برای رسیدن به این موضوع و تعالی سازمان و کسب و کار خود توجه کنید که همیشه شغل هر فرد دیگری در نگاه شما، ساده‌تر و کم دردسر به نظر می‌رسد. البته تا زمانی که شما به‌صورت واقعی شرایط افراد دیگر را تجربه نکرده‌اید، نمی‌توانید در موردشان قضاوت کنید.

در ادامه به معرفی سه استراتژی می‌پردازیم که برای بهبود نقش رهبری و افزایش موفقیت سازمان به شما کمک خواهد کرد:

۱- خود را جای کارمندان بگذارید

مقاله کسب و کار

به‌عنوان یک رهبر، درک این موضوع فوق‌العاده مهم است. کار شما این است که شرایط همه‌ی کارکنان را درک کنید و برای ایجاد مسیری راحت‌تر و با استرسی کمتر، تلاش خود را به کار گیرید. انجام دادن این کارها از تضعیف روحیه افراد سازمان شما جلوگیری می‌کند. یک رهبر خوب همیشه آماده‌ی خدمت‌گزاری به کسانی است که در اطراف او حاضر هستند.

یک مورد مهم در رهبری این است که اگر به تیم خود خدمت می‌کنید، هم‌زمان باید جایگاه خود به‌عنوان رئیس و مسئول تیم را با رفتارتان به آن‌ها دیکته کنید. حفظ تعادل در این مورد خیلی مهم است.

۲- حفظ تناسب اندام؛ سن فقط یک عدد است

تاثیر ورزش روی حافظه

در برخی سازمان‌ها می‌بینیم بیشتر به افراد جوان و پرانرژی اهمیت می‌دهند؛ این عمل باعث می‌شود ارزش افراد باتجربه در شرکت پایین بیاید. در هر سازمانی تعادل برقرار کردن بین نسل‌های متفاوت یک چالش مهم به‌حساب می‌آید، یک رهبر کارآزموده به‌خوبی می‌داند چگونه باید از این امتحان سربلند بیرون بیاید. یکی از راه‌های حل این چالش، این است که کارمندان مسن‌تر تناسب اندام خود را حفظ کنند. یک رهبر برای اعمال کردن این روش، ابتدا خود آن را انجام می‌دهد.

 به لطف برنامه‌های بدن‌سازی زیادی که وجود دارند، شما می‌توانید در هر سنی که باشید، تناسب اندام خود را حفظ کنید. در واقع چیزی که یک رهبر به آن اهمیت می‌دهد، شکل ظاهری کارمندان او است که گویای وضعیت شرکت برای دنیای پیرامون است. یک رهبر خوب اجازه نمی‌دهدسن وی تنها ملاک قضاوت درباره او باشد و این رفتار را برای کارمندان خود نیز تبدیل به یک سنت می‌کند.

۳- آمادگی کامل قبل از انجام هر کار

تیم کوک مدیر عامل اپل

کار کردن برای رهبری که درک اندکی از حقایق پیرامون خود دارد و آن‌ها را در تصمیمات خود لحاظ نمی‌کند، بسیار سخت است. یک رهبر هوشمند از تیم خود مشورت می‌گیرد، از طرفی وقت و انرژی خود را صرف بالا بردن کارایی‌اش در چنین شرایطی می‌کند. یک کارآفرین موفق به‌جای تمرکز کامل بر مشکل، از دیدگاه‌های مختلف بهره می‌برد.

یک رهبر قاطع با آگاهی کامل از شرایط پیرامون به تیم خود خدمت می‌کند. اگر شما آنچه می‌خواهید، درک کنید و تحقیقاتی برای تعریف پایه‌ای حقایق انجام دهید، بهتر می‌توانید گفتگو را در جهتی که منجر به یک نتیجه مطلوب‌تر است، هدایت کنید.

بهترین فروشندگان، رهبران یک سازمان و مذاکره‌کنندگان، در زمان مذاکره و گفتگو در مورد این‌که چه کسی بیشتر صحبت می‌کند، نگرانی ندارند. نگرانی آن‌ها بیشتر در مورد سمت‌وسو و جهت گفتگو است. با این حال، اگر مکالمه در جهتی است که منجر به رسیدن شما به نتیجه مطلوبتان می‌شود، آیا واقعا مهم است چه کسی بیشتر صحبت می‌کند؟ یک رهبر با اعتماد، با استفاده از آمادگی‌های قبلی و عمق دانش خود، مذاکرات را جهت می‌دهد. در پایان، شرکت‌کنندگان در گفتگو، حتی اگر نتیجه نهایی مخالف نظر آن‌ها هم بوده باشد، احساس رضایت خواهند داشت.

آنتونی رابینز ۵۷ ساله در این باره می‌گوید: «برخی اوقات، افراد برای آنچه طی سال‌ها به‌صورت خصوصی تمرین کرده‌اند، در بین بقیه افراد تشویق می‌شوند». رهبران بزرگ زمان زیادی صرف تلاش برای تبدیل شدن به فردی کامل می‌کنند و این زمان بسیار قبل‌تر از آن است که در سازمان به کامل بودن آن‌ها نیاز باشد. آن‌ها ساعت‌های طولانی صرف مطالعه و توسعه عادت خدمت‌گزاری خود نسبت به افراد پیرامونشان می‌کنند. اعتماد به نفسی که آن‌ها به آن رسیده‌اند، نتیجه سخت‌کوشی در تنهایی است.تاريخ : سه شنبه 1 فروردين 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

افکار شما دیدگاهتان را تحت تأثیر قرار می‌دهند و نحوه عملکرد شما را می‌سازند. بنابراین اگر متوجه شدید که عملکرد شما باعث صدمه دیدن دیگران می‌شود باید سعی کنید که طرز تفکر خود را تغییر دهید. در ادامه این مقاله به تعدادی از تصورات اشتباه در مورد مدیریت کسب‌و‌کار و نحوه‌ی اصلاح آن‌ها آورده شده است.

۱- هیچ‌کس نمی‌تواند مانند من از عهده انجام کارها برآید

این طرز تفکر در میان کارآفرینان و مدیران رواج دارد زیرا آن‌ها خودشان را به‌شدت در مورد اهدافشان مسئول می‌دانند و به همین دلیل می‌خواهند که تمام کارها را خودشان انجام دهند. شاید این طرز تفکر قانع‌کننده به نظر برسد اما به‌هیچ‌عنوان سازنده نیست. برای اینکه بتوانید کارها را به بهترین نحو میان کارمندان خود تقسیم کنید باید از افرادی استفاده کنید که توانایی‌هایشان مکمل توانایی‌های شما است. بسیاری از مدیران دوست دارند اشخاصی را استخدام کنند که شبیه به آن‌ها هستند اما این کار فقط مانع از رشد کسب‌و‌کار شما می‌شود. تقسیم وظایف کاری سخت و چالش‌برانگیز است اما ارزش سرمایه‌گذاری و زمان گذاشتن را دارد.

۲- کار بیشتر برابر است با کار بهتر

همه ما شاید روزی فکر می‌کردیم که هرچقدر یک نفر مدت‌زمان بیشتری در شرکت سپری کند یعنی بیشتر از دیگران کار کرده است. اما نتیجه تحقیقات خلاف این موضوع را ثابت کرده و نشان داده است که این طرز تفکر اشتباه است. افزایش ساعات کاری، نه‌تنها مقدار خروجی را افزایش نمی‌دهد بلکه باعث صدمه دیدن شرکت می‌شود؛ زیرا هرچقدر میزان استرس بالاتر برود، بر سلامت کارمندان بیشتر تأثیر می‌گذارد. به‌جای افزایش میزان ساعات کاری؛ مدیران باید به فکر راه‌هایی باشند که از طریق آن بتوانند تمرکز و کارایی کارمندان را در ساعات اداری افزایش دهند.

کسب و کار

۳- پول همه چیز است

جالب است بدانید که توجه زیاد به فیش‌های حقوقی بیهوده است؛ زیرا چیزهای دیگری هم هستند که بر ماندن و رضایت کارمندان در یک محیط کاری تأثیر می‌گذارند. البته میزان حقوق و ترفیع سمت شغلی موضوعات مهمی هستد، اما کافی نیستند. برای اینکه کارمندان از شغلشان رضایت داشته باشند، باید از محیط کاری خود روحیه بگیرند و از انجام دادن کارشان لذت ببرند. محیط کاری و فرهنگ موارد مهمی هستند که باعث انگیزه دادن به کارمندان می‌شوند. بنابراین فضای شرکت باید هم برای کارمند و هم برای کارفرما لذت‌بخش باشد. انعطاف‌پذیری و قدردانی کردن از کارمندها مهم‌تر از حقوقی است که به آن‌ها پرداخت می‌شود. درواقع کارمندان باید احساس کنند که شما برای کار آن‌ها ارزش قائل هستید.

اگر شما هم احساس می‌کنید در محیط کار استرس دارید و فقط برای پول درآوردن خودتان را به کار زیاد مجبور می‌کنید، زمان آن رسیده است که به خودتان کمی  فرصت بدهید و افکار سازنده‌تری داشته باشید.تاريخ : سه شنبه 1 فروردين 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

بیماری پارکینسون یک بیماری مزمن و پیش‌رونده‌ی مرتبط با دستگاه عصب مرکزی است. بیماران مبتلا به پارکینسون به دلیل فقدان دوپامین دچار علائم پیش‌رونده‌ی مختلفی می‌شوند. با وجود این که به کمک داروها می‌توان روند پیشرفت بیماری را آهسته‌تر کرد؛ هنوز درمانی برای آن کشف نشده است. تشخیص این بیماری عموماً با چهار علامت اصلی ارتعاش و لرزش دست و پا در حالت استراحت، کندی حرکت، سخت شدن حرکت به دلیل سفتی دست و پا و عدم تعادل تشخیص داده می‌شود.

دانشمندان به تازگی شواهد دیگری یافته‌‌اند که نشان می‌دهند بیماری پارکینسون ممکن است با نوعی باکتری موجود در روده مرتبط باشد. این تحقیقات علاوه‌ بر این که می‌تواند به تشخیص زودهنگام بیماری پارکینسون کمک کند، به هدف‌مندتر کردن فرآیند درمان نیز کمک می‌کند.

مراحل نخست این بیماری با لرزش دست و پا همراه است؛ اما در مراحل پیشرفته، بیمار ممکن است زوال عقل، مشکل در راه رفتن و افسردگی مزمن تجربه کند. بیشتر تحقیقاتی که روی مغز متمرکز بوده‌اند، علت اولیه‌ی بیماری پارکینسون را مرگ سلول‌های توده‌ی سیاه یا substantia nigra می‌دانند. توده‌ی سیاه بافتی از مغز است که نقش مهمی در تنظیم حرکات انسان دارد.

در سال‌های اخیر تحقیقات برای یافتن عامل اصلی ایجاد پارکینسون، از سیستم عصبی به روده‌ی انسان گرایش پیدا کرده است. نتایج این تحقیقات نشان می‌دهند که تفاوت چشمگیری بین باکتری‌های روده‌ی فرد مبتلا به پارکینسون و یک فرد سالم وجود دارد. یک تیم تحقیقاتی در دانشگاه آلاباما تحقیقات خود را بر ارتباط بین پارکینسون و میکروارگانیسم‌‌های بدن متمرکز کرده است. هایده پیامی یکی از اعضای این تیم تحقیقاتی می‌گوید:

ما می‌دانیم که میزان متعادل میکروبیوم‌‌های روده برای سلامت عمومی بدن حیاتی است. ما همچنین می‌دانیم بین تغییر میزان این میکروبیوم‌ها و طیفی از بیماری‌ها ارتباط وجود دارد.

محققان در این پژوهش نمونه‌‌های گرفته شده از روده‌ی ۱۹۷ بیمار مبتلا به پارکینسون از سه شهر نیویورک، سیاتل و آتلانتا (به عنوان سه محل جغرافیایی متمایز) را با نمونه‌های ۱۳۰ فرد سالم از نظر نوع و عملکرد باکتری‌های روده‌ای مقایسه کردند. نتیجه‌ی این مقایسه‌ها نه تنها تفاوت آشکار بین نوع و تعداد باکتری‌ها را نشان می‌دهد؛ بلکه واکنش‌‌های متفاوتی به داروها نیز در نتایج مشاهده شد. به بیان دیگر با مصرف دارو توسط مبتلایان به پارکینسون، شاهد واکنش منحصر به فرد این باکتری‌ها هستیم. این تحقیقات نشان می‌دهند که میکروبیوم افراد در چگونگی پاسخ بیمار به دارو نقش دارد.

تحقیقات نشان می‌دهند میکروارگانیسم‌های دستگاه گوارش انسان نقش مهمی در شکستن زنوبیوتیک‌ها ایفا می‌کند. در حالت عادی این مواد نباید در داخل یک ارگانیسم وجود داشته باشند. مواد شیمیایی موجود در محیط مانند آفت‌کش‌ها باعث می‌شوند کشاورزان و افرادی که در معرض این مواد شیمیایی قرار دارند، شانس بیشتری برای ابتلا به پارکینسون داشته باشند. این احتمال وجود دارد که باکتری‌های روده‌ای اولین تلفات مجاورت با این مواد باشند. پیامی در این مورد می‌گوید:

می‌توان گفت دارو در برخی افراد میکروبیوم را به گونه‌ای دگرگون می‌کند که فرد به جای بهبود یافتن، دچار عوارض جانبی دیگری می‌شود. بعد دیگر مسئله این است که تغییرپذیری طبیعی در میکروبیوم‌ها می‌تواند منجر به اثربخش بودن یا نبودن داروها در این بیماران شود. در چنین شرایطی ممکن است استفاده از زمینه رو به رشد فارماکوژنومیک برای درنظر گرفتن میکروبیوم‌ها نیاز باشد. فارماکوژنومیک به تجویز دارو بر اساس ساختار ژنتیکی فرد گفته می‌شود.

یکی از نخستین علائمی که مبتلایان به پارکینسون به آن دچار می‌شوند، یبوست است. در نتیجه‌ی وجود چنین ارتباط‌هایی بین سیستم گوارش و این بیماری خیلی عجیب نیست. گفتن این که آیا این تفاوت میکروبیوم عامل ایجاد پارکینسون است یا در اثر آن ایجاد می‌شود، کار ساده‌ای نیست. در سال گذشته گروهی از محققان موسسه‌ی فناوری کالیفرنیا دریافتند که شرایط استریل برای محیط زندگی موش‌های مهندسی شده برای بررسی پارکینسون باعث شده است  این موش‌ها علائمی با شدت کمتر از خود نشان دهند.

آنچه مسلم است، این رابطه پیچیده‌تر از آن است که بتوان بدون انجام تحقیقات گسترده‌ در مورد آن نظر قطعی داد. پژوهشگران تازه در ابتدای راه شناخت تأثیر این اعضای کوچک بدن هستند؛ اما یافتن همین ارتباطات بین بیماری‌ها و این اجزاء، راه را برای درمان و شناخت بیماری‌ها هموارتر از گذشته می‌کند.تاريخ : سه شنبه 1 فروردين 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

کمپانی AMD قریب به سه هفته‌ پیش، نسل جدید پردازنده‌های رایزن را با رونمایی از سری ۷ این پردازنده‌ها آغاز کرد. ساعاتی پیش نیز پردازنده‌های رایزن ۵ رسما رونمایی شد و اِی‌اِم‌دی مشخصات فنی مربوط به این پردازنده‌ها را به همراه زمان عرضهمنتشر کرد. البته باید به معرفی پردازنده‌های سرور Naples نیز اشاره کرد که مبتنی بر معماری جدید زِن رونمایی توسعه یافته‌اند. اِی‌اِم‌دی در نظر دارد طی سه‌ماهه‌ی دوم سال ۲۰۱۷، پردازنده‌های Naples را به همراه نسل جدید پردازنده‌‌ی گرافیکی رده بالای خود که با نام وِگا شناخته می‌شوند، راهی بازار کند. تا اینجای کار به نظر می‌رسد AMD قدم‌های اولیه برای بازگشت به دوران اوج خود را طبق برنامه برمی‌دارد.

البته باید به این نکته اشاره کرد که پردازنده‌های رایزن با مشکلاتی نیز روبرو بوده‌اند که بیشتر مربوط به Bios مادربردهای اختصاصی این محصولات است و می‌توان با بروزرسانی آن عملکرد واقعی پردازنده‌ی رایزن را مشاهده کرد. ضمنا به گفته‌ی AMD برای دسترسی به بهترین عملکرد پردازنده‌ی رایزن در زمان اجرای بازی‌ها، باید توسعه‌دهندگان تغییراتی به‌منظور استفاده از حداکثر پتانسیل این پردازنده‌ها انجام دهند. در واقع AMD توسعه‌ی تراشه و پشتیبانی نرم‌افزاری را در دست دارد و این فرایند را به‌خوبی انجام داده است؛ حال آنکه شماری از مشکلات به دلیل عدم دسترسی این کمپانی به‌کل اکوسیستمی است که پردازنده نیز بخشی از آن است. شماری از بنچمارک‌های مربوط به بازی نشان از این دارند که پردازنده‌های رایزن برای اجرای بازی‌ها در رزولوشن 1080p به‌خوبی بهینه نشده‌اند؛ البته AMD راه‌حل مشکل را بروزرسانی Bios عنوان کرده است. با توجه به اینکه پردازنده‌های رایزن از معماری جدیدی برخوردارند، توسعه‌دهندگان در ابتدا با مشکلاتی برای بهینه‌سازی و همخوانی نرم‌افزار‌ها روبرو خواهند شد.

ورود دوباره AMD به بازار پردازنده‌های سرور

همان‌طور که اشاره کردیم، AMD در کنار پردازنده‌های رایزن، تراشه‌ی سروری را نیز با نام Naples رونمایی کرد. تعداد هسته‌های Naples چهار برابر بیشتر از پردازنده‌های سری رایزن است؛ چراکه پردازنده‌ی Naples با استفاده از روش مالتی چیپ تولید شده و به بیان ساده‌تر، گویا چهار پردازنده‌ی ۸ هسته‌ای رایزن در یک پکیج قرار گرفته است. با توجه به استفاده از Multi Chip Package یا MCM، هر تراشه با استفاده از تکنولوژی جدید AMD با نام Infinity Fabric به یکدیگر متصل شده‌اند. در جریان Open Compute Summit، اِی‌اِم‌دی نمونه‌هایی از اولین سیستم‌های مجهز به پردازنده‌های نپلس را نمایش خواهد داد که از جمله‌ی آن می‌توان به پلتفرم الیمپوس مایکروسافت اشاره کرد. Naples از تنظیمات سوکت دوگانه و واحد پشتیبانی می‌کند.

سیستم‌های مورد استفاده در دیتاسنترهای امروزی معمولا با سوکت دوگانه طراحی می‌شوند؛ اما پردازنده‌ی ‌Naples  اِی‌اِم‌دی با یک سوکت نیز قدرت پردازشی، حافظه با پهنای باند و سیستم ورودی/خروجی را به میزان قابل توجه در اختیار می‌گذارد که با پردازنده‌های مجهز به سوکت دوگانه اینتل برابری می‌کند. Naples از وجود بیش از ۱۲۸ لین PCI Express در کنار هشت کانال حافظه برای ارتباط با ۳۲ هسته‌ی پردازشی بهره می‌برد؛ از این‌رو این محصول به یک پردازنده‌‌ی بسیار سریع بدل شده است. عرضه‌ی پردازنده‌های سری Naples را باید چالشی برای اینتل در این حوزه خواند.

پردازنده‌های گرافیکی به‌روز شده‌ی سری Radeon

در این بین نباید پردازنده‌های گرافیکی Radeon اِی‌اِم‌دی را از یاد برد که مبتنی بر معماری جدید پردازنده‌های گرافیکی با نام وگا راهی بازار خواهند شد. به گزارش Mercury Research، ای‌ام‌دی در زمینه‌ی کارت‌های گرافیکی مورد استفاده در دسکتاپ شاهد رشد سهم خود بوده است؛ به‌طوری‌که سهم این کمپانی از بازار کارت‌های گرافیکی مورد استفاده در حوزه‌ی دسکتاپ از ۲۰.۳ درصد در پاییز ۲۰۱۵ به ۲۷.۶ درصد در سه‌ماهه‌ی چهارم سال ۲۰۱۶ رسیده است. با این حال انویدیا همچنان دست بالا را در مورد کارت‌های گرافیک گران‌قیمت و رده بالا در اختیار دارد. باید دید که آیا معماری پردازنده‌های گرافیکی وگا می‌تواند بر محصولی نظیر GTX 1080 Ti انویدیا غلبه کند یا خیر. بر اساس اطلاعات ارائه‌شده، معماری وگا با توجه به مشخصات طراحی، می‌تواند قدرت پردازشی بالاتری در حوزه‌هایی نظیر یادگیری ماشین و هوش مصنوعی در اختیار کاربران قرار دهد.

تکمیل محصولات جدید با پردازنده‌های مخصوص گجت‌های موبایل

در نهایت، AMD پردازنده‌های مخصوص گجت‌های موبایل را طی نیمه‌ی دوم سال جاری میلادی راهی بازار خواهد کرد. پردازنده‌های مخصوص گجت‌های موبایل این کمپانی Raven Ridge نام دارند که مبتنی بر معماری زن هستند و با پردازنده‌های گرافیکی وگا نیز همراه خواهند شد. با عرضه‌ی این پردازنده‌ها است که AMD فرایند بروزرسانی کامل خانواده‌ی محصولات خود را به پایان خواهد برد و سال ۲۰۱۸ را این‌گونه آغاز خواهد کرد. عملکرد ضعیف AMD در سال‌های اخیر باعث شده بود بسیاری کار را برای AMD پایان‌یافته تلقی کنند، حال آنکه از نظر وسعت، AMD یک چهاردهم اینتل است و همین موضوع نشان از بزرگی کاری دارد که AMD به سرانجام رسانده است.

AMD به این نکته اشاره کرده است که عرضه‌ی پردازنده‌های رایزن پایان کار نیست و سرنخ‌هایی نیز در رابطه با عرضه‌ی محصولات جدید در سال ۲۰۱۸ ارائه کرده است. AMD پردازنده‌های Zen 2 و Zen 3 را نیز در دست توسعه دارد. زمانی که AMD طراحی نسل اول معماری پردازنده‌های زن را به پایان برد، ویژگی‌هایی بودند که به جبر طراحی حذف شده بودند و شماری از ویژگی‌ها نیز در اثر تجربیات طراحی نسل اول به دست آمده‌اند که به‌طور حتم در نسل بعدی اعمال خواهد شد. به‌طور حتم این تجربیات و کمبود‌های احساس شده در نسل اول، به نسل بعدی راه پیدا خواهند کرد و برطرف خواهند شد. با توجه به تمام این موارد، انتظار می‌رود نسل‌های بعدی پردازنده‌های رایزن AMD که به‌احتمال زیاد مبتنی بر لیتوگرافی ۷ نانومتری خواهد بود، بسیار قدرتمندتر شود و قابلیت‌های بیشتری نیز در اختیار کاربران قرار دهد.

البته شماری از شایعات نیز نشان از این دارند که AMD در تلاش است تا گواهی مربوط به پتنت پردازنده‌های گرافیکی اینتل را دریافت کند و همچنین پردازنده‌های گرافیکی Radeon خود را در کنار پردازنده‌های Core اینتل در یک تراشه عرضه کند. در صورتی که پردازنده‌های گرافیکی Radeon اِی ام دی در کنار پردازنده‌ی اینتل قرار بگیرد و در قالب یک تراشه عرضه شود، یکی از مشتریان احتمالی چنین محصولی را باید کمپانی اپل خواند. البته باید به این نکته اشاره کرد که در پیش گرفتن چنین سیاستی به‌طور حتم تأثیری منفی در فروش پردازنده‌های خود اینتل خواهد داشت.

به نظر می‌رسد سال ۲۰۱۷ روی خوشی به AMD نشان خواهد داد؛ چراکه رویکرد مثبت به عرضه‌ی محصولات جدید توسط این کمپانی باعث افزایش ارزش سهام AMD شده و این موضوعی است که نظر بسیاری را جلب می‌کند.تاريخ : سه شنبه 1 فروردين 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

سال گذشته مارگوت ماکول بیسنو رئیس سابق انجمن مشاوران اقتصادی رئیس‌جمهور ایالات متحده‌ی آمریکا، کتابی تحت عنوان پرورش یک کارآفرین منتشر کرد. در این کتاب با ۶۰۰ بنیان‌گذار موفق و بسیاری از والدین آن‌ها مانند کوین پلانک، مدیرکل شرکت Under Armour و آن ووجسیسکی، مدیرعامل شرکت 23andMe مصاحبه شد. در یکی از مصاحبه‌ها که در ادامه به ‌آن پرداخته‌ایم، بیسنو در مورد نحوه‌ی عملکرد والدین برای تربیت فرزندان کارآفرین توضیح می‌دهد.

حمایت از اشتیاق

حمایت - کارآفرین - کسب و کار

تقریبا با هر کارآفرینی که صحبت شده، یک مورد خاص را مد نظر داشته و به آن مشتاق بوده است. آن‌ها وقتی چیزی را دوست داشته باشند، سخت کار می‌کنند. دلیل این سخت کار کردن نیز افزایش میزان شجاعت، استقامت و مقاومتشان است. آن‌ها بدون این ویژگی‌ها هرگز نمی‌توانند کارآفرین شوند.

اجازه دهید فرزندتان اشتباه کند

تفاوت عمده میان کارآفرینان و سایرین، تمایلشان به شکست در یک کسب و کار است. اگر بچه‌ها را از شکست مصون بدارید، هرگز یاد نمی‌گیرند چگونه وضعیت خود را بهبود بخشند، اشتباه خود را بشناسند، تغییرات را اعمال و دوباره تلاش کنند. به بیان دیگر، یادگیری از شکست‌ها از مهارت‌های مهمی است که هر کارآفرین باید داشته باشد.

 

نمره ۲۰ را فراموش کنید

مدرسه خواستار رفتاری است که کاملا در تناقض با چیزی است که کارآفرینان انجام می‌دهند. آن‌ها در واقع به دنبال ترمیم نقاط ضعف به‌جای حمایت از نقاط قوت هستند. خانواده‌های کارآفرین پسند، ترجیح می‌دهند کودکی داشته باشند که به یک‌چیز علاقه‌ دارد و نمرات خوبی در آن درس بگیرد، نه کودکی که به هیچ‌چیز علاقه‌مند نیست و در همه‌ی درس‌ها نمره‌های خوبی می‌گیرد.

تحسین بااحتیاط

برای کودکان بسیار مهم است که اعتماد به نفس خود را با تشویق به دست بیاورند. با این اعتماد به نفس، می‌توانند موفقیت‌های بزرگی را به نتیجه برسانند. اگر در حوزه‌ای بسیار ساده برنده می‌شوند، به آن‌ها بگویید  شما از توان بالایشان برای رسیدن به موفقیت بزرگ‌تر آگاهید.

پذیرش فاجعه

بسیاری از کارآفرینان موفق با موانع بسیار سخت روبرو بوده‌اند. برخی در فقر بزرگ شده‌اند، برخی با مشکلات آموزشی درگیر بودند و برخی نیز والدین خود را از دست دادند. همه‌ی والدین سعی می‌کنند در مقابل فاجعه از فرزندانشان حمایت کنند؛ اما وقتی‌ این اتفاق پیش می‌آید، باید با آن روبرو شوند و این‌گونه روحیه‌شان را تقویت نمایند. زمانی که اتفاقات بد می‌افتد، نباید ترس بر شما غلبه کند.

داشتن هدف

هدف

اکثر کارآفرینان این امتیاز ویژه را دارند که با ایمان داشتن به هدفی مشخص پیشرفت کرده‌اند. این هدف عموما از طرف خانواده‌ها ایجاد شده و در جهت کمک به دیگران بوده است.به‌عنوان مثال، یکی از کارآفرینان ۱۰ درصد درآمدش را از زمان کودکی به خیره اهدا می‌کرده است. تقریبا همه‌ی کارآفرینان اذعان داشتند که چنین برنامه‌ای، نوعی هدف محسوب می‌شود.تاريخ : سه شنبه 1 فروردين 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

بخش لایو استوری اینستاگرام از ماه ژانویه به این شبکه‌ی اجتماعی اضافه شد؛ اما امکان ذخیره‌ی این ویدیوها ارائه نشده بود. اگرچه امکان ذخیره‌ی تصاویر و ویدیوها از ماه دسامبر به اینستاگرام اضافه شده است؛ اما امکان نگه‌داری ویدیوهای لایو استوری تاکنون فراهم نبود. این شبکه‌ی اجتماعی از روز دوشنبه امکان ذخیره کردن ویدیوهای لایو استوری را اضافه کرده است تا بتوانید در صورت تمایل، بعدا مجددا آن‌ها را تماشا کنید.

پس از  اتمام لایو استوری شما می‌توانید از آن خارج شوید تا از بخش استوری ناپدید شود یا اگر لایو استوری مورد نظر برایتان اهمیت دارد، می‌توانید روی دکمه‌ی Save در گوشه‌ی سمت راست صفحه تپ کنید تا آن ویدیو در دستگاه شما ذخیره شود.

البته باید توجه داشته باشید که فقط اصل ویدیو ذخیره خواهد شد و کامنت‌ها، لایک‌ها،  تعداد بازدیدکننده‌ها و حتی افرادی که در حین پخش لایو استوری با آن‌ها تعامل داشته‌اید، به ویدیوی ذخیره‌شده اضافه نخواهند شد. ویدیوهای لایو استوری در بخش Camera Roll ذخیره خواهند شد و می‌توانید بعدا آن‌ها را در فیسبوک، توییتر، یوتیوب یا سرویس‌های دیگر به اشتراک بگذارید. توجه داشته باشید که اینستاگرام گفته است، اگر لایو استوری را ذخیره کنید، ویدیوی آن دیگر از طریق اپلیکیشن این شبکه‌ی اجتماعی در دسترس نخواهد بود. 

هدف اصلی معرفی بخش ویدیوهای زنده حداقل در بلندمدت، احتمالا استریم آنلاین رویدادهایی بوده است که لزوما نیازی به ذخیره کردن ندارند . به‌عنوان مثال شاید بخواهید ویدیویی زنده از حیوان خانگی خود با دوستانتان به اشتراک بگذارید یا روش خلق آثار هنری‌تان را به دیگران نشان دهید. ولی با امکان اشتراک‌گذاری ویدیو‌های لایو استوری در سرویس‌های اجتماعی تحت مالکیت فیسبوک از جمله پیام‌رسان واتساپ و نیز پیام‌رسان خود فیسبوک و حتی در اپلیکیشن اصلی فیسبوک، باعث شده است اینستاگرام علاوه بر رقابت سنگین‌تر با رقبایی چون اسنپ‌چت، کاربرد اولیه لایو استوری را تغییر بدهد و امکانات جدیدی به آن اضافه کند.

اینستاگرام مدعی شده است که اضافه شدن قابلیت مورد بحث در واقع یکی از اقدامات اولیه از مجموعه بهبودهایی است که این شبکه‌ی اجتماعی قصد دارد امسال به بخش ویدیوهای زنده اضافه کند. امکان ذخیره کردن ویدیوهای لایو استوری یکی از تغییرات جدیدترین آپدیت اینستاگرام برای اندروید و آی‌او‌اس است.

نظر شما در این مورد چیست؟ تاريخ : سه شنبه 1 فروردين 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

شرکت‌های برتر، همیشه به دنبال راهی جدید در ارائه‌ی تبلیغات جذاب و جلب توجه مخاطبان بوده‌اند و معرفی نمونه‌های مفهومی یکی از این روش‌ها محسوب می‌شود که علاوه بر اثبات سطح فناوری هر برند، باعث حضور کم‌هزینه‌ی آن‌ها در رسانه‌ها می‌شود. گاهی شرکت‌های خودروساز لوکس، در طراحی یک قایق تفریحی همکاری می‌کنند، نظیر آنچه در قایق لکسوس و یات بوگاتی شاهد بودیم و قبلا در زومیت به آن‌ها پرداختیم، اما حالا به نظر می‌رسد طراحی موتورسیکلت‌های  مفهومی، می‌تواند بازخورد خوبی برای آن‌ها داشته باشد.

موتور مفهومی لوتوس

مدتی قبل یک طراح صنعتی مشهور که معمولا برای پروژه‌های بزرگ هالیوودی کار می‌کند، بر مبنای برند اصیل لوتوس اقدام به طراحی موتورسیکلت کرد که با استقبال خوبی مواجه شد. دنیل سیمون، متولد آلمان است و سال‌ها برایفولکس‌واگن، لامبورگینی و بوگاتی به عنوان طراح ارشد کار کرده، اما استودیوی او هم‌اکنون به صورت مستقل فعالیتمی‌کند و در پروژه‌های متنوعی همچون طراحی خودروهای فرمول یک شرکت دارد.

موتور مفهومی لوتوس

دیگر طرح مشهور سیمون، خودرویی است که با برند شورولت و الهام گرفته شده از فیلم ترون: میراث (Tron: Legacy)،  معرفی کرد که تصاویر آن را در ادامه مشاهده می‌کنید.

شورولت مفهومی فیلم ترون

به‌تازگی یک طراح اهل روسیه به نام بوروف که با اسم BUROV ART در اینترنت شناخته می‌شود، با الهام از طرحی که سیمون برای موتورسیکلت لوتوس داشت، اقدام به معرفی مدل C-01 کرده است. این موتورسیکلت مفهومی زردرنگ، بر مبنای ابرخودروهای کونیگزگ طراحی شده است و لوگوی این برند را روی بدنه‌ی خود دارد.

 

موتور مفهومی کونیگزگ

 
 


تاريخ : سه شنبه 1 فروردين 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

بررسی گوشی هوشمند اچ‌ تی سی یو اولترا؛ جدیدترین گوشی بالارده‌ی شرکت تایوانی که از بدنه‌ی شیشه‌ای بهره می‌برد.

همه‌ی ما به این موضوع واقفیم که در حال حاضر اچ‌تی‌سی در بازار گوشی‌ هوشمند حال و روز خوشی ندارد، محصولات این شرکت  تایوانی با وجود آنکه در اغلب مواقع کیفیت بالایی دارند؛ اما مدت‌ها است که از هیچ‌کدام از آن‌ها استقبال چندانی صورت نمی‌گیرد. شرکتی که با رونمایی از One M7، تحسین همگان را برانگیخت؛ اکنون در جلب توجه کاربران به مشکل برخورده است و تلاش‌های متعدد و بعضا بی‌هدف آن در ارائه‌ی نسخه‌های متعدد از پرچم‌داران خود (M9 ،M9+ ،HTC 10 ،HTC 10 evo)، نتیجه‌ی چندانی در بر نداشته است.

اچ‌تی‌سی در ادامه‌ی تلاش‌های خود، اوایل سال جاری میلادی از نخستین محصولات سری جدید گوشی‌های هوشمند خود با نام‌های HTC U Play و HTC U Ultra رونمایی کرد که اولی نقش میان‌رده‌ی سری جدید U را برعهده دارد و یو اولترا، محصول بالارده‌ی این سری است. اچ‌تی‌سی در ساخت سری جدید محصولات خود از همان فرمولی استفاده کرده است که این روزها بسیاری از کمپانی‌ها از آن بهره ‌می‌برند: ترکیب شیشه‌ و فلز. اما آیا صرفا با تغییر نوع متریال بدنه، می‌توان نظر کاربران را به محصولی جلب کرد؟ در این مقاله با بررسی گوشی هوشمند اچ‌تی‌سی یو اولترا سعی در یافتن پاسخ این سؤال و سؤالات مشابه خواهیم داشت، با زومیت همراه باشید.

اچ تی سی یو اولترا / htc U ultra

پیش از شروع بررسی، نگاهی به مشخصات فنی یو اولترا خواهیم داشت، چنانچه زومیت را طی ماه‌های اخیر دنبال کرده باشید، حتما می‌دانید که سامسونگ امسال تمام نمونه‌های نخست تراشه‌ی بالارده‌ی جدید کوالکام، موسوم به اسنپدراگون ۸۳۵ را خریداری کرده است؛ بنابراین بسیاری از گوشی‌های بالارده‌ای که برای سال ۲۰۱۷ تدارک دیده شده‌اند، با پردازنده‌ی سال ۲۰۱۶ کوالکام، یعنی اسنپدراگون ۸۲۱ روانه‌ی بازار خواهند شد، یو اولترا نیز از این قاعده مستثنی نیست و اچ‌تی‌سی آن را به پردازنده‌ی چهار هسته‌ای اسنپدراگون ۸۲۱ مجهز کرده است.

مشخصات / مدلاچ‌تی‌سی یو اولترااچ‌تی‌سی ۱۰
نمایشگر 5.7 inches, Super LCD5, 1440 x 2560 pixels, Secondary display, 160 x 1040 pixels, 2.05 inches 5.2 inches, Super LCD5, 1440 x 2560 pixels
پردازنده Qualcomm Snapdragon 821, Quad-core (2x2.15 GHz Kryo & 2x1.6 GHz Kryo), Adreno 530 Qualcomm Snapdragon 820, Quad-core (2x2.15 GHz Kryo & 2x1.6 GHz Kryo), Adreno 530
حافظه‌ی ذخیره‌سازی 64/128GB 32/64GB
حافظه‌ی رم 4GB 4GB
سیستم‌عامل Android OS, v7.0 (Nougat) Android OS, v6.0.1 (Marshmallow), upgradable to v7.0 (Nougat)
دوربین اصلی 12 MP, f/1.8, 26mm, OIS, laser & phase detection autofocus, dual-LED (dual tone) flash 12 MP, f/1.8, 26mm, OIS, laser autofocus, dual-LED (dual tone) flash
دوربین سلفی 16MP 5MP, f/1.8
پورت اتصالی USB-C USB-C
سیم‌کارت Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) Nano-SIM
باتری 3000 mAh 3000 mAh
ابعاد 162.4 x 79.8 x 8 mm 145.9 x 71.9 x 9 mm
وزن 170g 161g
سنسور Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass
قیمت €749 €500

طراحی

یو اولترا نخستین گوشی هوشمند اچ‌تی‌سی به حساب می‌آید که در طراحی آن از ترکیب شیشه و فلز استفاده شده است. پنل پشت گوشی از جنس شیشه‌ی فوق‌العاده براق است؛ اما شباهتی به آنچه پیش از این در گوشی‌های شیشه‌ای، نظیر گلکسی اس ۷ تجربه کرده بودیم، ندارد. ا‌چ‌تی‌سی فناوری ساخت آن را «طیف نوری ته‌نشست هیبریدی» می‌نامد و به ادعای این شرکت تایوانی، توسعه‌ی آن، دو سال به طول انجامیده است. نتیجه‌ی نهایی، پوششی براق است که در آن، رنگ دستگاه به جای آنکه همانند گوشی‌های سامسونگ، طرف زیرین شیشه‌ را پوشانده باشد، داخل شیشه نقش بسته است. براق‌ بودن گوشی باعث لک‌پذیری بسیار شدید آن شده است؛ به طوری که با هر بار لمس گوشی، اثر انگشتان کاربر روی پنل پشت آن نقش می‌بندد و از زیبایی گوشی به شدت می‌کاهد. اچ‌تی‌سی با علم به این مسئله، دستمال مخصوصی نیز داخل جعبه‌ی گوشی تعبیه کرده است!

اچ تی سی یو اولترا / htc U ultra

اچ‌تی‌سی طراحی پنل پشت یو اولترا را «سطح مایع» می‌نامد و مدعی است که در توسعه‌ی آن از حرکت و جریان آب الهام گرفته است. این طراحی باعث شده است بسته به زاویه‌ی نوری که بر پشت گوشی تابیده می‌شود، پنل شیشه‌ای گوشی، رنگ‌های گوناگونی به خود بگیرد. پنل آیینه‌ای گوشی بسیار جذاب و مینیمالیستی و از نوع سه‌بعدی است، به این مفهوم که لبه‌های آن با انحنای مناسبی به فریم فلزی و هم‌رنگ خود پیوند خورده است.

اگرچه یو اولترا شیشه‌ای است، به لطف خمیده بودن پنل، به خوبی در دست جا می‌‌گیرد و برخلاف گوشی‌های شیشه‌ای دیگر، به‌سادگی از دست لیز نمی‌خورد. شاید بتوان یکی از نکات منفی طراحی پشت گوشی را برآمدگی نسبتا زیاد دوربین دانست. با وجود آنکه یو اولترا با ضخامت ۸ میلی‌متری خود، گوشی چندان باریکی به حساب نمی‌آید، اما متاسفانه اچ‌تی‌سی باز هم نتوانسته است ماژول دوربین را به طور کامل درون گوشی جا دهد. برآمدگی دوربین یو اولترا، حتی از نمونه‌ی موجود در گلکسی اس ۶ نیز بیشتر است؛ این مسئله ممکن است به مذاق بسیاری از کاربران خوش نیاید.

اچ تی سی یو اولترا / htc U ultra

کلیدهای پاور و کنترل حجم صدا در لبه‌ی سمت چپ گوشی جای گرفته‌اند و مطابق معمول، اچ‌تی‌سی، بافت خاصی روی سطح کلید پاور ایجاد کرده است تا پیدا کردن آن به سادگی و از طریق لمس امکان‌پذیر باشد. این کلید‌ها عملکرد بسیار خوبی از خود به نمایش می‌گذارند و فشردن آن‌ها، حس خوبی به کاربر انتقال می‌دهد. لبه‌ی پایین گوشی، میزبان اسپیکر و پورت USB-C است، ضمن آنکه اچ‌تی‌سی نیز با پیوستن به موتورولا و اپل، جک ۳.۵ میلی‌متری هدفون را از گوشی خود حذف کرده است، اما در کمال تعجب، از فضای حاصل از حذف جک صوتی، بهره‌ای نبرده و این فضا خالی است.

هرچه بخش پشت یو اولترا جذاب و زیبا بود، بخش جلوی آن به همان میزان نامتجانس و بدفُرم است. وجود نمایشگر دوم، ظاهری غیرمتقارن به گوشی بخشیده و از زیبایی آن کاسته است. کلید‌های خازنی گوشی نیز نسبت به ابعاد گوشی، بسیار کوچک هستند، محل قرارگیری این کلیدها نیز بسیار نامعقول و پایین‌تر از حد معمول است؛ این مسئله، دسترسی به کلیدها را نیز دشوار می‌کند. با وجود آنکه تمام کمپانی‌های سازنده‌ی گوشی‌ هوشمند، سعی در باریک‌ کردن حاشیه‌های نمایشگر دارند، اما به نظر می‌رسد اچ‌تی‌سی کماکان به این مسئله اعتقادی ندارد و گوشی جدید این شرکت تایوانی نیز حاشیه‌های بسیار زیادی - به خصوص در بخش بالا و پایین نمایشگر - دارد.

اچ تی سی یو اولترا / htc U ultra

یکی از قابلیت‌های کلیدی که از یک گوشی پرچم‌دار در سال ۲۰۱۷ انتظار داریم، مقاومت آن در برابر آب و گردوغبار است؛ اما با وجود ضخامت نسبتا زیاد یو اولترا و حاشیه‌های بزرگ نمایشگر آن، این گوشی ضد آب نیست و این مسئله می‌تواند از ارزش خرید گوشی جدید اچ‌تی‌سی بکاهد.

نمایشگر

صفحه‌نمایش اصلی دستگاه از پنل LCD بسیار خوبی بهره می‌برد؛ این نمایشگر ۵.۷ اینچی تصاویر شارپ و پویایی به نمایش می‌گذارد و رنگ‌ها نیز با دقت مناسبی به نمایش درمی‌آیند. رزولوشن این نمایشگر ۱۴۴۰×۲۵۶۰ پیکسل یا QHD است، این رزولوشن تراکم ۵۱۳ پیکسل بر اینچ به ارمغان می‌آورد؛ بنابراین وضوح تصاویر بسیار مناسب است و متون نیز به راحتی قابل خواندن هستند. میزان روشنایی نمایشگر یو اولترا بسیار بالا است؛ بنابراین کار کردن با گوشی زیر نور آفتاب به راحتی امکان‌پذیر است. علاوه‌بر این، همان‌طور که از یک پرچم‌‌دار در سال ۲۰۱۷ انتظار می‌رود، نمایشگر گوشی جدید اچ‌تی‌سی زاویه‌ای دید گسترده‌ای نیز به ارمغان می‌آورد و در زوایای مختلف، شاهد کاهش دقت رنگ‌ها نیستیم.

اچ تی سی یو اولترا / htc U ultra

علاوه‌ بر نمایشگر اصلی، اچ‌تی‌سی نمایشگر دومی نیز برای یو اولترا تدارک دیده است. عملکرد این نمایشگر دو اینچی، همانند چیزی است که پیش از این در گوشی‌های وی ۱۰ و وی ۲۰ ال‌جی تجربه کرده بودیم. این نمایشگر اعلان‌ها‌ی مختلف را به نمایش می‌گذارد و میان‌بر‌هایی از اپلیکیشن‌های دلخواه در اختیار کاربر قرار می‌دهد. علاوه‌بر این، نمایشگر مورد بحث، به صورت پیش‌فرض همو‌اره روشن است و طبق ادعای اچ‌تی‌سی، این مسئله تأثیر چندانی بر میزان مصرف باتری دستگاه ندارد.

اچ‌تی‌سی مانور زیادی روی وجود نمایشگر دوم می‌دهد و آن را یکی از قابلیت‌های کلیدی یو اولترا می‌داند. در نگاه اول، نمایشگر دوم یو اولترا چندان کاربردی به‌ نظر نمی‌رسد؛ گویی این نمایشگر، قطعه‌ای است که متعلق به یو اولترا نیست و اچ‌تی‌سی نیز هدف خاصی از اضافه کردن آن ندارد و صرفا در لحظات پایانی و بدون هیچ برنامه‌ای، آن را به یو اولترا اضافه کرده است؛ البته ممکن است این حس پس از مدتی استفاده از گوشی، تغییر کند. 

اچ تی سی یو اولترا / htc U ultra

نسخه‌ای از یو اولترا که در اختیار ما قرار دارد، مشکلاتی نظیر نشت نور از اطراف حاشیه‌های نمایشگر اصلی ندارد؛ اما اخیرا در فضای مجازی خبرهایی مبنی بر وجود چنین مشکلی در نمونه‌های به فروش‌رفته از یو اولترا منتشر شده است. در هر حال انتظار می‌رود یک گوشی هوشمند ۷۵۰ دلاری، از چنین مشکلاتی رنج نبرد.

اسپیکر

یو اولترا برخلاف اچ‌تی‌سی ۱۰ از مبدل دیجیتال به آنالوگ (DAC) بهره نمی‌برد و به جای آن اچ‌تی‌سی ترجیح داده است به استفاده از راهکار کوالکام، موسوم به Aqstic، موجود در تراشه‌ی اسنپدراگون ۸۲۱ اکتفا کند. هرچند عملکرد یو اولترا از این لحاظ مناسب است؛ اما کیفیت صدای خروجی در حد اچ‌تی‌سی ۱۰ نیست.

همان‌طور که در بخش طراحی اشاره شد، اچ‌تی‌سی جک ۳.۵ میلی‌متری هدفون را از گوشی یو اولترا حذف کرده است. هدفون تعبیه‌شده در جعبه‌ی یو اولترا، USonic نام دارد و سوکت آن از نوع USB-C است. اچ‌تی‌سی مدعی است که این هدفون‌ها با استفاده از الگوریتمی خاص، با صداهای محیطی سازگار می‌شوند؛ اما این هدفون در عمل، عملکرد چندان خاصی به نمایش نمی‌گذارد و صدای خروجی از آن بسیار بم است.

اچ تی سی یو اولترا / htc U ultra

اسپیکرهای بوم‌ساند یو اولترا همانند آنچه پیش از این در گوشی اچ‌تی‌سی ۱۰ دیده بودیم، از دو بخش تشکیل شده‌اند، بخش در داخل اسپیکر مکالمه‌ی گوشی جا داده شده است و به عنوان توییتر عمل می‌کند و صداهای زیر را تولید می‌کند و بخش دوم که در  لبه‌ی پایینی گوشی قرار دارد، صداهای بم را تولید می‌کند. عملکرد این اسپیکرها به لحاظ کیفیت صدای تولیدی، در حد خوبی است؛ اما حجم صدای خروجی بسیار پایین‌تر از رقبای دیگر است.

حسگر اثر انگشت

همانند آنچه پیش از این در گوشی اچ‌تی‌سی ۱۰ دیده بودیم، در گوشی یو اولترا حسگر اثر انگشت در پنل جلوی گوشی و در بخش پایین نمایشگر قرار گرفته است. این حسگر با کلید هوم دستگاه یکپارچه شده است، این کلید حالت لمسی دارد و امکان فشردن آن وجود ندارد.

اچ تی سی یو اولترا / htc U ultra

تنظیم این حسگر به سرعت گوشی‌هایی مانند پی ۱۰ صورت نمی‌گیرد؛ اما پس از تنظیم کردن آن فرآیند باز کردن قفل گوشی با استفاده از حسگر اثر انگشت بسیار سریع است. با این که این حسگر، سریع‌ترین حسگر اثر انگشت روی گوشی‌های هوشمند نیست، اما سرعت قابل قبولی دارد و اکنون سرعت حسگرها به حدی رسیده است که نمی‌توان تفاوت زیادی بین گوشی‌های پرچم‌دار در این زمینه قائل بود.

دوربین

اچ‌تی‌سی برای دوربین اصلی یو اولترا ماژول ۱۲ مگاپیکسلی با لنز f/1.8، لرزش‌گیر اپتیکال تصویر، فوکوس خودکار لیزری به همراه تشخیص فاز و فلش LED دوگانه در نظر گرفته است. ابعاد سنسور این ماژول ۱/۲.۳ اینچ و ابعاد پیکسل‌های آن ۱.۵۵ میکرومتر است.

نرم‌افزار دوربین اچ‌تی‌سی، رابط زیبایی دارد و به سادگی امکان دسترسی به حالت‌های مختلف، از جمله‌ حالت «Pro» را در اختیار کاربر قرار می‌دهد؛ اما به صورت قابل درکی، تمرکز اصلی در طراحی این رابط، بر ثبت سریع تصویر یا point-and-shoot معطوف بوده است.

اچ تی سی یو اولترا / htc U ultra

همان‌طور که از مشخصات دوربین یو اولترا برمی‌آید، این گوشی می‌تواند تصاویری با کیفیت مطلوب ثبت کند. همانند دوربین بسیاری از گوشی‌های هوشمند امروزی، اغلب تصاویر ثبت شده توسط دوربین ۱۲ مگاپیکسلی یو اولترا، شفاف و با جزئیات بالا هستند و به خوبی فوکوس شده‌اند.

اما همانند تمام پرچم‌داران اچ‌تی‌سی، معایب دوربین یو اولترا به دو بخش عمده تقسیم می‌شوند: گستره‌ی داینامیکی نامناسب تصاویر؛ نداشتن ثبات در ثبت تصاویر در محیط‌های کم‌نور. در طول روز و شرایط نوری مناسب، دوربین یو اولترا تصاویر بسیار خوبی ثبت می‌کند؛ اما مشکل آن نداشتن گستره‌ی داینامیکی مناسب جهت ثبت جزئیات بخش‌هایی از تصویر با شرایط نوری نامناسب است. حتی در حالت HDR، یو اولترا بخش‌هایی از تصاویر را تیره‌ و‌ تاریک یا بسیار روشن ثبت خواهد کرد.

اچ تی سی یو اولترا / htc U ultra

در طول شب و شرایط نوری نامناسب، دوربین یو اولترا به لطف رزولوشن بالا، لرزش‌گیر اپتیکال تصویر و پیکسل‌های بزرگی که دارد، عملکرد خوبی از خود به نمایش می‌گذارد؛ اما مشکلی که در این شرایط می‌توان بدان اشاره کرد، تمایل U Ultra به ثبت تصاویر با سرعت شاتر بسیار پایین، جهت روشن‌کردن تصویر است. این مسئله باعث می‌شود در بسیاری مواقع، لرزش دست اثرگذار شود و تصویر حاصل بسیار بلور و ناواضح باشد.

اما ماژول به‌کاررفته برای دوربین سلفی یو اولترا، تا حدودی نسبت به نمونه‌ی موجود در گوشی اچ‌تی‌سی ۱۰ ارتقاء یافته است. دوربین سلفی ۱۶ مگاپیکسلی یو اولترا، قادر به ثبت ویدیو‌هایی با رزولوشن فول‌ اچ‌دی است و حتی از حالت اچ‌دی‌‌آر هم پشتیبانی می‌کند. این دوربین تصاویر بسیار پویا و با جزئیات بالایی ثبت می‌کند و عملکرد آن از بسیاری از رقبای یو اولترا بهتر است.

گالری تصاویر ثبت‌شده توسط یو اولترا

نرم‌افزار

آخرین نسخه‌ی سنس اچ‌تی‌‌سی، بر مبنای اندروید ۷.۰ توسعه‌ داده شده است و به طور حتم می‌تواند نظر آن دسته از افرادی را که طرفدار رابط کاربری سنگین و گرافیکی نیستند، به خود جلب کند. رابط کاربری سنس اچ‌تی‌سی بیش از پیش به اندروید خالص نزدیک شده است. منوی تنظیمات یو اولترا از طراحی نوقا تبعیت می‌کند، تایل‌‌های تنظیمات سریع استاندارد نیز در داخل رابط سنس به‌کار رفته‌اند و اچ‌تی‌‌سی تغییری در بخش اعلان‌ها به وجود نیاورده است، ضمن آنکه کماکان فروشگاه تم یا پوسته‌ی اچ‌تی‌سی در داخل رابط سنسن در دسترس است؛ اما این پوسته‌ها تغییر زیادی در ظاهر رابط کاربری به وجود نمی‌آورند.

البته اچ‌‌تی‌سی تعدادی قابلیت سودمند نیز به رابط کاربری خود اضافه کرده است که از بین آن‌ها می‌توان به مواردی همچون دابل‌تپ برای روشن‌کردن نمایشگر، تغییر دمای رنگ‌ها، فیلتر نور آبی با قابلیت زمان‌بندی، امکان فعال‌کردن حالت همیشه‌روشن برای کلید‌های خازنی ناوبری، اجرای سریع نرم‌افزار دوربین با دو بار فشردن کلید پاور و تنظیماتی برای چراغ LED اعلان اشاره کرد.

اسکرین شات یو اولترا

نمایشگر دوم یو اولترا مهم‌ترین قابلیت نرم‌افزاری آن را به ارمغان می‌آورد؛ اما همان‌طور که انتظار داشتیم، عملکرد این نمایشگر دقیقا همانند چیزی است که پیش از این در گوشی وی ۲۰ ال‌جی تجربه کرده بودیم. اچ‌‌تی‌سی در مراسم رونمایی از یو اولترا سعی داشت با اشاره به ارتباط نمایشگر دوم این گوشی با نرم‌افزار Companion AI، بر متفاوت بودن آن‌ها تاکید کند؛ اما در عمل چنین نیست.

نمایشگر دوم یو اولترا اعلان‌ها را به نمایش می‌گذارد و امکان دسترسی سریع‌ به مواردی مانند مخاطبان منتخب، اپلیکیشن‌های دلخواه، تقویم و یادآورها را فراهم می‌کند. اما عملکرد این نمایشگر خالی از ایراد نیست؛ به عنوان مثال نمایشگر دوم حتی در حالت همیشه‌روشن نیز پس از چند ثانیه خاموش می‌شود و برای استفاده‌ی مجدد از آن، باید از دابل‌تپ استفاده کنید؛ ضمن آنکه نمایشگر نمی‌تواند آخرین پنلی را که به آن مراجعه‌کرده‌ بودید، به خاطر سپارد. در نهایت باید به این موضوع اشاره کنیم که پنل تنظیمات سریع تنها زمانی در دسترس است که نمایشگر اصلی گوشی خاموش باشد و این مسئله کاربرد نمایشگر دوم را بسیار محدود می‌کند.

بازده و عملکرد

اچ‌تی‌سی همانند گذشته گوشی بالارده‌ی خود را به یکی از تراشه‌های قدرتمند کوالکام مجهز کرده است. یو اولترا که یکی از گوشی‌های بالارده‌ی اچ‌‌تی‌سی در سال ۲۰۱۷ به حساب می‌آید، از سیستم-روی-یک-چیپ پرچم‌دار کوالکام در سال ۲۰۱۶، یعنی اسنپدارگون ۸۲۱ مجهز شده است. این تراشه چهار هسته‌ای است و بر مبنای لیتوگرافی ۱۴ نانومتری تولید شده است. تراشه‌ی اسنپدراگون ۸۲۱ از دو خوشه‌ی پردازشی تشکیل شده است؛ یک خوشه‌ با توان کمتر شامل دو هسته‌ی اختصاصی Kryo با فرکانس ۱.۶ گیگاهرتز و یک خوشه‌ی قدرتمند، شامل دو هسته‌ی Kryo که روی فرکانس ۲.۱۵ گیگاهرتز تنظیم شده‌اند. این هسته‌های پردازشی با واحد پردازش گرافیکی آدرنو ۵۳۰ و کنترلر حافظه‌ی LPDDR4 مجتمع شده است.

اچ تی سی یو اولترا / htc U ultra

اما پردازنده‌ی اسنپدراگون ۸۲۱ را ۴ گیگابایت حافظه‌ی رم و ۶۴ یا ۱۲۸ گیگابایت حافظه‌ی ذخیره‌سازی داخلی همراهی می‌کند که این حافظه به لطف وجود درگاه میکرو‌اس‌دی تا سقف ۲۵۶ گیگابایت قابل ارتقاء است؛ البته نسخه‌ای که در اختیار ما قرار دارد، از حافظه‌ی داخلی ۶۴ گیگابایتی بهره می‌برد. همان‌طور که از مشخصات گوشی برمی‌آید، واضح است که با گوشی ضعیفی طرف نیستیم. یو اولترا گوشی قدرتمندی است و از پس تمام بازی‌های گرافیکی کنونی برمی‌آید. این گوشی به استثنای لگ‌های جزئی، در اغلب مواقع، عمکرد سریع و روانی از خود به نمایش می‌گذارد.

در ادامه نتایج بنچمارک‌های مختلفی را که روی گوشی HTC U Ultra اجرا کرده‌ایم، با شما به اشتراک می‌گذاریم:

جدول بنچمارک‌ ابزارهای موبایل پرچم‌دار
تلفن / تبلت

AnTutu 6

3DMark 
IceStorm
Unlimited

PC Mark
Work 2.0
Overall /
Web Browsing 

Geekbench 4
Single / Multi
GFX Bench
  Manhaten 3.1
Offscreenn / 
GFX Bench
Car Chase
Offscreenn / 
GFX Bench
 T-Rex
OffScreen /  
Vellamo
Browser /
Metal

CF Bench
v1.3

HTC U Ultra 148858 26849

6489

5789

1645

4014

44FPS

23FPS

18FPS

18FPS

57FPS

61FPS

5888

3091

67896
Huawei P10 120,852 22,923

6299

5521

1928

5608

18FPS

17FPS

12FPS

9.9FPS

52FPS

55FPS

6004

2737

55,639
Xiaomi Mi Mix 138654 26098

6798

5902

1821

4296

46FPS

22FPS

19FPS

19FPS

57FPS

63FPS

5978

3124

69034
Google Pixel Xl 138,423 25,856

6589

5871

1478

4218

44FPS

21FPS

18FPS

17FPS

57FPS

62FPS

5846

3087

68021
Google Pixel 139,879 25,256

6896

5987

1498

4198

48FPS

22FPS

19FPS

17FPS

58FPS

63FPS

5936

3112

68978
Huawei Mate 9 122,178 27,471 6321
5612
1940
 5855
20FPS
20FPS
12FPS
11FPS
57FPS
62FPS

- / 3382

59,427
Moto Z 136846 24987     18FPS
32FPS
12FPS
19FPS
 

4901
3458

65879
Xiaomi Mi5s 134568 25648   1701
3992
26FPS
26FPS
16FPS
16FPS
 

4896

3345

64359
Xiaomi Mi5s Plus 133451 24876          

4875

3302

64215
Xperia XZ 124589 24569          

4856

3256

64589
Apple iPhone 7 168242                
Galaxy Note 7 132586 23989          

4823

2956

63989
Xiaomi Mi 5 122695 26859          

4896

3485

65847
OnePlus 3 141895 27546          

4986

3568

66587
LG G5 128459 26152          

4869

3465

65986
HTC 10 132456 24589          

4568

3569

64589
Huawei P9 95369 19026          

5401

2956

48963
Galaxy S7 edge 127589 24046          

4789

3058

65489

باتری

یکی از اصلی‌ترین نقاط ضعف یو اولترا به طور حتم باتری آن است؛ با وجود ضخامت نسبتا زیاد و ۸ میلی‌متری گوشی و ابعاد بسیار بزرگ آن، اچ‌تی‌‌سی باتری ۳۰۰۰ میلی‌آمپر ساعتی برای این گوشی در نظر گرفته است. این باتری برای گوشی هوشمندی با نمایشگر ال‌سی‌دی ۵.۷ اینچی با رزولوشن QHD و نمایشگر دوم، بسیار ناکافی به نظر می‌رسد. این در حالی است که بسیار از رقبای این گوشی، حداقل از یک باتری با ظرفیت ۳۴۰۰ میلی‌آمپر ساعت بهره می‌برند.

اچ تی سی یو اولترا / htc U ultra

با این همه، طول عمر باتری یو اولترا چندان بد نیست و چنانچه استفاده‌ی سنگینی از گوشی خود نداشته باشید، می‌توانید یک روز کامل با استفاده معمولی و بدون فعال‌کردن باتری‌سیور، از یو اولترا استفاده کنید؛ اما در صورتی که برای شما کاربریِ گوشی فراتر از استفاده‌ی روزمره باشد، طول عمر باتری U Ultra، کمتر از یک روز خواهد بود.

البته با پشتیبانی یو اولترا از نسخه‌ی سوم فناوری شارژ سریع کوالکام، موسوم به Quick Charge 3.0 می‌توان تا حدودی از مشکل پایین‌ بودن ظرفیت باتری یو اولترا چشم‌پوشی کرد ؛اما با توجه به ابعاد زیاد گوشی، کمترین انتظار این بود که باتری با حجم بیشتری در یو اولترا قرار داده شود.

#نمایشگرظرفیت 
(mah)
ویدیو 
(h)
وب‌گردی 
(h)
PC Mark  
(h)
HTC U Ultra QHD / "5.7 3000 8:40 7:35 7:26
Huawei P10 1080p / 5.1" 3200 14:24 12:00 6:30
Xiaomi Mi Mix 1080p / "6.4 4400 14:10 13:40 10:13
Pixel XL Google 5.5" / QHD 3450 11:10 9:30 8:16
Pixel Google 5" / 1080p 2770 11:20 8:10 7:43
Huawei Mate 9 5.9" / 1080p 4,000 14:15 14:17 9:22
Huawei Honor 8 5.2" / 1080p 3,000 9:00 10:40  
Huawei Nova Plus 5.5" / 1080p 3,340 11:00 10:50  
Motorola Moto Z 5.5" / QHD 2,600 8:50 6:50  
Xiaomi Mi 5s 5.15" / 1080p 3,200 13:00 12:10  
iPhone 7 4.7" / 750p 1,960 9:20 10:00  
Xperia XZ 5.2" / 1080p 2,900 9:00 9:20  
iPhone 7 Plus 5.5" / 1080p 2,900 14:20 12:00  
Xperia XA Ultra 6.0" / 1080p 2,700 8:50 8:00  
Huawei P9 Lite 5.2" / 1080p 3,000 11:06 11:30  
Galaxy C5 5.2" / 1080p 2,600 8:20 9:00  

جمع‌بندی

اچ‌تی‌سی باز هم با یو اولترا، به خوبی پیش‌نیازهای اولیه‌‌ی یک پرچم‌دار خوب را به نمایش گذاشت. نمایشگر یو اولترا بسیار خوب است، کیفیت ساخت و طراحی آن جذاب است و این گوشی به لطف مشخصات سخت‌افزاری مناسب خود، عملکرد سریع و روانی به ارمغان می‌آورد.

اچ تی سی یو اولترا / htc U ultra

نمایشگر دوم یو اولترا کاربرد چندانی ندارد، خبری از جک ۳.۵ میلی‌متری هدفون در آن نیست و بدنه‌ی این گوشی ۷۵۰ دلاری، مقاومتی در برابر آب و گردوغبار ندارد. شاید در آخر بتوان قیمت بالای گوشی را مهم‌ترین نقظه ضعف آن دانست.

نکات مثبت

  • عملکرد سریع و روان
  • نمایشگر بسیار خوب
  • رابط کاربری نزدیک به اندروید خالص

نکات منفی

  • نبود جک ۳.۵ میلی‌متری هدفون
  • شارژدهی متوسط باتری
  • حاشیه‌ی نسبتا زیاد نمایشگر
  • مقاوم نبودن در برابر آب و گردوغبار
  • قیمت زیاد گوشی


تاريخ : سه شنبه 1 فروردين 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

بررسی احتمال 99 درصدی زندگی در مریخ، کشف ژن مغزی افراد باهوش، شبیه سازی مغز انسان، تصاویر شگفت انگیز انفجار خورشیدی و زشت‌ترین جوجه طوطی که پس از تولد از سوی والدنش رها شد برخی از اخبار خواندنی فناوریها در یک هفته گذشته است.

به گزارش خبرنگار مهر، تحلیلهای جدید با هدف کشف ترکیبهای تازه از نمونه خاک مریخ انجام شده و به رغم تعجب دانشمندان آنها توانستند به شواهد وجود زندگی در این خاک پی ببرند آنها با بررسی خاک مریخ اعلام کردند تا 99 درصد حیات در مریخ وجود دارد.

بررسی احتمال 99 درصدی حیات در مریخ

تحلیلهای ریاضیاتی از نمونه های بدست آمده از خاک مریخ نشان می دهد که نمکهای موجود در خاک این سیاره ارزیابی های اولیه را نقض کرده و ثابت می کند که این نمونه خاکها نشان دهنده زندگی میکروبی در مریخ است. وایکینگ 1 اولین فضاپیما از دو فضاپیمایی بود که طی برنامه وایکینگ ناسا به مریخ فرستاده شد، شواهدی از میکروبهای فرازمینی در نمونه خاکهای سیاره قرمز به دست آورد. این فضاپیما قرار بود تنها سه ماه فعالیت کند، اما توانست به ارسال اطلاعات بپردازد.

انفجار شگفت انگیز خورشید

یک فضاپیمای ناسا از انفجار خورشیدی تصاویری تهیه کرده و دانشمندان سازمان رصد دینامیک خورشید این تصاویر را منتشر کرده‌اند. دانشمندان سازمان رصد دینامیک خورشید که از سازمانهای ناسا محسوب می شود این تصاویر را با جمله " انفجار بزرگ اکنون در خورشید رخ می دهد" منتشر کرده اند.

ناسا اعلام کرد: تشعشعات یا فوران های خورشیدی انفجارهای بزرگی هستند که در سطح خورشید صورت می گیرد که میزان گرمای آن به میلیونها درجه می رسد و انرژی حاصل از آن به اندازه یک میلیارد مگاتن تی ان تی است. مقامات سازمان رصد دینامیک خورشیدی نیز اظهار داشتند: این تشعشات انفجاری در امتداد لبه شرقی خورشید رخ داد و طی آن میزان قابل توجهی از پلاسمای خورشیدی از آن خارج شد.

شبیه سازی مغز انسان

قدرت مغز انسان می‌تواند با هر ماشینی رقابت کند اما دانشمندان تصمیم دارند با استفاده از قدرتمندترین رایانه جهان اقدام به شبیه سازی مغز انسان کنند تا بتوانند به پاسخی برای بیماری‌های مغزی برسند. آنها اعلام کرده اند که برای ساخت مغز انسان باید تمام اطلاعاتی که تاکنون درباره کارکرد اسرار آمیز آن کشف کرده اند را ترکیب کنند و آن را با کوچکترین مولکولها و سلولها روی یک نمایشگر بازتولید کنند.

اگر این اقدام نتیجه بخش باشد می تواند کشف قابل توجهی در زمینه بیماریهای عصب شناختی چون آلزایمر و پارکینسون باشد و حتی چگونگی تفکر و تصمیم گیری انسان را روشن کند. این مغز قرار است در شهر دوسلدورف آلمان مستقر شود و دربرگیرنده هزاران تصویر سه بعدی خواهد بود که اطراف یک کابین سه بعدی قرار می گیرند تا دانشمندان بتوانند به صورت مجازی به بخشهای مختلف رفته و نحوه ارتباط آنها با هم را دریابند. این گروه طی 15 سال به دقت به مطالعه و تحقیق پرداخته اند تا یک رایانه شبیه ساز از قشای اصلی مغز بسازند. 

ژن عامل باهوش بودن افراد کشف شد

در این هفته همچنین یک گروه بین المللی از دانشمندان اعلام کردند که در بزرگترین تحقیقات مغز از نوع خود به کشف ژنی رسیدند که عامل باهوش بودن عده ای نسبت به عده دیگر است.  پل تامسون رئیس این گروه تحقیقاتی با تأکید براینکه ژنهای هر فرد تنها عامل قدرت مغزی نیستند گفت: گونه های این ژن می توانند در میزان هوش نوسان ایجاد کنند.این گروه از دانشمندان در جستجوی یک توضیح ژنتیکی برای بیماری های مغزی به طور اتفاقی به یک گونه کوچک از ژنها که " HMGA2" نامیده می شود، برخورد کردند. این ژنها در میان افرادی مشاهده شده که از مغز بزرگتری برخوردار بوده و در آزمایشهای هوش بالاتر از سطح استاندارد بوده اند. محققان این تحقیق اعتقاد دارند که هنوز ژنهایی از این دست هستند که کشف نشده اند.

جراحی آپاندیس از راه دهان

یکی از راه‌هایی که پزشکان اخیرا برای ممانعت از ایجاد شکافهای پوستی برای درمان اندامهای داخلی مورد استفاده قرار داده‌اند استفاده از روزنه‌های داخلی مانند خارج کردن آپاندیس از راه دهان بوده است. در این روش به جای ایجاد شکاف روی پوست از روزنه های طبیعی بدن مانند دهان، مجاری ادراری، رحم و رکتوم استفاده می کنند تا به اندامهای داخلی دسترسی داشته باشد و آنها را خارج و یا ترمیم کنند.از این روش تاکنون برای برداشتن آپاندیس، کیسه صفرا، پروستات و بیماری های کلیوی استفاده شده است. در این روش ابزارهای برش رباتیک جدید مورد استفاده قرار می گیرد که راه خود را در بدن باز کرده و دامنه این تکنیک را افزایش می دهند. با پیشرفتهای بیشتر در رباتیک پزشکی می توان جراحی های پیشرفته تری را از طریق روزنه های طبیعی انجام داد. این روش علاوه بر جراحی بدون زخم، درد را به علت محدود شدن و کوچک شدن بریدگی و همچنین کاهش خطر عفونت می تواند در سراسر جهان مورد توجه قرار گیرد.

تصویر لنزهای پیشرفته‌ای که اطلاعات را در مردمک چشم نمایش می‌دهند

در هفته جاری گوگل شگفتی بسیاری را با پروژه عینک کامپیوتری خود برانگیخت، اما ارتش آمریکا درحال حاضر روی فناوری سرمایه گذاری کرده که یک گام از این پروژه جلوتر است.پنتاگون به یک شرکت سفارش تولید لنزهای چشمی با قابلیت تمرکز بر اطلاعات سه بعدی میدان جنگ داد که بتواند این اطلاعات را به طور مستقیم از ماهواره ها و هواپیماهای کنترل از راه دور وارد کره چشم افراد کند. این صفحه نمایشهای کوچک به طور مستقیم درون چشم افراد قرار می گیرد و با عینکهای سبک وزنی که داری صفحات نیمه شفاف هستند کار می کنند.

این لنزها با استفاده از فناوری های مقیاس نانو به عنوان ابزار تمرکز کار می کند که با یک عینک دارای فناوری پیشرفته جفت می شود و کاربر می تواند به طور همزمان اجسام خیلی نزدیک و دور را ببیند و روی آن تمرکز کند.  تجربه دیدن از طریق این لنزها برابر با تصویر یک تلویزین 249 اینچی در فاصله 3 متری است.

تصاویر زشت‌ترین جوجه دنیا

جوجه طوطی kea که پس از تولد از سوی والدینش رها شد، دارای ظاهر و صورتی است که تنها یک مادر می‌تواند او را دوست داشته باشد.این جوجه طوطی که بی تردید می تواند داعیه دار عنوان زشت ترین پرنده جهان باشد از سوی پدر و مادرش پس از سردرآوردن از تخم در باغ وحش برگزوو در آلمان رها شد.

اگرچه نلسون می تواند دست کم با علم به اینکه روزی به یک طوطی از نژاد Kea تبدیل خواهد شد، احساس آرامش کند اما درحال حاضر به عنوان ترکیبی از یک موجود فضایی و یک جوجه سوخاری توصیف شده است. این جوجه طوطی تنها جوجه ای بود که از سه تخم دیگر تبدیل به جوجه شد، اما ماه گذشته درست پس از تولد از سوی والدینش رها شد.
 
کارت حافظه ای با قابلیت ردیابی و نابودی درصورت مفقود شدن
 
یک شرکت حمایت از داده ها اقدام به تولید یک کارت حافظه کرده که اگر از صاحبش دور شود از طریق "سیستم موقعیت یاب جهانی" (GPS) قابل ردیابی بوده و حتی می توان با کنترل از راه دور آن را نابود کرد.کارت حافظه جدید دربرگیرنده یک تراشه حافظه کدگذاری شده و یک سیم کارت است، بدان معنا که می توان آن را از طریق طریق "سیستم موقعیت یاب جهانی" (GPS) و " سیستم جهانی ارتباطات سیار" (GSM) دنبال کرد. اگر اطلاعات حساسی روی این کارت باشد، در زمان مفقود شدن یا به سرقت رفتن، صاحب آن از راه های مختلفی می تواند دسترسی به اطلاعات را از بین برده و یا اطلاعات را نابود کند تا به هیچ ترتیبی این اطلاعات قابل مشاهده و به اشتراک گذاری نباشد.تاريخ : پنج شنبه 31 فروردين 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

آسیبهای فاجعه آمیز مغزی که در اثر بازی فوتبال برای بازیکنان به ویژه دانش آموزان مقطع دبیرستان ایجاد می شود رو به رشد است.

به گزارش خبرگزاری مهر، براساس اظهارات محققان دانشگاه کارولینای شمالی، افزایش هشداردهنده آسیبهای مغزی نشان می دهد که مربیان و تمرین دهندگان ورزشی باید شیوه آموزش مهارتهای بنیادین این بازی را تغییر دهند.براساس گزارش سالانه مرکز ملی تحقیقات آسیبهای جدی ورزشی از سال 1984 تاکنون تعداد آسیبهای مغزی مرتبط با فوتبال که به ناتوانی دائمی به ویژه میان دانش آموزان دبیرستانی منتهی می شد یک عدد یک رقمی بود اما این روند در سال 2008 و 2009 به 10 آسیب و در سال 20011 به 13 آسیب رسیده است.دکتر فرد مولر نویسنده اصلی این تحقیق، مدیر مرکز ملی تحقیقات آسیبهای جدی ورزشی و استاد بازنشسته علوم ورزشی در کالج هنرها و علوم دانشگاه کارولینای شمالی گفت: تعداد آمار سال 2011 بالاترین آمار از زمانی است که اقدام به جمع آوری اطلاعات در رابطه با آسیبهای مغزی کرده ایم و این امر یک مشکل جدی تلقی می شود.براساس گزارش ساینس دیلی، حدود 4.2 میلیون بازیکن فوتبال در سراسر آمریکا با یکدیگر به رقابت می پردازند که 1.1 میلیون نفر آنها دانش آموزان مقطع دبیرستان هستند.این مرکز گزارشهای سالانه ای درباره آسیبهای مغزی ناشی از فوتبال از جمله مرگ و میر، ناتوانی و آسیبهای جدی را طی 48 سال جمع آوری و منتشر کرده است.تاريخ : پنج شنبه 31 فروردين 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

طبق نتایج یک تحقیق که به تازگی انجام شده، بسیاری از کارشناسان و کاربران اینترنت فکر می کنند که پول نقد و کارت اعتباری در دهه آینده منسوخ خواهد شد و اغلب مردم پرداخت های شان را از طریق گوشی موبایل هوشمندشان انجام خواهند داد. حدود ۶۵ درصد از پاسخ دهندگان به سوالات این تحقیق گفته اند که گمان می کنند مردم به طور کامل با کیف پول موبایلی شان انس خواهند گرفت و به آن عادت خواهند کرد و کلیه پرداخت ها تا ۲۰۲۰ موبایلی خواهد شد. خواه این استفاده به صورت پرداخت پول قهوه با اپلیکیشن ساده خود کافی شاپ باشد یا خریدهای متنوع با گوگل والت، و شاید استفاده از ابزارهای مختلفی که برای تبادل مالی و تبدیل موبایل به ابزار ثبت چک، در حال توسعه هستند؛ به هر حال این راهی است که با سرعت طی می شود و پرداخت موبایلی را روز به روز مهم تر می کند. در گزارش ماه دسامبر ComeScore تقریبا ۳۸ درصد دارندگان اسمارت فون به نوعی از موبایل شان برای پرداخت استفاده می کنند. برخی تحقیقات موسسه Pew هم نشان داده که حدود یک سوم دارندگان اسمارت فون به نوعی از تلفن هوشمندشان برای انجام کارهای بانکی (مانند کنترل موجودی یا پرداخت قبض) استفاده می کنند. و ۴۶ درصد آنها حداقل هزینه یک اپلیکیشن را با موبایل شان پرداخته اند. در گزارش جدید هم که روز سه شنبه توسط Pew منتشر شده، ۶۵ درصد شرکت کنندگان با این عبارت کاملا موافقند:

تا سال ۲۰۲۰، اغلب مردم استفاده از ابزارهای هوشمند برای پرداخت هزینه هایی را که نیاز به پول نقد یا کارت اعتباری دارد، پذیرفته و به آن کاملا عادت کرده اند. مردم به سخت افزارها و نرم افزارهای شخصی که برای نقل و انتقال پول از طریق اینترنت و در فروشگاه ها به کار می روند، کاملا اعتماد کرده و با خیال راحت از آنها استفاده می کنند. در کشورهای پیشرفته پول نقد و کارت اعتباری هم تقریبا ناپدید شده و در بسیاری از تبادلات مالی حذف می شوند.سوزان کرافورد استاد دانشگاه هاروارد می گوید: «هیچ چیز به اندازه سیستم پولی با وهم و خیال نمی تواند همراه شود. این ایده که ما چگونه و با چه تشریفاتی تکه های کاغذ چاپ شده را برای مبادله آب و غذا دست به دست می کنیم، نشان دهنده میزان اعتماد و انس ما به عادات قدیمی شکل گرفته در وجودمان به عنوان یک انسان است. خب چرا قدم بعدی را بر نداریم؟ مطمئنا ما حتی می توانیم فراتر از این نمایش های انتزاعی و خیالی ارزش گذاری ها حرکت کنیم!» البته در این میان یک سوم شرکت کنندگان مخالف همه گیر شدن چنین شیوه های پرداختی بودند و می گفتند که گفتمان غالب آینده «همه چیز دیجیتال - همیشه و همه جا» نخواهد بود. دلیل اصلی بسیاری از این گروه، نگرانی های آنها در خصوص امنیت بود. پیتر جی. مک کان از مهندسان ارشد FutureWei Technologies می گوید: «استفاده از یک رشته ساده اعداد که باید با همه فروشندگان و کسانی که با آنها تبادل مالی دارید به اشتراک گذاشته شود، واقعا یک سیستم مضحک ناامن است که می تواند و باید تغییر یابد.» طرفداران پرداخت موبایلی می گویند که تکنولوژی در حال رشد و نمو است و پیشرفت می کند. و با این حال پرداخت های موبایلی چندان نا امن تر از شیوه های پرداختی که امروزه استفاده می شود، نخواهد بود. برای مثال مدیر بخش موبایل مسترکارت اعتقاد دارد که به شکل پایه، پرداخت موبایلی هم تکنولوژی همانند کارت های اعتباری دارد و نمی توان گفت که بهتر یا بدتر از آن است. و خلاصه اینکه به نظر می رسد که پرداخت موبایلی روز به روز پیشرفت کرده و جایگزین شیوه های مرسوم امروزی خواهد شد. البته چیزی که در این راه تاثیر فراوانی خواهد داشت، میزان کاربرپسندی و سادگی شیوه های پرداخت موبایلی، و امنیت آن ها است که می تواند کاربران را در جایگزینی این شیوه به جای راه های مرسوم امروزی ترغیب و تشویق کند.

 
تاريخ : پنج شنبه 31 فروردين 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

بعد از معرفی پردازنده های ویژه اینتل برای تلفن های همراه ، شایعات و صحبت های زیادی در خصوص عرضه اسمارت فون هایی با قلب تپنده اینتل منتشر شد که هر کدام زمانی را وعده می دادند. اما بالاخره اوتلینی مدیرعامل اینتل، در نشست خبری روز گذشته خود گفت که اولین تلفن هوشمند با پردازنده اینتل اواخر این هفته معرفی خواهد شد. اوتلینی در کنفرانس ارائه گزارش سه ماهه اول اینتل گفت: «منتظر باشید تا مرحله مهم دیگری از کسب و کار اینتل را در اواخر این هفته ببینید: عرضه اولین اسمارت فون بر پایه معماری اینتل.»


lava-smartphone-specs.jpeg

به گفته برخی منابع این تلفن توسط شرکت هندی Lava عرضه خواهد شد. همانطور که در تصویر بالا می بینید، این تلفن از چیپ Intel Z2460 Atom بهره می برد و صفحه نمایش 4‪.‬03 اینچی آن کیفیت 1024 در 600 پیکسلی دارد. دوربین ۸ مگاپیکسلی، حافظه داخلی ۱۶ گیگابایتی و پشتیبانی ارتباط HSPA‪+‬ از دیگر امکانات این اسمارت فون اینتل-لاوایی هستند. علاوه بر این باید به زودی منتظر عرضه اسمارت فون های اینتلی از سوی لنوو، موتورولا، اورنج و ZTE هم باشیم. احتمالاLenovo K800 دومین موبایل با پردازنده اینتل در بازار خواهد بود و دیگر شرکت ها هم برای تابستان یا نیمه دوم امسال برنامه ریزی کرده اند. اینتل به عنوان بزرگترین شرکت پردازنده ساز دنیا، سعی دارد علاوه بر ادامه یکه تازی در دنیای پردازنده های کامپیوتر، با تمرکز طراحی چیپ و بازار هدفش بر روی ابزارهای کوچکتر (همچون موبایل و تبلت ها)، جای خود را در بازارهایی که تا کنون غایب بزرگ آنها بوده، باز کند. باید منتظر عرضه محصولات مجهز به قلب تپنده اینتل بمانیم، تا ببینیم در این کارزار چه میزان موفق خواهد شد.تاريخ : پنج شنبه 31 فروردين 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

یکی از مشکلاتی که خریداران ابزارهای موبایل با آن روبرو هستند، رشد سریع سیستم عامل و عقب ماندن سخت افزار از آنها است. یک مثال خوب از این موضوع اندروید است که علی رغم گذشت مدت زمان زیادی از عرضه نسخه 4‪.‬0، هنوز بسیاری از دارندگان تلفن های اندرویدی از نسخه های 2‪.‬x آن استفاده می کنند و شاید هیچگاه امکان ارتقا نداشته باشند. امروز صبح هم خبر خوشحال کننده ای منتشر شد که ویندوز فون 7 این مشکل را نخواهد داشت. Nuno Silva، یکی ازمبلغان مایکروسافت طی نشستی در پرتغال گفته بود، ، تمامی تلفن های مجهز به سیستم عامل فعلی این شرکت، به نسخه بعدی ویندوز فون که با نام Apollo یا ویندوز فون 8 شناخته می شود، ارتقا خواهند یافت. و این موضوع حتی شامل اولین تلفن های ویندوزفون هفت بازار همچون ال جی و سامسونگ هم خواهد شد. اما کمی بعد داستان با تکذیب های غیر رسمی جالب تر شد. سایت The Verge خبر داد که یکی از منابع معتبر نزدیک به مایکروسافت این موضوع را کاملا رد کرده است و گفته که این شرکت هیچ طرح و برنامه ای برای ارتقا از مانگو به آپولو ندارد! به نظر می رسد چیزی که آقای مبلغ قرار بوده بگوید و احتمالا اشتباه انتقال داده، داستان اپلیکیشن های ویندوز فون است. زیرا قرار است تمامی اپلیکیشن های فعلی موجود در مارکت پلیس مایکروسافت، بر روی نسخه بعدی ویندوز فون هم قابل استفاده باشند. و مایکروسافت هنوز چیز دیگری را در خصوص سیستم عامل موبایل آینده اش تایید نکرده است. و البته اکنون قضیه از قبل هم بدتر شده و برخی منابع می گویند که هیچ یک از تلفن های ویندوز فون فعلی (حتی گل سرسبد آنها، لومیا ۹۰۰) امکان ارتقا به ویندوز فون هشت را نخواهند داشت. حال باید دید که مایکروسافت قصد دارد در داستان ارتقا مسیری مانند گوگل و اندروید را دنبال کند، یا شیوه کار اپل را ترجیح می دهد؟ شما چه حدس می زنید؟تاريخ : پنج شنبه 31 فروردين 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

اگر به دنبال خرید کارت حافظه میکرو اس دی برای تلفن یا تبلت تان هستید، بد نیست به دنبال مدلی باشید که در مقابل ضربه هم مقاوم باشد. اما چقدر مقاوم؟ سامسونگ می گوید سری جدید حافظه های میکرو اس دی Plus Extreme نه تنها سرعت بسیار بالایی دارند بلکه مانند یک گلادیاتور در مقابل شرایط سخت مقاومت می کنند. اگر باورتان نمی شود باید تست های سایت آلمانی Smartphontech را روی این کارت حافظه کوچک ببینید. از انداختن درون ماشین لباسشویی گرفته تا عبور یک غلطک ۱۱ تُنی از روی آن! البته زیاد پیش نمی آید که کارت حافظه به صورت اتفاقی از دستمان افتاده و زیر یک کامیون غول پیکر برود. اما به هر حال دیدن ویدیو تست این کارت حافظه، در ادامه مطلب خالی از لطف نیست.تاريخ : پنج شنبه 31 فروردين 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

به گزارش روز چهارشنبه جام جم آنلاين به نقل از يورونيوز، پژوهشی جدید در «کالج دانشگاهی لندن» نشان می دهد که درمان با امواج صوتی خطر ناتوانی جنسی در اثر عمل جراحی و احتمال آسیب به بافت های جانبی را کاهش می دهد.دکتر هاشم احمد، مدیر یک طرح پژوهشی برای درمان پروستات در کالج دانشگاهی لندن در این باره گفت: در آزمایش بر ۴۱ مرد مبتلا به سرطان پروستات، ما روش درمانی را روی بخش‌های مبتلا به سرطان و نه تمام غدۀ پروستات متمرکز کردیم. با انجام این کار، آسیب‌های ناخواسته به بافت‌های حساس اطراف پروستات را کنترل می‌کنیم.روش های درمانی رایج اغلب بر تمام غدۀ پروستات برای معالجه متمرکز می شدند.برای هزاران نفر از مردان مبتلا به یکی از شایع ترین انواع سرطان، یعنی سرطان پروستات، عوارض روش های درمانی نیز به اندازۀ نشانگان بیماری ناراحت کننده بوده اند.رابرت لوث، یکی از شرکت کنندگان در آزمایش دانشگاهی یاد شده در لندن دربارۀ روش درمانی جدید گروه دکتر هاشم احمد گفت: روش درمانی جدید واقعاً سریع است. من در ماه نوامبر به بیمارستان رفتم. ساعت هفت صبح تا دو بعدازظهر آنجا بودم و توانستم به خرید هم بروم. روش درمانی جدید عالی است و برای من عوارض جانبی نداشت.قرار است درستی نتایج این پژوهش در آزمایش بر عدۀ بیشتری از مبتلایان به سرطان پروستات بررسی شود. این بیماری شایع ترین نوع سرطان در میان مردان در اروپاست.تاريخ : چهار شنبه 30 فروردين 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

شاتل دیسکاوری به عنوان پیرترین شاتل ناسا دیروز سه‌شنبه 29 فروردین آخرین پرواز خود را از طریق یک شاتل بر 747 برفراز آسمان پایتخت آمریکا انجام داد و درموزه اسمیتسونین این شهر آرام می‌گیرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، شاتل دیسکاوری که تاکنون 39 مأموریت را به اتمام رسانده از این پس در موزه اسمیتسونین واشنگتن به نمایش گذاشته می شود.دیسکاوری نخستین شاتل بازنشسته فضایی است که در موزه قرار می گیرد.

شاتل بر و شاتل صبح سه شنبه فلوریدا را به مقصد واشنگتن ترک کردند

دیسکاوری به عنوان پرتجربه ترین شاتل فضایی، پس از پرواز در واشنتگن و عبور از فراز بناهای شاخص این شهر در فرودگاه بین المللی دالاس فرود آمد و بسیاری از فضانوردهای سابق و امروز، مردم عادی و اعضای رسانه های مختلف آخرین پرواز آن را به نظاره نشستند.

آخرین پرواز دیسکاوری از فرودگاه بین المللی دالاس انجام شد

درحالی که دیسکاوری در موزه ملی هوا و فضا اسمیتسونین آرام گرفته ناسا اعلام کرده است که پرواز مشابهی برای شاتل انترپرایز برفراز نیویورک درنظر گرفته است و زمان بازنشستگی این شاتل نیز فرارسیده است.ناسا این هفته اعلام کرده که اقامتگاه آخر اینترپرایز موزه "اینتریپید سی" خواهد بود و پیش از فرود در فرودگاه بین المللی کندی برفراز بناهای شاخص نیویورک پرواز می کند.

 شاتل دیسکاوری روی شاتل بر 747 برفراز اقیانوس آتلانتیک، برای آخرین بار از ساحل کاکائو در فلوریدا عبور می‌کند

براساس اظهارات ایزابل لارا سخنگوی موزه اسمیتسونین، دیسکاوری درحال جدا شدن از شاتل بر 747 در دالاس است و طی مراسمی روز پنج شنبه وارد موزه می شود.دیسکاوری مرکز فضایی کندی در فلوریدا را سوار بر یک جت شاتل بر ترک کرد تا به واشنتگن دی سی برسد.حدود 2 هزار نفر از کارکنان این سابق این شاتل، شخصیتهای برجسته، گردشگران و خبرنگاران این مراسم را نظاره گر بودند.نیکول اسکات از آخرین اعضای دیسکاوری رفتن این شاتل به موزه را غم انگیز دانست و افزود: نمی توان در این رابطه کاری انجام داد یا مانع آن شد، این رویداد ما را تحت تأثیر قرار داده است.دیسکاوری نخستین شاتل از سه شاتل بازنشسته است که به موزه فرستاده می شود. قرار است پاییز امسال شاتل اندیور به لس آنجلس اعزام شده و شاتل آتلانتیس در مرکز فضایی کندی بماند.این شاتل نخستین مأموریت خود را در 30 آگوست 1984 آغاز کرد و در فوریه 2011 پس از انجام آخرین مأموریت خود که حمل تجهیزات مورد نیاز به ایستگاه بین المللی فضایی بود بازنشست شد.

شش فضانوردی که در آخرین سفر دیسکاوری در فوریه 2011 حضور داشتندتاريخ : چهار شنبه 30 فروردين 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

دانمشندان در غاری در جنوب شرقی ایالت نیومکزیکو در آمریکا و در چند کیلومتری پارک ملی حفره های کارلزبد حشرات جدیدی شبیه به میگو کشف کرده اند.

به گزارش خبرگزاری مهر، جیم گودبار از دفتر مدیریت زمین و کارشناس ارشد گفت: حشرات جدید تازه کشف شده از گونه دوجورپایان تا پیش از این ناشناخته بودند.این حشرات نابینا بوده، حدود یک سانتیمتر طول داشته و نیمه شفاف هستند. این دوجورپایان در یک چشمه زیرزمینی داخل غاری که حدود 24 متر از سطح زمین فاصله دارند کشف شدند. این غار پیشتر نیز مورد بررسی قرار گرفته بود اما این نمونه ها تا پیش از آن از آب بیرون نیامده بودند تا اینکه یک تحقیقات زیست شناختی به عنوان بخشی از طرح توسعه معدن پوتاس انجام شد.براساس گزارش آسوشیتدپرس، گودبار و سایر محققان غار اعلام کردند: جدا از پرتاب موشک به فضا، اعماق زمین یکی از کشف نشده ترین مرزهای بشر به شمار می رود. از این رو قرار است بررسیهای بیشتری در این رابطه انجام شود.این حشره جدید تاکنون نامگذاری نشده است اما مقامات اظهار داشتند که این حشرات با ژنهای پارابوگیدیئلا (Parabogidiella) که برای نخستین بار در سال 1980 توسط جان هولسینگر با همکاری دپارتمان علوم زیستی دانشگاه اولد دومینیو در ویرجینیا کشف شده همراه بوده است.دانشمندان درحال حاضر اطلاعات اندکی درباره این گونه جدید دارند و درحال حاضر حدسهایی درباره این می زنند که این حشرات گوشتخوار هستند یا از باکتریها، مواد معدنی و یا گیاهان تغذیه می کنند.تاريخ : چهار شنبه 30 فروردين 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

شواهد بالینی در تحقیقات انجام شده روی زنان باردار و فرزندان آنها در نیویورک نشان می‌ دهد که چاقی دوران کودکی و آلودگی هوا بایکدیگر مرتبط هستند.

به گزارش خبرگزاری مهر، اکثر آمارهای به روز نشان می دهد که 17 درصد از کودکان آمریکا به چاقی مبتلا هستند و این ارقام در برخی مناطق به 25 درصد نیز می رسد.درحالی که رژیم غذایی نامناسب و فقدان تحرک کافی عاملان اصلی چاقی به عنوان یک بیماری همه گیر در آمریکا محسوب می شود اما این شواهد جدید نشان می دهند که آلودگی هوا نیز می تواند در این میان نقشی برعهده داشته باشد.تحقیقات انجام شده از سوی دانشکده میلمن دانشگاه کلمبیا نشان می دهد که مادران باردار در نیویورک نشان می دهد که افرادی که بیشتر در معرض مواد شیمیایی موجود در هوا بوده دو برابر بیشتر فرزندانی متولد کرده اند که تا هفت سالگی چاق بودند.براساس گزارش دیلی میل، سوختن زغال، نفت و بنزین و موادی از جمله تنباکو مواد شیمیایی تولید می کند که هیدروکربنهای آروماتیک چند حلقه ای (PAH) نامیده می شوند.این گزارش در مجله آمریکایی بیماریهای مسری منتشر شده است. دکتر اندرو روندل نویسنده اصلی این تحقق اظهار داشت: چاقی بیماری پیچیده با عامل ریسک مضاعف است که تنها در نتیجه انتخابهای فردی چون رژیم غذایی و ورزش اتفاق نمی افتد.براساس گزارش دیلی میل، دکتر روندل استاد دانشگاه در رشته بیماریهای مسری اضافه کرد: بسیاری از افراد که از توانایی کافی برای خرید مواد غذایی بهداشتی برخوردار نیستند یا وقتی برای تحرک ندارد و در معرض آلودگی هوا هستند نیز در این چرخه تأثیرگذار هستند و بیشتر از سایرین در معرض بیماری چاقی و فربهی هستند.محققان با انجام بررسی روی 702 زن باردار از طریق آزمایشهای بالینی در بیمارستان پریسبیترین و بیمارستان هارلم به این نتایج دست یافته اند.فرزندان این زنان در زمان بارداری مادران در معرض سطوح بالایی از PAH قرار داشتند که دوبرابر سایرین در سن 5 سال چاق بودند که این امر در سن هفت سالگی نیز در مقایسه با فرزندان مادران دیگر چاق بوده اند.تاريخ : چهار شنبه 30 فروردين 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از بهره برداری از نسخه نخست موتور جستجوگر ملی در سال جاری و با همکاری موسسات تحقیقاتی خبر داد و گفت: منابع این موتور جستجو با اطلاعات روز دنیا مطابقت دارد.

به گزارش مهر، موضوع راه اندازی یک موتور جستجوگر بومی و ملی که بتواند با موتورهای جستجوگری چون "یاهو" و "گوگل" رقابت کند در نیمه سال 89 و از سوی رضا تقی پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات مطرح شد. وی اعلام کرد که ایران برای جوابگویی به نیازهای داخلی می خواهد موتور جستجوگر ملی راه اندازی کند و حتی این طرح ملی در برنامه پنجم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور پیش بینی شده است.در آن زمان یکی از مسئولان سازمان فناوری اطلاعات ایران نیز در تشریح آغاز به کار این پروژه تاکید کرد که حتی پیشنهاداتی در مورد نام این طرح ارائه شده که وزیر ارتباطات از عنوان "یاحق" برای نام این موتور جستجوگر یاد کرده است.اما در سال 90 و با اظهارات مسئولان سازمان فناوری اطلاعات این طور استنباط می شد که سیاست وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برای اجرای موتور جستجوگر ملی تغییر یافته و این وزارتخانه قصد دارد نسبت به ارتقای موتورهای جستجوگر داخلی فعلی اقدام کند و تنها به یک موتور جستجوی ملی واحد بسنده نکند.اما علی حکیم جوادی- معاون وزیر ارتباطات و رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران در گفتگو با خبرنگار مهر بار دیگر از بهره برداری از نسخه نخست موتور جستجوگر ملی در سال جاری خبرداد و تاکید کرد که ایران در کنار موتورهای جستجوگر داخلی نیاز به یک موتور جستجوی ملی نیز دارد که کارهای تحقیقاتی اجرای آن به پایان رسیده است.وی با بیان اینکه خوشبختانه چندین مجموعه در کشور در بخش فراهم آوردن دسترسی به موتورهای جستجوگر فعال هستند و منابع اطلاعاتی مورد نیاز کاربران ایرانی را فراهم می کنند، تصریح کرد: سازمان فناوری اطلاعات مانند بسیاری از کشورهای دیگر که از موتورهای جستجوی بومی مطابق با فرهنگ و نیاز جامعه استفاده می کنند تاکید بر راه اندازی موتور جستجوگر ملی دارد.معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اظهار امیدواری از اینکه در طول برنامه پنجم توسعه موتور جستجوگر ملی مطمئن و با کیفیت مناسب در اختیار کاربران ایرانی قرار گیرد، تاکید کرد که هم اکنون در برخی حوزه ها و موضوعات خاص موتورهای جستجوی اختصاصی و شناخته شده ای در کشور فعال هستند اما با این وجود به نظر می رسد باید هرچه سریعتر موتور جستجوی بومی را نیز در کنار این موتورها داشته باشیم.حکیم جوادی با بیان اینکه کارهای تحقیقاتی این پروژه با کمک موسسات تحقیقاتی به اتمام رسیده و نتایج خوبی نیز حاصل آمده است، بهره برداری از نسخه اول موتور جستجوی بومی را امسال وعده داد.به گفته رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران در راه اندازی از موتور جستجوی ملی از آخرین دستاوردها و شیوه های متداول دنیا بهره گرفته شده است و منابع این موتور جستجو به طور قطع با اطلاعات روز دنیا مطابقت می کند.تاريخ : چهار شنبه 30 فروردين 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

پژوهشگران دانشگاه امیرکبیر اخیرا با اجرای پروژه تحقیقاتی با بررسی تمایز سلولهای بنیادی مزانشیم به سلولهای کندروسیت روشی را برای درمان بیماریهای مفصلی ارائه دادند.

به گزارش خبرگزاری مهر، مطهره سادات حسینی- مجری طرح با بیان اینکه بافت های مهندسی شده، مدلهایی را برای مطالعه تکامل و آسیب بافتی ایجاد می کند، اظهار داشت: ترمیم بافت غضروف به دلیل عدم وجود رگ و فعالیت متابولیکی سلولهای بالغ آن با محدودیت هایی مواجه است.وی با اشاره به اجرای پروژه تحقیقاتی برای ترمیم بافت غضروف آسیب دیده، خاطر نشان کرد: در این تحقیقات موفق به تمایز سلول های بنیادی مزانشیم به سلولهای کندروسیت شدیم و نتایج نشان داد که این روش می تواند به عنوان روشی برای درمان بیماریهای مفصلی به کاربرده شود. حسینی همچنین خاطر نشان کرد: در حال حاضر نتایج بیان ژن در عکسبرداری ها صورت گرفته و همچنین پروفیل های بیان ژن نشان می دهد که سلول مزانشیم تغییر پیدا کرده و از حالت مزانشیم به سمت بافت کندروسیت تغییر ژن داده است.تاريخ : چهار شنبه 30 فروردين 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

به نظر مي‌رسد كه پرتاب قريب‌الوقوع موشك و فضاپيماي اسپيس ايكس در يك پرواز آزمايشي به سمت ايستگاه بين‌المللي فضايي، نقطه عطفي در مسير رسيدن به مأموريت‌هاي كاربردي و اقتصادي در فضا باشد. مايك هوركاچاك، مدير اجرايي ناسا در اسپيس ايكس، در اين باره گفته است: اين پروژه در ذهن من همانند آماده سازي براي رسيدن به فناوري آپولوهاست.ما فضاپيما‌هايي مثل مركوري و جميني را داشتيم و سرانجام به آپولوها رسيديم. البته اين بار به سمت جرم آسماني خاصي مثل ماه حركت نمي‌كنيم، بلكه وجه تشابه اين ماموريت با مأموريت‌هاي آپولو اين است كه ما در ابتداي راه اقتصادي كردن فضا قرار داريم. بزودي مسافران فضا، پس از سفر طولاني و شگفت انگيز خود به مدار و فرود آمدن بر زمين، از خاطراتشان خواهند گفت.پايگاه جستجوي تكنولوژي‌هاي فضايي كاليفرنيا (اسپيس ايكس) خود را براي مأموريت غرورآفرين پرتاب موشك و فضاپيماي دراگون به فضا و ملحق كردن آن به ايستگاه بين‌المللي فضايي و سپس بازگرداندان آن به زمين آماده مي‌كند. اين فضاپيما سرنشيني نخواهد داشت، ولي حدود نيم تن مواد مورد نياز ساكنان ايستگاه بين‌المللي فضايي را با خود حمل مي‌كند. كپسول بار در نوك موشك فالكن 9 تعبيه شده است. البته چون اين پرتاب در واقع آزمايشي است، موادي كه در آن حمل مي‌شود، مورد نياز فوري فضانوردان نيست.هوركاچاك درباره زمان اجراي مأموريت مي‌گويد: پرواز براي 11 ارديبهشت از سكوي شماره 40 پايگاه پرتاب فضايي كيپ كاناورال در فلوريدا برنامه‌ريزي شده است. در يك ماهي كه به موعد پرتاب باقي مانده، آخرين آزمايش‌ها و بررسي‌هاي مجدد روي فضاپيما و موشك صورت خواهد ‌گرفت. اگر اين مأموريت با موفقيت به انجام برسد، احتمالا از دراگون در مأموريت‌هاي بعدي هم استفاده مي‌شود. مزيت اين فضاپيما نسبت به ساير فضاپيما‌ها اين است كه دراگون مي‌تواند از ايستگاه بين‌المللي فضايي بارگيري كند و وسايل غير قابل استفاده و زائد دانشمندان روي مدار را به زمين برگرداند. همچنين دراگون اولين كپسول فضايي بخش خصوصي است كه در مسير زمين به ايستگاه بين‌المللي فضايي كار خواهد كرد.براي هوركاچاك، اين مأموريت از 5 سال قبل آغاز شد؛ زماني كه ناسا و اسپيس ايكس توافقنامه فعاليت‌هاي فضايي را با هم امضا كردند و قرار گذاشتند كه مأموريتشان را با موشك و فضاپيماي خصوصي اجرا كنند. هوركاچاك مي‌گويد: اين يك تجربه بسيار خوب است. اين توافقنامه به ما اجازه مي‌دهد كه با مسوولان اصلي پروژه، مشاركت بيشتري داشته باشيم. در گذشته، اگر طرح يا پيشنهادي داشتيم، اصلا مشخص نبود كه ترتيب اثر داده شود يا نه. اما اكنون شرايط عوض شده است. اين توافق براي هر دو سازمان ناسا و اسپيس ايكس موفقيت‌آميز و حامل تجارب خوب است. اگر شما مطمئن هستيد كه چيزي بايد تغيير كند و اين تغيير در روند مأموريت، به لحاظ تكنيكي كاملا صحيح است، مسوولان مربوطه به سرعت آن تغيير را اعمال مي‌كنند و كشمكش به راه نمي‌اندازند؛ چيزي كه هنگام كار با سازمان‌هاي دولتي معمولا وجود دارد. ارتباط دوطرفه ناسا و اسپيس ايكس، نشانه‌اي براي اجراي مشترك مأموريت‌هاي بعدي فضايي است. اين روابط خوب 2 شريك، احتمالا منجر به يك تجارت خوب مي‌شود.در پايان، هوركاچاك كمي هم از نگراني‌هايش مي‌گويد: تاريخ پرتاب‌هاي فضايي نشان داده‌اند كه هميشه، توجه‌نكردن به نكات كوچك و پيش پا افتاده، فاجعه آفريده و مأموريت‌ها را با شكست‌هاي بزرگي مواجه كرده است. فالكن 9 و كپسول دراگون هم اكنون تحت آخرين آزمايش‌ها و آماده‌سازي‌ها در كيپ كاناورال هستند. طي 21 روزي كه اين مأموريت زمان مي‌برد، من هم مانند يك فضانورد هستم؛ همان تنش‌ها و استرس‌ها را دارم. در واقع وقتي مي‌توان گفت يك مأموريت به پايان رسيده است كه فضاپيما به سلامت به زمين برگردد و در ايستگاه فرود آيد.تاريخ : چهار شنبه 30 فروردين 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

نكته شگفت‌انگيز اين است كه بسياري از ما كه اين سوال را مي‌پرسيم خود شاهدان زنده آن دوران هستيم.در آغاز دهه 90 ميلادي كامپيوترهاي شخصي راه خود را به خانه‌هاي ما در ايران هم باز ‌كرد، كامپيوترهايي مجهز به پردازشگرهاي 286 و 386 كه مجهز به سيستم فلاپي ديسك‌هاي 5 و يك چهارم و 3 و يك‌دوم اينچي بودند و مقدار رم آنها بين 256 كيلوبايت تا نهايتا يك مگابايت تغيير مي‌كرد و مقدار حافظه جنبي آنها چيزي بيشتر از 40 مگابايت نبود. در اين دوره يكي از محبوب‌ترين زبان‌هاي برنامه‌نويسي كه يادگيري و كار كردن با آن بسيار آسان بود، زبان بيسيك بود. ابتدا نسخه ساده GW-Basic و سپس ويرايش Q-Basic نه‌تنها بسيار محبوب كه بسيار هم كارآمد بودند. نزديكي اين زبان با روش الگوريتم‌نويسي كار كردن با آن را بسيار ساده مي‌كرد.به خاطر دارم يكي از سرگرمي‌هاي ما دانش‌آموزان دبيرستاني آن موقع در كلاس‌هاي كامپيوتر، نوشتن برنامه‌هاي متفاوت بيسيك بود، من برنامه‌اي نوشته بودم كه منحني معادلات مختلف را رسم و تقاطع آنها را مشخص مي‌كرد، يكي از دوستانم سفينه‌اي فضايي ترسيم كرده بود كه در 2 صحنه اسمش را در روي صفحه حك مي‌كرد و يكي ديگر از دوستانم نيز برنامه‌اي بسيار پيچيده براي طراحي و ويرايش تصوير نوشته بود. نسخه‌اي بسيار ابتدايي از نرم‌افزارهاي ويرايش تصوير. كشيدن كاريكاتور معلم‌ها با اين نرم‌افزار بخشي از سرگرمي‌هاي بعدي ما بود، اما همه اين مقدمه را گفتم تا بازي معروف گوريلا را به ياد مخاطباني كه آن دوران را به ياد دارند بياورم.زماني كه نسخه Q-Basic منتشر شد همراه آن فايلي به نام گوريلا وجود داشت كه يك بازي در محيط گرافيكي طراحي شده در بيسيك بود. در اين بازي نمايي از پشت بام ساختمان‌هاي مختلف با ارتفاع‌هاي متفاوت نشان داده مي‌شد كه گوريلي فراري در جايي روي يكي از ساختمان ايستاده بود و شما بايد با تعيين زاويه و سرعت مناسب از محل مشخص شده سنگي را به سمت او پرتاب مي‌كرديد. هدف اين بود كه اين سنگ به اين گوريل رها‌شده در پشت‌بام‌هاي شهر اصابت كند.در اين بازي زاويه و سرعت اوليه وارد معادلات حركت پرتابي مي‌شد و مسير حركت پرتابه مشخص و در نهايت رسم مي‌شد. همين ايده ساده در تمام سال‌هاي بعد كه بازي‌هاي كامپيوتري و دنياي آي‌ـ‌تي رشد مي‌كرد بارها و بارها تكرار شد، اما هيچ كس فكر نمي‌كرد ايده ساده‌اي كه پشت اين بازي قرار دارد روزي تبديل به يكي از معروف‌ترين و پرمخاطب‌ترين بازي‌هاي جهان شود كه سازماني مانند ناسا هم براي توسعه آن اقدام به مشاركت كند.

پرندگاني كه عصباني شدند

در سال 2009 كمپاني رويو يك شركت توسعه‌دهنده بازي‌هاي تلفن‌هاي همراه، يك بازي ساده را روي سيستم عامل iOS اپل توسعه داد كه شخصيت‌هاي اصلي آن پرنده‌هاي خشمگين بودند كه فرزندان‌شان خوراك خوك‌هاي سبز رنگي شده بودند. پرندگان خشمگين بايد اين خوك‌ها را كه درون سازه‌هايي از جنس سنگ و شيشه و چوب پنهان بودند به كمك نوعي تيركمان كشي و طي عملياتي انتحاري نابود مي‌كردند. برخي از اين پرنده‌ها در ميانه مسير با لمس صفحه نمايش توانايي‌هاي ديگري هم از خود نشان مي‌دادند، مثلا سرعت يكي دو برابر مي‌شد، ديگري بمب مي‌انداخت و يكي ديگر تبديل به 3 پرنده مهاجم مي‌شد و... هيچ كس گمان نمي‌كرد اين پرنده‌هاي عصباني چنان محبوبيتي كسب كنند كه بيش از 12 ميليون بار از بازار اپل دانلود شوند. محبوبيت آنها باعث شد تا نسخه‌هاي ديگر اين بازي نيز عرضه شود. اينك نسخه‌هاي سيستم عامل اندرويد و افزونه‌هاي مرورگرهاي مختلف آن نيز موجود است و علاوه بر آن چند ويرايش متفاوت از اين بازي نيز عرضه شده است. نسخه‌هاي ريو، سيزنز و اخيرا نيز نسخه فضايي پرنده‌هاي خشمگين تا به امروز دل بسياري را ربوده‌ تا جايي كه صحبت از اعتياد به اين بازي خيلي از والدين را نگران كرده است. از آنجا كه مجموع دانلودهاي اين بازي تا پايان سال گذشته ميلادي به بيش از 700 ميليون بار رسيده بود، اين بازي به محبوب‌ترين بازي عصر حاضر و در عين حال موفق‌ترين اپليكيشن (برنامه كاربردي كه روي سيستم‌هاي عامل تبلت‌ها و تلفن‌هاي هوشمند اجرا مي‌شود) تلفن‌هاي هوشمند جهان تبديل شده است.

اشكالات علمي وارد بر پرندگان فضايي

ويژگي مهم در اين بازي وجود سياره‌هاي مختلف با ميدان‌هاي گرانشي متفاوت است. پرندگان گاهي بايد حمله خود را از فضا و در غياب گرانش آغاز كنند و گاهي درون ميدان گرانشي يك سياره قرار دارند. هدف‌هاي آنها هم گاهي در بيرون ميدان گرانشي اطراف يك سياره و گاهي درون آن قرار دارند و گاهي در نزديكي آن كه تحت تاثير يك ميدان ريز گرانشي است. وقتي پرنده‌اي از بيرون يك ميدان گرانشي به درون آن پرتاب مي‌شود بسته به زاويه‌اي كه دارد ممكن است در مداري در اطراف آن سياره قرار بگيرد و كم كم ارتفاع مدار كاهش پيدا كرده تا سقوط كنند. براي همين مي‌توانيد پرنده رابا زاويه درستي شليك كنيد كه چند باري به دور مركز جرم سياره بگردد و سرانجام خوك بي‌نوا را منهدم كند. شايد يكي از جذاب‌ترين مانورها زماني است كه از حوزه گرانشي يك سياره بايد استفاده كنيد تا مانور معروف قلاب سنگ را اجرا كنيد و از طريق آن سرعت گرفته و بتوانيد پرنده عصباني خود را وارد مدار سياره بعدي نماييد كه خوك‌ها روي آن قرار دارند.اين مشابه مانوري است كه فضا پيما‌ها براي رسيدن به مقاصد دور دست انجام مي‌دهند و از گرانش يك سياره مثل مشتري براي رسيدن به سياره‌اي دور دست مثل پلوتون بهره مي‌برند. اما در اين بازي همه چيز هم كاملا منطبق بر شرايط علمي نيست. اگر از ابرهاي طوفاني در ميانه فضا، گياهان سبزشده روي ماه‌هاي فاقد جو، انبوهي چوب و شيشه در فضا و انفجارهاي همراه با سر و صداي جعبه‌هاي تي‌ان‌تي در فضا بگذريم، بازي با مشكلات علمي جدي‌تري هم دست و پنجه نرم مي‌كند.يكي از مشكلات به جرم اقمار و سياره‌ها برمي‌گردد. بر اساس قوانين گرانشي جسمي كه بخواهد چنين شتابي را كه در بازي مي‌بينيم به پرنده‌ها بدهد بايد بسيار پرجرم باشد. در حالي كه از نظر ابعاد اين ماه‌ها و سيارات تفاوت اندازه چنداني با خود پرنده‌ها ندارند.بر اساس محاسبات دكتر آلين، چگالي چنين اقماري بايد در حدود ۷ ميليارد كيلوگرم بر مترمكعب باشد. چگالي كه بيشتر از آن كه به چگالي يك قمر نزديك باشد نزديك به چگالي يك كوتوله سفيد است. مساله بعدي به اين برمي‌گردد كه در اين شرايط محل قرار گرفتن ماه‌ها و سياره‌هاي نشان داده شده در بازي نسبت به هم به طور كامل ثابت باقي مي‌مانند. واقعيت اين است كه در فضا گرانش يك جسم فقط به پرنده‌هاي عاصي اثر نمي‌كند بلكه بر ساير اجرام اطراف نيز تاثير دارد. البته دليل خوبي براي طراحان وجود دارد كه چرا از خير تاثير گرانش بر خود سيارات گذشته‌اند و آنها را در جاي خود ثابت فرض كرده‌اند. داستان به اين برمي‌گردد كه حل مسير حركت تعداد زيادي از اجسام نسبت به همديگر عملا ما را به يك مساله دشوار فيزيكي كه تنها حل عددي و تقريبي براي آن وجود دارد مي‌رساند و در آن صورت اعمال مدل‌هاي تقريبي موجود براي اين بازي عملا به دردسري بزرگ بدل مي‌شد. از همه اينها گذشته اگر به ديد يك بازي كه مي‌تواند درك علمي مناسبي را به ما بدهد به اين بازي نگاه كنيد با بازي سرگرم‌كننده و آموزنده بسيار هيجان‌انگيزي مواجه هستيد، اما اگر مي‌خواهيد از جزييات رفتار اشيا در ميدان‌هاي گرانشي سر در بياوريد قطعا بايد سري به كتاب‌هاي فيزيكي بزنيد و به آنچه در بازي سرگرمي‌كننده‌تان اتفاق مي‌افتد، اعتماد نكنيد.

اصول علمي حاكم بر پرندگان خشمگين

اصول بازي اساسا تفاوت جدي با گوريلاي قديمي ندارد فقط اين بار معادلات مسير حركت دقيق‌تر و پيچيده‌تر شده‌اند. در نسخه‌هاي پيشين (غير از نسخه فضا) پرنده‌ها براساس زاويه پرتاب و كشش اوليه و فيزيك خاص، هر يك معادله مسيرشان را دنبال مي‌كنند. به تدريج پارامترهاي ديگري مثل رفتارهاي خاص اين پرنده‌هاي عصباني و همچنين واكنش سازه‌هاي خوك‌ها در مقابل برخوردها هم به داستان اضافه شد. در اين بازي شايد گاهي لازم باشد سنگ كوچكي در سطح شيبداري را هدف قرار دهيد تا آواري بر سر خوك‌ها خراب شود.اما اصول اصلي قوانين فيزيك مكانيك حاكم بر حركت در صفحه دوبعدي است، اما زماني كه طراحان اين بازي در همكاري با ناسا تصميم گرفتند اين پرنده‌هاي خشمگين را به فضا - جايي كه خبري از گرانش عادي روي زمين نيست - ببرند داستان كمي هيجان‌انگيزتر شد.در ويدئويي كه پيش از انتشار اين بازي در اواخر اسفند 1390 منتشر شد، يك فضانورد به نام دان‌پوتيت روي عرشه ايستگاه بين‌المللي فضايي آزمايشي ترتيب داد تا نحوه عملكرد اين پرنده‌هاي خشمگين را در شرايط ميكروگرانشي حاكم بر ايستگاه به نمايش بگذارد. او از يك بادكنك سبز براي نمايش خوك هدف استفاده كرد و عروسك پرنده خشمگين قرمز رنگ بازي نيز براي نشان دادن نحوه رفتار پرندگان خشمگين در فضا به كار گرفته شد. دان پوتيت در اين نمايش به توضيح تفاوت حركت در شرايط موجود روي زمين و در شرايط ريز گرانشي مي‌پردازد و وعده بازي پرندگان خشمگين در فضا را مي‌دهد.كمپاني توليدكننده بازي پرندگان خشمگين و ناسا هردو و پيش از انتشار بازي در سوم فروردين اعلام كرده‌اند اين بازي بار آموزشي بالايي دارد و مي‌تواند به دانش‌آموزان در درك حركت در فضاي ماوراء جو كه فاقد گرانش است، كمك كند. ناسا پيش از اين هم در طرح‌هاي فراواني براي ترويج دانش فضايي و علوم مربوط به آن مشاركت داشته است. اما آيا اين نسخه جديد بازي پرندگان خشمگين را مي‌توان آن گونه كه برخي از تبليغات اين بازي ادعا مي‌كند يك پكيج آموزشي و علمي دقيق قلمداد كرد؟تاريخ : چهار شنبه 30 فروردين 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

یک کارشناس امنیت الکترونیک با اشاره به آمارهای منتشر شده از جرایم رایانه ای گفت: طی 10 ماهه سال 90 حدود 4 هزار پرونده جرایم رایانه ای در کشور به ثبت رسید که حدود 47 درصد از این جرایم فضای مجازی مربوط به برداشت غیرمجاز از حساب بانکی بوده است.

پاشا ناصرآبادی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به نفوذ پذیری سیستم های الکترونیکی بانکی در کشور و مشکلاتی که هر از چندگاهی برای کاربران به وجود می آید اظهار داشت: هم اکنون و با وجود رمزهای یکبار مصرفی (OTP ) که از سوی بسیاری از بانکها ارائه می شود امنیت سیستم های اطلاعاتی کاربران بانکها بسیار افزایش یافته است اما با این وجود بیشترین آمارهای جرایم فضای مجازی را همچنان برداشت های غیرمجاز از حساب بانکی افراد تشکیل می دهد.وی گفت: در به سرقت رفتن اطلاعات سیستم های بانکی بیشتر از آنکه بانکها را مقصر بدانیم باید بگوییم که کاربران در وقوع اینگونه جرایم مقصرند چرا که هیچ نوع آگاهی در زمینه جلوگیری از درز اطلاعات محرمانه خود ندارند.مدرس و پژوهشگر حوزه فناوری اطلاعات با تاکید براینکه صداو سیما و بانکها به جای صرف هزینه برای تبلیغات باید هزینه خود را صرف آموزش و اطلاع رسانی کنند تصریح کرد که در بسیاری مواقع شاهد آن هستیم که حتی بانکها به کارمندان خود نیز در زمینه امنیت اطلاعات اطلاع رسانی کافی به عمل نیاورده اند که این اتفاقات ساده منجر به پیامدهای بزرگ می شود.این کارشناس امنیت الکترونیک با تاکید براینکه نه تنها در ایران بلکه در همه جای دنیا مشکلات سرقت اطلاعات ناشی از بی احتیاطی کاربران اتفاق می افتد، گفت: در بسیاری مواقع کاربران به دلیل بی توجهی اطلاعات خود را به راحتی در اختیار سارقان اطلاعات و هکرها قرار می دهند بدون آنکه بدانند در فضای مجازی هرگونه اطلاعاتی می تواند به سرقت رود.تاريخ : چهار شنبه 30 فروردين 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

هدفون جدیدی که در ابتدا برای تقویت صدا و از بین بردن صداهای اضافه طراحی شده بود، اکنون می‌تواند به عنوان یک فناوری جدید در اختیار افرادی قرار بگیرد که از مشکلات شنوایی رنج می برند.

به گزارش خبرگزاری مهر، از 36 میلیون آمریکایی که مشکل شنوایی دارند، 20 میلیون نفر در شرایط خفیف تا متوسط قرار دارند و تلاش می کنند تا صداها را در محیطهای پرسروصدا تشخیص دهند.اگرچه این شرایط بسیار متداول است، اما درمان محدودی برای آن وجود دارد. ابزارهای کمک شنوایی که براساس نیاز مصرف کننده تنظیم می شوند با قیمتهایی چون 3 هزار دلار ارائه می شوند.این درحالی است که مصرف کنندگان می توانند به جای آن از تقویت کنندگان ارزان تر رایج استفاده کنند، اما این تقویت کننده ها، تمام صداهای محیط اطراف را تقویت می کند و کمک اندکی به گفتگوها و محاوره ها می کنند.

تقویت کننده صدا

براساس گزارش پاپ ساینس، یک شرکت آمریکایی با عنوان ایبل پلنت اقدام به تنظیم دوباره مداربندی از بین بردن صداها و پارازیت خطوط هدفون خود کرده و نخستین وسیله ای را ابداع کرده که صداها را مجزا و تقویت می کند.این هدفون مثل یک جفت هدفون مقاوم در برابر شلوغی و همهمه، یک میکروفن به اندازه یک ده سنتی، صداها را وارد یک ریزپرداز می کند و به جای از بین بردن صداها به واسطه ایجاد فرکانسهای رقابتی، پردازشگر تقویت کننده آن فرکانسهای تقویتی را به صورت انتخابی تقویت می کند و صداهای اطراف را به حداقل می رساند.

تقویت کننده صدای شخصی یک در 2.5 سانتیمتر به وزن 4.5 گرم و قیمت 400 دلار عرضه شده است

این شرکت همچنین اقدام به افزودن یک فرکانس بالا تقویتی به صداها کرده و باعث شده که صداها بیشتر به گوش برسد. اما اگر با این تدابیر یک کاربر همچنان مشکل شنوایی داشته باشد می تواند صدای تقویت کننده را با قرار دادن دستها روی گوشهای خود تقویت کند.تاريخ : چهار شنبه 30 فروردين 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

رئیس موسسه ملی اقیانوس شناسی با اشاره به ماموریت های ایران در زمینه مدل سازی جریانهای اقیانوس هند، گفت: در این راستا ایران مسئول مدل سازی جریانهای دریایی در 4 حوزه آبی به منظور پیش بینی مخاطرات دریایی شده است.

دکتر وحید چگینی در گفتگو با خبرنگار مهر، افزود: ایران از سوی مسئول گروه مرجع اقیانوس شناسی اقیانوس‎های هند و آرام (IPORG) و گروه مدلسازی و پیش بینی هیدرودینامیک اقیانوسی (MFPOS) یونسکو مسئولیت پایشهای میدانی و مدل سازی شمال اقیانوس هند شد.رئیس موسسه ملی اقیانوس شناسی ادامه داد: بر این اساس ایران مسئول مدل سازی جریانهای آبی حوزه های دریایی چون دریای عمان، خلیج فارس، دریای عرب و سرخ شده است.وی با بیان اینکه پایش جریانهای آبی در خلیج فارس و دریای عمان را آغاز کردیم، یادآور شد: از سال جاری نیز مطالعه بر روی جریانهای آبی در اقیانوس هند را آغاز خواهیم کرد و ظرف 2 تا 3 سال آینده نتایج آن اعلام می شود.به گفته رئیس موسسه ملی اقیانوس شناسی داده های این مطالعات را در مدل سازیهای امواج ناشی از سونامی و پیش بینی مخاطرات دریایی موثر است.چگینی همچنین از آغاز پروژه تحقیقاتی در زمینه مدل سازی جریانهای آبی در دریای خزر خبر داد و خاطر نشان کرد: در راستای ماموریت ایران در حوزه اقیانوس هند، به منظور بررسی جریانهای دریایی در دریای خزر مطالعات جریانهای دریایی در دریای خزر نیز آغاز شده است.تاريخ : چهار شنبه 30 فروردين 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

یک شرکت حمایت از داده ها اقدام به تولید یک کارت حافظه کرده که اگر از صاحبش دور شود از طریق "سیستم موقعیت یاب جهانی" (GPS) قابل ردیابی بوده و حتی می توان با کنترل از راه دور آن را نابود کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، اگزکت ترک به عنوان یک شرکت حمایت از داده ها این کارت حافظه را با عنوان محافظ امنیت (Security Guardian) تولید کرده که تنها اندکی بزرگتر از نمونه های مشابه عادی است.کارت حافظه جدید دربرگیرنده یک تراشه حافظه کدگذاری شده و یک سیم کارت است، بدان معنا که می توان آن را از طریق طریق "سیستم موقعیت یاب جهانی" (GPS) و " سیستم جهانی ارتباطات سیار" (GSM) دنبال کرد.

حفظ اطلاعات: کارت حافظه محافظ امنیت دربرگیرنده یک سیم کارت است تا بتوان در صورت مفقود شدن آن را ردیابی کرد

اگر اطلاعات حساسی روی این کارت باشد، در زمان مفقود شدن یا به سرقت رفتن، صاحب آن از راه های مختلفی می تواند دسترسی به اطلاعات را از بین برده و یا اطلاعات را نابود کند تا به هیچ ترتیبی این اطلاعات قابل مشاهده و به اشتراک گذاری نباشد.براساس گزارش دیلی میل، صاحبان این کارت حافظه می توانند وارد حساب کاربری خود شده و فایل ها و اطلاعات خود را مسدود کنند. همچنین آنها می توانند با ارسال یک پیام به کارت حافظه آن را مسدود کرده و یا فایلها را درون آن قفل کنند.اگر تمام این راهکارها ناکام باشند، کاربران می توانند با یک شارژ ولتاژ بالا به صورت مستقیم به کارت تراشه داخلی را ذوب کرده و تمام محتوایات آن را پاک کنند.

ردیابی دستگاه: مکان این کارت حافظه را می توان از طریق GPS و GSM روی نقشه مشخص کرد، اما در عین حال می توان از راهکارهای دیگری چون مسدود کردن یا پاک کردن از طریق کنترل از راه دور نیست بهره برد

کاربران می توانند با یک شارژ ولتاژ بالا به صورت مستقیم به کارت تراشه داخلی را ذوب کرده و تمام محتوایات آن را پاک کنند

تمام اقدامات امنیتی درباره این فناوری جدید بدون نیاز به ارتباط اینترنتی انجام می شود، حتی بدون توجه به اینکه آیا این دستگاه به کامپیوتر وصل شده یا خیر این اقدامات قابل انجام است.افزایش علاقه به مسئله حفاظت اطلاعات به دنبال فاش شدن اطلاعات حساس دولتی بریتانیا درباره حمل و نقل عمومی صورت گرفت که در آن میان می توان به پرونده سال 2009 اشاره کرد که طی آن یک پیمانکار دولتی کارت حافظه ای را که دربرگیرنده اطلاعات 84 هزار زندانی بود گم کرد.براساس گزارشی که در سال 2008 منتشر شده بیش از 3200 لپ تاپ و تلفن همراه که دربرگیرنده اطلاعات حساس بوده از دپارتمانهای دولتی به سرقت رفته و یا مفقود شده اند.تاريخ : چهار شنبه 30 فروردين 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

یک فضاپیمای ناسا از انفجار خورشیدی که روز گذشته رخ داده تصاویری تهیه کرده و دانشمندان سازمان رصد دینامیک خورشید این تصاویر را منتشر کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری مهر، دانشمندان سازمان رصد دینامیک خورشید که از سازمانهای ناسا محسوب می شود این تصاویر را با جمله " انفجار بزرگ اکنون در خورشید رخ می دهد" منتشر کرده اند.ناسا اعلام کرد: تشعشعات یا فوران های خورشیدی انفجارهای بزرگی هستند که در سطح خورشید صورت می گیرد که میزان گرمای آن به میلیونها درجه می رسد و انرژی حاصل از آن به اندازه یک میلیارد مگاتن تی ان تی است.مقامات سازمان رصد دینامیک خورشیدی اظهار داشتند: این تشعشات انفجاری در امتداد لبه شرقی خورشید رخ داد و طی آن میزان قابل توجهی از پلاسمای خورشیدی از آن خارج شد.فضانوردها قدرت تشعشع خورشیدی را با سه حرف C، M و X بیان می کنند. تشعشعات کلاس C ضعیف ترین رویدادها، طوفانهای کلاس X قوی ترین انفجارهای خورشیدی هستند و تشعشع دیروز به عنوان کلاس M ثبت شده که در اندازه متوسط قرار می گیرد.

براساس گزارش اسپیس، این تشعشع خورشیدی دیروز در ساعت 17:45 به وقت گرینویچ رخ داد

دانشمندان سازمان رصد دینامیک خورشیدی این تصاویر را منتشر کرده اند

دانشمندان سازمان رصد دینامیک خورشید همچنین فیلم این تشعشع را که از آن با عنوان M1.7 یاد می شود را نیز منتشر کرده اند

تصویر زیبایی از لبه شرقی خورشید

چنین انفجارهایی معمولا به تشعشعات خورشیدی نسبت داده می شود، این مورد یک تشعشع متوسط بود و جهت آن به سمت زمین نبود

تصاویر انفجار خورشیدی دیروز با ویدئوها و تصاویر با کیفیتی از سوی ماهواره سازمان رصد دینامیک خورشید گرفته شده استتاريخ : سه شنبه 29 فروردين 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

تحقیقات جدید نشان می دهد که کوه‌های یخ در هیمالیا نه تنها درحال آب شدن نیستند بلکه بزرگتر و ضخیم تر شده اند.

به گزارش خبرگزاری مهر، پیش از این دانشمندان اعلام کرده بودند که کوه های یخ و یخ دریایی اطراف کوهستان هیمالیا با سرعت بی سابقه ای درحال آب شدن هستند، اما اطلاعات جدید نشان می‌دهد که این پدیده به سمت دیگری متمایل شده و در برخی از مناطق کوهستانی هیمالیا کوه های یخ نه تنها درحال آب شدند نیستند بلکه ضخیم تر شده اند.رشته کوه قراقروم حتی از نظر اندازه نیز بزرگتر شده است.این تحقیق در شماره آوریل 2012 مجله نیچر ژئوساینس منتشر شده است.جولی پاردل از دانشگاه فرانسوی CNRSاظهار داشت: درحالی که تنها برخی از کوه های یخ هیمالیا درحال آب شدن هستند، کوه های یخ این منطقه آب نمی شوند.براساس گزارش کریسشین ساینس مونیتور، رشته کوه قراقروم در مرز چین، هند و پاکستان گسترده شده است و دربرگیرنده دومین قله بلند جهان است و بالاترین میزان تراکم قله ها را دارد. نیمی از حجم کوه های یخ هیمالیا در این رشته کوه قرار دارد.محققان با استفاده از تصاویر ماهواره های اندازه یخها را در یک چهارم از کل این رشته کوه ( بیش از 5 هزار کیلومتر مربع) اندازه گیری کردند. این تصاویر در سالهای 1999 و 2008 گرفته شده و دانشمندان از دو الگوی رایانه ای برای تبدیل این تصاویر، نشان دادن ارتفاع کوه های یخ و تخمین اندازه یخها استفاده کردند.آنها به این نتیجه رسیدند که این کوه های یخ ثابت باقی مانده و در برخی موارد ضخیم تر شده اند اما محققان هشدار دادند که این نتایج به این معنا نیست که گرمایش زمین و آب شدن یخها در هیچ کجای زمین رخ نمی دهد.محققان این تحقیق تأکید کردند: ما نمی خواهیم که این تحقیق هشدارهای گرمایش زمین را زیر سوال ببرد.تاريخ : سه شنبه 29 فروردين 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

تحقیقات جدید نشان می دهد که کوه‌های یخ در هیمالیا نه تنها درحال آب شدن نیستند بلکه بزرگتر و ضخیم تر شده اند.

به گزارش خبرگزاری مهر، پیش از این دانشمندان اعلام کرده بودند که کوه های یخ و یخ دریایی اطراف کوهستان هیمالیا با سرعت بی سابقه ای درحال آب شدن هستند، اما اطلاعات جدید نشان می‌دهد که این پدیده به سمت دیگری متمایل شده و در برخی از مناطق کوهستانی هیمالیا کوه های یخ نه تنها درحال آب شدند نیستند بلکه ضخیم تر شده اند.رشته کوه قراقروم حتی از نظر اندازه نیز بزرگتر شده است.این تحقیق در شماره آوریل 2012 مجله نیچر ژئوساینس منتشر شده است.جولی پاردل از دانشگاه فرانسوی CNRSاظهار داشت: درحالی که تنها برخی از کوه های یخ هیمالیا درحال آب شدن هستند، کوه های یخ این منطقه آب نمی شوند.براساس گزارش کریسشین ساینس مونیتور، رشته کوه قراقروم در مرز چین، هند و پاکستان گسترده شده است و دربرگیرنده دومین قله بلند جهان است و بالاترین میزان تراکم قله ها را دارد. نیمی از حجم کوه های یخ هیمالیا در این رشته کوه قرار دارد.محققان با استفاده از تصاویر ماهواره های اندازه یخها را در یک چهارم از کل این رشته کوه ( بیش از 5 هزار کیلومتر مربع) اندازه گیری کردند. این تصاویر در سالهای 1999 و 2008 گرفته شده و دانشمندان از دو الگوی رایانه ای برای تبدیل این تصاویر، نشان دادن ارتفاع کوه های یخ و تخمین اندازه یخها استفاده کردند.آنها به این نتیجه رسیدند که این کوه های یخ ثابت باقی مانده و در برخی موارد ضخیم تر شده اند اما محققان هشدار دادند که این نتایج به این معنا نیست که گرمایش زمین و آب شدن یخها در هیچ کجای زمین رخ نمی دهد.محققان این تحقیق تأکید کردند: ما نمی خواهیم که این تحقیق هشدارهای گرمایش زمین را زیر سوال ببرد.تاريخ : سه شنبه 29 فروردين 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

به گزارش روز سه شنبه جام جم آنلاين به نقل از خبرگزاري رويترز، شاتل فضايي ديسكاوري از اين پس در موزه ملي  فضايي و هوايي اشميتسونيان در ويرجينيا دوره بازنشستگي اش را سپري خواهد كرد.سازمان فضايي آمريكا، ناسا در سال 2011 تمام شاتل هايش كه در ساخت ايستگاه فضايي بين المللي نقش داشتند را بازنشسته كرد.اكنون ناسا در حال احداث كارخانه اي براي ساخت نسل جديدي از شاتل هاي فضايي است كه  قادر باشند سرنشينان خود را به مقصدهايي به مراتب دورتر از ايستگاه فضايي بين المللي ببرند.مايك مولان، فضانورد سابق كه شاهد ترك ديسكاوري از پايگاه فضايي  كندي در كيپ كاناورال فلوريدا بود، گفت: لحظه اي بسيار احساسي بود ، هم تلخ و هم شيرين و در عين حال غمبار. مولان سه ماموريت فضايي را با شاتل ها انجام داده است.بوئينگ 747 و محموله اسطوره اي اش پس از دور زدن آسمان واشنگتن دي سي در فرودگاه بين المللي دالاس پايتخت آمريكا مورد استقبال قرار مي گيرند.شاتل ديسكاوري كه نخستين پروازش دراوت سال 1984 انجام داده بلافاصله به موزه ملي فضايي و هوايي اشميتسونيان واقع در چانتيلاي ويرجينيا انتقال يافته تا براي بازديد كنندگان به نمايش گذاشته شود.تاريخ : سه شنبه 29 فروردين 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

پس از سالها انتقاد از مایکروسافت دررابطه با نسخه‌های متعدد و متفاوت سیستم عامل خود، این شرکت در اقدام اخیر خود چهار نسخه از ویندوز 8 را معرفی کرده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، پس از سالها درگیری مشتریان با نسخه های مختلف سیستم عامل ویندوز، مایکروسافت اعلام کرده است که ویندوز 8 تنها در چهار نسخه ارائه می کند.نسخه خانگی، نسخه تجاری، نسخه دستگاه های داری تراشه های ARM و نسخه شرکتهای بزرگی که سیستم عامل را در تعداد بالا خریداری می کنند.این درحالی است که برای مثال شرکت مایکروسافت سیستم عامل XP را در هفت نسخه مختلف ارائه کرده بود.برای اکثر مردم که یک سیستم عامل برای لپ تاپ تا کامپیوتر رومیزی خود خریداری می کنند به سادگی می توانند ویندوز 8 را که برای کاربران خانگی طراحی شده خریداری کنند. ویندوز 8 پرو " Windows 8 Pro " برای کاربران تجاری است و دربرگیرنده ویژگیهای رمزگذاری روی یک فایل سیستمی، مجازی سازی و مدیریت دامین است.براساس گزارش پی سی ورلد، ویندوز RT که مخفف "Runtime" است، نامی است که برای ویندوز ARM انتخاب شده است و نمی توان آن را خریداری کرد.این نسخه از پیش روی کامپیوترها و تبلتهایی که دارای پردازشگرهای ARM هستند نصب می شوند. این ویندوز قابلیت اجرای نرم افزارهای قدیمی X86/64 را ندارد. اما می تواند برنامه های اجرایی لمسی را برپایه ویندوز ران تایم (برنامه مایکروسافت برای برنامه های اجرایی موبایل) اجرا کند.تاکنون زمان دقیق ورود ویندوز 8 به بازار اعلام نشده است.تاريخ : سه شنبه 29 فروردين 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

درحالی که استفاده از بانکداری الکترونیک در سراسر جهان روند رو به رشدی طی می‌کند، سرقتهای بانکی از همین روش نیز رو به رشد است از این رو بررسی راهکارهای امنیتی با استفاده از فناوریهای روز برای بانکها و مشتریان ضروری است.

به گزارش خبرگزاری مهر، شاید پاسخ به این سوال که آخرین باری که برای انجام یک عملیات ساده بانکی به یک بانک مراجعه کرده اید برای بسیاری از کاربران امروز اینترنت که مشتریان بانکها هستند دشوار باشد، چرا که بسیاری از آنها ترجیح می دهند از دستگاههای خودپردازی استفاده کنند که در تمام ساعات شبانه روز در دسترس هستند و یا برای انجام امور بانکی خود از بانکداری الکترونیک استفاده می کنند.این درحالی است که سارقان امروز بانکها نیز به موازات مشتریان برای سرقتهای بانکی همین روشها را ترجیح می دهند.

استفاده از فناوری برای سرقت از بانکها

بسیاری از این سارقان و هکرهای سایتهای بانکی با استفاده از روشهای مدرن در فناوری، پول را از حسابها بیرون می کشند و بدافزارهای رایانه ای نیز به روشهای الکترونیکی به حسابها حمله می کنند.حتی تروجانهایی چون " Tatanga" که می توانند خود را از نرم افزارهای امنیتی و ضدویروس نیز پنهان کنند، می تواند به سادگی از طریق هزاران وب سایت رایانه شما را آلوده کنند.اما مسئله اصلی اینجاست که به رغم وجود تهدیدهای بسیار هیچ‌کدام از ما نمی توانیم از سیستم بانکداری الکترونیک چشم‌پوشی کنیم، از این رو باید راهکارهایی را مدنظر قرار دهیم که امنیت حساب را افزایش می دهد.

امنیت را از بانک طلب کنید

جاش سائول -مسئول بخش تکنولوژی شرکت اپلیکیش سکیوریتی در نیویورک با اشاره به اینکه همواره همه امور بانکی خود را آنلاین انجام می دهد و هیچ وقت نگران امنیت نیست، گفت که این امور را به بانک خود واگذار کرده و مشتریان بانکی باید به جای نگرانی های بی مورد راهکارهای افزایش امنیت را بیاموزند.براساس گزارش ام اس ان بی سی، سائول اعتقاد دارد که بانکهای بزرگتر همواره از سیستمهای امنیتی پیچیده تری در مقایسه با بانکهای کوچک استفاده می کنند و مشتریان بانکی نباید در پرسیدن این سوال از بانک خود که چگونه می توانند امنیت بانکی آنلاین خود را ارتقاء دهند حتی لحظه ای درنگ کنند.وی افزود: مشتریان باید بدانند که بانک آنها از چه سیستم تعیین هویتی استفاده می کند، در صورت فراموش کردن کلمه عبور چگونه مشتری خود را به آنها اطلاع می دهند و چه سیاستهای امنیتی در صورت نفوذ در سیستم بانکی در پیش می گیرند؟

ضرورت استفاده از کیبوردهای روی صفحه

هاری اوردلود رئیس بخش فناوری Bit9 در ماساچوست نیز اظهار داشت: در سایت برخی از بانکها کیبورد روی صفحه ارائه می شود تا افرادی که از بدافزار keylogging استفاده می کنند نتوانند از روی ضربات کیبورد به رمز وارد شده پی ببرند بنابراین بهترین روش استفاده از ماوس برای تایپ رمز عبور است.

استفاده از روشهای زیستی برای امنیت بیشتر

این درحالی است که همواره استفاده از روشهای زیست سنجی " biometrics" که باید به صورت فیزیکی انجام شود در راهکارهای ارتقای امنیت حسابهای بانکی مورد توجه افرادی بوده که می خواهند امنیت بانک را افزایش دهند. چرا که در این صورت اگر یک مجرم اطلاعات ورود را داشته باشد نمی تواند بدون تعیین هویت اصلی دست به هیچ اقدامی بزند.

تأثیر امنیت مرورگر در امنیت حساب بانکی

همچنین از نظر بسیاری از کارشناسان استفاده از برخی از مرورگرهای اینترنتی نسبت به برخی دیگر ارجحیت دارند چرا که اکثر بدافزارهای بانکی برای عبور از سیستم عاملهای مرورگر نوشته می شوند.

فناوری مورد استفاده بانکها برای ارتقای امنیت

براساس گزارش آنترپیرنور، بسیاری از بانکها همواره به سرمایه گذاری در بخش حفظ امنیت حسابهای بانکی فردی و به ویژه تجاری نمی اندیشند، از این رو این بانکها در رابطه با خسارتهای ناشی از کلاهبرداری و سرقت قابل اعتماد نیستند. گفته می شود که بانکهای بزرگ بین المللی و منطقه ای همواره از بهترین سیستمهای امنیتی برخوردارند.

روش هکرها برای ورود به حسابهای بانکی

هکرها اغلب با به سرقت بردن نام کاربری و کلمه عبور از برنامه های رایانه های شرکتهای کامپیوتری، وارد حسابهای بانکی می شوند.

ضرورت داشتن نرم افزارهای امنیتی به روز

دفاع در برابر این اقدامات با داشتن یک کامپیوتر خوب و نرم افزار امنیتی به روز آغاز می شود چرا که برخی از ویروس ها و بدافزارها می توانند بازهم در مقابل این نرم افزارها مقاومت کنند، می توانید از بانک خود بخواهید که نرم افزار امنیتی را در اختیار شما قرار دهند.ارتقای این امنیت باید با اقداماتی بیش از مانع کلمه عبور صورت بگیرد تا راه طولانی تری میان سارق و پول شما وجود داشته باشد. به منظور تقویت این امر، برخی از بانکها در فرایند تعیین هویت کاربران مجاز از کلمه عبور یک بار مصرف استفاده می کنند.درحالی که این فناوری سطح بیشتری از امنیت ایجاد می کند باز هم برخی از سارقان می توانند به آن دست یابند. ازاین رو برخی از بانکها دستگاه های مشتری را شناسایی می کنند تا بتوانند امنیت بیشتری برای کاربر فراهم کنند تا اگر فردی از یک دستگاه ناشناس تلاش کرد وارد سایت بانک بشود و به حسابی که به وی تعلق ندارد دسترسی پیدا کند این دسترس به سرعت ناممکن شود.

استفاده از تلفنهای هوشمند برای دسترسی به عملیات بانکی

براساس گزارش ان پی آر، شاید در بدو ورود دستگاه های خودپرداز استفاده از این دستگاه ها برای انجام امور مالی برای عده ای وحشتناک بود اما طولی نکشید که این دستگاها به بانکهای 24 ساعته تبدیل شدند. امروزه استفاده از برنامه های اجرایی بانکداری در تلفنهای هوشمند جایگزین این نگرانی شده اند. درحالی که تعداد مشتریان بانکی که از طریق تلفن خود وارد بانک می شوند افزایش می یابد، کارشناسان امنیتی اعتقاد دارند به همان میزان تعداد مجرمینی که تلاش می کنند این تلفنها را به سرقت ببرند افزایش می یابد.درحال حاضر در آمریکا حدود 10 درصد از خانوارها از سیستم بانکداری تلفنهای همراه استفاده می کنند، در این میان برخی از بانکها امکان سپرده گذاری از این طریق را نیز فراهم می کند اما اکثر بانکها تعداد کارکردهای بانکی تلفن همراه را محدود کرده اند.برخی از کارشناسان نیز امنیت انجام امور بانکی از طریق تلفن را چون استفاده از خدمات بانکداری الکترونیک از طریق رایانه های روی میزی تلقی می کنند اما تأکید می کنند که هیچ کدامیک از اطلاعات فردی خود را روی تلفن ذخیره نکنید. تنظیمات را به گونه ای انجام دهید که پس از انجام تراکنش مالی مورد نظر تمام اطلاعات پاک شوند.اما در این میان کارشناسان امنیتی استفاده از برنامه های اجرایی قابل دانلودی را که بانکها ارائه می کنند را توصیه نمی کنند و اظهار می دارند که بسیاری از این برنامه ها در آزمونهای امنیتی شکست خورده اند.تاريخ : سه شنبه 29 فروردين 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

ابداع یک دستگاه پیشترفته پزشکی که درون قلب کار گذاشته می شود می تواند با هشدار دادن نسبت به وضعیت بیماری که در شرف حمله قلبی است، جان افراد بسیاری را نجات خواهد داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، آمارها در آمریکا نشان می دهند که بیش از 30 درصد از هر یک میلیون نفر سالانه قربانی حمله قلبی می شوند و پیش از آنکه از مراقبتهای پزشکی برخوردار شوند، جان خود را از دست می دهند.البته ستادهای آموزشی بسیاری برای ارتقای آگاهی عمومی درباره نشانه های هشدار دهنده حمله قلبی وجود دارد که براساس این اطلاعات فرد از زمان حمله تا رسیدن به بیمارستان سه ساعت زمان دارد.

هشدار درونی: این هشدار با عنوان انجل مد گاردین (AngelMed Guardian) از سه روش برای هشدار دادن به کاربر در رابطه با حمله قلبی قریب الوقوع استفاده می کند، لرزش، صدا و نور چشمک زن روی دستگاه خارجی

دستگاه درون بدن: تصویر اشعه اکس از بدن بیماری که درون آن دستگاه AngelMed کار گذاشته شده است، این دستگاه در نزدیکی قلب در سمت چپ قرار می گیرد

در مقاله ای که قرار است در مجله Ergonomics In Design منتشر شود، این دستگاه به عنوان هشداردهنده حمله قلبی از سه روش هشدار لرزشی، صوتی و تصویری استفاده می کند.براساس گزارش دیلی میل، این دستگاه درحال حاضر تحت آزمایش های پزشکی است و با هزینه بیش از 8 هزار پوند ارائه می شود که می تواند جان هزاران نفر را به صورت سالانه نجات دهد.آنچه این دستگاه را نسبت به انواع دیگر متمایز کرده ترکیب روشهای هشدار آن است. اگرچه هشدارهای لرزشی گاهی برای هشدار دادن به پرسنل پزشکی در اتاقهای عمل مورد استفاده قرار می گیرد، اما تاکنون تحقیقات اندکی درباره کارکرد بالقوه آنها به عنوان دستگاهی که خود نظارت بر بیماران را عهده دار باشد انجام شده است.

هشدار مضاعف: یک دستگاه خارجی با یک نور چشمک زن از هشدار دستگاه داخلی که با لرزش و صدا همراه است پشتیبانی می کند

هشدارهای صوتی با الکتروشوک قلبی انتخاب شده ارائه می شوند، اما تحقیقات نشان می دهد که برخی از بیماران به ویژه افراد مسن تر توانایی شنیدن هشدارها را ندارند.مری کارول دی از یکی از نویسندگان مقاله معرفی این دستگاه در مجله اظهار داشت: هشدار لرزشی از طرف دستگاه داخلی بیشتر از هشدار صوتی احساس می شود چرا که برای مثال اگر فرد بیمار لباس سنگینی پوشیده باشد و یا مشکل شنوایی داشته باشد و یا در یک محیط پرسر و صدا باشد این صدا به گوش نمی رسد.این وسیله در دو سطح هشدار ارائه شده است: هشدار با الویت بالا که نشان دهنده این است که فرد بیمار ممکن است دچار یک حمله قلبی شود و باید به سرعت به خدمات اورژانس تلفن کند و هشدار با الویت پایین که نشان می دهد وضعیتی شناسایی شده که بهتر است براساس آن بیمار ظرف 48 ساعت به پزشک مراجعه کند.

آزمایش: این دستگاه هنوز در مرحله آزمایش قرار دارد اما در شبیه سازی و جراحی های محدود موفق بوده است

در تحقیقات صورت گرفته برای افراد مسن که میزان سادگی کار با آن سنجیده شده است، بیماران توانستند که میان الگوهای لرزشی اولویت بالا و اولویت پایین تمایز قائل شوند.تاريخ : سه شنبه 29 فروردين 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

امروزه كودكان و سالمندان و بيماران قلبي- عروقي و ريوي، از آسيب‌پذيرترين گروه‌ها در مقابل آلودگي هوا هستند و بهتر است خانواده‌ها بيشتر مراقب رژيم غذايي اين افراد باشند.بررسي‌​ الگوي مصرف غذايي در كشور نشان مي‌دهد كه ضروري است به ميزان و نوع مواد مصرفي در سبد خانوار توجه جدي داشته باشيم و به منظور حل مشكلات و مسائل تغذيه‌اي و ارتقاي وضع تغذيه كشور، گام برداريم.هدف از تغذيه متعادل تامين انرژي، پروتئين وتمامي ريزمغذي‌ها (ويتامين‌ها و عناصر معدني) براي حفظ سلامتي بدن در هر سن و سال است، اما گاه ناچار به استفاده از مصرف مكمل‌هاي غذايي هستيم. در اين نوشتار به اين نكته اشاره مي‌شود كه چه گروه‌هاي سني به چه ميزان مكمل‌هاي غذايي نياز دارند.

نوزادان و كودكان: استفاده از قطره ويتامينD از بدو تولد و قطره آهن از زمان شروع غذاي كمكي.

كودكان پيش‌دبستاني: مكمل روي كه كمبود آن در كشور ما گسترده است و مكمل آهن در كساني كه كم‌خون هستند.

كودكان دبستاني داراي اختلال رشد: استفاده از مكمل‌هاي مولتي ويتامين و مينرال براي كمك به بهبود اشتها و رشد كودكان به صورت دوره‌اي و محدود.

نوجوانان: دوران بلوغ يكي از دوران‌هاي سريع رشد است. درصورتي كه نتوانيم از طريق يك رژيم غذايي متعادل نيازهاي اين دوره را تامين كنيم، استفاده از انواع مكمل‌ها براي اين دوره ضروري است.

مكمل آهن، روي، گاهي مولتي‌ويتامين‌ها يا مكمل‌هاي غذايي پروتئيني، براي نوجواناني كه از منابع غذايي و حيواني به اندازه كافي استفاده نمي‌كنند.

مادران باردار و شيرده: مكمل آهن براي دوره بارداري ضروري است. مكمل اسيد فوليك پيش از بارداري توصيه مي‌شود.

در صورتي كه وزن‌گيري مادر در دوران بارداري مناسب نباشد، مكمل‌هاي غذايي مناسب اين دوره نيز لازم است. مادران شيردهي كه رژيم غذايي متعادل ندارند به منظور تامين شير و حفظ سلامتي مادر نياز به انواع مكمل‌هاي غذايي دارند.

همچنين افرادي كه به هر دليل نتوانند مقدار كافي لبنيات استفاده كنند نياز به مكمل كلسيم و بعضي از مواد مغذي ديگري كه لبنيات تامين مي‌كند، دارند.

شب‌كاران: افرادي كه شب‌كارند يا به صورت شيفتي كار مي‌كنند و افرادي كه در معادن و دور از نور خورشيد زندگي و فعاليت مي‌كنند نياز به مكمل ويتامين D و بعضي از ريزمغذي‌ها دارند.

تامين ويتامين‌هاي د و دث : تنها ويتامين​هايي كه معمولا ما از طريق غذا قادر به تأمين آن نيستيم، ويتامين‌هاي د و دث است. اين ويتامين‌ها معمولا در لبنيات، تخم‌مرغ و گوشت‌هايي كه در دامداري‌هايي پرورش پيدا مي‌كنند که داراي فضاي باز، آفتاب و علوفه مناسب هستند، وجود دارد.

ميزان اين ويتامين‌ها در گوشت دامداري‌هاي صنعتي معمولاً كمتر است. حتي اگر از موادي كه اين ويتامين‌ها را دار​د استفاده كنيم، از آنجا كه ميزان ويتامين ث در غذاهاي ما ناچيز است، به علت كمبود ويتامين د و دث، افراد دچار پوكي استخوان و اختلال در رشد استخواني مي‌شوند. كم خوني باعث مي‌شود كه فرد بي‌حوصله شده، تمركز او پايين آمده و قدرت يادگيري كم شود.

افراد ميانسال و سالمند: نياز به انواع مكمل‌ها دارند. به عنوان مثال معده بعضي از افراد سالمند قدرت توليد فاكتور ويتامين 12B را از دست مي‌دهد. در چنين شرايطي نياز به مكمل تزريقي ويتامينB12 وجود دارد.

ورزشكاران حرفه‌اي: با توجه به نوع ورزش،مدت و شدت آن و دوره‌هاي طولاني تمرينات و مسابقات با يك رژيم غذايي معمول نيازهاي بدنشان تامين نمي‌شود. در چنين شرايطي استفاده از انواع مكمل ها براي آنها ضروري است.

بيماران بدحال: بيماران بد حال غذاهاي ويژه نياز دارند.چون دراين بيماران شرايط متعارف هضم و جذب و گاهي متابوليسم مختل مي‌شود.دراين بيماران مكمل‌هاي غذايي تنها و بهترين شيوه درمان و كوتاه كردن دوره بيماري است.همچنين افرادي كه رژيم‌هاي غذايي نامتعادل دارند، مثلا براي افرادي كه ماهي كافي در برنامه غذايي ندارند، استفاده از مكمل‌هاي امگا- 3 براي ايجاد تعادل تغذيه و حفظ سلامتي لازم است.

 تاريخ : سه شنبه 29 فروردين 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 اما نكته جالب توجه اين است كه گرچه در ظاهر اين فناوري عمر چنداني ندارد اما نگاهي به تاريخچه صنعت خودروسازي نشان مي‌دهد بيش از يك قرن از طرح اين ايده مي‌گذرد.فرديناند پورشه اسطوره بزرگ دنياي خودروسازي، كسي است كه حدود يك قرن پيش ايده طراحي موتورهاي برقي ويژه نصب در داخل چرخ‌ها را مطرح كرد.واين‌ويور، استاديار دپارتمان مهندسي رايانه و برق دانشگاه پلي‌تكنيك ميشيگان مي‌گويد: آنها (گروه فرديناند پورشه) روي ايده اين نوع موتورهاي برقي كار مي‌كردند و در عصر حاضر ما نيز دنباله روي اين نگرش هستيم و تلاش مي‌كنيم تا موتورهاي برقي را هرچه بيشتر به چرخ‌ها نزديك كنيم.در سال‌هاي اخير توجه ويژه‌اي به بازده كاري موتور خودروها و بويژه خودروهاي برقي شده است و اين نكته از توجه ويژه به رعايت معيارهاي زيست محيطي نشأت گرفته است.اين فاكتور مهم به تنهايي براي تجديدنظر كلي در طراحي موتورهاي برقي ويژه نصب در داخل چرخ‌ها و حركت به سمت كاربردي شدن آنها در صنعت خودروسازي كافي بوده است.مهندساني كه روي اين ايده كار مي‌كنند با اعمال برخي اصلاحات در ساختار اين‌گونه موتورها تا حد قابل توجهي برمشكلات ساختاري آنها غلبه كرده‌اند.خودرويي كه به چنين موتوري مجهز مي‌شود حداقل در دو چرخ از چنين فناوري‌اي بهره مي‌برد و البته مي‌توان نسخه پيشرفته‌تر آن يعني خودرويي با چهار چرخ مجهز به فناوري موتور برقي ويژه نصب در داخل چرخ‌ها را نيز متصور شد.با تكيه بر چنين ابتكار عملي تا حد زيادي از انرژي الكتريكي مورد نياز در هر يك از موتورها كاسته مي‌شود. گذشته از آن موتورهايي كه در اين روش طراحي مي‌شوند ابعادي كوچك‌تر و سبك‌تر خواهند داشت.به عقيده دكتر ويور كه تحقيقاتي در زمينه سيستم‌هاي انرژيكي و تجهيزات الكترونيكي قدرتي انجام داده است در صورتي كه در خودروهاي برقي موتورها در داخل چرخ‌ها جاي داشته باشد آن‌گاه مي‌توان از اين نكته مطمئن شد كه جايي براي خطا وجود نخواهد داشت.البته گرچه اين فناوري مزاياي قابل توجهي دارد اما چالش‌هايي نيز در برابر آن ديده مي‌شود. امروزه گروه‌هاي متعددي از مهندسان در شركت‌هاي خودروسازي، تايرسازي و تجهيزات الكترونيكي مرتبط با خودرو براي غلبه بر اين چالش‌ها كار مي‌كنند و به عقيده دكتر ويور در نهايت كسي پيدا خواهد شد تا بر تمامي اين چالش‌ها پيروز ‌شود. براي آگاهي هرچه بيشتر از اهميت عملياتي شدن اين فناوري نوين در صنعت خودروسازي كافي است تا نيم نگاهي به خبرهاي شركت‌هاي خودروسازي داشته باشيم كه سرمايه‌گذاري قابل توجهي در اين زمينه داشته‌اند، شركت‌هايي همچون جنرال موتورز، هوندا، ميشلن، ميتسوبيشي و حتي زيمنس آلمان.برخي شركت‌ها كه عمدتا به صورت اشتراكي فعاليت مي‌كنند پيشرفت‌هايي در اين زمينه داشته و نمونه‌هاي اوليه‌اي از خودروهاي مجهز به اين فناوري ارائه كرده‌اند.تاريخ : سه شنبه 29 فروردين 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

 

شركت‌هاي خودرو‌سازي در دنيا با توجه به رقابت فزاينده‌اي كه با يكديگر دارند، مي‌كوشند تا با عرضه انواع محصولات جديد، متنوع و كارآمدتر سهم بيشتري از بازارهاي جهاني را تصاحب كنند.با توجه به افزايش جمعيت و به دنبال آن افزايش تقاضا و افزايش تعداد خودروها، شركت‌هاي خودروسازي سعي مي‌كنند تا با توليد خودروهاي ارزان‌تر، كوچك‌تر و با آلودگي كمتر نظر تعداد بيشتري از خريداران را به خود جلب كنند. در اين ميان خبري منتشر شده كه گويا قرار است تا سال آينده خودروي الكتريكي با ظرفيت دو سرنشين وارد بازار شود كه هيريكو نام دارد و داراي ويژگي منحصر به فردي است كه آن را از ساير خودروها متمايز مي‌كند. ويژگي منحصر به فرد اين خودرو آن است كه به‌رغم كوچكي باز هم قابليت كوچك‌تر شدن دارد كه اين ويژگي منحصر به فرد تا به حال در هيچ خودرويي ديده نشده است. اين خودروي جالب اين قابليت را دارد كه تا شده و كوچك‌تر شود، لذا شما براحتي مي‌توانيد در يك جاي كوچك نيز آن را پارك كنيد. طول اين خودرو در حالت معمولي 2.5 متر است كه با تا شدن مي‌توان آن را تا يك متر كوچك‌تر كرد و در يك جاي 1.5 متري پارك كرد. مي‌توان گفت اين خودرو دقيقا به درد مناطق و شهرهايي مي‌خورد كه در آن افراد با كمبود پاركينگ و مكان براي پارك خودرو مواجهند. بنا به اظهار سازندگان اين خودرو، مي‌توان با تا كردن اين خودرو در يك جاي پارك معمولي براي يك خودرو، سه تا از اين خودرو‌ها را با هم جاي داد.نكته جالب ديگر اين‌كه اين خودرو را براحتي زماني كه در خودرو نشسته‌ايد و قصد پارك كردن آن را داريد و تنها با زدن يك دكمه مي‌توان كوچك كرد و در يك جاي محدود پارك نمود. شايد از ديگر ويژگي‌هاي اين خودرو داشتن چرخ‌هاي VOBOT باشد كه به اين خودرو اجازه مي‌دهد در مركز يك نقطه خاص براحتي تغيير جهت داده و جابه‌جا شود و به ميدان وسيعي براي دور زدن احتياج ندارد. از ويژگي‌هاي ديگر اين خودرو داشتن موتور يكپارچه، سيلندرهاي هدايت‌كننده، مكانيزم ترمز اختصاصي درون هريك از چرخ‌ها و كنترل خودكار اتومبيل با كامپيوتر پيشرفته درون آن است. باتري الكتريكي اين خودرو به صورت تك‌شارژ (single- charge) بوده و با هر بار شارژ كردن اين باتري شما مي‌توانيد 120 كيلومتر را به راحتي برانيد. درواقع ويژگي خوب ديگر اين خودرو كم‌مصرف بودن، به صرفه بودن و الكتريكي بودن آن است كه به رفع آلودگي در مناطق آلوده كمك شاياني خواهد كرد.خودروي HIRIKO تحت پروژه‌اي به نام MITS SITY CAR در مركز نوآوري Basque و با همكاري يك شركت تجاري اسپانيايي توليد شده است. كلمه HIRIKO كه از دو كلمه HIRI به معناي شهر يا شهرك و كلمه KOTEX به معناي خودرو تشكيل شده و در كل اين كلمه به معناي خودروي شهري است.قيمت پيشنهادي اين خودروي جالب و كارآمد در حال حاضر براي نمونه‌هاي دست‌ساز آن حدود 34 ميليون تومان برآورد شده است كه مطمئنا با توليد انبوه قيمت آن كاهش چشمگيري خواهد يافت.سازندگان اين خودروي كوچك درون‌شهري اميدوارند كه اين خودرو با ويژگي‌هاي منحصر به فردي كه دارد مورد استقبال زيادي قرار گيرد.

 تاريخ : سه شنبه 29 فروردين 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

یک گروه بین المللی از دانشمندان اعلام کردند که در بزرگترین تحقیقات مغز از نوع خود به کشف ژنی رسیدند که عامل باهوش بودن عده ای نسبت به عده دیگر است.

به گزارش خبرگزاری مهر، پل تامسون رئیس این گروه تحقیقاتی با تأکید براینکه ژنهای هر فرد تنها عامل قدرت مغزی نیستند گفت: گونه های این ژن می توانند در میزان هوش نوسان ایجاد کنند.این گروه از دانشمندان در جستجوی یک توضیح ژنتیکی برای بیماری های مغزی به طور اتفاقی به یک گونه کوچک از ژنها که " HMGA2" نامیده می شود، برخورد کردند. این ژنها در میان افرادی مشاهده شده که از مغز بزرگتری برخوردار بوده و در آزمایشهای هوش بالاتر از سطح استاندارد بوده اند.تامسون از آن با عنوان ژن هوش یاد کرده و اظهار داشته است که هنوز ژنهایی از این دست هستند که کشف نشده اند.تغییراتی که در " HMGA2" رخ می دهد یک تغییر در تبدیل چهار حرف یک کد ژنتیکی است. DNA یا دزوکسى ریبونوکلئیک اسید از چهار ماده شیمیایی A (آدنین)، C ( سیتوزین)، T ( تیمین) و G (گوانین) تشکیل شده است.براساس گزارش خبرگزاری فرانسه، در این مورد، محققان دریافتند که افرادی که از دوبرابر میزان C برخوردارند و در یک بخش خاص از ژن HMGA2 برخوردارند، مغز بزرگتری داشته و در نتیجه هوش بیشتری دارند.تامپسون به عنوان عصب شناسی که در دانشگاه کالیفرنیا لس آنجلس فعالیت می کند، گفت: این نتایج بسیار عجیب است، شاید نمی توان پذیرفت که چیزی به کوچکی یک تغییر در یک کد ژنتیکی بتواند عامل تفاوت افراد باهوش با دیگران باشد.این تحقیق به دنبال مطالعه و اسکن مغزی و بررسی نمونه های DNA بیش از 20 هزار نفر در اروپا، آمریکا و استرالیا صورت گرفته است.تاريخ : سه شنبه 29 فروردين 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

یکی از فضانوردان ایستگاه بین المللی فضایی با استفاده از یک سه پایه اقدام به گرفتن تصاویر زیبایی در زمان شب از زمین کرده است، اقدام تکنیکی که هنگام حرکت با سرعت 4 کیلومتر در ثانیه ایستگاه بین المللی عکسهای واضحی را ارائه کرده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، آندری کویپرز با استفاده از یک دوربین به نام نایت پاد "Nightpod " این تصاویر را عکسبرداری کرده است، این دوربین به نوعی تنظیم شده که با حرکتهای سریع ایستگاه بین المللی فضایی و دنبال کردن نقاط در سطح زمین سازگار است. از این رو نتایج این عکاسی منحصر به فرد تصاویر زیبای زمین از فضا را رقم زده است.

غروب ماه

اروپا در شب از ارتفاع بیش از 400 کیلومتری

شهر کرایستچرچ در نیوزیلند

شب از انگلستان و ایرلند همراه با شفق شمالی

براساس گزارش دیلی میل، تاکنون تمام عکسها و تصاویری که فضانوردهای ایستگاه بین المللی فضایی از شهرها روی زمین ارائه می کردند تیره و تار بود.

در اواخر سال 2002 و اوایل سال 2003 دان پتیت فضانورد بخشی از مأموریت اکپدیشن 6 وسیله ای با وسایل اضافی ایستگاه بین المللی فضایی طراحی کرد که هنگام عکاسی حرکتها در عکاسی ایجاد خلل نکنند.

هر عکاس تازه کاری می داند که مشکل عکاسی در هنگام شب چیست. سرعت پایین شاتر برای نور بیشتر موجب لرزش دوربین می شود و در نتیجه تصاویر تار و مبهم می شوند. عکاسهای حرفه ای برای ثابت نگاه داشتن دوربین های خود و گرفتن تصاویر واضح تر از سه پایه استفاده می کنند.

حتی اگر دوربین کاملا ثابت باشد، ایستگاه فضایی به قدری سریع حرکت می کند که هر تصویری از زمین در هر صورت تیره و تار می شوند.

پائولا نسپولی فضانورد سازمان فضایی اروپا سال گذشته تصاویر زیبایی از سیاره ماه در هنگام شب گرفته بود. وی در آن زمان باید سرعت صحیح را محاسبه می کرد که سرعت آن را همزمان با حرکت دستی دوربین خود تنظیم کند که در بهترین حالت کار بسیار دشواری بود.

سازمان فضایی اروپا برای کمک به فضانوردان در تهیه تصاویر بهتر یاری دهد. سه پایه دوربین موتور دار با همکاری یک شرکت هلندی تولید شده و نام نایت پاد برای آن انتخاب شده است. این دستگاه خود را با حرکت ایستگاه فضایی تنظیم می کند و نقاطی را به طور خودکار روی زمین دنبال می کند.

اندری کویپرس فضانورد ایستگاه فضایی یکی از سرشناس ترین عکاسان ایستگاه فضایی بین المللی است

ساحل شرقی روسیه

نخل جمیرا در دوبی

شهر لندتاريخ : سه شنبه 29 فروردين 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اجرای پروژه تحقیقاتی قطره چشمی موضعی برای بی حس کردن چشم عرضه کردند که امکان نفوذ پذیری در عمق چشم را برای پزشکان به وجود می آورد.

دکتر علی اکبر صابر مقدم رنجبر- رئیس مرکز تحقیقات چشم پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در گفتگو با خبرنگار مهر قطره بی حسی را یکی از نیازهای اصلی در درمانگاههای چشم پزشکی دانست و افزود: در حال حاضر داروهای بی حسی "تتراکائین" در داخل و خارج کشور مورد استفاده قرار می گیرد ولی کاربردهای آن محدود است. وی در این باره توضیح داد: در قطرهای بی حسی موجود تنها سطح چشم بی حس می شود و در اعمالی که نیاز به برشهای عمیق تر بر روی چشم است این نوع قطره ها کاربرد ندارند.رنجبر با اشاره به ویژگی برخی از اعمال جراحی بر روی چشم، خاطر نشان کرد: برای انجام اعمال جراحی چشم که به برش و یا جابه جایی ملتحمه نیاز است از داروهای تزریقی بی حسی استفاده می شود. این در حالی است که بکار بردن سوزن در بیشتر موارد با درد و عوارض کره چشم همراه است.این محقق با اشاره به پروژه تحقیقاتی انجام شده در این زمینه، یاداور شد: در این پروژه با حضور تیمی از محققان دانشگاه علوم پزشکی مشهد موفق به تولید قطره چشمی بی حسی شدیم که در اعمال جراحی چشم کاربرددارد.مرکز تحقیقات چشم پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، اضافه کرد: این قطره با نفوذ پذیری در عمق چشم امکان استفاده بالینی در درمانگاه و عملهای جراحی مانند "انحراف چشم" و "ناخنک" را میسر می کند .رنجبر با تاکید بر اینکه این قطره چشمی موضعی با عنوان "کمپلکس لیدوکائین سیکلودکسترین" عرضه شد، خاطر نشان کرد : این قطره چشمی پس از تائید در کمیته اخلاق بر روی 30 بیمار مورد استفاده قرار گرفت که نتایج مطلوب آن در قالب مقالات و پایان نامه اعلام شد.عضو هیئت علمی گروه چشم پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد افزود : مراحل مطالعه و ساخت این قطره در مدت یک و سال نیم به نتیجه رسیده است و در اداره ثبت اختراعات به ثبت رسیده است.

 تاريخ : سه شنبه 29 فروردين 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

به گزارش روز يكشنبه جام جم آنلاين به نقل از لونوول اوبسرواتور، رنجروور سلطان SUV از بالاي تخت سلطتنش نيم نگاهي به رژه رقبايش دارد.با اين حال، نسل جديد اين انگليسي اصيل بايد شاهد ظهور نسل جديد مرسدس بنز GL باشد كه احتملا رقيب سرسختي برايش خواهد بود. در واقع، مارك ستاره نشان دو ديفرانسيل به همان لوكسي و شكوه ليموزين كلاس S و چيزي از آن كم ندارد.مدل جديد مرسدس بنزGL داراي تجهيزات مدرني از جمله سيستم ضد تصادف، سيستم هشداردهنده خروج از خط ، هشداردهنده خواب آلودگي يا سيستم كمك براي پارك كردن است.نسل جديد GL صد كيلوگرم از مدل قبلي اش سبك‌تر بوده، طول آن 5.12 متر، عرضش 2.14 متر و ارتفاعش 1.95 متر است.

در آغاز دو تيپ به متقاضان پيشنهاد مي شوند: GL 350 BlueTEC و GL 500 BlueEFFICIENCY . تيپ اول داراي يك موتور شش سيلندر ديزل 3 ليتري به قدرت 258 اسب بخار و شتاب آن در 7.9 ثانيه از صفر تا كيلومتر بر ساعت است.تيپ دوم يا  GL 500 داراي يك موتور هشت سيلندر 4.7 ليتري به قدرت 408 اسب بخار و شتاب آن در 5.9 ثانيه از صفر تا 100 كيلومتر برساعت است.تاريخ : دو شنبه 28 فروردين 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |