اگر چه جهانی كه ما در آن زندگی می كنیم آكنده از رازهای شگفت انگیز است، اما همه این رازها دیگر سر به مهر نیستند. چرا كه بشر با كنكاش و جستجو به حقیقت بسیاری از آنان پی برده است.

 

در این مجموعه پنج قسمتی ما سعی خواهیم كرد ۱۲۵ مورد از واقعیت‌های مربوط به سیارات، ستارگان، فضا و فضانوردی را به شكلی مصور و مستند برای شما ارائه كنیم.در بخش اول  و دوم این مجموعه ۵۰ مورد از این حقایق شگفت انگیز را بر شمردیم. حال نوبت به لیست ۲۵ تایی سوم است.

 

 

 
 
۵۱- علت وجود میدان مغناطیسی در مجاورت سیاره‌ها، هسته آهنی مذاب این سیارات است كه با گردش سیاره، این هسته نیز می چرخد و جریان مغناطیسی ایجاد می كند. 
 

۵۲- اتمسفر زمین تنها اتمسفر شناخته‌شده‌ای است كه انسان در آن قادر به تنفس است.

 

۵۳- اتمسفر زمین از گازهایی تشكیل شده است كه از دهانه آتشفشان‌ها خارج شده‌اند. بنابراین آتشفشان‌ها به یك معنی، یكی از بازیگران اصلی وجود حیات در سطح زمین هستند.

 

۵۴- سطح سیاره مشتری به گونه‌ای نیست كه فضا‌پیما در آن فرود بیاید. علت این مسئله در آن است كه قسمت عمده این سیاره از گاز هلیوم و هیدروژن تشكیل شده است. گرانش عظیم سیاره سبب مایع شدن هیدروژن می شود.

 

۵۵- زمان لازم برای گردش مشتری به دور خود نزدیك به ۱۰ ساعت است. این بدان معنی است كه مشتری با سرعت ۵۰ هزار كیلومتر در ساعت در حال گردش به دور خود است.

 

۵۶- اولین كاوشگر فضایی موفق به نام مارینر 2 در سال ۱۹۶۲ از مجاورت اورانوس عبور كرد.

 

۵۷- وویجر ۲ تا‌كنون بیش از ۶ میلیارد كیلومتر را پیموده است و پس از عبور از مجاورت نپتوندر سال ۱۹۸۹ در حال خروج از منظومه شمسی است. وویجر 2 ارسال داده به سطح زمین را تا سال ۲۰۲۰ ادامه خواهد داد.

وویجر ۲، كاوشگری كه در حال خروج از منظومه شمسی است

 

۵۸- برای كاهش سوخت لازم در ماموریت‌های كاوش فضایی، كاوشگرها از گرانش سیاراتی كه در حال عبور از مجاورت آن‌ها هستند، به شكل منجنیق استفاده می كنند.

 

۵۹- قانون هابل نشان می دهد جهان در حال انبساط است و به احتمال زیاد در گذشته باید بسیار كوچك‌تر بوده باشد. این قانون ایده اولیه نظریه مه‌بانگ (یا همان بیگ‌بنگ) بوده است.

 

۶۰- نظریه غالب برای توجیه انقراض دسته جمعی دیناسورها، برخورد شهاب‌سنگ با سطح زمین و در نتیجه كاهش دمای سیاره به میزان قابل توجه است.

 

۶۱- ستاره‌شناسان در ابتدا گمان می كردند پالس‌های منظمی كه از فضاهای دوردست می آید، سیگنال‌هایی از بیگانگان فضایی است. به همین دلیل به شوخی به تپ‌اخترها ، مردان سبز كوچولو (فضایی) می گفتند.

 

۶۲- تپ‌اخترها احتمالا در نتیجه انفجار ابرنواختر به وجود آمده‌اند. به همین دلیل اكثر آنان در صفحه تخت كهكشان راه شیری قرار دارند، جایی كه ابرنواختر پدید می آید.

تصویری از یك ابرنواختر، انفجار عظیم ستارگان

 

۶۳- تا به حال سه قمر كشف شده كه خود دارای قمر هستند؛ تیتان كه ماه زحل است، آیو كه ماه مشتری است و تریتون كه ماه نپتون است.

تصویری از تریتون، قمر نپتون

 

۶۴- بزرگترین قمر شناخته شده در منظومه شمسی، گانیمد قمر سیاره مشتری است.

تصویر گانیمد، قمری كه ۸ درصد از عطارد بزرگتر است

 

۶۵- زحل جامد نیست و تقریبن از گاز و هیدروژن مایع تشكیل شده است. تنها در هسته كوچك این سیاره ممكن است سنگ و یا مواد جامد یافت شود.

 

۶۶- بادهایی ده‌ها برابر قوی تر از طوفان‌های زمینی در مدار استوایی زحل در حال وزیدن هستند كه سرعت آن‌ها به بیش از ۱۱۰۰ كیلومتر بر ساعت می رسد. نكته جالب این است كه بادها حتی برای یك ثانیه هم توقف نمی كنند.

سیاره زحل، ششم سیاره از لحاظ فاصله از خورشید

 

۶۷- اولین ایستگاه فضایی به نام سالیوت كه در آوریل ۱۹۷۱ آغاز به كار كرد، متعلق به اتحاد جماهیر شوروی بود. مدار پایین این ایستگاه فضایی به این معنی بود كه این ایستگاه تنها می توانست پنج ماه در مدار باقی بماند.

 

۶۸- در آوریل سال ۲۰۰۱، دنیس تیتو عنوان اولین توریست فضایی را به خود اختصاص داد. او بافضاپیمای سایوز روسی به ایستگاه فضایی بین‌المللی سفر كرد.

مهندس آمریكایی، دنیس تیتو، پس از بازگشت از فضا

 

۶۹- نظریه نسبیت عام انیشتن نشان می دهد گرانش نه تنها سبب كشش ماده می شود، بلكه فضا و حتی زمان نیز تحت تاثیر گرانش خم شده و دچار انحنا می شوند.

 

۷۰- از آنجایی كه ستاره دنب ۲۶۰۰ سال نوری با زمین فاصله دارد، نوری كه ما می بینیم قبل از دوره هخامنشیان از آن ستاره ساطع شده است.

 

۷۱- با تلسكوپ‌های قوی، ستاره‌شناسان قادرند كهكشان‌هایی تا ۲ میلیارد سال نوری دورتر از زمین را رصد كنند. این بدان معنی است كه نور این ستارگان همزمان با پیدایش اولین گونه‌های باكتری از آن ستارگان به سمت زمین حركت نموده است.

 

۷۲- ناهید كند‌ترین سیاره در گردش به دور خود در منظومه شمسی است. یك شبانه‌روز ناهیدی در حدود ۲۴۳ شبانه‌روزی زمینی به طول می انجامد.

 

۷۳- ستارگان نوترونی سریعترین اجسام در حال چرخش به دور خود هستند که تا کنون در عالم هستی شناخته شده اند. برخی از این ستارگان در هر یك ثانیه بیش از ۵۰۰ بار به دور خود می گردند.

 

۷۴- هر فصل در اورانوس در حدود ۲۱ سال به طول می انجامد. در تابستان آن در طول یك فصل ۲۱ ساله، خورشید غروب نمی كند و در زمستان آن نیز، ۲۱ سال تاریكی است و خورشید طلوع نمی كند.

 

۷۵- میراندا ، ماه اورانوس، عجیب‌ترین ماه شناخته شده است. به نظر می رسد كه این ماه در زمان‌های گذشته منفجر شده و سپس تكه‌های آن مجددا با یكدیگر تركیب شده‌اند.

میراندا، ماه شق‌القمر كرده اورانوس

 

آیا شما می توانید این لیست را افزایش دهید و حقایقی را كه می دانید با ما و سایر علاقمندان در میان بگذارید؟

 

(چنانكه دیدید بسیاری از اصطلاحات تخصصی به صفحات ویكیپدیای فارسی ارجاع داده شده است تا همه علاقمندان بتوانند ضمن مراجعه، اطلاعات خود را افزایش دهند. لذا از تمامی اشخاصی كه در تهیه این صفحات زحمت كشیدند، صمیمانه قدردانی ‌می شود)تاريخ : جمعه 28 تير 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

شاید شما هم برای سر و سامان دادن به محیط -یا میز- کار خودتان به مشکل برخورده یا ایده کم آورده باشید. چطور است در ادامه مطلب با نارنجی همراه شوید تا به معرفی چند گجت جالب برای محیط کار بپردازیم. شاید یکی از آنها را پسندیدید یا از آنها ایده هایی برای تغییر گرفتید.

 

وقتی یک آیپد دارید٬ چرا نمایشگر دومی برای کارهای فرعی بخرید؟ با استفاده از هوور بار می توانید تبلت خود را به سطوح مختلفی از جمله پایه مانیتور٬ لبه میز٬ کابینت یا سایر جاها وصل کنید و با بازوی قابل تنظیم آن٬ آیپد را در وضعیت مناسب قرار دهید. البته این کار۸۰ دلار هزینه بر می دارد.
 
۲. Cordies برای سیم های برق

کابل هایی که برای اتصال وسایل مختلف به کامپیوتر یا شارژ استفاده می کنید همیشه پخش و پلا هستند؟ می توانید از گجتی مثل این استفاده کنید که خیلی راحت آنها را به خط می کند. کوردایز با طراحی مینیمالش تنها ۱۰ دلار قیمت دارد و مانع لغزیدن کابل ها به پشت میز می شود.
 

برای این یکی نفس تان را حبس کنید. میز بلو لانژ یک میز کار دو سطحی است که می توانید از طریق شکافی که روی آن تعبیه شده٬ کابل ها و سیم ها را در قسمت زیرین مخفی کنید و البته دسترسی به آنها نیز با جلو آوردن بخش کشویی میسر است.  اما قیمت این میز زیبا و خوش ساخت٬ ۶۰۰ دلار است. حالا نفس تان را بیرون دهید.
 

پایه های مورد استفاده برای لپ تاپ ها را می توان از بهترین و مفیدترین گجت ها برای بهبود وضعیت نشستن تلقی کرد٬ ولی اغلب برداشتن لپ تاپ از روی آنها به خاطر اتصال های موجود٬‌ سخت است. ام استند اما برای خودش دنیای دیگری دارد و می توانید آن را به راحتی به طرفین بچرخانید٬ بنابراین برای نشان دادن طرحی به همکارتان در میز کناری٬ مشکل نخواهید داشت. البته بعد از پرداخت ۶۰ دلار .
 

شما احتمالا رییس ستاد مشترک ارتش هیچ کشوری نیستید٬ ولی شاید معامله گر بازار سهام باشید. بنابراین داشتن چند مانیتور اصلا چیز عجیبی نیست. با ۲۲۹ دلار می توانید این پایه ۳ تایی با کیفیت را بخرید و نمایشگرها را به صورت پانوراما جلوی خودتان بچینید.
 

شاید برای خانه نیای به این بازوی نگه دارنده نداشته باشید ولی برای محیط کار که تعداد زیادی مشتری مراجعه می کنند و لازم است روی مانیتور مواردی نشان شان داده شود٬ یکی از اینها -آن هم با کیفیت و با دوامش- لازم است. البته ام ۲ می تواند کاربردهای خانگی هم داشته باشد. به هر حال قیمت این گجت ۳۱۰ دلار است.
 

از بین این ۱۰ گجت٬ باندی محبوب ترین است. از آن افرادی هستید که می خواهند تلفن شان همیشه جلوی چشم شان باشد؟ این رفیق کوچولو می تواند از گوشه نمایشگر٬ داشبورد خودرو٬ تردمیل یا جاهای دیگر آویزان شود و تلفن شما را در آغوش بگیرد. حتی می توانید آن را از کمربند٬ یا دو شاخه برق شارژر خود تلفن هم آویزان کنید. کلی کار دیگر هم از آن ساخته است٬ مثل باز نگه داشتن لای برگه های کتاب٬ و جلوگیری از بسته شدن درب اتاق. برای اطلاع از کاربردهای زیادش به سایت آن سری بزنید. قیمتش هم ۱۵ دلار است.  
 

یک جعبه خوش ساخت که در داخل آن محلی برای جمع کردن طول اضافه سیم های برق هست و ظاهر آراسته ای به اتاق شما می دهد. قیمتش هم ۲۵ دلار است.
 

 

مشابه هوور بار٬ این نیز یک بازوی نگه دارنده تبلت است ولی نه محدود به آیپد. می توانید انواع گجت ها نظیر تبلت های مختلف یا پخش کننده های ویدیویی را با آن در وضعیت دلخواه تنظیم کنید. قیمتش هم ۵۰ دلار است.

 

از اینکه برای تایپ کردن٬ مدام بین کیبورد فیزیکی و کیبورد لمسی سرگردان شوید٬ خسته شده اید؟ با این کیبورد ۱۰۰ دلاری می توانید آیفون تان را جلوی چشم بگذارید و به سادگی فشردن یک دکمه٬ محیط تایپ خود را تغییر دهید.
 
شاید اینها گجت هایی نباشند که بتوانید یا بخواهید بخرید. ولی ایده هایی هستند که ذهن شما را به کار می اندازند. کدام را بیشتر دوست داشتید؟


تاريخ : جمعه 28 تير 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
209-6.JPG

محققان انگلیسی اسکالپل هوشمندی توسعه داده‌اند که از قابلیت بو کشیدن تومورهای سرطانی برخوردار بوده و می‌تواند انقلابی در اعمال جراحی تشخیصی سرطان بوجود آورد. در حال حاضر جراحان برای برداشتن بافت سرطانی از اسکن های تهیه شده قبل از جراحی استفاده می‌کنند؛ همچنین روش نمونه برداری در حین عمل برای تعیین بافت سالم از سرطانی صورت می‌گیرد، اما تمام این روش‌ها زمان‌بر و نسبتا پر هزینه هستند که نتایج کاملا دقیقی را نیز ارائه نمی‌کنند.سالانه 300 هزار مورد ابتلا به سرطان در انگلیس تشخیص داده می‌شود که منجر به انجام اعمال جراحی شده، اما بهترین جراحان نیز نمی توانند نسبت به برداشتن کامل تومور سرطانی اطمینان داشته باشند و در این شرایط بیمار به عمل های تکمیلی بعدی نیاز خواهد داشت.اسکالپل (scalpel) وسیله‌ای بسیار تیز و برنده است که جراحان برای ایجاد برش بر روی بافت‌های بدن از آن استفاده می‌کنند.اسکالپل هوشمند iKnife قادر به تمایز قائل شدن بین بافت‌های سالم از تومورهای سرطانی است که می‌تواند عمل‌های جراحی برای برداشتن توده‌های سرطانی را با تحول چشمگیری مواجه سازد.دکتر «زولتان تاکاتس» از پزشکان کالج سلطنتی لندن و مخترع اسکالپل هوشمند تأکید می‌کند: با استفاده از iKnife بیماران تحت آزمایشات نمونه‌برداری کمتری قرار گرفته و شانس بیشتری برای نجات خواهند داشت؛ امکان تشخیص لحظه‌ای نوع یک بافت مشکوک و آگاهی از سرطانی بودن آن، کمک شایانی به روند معالجه و بهبود بیماران می‌کند.این چاقوی جراحی ترکیبی از دو ابزار است که به جراح برای برش دادن و نفوذ بداخل بافت کمک می‌کند؛ قطعه اول یک اسکالپل الکتریکی است که برای برش دادن بافت مورد استفاده قرار می‌گیرد و در هنگام برش، دودی تولید می‌کند که می‌تواند برای تشخیص سرطانی بودن بافت مورد استفاده قرار بگیرد.به گفته دکتر «تاکاتس»، این دود ارزشمند حاوی اطلاعات مهمی در خصوص گوشت سوخته شده است.در قطعه دوم از یک لوله برای جمع‌آوری دود و هدایت آن به طیف سنج جرمی استفاده شده است؛ با تجزیه و تحلیل این دود و مقایسه ساختار شیمیایی آن با ساختار تومورهای سرطانی شناخته شده، جراح براحتی می تواند سرطانی بودن بافت را تشخیص دهد.این اسکالپل نتیجه لحظه‌ای در اختیار جراح قرار می‌دهد که از صحت و دقت کم نظیری برخلاف روش های متداول برخوردار است؛ همین عامل باعث کاهش پتانسیل میزان عود تومور و نجات تعداد بیشتری از مبتلایان به سرطان خواهد شد.نتایج در کمتر از یک ثانیه بر روی صفحه نمایشگر متصل به اسکالپل هوشمند iKnife نمایش داده می‌شود.عملکرد این چاقوی هوشمند در هنگام عمل جراحی بر روی 91 بیمار مبتلا به سرطان مورد آزمایش قرار گرفت که حاکی از توانایی 100 درصدی در تشخیص تومورهای سرطان است؛ نتایج این تحقیق در مجله Science Translational Medicine منتشر شده است.در حال حاضر از اسکالپل هوشمند iKnife در سه بیمارستان شهر لندن به عنوان بخشی از یک مطالعه گسترده استفاده می‌شود و در صورت موفقیت آمیز بودن عملکرد آن، تا سه سال آینده در اختیار جراحان قرار خواهد گرفت.

 

بررسی بافت های سرطانی با کمک اسکالپل هوشمند iKnife

 تاريخ : جمعه 28 تير 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
13-608.jpg

دانشمندان بر این باورند که بیشینه خورشیدی سال 2013، ضعیف‌ترین بیشینه طی 100 سال اخیر بوده و بیشینه بعدی حتی ممکن است آرام‌تر باشد. با این که خورشید هم‌اکنون در قله چرخه 11 ساله‌اش قرار دارد، این ستاره در مجموع نسبتا آرام بوده است.طی یک بیشینه خورشیدی، تعداد لکه‌های خورشیدی افزایش می‌یابد و تصور می‌شود این مناطق موقتا تاریک بر روی سطح خورشید در نتیجه فعال و انفعالات بین پلاسمای خورشید و میان مغناطیسی‌اش به وجود می‌آیند.لکه‌های خوشیدی منبع جرقه‌های خورشیدی و انفجارهایی هستند که می‌توانند ذرات باردار را به سمت زمین گسیل دارند.این امر ممکن است به ماهواره‌ها آسیب برساند و موجب تولید شفق‌های خیره‌کننده بر فراز زمین شود.هر 11 سال یک بار، خورشید از خلال چرخه‌ای عبور می‌کند که توسط تعداد رو به افزایش یا در حال کاهش لکه‌های خورشیدی تعریف می‌شود.«چرخه خورشیدی 24» از سال 2011 فعال بوده و انتظار می‌رود قله آن در سال 2013 باشد، اما تعداد لکه‌های خورشیدی مشاهده‌ شده در سال جاری در مقایسه با بیشینه‌های چندین چرخه گذشته، کمتر بوده است.گیولیانا دو توما، دانشمند رصدخانه High Altitude در کلورادو، معتقد است لکه‌های خوشیدی که در طول یک بیشینه آرام ظاهر می‌شوند، دارای همان شفافیت لکه‌های خورشیدی در طول یک قله آشفته هستند.بیشینه آرام به دانشمندان امکان آزمودن دانش‌ خود را در خصوص چگونگی عملکرد خورشید و دقیق‌کردن پیش‌بینی‌هایشان از شدت چرخه‌های خورشیدی آینده می‌دهد.جریان‌های نصف‌النهاری یا شمال-جنوب، عناصر مغناطیسی را از لکه‌های خورشیدی به قطب‌های خورشیدی حمل می‌کنند و میدان‌های مغناطیسی قطبی تشکیل می‌دهند تا این که سرانجام به زمان بیشینه خورشیدی می‌ر‌سند.دانشمندان دریافته‌اند که شدت میدان‌های خورشیدی با آغاز یک چرخه جدید بر شدت چرخه اثر می‌گذارد؛ به طور مثال، میدان‌های خورشیدی ضعیف مشاهده‌ شده در سال 2008 منجر به چرخه ضعیف کنونی شد، در حالی که میدان‌های قطبی قوی در سال 1986 «چرخه قوی 22» را تشکیل دادند.میدان‌های قطبی در بیشینه سال جاری به آرامی در حال معکوس‌شدن هستند؛ این بدین معناست که آن‌ها در طول «چرخه 24» قوی نمی‌شوند. این موضوع حتی مرحله یک بیشینه کوچک‌تر را در طول «چرخه 25» پایه ‌ریزی می‌کند.گفته می‌شود، چرخه‌های خورشیدی ضعیفی در اوایل قرن 19 و 20 وجود داشته‌اند.تاريخ : جمعه 28 تير 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
14-626.jpg

دو دانشجوی دکترای دانشگاه لستر موفق به ساخت فناوری جدیدی شده‌اند که می‌تواند همه چیز را به یک رایانه تبلت تبدیل کند. این سیستم معروف به «دستاورد بزرگ بعدی در فناوری خانگی» به مردم اجازه می‌دهد تا اجسام روزمره مانند یک پاکت نامه یا یخچال را با استفاده از یک پروژکتور، دوربین عمقی و یک رایانه شخصی به تبلت تبدیل کنند.شرکت گوگل به قدری تحت تاثیر فناوری جان هاردی و کارل الیس 25 ساله قرار گرفت که اخیرا آنها را به مقر خود در کالیفرنیا برای یک نمایش دعوت کرده است.نرم‌افزار Ubi Displays از یک پروژکتور، دوربین عمقی و رایانه شخصی برای ساخت نمایشگرهای لمسی چندمنظوره تعاملی در هر جا و روی هر چیز استفاده می‌کند.این فناوری از یک وب‌کم فناوری پیشرفته استفاده کرده تصویری از یک آی‌پد، ساعت زنگی یا هرگونه دستگاه انتخابی را بر روی جسم می‌اندازد.این دوربین همچنین می‌تواند پیکسل‌ها را به رنگ‌های قرمز، سبز و آبی در کنار عمق دیده و جزئیات هر حرکت را به یارانه کاربر ارسال کند.رایانه سپس از نرم‌افزار خود برای بررسی محل انگشت کاربر و فعالیت‌های آن در تصویر منتشر شده به منظور اجرای وظیقه مطلوب کاربر استفاده می‌کند.با این حساب، کاربر می‌تواند تختخواب خود را به یک اداره فناوری پیشرفته تعاملی تبدیل کرده و کار روزانه را بدون بلند شدن انجام دهد.این دانشجویان قصد دارند کار خود را تجاری‌سازی کرده و توسط دانشگاه لستر پشتیبانی می‌شوند.این محققان که شرکت خود با عنوان اختراعات هاردی و الیس را برپا کرده‌اند، نسخه بتای جعبه ابزارشان را بطور آنلاین در دسترس قرار داده‌اند.

 

تبدیل همه چیز به نمایشگر تبلت با دستاور بعدی در فناوری خانگی

 تاريخ : جمعه 28 تير 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

نام این شرکت در ابتدا مور- نویس الکترونیک بود اما بعدها به اینتل تغییرنام یافت.اولین محصول این شرکت یک تراشه بود که در سال 1971 با نام "اینتل4004" به عنوان اولین سری میکروچیپ های جهان وارد بازار شد.این تراشه دارای 2300 قطعه بود که در یک ثانیه چندهزار عملیات انجام می داد.اما امروزه اینتل چیپ ها از بیش از یک میلیارد ترانزیستور تشکیل شده چندمیلیون برابر محصول اولیه این شرکت قدرت محاسبه دارند.ریز تراشه های کنونی اینتل کم مصرف تر از گذشته هستند کوچک تر شده اند اما قابلیت بالاتری دارند.به گفته مقامات این شرکت بزرگ در عرصه IT هر دوسال یکبار قدرت محاسبه و پیچیدگی پردازشگرهای اینتل دوبرابر می شود بدان معنا که تا سال 2020 سریعتر از همیشه خواهند بود.گفتنی است درحال حاضر بیش از 80درصد کامپیوترهای جهان از پردازشگرهای اینتل استفاده می کنند.

موسسان اینتلپل اوتلینی مدیر عامل کنونی اینتل


 
 


تاريخ : جمعه 28 تير 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

همان‌طور که اگر یک لیوان چای داغ را داخل یخچال بگذارید، فورا سرد نخواهد شد؛ در صورتی‌که روزی خورشید خیلی ساده خاموش شود (اتفاقی که البته از نظر فیزیکی غیرممکن است)، زمین نیز برای چند میلیون سال (حداقل در مقایسه با فضای پیرامون خود) گرم باقی خواهد ماند. اما ما که ساکنان سطح زمین هستیم، این سرما را بسیار زودتر از چنین زمانی حس خواهیم کرد.

تنها طی یک هفته دمای سطح زمین به زیر صفر درجه سلسیوس افت خواهد کرد و ظرف مدت یک سال، دمای سطحی زمین به 100- درجه سلسیوس خواهد رسید. لایه‌های سطحی اقیانوس‌ها یخ خواهد زد، اما در کنایه‌ای ظریف؛ همین یخ سطحی همانند عایقی برای آب‌های عمیق عمل می‌کند و برای مدت صدها هزار سال مانع از یخ بستن کل اقیانوس می‌شود. میلیون‌ها سال پس از آن، سیاره ما به وضعیتی پایدار با دمای 240- سلسیوس خواهد رسید. به گفته دیوید استیونسن، استاد علوم سیاره‌ای موسسه فناوری کالیفرنیا (کلتک)، در این دما تابش حرارتی هسته زمین با حرارتی که توسط زمین به درون فضا تابانده می‌شود برابر می‌شود.

اگرچه برخی از میکروارگانیزم‌هایی که در پوسته زمین زندگی می‌کنند به حیات خود ادامه خواهند داد، اما بخش اعظم حیات تنها چند صباحی پس از خاموشی خورشید زنده خواهند ماند. فوتوسنتز بی‌درنگ متوقف خواهد شد، و اغلب گیاهان تنها ظرف چند هفته خواهند مرد. با این وجود، درختان بزرگ‌تر به لطف متابولیسم کند و ذخیره شکر قابل توجه‌شان، می‌توانند تا چند دهه به حیات خود ادامه دهند. اگرچه با از بین رفتن قاعده هرم غذایی، اکثر حیوانات به سرعت از بین خواهند رفت؛ اما لاشه‌خواران حداقل تا زمانی که سرما آنها را از پای در نیاورده است، می‌توانند با تغذیه از بقایای مردگان به زندگی خود ادامه دهند.

انسان‌ها می‌توانند با زندگی درون زیردریایی‌ها در عمیق‌ترین و گرم‌ترین بخش‌های اقیانوس به حیات خود ادامه دهند؛ اما گزینه جذاب‌تر می‌تواند اقامت در سکونت‌گاه‌هایی باشد که از حرارت زمین یا انرژی هسته‌ای نیرو می‌گیرند. یکی از مکان های مناسب برای زندگی در آن روزگار ایسلند خواهد بود. مردم این جزیره در حال حاضر نیز حرارت 87 درصد از خانه‌های خود را با استفاده از انرژی زمین‌گرمایی تامین می‌کنند. به گفته اریک بلاکمن، استاد اخترشناسی دانشگاه روچستر، انسان می‌تواند برای صدها سال به بهره‌برداری از گرمای آتشفشانی ادامه دهد.

البته خورشید نه تنها به زمین گرما می‌بخشد، بلکه وجود این ستاره همچنین باعث می‌شود تا زمین در مدار خود باقی بماند. اگر جرم خورشید به ناگهان ناپدید شود (اتفاقی که باز هم کاملا غیرممکن است)، زمین نیز در فضا رها خواهد شد؛ همانند توپی که به ریسمانی بسته است و ناگهان ریسمان رها می‌شود.تاريخ : جمعه 28 تير 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
وگل کروم به کاربران ویندوز ۸ اجازه  می دهد، این نرم افزار را به سرعت در محیط مترو آخرین سیستم عامل مایکروسافت، اجرا کنند. در حالی که این ویژگی زیبا برای کاربران علاقه مند به محیط مترو است، برخی از کاربران مشکلاتی را پس از فعال کردن این گزینه خواهند داشت. کاربران باید روی آیکن تنظیمات گوگل کروم کلیک کرده و اگر از ویندوز ۸ استفاده می کنند، پس از این کار گزینه ای به نام «اجرای کروم در وضعیت ویندوز »۸ را خواهند دید. کلیک کردن روی این گزینه، بلافاصله شما را به محیط کاربری مدرن برده و نرم افزار دست کتاپ را می بندد و تمامی زبانه های باز شده را به محیط تمام صفحه موجود برای کاربران ویندوز ۸ منتقل می کند؛ همان طور که گفته شد، این ویژگی فوق العاده ای است اما بسیاری از کاربران با این وضعیت مشکل داشته و نمی توانند به نسخه دسکتاپ باز گردند،چرا که این تنظیم اختصاصی در حالت مترو، عمل نخواهد کرد. هر زمان شما روی آیکن دسکتاپ کروم کلیک کنید، به وضعیت مترو نرم افزار خواهید رفت. کاربرانی که می خواهند این مشکل را حل کنند، به یک تنظیم کوچک رجیستری نیاز دارند. بنابراین به صفحه Start رفته و Regedit را تایپ کنید تا ادیتور رجیستری باز شود، سپس به آدرس زیر بروید:
 HKEY_CURRENT_USER\Software\Google\Chrome\Metro 
 
در سمت راست صفحه شما باید گزینه launch_mode را ببینید که مقدار آن، در حالت نرمال صفر است. دوبار روی آن کلیک کرده و به جای ۰ عدد ۱ را قرار دهید. به این گونه به راحتی به حالت دسکتاپ باز خواهید گشت. اگر خواستید مجدد به حالت مترو برگردید، کافی است این عدد را به صفر برگردانید.


تاريخ : جمعه 28 تير 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

اگر چه جهانی كه ما در آن زندگی می كنیم آكنده از رازهای شگفت انگیز است، اما همه این رازها دیگر سر به مهر نیستند. چرا كه بشر با كنكاش و جستجو به حقیقت بسیاری از آنان پی برده است.در این مجموعه پنج قسمتی ما سعی خواهیم كرد ۱۲۵ مورد از واقعیت‌های مربوط به سیارات، ستارگان، فضا و فضانوردی را به شكلی مصور و مستند برای شما ارائه كنیم.

 
در بخش اول این مطلب ۲۵ مورد از این حقایق شگفت انگیز را بر شمردیم. حال نوبت به لیست ۲۵ تایی دوم است.
 

 

 
 

۲۶- دوبار در مدار گردشی عطارد به دور خورشید، این سیاره آنقدر به خورشید نزدیك می گردد كه سرعت آن بسیار زیاد می شود به طوری كه بر روی سطح آن به نظر می رسد كه خورشید در آسمان به طرف عقب حركت می كند.

 

۲۷- نیکلاس کوپرنیک  اولین ستاره‌شناسی بود که بیان داشت خورشید مرکز است و این زمین است که به دور خورشید در حال گردش است.

 

۲۸- ایده اولیه گردش زمین به دور خورشید نه از مشاهده آسمان شب، بلکه از مطالعه نوشتار پیشینیان به ذهن نیکلاس کوپرنیک رسید.

نیكلاس كوپرنیك، دانشمند شهیر لهستانی

 

۲۹- با گردش زمین، ۲۳ ساعت و ۵۶ دقیقه و ۴ ثانیه و ۹ صدم ثانیه طول می كشد كه ستارگان به جای قبلی خود در آسمان بازگردند. به این زمان، زمان نجومی اطلاق می شود.

 

۳۰- زمانی نیل آرمسترانگ برای اولین بار بر روی ماه قدم نهاد این عبارت معروف را به زبان آورد که «این گامی کوچک برای یک انسان و جهشی بزرگ برای بشریت است».

نیل آرمسترانگ بر روی سطح ماه

 

۳۱- فضانوردان تاكنون ۳۸۰ كیلوگرم سنگ از ماه به زمین آورده‌اند.

یك سنگ بازالتی كه از ماه به زمین آورده شده.

 

۳۲- پس از فرود بر روی ماه، آیینه‌ای در سطح آن قرار داده شد كه با انعكاس لیزر، فاصله ماه از زمین با دقت بسیار زیادی اندازه‌گیری شد.

 

۳۳- ستارگان همه صور فلکی با حروف الفبای یونانی نامگذاری شده‌اند.

 

۳۴- در یونان باستان، ستاره ای كه در هر صورت فلکی بیشترین قدر ظاهری را دارد به نام آلفا، بعدی به نام بتا و همین طور تا اتمام ستارگان آن صورت فلکی نامگذاری می شده است.

ستاره آلفای صورت فلکی قنطورس (centauri) که در حقیقت یك ستاره دو‌تایی است، در سمت چپ قابل مشاهده است.

 

۳۵- فاصله از سیارات با استفاده از زمان لازم جهت رفت و برگشت امواج رادار از زمین به سیاره و بالعكس اندازه‌گیری می شود.

 

۳۶- برای فضاپیماها دو لایه پوسته بیرونی طراحی می شود تا از صدمات حاصل از برخورد اجسام فضایی به آنان تا حد ممكن اجتناب گردد.

 

۳۷- فضاپیماهای سرنشین‌دار سیستم‌هایی دارند كه اكسیژن را با نیتروژن تركیب كرده و هوایی متناسب با هوای زمینی برای سرنشینان آن تامین می كند.

 

۳۸- توالت‌ها در فضاپیماها باید به گونه‌ای طراحی شود كه در شرایط بی وزنی نیز كار كنند. برای همین، این دستگاه‌ها مكنده‌هایی دارند كه مدفوع را جذب می كنند. در گام بعد، فضولات انسانی خشك شده و در فضا رها می شود ولی آب موجود در آن جهت استفاده‌های آتی ذخیره می گردد.

توالتی در ایستگاه فضایی بین‌المللی

 

۳۹- دنباله‌ی دنباله‌‌دارها هنگامی پدیدار می شوند كه آن دنباله‌دار به خورشید نزدیك شده و شروع به ذوب شدن می كند. گاز حاصله از این فرآیند توسط
بادهای خورشیدی
 تا میلیون‌ها كیلومتر امتداد می یابد. درخشان بودن این گازها به سبب جذب و انعكاس نور خورشید رخ می دهد.

 

۴۰- دنباله‌دار شومیكر – لوی 9 در ماه جولای سال ۱۹۹۴ با مشتری برخورد كرد. این برخورد نخستین مشاهده مستقیم یک برخورد خارج از سیاره زمین در سامانه خورشیدی و بزرگترین برخورد مشاهده شده توسط بشر بود.

برخورد دنباله‌دار شومیكر – لوی ۹ با سطح مشتری

 

۴۱- ستاره‌غول ستارگانی هستند كه تمامی هیدروژن خود را سوزانده‌اند. در این ستارگان تركیب اتم‌های هلیوم با یكدیگر و تبدیل آن‌ها به اتم كربن صورت می گیرد.

مقایسه خورشید با یك غول قرمز، هر چه اندازه بزرگتر می شود دما كاهش می یابد

 

۴۲- صورت فلكی ماكیان یكی از بزرگترین ستارگان عالم شناخته‌شده را در خود جای داده است. ابرغول موجود در این صورت فلكی یك میلیون بار از خورشید بزرگتر است.

عكسی از صورت فلكی ماكیان كه توسط تلسكوپ هابل گرفته شده.

 

۴۳- اورانوس توسط ویلیام هرشل كشف شد. او در ابتدا قصد داشت این سیاره را به خاطر علاقه به پادشاه جورج سوم ، «ستاره جورج» نامگذاری كند، اما در آخر نام اورانوس برای این سیاره برگزیده شد.

 

۴۴- اولین موشك‌ها نزدیك چند هزار سال پیش توسط چینیان ساخته شده بود.

 

۴۵- اولین موشك با سوخت مایع توسط رابرت گدارد در سال ۱۹۲۶ ساخته شد.

 

۴۶- در حال حاضر سالانه بیش از ۱۰۰ قمر مصنوعی (ماهواره) به فضا فرستاده می شود كه تعدادی از آنان تلسكوپ‌های فضایی هستند.

تلسكوپ فضایی هابل یكی از بزرگترین دستاوردهای علم بشر

 

۴۷- هر چه مدار گردش ماهواره پایین‌تر باشد، سرعت گردش آن بیشتر خواهد بود. اغلب ماهواره‌ها در ارتفاعی پایین، حدود ۳۰۰ كیلومتری از سطح زمین در حال پرواز هستند.

 

۴۸- هیپاركوس اولین ستاره‌شناسی بود كه سعی داشت بفهمد فاصله خورشید از زمین به چه میزان است.

 

۴۹- سرخ بودن مریخ به علت وجود آهن اكسیده شده (زنگ زده) در خاك آن است.

 

۵۰- آتشفشان مریخی كوه المپوس بزرگترین آتشفشان در منظومه شمسی است. مساحت آن به اندازه ایرلند و ارتفاع آن سه برابر كوه اورست می باشد.

كوه المپوس (كوه سمت چپ) در مریخ كه عظمت آن در این تصویر قابل مشاهده است.

 

آیا شما می توانید این لیست را افزایش دهید و حقایقی را كه می دانید با ما و سایر علاقمندان در میان بگذارید؟

 

(چنانكه دیدید بسیاری از اصطلاحات تخصصی به صفحات ویكیپدیای فارسی ارجاع داده شده است تا همه علاقمندان بتوانند ضمن مراجعه، اطلاعات خود را افزایش دهند. لذا از تمامی اشخاصی كه برای تهیه این صفحات زحمت كشیده اند، صمیمانه قدردانی ‌می شود.)تاريخ : پنج شنبه 27 تير 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
اگر چه جهانی كه ما در آن زندگی می كنیم آكنده از رازهای شگفت انگیز است، اما همه این رازها دیگر سر به مهر نیستند. چرا كه بشر با كنكاش و جستجو به حقیقت بسیاری از آنان پی برده است. در این مجموعه پنج قسمتی ما سعی خواهیم كرد ۱۲۵ مورد از واقعیت‌های مربوط به سیارات، ستارگان، فضا و فضانوردی را به شكلی مصور و مستند برای شما ارائه كنیم. 
 
 
 
۱- یكی از ماه‌‌های زحل به نام تیتان علائم زیادی از عناصر ارگانیك یا حیات را در اتمسفر خود نشان داده است. 

1-125fact-astronomy-002-500px-narenji-ir.jpg

تصویر تیتان، یكی از ۶۲ قمر كشف شده زحل

 

۲- تا مدت‌های مدیدی بشر بر این تصور بود كه حیات تنها در روی زمین ممكن است. تا آنکه در سال ۱۹۸۶ ناسا به مدركی بر روی یك سنگ مریخی دست پیدا كرد كه ممكن است فسیلی میكروسكوپی از یك موجود زنده باشد.

 

۳- بسیاری از دانشمندان بر این باور هستند كه عناصر اولیه حیات در زمین شكل گرفته‌اند. اما عده‌ای از آنان مانند فرد هویل اعتقاد دارند حیات از نقاط دیگری از فضا به زمین آورده شده است.

 

۴- اكسیژن در كلاه فضانوردان پیوسته در حال تهویه است تا از مه‌گرفتگی بر روی شیشه جلوی (ویزور) آن جلوگیری شود.

 

۵- لایه وسط لباس فضانوردان مانند یك بادكنك باد می كند تا فشار لازم برای زنده ماندن فضانوردان تامین شود. در صورتی كه به هر دلیلی این فشار از بین برود، بدن فضانوردان به جوش خواهد آمد.

 

4-003-500px-narenji-ir.jpg 
تصویری از جلو و پشت لباس فضانوردان

 

۶- سرانگشت دستكش فضانوردان به نوعی لاستیك سیلیكونی مجهز است كه می تواند حس لامسه را تا حدود زیادی به آنان منتقل كند.

 

۷- هزینه تولید یك دست لباس فضایی در حدود ۱۱ میلیون دلار است. تقریباً ۷۰  درصد از مخارج لباس فضایی مربوط به كوله پشتی فضایی و ماژول كنترل لباس است.

 

۸- برای دانستن نیروی گرانشی اجسام سنگین كافی است كه جرم دوجسم را در هم ضرب نموده و پس از ضرب در ثابت گرانش ، مقدار حاصله را بر مجذور فاصله تقسیم نماییم.

 

۹- دلیل نامگذاری سحابی های درخشان در آن است كه گاز هیدورژن موجود در آنها با گرم شدن توسط ستاره‌های مجاور به رنگ قرمز در می آید.

 

9-004-500px-narenji-ir.jpg 
تصویری از یك سحابی درخشان

 

۱۰- معادله دریك رابطه‌ای است كه توسط فرانك دریك برای پیش‌بینی تعداد تمدن‌های موجود در كهكشان ما پیشنهاد شده است. طبق این رابطه میلیون‌ها تمدن در كهكشان راه شیریوجود دارد.

 

۱۱- برنامه جستجوی هوش فرازمینی برنامه‌ای فضایی است كه با پردازش سیگنال‌های رادیویی دریافتی از فضا از طریق رادیوتلسكوپ‌ها سعی در جستجو و یافتن تمدنی هوشمند در نقاط دیگر جهان دارد.

 

11-005-500px-narenji-ir.jpg 
آرایه‌ای از رادیوتلسكوپ‌ها برای جستجوی فضا

 

۱۲- كهكشان راه شیری كه منظومه شمسی در آن قرار دارد یكی از میلیاردها كهكشان جهان است. مطابق برآوردها، در جهان هستی ما در حدود ۲۰ تریلیون كهكشان وجود دارد.

 

۱۳- سرعت چرخش ستارگان در كهكشان ما در حدود ۱۰۰ میلیون كیلومتر در ساعت است.

 

۱۴- با وجود سرعت سرسام آور گردش ستارگان، خورشید هر ۲۰۰ میلیون سال می تواند یك دور كامل را حول كهكشان راه شیری طی نماید. به عبارت دیگر، این سفر در مسافتی معادل صد هزار سال نوری انجام می پذيرد.

 

۱۵- به احتمال زیاد در وسط اغلب كهكشان‌ها یك سیاهچاله عظیم وجود دارد.

 

۱۶- با وجود اختلاف نظرها، عمر جهان به احتمال زیاد نزدیك به ۱۳.۷ میلیارد سال است.

 

۱۷- یكی از نقاط اختلاف نظر در برآورد سن جهان وجود ستارگانی در كهكشان راه شیری است كه تخمین زده می شود تا ۱۸ میلیارد سال عمر داشته باشند. بنابراین یا این تخمین‌ها نادرست است، یا سن جهان بیشتر از مقدار گفته شده است.

 

۱۸- امواج نوری از كهكشانهای دوردست به ما می رسد، كشیده می شود و طول موج آن‌ها افزایش می یابد. به این پدیده انتقال به سرخ اطلاق می شود. دورترین كهكشان‌ها از ما آنقدر انتقال به سرخ زیادی دارند كه سرعت دور شدنشان از ما نزدیك به ۹۰ درصد سرعت نور است.

 

۱۹- پیش تر باور بر این بود كه جهان ما شامل همه چیزهایی است كه می توانسته وجود داشته باشد. اما تئوری های اخیر در مورد تورم جهان (مانند نظریه انفجار بزرگ یا مه‌بانگ ) این پیشنهاد را مطرح می كنند كه ممكن است جهان ما یكی از بیشمار حباب‌های زمان – فضای عالم هستی باشد.

 

۲۰- ممكن است كه جهان نه مركزی داشته باشد نه لبه‌ای، چرا كه مطابق نظریه نسبیت انیشتن ، نیروی جاذبه سبب خم شدن زمان – فضا و تبدیل آن به یك منحنی پایان‌ناپذیر می شود.

 

۲۱- در صورتی شما داخل یك سیاهچاله بیفتید، مانند یك ماكارونی كش خواهید آمد. البته لازم به ذكر است كه این مطلب تنها برای بیان اثرات سیاهچاله است.

 

۲۲- ماده‌ای كه به صورت مارپیچ به سمت سیاهچاله در حال حركت است، از هم گسسته شده و به درخشان‌ترین مواد در جهان هستی تبدیل می شود كه به آن اختروش اطلاق می شود.

 

22-006-500px-narenji-ir.jpg 
تصویری از یك اختروش یا کوازار درخشان

 

۲۳- گازهای چرخنده حول سیاهچاله سبب می شوند كه سیاهچاله به نوعی ژنراتور الكتریكی تبدیل شود. جت الكتریكی حاصله میلیاردها كیلومتر در فضا حركت خواهد كرد.

 

۲۴- پیش‌بینی می شود در فضا سفیدچاله‌هایی وجود داشته باشد كه نقطه مقابل سیاهچاله‌ها هستند و ماده از آن‌ها به بیرون فوران می كند.

 

۲۵- یك شبانه‌روز بر روی عطارد به اندازه ۵۹ روز زمینی به طول می انجامد.

 

25-007-500px-narenji-ir.jpg 
تصویری از سطح سیاره عطارد

 
 

آیا شما می توانید این لیست را افزایش دهید و حقایقی را كه می دانید با ما و سایر علاقمندان در میان بگذارید؟

 

(از تمامی اشخاصی كه در تهیه صفحات ویكی پدیای مربوط زحمت كشیدند، صمیمانه قدردانی ‌می شود)تاريخ : پنج شنبه 27 تير 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

شنیده های اپلی: آغاز تولید انبوه آیفون 5S، پردازنده دو هسته ای و مجهز به NFC
 

نشریه چینی Expreview گزارش می دهد که بالاخره تولید انبوه iPhone 5S، نسل جدید اسمارت فون های اپل آغاز شد. این نشریه همچنین لیستی از مشخصات فنی تایید شده این تلفن هوشمند را ارائه می کند که به نظر می رسد آنچنان که انتظار داشته ایم، جذاب و امیدوار کننده نیستند. 

 
منابع Expreview همچنین از آغاز عرضه آیفون 5S با سیستم عامل iOS 7 از اوایل سپتامبر خبر می دهند. مشخصات فنی که به زعم این نشریه تایید شده اند، عبارتند از:
- پردازنده سریعتر دو هسته ای
- گرافیک PowerVR SGX554MP4 چهار هسته ای
- نمایشگر ۴ اینچ IGZO با رزولوشن ۱۱۳۶ در ۶۴۰ پیکسل (تراکم ۳۲۶ پیکسل بر اینچ)
- ۲ گیگابایت رم
- دوربین عقب ۱۲ مگاپیکسلی با دو فلش LED
- NFC
- LTE با پشتیبانی از Advanced Network
- سنسور اثر انگشت
- اپل آی او اس ۷
 
به نظر می رسد بالاخره قرار است اسمارت فون های اپلی از سخت افزار استاندارد NFC پشتیبانی کنند که می تواند شیوه ای ساده و کاربردی برای انتقال اطلاعات و پرداخت های موبایلی باشد. سنسور اثر انگشت هم احتمالا نهایی شده و پس از شایعات فراوان آن را در زیر دکمه Home خواهیم دید.
 
با توجه به ارتقاء GPU این اسمارت فون و پرش به گرافیک چهار هسته ای (از گرافیک سه هسته ای آیفون 5)‌، اکنون آیفون 5S توان رقابت با آیپد ۴ را دارد. اما باید دید در واقعیت چنین قدرتی چه کاربردی می تواند داشته باشد، شاید اپل قصد دارد یک کنسول بازی جیبی را برای مصرف کننده به ارمغان آورد.

متاسفانه پردازنده دو هسته ای را می توان یک درجا زدن و حتی پسرفت دانست. داستانی که از آیفون 4S شروع شده و همچنان ادامه دارد. اگرچه Expreview گزارش می کند که این پردازنده سریع تر از مدل قبلی خواهد بود، مطمئنا کاربران هنوز در فکر و خیال یک پردازنده چهار هسته ای واقعا قدرتمند هستند. در صورت تایید چنین مشخصاتی واقعا باید به دنبال کشف منطق مستتر در پشت آنها بود. ارتقا GPU و ثابت نگه داشتن رزولوشن نمایشگر (هرچند که IGZO مصرف باتری را کاهش خواهد داد)، ارتقاء ۲ گیگابایتی رم و دوربین بزرگتر اما استفاده از پردازنده ۲ هسته ای متعلق به ۲۰۱۱.اگرچه این تلفن آخرین و بهترین سخت افزار را به همراه ندارد، اما خوشبختانه سیستم عامل iOS بهینه سازی شده آن احتمالا به خوبی از پس کارهای فراوانی بر خواهد آمد.


تاريخ : پنج شنبه 27 تير 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

اپل در حال مذاکره برای خرید شرکت PrimeSense
 

راویان اخبار می گویند اپل در حال مذاکره برای خرید شرکت PrimeSense است که در زمینه سنسورهای کنترل حرکتی (Motion control) متخصص به شمار می رود.به عنوان نمونه٬‌ از کارهای این شرکت می توان به همکاری با مایکروسافت برای ساخت کینکت ۱ (ولی نه کینکت ۲) و نیزکمک به ایسوس در ساخت سنسور حرکتی Xtion اشاره کرد. همچنین ساخت اسکنر سه بعدی بسیار سبک برای نقشه برداری  از محیط های مختلف، و ساخت رباتی به نام iRobot برای کاربردهای پزشکی نیز از دیگر دستاوردهای جالب این شرکت است.رقم این معامله در حدود ۲۸۰ میلیون دلار تخمین زده می شود. البته مذاکرات تازه شروع شده و در سطوح اولیه است. و کوپرتینو دقیقا برای چه باید چنین شرکتی را تصاحب کند؟ پاسخ این سوال می تواند نیاز اپل به دانش شرکت پرایم سنسبرای استفاده در محصولات رایج (مثل آیپد)‌ یا کاملا جدید (مثل iTV)٬ و به دست آوردن تخصص لازم برای طراحی رابط های کاربری طبیعی باشد.به عنوان مثال در حاشیه Google Io پرایم سنس سنسور جدید Capri 3D را به نمایش در آورد که با نصب بر روی یک نکسوس ۱۰ می توانست از محیط پیرامون نقشه برداری کند.

باید دید آینده برای پرایم سنس چطور رقم می خورد.


تاريخ : پنج شنبه 27 تير 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

 

آنالیز صدای گریه نوزادان یک موضوع مورد بحث و بررسی بین محققان برای چندين دهه بود. تا اينکه اخیرا جمعی از محققين دانشگاه Brown در یک کار گروهی با اعضای بيمارستان زنان و نوزادان در زمینه ابداع یک نرم افزار جهت آنالیز صدای گریه نوزادان فعالیت کرده اند. اين نرم افزار قرار است با بررسی صدای گريه به اختلالات عصبی و یا رشد و نموی در نوزادان بپرزد.

 

فرایند بررسی این نرم افزار با ضبط کردن صدای گریه نوزاد در فريم های زمانی 12.5 ميلی ثانیه ای آغاز می شود. پس از آن فاکتور های فرکانس، حجم صدا و 80 پارامتر دیگر برای هر فريم ضبط شده، مورد بررسی قرار می گیرد. با چیدن هر یک از این فريم ها در کنار يکديگر می توان به يک نمای کلی از گريه نوزاد رسيد.دقت اين نرم افزار آنقدر بالا است که می تواند نویز ها و صداهای زاید و فاقد ارزش اطلاعاتی را که از محيط اطراف به گوش می رسد، تشيخص دهد و آنها را از فریم ها حذف نمايد. امید می رود با استفاده از این تکنولوژی، کلینیک ها بتوانند ناسازگاری ها و مغایرت های بسيار ظریف را که تا پیش از آن در صدای گريه نوزادان ناملموس بود، تشخيص دهند و صدای گریه را به منبع اطلاعاتی ارزشمندی در بررسی سلامت جسمی و روحی نوزادان برای پزشکان تبدیل کند.پس از تشخیص مغايرت ها نسبت به استاندارد تعریف شده، به بررسی اين نکته که هر عدم انطباق به یک اختلال جسمی و یا روحی در نوزاد مربوط است پرداخته می شود.آقای Barry Lester مدير مرکز مطالعه و تحقيقات کودکان در Risk می گوید: تشخیص به موقع اختلالات رشد و نمو در نوزادان بسیار مهم و ضروری است. اين امر منجر می شود تا ديدگاه هایی پيرامون علل اين اختلالات شکل گیرد و تلاش هايی برای پيشگيری در زمينه کاهش شدت و سختی اختلالات و معلولیت ها در کودکان صورت پذيرد.پس زبان نوزاد، گریه های اوست. مکالمه او و این نرم افزار هم باید شنيدنی باشد.تاريخ : پنج شنبه 27 تير 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
19-375.jpg

محققان آزمایشگاه رباتیک بریستول برای اولین بار توانسته‌اند تلفن همراه را با استفاده از ادرار شارژ کنند.به ادعای این محققان، آنها توانسته‌اند اولین تلفن همراه جهان با سوخت سلول‌های سوخت میکروبی را تولید کنند.به گفته آنها از آنجایی که ادرار یک محصول زائد نهایی بوده و بر ماهیت نامنظم باد یا خورشید تکیه نداشته، می‌تواند منبع قابل اعتمادی برای تامین سوخت باشد.سلولهای سوخت میکروبی مبدلهای انرژی هستند که ماده آلی را بطور مستقیم با استفاده از متابولیسم ریزموجودات زنده به برق تبدیل می‌کنند.بازده برق این سلولها نسبتا کوچک بوده و محققان در حال حاضر تنها توانسته‌اند سطوح کم انرژی را برای دوره‌های کوتاه مدت شارژ در مخازن ذخیره کنند.اگرچه آنها مدعی شده‌اند که این اولین بار است که دانشمندان توانسته‌اند بطور مستقیم باتری یک دستگاه مانند تلفن همراه را شارژ کنند که یک دستاورد چشمگیر است.

 

به باور محققان می‌توان این فناوری را در دستشویی برای جمع آوری ادرار و تولید برق کافی به منظور تامین نیروی دوش و روشنایی یا حداقل ریش‌تراش برقی نصب کرد.این پژوهش در مجله Physical Chemistry Chemical Physics منتشر شده است.تاريخ : چهار شنبه 26 تير 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
203-6.JPG

تحقیقات صورت گرفته نشان می‌دهد، پیشرفته‌ترین سیستم هوش مصنوعی جهان از بهره هوشی معادل یک کودک چهار ساله برخوردار است. محققان دانشگاه ایلینویز با انجام تست بهره هوشی (IQ) بر روی یکی از بهترین سیستم های هوش مصنوعی جهان، مقایسه ای بین توانایی ذهنی انسان با رایانه صورت دادند.در این تحقیق سیستم هوش مصنوعی ConceptNet4 که توسط محققان موسسه تکنولوژی ماساچوست (MIT) توسعه یافته است، تحت آزمون استاندارد بهره هوشی مخصوص کودکان قرار گرفت.نتایج این بررسی نشان می دهد، میانگین نمره بهره هوشی کسب شده توسط این سیستم رایانه ای معادل توانایی ذهنی یک کودک چهار ساله است، اما برخلاف کودکان، تفاوت های چشمگیری نمرات کسب شده در بخش های مختلف آزمون دیده می شود.سیستم هوش مصنوعی ConceptNet4 در آزمون کلمات و تشخیص مترادف ها بسیار خوب عمل کرد، اما در بخش فهم کلمات و سوالات چرایی پایین تر از حد معمول ظاهر شد.پروفسور «رابرت سلوان» مدیر بخش رایانه دانشگاه ایلینویز تأکید می کند: اگر نمرات بهره هوشی کودکی چنین تفاوت هایی را نشان دهد، به معنای بروز مشکل در توانایی ذهنی فرد است.به گفته «سلوان»، برای توسعه سیستم هوش مصنوعی با قابلیت پاسخگویی به سوالات درک مطلب مانند یک کودک هشت ساله به زمان زیادی نیاز داریم.تاريخ : چهار شنبه 26 تير 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
200-12.JPG

قطعات پازل سه بعدی در ابعاد دانه شن توسط محققان موسسه تکنولوژی کارلسروهه (KIT) طراحی شده است. ریزترین پازل جهان فرآیند جدیدی برای کاهش اندازه قالب های تزریق محسوب شده و می‌تواند برای ساخت قطعات موتور جت تا قطعات بازی لگو مورد استفاده قرار گیرد.در روش قالب گیری تزریقی متداول، پلاستیک داغ یا فلز بداخل یک قالب با فشار بالا تزریق می‌شود.برای ساخت قطعات بسیار کوچک باید با کمک لایه ای از پلاستیک یا فلز، اقدام به خارج کردن شیء از درون قالب کرد؛ محققان آلمانی در این روش از صفحات فلزی استفاده کردند که امکان بیرون کشیدن اشیاء کوچکی در ابعاد نیم میلی متر (معادل یک دانه شن) را از درون قالب امکانپذیر کرد.قالب نیز بوسیله لیتوگرافی اشعه ایکس، فرایندی مشابه روش ساخت ریزتراشه ها تولید شدند.این قطعات برش خورده با قرار گرفتن بر روی یکدیگر، کوچکترین پازل جهان را شکل دادند.چنین فرآیندی برای تولید قطعات سیار کوچک می تواند هزینه‌های تولید بویژه برای ساخت قطعات الکترونیک بسیار ظریف را بشدت کاهش دهد.تاريخ : چهار شنبه 26 تير 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
18-396.jpg

یک شرکت کالیفرنیایی تولیدکننده پوشاک ورزشی، لباس‌های جدیدی را طراحی کرده که از تعرق ورزشکار برای فعالسازی سیستم خنک‌کننده داخلی و ارتقای عملکرد فرد استفاده می‌کنند. پوشاک Way2Cool شرکتMountain Hardwear در دمای سوزان 40 درجه گراند کانیون مورد آزمایش قرار گرفته است.این پوشاک از اولین فناوری پارچه جهان ساخته شده که از عرق کاربران برای فعالسازی عوامل خنک‌کننده داخلی آن استفاده می‌کند.پارچه Cool.Q.Zero برای جلوگیری از گرم شدن بیش از حد دوندگان در آب‌وهوای گرم طراحی شده است.به ادعای سازندگان، لباسهای ورزشی دارای این فناوری پیشرفته‌ترین لباسهای جهان هستند.همچنین به گفته آنها این نمونه پوشاک اولین فناوری خنک‌کننده فعال هستند که برای کاهش دمای کلی پارچه در زمان تعرق طراحی شده‌اند.این فناوری با صدها حلقه کوچک تعبیه شده در پارچه کار کرده و از مواد فیلتر آب صنعتی برای اطمینان از جذب رطوبت اضافی از بدن استفاده می‌کند.این حلقه‌ها که حاوی یک عمل خنک‌کننده هستند، به عرق و رطوبت واکنش نشان داده و با جذب آنها تاثیر خنک‌سازی فوری و طولانی دارند.این پوشاک شامل تی‌شرت، سربند و آستین‌هایی است که با قیمت 20 پوند در بازار عرضه شده‌اند.تاريخ : چهار شنبه 26 تير 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
192-12.JPG

فضاپیمای «کاسینی» ناسا قصد دارد از فاصله 1.5 میلیارد کیلومتری و در مدار سیاره زحل اقدام به عکسبرداری از زمین کند.تاکنون فضاپیماهای مختلفی اقدام به عکسبرداری از زمین از فواصل دور کرده اند؛ روز جمعه 19 جولای (28 تیر) زمین در برابر دوربین فضاپیمای کاسینی در فاصله 1.5 میلیارد کیلومتری قرار می گیرد.فضاپیمای کاسینی در حال حاضر در قسمت دورتر سیاره زحل قرار دارد که از تشعشعات خیره کننده خورشید در امان می ماند.در تصاویری که توسط کاسینی تهیه خواهد شد، سیاره زحل به همراه حلقه های آن در جلو و نمای دیدنی از زمین در پس زمینه تصویر به نمایش در می آید که نخستین تصویر رنگی واقعی از زحل محسوب می شود.در مدت 15 دقیقه عکس های مختلفی از زحل تهیه می شود که کنار یکدیگر چیده شده و تصویر نهایی با وضوح تصویری بالا ایجاد می شود. در این تصویر زمین به شکل یک نقطه آبی رنگ کوچک در اندازه چند پیکسل دیده می شود.«کارولین پورکو» سرپرست تیم تصویربرداری کاسینی تأکید می کند: این اقدام دستاورد بزرگی در حوزه اکتشافات در منظومه شمسی محسوب شده و امکان تهیه تصاویر بین سیاره‌یی را فراهم می کند.این روز از سوی منجمان بدون مرز به نام «روزی که زمین لبخند زد» (The Day the Earth Smiled) نامگذاری شده است.تاريخ : دو شنبه 24 تير 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
2-1559.jpg

یک استودیوی معماری در پکن به نام MAD اقدام به طراحی جزیره مصنوعی برای جادادن بزرگ‌ترین موزه هنری خصوصی آسیا کرده است.این موزه دارای سرسراهای نمایشگاهی و فضاهای عمومی بوده و با یک اسکله مواج به جزیره پینگتان (Pingtan) متصل خواهد شد.جزیره پینگتان در ساحل شرقی استان فوجیان چین واقع شده و بزرگ‌ترین جزیره این استان و نزدیک‌ترین جزیره بزرگ به تایوان است.موزه هنری مزبور سومین پروژه موزه شرکت معماری طراح است که ادعا می‌کند این سازه بزرگ‌ترین موزه خصوصی در آسیا خواهد بود.بنای در حال طراحی با مساحتی بالغ بر چهار هزار متر مربع و با هزینه ساخت 130 میلیون دلار امریکا ، هزاران اثر هنری شامل گنجینه‌های ملی را به نمایش خواهد گذاشت.

 

جزیره مصنوعی قرار است جغرافیای پینگتان را با موزه‌ مزبور که از مجموعه‌ای از تپه‌ها ساخته می‌شود، منعکس کند.

 

بخش خارجی این جزیره از بتن، صدف‌ها و شن محلی ساخته می‌شود و به عنوان یک فضای عمومی با یک آبادی مرکزی عمل خواهد کرد؛ این در حالی است که فضاهای داخلی برای مشابهت‌داشتن به غارهای باستانی طراحی می‌شوند.

 

ساخت این جزیره و موزه از پیش آغاز شده و تاریخ اتمام آن‌ها هنوز اعلام نشده است.

 

جزیره مصنوعی برای جادادن بزرگ‌ترین موزه خصوصی آسیا

 

 

 

جزیره مصنوعی برای جادادن بزرگ‌ترین موزه خصوصی آسیا

 

 

 

بزرگ‌ترین موزه خصوصی آسیا

 

 

 

بزرگ‌ترین موزه خصوصی آسیا

 

 

 

بزرگ‌ترین موزه خصوصی آسیا

 

 

 

بزرگ‌ترین موزه خصوصی آسیا

 

 

 

بزرگ‌ترین موزه خصوصی آسیا

 

 

 

بزرگ‌ترین موزه خصوصی آسیا

 

 

 

بزرگ‌ترین موزه خصوصی آسیا

 

 

 

بزرگ‌ترین موزه خصوصی آسیا

 

 تاريخ : دو شنبه 24 تير 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
dont(6).jpg

سواحل دریای خزر با طبیعت زیبای خود، سالانه پذیرای میلیون‌ها گردشگر از سراسر ایران هستند. شنا در فصل تابستان در سواحل خزر به ویژه در استان‌های گیلان و مازندران یکی از تفریحات سالم و رایج در این پهنه است. با این حال ناآشنایی با فنون شنا در محیط‌های دریایی خصوصا عدم شناخت سازوکار جریان‌های آبی هر ساله سبب غرق شدن ده‌ها نفر از گردشگران در سواحل خزر می‌شود.به زعم کارشناسان، آمار بالای غرق شدگان دریای خزر صرف نظر از عدم آشنایی با فن شنا ناشی از ناآگاهی شناگران با وضعیت خاص سواحل و رژیم امواج و جریان‌های شکافنده است که شنای مطمئن و ایمن در دریا را با شنا در آب‌های آرام استخرها و رودخانه‌ها و دریاچه‌های پشت سدها کاملا متمایز می‌کند؛ بدین ترتیب مهمترین نکته ای که برای شنا در دریا باید به آن توجه داشت ضرورت دوری جستن از جریان‌های ساحلی است که یکی از دلایل اصلی تلفات انسانی ناشی از شنا در سواحل خزر است.در این گزارش با نگاهی به مخاطرات در کمین شناگران دریای خزر مروری داریم بر توصیه ها و محققان موسسه ملی اقیانوس شناسی که چند سالی است مطالعاتی را برای شناسایی امواج و جریان‌های شکافنده و مناطق پرخطر ساحلی خزر آغاز کرده‌اند.

 

فریب آرامش دریا را نخورید!

 

جریان‌های ساحلی که اغلب به دلیل وجود امواج و شکست آنها ایجاد می‌شوند، آنقدر قوی هستند که حتی ممکن است شناگران ماهر را غرق کنند. امواج معمولا به صورت مورب به ساحل نزدیک می‌شوند. این امواج در عمق معینی ناپایدار شده و می‌شکنند. به دلیل شکست امواج، جریان‌های موازی و عمود بر ساحل می‌گیرند.

 

جریان‌های موازی ساحل معمولا در فواصل معینی با یکدیگر برخورد کرده و با سرعت قابل توجهی به سمت دریا برمی‌گردند. در جریان‌های برگشتی که با سازوکارهای دیگری نیز ممکن است ایجاد شوند، ‌جریان‌های شکافنده یا جریان‌های تند برگشتی نامیده می‌شود. این جریان‌ها در محدوده آب‌های کم عمق ساحلی به وجود می‌آیند و هر ساله در آب‌های ساحلی ایران در دریای خزر سبب مرگ صدها تن از شناگران می‌شوند.

 

جریان شکافنده چیست؟

 

امواجی که با چشم در ساحل دیده می شود، ناشی از باد است. بادهای شمال، شمال غربی و شمال شرقی در منطقه جنوبی خزر ایجاد موج می کنند.

موج که به ساحل می رسد، بعد از مدتی در فاصله نزدیک به ساحل شکسته می شود و این عمل بر اساس موقعیت و شکل بستر و زاویه برخورد موج برای ورود به ناحیه ساحلی، جریان های موازی ساحل را تشکیل می دهد. اگر موج خیلی نسبت به ساحل مورّب باشد معمولا جریان های طولی ساحلی که موازی ساحل است تشکیل می شود که برای شناگران مخاطره ای ندارد ولی باعث انتقال رسوب، مواد آلاینده و غیره می شود. ولی اگر زاویه ورود موج به ساحل تقریبا عمود به ساحل باشد و جریان های که تشکیل می شود جریان های عمود به ساحل هستند. آب بعد از شکستن موج به ساحل می رسد ولی زمانی که بر می گردد از دو طرف جمع می‌شود و در مسیر خاصی بر می گردد. این مسیر خاص مثل یک دالانی است که آب را می شکافد و به داخل دریا می‌برد. به همین دلیل به «جریان شکافنده» ( Rip Current) موسوم است. البته برخورد دو جریان موازی ساحل و برگشت آن به سوی دریا نیز موجب ایجاد جریان شکافنده می شود. این جریان های شکافنده بسیار خطرناک هستند کسی که در آن قرار می گیرد باید بداند چگونه برخورد کند. شناگر باید سعی کند در داخل این جریان قرار نگیرد و اگر قرار گرفت باید نحوه برخورد را بداند.

 

 

جریان های شکافنده

 

چگونه جریان شکافنده را بشناسیم؟

 

بسیاری از سواحل گیلان و مازندران ماسه‌یی است که در این قبیل سواحل علائمی شبیه اشکال هلالی وجود دارد. نوک هلال جایی است که جریان شکافنده تشکیل می شود. از طرف دیگر اگر کسی روی تپه ماسه‌یی، نیمکت های چوبی یا روی سقف خودرو قرار بگیرد و به منطقه ساحلی دقیق شود مسیر ها و اشکالی که به باد بزن دستی شبیه است را خواهد دید انگار که دسته باد بزن به طرف ساحل و دهنه بازش به طرف دریا است. رنگ روشن در کف آب هم نشانه وجود جریان شکافنده است. این اشکال ظاهری جریان شکافنده است که مردم می توانند به راحتی تشخیص دهند. شواهد دیگر مستلزم اندازه گیری با دستگاه های دقیق دریایی است.

 

در صورت مواجه شدن با جریان شکافنده چگونه عمل کنیم؟

 

افرادی که وارد دریا می شوند اگر می خواهند وارد آب های عمیق با عمق بیشتر از یک و نیم متر شوند نه فقط باید شنا را به خوبی بدانند بلکه باید به توان فیزیکی خودشان هم ایمان داشته باشند. چون فن شنا یک بحث است و شنا کردن طولانی در دریا بحثی دیگر؛ بنابراین پیشنهاد می شود که در مناطقی که آب عمیق است یا حتی بیشتر از شانه است وارد نشوید. دیگر اینکه در مناطق شناخته نشده شنا نکنید چرا که ممکن است ناگهان زیر پای شما خالی شود و عمق آب افزایش پیدا کند یا مشکلات دیگری را به دنبال داشته باشد.

 

توصیه می شود وقتی که دریا بسیار مواج است برای شنا وارد آب دریا نشوید. اگر کسی در این جریان افتاد باید بداند چگونه عمل کند. اولین چیز، حفظ خونسردی است. اگر شناگر بترسد و احساس کند که جریان او را به داخل دریا می برد و بخواهد دقیقاً در خلاف جهت به طرف ساحل برگردد خطرناک ترین حرکت ممکن را انجام داده است.

 

جریان شکافنده شبیه بادبزن است که دسته باد بزن به سوی ساحل و دهنه آن به طرف دریا است. قسمت دسته باد بزن بیشترین قدرت جریان را دارد. اگر کسی در آن قرار گرفت نباید سعی کند برخلاف جریان به طرف ساحل بیاید. این جریان صرف نظر از اینکه شناگر چقدر توان فیزیکی دارد و چقدر شنا بلد است عملا برگشتن به طرف ساحل را غیر ممکن می‌کند.

 

عمودی برگشتن یا به عبارتی برخلاف جریان برگشتن عملا غیر ممکن است. شناگر باید کاری کند که اگر در جریان قرار گرفت در صورتی که توان بدنی بالایی دارد به شکل مورب برگردد، در غیر این صورت سعی کند خودش را شناور کند و در عمق آب با خونسردی شنا کند. هر چقدر آب عمیق تر باشد، این جریان ضعیف تر است. آنگاه از آب عمیق به آرامی و به صورت مورب برگردد. همچنین شناگر باید در جایی شنا کند که افراد و نجات غریق وجود داشته باشند تا در صورت بروز مشکل امکان کمک کردن وجود داشته باشد.

 

به غیر از جریان‌های شکافنده چه خطراتی در کمین شناگران است؟

 

ممکن است کسی که شنا را خوب بلد نیست وارد دریا شود و با یک موج معمولی و یا با فاصله گرفتن از خط ساحلی غرق شده باشد و جریان شکافنده در مرگ وی نقشی نداشته باشد. باید بدانیم که شیب بستر در نواحی مختلف در جنوب خزر متفاوت است. شما وقتی که داخل دریا می شوید بعضی جاها به سرعت عمق آب زیاد می شود و ممکن است زیر پای شما سریع خالی شود. کسی که شنا بلد نیست دیگر به راحتی نمی تواند برگردد و همین مساله می‌تواند سبب غرق شدن شود. در بعضی از مناطق ساحلی در زیر آب پشته های ماسه‌یی وجود دارد که شما وقتی که روی آن قرار می گیرید احساس می کنید که چقدر عمق آب کم است ولی بلافاصله یک دفعه عمق آب به طور ناگهانی زیاد می شود. پشته ماسه‌یی ممکن است به راحتی شناگر را گول بزند و باعث شود که شناگر فکر کند در منطقه کم عمقی وجود دارد که ناگهان زیر پای آنها خالی خواهد شد. یکی دیگر از دلایل، افزایش تراز آب در طی سالیان گذشته است. خیلی از ساختمان ها، تأسیسات، چاه های فاضلاب و چاه‌های آب در دریا وجود دارد، بعضی مناطق از این نظر پاکسازی شده نیست و امکان دارد در هنگام شیرجه برای شناگران حادثه های برخورد با اشیا و لوازم فلزی، چوبی و سنگی بوجود آید و شناگر دچار حادثه شود.

 

توصیه‌هایی برای شنای مطمئن در دریای خزر

 

اگر هنوز شنا را کامل فرا نگرفته‌اید در آب عمیق تر از قد خودتان شنا نکنید.

 

در ساحل دریای خزر (به ویژه از آستارا تا نکا) ‌در بستر دریا ممکن است یک یا چند برآمدگی ماسه‌یی وجود داشته باشد.

 

اگر پایتان را روی برآمدگی‌های ماسه‌یی بگذارید تصور می‌کنید که عمق آب کم است ولی با کمی جا به جایی ناگهان عمق آب افزایش می‌یابد؛ بنابراین باید مواظب تغییر ناگهانی عمق آب باشید تا دچار مشکل نشوید.

 

اگر به توان بدنی خود برای شناکردن در حالت دریای امواج و شناور نگه داشتن خود بر روی موج اطمینان ندارید، وارد دریا نشوید و قدرت خود را در آنجا آزمایش نکنید.

 

اگر حین شنا در مسیر جریان شکفانده قرار گرفتید، نخست آرامش خود را حفظ کنید و موقعیت خود را در دریا بسنجید، سپس تصمیم گیری کنید.

 

موقعی که در مسیر جریان شکافنده قرار گرفتید، هیچ گاه با آن مبارزه نکنید و خلاف جهت جریان به سوی ساحل شنا نکنید. آرام باشید و با جریان همراه شوید. چند دقیقه خود را روی آب نگه دارید یا اینکه به موازات ساحل شنا کنید تا از جریان شکافنده خارج شوید. توجه داشته باشید که جریان با حرکت به سوی دریا، در آب دریا مستهلک می‌شود و آن گاه به حالت مورب به طرف ساحل شنا کنید.

 

اگر در حین شنا موج بعدی به سوی شما نزدیک شود تنها چند ثانیه نفس بگیرید و حدود یک متر زیر آب بروید تا از ضربه موج در امان بمانید.

 

ناحیه‌ای که موج در آن شکسته می‌شود برای شنا کردن مناسب نیست و معمولا دریا در خارج ناحیه شکست امواج ( به طرف دریا) آرام تر است؛ بنابراین شناگری که بتواند خود را روی سطح آب نگاه دارد ‌از جریان شکافنده در امان خواهد بود؛ البته به طور کلی فاصله گرفتن زیاد از ساحل برای بیشتر شناگران قابل توصیه نیست.

 

اگر همراه جریان شکافنده خود را به حالت شناور نگاه داشتید و به خارج از محدوده شکست موج در سمت دریا وارد شدید، ابتدا نفس بگیرید و سپس تقاضای کمک کنید، آنگاه موازی با ساحل شنا کنید تا به ناحیه‌ای آرام تر وارد شوید.

 

اگر تشخیص دادید که کمکی به شما نخواهد رسید و باید با توان خود به طرف ساحل برگردید، همراه با موجی که می‌آید خود را به ساحل برسانید. البته هنگامی که امواج بزرگ می‌آیند خود را زیر آب ببرید. توجه داشته باشید که ممکن است دوباره با جریان شکافنده به سوی دریا بروید و با موج بعدی به ساحل برگردید.تاريخ : دو شنبه 24 تير 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

بالاخره تصاویری از آیفون ارزان قیمت به بیرون درز کرد. این تصاویر آیفونی با صفحه نمایش ۴ اینچی را نشان می دهند که دارای بدنه پلی کربناتی می باشد. طراحی آیفون ارزان قیمت شبیه به آی پاد تاچ می باشد. اگرچه ماهیت این بدنه پلاستیک می باشد ولی طبق ادعای منبع یعنی Techdy هنگامی که این آیفون را در دست می گیرید به هیچ وجه حس یک گوشی ارزان قیمت در شما القا نمی شود. می توانید در زیر تصاویر آیفون ارزان قیمت را مشاهده کنید.

تصاویر آیفون ارزان قیمت

تصاویر آیفون ارزان قیمت

 تاريخ : یک شنبه 23 تير 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

dell در پاییز گذشته xps 12 قدیمی خود را به عنوان یکی از اولین نوت بوک هایی که windows 8 داشتند عرضه کرد که این دستگاه می توانست هم تبدیل به تبلت شود و هم نوت بوک. ماه پیش این شرکت اعلام کرد که پردازنده جدید شرکت اینتل به نام “haswell”  را به تولیدات جدید این محصول خود خواهد افزود و در حال حاضر در این هفته شاهد این هستیم که  Dell XPS 12   ۲۰۱۳ وارد بازار شده است و به فروش می رسد که به مبلغ ۱۲۰۰ $ می باشد.

اولترا بوک / تبلت DELL مدل XPS 12 جدید با پزدازنده اینتل هسول (Haswell) عرضه می شود

 

 

هر کسی که عرضه تولیدات شرکت اینتل را دنبال می کند حتما می داند که در نسل چهارم cpu های اینتل  ، cpu اینتل haswell هم از نظر پردازش قوی تر شده است و هم اینکه عمر باتری device مورد نظر را افزایش می دهد.Dell هم اکنون ادعا می کند که cpu جدید شرکت اینتل به نام haswell  قدرت پردازش XPS 12 را ۱٫۶ برابر و عمر باتری آنرا ۲٫۵ برابر افزایش داده است( که البته قیمت این دستگاه را نیز افزایش داده است ).

اولترا بوک / تبلت DELL مدل XPS 12 جدید با پزدازنده اینتل هسول (Haswell) عرضه می شود

به علاوه تعویض cpu این دستگاه ، Dell به XPS 12 امکان جدیدی افزوده است که شامل پشتیبانی از سیستم ارتباطات نزدیک (Near Field Communications) که به شما اجازه انتقال اطلاعات به دستگاه دیگری که سیستم NFC را پشتیبانی می کند ، می دهد .

اولترا بوک / تبلت DELL مدل XPS 12 جدید با پزدازنده اینتل هسول (Haswell) عرضه می شود

افزایش عمر باتری XPS 12  نظر بسیاری از نقد ها را به نفع خود کرد زیرا در نسخه پیشین ای دستگاه عمر باتری دغدغه ی اصلی منتقدان درباره ی این دستگاه بود و حالا با این پردازنده جدید این مشکل هم برطرف شده است. نسخه ی قبلی XPS 12 با آمدن نسخه ی جدید آن افت قیمت داشته است . XPS 12 قدیمی قیمت ۱۱۰۰ $ و نسخه جدید آن که دارای اینتل haswell می باشد قیمت ۱۲۰۰ $ را دارند . البته این قیمت ها در حالت مینیمم و بدون امکانات جانبی آنها می باشد.اولترا بوک / تبلت DELL مدل XPS 12 جدید با پزدازنده اینتل هسول (Haswell) عرضه می شود

 تاريخ : یک شنبه 23 تير 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

 

 ماجرای «ادوارد اسنودن» و رسوایی جاسوسی کاخ سفید از شهروند کشورهای مختلف جهان در هفته‌های اخری آنقدر سروصدا کرده که تقریبا همه کاربران اینترنت چیزی درباره آن شنیده‌اند و یا مطلبی درباره آن خوانده‌اند؛ البته یقینا بیشتر این مطالب درباره درگیری‌های آمریکا با روسیه بر سر تحویل دادن اسنودن بوده است، نه اصل ماجرا که سبب بالا گرفتن این ماجرا شده است.

به گزارش رجانیوز، ماجرا از آنجا آغاز شد که «ادوارد اسنودن» ماه گذشته از هاوایی به هنگ کنگ، جایی که در آن برای یکی از تاسیسات آژانس امنیت ملی امریکا کار می‌کرد، گریخت؛ البته نه به تنهایی بلکه وی اسنادی درباره برنامه‌های نظارت اینترنتی و تلفنی فوق محرمانه امریکا را نیز در دست دارد. 
 
پس از آن، اسنودن در یک ویدئوی ۱۲ دقیقه‌ای که گاردین آن را منتشر کرد، به نقش خود در افشای این اطلاعات اشاره کرد و در این مصاحبه، «جاسوسی نظام‌مند درباره شهروندان بی‌گناه امریکایی» را محکوم کرد و افزود که تنها انگیزه وی آن است که افکار عمومی را از آنچه به نام آنان و یا بر ضد آنان انجام می‌شود، آگاه کند و حاضر است زندگی راحت خود را فدا کند؛ چرا که نمی‌تواند با وجدان آسوده به دولت امریکا اجازه دهد با این ساز و کار جاسوسی بزرگ که مخفیانه سرگرم ساخت آن است حریم خصوصی، آزادی اینترنتی و آزادی‌های اساسی مردم در سراسر دنیا را نابود کند. 
 
اسنودن ابتدا به هنگ هنگ رفته و پس از اطلاع منابع اطلاعاتی چین از این مکان، سر از روسیه، به عنوان رقیب چند ده ساله اطلاعاتی آمریکا سر درآورده است. پس از این رویداد بود که درگیری‌های لفظی میان کرملین و کاخ سفید بر سر بازپس دادن او بالا گرفت و به تیتر نخست بسیاری از رسانه‌های جهان تبدیل شد.
 
اما اصل ماجرا چه بود؟
 
درگیری مسکو و واشنگتن اما حاشیه این رسوایی بزرگ است. اصل ماجرا، جاسوسی رسمی، قانونی و نظام‌مند دولت آمریکا از کاربران اینترنت است که به طور رسمی صورت می‌گیرد و اکنون بخشی از آن افشا شده است.
 
روزنامه گاردین در تاریخ ۶ ژوئن، حکم فوق محرمانه دادگاهی در امریکا را فاش کرد که به آژانس امنیت ملی این کشور اجازه می‌دهد درباره میلیون‌ها امریکایی که مشتری شرکت ارتباطی «ورایزون» هستند، اطلاعات جمع آوری کند. طبق این حکم، ورایزون باید به صورت «روزانه» اطلاعاتی همچون شماره تلفن، محل، زمان و مدت تماس تمامی مکالمات تلفنی انجام شده در سیستم‌های خود چه در داخل امریکا و چه خارج از آن را در اختیار آژانس امنیت ملی قرار دهد. 
 
«واشنگتن پست» در‌‌ همان روز با اشاره به دسترسی مستقیم آژانس امنیت ملی امریکا به سرورهای شرکت‌های اینترنتی اعلام کرد منبع این روزنامه که مامور اطلاعاتی یکی از شرکت‌های حمل و نقل است از توانمندی‌های سیستم‌های مورد استفاده آژانس جاسوسی عالی ‌رتبه امریکا در این زمینه وحشت ‌کرد. 
 
دولت اوباما درحال حاضر به علت شنود مخفیانه مکالمات تلفنی خبرنگاران آسوشیتدپرس و همچنین نظارت بر ایمیل‌ها و مکالمات تلفنی خبرنگاران شبکه خبری فاکس نیوز به شدت مورد انتقاد قرار گرفته است؛ انتقاداتی که اکنون در برابر این رسوایی عظیم جاسوسی، کم اهمیت به نظر می‌رسند.
 
از «فیس‌بوک» تا «اسکایپ»؛ برادر بزرگ در حال تماشای شماست
 
سال‌هاست که کارشناسان ارتباطات و فناوری اطلاعات از جاسوسی عظیم شبکه‌های اجتماعی از کاربران اینترنت در سراسر جهان سخن می‌گویند؛ یک جاسوسی شیک و تروتمیز که از خود شما به عنوان عامل اطلاعاتی استفاده می‌شود.
 
به عنوان مثال، در حالی که مایکروسافت در شعار تبلیغاتی جدید خود می‌گوید «حریم شخصی شما، حریم شخصی ماست»، اما نامه‌های درون سازمانی آژانس امنیت ملی آمریکا نشان می‌دهد که این دسترسی به این داده‌ها با اطلاع مسئولان شرکت‌ها انجام شده و همچنان نیز با قوت ادامه دارد. 
 
 اسناد جدیدی که اسنودن منتشر کرده، مربوط به بخش عملیات منبع ویژه آژانس امنیت ملی آمریکا است. این بخش مسئول تمام برنامه‌هایی است که با هدف نظارت بر ارتباطات آمریکایی‌ها طراحی شده است. 
 
این اسناد نشان می‌دهد آژانس امنیت ملی آمریکا از‌‌ همان زمان که سرویس چت رمزبندی‌شده «آوت‌لوک» در ماه جولای سال گذشته راه افتاد، نسبت به آن نگرانی پیدا کرده است. در عرض پنج ماه بعد از آن، مایکروسافت و اف‌بی‌آی توانستند برای رمزگشایی از این اطلاعات دست یابند و آن را در اختیار آژانس امنیت ملی قرار دادند. 
 
در یکی از نامه‌ها به تاریخ ۲۶ دسامبر ۲۰۱۲، آمده است: مایکروسافت و اف‌بی‌آی برنامه جاسوسی طراحی برای حل این موضوع طراحی کرده‌اند. این برنامه با موفقیت تست شده و از ۱۲ دسامبر ۲۰۱۲ نیز عملیاتی شده است. دو ماه بعد از این تاریخ بود که مایکروسافت رسما سامانه Outlook. com راه‌اندازی کرد.
 
همچنین، آژانس امنیت ملی آمریکا در طول دو سال گذشته تلاش زیادی کرده است تا با همکاری مایکروسافت بتواند توانایی خود بر اطلاعات منتقل شده در «اسکایپ» را افزایش دهد. تعداد کاربران جهانی «اسکایپ» ۶۶۳ میلیون نفر برآورد شده است. این آژانس ۹ ماه بعد از آنکه اسکایپ به مایکروسافت واگذار شد، این توان را پیدا کرد که حجم داده‌های ذخیره شده از ارتباطات با اسکایپ را سه برابر کند. این اقدام که با همکاری مایکروسافت انجام گرفت، با روش حذف تصاویر ویدئویی و نگهداری بخش صوتی ممکن شد.
 
از سوی دیگر، ایریس وارلا، وزیر زندان‌های ونزوئلا چند روز پیش با اشاره به افشاگری‌های ادوارد اسنودن از جاسوسی‌های سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا گفت: دوستان، حساب‌های کاربری خود در فیس بوک را تعطیل کنید. شما به طور رایگان با آژانس امنیت ملی آمریکا کار می‌کنید. پرونده اسندون را بخوانید. 
 
این وزیر ونزوئلایی افزود: کشور‌ها و مردمی که قربانی این جاسوسی شده‌اند، باید از دولت آمریکا شکایت کنند تا از محاکمه منصفانه دولت آمریکا اطمینان حاصل کنند.
 
گوگل؛ موتور جستجویی با طعم جاسوسی
 
در خبری که یکی از سایت‌های اینترنتی اعلام کرده، مشخص شده که گوگل قصد دارد تا در منابع جستجوی کاربران گوگل، از محتوای جیمیل آن‌ها هم استفاده کند؛ یعنی ربات‌های گوگل ابتدا متن تمام ایمیل‌های شخصی شما را که ممکن است حاوی نامه شما به همسرتان، درخواست کار به یک شرکت و یا حتی یک تبریک سال نو به دوستتان در اروپا باشد را می‌خوانند و سپس با توجه به کلیدواژه‌های استفاده شده در این ایمیل‌ها، تبلیغات مرتبط با تمایلات و سلیقه شخصی شما را در جیمیل به نمایش می‌گذارد. 
 
البته شاید در نگاه اول این مساله خوشایند به نظر برسد؛ چرا که همه کاربران اینترنتی از تبیغات اسپم خسته شده‌اند و تغییر تبلیغات متناسب با ذائقه آن‌ها قطعا خبر خوشحال کننده‌ای خواهد بود اما واقعا چه کسی است که علاقه داشته باشد تا تک تک نامه‌های شخصی‌اش توسط گوگل خوانده و احیانا ذخیره شود؟ تصور اینکه شما یک نامه عاشقانه برای همسر خود می‌نویسید ولی پیش از آنکه به دست او برسد، محتوای آن در مانیتور یکی از کارمندان گوگل در کالیفرنیا به نمایش در بیاید، واقعا وحشتناک است! 
 
شاید اگر «جرج اورول» زنده بود، اکنون یکبار دیگر زمان محبوب و مشهورش «۱۹۸۴» را بازنویسی می‌کرد؛ البته این بار دیگر «برادر بزرگ» جای خودش را به شبکه‌های اجتماعی داده است که در هر زمان و مکان مشغول جمع‌آوری اطلاعات شخصی مردم جهان هستند و به کاخ سفید گزارش می‌دهند.


تاريخ : یک شنبه 23 تير 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
اصلا دیجیتال SLR چیست؟
عبارت DSLR یا digital SLR در واقع مخففی برای digital single lens reflex است. دلیل استفاده از این نام آن است که این نوع دوربین ها از آینه ای در پشت لنز دوربین استفاده می کنند که هنگام کادربندی عکس، نور ورودی از لنز را مستقیما به نمایاب انتقال می دهد. 
 
هنگامی هم که شاتر را رها می کنید، آینه به سرعت از سر راه کنار می رود و اجازه می دهد که نور مستقیما از لنز به سنسور دوربین برسد. این عمل باعث تاریکی لحظه ای نمایاب یا چشمی دوربین خواهد شد. 
 
در دوربین های SLR نمایاب با یک منشور (معمولا منشور ۵ وجهی) ترکیب می شود که این امر باعث می شود تصویر درون دوربین چرخیده و درست همان لحظه ای که در حال فوکوس کردن لنز هستید، نتیجه را در نمایاب و صفحه پشت دوربین ببینید. 
 
طراحی SLR باعث می شود یک دوربین بتواند خود را با دامنه وسیعی از لنزهای با فاصله کانونی متفاوت تطبیق دهد و این یکی از دلایل اصلی چیرگی این دوربین ها در صنعت عکاسی است.
 
توضیح: با یک دوربین غیر-SLR شما مجبورید زاویه دید لنز گیرنده عکس را با لنزی که صحنه را می بیند، جور کنید. هنگام استفاده از لنز های ثابت یا لنزهای با زوم کم این کار ساده است. اما اگر به دنبال استقاده از لنز های واید یا فاصله های کانونی بیشتر باشید، این کار بسیار پیچیده تر شده و نیازمند مکانیسم های نمایاب بسیار گرانتری هم خواهد بود. 
 
اما با یک SLR شما چنین مشکلی نخواهد داشت، زیرا لنز گیرنده عکس و تماشای نما یکی خواهند بود.
 
اغلب مدل های dSLR به جز گروه رده پایین، حالت نمایش زنده را به سیستم شان افزوده اند. به صورتی که شما می توانید برای ترکیب بندی عکس و تماشای فریم از LCD دوربین استفاده کنید، درست به همان شیوه ای که در دوربین های ببین و بگیر عمل می کنید. 
 
در ساده ترین نوع اجرای این قابلیت، معمولا آینه قفل می شود و منشور تصویر را به جای سنسور اصلی ثبت عکس، به سمت یک سنسور کوچک فرعی منحرف می کند تا LCD را تغذیه کند. البته این کار باعث کاهش کارایی کلی می گردد. در نسخه های اولیه دوربین های dSLR که فوکوس به صورت دستی انجام می گرفت، استفاده از قابلیت نمایش زنده دردسر ساز بود، اما امروزه فوکوس و تنظیم کنتراست به صورت خودکار انجام می شود.
 
انواع دوربین های دیجیتال SLR
 
DSLR با سیستم کامل لنز قابل تعویض

این همان چیزی است که هنگام استفاده از عبارت dSLR، مورد نظر اغلب مردم است و در این لیست خرید هم نقطه تمرکز اصلی است. همان طور که از نامش هم بر می آید، قابلیت باز کردن یک لنز و بستن یک لنز دیگر، چیزی است که این دوربین ها را از بقیه متمایز می کند. لنزهای انتخابی می توانند دامنه وسیعی از محصولات اولترا واید تا سوپر تله فوتو را در بر گیرند.
نمونه ها: تقریبا تمام dslrهای موجود در بازار از این نوع هستند. برای مثال در اینجا می توانید لیستی از مدل های خوب آن را بیابید.
 
DSLR با لنز ثابت

لنزهای این دوربین ها قابل جداسازی نبوده و تطبیق پذیری کمی دارند. در بهترین نمونه های این مدل از آینه ثابت و نیمه شفافی بهره می برند که مقدار کمی از نور ورودی را به نمایاب منتقل می کند و این گونه باعث می شود بتوانید از LCD هم برای کادربندی عکس بهره ببرید. 
نمونه ها: Olympus E-20N
 
شبه SLR

اینها دوربین های دیجیتال استانداری هستند که به جای منشور ۵ وجهی DSLRها یا نمایاب اپتیکال دوربین های ببین و بگیر، از نمایاب الکترونیک (یک ال سی دی کوچک) بهره می برند. آنها را واقعا نمی توان SLR دانست، زیرا آینه ندارند و البته رویکرد نمایاب الکترونیک آنها عرضه کیفیتی همچون نمایاب منشور ۵ وجهی است. اغلب دوربین های این خانواده قدرت زوم بسیار بالایی دارند و اغلب، آنها را با نام ZLR یا دوربین های مگازوم می شناسند.
 
دوربین های بدون آینه با لنز قابل تعویض

این خانواده را با نام دوربین های هیبریدی هم می خوانند و معمولا شامل دوربین هایی است که از تکنولوژی دستگاه های ببین و بگیر بهره برده اند، اما با قابلیت تعویض لنز تکمیل شده اند. اولین ظهور آنها در بازار با عرضه استاندارد تجاری میکرو سه چهارم المپوس - پاناسونیک همراه بود. همانند دوربین های شبه SLR، این محصولات هم از نمایاب الکترونیک بهره می برند و در آنها خبری از آینه برای انتقال نور عبوری لنز نیست.
نمونه ها: Panasonic Lumix DMC-G1
 
 
مزایا و معایب دوربین های DSLR
دیجیتال SLR سر به سر با دوربین دیجیتال نیمه حرفه ای
امروزه دوربین های میان رده شامل مدل های مگازومی هستند که که قد و قواره بزرگی داشته و تنظیمات دستی را هم برای تان به ارمغان می آورند. علاوه بر آن، این دوربین ها لنزهای با زوم بسیار زیادی را هم بر روی خود دارند که شباهت زیادی به مدل های dSLR پیدا می کنند. اما از نظر کارایی و کیفیت عکس هیچ گاه به پای آنها نمی رسند.
 

مزایا

تنوع بسیار بیشتر لنز
چندین کارخانه سازنده سیستم های لنز SLR هم اکنون بیش از ۴۰ مدل لنز را عرضه می کنند، که هر کدام برای مقاصد ویژه ای بهینه شده اند. مدل های متنوعی از لنزهای زوم، اولترا واید، سوپر تله فوتو و مدل های دارای قطعات نوری خاص همچون لنزهای ماکرو و لنزهای ویژه کنترل پرسپکتیو.
 
معمولا در رزولوشن یکسان، اغلب اوقات کیفیت عکس بهتری دارند.
به بیان دیگر، یک دوربین ۱۰ مگاپیکسلی dSLR به راحتی دوربین ۱۰ مگاپیکسلی دیجیتالی نیمه حرفه ای را شکست می دهد. این مزیت به خصوص در حساسیت های بالاتر نوری (ISO 400 و بالاتر) بیشتر به چشم می آید.
 
معمولا طراحی کاربردی تری برای عکاس دارند.
اگرچه طراحی های مختلفی در این دوربین ها می توان دید، اما دوربین های dslr به این سمت گرایش دارند که به راحتی دکمه ها و چرخک تنظیمات شان با انگشت سبابه قابل دسترسی باشد و شما بتوانید تنظیمات دلخواه تان را به سرعت انتخاب کنید. موقعیت عمودی دکمه شاتر و جاگیری آن در بالای دوربین هم باعث کارایی بیشتر آن می شود. علاوه بر این دکمه های فراوان اختصاصی برای هر تنظیم، شما را از کاربرد زیاد منوها بی نیاز می کند.
 
قابلیت انعطاف عالی
به دامنه وسیع تری از ابزارهای جانبی دسترسی دارید. که می تواند شامل فلش های قدرتمند، منابع تامین نیروی جایگزین، انتقال دهنده های تصویر بیسیم و ریموت کنترل های شاتر باشد.
 

معایب

معمولا سنگین تر و بزرگتر هستند.
در مقایسه با طراحی دوربین های ببین و بگیر، باکس آینه SLR و منشور ۵ وجهی مقداری به وزن دوربین اضافه کرده و حجم آن را بیشتر می کنند. سایر فاکتورها هم باعث افزایش وزن می شوند: مانند استفاده از مواد با دوام تر، نیاز به باتری بزرگتر برای تامین نیروی قطعات با کیفیت تر و ...
البته بسیاری از مدل های رده پایین امروزی توانسته اند وزنی برابر با دوربین های کامپکت و حجمی کمی بیشتر از دوربین های با نمایاب الکترونیکی داشته باشند.
 
پیچیدگی بیشتر
انتخاب و تغییر لنز و البته انجام تنظیمات عکاسی برای اغلب مردم کار چندان ساده و خوش آیندی نیست. علاوه بر این، dSLRها معمولا تعداد فراوانی دکمه و تنظیمات دارند که می تواند کاربران را مرعوب خود سازد.
 
قیمت های بالاتر
اگرچه اکنون می توان DSLRهای ارزان قیمتی یافت که از نظر قیمت با دوربین های غیرSLR به رقابت می پردازند، اما هنوز دامنه قیمت dSLRها بسیار متنوع بوده و بالاتر است.
 
معمولا استفاده از LCD برای کادربندی، آزار دهنده است.
اگر چه ابداع حالت نمایش زنده شما را قادر ساخته تا با دوربین dSLR هم همانند مدل های ببین و بگیر به قاب بندی کادر بپردازید، اما به دلیل اینکه این دوربین ها بزرگتر و سنگین تر هستند، و برای نگه داری در دست با فاصله از صورت طراحی نشده اند؛ استفاده از آنها به این شیوه می تواند آزار دهنده و سخت باشد.
 
 
 

 

دیجیتال SLR سر به سر با دوربین های با لنز قابل تعویض

دوربین های با لنز قابل تعویض شباهت زیادی به دوربین های SLR دارند، اما آنها آینه استفاده شده در SLR برای انتقال تصویر به نمایاب را ندارند. از نظر تئوری هم آنها کوچکتر از رقبای شان هستند.
 

 

مزایا
نمایاب بهتر
به استثنای امکان پیش نمایش زنده، نمایاب اپتیکال مستقیم متصل به لنز (TTL) درون دوربین های dslr برتر از نمایاب الکترونیک درون دوربین های مگازوم و بدون آینه است. در اینجا هیچ گونه تاخیری در نمایش تصویر وجود ندارد و این قابلیت به خصوص در عکاسی ورزشی و حرکات تند کاملا کاربردی است. 
یک نمایاب الکترونیک یا EVF که تصویر را از سنسور دریافت می کند، تنها می تواند به شما نشان دهد که در گذشته چه اتفاقی افتاده است. در حالی که نمایاب اپتیکال که تصویر درون آن مستقیما از درون لنز می آید، اتفاقات همین لحظه را پیش چشم تان می گذارد. به همین دلیل شما با یک EVF نمی توانید هنگام عکاسی متوالی حرکات افقی یا عمودی داشته باشید.
 
سرعت فوکوس بالا
در عکاسی های استاندارد، دوربین dslr برای فوکوس خودکار از شیوه phase detection بهره می برد که معمولا سریع تر از روش Contrast detection مورد استفاده در دوربین های با لنز قابل تعویض است. اگرچه لزوما همیشه این چنین نیست.
 
دامنه انتخاب لنز وسیع تر
کاملا ساده است که به دلیل تکنولوژی پخته و کامل تر، و همچنین امکان استفاده از لنزهای دوربین های آنالوگ قدیمی بدون نیاز به تبدیل، انتخاب های بسیار بیشتری با قیمت های متنوع تر برای دوربین های dslr وجود دارد. دوربین های بدون آینه هم می توانند از لنزهای قدیمی استفاده کنند، اما لازم است که از آداپتورهای رابطی بهره ببرند و قابلیت فوکوس خودکار را هم به فراموشی بسپارند. علاوه بر این، لنز های دوربین های dSLR و آنالوگ بر روی بدنه های کوچک و سبک دوربین های بدون آینه، اغلب اوقات ناراحت کننده و سنگین به نظر می رسند و استفاده از آنها اصلا به صرفه نیست.
 

 

معایب
عدم امکان پیش نمایش زنده در نمایاب
نمایاب الکترونیک می تواند به شما نشان دهد که سنسور چه می بیند، و بنابر این تا حد زیادی دقت مدت زمان نوردهی، وایت بالانس و دید ۱۰۰ درصد صحنه را به نمایش می گذارد. اغلب dslr های امروزی هم این امکان را فراهم اورده اند، اما این موضوع باعث بالا رفتن قیمت آنها هم می شود.
 
فوکوس کند در حالت نمایش زنده
دوربین های dSLR در حالت نمایش زنده از شیوه فوکوس خودکار Contrast detection بهره می برند که باعث کندی کار می شود. البته روش هایی برای انجام سریع این کار وجود دارد که از آن جمله می توان به افزودن سنسور دوم اشاره کرد. ولی این روش ها قیمت دوربین را افزایش می دهد. 
 
اندازه
اگر چه نمونه های تقریبا بزرگی در میان بدون آینه ها و مدل های به نسبت فشرده ای در خانواده dSLRها می توان یافت، اما  به طور کلی SLRها از دوربین های بدون آینه بزرگ تر و سنگین تر هستند.
 
 
دیجیتال SLR سر به سر با آنالوگ SLR (فیلم)
دوربین های دیجیتال اکنون دیگر آنقدر عمر طولانی دارند که کمتر کسی آنها را با مدل های آنالوگ مقایسه می کند. اما این بخش حتی برای ارزش نوستالژیک هم که باشد، خالی از لطف نیست.
 

 

مزایا
مشاهده فوری نتایج
بازبینی فوری عکس ها و انتقال فوری آنها، از زیبایی های عکاسی دیجیتال است که باعث به فراموشی سپرده شدن فیلم های عکاسی شده است. صرفنظر از اینکه دوربین شما یک دیجیتال معمولی باشد یا DSLR حرفه ای.
 
تقریبا هیچ هزینه ای بابت هر عکس نمی پردازید
دیگر لازم نیست برای فیلم یا فرآیند ظهور و چاپ هزینه ای کنار بگذارید. حافظه فلش و فضای دیسک هم مجددا قابل استفاده خواهند بود. البته فضای ذخیره سازی و آرشیو عکس های تان می تواند هزینه محسوب شود، که آن هم بسیار ناچیز است.
 
قابلیت انعطاف بسیار بیشتر در عکاسی
امکان تغییر لحظه ای حساسیت ISO، وایت بالانس و دیگر پارامترهای عکاسی از تصویری به تصویر دیگر در عکاسی آنالوگ تنها یک رویا بود.
 

 

معایب
هزینه اولیه بیشتر
دوربین های dslr معمولا دو تا چهار برابر گرانتر از همکاران آنالوگ شان برای تان آب می خورند.
 
بزرگتر و سنگین تر
اغلب دوربین های dSLR معمولا بزرگتر و سنگین تر از هم خانواده های فیلمی شان هستند. اگر چه مدل های جدیدتر سعی می کنند تا حد ممکن این فاصله را پر کنند.
 
مصرف انرژی بسیار بیشتر
باتری دوربین های DSLR بسیار بزرگتر و پیچیده تر و گران قیمت تر است. علاوه بر این، شارژ و آماده نگه داشتن دائمی آنها یکی از بخش های حیاتی و رنج آور روال جاری عکاسی شما است.
 
هفته آینده و در بخش دوم این راهنما، به داستان سنسورها، لنز ها و برخی امکانات مهم دوربین های دیجیتال خواهیم پرداخت.


تاريخ : یک شنبه 23 تير 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

ظهور موتو ایکس معرفی نشده موتورولا در دستان اریک اشمیت
 

دیشب از سخنرانی اریک اشمیت، رئیس هیئت مدیره گوگل در کنفرانس Allen & Co ، صحبت های قابل توجه وی و حاشیه های جالب آن گفتیم. اما آن طور که به نظر می رسد، اینها تمام نکات مهم کنفرانس دیروز آقای اشمیت نبوده اند.

 
اشمیت در این کنفرانس یک اسمارت فون اسرار آمیز موتورولا را به همراه خود دارد که چندان سعی نمی کند آن را مخفی کند. و البته از نمایش عمومی آن هم طفره می رود. اگر چه وی از هرگونه اظهار نظر درباره این تلفن هوشمند خودداری کرده، اما تا به اینجا نگاه های دزدکی فراوانی به دنبال آن بوده است.
 
عکس های فراوانی از آن توسط خبرنگاران گرفته شده و نشان می دهد جنس بدنه احتمالا از فیبر کربن است و بخش پشتی انحنای بسیار نرم و روانی دارد. اگرچه می توان شباهت هایی میان این اسمارت فون و عکس های لو رفته از دروید اولترا و مکس پیدا کرد؛ اما به شکل غیرطبیعی آن را باید همانند آن چیزی دانست که تا کنون درباره موتو ایکس شنیده ایم و دیده ایم.

حدس می زنیم که این، همان Moto X افسانه ای است که مدت ها درباره اش سخن می گفتیم. و با توجه به اینکه اشمیت آمادگی به رخ کشیدن و فخر فروشی با آن را دارد، پس نباید مدت زمان زیادی برای رونمایی اش صبر کنیم. شاید شایعات درباره رونمایی در مراسم ۲۰ مرداد کاملا درست باشند.


تاريخ : یک شنبه 23 تير 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
11-930.jpg

دو ماهواره فضایی پس از انتشار نوعی ماده به درون فضا، فرایندی موسوم به «تخلیه جرم تاج خورشیدی» (CME)، وقوع سونامی را بر روی سطح خورشید مخابره کردند. این سونامی متشکل از گاز یونیزه‌شده داغ و میدان مغناطیسی افزایش‌یافته، در هر ثانیه با سرعت 400 کیلومتر سطح خورشید را می‌پیماید.تحلیل این موضوع امکان اندازه‌گیری میدان مغناطیسی را در نواحی آرام و به دور از CME فراهم می‌کند.درک این میدان می‌تواند چگونگی اثرگذاری تخلیه‌ جرم تاج خورشیدی بر زمین را پیش‌بینی کند.با استفاده از داده‌های Hinode، یکی از ماهواره‌های رصدکننده خورشید، محققان شاید یک معمای 70 ساله را حل کرده باشند.معمای موجود این پرسش را مطرح می‌کند که چرا تاج احاطه‌کننده خورشید بسیار داغ‌تر از سطح آن است.ماهواره ژاپنی «هینود» از سال 2006 در حال مطالعه خورشید بوده و در سال 2010 «رصدخانه پویای خورشیدی» (SDO) به آن ملحق شد.هر دوی این ماهواره‌ها نور مافوق بنفش خورشید را مطالعه می‌کنند.این رنگ‌ها قابل رویت نیستند اما واقعیت‌هایی در خصوص مواد شیمیایی تشکیل‌دهنده و شرایط بسیار سخت فیزیکی در نزدیکی سطح آشفته خورشید را در اختیار می‌گذارند.دیوید لانگ از دانشگاه لندن و همکارانش، سرانجام آن‌چه را امواج EIT پس از یک CME خوانده می‌شود، شناسایی کردند.مانند یک سونامی که از یک رویداد لرزه‌ای آزاد می‌شود، امواج EIT، امواج شوکی هستند که حامل میدان‌های مغناطیسی و پلاسمای یونیزه‌شده و داغ هستند.

 

این امواج بسیار فریبنده‌اند زیرا تا حدودی کمیاب و بسیار تصادفی هستند و دانشمندان باید در مکان و زمان مناسبی قرار گیرند تا آن‌ها را رصد کنند. این امکان برای لانگ و همکارانش فراهم شده است.ماهواره SDO قادر به گیراندازی نور مافوق‌بنفش ساطع‌شده به هنگام انتشار موج مزبور بود و تیم علمی توانست سرعت موج را حدود 400 کیلومتر در ثانیه و دمای تقریبی آن را بالغ بر یک میلیون درجه سانتی‌گراد برآورد کند.همزمان ماهواره هینود هر 45 ثانیه یک بار، نقشه‌ای با درجه تفکیک‌پذیری بالا از تراکم سطح خورشید را مخابره می‌کرد.محققان حاضر با استفاده از داده‌های این دو ماهواره توانستند شدت میدان مغناطیسی را در "تاج آرام" تعیین کنند. این امر اندازه‌گیری دشوار از خورشید در نوع خود به شمار می‌آید.امواج مورد بحث از اهمیت بالایی برخوردار هستند زیرا با تخلیه‌ جرم تاج خورشیدی که پلاسما را به سمت زمین گسلی می‌کند، مرتبط هستند.این فرایند تخلیه‌ می‌توانند زمین را با ذرات متحرک دارای سرعت بالا شست‌وشو دهند.

 

این ذرات فعالیت ماهواره‌های ارتباطی را مختل و حتی برق زمین را از بین می‌برند و دانشمندان در تلاش برای پیش‌بینی اثرات نهایی آن‌ها هستند.مشاهدات بیشتر امواج EIT برای تعیین رابطه دقیق بین مشخصه‌های این امواج و ویژگی‌های CME لازم است.دمای هسته خورشید حدود 15 میلیون درجه سانتی‌گراد است اما دمای سطح آن کمتر از شش هزار درجه است، با این حال، تاج آن دارای دمایی بالغ بر یک میلیون درجه سانتی‌گراد است.این موضوع که چگونه انرژی لازم برای نگه‌داشتن این دماها وارد تاج می‌شود، بیش از نیم قرن است که ذهن دانشمندان را به خود مشغول ساخته است.

 

ایده موجود این است که امواج انرژی مغناطیسی، از زیر سطح خورشید ناشی می‌شوند و انرژی را به درون تاج انباشت می‌کنند. اما آن‌چه نامشخص است این است که آیا انرژی طی این سفر از دست می‌رود یا خیر.

 

مشاهدات هینود از روزنه تاجی قطبی امکان تعیین این که چگونه انرژی از سطح به درون تاج می‌ریزد، را فراهم کرده است.

 

مراحل وقوع سونامی خورشیدی

 

 

 

سونامی خورشیدی

 

 

 

سونامی خورشیدی

 تاريخ : یک شنبه 23 تير 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
177-7.JPG

قاشق‌های قابل خوردن از جنس ذرت یا نان می‌توانند به عنوان جایگزین مناسبی به جای قاشق‌های پلاستیکی یک بار مصرف مورد استفاده قرار بگیرند. قاشق‌های خوردنی زیست تخریب‌پذیر از جنس ذرت ساخته شده‌اند که پس از صرف غذا براحتی تکه تکه شده و مانند اسنک قابل خوردن هستند.در این قاشق‌های دوستدار محیط زیست از مواد ارگانیگ استفاده شده و با سه طعم ساده، شیرین و تند به بازار عرضه شده‌اند.نمونه ساده‌تری از قاشق‌های قابل خوردن بوسیله برش دادن نان یا استفاده از خمیر شیرینی پزی قابل تهیه هستند.نان‌های برش خورده با قالب مخصوص یا خمیر شیرینی پزی درون قالب های فلزی به شکل نان بمدت 15 تا 20 دقیقه دورن فر قرار داده می‌شوند؛ از این قاشق‌های خوردنی می‌توان برای پذیرایی عصرانه یا پیک نیک استفاده کرد.

 

قاشق قابل خوردن از جنس ذرت با طعم های مختلف

 

 

 

قاشق قابل خوردن از جنس ذرت با طعم های مختلف

 

 

 

قاشق خوردنی تهیه شده از تکه های برش خورده نان

 

 

 

قاشق خوردنی تهیه شده از تکه های برش خورده نان

 تاريخ : یک شنبه 23 تير 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
19-368.jpg

یک شرکت در کالیفرنیا سریع‌ترین وسیله نقلیه دوزیست جهان را ساخته که می‌تواند مستقیم از خشکی به درون دریا برود و ظرف 15 ثانیه به یک قایق تغییر شکل دهد.

 

 این خودرو که به شکل جیپ ساخته شده، «یوزپلنگ» (Panther) نام گرفته و می‌تواند در آب به سرعت متوسط یک قایق سرعتی یعنی بیش از 45 مایل بر ساعت برسد.

 

وسیله ابداعی مجهز به یک موتور سفارشی 3.7 لیتری V6، بدنه فایبرگلاس و شاسی فولادی سبک است و می‌تواند بر روی خشکی به سرعت 80 مایل بر ساعت برسد.

 

طراحی این اتومبیل بر اساس Jeep CJ8 Scrambler است، اما چون شاسی جیپ برای آب سنگین است، شاسی سبک‌وزن آن از فولاد chromoly ساخته شده است.

 

هنگامی که خودرو در درون آب قرار گیرد، به طور قابل‌توجهی به یک قایق 4.6 متر باثبات تبدیل می‌شود.

 

بدنه این اتومبیل با پلی‌استایرن close -cell پر شده تا به شناورماندن آن کمک کند. همچنین شتاب‌دهی این ابداع بر عهده آخرین نسل موتور Acura 3.7-liter VTEC V-6 است.

 

 

 

 

سریع‌ترین خودروی دوزیست جهان

 

 

 

سریع‌ترین خودروی دوزیست جهان

 

 

 

سریع‌ترین خودروی دوزیست جهان

 

 

 

سریع‌ترین خودروی دوزیست جهان

 

 

 

سریع‌ترین خودروی دوزیست جهان

 

 

 

سریع‌ترین خودروی دوزیست جهان

 تاريخ : یک شنبه 23 تير 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

٬۲۰۱۳ سال تلفن های هوشمند میان رده و رنگارنگ
 

انگار قرار نیست موج بعدی تلفن های هوشمند -و حتی تبلت ها- برای فروش خوب لزوما به مشخصات سخت افزاری اغراق آلود تکیه کنند٬ بلکه فقط می خواهند در دسترس تر از قبل باشند. بخوانید: ارزان.

 
این روزها وضع اقتصاد در بسیاری کشورهای دنیا چندان جالب نیست٬ مردم اگر هم یک گجت گران بخرند٬ آن را سالم نگه می دارند تا چند سال لذتش را ببرند. چند ماهی هست که بازار مصرف٬ نشانه های اشباع را بروز داده و در چنین شرایطی سود تنها چیزی نیست که برای شرکت ها اهمیت دارد٬‌ بلکه فروش بلیتی به مجمع الجزایر اکوسیستم اهمیت بیشتری دارد.
 
شما اگر آدمی باشید که بهترین تلفن های موجود در بازار را می خواهد و پول کافی هم دارد٬ انتخاب یک تلفن هوشمند کار آسانی است. حتی اگر ندانید کدام پلتفرم برای تان مناسب است٬ انتخاب بین چند پرچمدار محدود است و بالاخره یا با آیفون ۵ یا گلکسی اس ۴ یا اچ تی سی وان از فروشگاه خارج می شوید.
 
برای خریدن یک تلفن رده پایین هم لازم نیست زیاد سرتان را بخارانید و مثل ای کیو سان چهار زانو بنشینید. همه تلفن های ارزان٬ سر و ته یک کرباس هستند.
 
اما میانه بازار جایی است که زندگی پیچیده می شود. احتمالا آنقدر برای پول تان اهمیت قائل هستید که بخواهید چیزی خوب بخرید٬ هم از نظر سخت افزار و هم ظاهر٬ ولی نمی خواهید کلیه تان را بابتش بفروشید (کاری که حتی برای پرچمدارها هم نباید بکنید!) دقیقا همین بازار است که تا دم دم های پاییز برگ ریز٬ مثل شکوفه های بهاری رنگارنگ خواهد شد...
 
اگر خاطرتان باشد کسوت نوکیا را در این زمینه رعایت کرده ایم اما در ادامه سال٬ مشخصا دو محصول جذاب را خواهیم داشت: یکی موتو ایکس ساخت موتورولای گوگل٬ و دیگری آیفون ارزان قیمت ساخت اپل. بعضی ها می گویند آیفون ارزان قیمت در بازارهای امریکا و اروپا ارائه نمی شود٬ که به نظر ما اگر نه محال٬‌ لااقل چیز بعیدی است. به هر حال٬‌ یک برچسب قیمت ۳۰۰ تا ۴۰۰ دلاری خواهد داشت. در آن سو موتو ایکس را داریم که شایعات پیرامون باز گذاشتن دست مشتری برای شخصی سازی آن٬ جذاب است: با ۲۵ رنگ و انتخاب هایی از بین چوب٬‌ پلاستیک٬ و فلز.

ممکن است فکر کنید موتو ایکس می خواهد آیفون 5S را به آتش بکشد٬ اما به نظر می رسد چنین نیست. ما برای اولین بار شاهد توجه شرکت های دو پلتفرم مهم به میانه بازار هستیم. بیشه ای که این شیرها می خواهند برای پر کردنش اقدام کنند٬ تا به حال به رقبا سپرده شده بود. اما حالا تصور کنید که هر سال میانه بازار هم با محصولات نو نوار و رنگارنگ و البته تبلیغات کر کننده فرش شود٬ نه محصولاتی با کیفیت و سخت افزار معمولی.
 
با توجه به اشباع بازار٬ پیشرفت بعدی شرکت ها و پلتفرم ها در زمینه تصاحب سهم بازار٬ به جذب مشتریانی بستگی دارد که هنوز از تلفن های همراه به تلفن های هوشمند کوچ نکرده اند. آنها ساکنان بعدی مجمع الجزایر اکوسیستم ها خواهند بود تا دلارهای تا نخورده شان را به جیب پلتفرم ها و توسعه دهندگان بریزند.
 
در نظر داشته باشید عامل مهم مُد را. علاقه مندان به فناوری در سایت هایی مثل نارنجی  همانقدر که به سخت افزار و نرم افزار اهمیت می دهند به ظاهر زیبا هم توجه می کنند. برای جریان اصلی بازار یعنی همان ها که تلفن های میان رده می خرند٬ عامل مُد حتی کمی بیشتر از کاربردی بودن٬ اهمیت دارد.
 
عرضه محصول برای میانه بازار٬ ریسک بزرگی دارد. شرکت ها باید امید ببندند که مشتریان کمال طلب و پولدارشان٬ همیشه بر سر دوراهی انتخاب٬ داشتن تلفن گران تر را به پس انداز کردن چند دلار بیشتر٬‌ ترجیح بدهند. (البته با عرضه نکردن تلفن های ارزان تحت قرارداد اوپراتورها٬ می شود به انتخاب این نوع مشتریان کمک کرد! مگر نه؟) اما پتانسیل بزرگی هم در این ریسک پذیری نهفته است: اگر بتوان مشتریان کم توان تر را به سمت خود جذب کرد٬‌ و با طراحی زیبا و مشخصات مناسب آنها را به خرج چند دلار بیشتر مجاب نمود٬ پول از پارو بالا می رود.
 
موسسه IDC اخیرا اعلام کرد که ۶۰ درصد از ۱ میلیارد تلفن هوشمندی که انتظار می رود در سال ۲۰۱۴ فروش برود٬ مقصدی جز کشورهای "برزیل٬ روسیه٬ هند و چین" نخواهد داشت. در کشورهای غیرامریکایی و غیراروپایی از این قبیل که حقوق ها کمتر است٬‌ پرچمدارها باید خیلی خوش شانس باشند که فروش بروند. اینجا است که طبقه متوسط را می شود با محصولات ارزان تر جذب کرد و با توجه به اینکه بخش بزرگی از خریداران طبقه متوسط٬ اساسا به پردازنده و سایر مشخصات نگاه هم نمی کنند٬‌ رنگ های جذاب می تواند برای شرکت ها معجزه کند.


تاريخ : یک شنبه 23 تير 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 در تمام خانه‌ها از قدرت برق استفاده می‌شود و بکارگیری این روش می‌تواند دسترسی به شبکه را به صورت گسترده در اختیار شهروندان قرار دهد. از طرف دیگر پریزهای برق در تمام قسمت‌های یک خانه حضور دارند و از این نظر حتی نسبت به کابل تلفن با محدودیت کمتری روبرو هستند. شبکه توزیع برق به صورت مویرگی در تمام نقاط شهر توزیع شده و اگر بتوان آن را برای ارایه سرویس‌هایی مثل دسترسی به اینترنت، تلویزیون‌های کابلی یا مراکز خدمات الکترونیکی بکار گرفت دیگر نیازی به هزینه‌های هنگفت ایجاد یک شبکه جدید در این ابعاد نیست. حتی در ابعاد کوچک مانند یک خانه هم اگر فناوری وایرلس با تمام محدودیت‌های آن را در نظر نگیریم، استفاده از این روش، ارزان‌ترین راه‌حل ممکن برای استفاده از یک شبکه داخلی است. 

مزایا و معایب شبکه روی سیم‌کشی برق
شیوه انتقال داده‌ها در شبکه برق از دو فناوری استفاده می‌کند که یکی از آنها پاسپورت نام دارد و دیگری که به عنوان استاندارد توزیع شبکه توسط بسیاری از شرکت‌های مهم این حوزه شناخته شده PowerPacket نامیده می‌شود. 
مهمترین امتیازات این روش علاوه بر موضوع هزینه شامل راه‌اندازی و توزیع است. در این شیوه نیازی به کابل‌کشی جدید نیست و علاوه بر آن امکان پوشش تمام نقاط خانه وجود دارد. ضمن اینکه در برقراری ارتباط برای تجهیزات مختلف تنوع کافی وجود دارد و وسایلی که برای کار نیازی به اتصال مستقیم با کامپیوتر ندارند می‌توانند از این روش استفاده کنند. به عنوان مثال می‌توانید پرینتر را مستقیما به آداپتور وصل کنید و آن را در هر جای منزل قرار دهید. 

سرعت انتقال اطلاعات در نسخه‌های اولیه این روش زیاد نبود بطوریکه در حالت عملی میزان انقال‌ داده‌ها با پهنای باند 50 تا 350 کیلوبایت بر ثانیه انجام می‌گرفت اما در مراحل بعدی که فناوری PowerPacket اضافه شد این سرعت تا 14 مگابیت بر ثانیه افزایش پیدا کرد. ضمن اینکه مدل‌های اولیه تنها روی شبکه برق 110 ولت قابل اجرا بودند اما امروزه محدودیتی از این نظر وجود ندارد. با این حال راه‌اندازی شبکه روی سیم‌کشی برق هنوز هم به کیفیت سیم‌ها وابسته است و در سیم‌کشی‌های قدیمی و فرسوده، کیفیت شبکه افت محسوسی پیدا می‌کند.
برای ارتباط تجهیزات مختلف با شبکه از طریق کابل برق نیاز به یک آداپتور مخصوص است که وظیفه تبدیل بسته‌های دیتا به سیگنال‌های الکترونیکی را انجام می‌دهد. این آداپتورها در پریز برق نصب می‌شوند و انواع مختلفی دارند. 


یکی از مواردی که در مورد آداپتورها اهمیت دارد نحوه امنیت اطلاعات در آنها است. زیرا داده‌ها در سراسر شبکه برق منتشر می‌شوند و استراق سمع آنها کار دشواری نیست کافی است در این شبکه یک آداپتور دیگر به پریز برق متصل شود تا امکان سرقت و شنود اطلاعات فراهم شود. بنابراین داده‌ها باید قبل از ارسال به بسته‌های رمزنگاری شده تبدیل شوند. این فرآیند معمولا توسط برخی نرم‌افزارهای همراه این تجهیزات انجام می‌شود و البته ممکن است روی خود آداپتور هم صورت پذیرد. 
برای توضیح آداپتورهای خطوط برق یا پاورلاین که برای اتصال به شبکه استفاده می‌شوند از دو آداپتور ادیمکس به نام HP-2002AC استفاده کردیم. این آداپتورها به پریز برق وصل می‌شوند و از طریق آن می‌توانید یک شبکه کوچک بدون سیم‌کشی اضافی تهیه کنید. در این شیوه عوامل زیادی روی کیفیت شبکه تاثیر می‌گذارند که مهمترین آنها فاصله دو آداپتور از یکدیگر، جنس سیم‌ها و تعداد اتصال‌ها است. بنابراین هر چقدر آداپتورها به یکدیگر نزدیک باشند سرعت بیشتری بدست خواهید آورد.
در 2002AC از فیلترهای الکتریکی هم استفاده شده است که وظیفه تصفیه جریان برق را برعهده دارند. اهمیت این موضوع زمانی است که یک وسیله برقی با توان بالا در سیستم توزیع برق شروع به فعالیت می‌کند و با ایجاد نوسان روی کارایی شبکه تاثیرگذار باشد. در این حالت اگر آداپتورها مجهز به فیلتر نباشند موج‌های ایجاد شده روی سیم‌ها، باعث ایجاد اختلال در انتقال داده‌ها می‌شود.
 از دیگر مواردی که می‌توان در این آداپتورها اشاره کرد پهنای باند و سرعت داده‌ها است. با استفاده از فناوری‌های بکار رفته در HP-2002AC سرعت انتقال داده‌ها به 200 مگابیت بر ثانیه می‌رسد البته نمونه‌های دیگری هم هستند که سرعت پایین‌تری دارند و در مقابل قیمت آنها ارزان‌تر است اما با توجه به اهمیت شبکه دیتا روی سیستم برق خانگی همیشه توصیه نمی‌شوند.
 این آداپتورها از فناوری IGMP‌ هم پشتیبانی می‌کنند که برای انتقال محتوای چند رسانه‌ای مثل فیلم کاربرد دارد و پهنای باند را بهینه‌سازی می‌کند. در آداپتورهای حرفه‌ای مثل HP-2002AC از فناوری‌هایی استفاده می‌شود که کیفیت انتقال داده‌ها را تصمین کنند. سرویس‌های مختلفی در شبکه استفاده می‌شوند که اهمیت همه آنها با هم برابر نیست و در نتیجه ارسال صحیح یک ایمیل اولویت بیشتری نسبت به دانلود موسیقی دارد و آداپتور باید بتواند با مدیریت پهنای باند، نیاز این سرویس‌ها را پاسخ دهد. 

موضوع امنیت در شبکه از دیگر نگرانی‌های موجود در بستر توزیع برق است زیرا شبکه از نظر فیزیکی محدودیتی ندارد و در صورتی که یک آداپتور دیگر در نقطه‌ای نزدیک به این شبکه در سیستم توزیع نصب شده باشد می‌تواند اطلاعات منتشر شده را شنود کند. برای حل این مشکل از روش رمزنگاری اطلاعات استفاده می‌شود و طی آن داده‌ها به صورت بسته‌های رمز شده با الگوریتم 128 بیتی منتقل می‌شوند. 
بررسی فنی
معمولا این سوال زیاد پرسیده می‌شود که آیا می‌توان برای ارتباط میان طبقات یک ساختمان از آداپتورهای برق مانند HP-2002AC استفاده کرد یا خیر؟ به این صورت که به جای سیم کشی برای ارتباط دو شبکه در دو طبقه مجزا تنها از دو آداپتور استفاده شود. پاسخ این سوال به موارد مختلفی بستگی دارد که در میان آنها می‌توان به نوع کاربرد شبکه، تعداد کاربران، حجم انتقال فایل و فاصله میان این دو شبکه اشاره کرد. واقعیت این است که شبکه‌هایی مبتنی بر سیم‌کشی برق می‌توانند یکی از جایگزین‌های مناسب برای شبکه وایرلس باشند اما زمانی که فاصله بین دو شبکه زیاد می‌شود یا تعداد کاربران و حجم انتقال فایل بین آنها افزایش پیدا می‌کند ممکن است همانطور که شبکه وایرلس راه‌حل مناسبی برای حل این مشکل نیست شبکه برق هم کارایی خوبی نداشته باشد. برای توضیح این موضوع چند آزمایش ساده انجام دادیم و در آنها از دو آداپتور برق استفاده کردیم.در آزمایش اول برای سنجش کارایی این شبکه هر دو آداپتور روی یک سه راهی برق نصب شدند تا کمترین فاصله بین آنها ایجاد شود و این پهنای باند را به عنوان مبنای کیفیت شبکه محاسبه کنیم. در این بررسی سرعت انتقال داده‌ها کاملا مناسب بود و اگرچه زیر 10 مگابایت بر ثانیه قرار داشت اما می‌توان آن را با شبکه LAN با سرعت 100mbps مقایسه کرد. در حالت بعدی فاصله این دو را به 10 متر افزایش دادیم و و هر کدام از آداپتورها به یک سیم رابط وصل شدند که آنها نیز از طریق شبکه داخلی توزیع برق ارتباط داشتند. در این حالت افت محسوسی در شبکه وجود داشت و سرعت آن به 3 مگابایت بر ثانیه می‌رسید.

این اطلاعات نشان می‌دهد زمانی که از آداپتورهای برق برای راه‌اندازی یک شبکه استفاده می‌کنیم اگر کاربرد این شبکه در حد اشتراک اینترنت یا اتصال اعضا به پرینتر باشد استفاده از دو آداپتور کافی است زیرا در شرایط نرمال و حتی ضعیف در یک شبکه که 10 کاربر عضو آن هستند اگر همه آنها بطور همزمان از شبکه استفاده کنند هر کدام 200 کیلوبایت بر ثانیه پهنای باند خواهند داشت که برای دسترسی به اینترنت و موارد دیگر غیر از اشتراک فایل مناسب است. 
ضمن اینکه می‌توان آداپتورها را به دو سوییچ یا اکسس پوینت وصل کرد و در دو طرف سیم‌ها دو شبکه مجزا راه‌ انداخت که هر کدام از  آنها علاوه بر ارتباط سیم یا وایرلس با یکدیگر می‌توانند از طریق این آداپتورها به هم وصل شوند.تاريخ : شنبه 22 تير 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

افشاگری جدید اسنودن نشان می دهد: اسکایپ بزرگترین دشمن حریم خصوصی

اطلاعات جدیدی که توسط افشاگر بزرگ٬ ادوارد اسنودن منتشر شده نشان می دهد که مایکروسافت٬ اطلاعات ویدیویی و صوتی را که از بستر اسکایپ عبور می کنند٬‌ در حجم انبوه در اختیار NSA (آژانس امنیت ملی امریکا) قرار می دهد. حال با توجه به اینکه اسکایپ پیش از این هم برای تجسس در امور مردم چینی در اختیار حکومت این کشور بوده٬ می توان گفت تبدیل به یکی از بزرگترین دشمنان حریم خصوصی در سطح جهان شده.اطلاعات پیرامون اسکایپ روز گذشته توسط گاردین منتشر شد و نشان می دهد که مایکروسافت چقدر از نزدیک با NSA و سایر سازمان های اطلاعاتی امریکا در برنامه پریسم همکاری داشته. در بین کارهای مختلف٬ آسان سازی دسترسی سازمان ها به اسکای درایو٬ کمک مایکروسافت به NSA برای شکستن رمزنگاری ٬Outlook.com و ارائه نسخه پیش از رمزنگاری ایمیل ها به NSA یافت می شود.

 
فهرست همکاری های مایکروسافت با سازمان های اطلاعاتی امریکا به این شرح است:
 
- کمک به آژانس امنیت ملی برای دستکاری کردن رمزنگاری اوت لوک در راستای دسترسی به چت ها در بستر وب.
- فراهم کردن دسترسی NSA به ایمیل های اوت لوک و نیز هات میل در وضعیت قبل از رمزنگاری. 
- همکاری با FBI و NSA برای ارائه دسترسی آسان تر به سرویس ابری اسکای درایو که ۲۵۰ میلیون مشترک دارد. 
- همکاری با واحد مداخله در داده های FBI برای "شناخت" بهتر خطرات بالقوه امکان ساخت ایمیل مستعار در اوت لوک. 
 
- در جولای سال گذشته٬ ۹ ماه بعد از خرید اسکایپ توسط مایکروسافت٬ NSA اذعان کرده که میزان چت های ویدیویی و صوتی جمع آوری شده در قالب برنامه پریسم٬ ۳ برابر شده. 
- داده های جمع آوری شده در قالب پریسم به طور معمول با FBI و CIA به اشتراک گذاشته می شود٬‌ و در یکی از اسناد NSA برای توصیف این برنامه لفظ "بازی گروهی" به کار رفته.
 
تمام اینها در حالی است که پیش از این اسکایپ و مایکروسافت اعلام کرده بودند که توان جاسوسی از مکالمات کاربران را ندارند.
 
یک نکته جالب تر نیز وجود دارد. گزارش های اخیر نشان می دهد که در پی افشای ماجرای پریسم٬‌ حتی تنش هایی هم بین دره سیلیکون و دولت اوباما در گرفته. تمام شرکت های بزرگ فناوری در حال لابی کردن با دولت هستند تا به آنها امکان منتشر کردن جزییات بیشتری از همکاری با NSA را بدهد تا به این طریق بتوانند به نگرانی های کاربران شان در زمینه حریم خصوصی پاسخ بدهند.

مدیران شرکت ها در وضعیتی سخت قرار گرفته اند و خواستار مرزبندی با NSA و خلاصی از شر اتهام شرکت در "بازی گروهی" هستند. آیا اسنودن به آنها فرصت خواهد داد؟


تاريخ : شنبه 22 تير 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
ویندوز ۸ این فرصت را به تولیدکنندگان لپتاپ داد تا دوباره خلاقیت پیشه کنند و با معرفی مدل های لمسی که قبلا بی مصرف به حساب می آمدند٬ لپ تاپ های سنتی را از بند صفحه کلید و ترک پد رها سازند.انواع مختلفی از کامپیوترهای لمسی قابل حمل معرفی شده و هر کدام ویژگی های مختص به خودشان را دارند. این تعدد ویژگی ها٬ مصرف کننده را سردرگم می کند. کدام نوع از لپ تاپ های لمسی بهتر هستند؟ مزایا و معایب طراحی های مختلف چیست؟ و دست آخر اینکه آیا داشتن صفحه لمسی٬ به هزینه بیشتر برای خرید لپ تاپ می ارزد؟جواب این پرسش ها را در ادامه این مطلب بخوانید. با ما همراه باشید.
 
 
 
تبدیل شونده ها

تبدیل شونده ها چند سالی هست که کنار ما زندگی می کنند. منظور از تبدیل شونده٬ لپ تاپی است که لولای آن امکان چرخش تا ۳۶۰ درجه را می دهد. به عبارت دیگر می توان آن را در حالت استاندارد استفاده کرد٬ یا ۱۸۰ درجه باز کرد و کاملا روی میز خواباند٬ یا با کمی بیشتر چرخاندن از بخش اصلی لپ تاپ که صفحه کلید و قطعات را در خود جای داده به عنوان پایه استفاده کرد. و البته که با چرخش ۳۶۰ درجه٬ می توان به صورت تبلت هم آن را داشت. 
 
نمونه های این نوع لپ تاپ زیاد هستند. لنوو  ٬ThinkPad Twist دل ٬XPS 12  و لنوو Yoga(بالا) از جمله این لپ تاپ ها به شمار می روند که با لولاهای منحصر به فرد خود٬ شکل های مختلف استفاده را میسر می کنند.
 
لپ تاپ هایی که با چنین نوعی از طراحی ساخته می شوند٬ تقریبا از لپ تاپ های معمولی غیرقابل تشخیص هستند٬ البته وقتی به شکل استاندارد استفاده شوند. وزن شان نیز فرق چندانی با آنها ندارد. نمایشگر تبدیل شونده ها بین ۱۱.۶ تا ۱۳.۳ اینچ است٬ و برای استفاده روزانه مناسب هستند.
 
حجیم و تنومند بودن ایراد اصلی این نوع لپ تاپ ها است. بخش نمایشگر از بدنه اصلی جدا نمی شود و سخت افزار نیز با آنچه در یک اولترابوک یافت می شود٬ فرقی ندارد. بنابراین وزن این لپ تاپ ها معمولا بین ۱ تا ۲ کیلوگرم است. شاید این وزن به نظر زیاد نیاید٬ ولی وقتی بخواهید به شکل تبلت از آن استفاده کنید٬‌ حسابی فشار آن را روی مچ های خود حس خواهید کرد.
 
تبدیل شونده ها برای کسانی خوب هستند که بیشتر اوقات از دستگاه خود به شکل لپ تاپ استفاده می کنند٬ نه تبلت. پس اگر جداگانه تبلت دارید٬ یا اساسا زیاد با تبلت ارتباط برقرار نمی کنید٬‌ یک تبدیل شونده می تواند گزینه خوبی باشد.

البته تازگی ها گردن دارها هم به بازار معرفی شده اند: ایسر Aspire R7 و سامسونگ Ativ Qاز این جمله اند ولی ایرادات این نوع جدید هم کم نیست که با اسلایدرها تقریبا مشابه است.
 
داک دار ها

داک دار ها مثل تصویر بالا هستند. یک داک که معمولا علاوه بر صفحه کلید٬ باتری اضافه و تعدادی پورت هم داخل آن هست٬ و بخش نمایشگر به طور کامل می تواند جدا شود و مثل یک تبلت ویندوزی مورد استفاده قرار بگیرد. دقیقا به همین خاطر٬ قطعات اصلی مثل پردازنده و حافظه داخلی داخل بخش تبلت -پشت نمایشگر- قرار دارند. بنابراین داک فقط یک وسیله جانبی برای تبلت است.
 
ایسوس Vivo Tab، اچ پی Envy x2 و لنوو ThinkPad Helix (بالا) از جمله داک دار ها هستند.
 
داک دارها در حالت لپ تاپ تا حدی نامتوازن هستند زیرا قطعات اصلی همه در پشت نمایشگر قرار گرفته اند که در نتیجه قسمت بالایی دستگاه سنگین می شود. معمولا نمایشگر چنین دستگاه هایی از ۱۲.۱ اینچ فراتر نمی رود (البته استثنا هم هست)٬ و این یعنی صفحه کلید کوچکتر و قدرت پردازشی کمتر. مسلما پردازنده Haswell می تواند داک دار ها را فوق العاده سریع تر و عمر باتری شان را هم طولانی تر کند٬ ولی سخت افزار سریع همیشه مساوی است با قیمت بالا. همچنان اکثر کاربرانی که به دنبال قدرت پردازشی بیشتر هستند٬ ترجیح خواهند داد از تبدیل شونده ها یا لپ تاپ های استاندارد استفاده کنند.
 
به عنوان تبلت٬ داک دار ها بهتر از سایر دستگاه های لمسی ویندوزی ظاهر می شوند. جدا کردن صفحه کلید مساوی است با کاهش وزن به حدود ۰.۵ تا ۱ کیلوگرم. این چندان فاصله ای با یک آیپد ۹.۷ اینچی یا نکسوس ۱۰ ندارد. بهترین بخش داستان داک دارها باتری اضافه در زیر صفحه کلید است که می تواند در بسیاری مواقع کمک حال تبلت شود.
 
اسلایدر ها

اسلایدرها را هم باید نوعی لپ تاپ به حساب آورد٬ شکل کلی آنها از این قرار است: نمایشگر از پشت بر روی صفحه کلید قرار دارد و به شکل لغزشی-چرخشی از روی آن بالا می رود٬ نمونه اش سونی Vaio Due 13 که چندی پیش معرفی شد.
 

لپ تاپ هایی که دارای این نوع طراحی اند معمولا سبک و باریک ساخته می شوند و نمایشگر آنها بین ۱۰.۱ تا ۱۳.۳ اینچ است. وزن آنها مشابه داک دار ها است ولی آن طبیعت خاص (یعنی قسمت بالایی سنگین) را ندارند. متاسفانه این قالب٬ سبکی و باریکی خود را با فدا کردن مواردی نظیر فضای صفحه کلید٬ و محل استراحت مچ (موقع تایپ) به دست آورده -چیزی که در گردن دارها هم دیده می شود- و حتی برخی از این لپ تاپ ها تاچ پد هم ندارند که برای کاربران خبر بدی است. اما خبر بدتر٬ عدم امکان تعیین زاویه نمایشگر است. اسلایدرها معمولا نمایشگر را در یک وضعیت قفل می کنند٬ زاویه ای غیرقابل تغییر.

 
استفاده از اسلایدرها در وضعیت تبلت به لطف بدنه باریک و وزن نسبتا کم٬ لذت بخش است. البته نمی شود مدل خاصی از این دستگاه ها را برای خرید پیشنهاد کرد. باید کمی بیشتر منتظر ماند و دید آیا اسلایدرها بالغ می شوند یا می میرند.
 
لپ تاپ های لمسی استاندارد

مصرف کنندگان مجبور به خرید طراحی های عحیب و غریب نیستند تا یک صفحه لمسی در اختیار بگیرند. گنجاندن صفحه لمسی در لپ تاپ های استاندارد کار سختی نیست و اینتل نیز آن را برای اولترابوک های نسل ۴ اجباری کرده. این نوع محصولات به سرعت دارند جلو می روند و سخت نیست روزی را تصور کردن٬ که همه لپ تاپ ها صفحه لمسی داشته باشند.
 
دستگاه هایی مثل ایسوس VivoBook S550 (بالا)٬ همیشه مثل لپ تاپ کار خواهند کرد. نمایشگر لمسی می تواند فقط به مانند یک تاچ پد بزرگ عمل کند. جلو بردن دست برای استفاده از آن ایده آل نیست٬ ولی می تواند برای انجام سریع برخی کارها مثل تغییر تنظیمات یا توقف و شروع موسیقی و ویدیو مناسب باشد.
 
قیمت لپ تاپ های لمسی زمانی خیلی بالا بود ولی حالا می توان در محدوده ۴۵۰ دلار هم آنها را یافت. البته صفحه لمسی یک ویژگی مهم نیست٬ بیشتر کاربران به ندرت به آن نیاز پیدا می کنند.
 

جمع بندی: کدام بهتر است؟

حالا که با انواع مختلف لپ تاپ های لمسی مجهز به ویندوز ۸ آشنا شدید٬ شاید هنوز بپرسید: «کدام یک مناسب من است؟» نکاتی را قبلا گفتیم و در اینجا هم پیشنهاداتی داریم.
 
تبدیل شونده ها برای مصرف کننده ای که می خواهد یک دستگاه همه کاره داشته باشد گزینه ایده آل هستند. بله در وضعیت تبلت٬ استفاده از آنها لذت بخش نیست٬‌ ولی فقط در صورتی که بخواهید دستگاه را با دست نگه دارید. وگرنه انواع میزهای لپ تاپ یا حتی بالشت ها (!) می توانند در سایر وضعیت ها کمک تان کنند تا این بار را از دست بر گیرید.
 
اگر فکر می کنید ‌بیشتر در وضعیت تبلت از دستگاه استفاده می کنید نه لپ تاپ٬ داک دارها گزینه بهتری هستند. بخش تبلت شان به خوبی آیپد و تبلت های اندرویدی است و وقتی هم به داک وصل باشند٬ مزایای عمر باتری بهتر و صفحه کلید فیزیکی نمایان می شود. در این بین گردن دارها را چندان توصیه نمی کنیم.
 
اسلایدرها را هم توصیه نمی کنیم. اندازه کوچک و گرایش به حذف محل استراحت مچ ها حین کار با صفحه کلید٬ آنها را به گزینه های مناسبی برای استفاده به عنوان لپ تاپ تبدیل نکرده٬ در عین حال به سبکی داک دار ها هم نیستند. این قالب انتخابی تولیدکنندگان٬ برای همه خوب کار نمی کند.
 
لپ تاپ های سنتی با صفحه لمسی٬ نه توصیه می شوند و نه رد. بدون لولای چرخشی که قابلیت تبدیل شوندگی را به یک لپ تاپ می دهد٬ تقریبا نمایشگر لمسی کاربرد چندانی ندارد٬ ولی کاهش قیمت این خانواده٬ حساسیت نسبت به خریدشان را هم کم کرده. خوب یا بد٬ تا یکی دو سال دیگر نمایشگر لمسی بدل به جزئی از همه لپ تاپ های ویندوزی خواهد شد.


تاريخ : شنبه 22 تير 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

در سال های اخیر تقریبا رسم بر این شده است که کمپانی ها پس از معرفی پرچمدارانشان، دو مدل دیگر مشابه با آن را به بازار عرضه می کنند. مدل اول که به اصطلاح مدل Mini نامیده می شود، طراحی و سخت افزار پرچمدار را در دستگاهی ارازان تر در اختیار مشتری می گذارد و مدل دوم نیز پرچمدار را در ابعادی غول آسا عرضه می کند.اکسپریا Z‍R را به نوعی می توان همان Xperia Z mini دانست. دستگاهی که همان قدرت سخت افزاری اکسپریا زد را در بدنه ای پلاستیکی و صفحه نمایشی کوچک تر ارائه می کند. اگر می خواهید با این محصول بیشتر آشنا شوید، در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

 
 
طراحی 

 

سونی پس از معرفی Xperia Z سعی کرد تا طراحی آن را در محصولات دیگرش هم ارائه دهد. در میان تمام این محصولات، اکسپریا ZR شاید بیشترین شباهت را به پرچمدار معروف سونی داشته باشد. نمای جلوی دستگاه دقیقا مشابه اکسپریا زد است و طراحی اطراف بدنه نیز، از روی زد الگو برداری شده است. شاید مهمترین تفاوت ZR جنس به کار رفته در بدنه آن باشد. سونی برای اینکه هزینه ها را پایین بیاورد و محصولی ارزان تر از اکسپریا زد را عرضه کند، تصمیم گرفته تا در این مدل پلاستیک را جایگزین بدنه تمام شیشه پرچمدارش کند. 

در سمت راست اکسپریا ZR دکمه Power، دکمه های به هم پیوسته کنترل صدا و دکمه فیزیکی دوربین را می بینید. دکمه های کنترل صدا بر خلاف اکثر دستگاه های موجود در بازار، در قسمت بالایی قرار نگرفته اند و جایی پایین تر از دکمه Power برای آن ها در نظر گرفته شده است. که این موضوع، دسترسی به آن ها را کمی سخت می کند. دکمه فیزیکی دوربین نیز یکی از دوست داشتنی ترین قابلیت هایی است که سونی در اکسپریا زد آر قرار داده. همان طور که در بررسی های قبلی محصولات سونی نیز بارها به این موضوع اشاره کردیم، برای دستگاهی مقاوم در برابر آب، داشتن دکمه فیزیکی دوربین بدین معناست که کاربر می تواند از طریق آن، به آسانی در زیر آب به عکاسی بپردازد؛ قابلیتی که ZR آن را با خود به همراه می آورد. 

قسمت فوقانی محلی است که جک ۳.۵ میلیمتری هدفون در آن واقع شده و محفظه آن نیز توسط کاوری پوشانده شده است. در سمت چپ هم درپوش دیگری قرار دارد که در زیر آن پورت Micro USB جا خوش کرده است. کمی پایین تر از این پورت، می توان جایگاه اتصال به داک مخصوص سونی را نیز پیدا کرد. اما در پشت دستگاه، دوربین و فلش LED در بالا قرار دارند و اسپیکر نیز در پایین جا گرفته است. 

 

بر خلاف اکسپریا زد که از باتری قابل تعویض برخوردار نبود، در ZR شما می توانید با باز کردن درب پلاستیکی پشت دستگاه، باتری ۲۳۰۰ میلی آمپر در ساعت این مدل را مشاهده کنید. با در آوردن باتری، در بالای محفظه آن درگاه های ورود میکرو سیم و کارت حافظه جانبی نیز دیده می شود.

 

ابعاد اکسپریا زد آر برابر ۱۰.۵ × ۶۷.۳ × ۱۳۱.۳ میلیمتر است که در واقع حدود ۸ میلیمتر از اکسپریا زد کوتاه تر و بالغ بر ۲ میلیمتر، نسبت به آن ضخامت بیشتری دارد. وزن این دستگاه ۱۳۸ گرم است که در مقایسه با وزن ۱۴۶ گرمی اکسپریا زد، سبک تر محسوب می شود.

 

سخت افزار

سونی در این مدل، از پردازنده Snapdragon ساخت شرکت کؤالکام استفاده کرده است. این پردازنده چهار هسته ای بر روی فرکانس ۱.۵ گیگاهرتز تنظیم شده و از معماری Krait بهره می برد. پردازش گرافیکی دستگاه به Adreno 320 واگذار شده و در نهایت وظیفه پشتیبانی از این مجموعه توسط یک رم ۲ گیگابایت انجام می شود.

مشخصات ذکر شده دقیقا همان سخت افزاری است که در اکسپریا زد نیز شاهد آن بودیم. ZR در واقعیت، اندروید را به روانی هرچه تمام تر اجرا می کند، هرچند که در بعضی بخش ها همچون باز کردن اپلیکیشن دوربین، وقفه هایی را از خود بروز می دهد. که البته این موضوع بیشتر یک مشکل نرم افزاری به نظر می رسد و احتمالا در آپدیت های بعدی برطرف خواهد شد.

 

اکسپریا زد آر تنها در یک مدل با حافظه داخلی ۸ گیگابایت ارائه می شود که از آن میزان نیز تنها 4.6 گیگابایت در اختیار کاربر قرار خواهد گرفت. البته شما همواره می توانید از کارت حافظه ای تا ۳۲ گیگابایت، برای افزایش فضای دستگاه خود استفاده نمایید.

 

از دیگر امکانات سخت افزاری اکسپریا زد آر، می توان به گیرنده رادیو، NFC، خروج تلویزیون از طریق تکنولوژی MHL در پورت USB و ... اشاره کرد. در این قسمت جا دارد اشاره کنیم که این دستگاه بر خلاف اکسپریا زد از ویژگی USB On-the-go پشتیبانی نمی کند.

سونی تجهیز محصولات خود به قابلیت مقاومت در برابر آب و گرد و غبار را در ZR نیز ادامه داده است. جالب است بدانید که استاندارد مقاومت این دستگاه به IP58 ارتقا پیدا کرده است و متعاقب آن، در مقایسه با اکسپریا زد، شاهد سر سختی بیشتری از این مدل در برابر آب و گرد و غبار هستیم. طبق ادعای سونی، ZR می تواند به مدت ۳۰ دقیقه در عمق ۱ متری آب دوام بیاورد.

 

نمایشگر

اکسپریا زد آر از یک صفحه نمایش ۴.۵۵ اینچی برخوردار است که با تراکم پیکسل ۳۲۳ ppi، کیفیتی برابر با ۱۲۸۰ × ۷۲۰ پیکسل را ارائه می دهد.

 

وضوح و دقت نمایش این صفحه در حد بسیار بالایی قرار دارد، اما اگر بخواهیم آن را با صفحات نمایش برتر بازار مقایسه کنیم، باید به ضعف در قسمت میزان کنتراست رنگ ها و از آن مهم تر زاویه دید پایین، اشاره کنیم.

 

سونی مانند همیشه از موتور پردازش تصاویر Bravia Engine 2 در این محصول استفاده کرده است. با فعال کردن این موتور، تصاویر با کنتراست بیشتر و رنگ های گرم تری نمایش داده می شوند. اما این اتفاق تنها در اپلیکیشن های Album و Video که اختصاصی سونی است، رخ می دهد. حال این سوال مطرح می شود که چرا سونی نباید صفحات نمایش خود را به صورت پیش فرض با چنین ویژگی هایی ارائه کند و در عوض سعی می کند تا با ترفند های نرم افزاری، ذهن کاربر را فریب دهد.

سونی در این نمایشگر از پنل OptiContrast بهره برده است. در این پنل در واقع فضای خالی بین لایه های صفحه نمایش حذف شده و در اثر آن، تصاویر شفاف تر نمایش داده می شوند. از دیگر مزایای این پنل، انعکاس نور پایین آن است که باعث می شود در زیر نور مستقیم خورشید، راحت تر از دستگاه خود استفاده نمایید. در آخر باید اشاره کنیم که این نمایشگر توسط شیشه ضد خش محافظت می شود و می تواند تا ۱۰ لمس همزمان را پشتیبانی کند.

 

دوربین

این دستگاه از یک دوربین ۱۳.۱ مگاپیکسلی برخوردار است که می تواند تصاویری با کیفیت ۳۰۹۶ × ۴۱۲۸ پیکسل را ثبت نماید. سرعت فیلمبرداری این دوربین ۳۰ فریم در ثانیه، و کیفیت ویدیو های آن نیز 1080p است.

 

اگر به خاصر داشته باشید، هنگام بررسی اکسپریا زد و یا مقایسه آن با گلکسی اس۴، به این نکته اشاره کرده بودیم که سونی می توانست دوربین بهتری را برای پرچمدارش در نظر بگیرد. در ZR، اگرچه بر روی کاغذ شاهد همان مشخصاتی هستیم که پیش از این در اکسپریا زد به کار رفته بود، اما با مشاهده تصاویر به نظر می رسد که سونی اقداماتی را در جهت بهبود کیفیت انجام داده است.

 

اکنون یکی از مهمترین ضعف های دوربین اکسپریا زد، یعنی گرما و کنتراست پایین رنگ ها در تصاویر، بر طرف شده و میزان ثبت جزییات نیز بهبود یافته است.

سونی از تکنولوژی معروف Exmor RS خود نیز در این دوربین استفاده کرده است. این تکنولوژی هنگامی که منبع نور در پشت شما قرار دارد، با تنظیماتی که انجام می دهد، از سیاه شدن سوژه های عکاسی جلوگیری می کند و علاوه بر آن در محیط های کم نور هم، بیشترین میزان نور را از محیط جذب می کند و از نویز تصاویر می کاهد.

 

برای مشاهده تصاویر در ابعاد اصلی، بر روی آن ها کلیک نمایید.

 

DSC_0006_narenji.jpg

DSC_0014_narenji.jpg

DSC_00631_narenji.jpg

DSC_0020_narenji.jpg

نرم افزار

اکسپریا زد آر به صورت پیش فرض با اندروید ۴.‍۱ عرضه می شود و بر خلاف اکسپریا زد که به تازگی آپدیت ۴.۲.۲ را دریافت کرده، هنوز خبری مبنی بر به روز رسانی آن شنیده نشده است.
 
مانند همیشه، رابط کاربری ساده سونی بر روی سیستم عامل این دستگاه نیز نصب شده است. سادگی این رابط کاربری و امکانات کم آن نسبت به رقبا، شاید برای بسیاری از کاربران حوصله سر بر باشد، اما از سوی دیگر اجرای روان تر اندروید را با خود به همراه می آورد و شرایطی را برای سونی فراهم می سازد، تا به روز رسانی های اندروید را با فاصله زمانی کمتری به دست مشتریانش برساند.
 

باتری

اکسپریا زد آر، از یک باتری ۲۳۰۰ میلی آمپر در ساعت برخوردار است. طبق ادعای سونی این باتری تا ۱۳ ساعت مکالمه را در شبکه 3G در اختیار کاربر می گذارد و زمان آماده باش آن نیز زمانی در حدود ۵۲۰ ساعت است. ما نیز در بررسی های خود عملکرد این باتری را بسیار مطلوب دیدیم، به نحوی که در شرایط استفاده نه چندان سبک، توانستیم تا انتهای روز دوم، شارژ را در اختیار داشته باشیم.
 

جمع بندی

اکسپریا زد آر، از لحاظ سخت افزاری همان قدرت اکسپریا زد را دارد، با این تفاوت که از صفحه نمایش کوچکتری برخوردار است. از بارز ترین ویژگی های این مدل می توان به داشتن دکمه فیزیکی دوربین اشاره کرد که قطعا نیازی کلیدی برای عاشقان عکاسی در زیر آب محسوب می شود.
 
سونی مشخصا با استفاده از بدنه پلاستیکی در این دستگاه، می خواسته دستگاهی قدرتمند، اما کم هزینه تر را نسبت به پرچمدارش ارئه دهد. اما نکته جالب قضیه اینجاست که این قضیه در بازار ایران رعایت نمی شود.
 
در حال حاضر اکسپریا زد آر قیمتی تقریبا برابر با اکسپریا زد دارد و می توان آن را با حدود قیمت ۱.۷۰۰.۰۰۰ تومان در بازار ایران پیدا کرد. البته پیش بینی می شود، اختلاف قیمت معقول آن با اکسپریا زد، به مرور زمان در بازار ایران نیز به وجود بیاید. کاربران می توانند این دستگاه را در رنگ های مشکی، سفید، صورتی و سبز تهیه نمایند.


تاريخ : شنبه 22 تير 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
5-1130.jpg

دانشمندان بی‌سابقه‌ترین جزئیات از تولد بزرگ‌ترین ستاره راه شیری در درون یک ابر تیره‌ واقع در فاصله 10 هزار سال نوری از زمین را مشاهده‌ کردند. تیم علمی حاضر در این مطالعه از تلسکوپ آرایه میلی‌متری/زیرمیلی‌متری بزرگ آتاکاما(ALMA) در شیلی که قدرتمندترین تلسکوپ رادیویی جهان است، بهره بردند.آن‌ها از این تلسکوپ برای مشاهده یک رحم ستاره‌ای استفاده کردند که 500 برابر خورشید جرم دارد و چندین برابر روشن‌تر از آن بوده و بزرگ‌ترین رحم‌ستاره‌ای در کهکشان راه شیری است.این مشاهدات نشان می‌دهد که چگونه ماده همگام با تعدادی از رشته‌ها یا تارهای غلیظ، توسط کشش گرانشی ستاره در حال شکل‌گیری، به درون مرکز ابر گازی عظیم جذب می‌شو

 

این بزرگ‌ترین پرتوستاره‌ای است که تاکنون در کهکشان راه شیری مشاهده شده است.انتظار می‌رود ابر موصوف، دست کم یک ستاره (یا ستارگانی) را شکل دهد که 100 برابر خورشید جرم دارد و بیش از یک میلیون برابر شفاف‌تر از آن است.

 

از هر 10 هزار ستاره کهکشان راه شیری، فقط یک ستاره به چنین جرمی می‌رسد.نظریه‌های فراوانی در خصوص چگونگی شکل‌گیری ستاره‌های عظیم وجود دارند اما تیم علمی حاضر در این پروژه بر این باور است که هسته ابر کلی به سمت درون شروع به فرویختن می‌کند و ماده به سوی مرکز افشانه می‌شود تا یک یا تعداد بیشتری ستاره عظیم را شکل دهد.به گفته پروفسور گی فولر از دانشگاه منچستر و محقق حاضر در این مطالعه، این ستارگان نه تنها کمیاب هستند بلکه تولد آن‌ها بی‌نهایت سریع است و بنابراین دوران طفولیت آنها کوتاه است؛ در نتیجه، یافتن چنین شیء عظیمی در بدو تکامل در کهکشان راه شیری دستاورد قابل‌توجهی در نوع خود به شمار می‌آید.این مشاهدات به طور دقیق جزئیات ریز شبکه رشته‌ای ابر و گاز را نشان می‌دهد که به درون ناحیه فشرده ابر جاری می‌شود و به شدت از نظریه نابودی جهان برای تشکیل ستارگان عظیم پشتیبانی می‌کند.جزئیات این کشف علمی در مجله Astronomy and Astrophysics منتشر می‌شود.تاريخ : شنبه 22 تير 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
153-6.JPG

محققان،‌ دستگاه تصفیه هوایی را طراحی کرده‌اند که به راحتی روی کیف یا لباس نصب شده و می‌تواند مانند ریه مصنوعی به تصفیه هوای محیط کمک کند.

 

 آلودگی هوا از جمله مهمترین مشکلات کلانشهرها محسوب می شود و راهکارهای مختلفی برای بهبود کیفیت هوای شهرها تاکنون توسعه یافته اند.

 

طرح مفهومی Ohita نسل آینده دستگاه تصفیه هوای قابل حمل محسوب می شود که در نقش یک جفت ریه کمکی عمل کرده و قادر به فیلتر کردن هوای محیط است.

 

این دستگاه کوچک توسط تلفن همراه هوشمند قابل کنترل بوده و قادر به آنالیز لحظه‌یی کیفیت هوا و ارسال داده ها به گوشی تلفن کاربر است.

 

همچنین اگر فرد در محیطی با آب وهوای پاک و سالم حضور داشته باشد، دستگاه می تواند نمونه ای از این هوا را مانند یک عکس فوری در خود ذخیره سازی کند.

 

این دستگاه در حال حاضر یک طرح مفهومی بوده و هنوز زمان دقیقی برای تولید تجاری آن اعلام نشده است؛ این طرح به مرحله نیمه نهایی رقابت طراحی Electrolux 2013 راه یافته است.

 

 

 

 

طرح مفهومی دستگاه تصفیه هوای قابل حمل Ohita

 

 

 

طرح مفهومی دستگاه تصفیه هوای قابل حمل Ohita

 تاريخ : شنبه 22 تير 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
14-606.jpg

برخی محققان بر این تصور هستند که دلفین‌ها می‌توانند با استفاده از فراصوت، جنین درون رحم زنان باردار را مشاهده کنند. دلفین‌ها در محیط خود به انتشار صدا پرداخته و به پژواک آن گوش می‌دهند. این فرآیند به آنها در شناسایی شکل و موقعیت اجسام کمک می‌کند.پزشکان از یک شیوه مشابه برای تصویربرداری از کودک انسان استفاده می‌کنند. هر دو فرآیند از فراصوت بهره برده که شامل پالسهای زیر صدای بالاتر از طیف قابل شنود برای انسان است.بر اساس گزارشهای محققان، دلفینها به زنان باردار علاقمند هستند. این پستانداران به سوی زنان باردار شنا کرده و در نزدیکی شکم آنها از خود صدا تولید می‌کنند. این صداها شامل انعکاس صدای بسیار متمرکز هستند.دلفینها در زمان توجه به چیزی یا تحریک دلفینهای دیگر، پوزه‌شان را بر روی پوست قرار داده و صدایی شبیه جیرجیر در تولید می‌کنند.برای مثال زمانی که یک دلفین با آموزشگر زن خود پیش و پس از بارداری وی شنا می‌کرد، احتمالا می‌توانست تفاوت را در نمایه انعکاس صدا یا الگوی صداهای بازگشتی از شکم این زن احساس کند. این حیوانات ممکن است حتی از قابلیت شناسایی ضربان قلب جنین در شکم مادران برخوردار باشند.این در حالی است که همه اینها فقط در حد گمانه‌زنی است.حداقل یک پژوهش نشان داده که دلفین ها می‌توانند شکل اجسام را از پشت یک مانع کدر مانند جعبه درک کنند. بر این اساس دانشمندان امکان برخورداری این موجودات از قابلیت تمایز انسانهای باردار یا غیرباردار را منطقی دانسته‌اند.به گفته محققان، اگرچه آب بهترین رسانا برای فراصوت بوده اما دلفینها ممکن است ندانند آنچه درون شکم یک زن باردار می‌بینند در واقع یک انسان دیگر است.با توجه به این گمانه‌ها، کاملا امکان‌پذیر است که دلفینها بتوانند بارداری همنوعان خود را تشخیص دهند. در حقیقت پیش از این دیده شده که این موجودات به سمت دلفینهای باردار رفته و صدا تولید کرده‌اند.

 

دلفینها از انعکس صدا برای اهداف مختلف از برقراری ارتباط در گروه گرفته تا تربیت فرزندانشان استفاده می‌کنند.این موجودات با برخورداری از قابلیت انعکاس صدا به دنیا نیامده بلکه آنرا به مرور زمان فرامی‌گیرند. برای مثال بچه دلفینها پیش از یادگیری تولید صداهای پیچیده صداهای نامفهوم ایجاد می‌کنند.تاريخ : شنبه 22 تير 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 رنج‌روور زمانی نماد قدرت خودروسازی انگلستان بود. اما چند سالی است که این برند عضوی از خانواده تاتا موتورز هندوستان شده است. اما باید اعتراف کرد که مدیریت جدید هیچ مانعی برای خلاقیت آن نشده است.خلاقیتی که اوج آن در نمایشگاه 2012 خودروی ژنو دیده شد. آن سال در غرفه خودروسازی رنج‌روور یک خودروی عجیب دیده شد. خودرویی که از نظر ابعاد و قد و قوار به محصولات کلاس SUVها شبیه بود ولی از نظر تیپ طراحی به مدل‌های Cabriolet (روباز یا کروکی) نزدیک‌تر بود.آن موقع گفته شد که خودروی فوق یک Concept (خودروی مفهومی) است. طبق عرف نیز خودروهای مفهومی هیچ‌گاه به مرحله تولید انبوه نمی‌رسند. اما روز گذشته خبری منتشر شد که قرار است این محصول خاص تولید شودبه گزارش بازار خبر ، این خودرو دارای موتور 2000 سی‌سی EcoBoost است که قدرتی معادل 237 اسب‌بخار تولید می‌کند. رینگ‌های 21 اینچی آن از جنس آلیاژ آلومینیوم هستند. گفته می‌شود قیمت پایه این خودرو حدود 53 هزار دلار است.

 


 


 


 


 


 


 


 

 
 
 


تاريخ : شنبه 22 تير 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

براي رسيدن به شتاب 100 اين مدل 4 ثانيه زمان لازم دارد.حداكثر سرعت آن 300 كيلومتر بر ساعت است.موتور V8 اين جگوار 550 اسب بخار قدرت دارد.در بخش داخلي، اين مدل اسپرت تر به نظر مي آيد.قيمت اين خودرو 136 هزار يورو اعلام شده است.

 

 
 
 

 
 
 


تاريخ : جمعه 21 تير 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

کمپانی آلمانی آئودی اعلام کرده ، این مدل در سه ماه آخر سال 2013 تا اوایل سال 2014 وارد بازار خواهد شد و قیمت 135 هزار دلار برای آن در نظر گرفته شده است. البته انتظار می رود مدل مجهز و لوکس این خودرو تا بیش از 150 هزار دلار نیز آب بخورد.«آئودی آر اس 7»‌ مدلی صندوق دار از طرح «A7» است .«آئودی اسپورت بک» ترکیبی از عملکرد عالی و طراحی بی نظیر است.موتور 4 لیتری هشت سیلندر آن قدرتی معادل 560 اسب بخار ایجاد می کند.گیربکس هفت سرعته «اس.ترونیک»(S tronic)آن به وسیله سیستم چهار چرخ دائمی«کواترو»(Quattro)این قدرت خارق العاده را به جاده منتقل می کند. موتوریکه نیروی محرکه این خودرو می باشد. این موتور حداکثر قدرت 560اسب بخار را در دور موتور 8250 دور در دقیقه ایجاد می کند و حداکثر گشتاور430نیوتون متر را در دور موتور 4000 تا 6000 دور در دقیقه تولید می کند.این موتور هشت سیلندر قوی باعث شده تا در مدت تنها 4.7 ثانیه این خودرو بهسرعت 100 کیلومتر در ساعت برسد و به حداکثر سرعت محدود شده 305 کیلومتر درساعت دستدهد.از جزئیات ظاهری آن می توان به پنجره های مشبک لانه زنبوری ، آینه های آلومینیومی ، چراغهایLEDجلو ، اگزوز بیضی شکل دوقلو و چرخهای آلومینیومی 50 سانتی در دو شکل مات و براق اشاره کرد.اتاق «آئودی آر اس 7» از ظاهری لوکس و شکیل برخوردار است که نمونه آن فرمان با زیر صاف ،‌تودوزی چرم ، داشبورد ال سی دی هستند.


تاريخ : جمعه 21 تير 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |


این به روز و مدرن بودن که در واقع ماهیت اصلی تکنولوژی است، به دنبال نوآوری، خلاقیت و البته سرمایه‌گذاری‌های بزرگ و مستمر در این عرصه امکان پذیر می‌شود. به این ترتیب است که بخش‌های مختلف این حوزه از موبایل و شبکه‌های اجتماعی گرفته تا رایانش ابری در سال‌های اخیر به خصوص با فعالیت شرکت‌های کوچک و نوظهور یا همان استارت‌آپ‌ها و سرمایه‌گذاری در آنها متحول شده‌اند. سرمایه‌گذاری‌هایي که در حوزه تکنولوژی و برای استارت‌آپ‌ها انجام می‌شود، اغلب به صورت سرمایه‌گذاری خطرپذیر (Venture Capital) است. این به معنای آن است که بسیاری از شرکت‌های نوظهور تکنولوژی در دسته شرکت‌هایی با جذب سرمایه بالا قرار دارند و به همین دلیل هم در زمان اندکی برای ورود به بازار بورس و سهام آماده می‌شوند.بد نیست بدانید که سرمایه خطرپذیر سرمایه‌ای است که با کمک‌های مدیریتی در اختیار شرکت‌های نوظهور، کوچک، در حال رشد و با آینده اقتصادی روشن قرار می‌گیرد. سرمایه خطرپذیر از منابع مهم مالی شرکت‌های کوچک و نوپا است  و به عبارت دیگر شرکت‌های سرمایه‌‌گذاری پول و تجربه‌های مدیریتی خودشان را در اختیار شرکت‌های در حال رشد قرار می‌دهند و آنها هم این امکانات را برای تبلیغات، تحقیقات، ایجاد زیرساخت و تولید محصول استفاده می‌کنند. شرکت‌ها سرمایه گذار یا سرمایه‌گذاران معمولا در شرکت‌هایی سرمایه‌گذاری می‌کنند که به تکنولوژی جدیدی یا روش کار تازه‌ای دست پیدا کرده باشند و این سرمایه‌گذاران در برابر پولی که سرمایه‌‌گذاری می‌کنند، سهام آن شرکت نوظهور را تصاحب می‌کنند و از این طریق تولید پول و درآمد می‌کند. این شرکت‌های نوظهور یا استارت‌آپ‌ها برای بقا در بازار پر خطری که کار می‌کنند، باید ساختار هوشمند و به روزی داشته باشند و شاید به همین دلیل هم هست که اغلب شرکت‌های تکنولوژی نوپا به سرعت می‌توانند این سرمایه گذاری‌های خطرپذیر را جذب کنند.البته سرمایه‌گذاران مختلف به‌طور مساوی در یک شرکت سرمایه‌گذاری نمی‌کنند و همچنین با وجود افزایش تعداد شرکت‌ها تکنولوژی نوظهور، سرمایه‌گذارانی که حاضر به سرمایه‌گذاری خطرپذیر باشند نسبتا کم است. در همین راستا مجله Business Insider به تازگی به بررسی و انتخاب بهترین سرمایه‌گذاران خطرپذیر در حوزه تکنولوژی پرداخته است. در این بررسی عواملی مانند موفقیت‌های گذشته، تجربه و میزان استقبال موسسان استارت‌آپ‌ها از این سرمایه‌گذاران در نظر گرفته شده است. به این ترتیب بهترین سرمایه‌گذاران خطرپذیر حوزه تکنولوژی عبارتند از:


بن هورویتز با شرکت Andreessen Horowitz
او یکی از موسسان و شریک اصلی شرکت سرمایه گذاری «اندرسن هورویتز» است که به خوبی در دنیای تکنولوژی شناخته می‌شود. وبلاگ او یکی از پر خواننده‌ترین وبلاگ‌های صنعت تکنولوژی است. یکی از شرکت‌هایی که او در آنها سرمایه‌گذاری کرده شرکت Nicira است که در زمینه نرم‌افزارهای مجازی‌سازی فعالیت می‌کرد. این شرکت در سال گذشته میلادی با قیمت 26/1 میلیارد دلار به شرکت VMware فروخته شد که رقم قابل توجهی در این حوزه به حساب می‌آید و درآمد حدود 100 میلیون دلاری در سال را برای مدیران آن فراهم می‌کند. او در حال حاضر در شرکت‌های دیگری مانند Asana، Capriza، Jawbone، GoodData، Okta، SnapLogic و Tidwmark هم سرمایه گذاری کرده است. بن هورویتز به همراه «مارک اندرسن» شرکت Opsware را تاسیس کردند که در سال 2007 توسط HP خریده شد. قبل از آن هورویتز با کمک به اجرای اولین پلت‌فرم تجارت الکترونیک AOL به راه‌اندازی صنعت تجارت الکترونیک کمک بزرگی کرد.


آنیل هوسیری با شرکت Greylock
او در دنیای سرمایه‌گذاری به خوبی شناخته می‌شود. هوسیری هم یک سرمایه گذار و هم یک موسس است. شرکت WorkDay یکی از شرکت‌هایی است که او سهم زیادی در سرمایه‌گذاری آن داشته است که با ورود به بورس در سال 2012، بزرگ‌ترین ورود اولیه یک شرکت تاسیس شده با سرمایه‌گذاری خطرپذیر به بورس را رقم زد. اگرچه او یکی از مدیران اصلی شرکت سرمایه گذاری Greylock است، اما در فهرست بلندی از استارت‌آپ‌هایی که در آنها سرمایه‌گذاری کرده است مانند Cloudera، Okta، Pure Storage، Tidemark و Zuora، حضور دارد. او قبلا در شرکت‌هایی مانند ServiceNow (که یک ورود بزرگ به بازار بورس را در سال گذشته داشت)، PolyServe (که با قیمت 200 میلیون دلار به HP فروخته شد)، OutlookSoft (که توسط شرکت SAP خریداری شد) و Data Domain (که به تازگی وارد بازار بورس شده است) هم سرمایه‌گذاری کرده است.


وینود کوسلا با شرکتKhosla Ventures
او به عنوان سرمایه گذار افسانه‌ای شناخته می‌شود، چون در پشت تمام شرکت‌های موفق از دهه 1980 تا حالا قرار داشته است. او یکی از موسسان شرکت Sun Microsystems بود و در سال 1986 در شرکت Kleiner Perkins سرمایه‌گذاری خطرپذیر انجام داد. یک سرمایه‌گذاری سودآور در یک شرکت تکنولوژی کوچک در سال 2004 منجر به تاسیس شرکت Khosla Ventures شد. او در شرکت‌های مختلفی مانند Contrail (که در سال 2012 با قیمت 176 میلیون دلار توسط شرکت Juniper خریداری شد) و Xsigo Systems (که توسط شرکت Oracle) خریده شد) هم سرمایه‌گذاری کرده است.


پیتر لوین با شرکتAndreessen Horowitz
بهترین لحظه لوین در زمان خرید شرکت XenSource که او مدیر عاملش بود، با قیمت 500 دلار توسط شرکت Citrix در سال 2007 رخ داد. شرکت Andreessen Horowitz اولین حضور او در یک شرکت به عنوان سرمایه‌گذاری خطرپذیر نبود، بلکه او قبل از پیوستن به XenSource یکی از مدیران Mayfield بوده است. او در حال حاضر در استارت‌آپ‌هایی مانند Actifio، Bromium، Convergent، DataGravity، GitHub، Instart Logic و Mixpanel هم سرمایه‌گذاری خطرپذیر کرده است.


باری اگرز با شرکت Lightspeed Venture Partners
او یک شهروند کالیفرنیایی نسل چهارمی است که در سیلیکون ولی یا دره تکنولوژی بزرگ شده است. او در دهه 1990 وارد شرکت بزرگ Cisco شد و به یکی از کارمندان کلیدی این شرکت برای توسعه استراتژی معروف M&A این شرکت کمک کرد که به خرید استارت‌آپ‌های کوچک توسط این شرکت کمک زیادی کرد. او در شرکت‌هایی مانند Calista Technologies (که توسط مایکروسافت خریداری شد)، Arbor Networks (که توسط Danaher خریداری شد)، Growth Networks (که توسط Cisco خریداری شد) و Metasolv Software (که توسط Oracle خریداری شد) سرمایه گذاری کرده است.


اسکات ساندل با شرکت NEA
او قبل از آنکه یک سرمایه‌گذار خطرپذیر باشد، در شرکت مایکروسافت  کار می‌کرد و در آن زمان کمک زیادی به ارائه ویندوز 95 هم کرد. او یکی از اولین سرمایه‌گذاران شرکت WorkDay بود که بزرگ‌ترین ورود اولیه به بورس یک شرکت تاسیس شده با سرمایه‌گذاری خطرپذیر را رقم زد. او همچنین در شرکت‌هایی مانند Nicira (که با قیمت 26/1 میلیارد دلار توسط شرکت VMware خریده شد)، Tableau Software، CloudFlare، Blue Jeans Network، BloomReach و MuleSoft سرمایه‌گذاری کرده است.


جیم گوئتز با شرکت Sequoia Capital
او یکی دیگر از سرمایه‌گذاران خطرپذیر شناخته شده در صنعت تکنولوژی است. او در تعداد زیادی از شرکت‌های نوظهور فعال در عرصه لوازم مصرفی الکترونیک سرمایه گذاری کرده است. او همچنین در شرکت‌هایی مانند AdMob(که در سال 2010 با قیمت 750 میلیون دلار به گوگل فروخته شد)، Jive (که در سال 2011 وارد بازار بورس شد)، Plus Ruckus Wireless و Palo Alto Networks (که هر دو در سال 2012 وارد بازار بورس شدند) سرمایه‌گذاری کرده است. او همچنان به سرمایه‌گذاری خطرپذیر در استارت‌آپ‌های تکنولوژی علاقه دارد و فعالیت این شرکت‌های نوظهور را دنبال می‌کند.


ماتئو هوارد با شرکت Norwest Venture Partners
او در اغلب حوزه‌های تکنولوژی که این روزها با سرمایه‌گذاری‌های خطرپذیر متحول می‌شوند مانند موبایل، امنیت، رایانش ابری و ذخیره سازی سرمایه‌گذاری کرده است. او یکی از سرمایه‌گذاران مهم در شرکت‌هایی مانند Airespace (که توسط Cisco خریده شد)، Reconnex (که توسط McAfee خریده شد)، Spinnaker Networks (که توسط Network Appliance خریده شد)، Summit Microelectronics (که توسط Qualcomm خریده شد)، Swan Labs (که توسط F5 Networks خریده شد) و Webstacks (که توسط Extreme Networks خریده شد) بوده است.


پیتر فنتون با شرکت Benchmark
او بیشتر به خاطر سرمایه‌گذاری خطرپذیر در شبکه اجتماعی بزرگ و مشهور Twitter وقتی این شرکت تنها 25 نفر کارمند داشت، شناخته می‌شود. او هنوز یکی از اعضای هیات‌مدیره Twitter است و به عنوان یکی از سرمایه‌گذاران اصلی شرکت Yelp هم در هیات‌مدیره آن حضور دارد. او همچنین در شرکت SpringSource هم سرمایه‌گذاری کرد و به فروش 420 میلیون دلاری آن به شرکت VMware هم کمک زیادی کرد.


پینگ لی با شرکت
Accel Partners
او به عنوان یک موسس یا مهندس با تجربه در سیلیکون ولی شناخته می‌شود. او با سرمایه‌گذاری 100 میلیون دلاری به تاسیس شرکت Accel Partners در سال 2011 کمک کرد. او در بسیاری از شرکت‌های نوظهور و استارت‌آپ‌های موفق و پر سود تکنولوژی سرمایه گذاری کرده است.تاريخ : جمعه 21 تير 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |