌های مختلف ببرد. بدون پیشرفت و تكامل سیستم عامل نمی‌توانستیم چنین قابلیت‌ها و امكاناتی را كه امروزه روی گوشی‌های همراه در اختیار داریم داشته باشیم.سیستم‌‌های‌عامل‌ نیز همپای سخت‌افزار تلفن‌های همراه مسیر پیشرفت و تكامل را طی كرده‌اند. گوشی‌های اولیه هم دارای نرم‌افزاری بودند كه امكان استفاده از امكانات و قابلیت‌های گوشی را ممكن می‌ساخت.اما آن سلسله نرم‌افزارها را بهتر است رابط كاربری بنامیم، زیرا صرفا قابلیت‌های ساده و پیش پا افتاده‌ای را در اختیار كاربر قرار می‌دادند و به‌طور عام امكان تغییر و دلخواه سازی را نداشتند.

تاریخچه سیستم‌های‌عامل‌ روی تلفن همراه

همانند رایانه‌ها كه از سیستم عامل و برنامه‌های مختلف برای عملكرد خود بهره می‌برند، این ایده به ذهن تولیدكنندگان گوشی موبایل خطور كرد تا از سیستمی مشابه برای تلفن‌های همراه استفاده كنند.از این، ‌رو سال 1372 شركت IBM نخستین اسمارت‌فون یا همان گوشی هوشمند جهان را با نامSimon وارد بازار كرد. این گوشی قادر بود دورنگار، ایمیل و پیج موبایلی دریافت و ارسال كند.همچنین این محصول قابلیت‌هایی نظیر دفترچه تلفن، تقویم، تنظیم كننده قرار ملاقات‌ها، ماشین حساب، ساعت جهانی، دفترچه یادداشت الكترونیك و قلم داشت.از آن زمان تاكنون اگرچه پیشرفت‌های چشمگیری در صنعت موبایل شكل گرفته، اما هنوز هم شاهد گوشی‌هایی هستیم كه سیستم عامل ندارند و از الگوی برنامه‌ریزی شده ثابتی توسط سازنده تبعیت می‌كنند كه طبعا قیمت و امكانات پایین‌تری دارند.سیستم‌های عامل‌ موبایلی به دو نوع متن باز و متن بسته تقسیم می‌شوند. سیستم عامل متن باز به این معناست كه كدهای منبعش یا اصطلاحا Source Code برنامه در دسترس است و حقوق مشخصی برای صاحبان آن در نظر گرفته نشده است.لیسانس متن باز به كاربران اجازه مطالعه، تغییر یا ارتقا و بعضا انتشار نرم‌افزارهای جدیدی برپایه نرم‌افزار اصلی می‌دهد.در آن سو، سیستم عامل متن برخلاف قبلی انحصاری بوده و تمامی حقوقش در اختیار تولیدكننده آن است. به‌این‌سان شخص دیگری اجازه تغییر یا انتشار آن را ندارد.

بادا

بادا (Bada) كه در زبان كره‌ای معنای اقیانوس یا دریا را می‌دهد، سیستم عاملی است اختصاصی از شركت سامسونگ كه مختص گوشی‌های هوشمند و تبلت‌ها طراحی شده است.این سیستم عامل از نوع متن بسته بوده كه سال 2010 توسط سازنده كره‌ای معرفی شد. سامسونگ همچنین برای این سیستم عامل یك فروشگاه نیز تاسیس كرده كه تا به حال حدود 3000 برنامه مخصوص به خود دارد.

بلك بِری

بلك بِری (BlackBerry) به معنای شاه توت، سیستم عاملی اختصاصی و متن بسته از شركت RIM است كه سال 2002 برای گوشی‌های هوشمند توسط یك شركت كانادایی به همین نام عرضه شد.ابتدا این سیستم عامل برای امور كسب و كار با كاربری آسان طراحی شده بود. براساس نتایج اعلام شده در سه ماهه دوم سال جاری میلادی بلك بری 4.8 درصد سهم سیستم‌های‌عامل بازار را در اختیار داشته است.این در حالی است كه یك سال پیش در همین زمان سهم بلك بری از سیستم عامل گوشی‌های هوشمند در حدود 11.5 درصد بوده است كه این موضوع كاهش استفاده از آن را نشان می‌دهد.فروشگاه اختصاصی نرم‌افزاری بلك بری با نام Blackberry App World در حال حاضر 50 هزار اپلیكیشن آماده دانلود دارد.

iOS

آی او اِس، سیستم عاملی متن بسته و انحصاری از شركت اپل است كه سال 2007 میلادی از سوی این شركت برای گوشی‌های هوشمندش معرفی و عرضه شد.با توجه به متن بسته بودن این سیستم عامل هیچ شركتی بجز مالك آی او اس یعنی اپل اجازه نصب و استفاده از آن را ندارد.تا ماه سپتامبر 2012 فروشگاه اختصاصی اپل با نام App Store بیش از 700 هزار برنامه برای iOS داشته كه تا همان تاریخ رقمی بیش از 30 میلیارد بار دانلود از این فروشگاه ثبت شده است.با این حال براساس آمار منتشر شده برای سه ماهه سوم سال جاری میلادی آی او اس با داشتن سهم 14.9 درصدی بازار سیستم‌های‌عامل‌ گوشی‌های هوشمند در جایگاه دوم پس از اندروید گوگل ایستاده است.

سیمبیان

سیمبیان (Symbian)سیستم عاملی متن باز مختص گوشی‌های هوشمند از شركتی بریتانیایی با همین نام است كه سال 2008 توسط شركت نوكیا به طور كامل خریداری شد.تا آخر سال 2010 این سیستم عامل یكی از پرطرفدارترین سیستم‌های‌عامل‌ گوشی‌های هوشمند بود كه كاربران بسیاری در اكثر كشورها داشت، اما در حال حاضر اندروید گوی سبقت را از سیمبیان ربوده است.در حال حاضر سیمبیان توسط نوكیا به شركت ایرلندی Accenture واگذار شده كه این شركت نیز قول پشتیبانی از آن را تا سال 2016 میلادی داده است.با توجه به گزارش‌های منتشر شده در سه ماهه دوم سال 2012، سیمبیان 4.4درصد از سهم بازار را در اختیار داشته است.

ویندوزفون

همان‌طور كه از نام این محصول هویداست، ویندوزفون (Windows Phone) سیستم عامل متن بسته اختصاصی مایكروسافت بوده كه سال 2008 تغییر و تحولات اساسی در ظاهر و هسته آن توسط سازنده اعمال شد.پس از آن سال 2011 مایكروسافت شراكت و همكاری تنگاتنگش با سازنده فنلاندی یعنی نوكیا را اعلام كرد كه بعد از این رویداد در حال حاضر با سرمایه‌گذاری هنگفت مایكروسافت و كمك نوكیا این سیستم عامل تبدیل به یكی از رقبای اصلی اندروید و iOS و یكی از بازیگران سه‌گانه حوزه سیستم‌های عامل‌ موبایل شده است.در سه ماهه دوم 2012 ویندوزفون توانسته 3.5 درصد از سهم سیستم عامل‌های موبایلی را به خود اختصاص دهد؛ در حالی كه در زمان مشابه سال گذشته سهم ویندوزفون 2.3 درصد بوده كه این رقم رشد استفاده از آن را خاطرنشان می‌كند.

می‌گو

می‌گو (MeeGo) نام سیستم عامل متن بازی است بر پایه لینوكس كه حاصل همكاری مشترك نوكیا و اینتل است.به‌رغم سادگی و متن باز بودن می‌گو، تنها دو گوشی مجهز به این سیستم عامل به بازار عرضه شد و نوكیا سال 2011 یعنی تنها یك سال پس از معرفی و عرضه این سیستم عامل اعلام كرد دیگر قصد توسعه و پشتیبانی آن را در آینده نخواهد داشت.اما با این حال شركتی فنلاندی به نام Jolla در جولای 2012 اعلام كرد قصد توسعه و تولید گوشی‌ای با این سیستم عامل بظاهر شكست‌خورده را سال 2013 دارد.

پیشتازی اندروید

اندروید (Android) با آن شكل ربات آدم‌نما سیستم عاملی متن باز بر پایه لینوكس است كه ابتدا برای گوشی‌های موبایل مجهز به صفحه نمایش لمسی طراحی شده بود.این سیستم عامل در آغاز توسط شركت اندروید كه گوگل از آن پشتیبانی می‌كرد عرضه می‌شد، ولی بعدها و در سال 2005 گوگل آن را به كلی به تملك خود درآورد. در پاییز 2008 میلادی بود كه نخستین تلفن همراه مجهز به سیستم عامل اندروید فروخته شد.با توجه به متن باز بودن اندروید جامعه بزرگی از برنامه نویسان و توسعه دهندگان در سراسر دنیا روی این سیستم عامل فعالیت می‌كنند. این افراد با تولید برنامه‌هایی كه اصطلاحا اَپ (app) نامیده می‌شوند، گستره كاربری و قابلیت‌های دستگاه را افزایش داده و از حداكثر امكانات آن بهره می‌برند.به این ترتیب گوگل فروشگاهی انحصاری با نام گوگل پلی (Google Play) برای عرضه برنامه یا اَپ‌های اندرویدی اختصاص داده كه تا ماه اكتبر امسال میزان برنامه‌های بارگذاری شده از آن رقم 25 میلیارد عدد بوده است.همین ویژگی متن باز بودن در كنار ارزانی و قابلیت دلخواه سازی بالا و سبكی سیستم عامل باعث شده اندروید به یكی از بزرگ‌ترین و پر مصرف‌ترین سیستم‌های عامل موجود در دنیا بدل شود كه غیر از تلفن‌های همراه، خیل كثیری از دستگاه‌های دیجیتال از قبیل تبلت‌ها، كنسول‌های بازی، تلویزیون‌ها و سایر لوازم خانگی را تحت سیطره امپراتوری آن قرار بگیرند.با توجه به آمارهای منتشر شده تا سه ماهه سوم 2012، حدود 75 درصد از سهم بازار سیستم‌های عامل گوشی‌های هوشمند با 500 میلیون دستگاه فعال شده به اندروید اختصاص دارد. همین مساله باعث شده اندروید به رقیبی سرسخت برای دیگر سازندگان تبدیل شود.تاريخ : شنبه 28 بهمن 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

