شعار سال ۹۸ اعلام شد + متن بیانات رهبر انقلاب

متن پیام رهبر انقلاب اسلامی به شرح زیر است:

بسم الله الرّحمن الرّحیم
یا مقلّب القلوب و الابصار یا مدبّر اللّیل و النّهار یا محوّل الحول و الاحوال حوّل حالنا الی احسن الحال.

خدا را شکرگزارم که مقدّر فرمود امسال هم عید نوروز را که با میلاد مسعود امیر مؤمنان و مولای متّقیان همزمان شده است، به ملّت عزیز ایران تبریک عرض کنم؛ عیدتان مبارک هم‌میهنان عزیز! امیدوارم همه‌ی شما با سعادت، با سلامت جسمی، با دل شاد و با توفیقات روزافزون مادّی و معنوی ان‌شاءالله این سال جدید را بگذرانید. تبریک ویژه عرض میکنم به خانواده‌ی معظّم شهیدان و به جانبازان عزیز و خانواده‌های آنها، و درود فراوان میفرستم به روح مطهّر امام بزرگوار و ارواح مطهّر شهیدان.

سال پُرماجرایی را گذراندیم. در این سالی که گذشت، ملّت ایران به معنی واقعی خوش درخشید. دشمنان نقشه‌ها کشیده بودند، نقشه‌ها داشتند برای ملّت ایران. صلابت ملّت و بصیرت ملّت و همّت جوانان، نقشه‌های دشمنان را خنثی کرد. در مقابلِ تحریمهای شدید و به قول خودشان بی‌سابقه‌ی آمریکا و اروپا، ملّت ایران، هم در عرصه‌ی سیاسی، هم در عرصه‌ی اقتصادی یک واکنش محکم و مقتدرانه‌ای از خود نشان داد.

در عرصه‌ی سیاسی، مظهر این واکنش راه‌پیمایی عظیم بیست‌ودوّم بهمن و موضع‌گیری‌های مردم در طول ماه‌های این سال بود. مظهر موضع‌گیریِ تقابل اقتصادی، [عبارت است از] افزایش ابتکارات علمی و فنّی، افزایش چشمگیر شرکتهای دانش‌بنیان، افزایش تولیدات زیربنائی و اساسی داخلی که از جمله همین چند روز قبل از این، افتتاح فازهای متعدّد گاز جنوب کشور و قبل از آن، افتتاح پالایشگاه بزرگ بندرعبّاس و از این قبیل کارهایی که انجام گرفته، بود. بنابراین ملّت در مقابل دشمنیِ دشمنان و خباثت دشمنان توانست قدرت خود، هیبت خود، و عظمت خود را نشان بدهد و آبروی ملّت ما و آبروی انقلاب ما و آبروی نظام جمهوری اسلامی ما بحمدالله افزایش پیدا کرد.

مشکل اساسی کشور، همچنان مشکل اقتصادی است؛ بخصوص در این ماه‌های اخیر، مشکلات معیشتی مردم زیاد شد. بخشی از اینها مربوط است به مدیریّتهای نارسا در زمینه‌ی مسائل اقتصادی که اینها حتماً بایستی جبران بشود. برنامه‌هایی وجود دارد، تدابیری اندیشیده شده که ان‌شاءالله این تدابیر در طول سال جاری، سالی که امروز از این لحظه شروع میشود -سال ۹۸- بایستی به ثمر بنشیند و مردم آثار آن را احساس بکنند. آنچه من عرض میکنم، این است که مسئله‌ی فوری کشور و مسئله‌ی جدّی کشور و اولویّت کشور فعلاً مسئله‌ی «اقتصاد» است. در مسئله‌ی اقتصاد مسائلی که داریم زیاد است: بحث کاهش ارزش پول ملّی یک مسئله‌ی مهم است، بحث قدرت خرید مردم همین جور، بحث مشکل کارخانه‌جات و کم‌کاری و احیاناً تعطیل بعضی از کارخانه‌جات از این قبیل است. اینها مشکلات است. آنچه من مطالعه کردم و از نظر کارشناس‌ها استفاده کردم، کلید این همه، عبارت است از «توسعه‌ی تولید ملّی».

سال ۹۷ را ما سال «حمایت از کالای ایرانی» اعلام کردیم. نمیتوانم بگویم که این شعار به طور کامل عملی شد، امّا میتوانم بگویم این شعار به صورت وسیعی مورد توجّه قرار گرفت و در بسیاری از موارد، این شعار از سوی مردم مورد استقبال قرار گرفت و عمل شد و همین قطعاً تأثیر خواهد داشت. امسال مسئله‌ی «تولید» مطرح است. میخواهم مسئله‌ی تولید را به عنوان محور فعّالیّت قرار بدهم. مقصود خود از تولید را ان‌شاءالله در سخنرانی روز اوّل سال توضیح خواهم داد که منظور از تولید چیست. تولید اگر چنانچه به راه بیفتد، هم میتواند مشکلات معیشتی را حل کند، هم میتواند استغناء کشور از بیگانگان و دشمنان را تأمین کند، هم میتواند مشکل اشتغال را برطرف کند، هم حتّی میتواند مشکل ارزش پول ملّی را تا حدود زیادی برطرف کند. لذاست که مسئله‌ی تولید به نظر من مسئله‌ی محوری امسال است؛ لذا من شعار را امسال این قرار دادم: «#رونق_تولید». باید همه تلاش کنند تولید در کشور رونق پیدا کند. از اوّل سال تا آخر سال ان‌شاءالله این معنا به صورت چشمگیری در کشور محسوس باشد. اگر این [طور] شد، امیدواریم که ان‌شاءالله حلّ مشکل اقتصادی راه بیفتد.

سلام و صلوات و درود قلبی خودم را به پیشگاه ولیّ‌عصر (ارواحنا فداه) عرض میکنم و دعای آن بزرگوار را برای شما ملّت عزیز مسئلت میکنم و سعادت ملّت ایران و همه‌ی ملّتهایی که نوروز را گرامی میدارند، از خدای متعال مسئلت میکنم.

والسّلام علیکم و رحمةالله و برکاتهتاريخ : پنج شنبه 1 فروردين 1393برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

قرار بود که Inbox آینده جی‌میل باشد. این سرویس فیلترینگ پیشرفته‌تر، به‌تعویق‌انداختن ایمیل‌ها و سازمان‌دهی دیداری بهتری درمقایسه‌با صندوق ورودی جی‌میل دراختیار کاربران قرار می‌داد. کاربران گوگل اینباکس تا چند وقت پیش می‌دانستند این سرویس تعطیل خواهد شد؛ اما اکنون از زمان دقیق‌تر تعطیلی آن مطلع هستند.

اگر به صفحه‌ی اینباکس سری بزنید، با چنین پیامی مواجه خواهید شد: .Inbox is signing off. Find your favorite features in the new Gmail؛ یعنی اینباکس درحال‌تعطیلی است، امکانات دلخواهتان را در جی‌میل جدید پیدا کنید. گوگل قصد دارد اینباکس را در اواخر مارس متوقف کند و شمارش معکوس برای تعطیلی این سرویس در دوم آوریل خاتمه می‌یابد. تصویر زیر پیام صفحه‌ی اینباکس دراین‌باره را نمایش می‌دهد.

اینباکس/ Inbox

 

گوگل برخی از ویژگی‌های اینباکس را در جی‌میل نیز اجرا کرده؛ ولی همه‌ی آن‌ها را اضافه نکرده است. بسیاری از کاربران وفادار اینباکس از این موضوع ناراحت خواهند شد که جی‌میل امکاناتی همچون هایلایت خطی لینک‌ها و گزینه‌ی ذخیره‌کردن لینک‌ها و امکان آرشیو گروهی ایمیل‌ها را ندارد.

 

سرویس ایمیل دیگری نیز وجود دارد که ممکن است کاربران زیادی در ماه‌های آینده به‌دست آورد. این سرویس ایمیلی مبتنی‌بر آی‌اواس است که اسپارک (Spark) نام دارد و قرار است تقریبا هم‌زمان با توقف گوگل اینباکس، برای اندروید معرفی شود. این اخبار براساس توییت‌هایی است که در پاسخ به کاربران اینباکس نوشته شده است. شاید اسپارک بتواند جای خالی اینباکس را پر کند‌.

آزمایش نهایی روی دستگاه‌های اندروید قبل از عرضه‌ی نسخه‌ی بتای خصوصی اجرا خواهد شد.تاريخ : پنج شنبه 1 فروردين 1393برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

در موزه‌‌ی لوور پاریس، اثر هنری نفیس با نام «موعظه‌‌ی سنت‌پولوس در اِفسس» به‌‌چشم می خورد که در سال ۱۶۴۹، اوستش لِسوئور آن را به‌تصویر کشیده شده است. در این نقاشی، این‌‌گونه به‌‌نظر می‌‌رسد که پیشوای متعصب مسیحی به‌‌ نشانه‌‌ی سرزنش مخاطبان خود، دست راستش را بالا برده و درهمین حال با دست چپ، نسخه‌‌ای از کتاب مقدس را محکم گرفته است. کمی جلوتر، مخاطبان وی با شمایلی وحشت‌‌زده و متأثر دیده می‌‌شوند که مشغول به‌‌آتش‌کشیدن چندین جلد کتاب هستند. اگر کمی تیزبینی به‌‌خرج دهید، متوجه خواهید شد در میان صفحات این کتاب‌‌های شعله‌‌ور، چند تصویر هندسی نیز به‌‌چشم می‌‌خورد.

اقتدار علم / science Authority

موعظه‌‌ی سنت‌پولوس در اِفسس اثری از اوستش لِسوئور

شاید بتوان این اثر را حامل پیامی نه‌‌چندان ظریف در پاسخ به اظهارات معروف گالیلئو گالیله در سال ۱۶۲۳ دانست. در این اظهارات، گالیله عنوان کرده بود «کتاب طبیعت به‌‌ زبان اشکال ریاضینگاشته شده است». این گفته‌‌ها به‌‌صورت ضمنی بر این واقعیت دلالت می‌کرد افرادی که این کتاب را رمزگشایی می‌‌کنند، درست به‌‌اندازه‌‌ی کشیشان قدرتمند هستند.

این به‌منزله‌ی بدعتی آشکار بود. گالیله در دوره‌ای می‌زیست که تنها دو قدرت اصلی وجود داشت: «کلیسا» و «دولت». این تلاش گالیله بود تا نشان دهد دانشمندان صاحب شکل دیگری از قدرت هستند که سیاست‌مداران و روحانیان و حامیان آن‌‌ها باید آن را مدنظر بگیرند. از عقیده‌‌ی گالیله حداقل در ابتدا استقبال چندانی نشد. در سال ۱۶۳۳، گالیله محاکمه و مجرم شناخته شد. وی تا هنگام مرگش، یعنی در سال ۱۶۴۲، به حبس خانگی محکوم شد. باوجوداین در اواخر آن قرن، دولت‌های اروپایی به‌‌مرور سعی کردند اعتباری را به‌‌رسمیت بشناسند که گالیله از آن دم می‌‌زد و گام‌‌هایی در حمایت از آکادمی‌های علمی و کارگاه‌ها و دانشمندان برداشتند.

امروزه سنت‌پولوس باردیگر از تاریخ سر برآورده و قدرت و اقتدار علم دوباره درمعرض حمله قرار گرفته است

با تمام این‌ها، امروزه سنت‌پولوس باردیگر در‌حال‌بازگشت است و قدرت و اقتدار علم دوباره درمعرض حمله قرار گرفته است. در ابعادی ملی و بین‌المللی، رهبران سیاسی جهان اعتمادبه‌‌نفس لازم را یافته‌‌اند که با رد ادعاهای علمی، باردیگر برخی افسانه‌‌ها و حقایق دست‌‌چین‌‌شده را اعتبار بخشند. روبرت پی. کریس، استاد دانشکده‌‌ی فلسفه از دانشگاه استونی بروک در نیویورک، پنج سال است که وقت خود را صرف این موضوع کرده تا دریابد چرا چنین اتفاقی روی داده و برای جبران آن چه می‌‌توان کرد.

کریس بر این باور است محکوم‌کردن و موعظه و جاروجنجال در دفاع از حیثیت علم کاری از پیش نخواهد برد؛ همان‌‌طورکه در بوق‌وکرناکردن آمار و ارقام و نمودارها نیز چاره‌‌ی کار نیست. از دیدگاه وی، بهترین رویکرد بررسی تجربیات اولین هواداران اقتدار علم است؛ آن‌‌هم در دورانی که با مقاومتی کم‌سابقه‌ی منکران مواجه شدند. آن‌‌ها پایداری کردند و شغل و گاه جان خود را از دست دادند تا بتوانند با این هجمه‌ها مقابله کنند. کریس در آخرین کتاب خود با عنوان کارگاه و جهان، سعی کرده پاره‌‌ای از توضیحات درباره‌ی کارهای اهالی علم در دوران قدیم ارائه کند که امروزه، می‌‌تواند دربرابر منکران علم در عصر مدرن راهگشا باشد.

اقتدار علم / science Authority

گالیله لحظاتی قبل از اجرای حکم اعدام خود، مجبور شد از دفاعیات خود در حمایت از نظریه‌ی کوپرنیک توبه کند

چه اتفاقی درشُرف وقوع است؟

گه‌گاه با این تفکر وسوسه‌‌انگیز مواجه می‌‌شویم که قدرت علم از خاستگاهی طبیعی برمی‌‌خیزد؛ بنابراین، به‌‌سان قایقی مطمئن که در امواج سرکش گرفتار آمده، به‌زودی خواهد توانست از پس ناملایمات فعلی برآید. بااین‌حال، حقیقت زشت آن است که علم بیشتر به مفهومی مانند فیسبوکشباهت دارد؛ شبکه‌‌ای که حتی جوانب مثبت آن نیز به‌‌شدت آسیب‌پذیر محسوب می‌‌شود. فیسبوک به ما اجازه‌‌ی اتصال و ‌‌به‌‌اشتراک‌‌گذاری را می‌دهد و دقیقا به‌‌‌دلیل همین ویژگی، فرصت‌هایی برای سوءاستفاده‌‌ی دیگران نیز ایجاد می‌کند. به‌‌طور مشابه، علم نیز ماهیتی شبیه به استعلام دارد؛ چراکه تکنیکی است و امکان بُروز خطا در آن وجود دارد. همچنین، در دل جوامع انجام می‌‌شود و درنهایت، می‌تواند ارزش‌های ما را بازتعریف کند؛ اما همین ویژگی‌ها نهایتا به منکران اجازه خواهد داد حتی دستاورد برجسته‌‌ترین کارشناسان را نیز به بوته‌ی نقد بکشند.

درک جنبه‌‌ی فنی علم که به‌‌عنوان داده تفسیر می‌‌شود، مسلتزم داشتن تخصص است؛ اما این جنبه می‌تواند شمایلی دست‌‌نیافتنی و انتزاعی به علم بخشد؛ به‌‌گونه‌‌ای که سیاست‌مداران آن را به‌کلی نادیده ‌‌انگارند. به‌‌عنوان نمونه، بد نیست بدانید وقتی در سال ۲۰۱۴ از رهبر اکثریت سنا، میچ مک کانل، پرسیده شد از دیدگاهش، تغییرات اقلیمی مشکلی واقعی است یا خیر، در پاسخ گفت: «من دانشمند نیستم. تنها دغدغه‌‌ی من حفاظت از اقتصاد ایالت کنتاکی است!»

ماهیت «خطاپذیری علم» به آن اجازه‌‌ می‌‌دهد براساس اطلاعات جدید، به‌‌صورت مکرر یافته‌‌ها را بازبینی کند. این ویژگی علم آن را به‌حاشیه می‌‌راند؛ چراکه هرگز قطعیتی در آن دیده نمی‌‌شود و نمی‌‌توان درباره‌ی درستی یا نادرستی گزاره‌‌ها تصمیم‌‌گیری کرد.

اقتدار علم / science Authority

کشمکش دائم میان علم و مذهب همواره دستاویزی برای نزاع پیروان این مکاتب بوده است

«تجربه‌‌پذیری جمعی» علم و این حقیقت که یافته‌ها درمعرض بررسی‌های گسترده قرار دارند، می‌تواند به این معنی باشد که نتایج، محصولی از منافع افراد گوناگون خواهد بود. اثرگذاری علم بر ارزش‌هایی خاص باعث می‌‌شود برخی از هوادارانِ چنین ارزش‌‌هایی درصدد مقابله با علم و انکار آن برآیند. نمونه‌های زیادی از مواجه با این نوع برخوردها در تاریخ وجود داشته که در میان آن‌ها، واکنش فرماندار سابق آلاسکا، سارا پلین، پس از کنفرانس تغییرات اقلیمی سازمان ملل متحد در کپنهاگ در سال ۲۰۰۹ توجه زیادی به‌خود جلب کرد. وی در توییتی چنین گفت: «انسان خام و متکبر بر طبیعت استیلا یافته است».

اگر نتوانیم دامنه‌‌ی این آسیب‌‌پذیرهای علم را کاملا درک کنیم، تلاش برای حمله به منکران علم نیز بازی خسته‌کننده و فرسایشی خواهد بود. با سرکوب موجی از انکارها در عرصه‌ای، باز موجی دیگر در عرصه‌‌ای دیگر سر برمی‌‌آورد. حال آنکه برای مهارکردن این امواج، باید بتوانیم به‌‌درستی سازوکار این سیستم را درک کنیم.

امروزه، انگیزه‌ی منکران علم فقط مذهب نیست؛ بلکه عوامل تازه‌ای نظیر طمع، ترس، تعصب، راحت‌طلبی، منافع و سیاست نیز دخیل هستند

نخستین حامیان علم در تاریخ نیز باید این سیستم را درک و برای اقدامات متقابل برنامه‌‌ریزی می‌‌کردند. گالیله ازجمله استادان بی‌چون‌وچرای فصاحت و بلاغت بود که توانایی مثال‌‌زدنی در این عرصه داشت. وقتی دشمنان او به الهیات متوسل شدند، او با استناد به منابع قدرت خودشان، آن‌‌ها را خلع‌‌سلاح می‌‌کرد: «انجیل، راه‌رفتن به بهشت را به ما می‌گوید، نه راهی که بهشت به‌‌سوی آن‌‌ رهسپار است».

البته در دنیای امروز، به‌‌کارگیری این استراتژی دشوار‌تر است. انکارکنندگان معاصر علم، ‌‌تنها انگیزه‌‌ی مذهبی ویژه‌ای ندارند و انگیزه‌‌های این عده ملقمه‌‌ای از طمع، ترس، تعصب، راحتی، منافع و سیاست است و هرکدام از آن‌‌ها در درجات مختلف از صداقت و بدبینی برخوردار هستند. گالیله در دوران خود، با زیرکی ارزش‌های دشمنانش را تصدیق می‌کرد. اگر قرار بود امروز گالیله با کمیته‌‌ای درباره‌‌ی مسئولیت‌های کنگره‌‌ی آمریکا درباره‌ی علم مصاحبه کند، احتمالا پاسخ وی چنین بود: «پدران بنیان‌گذار این کشور به ما گفتند قانون‌‌گذاری کنیم، نه قانون‌آفرینی».

انکار علم «جرم» است و مبارزه با چنین جرائمی خود به استراتژی‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت نیاز دارد. سرنخی مهم برای یافتن راه‌حل بلندمدت در مطالعه‌‌ی تجربیات کشورهای غیرغربی نهفته است؛ کشورهایی که خود به‌‌نوعی واردکننده‌‌ی علوم غربی بوده‌‌اند. این کشورها باید فرایند ادغام این دانش را با فرهنگ خود به‌‌گونه‌‌ای پیش می‌‌بردند که حتی بدبین‌‌ترین افراد جوامعشان نیز متقاعد شوند چنین فرایندی به نابودی فرهنگ و ارزش‌های ملی آن‌ها منجر نخواهد شد.

شاید یکی از نمونه‌‌های بارز تجربه‌‌ی امپراتوری عثمانی باشد. عثمانی امپراتوری بزرگی بود که قرن‌ها منطقه‌‌ی وسیعی در جنوب اروپا و آسیای‌غربی و شمال آفریقا را ازآنِ خود کرده بود و پیشرفت‌های مهمی در پزشکی و نجوم و ریاضیات رقم زد؛ اما در اواسط قرن هجدهم، شکست‌‌های نظامی بسیار سنگینی متحمل شد.

قدرت‌های امپراتوری، به‌‌ویژه پس از سلطان عبدالمجید اول (۱۸۲۳ تا ۱۸۶۱)، دلیل این امر را در فقدان علوم غربی می‌‌دیدند. باوجوداین‌‌، آن‌ها چگونه می‌‌توانستند این علم را به فرهنگ خود وارد کنند و درعین‌‌حال، هنوزهم مسلمانانی مؤمن و شهروندانی وطن‌پرستی باقی بمانند؟ این بحث در تمامی سطوح جامعه‌‌ی عثمانی از دولت گرفته تا فرهنگ عوام، حتی در رمان‌‌ها و نمایشنامه‌‌ها و حتی داستان‌‌های مصوّر نیز وارد شد و سرانجام آن روز که مصطفی کمال آتاتورک، بنیان‌‌گذار و اولین رئیس‌جمهور ترکیه اعلام کرد «بهترین راهنما، دانش و علم است»، این آزمون بزرگ درآموزش علوم انسانی در مقیاس بزرگ به‌بار نشست. این مباحثه به مردم عثمانی نشان داد تا آن‌ زمان چه‌‌ کسانی بوده‌‌اند و قرار است به چه کسانی تبدیل شوند. اقتدار علم متکی بر مردم است، نه ابزارها، روش‌ها، نمودارها و داده‌ها.

اقتدار علم / science Authority

تصویری از هانا آرنت (سال ۱۹۴۴)

کریس کتاب خود را با بحثی درباره‌ی هانا آرنت، فیلسوف آلمانی‌آمریکایی، جمع‌‌بندی می‌‌کند. آرنت ازجمله افرادی بود که به‌‌سختی توانست از هولوکاست جان سالم به‌‌در ببرد. در سال ۱۹۳۳، پلیس گشتاپو او را زندانی و در سال ۱۹۴۰، به اردوگاه کار اجباری منتقل کرد. آرنت چندین هفته در آن اردوگاه ماند؛ اردوگاهی مخوف که در آن نه نشانی از حقوق بشر بود و نه اخلاق.

نوشته‌های او درباره‌‌ی سیاست و صداقت و دروغ بارهاوبارها در مباحثات اخیر درباره‌ی وضعیت سیاسی اسف‌‌بار کشورها نقل شده است. این نوشته‌ها بیشتر با محور موضوع قدرت و صلاحیت نگاشته شده‌اند. آرنت بر این تصور بود که صلاحیت نه امری فطری است و نه غیرارادی و این موهبت، تنها مرهون تلاش نهادهایی است که به‌‌تعبیر آرنت «فضای عمومی» ایجاد می‌‌کردند. بدون این فضای عمومی، عرصه برای عرض‌اندام یاوه‌‌گویانی بی‌‌هنر و موعظه‌‌گرانی متعصب و فرصت‌‌طلبانی مساعد خواهد شد که مترصد تسلط بر رسانه‌‌ها هستند تا بتوانند باردیگر قدرت و نفوذ خود را بر جامعه اعمال کنند. آرنت به‌‌خوبی توانست در یکی از کتاب‌‌هایش با نام «خاستگاه استبداد» منتشرشده در سال ۱۹۵۱، توضیح دهد بشر چگونه از ابتدا دچار این طرزتفکر ویرانگر شده است.

این داستان دقیقا درباره‌ی افول اقتدار علم در روزگار ما نیز صادق است. داستان‌‌های نظیر «انکار برنامه‌‌های جهانی واکسیناسیون» تا رفتارهای دوگانه‌‌ی دولت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، درقبال «توافق هسته‌ای با ایران» که با همت دانشمندان و متخصصان شکل گرفت، همگی از نشانه‌‌های همین افول تدریجی است. این وضعیت محصول همین اتفاقات دوران اخیر نیست؛ بلکه محصولی از روند نابودی تدریجی سنّت‌‌های ما است. ما فقط زمانی خواهیم توانست به راهکاری مؤثر دربرابر این حملات دست یابیم که داستان شکل‌‌گیری اقتدار علم، حملات به آن، دفاعیات، پذیرش آن در جامعه و افول تدریجی این اقتدار را در تاریخ بازخوانی کنیم. علم سنگ‌‌بنای تمام تلاش‌‌ها و جان‌فشانی‌‌های اندیشمندان جوامع بشری و تنها چراغ ما در مسیر پرتلاطم دروغ و فریب و تعصبات جاهلانه‌‌ است. به‌‌یقین بدون این چراغ، ما سال‌‌ها پیش از پرتگاه‌‌های مخوف جهل و تعصب خود فروافتاده بودیم. پس، بیهوده نخواهد بود که در جبران همه‌‌ی این فداکاری‌‌ها، اندک زمانی برای نجات خودمان و میراث گران‌بهایمان تأمل کنیم.تاريخ : پنج شنبه 1 فروردين 1393برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

با وجود پیشرفت‌های علمی، هنوزهم مشکلات زیادی وجود دارد. انتظار می‌رود در آینده‌ای نه‌چندان دور، فناوری مسائل بزرگی مانند انواع آلودگی، بیماری‌ها، کمبود انرژی و موارد دیگر را حل کند. در ادامه، به ۱۰ مسئله‌ی بزرگ بشر اشاره می‌کنیم که شاید در آینده، حل‌شدن آن‌ّا به‌کمک فناوری را شاهد باشیم.

۱. تجزیه‌ی کربن

کاهش نشر کربنی به‌تنهایی برای جلوگیری از افزایش گرمایش جهانی کافی نیست؛ بلکه باید بخش زیادی از کربن‌دی‌اکسید موجود در جوّ را حذف کرد. این فرایند نه‌تنها هزینه‌ی بسیار زیادی دارد؛ بلکه این سؤال هم مطرح می‌شود که درصورت اجرای آن، با این حجم CO2 چه کار باید کرد. تعداد زیادی از استارتاپ‌ها به‌دنبال روش‌هایی برای بازیافت کربن‌دی‌اکسید و تبدیل آن به محصولاتی مثل سوخت‌های ترکیبی، پلیمر، فیبر کربنی و بتن هستند. این فرضیه امید‌بخش است؛ ولی به راه ارزان‌تری برای ذخیره‌سازی میلیون‌ها تن کربن‌دی‌اکسید جوّی نیاز دارد.

نشر کربنی

۲. ذخیره‌سازی انرژی در مقیاس شبکه‌ای

منابع انرژی تجدید‌پذیر، مانند باد و خورشید، روزبه‌روز ارزان‌تر می‌شوند و در مقیاس‌ گسترده‌تری توسعه پیدا می‌کنند؛ اما شبکه‌های انرژی تجدیدپذیر درصورت نبود تابش نورخورشید یا وزش باد نمی‌توانند برق تولید کنند. درنتیجه، از یک سو، میزان توان تولیدی این منابع محدود می‌شود و از سوی دیگر، حذف منابع پایدار، مثل گاز طبیعی و زغال‌سنگ، دشوار می‌شود.

هزینه‌ی ساخت تعداد کافی باتری برای پشتیبانی از کل شبکه‌های انرژی تجدید‌پذیر رقمی نجومی خواهد بود. دانشمندان و استارتاپ‌های متعدد به‌دنبال توسعه‌ی شکل‌های ارزان‌تر ذخیره‌سازی در مقیاس شبکه‌ای بادوام بیشتر هستند. از فناوری‌های آینده در‌این‌زمینه، می‌توان به باتری‌های جریان یا تانک‌های نمک مذاب اشاره کرد. درهرصورت، نیاز به روشی بهینه و ارزان‌تر برای ذخیره‌سازی مقادیر زیاد برق احساس می‌شود.

انرژی تجدیدپذیر

۳. واکسن جهانی آنفولانزا

آنفولانزای فراگیر بیماری نادر، اما کشنده‌ای است. در سال ۱۹۱۸، حداقل ۵۰ میلیون نفر براثر آنفولانزای H1N1 جان خود را از دست دادند. همچنین، در سال‌های ۱۹۵۷ و ۱۹۵۸ و ۱۹۶۸، تقریبا یک میلیون نفر براثر آنفولانزای همه‌گیر و در سال ۲۰۰۹، تقریبا نیم‌میلیون نفر به‌دلیل بازگشت H1N1 جانشان را از دست دادند.

میزان مرگ‌ومیر براثر این بیماری درمقایسه‌با اوایل قرن بیستم کاهش یافته است؛ اما شاید نسل بعدی به این اندازه خوش‌اقبال نباشد. رشته‌ای قوی از این ویروس می‌تواند به‌سرعت تکثیر شود و دربرابر هر نوع واکسن مقاومت کند؛ ولی واکسن سراسری آنفولانزا نه‌تنها درمقابل گونه‌های کم‌خطر، بلکه درمقابل ویروس‌های فاجعه‌بار هم مقاوم خواهد بود.

انفولانزا

۴. درمان زوال عقل

از هر ۱۰ نفر آمریکایی بالای ۶۵ سال، یک نفر و یک‌سوم افراد بالای ۸۵ سال به آلزایمر مبتلا هستند. با افزایش طول عمر افراد، در آمریکا و به‌طورکلی سراسر جهان، آمار مبتلایان به این بیماری هم به‌سرعت افزایش پیدا می‌کند. متأسفانه شناخت کمی از این بیماری وجود دارد و تشخیص کامل آن فقط پس از مرگ امکان‌پذیر است. ممکن است پزشکان بر سر تشخیص آلزایمر از دیگر شکل‌های زوال عقلی دچار اختلاف شوند؛ اما در آینده‌ای نه‌چندان دور، با پیشرفت علوم عصبی و ژنتیکی، می‌توان به سرنخ‌هایی درباره‌ی نحوه‌ی کُند یا حتی ریشه‌کن‌ کردن آثار مخرب این بیماری دست یافت.

زوال عقل

۵. پاک‌سازی اقیانوس‌ها

در اقیانوس‌های سراسر جهان، میلیاردها قطعه‌ی ریز پلاستیکی معروف به «میکروپلاستیک» شناور هستند. اغلب این ضایعات از کیسه‌ها و نی‌های پلاستیکی سرچشمه می‌گیرند که به‌مرورزمان، به قطعات کوچک‌تری تقسیم و به مسموم‌شدن پرنده‌ها و ماهی‌ها و انسان‌ها منجر می‌شوند.

پژوهشگران از آثار مخرب این ضایعات بر سلامت انسان و محیط واهمه دارند. افزون‌براین، قرن‌ها طول می‌کشد تا صدها میلیون تن پلاستیک انباشته‌شده جمع‌آوری شوند. به‌دلیل پراکندگی فراوان آلودگی، پاک‌سازی اقیانوس‌ها دشوار است و البته با وجود روش‌هایی برای جمع‌آوری ضایعات اقیانوسی، هیچ راه‌حلی برای ساحل‌ها و دریاها و آب‌راه‌ها وجود ندارد.

اقیانوس

۶. شیرین‌سازی بهینه‌ی آب

منابع آب شیرین جهان به‌اندازه‌ی نیمی از منابع آب‌ شور است. با رشد جمعیت و افزایش خشک‌سالی براثر تغییرات اقلیمی، نیاز به آب شیرین روزبه‌روز افزایش می‌یابد. همچنین، ساخت تأسیسات تولید آب شیرین در مقیاس جهانی به انرژی زیادی نیاز دارد. به‌عنوان راه‌حل می‌توان از روش‌های الکتروشیمیایی برای تبدیل آب‌ شور به آب مناسب برای مصارف آبیاری استفاده کرد. با تطبیق فناوری‌ با تغییرات اقلیمی، تبدیل آب‌ شور اقیانوس‌ها به آب شیرین به اولویت تبدیل خواهد شد.

 

آب شیرین

۷. خودروی خودران

خودروهای خودران در جاده‌های عمومی برای طی میلیون‌ها کیلومتر مسافت آزمایش شده‌اند. برنامه‌های آزمایشی برای خدمات تاکسی‌رانی و حمل‌ونقل هم در مناطقی مثل اطراف فینیکس آریزونا در دست اجرا هستند؛ اما خودروهای خودران هنوز کاملا بر جاده‌ها مسلط نشده‌اند. این خودروها در کنترل ترافیک نامنظم و در وضعیت‌های آب‌وهوایی سخت، مثل برف و مِه، دچار مشکل می‌شوند.

اگر ایمنی این خودروها افزایش پیدا کند، حمل‌ونقل به‌طورکلی متحول خواهد شد. علاوه‌براین، محدوده‌ی ترافیک هم از بین خواهد رفت. مهم‌تر از هرچیز، درصورت توسعه‌ی وسیع خودروهای خودران، میزان مرگ‌ومیر ناشی از تصادف‌های ترافیکی به‌اندازه‌ی چشمگیری کاهش خواهد یافت.

خودروی خودران

۸. هوش مصنوعی تعبیه‌شده

پاییز گذشته، ویدئوِ منتشر‌شده از رباتی به‌نام اطلس (Atlas) که بوستون دینامیکس طراحی کرده بود، سروصدای زیادی در اینترنت به‌راه انداخت. در این ویدئو، ربات اطلس مانند کماندو می‌پرد. شایان ذکر است دو سال پس از ساخت اطلس، برنامه‌ی آلفاگو (AlphaGo) موفق شد بهترین بازیکن Go را شکست دهد.

«آلفاگو» برنامه‌ای کامپیوتری است که برای اجرای بازی GO توسعه یافته است. این برنامه، تنها برنامه‌ی کاملا رایانه‌ای هوش مصنوعی است که توانسته رقیب انسانی را شکست دهد. ربات اطلس هوشمند نیست و نمی‌تواند Go را اجرا کند و آلفاگو هوشمند است؛ اما بدن فیزیکی ندارد؛ پس، نمی‌تواند بدود. بااین‌حال، چه اتفاقی می‌افتد اگر ذهن آلفاگو در بدن اطلس قرار داده شود؟ به‌اعتقاد بسیاری از پژوهشگران، هوش مصنوعی واقعی به توانایی فرایندهای محاسباتی داخلی در اشیای واقعی دنیای فیزیک وابسته است و هوش مصنوعی (AI) با یادگیری و تعامل با دنیای اطراف و نیز بررسی رفتار انسان‌ها و حیوانات، می‌تواند به این توانایی دست پیدا کند.

اطلس

۹. پیش‌بینی زلزله

در سال ۲۰۱۰، بیش از ۱۰۰,۰۰۰ نفر در زلزله‌ی هائیتی کشته شدند و سونامی سال ۲۰۰۴ اقیانوس هند که براثر یکی از زلزله‌های قوی‌ تاریخ به‌وجود آمده بود، تقریبا ۲۵۰,۰۰۰ نفر را در اندونزی، سریلانکا، هندوستان و مناطق اطراف به‌کام مرگ کشاند. معمولا طوفان‌ها چند روز و حتی چند هفته قبل از وقوع پیش‌بینی‌شدنی هستند؛ اما زلزله ناگهانی و بدون هشدار اولیه رخ می‌دهد. مدیران بحران و برنامه‌ریز‌ان با اطمینان از وقوع زلزله می‌توانند راه‌حل پایداری برای آن پیدا کنند. حتی چند ساعت آگاهی پیش‌ از زلزله، باعث می‌شود مردم مناطق ناامن را تخلیه کنند و بدین‌ترتیب، میلیون‌ها نفر از خطر مرگ نجات پیدا می‌کنند.

پیش بینی زلزله

۱۰. رمزگشایی مغز

هنوزهم رازهای زیادی درباره‌ی مغز انسان وجود دارد که دانشمندان علوم عصبی موفق نشده‌اند آن‌ها را کشف کنند. به هر چیزی که فکر کنید یا به‌خاطر بسپارید یا تمام حرکت‌هایی که انجام می‌دهید، به‌صورت میلیاردها نورون داخل مغز رمزنگاری می‌شوند. اما این کد چیست؟ هنوز معماها و مجهول‌های زیادی درباره‌ی روش ذخیره‌سازی و مخابره‌ی افکار ازطریق مغز وجود دارد.

رمزگشایی از این دستورها می‌تواند به درمان اختلال‌های ذهنی مثل اسکیزوفرنی و اوتیسم کمک کند. همچنین، امکان بهبود واسطه‌های مستقیم برای مخابره‌ی اطلاعات از مغز به کامپیوتر و حتی به مغز افراد دیگر را می‌دهد. این امر پیشرفتی انقلابی برای افرادی است که به‌دلیل بیماری یا جراحت فلج شده‌اند.تاريخ : پنج شنبه 1 فروردين 1393برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

اپل (Apple) هفته‌ی اخیر بدون برگزاری کنفرانس، برخی محصولات جدیدش را رونمایی کرد. جدیدترین رونمایی اپل، این‌بار به نسل جدید ایرپاد (AirPods) مربوط می‌شود. ایرپاد نسل دوم از کیس مجهز به شارژ بی‌سیم و تراشه‌ی جدید H1 برای عمر باتری بیشتر و چندین قابلیت جدید، مانند استفاده از دستیار سیری بدون نیاز به فشاردادن دکمه و صرفا با گفتن جمله‌ی هِی سیری (Hey SIri) بهره می‌برد. 

کیس جدید ایرپاد به استاندارد شی (Qi) برای شارژ بی‌سیم مجهز شده و این، یعنی تقریبا با تمام شارژرهای بی‌سیم موجود در بازار سازگار است. به‌غیر از ویژگی‌های گفته‌شده، ایرپاد نسل دوم شباهت زیادی به ایرپاد نسل اول دارد و این شباهت در کیس آن‌ها هم به‌چشم می‌خورد و برخی جزئيات مرتبط به آن تغییر کرده است. برای مثال، کیس شارژ ایرپاد نسل دوم از چراغ LED کوچک برای نشان‌دادن عمر باتری برخوردار است.

ایرپاد نسل دوم اپل / Apple Second-Gen AirPods

اپل می‌گوید تراشه‌ی جدید H1 درمقایسه‌با تراشه‌ی W1 (استفاده‌شده در نسل قبل) برخی مزیت‌ها را به‌همراه می‌آورد. شاید یکی از نکات مهم‌ مرتبط‌به تراشه‌ی مذکور، این است که یک ساعت مکالمه‌ی بیشتر (معادل ۵۰ درصد) را برای کاربران ایرپاد نسل دوم به‌ارمغان می‌آورد. 

بهبود وضوح میکروفون و افزایش سرعت اتصال به دستگاه‌ها و پشتیبانی از Hey Siri از دیگر ویژگی‌های مثبتی هستند که تراشه‌ی H1 در ایرپاد نسل دوم اعمال کرده است. نکته‌ی مهم دیگر اینکه ایرپاد جدید اپل به بلوتوث ۵ مجهز شده است. 

در بین تمامی هدفون‌های ساخته‌شده‌ی اپل و حتی هدفون‌های شرکت بیتس، این نخستین‌بار است که استفاده از تراشه‌ی H1 را شاهد هستیم. همان‌طورکه احتمالا می‌دانید، برخی از هدفون‌های جدید بیتس به‌دلیل فروخته‌شدن این شرکت به اپل، به تراشه‌ی W1 مجهز شده‌اند تا هم عمر باتری بیشتری داشته باشند و هم راحت‌تر به دستگاه‌هایی نظیر آیفون و مک‌بوک وآیپد متصل شوند. 

ایرپاد نسل دوم اپل / Apple Second-Gen AirPods

علاقه‌مندان خواهند توانست ایرپاد نسل دوم را به‌همراه کیس شارژ بی‌سیم با قیمت ۱۹۹ دلار تهیه کنند. درضمن، برای علاقه‌مندان امکان تهیه‌ی ایرپاد و کیس به‌صورت جداگانه فراهم شده که قیمت آن‌ها به‌ترتیب ۱۵۹ و ۷۹ دلار است. این، یعنی دارندگان نسل اول ایرپاد می‌توانند از کیس جدید برای شارژ بی‌سیم استفاده کنند. 

یکی از محصولات مهمی که هنوز خبری از آن نداریم، پد شارژ بی‌سیم ایرپاور است. حال، با رونمایی ایرپاد جدید که از کیس بی‌سیم استفاده می‌کند، نیاز به ایرپاور بیش‌ازپیش احساس می‌شود. پد شارژ ایرپاور گجتی بود که مدت‌ها پیش به‌همراه گوشی آیفون ۱۰ معرفی شد؛ اما هیچ‌گاه به بازار عرضه شد. تاريخ : پنج شنبه 1 فروردين 1393برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

اگر بتوانیم پنج مانع را از سر راه برداریم، رنسانس شهری با فناوری قدرتمند را شاهد خواهیم بود. براساس پیش‌بینی‌های سازمان ملل، جمعیت جهان تا سال ۲۰۵۰ به ۹.۷ میلیارد نفر خواهد رسید و دوسوم این جمعیت در شهرها زندگی خواهند کرد. در‌حال‌حاضر، تمام کشورهای جهان با مجموعه‌ای از مشکلات درزمینه‌ی تضمین پایداری و امنیت و موفقیت سیاره‌ای پرجمعیت‌تر دست‌وپنجه نرم می‌کنند. فوریت این مشکلات بر لزوم حرکت به‌سوی شهرهای هوشمند تأکید می‌کند. دولت‌‌مردان برای بهبود خدمات شهری و مدیریت روزانه و جذب سرمایه، باید به فکر ابزارهای تحلیل داده، زیرساخت‌های هوشمند، فناوری‌های حسگر و شبکه‌های نوآوری باشند.

اگرچه شهرهای هوشمند ساده به‌نظر می‌رسند، مسیر ساخت آن‌ها به‌هیچ‌وجه ساده نیست. موانع مهمی سر راه بهره‌برداری از ظرفیت کامل شهرهای هوشمند وجود دارد. در اینجا، به پنج مشکل از مشکلات اساسی اشاره می‌کنیم که باید مدنظر قرار گیرند.:

۱. نگرانی‌های مرتبط با تجاوز به حریم خصوصی

در میان مباحث شدید درباره‌ی چگونگی استفاده از اطلاعات به‌وسیله‌ی غول‌های فناوری، شهرهای هوشمند نقطه‌ی داغ دیگری در بحث دفاع از حریم خصوصی دیجیتال محسوب می‌شوند. حتی در میان افرادی که از شهرهای دیجیتال حمایت می‌کنند، ترس‌هایی درارتباط‌با تجاوز به حریم خصوصی افراد وجود دارد. در تورنتو که با آزمایشگاه‌های سایدواک شرکت آلفابت برای ساخت مرکز نوآوری همکاری می‌کند، یکی از کارشناسان حفظ حریم خصوصی اخیرا از این پروژه به‌‌دلیل کمبودهای احتمالی رعایت حریم خصوصی کناره‌گیری کرده و خواستار اقدامات بیشتری علیه بهره‌برداری شخص ثالث از اطلاعات فردی شده است.

همان‌طورکه شهر با دیجیتالی‌سازی و فراوانی رو‌به‌افزایش داده‌ها رو‌به‌رو می‌شود، مباحثی درزمینه‌ی چگونگی تحقق‌یافتن مزایای شهرهای هوشمند بدون قربانی‌کردن حریم خصوصی افراد مطرح می‌شود و به‌نظر نمی‌رسد راه‌حل آسان و مشخصی برای این مشکل در دست باشد.

شهر هوشمند

۲. داده‌های ناقص

اگرچه بحث حفاظت از حریم خصوصی یکی از مباحث جدی پیش روی شهرهای هوشمند است، این شهرها از برخی جهات نیز دچار کمبود داده هستند. برای مثال، عمده‌ی داده‌های استفاده‌شده در حوزه‌ی وسایل نقلیه اطلاعات بصری هستند؛ اما طراحان باید برای کنترل هوشمندانه‌تر ترافیک و اطمینان از ایمنی جاده‌ها در شهرهای هوشمند، به جمع‌آوری داده‌های غیربصری روی آورند. برای مثال، ما انسان‌ها می‌توانیم احساس کنیم و براساس آن احساس، به موقعیت‌های جاده‌ای خاص (مانند یخ سیاه و گودال‌ها و شرایط بادی) پاسخ می‌دهیم؛ اما وسایل نقلیه‌ی خودکار و فناوری نقشه‌یابی موردنیاز برای آموزش آن‌ها، اغلب این عناصر را در نظر نمی‌گیرند. علاوه‌بر‌این، بسیاری از روش‌های جمع‌آوری اطلاعات بصری بسیار هزینه‌بر و در‌عین‌حال بی‌دقت هستند و به‌ندرت قابلیت تغییر مقیاس دارند. همان‌طورکه اغلب درباره‌ی داده‌های جمع‌آوری‌شده از تلفن‌های همراه چنین چیزی وجود دارد.

اینترنت

۳. اتصال پرسرعت در جهان 5G

طبق ادعای شرکت‌های مرتبط، با اتصال پرسرعت 5G توسعه‌ی شهر هوشمند تسریع خواهد شد. برای ساکنان هوستون، ایندیاناپولیس، لس‌آنجلس و ساکرامنتو، درحال‌حاضر، خدمات تجاری 5G واقعیتی بدیهی است و شهرداری‌های بیشتری درحال‌آماده‌شدن برای ورود به دوران 5G هستند. اگرچه شبکه‌ی 5G مزایایی نظیر اتصال بهتر و سریع‌تر بین سیستم‌ها و خدمات مختلف شهری دارد، برخی از مناطق شهری زیرپوشش این شبکه قرار نخواهند گرفت و ارائه‌دهندگانی مانند AT&T که به ارائه‌ی سرویس جعلی 5G متهم هستند، مشکلاتی به‌وجود می‌آورند.

با راه‌اندازی شبکه‌های 5G، مایکروسل‌ها و آنتن‌های کوچک سلولی که پوشش شبکه را امکان‌پذیر می‌کنند، باید به برج‌های سلولی متصل شوند. این امر می‌تواند درنهایت به ساخت میلیون‌ها برج سلولی جدید منجر شود که قطعا موجب بروز بحث‌های شدیدی درزمینه‌ی هزینه و زیبایی شهر و حتی سلامت عمومی خواهد شد. همچنین، خودروهای متصل برای پشتیبانی از داده‌های بصری به پهنای باند فراوانی نیاز دارند و با نیاز بیشتر به نصب سیستم‌های کامپیوتری پیچیده‌تر روی خودروها شهر نمی‌تواند به‌راحتی از سد این موانع زیرساختی عبور کند.

شهر هوشمند

۴. سرمایه‌گذاری

باتوجه‌به محدودیت‌های مالی، دولت به‌تنهایی نمی‌تواند از شهرهای هوشمند حمایت مالی کند. مشارکت‌های عمومی‌خصوصی می‌توانند راهی برای سرمایه‌گذاری در این شهرها و ایجاد نوآوری‌های محلی بازکنند. برای مثال، سیسکو با همکاری گروهی از شرکت‌های مالی قصد دارد فناوری‌های جدید را در شهرهای هوشمند راه‌اندازی کند. ازآنجاکه رشد جمعیت موجب محدودیت بیشتر زیرساخت‌ها می‌شود و تقاضای بیشتری بر مقام‌های محلی تحمیل می‌کند، برای حمایت از رشد شهرهای هوشمند نیاز به چنین همکاری‌هایی وجود خواهد داشت. علاوه‌بر‌این، این ابتکارهای عمومی‌خصوصی می‌توانند به غلبه بر مقاومت عمومی دربرابر هزینه‌های سرمایه‌گذاری‌های عمده‌ای مانند ریل‌های پرسرعت کمک کنند.

۵. ذخیره‌سازی داده‌ها

شهرهای هوشمند با داده‌های عظیمی اجرا خواهند شد و این داده‌ها باید ذخیره شوند و البته این کار هزینه دارد. پیش‌بینی شده هزینه‌ی ذخیره‌سازی IT در سال ۲۰۱۹، به ۵۱.۳ میلیارد دلار برسد و تأمین امنیت اطلاعات شهرداری‌ها به سرمایه‌گذاری‌ها و پروتکل‌های اضافی نیاز دارند. سرمایه‌گذاری‌های جدید به انجام محاسبات پیشرفته به پردازش کارآمدتر داده‌ها کمک خواهد کرد. ذخیره‌سازی اطلاعات هزینه‌ای اضافی نیز به‌همراه خواهند داشت: اتصال به شبکه‌ی برق. این اتصال ازلحاظ هزینه‌ای اهمیت دارد که نیروگاه‌های تولید برق بر محیط‌زیست تحمیل می‌کنند. اگر برای تولید انرژی در این شهرها از روش‌های پاک استفاده شود، مزیت این شهرها درارتباط‌با پویایی و پایداری اکوسیستم‌ها بیشتر خواهد شد.

شهر هوشمند

تأکید بر آینده‌ای که در آن شهرهای ما هوشمندتر، امن‌تر، سبزتر، رقابتی‌تر و مسکونی‌تر هستند، به همکاری ارگان‌های عمومی و خصوصی نیاز دارد تا بتوانند از عهده‌ی هزینه‌های تکنولوژیکی، اقتصادی، زیست‌محیطی و سیاسی مرتبط با توسعه‌ی شهر هوشمند برآیند. برای حفظ سلامت و رفاه بلندمدت جهان، اکنون بهترین زمان برای عمل است.تاريخ : پنج شنبه 1 فروردين 1393برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

اگر نرم‌افزار قدرتمندی دردسترش شما نباشد، ویرایش صدا میتواند به کار طاقتفرسایی تبدیل شود. کارهای ساده درزمینه‌ی ویرایش صدا ممکن است در بعضی از نرمافزارهای گران‌قیمت پیچیده به‌نظر برسند.

خوشبختانه نرم‌افزارهای متعددی درزمینه‌ی ویرایش صدا وجود دارند که علاوهبر رایگان‌بودن، با سطح مهارت هر کاربری سازگار هستند. در این مقاله‌ی زومیت، بهترین نرمافزارهای رایگان ویرایش صدا را معرفی می‌کنیم.

۱. HYA-WAVE؛ ساده‌ترین نرم‌افزار آنلاین ویرایش صدا

HYA-WAVE

HYA-WAVE نرمافزار ساده‌ی ویرایش صدا است که برای ضبط و ویرایش نمونههای صدا ازطریق مرورگر طراحی شده است. با استفاده از محیط ویرایش HYA-WAVE میتوانید بهراحتی نمونههای صوتی خود را ضبط کنید و آنها را برش بزنید و سپس، خروجی بگیرید. همچنین، جلوههای زیادی نیز برای تغییر صدا وجود دارند.

این نرم‌افزار ساده ویرایش صدا برای کم‌وزیادکردن حجم قطعات صوتی و نیز اضافهکردن جلوههای مختلف به آنها مناسب است. ازآنجاکه HYA-WAVE با HTML5 کار میکند، برای استفاده به ایجاد حساب کاربری نیاز ندارد و میتوانید بهراحتی آدرس آن را در مرورگر خود وارد و کار ویرایش صدا را شروع کنید.

۲. Soundation؛ بهترین محیط ویرایش صدای مولتی‌تِرَک آنلاین

Soundation

این نرم‌افزار فراتر از محیط ویرایش صدای مبتنی بر مرورگر است. درواقع، میتوان گفت Soundation محیط کار صوتی دیجیتال یا به‌اختصار DAW تمام‌عیار محسوب میشود. محیط ویرایش صوت مولتی‌تِرَک این نرمافزار به قطعات صوتی آسیبی نمیرساند. همچنین مجموعهای از جلوهها و سمپلهای ادوات موسیقی با فرمت MIDI برای ساخت پروژهی کامل موسیقی در Soundation دردسترس هستند.

 

این محیط کار صوتی دیجیتال، تنها برای تنظیم آهنگ ساخته نشده است؛ بلکه به‌دلیل امکان ترکیب پویای قطعات صوتی و اکوالایزکردن آنها، برای ساخت پادکست و ایجاد جلوههای صوتی و کارهای عمومی ویرایش صدا نیز مناسب است. در نسخه‌ی رایگان Soundation، از قابلیت اتومیشن صدا پشتیبانی نمیشود و میزان کیفیت صدای خروجی نیز محدود است. نسخه‌ی کامل این نرمافزار را میتوان با پرداخت اشتراک ماهیانه خرید؛ اگرچه نسخه‌ی رایگان آن بسیاری از نیازهای شما را برای ویرایش صدا برآورده میکند.

از این آدرس میتوانید وارد محیط نرمافزار شوید.

۳. Audacity؛ کامل‌ترین نرم‌افزار ویرایش صدا

Audacity

این نرم‌افزار را هم تازه‌کارها و هم افراد حرفهای استفاده میکنند و تقریبا از پسِ همهی کارهای ویرایش صدا برمیآید. Audacity به‌دلیل رایگانبودن و سرعت درخورتوجه‌اش، در میان تولیدکنندگان پادکست محبوبیت زیادی دارد. نرمافزار Audacity با همه‌ی فرمتهای فایلهای صوتی سازگار است و کارهای سادهای همچون برش و چسباندن قطعات صوتی و همچنین ضبط صدا را بهراحتی می‌توان انجام داد. با این نرمافزار، کارهای پیچیدهتری همچون ویرایش بهصورت مولتی‌تِرَک و نیز اعمال جلوههای صوتی انجام میشود. نرمافزار Audacity از کتابخانهی گسترده‌ای از جلوههای صوتی برخوردار است که از جلوههای ریورب ساده تا جلوه Paulstretchدر آن قرار دارند. علاوهبر ویرایش حرفهای صدا، میتوان عکسهای مختلفی را وارد نرمافزار کرد و گلیچآرتهای (Glitch art) شگفت‌انگیز ساخت.

این لینک دانلود Audacity برای سیستم‌عامل‌های ویندوز و مک و لینوکس است.

۴. Ashampoo Music Studio 2018؛ ساده‌ترین نرم‌افزار آفلاین ویرایش صدا

Ashampoo Music Studio 2018

کار‌کردن با Ashampoo Music Studio 2018 بسیار ساده است. این نرمافزار امکان برشهای ساده‌ی قطعات صوتی و نیز تغییر فرمت فایلهای صوتی را فراهم میکند. Ashampoo Music Studio 2018 با رابط‌ کاربری مفهوم خود، ضبط صدا در فرمتهای مختلف صوتی را آسان میسازد. همچنین، این نرم‌افزار بخشی دارد که بهواسطه‌ی آن میتوانید آهنگ فیلم دلخواهتان را جدا و به فایل صوتی تبدیل کنید. علاوهبراین، پلی‌لیستی برای جمعآوری آهنگهای محبوبتان دراختیارتان میگذارد.

از این لینک می‌توانید Ashampoo Music Studio 2018 را برای سیستم‌عامل ویندوز دانلود کنید. 

۵. Garageband؛ بهترین ویرایشگر صدا برای سیستم‌عامل مک

Garageband

اگر از کاربران سیستم‌عامل مک باشید، حتما نام Garageband به گوشتان خورده است. در نگاه اول، این نرم‌افزار شاید فقط ابزاری مناسب برای آهنگسازان بهنظر برسد؛ اما باید گفت بهعنوان ابزاری برای ویرایش حرفهای صدا نیز به‌کار میآید. طراحی Garageband بهگونهای است که میتواند آن را بهعنوان نسخهای کاربرپسند از DAW حرفهای نامگذاری کرد.

با این نرم‌افزار کارهایی مانند فید-این (Fade-in) و فید-اوت (Fade-out)، یکنواختکردن میزان صدا، بریدن و چسباندن قطعات صوتی بهراحتی انجام می‌شوند. با استفاده از Garageband، میتوان کارهایی فراتر از ویرایش ساده صدا انجام داد. درهرصورت، یادگیری این نرمافزار ارزشش را دارد و برای این منظور ویدئوهای بسیاری نیز در یوتیوب وجود دارند.

درادامه، لینک دانلود Garageband برای سیستم‌عامل مک را دراختیارتان قرار می‌دهیم.

۶. Ocenaudio؛ بهترین ویرایشگر صدای کراس‌پلتفرم

Ocenaudio

Ocenaudio پروژه‌ای تحقیقاتی در دانشگاه فدرال سانتا کارنیتا (Federal University of Santa Catarina) محسوب می‌شود و برای ویرایش صدای راحت و پربازده طراحی شده است. این نرمافزار از قدرت کافی برای کار با فایلهای صوتی حجیم و نیز دقت کافی برای تولید طیف صوتی از صداهای ضبط‌شده برخوردار است. Ocenaudio روی سیستم‌عامل‌های ویندوز و مک و لینوکس اجرا میشود.

همه‌ی این‌ها یعنی Ocenaudio ابزار ویرایش صدای با کاربری ساده و کراسپلتفرم است. این نرمافزار رایگان است و جواب‌گوی بسیاری از نیازهای کاربران خواهد بود. Ocenaudio همچنین از جلوههای VST نیز پشتیبانی میکند.

این لینک دانلود Ocenaudio برای سیستم‌عامل‌های ویندوز و مک و لینوکس است.

۷. Reaper؛ بهترین محیط ویرایش صدا برای آهنگ‌ساران

Reaper

نرم‌افزار Reaper با استقبال گروه بزرگی از فعالان موسیقی دیجیتال مواجه شده است. ریپر در سالهای توسعه‌اش، پابهپای نرمافزارهای بزرگ ویرایش صدا حرکت و درعینحال، قیمت ارزان خودش را حفظ کرده است. البته، به‌دلیل مدتزمان دوره‌ی آزمایشی بسیار طولانیاش، بسیاری از افراد آن را نرمافزاری رایگان در نظر میگیرند.

ریپر عمدتا برای ساخت آهنگ ازطریق ترکیب و چینش صداهایی با فرمت MIDI و سایر فرمتهای صوتی استفاده می‌شود. آهنگسازان بهراحتی میتوانند با این نرمافزار کار کنند. اگر آهنگساز نیستید، نگران نباشید؛ چون آموزشهای زیادی از نرمافزار Reaper را میتوانید در اینترنت پیدا کنید.

ریپر توانایی انجام هر کاری را دارد؛ از ساخت پادکست گرفته تا ساخت موسیقی برای فیلم‌ها و بازیهای ویدئویی. Reaper علاوهبر داشتن تایم‌لاین قوی و غیرمخرب (non-destructive)، کتابخانه‌ی فایلهای وی‌اس‌تی (VST) مخصوص خودش را دارد که شامل جلوههای حرفهای زیادی هستند و به ساخت صدای خروجی مطلوب کمک میکنند.

از این لینک می‌توانید نرم‌افزار Reaper را برای سیستم‌عامل‌های ویندوز و مک و لینوکس را دانلود کنید.

 

همچنین، اگر به ویرایش فیلم نیز علاقه‌مند هستید، پیشنهاد می‌کنیم مقاله‌ی بهترین نرم‌افزار‌های ویرایش فیلم رایگان و قدرتمند در سال ۲۰۱۸ را در زومیت مطالعه کنید.تاريخ : پنج شنبه 1 فروردين 1393برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

اگر طرفدار تیم فرمول یک ردبول هستید، احتمالاً بزرگ‌ترین سؤال شما درباره فصل جدید و مناسب بودن پیشرانه هوندا برای خودروی این تیم است. طرفداران ردبول دوست دارند که پیشرانه جدید بتواند برای رقابت با مرسدس بنز و فراری، به تیم اتریشی کمک کند. از زمان بازگشت به فرمول یک با تیم مک‌لارن در سال ۲۰۱۵، سازگاری پیشرانه با شاسی‌ خودرو و قابلیت رقابت از نظر سرعت به مسئله مهمی برای هوندا تبدیل شده است. درکنار آن قابلیت اطمینان پیشرانه نیز موضوع مهمی به حساب می‌آید که طی حضور تیم تورو روسو با پیشرانه هوندا در سال ۲۰۱۸، تا حدودی حل شد.

 Red Bull / خودرو فرمول یک ردبول

خودرو ردبول سریع‌تر از فراری است؟

به‌طور دقیق نمی‌توان گفت که خودرو ردبول سریع‌تر از فراری است، اما حداقل تاکنون می‌توان آن را چشم‌گیرتر دانست. در گرندپری فرمول یک استرالیا ۲۰۱۹ که هفته جاری برگزار شد، مکس وشتاپن نتوانست با خودروی مجهز به پیشرانه هوندا در دور تعیین خط از سباستین فتل پیشی بگیرد. اما راننده جوان هلندی روز یکشنبه در جایگاه سوم و جلوتر از فتل قرار گرفت تا برتری خودرو ردبول را به رخ بکشد. 

پیشرفت درخورتوجه در پیشرانه خودرو تیم ردبول از دید کارشناسان و مسئولان تیم‌های رقیب پنهان نماند؛ تا جایی که توتو ولف، مدیر تیم مرسدس AMG پتروناس با اشاره به عملکرد خوب این تیم در مرحله اول فرمول یک ۲۰۱۹ گفت:

احساس می‌کنم هوندا قدم بسیار بزرگی به سمت جلو برداشته و اگر به رکوردهای سرعت خودرو این تیم نگاه کنید، ردبول را بسیار متفاوت‌تر از قبل می‌بینید. آن‌ها در مسیرهای مستقیم پیست با سرعت بسیار زیادی حرکت می‌کنند و خوب است که چنین صحنه‌هایی را شاهد هستیم. 

مکس وشتاپن فرمول یک ردبول

راننده اول تیم ردبول نیز از زمان تمرین پیش‌فصل در بارسلون تاکنون، دید مثبتی به پیشرانه هوندا داشته است:

در مجموع از وضعیت خودروی جدید راضی هستم. من حداقل می‌توانستم در طول مسابقه چند بار به بیشینه سرعت خودرو برسم و این پیشرفت بسیار خوبی به شمار می‌رود، هرچند که نکات مثبت دیگری نیز وجود دارد. اگر من فقط بخواهم بیشینه سرعت خودروی ردبول را با دو تیم رقیب (مرسدس و فراری) مقایسه کنم، از آن بسیار راضی هستم. 

 Red Bull / خودرو فرمول یک ردبول

مکس وشتاپن هفته جاری با خودروی مجهز به پیشرانه هوندا به جایگاه سوم رسید. به عبارت دیگر این اولین باری است که در دوران پیشرانه‌های هیبریدی V6، خودرویی با پیشرانه هوندا در مسابقات فرمول یک به سکو دست می‌یابد. تاريخ : پنج شنبه 1 فروردين 1393برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

منطقه Marysville ایالت اوهایو جایی است که آکورا NSX ساخته می‌شود. این خودرو تاکنون لقب گران‌ترین خودرو تولیدی در خاک آمریکا را یدک می‌کشید اما اکنون مرسدس با برند زیرمجموعه خود یعنی میباخ با ساخت اولین نمونه GLS Maybach در تاریخ، این عنوان را از آن خود خواهد کرد. انتظار می‌رود که این خودرو تا اواخر سال جاری میلادی روانه بازار شود.

مرسدس بنز مایباخ / Maybach GLS

مرسدس بنز نمونه GLS میباخ (با تلفظ صحیح آلمانی مایباخ) را برای رقابت با بی‌ام‌و X7 معرفی خواهد کرد. اخبار منتشرشده از تولید این نمونه در خط تولید توسکالوسا در آلباما آمریکا خبر می‌دهد. در این خط تولید هم‌اکنون نمونه‌های دیگری هم‌چون C-Class سدان، GLE، GLE کوپه و GLS هم ساخته می‌شوند. پیش‌بینی می‌شود که شاسی‌بلند فول سایز میباخ نزدیک به ۲۰۰ هزار دلار قیمت داشته باشد. این رقم ۴۲,۵۰۰ دلار از آکورا NSX بیشتر است. دیگر جزئیات این خودرو هنوز مشخص نشده است، اما طبق گزارش‌ها به‌دست‌آمده این خودرو دارای موتور ۸ سیلندر توربوشارژ با بیش از ۵۶۰ اسب‌بخار خواهد بود. پروژه ساخت مرسدس بنز میباخ GLS توسط دیتمار اکسلر، مدیرعامل بخش مرسدس بنز آمریکا رهبری شده و به‌گفته مسئولان این شرکت، این شاسی‌بلند جدید یک خودرو درخشان برای آن‌هاست. مرسدس بنز اعلام کرده که زیرمجموعه میباخ تنها روی مدل‌های قدرتمند این شرکت کار می‌کند و نباید به این ‌زودی‌ها منتظر A-Class میباخ باشید.

مرسدس بنز مایباخ / Maybach GLS

انتظار می‌رود که مدل جدید GLS در کشور چین رونمایی شود و از آنجایی که دو سوم خودروهای میباخ S-Class تولیدی در بازار این کشور فروخته شد، بازار هدف GLS هم چینی ها خواهند بود. شایعاتی مبنی بر معرفی این خودرو در نمایشگاه شانگهای ۲۰۱۹ هم وجود دارد اما با قطعیت نمی‌توان به آن‌ها استناد کرد.

مرسدس بنز مایباخ / Maybach GLS

باتوجه‌به عکس‌های جاسوسی از مدل جدید میباخ، می‌توان گفت که این خودرو با طرح مفهومی معرفی‌شده که نیمی شاسی‌بلند و نیمی سدان بود، کاملا متفاوت است. محصول جدید میباخ یک شاسی‌بلند فول سایز با ارتفاع زیاد نسبت به زمین را نشان می‌دهد که این خودرو را در کلاس نمونه‌ّهایی همچون بی‌ام‌و X7 و بنتلی بنتایگا قرار می‌دهد.

مرسدس بنز مایباخ / Maybach GLS

هنوز مشخص نیست که فاصله محوری این خودرو نسبت به مرسدس بنز GLS معمولی بیشتر می‌شود یا خیر، اما فضای در اختیار سرنشینان عقب یک معیار مهم برای خریداران چینی به‌شمار می‌رود. فروش شاسی‌بلند میباخ GLS از اواخر سال جاری یا اوایل سال آینده آغاز خواهد شد.تاريخ : پنج شنبه 1 فروردين 1393برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

هوش مصنوعی فناوری نوظهوری با پتانسیلی بسیار بالاست. پتانسیلی که به معنای آسیب هم می‌تواند باشد. هم‌بنیان‌گذار مایکروسافت و نوع‌دوست فعلی، بیل گیتس، به استفاده و توسعه فناوری هوش مصنوعی اصرار داشته و معتقد است باید از این فناوری برای ارتقای تحصیل و سلامت بهره برد.

 

بیل گیتس در مصاحبه با Monday با تشبیه هوش مصنوعی به انرژی و سلاح‌های هسته‌ای، ظرفیت این فناوری برای تغییرات بنیادی را مطرح کرد.

دنیا تابه‌حال فناوری‌های بسیاری که هم امیدوارکننده و هم خطرناک باشند، به خود ندیده‌ است.

اما بیل گیتس در رابطه با به‌کارگیری هوش مصنوعی در جامعه می‌گوید: «موارد معدودی در این زمینه وجود دارد.»

بیل گیتس، تحصیل و پزشکی را به‌عنوان نمونه‌ حوزه‌هایی نام برد که هوش‌ مصنوعی می‌تواند در آن به جامعه بشری خدمت کند.

با به‌کارگیری هوش مصنوعی در تحصیل، فرصتی طلایی برای تحول در علوم اجتماعی به وجود می‌آید.

بیل گیتس این جمله را در زمینه استفاده مفید از هوش مصنوعی مطرح کرده‌است. البته گیتس نگرانی‌های خود در رابطه با هوش مصنوعی را نیز قبل‌تر اعلام کرده‌ بود.

هوش مصنوعی با استفاده از فناوری جدیدی به نام شبکه عصبی که مبتنی بر نحوه عملکرد مغز انسان است، صنعت فناوری را دستخوش تحول کرده‌است. این فناوری کاربردهای بسیار گسترده‌ای دارد، از تشخیص چهره گرفته تا تشخیص هرزنامه‌ها. البته بیل گیتس خواهان فراتر رفتن استفاده هوش مصنوعی از غول‌های فناوری مانند آمازون، گوگل و فیسبوک است.

سلنیوم بیشتر، نوزادان نارس کمتر

کودکان آفریقایی / african kids

بیل گیتس به‌عنوان نمونه از نقش هوش مصنوعی در کشف رابطه کاهش عنصر سلنیوم و افزایش تولدهای نارس در آفریقا ازطریق بررسی داده‌های ژنتیکی 23andMe می‌گوید. طی ۱۸ ماه، باید فهمید که آیا افزایش دریافت این عنصر در مادرهای باردار کمکی به کاهش آمار نوزادان نارس خواهد داشت یا خیر.

ما انتظار کاهش ۱۵ درصدی تولد نوزادان نارس را داریم که باتوجه‌به جمعیت کل آفریقا، سالانه رقم قابل‌توجه و چشمگیر ۸۰۰۰۰ نوزاد از مرگ نجات خواهند یافت.

بیل گیتس امیدوار است که هوش مصنوعی در زمینه تحصیل به ما برای تشخیص موارد مفید و کارآمد کمک کند.

ما هنوز حتی تلاشی در راستای درک انگیزه، تحت تاثیر قرار دادن و شیوه‌های آموزشی که به‌طور جدی به افزایش کارایی سیستم کمک کند، نکرده‌ایم -- آموزش بهتر، ترک تحصیل‌های کمتر.

گیتس ثروتش را از راه شرکت نرم‌افزاری مایکروسافت کسب کرده‌ است. از زمان بازنشستگی، گیتس شروع به فعالیت‌های خیرخواهانه کرده که شاید ارزشمندترین آن‌ها، تلاش وی برای کاهش مرگ‌های ناشی از مالاریا بوده‌ است.

سایر دیدگاه‌های گیتس:

  • ایالات متحده برتری خود در زمینه فناوری نسبت به سایر کشورها را از دست داده‌ است. به‌گفته گیتس، ایالات متحده سابقا در برتری کامل در زمینه پیشرفت‌های فناوری بوده‌ است. در حال حاضر ایالات متحده همچنان در صدر صنعت فناوری است اما سلطه آن از قبل کمتر شده‌ است. در دهه بعدی شاید این محققان آمریکایی نباشند که پیشرفت‌های هوش مصنوعی را پیش ببرند.
  • فعالیت‌های درونی سیستم‌های هوش مصنوعی امروزی بسیار نامعلوم است. طبق نظر گیتس، عدم شفافیت سیستم‌های یادگیری عمیق امروزی آزاردهنده است. وی امیدوار است در آینده شاهد شفافیت بیشتر این سیستم‌ها بدون کاهش عملکرد آن‌ها باشیم.
  • تغییرات اجتماعی حاصل از رایانه‌های شخصی تازه ابتدای راه است. بیل گیتس می‌گوید جامعه تازه در حال درک بزرگی مشکلات نوپدید بشر که ریشه در شبکه‌های اجتماعی دارند، است.
  • بیل گیتس مسئله ناکارایی و عقب‌ماندگی سیستم آموزشی را به‌طور طنز این‌گونه بیان می‌کند. در روزهای بیل گیتس در مایکروسافت، نگرانی‌ای مبنی بر ایجاد شکاف دیجیتال بین قشر ثروتمند و فقیر توسط رایانه‌های شخصی وجود داشت. برای مثال وجود دسترسی به رایانه در مدارس برتر و گران‌تر برای دانش‌آموزان. اما در زمینه تحصیلات تا به امروز ارزش رایانه‌های شخصی صفر است و بیل گیتس خوشحال است که سبب ایجاد این شکاف دیجیتال نشد.


تاريخ : پنج شنبه 1 فروردين 1393برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

سومایا رانگاراجان، پزشکی از دانشگاه میشیگان به نکات جالبی درمورد رسانه‌های اجتماعی اشاره می‌کند. این مطلب از زبان وی گزارش شده است.

من یکی از هزاران نفر اولی بودم که در تابستان ۲۰۰۴ به فیسبوک پیوستم. در آن زمان، این شبکه‌ی اجتماعی فقط در پردیس دانشگاه هاروارد و تنها برای دانشجویان کالج‌های برتر آزاد بود. طی ۱۵ سال بعد، من شاهد رشد چشمگیر و بی‌سابقه‌ی رسانه‌های اجتماعی بودم.

رسانه‌های اجتماعی مانند افسانه‌ی هیدرا هستند؛ وقتی شما یکی از سرهای آن را ببُرید (مثلامای‌اسپیس)، سرهای زیادی در جای سر قبلی رشد می‌کنند (مانند اینستاگرام یا اسنپ‌چت). رسانه‌های اجتماعی کاملا بر نحوه‌ی زندگی روزمره‌ی ما در خانه و محل کار و حتی بر روابط عاشقانه‌ی ما سایه افکنده‌اند. در حرفه‌ی پزشکی اهمیت آموزش حرفه‌ای عمل کردن در محیط آنلاین روزبه‌روز بیشتر شده و پزشکان در این خصوص آموزش می‌بینند.

من نیز این موضوع را به همتایان خود آموزش می‌دهم. البته من در این زمینه تجربه‌ی ناخوشایندی نیز دارم. زمانی‌که به‌عنوان کارورز در بیمارستانی مشغول به کار بودم، از روی ناامیدی پستی را در یکی از شبکه‌های اجتماعی گذاشتم که می‌توانست تفسیر کاملا منفی درمورد بیمارستانی که در آن در حال کار بودم، داشته باشد.

حرفه‌ی یک پزشک می‌تواند به‌صورت آنلاین ساخته یا شکسته شود؛ مثل موردی که برای گری تیگز پیش آمد. تیگز یک پزشک داخلی در تگزاس بود که سرمقاله‌ای را با عنوان «پزشکان زن به سختی کار نمی‌کنند»، نوشت (یعنی زیاد تلاش نمی‌کنند). اگر دنیا مثل قبل بود، این مقاله را فقط چند فرد می‌خواندند و اتفاق خاصی هم نمی‌افتاد اما در عصر رسانه‌های اجتماعی این نوشته همچون یک ویروس به همه‌جا رسید و روی شغل و شهرت او تاثیر جدی گذاشت.

رسانه های اجتماعی

در سال‌های اخیر مطالعات علمی زیادی درمورد رسانه‌های اجتماعی انجام شده است و نشان داده‌اند که این رسانه‌ها تاثیر شگفت‌آوری بر مغز انسان دارند. در یکی از این مطالعات نشان داده شد که متغیر «تعداد دوستان» در فیسبوک می‌تواند تا حدودی حجم ماده‌ی خاکستری را در شکنج گیجگاهی میانی چپ مغز، شیار گیجگاهی فوقانی راست (در پردازش گفتار و چهره و توانایی نسبت دادن ادعاهای دروغ به دیگران نقش دارد) و قشر انتورینال راست (در تشکیل حافظه نقش دارد) را پیش‌بینی کند. مطابق انتظار، عکس‌ها و پست‌های دارای «لایک» زیاد نیز موجب فعال شدن هسته‌ی اکومبنس (NAcc) در مغز می‌شد. هسته‌ی اکومبنس مرکز پاداشی در مغز است که توسط مواد مخدر و الکل نیز فعال می‌شود (تأیید رسانه‌های اجتماعی واقعا یک اعتیاد است).

خطرناک‌ترین جنبه‌ی رسانه‌های اجتماعی «اثر واگیردار» است. این زمانی است که کسی که می‌خواهد اطلاعات غلط را منتشر کند و مثلا از مزیت ارتباطات مردمی برای انتشار آن دروغ استفاده می‌کند. در مطالعه‌ای که در زمینه‌ی این اثر واگیردار انجام شد، نشان داده شد که افراد برای سنجش میزان اعتبار یک خبر روی تعداد دوستان آنلاین یا تصویر آن اتفاق تکیه می‌کنند. این اثر کاملا توسط نسل جدید کلاهبرداران (که از باور مردم سوء استفاده می‌کنند)، بهره‌برداری شده است.

فستیوال فیر

ویلیام بیلی مک فارلند، نابغه‌ی پشت تفکر فستیوال مصیبت‌بار فیر (Fyre Festival)، حرکت هوشمندانه‌ای انجام داد که توانست قبل از اینکه به زندان فدرال بیفتد، پول زیادی به جیب بزند. او کار خود را با ایده‌ی «تاثیرگذاران» اینستاگرام و با پست یک مربع ساده‌ی نارنجی آغاز کرد. وقتی که مشغول رد کردن سریع صفحات پر از افراد زیبا، غذاهای آن‌چنانی و سفرهای رویایی هستید، چه چیزی می‌تواند شما را متوقف کرده و توجهتان را به خود جلب کند؟ یک مربع نارنجی؛ به‌ویژه زمانی‌که مربع نارنجی توسط یک فرد مشهور اینستاگرام که میلیون‌ها دنبال‌کننده دارد، به نمایش گذاشته شود و این چنین، سرایت اتفاق افتاد.

تفکر گله‌ای منحصربه نسل جوانی که چسبیده به تلفن‌های هوشمند بزرگ شده‌اند، نیست. یک کارآفرین جوان دیگر نیز از مزیت این تفکر گله‌ای در بالاترین سطوح سیلیکون‌ولی بهره برد. الیزابت هولمز که اکنون ۳۵ ساله است، از ارتباطات گسترده‌ی خود برای دریافت کمک مالی از یکی بزرگ‌ترین نام‌ها در سیلیکون‌ولی یعنی تیم دراپراستفاده کرد. دراپر پدر دوست دوران کودکی و همسایه‌ی او بود. دراپر ۶۰ ساله بخشی از نسل رسانه‌های اجتماعی نبود اما از شبکه‌های اجتماعی قدیمی‌تر استفاده کرد تا دیگر غول‌های صنعت را نیز وارد این کار وارد کند (برای مثال دان لوکاس و لری الیسون). هولمز از شبکه‌ی وسیع ارتباطات خود و جذابیت میان نسل جوان استفاده کرد تا موجب جلب اعتماد مردم شود و یک دستگاه مراقبت‌های بهداشتی خطرناک و ناقص را منتشر کرد. سرانجام تقلب‌های او در اواخر سال ۲۰۱۵ مشخص شد و او مورد بازجویی قرار گرفت.

جامعه‌ی ما هرگز به موقعیت قبل از اختراع رسانه‌های اجتماعی، بر نمی‌گردد. ولی شما چگونه می‌توانید از خود دربرابر این جنبه‌ی زهرآگین شبکه‌های اجتماعی محافظت ‌کنید؟

به‌عنوان یک دانشمند، من آموخته‌ام که درمورد هر چیزی سؤال داشته باشم. برای اینکه از تفکر گله‌ای دور بمانید ضروری است که پژوهش‌ها و اکتشافات خود را داشته باشید. همیشه منبع عنوان‌های باورنکردنی را که می‌خوانید، پیدا کنید. اگر منبعی برای آن وجود نداشت، آن اطلاعات را از ملاحظات خود حذف کنید.

این امر نیز مهم است که بدانید پروفایل‌ رسانه‌های اجتماعی اکثر مردم تنها یک «نما» است. مقایسه‌ کردن خود با زندگی فتوشاپ‌شده‌ی فرد دیگر برای سلامت روان شما وحشتناک است. بدانید که دوستان واقعی شما که ممکن است در رسانه‌های اجتماعی هزاران دوست یا لایک نداشته باشند (یا حتی ممکن است اصلا در رسانه‌های اجتماعی عضو نباشند)، قابلیت اعتماد کمتری ندارند. به کافه‌ی همین حوالی بروید و یک گفت‌و‌گوی حقیقی را آغاز کنید. شما شاید کسی را پیدا کنید که به شما علاقمند شود: یک فرد حقیقی و با تمام عیب‌هایتان دربرابر او بایستید.تاريخ : پنج شنبه 1 فروردين 1393برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

شرکت انویدیا راهی هوشمندانه در پیش گرفته است تا بتواند هواداران گیمر خود را متقاعد به خریدن یک کارت گرافیک با قیمت ۵۰۰ دلار گران‌تر از کارت‌های نسل قبل پاسکال کند. انویدیا می‌خواهد قابلیت رهگیری پرتو خود را با همه‌ی زیبایی‌ها و جلوه‌گری‌های منحصربه‌فردش، وارد تعداد نسبتاً پرشماری از کارت‌های نسل قبل خود  نیز بکند؛ کارت‌هایی که سربلند از آزمون رهگیری پرتو بیرون نخواهند آمد، اما قطعاً اجرای پایه‌ای DirectX Raytracing با یک پردازنده‌ی گرافیکی GeForce GTX 1080 که نزدیک به سه سال عمر کرده، به‌عنوان یک تجربه جدید حس خوبی را به کاربران منتقل خواهد کرد.

در شکل زیر، تمام پردازنده‌های گرافیکی پاسکال که با به‌روزرسانی درایور گرافیکی در ماه آوریل از امکان پردازش رهگیری پرتو برخوردار خواهند شد، نشان داده شده است.

 GTX ray tracing

از سوی دیگر، این شرکت در مطلبی روی وبلاگ خود صراحتاً نشان داده است که تنها پردازنده‌های گرافیکی گران‌قیمت سری RTX از پس اجرای بازی‌های به‌روز با رهگیری پرتو فعال با نرخ فریمی نزدیک به ۶۰ فریم‌بر‌ثانیه بر می‌آیند.

با نگاهی به نمودارهای مقایسه‌ای، برای چندین عنوان گیم با اعمال رهگیری پرتو فعال متوجه خواهید شد که برای داشتن بالاترین عملکرد در این شرایط، نیاز به فناوری DLSS نیز وجود دارد؛ یعنی قابلیت دیگری که همچنان در انحصار پردازنده‌های گرافیکی قیمتی‌تر سری RTX است.

دیده می‌شود که پردازنده‌ی گرافیکی GTX 1080 Ti که قدرتمندترین پردازنده‌ی گرافیکی نسل قبلی پاسکال است، حتی با همراهی یک پردازنده‌ی قدرتمند Core i9 هم به‌سختی از عهده‌ی بارگذاری صحنه‌های Raytracing برمی‌آید.

انویدیا با این عمل قصد دارد به کاربران خود یادآوری کند که تفاوت‌‌های میان این دو نسل، تنها مربوط‌به وجود برخی ویژگی‌های انحصاری در یکی و فقدان آن در دیگری نمی‌شود؛ بلکه اصل تفاوت به طراحی داخلی تراشه‌ها و معماری این پردازنده‌های گرافیکی بر‌می‌گردد. پردازنده‌های گرافیکی سری RTX به زبان ساده هسته‌هایی دارند که پردازنده‌های گرافیکی GTX فاقد آن هستند؛ این هسته‌ها شامل هسته‌های RT برای اجرای رهگیری پرتو و هسته‌های Tensor برای اعمال قابلیت یادگیری ماشین و درنهایت فعال‌شدن آنتی‌الیاسینگ DLSS هستند.

البته هدف نهایی شرکت انویدیا از این حرکت، باعث نخواهد شد تا رقیب وی AMD زبان به طعنه در این زمینه باز نکند. AMD در ماه نوامبر سال گذشته گفته بود که قصد ندارد DirectX Raytracing را (یا همان نسخه‌ای را که انویدیا در حال اعمال آن است) تا زمانی‌که رهگیری پرتو تبدیل به یک ویژگی استاندارد در سبد محصولات این شرکت نشده، پیاده‌سازی کند. در آن زمان این صحبت‌ها به‌نوعی به یک حالت تدافعی تعبیر می‌شد؛ اما با این حرکت انویدیا، آن صحبت‌ها کمی منطقی‌تر جلوه می‌کند. کماکان با نبودن بازی‌هایی که به‌خوبی از قابلیت رهگیری پرتو پشتیبانی کند، باید گفت هنوز برای رفع نواقص و به ثمر رسیدن این فناوری خیلی زود است.تاريخ : پنج شنبه 1 فروردين 1393برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

ویلیام ان گوتزمن، یکی از استاتید مالی و مدیریت دانشگاه ییل، در مصاحبه با رسانه‌ی Yale Insights، مصاحبه‌ای را پیرامون رمزارزها و تأثیر آن‌ها در ذخیره‌ی ارزش، انجام داده است. مصاحبه با او، با تمرکز بر هدف و ارزش پول انجام شد. دربرخی از مقاله‌ی حاصل می‌خوانیم:

نوسان بیت‌کوین، موضوع مهم اعتماد برای توسعه‌ی یک ارز عمومی و مشهور را زیر سؤال می‌برد. البته، مزایای آن نوع از ارز، نشان می‌دهد که ارزهای سنتی با پشتوانه‌ی دولتی، نتوانسته‌اند نیازهای مردم را به‌طور کامل برطرف کنند.

 

استاد دانشگاه ییل در ادامه‌ی صحبت‌هایش به این نکته اشاره می‌کند که بیت‌کوین به‌خاطر تغییر شدید و دائمی ارزش، هیچ‌گاه ابزار مناسبی برای ذخیره‌ی ارزش نخواهد بود. البته، نوسان بیت‌کوین، مسئله‌ای است که برای برخی یک مزیت و برای دیگران نقطه‌ی ضعف آن رمزارزمحسوب می‌شود. دراین‌میان، برخی افراد به‌شدت مخالف نظر گوتزمن هستند و از نظر آن‌ها، بیت‌کوین را می‌توان طلای دییجیتال نامید که گزاره‌ی اصلی آن، ذخیره‌ی ارزش خواهد بود. به‌بیان‌دیگر، آن‌ها می‌گویند که دیگر زمینه‌های ارزی بیت‌کوین، کاربردهای آن و هر مورد دیگر، در سایه‌ی گزاره‌ی اصلی یعنی ذخیره‌ی ثروت و ارزش قرار می‌گیرد.

گوتزمن در ادامه‌ی صحبت‌های خود، حتی بیت‌کوین را از تبدیل شدن به یک ارز قابل‌توجه نیز دور می‌داند. او می‌گوید:

ارزها برای تبدیل شدن به عنصری کاربردی، باید برخی موارد پایه‌ای را رعایت کنند. آن‌ها باید هم ابزاری برای ذخیره‌ی ارزش باشند و هم روشی برای تبادل آن ارائه دهند. درباره‌ی بیت‌کویت،‌ نوسان بالا باعث می‌شود تا نتوان از آن به‌عنوان ابزاری برای ذخیره‌ی ارزش استفاده کرد. به‌عنوان مثال شاید شما ۱۰۰ دلار پول را به‌صورت بیت‌کوین ذخیره کنید و یک هفته بعد، ارزش آن به ۲۵ دلار برسد. درنتیجه، تا زمانی‌که آن چالش به‌صورت کامل حل نشود، نمی‌توان بیت‌کوین را به‌عنوان یک ارز شناخت.

ارز‌های رمزگذاری شده

برخی کارشناسان بازار ارز دیجیتال، اعتقاد دارند نظرات شبیه به گوتزمن، در دوران سقوط ارزش بیت‌کوین و دیگر رمزارزها اوج می‌گیرند و اگر قیمت‌ها روند صعودی داشته باشند، دیگر کمتر چنین نگرانی‌ها را پیرامون نوسان بیت‌کوین می‌شنویم. در آن شرایط، بیت‌کوین نه‌تنها روشی برای ارسال ارزش می‌شود، بلکه هر ۲ طرف ارسال‌کننده و دریافت‌کننده نیز از تراکنش سود می‌کنند، چون بازار روندی صعودی دارد.

اگر بازار روند صعودی داشته باشد، گلایه‌ها از نوسان کمتر می‌شود

به‌هرحال، همیشه اظهارنظرهای موافق و مخالفی برای نوسان بیت‌کوین و دیگر رمزارهای وجود دارد. برخی، نوسان آن را همیشگی می‌دانند که حتی می‌‌تواند یکی از قابلیت‌های مفید باشد؛ قابلیتی که به خریداران و فروشنده‌های دائمی سود می‌دهد و اگر در روند صعودی باشد، چه بسا همه از آن لذت ببرند.

بلاک‌چین، سفری به گذشته

اظهارنظر جالب و جنجالی دیگر استاد دانشگاه ییل، بلا‌ک را هدف قرار می‌دهد. او اعتقاد دارد بیت‌کوین به‌نوعی بازگشت به روش‌های سنتی فرایندهای کسب‌وکار است. پیش از اختراع پول کاغذی و سکه، مردم باتوجه‌به دفاتر کل خود، معامله می‌کردند. آن‌ها تلاش می‌کردند تا برای دارایی‌ها، کالاها و خدمات خود ارزش تعیین کنند و با پول واقعی، تجارت نمی‌کردند. او می‌گوید آن روال، شبیه به زیرساخت‌های بلاک‌چین در حوزه‌های مالی بود:

ما به‌نوعی در حال سفر به زمانی هستیم که پول ناشناس، با قابلیت جابه‌جایی توسط فرایندهای فیزیکی، اختراع نشده بود. شاید این روند جذاب باشد چرا که در اثر آن، هر روش ذخیره‌سازی و انتقال ارزش، مشکل منحصربه‌فردی را حل می‌کند.

بلاک چین

گوتزمن در صحبت‌های خود به ناشناس بودن اشاره می‌کند که می‌توان آن را با رمزارزهایی همچون مونرو تحلیل کرد که قابلیت تعویض پذیری بیشتری دارند. در آن رمزارزها، مشخص کردن هویت برای دارایی‌ها تقریبا غیرممکن می‌شود. چنان وضعیتی برای دلار هم پیش می‌آید، اما در رمزارزهای دیگر، شناسایی هویت مالک دارایی به‌سمت بهبود پیش می‌رود و شاید تعویض‌پذیری آن‌ها را کاهش دهد.

نکته‌ی مهم اظهارات استاد دانشگاه ییل درباره‌ی مزایای بیت‌کوین، مقاومت آن دربرابر تقلب است. درمجموع‌ نظرات او درباره‌ی رمزارزها، با تمام نگرانی‌های درست و غلط، طبیعی به‌‌نظر می‌رسند. درنهایت، او هم مانند بسیاری دیگر عقیده دارد که بیت‌کوین فعلا چیزی بیش از یک سرمایه‌گذاری یا کسب درآمد با بهره‌گیری از نوسان، نیست.تاريخ : پنج شنبه 1 فروردين 1393برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

این روزها تبلت ها تبدیل شده اند به وسایلی بسیار کاربردی که می توانند در زمینه های مختلفی به انجام کارهای روزمره ما کمک کند. با این حال به دلیل بازار شلوغ این دستگاه ها انتخاب یک مدل مناسب که برای ما بهترین کاربرد را خواهد داشت بسیار دشوار است. نگاهی داریم به ده عدد از بهترین تبلت های موجود در بازار.


Sony Xperia Z2

باریک ترین و سبک ترین تبلت جهان دیگر آیپد ایر نیست، سونی توانست با معرفی این دستگاه جدید این قابلیت ها را به خود اختصاص دهد. این دستگاه علاوه بر اینکه باریک ترین و سبک ترین تبلت دنیا است، به صورت کامل ضد آب است و شما می توانید به راحتی آن را زیر آب بگیرید.
این دستگاه با صفحه نمایش Full HD 10.1 اینچی تنها 6.4 میلیمتر ضخامت دارد و وزن آن نیز 439 گرم است. پردازنده این دستگاه یکی از آخرین محصولات شرکت کوال کام است که به فرکانس 2.3 گیگاهرتز به کار مشغول است. حافظه موقت این وسیله نیز 3 گیگابایت است.
این دستگاه به یک دوربین 8.1 مگاپیکسلی مجهز است و در قسمت جلو نیز از یک دوربین کوچکتر 2.2 مگاپیکسلی بهره می برد.


Apple iPad Air

اصل آیپد جدید نسبت به سال گذشته تغییری نکرده است. این وسیله همانند مدل قبلی سبک، مقاوم و زیبا است. با این حال این دستگاه باریک تر و سبک تر از قبل شده است. سخت افزار آن نیز قدرتمند است و می تواند به راحتی به اجرای هر برنامه ای بپردازد.


Galaxy Nexus 7

نکسوس 7 نسبت به مدل قبلی پیشرفت بزرگی داشته است. این دستگاه توانسته یک صفحه نمایش زیبا، ساختی با کیفیت عالی، باتری با توان بالا و پردازنده ای قدرتمند ارایه دهد. 
همانند نکسوس 7 اولیه ، گوگل ساخت این دستگاه را به شرکت ایسوس سپرده است. این شرکت نیز توانسته به بهترین نحو به ساخت این دستگاه بپردازد.


Microsoft Surface Pro 2

دومین نسل از تبلت ویندوزی مایکروسافت وارد بازار شده است. این دستگاه قدرتمند به سیستم عامل ویندوز مجهز است و می تواند به راحتی بسیاری از نرم افزارهای کامپیوترهای خانگی را اجرا کند.
این دستگاه جدید از نظر ظاهری و وزن تفاوت چندانی با مدل قبلی ندارد اما به سخت افزار بسیار قدرتمندتری مجهز شده است تا بتواند از بسیاری از دستگاه های بازار بهتر عمل کند.
Surface pro 2 به یک پردازنده Core i5 قدرتمند مجهز است و از 4 یا 8 گیگابایت حافظه موقت بهره می برد. شما می توانید از میان ظرفیت های 64 تا 512 گیگاباتی مدل مورد نظر خود را انتخاب کنید.


Ipad mini 2 retina

همانطور که از نامش مشخص است این دستگاه کاملا همانند آیپد معمولی است و تنها تفاوت آن اندازه کوچکتر و وزن سبک تر آن است. صفحه نمایش این دستگاه 7.9 اینچ است و کیفیت آن تماما مشابه آیپد معمولی است. پردازنده این دستگاه کاملا مشابه همان پردازنده ای است که در نسخه بزرگتر استفاده شده است و از نظر قدرت سخت افزای نیز می تواند با آن رقابت کند.
این دستگاه بیشتر برای افرادی مناسب است که فکر میکنند اندازه 10 اینچی برای آن ها بزرگ است.


Amazon Kindle Fire HDX 8.9

آمازون پس از مدت طولانی تبلتی را وارد بازار کرد که با سخت افزاری قدرتمند وصفحه نمایشی شفاف می تواند با سایر محصولات درجه یک رقابت کند.
آمازون برای دستگاه خود آندروید را به مقدار زیادی تغییر داده است و شما می توانید به راحتی در این دستگاه به کار و استفاده از امکانات معمول این سیستم عامل بپردازید. حتی در بعضی مواقع راحت تر از طراحی آندروید سایر شرکت ها.


Samsung Galaxy TabPro 8.4

سری گلکسی سامسونگ پس از ورود به بازار توانست تغییرات بسیاری را در دستگاه های آندروید معرفی کند. این دستگاه ها با هدف ارایه یک محصول با کیفیت و ارزان تر وارد بازار شدند و توانستند تا حد زیادی هدف خود را اجرا کنند. 
TabPro در سه اندازه وارد بازار می شود، 8.4 اینچ ، 10.1 اینچ و 12.2 اینچ.
برخلاف سایر تبلت های کلاس متوسط سری گلکسی این دستگاه به سخت افزاری قدرتمند شامل پردازنده 2.3 گیگاهرتزی 4 هسته ای و 2 گیگابایت رم مجهز است.


Tesco Hudl

تا به حال نام شرکت "تسکو" به گوشتان خورده است؟ احتمالا نه. این شرکت کوچک انگلیسی به تازگی تصمیم گرفته تا با ساخت دستگاه کوچک خود وارد بازار تبلت ها شود. "هادل" تبلتی 7 اینچی است که می تواند همانند سایر تبلت های بازار برای کاربری های روزمره شما از آندروید کافی باشد. شاید این دستگاه از نظر سخت افزاری نتواند با بهترین ها رقابت کند اما قیمت ارزان می تواند باعث شود تا هر فردی به فکر خرید آن باشد.


نکسوس 10 گوگل

شرکت گوگل با سری نکسوس توانسته سیستم عامل آندروید را به بهترین نحو ارایه دهد. این دستگاه در عین سادگی بسیار قدرتمند است و می تواند به بهترین نحو ممکن به اجرای نرم افزار ها بپردازد. هرچند که مدت زیادی از ورود این دستگاه به بازار می گذرد اما خرید آن می تواند هم چنان به عنوان یکی از بهترین گزینه ها برای افرادی باشد که می خواهند به خرید تبلت بپردازند.


Samsung Galaxy Note 10.1 2014 edition

جدیدترین و قدرتمندترین تبلت خانواده سامسونگ که به پردازنده ای 2.3 گیگاهرتزی 4 هسته ای و 3 گیگابایت رم مجهز شده است.
این دستگاه که با یک قلم مخصوص خود وارد بازار می شود توانسته توجه افراد علاقه مند بسیاری را به خود جذب کند. 
افراد بسیاری در هنگام کارکرد با دستگاه از محیط کاربری سنگین آن ناراضی هستند موضوعی که باعث شده تا کارکرد دستگاه در مواردی کند باشد.تاريخ : شنبه 30 فروردين 1393برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

  آرزوی «رویین تنی» قدمتی به اندازه زندگی بشر بر روی کره خاکی دارد؛ انسان همواره بدنی مقاوم در برابر هرگونه تهاجم و ضربه را در رویاهای خود می‌پرورانده است، حال می‌خواهد این خطر از سوی دندان‌های  گرگی زخمی باشد و یا دشمنی خشمگین که جان او را می‌خواهد.

در اسطوره‌های قدیمی «اسفندیار» ایرانی با شست‌وشو در چشمه مقدس و «زیگفرید» قهرمان افسانه ای اساطیر نروژ با غوطه‌ور شدن در خون اژدها رویین تن شدند اما در عالم واقع نه خبری از چشمه مقدس است و نه خون اژدها که بتوان رویین تن شد.

انسان در عصر مدرن، خود را با رشته‌های کربن رویین تن کرده است.

*«کولار»، از لاستیک خودروها تا جلیقه ضدگلوله

سپرهای محافظتی مدرن که ما امروز آنها را به نام جلیقه‌های ضد گلوله می‌شناسیم، محصول تلاش گروهی از شیمیدانان آمریکایی به رهبری «استفانی اولک» در آزمایشگاه‌های شرکت «دوپونت» بود.

این پژوهش‌ها که در ابتدا با هدف ابداع الیافی سبک و محکم به منظور تولید تایر‌های رادیال سبک‌تر برای خودروهای سواری آغاز شده بود، منجر به کشف ماده‌ای جدید متشکل از ترکیبات حلقوی عالی کربن، اکسیژن و نیتروژن با نام تجاری «کولار» شد.

«کولار» با داشتن دانسیته و خاصیت کشسانی فوق‌العاده بالا که به 5 برابر فولاد می‌رسد، گزینه‌ای مناسب برای تولید سپرهای حفاظتی قابل حمل توسط فرد شناخته شد.

به این ترتیب و از سال 1970 با تولید تجاری «جلیقه‌های ضد گلوله» که اولین کاربرد عملی آن در بین نیروهای ویژه پلیس آمریکا موسوم به «S.W.A.T» بود، نبرد زره و گلوله مغلوبه شد.

وزن یک جلیقه ضد گلوله می‌تواند به 20 کیلو برسد

*تحرک و وزن بالا، چشم اسفندیار جلیقه‌های ضدگلوله

البته در این میان، پیروزی نهایی هیچ گاه یا زره نبوده است و با به میدان آمدن گلوله‌هایی با مرمی از جنس تفلون و با ضریب اصطکاک صفر که توانایی باز کردن مسیری از بین لایه‌های کولار را داراست و همچنین گلوله‌هایی با هسته  فلزی تنگستن-کاربید و اورانیوم 238 که قابلیت تمرکز شدید انرژی گلوله در یک نقطه را فراهم می‌کند، ناتوانی جلیقه‌های ضد گلوله عیان شد.

در این میان تولید جلیقه‌هایی ضد گلوله با پولک‌هایی به شکل فلس‌های ماهی از جنس اکسید منیزیوم و یا تیتانیوم تا حدودی کفه ترازو را به نفع دو طرف متعادل کرد، اما عدم انعطاف‌ناپذیری و وزن بالا هنوز از نقاط ضعف اصلی این سپرهای حفاظتی به شمار می‌آیند.

* «زره مایع» پاسخی به نیازهای نیروهای مسلح در قرن بیست‌ویکم

شاید وزن یازده تا 30 کیلویی یک جلیقه ضد گلوله در وهله اول با توجه به حفاظت اندام‌های حیاتی در مقابل شلیک گلوله چندان به چشم نیاید، اما با احتساب وزن جنگ‌افزار،مهمات،‌جیره غذایی و سایر تجهیزات که یک سرباز قرن بیست و یکم باید با خود حمل می‌کند، حتی یک کیلوگرم بار اضافه هم می‌تواند، در تحرک‌ نیروی پیاده تأثیرگذار باشد.

از سوی دیگر عدم انعطاف‌پذیری رشته‌های کولار سبب شده است تا تولید پوشش حفاظتی از پاها، مفاصل و دستان نیروها با مقاومت مؤثر امکانپذیر نباشد. جدیدترین پاسخ دانشمندان دفاعی به این نیاز نیروهای مسلح «زره مایع» است.

 

نمایی از سربازان آینده پیاده نظام ارتش آمریکا مجهز به زره مایع

*نامی گمراه کننده برای یک حفاظ

«زره مایع» شاید در ابتدای گمراه کننده به نظر برسد، چرا که مایعات در تعاریف مرسوم به عنوان اجسام سخت و غیرقابل شکل‌پذیری شناخته نمی‌شوند.

«زره مایع» نتیجه پژوهش‌های 3 ساله «نورمن واگنر» استاد دانشگاه دلاویر و «اریک وتزل» دانشمند ارشد ارتش آمریکا است.

کارفرمای مستقیم این پروژه آزمایشگاه تحقیقاتی نیروی زمینی آمریکا در اوبردین است. ابداع «زره مایع» توانست برای این دو دانشمند و تیم آنان جایز «siple» که بالاترین جایزه ارتش آمریکا برای دستاوردهای علمی است را در سال 2002 در کنفرانس علوم نیروهای مسلح این کشور به ارمغان بیاورد.

* «STF» قلب مفهومی زره مایع

بنیادی‌ترین ابداع صورت گرفته درباره «زره مایع» بحث «STF» یا «Shear-thickening fluid» است.

این مفهوم به مایعاتی اشاره می‌کند که برای هر گونه فشار و تنش به شدت مقاومت می‌کند. این مایعات خصوصیاتی فیزیکی همانند یک مایع همچون شکل پذری را دارند ولی به محض مواجه با یک فشار در عرض چند میلی‌ تبدیل به جسم سخت می‌شود و به محض برداشته شدن فشار به حالت قبلی باز می‌گردد.

شاید رایج‌ترین تجربه از چنین مایعاتی در زندگی مادی ترکیب آب و آرد ذرت  در حالت اشباع آن باشد.

 

آرایش مولکول یک مایع با خاصیت STF قبل و پس از ضربه

*علم نانو هم وارد میدان میدان می‌شود

در زره مایع یک مایع کلوییدی متشکل از ذرات ریز معلق در مایع با ضربه ناگهانی یک گلوله و یا جسم سخت به دلیل نیروی دافعه بین آنها به سرعت تبدیل به یک جسم سخت توده‌ای شکل می‌شوند.

در نمونه‌های تجاری تولید شده مایع مورد استفاده «پلی‌اتیلن گلایکول» و ذرات معلق ماده معدنی «سلیس» یا همان شن و ماسه می‌باشد.

ذرات سیلیس باید تنها چند نانومتر قطر داشته باشد، از این رو تولید این مایع متضمن بهره‌گیری قابل توجه از دانش نانو است.

*روس ها هم به سراغ زره مایع رفته‌اند

برای تهیه جلیقه‌های سبک‌تر، لایه‌های کولار را در بخار مایع موردنظر حرارت می‌دهند،تا این مایع به میان لایه‌های کولار نفوذ کند.

در این روش تنها 4 لایه کولار می‌توانند مقاومتی به اندازه 14 لایه کولار در جلیقه‌های ضد گلوله داشته باشند.

استفاده از چنین تکنولوژی علاوه بر کاهش وزن می‌تواند پارچه‌های ضد گلوله با توان مقاومتی بالا را تحقق بخشد.

نمونه تولید شده توسط شرکت BAE سیستمز نزدیک به 50 درصد سبک‌تر از جلیقه‌های ضد گلوله قبلی است.

البته نمونه دیگری از چنین جلیقه‌هایی توسط شرکت‌های روسی تولید شده است که در نمایشگاه صنایع دفاعی مسکو در سال 2008 به نمایش در آمد.

*آهن جای سیلیس را می‌گیرد

نمونه دیگری از این فناوری که به شدت مورد علاقه فرماندهان عملیات ویژه آمریکا (USSOCOM) قرار گرفته است، استفاده از ذرات فلزی به جای ذرات سیلیس است.

در این فناوری که از سال 2002 و تحت نظر پرفسور «گرت مک‌نیکلی» در انستیتو تحقیقاتی دانشگاه ماساچوست پیگیری می‌شود، ذرات معلق آهن با قطر 3 تا 10 میکرون در داخل روغنی ویژه شناور هستند.

در صورت برخورد هر گلوله فلزی یا جسم فولادی  ذرات شناور در فاصله زمانی بیست هزارم ثانیه به دلیل خاصیت مغناطیسی متراکم شده و تبدیل به جسمی سخت می‌شوند.

از آنجا که ایجاد خاصیت آهن‌ربایی مستلزم ایجاد تجهیزات اضافه در جلیقه ضدگلوله است، این فناوری هنوز در مراحل اولیه قرار دارد.

ریز ذره‌های آهن قبل و پس از ضربه

*زره مایع به کمک خوردوها می‌آید

استفاده از زره مایع علاوه بر استفاده در جلیقه های ضدگلوله می‌تواند در تجهیزات فاقد حفاظت زرهی همچون خودروهای سبک به صورت موضعی به کار برود.

استفاده از این فناوری زمانی مورد توجه آمریکایی ها قرار گرفت که بخش اعظم تلفات نیروهای آمریکایی در جریان نبردهای شهری در عراق در اثر برخورد گلوله هایی با کالیبر بالا رخ داد.

این محلول ها در حالت خمیری شکل بر روی نقاط حساس خودورها کشیده می شود تا بر استحکام آنان افزوده شود.

 
نگاهی به کاربردهای زره مایع در نیروهای پیاده نظام و زرهی

*زره مایع؛‌ حفاظ رویین تن سربازان ایران در قرن بیست و یکم

با اعلام رسمی دستیابی ایران به این فناوری از سوی امیر احمدرضا پوردستان، کشورمان جزو معدود کشورهای صاحب این فناوری در دنیا قرار گرفت.

طبق سخنان فرمانده نیروی زمینی ارتش، استفاده از این نوع فناوری می‌تواند وزن جلیقه‌های ضد گلوله را تا یک دهم کاهش دهد که در تحرک نیروها عاملی بسیار مهم است.

از سوی دیگر استفاده از این محصول به شکل خمیر بر روی نقاط حساس خوردوها کمک شایان توجهی به حفظ جان نفرات حامل در مواقع لزوم می‌کند.

تحقیقات مرتبط با توسعه این محصول در داخل کشور توسط سازمان جهاد خودکفایی نیروی زمینی ارتش انجام شده و تولید انبوه آن نیز توسط وزارت دفاع انجام خواهد شد.تاريخ : شنبه 30 فروردين 1393برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

مجموعه آفیس مایکروسافت یکی از پر قدرت ترین و مشهور ترین مجموعه ابزارهای Office در بین کاربران است. مجموعه ای که اکنون در ایران نسخه های تجاری آن اغلب به شکل غیر قانونی مورد استفاده قرار میگیرد. 


اما مایکروسافت در ادامه حرکت بزرگ خود به سمت دنیای Cloud چندی پیش Office Online را معرفی کرد که رسما جدی ترین حرکت مایکروسافت به سمت ابزارهای تحت وب بود. این ابزار که در راستای استفاده آسان تر و بهتر برای کاربران طراحی شده است، ابزارهای مجموعه آفیس را به شکلی ابتدایی و با امکانات اصلی و اولیه در مرورگر شما به شکل رایگان در اختیار قرار میدهد. 

اما این نسخه تحت وب Office تا چه حد کاربردی است و آیا استفاده از آن به جای نسخه های تجاری Office برطرف کننده نیازهای کاربران است یا خیر :
با Office Online آفیس رایگان مایکروسافت آشنا شوید

اگر از قبل یک حساب کاربری مایکروسافت ایجاد کرده اید، اکنون میتوانید مستقیما از Office Online استفاده کنید و اگر نه، تنها کاری که باید بکنید ایجاد یک حساب کاربری رایگان مایکروسافت است. بعد از آن به آدرس زیر مراجعه کنید  تنها کافی است که ابزار مورد نظر خود را برای کار انتخاب کنید: 

https://www.office.com

با Office Online آفیس رایگان مایکروسافت آشنا شوید

همانگونه که مشاهده میکنید این مجموعه ابزارهای Word، Powepoint، Excel و OneNote را در اختیار کاربران میگذارد که همه آنها البته با امکانات ابتدایی و اصلی ارائه شده اند و 100% مبتنی بر مرورگر بوده و در نتیجه به سادگی مفهوم Portable را تداعی کرده اند.  

البته این نسخه از Office به شدت وابسته به هماهنگی با OneDrive مایکروسافت که سیستم حافظه Cloud این شرکت است، میباشد اما به شکل مستقیم فایلها را در آن ذخیره کرده و مجددا بارگذاری میکند. همچنین به خوبی با مرورگرهایی به جز Internet Explorer همچون Firefox و Google Chrome همخوانی دارد: 

با Office Online آفیس رایگان مایکروسافت آشنا شوید

به هنگامی که در صفحه اول Office Online اقدام به انتخاب ابزار مورد نظر خود - برای مثال Word - میکنید، از شما سوال میپرسد که آیا میخواهید یک فایل مستند جدید را ایجاد کنید یا آنکه فایلی مستند را از حساب OneDrive دانلود و اجرا کنید؟ 

همچنین زمانی که اقدام به باز گردن یک فایل مستند در این ابزار میکنید، شما را با انواع مختلفی از Quick View مواجه میسازد که این امکان را فراهم میکند که قبل از باز کردن فایل مستند آن را بررسی کنید. همچنین در صورتی که نسخه Office را بر روی سیستم خود نصب کرده باشید، میتوانید فایل را مستقیما با آن اجرا کرده و باز کنید. 

در واقع ایجاد فایل جدید و باز کردن فایلهای موجود به همان سادگی معمول قابل انجام است. Office Online توازن بسیار خوبی میان یک نسخه رایگان و ابزارهایی که در این نسخه در اختیار کاربر قرار میدهد برقرار کرده و همچنین واسط کاربری این ابزار آنلاین تماما شبیه به نسخه اصلی آن است: 

با Office Online آفیس رایگان مایکروسافت آشنا شوید

البته این نکته را در نظر داشته باشید که همانگونه که ذکر شد، Office Onlline با امکانات اصلی و ابتدایی برای هر کدام از ابزارهای خود ارائه میشود و نباید انتظار آن را داشت که ابزارهای اصلی و حرفه ای که در نسخه اصلی آن وجود دارند را در نسخه تحت وب یافت.  

اما Office Online تقریبا تمام ابزارهایی که قشر عظیمی از کاربران برای انجام امور روزانه خود نیاز دارند در اختیار میگذارد و اگر شما صاحب یک گوشی هوشمند یا تبلت هستید، استفاده از Office Online را لذت بخش خواهید یافت. 

برای مثال در ابزار Word بسیاری از امکانات اصلی همچون Header و Footer و ابزارهای ویرایش متن Document Comment و بسیاری از ابزارهای دیگر را میتوان پیدا کرد. همچنین میتوانید با انتخاب زبان مورد نظر خود Spell Checker را متناسب با آن زبان تنظیم کنید که این اقدام از طریق کلیک راست بر روی متن و انتخاب گزینه Set proofing language امکان پذیر است:

با Office Online آفیس رایگان مایکروسافت آشنا شوید

البته این نسخه نقاط ضعف خود را نیز دارد و مثلا باز کردن فایلهای خارج از شبکه Cloud در آن کمی کند است. همچنین در خصوص پرینت گرفتن از اسناد نیز شاهد همین روند کند و سرعت پایین هستیم زیرا از آنجایی که این نسخه پرینتر شما را به شکل مستقیم شناسایی نمیکند، ناچار به ذخیره فایل به شکل PDF و سپس دانلود آن و در نهایت پرینت گرفتن از آن هستید. البته این موضوع مربوط به تحت Cloud بودن Office Online است.  

اما صرف نظر از برخی کاستی ها که ناشی از رایگان بودن و همچنین مبتنی بر Cloud بودن این نسخه از Office است، عملکرد کلی آن بسیار قابل قبول و فرایند کار با آن به همان سادگی Office است. این نسخه به خوبی فاصله میان یک نسخه Office دسکتاپ با همه امکانات و نسخه موبایل با حداقلی از امکانات اولیه را پر کرده است. این نسخه واجد همه امکاناتی است که اغلب کاربران برای کار با مستندات خود به آنها احتیاج دارند به ویژه اگر از سیستم خود دور باشند: 

با Office Online آفیس رایگان مایکروسافت آشنا شوید

همچنین از ویژگیهای آن که مختص به تحت Cloud بودن آن است عبارتند از داشتن یک حافظه و حساب کاربری Cloud مایکروسافت، ذخیره خودکار تغییرات در مستندات حین کار با آنها و از همه مهتر دسترسی به فایلها از هر نقطه ای.  

در نهایت اینکه Office Online یک نسخه از Office با عملکرد سریع و فضایی کاملا آشنا است. به ویژه آنکه برای اغلب کاربران امکانات آن کافی است و نه تنها کاربران موبایل میتوانند به سادگی از آن بهره ببرند، بلکه حتی کاربران دسکتاپ نیز استفاده از آن را بسیار ساده و رضایت بخش خواهند یافت.


تاريخ : شنبه 30 فروردين 1393برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

شرکت امنیتی کسپرسکی یک نقشه پویای سه بعدی آنلاین از بیش از 300000حملات اینترنتی که روزانه در سرتاسر دنیا اتفاق می افتد ر را تهیه کرده است. این نقشه تصویری سه بعدی از کره زمین را نشان می دهد که انواع مختلف حملات اینترنتی توسط رنگ های مختلف نشان داده می شود. همچنین مسیر حرکت هر رنگ نشان دهنده مبدا و مقصد حمله اینترنتی است.

علاوه بر این کشورها نیز بر اساس تعداد حملات اینترنتی تشخیص داده شده توسط ابزارهای کسپراسکای رتبه بندی شده اند.

آلمان یکی از کشورهایی است که میزبان بیشترین حملات اینترنتی بوده است که بیشتر آنها از کشور چین صورت می گیرد. در مقابل دولت آلمان مرکز دفاع سایبری ملی را راه اندازی کرده است تا با این گونه حملات مقابله کند.

افزایش استفاده از تلفن های همراه برای انجام عبور بانکی باعث شده که هند نیز از قربانیان بزرگ حملات اینترنتی باشد.طبق گزارش ایندیا تایمز حملات اینترنتی در هند علیه سرویس های اقتصادی در سال گذشته افزایشی 126 درصدی داشته است. 

کشور امریکا نیز مکررا به دلیل میزبانی بسیاری از سرورهای دولتی و شرکت های مطرح در این کشور مورد حملات سایبری قرار می گیرد. طبق گزارش فدرال امریکا سال گذشته سرویس های اینترنتی بیش از 3000 شرک امریکایی هک شدند. 
ویتنام نیز جز کشورهایی است که بسیار مورد حملات سایبری قرار میگیرد. با این حال شرکتهای ویتنامی بودجه اختصاصی خود برای امنیت اطلاعات را در سال جاری کاهش داده اند. سازمان امنیت اطلاعات سایبری ویتنام اعلام کرده است که قصد دارد به طور جدی با این گونه حملات مقابله کند.

روسیه به دلیل عمل نکردن به بسیاری از موظع استاندارد امنیت سایبری و سیاست های ناکارآمد بسیار در مقابل حملات امنیتی شکننده نشان داده شده است.
برای دیدن نقشه کامل و آنلاین حملات سایبری به 
اینجا مراجعه کنید.
تاريخ : شنبه 30 فروردين 1393برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
123-44.JPG

شرکت خصوصی اسپیس‌ایکس در قالب سومین مأموریت رسمی انتقال تجهیزات به ایستگاه فضایی بین‌المللی (ISS)‌، کپسول باری دراگون خود را توسط موشک فالکون 9 به فضا پرتاب کرد.

 

 برنامه پرتاب کپسول باری دراگون که قرار بود روز دوشنبه 14 آوریل (25 فروردین) انجام شود، بدلیل بروز نشت هلیوم در موشک فالکون لغو شد.

 

با برطرف شدن نقص فنی، سومین مأموریت رسمی شرکت خصوصی اسپیس‌ایکس انجام شد و موشک فالکون 9 حامل کپسول باری دراگون ساعت 19:25 روز جمعه 18 آوریل (جمعه 29 فروردین ساعت 23:55 به وقت تهران) از پایگاه نیروی هوایی کیپ کاناورال در فلوریدا به فضا پرتاب شد.

 

کپسول باری دراگون در این مأموریت 2268 کیلوگرم بار شامل مواد‌غذایی، آزمایشات علمی، لباس‌های فضانوردی جدید، تجهیزات مورد نیاز برای تعمیر لباس‌های قدیمی، یک جفت پای رباتیک برای ربات شبه‌انسانی فضانورد ناسا (Robonaut2) و یک مزرعه گیاهی کوچک برای پرورش گیاه (Veg-01) را به ایستگاه فضایی بین‌المللی (ISS) منتقل می‌کند.

 

مانور الحاق کپسول باری دراگون روز یکشنبه 20 آوریل (31 فروردین) انجام خواهد شد.

 

شرکت خصوصی اسپیس‌ایکس در قالب قراردادی به ارزش 1.6 میلیارد دلاری با ناسا، طی12 مأموریت رسمی انتقال تجهیزات به ایستگاه فضایی را برعهده گرفته است.تاريخ : شنبه 30 فروردين 1393برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
122-28.JPG

محققان یک گام دیگر به تولید سلول‌های بنیادی کاملا همسان با دی‌ان‌ای بیمار نزدیک شده‌اند که می‌تواند برای درمان بیماری‌های مختلف مورد استفاده قرار بگیرد.

 

 از زمان شبیه‌سازی گوسفند دالی (Dolly) در سال 1996، محققان به دنبال تکرار همین فرآیند با سلول‌های انسان بودند.

 

سال گذشته این روش با استفاده از سلول‌های جنینی با موفقیت مورد آزمایش قرار گرفته بود، اما برای تولید بافت در آزمایشگاه با قابلیت استفاده برای درمان بیماری‌های بزرگسالان از جمله آلزایمر،‌ این روش باید با سلول‌های افراد بزرگسال نیز تکرار می‌شد.

 

سرانجام محققان آمریکایی در روشی مشابه و با استفاده از سلول‌های دو فرد بزرگسال، به این مهم دست پیدا کردند.

 

«رابرت لانزا» یکی از نویسندگان این مطالعه تأکید کرد: برای نخستین بار با استفاده از سلول‌های پوست گرفته شده از دو مرد 35 و 75 ساله و استفاده از دی‌ان‌ای، موفق به تولید بافتی با سلول‌های کاملا همسان شدیم.

 

در این مطالعه، محققان اقدام به جایگزین کردن دی‌ان‌ای اصلی در تخم نابارور با دی‌ان‌ای اهدایی کردند و سپس سلول‌ها در شرایط آزمایشگاه کشت داده شدند؛ سلول‌های بنیادی تولیدی که به طور کامل با دی‌ان‌ای اهدایی مطابقت دارند، از قابلیت تبدیل شدن به انواع مختلف سلول برخوردار هستند.

 

اگرچه شبیه‌سازی کامل انسان راه بسیار طولانی در پیش دارد، اما نتایج این مطالعه با نگرانی‌هایی همراه بوده است.

 

نتایج دستاورد محققان موسسه تحقیقات سلول‌های بنیادی در لس آنجلس در مجله Cell Stem Cell منتشر شده است.تاريخ : شنبه 30 فروردين 1393برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
1-3161.jpg

کنترلرهای زمینی «مرکز پژوهشی ایمز ناسا» در موفت فیلد کالیفرنیا، تایید کرده‌اند فضاپیمای LADEE مطابق برنامه‌ریزی، روز پنج‌شنبه 17 آوریل به سطح ماه برخورد کرده است.

 

 «کاوشگر جو و محیط غبار ماه» (LADEE) ناسا، برای ادامه مدارگردی طولانی‌مدت حول ماه یا حفظ عملیات علمی، با کمبود سوخت مواجه بود و به طور تعمدی به سطح ماه فرستاده شد.

 

مهندسان معتقدند طی این برخورد، فضاپیمای مزبور از هم جدا شد و بخش اعظم ماده آن در سطح ماه حدود چند صد درجه گرم یا حتی تبخیر شد. به نظر می‌رسد هر نوع ماده‌ باقی‌مانده نیز در دهانه‌های کم‌ارتفاع دفن شده‌ است.

 

به هنگام برخورد، فضاپیمای مورد بحث با سرعت سه هزار و 600 مایل در ساعت و حدود سه برابر سرعت یک گلوله تفنگ پرقدرت، در حال حرکت بود؛ بنابراین برخورد آن با ماه ملایم نبوده است.

 

دانشمندان هم‌اکنون به دنبال پاسخ به این پرسش هستند که آیا سامانه مزبور دهانه برخورد موضعی کوچکی را روی یک تپه ایجاد کرده یا این که مواد باقی‌مانده را در عرض ناحیه‌ای مسطح پخش کرده است. یافتن ویژگی‌ که این سیستم خلق کرده، برای دانشمندان جالب به نظر می‌رسد.تاريخ : شنبه 30 فروردين 1393برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
125-28.JPG

رصدخانه دینامیک خورشیدی (SDO) ناسا تصاویری از فوران خورشیدی در کلاس متوسط (M7) را رصد کرده است.

 

 فوران تاج خورشیدی کلاس M7 یک درجه پایین‌تر از شدیدترین فوران در کلاس ایکس (X-class) محسوب می‌شود.

 

اوج فعالیت این فوران خورشیدی در ساعت 13:03 به وقت گرینویچ روز جمعه 18 آوریل (29 فروردین) روی داده و رصدخانه دینامیک خورشیدی (SDO) موفق به ثبت تصاویری از این رویداد شده است.

 

پرتوهای خطرناک فوران تاج خورشیدی در کلاس‌های ضعیف، از جو زمین عبور نکرده و خطری برای سلامت مردم ایجاد نمی‌کنند، اما فوران‌های شدید از جمله کلاس ایکس باعث ایجاد اختلال در عملکرد سیستم‌های موقعیت‌یاب جهانی (GPS) و سیگنال‌های مخابراتی در جو می‌شوند.تاريخ : شنبه 30 فروردين 1393برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
dsf-2.JPG

پژوهشگران دانشگاه شهید چمران با ساخت نانوسیم‌های اکسید مس (CuO)، موفق به تجزیه و حذف فوتوکاتالیستی مواد رنگی سمی و مخرب از آب شدند.

 

 از این نانوسیم‌های نیمه‌رسانای می‌توان در صنایع نانوالکترونیک و کشاورزی بهره گرفت.

 

با توجه به آثار مخرب آلودگی‌های زیست‌محیطی، تجزیه آلاینده‌های آلی یکی از موضوعات اصلی تحقیقات جدید است؛ در این راستا، استفاده از فتوکاتالیست‌های نیمه‌رسانا نسبت به مواد معمول، توجه بسیاری از محققان را به خود جلب کرده است. در این طرح، پژوهشگران اقدام به تولید نانوسیم‌های نیمه رسانای اکسیدمس کرده و از آن در حذف مواد رنگی سمی از آب، نظیر رنگ‌ نارنجی متیل با موفقیت بهره گرفتند.

 

از این نانوسیم‌ها می‌توان در تجزیه‌ ترکیبات بدبو، ازبین بردن رنگ‌های سمی و مخرب، تجزیه‌ی قارچ کش‌ها، علف کش‌ها و آفت‌کش‌های مضر، استفاده کرد. تبدیل مواد مضر آلی به مواد معدنی بی‌خطر، تولید حسگرها و ایجاد خاصیت آب‌گریزی در سطوح، از دیگر کاربردهای این نانوسیم‌هاست.

 

به گفته نرگس معمارغفاری، کارشناس ارشد فیزیک از دانشگاه شهید چمران اهواز، تجزیه و حذف رنگ نارنجی متیل از آب، به ‌وسیله‌ی نانوذرات تیتانیا (TiO2) که به عنوان بهترین فوتوکاتالیست شناخته شده است، به سختی انجام می‌گیرد. اما با استفاده از نانوسیم‌های اکسیدمس تولید شده در این طرح، حدود 75 درصد این ماده سمی تنها در مدت زمان 180 دقیقه، تجزیه خواهد شد.

 

وی در ادامه افزود: « روش‌های مختلفی برای تولید نانوسیم اکسیدمس وجود دارد. در میان آن‌ها، اکسیداسیون حرارتی مستقیم از یک لایه مس، ساده‌ترین و مناسب‌ترین راه برای تولید در مقیاس بزرگ است. چالش مربوط به ساخت این نانوسیم‌ها این است که، معمولا در طول فرآیند اکسیداسیون، یک لایه از فاز Cu2O در سطح رشد می‌کند، که می‌تواند خواص بستر نانوسیم CuO را تغییر دهد. در این کار، ما موفق به ساخت نانوسیم‌های تکفاز CuO شدیم. همچنین جهت‌مند کردن چیدمان نانوسیم‌ها بدون استفاده از قالب و به کمک اعمال میدان الکتریکی، که روشی تقریبا آسان و ارزان است، صورت گرفت.»

 

در این تحقیق، اثر دما، زمان و اتمسفرهای مختلف در چگونگی رشد بررسی گردیده است. همچنین، پس از مطالعه جهت‌مندی و چگونگی رشد نانوسیم‌ها بر اثر اعمال میدان الکتریکی، کارایی فوتوکاتالیستی نانوسیم‌های تولیدی در تجزیه‌ی رنگ‌های نارنجی متیل و سبز برموکرزول، تحت تابش نور فرابنفش، مطالعه و مقایسه شده است.

 

این تحقیقات، حاصل پژوهش محققان علوم پایه گروه فیزیک دانشگاه شهید چمران است که، به دست نرگس معمارغفاری، دکتر منصور فربد و دکتر ایرج کاظمی نژاد - اعضای هیات علمی دانشگاه شهید چمران - صورت گرفته است. نتایج این کار در مجله Ceramics International (جلد 40، شماره 1، بخش A، ماه ژانویه، سال 2014، صفحات 517 تا 521) منتشرشده است.تاريخ : شنبه 30 فروردين 1393برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
untitled-204.JPG

 

محققان پژوهشکده مکانیک پژوهشگاه فضایی ایران به فن‌آوری ساخت نمونه آزمایشگاهی لباس فضایی جهت ماموریت‌های زیر مداری دست یافتند.

  لباس فضایی ماموریت‌های زیر مداری دارای مجموعه‌ای با فن‌آوری‌های بالاست که درهنگام بروز مشکلات احتمالی در کابین از جان فضانورد حفاظت می‌کند.

 

اهمیت این مجموعه پوششی به حدی است که می‌توان گفت عملا در هنگام بروز مشکل بدون استفاده از آن فضانورد هیچ شانسی برای زنده ماندن ندارد و ظرف مدت 15 ثانیه بیهوشی می‌شود و مغز او در مدت کمتر از چهار دقیق متلاش می‌شود.

 

معمولا در سفرهای فضایی در کابین فضاپیما شرایط محیطی همانند سطح زمین است. در این شرایط فضانورد می‌تواند فقط با لباس ضد شتاب ماموریت خود را انجام دهد اما در زمان ایجاد مشکل در سیستم اکسیژن رسانی، تنظیم فشار تنظیم دما و آتش سوزی باید حتما فضانورد از این لباس استفاده کند. به دلیل دشوار بودن پوشیدن لباس و زمان مورد نیاز پوشیدن این لباس در طول مدت ماموریت جهت حفاظت جان فضانورد ضروری می باشد.

 

لباس زیرمداری جهت ایمنی فضانورد و تسهیل فعالیت خدمه و نجات در مواقع اضطراری فضاپیما طی ماموریت مورد استفاده قرار می گیرد. هدف از پوشیدن لباس پرواز، تنظیم فشار بدن و تامین و دراختیار گذاشتن اکسیژن مورد نیاز بدن فضانورد تنظیم دمای بدن و حفاظت در برابر آتش، آلودگی اتسمفری و جاذبه است.

 

 

لباس فضایی

 

 

سیستم لباس زیر مداری شامل لباس رطوبت گیر، لباس فشار، سیستم خنک کننده، لباس ضد حریق، کلاه و سیستم ارتباطی، دستکش‌ و پوتین، سنسورهای علائم حیات و هشداردهنده‌ها است.

 

 تاريخ : شنبه 30 فروردين 1393برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
3-1830.jpg

مبتکران دانشگاه بریستول فناوری جدیدی را ارائه داده‌اند که شامل یک نمایشگر صفحه لمسی رومیزی احاطه‌شده با پرده‌ای از مه است.

 

 این پرده از صفحه‌های مه‌ ساخته شده که به شیوه‌ مشابه نمایشگرهای لمسی عمل می‌کنند و به کاربران امکان حرکت‌دادن تصاویر و تغییر جهت‌ آن‌ها در درون مه را می‌دهند.

 

این تصاویر را می‌توان سپس از خلال صفحات مه به درون و بر روی یک صفحه نمایش رومیزی فشار داد؛ جایی که می‌توان با استفاده از ژست‌های معمول آن‌ها را کنترل کرد. به طور مثال، یک طراح می‌تواند مدلی مجازی را بچرخاند و شیب و ظاهر آن را پیش از حرکت‌دادن دوباره‌اش روی صفحه لمسی برای ذخیره‌سازی یا چاپ، تغییر دهد.

 

همچنین، گروهی از اشخاص می‌توانند با انتخاب مدل‌های متنوع و قراردادن آن‌ها روی صفحات مه شخصی‌شان، روی پروژه‌ طراحی همسان کار کنند. هر یک از این افراد قادر خواهند بود بخش‌های منفرد را پیش از بازگردادن آن‌ها روی تصویر گروهی کامل‌ شده، ویرایش کنند.

 

علاوه بر دستیابی به درون صفحات، کاربران همچنین می‌توانند آیتمی را تغییر دهند و همچنین هر نوع آیتم مرتبط را روی صفحه لمسی تماشا کنند.

 

محققان مدعی‌ هستند صفحات مه شخصی امکان طیفی از تعامل‌های جدید و سفارشی‌سازی‌ها مانند نشان‌دادن محتوای شخصی دو بعدی روی صفحه و محتوای سه‌بعدی را روی نمایشگر فراهم می‌کند. صفحه شخصی همچنین امکان دسترسی به فضاهای تعامل متفاوت را فراهم می‌کند.

 

افزون بر این، کاربران امکان وارد و خارج شدن از مسؤولیت‌های سهیم‌شده و تغییر موضع بین کار گروهی و فردی را دارند.

 

به گفته خالقان، MisTable می‌تواند اشکال جدیدی از تعامل و همکاری را در آینده پشتیبانی کند.

 

پروفسور سریرام سوبرامانیان و دکتر دیه‌گو مارتینز پلاسنیکا از دپارتمان علوم رایانه دانشگاه بریستول، خالقان این فناوری معرفی شده‌اند و سیستم جدید اواخر ماه جاری میلادی در نشست بین‌المللی ACM CHI رونمایی می‌شود.تاريخ : جمعه 29 فروردين 1393برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
3-14.png

تیمی از دانشمندان دانشگاه کالیفرنیا در برکلی نخستین بلندگوی گرافنی جهان با قدرت قابل‌توجه را ساختند.

 

 محققان یک دیافراگم گرافنی را بین دو الکترود سیلیکونی کار گذاشتند و آزمایش‌های صوتی را جهت مشاهده چگونگی عملکرد آن بعنوان یک بلندگوی به اندازه سمعک و قطر هفت میلی‌متر انجام دادند.

 

سامانه جدید به دلیل غشای بی‌نهایت سبکش از انرژی اندکی استفاده می‌کند و به ادعای محققان، پیکربندی آن می‌تواند همچنین به صورت یک میکروفون عمل کند. این میکروفون نیز به دلیل جرم فوق پایین گرافن و جفت‌شدن عالی آن با هوای محیط دارای مشخصه‌های واکنشی بسیار مطلوب خواهد بود.

 

کیفیت صوتی بلندگوی جدید بهتر از بلندگوی تجاری‌شده Sennheiser MX-400 اعلام شده است.تاريخ : جمعه 29 فروردين 1393برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
2.0-54.jpg

دانشمندان دانشگاه پرینستون با بررسی صدها دهانه در مریخ مدعی شده‌اند که به دلیل سردی بیش از حد هوا، هیچ‌گاه در این سیاره حیات وجود نداشته است.

 

 آنها بر این باورند که بسترهای رود باستانی بر روی سیاره سرخ با دوره‌های کوتاه گرم پس از فورانهای آتشفشانی، برخورد شهاب‌سنگها و تغییرات در مدار بوجود آمده بودند.

 

اما این دوره‌ها به اندازه کافی طولانی نبودند تا به موجودات اجازه رشد بدهند.

 

محققان به بررسی ده‌ها دهانه در منطقه 3.6 میلیارد ساله Aeolis Dorsa در نزدیکی محل فرود کاوشگر کنجکاوی پرداختند.

 

یافته‌های این دانشمندان نشان می‌دهد که فشار جوی بر مریخ برای گرم کردن سطح آن در دماهای بالاتر از انجماد در زمان جریان یافتن آب بر روی سیاره کافی نبوده است.

 

آنها توضیحات دانشمندان در مورد برخورداری سیاره سرخ از آب مایع که در اثر جو متراکم غنی از گازهای گلخانه‌ای آن بوجود آمده، به چالش کشیده‌اند.

 

کارشناسان سیاره‌ای، تصاویر دیجیتال وضوح بالای 316 دهانه کوچک را که توسط مدارگرد اکتشافی مریخ ثبت شده بودند، برای بررسی فشار جوی در زمان شکل‌گیری این دهانه‌ها تحلیل کردند.

 

به گفته محققان، حرارت و تنش زیاد بر جسمی که در یک جو ضخیم نفوذ می‌کند، باعث از هم پاشیدن آن می‌شود. اما اگر جو رقیقتر باشد، اجسام کوچک می‌توانند به سطح برسند.

 

دکتر ادوین کایت از دانشگاه پرینستون در نیوجرسی اظهار کرد، اینکه یک شهاب‌سنگ در زمان عبور از جو مریخ سالم مانده و یک دهانه را تشکیل دهد، به تراکم هوایی که باید به آن نفوذ کند، بستگی دارد.

 

از این رو اندازه کوچکترین دهانه‌های موجود در رسوبات رودخانه مریخ، اطلاعاتی را در مورد فشار جوی سیاره در زمان جریان داشتن یک رود بر روی آن در اختیار قرار می‌دهند.

 

محققان اندازه دهانه‌ها را با چندین شبیه سازی رایانه‌ای برای طیف وسیعی از فشارهای جوی مقایسه کردند و به این نتیجه رسیدند که فشار جوی مریخ احتمالا بسیار بیشتر از امروز، اما باز هم کمتر از میزان لازم برای گرم نگهداشتن سطح در دمای بالاتر از انجماد بوده است.

 

در عوض جریان مایع در سطح مریخ باید در یک دوره زمانی نسبتا کوتاه شکل گرفته باشد که زمان کافی برای شرایط گرم و مرطوب طولانی‌مدت مورد نیاز به منظور شکل‌گیری حیات محسوب نمی‌شود.

 

به گفته دکتر کایت، در صورت صحت این یافته‌ها، احتمال یک جو غنی از گازهای گلخانه‌ای و آب، رد شده و میانگین درجه حرارت مریخ در بلند مدت احتمالا زیر نقطه انجماد بوده است.تاريخ : جمعه 29 فروردين 1393برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
1-3159.jpg

دانشمندان با استفاده از داده‌های تلسکوپ فضایی کپلر، برای نخستین بار، یک سیاره فراخورشیدی به اندازه زمین را در ناحیه زیست‌پذیر ستاره میزبانش کشف کرده‌اند.

 

 سیاره جدید که با نام Kepler-186f غسل تعمید داده شده، حول یک ستاره کوتوله قرمزرنگ در فاصله 490 سال نوری از زمین می‌چرخد. این جرم کیهانی در صورت فلکی ماکیان قرار دارد و اندازه آن فقط 10 درصد بزرگ‌تر از زمین گزارش شده است. سیاره جدید می‌تواند دارای آب مایع باشد که برای وجود حیات ضروری است.

 

این نخستین سیاره به اندازه زمین است که در یک ناحیه زیست‌پذیر حول ستاره دیگری شناسایی شده است.

 

این جرم آسمانی نخستین سیاره زمین‌مانندی نیست که کشف شده و همچنین اولین سیاره‌ای نیست که در منطقه زیست‌پذیر (ناحیه‌ای حول یک ستاره که دمای یک سیاره در آن در طیفی است که آب مایع می‌تواند در آن وجود داشته باشد) واقع شده است؛ با این حال، سیاره‌های زمین‌مانندی که تاکنون در چنین ناحیه‌ای کشف شده‌اند، بسیار بزرگ‌تر از زمین هستند و به طور مثال، سیاره Kepler-62f پیشین که بیشترین شباهت را به زمین داشت، حدود 40 درصد از زمین بزرگ‌تر است.

 

این در حالی است که سیاره جدید فقط 1.11 برابر اندازه زمین است و سال آن 130 روزه اعلام شده است. این سیاره در ناحیه زیست‌پذیر ستاره کوتوله Kepler-186 واقع شده و اندازه ستاره میزبان نصف اندازه خورشید است.

 

بر اساس اطلاعات تیم علمی ناسا، سیاره Kepler-186f فقط یک سوم انرژی خود را از ستاره مزبور دریافت می‌کند و شفافیت ظهر آن به اندازه روشنایی یک ساعت پیش از غروب آفتاب زمین است. گرچه اندازه این سیاره بر دانشمندان روشن است، اما ترکیب آن هنوز یک معماست و ناسا مدعی است که بر اساس تحقیقات پیشین، سیاره‌ای به اندازه Kepler-186f باید صخره‌ای باشد.

 

هنوز درباره وجود واقعی حیات یا حتی آب در این سیاره اطلاعی در دست نیست.

 

سیاره جدید یکی از هزار سیاره‌ای است که توسط کاوشگر بدون سرنشین کپلر کشف شده و جزئیات آن در مجله Science منتشر شده است.تاريخ : جمعه 29 فروردين 1393برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
190-20.JPG

 

محققان با استفاده از دوربین‌های مدارگرد اکتشافی ماه (LRO)‌ ناسا، بزرگترین تصویر موزائیکی با وضوح بسیار بالا از قطب شمال ماه را تهیه کردند.

  کل تصویر موزائیکی 931 هزار پیکسل مربع است که در مجموع شامل 867 میلیارد پیکسل است.

 

برای ساخت این تصویر موزائیکی با وضوح بسیار بالا از دوربین‌های زاویه باریک مدارگرد اکتشافی ماه (LRO)‌ استفاده شده است؛ این دوربین‌ها قادر به ثبت طیف عظیمی از مناطق روشن و سایه دار ماه هستند.

 

به گفته «جان کلر»، محقق ارشد پروژه LRO در مرکز فضایی گودارد ناسا، این تصویر منحصربفرد یک منبع فوق‌العاده برای مطالعات دانشمندان و مردم بوده و یکی از برجسته‌ترین دستاوردهای مدارگرد اکتشافی ماه طی پنج سال اخیر محسوب می‌شود.

 

مدارگرد اکتشافی ماه (LRO)‌ ناسا مجهز به هفت ابزار علمی پیشرفته با هدف نقشه‌برداری از سطح، بررسی محیط تابش، بررسی منابع آب و مواد معدنی کلیدی، جمع‌آوری سرنخ‌های زمین‌شناسی در خصوص تکامل قمر زمین، سال 2009 وارد مدار ماه شد.

 

 

 

 

 

تهیه بزرگترین تصویر موزائیکی از قطب شمال ماه

 

 تاريخ : جمعه 29 فروردين 1393برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
8-1008.jpg

دانشمندان نواحی از مغز را شناسایی کرده‌اند که با توجهات فضایی و شی‌ءمحور سر و کار دارند.

 

 تشخیص‌دادن یک شخص در میان جمعیت مسؤولیت پیچیده‌ای است و مغز باید خاطره صورتی را که شخص به دنبال آن می‌گردد، بازیابی کند و در حالی که جمعیت را اسکن می‌کند، توجه ویژه‌ای برای یافتن مولفه‌ای مطابق با آن بیابد.

 

مطالعه جدید دانشمندان علوم اعصاب دانشگاه ام‌آی‌تی نشان می‌دهد چگونه مغز به این نوع از توجه متمرکز روی چهره‌ها یا دیگر اشیا دست می‌یابد. به گفته آن‌ها، بخشی از مغز موسوم به ناحیه (inferior frontal junction (IFJ نواحی پردازش بصری را که برای شناخت گروه خاصی از اشیا تنظیم می‌شود، کنترل می‌کند.

 

دانشمندان درباره این نوع توجه موسوم به «توجه شی‌ءمحور» (توجه بر آنچه که در مکانی خاص رخ می‌دهد) بسیار کمتر از توجه فضایی می‌دانند؛ با این حال، یافته‌های جدید نشان می‌دهد این دو نوع توجه دارای ساز و کارهای مرتبط با نواحی مغزی مشابهی هستند.

 

در هر دو حالت‌، قشر پریفرونتال (مرکز کنترل بسیاری از کارکردهای شناختی) مسؤول توجه مغز و کنترل بخش‌های مرتبط قشر بصری است که ورودی حسی را دریافت می‌کند. برای توجه فضایی، این موضوع شامل نواحی قشر بصری است که ناحیه خاصی را در درون حوزه بصری ترسیم می‌کنند.

 

در تحقیق جدید، محققان دریافتند IFJ با ناحیه مغزی که صورت‌ها را پردازش می‌کند و fusiform face area نام دارد و همچنین ناحیه‌ای موسوم به ناحیه پاراهیپوکامپی مکان (PPA) که اطلاعات را تفسیر می‌کند، هماهنگ می‌شود.

 

جزئیات این مطالعه در مجله Science منتشر شده است.تاريخ : جمعه 29 فروردين 1393برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
3-1841.jpg

دانشمندان به دنبال ساخت یک نیروگاه هسته‌ای شناور برای فرار آن از کمند سونامی هستند.

 

 ترسناک‌ترین بخش ضربه‌زدن سونامی به یک نیروگاه برق هسته‌ای، نشت‌های تشعشعی پس از آن است که آب اطراف نیروگاه را آلوده می‌کنند. گفته می‌شود، پاکسازی آب رادیواکتیو اطراف نیروگاه هسته‌ای دایچی فوکوشیمای ژاپن که در سال 2011 تحت تاخت و تاز سونامی قرار گرفت، دهه‌ها زمان می‌برد.

 

‌هم‌اکنون دانشمندان دانشگاه ام آی تی طرح ساخت نیروگاه هسته‌ای شناوری را ارائه داده‌اند که می‌تواند از کمند سونامی بگریزند و دوباره به صورت سالم ظاهر شود.

 

طرح ارائه‌شده «جاکوپو بونگیورنو»، استادیار مهندسی و علوم هسته‌ای این دانشگاه و همکارانش، خواستار ساخت سکوهای شناور و محکم شبیه سکوهایی است که از دکل‌های نفت و گاز آن سوی ساحل حمایت می‌کنند.

 

راکتورهای هسته‌ای سبک‌وزن می‌توانند در کارخانه‌های کشتی‌سازی و بر بخش فوقانی این سکوها ساخته شوند و سپس به مکان‌های مناسب در آن سوی ساحل یدک شوند. لنگرانداختن سکو در بستر دریا تضمین‌کننده مصون‌ماندن نیروگاه برق هسته‌ای از امواج سونامی خواهد بود؛ یک خط انتقال برق نیز می‌تواند نیروگاه را به شبکه الکتریکی ساحل متصل کند.

 

گفته می‌شود، اساسا اقیانوس، حفاظی در مقابل امواج لرزه‌ای و امواج سونامی در آب‌های نسبتا عمیق و با عمق 100 متر ایجاد می‌کند و بنابراین، این امواج خطری برای نیروگاه به شمار نمی‌آیند.

 

قرارگرفتن در عمق اقیانوس همچنین از بزرگ‌ترین موضوعی که به آلودگی رادیواکتیو در نیروگاه هسته‌ای آسیب‌دیده منجر می‌شود (یعنی حرارت‌دیدن بیش از حد هسته‌های راکتور که به ذوب‌شدن آن‌ها می‌انجامد) ممانعت می‌کند.

 

دانشمندان مدعی‌ هستند طراحی این نیروگاه به شیوه‌ای که آب اقیانوس به صورت خودکار راکتورهای هسته‌ای را خنک می‌کند، مانع از هر گونه نشت مواد رادیواکتیو و ذوب میله‌های سوختی می‌شود، زیرا امکان رفع این گرما در اقیانوس وجود دارد.تاريخ : جمعه 29 فروردين 1393برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
118-20.JPG

محققان دریافته‌اند،‌ کنترل بیان ژن مرتبط با سرطان کلیه کودکان، سرنخ‌های درمانی جدیدی از بازسازی کلیه آسیب‌دیده در بزرگسالان ارائه می‌کند.

 

 یک سوم موارد ابتلا به تومور ویلمز (Wilms tumor) – سرطان کلیه کودکان – مرتبط با ژن Lin28 است.

 

مطالعات صورت گرفته بر روی موش‌ها نشان می‌دهد،‌ کنترل بیان ژن Lin28 به رشد بافت کلیه کمک کرده و سرنخ‌های تازه‌ای را از بازسازی کلیه آسیب‌دیده بزرگسالان در اختیار محققان قرار می‌دهد.

 

در زیر میکروسکوپ، تومور ویلمز شبیه کلیه‌ جنین نابالغ دیده می‌شود؛ محققان دریافته‌اند که این تومورها زمانی شکل می‌گیرند که رشد کلیه بصورت طبیعی در هنگام تولد کامل می‌شود.

 

بیان ژنی در نمونه‌های تومور 105 بیمار با تومور ویلمز مورد بررسی قرار گرفت که نشان می‌دهد، با معکوس کردن تأثیرات ژن Lin28 عامل تومور در مدل‌های تراریخته از طریق تغییر بیان ژن Let-7، درمان تومور ویلمز امکانپذیر می‌شود.

 

نتایج این مطالعه در مجله Genes and Development منتشر شده است.تاريخ : جمعه 29 فروردين 1393برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 با پيشرفت تكنولوژي، روز به روز استفاده از كامپيوتر، لپ تاپ و تبلت افزايش مي‌يابد. با افزايش استفاده از اين دست وسايل، ويروس‌ها و بدافزارها نيز به همان اندازه زياد شده‌اند. كافي است كمي بي‌احتياطي به خرج دهيد تا در يك چشم به‌هم زدن اطلاعات مهم وضروري‌تان به سرقت برود. كامپيوترها اين روزها در معرض هجوم انواع و اقسام ويروس‌ها قرار دارند. 

پس اگر مي‌خواهيد دچار مشكلات ناشي از هجوم ويروس‌ها و بدافزارها نشويد بايد مواردي را مراعات كنيد، چند نرم افراز را روي كامپيوترهايتان نصب كنيد و از چند روش براي بهينه و ايمن‌سازي آنها استفاده كنيد. برخي از نرم‌افزارها به صورت رايگان ارائه مي‌شوند اما بهترين كيفيت و خدمات را به كاربران ارائه مي‌دهند. 

با چند روش ساده و استفاده از چند نرم‌افزار رايگان اما به شدت كاربردي مي‌توانيد با خيال راحت در دنياي مجازي گردش كنيد. در اين مطلب با هشت نرم‌افزار و روش براي ايمن‌سازي كامپيوتر‌ها آشنا مي‌شويد.

آنتي‌ويروس

همه با كاركرد آنتي‌ويروس‌ها آشنا هستند. كامپيوتر شما بايد حتما مجهز به يك بسته ايمني ضدبدافزارها باش. آنتي‌ويروس‌ها يكي از اجزاي اين بسته‌اند. اين برنامه‌ها ورودي‌ها و خروجي‌هاي كامپيوتر شما را زيرنظر دارند و به صورت خودكار – در صورت اتصال به اينترنت – خود را به روز مي‌كنند. نسخه‌هاي رايگان آنتي‌ويروس‌هاي مختلف مانند AVG، Comodo،Avira، Avast و... نياز كاربران خانگي را برطرف مي‌كنند.

فايروال

«ديوار آتشين» يا «فايروال» جزو ديگري از بسته ايمني كامپيوترها يا شبكه‌هاي كامپيوتري است. با فايروال مي‌توان دسترسي به شبكه‌ها يا خدمات مختلف را مديريت كرد. اين نرم‌افزار ترافيك داده بين كامپيوتر شما و شبكه (مثلا اينترنت) را كنترل مي‌كند و بر اساس تنظيمات قبلي تصميم مي‌گيرد كدام بسته اجازه گذر از ديوار آتشي را دارد و كدام نه. از جمله محبوب‌ترين فايروال‌ها مي‌توان به ZoneAlarm اشاره كرد.

برنامه‌هاي ضدجاسوسي

دسته‌اي ديگر از فايل‌هاي فوق‌العاده خطرناك، جاسوس‌افزارها هستند. آنها همانطور كه از نامشان پيداست در پي جمع‌آوري اطلاعات از كامپيوتر قرباني و همچنين رصدكردن فعاليت‌هاي او در هنگام كار با كامپيوتر هستند. مثلا اين جاسوس‌افزارها ممكن است خود را در قالب يك بازي محبوب مخفي كنند. برنامه‌هاي رايگان مختلفي در اينترنت براي مقابله با اين بدافزارها وجود دارد. spybot search and destroy يكي از آنهاست.

آنتي‌اسپم‌ها

از اسپم‌ها هم غافل نشويد. اسپم‌ها منتظر فرصتي هستند تا سيستم شما را زيرو رو كنند. ارائه‌كنندگان خدمات ايميل مانند ياهويا گوگل اين سرويس را به كاربران خود ارائه مي‌كنند. با برنامه‌هايي مانندSPAMfighter هم مي‌توان با اسپم‌ها يا حملات فيشينگ درOutlook، Outlook Express، Windowsmail مقابله كرد. در حملات فيشينگ كاربر با لينك آلوده به صفحه‌اي جعلي هدايت مي‌شود كه بدافزارها و هكرها در آن به كمين نشسته‌اند.

مقابله با باج‌گيرها

با خيال راحت درحال كاركردن با سيستم‌تان هستيد كه ناگهان همه چيز قفل مي‌شود. هرچه تلاش كنيد اتفاقي نمي‌افتد. شما ديگر نه با يك لپ تاپ يا كامپيوتر كه با يك تكه سنگ طرف هستيد! داستان چيست؟ پاي يك «باج‌افزار» در ميان است. باج‌افزارها گروه ديگري از بدافزارها هستند كه كامپيوتر قرباني را قفل و از صاحب آن در مقابل آزادكردن سيستم، پول تقاضا مي‌كنند. Kaspersky WindowsUnlocker برنامه‌اي رايگان براي پاك‌كردن اين بدافزارهاست.

حلقه نجات

همه راه‌ و روش‌هايي كه در بالا ذكر شد كمك بسيار زيادي به امن ماندن و ايمن بودن ارتباط‌ها و سيستم‌هاي شما در فضاي مجازي مي‌كند اما اگر با وجود همه مراقبت‌ها و به‌روزرساني‌ها كامپيوترتان اسير بدافزارها شد، بسته به نوع آلودگي مثلا مي‌توانيد ازMcAfee Labs Stinger براي رهايي استفاده كنيد. باHijackThis هم مي‌توانيد در اسرع وقت به تنظيمات تغييريافته در كامپيوتر خود پي ببريد و آنها را به حالت اوليه برگردانيد.

حذف بدافزارها

برنامه‌هايي مانند Malwarebytes AntiMalwareبدافزارهاي احتمالي موجود روي كامپيوتر شما را تشخيص مي‌دهند حتي اگر بدافزارها از روش‌هاي نوين و پيچيده استفاده كنند. اين نرم‌افزار برنامه‌ها و پروسه‌هاي كامپيوتر شما را دائم زيرنظر دارد و به محض مشاهده فرايندي مشكوك، زنگ خطر را به صدا در مي‌آورد. برخي از بدافزارها به مرور زمان كامپيوتر شما را از درون خورده و نابود مي‌كنند. آنها درست مثل يك غده سرطاني رشد مي‌كنند.

 نسخه پشتيباني

با همه اين تفاصيل بهترين كار اين است كه يك نسخه پشتيبان از كامپيوتر خود تهيه كنيد. تهيه نسخه پشتيبان از داده‌هاي كامپيوتري ساده‌ترين و مطمئن‌ترين راه براي احياي اطلاعات از دست رفته است.Paragon Backup & Recovery يكي از بسته‌هاي نرم‌افزاري رايگان و كارآمد براي تهيه نسخه بك‌آپ است. اين نرم‌افزار تمام اطلاعات شخصي و تنظيمات سيستم عامل را از يك هاردديسك به هاردديسك ديگر منتقل مي‌كند. تاريخ : پنج شنبه 28 فروردين 1393برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
2-2213.jpg

دانشمندان در مطالعه‌ای هیجان‌انگیز، موفق به تعیین طول دوره چرخش ساختار شش‌ضلعی در فوقانی‌ترین ابرهای زحل که قطب شمال این سیاره را احاطه کرده‌اند، شدند.

 

 محققان بر این باورند دوره چرخش این شش‌ضلعی می‌تواند دوره چرخشی خود سیاره باشد؛ زحل تنها سیاره منظومه شمسی است که طول دوره چرخش آن هنوز مشخص نیست.

 

آگوستان سانچز-لاوگا، رئیس گروه علوم سیاره‌ای دانشگاه باسک اسپانیا، در این رابطه گفت: حرکت این شش‌ضلعی می‌تواند با اعماق زحل مرتبط باشد و مدت دوره چرخش این سازه 10 ساعت و 39 دقیقه و 23 ثانیه است که می‌تواند دوره چرخش خود سیاره زحل باشد.

 

این دانشمندان با همکاری منجمانی از کشورهای مختلف، ناحیه قطب شمال زحل را به صورت دقیق بررسی کردند. پس از اندازه‌گیری مکان‌های رئوس شش‌ضلعی با دقت فوق‌العاده، آن‌ها دریافتند حرکت شش‌ضلعی بی‌نهایت ثابت و این که بر اساس حرکات ابر، جریان جت درون آن بدون تغییر باقی می‌ماند.

 

در این مطالعه، محققان از تصاویر گرفته‌شده از زمین بین سال‌های 2008 و 2014 استفاده کردند؛ آن‌ها همچنین از دوربین‌های نجومی PlanetCam و Astralux که در تلسکوپ‌های «رصدخانه کالار آلتو» در آلمریای اسپانیا جاسازی شده‌اند، بهره بردند. افزون بر این، آن‌ها از تصاویر با تفکیک‌پذیری بسیار بالای فضاپیمای کاسینی استفاده کردند که از سال 2004 حول زحل می‌چرخد.

 

دانشمندان حاضر در این پروژه بر این باورند، این شش‌ضلعی و جریان آن نمایش‌هایی از امواج Rossby شبیه به آنچه در ارتفاعات میانی زمین روی می‌دهد، هستند. به باور سانچز-لاوگا، بر روی زحل، حرکت موجی شش‌ضلعی جریان جت به صورت عمودی تولید می‌شود و لایه‌هایی از جو پنهان سیاره را آشکارسازی می‌کنند.

 

فضاپیماهای وویجر 1 و 2 که برای نخستین بار در سال‌های 1980 و 1981 بر فراز زحل به پرواز در آمدند، ساختار شش‌ضلعی‌ را در فوقانی‌ترین ابرهای آن کشف کردند.تاريخ : پنج شنبه 28 فروردين 1393برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
114-25.JPG

 

ساکنان آمریکایی شمالی و جنوبی شب گذشته (سه‌شنبه) نظاره‌گر حلقه سرخ‌رنگ ماه بر پنهای آسمان شب بودند.

  ماه‌گرفتگی زمانی روی می‌دهد که ماه در سایه زمین قرار می‌گیرد؛ این منطقه umbra نامیده می‌شود، جائیکه نور خورشید بوسیله زمین مسدود می‌شود.

 

در اوج خسوف، ماه وارد سایه کامل زمین می‌شود و در این مرحله جو زمین اقدام به پراکندن نور مرئی خورشید می‌کند که باعث سرخ‌رنگ دیده شدن ماه - Blood Moon - می‌شود؛ این فرآیند در هنگام غروب خورشید، باعث سرخ‌رنگ دیده شدن آسمان می‌شود.

 

چهارگانه ماه (lunar tetrad) شامل چهار ماه‌گرفتگی کلی پشت سرهم است که این دوره از 15 آوریل (26 فروردین) آغاز شده و سه خسوف کامل بعدی به ترتیب هشتم اکتبر (16 مهر)، چهارم آوریل 2015 (15 فروردین 94) و 28 سپتامبر 2015 (ششم مهر 94) روی خواهند داد.

 

برخی بر این باورند که چهارگانه ماه به معنای آغاز رویدادهای مهم در جهان بوده و به باور برخی مسیحیان این اتفاق، نزدیک شدن به پایان جهان را نشان می‌دهد.

 

چهارگانه ماه یک پدیده نادر نجومی محسوب شده و چهارگانه بعدی تا سال 2032 روی نخواهد داد.

 

 

 

 

 

دیسک سرخ‌رنگ ماه در خسوف کامل

 

 

 

ماه‌گرفتگی کلی در پارک ملی کینگر کنیون کالیفرنیا

 

 

 

آغاز نخستین چهارگانه ماه در آمریکای شمالی و جنوبی

 

 

 

آغاز نخستین چهارگانه ماه در آمریکای شمالی و جنوبی

 

 

 

ماه‌گرفتگی کلی در ایلینویز

 

 

 

ماه‌گرفتگی کلی در آریزونا

 

 

 

ماه‌گرفتگی کلی در نیومکزیکو

 

 

 

ماه‌گرفتگی کلی در آمریکای شمالی و جنوبی

 

 

 

ماه‌گرفتگی کلی در آمریکای شمالی و جنوبی

 

 

 

ماه‌گرفتگی کلی بر فراز جزایر قناری

 

 

 

ماه‌گرفتگی کلی در السالوادور (چپ) و برزیل (راست)

 

 

 

ماه‌گرفتگی کلی در میسوری

 

 

 

 تاريخ : پنج شنبه 28 فروردين 1393برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
114-25.JPG

 

ساکنان آمریکایی شمالی و جنوبی شب گذشته (سه‌شنبه) نظاره‌گر حلقه سرخ‌رنگ ماه بر پنهای آسمان شب بودند.

  ماه‌گرفتگی زمانی روی می‌دهد که ماه در سایه زمین قرار می‌گیرد؛ این منطقه umbra نامیده می‌شود، جائیکه نور خورشید بوسیله زمین مسدود می‌شود.

 

در اوج خسوف، ماه وارد سایه کامل زمین می‌شود و در این مرحله جو زمین اقدام به پراکندن نور مرئی خورشید می‌کند که باعث سرخ‌رنگ دیده شدن ماه - Blood Moon - می‌شود؛ این فرآیند در هنگام غروب خورشید، باعث سرخ‌رنگ دیده شدن آسمان می‌شود.

 

چهارگانه ماه (lunar tetrad) شامل چهار ماه‌گرفتگی کلی پشت سرهم است که این دوره از 15 آوریل (26 فروردین) آغاز شده و سه خسوف کامل بعدی به ترتیب هشتم اکتبر (16 مهر)، چهارم آوریل 2015 (15 فروردین 94) و 28 سپتامبر 2015 (ششم مهر 94) روی خواهند داد.

 

برخی بر این باورند که چهارگانه ماه به معنای آغاز رویدادهای مهم در جهان بوده و به باور برخی مسیحیان این اتفاق، نزدیک شدن به پایان جهان را نشان می‌دهد.

 

چهارگانه ماه یک پدیده نادر نجومی محسوب شده و چهارگانه بعدی تا سال 2032 روی نخواهد داد.

 

 

 

 

 

دیسک سرخ‌رنگ ماه در خسوف کامل

 

 

 

ماه‌گرفتگی کلی در پارک ملی کینگر کنیون کالیفرنیا

 

 

 

آغاز نخستین چهارگانه ماه در آمریکای شمالی و جنوبی

 

 

 

آغاز نخستین چهارگانه ماه در آمریکای شمالی و جنوبی

 

 

 

ماه‌گرفتگی کلی در ایلینویز

 

 

 

ماه‌گرفتگی کلی در آریزونا

 

 

 

ماه‌گرفتگی کلی در نیومکزیکو

 

 

 

ماه‌گرفتگی کلی در آمریکای شمالی و جنوبی

 

 

 

ماه‌گرفتگی کلی در آمریکای شمالی و جنوبی

 

 

 

ماه‌گرفتگی کلی بر فراز جزایر قناری

 

 

 

ماه‌گرفتگی کلی در السالوادور (چپ) و برزیل (راست)

 

 

 

ماه‌گرفتگی کلی در میسوری

 

 

 

 تاريخ : چهار شنبه 27 فروردين 1393برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
 البته چند سال پس از سفر گاگارين به فضا ، انسان موفق شد در سال 1969 قدم به كره ماه نيز بگذارد .

در اين گزارش به معرفي 10 فضانورد بزرگ تاريخ مي پردازيم.

1. نيل آرمسترانگ ؛‌ او به عنوان اولين انساني كه به كره ماه سفر كرد شهرت فراواني دارد. جمله «اين قدم كوچكي براي انسان و قدم بزرگي براي بشريت است»‌ از او در تاريخ ثبت شد. اين فضانورد متولد اوهايو در آمريكاست اما اصليتي آلماني دارد. در سال 2012 وي به عنوان قهرمان ملي كشورش به دليل مشكلات قلبي در سن 82 سالگي درگذشت. 

2. يوري الكسيويچ گاگارين ؛ در آوريل سال 1961 او با قد كوتاه 157 سانتي متري به عنوان فضانورد اهل شوروي با فضاپيماي «وستوك 1» اولين پرواز به فضا را تجربه كرد. او كره زمين را در 106 دقيقه طي كرده است. او كه مربي فضانوردان بود در سال 1968 در يكي از تمرينات پروازي دچار حادثه شد و در سن 34 سالگي فوت كرد. 

3. والنتينا ولاديميرونا ترشكووا ؛ وي اولين زن فضانورد جهان نام دارد. او چندين بار در امتحان مدرسه فضانوردي شوروي شركت كرد و در سال 1963 اولين پروازش را به فضاپيماي «وستوك 6» تجربه نمود . در سفر سه روزه اش او 49 بار دور زمين چرخيد . او هم اكنون 77 ساله است و در ارتش به درجه سرلشگري نيروي ارتش روسيه نائل شده است. 

4. آلن شپارد ؛ او اولين آمريكائي است كه به فضا رفته است . او در سال 1961 با يك فضاپيماي آمريكايي به فضا رفت اما تجربه سفر به ماه را 10 سال پس از آن تجربه كرد. او با 44 سال سن پيرترين فضانوردي بود كه قدم به كره ماه گذاشته است. او در سفرش به ماه ، توپ و چوب گلف نيز با خود همراه برده بود و اولين گلف باز كره ماه لقب گرفت. او در دوران فعاليتش در اين زمينه چندين عنوان دكتراي افتخاري را دريافت كرد. در سال 1998 به دليل بيماري سرطان خون جان خود را از دست داد. 

5. آلكسي آرشيپوويچ لئونوف ؛ اين مرد روسي اولين فضانوردي است كه قدم به خارج از فضاپيما گذاشته است كه به نوعي شجاع ترين فضانورد تاريخ نيز  محسوب مي شود. او در سن 25 سالگي به همراه 19 خلبان ديگر اولين گروه فضانوردي موسوم به UdSSR را تشكيل داد. او براي مدت 12 دقيقه در مدار در حالت شناور قرار گرفت و تنها از طريق يك خط امنيتي با فضاپيمايش در ارتباط بود. البته سوار شدن دوباره او به فضاپيما بسيار مشكل بود. زيرا لباس او به دليل اختلاف فشار هوا كه در داخل فضاپيما وجود داشت آنقدر پف كرده بود كه او نمي توانست از دريچه فضاپيما داخل شود و پس از تلاش فراوان و خارج كردن هوا توانست خود را نجات دهد.وي پس از بازنشستگي در سن 77 سالگي كتابهاي بسياري درباره تجربياتش در فضا نوشته است. 

6. باز آلدرين ؛ او دومين فضانورد جهان است كه پا به كره ماه گذاشته است. او به همراه نيل آمسترانگ بخشي از تيمي بود كه اولين سفر به ماه را تجربه كردند. مادر او چند روز قبل از سفر پسرش به ماه ، دختري به دنيا آورد كه نام او را ماه گذاشت. او هم اكنون با 84 سال سن هنوز به فضا  و لحظاتي كه براي او سرنوشت ساز بودند فكر مي كند

7. جان هرشل گلن ؛ او نه تنها اولين آمريكائي است كه به دور زمين چرخيده بلكه وي بعنوان يك خلبان آزمايشي هواپيما ، دريانورد و يك سناتور نيز فعاليت كرده است. او پس از بازگشت از اولين پرواز فضايي اش در سال 1980 به سمت سناتور ايالت اوهايو منصوب شد. دومين و آخرين سفر فضائي وي 36 سال پس از اولين سفرش صورت گرفت. او در سن 77 سالگي با فضاپيماي ديسكاوري به فضا سفر كرد و پيرترين انساني بود كه به فضا رفت. او ركوردهاي ديگري نيز دارد : عنوان پيرترين فضانورد زنده دنيا و طولاني ترين فاصله در پرواز به فضا نيز به وي تعلق گرفت. 

8. والري ولاديميروويچ پولژاكوف ؛ اين فضانورد 71 ساله ركورد طولاني ترين پرواز جهان را يدك مي كشد. او در سال 1994 پرواز خود را آغاز و پس از طي 437 روز به زمين بازگشت. در اين مدت او هرگز فضاپيما را ترك نكرده بود. وي پس از انجام دومين مأموريتش از سوي رئيس جمهور وقت روسيه در سال 1995 قهرمان ملي ناميده شد. 

9. جيمز آرتور لاول ؛ او به نوعي مرد روياهاي از دست رفته است. وي در پروژه انتخاب فضانورد ، براي سازمان ناسا در رقابتي فشرده ، برگزيده نشد. او اولين فضانوردي بود كه چهار پرواز به فضا داشته و اولين فضانوردي كه به كره ماه رفت اما در آنجا فرود نيامد. در سال 1970 هنگاميكه وي با فضاپيماي آپولو 13 به ماه رفت مجبور شد مأموريتش را به دليل انفجار در داخل فضاپيما لغو كند و به زمين بازگشت. وي امروز 86 سال دارد. 


10. كريستامك آليف ؛ اولين معلم در مدار زمين. دومين زن فضانورد فهرست يك معلم تاريخ و زبان بود. او از ميان 11 هزار متقاضي ، موفق شد براي سفر به فضا انتخاب شود و با فضاپيماي «چلنجر» به فضا سفر كند. اما فضاپيماي آنها چند ثانيه  پس از حركت به سمت فضا دچار انفجار شد و همه هفت سرنشين آن كشته شدند. او هنگام سوار شدن به فضاپيما گفته بود "واقعا دوست ندارم به هيچ كدام از شما خداحافظ بگويم".  او در حالي در سفر فضايي خود كشته شد كه متأهل و داراي دو فرزند بود. 


 
 


تاريخ : سه شنبه 26 فروردين 1393برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
12-1036.jpg

مهندسان بتازگی پیشرفته‌ترین ماده ساختمانی جهان برای شهرهای آینده را «چوب» معرفی کرده‌اند و گزارش حاضر به کنکاش دلایل این موضوع می‌پردازد.

 

 در مقایسه با فولاد یا بتن، CLT (چوب ورقه‌ ورقه) ارزان‌تر و مونتاژ آن آسان‌تر بوده و در مقابل آتش مقاوم‌تر و بادوام‌تر است.

 

چوب مانند هر محصول دیگر تجدیدپذیر و غنی از کربن است زیرا دی‌اکسیدکربن را در طول رشدش جذب کرده و حتی پس از تبدیل شدن به الوار آن را حفظ می‌کند.

 

جمعیت‌شناسان پیش‌بینی می‌کنند نرخ جمعیت شهری کره زمین طی 36 سال آینده، دو برابر شود و این موضوع تقاضا را برای ساختمان‌های مرتفع‌تر در شهرهای متراکم‌تر از حال حاضر، افزایش می‌دهد.

 

این که معماران و شرکت‌های ساخت‌وساز، این برج‌ها را با استفاده از مواد دوام‌ناپذیر مانند فولاد و بتن بسازند یا این که از مواد جدیدی مانند CLT (چوب مهندسی‌شده) استفاده کنند، در سلامت زمین تفاوت بزرگی ایجاد خواهد کرد. به عبارت دیگر، آینده شهری جهان در دستان قدیمی‌ترین ماده ساخت و ساز یعنی چوب، قرار دارد.

 

زمانی که مردم نام معماری چوب را می‌شنوند، چهارچوبی را تصور می‌کنند که نوعی سیستم ساختمانی مسکونی سبک اما محکم است؛ این سبک از میله‌های چوب نازک ساخته و در اواسط قرن نوزدهم معرفی شد. استفاده از این چهارچوب‌ها برای شهرها ارزان و ساخت آن‌ها آسان است و به اندازه‌ کافی برای ساخت معدود طبقات ساخت مسکونی قوی هستند، اما آن‌ها در زیر وزن بیشتر به سرعت خمیده می‌شوند.

 

این موضوع اواخر قرن نوزدهم و زمانی که شهرها شروع به رشد کردند، به یک مشکل تبدیل شد. خوشبختانه در همان زمان مهندسان و معماران دریافتند چگونه از فولاد و بتن برای ساخت ساختمان‌های مرتفعی استفاده کنند که ارتفاع آن‌ها بیش از بلندترین چهارچوب‌های مزبور می‌رفت.

 

ساختمان بیمه Home که در سال 1885 افتتاح شده بود، نخستین ساختمانی بود که اسکلت فولادی در آن به کار رفت و پس از آن، هزاران ساختمان به همان شیوه ساخته شدند.

 

در اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم، تعدادی از آتش‌سوزی‌های مهیب شهری منازل چوبی و بلوک‌های آپارتمانی را در شهرهایی مانند بالتیمور، شیکاگو و سان‌فرانسیسکو طعمه خود کردند. این بلایا منجر به وضع مقررات ساخت و ساز محلی شد که ارتفاع ساختمان‌های چوبی مسکونی را به پنج طبقه محدود کرد.

 

آسمانخراش‌های بزرگ قرن بیستم در سراسر شهرهای جهان تقریبا به طور کامل از بتن و فولاد ساخته شدند و مردم استفاده از چوب را به بوته فراموشی سپرده بودند. اما طی دو دهه اخیر، معماران و مهندسان دوباره در امکان استفاده از چوب به عنوان ماده ساختمانی تجدیدنظر کرده‌اند و اواسط دهه 1990، دولت اتریش برنامه‌ای تحقیقاتی آکادمی-صنعتی را برای توسعه اشکال جدید و مستحکم‌تر چوب مهندسی‌شده ارائه داد تا عرضه بیش از اندازه الوار این کشور را ممکن کند.

 

نتیجه این اقدام ماده‌ای سبک‌وزن و بی‌نهایت محکم به نام CLT بود که می‌توان آن را پیش‌ساخت کرده و به صورت سفارشی برش زد.

 

زیبایی ساده CLT در کیفیت آن است؛ چوب نرمال در یک جهت قوی است اما در جهت متقابل ضعیف عمل می‌کند. لایه‌های قائم CLT، آن را در دو جهت قوی می‌کنند و چون به لایه‌هایی از میله‌های کوچک‌تر متکی است، می‌تواند با استفاده از چوب گره‌دار و دارای اشکال عجیب، اتلافات را کاهش دهد.

 

CLT زمانی ظاهر شد که معماری وارد انقلاب فناورانه‌اش می‌شد. در گذشته، معمار نقشه‌های پیش‌نویسی را با دست می‌کشید و آن‌ها را برای یک مهندس می‌فرستاد و مهندس نیز این مدارک را به هر پرتو چوب یا صفحه فولاد تبدیل می‌کرد. این اجزا سپس برش داده می‌شدند و در مکان ساخت و ساز، قطعه به قطعه مونتاژ می‌شدند که این موضوع فرایندی گران، زمانبر و اغلب غیردقیق بود.

 

امروزه تمامی این مراحل با رایانه صورت می‌گیرد و معمار، ساختمانی را با استفاده از نرم‌افزار اتوکد سه‌بعدی طراحی می‌کند و برنامه مشخصات ماده را تولید کرده و آن‌ها را به روترهای رباتیک چوبی یا فولادی می‌فرستد.

 

این روترها، پنل‌ها را با دقت میلی‌متری شکل می‌دهند و نتیجه، بلوک‌های ساختمانی است که چند کارگر می‌توانند آن‌ها را ظرف چند هفته به یکدیگر پیچ کنند.

 

آتش نخستین دغدغه‌ای است که هنگام فکرکردن به ساخت‌و‌ساز با چوب به ذهن خطور می‌کند و این در حالی است که چوب مهندسی‌شده در آتش، ایمن‌تر از فولاد است. یک تخته ضخیم چوب در بخش بیرونی نیم‌سوز می‌شود و چوب درونی را از آسیب حفظ می‌کند. از سوی دیگر، فلز شروع به ذوب‌شدن می‌کند.

 

با این حال، بزرگ‌ترین نیروی محرکه برای استفاده از چوب آگاهی رو‌به‌رشد تولیدکنندگان و معماران از مشارکت رشته آن‌ها در تغییر آب و هواست. بتن و فولاد نیازمند مقادیر عظیم انرژی برای تولید و انتقالشان هستند و در هر تن فولاد و بتن، بیش از یک تن دی‌اکسیدکربن تولید می‌شود.

 

از سوی دیگر چوب و حتی چوب مهندسی‌شده مانند CLT که انرژی افزوده‌ای را برای برش و پرس‌کردن به شکل قطعات می‌طلبد، بسیار بیشتر از بتن و فولاد دوستدار محیط زیست هستند و به گفته Wood for Good، شرکت سازمان حامی ساخت و ساز پایدار با چوب، یک تن آجر چهار برابر میزان انرژی بیشتری را برای تولید در مقایسه با یک تن چوب نرم CLT می‌طلبد. این در حالی است که بتن نیازمند پنج برابر، فولاد 24 برابر و آلومینیوم 126 برابر انرژی بیشتری برای تولید است.

 

چوب دارای عملکرد بهتری نیز هست و به طور مثال، پنج‌برابر بتن و 350 برابر فولاد عایق‌تر است و این به معنای انرژی کمتر برای گرم‌کردن و خنک‌کردن یک ساختمان چوبی است.تاريخ : سه شنبه 26 فروردين 1393برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
104-21.JPG

محققان انگلیسی قصد دارند برای نخستین‌بار خون مصنوعی تولید شده از سلول‌های بنیادی انسان را بر روی چند بیمار مبتلا به تالاسمی مورد آزمایش قرار دهند.

 

آزمایش نخستین خون مصنوعی جهان که برای سال 2016 برنامه ریزی شده است، امکان تولید خون در مقیاس صنعتی را فراهم کرده و طی چند دهه آینده به جایگزین مطمئنی برای کمبود خون اهدایی تبدیل خواهد شد.

 

محققان طی سال‌ها بدنبال توسعه روشی برای رشد گلبول‌های قرمز از سلول های بنیادی پرتوان القایی (iPS) بودند.

 

سلول‌های iPS در شرایط بیوشیمیایی مشابه بدن انسان کشت داده شدند که امکان تبدیل این سلول‌های بنیادی به گلبول قرمز را فراهم کرد.

 

«مارک ترنر» مدیر بخش پزشکی مرکز انتقال خون اسکاتلند و سرپرست پروژه 8 میلیون دلاری تولید خون مصنوعی در دانشگاه ادینبورگ تأکید کرد: برای نخستین‌بار موفق به تولید گلبول‌های قرمز مناسب برای تزریق در انسان شدیم.

 

درحال حاضر محققان به بهره‌وری تبدیل 40 تا 50 درصدی سلول‌های اولیه به گلبول قرمز دست پیدا کرده‌اند که این فرآیند حدود یک ماه بطول می‌انجامد؛ سلول‌های قابل استفاده از سلول‌های خون نابالغ جدا شده و سلول‌های iPS باقی مانده از طریق روش‌های جداسازی استاندارد مانند سانتریفیوژ جدا می‌شوند.

 

در این مطالعه سه بیمار مبتلا به تالاسمی 5 میلی‌لیتر از گلبول‌های قرمز تولید شده را دریافت کرده و پزشکان نحوه عملکرد آنها در بدن را مورد بررسی قرار می‌دهند.

 

محققان خاطر نشان می‌کنند که تولید خون مصنوعی به معنای توقف فرآیند اهدای خون نبوده و این فرآیند دست‌کم تا 20 سال آینده به روشی جایگزین (برای اهدای خون) تبدیل نخواهد شد.تاريخ : سه شنبه 26 فروردين 1393برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
4-849.jpg

عضو هیات علمی مرکز تحقیقات فارماکولوژیک گیاهان دارویی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با روشی جدید و با استفاده از تکنیک غیر آنزیمی توانست سلول‌های بنیادی بافت چربی را جداسازی کند.

 

 دکتر احمد قربانی، مجری طرح در این مورد اظهار کرد:‌ سلول‌های استخراج شده با این روش همانند سلول‌های بنیادی جدا شده با روش کلاسیک، مارکرهای سطحی سلول‌های بنیادی را بیان می‌کنند و قابلیت تمایز به سلول‌های دیگر را دارند.

 

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد خاطرنشان کرد:‌ این روش یک دستورالعمل ساده و ارزان برای جداسازی سلول‌های بنیادی مزانشیمی از قطعات بسیار کوچک چربی انسان یا حیوان است که نیازی به آنزیم کلاژناز ندارد.

 

محقق طرح تصریح کرد: مقاله مربوط به این تکنیک در یکی از مجلات ISI به نام مجله Tissue & Cell توسط انتشارات Elsevier منتشر شده است.

 

بر اساس این گزارش، در انجام این تحقیق، دکتر سید امیر جلالی از مرکز تحقیقات ایمونولوژی پژوهشکده بوعلی و دکتر معصومه واردی از دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز همکاری داشته‌اند.تاريخ : سه شنبه 26 فروردين 1393برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
91-24.JPG

اخترشناسان با ابداع یک روش جدید برای استفاده از تلسکوپ فضایی هابل، امکان اندازه‌گیری دقیق فاصله ستارگان تا 10 هزار سال نوری دورتر را فراهم کردند.

 

 اخترشناسان با ابداع روش جدید موسوم به اسکن فضایی (spatial scanning) امکان اندازه‌گیری فاصله ستارگان در کهکشان راه‌شیری تا 10 هزار سال نوری دورتر – 10 برابر دورتر از دقت رصدی که پیش از این ممکن بود – را فراهم کردند.

 

دقت محاسباتی دوربرد جدید هابل در زمانی که دانشمندان از این تلسکوپ برای اندازه‌گیری فاصله طبقه خاصی از ستارگان درخشان موسوم به متغیرهای قیفاووسی (Cepheid variables) در فاصله 7500 سال نوری در شمال صورت فلکی ارابه‌ران (Auriga) استفاده کردند، مورد آزمایش قرار گرفت.

 

روش جدید بقدری موثر است که اخترشناسان در حال حاضر از تلسکوپ فضایی هابل برای اندازه‌گیری فاصله سایر قیفاووس‌های دوردست استفاده می‌کنند؛ قیفاووسی‌ها نوعی ستاره هستند که روشنایی آنها به طور متناوب تغییر می‌کند.

 

«آدام ریس» برنده جایزه نوبل و از محققان موسسه علوم تلسکوپ فضایی (STScI) در بالتیمور تأکید کرد: قدرت محاسباتی جدید تلسکوپ فضایی 24 ساله هابل به درک بینش جدید در خصوص انرژی تاریک کمک می‌کند.تاريخ : دو شنبه 25 فروردين 1393برچسب:, | | نویسنده : مقدم |