  در اولین روزهای دهه مبارکه فجر بود که جدیدترین دستاورد صنعت دفاعی کشور با رونمایی از جنگنده قاهر 313 به نمایش درآمد.این رونمایی در حالی بود که ایران سالها پیش در گام های اول، موفق به ساخت جنگنده های آذرخش و صاعقه با استفاده از پلت فرم‌های موجود در کشور شده بود و شاید همین موضوع سبب شد تا با اعلام پیش خبر رونمایی جنگنده جدید، خیلی از افراد منتظر رونمایی نسل ارتقا یافته ای از همان جنگنده های گذشته باشند.اما قاهر 313 همگان را با نمونه جدیدی از نسل جنگنده‌های موجود در دنیا مواجه کرد که هیچ الگویی برای ساخت آن نمی توان یافت.برای بررسی ویژگی جدیدترین عقاب آسمان کشور که دروازه ای برای ورود ایران به عرصه طراحی و ساخت جنگنده های رادارگریز است، به گفتگو با حسن پروانه مدیرعامل شرکت صنایع هواپیمایی ایران (صها) و مدیر پروژه قاهر که مدیریت پروژه ساخت صاعقه را نیز برعهده داشت، نشستیم که ماحصل آن در زیر می‌آید.

* قاهر هیچ نمونه‌ای در جهان ندارد

پروانه درخصوص توانمندی ایران در طراحی فرم و بدنه جنگنده گفت: ما قبلا در پروژه جنگنده‌های آذرخش و صاعقه گام های بلندی در طراحی و ساخت جنگنده برداشتیم که در این دو پروژه از یک پلت فرم موجود در کشور استفاده کرده و آن را در برخی حوزه ها ازجمله آیرودینامیک، سیستم‌ها، اویونیک و ... به گونه ای توسعه دادیم که با شرایط و نیازهای ما مطابقت داشته باشد اما درباره قاهر313  کار کاملا متمایز است.پروانه ادامه داد: اولین ویژگی این پروژه این است که جنگنده جدید به لحاظ فرم و شکل، از یک قیافه منحصر به فردی برخوردار است که این طراحی، هیچ نمونه ای در دنیا ندارد و ما با طراحی این جنگنده به نوعی از طرح‌هایی که در نسل های گذشته در دنیا بکار می رفت، فاصله گرفتیم.وی خاطرنشان کرد: در هواپیماهای نسل گذشته، عمدتا بخش زیادی از لیفت (نیروی بالابرنده) باید توسط «بال» هواپیما تحمل می‌شد و بدنه، تنها میزان کمی از این لیفت و نیروی بالابرنده را تحمل می کرد و این یکی از خصوصیاتی است که در نسل های امروز جنگنده‌ها تفاوت کرده به گونه ای که بیشترین میزان تحمل بر دوش بدنه قرار گرفته است.مدیر پروژه قاهر، افزود: یکی از مهمترین پارامترهای ویژه در جنگنده ها این است که بتوانند به گونه ای به نقطه ثقل دشمن تهاجم کنند، که دشمن غافلگیر شده و توان هدف قرار دادن آن را نداشته باشد. این ویژگی، شرایطی را برای جنگنده ایجاد می کند که بتواند خودش را تا موقع رسیدن به هدف، از دید و رادارهای دشمن مخفی نگه دارد.

حسن پروانه مدیر پروژه جنگنده قاهر 313

* استتار تسلیحات در بدنه جنگنده

پروانه با بیان ایکه مباحث مختلفی در حوزه طراحی مطرح می شود که از جمله آنها، بحث بازتابش امواج راداری و نیز میزان استتار از دید رادارهای حرارتی یا حتی مخفی ماندن از دید چشمی دشمن است، گفت: اینجاست که موضوعاتی مانند تراکنش و جذب امواج در اصول طراحی اهمیت پیدا می‌کند و اینکه بتوان گازهای خروجی از هواپیما و نیز گرمای آنها را که از دهانه اگزوز خارج می‌شود، مدیریت کرد.وی در همین راستا به اهمیت طراحی جایگاه نصب تسلیحات بر روی جنگنده اشاره کرد و گفت: یکی از موضوعاتی که بیشترین بازتابش در امواج راداری را دارد، همین تسلیحات است که در نسل های گذشته، عمدتا در زیر بالهای هواپیما نصب می شدند.مدیرعامل صها خاطرنشان کرد: در جنگنده های مدرن امروزی در جهان این موضوع رعایت شده و تلاش می‌کنند تا این تسلیحات را به نوعی از زیر بال خارج کرده و استتار کنند. البته اجرای این مفاهیم نیازمند یک سری اقتضائات است ازجمله نوع طراحی بدنه که خود به خود باید از سطوح نرم آیرودینامیک در نسل های قبلی به سمت سطوح شکسته پیش برویم.پروانه یادآور شد: این موضوع در جنگنده اف 117 دیده شد که در بدنه آن، شکستهای زیادی را شاهد بودیم هرچند در آن زمان،  سطح دانش برای هواپیماهایی از این دست بسیار پایین بود.وی افزود: در عین حال ما ناگزیریم نوع بدنه را طوری طراحی کنیم که بخش هایی ازتجهیزات و تسلیحات را وارد بدنه کنیم. پس باید سطح بدنه متفاوت از گذشته طراحی شود. نکته اینجاست که برای تلفیق این موارد با یکدیگر، نیاز به سطح بالایی از دانش است که این پیچیدگی و تخصص در حوزه دانشی، امروز تنها در انحصار کشورهای معدودی است.

جنگنده بومی قاهر 313

* تست وضعیت قاهر با پرواز نمونه کوچک

مدیر پروژه قاهر با اشاره به ویژگی های این جنگنده بومی گفت: هیچ نیازی به توضیح نیست که جنگنده قاهر به لحاظ شکل و فرم منحصر به فرد خود، در عین حال که از شرایط ویژه کاهش سطح مقطع راداری (RCS) برخوردار است، به لحاظ قدرت مانورپذیری نیز وضعیت خوبی دارد که این را در پرواز مدل آن که یک مدل Scale jet (مدل کوچک با موتور جت) بود مشاهده کردیم.پروانه در خصوص سطوح شکسته بکارگرفته شده در بدنه قاهر نیز توضیح داد: وقتی به سمت استفاده از سطوح شکسته می‌رویم، بخشی از خاصیت های ایرودینامیک از دست می‌رود، اما ترکیب این دو حوزه و رساندن طراحی به نقطه اوپتیموم (بهینه)، یکی از هنرهایی است که متخصصین و طراحان باید بتوانند به آن دست پیدا کنند.

* طراحی سامانه‌ها متناسب با نیازهای عملیاتی

وی با تاکید بر اهمیت استفاده از ابزار متناسب با نیازهای عملیاتی در نیروهای مسلح، گفت: گاهی ممکن است ما نیاز داشته باشیم از ابزار در اختیار خود استفاده متفاوت تری مبتنی بر نیاز خود داشته باشیم اما محدودیت‌هایی که در ابزار هست موجب می شود تا ما از برخی برنامه‌های خود چشم پوشی کنیم چون این ابزار متناسب با نیاز عملیاتی ما ساخته نشده است.مدیرعامل صها ادامه داد: برای مثال در حوزه جنگنده‌های موجود در دنیا، سه پلت فرم اصلی وجود دارد که یکی جنگنده‌های آمریکایی است که بر اساس نوع عملیات ارتفاع بالا و برد خاص تعریف شده‌اند. جنگنده‌های روسی نیز در تقابل با آمریکایی ها و در اروپا نیز که البته بیشتر در کشورهای انگلیس و فرانسه شاهد آن هستیم، جنگنده ها متناسب با شرایط محدود اروپایی ها تعریف می شوند.پروانه اضافه کرد: البته اخیرا چینی ها نیز برای ورود به این حوزه تلاش بسیاری می کنند تا از بحث کپی سازی جنگنده‌ها که بیشتر هم روسی هستند، فاصله بگیرند.وی گفت: کشورهای دیگر اگر بخواهند از این تجهیزات استفاده کنند، مجبورند شرایط طراحان این چند کشور را بپذیرند و نیازهای عملیاتی خود را با این شرایط وفق بدهند. اما ما امروز به جایگاهی رسیدیم که محصولات و تجهیزات عمده دفاعی خود را بر اساس نیازهای عملیاتی خودمان طراحی می کنیم که این یک دستاورد بسیار بالا محسوب می‌شود.

گفتگوی حسن پروانه مدیر پروژه جنگنده قاهر با خبرنگار دفاعی فارس

* توانایی عملیات قاهر در سه حوزه ارتفاع پست، متوسط و بالا

مدیر پروژه قاهر با اشاره به برخی ویژگی های عملیاتی جنگنده‌های آمریکایی و روس، اظهار داشت: آمریکایی‌ها بنابر طرح ریزی های عملیاتی خود تلاش می کنند تا از ارتفاع بسیار بالا به سمت هدف هجوم ببرند که این موضوع در بخشی از جنگنده های روسی نیز اعمال می شود اما ما در ایران شرایط دیگری را تعریف کرده‌ایم و معتقدیم که عملیات باید در سه حوزه ارتفاع بالا، میانی و پست تعریف شود.پروانه خاطرنشان کرد: پرواز در ارتفاع پست می تواند ویژگی های فوق العاده‌ای به جنگنده بدهد تا بتوان در یک جنگ پیچیده ناهمطراز، دشمن را کاملا زمین گیر کرد.وی با بیان اینکه در طراحی قاهر نیز همه این موارد در نظر گرفته شده است، تصریح کرد: یکی از دلایل بکارگیری بال شکسته در این هواپیما، ایجاد قابلیت پرواز در هر سه سطح است.مدیرعامل صها افزود: البته قابلیت ویژه‌ای که برای قاهر تعریف شده، پرواز در ارتفاع پست است؛ قابلیتی که در نمونه‌های مشابه در دنیا دیده نمی شود.پروانه تصریح کرد: ارتفاع پست، ارتفاعی است که بتوان در آن از شرایط Ground effect (اثرسطح) یک سطح استفاده کرد که عمده جنگنده ها در این شرایط دچار اشکال می‌شوند چراکه طراحی آنها برای مراحل بعد از گراند افکت صورت می‌گیرد. این همان نکته ایست که شما وقتی می خواهید از یک محصول استفاده کنید، شرایطی که طراحان آن تجهیزات در نظر گرفتند، به شما تحمیل میشود ولی ما با طراحی بومی این جنگنده توانستیم از این مانع عبور کنیم.

رونمایی از جنگنده قاهر 313 با حضور رییس جمهور

* رادار گریزی با جذب امواج و عبور آنها

وی درخصوص جنس مواد بکار گرفته شده در بدنه جنگنده قاهر برای جذب امواج نیز اظهار داشت: در مبحث رادارگریزی چند موضوع برای کاهش سطح مقطع راداری یکی هواپیما مطرح است که یکی از این پارامترهای مهم، مواد بکار رفته در بدنه است که باید توان جذب امواج را داشته باشد و یا بتواند امواج را از خود عبور دهد که اینها در جنگنده قاهر لحاظ شده است.

* قاهر رونمایی شده ماکت نبود

مدیر پروژه قاهر در پاسخ به این سوال که آیا نمونه رونمایی شده با توجه به نصب نبودن بسیاری از تجهیزات آن، یک نمونه واقعی بود یا مدل (ماک آپ)، گفت: نمونه ای که نمایش داده شد، نمونه اصلی بود که بزودی وارد مرحله تست های پروازی می‌شود و در خصوص نصب تجهیزات نیز لزومی نداشت تا ما در این مرحله، تجهیزات کامل را بر روی بدنه آن نصب کنیم.

حسن پروانه مدیر پروژه جنگنده قاهر 313

* تجهیزات به مرور نصب خواهند شد

پروانه اضافه کرد: با شروع مرحله تست و انجام آزمایش‌های اولیه پروازی، تجهیزات مورد نیاز نیز به مرور روی جنگنده نصب خواهد شد که از جمله آنها، Head of display (نمایشگر سر- بالا) است.وی درباره تفاوت شکل بدنه رونمایی شده با نمونه تست شده در تونل باد نیز توضیح داد: در مرحله طراحی با استفاده از نرم‌افزارهای متعدد، شکل بدنه، آنالیز شده و ما به یک الگوی اولیه می رسیم و پس از تست تونل باد نیز، پارامترهای آنالیز شده و داشته‌هایمان در تست تونل باد را با یکدیگر مقایسه کرده و تغییرات لازم را اعمال می کنیم که این مراحل انجام شده و تست تونل باد نیز در حقیقت برای تعیین تغییرات احتمالی مورد نیاز است.مدیرعامل صها افزود: وقتی نمونه اولیه وارد تونل باد شد، با تحلیل‌هایی که داشتیم، به شکل مورد نظر رسیدیم و وارد مرحله جدید شدیم که بر اساس آن، مدل Scale ساخته و پروازهای آزمایشی را انجام داد.

* همه منتظر نمونه جدیدی از نسل آذرخش یا صاعقه بودند

پروانه در بخش دیگری از گفتگوی خود با فارس مبنی بر اینکه بسیاری از گمانه‌زنی‌ها پیش از رونمایی این بود که ما با نسل ارتقا یافته‌ای از جنگنده‌های گذشته آذرخش و صاعقه روبرو خواهیم شد، گفت:بطور طبیعی این گمانه زنی ها وجود داشت اما ما در روند ساخت جنگنده‌ها یک مسیر رو به جلو را طی کردیم و نشان دادیم که حالا وارد فازجدیدی شدیم که می توانیم یک جنگنده با قیافه منحصربه فرد مبتنی بر نیازهای ویژه عملیاتی خود بسازیم.وی ادامه داد: در حقیقت متخصصان وزارت دفاع این جسارت را با تکیه بر دانش و تجربیات گذشته پیدا کردند که به سمت یک طراحی مدرن و جدید بروند که این خود یک گام بلند در این عرصه محسوب می‌شود. این نمونه ساخته شده هیچ مشابهی در جهان ندارد که ما از روی آن الگو گرفته باشیم و این تفاوتهای ماهوی با دیگر جنگنده های موجود در دنیا، در شکل و فرم قاهر بخوبی نمایان است.

جنگنده بومی قاهر 313

* یکی از وجوه تشابه قاهر با اف 35

مدیر پروژه قاهر افزود: در این هواپیما برای کاهش سطح مقطع راداری، از زوایای خاص در بدنه استفاده شده که این نوع زوایا در هواپیماهای معدودی که در دنیا وجود دارد نظیر اف22، اف 35 و یا جنگنده روسی pakfa نیز مشاهده می شود.پروانه تصریح کرد: سطح مقطع راداری یک هواپیما از زوایای مختلف جلو، عقب، بالا، پایین و کنار، متفاوت است و جنگنده پیشرفته ای که ما ساختیم، از سطح مقطعی برخوردار است که بتواند دشمن را در شرایط عملیاتی کاملا غافلگیر کند.وی سامانه‌های الکترونیکی و نرم‌افزارهای بکار رفته در این جنگنده را بومی عنوان کرد و افزود: این تجهیزات قابلیت های خاص خود را دارد که در عین حال قابل توسعه نیز هستند و در این زمینه نیز ما شاهد یک حرکت طوفنده توسط متخصصان وزارت دفاع هستیم.مدیرعامل صها با بیان اینکه این روند، یک روند تکاملی رو به جلو است، تاکید کرد: با رونمایی از جنگنده قاهر بسیاری از متخصصین غافلگیرشدند و انتظار چنین رشد سریعی را در داخل کشور نداشتند که ما بتوانیم از ساخت جنگنده‌های آذرخش و صاعقه به شکل و فرم جدیدی مثل جنگنده قاهر برسیم.

* علت نصب نمایشگرهای آنالوگ در نمونه رونمایی شده

پروانه درخصوص بکارگیری نمایشگرهای آنالوگ در کابین جنگنده رونمایی شده نیز توضیح داد: به طور طبیعی چون ما بکارگیری یک سیستم Full glass cockpit (کابین با نمایشگرهای کاملا دیجیتالی) را در دست اقدام داشتیم، ضرورتی ندیدیم در همان آزمایش‌های اولیه، تمام تجهیزات را بکار ببریم و احتمالات طراحی خاص خودمان را هم در نظر گرفتیم.وی افزود: در تمام دنیا این این یک امر متداول است که برای اطمینان بیشتر، بخش هایی از تجهیزات آنالوگ را در داخل کابین قرار دادیم تا اگر در مرحله تست، اشکالی پیش آمد، خلبان بتواند از آنها استفاده کند ولی به طور طبیعی بعد از طی مراحل تست، با استفاده از تجهیزات الکترونیکی طراحی شده، مجموعه را به طور کامل آماده و عملیاتی خواهیم کرد.

حسن پروانه مدیر پروژه جنگنده قاهر 313

* نصب صندلی بومی خلبان منتظر ابلاغ مجوز

پروانه درخصوص استفاده از صندلی خلبان در این جنگنده نیز گفت: این مدل صندلی که فعلا استفاده کردیم، داخلی نیست ولی ما منتظر مجوز نصب صندلی های داخلی خودمان هستیم که بعد از آن روی جنگنده قاهر نیز نصب خواهد شد.

* تک موتوره یا دوموتوره بودن؛ مسئله این است

موضوع تک موتوره بودن جنگده قاهر و میزان اطمینان به موتور نیز مبحث دیگری بود که مدیر پروژه قاهر به آن اشاره کرد و اظهار داشت: تک موتوره یا دوموتوره بودن هواپیما، بستگی به نوع عملیات آن دارد. برای مثال آمریکایی‌ها در یک مقطع زمانی دو جنگنده اف15 و اف16 را ساختند که یکی دو موتوره و دیگری تک موتوره بود که البته هرکدام از اینها هم برای انجام ماموریت های خاصی طراحی و ساخته شدند.وی ادامه داد: تعداد موتورها علاوه بر نقاط قوت، نقاط ضعفی نیز دارند و ما دیدیم که آمریکایی‌های در طراحی و ساخت جنگنده‌های نسل جدید، بعد از ساخت جنگنده اف22 که یک جنگنده دوموتوره بود، آن را تصحیح کرده و جنگنده اف35 را ساختند که یک جنگنده تک موتوره است هرچند هنوز این هواپیما که چند سالیست رونمایی شده، هنوز در مراحل تکمیل و تست قرار دارد.مدیرعامل صها افزود: جنگنده قاهر نیز دقیقا بر اساس سیاست ها و نیازهای عملیاتی خودمان طراحی شده که خاصیت های منحصر به فردی دارد.

* تعمیر و نگهداری قاهر آسان خواهد بود

پروانه درخصوص مبحث تعمیر و نگهداری این جنگنده و اینکه چقدر در میزان راحتی اورهال آن کار شده است نیز خاطرنشان کرد: این موضوع یعنی اورهال سبک و سنگین هواپیماها، مبحث بسیار مهمی است که در انواع جنگنده ها متفاوت است.وی با بیان اینکه برخی هواپیماها در جهان با همین رویکرد تعمیر و نگهداری آسان ساخته می‌شوند، گفت: ما در بحث تعمیر و نگهداری هواپیماها توانمندی بسیار بالایی داریم و شرکت صنایع هواپیمایی ایران، 40 سال است که در حوزه تعمیرات هواپیماها (چه شرقی و چه غربی) کار می کند و ما در این خصوص تبحر بالایی داریم و جنگنده جدید قاهر نیز از همین قسم هواپیماهایی است که تعمیر و نگهداری آسانی خواهد داشت.مدیر پروژه قاهر درخصوص عمر پروازی این جنگنده نیز گفت: آنچه در دنیا متداول است اینست که عمر جنگنده ها معمولا برای بیست سال یا میزان پرواز 6 تا 8 هزار ساعت تعیین می شود که البته این عمر در مراحل بعدی نیز قابل توسعه است.

* دهانه ورود هوا برای زاویه حمله بالای 26 درجه

پروانه همچنین به مکان‌یابی و شکل طراحی دهانه ورود هوای جنگنده قاهر اشاره کرد و افزود: این دهانه بر اساس موتور جت و شرایط هوای مشخص و ارتفاعی که هواپیما در آن حیات خواهد داشت، طراحی و تعریف می شود. مثلا اگر هواپیما برای ارتفاع 60 هزارپا ساخته می‌شود، دهانه ورود هوای آن باید هم در ارتفاع 60هزار پایی و هم ارتفاع پایین‌تر، عملکرد مشخصی داشته باشد.وی موضوع مهم در این خصوص را زاویه حمله یک جنگنده دانست و افزود: وقتی هواپیما در زاویه حمله قرار میگیرد، جریان هوا می تواند در دهنه ورودی، ایجاد اختلال کند که در این جنگنده برای بالای 26 درجه زاویه حمله، طراحی و آزمایش شده که تست های آن نیز موفق بوده است.

* قابلیت سوختگیری جنگنده قاهر در مراحل بعدی

مدیرعامل صها در بخش دیگری از گفتگوی خود با فارس، در پاسخ به این سوال که برای قابلیت سوختگیری هوایی این جنگنده چه برنامه هایی در دست است، گفت: ما در بحث سوختگیری هوایی، قابلیت های فوق العاده ای داریم و قطعا از تمام دانش خودر در این حوزه در جنگنده قاهر نیز استفاده خواهیم کرد.پروانه در عین حال تاکید کرد: برنامه های ما کاملا مشخص است و سعی داریم گام به گام همه این برنامه ها را پیش ببریم و لزومی ندارد در گام اول که وارد تست ها می شویم، بخواهیم اقدامات مراحل نهایی را هم انجام بدهیم.

جنگنده بومی قاهر 313

* فضای باز برای خلبان در داخل کاکپیت

وی درخصوص کانوپی (پوشش طلقی کابین) بکار رفته در جنگنده قاهر نیز با بیان اینکه این شکل کانوپی در نسل های جدید جنگنده ها بکار رفته، گفت: در نسل های قدیمی چون بدنه هواپیما، لیفت‌بری زیادی نداشت، لذا از کانوپی های کوچک استفاده می شد که خلبان نیز در آن قدرت عمل زیادی نداشت ولی در نسلهای جدید، این فضا قدری متفاوت سات و خلبان جای زیادی در آن دارد و چون قرار است تجهیزاتی نیز در جلو و پشت خلبان نصب شود، لذا می‌طلبد که فضای بیشتری در کابین داشته باشیم.

* قاهر به تجهیزات بومی مسلح خواهد شد

مدیر پروژه قاهر در خصوص تسلیحاتی که در این جنگنده بکار گرفته خواهد شد نیز اظهار داشت: سیاست دفاعی ما، استفاده از تجهیزات بومی و ساخت داخل است و ما نیز بعد از انجام مراحل بعدی آزمایش‌ها، اقدام به نصب همین تسلیحات بومی بر روی جنگنده قاهر خواهیم کرد.

* بسترهای تولید انبوه آماده است

پروانه همچنین به موضوع تولید انبوه این جنگنده جدید پرداخت و گفت: تولید انبوه هر سامانه بر اساس سیاست‌ها و دستورالعمل‌های ابلاغی صورت می گیرد و آنچه ما صورت دادیم، آماده سازی بسترهای لازم برای تولید انبوه این پرنده بود که طبق برنامه انجام شده است.

* تایید قاهر توسط متخصصان هوایی

وی در بخش دیگری از این گفتگو به برداشت اشتباه برخی رسانه مبنی بر اعلام انجام پرواز توسط نمونه نهایی قاهر اشاره کرد و افزود: این هواپیما در مراحل بعدی تست های تاکسی و پروازی را انجام خواهد  داد.مدیرعامل صها افزود: آقای رییس‌جمهور در روز رونمایی از قاهر به درستی فرمودند که یکی از خلبانان باسابقه نیروی هوایی که چندین هزار ساعت پرواز در کارنامه خود دارد، عملکرد این جنگنده را به عنوان یکی کارشناس تایید کرده که البته برخی رسانه ها اشتباها اینطور برداشت کردند که گویا قاهر پروازی داشته که البته بعدا این اشتباه را تصحیح کردند.پروانه در بخش پایانی این گفتگو به موضوع تحریم‌های صورت گرفته علیه کشورمان در طول سالهای پس از انقلاب و نیز تاثیر آن بر رشد روند خودکفایی در صنایع دفاعی اشاره کرد و گفت: از ابتدای پیروزی انقلاب که ملت ایران به رهبر و مقتدای خود لبیک گفتند، دشمنی های کشورهای مستکبر شروع شد و با تمام قوا سعی کردند تا به انحاء مختلف مانع رشد و پیشرفت ملت ایران شوند و در این مسیر هر کاری که از دستشان برآمد، دریغ نکردند.

* دستاوردهای نظامی تقدیم ملت صبور ایران

وی ادامه داد: جنگ هشت ساله تحمیلی، محاصره اقتصادی، تهاجم شدید فرهنگی و تشدید تحریم ها علیه ملت ایران تنها یک هدف را دنبال می کند و آن هم آزار دادن ملت ایران است تا از این طریق به خیال خود انتقام بگیرند اما ملت ما در طول این سالها ثابت کرد که حتی یک قدم هم از آرمانها و اهداف خود عقب نشینی نخواهد کرد.پروانه با بیان اینکه همه این پیروزی‌ها و پیشرفت ها را مدیون ایستادگی ملت ایران هستیم، ادامه داد: مردم کم نظیر ما با وجود تحمل همه این فشارها، هیچگاه دست از حمایت دانشمندان و متخصصین مجموعه دفاعی کشور برنداشتند و ما نیز همه این افتخارات را دو دستی تقدیم ملت عزیز ایران می کنیم.وی خاطرنشان کرد: یادمان نرود که برخی کشورها با اعمال تحریم‌هایی بسیار محدودتر از آنچه علیه ایران شکل گرفته، دست خود را بالا بردند و تسلیم شدند.تاريخ : شنبه 28 بهمن 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 شرکت اینتل به عنوان سازنده میکرو تراشه هایی که در اکثر رایانه های شخصی وجود دارد، بخش کاملا جدیدی را با عنوان اینتل مدیا راه اندازی کرده که برای یکي از محصولات تلویزیونی اینترنتی باعنوان " اورویلیان" بازاریابی می کند.

اریک هاگرز نایب رئیس اینتل مدیا اظهار داشت: این خدمات جدید به کاربران تلویزیونی شخصی تر ارائه می كند و درباره آنها اطلاعات جمع کرده و به شخصیت آنها اهمیت می دهد.براساس ادعای اینتل، این دوربین ویژگیهای تعاملی و شخصی سازی شده به کاربران خود ارائه می کند تا افراد مختلف در یک خانه بتوانند از برنامه ها و یا آگهی هایی متناسب با سلیقه خود بهره بگیرند.اینتل ، آخرین شرکتی است که محصولات تلویزیونی با حسگر دوربینی تولید کرده با هدف تماشای مخاطب کار می کند.

""

وریزون به عنوان یکی از ارائه کنندگان خدمات کابلی تلویزیون در ماه دسامبر درخواست خود را برای حق اختراع خود مبنی بر فناوری دستگاه گیرنده تلویزیون دیجیتالی که می تواند مخاطب و کاری را که در اتاقش انجام می دهد را مشاهده کند، ارائه داد و موجبات خشم عده بسیاری از مخاطبان را برانگیخت.این شرکت در درخواست ثبت اختراع خود اظهار داشته است که این دستگاه می تواند تشخیص دهد که مخاطب تلویزیون درحال حاضر مشغول انجام چه کاری است تا متناسب با کاری که انجام می دهد، یک آگهی تبلیغاتی پخش کند.مایکروسافت اخیرا یک درخواست ثبت اختراع فناوری برای حسگر حرکتی کینکت خود ارائه کرده که می تواند تشخیص دهد چند نقر در مقابل تلویزیون نشسته اند و اگر متوجه شود که تعداد افراد از آنچه که باید باشد بیشتر است، کار خود را متوقف می کند.تلویزیون گوگل نیز چنین ویژگی دارد که از دستگاه های ثبت صدا و تصویر برای همین کار استفاده می کند.چالشها درباره خدمات تلویزیونی که با هدف نگاه به مخاطب طراحی شده افزایش می یابد، اما طراحان این خدمات اظهار داشته اند که توانایی شناسایی کاربران مختلف دارای ارزش بسیاری است. تلویزیونهای امروز هیچ چیز درباره مخاطب خود نمی دانند و یک نوع خدمات را برای همه افراد یک خانواده ارائه می دهد.وقتی راهی برای تشخیص مخاطب وجود داشته باشد در آن زمان حتی آگهی هایی پخش می شود که متناسب با شخصیت و ویژگیهای هرکدام از کاربران و مخاطبان تلویزیون باشد.تاريخ : شنبه 28 بهمن 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 گروه طراحی معماری سافت کیل در لندن طرحهای مفهومی را برای ساخت نخستین خانه ای که با چاپگر سه بعدی ساخته می شود ارائه كرده و اظهار داشته اند که نمونه اولیه آن را می توان تابستان امسال ساخت.این گروه جدیدترین داعیه داران ساخت خانه با استفاده از چاپگرهای سه بعدی هستند، طرحی که می تواند فرآیند خانه سازی را متحول کند و حتی به صورت بالقوه بحران مسکن را در بسیاری از کشورها رفع کند.براساس اظهارات گیلز رتسین عضو این گروه طراحی معماری، ساخت تمام قطعات یک خانه سه هفته طول می کشد و سرهم کردن این قطعات در محل، اگر زمین از پیش آماده شده باشد، کار یک روزه خواهد بود.وی اظهار داشت که قطعات این خانه ها با ولکرو یا بست قلاب داربون نیاز به تکنیکهای سنتی ساخت و ساز به هم متصل می شوند.لکرو یا بست قلاب دار(Velcro) نام تجاری نوعی از بست دارای حلقه و قلاب است که در سال 1948 میلادی توسط مهندس سوئیسی George de Mestral اختراع شده و در سال 1955 توسط وی به ثبت رسیده‌است.این طرح پیشنهادی نسخه بهبود یافته یک نمونه اولیه است که ماه اکتبر گذشته در نمایشگاه چاپ سه بعدی لندن رونمایی شد. این خانه دارای دیوارهای یکپارچه است که ساختار اسکلتی آن الیافهای نایلونی است.خانه پروتو نسخه 2.0 با استفاده از مواد پلاستیکی کافی ساخته می شود تا یکپارچگی ساختاری آن حفظ شود.

""

این طرحها نسخه پیشرفته خانه ای است که ماه اکتبر گذشته در نمایشگاه چاپ سه بعدی در لندن رونمایی شد

قطعات این خانه می تواند در نقطه ای غیر از محل ساخت با استفاده از چاپگر سه بعدی ساخته شود، چرا که طراحان اعتقاد دارند این طرح کیفیت کار را ارتقا می دهد.براساس اظهارات رتسین، این ساختارهای الیافی تنها 0.7 میلیمتر ضخامت دارند. این امکان وجود ندارد که این خانه ها را با استفاده از مواد سنگی چاپ کنیم چرا که در خاک قدرت یا یکپارچکی کافی وجود ندارد. در فضای کارخانه می توان مواد قوی تری چون پلاستیک یا فلز انتخاب کرد.

می توان اجزای ساخت این خانه ها را در نقطه ای غیر از محل ساخت چاپ کرد و آن ها را در محل با استفاده از ولکرو بدون نیاز تکینکهای ساخت سنتی به هم متصل کرد

تاکنون هزینه ساخت این خانه ها مشخص نشده است، فروش این خانه ها می تواند از نظر اقتصادی بازار رقابتی در آینده نزدیک ایجاد کند.پیش از این یک استودیو هلندی اسکلت خانه را با استفاده از چاپ سه بعدی ارائه کرد و داخل آن را با بتن پر کرد. بنابراین تاکنون خانه ای با استفاده از چاپ سه بعدی ارائه نشده است.تاريخ : شنبه 28 بهمن 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 برخی از ساکنان استان سینفوگوس در مرکز کوبا که شاهد این صحنه بوده اند می گویند حدود ساعت 20 به وقت محلی نقطه بسیار درخشانی را در آسمان مشاهده کرده اند که به اندازه یک اتوبوس بوده است.به گفته شاهدان، این شئی آسمانی سپس به یک توپ آتشین که بزرگ تر از خورشید بود تبدیل شد و چند دقیقه بعد از آن صدای انفجار مهیبی به گوش رسید.یکی از شهروندان به تلویزیون این کشور گفت خانه اش بر اثر این انفجار لرزیده است.دانشمندان کوبایی برای یافتن و بررسی بقایای این جرم شهاب سنگ مانند، به منطقه اعزام شده اند.هنوز مشخص نشده است آیا واقعه کوبا با انفجار یک شهاب سنگ بزرگ در آسمان روسیه مرتبط است یا خیر.در حالی که دانشمندان دیروز – جمعه-  چشم های خود را به آسمان دوخته بودند تا عبور سیارک 2012 DA14 را از فاصله 27 هزار کیلومتری زمین ببینند، شهاب سنگ دیگری که نزدیکی اش به زمین پیش بینی نشده بود، در آسمان روسیه منفجر شد و بیش از هزار و 200 زخمی برجا گذاشت.تاريخ : شنبه 28 بهمن 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

  انفجار گلوله آتش در منطقه بی ایریا کالیفرنیا حدود ساعت 7:45 عصر روز گذشته به وقت محلی ( 3:45 به وقت گرینویچ) صورت گرفته است.به نظر می رسد که این شهاب سنگ رنگی مایل به آبی داشته و رد عریض آن در آسمان این منطقه که از فیرفیلد در شمال سانفرانسیسکو به گیلوری در جنوب سن حوزه حرکت می کرد ، قابل مشاهده بوده است.هیچ گزارش فوری مبنی بر مجروحیت افراد منتشر نشده که این امر شهاب سنگ کالیفرنیا را از همتای روسی خود متمایز می کند. چرا که انفجار شهاب سنگ 40 تنی در شهر چیابینسک روسیه بیش از 1200 مجروح به جای گذاشت.گلوله آتشین روسیه بزرگترین انفجار از سال 1908 در سیبری بود، انفجاری که بر اثر آن یک فضای 2 هزار و 137 کیلومتر مربعی در جنگلهای سیبری با زمین مسطح شد.سیارک 2012 DA14 که شب گذشته از کنار زمین عبور کرد چنین مواد آتش زایی را وارد اتمسفر نکرده است، اما به علت فاصله نزدیک این عبور با زمین به شدت مورد توجه قرار گرفته است.این عبور نزدیک ترین فاصله یک سیارک بزرگ بوده که دانشمندان پیش از وقوع از آن مطلع بوده اند.براساس تأکید محققان ناسا، سنگ فضایی که گلوله آتشین چلیابینسک را شکل داده هیچ ارتباطی به سیارک 2012 DA14 نداشته است.تاکنون اطلاعات بسیار اندکی درباره شهاب سنگ منطقه بی ایریا در کالیفرنیا وجود دارد اما ممکن است مشخص شود که این شهاب سنگ نیز به عبور سیارک بی ارتباط بوده که این امر روز جمعه را به روزی پربار از همزمانی رویدادهای کیهانی بدل می کند.تاريخ : شنبه 28 بهمن 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

  این شهاب سنگ که از جو زمین عبور کرده و منفجر شده بود، به مثابه یک گلوله آتشین روشن تر و درخشان تر از خورشید در آسمان به چشم می خورد.این رویداد نادر دیروز تصاویر حیرت انگیزی رقم زد که اکثر آنها توسط شهروندان در مرکز روسیه ثبت شده اند.انفجار این شهاب سنگ در مرکز روسیه و در منطقه چلیابینسک بیش از 1200 نفر را مجروح کرد و به ساختمانهای بسیاری آسیب رساند.

"

یکی از مقامات رسمی روسیه در کنار یک گودال هشت متری ایجاد شده توسط این شهاب سنگ در سطح یک دریاچه یخزده نزدیک شهر چبارکول ایستاده است 

شکستن دیوار صوتی موجب شکستن پنجره های بسیار، تکان خوردن ساختمانها شبیه زمین لرزه و اختلال شبکه های تلفنهای همراه شده است.از 1200 نفر مجروح وضعیت 112 نفر جدی تر است و این تعداد در بیمارستان بستری شده اند.برخی از این تصاویر توسط دوربینهای داشبورد که در اتومبیلهای روسیه برای زمان تصادفات در جاده های زمستانی یا مقابله با پلیس فاسد ترافیک کار گذاشته می شود ثبت شده است، به این معنا که یک انفجار فراصوت با جزئیات بی سابقه ثبت شده و به جهان عرضه شده است.

""

انفجار نور و صدای مهیب توسط شهاب سنگ 40 تنی ایجاد شده که با سرعت 53 هزار کیلومتر در ساعت ، وارد جو زمین شده است

درحالی که این سنگ فضایی در آسمان به سرعت حرکت می کرد، هوا را در مقابل خود فشرده می کرد و گرمای شدیدی ایجاد می کرد، به این معنا که این سنگ در قالب یک گلوله آتشین جایی بین 28 و 51 کیلومتری بالای زمین در ساعت 9:20 به وقت محلی منفجر شده است.اگرچه برخی از تکه های آن به زمین افتاده و موجب ایجاد یک دهانه برخوردی به عرض 6 متر شده است و صدمات در شهرهای اطراف نیز به واسطه موج انفجاری که براثر شکستن دیوار صوتی صورت گرفته مورد آسیب قرار گرفته اند.

"

قبل و بعد از انفجار: ویدئویی که نشان دهنده یک خیابان در روسیه پیش از انفجار و چند ثانیه بعد پس از انفجار است که یک گلوله آتشین روشن بزرگ منفجر شده است

"

مردی که خود را ویکتور معرفی کرده ، پس از درمان به علت انفجار شهاب سنگ در مقابل دوربین عکاس قرار گرفته است

"

شیشه های شکسته از دست دختر مجروح خارج می شود

"

تیم اوبرین از دانشگاه منچستر اظها رداشت که این آسیبها در اثر شکستن دیوار صوتی ایجاد شده است که همین امر عامل شکستن شیشه ها بوده است

"

دیوارهای چندین ساختمان علاوه بر شیشه های آن تخریب شده است

"

سقف و دیوارهای یک کارخانه روی در این منطقه فرو ریخته است

"

چهار کودک در کلاس درس در اثر شکستن شیشه ها مجروح شده اند


"

فشار انفجار در یک مدرسه در چلیابینسک

"

شهر چلیابینسک در 1500 کیلومتری مسکو نزدیک مرز قزاقستان بیشترین آسیب را از این انفجار متحمل شده استتاريخ : شنبه 28 بهمن 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

  پیش بینی می‌شود که جمعیت جهان تا سال 2050 میلادی به 9 میلیارد نفر برسد که 75 درصد آنها در مناطق شهری ساکن خواهند بود؛ بنابراین آسمانخراش‌های آینده برای همسو شدن با شرایط مختلف باید از قابلیت تغییر و تحول برخوردار باشند.طرح آسمانخراش هوشمند ARUP می‌تواند بعنوان یک زیرساخت هوشمند شهری مورد استفاده قرار گیرد.این طرح از یک ماژول متحرک با قابلیت تغییر وضعیت برخوردار است و ربات‌ها بخش جدایی‌ناپذیر این سیستم محسوب می‌شوند که برای سرهم بندی و تغییر شکل محیط از آنها استفاده می شود.در بخش داخلی نیز از مواد تغییر فاز استفاده می‌شود که قابلیت بازیابی حرارت را دارند؛ سیستم کنترل اختصاصی دما و روشنایی در ساختمان‌های هوشمند، قابلیت مدیریت وضعیت هوا و نور را برعهده داشته و با جمع‌آوری داده‌های محیطی می‌تواند دی اکسید کربن را از طریق نانو ذرات به اکسیژن تبدیل کند.در سیستم حمل و نقل آسمانخراش‌های هوشمند آینده،‌ ایستگاه‌هایی در بین طبقات برای دسترسی سریع به قطارهای هوایی تعبیه می شوند که علاوه بر حذف فضای اختصاص یافته به ایستگاه‌ها، می‌توانند باعث مصرف سوخت کمتر و عدم نیاز به یافتن جای پارک شوند.آسمانخراش هوشمند سال 2050 با بهره‌مندی از رنگ‌های فتوولتائیک، قادر به جذب حداکثری انرژی خورشید و ذخیره سازی در سلول‌های سوختی است؛ بخش دیگری از انرژی نیز توسط توربین‌های بادی یا جلبک‌های زیستی تأمین می‌شوند. در این آسمانخراش‌ها، فضای سبز کافی برای تعامل با گیاهان، پرندگان و حشرات، در کنار محیط مناسب برای کشاورزی به شکل عمودی بدون نیاز به خاک (هیدروپونیک) نیز در نظر گرفته شده است.

 

 

 

طرح ARUP‌ از آسمانخراش سال 2050

 

 

 

طرح ARUP‌ از آسمانخراش سال 2050

 

 

 

طرح ARUP‌ از آسمانخراش سال 2050
 
 


تاريخ : شنبه 28 بهمن 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

درحالی که با معرفی آی فن 5، عده ای عدم ارائه نوآوریهای اپل را مورد انتقاد قرار داده اند، خبر ثبت اختراع آی فنی که با انرژی خورشید کار می کند عکس این قضیه را ثابت می کند.

 در تلفنهای امروزی برخلاف تمام پیشرفتهایی که عرصه تلفن سازی صورت می گیرد، کمترین پیشرفت شامل باطری این تلفنها شده است، نسلهای جدید تلفنها دارای قطعات الکترونیکی پیشرفته، صفحه نمایشهای بزرگتر و وضوح تصویر بالاتر هستند، درحالی که تمام این موارد نیازمند انرژی بیشتری از باطری است.براساس سبک و علایق کاربران امروز، تلفنها باید تا جایی که امکان دارد باریک تر ساخته شوند که این امر گزینه های چندانی را برای طراحان تلفنهای جدید فراهم نمی کند.

بسیاری از کاربران امروز از ماشین حسابهایی که با انرژی خورشیدی کار می کنند استفاده کرده اند، اپل ایده ای برای استفاده از انرژی خورشیدی در تلفنهای هوشمند ارائه داده است و این ایده به عنوان یک اختراع در دفتر ثبت اختراع و نشان تجاری ایالات متحده با عنوان "حسگر لمسی یکپارچه و قطعات خورشیدی" ثبت شده است.در این درخواست در توضیح حسگر لمسی یکپارچه و تنظیمات پنلهای خورشیدی که ممکن است در دستگاه های قابل حمل استفاده شود، آمده است که آرایه های حسگر لمسی یکپارچه و سلولهای خورشیدی روی هم قرار گرفته ممکن است دربرگیرنده الکترودهایی باشد که هم برای جمع کردن انرژی خورشیدی و هم برای حس کردن آرایه حسگر لمسی استفاده می شود.با تلفیق حسگرهای لمسی و لایه های سلولهای خورشیدی روی هم سطح این دستگاه ها ممکن است از آسیب هم حفظ شوند. این تجهیزات همچنین می تواند برای حس اپتیکال هم به کار رود.برخلاف پنلهای خازنی برای صفحات لمسی تلفنهای امروز، این پنلهای جدید اپل می توانند به صورت همزمان برای گرفتن و تبدیل کردن نور به انرژی و همچنین حس لامسه به کار رود.

این نمودار نحوه کارکردن یک پنل خورشیدی تلفن را نشان می دهد

این نمودار نشان دهنده حس اپتیکال و تولید انرژی با استفاده از پنل خورشیدی است.به رغم انتقادهای صورت گرفته ممکن است همه کاربران به این مسئله توجه نکرده باشند که اپل در آی فن 5 دستاورد جدیدی را در صفحه نمایش ارائه کرده که موجب شده ضخامت آن به 7.6 میلیمتر برسد.گفته شده است که شاید اپل نخستین سازنده ای نباشد که چنین دستاوری در عرصه دستگاه های تلفنهای همراه ارائه می دهد و سایر سازندگان تلفنهای همراه و هوشمند نیز گزینه استفاده از انرژی خورشیدی برای تأمین انرژی مورد نیاز دستگاه را به زودی مدنظر قرار خواهند  داد.

 تاريخ : جمعه 27 بهمن 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

رئیس بیمارستان فارابی شبکیه، آب مروارید و مجاری اشک را از جمله اعمال 600 عمل جراحی همزمان دانست و گفت: در این بیمارستان موفق به پیوند لایه‌ای قدامی قرنیه بدون بخیه شدیم که نتایج این مطالعات در نشریات علمی آمریکا نیز منتشر شد.

 دکتر محمود جباروند در نشست خبری با اشاره به برگزاری مانور خدمت رسانی در بیمارستان فارابی، افزود: این مانور از سال 89 با انجام 300 عمل جراحی همزمان آغاز شد.رئیس بیمارستان فارابی با بیان اینکه در سال گذشته 450 عمل جراحی انجام شد، اظهار داشت: سومین دور از این مانور 600 عمل جراحی همزمان انجام می‌‌شود.وی با بیان اینکه در این اعمال جراحی رویکر ارتقای کیفیت مد نظر بوده است، خاطر نشان کرد: در اجرای این جراحی‌ها 30 استاد در حوزه چشم پزشکی، 15 متخصص بیهوشی و 150 پرستار مشارکت دارند.
 

وضعیت بیماران تحت جراحی‌های گروهی

جباروند با اشاره به وضعیت بیماران تحت عمل جراحی، یادآور شد: در سال گذشته از میان 450 بیماری که در یک روز تحت عمل جراحی قرار گرفتند تنها یک نفر دچار عارضه‌هایی شد ولی سایر بیماران مبتلا به عفونت‌های بیمارستانی نشدند.
 
بیشترین بیماران در مانور سوم

وی بیشترین اعمال جراحی امروز را آب مروارید دانست و خاطر نشان کرد: از میان 600 بیماری که تحت عمل جراحی قرار گرفتند، 400 نفر مبتلا به بیماری آب مروارید هستند که قرار است با روش جدید بدون بخیه تحت عمل جراحی قرار گیرند. 
رئیس بیمارستان فارابی، ویتره و رتین (شبکیه)، پلک و مجاری اشک، عیوب انکساری وکارگذاری ایمپلنت های داخل قرنیه و قوز قزنیه را از دیگر اعمال جراحی دانست که به طور همزمان انجام می‌گیرد.
 
اجرای آخرین متد برای پیوند قرنیه

وی پیوند قرنیه تمام ضخامت و پیوند لایه‌ای خلفی و قدامی را از جمله روش‌های پیوند قرنیه نام برد و اضافه کرد: این دو روش در بسیاری از کشورهای دنیا در حال اجرا است و ایران نیز در این عرصه وارد شده است.جباروند با تاکید بر اینکه انواع پیوند قرنیه در بیمارستان فارابی در حال اجرا است، ادامه داد: در حال حاضر پیوند لایه‌ای قدامی قرنیه بدون بخیه در این بیمارستان انجام می‌شود و مطالعاتی که در این زمینه انجام شده است در نشریات علمی آمریکا منتشر شده است.
 
خبرهای خوش در حوزه سلول‌های بنیادی در درمان

رئیس بیمارستان فارابی، استفاده از سلول‎‌های بنیادی را از دیگر روش‌های درمانی در این بیمارستان ذکر کرد و گفت: با راه اندازی مرکز سلول‌های بنیادی در این بیمارستان اقدام به کشت سلول‌های بنیادی شده است.وی با اشاره به موفقیت‎‌های پزشکان این بیمارستان در حوزه سلول‌های بنیادی، افزود: تا دو هفته آینده خبرهای خوشی در این زمینه اعلام خواهیم کرد.
 
موفقیت‌های بیمارستان فارابی در حوزه ارتوپدی

جباروند به کاربرهای سلول‌های بنیادی در حوزه ارتوپدی اشاره کرد و گفت: در این راستا توانستیم سلول‌های بنیادی را برای بلند کردن طول استخوان استفاده کنیم و سلول‌های مورد نیاز برای این امر را نیز در این بیمارستان کشت دادیم.
 
انجام 1000جراحی در یک روز
 
رئیس بیمارستان فارابی با تاکید بر اینکه هر سال 100 نفر به تعداد اعمال جراحی در یک روز اضافه خواهند شد، گفت: در سال آینده قرار است 700 نفر در یک روز تحت عمل جراحی قرار گیرند.وی از تاسیس بیمارستان جدید فارابی تا 4 سال آینده خبر داد و افزود: با تاسیس این بیمارستان طی 4 سال آینده هزار جراحی در روز خواهیم داشت.


تاريخ : جمعه 27 بهمن 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 


 

 

همواره تصور می‌شود فناوری زمینه‌ساز پیشرفت و توسعه كشورهاست و احتمال این‌كه فناوری‌های جدید از زیست‌فناوری تا هوش‌مصنوعی كه همه و همه با هدف ایجاد تحول در زندگی ما انسان‌ها قدم به محدوده حیات موجودات زنده گذاشته‌اند روزی بلای جانمان شود، بسیار دور از ذهن است. اما اگر قدری موشكافانه‌تر به این موضوع نگاه كنیم، به نظر می‌رسد باید منتظر وقوع یك سونامی بزرگ در زندگی باشیم كه علت اصلی آن وجود فناوری‌های جدید و به اصطلاح امروزی است.

این روزها شاهد تغییر و تحولاتی هستیم كه طبیعت هیچ‌گاه از پیش خود را برای استقبال از آنها آماده نكرده بود. در حقیقت طبیعت آمادگی لازم برای استقبال از این فناوری‌ها را نداشته است. پس طبیعی است كه دیر یا زود با تغییرات غیر قابل تصور در تاریخ زندگی بشر مواجه شویم.بسیاری از محققان بر این باورند كه علاج واقعه را قبل از وقوع باید كرد. اگر پیشرفت‌های به دست آمده در حوزه هوش مصنوعی را جدی بگیریم، می‌توانیم تا حد زیادی تبعات آن را به حداقل برسانیم. اگر هوش مصنوعی قدم فراتر از محدودیت‌های زیست‌شناسی گذارد، می‌تواند تهدیدی بر علیه آینده بشر باشد. با وجود این‌كه به نظر می‌رسد پیشرفت علم و فناوری در حوزه‌های مختلف از راه‌اندازی شبكه‌های جهانی تا دستیابی به اسراری از حیات كه نویدبخش امكان زندگی طولانی‌تر و مبارزه با پیری است، می‌تواند مزیت‌های بسیاری را برای ما به همراه داشته باشد، آن روی سكه تهدیدهایی است كه شتاب روزافزون فناوری را زیر سوال می‌برد.تصور كنید روزی رایانه‌ها جایگزین قابلیت‌ها و ظرفیت‌های انسانی شود، در این صورت فناوری تهدیدی بر علیه جامعه انسانی است؛ چراكه رایانه‌ها این توانایی را دارند كه خود را با دنیای پیرامونشان انطباق داده و با شرایط حاكم بر آن سازگار شوند. راز بقا و ماندگاری انسان‌ها، توانمندی آنها در كنترل محیط‌زیست است و اگر رایانه‌ها بتوانند كنترل محیط زیست را در دست گیرند، در این شرایط آنها برنده این میدان خواهند بود. بنابراین تردیدی نیست كه فناوری‌ها می‌توانند بالقوه تهدیدی برای زندگی انسان‌ها باشند. البته باید این موضوع را نیز مورد توجه قرار داد كه در طول تاریخ زندگی انسان‌ها تا به امروز، هیچ فناوری وجود نداشته است كه خطری برای بقای بشر باشد. هرچند كه همیشه احتیاط شرط عقل است.تاريخ : جمعه 27 بهمن 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 


 

سفر بوده‌اید و با گوشی هوشمند جدیدتان كه حدود چهار اینچ، اندازه نمایشگر آن است، كلی عكس و فیلم گرفته‌اید یا احتمالا چندتایی طرح و نقشه اولیه را یكی از همكاران برایتان فرستاده و الان روی حافظه گوشی ذخیره كرده‌اید، شاید هم چندتایی فایل موسیقی دارید و می‌خواهید با صدای بلند برای دوستانتان پخش كنید. حتما شما هم مثل خیلی از دارندگان گوشی‌های همراه در این گوشه رینگ، یعنی جایی كه آرزو می‌كردید كاشكی می‌شد صفحه نمایش گوشی تلفن را كشید تا بزرگ شود یا كیفیت پخش صدایش را بهتر كرد، گیر افتاده‌اید.

بله! بله! من هم می‌دانم در این‌گونه موارد داشتن یك تبلت می‌تواند چاره‌ساز باشد، اما فكرش را كه می‌كنم باید هر بار داده‌ها و تنظیمات و نرم‌افزارهایم را بین این دو دستگاه جابه‌جا كنم، پشتم می‌لرزد. اما حالا مهندسان شركت ایسوس با یك ایده خلاقانه این مشكل را برای همیشه حل كرده‌اند. از این به بعد شما می‌توانید یك تلفن همراه ظریف و قلمی داشته باشید با طول عمر باتری عالی و ظرفیت مناسب حافظه، اما هر جا لازم شد تلفن خود را به یك تبلت ده اینچی بزرگ با بلندگوهای باكیفیت و طول عمر باتری سه برابر تبدیل كنید. راستش را بخواهید برای این جادوگری قرن بیستمی احتیاجی به جادو جمبل هم نیست.پدفون 2 در حقیقت از دو دستگاه مجزا تشكیل شده است. یك گوشی خوش‌فرم با امكانات بی‌نظیری مانند صفحه نمایش 7/4 اینچی با وضوح تصویر 1280 در 720 پیكسل، دوربین تصویربرداری 13 مگاپیكسلی با توانایی تصویربرداری صد فریم در دقیقه كه این گوشی را به ابزاری مناسب برای عكاسی از حیات وحش و مسابقات ورزشی تبدیل خواهد كرد و در نهایت 50 گیگابایت فضای ذخیره‌سازی ابری مخصوص ایسوس كه جدا از 32 گیگابایت حافظه روی دستگاه تقدیم خریدار خواهد شد.دستگاه دوم كه این مجموعه را به بارباپاپاهای دنیای دیجیتال تبدیل می‌كند، یك صفحه نمایش ده اینچی با وضوح تصویر فوق‌العاده است كه دو بسته باتری اضافی و یك جفت بلندگوی استریوی عالی دارد. در پشت این تبلت جایی تعبیه شده كه شما می‌توانید گوشی تلفن خود را در آن قرار داده و در یك چشم به هم زدن، تلفن چهار اینچی را به تبلت ده اینچی تبدیل كنید.پردازشگر چهار هسته‌ای، حسگرها، تجهیزات محاسبه‌ای و خلاصه همه امكانات لازم برای روح بخشیدن به این مجموعه جادوگر در سینه گوشی تلفن جاسازی شده است. بنابراین شما در واقع اطلاعات و تنظیمات و اپلیكیشن‌ها را فقط روی گوشی خود خواهید داشت و از بخش دوم فقط به عنوان نمایشگر بزرگ، ذخیره باتری اضطراری و صدالبته سكوی پخش صدایی واضح و شفاف استفاده خواهید كرد؛صدایی كه صد البته نمی‌توان از خود گوشی انتظار داشت با آن كیفیت و قدرت قادر به پخش باشد.تاريخ : جمعه 27 بهمن 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 


 

پنج سال پیش تلفن های همراه در صف اول فناوری قرار داشتند، تا سال 2010 تبلت ها وارد این عرصه شدند و اكنون سرمایه گذاری های گسترده‌ برای اتومبیل ها صورت می‌گیرد تا آنها طلایه داران عرصه فناوری و ارتباط های اینترنتی باشند.استفاده از تلفن های همراه هنگام رانندگی در بسیاری از كشورها ممنوع است. سازندگان اتومبیل امیدوارند تا 10 سال آینده فناوری كه معمولا در تلفن های همراه وجود دارد بتواند نحوه استفاده ما از اتومبیل های خود را تغییر دهد.

به این معنا كه فرهنگ استفاده از برنامه اجرایی تلفن های هوشمند وارد داشبوردها می شود و این برنامه می تواند از برنامه ای كه جای پارك یا رستوران پیدا كند تا برنامه ای كه مسیرها را روی یك صفحه عریض نمایش می دهد، متنوع باشد. تمام این موارد به اتصال اتومبیل به اینترنت بستگی دارد تا این امكان فراهم شود كه كاربر اتومبیل بدون جستجوهای بیش از حد و یا فشار دادن دكمه جستجو بسیاری از كارها را با اتكا به فرمان صوتی انجام دهد.براساس اظهارات شركت اینتل، پس از تلفن ها، تبلت ها، اتومبیل های متصل به اینترنت سومین دستگاه های فناورانه ای هستند كه با سرعت درحال رشد و پیشرفت هستند.«جك برگكویست» از شركت اطلاعات و آمار «HIS» اظهار داشت كه با این امكانات موج فروش بیشتر می شود. بیش از 50 درصد مصرف كنندگان از وجود دستگاه های دارای قابلیت اتصال اینترنت استقبال می كنند.

برنامه های اجرایی كاربردی در اتومبیل

در حال حاضر این فناوری ها در استفاده از رسانه های اجتماعی، ادغام رادیو اینترنتی و یا راه های هوشمندانه برای استفاده از فرمان صوتی متمركز است اما استفاده از اینترنت می تواند كارهای ساده و عملی بسیاری را میسر كند.برای مثال ارائه برنامه های اجرایی كه قیمت پمپ بنزین های محلی را نشان می دهد، برنامه یافتن جای خالی پارك در شهرهای بزرگ با استفاده از حسگرهای الكترونیك و یا تحقیق دید هوایی می تواند برای كاربر درحال راننده موثر باشد، اما شاید هیجان انگیزترین قسمت یافتن چیزهایی باشد كه كاربر هرگز تصور نمی كند بتواند آنها را پیدا كند.بی تردید این تجارت ارزان قیمت نخواهد بود اما فروش آن می تواند میلیاردها دلار سرمایه ای كه تاكنون در آن صرف شده را بازگرداند.تا سال 2020، 600 میلیون دلار یا 20 درصد از ارزش دستگاه های جدید دارای اینترنت می توانند در زندگی اینترنتی سهمی برعهده گیرند.شركت اینتل به تنهایی 100 میلیون دلار ظرف پنج سال آینده در شركت هایی كه می توانند تولید این خودروها را تسریع كنند، سرمایه گذاری خواهد كرد.براساس اظهارات برگكویست، تا پایان سال 2014 برای برخی از نام های بزرگ هر اتومبیلی كه به فروش می رسانند به نوعی از این قابلیت برخوردار است.وی افزود: اگر علاقمند به هزینه طراحی یك اتومبیل جدید با طراحی كامل دارید باید بدانید كه برخی كشورها یك سوم از بودجه خود را به سخت افزارهای داخلی اتومبیل و فناوری این سیستم اختصاص داده اند.

اینترنت؛ عامل حواس پرتی راننده

تا زمانی كه خودروهای بدون راننده به طور گسترده مورد استفاده قرار بگیرند باید رانندگی توجه كامل راننده را به خود اختصاص دهد، از این رو بسیاری از منتقدان نسبت به استفاده از اینترنت در داخل اتومبیل ابراز نگرانی كرده اند.

براساس اعلام شورای ایمنی در آمریكا، حدود یك چهارم از تمام تصادف ها در این كشور به واسطه استفاده از تلفن همراه صورت گرفته است. سازندگان این اتومبیل ها قصد دارند با تعبیه یك حسگر اجباری كه در زمان حادثه با مراكز خدمات اضطراری تماس می گیرد، به نگرانی های امنیتی پاسخ دهند.این حسگر با عنوان «eCall» یا تماس الكترونیكی تا سال 2015 در تمام اتومبیل هایی كه ساخته می شوند قرار خواهد گرفت.

نگرانی اتومبیل های اینترنتی از هك شدن

فقط مسئله امنیت در جاده ها نیست كه توسعه دهندگان را نگران كرده است، بلكه مسئله هك كردن اتومبیل یك موضوع بزرگ و مهم است. اگر در اتومبیل یك سیستم اطلاعات وجود داشته باشد، از نظر تكنیكی هك امكان پذیر است.این هك می تواند شامل بازكردن قفل اتومبیل و استارت موتور بدون وجود كلید یا حتی لمس اتومبیل باشد.این اقدامات می تواند به واسطه پیام های وایرلس بین اتومبیل و شبكه صورت بگیرد. براساس اظهارات جان لیچ از KPMG، از نظر تكنیكی، هك امكان پذیر است اما شركت های خودروسازی از این خطر مطلع هستند و خود را برای رویارویی با آن آماده كرده اند. این خودروها با سیستم های امنیتی مناسبی به منظور جلوگیری از هك ساخته می شوند.تاكنون یك شركت كه با BMW همكاری می كند از سیستم های مبتنی بر اندروید رونمایی كرده است اما پیش بینی می شود كه توسعه دهندگان در جستجوی راه هایی برای متحول كردن این فناوری در صنعت خودروسازی هستند.

 تاريخ : جمعه 27 بهمن 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

 

از آغاز سال 2013، شایعات و خبرهای مختلفی درباره آیفون های جدید شنیده ایم. آیفون 5S که تا حدودی یک محصول قابل پیش بینی است. به نظر می رسد همزمان با معرفی آن، از آیفون ارزان با بدنه پلاستیکی نیز رونمایی شود. ولی آیفون 4.8 اینچی در این میان چه می گوید؟ خب، به نظر می رسد در تحلیل های جدید سرانجام از این معما هم رفع ابهام شده باشد. 

چنین به نظر می رسد که:


  «آیفون 4.8 اینچی در اصل همان آیفون 6 (نسل هشتم آیفون) است که اپل قصد دارد آن را همراه با نسخه جدید iOS در سال 2014 عرضه کند. iOS جدید برای سازگاری با هسته های پردازشی چیپ 4 هسته ای A7 با تغییر معماری روبرو خواهد شد و با حذف دکمه Home تبدیل به یک سیستم عامل full Gesture می شود.»

اجازه دهید اشاره کنیم که این موارد قطعی نیستند، بلکه تحلیل های جدید تحلیلگر برجسته آقای پیتر میسِک هستند که کارش تحلیل عملکرد اپل برای سرمایه گذاران است. آقای میسک که تحلیل های پیشین او را هم به اطلاع شما رسانده بودیم به نوعی متخصص آیفون به حساب می آید. 

  نمایشگر +Retina با فناوری IGZO. او در جدیدترین تحلیل خود چنین می نویسد: 

«ما معتقدیم که عرضه آیفون 6 از اول برای تابستان 2014 برنامه ریزی شده بود ولی اپل سعی داشت برای جبران کاهش سهم خود در بازار آن را جلو بیندازد. نزدیکترین زمانی که اپل می توانست آیفون 4.8 اینچی را عرضه کند پاییز امسال بود؛ با این حال آخرین بررسی ما نشان می دهد که تأمین کنندگان اپل در تغییر مقیاس تولید نمایشگر از 4 به 4.8 اینچ با مشکل مواجه شده اند.» او به طور مشخص اشاره می کند که تولید صفحات لمسی برخوردار از تکنولوژی in-cell در اندازه 4.8 اینچ، با آمار خرابی نا امید کننده ای روبرو شده و از معیارهای فنی اپل جا مانده. در نتیجه اپل احتمالاً قادر نخواهد بود محصول را به پاییز امسال برساند. پیتر میسک می نویسد: «معتقدیم دفاع تیم کوک از نمایشگر 4 اینچی برای جلوگیری از سقوط فروش آیفون در فصل منتهی به عرضه مدل 4.8 اینچی بوده.» میسک می گوید یکی از مشکلات اپل در ساخت نمایشگر لمسی 4.8 اینچی، تکنولوژی in-cell است که می تواند اپل را به مهاجرت به تکنولوژی on-cell یا IGZO یا حتی OLED وادار کند که مورد آخر با توجه به حرف های دیروز تیم کوک بعید به نظر می رسد و حتی استخدام یک متخصص OLED نیز آن را قابل باور نمی کند زیرا اپل سابقه استخدام متخصصین و استفاده از آنها در حوزه های دیگر را دارد.   پردازنده 4 هسته ای با طرح نگاری 20 نانومتری. میسک معتقد است که نرخ خرابی بالا در تولید انبوه صفحات لمسی 4.8 اینچی تنها عامل تعویق نخواهد بود بلکه اپل می خواهد با مهاجرت یک باره از فرآیند ساخت 32 نانومتری به 20 نانومتری برای پردازنده آیفون 6، تعداد هسته های پردازشی را افزایش دهد و در این بین به کلی فرآیند ساخت 28 نانومتری را نادیده بگیرد: «از آنجایی که TSMC سال 2014 را برای راه اندازی خط تولید 20 نانومتری در نظر گرفته ما تصور می کنیم مسائلی مثل دو برابر سازی چگالی در طرح نگاری نوری مدارهای سیلیکونی، مهاجرت به فرآیند 28 نانومتری را با پیچیدگی و افزایش محسوس نرخ خرابی روبرو می کند.» او همچنین اضافه می کند: «به اعتقاد ما اپل قصد دارد به باز-طراحی معماری iOS بپردازد تا امکان استفاده از هسته های پردازشی بیشتر و رقابت نزدیک با سامسونگ را فراهم آورد. در ضمن معتقدیم که نحوه تعامل iOS با iCloud و کنترل های ژستی (gestures controls) نیز در شرف تغییرات بزرگی است.» این طور که به نظر می رسد، نقشه ثانوی اپل برای کسب سهم بیشتر یا حفظ سهم فعلی خود در بازار تلفن های هوشمند، عرضه آیفون ارزان در کنار آیفون 5S در سال 2013 است تا پس از آن و در سال 2014، تغییرات بزرگی را در این محصول مهم خود به وجود آورد. باید دید این استراتژی در بازار بی رحم امروز جواب خواهد داد یا خیر. به نظر می رسد حالا که اپل فهمیده حتی نگه داشتن آیپد مینی 7.9 اینچی هم با یک دست امکان پذیر است، دیگر با آیفون 4.8 اینچی مشکلی ندارد ولی در عین حال موضوع فقط نگه داشتن تلفن نیست بلکه معتقد هستیم اپل سیستم عامل را طوری باز طراحی خواهد کرد تا کار یک دستی با این آیفون بزرگتر به راحتی کار با آیفون 4 اینچی باشد. نظر شما در این باره چیست؟ تاريخ : جمعه 27 بهمن 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |