4-777.jpg

ستاره‌شناسان در تصویر مستقیم نادری از جهان ماورای زمین، موفق به شناسایی یک سیاره با ابعادی 13 برابر مشتری - بزرگترین سیاره منظومه شمسی - شدند. این سیاره ابرمشتری در اطراف ستاره کاپا آندرومدا گردش می‌کند که از 2.5 برابر جرم خورشید برخوردار بوده و در فاصله 170 سال نوری از زمین قرار دارد.به گفته دانشمندان، این جسم یک مورد آزمایشی جالب برای فرضیه‌های شکل‌گیری سیارات به شمار می‌رود.بر اساس مشاهدات انجام شده بر روی این سیستم، این سیاره ابرمشتری احتمالا به شیوه‌ای مشابه سیارات فراخورشیدی عادی با جرم کمتر از به هم آمیختگی یک «دیسک گازی» از مواد در حال گردش به دور یک ستاره در حال تولید به وجود آمده است.این امر از آن جهت است که مدار این سیاره که بزرگتر از مدار نپتون بوده، در یک مسافت مشابه با سیارات منظومه شمسی قرار گرفته است. علاوه بر آن، ستاره میزبان آن به نسبت جوان و حدود 30 میلیون ساله است.این سرنخ‌ها نشانگر شباهت داستان شکل‌گیری این ابر مشتری با سیارات کوچکتر است.پیش از این دانشمندان در مورد امکان تولد سیارات در دیسک گازی اطراف ستارگان غول‌پیکر تردید داشتند. یافته‌های جدید نشان داده که این ستاره احتمالا از این قابلیت بهره‌مند بوده است.تصویر جدید این سیاره توسط تلسکوپ سوبارو در ژاپن ثبت شده است. ثبت تصاویر مستقیم سیارات بیگانه بسیار مشکل است چرا که ستارگان آنها همیشه پر نورتر بوده و تمام سیارات را تحت‌الشعاع خود قرار می‌دهند.برای ثبت این تصویر، ستاره‌شناسان در نور مادون قرمز نگریسته و از یک شیوه برای پنهان کردن نور ستاره جهت رونمایی از نور نسبتا کمرنگ سیاره استفاده کردند.بیش از 800 سیاره در ماورای منظومه شمسی شناسایی شده اما تنها تعداد انگشت‌شماری از آنها به طور مستقیم به تصویر کشیده شده‌اند.گزارش این اکتشاف در مجله Astrophysical Journal Letters منتشر شده است.تاريخ : سه شنبه 30 آبان 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 1-1578.jpg

پژوهشگران کشورمان موفق به ساخت نخستین سامانه کنترل از راه دور سیگنال قلب بیماران شدند.دکتر حسین بوبرشاد، عضو هیات علمی دانشگاه علوم و فنون نوین دانشگاه تهران درباره‌ی این سامانه توضیح داد: سامانه‌ی مبتنی بر شبکه‌های حسگر طراحی شده، امکان پایش از راه دور سیگنال‌های قلبی را نیز ممکن می‌کند و برای ذخیره‌سازی سیگنال‌ قلب بیماران در پایگاه داده‌های بیمارستان مناسب است.به گفته‌ی وی، برای نخستین‌بار است که سامانه‌ای با امکان آزادی بیمار در حرکت و با استفاده از ساختار شبکه‌های حسگر بی‌سیم ساخته می‌شود و سامانه‌های پیشین همگی با اتصال به رایانه کار می‌کرده‌اند.این عضو هیات علمی دانشکده علوم و فنون نوین دانشگاه تهران با بیان این‌که نصب و راه‌اندازی تجهیزات همراه بیمار در این سامانه بسیار آسان است، درباره‌ی شیوه‌ کار آن گفت: سنسور استفاده شده در این سامانه سنسور ECG‌ های معمول بیمارستان‌هاست. دستگاه کوچکی که به بدن بیمار وصل می‌شود، اطلاعات را به دستگاه دیگری که در منزل قرار دارد می‌فرستد و آن نیز وظیفه‌ی ارسال اطلاعات به دیتابیس بیمارستان را برعهده دارد.بوبرشاد با اشاره به این‌که این سامانه قابلیت پردازش سیگنال قلب و تولید هشدار در مواقع اضطراری را داراست، خاطر نشان کرد: اگر پژوهشگری بخواهد بر روی پروسه‌های فعالیت قلب و حرکت‌ها وعکس‌العمل‌های مختلف بیماران تحقیق کند، اطلاعات ذخیره‌شده این سامانه در دیتابیس بیمارستان به کمک فعالیت‌های پژوهشی او خواهد آمد.به گفته‌ی مجری این طرح، اجرای آن برای بیماران به یک بستر اطلاعاتی و اینترنتی پرسرعت نیاز ندارد و اگر بیماران در منزل دارای اینترنتی با سرعت قابل قبول باشند، می‌توانند از این سامانه استفاده کنند.عضو هیات علمی دانشکده علوم و فنون نوین دانشگاه تهران که پروژه‌ی سامانه پایش سیگنال قلب بیماران در منزل را به عنوان پروژه‌ی پست دکتری خود اجرا کرده است، اظهار کرد: اگر بیمار قصد داشته باشد که با چنین دستگاهی از منزل خارج شود، می‌توان فرستنده‌ی اطلاعات را به جای اینترنت منزل براساس GPRS موبایل وی و یا وایمکس او تنظیم کرد.سامانه‌ی پایش سیگنال قلب بیماران در منزل (مبتنی بر شبکه‌های حسگر) در نمایشگاه دستاورد‌های پژوهشی دانشگاه تهران و علوم پزشکی تهران _ 22 تا 24 آبان‌ماه _ رونمایی شد.تاريخ : سه شنبه 30 آبان 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

پژوهشگران آزمایشگاه نفت دانشکده مهندسی شیمی دانشگاه تهران به فرمولاسیون جدیدی دست یافتند که موجب افزایش 3 برابری مقاومت ضربه ای ورق های PVC مورد نیاز در ساخت در و پنجره شدند.

 پلی وینیل کلراید (PVC) نوعی پلاستیک و یکی از ارزشمندترین محصولات صنعت پتروشیمی محسوب می شود. بیش از 50درصد از PVC در ساختمان سازی استفاده می‌شود؛ به گونه ای که در سالهای اخیر این ماده جایگزین مواد ساختمان سازی سنتی نظیر چوب، سیمان و سفال شده است.

از جمله موارد استفاده PVC می توان به تولید علامت مغناطیسی کارت‌ها، برش عمودی پنجره ها، صفحات گرامافون، لوله و لوله‌کشی، کانال و لوازم نصب کردنی، کیف‌های ارزان قیمت، پنجره‌های تاریک (بدون دید) و در شکل نرم آن برای تولید لباس و لوازم داخلی منازل مانند پرده، کف‌سازی و ساختن سقف، پوسته کابل‌های الکتریکی و توپ‌های بازی اشاره کرد. 
دکتر محمد ترابی- مجری طرح در گفتگو با خبرنگار مهر، با بیان اینکه سالانه بیش از هزار تن PVC در کشور تولید می شود، افزود: علی رغم تولید این تناژ بالا و تولید PVC در کشور به علت محدودیت های وارداتی مواد افزودنی برای بهبود خواص ضربه ای ورقهای PVC با مشکلاتی مواجه هستیم.وی با بیان اینکه در حال حاضر مواد مورد نیاز برای بهبود خواص ضربه ای و مکانیکی PVC برای تولید پروفیل از خارج وارد می شود، اظهار داشت: در این راستا پروژه تحقیقاتی اجرایی شد و با انجام مطالعاتی به فرمولاسیون جدید برای افزایش خواص مکانیکی PVC دست یافتیم.ترابی با اشاره به جزئیات این طرح، خاطرنشان کرد: در این پروژه تحقیقاتی با تدوین فرمولاسیون جدید، ماده افزودنی برای افزایش مقاومت ضربه ای ورقهای PVC تولید کردیم. مجری طرح ادامه داد: با استفاده از این فرمولاسیون موفق به تولید PVC مقاوم شدیم که مقاومت ضربه ای آن 3 برابر افزایش یافته است.وی به بیان کاربردیهای این ورقها پرداخت و یادآور شد: این مواد برای تولید در و پنجره و همچنین در تولید لوله های فاضلاب کاربرد دارد. 


تاريخ : سه شنبه 30 آبان 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

بزرگترین نمایشگر دنیا که مانع یک میلیارد پیکسلی را شکسته، تصاویری را با وضوح 1.5 میلیارد پیکسل ارائه می دهد و کاربردهای متنوعی در علوم مختلف خواهد داشت در نیویورک رونمایی شد.

 اگر تاکنون تحت تأثیر دستگاههای تلویزیونی 4K چون سونی و توشیبا و ال جی قرار گرفته اید، در آن صورت باید بادیدن عرشه حقیقت (Reality Deck) که در دانشگاه استونی بروک نیویورک رونمایی شد باید کاملا شگفت زده شوید.

این نمایشگر که توسط خالق آن به عنوان نزدیک ترین مفهوم واقعی به "عرشه بدل" در مجموعه داستانهای علمی تخیلی پیشتازان فضا توصیف شده، دارای چهار دیوار از عرشه حقیقت است که به طور مجموع از 416 صفحه با وضوح تصویر بالا تشکیل شده و وضوح تصویری جمعا 1.5 میلیارد پیکسلی ارائه می دهد.

 

این نمایشگر دارای ابعاد 5.8 در 10.3 نخستین تسهیلات در نوع خود تلقی می شود که مانع یک میلیارد پیکسل را شکسته و آن را 5 برابر نزدیکترین رقیب خود ارائه کرده است.

آری ای کافمن رئیس کرسی علوم کامپیوتری و محقق اصلی مرکز برتری در وایرلس و فناوری اطلاعات دانشگاه استونی بروک نیویورک اظهار داشت: اگر از 300 میلیون نفر عکس دسته جمعی بگیرید و در این نمایشگر به نمایش در آید، وضوح کافی برای تمام آنها وجود خواهد داشت تا تصویر آنها در 5 پیکسل به صورت رنگی در صفحه نمایش مشخص باشد.

هدف اصلی نمایشگر "عرشه واقعیت" این است که به مهندسان و فیزیکدانها توانایی تجسم کردن حجم وسیعی از اطلاعات را بدهد.

 

براساس اظهارات دکتر کافمن، این فناوری برای تجسم سازی و تحلیل اطلاعات بسیاری چون تصویرسازیهای پیشرفته پزشکی، تجسم سازی پروتئین، نانوفناوری، بررسیهای ستاره شناسی، میکروتوموگرافی، طراحی معماری، اکتشاف و بررسی، تصاویری ماهواره ای، امنیتی، دفاعی، تشخیص افراد مشکوک در جمعیت، اخبار و تحلیل ، مدل سازی آب و هوای و جوی و طوفان برای مقابله با فاجعه سیل و همچنین گرمایش زمین مورد استفاده قرار می گیرد.در "عرشه واقعیت"، اطلاعات با حجم بی سابقه ای از وضوحی که چشم انسان را اشباع می کند ارائه می شود، این نمایشگر دید 20/20 ارائه کرده و تحولی در شیوه های سنتی حرکت افقی در تصاویر گرافیکی و یا بزرگنمایی ایجاد می کند. کاربر می تواند به یکی از صفحات نمایش مراجعه کرده تا جزئیات آن را بیشتر مشاهده کند و درحالیکه به صفحه نمایش دیگری می رود، محتوای تصویری کاملا وی را احاطه کرده است.این نمایشگر با بودجه 1.4 میلیون دلاری بنیاد ملی علم و بودجه 600 هزار دلاری دانشگاه استونی بروک نیویورک ساخته شده است.تاريخ : سه شنبه 30 آبان 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 چی؟ دانشمندان خطا کرده اند؟

اشتباهات تاریخی علماختصاصی سایت صنعت – ما می دانیم که شنیدن این مطلب شوک آور است اما علم همیشه علم کاملی نبوده است. خطاها رخ داده اند و منتهی به نوآوری ها و اکتشافات بزرگی شده اند. خوب عینک را به چشمانتان بزنید و ببینید آیا می توانید خجالت آورترین لحظاتی که در علم رخ داده است را شناسایی کنید.

۱) نام جد علم چیست جایی که فلسفه، علم، الهیات و رازشناسی در کنار هم قرار گرفتند تا طلا بسازند؟

الف) کیمیاگری

ب) بیوفیزیک

ج)سنگ شناسی

پاسخ: الف- تعریف مریام وبستر از کیمیاگری این است: علم قرون وسطایی شیمی و فلسفه سوداگرانه با یکدیگر یکی شده اند با این هدف که فلزات را به طلا تبدیل کنند یا علاجی جهانی برای بیماری کشف کنند و ابزارهایی برای زندگی جاودان بیابند. از اینرو بسیاری از کارشناسان به کیمیاگری به عنوان دانشی واقعی توجه نمی کنند اما اغلب از آن به عنوان جد علم یاد می کنند که شیمی مدرن امروزه از آن الهام گرفته شده است.

۲) براساس نظر ژوهان ژواکیم بچر، آتش عنصری ضروری برای چه نوع واکنش شیمیایی است؟

الف) ته نشینی

ب) احتراق

ج) اکسیداسیون

پاسخ: ب- بشر دوره رنسانس مطمئنا به علم علاقه مند بود اما آنها در درک علم تازه کار بودند. در سال ۱۶۶۷، ژوهان ژواکیم بچر تئوری را ایجاد کرده بودند که همه اشیای محترقه شامل عنصر آتش هستند و این عنصر لازم است تا عمل سوزاندن انجام شود. یکباره کشف شد که این اکسیژن است که به منظور سوزاندن لازم داشت و همین شد که تئوری ژوهان درباره عنصر آتش دود شد و بر باد رفت.

۳) تقریبا کره زمین چندسال دارد؟

الف) ۴۰۰۰ سال

ب) ۶۰۰۰ سال

ج) ۴ میلیارد سال

پاسخ: ج- ما خوش شانس هستیم که باهوش تر شده ایم همانطور که زمان پیش رفته است چون درک ما از زمان قطعا بهتر شده است. به زمان کتاب مقدس برگردید، زمانی که افراد مطمئن نبودند درباره اینکه چه مدت است که جهان ایجاد شده است. در قرن ۱۷، دانشمندان نقشه ای از سیر زمانی که در کتاب مقدس مسیحیان آمده بود کشیدند و حدس زدند که زمین حدود ۴۰۰۰ سال قبل از میلاد مسیح ایجاد شده است. در قرن ۱۸، زمین شناسان با بررسی صفحات آن سن زمین را تا ۶۰۰۰ سال برآورد کردند. خوشبختانه، تاریخ گذاری رادیواکتیو در اوایل قرن بیستم کشف شد و پی بردیم که سن این محل بزرگی که داریم روی آن زندگی می کنیم بسیار بیشتر از آن چیزی است که ما می پنداشتیم. حدود ۴ میلیارد سال سن.

۴) کوچکترین ذره ماده چیست؟

الف) پروتون

ب) اتم

ج) کوارک

پاسخ: ج- اینجا مثال دیگری از خطاهای علمی است که وجود داشته و منجر به اکتشافات بزرگتری شده است. در حدود قرن پنجم پیش از میلاد، دموکریتوس فیلسوف یونانی پیشنهاد داده بود که ماده از اتم ها ساخته شده است که به عنوان کوچکترین ذره شناخته شده می باشد. تا اوایل قرن بیستم فیزیکدانان پی بردند که اتم ها از ذرات حتی کوچکتری ساخته شده اند که نوترون، پروتون و الکترون نامیده می شدند. فیزیکدانان تئوری های خود را درباره ماده ادامه دادند و هم اکنون تصور می شود که کوارک از کوچکترین ذرات است. اما دقایقی منتظر بمانید ممکن است یکی دیگر کشف شده باشد.

۵) پیش از سال ۱۹۵۳، دانشمندان چه چیزی را به عنوان کلید وراثت در نظر می گرفتند؟

الف) پروتیین ها

ب) پپتیدها

ج) نورون ها

پاسخ: الف- تا میانه قرن بیستم، که دانشمندان باور کردند که دی ان ای ماده ژنتیکی است اما پیش از آن تصور می کردند که پروتیین ها عاملی هستند که صفات وراثتی را منتقل می کنند (چون دی ان ای  بسیار ساده است). در سال ۱۹۵۳، واتسون و کریک یافته های خودشان را منتشر کردند که مدل مارپیچی شکل برای دی ان ای ارائه دادند. این دانشمندان، همکاران را قانع کرده اند که این مولکول ساده است می تواند واقعا نقطه هدایتی برای صفات وراثت پذیری بوده است.

۶) تا پایان قرن نوزدهم، دکترها فکر می کردند که قانقاریا به این علت ایجاد شده است؟

الف) هوای بد

ب) رفتار گناه آلود

ج) میکروب

پاسخ: الف- دوباره برگردید به آن زمان، برای دکترها جراحی موضوعی بسیار جدید بود و دانش بسیاری در مورد چگونگی گسترش بیماری نبود. این هنوز برای علم مشخص نبود تا زمانی که بزرگانی مانند لوییز پاستور و جوزف لیستر پی بردند که دستان و ابزارهای جراحی آلوده دکترها می توانند باعث آلودگی هایی مانند قانقاریا شوند. دکترها تصور می کردند قانقاریا به خاطر هوای بد است.

۷) چه چیزی در آسمان در مرکز سیستم خورشیدی ما قرار دارد؟

اف) زمین

ب) ماه

ج) خورشید

پاسخ: ج- کلمه خورشید در سیستم خورشیدی در مرکز آن قرار دارد و مدلی ساخته شده است که زمین به دور خورشید می چرخد. بطور شگفت انگیزی، یکی از بزرگترین خطاهای علمی بشر این بوده است که باور داشته اند که زمین مرکز جهان است. تا اینکه کوپرنیک هرکس را متقاعد کرد تا به واقعیت نظری بیندازد و نظریات بطلمیوس را دراین مورد را باطل کرد.

۸) کدام محصول که الان به عنوان ماده خطرناک شناخته شده است زمانی به عنوان ماده ای سالم در مجلات دارویی در دهه ۱۹۳۰ و ۱۹۴۰ تبلیغ می شد؟

الف) سیگار

ب) مشروب

ج) کوکایین

پاسخ: الف- زمان طولانی سپری شده است تا دکترها را قانع شوند که سیگار با بیماری ریه ارتباط دارد. تا دهه ۱۹۵۰ پی به این مسئله نبرده بودند تا اینکه توانستند مطالعاتی را که در این زمینه انجام داده بودند مرتبط کنند. پیش از این دکترها تصور می کردند که سلامتی با سیگار مرتبط است که اثر مخرب حداقلی بر مردم دارد. خوب برای شرکت های تنباکو این فرصتی بود تا سیگارهای سالم تری را بفروشند و آن را در مجلات دارویی تبلیغ کنند. این می تواند توجیه کننده فیلم هایی قدیمی باشند چرا که در این فیلم ها دکترها سیگار می کشیدند.

۹) علت اصلی خارش چیست؟

الف) تنش

ب) غذاهای ادویه دار

ج) باکتری

پاسخ: باکتری- برای سال ها دکترها می نوشتند که خارش نتیجه استرس است همانطور که بسیاری از محققان اشاره کردند. در سال ۲۰۰۵، باری مارشال و رابین وارن جایزه نوبل را بردند برای اینکه این ایده اشتباه را رد کردند و ثابت کردند که باکتری هلیکوباکتر پیلوری علت آن است.

۱۰) کدام اشتباه علمی شرکت دارویی پی فایزر (Pfizer) منجر به ساخت این ماده را شد؟

الف) ساخارین

ب) ویاگرا

ج) هر دو

پاسخ) ب-گرچه هر دو این محصولات اتفاقی کشف شده بودند، پی فایزر اعتبار خود را به خاطر ایجاد ویاگرا گرفت. این دارو از اثرات جانبی ناخواسته ای بود که روی افرادی مورد تست که به دنبال وسیله ای دارویی برای شرایط قلبی خود بودند پی برده شد.تاريخ : سه شنبه 30 آبان 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

امروزه واژه هكر به طور گسترده‌اي مورد استفاده قرار مي‌گيرد. در جامعه هك، ما مي‌توانيم ميان هكرها ـ افراد فوق‌العاده ماهر در مرور سيستم‌هاي رايانه‌اي و تشخيص نقص‌هاي امنيتي ـ و كركرها (cracker) ـ كساني كه از دانش هك خود براي رسيدن به اهداف مخرب استفاده مي‌كنند ـ تفاوت آشكاري قائل شد. اين تفاوت همان چيزي است كه گاهي با كلاه سفيد و كلاه سياه از آن ياد مي‌شود. براي مثال، هكرهاي كلاه سفيد، كساني هستند كه توسط شركت‌ها براي شكستن شبكه‌هاي رايانه‌شان و كشف نقاط آسيب‌پذير استخدام مي‌شوند؛ اما هكرهاي كلاه سياه، از خارج يك سيستم به شكستن آن سيستم به منظور ايجاد آسيب يا براي كسب منافع مالي اقدام مي‌كنند.اگر چه تعاريف مختلفي وجود دارد، اما اكنون واژه هكر به طور گسترده براي اشخاصي كه شبكه‌هاي رايانه‌اي را مي‌شكنند به كار مي‌رود و اغلب داراي بار منفي است. برخي در حرفه خود قانون‌شكني مي‌كنند، اما بسياري از آنها نيز نقش مولد (و حقوقي) در صنعت رايانه دارند. در اين نوشتار چند هكر مشهور را مي‌شناسيم.

كوين ميتنيك

كوين ميتنيك متولد ۱۶ آگوست۱۹۶۳، يك مشاور امنيتي رايانه‌اي و نويسنده است. وي اواخر قرن بيستم يك هكر رايانه‌اي بود كه در زمان دستگيري‌اش توسط وزارت دادگستري آمريكا به عنوان ياغي‌ترين مجرم رايانه‌اي تاريخ آمريكا معروف شد. از اواخر دهه ۱۹۹۰، ميتنيك به جرم استفاده غيرقانوني و سرقت اطلاعات و نقض حريم شخصي شبكه‌هاي رايانه‌اي تحت تعقيب بود. ميتنيك سال۲۰۰۲ در كتابش با عنوان «هنر فريفتن» اظهار كرد دستيابي وي به كلمات عبور به وسيله مهندسي اجتماعي بوده‌است. نكته قابل توجه آن كه ميتنيك از نرم‌افزارهاي هك و دستگاه ديجيتال ديگري براي كسب اطلاعات استفاده نكرده بود.درحال حاضر ميتنيك يك شركت مشاوره امنيت رايانه‌اي دارد.

كوين پولسن

كوين پولسن، يكي از قهارترين هكرهاي جهان است. او براي سازمان بين‌المللي SRI كار مي‌كرد و روش‌هاي هك‌كردن و حتي شكستن قفل امنيتي را آموخت. زماني كه FBI پولسن را تحت تعقيب قرار داد، خودش را مخفي كرد و فراري شد. پولسن يك بار به برنامه تلويزيوني «معماهاي حل نشدني» دعوت شد و خطوط تلفني برنامه را به شكل مرموزي مختل كرد. سرانجام پولسن در فوريه 1995 به دام افتاد.مهم‌ترين عمليات هك پولسن، تحت كنترل درآوردن تمام خطوط تلفن ايستگاه راديويي KIIS-FM در لس‌آنجلس بود. در اين عمليات او وعده داده بود كه صد و بيستمين تماس‌گيرنده در اين برنامه خواهد بود و بالاخره هم موفق شد و جايزه Porsche 944 S2 را از آن خود كرد. او در ژوئن 1994 به سرقت هفت اكانت ايميل، كلاهبرداري رايانه‌اي و پولشويي متهم و همچنين به 51 ماه زندان و پرداخت جريمه 56 هزار دلاري محكوم شد.اين حكم، يكي از سنگين‌ترين حكم‌هايي است كه تا به امروز براي هكرها صادر شده است. با وجود اين، پولسن بيكار ننشست و بعد از آن هم چند رايانه FBI را هك و اطلاعات محرمانه‌ تجاري آنها را سرقت كرد.

آدريان لمو

آدريان لمو با نام مستعار «هكر بي‌خانمان» معروف است. به عنوان يك هكر، به شبكه‌هاي شركت‌هاي بزرگ مانند ياهو، مايكروسافت، گوگل و MCI WorldCom نفوذ كرده؛ اما او اغلب با شركت‌ها تماس گرفته و به آنها در مورد حفره‌هاي امنيتي هشدار داده است. در بعضي موارد، او براي برطرف‌كردن اين حفره‌ها به شركت‌ها كمك كرده است بدون اين‌كه دستمزدي بخواهد.در سال 2003، وي هنگامي‌كه نيويورك‌تايمز را هك كرد به دردسر افتاد. او گنجينه اطلاعاتي در آنجا پيدا كرد كه شامل اطلاعات شخصي هزاران نفر كه در آن روزنامه مطلب نوشته بودند، از افراد مشهور تا روساي‌جمهور سابق، بود.در سال‌هاي اخير، نام او همراه با بردلي منينگ ـ سرباز آمريكايي كه سال ۲۰۱۰ به اتهام در اختيار قرار دادن اطلاعات طبقه‌بندي شده به سايت ويكي‌ليكس در عراق بازداشت شد ـ در اخبار مطرح شده است. نقش لمو در اين موضوع كه در آن به عنوان يك روزنامه‌نگار معرفي شده، هنوز مورد اختلاف است.

گري مك كينون

گري مك كينون(Gary McKinnon)، هكري است كه بزرگ‌ترين حمله هك ثبت شده در تاريخ اينترنت را انجام داده و نام خود را به عنوان بزرگ‌ترين تبهكار اينترنت جاودانه كرده است. دولت آمريكا مي‌گويد: مك‌كينون از فوريه 2001 تا مارس 2002 ده‌ها مركز رايانه‌اي ارتش، نيروي دريايي، نيروي هوايي و وزارت دفاع آمريكا و همچنين 16 رايانه ناسا را هك كرده است. هنگامي كه خبرنگاران درباره اين كار از او پرسيدند، او پاسخ داد من مرتكب گناهي نشده‌ام و هيچ جايي را هك نكرده‌ام، تنها براي كنجكاوي اين كار را انجام دادم. ورود من به سيستم امنيتي ارتش آمريكا يعني اين كه در سيستم‌هاي امنيتي اين كشور ضعف وجود دارد. اگر گري مك كينون در اين موضوع متهم شناخته شود احتمالا مجبور به تحمل 70 سال زندان خواهد بود.

آلبرت گونزالس

سال 2009، آلبرت گونزالس متهم به سرقت 6/45 ميليون شماره كارت‌اعتباري و كارت سپرده از شركت‌هايTJX شده بود. گونزالس اين حمله را از جولاي 2005 آغاز كرد، در حالي كه شركت‌هاي TJX دسامبر 2006 متوجه اين حمله شدند. اگر چه تقريبا70 درصد از اين كارت‌ها باطل شد، ولي با اين حال، اين شركت هزينه زيادي را متحمل شد؛ هزينه‌اي بيش از 170 ميليون دلار.موضوع تعجب‌آور در مورد گونزالس اين است كه او تا سال 2008 به دولت آمريكا براي نفوذ به باند هكرها و خلافكاران مختلف كمك كرده است و به آنها درباره دزدان كارت‌هاي اعتباري اطلاعات مي‌داد. اما او در نهايت به 20 سال حبس محكوم شد. البته گونزالس با مطرح‌كردن اين موضوع كه از سندرم آسپرگر و اعتياد به رايانه رنج مي‌برد، سعي مي‌كند مدت مجازات خود را كاهش دهد.
تاريخ : سه شنبه 30 آبان 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 بعد از سال‌ها انتظار، قاتل كچل دوست‌داشتني يعني مامور 47 بار ديگر با «هيتمن: آمرزش» از راه مي‌رسد.

 

در پنجمين نسخه از سري بازي‌هاي هيتمن، مامور 47 درگير خطرناك‌ترين و پر توطئه‌ترين ماموريتي مي‌شود كه تا به حال تجربه كرده است. نمايش‌هاي بازي بسيار اميدواركننده به نظر مي‌رسد و گرافيك و جزئيات هم حرف ندارد. اميدواريم با يك بازي مخفي‌كاري خالص طرف باشيم، هرچند مي‌شود آن را به صورت اكشن نيز پيش برد.

 

 

 

سوني اين هفته شما را با دعوايي كه تمام قهرمانان خود را در آن به جان هم انداخته حسابي سرگرم خواهد كرد. اين بازي به صورت انحصاري براي PS3 است. در اين عنوان مبارزه‌اي مي‌توانيد قهرمان‌هاي آشنا و عمدتا انحصاري سوني را انتخاب كرده و با توجه به قابليت‌ها و توانايي‌هاي ويژه‌شان دمار از روزگار حريفان در بياوريد.

 

 

 

طرفداران والت‌ديزني و شخصيت ميكي ماوس مي‌توانند اين هفته او و دوستش اسلوالد ملقب به خرگوش خوش‌شانس را در كنار هم مشاهده كنند. «ميكي اسطوره‌اي 2» شما را در محيطي جديد قرار مي‌دهد و با ماجراجويي‌هاي شگفت‌انگيز و اكتشاف‌هاي جذاب و خلاقانه حسابي از شما استقبال خواهد كرد.

 

 

 

بازي‌هاي لگو چند صباحي است كه بين بازي‌كننده‌ها محبوبيت پيدا كرده‌ است. اين هفته لگوي ارباب حلقه‌ها روانه بازار مي‌شود و همان داستان معروف را به صورت آجركي روايت مي‌كند.تاريخ : سه شنبه 30 آبان 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 كپكام اواسط دسامبر آپديتي را براي راضي كردن هواداران معترض به دوربين بازي، عرضه مي‌كند.

اين به روزرساني، پهناي ديد دوربين را گسترده‌تر ساخته و درجه سختي «No Hope» را به طور آني در دسترس قرار مي‌دهد. همچنين با الصاق اين آپديت، داستان اِيدا ونگ از همان ابتدا قابل اجرا شده و يك شخصيت ديگر براي بازي دو نفره به اين خط داستاني اضافه خواهد شد.

 

 

 

كمپاني لباس «​ماستر برند» همزمان با عرضه Assassin’s Creed III، خط لباسي با الهام از اين سري به بازار مي‌فرستد. اين خط لباس شامل كت، ژاكت و پيراهن‌هاي آستين كوتاه و بلند مي‌شود. گران‌ترين محصول اين مجموعه، كتي به قيمت 260 دلار است.

 

 

 

دو خبر ديگر از بازي ACIII؛ يوبي‌سافت در خبري اعلام كرد كه اين عنوان ركورد تمام پيش‌فروش‌ها در تاريخ بازي‌هاي شركت را زده است.در خبري ديگر سازندگان اعلام كرده‌اند نسخه WiiU اين بازي، هيچ تفاوتي با دو كنسول X360و PS3 ندارد. نمي‌دانيم اين خبر را به فال نيك بگيريم يا...

 

 

 

نينتندو در گزارش مالي تازه خود، اعلام كرده است كه كنسول WiiU را با قيمتي كمتر از هزينه‌هاي تمام شده به بازار مي‌فرستد، مبادا اشتباه خود را با 3DS تكرار كند. اميدواريم اين كنسول به سرنوشت Gamecube دچار نشود.تاريخ : سه شنبه 30 آبان 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

عنوان: The Unfinished Swan

پلتفرم: PS3

ناشر: Sony

سازنده: Giant Sparrow

سبك: ماجرايي

امتياز: 5/8

يكي بود يكي نبود! پسر بچه‌اي به نام مونرو با مادرش كه نقاش بود زندگي مي‌كرد. مونرو با ذوق و شوق در ميان تابلو‌هاي نقاشي مادر گشت مي‌زد و آنها را نگاه مي‌كرد. در اين بين، اثري بود به نام «قوي ناتمام» كه مونرو بيش از هر تابلوي ديگري آن را دوست داشت. مادرش هم همين‌طور.يك روز صبح كه مونرو از خواب بيدار شد ديد اثري از مادرش و تابلوها نيست. او خود را در محيطي كاملا سفيد پيدا كرد، گويا به درون بوم نقاشي قدم گذاشته است و... از اينجا به بعد شما هستيد كه دست به قلم مي‌شويد. صفحه سفيد كاغذ همانند خانه‌اي بزرگ و باغي زيباست كه زير برف مخفي شده است! ايده اصلي بازي «قوي ناتمام» دقيقا همين است. فضاها و مراحلي براي بازي ساخته شده اما همگي زير رنگ سفيد مخفي شده‌ است و اين شما هستيد كه بايد با پرتاب رنگ‌هاي مشكي و در ادامه بازي رنگ‌هاي ديگر، محيط اطراف خود را مشخص كرده و هميشه راهي به سمت جلو پيدا كنيد.يكي از ضعف‌هاي ابتدايي بازي مربوط به همان شروع آن است؛ يعني زماني كه در يك محيط كاملا سفيد قرار مي‌گيريد بدون اين‌كه متوجه شويد هدايت بازي به دستان شما سپرده شده است. رنگ كردن محيط با گوي‌هاي رنگي اساس اصلي روند بازي است.با اين‌كه تقريبا بيشتر بازي تركيبي از رنگ‌هاي سياه و سفيد است، اما گاهي رنگ‌هاي ديگر مثل سبز يا زرد نيز در آن به چشم مي‌خورد. در هر‌صورت فرقي ندارد كه رنگ‌ها متفاوت باشد يا نه، به هرحال پرتاب رنگ بعد از مدتي تكراري خواهد شد. در نتيجه سازندگان مراحلي را در بازي پيش‌بيني كرده‌اند كه در آنها مكانيك بازي و هر آنچه تاكنون فرا گرفته‌ايد، كاربردي متفاوت دارد و شما را شگفت‌زده مي‌كند.همان‌طور كه گفته شد در «قوي ناتمام» شما به نوعي مشغول نقاشي هستيد. طراحان بازي گاهي شما را در موقعيت‌هايي كه تعدادشان هم كم نيست، قرار مي‌دهند تا بتوانيد اثر خلق شده به دست خود را مشاهده كنيد و از آن لذت ببريد.يكي از اين صحنه‌ها همان ابتداي بازي است كه وارد يك باغ زيباي مجلل مي‌شويد و پس از رنگ‌كردن تمام آن و مشخص شدن كامل كاخ و باغ، توسط يك سكو به ارتفاعي بالا برده مي‌شويد. اگر برگرديد و به پشت سر خود نگاه كنيد، منظره‌اي زيبا خواهيد ديد كه ساخته دست خودتان است. حتي كمي بعد از اين صحنه نيز با موقعيتي ديگر مواجه مي‌شويد كه باز شما را شگفت‌زده مي‌كند.با اين‌كه هدف اصلي روند بازي پيدا كردن مسيري رو به جلوست، ولي مونرو يك كودك است و معمولا دوست دارد در هر محيطي بچرخد و تمام گوشه و كنار آن را بررسي كند. از طرفي بعضي از محيط‌ها فضاهاي بسته و خفقان‌آور را تداعي مي‌كند كه ناخودگاه احساس مي‌كنيد چيزي جز پيدا كردن همان راه خروج براي شما اهميت ندارد.موسيقي و تغيير در مكانيك‌هاي بازي نيز بخوبي از عهده القاي حسي كه سازنده‌ها در آن بخش از محيط به دنبالش بوده‌اند، برآمده‌اند. هرگاه كه به اتمسفر و روند بخشي از بازي عادت كرده و كم‌كم فكر كنيد داريد از آن خسته مي‌شويد، محيط‌ها، موسيقي و تغييرات در روند بازي از راه مي‌رسند و اين آفت را پس مي‌زنند زيرا تقريبا هيچ يك از مراحل بازي بيش از حد طولاني نيست. تعدادي بادكنك و صفحات يك كتاب داستان نيز به عنوان اشياي جمع كردني در محيط وجود دارد كه مي‌تواند انگيزه‌اي بيشتر ايجاد كنند.اگر Move داشته باشيد، مي‌توانيد بازي را با آن هم انجام دهيد اما متاسفانه جز پرتاب رنگ تقريبا بقيه كارها مثل چرخيدن با Move بسختي صورت مي‌گيرد و ما همان كنترلرهاي معمولي PS3 را توصيه مي‌كنيم.«قوي ناتمام» اگرچه به شاهكاري «سفر» نيست اما همانند آن عنوان به جاي مبارزه و سكوبازي توجه خود را به تجربه‌اي كه مي‌خواهد به بازي‌كننده انتقال دهد، معطوف كرده است.

 تاريخ : سه شنبه 30 آبان 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

خبرها و شایعاتی از نسل بعدی کنسول بازی ایکس باکس از راه رسیده است. نسلی که احتمالا ایکس باکس 720 نام دارد و مهمترین تغییر آن اضافه شدن درایو بلو-ری و کینکت 2 است. در کنار آن یک پورت A/V هم به ایکس باکس 720 اضافه شده که امکان ضبط تصاویر تلویزیونی هم به آن می دهد. نسل بعدی سنسور کینکت به همراه ایکس باکس جدید معرفی خواهد شد. گفته می شود که دقت کینکت 2.0 نسبت به نسل اول بسیار بهتر شده و تصویر برداری دوگانه و تشخیص صدای بهتر هم به آن اضافه شده است. در کنار آن کینکت دوم می تواند همزمان ۴ کاربر را تشخیص دهد. در عین حال مایکروسافت ساخت یک عینک واقعیت افزوده را هم در برنامه کاری آینده این کنسول قرار داده است. عینکی که همراه با ارایه این کنسول وارد بازار نخواهد شد. مشخصات سخت افزاری جدید هم شامل پردازشگر ۴ هسته ای و ۸ گیگابایت رم است. اگر همه چیزی طبق برنامه و خبرهای گفته شده پیش برود باید در June 2013 منتظر ایکس باکس 720 باشیم. تاريخ : سه شنبه 30 آبان 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

عنوان: Xcom: Enemy Unknown

پلتفرم: Xbox360، PS3، PC

ناشر: 2K Games

سازنده: Firaxis Games

سبك: استراتژي

برخي بازي‌ها (بيشتر عناوين نقش‌آفريني شرقي، شيطان مقيم در يك سال گذشته و...) مانند اربابان ظالم، حقه‌باز و... تك‌بعدي هستند. كساني كه رحم به بازيكن نداشته و با خطوط سلامت اغراق شده، هوش مصنوعي ستيزه‌جو و استراتژي‌هاي نخ‌نما و مسخره به سركوب بازيكن اقدام مي‌كنند. در مقابل چنين بازي‌هايي، يا بازيكن براي پيشرفت به يك راه ساده و پيش پا افتاده متوسل مي‌شود، يا راه دغل و حقه‌بازي را پيش مي‌گيرد و پي كدهاي مخفي و گليچ‌ها مي‌گردد، يا اين‌كه از مبارزه با يك دشمن مجنون و تك‌بعدي خسته شده، دسته يا موس را گوشه‌اي رها مي‌كند و به كار ديگري مشغول مي‌شود! اما برخي عناوين ديگر (كيش قاتل، رسوا، اسپلينتر سل و...) به مثابه دشمناني دانا و كاربلد هستند. وقتي با اين بازي‌ها سروكار داريد، با تمام دل و جان قصد شكست آنها را مي‌كنيد و در تك‌تك دقايق اين مبارزه لذت مي‌بريد. بازي، سرعت عمل و نگاه شما را به چالش مي‌كشد و صبوري شما را مي‌سنجد. با هوش مصنوعي منطقي پيش مي‌آيد و هوش طبيعي شما را به مبارزه مي‌طلبد. هر بار كه از چنين حريفي شكست مي‌خوريد، اگر غرور كاذب نداشته باشيد، آن را مي‌ستاييد و عزمتان را جزم مي‌كنيد تا بتوانيد پشت حريف را به خاك بماليد. به عبارتي با هر شكست، از شما يك رقيب بهتر مي‌سازد. بازي «اكس‌كام: دشمن ناشناخته» در دسته دوم جاي مي‌گيرد. اين بازي كه بازسازي عنواني قديمي از دهه 90 است، نه آنقدر از فرمول اصلي فاصله گرفته كه نامش را لكه‌دار كند و نه آنقدر شبيه آن عنوان كلاسيك است كه امروزي‌ها نتوانند با آن ارتباط برقرار كنند. اولين حكم درباره اكس‌كام اين است: اگر دنبال يك بازي باشيد كه توانايي‌هاي استراتژيك شما را به چالش بكشد و آنقدر حرصتان را دربياورد كه هنگام پيروزي نيم متر از جاي خود بپريد، اكس‌كام بهشت شماست! داستان بازي سال 2015 رخ مي‌دهد. نيروهاي فضايي به زمين حمله كرده‌اند و كشورها، سازماني فوق‌سري براي مقابله با اين حملات تشكيل مي‌دهند... موسيقي و صداگذاري محكم و اثرگذار است؛ بويژه صداگذاري، كه عنصر ترس را هم به فضاي علمي ‌ـ تخيلي بازي اضافه كرده است. احساس ترس از حمله دشمن از پشت يا دو طرف، بر سر فضاي بازي سايه مي‌اندازد و پژواك‌ فضايي‌ها در مواقع خلاف توقع، مو به تن سيخ مي‌كند.گرافيك بازي شسته‌رفته است. نمي‌توان ايراد چنداني به آن گرفت. در حالي كه اغلب طراحي‌هاي دشمنان مانند داستان، از كليشه‌ها برداشت شده است اما ظاهر سوررئاليستي، خاص بودن هويت بازي را تضمين مي‌كند. بازي در هسته، استراتژي است. سبك خاص بازي Company of Heroes را كه تمركز زيادي روي پناه گرفتن داشت، در نظر بگيريد سپس عناصر مبارزات نقش‌آفريني نوبتي و شوترهاي تاكتيكي را به آن اضافه كنيد. در هر مرحله چند نيرو داريد كه بايد به يكايك آنها دستور بدهيد در كجا پناه بگيرند و سپس فرمان‌هاي ديگري مانند تيراندازي، پرتاب نارنجك و... را صادر كنيد. نقشه‌ها در تيرگي فرو رفته‌اند و حركت ياران شما عامل نمايش آنهاست، اين يعني يك حركت بيجا، مي‌تواند چند دشمن را بر سرتان بريزد. هريك از افراد شما، در هر نوبت، دو نفس براي عمل دارد. مي‌توانيد هر‌دو را براي دويدن به نقطه‌اي دور استفاده كنيد، يا بنا بر حسب نياز، يكي را براي حركت، ديگري را براي شليك به كار ببريد. البته تركيبات براساس موقعيت بي‌شمارند و برخي نيروها هم مي‌توانند بيش از دو حركت انجام بدهند. هر نيرو از قدرت سنگرگيري و تيراندازي به عنوان قابليت پايه برخوردار است؛ اما باتوجه به كلاس نيرو، سلاح آنها و قابليت‌ها متفاوت است. كنترل انتخاب سلاح و تجهيزات در دست شماست و مي‌توانيد از سلاح‌هاي عادي تا ليزري و پلاسمايي را به افراد خود الحاق كنيد. هر بار كه نقشه‌اي را به پايان مي‌رسانيد، امتيازاتي به نيروهاي شما داده مي‌شود كه در نهايت به ارتقاي آنها منجر مي‌شود. پس از هر ارتقا مي‌توانيد قدرتي تازه به آنها بدهيد. اگر بتوانيد نيروهاي خود را تا مدت لازم بدون شكست به همراه داشته باشيد، از آنها ماشين‌هاي مخوف كشنده خواهيد ساخت. اما از آنجا كه اكس‌كام با كسي شوخي ندارد، در صورت به پايان رسيدن خط سلامت يكي از افراد شما، آن نيرو يا بشدت زخمي مي‌شود يا كشته. در صورت كشته شدن ديگر امكان احياي وي وجود ندارد. زخم‌هاي سنگين هم مدتي آنها را از ميدان جنگ دور مي‌كند و هرقدر نيروهاي خود را بيشتر تقويت كنيد، اين شكست‌ها دردناك‌تر خواهد بود. استراتژي در اكس‌كام فقط به مبارزات محدود نمي‌شود و در پايگاه سازمان هم ماجراهاي زيادي وجود دارد. در قسمت تحقيقات همچنان كه از نامش پيداست، مي‌توانيد روي كشف راه‌هاي تازه براي پيروزي در نبرد (و گشودن گره‌هاي داستاني) حساب كنيد. در تشكيلات مهندسي پايگاه مي‌توانيد انشعاب تازه زده و براساس هر كدام، ابزار تازه‌اي به دست بياوريد كه از جمله آنها، پايگاه‌هاي مخابراتي براي به هوا فرستادن ماهواره است. داشتن ماهواره‌هاي متعدد روي نقشه، يك عنصر حياتي براي يافتن فعاليت‌هاي غيربشري در كشورهاي مختلف و مقابله با آنهاست. حياتي بودن اين موضوع زماني بيشتر روشن مي‌شود كه مي‌بينيم در ازاي هر ماموريت، هداياي ويژه‌اي مانند دانشمندان، مهندسان يا سربازان كاركشته به شما داده مي‌شود. كشورهاي زيادي بودجه اكس‌كام را تامين مي‌كنند و در صورت برآورده نشدن توقعات، منابع خود را از شما دريغ مي‌كنند. هر بار چند ماموريت همزمان به شما پيشنهاد مي‌شود. در صورت قبول يكي، دو ماموريت ديگر سوخت مي‌شود. ماموريت‌هاي سوخت‌شده به بالا رفتن ترس و وحشت در كشور محل رويداد منجر مي‌شود و در صورت رسيدن اين بحران به سقف، دولت آن كشور حمايتش را از شما دريغ مي‌كند. به اين فرمول پيچيده خرج‌هاي ماهانه نگهداري از فضاپيماها و انشعاب‌هاي مهندسي پايگاه را هم اضافه كنيد تا ببينيد با چه سيستم بسته و وابسته‌اي روبه‌رو هستيد. از جمله ايراد بازي مي‌توان به برخي باگ‌هاي كار خراب‌كن، مانند گذر گلوله‌هاي دشمن از موانع، يا درست شليك نكردن افراد تحت فرمان اشاره كرد كه در مبارزات پيچيده بازي مي‌توانند نقش يك عامل نفوذي انتحاري را ايفا كنند. سينمايي‌سازي‌هاي توجيه ناشدني هم كار دست بازي داده است. انيميشن‌ها مدام تكرار مي‌شود و پس از چند ساعت اثر اوليه را نخواهد داشت. تكرار نقشه‌ها هم از بزرگ‌ترين كاستي‌هاي بازي است. ظاهر نقشه‌ها هيچ ارتباطي به فرهنگ كشورهاي محل اتفاق ندارد و ديدن نقشه‌اي كه در برزيل بازي كرده‌ايد، در كشوري مثل چين واقعا توي ذوق مي‌زند! دوربين هم خالي از ايراد نيست و مي‌تواند در خلال نبردهاي نفسگير، جايگيري غلط، سپس جان دادن افراد را سبب شود. همه كاستي‌هاي بازي به كنار، اكس‌كام آنقدر نكته مثبت دارد كه به همه توصيه كنيم آن را تجربه كنند.تاريخ : سه شنبه 30 آبان 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

اگر با بازار تلفن های هوشمند امروز دنیا آشنا باشید، حتما می دانید که فعلا جدال شرکت ها بر سر پردازنده های 1.4 و 1.5 گیگاهرتزی است. اما به نظر می رسد موتورولا قصد دارد با گامهای بلند، کمی جلوتر از رقبا را از نظر سرعت پردازش هدف گیری کند. این شرکت در ماه سپتامبر با تولید اولین اسمارت فون اندرویدی مجهز به چیپ اینتل با نام RAZR i توان خود را در ساخت اسمارت فون به رخ کشید. اکنون با توجه به جامعه اندروید دوست چین، موتورولا تصمیم گرفته نسخه ویژه ای از این محصول خود را برای کاربران پر تعداد چینی آماده کند. RAZR i MT788 که قرار است توسط اپراتور چاینا موبایل عرضه شود مشخصاتی از این قرار دارد: پردازنده ۲ گیگاهرتزی اتم اینتل Z2480، به همراه صفحه 4.3 اینچی AMOLED با رزولوشن ۹۶۰ در ۵۴۰ پیکسل و محافظت شده توسط گوریلا گلاس، که از یک دوربین ۸ مگاپیکسلی بهره برده و از طریق ورودی میکرو اس دی تا ۳۲ گیگابایت حافظه جانبی را پشتیبانی می کند. سیستم عامل این موبایل هم اندروید 4.0 بستنی حصیری است. تفاوت های این نسخه ویژه چین با «ریزر آی» اصلی در طراحی بدنه و همچنین توان باتری است. باتری مدل اصلی ۲۰۰۰ میلی آمپری بوده است که در اینجا با یک نمونه ۱۷۳۵ میلی آمپری جایگزین شده است. از دیگر نقاط افتراق این دو محصول می توان به حافظه داخلی ۴ گیگابایتی (به جای ۱۶ گیگابایتی) و دوربین جلو 0.3 مگاپیکسلی (به جای 1.3مگا پیکسلی) اشاره کرد. این محصول از نیمه دسامبر وارد بازارهای چین خواهد شد. آیا بزرگترین اپراتور موبایل جهان می توان سکوی پرشی برای اینتل و موتورولا در صنعت تلفن های هوشمند و بهبود سهم بازار این دو باشد؟ زمان همه چیز را مشخص خواهد کرد. نظر شما در این خصوص چیست؟تاريخ : سه شنبه 30 آبان 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

بدافزارهاي موبايل اين روزها توجه كاربران زيادي را به خود جلب كرده است. استفاده از خدمات بانكي يا حتي خريد آنلاين نيز به بخشي از قابليت‌دستگاه‌هاي موبايل تبديل شده است. بنابراين ضروري است خود را در مقابل جرايم اينترنتي مقاوم كرده و از حساب‌هاي آنلاين، اطلاعات شخصي، اطلاعات حريم‌شخصي و پول و هويت خود محافظت كنيم.ويروس‌ها البته هنوز فراموش نشده‌اند و بايد اين را دانست كه آنتي‌ويروس‌ها تمام تهديدها را خنثي نمي‌كنند؛ فقط برخي بهتر از ديگري عمل مي‌كنند. انواع و اقسام تهديدهاي نرم‌افزاري در اين حوزه وجود دارد: تهاجم بدافزارها، هك‌شدن‌، دزديدن هويت و سوءاستفاده از آن، تغيير نتايج جستجو، وب‌سايت‌ها و... .اين تهديدهاي نرم‌افزاري مي‌تواند به‌عنوان سايت‌هاي متقلب نيز اعتماد هر فرد را جلب كنند. تنها با دانش صحيح و ابزار مناسب مي‌توان مانع چنين كلاهبرداري‌هايي شد و از قرباني شدن جلوگيري كرد.اگر كودكانمان ازرايانه استفاده مي‌كنند، بايد مواظب رفتار آنلاين‌ آنها باشيم، چرا كه بازي‌هاي خشونت‌بار و افراد ناشناس در شبكه‌هاي مجازي بسادگي مي‌توانند به آنها آسيب وارد كنند. هر چند بهترين كار اين است كه هنگام كار آنها با رايانه كنار دستشان بنشينيم. اما آيا مي‌توان از ابزارها و سرويس‌هايي استفاده كنيم كه وقتي كنار كودكانمان نيستيم، خيالمان راحت باشد؟همچنين، حفاظت داده‌هاي ذخيره‌شده در رايانه، بخصوص وقتي از شبكه‌هاي بي‌سيم استفاده مي‌كنيم نكته بسيار مهمي است. رمزگذاري رايانه و داده‌ها تنها روشي است كه مي‌تواند جلوي بازيابي اطلاعات، رمزهاي عبور و ديگر انواع داده را بگيرد. وقتي بدون سيستم رمزگذاري به ارسال و دريافت فايل مي‌پردازيد، هر كسي كه نزديك شما باشد مي‌تواند به شبكه‌تان وصل شده وعلاوه بر اين كه به اوضاع استفاده اينترنتي‌تان نظارت داشته باشد، به فايل‌ها و داده‌هاي سيستم تان نيز دسترسي پيدا كند.

ويروس‌ها و ديگر بدافزارها

ويروس‌ها، جاسوس‌افزارها و ديگر انواع بدافزارها هنوز يكي از پرطرفدارترين‌ها در جامعه بزهكاران مجازي است و مجرمان مجازي همواره راه‌هاي جديدي براي آلوده‌كردن سيستم‌ها پيدا مي‌كنند. نصب آنتي‌ويروسي خوب يا يك نرم‌افزار امنيت اينترنتي مي‌تواند اولين قدم در راه امن‌سازي باشد، هر چند تمام اين نرم‌افزارها با يكديگر برابر نيستند. هيچ نرم‌افزار آنتي‌ويروسي نيست كه به طور قطع از بقيه سرتر و بهتر باشد و بتواند تمام واريانت‌هاي يك بدافزار (كه به ميليون‌ها مي‌رسد) شناسايي و از گسترش آن جلوگيري كند. برخي نرم‌افزارهاي آنتي‌ويروس بيشتر از بقيه قابليت شناسايي ويروس‌ها را دارند و قطعا گزينه‌ بهتري براي خريد، دريافت و نصب خواهند بود.هر چند آنتي‌ويروس سلاح اصلي نبرد با بدافزارهاست، اما مي‌توان ابزارهاي ديگري را به جعبه كمك‌هاي اوليه‌مان اضافه كنيم تا امنيت بيشتري داشته باشيم!OpenDNS با پشتيباني از Content Filtering مي‌تواند بسادگي وب‌سايت‌هاي داراي بدافزار يا وب‌سايت‌هايي كه از نظر ظاهري بسيار شبيه يك سايت ديگر هستند و اطلاعات شما را مي‌دزدند، شناسايي كرده و آنها را بلاك كند. همچنين اين سرور سرويسي به‌نام FamilyShield دارد كه به‌طور خودكار انواع و اقسام وب‌سايت‌هايي كه هويت را پنهان مي‌كنند، بلاك مي‌كند.ابزار رايگان Sandboxie‌ نيز ابزار مفيد ديگري است كه اجازه مي‌دهد مرورگر وب، يا هر نرم‌افزار ديگر را در حالت Safe Mode اجرا كنيد تا اگر آن نرم‌افزار آلوده به ويروس است، به بقيه بخش‌هاي سيستمتان آسيبي نرسد. اين نرم‌افزار با اجراي مرورگر وب‌ يا هر نرم‌افزار ديگر درون يك محيط مجازي ـ كه با نام Sand Box شناخته مي‌شود ـ ارتباط آن را با ديگر بخش‌هاي حقيقي سيستمي قطع مي‌كند. از اين رو اگر حتي خود فايل ويروس را مستقيما اجرا كنيد، سيستم تان آلوده نخواهد شد. بنابراين مي‌توان از اين نرم‌افزار هنگامي استفاده كرد كه به وب‌سايت‌هاي پرخطر سر مي‌زنيد يا مشغول دانلود فايل مشكوكي هستيد.همچنين نرم‌افزار Malwarebytes مي‌تواند بخوبي در كنار آنتي‌ويروس‌تان كار كند. اين نرم‌افزار كارش گرفتن بدافزارهايي است كه معمولا نرم‌افزارهاي آنتي‌ويروس قادر به شناسايي آن نيستند و مي‌تواند كار آنتي‌ويروس را كامل كند. نسخه رايگان اين نرم‌افزار، تنها مي‌تواند سيستم را اسكن كند، ‌درحالي كه نسخه پولي آن، در لحظه مواظب است تا فايل مخرب وارد سيستم نشود.براي جلوگيري از حملات، علاوه بر نصب نرم‌افزارهاي محافظ در برابر بدافزارها بايد كارهاي ديگري نيز انجام داد.به احتمال قوي، كاربر ويندوز هستيد و حتما مي‌دانيد كه مايكروسافت به‌صورت خودكار سيستم‌عامل خود و ديگر نرم‌افزارهايش را به‌روز مي‌كند. حتما دقت داشته باشيد كه تنظيمات ويندوز آپديت را در كنترل پنل فعال كنيد تا آخرين وصله‌هاي امنيتي ويندوز را دريافت و روي سيستم خود نصب داشته باشيد.همچنين نرم‌افزارهاي ديگر خود را همواره به‌روز نگهداريد. هم‌اكنون بزرگ‌ترين تهديدها، عده خاصي از نرم‌افزارها را هدف مي‌گيرد (كه قطعا پرطرفدارتر از بقيه نرم‌افزارها هستند) و بهتر است مرورگر وب خود، PDF خوان، نرم‌افزارهاي Adobe، جاوا و QuickTime را همواره به‌روز نگهداريد. مي‌توان از طريق داخل هريك از اين نرم‌افزارها، آخرين نسخه بودنشان را چك كرد ؛ در غير اين صورت با مراجعه مرتب به وب‌سايت هر نرم‌افزار، مطمئن شويد كه آخرين نسخه را نصب كرده‌ايد. اگر اين نرم‌افزارها پيغامي براي آپديت به شما مي‌دهند، اگر نمي‌خواهيد نسخه جديدتر را نصب كنيد، به‌جاي اين كه اين پيغام‌ها را به كل حذف كنيد، بهتر است گزينه Remind Me Later را برگزينيد تا بعدا دوباره به شما يادآوري كند.

هك و نفوذ

مشكلات رايانه‌هايي كه به بدافزارها آلوده شده‌است، تنها دغدغه يك كاربر در فضاي مجازي نيست. يك مجرم مجازي مي‌تواند از طريق هك مستقيم وارد سيستم شما شود و اطلاعات حياتي‌ از جمله ديتا و رمز عبورتان را بدزدد و اين اطلاعات را به جاي ديگري منتقل كند. در اينجاست كه Firewall به كمك كاربر مي‌آيد. فايروال در حقيقت دروازه‌بان است و ترافيك شبكه شما را كنترل مي‌كند و از انتقال و تبادل فايل‌هاي بد (بدافزارها، حملات امنيتي و...) جلوگيري مي‌كند.ZoneAlarm نرم‌افزار فايروال رايگاني است كه مي‌تواند ترافيك ورودي و خروجي سيستم تان را كنترل و از داد‌ه‌هايتان محافظت كند. ويندوز خودش يك فايروال دارد كه نامش (طبيعتا!) ويندوز فايروال است. اين نرم‌افزار به‌صورت خودكار از انتقال ترافيك بدافزارها به سيستم‌تان جلوگيري مي‌كند، اما نظارت دقيقي بر ديتاي خروجي ندارد؛ بنابراين اگر سيستم تان به بدافزار آلوده شده باشد، متوجه نخواهيد شد كه چه اطلاعاتي از سيستم شما دزديده مي‌شود. هر چند مي‌توان در نسخه‌هاي ويندوز ويستا به بعد، ديتاي خروجي را هم كنترل كرد (كه براي كاربر متوسط، كار ساده‌اي نيست).

وب‌سايت‌هاي تقلبي و جعلي

يكي از روش‌هايي كه مجرمان اينترنتي از آن براي دزديدن اطلاعات فردي از جمله رمزهاي عبور، پول يا هويت استفاده مي‌كنند، جعل وب‌سايت (Phishing) است. مهاجمان تلاش مي‌كنند كاربر را متقاعد كنند خودش اطلاعات حياتي‌اش را برايشان بفرستد. اين كار معمولا از طريق ايميل، پيام‌هاي متني آنلاين يا انواع ديگر اطلاعات انجام مي‌شود. معمولا در اين روش، كاربر بايد فرمي را پر كند كه از نظر ظاهري، از طرف منبع معتبري (مثل بانك) ارسال شده است. جعل وب‌سايت كار جديدي نيست؛ اما هنوز هم قرباني مي‌گيرد.بهتر است روي هيچ لينكي در ايميل كليك نكنيد، مهاجمان معمولا صفحه‌هاي لاگين تقلبي براي كاربرها ارسال مي‌كنند كه از نظر ظاهري با وب‌سايت اصلي مو نمي‌زند. از اين رو، اگر در ايميلي آمد كه به فلان سايت رفته و شناسه كاربري و رمز عبور خود را وارد كنيد، هيچ وقت اين كار را انجام ندهيد. بهتر است براي اطمينان بيشتر، آدرس آن وب‌سايت را در موتور جستجوي گوگل وارد كرده و ببينيد آيا چنين سايتي واقعي است يا خير و... .مواظب SSL باشيد. پيش از اين كه هر گونه اطلاعات حياتي خود را وارد كنيد، مطمئن شويد وب‌سايت مزبور از اين روش براي رمزگذاري داده‌ها استفاده مي‌كند. برخي مهاجمان با جعل سند SSL مي‌خواهند كاربر را به امن بودن خود متقاعد كنند. اگر قرار است اطلاعات مهمي را وارد كنيد، مي‌توانيد سند SSL آن وب‌سايت را بررسي كرده و مطمئن شويد حقيقي است. امروزه بيشتر مرورگرهاي مدرن به‌صورت خودكار سند SSL را چك مي‌كنند و در صورت درست بودن آن، علامت مناسب را نشان مي‌دهند.تاريخ : سه شنبه 30 آبان 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

يک سال پيش محيط دسکتاپ Mate هنوز به نسخه اصلي نرسيده بود، اما در همين مدت حضور قدرتمندي در جامعه منبع‌باز داشت و قرارگرفتن آن به عنوان محيط پيش‌فرض Mint، اين توزيع را به گزينه شماره يک براي بيشتر حرفه‌اي‌هاي لينوکسي تبديل کرد. Xfce نيز، يکي از همان آلترناتيوهايي است که سال‌ها به عنوان محيط شماره 3 (بعد از گنوم و کي‌دي‌ئي) در نظر گرفته مي‌شود، اما جدا از شباهت‌هاي اين دو محيط به يکديگر، اين که کدام يک برايتان مناسب باشد، بستگي به انتظار شما از رابط کاربري هر يک از آنها دارد.

مشابه با گنوم 2

محبوبيت روزافزون اين محيط‌هاي دسکتاپ بر اين موضوع استوار است که هر دوي آنها از گنوم 2 ريشه گرفته‌اند. Mate مستقيما از گنوم 2 سرچشمه گرفته و به عنوان راه‌حلي ديگر براي کاربران ناراضي گنوم 3 و يونيتي اوبونتو استفاده مي‌شود. XFCe نيز بعد از سال‌ها شبيه‌کردن خود به گنوم 2، اکنون شباهت زيادي به آن محيط دارد.در نتيجه مي‌توان mate و xfce را در دسته محيط‌هاي دسکتاپ سنتي قرار داد. آنها از سه بخش کلي دسکتاپ، پنل و لانچر پشتيباني مي‌کنند. در هردوي آنها خبري از جلوه‌هاي سه‌بعدي يا ديگر تاثيرات برگرفته از بمب دستگاه‌هاي موبايل نيست. البته هنوز اسکرين‌سيورهايي که ديگر مصرفي ندارند هم بخشي از اين محيط‌ها به شمار مي‌رود که احتمالا نخواستند حتي در اين زمينه هم سنت‌شکني کرده و تجربه کار با آن سيستم ‌عامل سنتي را مختل کنند.هر دوي اين محيط‌ها از دسته محيط‌هاي دسکتاپي است که در اواسط دهه 90 معرفي شدند؛ محيط‌هايي که تا همين چهار سال پيش در اين قلمرو پيشتاز بودند.

اهداف مختلف

هر چند mate و xfce با يکديگر تفاوت‌هاي اساسي دارد، کافي است به صفحه وب هر يک از اين پروژه‌ها نگاهي بيندازيم تا ديدي کلي نسبت به هدف هر يک داشته باشيم. Mate خودش را اين‌طور معرفي مي‌کند: «محيط دسکتاپ سنتي». تاکنون هم توسعه‌دهنده‌هاي mate کار ديگري جز حفظ سنت‌ها انجام نداده‌اند.درست نقطه مقابل آن، در صفحه xfce اين محيط دسکتاپ را «سريع و سبک از نظر مصرف منابع سيستمي، با حفظ زيبايي و جذابيت و رابط کاربري کاربردوست» معرفي مي‌کند. xfce‌ نيز همانند mate مطابق با هدفش حرکت مي‌کند.علاوه بر اين موضوع، xfce هنوز نشانه‌هايي از گذشته «گيکي»اش را دارد. کاربردوست بودن، يکي از اهدافي است که اين پروژه سال 2006 براي خود تعريف کرد. حتي چند سال بعد از آن نيز امکان اضافه کردن يک آيکون در دسکتاپ به‌صورت ساده وجود نداشت.با اين حال، در نخستين سال‌هاي حضور xfce، سرعت و مصرف پايين منابع، يکي از نقاط قوت اين پروژه به شمار رفت. حتي امروزه که اين محيط بيشتر گرافيکي مي‌شود هم اين مساله رعايت شده است. هرچند يکي دو پنجره از جمله Setting Editor براي کاربران تازه‌وارد کمي سنگين است.البته xfce همانند آلترناتيوهاي مدرن خود مثل يونيتي، نگران چنين جزئياتي نيست و اهل صيقل‌دادن عرض اسکرول‌بار يا بهترين حالت قرارگيري آيکون‌ها کنار يکديگر نيست. در واقع مي‌توان اين طور نتيجه گرفت که‌جز قراردادن کاربردوستي در اهداف اين پروژه، xfce محيطي است که براي کاربر تازه‌وارد عجيب و ناخوشايند خواهد بود.درست نقطه مقابل آن، mate از يک دهه تجربه Gnome2 استفاده کرده است. اگرچه از ديگر محيط‌هاي مدرن دسکتاپ کمتر امروزي و جديد است، اما نسبت به xfce ـ که ابدا تلاشي در بهبود کاربردوستي ندارد ـ بهتر عمل مي‌کند.جالب است که Mate سريع‌تر از گنوم 3 است، اما از xfce در همه زمينه‌ها بازدهي فني کمتري دارد و xfce در بازکردن و بستن و پنجره‌ها هم از Mate سريع‌تر است.اما اينها تنها بخشي از مقايسه هستند. ممکن است اينجا و آنجاي سيستم عامل چند قابليت پنهان وجود داشته باشد که براي هر کاربر تاثيرگذار باشد.

دسکتاپ، پنل‌ها و منو

Xfce و mate از نظر کلي شباهت زيادي به يکديگر دارند و قابليت‌هاي يکساني در هر دوي آنها وجود دارد. گاهي اوقات اين دو يک قابليت بخصوص را ندارند يا يک فرض مشترک مثلا چيدمان از بالا به پايين آيکون‌ها در دسکتاپ دارند. با وجود اين، اگر بخواهيم به‌صورت کلي نگاهي به تفاوت‌هاي آنها بيندازيم، بايد بگوييم که xfce قابليت‌هاي ميني‌ماليستي بيشتري دارد ولي Mate در مجموع از گزينه‌هاي انتخابي بيشتري برخوردار است.براي مثال، هر دوي اين محيط‌ها يک منوي کلاسيک دارند که زيرمنوهايشان در دسکتاپ نشان داده مي‌شود. اين دو منو امکان Drag-and-drop از منو به دسکتاپ را دارد. در حالي که mate همانند گنوم از گزينه‌هاي Places، Application و System تشکيل شده است، در حالي که xfce تنها يک گزينه به نام Applications دارد. اگر بخواهيد دو گزينه ديگر را به xfce اضافه کنيد، بايد از طريق اپلت پنل‌ها اين کار را انجام دهيد.Xfce ويرايشگر منو ندارد، اما Mate يک ويرايشگر درست و حسابي دارد. مدير فايل آن، Thunar قطعا از ناتيلوس در گنوم 2 الهام گرفته شده است، اما ناتيلوسي که در Mate وجود دارد، براي پيکربندي شيوه نمايش محتوايش گزينه‌هاي بيشتري دارد. Xfce از طرف ديگر xfce از notificationها پشتيباني مي‌کند، اما اگر چندتا از آنها به صورت همزمان باز شود، باعث به‌هم‌ريختگي ظاهري مي‌شود که mate و ديگر محيط‌هاي دسکتاپ به شيوه‌اي بر آن فائق آمده‌اند.در بخش‌هاي ديگر، xfce و mate هر کدام قابليت‌هايي دارند که ديگري ندارد. براي مثال، xfce مي‌تواند طول پنل‌ها را کوتاه‌تر کند، در حالي که mate نمي‌تواند. مثال ديگر، پنل ساعت است. mate قابليت منحصربه فردي در ارائه چند ساعت همزمان و گزارش آب و هوا دارد، در حالي که xfce با الهام از انواع ساعت‌هايي که قبلا در گنوم 2 بود، تنها مي‌تواند بين انواع ساعت‌هاي آنالوگ، ديجيتال، باينري و... سوئيچ کند.گاهي ديده مي‌شود که Xfce از mate بازدهي بهتري داشته باشد. مثلا هر دوي آنها منويي دارند که در آن مي‌توان آيکون اضافه کرد يا وال پيپر دسکتاپ را عوض کرد، اما xfce گزينه‌اي براي باز کردن ترمينال هم دارد و مي‌تواند يک کپي از منوي اصلي فعلي در آن وارد کند. Xfce همچنين با قابليت‌هايي همچون custom actions در فايل منيجر آدم را شگفت‌زده مي‌کند.اگر آدمي باشيد که به دنبال سفارشي‌سازي هرچه بيشتر سيستم عامل خود است و تنها به قابليت‌هاي اصلي آن اکتفا نمي‌کنيد، مي‌تواند در تصميم‌تان تاثيرگذار باشد. شايد بهتر باشد فهرستي از نيازمندي‌هاي خود تهيه کنيد و ببينيد کدام يک بيشتر از آنها پشتيباني مي‌کند.

نرم‌افزارها و پنل اپلت‌ها

يکي از دلايلي که گنوم هنوز محبوب باقي مانده اين است که در طول سال‌ها مجموعه زيادي از نرم‌افزارهاي خود را با قابليت‌هاي آن همسو کرده ‌است. تنها KDE‌ مي‌تواند چنين ادعايي کند.Mate مستقيما از چنين اکوسيستمي سود مي‌برد. در مقايسه با آن، نرم‌افزارهاي پيش‌فرض xfce از نظر تعداد و جذابيت به پاي mate نمي‌رسند. ميکسر صدا، رايتر دي‌‌وی‌دی، نرم‌افزاریاب، تقویم و ترمینال مجازی تنها نرم‌افزارهای پیش‌فرض xfce را تشکیل می‌دهد. این نرم‌افزارها را می‌توان با اغماض، فقط کار راه بینداز معرفی کرد؛ چراکه هیچ کدامشان چیز بیشتری برای عرضه ندارد، اگر البته نگوییم که بعضا برخی قابلیت‌های اصلی یک برنامه نیز در آنها دیده نمی‌شود. midori مرورگر وب این سیستم عامل البته از این قاعده مستثناست؛ زیرا به‌عنوان یک گزینه سبک و کم‌حجم قابلیت‌های خوبی دارد.اما خوشبختانه xfce از سبک‌بودن خودش می‌تواند استفاده کند. اجرای نرم‌افزارهای گنوم در xfce کندتر خواهد بود، اما از آنجا که خود xfce سریع‌تر از گنوم است، بنابراین احتمالا کسی متوجه تفاوت نشود. متاسفانه نرم‌افزارهای kde در xfce به کندی اجرا می‌شود و اجرای هر برنامه ممکن است بین 15 تا 20 ثانیه به‌طول بینجامد.

انتخاب میان این دو

هر چند انتخاب میان mate و xfce کاملا به شرایط و انتخاب‌ها بستگی دارد، اما بهتر است در ابتدا این سوال را از خودمان بپرسیم که: چه چیزی نبودش حیاتی نیست؟اگر دسکتاپ مدرنی می‌خواهید که نرم‌افزارهای پیش‌فرض آن آماده باشد و برای سفارشی‌سازی آن خیلی به خود زحمت ندهید، mate گزینه بهتری است.اما از طرف دیگر، اگر بازدهی و سرعت را تحسین می‌کنید و قیافه كمي زمخت برایتان اهمیتی ندارد و شاید بخواهید آن را از پایه سفارشی کنید، xfce گزینه بهتری خواهد بود. فقط پیش از هر چیز باید مصمم شده باشید که گنوم 3 یا یونیتی را نمی‌خواهید و بعد سراغ xfce یا mate بروید.تاريخ : سه شنبه 30 آبان 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

يكي از بهترين سيستم‌هاي عامل نصب شده در گوشي و ديگر گجت‌ها، iOS است، به همين دليل مايكروسافت تلاش كرده تا سيستم عاملي مشابه را در قالب Metro UI وارد بازار كند. اين سيستم عامل را مي‌توانيد در تبلت‌هاي نوع ويندوز RT و در PC‌هاي مجهز به ويندوز 8 پيدا كنيد. مايكروسافت نام Metro را براي اين سيستم در نظر گرفته و تا به حال نام ديگري براي آن انتخاب نكرده است.سيستم عامل مترو ساده و آسان‌تر از iOS طراحي شده است، ولي اين تنها تفاوت اين دو از يكديگر نيست. شما براي دسترسي به برنامه‌هاي «مترو» لازم است منوهاي مختلف را باز كرده و وارد برنامه مورد نظر شويد. در حالي كه در سيستم‌هاي اپل آيكون تمام برنامه‌ها روي صفحه نمايش قرار گرفته و با يك كليك روي آن وارد برنامه دلخواهتان مي‌شويد. براي مقايسه اين دو سيستم عامل، كاربردهاي متفاوت آن دو را در اينجا بررسي مي‌كنيم.يكي از تفاوت‌هاي اين دو سيستم، در برنامه ايميل‌شان است. برنامه ايميل در iOS بسيار ساده و روان طراحي شده و از طريق لمس قسمت وسط و گوشه‌هاي صفحه نمايش مي‌توانيد كنترل كل ايميل‌هايتان را در دست بگيريد. علاوه بر اين شما مي‌توانيد با استفاده از pre-account ايميل‌هايتان را امضا كنيد. از طريق آيكون all-inbox دسترسي به ايميل‌تان مهياست. البته مي‌توانيد توسط يكي ديگر از account‌هايتان به اينترنت متصل شده و ايميل را چك كنيد. علاوه بر اين شما مي‌توانيد ترتيب قرار گرفتن ايميل‌ها را به دلخواه تغيير دهيد يا در قسمت VIP با وارد كردن ايميل افراد مورد علاقه‌تان، آنها را از فهرست ايميل‌هاي ديگرتان جدا كنيد.علاوه بر اين شما مي‌توانيد فونت و متن دلخواهتان را انتخاب كرده تا هر طور كه دوست داشته باشيد متن‌تان نمايش داده شود. برنامه مترو نيز در صورت انتخاب متن، ابزارهاي تغيير و كنترل آن را در اختيارتان قرار خواهد داد.چنانچه شما مي‌خواهيد فقط كارهاي بسيار ساده و معمولي با ايميل انجام دهيد، برنامه ايميل مترو برايتان كفايت مي‌كند؛ زيرا با اين برنامه بيشتر اكانت‌هاي موجود در اينترنت را مي‌توانيد باز كنيد. تنها اكانتي كه شما نمي‌توانيد به آن دسترسي پيدا كنيد، برنامه ايميل POP است، كه به نوبه خود جزو يكي از بزرگ‌ترين مشكلات اين سيستم عامل تعريف شده است. به دليل بزرگ بودن صفحه نمايش طراحي شده براي ويندوز 8 و RT شما مي‌توانيد محتويات ايميل، فهرست پيامك‌ها و ايميل‌هاي جديدتان را در آن واحد مشاهده كنيد.يكي ديگر از تفاوت‌هاي برنامه ايميل‌ها در مترو در مقايسه با سيستم‌هاي اپل در اين است كه براي دسترسي به ايميل‌ها بايد مراحل بسياري طي كنيد؛ مثلا براي جستجو بين پيامك‌ها بايد به كمك Search charm اين كار را انجام دهيد. در ضمن شما به فيلتر‌هايي چون From يا Subject دسترسي نداريد، لذا اين برنامه همانند برنامه ايميل طراحي شده براي iOS چندان كه بايد كاربرد ندارد و لازم است تغييرات زيادي روي آن اعمال شود.در مقايسه برنامه جستجوگر اين سيستم‌هاي عامل، بايد بگوييمSafari6 در اپل همانند برنامه جستجوگر موجود در desktop‌ها سرعت و دقت مورد نياز كاربران را تامين مي‌كند. علاوه بر اين شما مي‌توانيد به انواع نشانه‌هاي بوك مارك و آيكون «خواندن بعد» كه اپل طراحي كرده دسترسي داشته باشيد. همچنين با اضافه شدن قابليت iCloud موجود بر سيستم اپل شما مي‌توانيد صفحه‌هاي Book Mark شده ديگر گجت‌هاي مجهز به اپل را نيز مشاهده كنيد. به همين دليل قابليت اشتراك‌گذاري و پرينت گرفتن صفحه‌هاي مختلف اينترنت در سيستم‌هاي عامل اپل بسيار آسان‌تر از ديگر سيستم‌هاست، به خاطر امكان ساپورت برنامه‌هاي نوشته شده به زبان HTML5 اين جستجوگر جزو يكي از بهترين موتورهاي جستجو به حساب نمي‌آيد. تنها نقطه ضعف Safari6 در نشان ندادن صفحه نمايش به صورت thumbnail است، كه اندرويد‌ها و ويندوز 8 هر دو به اين قابليت مجهز است. علاوه بر اين دكمه Home روي اين جستجوگر موجود نيست.

جستجوگر طراحي شده در سيستم‌هاي مترو از نوع IE10 طراحي شده است، كه شما مي‌توانيد در ويندوزهاي معمولي چنين جستجوگرهايي را مشاهده كنيد. از طريق نوار قرار داده شده روي منو مي‌توانيد صفحه نمايش مورد نظرتان را به صورت Thumbnail ببينيد و پنجره مربوط به دو پنجره باز شده را در آن واحد كنار هم داشته باشيد.تقويم طراحي شده براي آيپد تمام ابزارهاي لازم براي انجام كنترل‌هاي لازم را روي صفحه دارد. پس به آساني مي‌توان قرارهاي ملاقات‌تان را از طريق چنين تقويم‌هايي مشاهده كنيد و بخوانيد. يك view براي آيپد طراحي شده كه امكان مشاهده تقويم را به صورت روزانه در اختيار كاربر قرار مي‌دهد، در حالي كه چنين عملكردي در برنامه مترو در نظر گرفته نشده و موجود نيست. هرچند تقويم طراحي شده براي سيستم‌هاي مترو خيلي ساده و آسان است، اما شما مي‌توانيد در آن واحد با چند تقويم كار كنيد و تعدادي از دوستانتان را براي متصل شدن به چنين تقويمي دعوت كنيد. البته مرور رويدادهاي جديد در اين تقويم چندان كار آساني نيست، چرا كه گزينه invite inbox براي نمايش محتويات موجود در تقويم وجود ندارد. در ضمن براي به دست گرفتن كنترل قسمت‌هاي مختلف تقويم‌تان لازم است از قسمت منوي طراحي شده روي اين صفحه استفاده كنيد. با كمك اين برنامه مي‌توانيد از يك تقويم به تقويم ديگر برويد و هر آنچه را كه مي‌خواهيد در قسمت‌هاي متفاوت آن يادداشت كنيد.
تاريخ : سه شنبه 30 آبان 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

ده رآکتور هسته ای بزرگ جهاندر دسامبر ۱۹۴۲، آزمایشی در دانشگاه شیکاگو انجام شد که جهان را توانست تغییر دهد. بعد از سال ها تحقیق و یک ماه ساخت، اولین رآکتور هسته ای جهان با نام شیکاگو پایل ۱ (Chicago Pile-1) آماده برای تست بود. شبکه ای از بلوک های گرافیتی پر از اکسید اورانیوم و فلز اورانیوم ساخته شده بودند که ۵۷ لایه بالا روی هم چیده قرار گرفته بودند. سه نفر آماده خودکشی بودند که اگر در صورتی که مشکلی پیش بیاید و از لحاظ ایمنی رآکتور دچار ایراد شود به درون آن رفته و آن را خاموش کنند. خوشبختانه بیش از ۵۰ نفر در روز تست شرکت داشتند که همین می توانست موجب آرامش باشد اما در نهایت به هیچ کسی نیاز نشد. رآکتور بدون هیچ گونه دردسری کار کرد و عصر هسته ای متولد شد.در سال ۲۰۱۱ بیش از ۴۴۰ نیروگاه هسته ای در ۳۰ کشور در سرتاسر جهان مشغول بوده اند که ۱۴درصد نیاز برق جاری جهان را تامین می کنند. نیروی هسته ای قطعا مزایا و معایبی دارند اما هیچ کسی نمی تواند اهمیت آن را انکار کند. هم اکنون اطلاعاتی درباره چگونگی نیروی هسته ای در طی ۷۰ سال گذشته می دانیم پس اجازه دهید تا به ده نیروگاه هسته ای برتر جهان سری بزنیم. آن ها بر اساس ظرفیت خالص دسته بندی شده اند اما بدانید که ظرفیت انرژی همیشه برابر با بالاترین خروجی انرژی نیست.

۱۰- فوکوشیما داینی (Fukushima Daini)

ظرفیت خالص: ۴۲۶۸ مگاواتز

مکان: فوکوشیما، ژاپن

تعداد رآکتور: ۴ عدد

انرژی هسته ای از سال ۱۹۷۳اولویت ملی ژاپن شد هنگامی که بحران نفت باعث آسیب پذیری نگران کننده ای به ژاپن شد چون این کشور به طور زیادی وابسته به واردات نفت برای رفع نیازهای اولیه انرژی خود بود. تا سال ۲۰۱۰، ۵۰ رآکتور ۳۰درصد برق این کشور را تامین می کردند. به هر حال گرچه همه رآکتورهای ژاپنی با مکانیسم های ایمنی زیاد ساخته شده بودند تا در برابر زمین لرزه های مکرر که در این کشور اتفاق می افتد مقاومت کنند ولی زمین لرزه ای به بزرگی ۹ و سونامی عظیمی که در پی آن  در ۱۱ مارچ ۲۰۱۱رخ داد به شهر سندایی آسیب زد و باعث مشکلات زیادی هم برای برنامه انرژی هسته ای ژاپن شد. ۱۱ رآکتور در چهار کارخانه هسته ای مختلف بطور اتوماتیک خاموش شدند هنگامی که زمین لرزه رخ داد اما سونامی باعث مشکل هسته ای در فوکوشیما دایچی شد بعد از اینکه افت انرژی، باعث مختل شدن واحد خنک کنندگی رآکتور شد. هسته های واحدهای ۱، ۲ و ۳ بطور جزیی در سه روز نخست فاجعه ذوب شدند.پیش از این فاجعه، فوکوشیما دایچی ظرفیت خالص ۴۵۴۶ مگاوات را داشت که آن را دومین نیروگاه انرژی هسته ای در ژاپن می کرد. هم اکنون چهار راکتور از شش رآکتور این کارخانه بطور دائمی خاموش شده است که همسایه فوکوشیما داینی است. فوکوشیما داینی ۱۰ درصد گیگاوات ساعت نیروی سالیانه هسته ای ژاپن را تامین می کند که آن را در بین ده نیروگاه هسته ای برتر قرار می دهد.

۹- اوهی (Ohi)

ظرفیت خالص: ۴۴۹۴ مگاواتز

مکان: فوکوی، ژاپن

تعداد رآکتور: ۴ عدد

در ۲۲۰ مایلی (۳۵۰کیلومتری)غرب توکیو قرار گرفته است . در سال ۲۰۰۹ برق تمام خانه ها را در مریلند تامین می کرد. زمین لرزه مارچ ۲۰۱۱ گرچه بطور مستقیم اثری بر اوهی نداشت ولی واحد ۳ آن در زمانی که فاجعه رخ داد خاموش شد. پس از زلزله، حکومت ژاپن دستور داد تا همه ۳۵ رآکتوری که برای بررسی منظم ایمنی خاموش شده بودند خاموش بمانند تا زمانی که آنها آزمایش تنش دوگامی را اجرا کردند.این تست طراحی شده بود تا توانایی رآکتورها را تعیین کنند که آیا در برابر زمین لرزه های بزرگ و سونامی مقاومت می کنند. گام دوم تست جامع تنش بود که مشابه با آن چیزی بود که توسط اتحادیه اروپا پیشنهاد شده بود. نتایج تست به موسسه هسته ای و صنعتی و کمیسیون ایمنی هسته ای ژاپن فرستاده خواهد شد پیش از اینکه ادارات دولتی این کشور تصمیم بگریند که آیا اوهایی ۳ می تواند به کار خود ادامه دهد یا خیر. همه رآکتورها بعد از زلزله متوقف شده بودند تا این فرآیند را بگذرانند. همانطور که می بینید زمان می برد تا نیروگاه های هسته ای ژاپن به ظرفیت کامل خود مجدد بازگردند.

۸- بروس (Bruce)

ظرفیت خالص: ۴۷۴۸ مگاواتز

مکان: کانادا

تعداد رآکتور: ۶ عدد

واحد ۳ بروس که کارش را از سال ۱۹۷۳ شروع به کار کرد قدیمی ترین رآکتوری است که دارد کار می کند و در بین ده نیروگاه برتر هسته ای جهان است. در سواحل لیک هورن قرار گرفته است و نیروگاه تولید نیروی بروس تقریبا ۴۰ درصد انرژی هسته ای کانادا را تامین می کند که برابر با ۶ درصد نیاز نیروی برق کانادا است. سایت بروس بزرگترین نیروگاه هسته ای در آمریکای شمالی است  و هنگامی که همه رآکتورهایش کار می کند در جهان دوم می شود. به هر حال واحدهای ۱ و ۲ آن برای مدت طولانی است که خاموش هستند و ظرفیت خالص آن از ۶۲۴۸ به ۴۷۴۸ مگاواتز می رسد.هیدرو وان که پیشتر نام آن اونتاریو هیدو بود که مالک این نیروگاه است دارد حدود ۵٫۲ میلیارد دلار برای شروع دوباره آن ها و همچنین ایمنی، تولید و قابلیت اعتماد آن سرمایه گذاری می کند. این پروژه همچنین مستلزم نصب نرم افزار آنالیز پیشگویانه با نام اسمارت سیگنال است. اسمارت سیگنال برای بهینه کردن و نگهداری رآکتورها و فرآیند یافتن زودتر ایرادات تجهیزات و فرآیند به کار می رود. عملیات راه اندازی در سال ۲۰۰۹ در واحدهای ۱ و ۲ انجام گرفت.

۷- کاتنوم (Cattenom)

ظرفیت خالص: ۵۲۰۰ مگاواتز

مکان: نورماندی، فرانسه

تعداد رآکتور: ۴ عدد

۷۵درصد انرژی برقی فرانسه از انرژی هسته ای است. پس عجیب نخواهد بود که سه نیروگاه هسته ای قرار گرفته در این لیست در خاک فرانسه باشد. کاتنوم دارای چهار رآکتور است که در منطقه ای در نورماندی در مرز آلمان و لوکزامبورگ قرار گرفته است که سومین نیروگاه بزرگ در فرانسه از نظر ظرفیت خالص است. مکان کاتنوم بعضی ناآرامی ها را در بین همسایگان ایجاد کرده است چون در مجاورت لوکزامبورگ است کشوری که هیچ گونه امکانات هسته ای ندارد و کارشناسان سلامت و خط مشی لوکزامبورگ به طور ویژه حساس به ایمنی این رآکتور هسته ای هستند. گرچه این امکانات از تست تنش اخیر عبور کرده اند وزارت سلامت لوکزامبورگ متقاعد نشده است که کاتنوم خطر ایمنی ندارد. این نگرانی ها موجب شده تا تحقیقات و بررسی های بیشتری از جانب مقامات و سازمان های فرانسوی همرا با متخصصان رآکتورها و سایت های صنعتی انجام شود. در نتیجه در نوامبر ۲۰۱۱ توصیه شده بود که سنجش های ایمنی بیشتری در امکانات کاتنوم اجرا شود.

۶-پالوئل (Paluel)

ظرفیت خالص: ۵۳۲۰ مگاواتز

مکان: نورماندی، فرانسه

تعداد رآکتور: ۴ عدد

به تنهایی ۱۱ درصد نیروی برق فرانسه را تولید می کند.

پالوئل در سال ۲۰۱۰ فقط ۶ درصد برق کشور را تامین می کرد. چهار رآکتور پالوئل از میانه دهه ۱۹۸۰ برق تولید کرده است و ۸۴۷۰۵۳ گیگاوات ساعت انرژی بیش از میزان برقی که کشور آلمان در سال ۲۰۰۸ مصرف می کند تولید کرده است. پالوئل برق بیشتری را هم تولید می کند و اثرگذاری اقتصادی در منطقه دارد. قراردادهای بین پالوئل و کسب و کارهای منطقه به بیش از ۶۴٫۶ میلیون دلار در سال ۲۰۰۵ می رسد.

۵-گراولینز (Gravelines)

ظفیت خالص: ۵۴۶۰ مگاواتز

مکان: نورد، فرانسه

تعداد رآکتور: ۶ عدد

نیروگاه گراولینز جایگاه خود را در تاریخ ۲۷ آگوست ۲۰۱۰ به دست آورد هنگامی که ۱۰۰۰ میلیاردم کیلووات ساعت برق تحویل داد. تا پیش از آن هیچ نیروگاه هسته ای دیگر به این میزان تولید نکرده بود. این عدد دو برابر میران برق مصرفی سالیانه در کل فرانسه است.امکانات فرانسه بزرگترین یا قدیمی ترین نیروگاهها در جهان نیست . گراولین موفقیت خودش را مدیون کارکرد کارآی امکانات و نگهداری، رویه های استاندارد سازی و کارکنان بسیار ماهر خود می داند. در بیش از ۳۰ سال کار گراولین، هرگز یک اتفاق ایمنی معنی داری رخ نداده است. در طی ۳۰ سال بیش از۱۱ میلیارد دلاردستمزد کارگر و مالیات داده است انتظار است که هر شش رآکتور هسته ای گراولین ۳۰ سال دیگر نیز بتوانند کار کنند. اگر چنین چیزی ادامه یابد هیچ دلیلی نسیت که شک کنید که ۱۰۰۰ میلیاردم کیلووات ساعت دیگر پیش از بازنشستگی می تواند تحویل دهد.

 

۴-زاپوروژه (Zaporozhe)

ظرفیت خالص: ۵۷۰۰ مگاواتز

مکان: انرگودار، جنوب اوکراین

تعداد رآکتور: ۶ عدد

نیمی از برق اوکراین از ۱۵ رآکتور هسته ای آن است. از نظر تولید برق از انرژی هسته ای فقط بعد از فرانسه قرار می گیرد. هنگامی که واحد ۶ به شبکه در سال ۱۹۹۵ پیوست زاپوروژه را بزرگترین نیرگاه هسته ای اتحادیه اروپا در آن زمان کرد. نیروگاه زاپوروژه ۴۷ درصد نیروی هسته ای اوکراین را تامین می کند که ۲۲ درصد کل انرژی برای آن کشور است. تولید این نیروگاه در سال ۲۰۱۰ نیاز برق شهر نیویورک را برای سه سال برطرف می کند.بیشتر رآکتورها در راپوروژه احتمالا تا سال ۲۰۳۰-۲۰۳۴ باقی می مانند که بدین معنی است که این نیروگاه سهم عمده ای از نیازهای نیروی هسته ای را برای دهه ها تامین می کند. در این مدت، اوکراین برنامه هایی دارد تا ظرفیت انرژی هسته ای موجود را با ساخت ۱۵ رآکتور جدید با ظرفیت خالص ترکیبی ۱۴۰۰۰ مگاواتز دو برابر کند که این نشانی از الزام این کشور به انرژی هسته ای است.

۳- اولچین (Ulchin)

ظرفیت خالص: ۵۸۷۳ مگاواتز

مکان: گیونگ اسنگ باک دو، کره جنوبی

کره جنوبی ۳۲ درصد برق خود را از نیروی هسته ای می گیرد که نزدیک به ۷۹ درصد آن در اولچین و یانگ ونگ تولید شده است. اما شگفت زده نشوید از تغییرات آماری که در ده سال آینده رخ می دهد. کره جنوبی برنامه هایی برای افزایش ظرفیت انرژی هسته ای خود تا ۵۶ درصد تا سال ۲۰۲۰ دارد. این بدین معنی است که رآکتورهای بیشتری انرژی زیادتری را تولید می کنند. گفتن اینکه انرژی هسته ای اولویت استراتژیک در کره جنوبی است بازهم کتمان حقیقت است.رآکتورهای کره جنوبی گاهی بالاترین عوامل ظرفیت جهان را دارند که بطور میانگین ۹۶٫۵ درصد در سال های اخیر است. این بدین معنی است که بطور متوسط رآکتورهای کره جنوبی حداکثر نزدیک به ظرفیت کامل خود هستند و ۹۶٫۵ درصد خروجی بالقوه را در دوره زمانی بالفعل می کنند. چه چیز مسئول برای این کارآیی است؟ در بخشی، طرح نیروگاه هسته ای استاندارد کره ای (KSNP) یک سری گام های استانداردسازی برداشته است که کارکرد و ایمنی رآکتور هسته ای را بهینه می کند. واحدهای ۳ و ۴ اولچین اولین رآکتورهای KSNP که ساخته شده است. در طی اولین چرخه کار آن، واحد ۳ اولچین به ۱۰۳ درصد عامل ظرفیت و ۱۰۰ درصد عامل فراهمی رسید. در مقایسه با رآکتورهای گراولیز که به خاطر تولید انرژی با کارآی بالا شناخته شده اند عامل متوسط ظرفیت در حدود ۸۸درصد است. نیروگاه اولچین تقریبا ۳۴درصد انرژی هسته ای کره جنوبی را تامین می کنند و در سال ۲۰۱۰ ای کارخانه به اندازه ای برق تولید کرد که قادر است تمام ایالت اورگان را برای کل سال روشن کند.

۲- یانگ ونگ (Yonggwang)

ظرفیت خالص: ۵۸۷۵ مگاواتز

مکان: ژئولانام دو، کره جنوبی

تعداد رآکتور: ۶ عدد

یانگ ونگ ممکن است مدال نقره را برحسب ظرفیت کل خالص به دست آورد اما از نظر خروجی انرژی، مدال طلا را می گیرد. ۴۸۳۸۶٫۲۱۶ گیگاوات ساعت انرژی از نیروگاه هسته ای در سال ۲۰۱۰ به دست آمده که برابر با مصرف سالیانه الکتریسیته هنک کنگ و آلاسکا باهم است.واحدهای ۳ و ۴ که در سال های ۱۹۹۳ و ۱۹۹۴ به ترتیب کامل شده بودند در میان ده بازیگر برحسب کارکرد هستند. عامل ظرفیت این واحد در حدود ۱۰۲ درصد در طی سه چرخه سوخت آن بدون هیچ گونه خاموشی عمل کرد. هزینه واحدهای ۵ و ۶ یانگ ونگ  حدود ۴ میلیارد دلار برآورد شده است که رآکتورها در عامل کارکرد تجمعی حدود ۸۸ درصد بوده است.

۱-کاشی وازاکی کاریوا

ظرفیت خالص: ۷۹۶۵ مگاواتز

مکان: نیگاتا کن، ژاپن

رآکتورهای کاشی وازاکی کاریوای ژاپن که در سال ۱۹۹۷ کامل شده بودند هیچ رکوردی را از نظر خروجی مستقل دریافت نکردند اما از نظر ظرفیت خالص هفت رآکتور با میزان ۷۹۶۵ رقیبی ندارد و حرف اول را می زند.این نیروگاه از زلزله ای به بزرگی ۶٫۸ که در جولای ۲۰۰۷ رخ داد بازیابی شد. زلزله باعث آسیب گسترده شامل آتش سوزی و نشت تششع در این نیروگاه شد.به دنبال این فاجعه، بیشتر رآکتورها در کاشی وازاکی کاریوا برای بازرسی امکانات خاموش باقی ماندند و فقط سه رآکتور از هفت رآکتور آن با ظرفیت کامل داشتند کار می کردند. در آگوست ۲۰۱۱ چهار رآکتور در کار بود در حالی که سه رآکتور تحت بازرسی منظم بودند. با بسته شدن فوکوشیما دایچی کار کاشی وازاکی کاریوا است منبع انرژی مصرفی برق ژاپن را تامین کند.تاريخ : دو شنبه 29 آبان 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 296-1.JPG

یک شرکت هلندی اسکوتر سبک وزن و تاشویی بشکل کوله پشتی طراحی کرده است که کوهنوردان می توانند از این وسیله برای پایین آمدن از سراشیبی کوه استفاده کنند. حدود 67 درصد از کوهنوردان در زمان پایین آمدن از سراشیبی کوه و بدلیل فشار وارده برای حفظ تعادل، دچار دردهایی در ناحیه زانو و مچ پا می شوند.محققان شرکت KOGA‌ برای کاهش آسیب های احتمالی زانو و رفع خستگی کوهنوردی، اسکوتر تاشو و سبک وزنی بشکل کوله پشتی طراحی کرده اند.ترکیب اسکوتر با کوله پشتی علاوه بر تسهیل حمل این وسیله، امکان قرار دادن وسایل مورد نیاز را برای کوهنورد فراهم می کند.اسکوتر تاشو Bergmonch‌ حدود 9 کیلوگرم وزن داشته و ظرف مدت دو دقیقه جمع یا آماده استفاده می شود؛ تفاوت اندازه چرخ های عقب و جلو اسکوتر امکان کنترل بهتر وسیله را در هنگام پایین آمدن از کوه فراهم می کند.امکان استفاده از این اسکوتر در مسیرهای ویژه دوچرخه کوهستان یا در مسیرهای ویژه دوچرخه سواری وجود دارد.اسکوتر تاشو Bergmonch‌ با قیمت یک هزار و 900 دلار به بازار عرضه شده است.

 

 

 

اسکوتر تاشو Bergmonch‌

 

 

 

 

 

اسکوتر تاشو

 

 

 

 

اسکوتر تاشو

 

 

 

اسکوتر تاشو

 

 تاريخ : دو شنبه 29 آبان 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

295-10.jpg

محققان ناسا با کمک داده‌های آب وهوایی مریخ نورد کنجکاوی، تغییرات جوی در سیاره سرخ را مورد مطالعه قرار دادند. در طول 12 هفته نخست فرود مریخ نورد کنجکاوی در نزدیکی دهانه گیل مریخ، محققان داده‌های بیش از 20 حادثه جوی با حداقل یکی از مشخصه‌های تغییر جهت وزش باد، تغییر سرعت باد، افزایش دما و سیر نزولی تابش های فرابنفش را مورد بررسی قرار دادند.بررسی تغییرات جوی سیاره سرخ با کمک ابزار «ایستگاه نظارت زیست محیطی مریخ نورد» (REMS) کنجکاوی انجام می شود.توفان‌های گذرا، نقشه بادها در دامنه، بررسی تغییرات روزانه و فصلی در فشار هوا و تغییرات مداوم در تابش‌های سطح مریخ از جمله مهمترین داده‌های جمع‌آوری شده توسط کنجکاوی است که بدقت مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌گیرند.«مانوئل دلا توره» محقق اصلی ابزار REMS مریخ نورد کنجکاوی تأکید می کند: گرد و غبار در جو، نقش اصلی را در تغییرات آب و هوایی مریخ ایجاد می‌کند و وقوع توفان باعث گرم شدن جو این سیاره می شود.«دلا توره» خاطرنشان می‌کند: رصد بادها و الگوهای تابشی با کمک ابزار هواشناسی کنجکاوی، به محققان برای درک بهتر شرایط محیطی و تفسیر شواهدی در خصوص تغییرات جوی در طول حیات چندین میلیون ساله سیاره مریخ کمک می‌کند.بر اساس اعلام آزمایشگاه پیشرانه جت (JPL) ناسا، مریخ نورد کنجکاوی پس از حدود یک ماه استقرار در منطقه «راکنست» (Rocknest)‌، طی چند روز آینده دور جدید گشت زنی در سطح سیاره سرخ را آغاز خواهد کرد.تاريخ : دو شنبه 29 آبان 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

محققان کشورمان در پارک علم و فناوری مازندران موفق شدند با ابررایانش ارزیابی امنیت "آرا" که نیمه آذرماه رسما رونمایی می‌شود، حفره‌های امنیتی 6هزار سایت انگلیسی و رژیم صهیونیستی را شناسایی کنند.

عباس جم - مدیر گروه توسعه ارتباطات سامان به عنوان یکی از شرکتهای دانش بنیان مستقر در پارک علم و فناوری مازندران با اشاره به جدیدترین دستاوردهای ابررایانش ارزیابی امنیت که توسط این شرکت عرضه شده بود،‌ اظهار داشت: از آنجا که این ابررایانش امکان ویژه ای برای جنگ الکترونیک به شمار می رود و دسترسی به نقاط ضعف امنیتی و حفره های سایتهای دشمنان را ممکن می کند تاکنون حفره های امنیتی حدود 6 هزار سایت اسرائیلی و انگلیسی را شناسایی کرده و در دسترس قرار داده است.همچنین مدیر گروه توسعه ارتباطات سامان از دیگر رویکردهای این ابررایانش را حوزه جمع آوری اطلاعات از منابع ارزشمند که دسترسی به آنها امکان پذیر نیست، عنوان کرد و گفت: با استفاده از این ابررایانش این اطلاعات جمع آوری و در اختیار مراجع ذیربط قرار می گیرد.به گفته وی مرحله آزمایشی این پروژه پس از رونمایی اولیه از سوی معاونت امنیتی وزیر کشور هم اکنون به اتمام رسیده و رونمایی رسمی آن نیمه اول آذرماه و توسط سازمان پدافند غیرعامل انجام می شود.وی طراحی و ساخت این ابررایانش امنیتی را در اجرای طرح ابررایانش ملی - گرید ملی - بسیار موثر عنوان کرد و گفت: ابررایانش ملی و شبکه علمی کشور توان محاسباتی بسیار بالایی را ایجاد کرده که باید استفاده و کاربری آن در صنایع مختلف تعریف شود براین اساس یکی از کاربردهای ابررایانش ملی بحث ارزیابی امنیت است که در سیستم ابررایانش ارزیابی امنیت دیده شده و از توان محاسباتی در سرعت کار بهره بیشتری می برد.جم افزایش امنیت شبکه علمی کشور را از دیگر رویکردهای ابررایانش بومی عنوان کرد و گفت: این سیستم امکان شناسایی حفره ها و نقاط ضعف امنیتی شبکه های علمی کشور را ممکن می کند و حتی می تواند اطلاعات ارزشمند از سایر دانشگاههای جهان را شناسایی و در اختیار شبکه علمی کشور قرار دهد. مدیر گروه این تیم تحقیقاتی تاکید کرد: نرم افزار ابررایانش ارزیابی امنیت 100 درصد بومی است.به گزارش مهر، ابررایانش ارزیابی امنیت - آرا- با توان محاسباتی 3 ترافلاپس امکان پردازش الگوریتم های ارزیابی امنیت را دارا است. این ابررایانش با شناسایی و احصای 140 الگوریتم خارجی و بررسی روش های ارزیابی امنیت خارجی و 19 روش داخلی به صورت بومی طراحی شده است.محققان تیم تحقیقاتی این شرکت دانش بنیان پیش از این ابررایانش کنترلی امنیتی تصویری- اسکات- را برای صنایع مختلف تولید کردند که مورد استقبال سازمان پدافند غیرعامل قرار گرفت.تاريخ : دو شنبه 29 آبان 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

یک زن آرژانتینی موفق شد از تخمک هایی که 12 سال پیش منجمد کرده بود یک دوقلو به دنیا آورد این تولد موفقیت آمیز، امید فرزند دار شدن را در دل زنان نجات یافته از سرطان زنده می کند.

 مونیکا زاپوتوزنی 45 ساله دوقلوهایش را از تخمک هایی به دنیا آورد که آنها را در سن 33 سالگی منجمد ساخته بود.این زوج که سالها تحت درمان لقاح خارج رحمی (IVF) قرار داشتند فکر می کردند هرگز نمی توانند بچه دار شوند.اما مونیکا سال گذشته باردار شد و دوقلوهای ناهمسانش به نام های مرسدس و گوادالوپ در ماه ژانویه و به روش سزارین به دنیا آمدند.علاوه بر این اینکه این تولد بارقه امید را در دل نجات یافتگان از سرطان زنده می کند تا خودشان فرزندی به دنیا آورند.این خبر برای زنانی نیز که مجبورند به خاطر شغلشان دیرتر صاحب فرزند شوند نیز خوشایند خواهد بود.رکورد قبلی متعلق به زنی بود که توانست پس از هفت سال، از تخمک های منجمد شده صاحب فرزند شود.تاريخ : دو شنبه 29 آبان 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

تلسکوپ های فضایی هابل و اسپیتزر ناسا موفق به کشف دورترین کهکشان در محدوده شناخته شده جهان هستی شدند. این کهکشان تقریبا 13.3 میلیارد سال نوری با ما فاصله دارد و از نظر اندازه، جزء کوچکی از کهکشان راه شیری است. به گفته ناسا، با توجه به سرعت نور در فضا، آنچه که اکنون ما از زمین می بینیم، متعلق به زمانی است که دنیا تنها ۴۲۰ میلیون سال سن داشته است. شاید جالب باشد بدانید که سن فعلی جهان حدود 13.75 میلیارد سال است. این کهکشان که MACS0647-JD نامگذاری شده، ۴۲۰ میلیون سال پس از مه بانگ (آغاز تئوریک جهان هستی) مشاهده شده است و نور آن 13.3 میلیارد سال سفر کرده تا به زمین برسد. این کشف یکی از جدیدترین یافته های برنامه ای است که با استفاده از رخدادهای طبیعی به عنوان لنزهای زوم ویژه، سعی دارد کهکشان های دوردست جهان آغازین را آشکار کند. CLASH یک گروه بین المللی است که توسط مارک پستمن از انستیتو تلسکوپ فضایی علوم در بالتیمور رهبری می شود. آنها از خوشه های کهکشانی بزرگ و عظیم به عنوان تلسکوپ های کیهانی استفاده می کنند تا بر روی کهکشهان های دوردست در ورای آنها زوم کنند. گرانش خوشه ها نور کهکشان های دوردست را تقویت می کند و باعث می شود تصویر آنها هشت، هفت یا دو برابر بهتر و روشن تر از واقعیت دیده شود. ناسا می گوید MACS0647-JD که اکنون این گونه کوچک است، احتمالا در مراحل اولیه شکل گیری و تولد بزرگتر بوده است. تحلیل ها نشان می دهد که این کهکشان حدود ۶۰۰ سال نوری گستردگی دارد. بر پایه مشاهدات بدست آمده از کهکشان های نزدیک تر، ستاره شناسان تخمین می زنند این کهکشان در سنین پایین تر احتمالا ۲۰۰۰ سال نوری گستردگی داشته است. برای مقایسه بد نیست که بدانید، ابر بزرگ ماژلان، که یک کهکشان کوتوله همنشین راه شیری است، گستردگی ۱۴۰۰۰ سال نوری دارد و سراسر کهکشان راه شیری ما ۱۵۰ هزار سال نوری است. البته Dan Coe از انستیتو تلسکوپ فضایی علوم می گوید این شیئ ممکن است تنها یکی از بلوک های تشکیل دهنده یک کهکشان باشد. ۱۳ میلیارد سال دیگر که موفق به مشاهده اکنون این کهکشان شدیم، شاید با مجموعه ای از ده ها، صها یا هزاران بخش به هم پیوسته اینچنینی روبرو باشیم که یک کهکشان کامل را شکل داده اند.

 تاريخ : دو شنبه 29 آبان 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

شما هم جزو آن دسته از افراد هستید که دوست دارند زیر دوش حمام بزنند زیر آواز؟ اما خانواده و همسایه ها از زیبایی صدای تان در عذاب هستند! خب، به گمانم این سردوشی جذاب بتواند راه نجاتی برای شما و اطرافیان تان باشد. این نازل پخش آب توسط Kohler ساخته شده و دارای یک اسپیکر ضد آب جداشدنی است که توسط یک آهنربا، در وسط سردوشی و درون آن قرار می گیرد. حالا دیگر سردوشی برای تان آواز دلخواه را به صورت بلوتوث دریافت کرده و آن را می خواند و نیازی نیست که شما زحمت این کار را بکشید. نکته جالب این است که با قطع جریان آب و بستن دوش، اسپیکر آوازه خوان تان هم خاموش می شود. شرکت Kohler می گوید این اسپیکر تا هفت ساعت برای تان آواز می خواند و آنگاه باتری هایش نیاز به شارژ دارند. البته به گمانم جای یک میکرو توربین آبی برای تامین برق از جریان آب دوش در این اسپیکر کم باشد!تاريخ : دو شنبه 29 آبان 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

جايزه نوبل فيزيك 2012 به ديويد واينلند آمريكايي و سرژ هروش فرانسوي تعلق گرفت. حتما طي يكي دو ماه گذشته اين خبر را خوانده‌ايد، اما دستاورد اين دو دانشمند چه بوده كه آنها را مستحق دريافت اين جايزه بزرگ و افتخارآفرين كرده بود و اين دستاورد چه تاثيري بر زندگي روزمره ما خواهد داشت؟اين دانشمندان، موفق به انجام آزمايشي شدند كه مي‌تواند زمينه ساخت رايانه‌هاي كوانتومي و ساعت‌هاي فوق‌العاده دقيق را فراهم كند. رايانه‌هاي كوانتومي نسل بعدي رايانه‌ها هستند كه مي‌توانند مدت انجام محاسبات پيچيده را از چند ماه به چند ثانيه كاهش دهند. ساعت‌هاي نوري نيز نسل بعد از ساعت‌هاي سزيمي هستند كه خطاي آنها فقط پنج ثانيه در 14 ميليارد سال است.اين فناوري‌هاي حيرت‌انگيز تنها با به دام انداختن يك فوتون يا اتم و برخورد دادن آن با يك ذره ديگر و بررسي خواص كوانتومي آنها در دسترس دانشمندان قرار گرفته است. آزمايشي كه تا مدتي پيش غيرممكن به نظر مي‌رسيد چراكه مشاهده يك ذره، خاصيت كوانتومي آن را از بين مي‌برد. رفتار جهان در مقياس اتمي و زيراتمي با آنچه ما به آن عادت كرده‌ايم بسيار متفاوت است. در جهان آشناي ما، هر جسم در يك زمان بخصوص و فقط در يك حالت وجود دارد. اگر اتومبيل شما در پاركينگ است اطمينان داريد كه در هيچ جاي ديگري نيست ولي يك الكترون مي‌تواند در يك زمان در بيش از يك نقطه وجود داشته باشد. اگر الكترون را به اتومبيل تشبيه كنيم، آزمايش واينلند و هروش ثابت مي‌كند طبق نظريه كوانتوم، اتومبيل شما دقيقا در همان لحظه توقف در پاركينگ، در حال حركت در خيابان نيز هست. اينشتين اين نظريه را عجيب و ترسناك مي‌دانست ولي آنچه براي دانشمندان قابل استناد است، فقط نتايج به دست آمده در آزمايشگاه‌هاست و تا به امروز همه آزمايش‌ها، صحت نظريه كوانتوم را تائيد كرده‌اند. اين نظريه اصل بنيادين تمدن مدرن است. ترانزيستورها، اينترنت و ليزر نمونه‌هايي از فناوري جديد هستند كه براساس قوانين مكانيك كوانتوم ساخته شده‌اند. نظريه كوانتوم از آزمايش‌هايي با دقت حيرت‌انگيز يك در يكصد ميليارد سربلند بيرون آمده و لقب موفق‌ترين نظريه تاريخ علم را از آن خود كرده است.طبق قوانين كوانتوم به محض اين كه مشاهده‌كننده‌اي با ذره‌اي وارد كنش متقابل شود و براي اندازه‌گيري وضع دقيق آن اقدام كند، ماده در يكي از حالت‌هاي خود ثابت مي‌شود. در واقع همين كه شخصي به شما اطلاع مي‌دهد اتومبيل شما را در يك خيابان ديده است و شما براي اطمينان از گفته او به آن خيابان مي‌رويد، هيچ اثري از آن نمي‌يابيد و با اطمينان ادعا مي‌كنيد اتومبيل فقط در پاركينگ وجود دارد ولي همه شواهد و مدارك خلاف ادعاي شما را اثبات مي‌كند. مثلا در همان زمان چند مامور پليس در چند شهر مختلف اتومبيل شما را جريمه كرده‌اند. اگر اين موضوع برايتان غيرعادي و بيشتر شبيه داستان‌هاي خيالي است به اين دليل است كه اجرام بزرگي مانند بدن ما تابع قوانين نيوتن هستند كه براي جسم، مكان منحصربه‌فردي در نظر مي‌گيرد ولي علم به ما مي‌آموزد اعتبار بخشيدن به عادت‌هاي ذهني تا جايي معقول است كه با يافته‌هاي آزمايشگاهي و نظريات علمي در تناقض نباشد. در دنياي ذرات، قوانين فيزيك تا حدود زيادي باورهاي عادي ما را از ماهيت جهان هستي به چالش مي‌كشد.

نحوه انجام آزمايش

هروش و واينلند از دو روش متفاوت ولي مشابه براي انجام آزمايشات خود استفاده كردند. هروش در اين باره مي‌گويد: «من از اتم‌ها براي مطالعه فوتون‌ها استفاده مي‌كنم و واينلند از فوتون‌ها براي مطالعه اتم‌ها.» هروش در دستگاه ابداعي خود، دو آينه بسيار صيقلي را روبه‌روي يكديگر قرار داد و چند فوتون را ميان آن دو به نوسان واداشت. فوتون‌ها قبل از خارج شدن از دستگاه يا جذب شدن توسط محيط، به مدت 1‌/‌0 ثانيه بين دو آينه در حركت بودند.

نكته: ساخت ساعت‌هاي نوري فوق‌العاده دقيق از ديگر دستاوردهاي اين آزمايش‌هاست. اگر يكي از اين ساعت‌ها را در لحظه آغاز جهان تنظيم كرده باشيد، تا امروز در بدترين حالت، كمتر از 5 ثانيه خطا داشته است

سپس اتم‌هاي ريدبرگ كه كنش متقابل بسيار زيادي با فوتون‌ها دارند و هزار مرتبه از اتم‌هاي عادي بزرگ‌تر هستند به درون دستگاه هدايت شدند. با اندازه‌گيري تغيير ايجاد شده در طول موج اتم‌هاي ريدبرگ كه در اثر برخورد با فوتون‌ها ايجاد شده است مي‌توان مقدار انرژي و حالت كوانتومي فوتون‌هاي داخل دستگاه را اندازه گرفت. اتم‌هاي ريدبرگ را اتم‌هاي جاسوس نيز مي‌نامند زيرا بدون اين كه حضور ما احساس شود اطلاعات فوتون‌هاي داخل دستگاه را برايمان جمع‌آوري مي‌كنند. در شرايط معمولي مشاهده رفتار فوتون‌ها ممكن نيست چون مشاهده يعني جذب آنها توسط شبكيه چشم يا لنز دوربين.

رايانه كوانتومي

احتمالا اولين دستاورد عملي اين موفقيت، پيشرفت رايانه‌هاي كوانتومي خواهد بود. اساس كار رايانه‌هاي امروزي بر ترانزيستورهاي سيليكوني بنا شده است ولي دانشمندان تقريبا به حد نهايي ظرفيت ترانزيستورها نزديك شد‌ه‌اند و روند ساخت رايانه‌هاي پرقدرت هر روز كندتر مي‌شود. قانون مور كه بيان مي‌كند قدرت رايانه‌ها هر 18 ماه يك بار دو برابر مي‌شود در حال فروپاشي است. محققان با كشف قابليت‌هاي كوانتومي ذرات به فكر استفاده از ذرات به جاي ريزتراشه‌هاي سيليكوني افتادند. حافظه رايانه‌هاي معمولي از بيت‌هايي ساخته‌شده كه به صورت صفر و يك عمل مي‌كند. در يك لحظه بخصوص آنها يا در حالت صفر هستند يا در حالت يك. در يك رايانه فرضي با 4 بيت حافظه، رايانه مي‌تواند 16 حالت ممكن داشته باشد ولي در يك لحظه فقط مي‌تواند در يكي از اين حالت‌ها قرار بگيرد چراكه براي تغيير صفر به يك يا بالعكس و عبور به وضع بعدي به زمان نياز داريم ولي طبق نظريه كوانتوم ذراتي مانند اتم‌ها مي‌توانند در آن واحد در بيش از يك حالت وجود داشته باشند. بنابراين در رايانه‌هاي كوانتومي يك بيت كه كيوبيت ناميده مي‌شود مي‌تواند همزمان، هم صفر و هم يك باشد.به عبارت ديگر يك رايانه 4 بيتي مي‌تواند به طور همزمان در 16 وضع ممكن محاسبات را انجام دهد و فقط وقتي انسان تصميم به خواندن نتيجه محاسبات مي‌گيرد در يك وضع از وضع‌هاي ممكن قرار گيرد و نتيجه محاسبات موازي را در اختيار او مي‌گذارد. با استفاده از اين روش، محاسبات عملا روي اتم‌ها انجام مي‌گيرد. اگر اين رايانه‌ها ساخته شوند شكستن پيچيده‌ترين كدهاي امنيتي كه با رايانه‌هاي معمولي هزاران سال به طول مي‌انجامد، تنها مدت چند ساعت تا چند ماه امكان‌پذير مي‌شود. محققان موفق به ساخت نمونه‌هاي ابتدايي اين نوع رايانه شده و توانسته‌اند محاسباتي مانند 15=3×5 را به وسيله آن انجام دهند! بزرگ‌ترين مانع بر سر راه اين رايانه‌ها شيوه نزديك شدن به ذرات و كاركردن با آنها بدون از بين‌بردن حالت كوانتومي آنهاست كه هروش و واينلند با ايده ذرات جاسوس اين مشكل را تا حدود زيادي حل كرده‌اند. البته مشكل ديگري هم وجود دارد و آن ايجاد خلاء كامل براي ذرات محاسبه‌گر است.برخورد حتي يك ذره مانند ذره‌اي كه از يك توفان خورشيدي يا انفجار ابرنواختري دوردست به كره زمين رسيده است، حالت كوانتومي ذرات را از بين مي‌برد. براي ساخت يك رايانه كوانتومي با قدرت يك لپ‌تاپ معمولي به هزاران اتم نياز داريم كه بتوانند به صورت كاملا هماهنگ با يكديگر ارتعاش كنند. برخورد حتي يك مولكول هوا با يكي از اين اتم‌ها، رايانه را از كار خواهد انداخت. اگر اين موانع برطرف شود تحولي كه رايانه‌هاي كوانتومي در زندگي بشر ايجاد مي‌كنند، درست مانند تحولي است كه ظهور رايانه در زندگي بشر به وجود آورد.

ساعت فوق دقيق

ساخت ساعت‌هاي نوري فوق‌العاده دقيق از ديگر دستاوردهاي اين آزمايش‌هاست. دقت ساعت‌هاي نوري كه بر پايه حركت ذرات در مقياس كوانتومي ساخته مي‌شوند، باورنكردني است. اگر يكي از اين ساعت‌ها را در لحظه آغاز جهان تنظيم كرده باشيد، تا امروز در بدترين حالت، كمتر از 5 ثانيه خطا داشته است.با توجه به اين‌كه عالم هستي در لحظه پيدايش، از يك الكترون هم كوچك‌تر بوده است به نظر نمي‌رسد وجود چنين تفاوت بزرگي ميان قوانين حاكم بر ذرات و اجرام بزرگ واقعي باشد. يافتن يك نظريه جامع و يكپارچه كه بتواند قوانين كوانتوم و نسبيت اينشتين را پيوند دهد و پرده از راز تبديل يك ذره زيراتمي به دنياي شگفت‌انگيز ما بردارد، بزرگ‌ترين روياي فيزيكدانان است. كاري كه اينشتين آن را «خواندن ذهن خداوند» مي‌دانست.تاريخ : دو شنبه 29 آبان 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 اگر يك فروشنده باشيد و بخواهيد آمار فروش خود را بالا ببريد بايد تبليغات خوبي داشته باشيد و تبليغات خوب نيز نيازمند استفاده از تصاوير خوب است!

يكي از روش‌هاي فروش محصول، راه‌اندازي سايت اينترنتي و تبديل آن به يك ويترين براي محصولات است. حالا فرض كنيد چنين ويتريني را براي فروشگاهتان ايجاد كرده‌ايد و قصد داريد محصولات خود را در آن به‌نمايش بگذاريد. به‌نظر شما جذابيت محصولات نمايش داده شده در ويترين يكي از عوامل افزايش فروش شما نخواهد بود؟ اگر قصد داريد جذابيت تصاوير محصولات‌تان را به بهترين نحو افزايش دهيد تا خريداران با مشاهده محصولات شما نسبت خريد آنها اقدام كنند، پيشنهاد مي‌كنيم از Bling It كمك بگيريد. اين نرم‌افزار تمامي كاربران را قادر مي‌سازد تا براحتي و بدون نياز به تسلط بر نرم‌افزارهاي گرافيكي، تصاوير محصولات خود را به تصاويري جذاب با افكت‌ها و تصاوير زمينه بسيار زيبا تبديل كنند. به‌كمك اين برنامه مي‌توانيد نظر خريداران را در يك بار مشاهده به محصول خود جلب كنيد و مطمئن باشيد محصول شما آن‌طور كه شايسته است در ويترين اينترنتي شما به‌نمايش درآمده است.اعمال تغييرات به‌صورت مرحله‌به‌مرحله، چهار برابر سريع‌تر از نرم‌افزارهاي گرافيكي، جايگزيني آسان و سريع تصاوير زمينه، ايجاد تصاوير با لبه‌هاي تيز، شفافيت بالا و افكت‌هاي مختلف، افزايش كيفيت و وضوح تصوير و بسياري از امكانات ديگر از جمله ويژگي‌هاي اين نرم‌افزار به‌شمار مي‌رود.

http:‌/‌‌/‌www.vertustech.com‌/‌blingit‌/‌bling_download.htmتاريخ : دو شنبه 29 آبان 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

نرم‌افزارهاي مختلفي براي مديريت دسكتاپ در سيستم‌عامل ويندوز طراحي شده است كه بسياري از آنها نيز روش گروه‌بندي برنامه‌ها روي دسكتاپ را براي نظم بخشيدن به دسكتاپ انتخاب كرده‌اند. اگر دوست داريد دسكتاپ مك را نيز به همين روش مرتب كنيد مي‌توانيد از نرم‌افزار Desktop Groups استفاده كنيد.نرم‌افزار Desktop Groups به شما اين امكان را مي‌دهد تا براحتي برنامه‌ها و فايل‌هاي مرتبط با يكديگر را در گروه‌هاي يكسان دسته‌بندي كرده و عنوان دلخواه خود را نيز به آنها اختصاص دهيد. همچنين مي‌توانيد گروه‌ها را به هر مكاني كه بخواهيد منتقل كنيد يا برنامه‌هاي اختصاص يافته به هرگروه را با عمليات ساده كشيدن و رها كردن، كم يا اضافه كنيد! تغيير رنگ زمينه در هر گروه، تغيير اندازه پنجره هر گروه و برخي امكانات ديگر از جمله قابليت‌هايي است كه در اين نرم‌افزار مشاهده مي‌شود.نرم‌افزار فوق در سيستم‌عامل مك نسخه Lion و بالاتر قابل استفاده است و مي‌توانيد نسخه رايگان آن را با محدوديت استفاده به مدت هفت روز از لينك زير دانلود كنيد:

http:‌/‌‌/‌kitestack.com‌/‌downloads‌/‌ DesktopGroupsDemo.zipتاريخ : دو شنبه 29 آبان 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

ويندوز 7 نسبت به ويندوز اكس‌پي از سرعت و امكانات بسيار خوبي بهره‌مند بود و اكنون ويندوز 8 عرضه شده است و بسياري از مشكلاتي كه ويندوز 7 داشت نيز در آن رفع شده است. اين نسخه از ويندوز كه جديدترين و مي‌توان گفت بهترين نسخه از سيستم‌عامل ويندوز تا به‌اين لحظه است، سرعت بسيار بالا و عملكرد بسيار خوبي را در مقايسه با ويندوزهاي 7 و اكس‌پي به‌خود اختصاص داده است. اما اين ويندوز هم مي‌تواند بهتر از اين باشد؛ يكي از ابزارهايي كه براي بهتر شدن اين سيستم‌عامل به آن كمك مي‌كند، نرم‌افزار EnhanceMy8 است.نرم‌افزار قدرتمند EnhanceMy8 شامل تمامي ابزارهاي مورد نياز براي بهينه‌سازي فعاليت‌ها در سيستم‌عامل و حفاظت از وضعيت مطلوب در آن است. به كمك ابزارهاي موجود در اين نرم‌افزار مي‌توانيد عمليات مختلفي همچون جستجو و حذف خودكار فايل‌ها و پوشه‌هاي ناخواسته، مرتب‌سازي اطلاعات ذخيره شده در هارد‌ديسك و رجيستري ويندوز، كسب اطلاعات دقيق از نرم‌افزارهاي نصب شده و سخت‌افزارهاي متصل به رايانه، بهينه‌سازي تنظيمات امنيتي در سيستم‌عامل و... را انجام دهيد.نسخه آزمايشي اين نرم‌افزار را با حجم 13 مگابايت مي‌توانيد از لينك زير دانلود كنيد:

http:‌/‌‌/‌seriousbit.com‌/‌download?file=EnhanceMy8Setup.exeتاريخ : دو شنبه 29 آبان 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

ويروس‌هاي رايانه‌اي براي بسياري از كاربران شناخته شده هستند و اين روزها كمتر كاربري را مي‌توان يافت كه به نصب يك ويروس‌ياب قدرتمند روي رايانه خود اهميت ندهد و براي ايمن نگاه داشتن رايانه خود تلاش نكند! اما برخي كاربران براي جلوگيري از آلوده شدن رايانه به ويروس‌ها اهميت زيادي قائل هستند اما به خطرات احتمالي ديگري همچون بدافزارها توجهي ندارند!بد‌افزارها انواع مختلفي دارد و گاهي توسط بسياري از نرم‌افزارهاي ويروس‌ياب شناسايي نمي‌شود و رايانه شما را با مشكلات زيادي مواجه مي‌كند. برخي از انواع بد‌افزارها عبارتند از: بد‌افزارهاي تبليغاتي، جاسوس‌افزارها، كرم‌ها، ربات‌ها، كي‌لاگرها (ثبت‌كننده‌هاي صفحه ‌كليد) و... كه با يك‌بار آلوده كردن رايانه شما، به‌حدي مي‌تواند خسارات جبران‌ناپذير به شما وارد كند كه براي هميشه آنها را به‌خاطر خواهيد داشت!باتوجه به اهميت بدافزارها و ضرورت جلوگيري از نفوذ آنها به رايانه، اين هفته پيشنهادي را براي شما درنظر گرفته‌ايم كه موجب مي‌شود هيچ‌گاه آلودگي به بدافزارها را تجربه نكنيد!

تضمين امنيت

نرم‌افزار قدرتمند IObit Malware Fighter ابزاري حرفه‌اي براي جنگيدن با انواع نرم‌افزارهاي مخرب و جاسوس‌افزارهاست. اين نرم‌افزار شما را قادر مي‌كند در كوتاه‌ترين زمان ممكن و با بيشترين دقت، عمليات شناسايي و حذف انواع جاسوس‌افزار، بدافزار تبليغاتي، تروجان، كي‌لاگر، ربات، كرم و سارقان اطلاعات را انجام دهيد.

موتور دو هسته‌اي منحصر‌به‌فرد اين نرم‌افزار مي‌تواند با بهترين قدرت تشخيص، نفوذ بدافزارها به عمق سيستم‌عامل را تشخيص داده و رايانه شما را از وجود آنها پاك كند. افزون بر اين، به شما اطمينان مي‌دهد پس از پاكسازي، هيچ‌گاه رايانه شما مجددا به بدافزارها آلوده نشود. سازگاري كامل اين نرم‌افزار با انواع ويروس‌ياب‌ها نيز شما را قادر مي‌سازد با خيال راحت اين نرم‌افزار را به‌عنوان يك همكار در كنار نرم‌افزار ويروس‌يابتان مورد استفاده قرار دهيد و مانع ورود انواع بد‌افزارها و ويروس‌ها به رايانه شويد.

حفاظت بي‌درنگ

بسياري از نرم‌افزارهاي مشابه اين برنامه، فقط در صورتي قادر به شناسايي و حذف بدافزارها از روي رايانه هستند كه عمليات اسكن را در آنها فعال كنيد. اما اين نرم‌افزار برخلاف نرم‌افزارهاي مشابه، با پشتيباني از ابزارهاي مختلفي همچون محافظ بوت، محافظ مرورگر، محافظ شبكه، محافظ فايل، محافظ كوكي، محافظ پردازش، محافظ حافظه‌هاي فلش و محافظ فعاليت‌هاي مشكوك، تمام وقت از رايانه شما در برابر انواع بدافزارها حفاظت مي‌كند.

تشخيص هوشمندانه

نرم‌افزارهاي مخرب را هيچ‌گاه نمي‌توان به‌طور كامل ليست كرد و تمام آنها را از پيش شناخت؛ چرا كه روز به‌روز بر تعدادشان افزوده مي‌شود و براي شناخت آنها بايد روشي غير از كمك‌گيري از فهرست‌هاي بدافزار از پيش شناسايي شده را مورد استفاده قرار داد. گاهي اوقات يك نرم‌افزار بدون آن‌كه در فهرست نرم‌افزارهاي مخرب قرار گرفته باشد، فعاليت مشابهي با بدافزارهاي شناخته شده دارد. اين فعاليت مي‌تواند نشانه‌اي براي كشف يك بدافزار جديد نيز به‌شمار برود. پشتيباني از فناوري ابري در نرم‌افزار فوق به شما اين امكان را مي‌دهد تا به‌طور هوشمندانه تمامي فعاليت‌هاي مخرب نرم‌افزارهاي ناشناس را كشف و از ادامه فعاليت آنها در رايانه جلوگيري كنيد. رفتارشناسي جاسوس‌افزارها، تروجان‌ها، كرم‌ها، ربات‌ها، كي‌لاگرها و... به كمك فناوري ابري احتمال آلودگي به آنها را براي شما به حداقل مي‌رساند.

سريع و خودكار

سرعت بسيار بالا در انجام فعاليت‌ها و برخورداري از روش كار بسيار آسان و خودكار، از ويژگي‌هايي به‌شمار مي‌رود كه موجب مي‌شود اين نرم‌افزار جزو محبوب‌ترين نرم‌افزارها بين كاربران شناخته شود. از ديگر امكانات اين نرم‌افزار مي‌توان به مواردي همچون سازگاري كامل با انواع ويروس‌ياب‌ها، عملكرد خودكار و دائم در سيستم‌عامل و به‌روزرساني خودكار اشاره كرد.چنانچه به استفاده از اين نرم‌افزار علاقه‌مند شده‌ايد مي‌توانيد نسخه رايگان آن را با محدوديت در امكانات و قابليت‌ها و پشتيباني از سيستم‌هاي عامل ويندوز 8،7 ، ويستا و اكس‌پي از لينك زير دانلود كنيد:

http:‌/‌‌/‌www.iobit.com‌/‌downloadcenter.php?product=imfتاريخ : دو شنبه 29 آبان 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 يادداشت‌برداري بهينه

وب‌سايت Kustomnote رابط كاربري ساده‌اي دارد كه به كاربر اجازه مي‌دهد سريعا يك دفترچه يادداشت آنلاين براي خودش درست كند و يادداشت‌هاي مختلف را با طبقه‌بندي ساده در آنجا قرار دهد.

 براي آشنايي با اين سرويس به نشاني زير برويد:‌

http:‌/‌‌/‌www.kustomnote.com‌/‌

 

 

انجام قدم‌به قدم كارها

وب‌سايت FlowFormer براي كساني است كه آنقدر سرشان شلوغ است كه دقيقا به هيچ يك از كارهايشان نمي‌رسند. اين وب‌سايت با تعيين تنها يك وظيفه در طول روز، از شما مي‌خواهد آن كار را انجام دهيد و تا وقتي انجام نشده است، بقيه فهرست كارها را باز نمي‌كند.

http:‌/‌‌/‌flowformer.com‌/‌تاريخ : دو شنبه 29 آبان 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 افزونه Planner 5D براي كساني كه مي‌خواهند طراحي داخلي موثري داشته باشند، و همچنين خود را درگير نرم‌افزارهاي سنگين و پيچيده نكنند، بسيار مناسب است.براي دريافت اين افزونه در مرورگر كروم به نشاني زير برويد:

https:‌/‌‌/‌chrome.google.com‌/‌webstore‌/‌detail‌/‌planner-5d‌/‌mcafejemebbngbglfoinpoaannbihjnaتاريخ : دو شنبه 29 آبان 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

فكر‌كردن درباره داده‌هايي كه هنگام گشتن در وبگردي از خود بر ‌جاي مي‌گذاريم، ما را به همه‌چيز ظنين مي‌كند. مرورگر؟ پر است از كوكي‌ها. موبايل؟ موقعيت شما را در هر لحظه مخابره مي‌كند. موتورهاي جستجو تمام فعاليت‌هاي شما را دنبال مي‌كنند. سرويس‌هاي ايميل همه‌چيز را در خود نگه مي‌دارند. اينها تنها جاهاي مشخصي هستند كه مي‌شناسيم. چه‌كسي مي‌داند درون مسيرياب‌ها چه مي‌گذرد؟بنابراين يادگيري بهترين راه براي پاك‌كردن ردپاهاي آنلاين بسرعت به مساله روز تبديل شد. تكنيك‌هاي مفيد در حفظ حريم خصوصي براي افراد، محيط‌هاي امن‌تري فراهم مي‌آورد و آموزش روش‌ها براي پوشش ردپاهاي آنلاين، ابزاري معقول براي حفاظت از تمام كاربران اينترنت است.هر يك از تكنيك‌هاي محافظت از اطلاعات شخصي كه در زير آورده شده‌ است، مي‌تواند خطر سوءاستفاده از اطلاعاتي كه برجاي مي‌گذاريم را كاهش مي‌دهد. البته آنها كامل نيستند و حتي اگر همه آنها را با هم استفاده كنيم، باز هم خطراتي ما را تهديد مي‌كند.

مديريت كوكي‌ها

موتورهاي جستجو و شركت‌هاي تبليغاتي كه حضور آنلاين ما را دنبال مي‌كنند، مدعي هستند علايق ما را مي‌شناسند و با تبليغات اشتباه، ما را از خودشان دور نمي‌كنند. ولي چگونه ممكن است؟ مكانيسم استاندارد براي رديابي آنلاين، ذخيره كوكي‌هاي مرورگر كاربران است. هر زماني كه به يك وب‌سايت بازمي‌گرديد، مرورگر شما كوكي‌ها را به سرور ارسال مي‌كند كه در اين حالت شما به بازديدهاي گذشته ارتباط داده مي‌شويد. اين اطلاعات شخصي كوچك براي مدت‌هاي زياد باقي مي‌ماند مگر اين‌كه مرورگر خود را به‌گونه‌اي تنظيم كنيد كه آنها را پاك كند.بيشتر مرورگرها ابزار مناسبي براي رسيدگي به كوكي‌ها، خواندن مقدار آنها و حذف كوكي‌هاي خاص در اختيار دارند. اين‌گونه پاكسازي‌هاي دوره‌اي مي‌تواند كمك‌كننده باشد؛ اگرچه شركت‌هاي تبليغاتي در قرار‌دادن كوكي‌هاي جديد و ارتباط‌دادن نتايج جديد با قديمي‌ها پيشرفت زيادي داشته‌اند.كوكي‌هاي استاندارد ابتداي راه هستند. برخي شركت‌هاي تبليغاتي تمام تلاش خود را مي‌كنند تا به عمق بيشتري از سيستم‌عامل نفوذ كنند. به‌عنوان مثال، برخي مرورگرها به ابركوكي‌هايي كه توسط افزونه‌هايي مانند فلش ذخيره شده‌اند دسترسي پيدا مي‌كنند. واسط استاندارد مرورگر نمي‌داند اين ابركوكي‌ها وجود دارند و شما تنها از طريق افزونه‌ها يا دسترسي مستقيم مي‌توانيد آنها را حذف كنيد.

تور (Tor)

يكي از ساده‌ترين راه‌ها براي رديابي دستگاه شما، از طريق آدرس IP آن است. آدرس‌هاي IP مي‌توانند در برخي سيستم‌ها تغيير كند، ولي اغلب به‌صورت ايستا بوده و امكان رديابي را به بدافزارها مي‌دهد.يك ابزار مناسب براي جلوگيري از اين‌گونه رديابي‌ها تور ناميده مي‌شود كه مخفف «The Onion Router» يا مسيرياب پيازي است. پروژه‌اي كه يك ابرشبكه رمزگذاري‌شده را در بالاي اينترنت مي‌سازد. زماني كه دستگاه شما يك اتصال را آغاز مي‌كند، شبكه تور مسيري را از طريق n گره مختلف مياني در زير شبكه تور ترسيم مي‌كند. درخواست‌هاي شما اين مسير را دنبال كرده و با عبور از هر گره يك‌بار رمزگذاري مي‌شود (nبار رمزگذاري در كل مسير)؛ هر گره يك لايه رمزگذاري را همانند يك لايه پياز در هر مرحله به مجموعه رمزگذاري‌ها اضافه مي‌كند.در پايان مسير آخرين ماشين كه پيغام به او تعلق دارد، همانند يك پروكسي عمل كرده، صفحه وب را nبار رمزگذاري و از طريق همان مسير براي شما ارسال مي‌كند. هر ماشين در اين زنجيره تنها گره قبل و بعد خود را مي‌شناسد. هرچيز ديگر يك راز سربه‌مهر خواهد بود. اين راز، از شما و ماشيني كه در آن سوي زنجيره قرار دارد، محافظت مي‌كند. پس هرچه اين لايه‌ها بيشتر باشد، امنيت بيشتري نيز در طول مسير برقرار خواهد بود.راه‌هاي زيادي براي استفاده از تور در هر سطح از پيچيدگي وجود دارد؛ از كامپايل دستي كد گرفته تا دانلود يك ابزار. يكي از گزينه‌هاي محبوب، دانلود Torbutton Bundle است؛ يك نسخه تغييريافته از فايرفاكس با افزونه‌اي كه روشن يا خاموش كردن تور هنگام استفاده از مرورگر را ممكن مي‌كند. استفاده از تور با اين ابزار به همان سادگي وب‌گردي خواهد بود.

SSL

يكـي از سـاده‌تريـن مكانيسم‌هاي حفاظت از محتوا، اتصال رمزگذاري‌شده SSL است. اگر با يك وب‌سايت از طريق «https» تعامل برقرار كرده‌ايد، اطلاعات مبـادلــه‌شـده بخوبــي بـا الگوريتم‌هاي پيچيده‌اي رمزگـذاري مي‌شود. بهترين ارائه كنندگان ايميل مانند جيميل امروزه كاربران خود را به استفاده از يك اتصال https براي حفظ حريم خصوصي ترغيب مي‌كنند؛ به‌وسيله تغيير حالت دادن مرورگر به سطوح امن‌تر.اگر اتصال SSL بدرستي تنظيم شده باشد، مي‌تواند داده‌هايي را كه بين شما و وب‌سايت رد و بدل مي‌شود، مخفي كند. اگر ايميلي را مي‌خوانيد يا ارسال مي‌كنيد، اتصال SSL اطلاعات شما را از چشم افراد سودجويي كه ممكن است در هر رايانه يا مسيرياب بين شما و وب‌سايت مخفي شده باشند، پنهان مي‌كند.اين اتصال تنها از اطلاعاتي كه بين رايانه شما و وب‌سايت مقصد رد و بدل مي‌شود، محافظت مي‌كند و كنترلي روي كارهايي كه وب‌سايت با آن اطلاعات انجام مي‌دهد، ندارد. هنگامي‌كه از طريق مرورگر وب ايميل‌هاي خود را مي‌خوانيد، رمزنگاري SSL تمام مسيرياب‌هاي بين رايانه شما و وب‌سايت ايميل را از دور خارج مي‌كند، ولي نمي‌تواند افرادي را كه در مقصد قرار دارند از دسترسي به ايميل‌هاي رسيده بازدارد. به اين صورت است كه سرويس ايميل رايگان شما مي‌تواند از ايميل‌هايتان براي انتخاب مناسب تبليغات استفاده كند، درحالي‌كه آنها را از ديگران محافظت مي‌كند. پس به‌ياد داشته باشيد سرويس‌هاي وب ايميل مي‌توانند ايميل شما را ببينند.البته با وجود اين، تعداد زيادي تكنيك پيچيده، از جمله آلوده‌كردن فرآيند تائيد اعتبار، براي ايجاد اخلال در اتصال‌هاي SSL وجود دارد؛ بنابراين هنگامي‌كه از شبكه وايرلس داخلي يك فروشگاه يا كافي‌شاپ استفاده مي‌كنيد، ممكن است SSL فردي را از رصد فعاليت‌هاي شما بازدارد ولي نمي‌تواند جلوي بيشتر مهاجمان مصمم را بگيرد.

پيغام‌هاي رمزگذاري‌شده

درست است كه تور آدرس IP شما را پنهان كرده و SSL از اطلاعات شما درمقابل افراد سودجويي كه وارد شبكه شده‌اند محافظت مي‌كند، ولي فقط نامه رمزگذاري‌شده مي‌تواند پيغام‌هايتان را تا زمان رسيدن به مقصد حفاظت كند. الگوريتم رمزگذاري، پيغام را به‌گونه‌اي بسته‌بندي مي‌كند كه گويي رشته‌اي از حروف تصادفي و بي‌ربط به يكديگرند. اين بسته مستقيما به گيرنده ارسال مي‌شود كه در واقع تنها كسي است كه رمزگشايي آن را در اختيار دارد.استفاده از نرم‌افزار رمزگذاري مقابل SSL بسيار پيچيده‌تر و گنگ‌تر است. هر دو طرف بايد نرم‌افزارهاي سازگار را اجرا كنند و همچنين بايد براي ايجاد كليدهاي صحيح و به‌اشتراك‌گذاري آنها آماده باشند. شايد خود فناوري چندان پيچيده نباشد، ولي مستلزم انجام فعاليت‌هاي بسيار بيشتري است.همچنين گستره وسيعي از بسته‌هاي رمزگذاري با كيفيت‌هاي گوناگون وجود دارد. استفاده از برخي آنها ساده‌تر است كه اغلب بيشترين ضعف‌ها را دارند. متاسفانه علم رمزشناسي علمي در حال گسترش است و به دانش عميقي از رياضيات نياز دارد. براي درك درست دامنه و اتخاذ يك تصميم صحيح درباره امنيت، نيازمند سال‌ها تجربه و دانش فراوان خواهيم بود. با وجود مشكلات و محدوديت‌هاي موجود، حتي بدترين برنامه‌ها نيز مي‌تواند آنقدر قدرتمند شود كه مقابل تمام راهكارهاي ما مقاومت كند؛ مانند كسي كه از قدرت مدير سيستم استفاده مي‌كند تا پيغام‌ها را بخواند.تاريخ : دو شنبه 29 آبان 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

ويندوز8 قرار است سيستم‌عامل فوق‌العاده مايكروسافت باشد و ورود مايكروسافت به عصر موبايل را جشن بگيرد و برگ برنده‌اي در ميدان نبرد دشوار با iOS و Android باشد.يكي از قابليت‌هاي كليدي كه رقباي مايكروسافت آن را به‌هر زحمتي پياده كرده‌اند و در ويندوز8 ديده نمي‌شود، سيستم تشخيص گفتار هوشمند و هوشيار است كه در سيستم‌عامل جديد ويندوز جايي ندارد.آيپدها و آيفون‌ها با قراردادن دكمه تشخيص گفتار در كيبوردشان مستقيما از اين قابليت پشتيباني مي‌كند و گوگل نيز شيوه كنترل از طريق صوت خود را در اندرويد 4 قرار داده است، اما چرا اين قابليت در ويندوز8 ديده نمي‌شود؟مي‌توان با نگاه به ديگر لپ‌تاپ‌ها، دسكتاپ‌ها يا رايانه‌هاي مك به اين نتيجه رسيد كه اين فناوري هنوز وارد حوزه رايانه‌هاي روميزي نشده و بيشتر در دنياي موبايل باقي مانده است.در ويندوز8 (همانند ويندوز7 و ويستا) سيستم تشخيص گفتار تنها به‌درد معلولان ‌مي‌خورد و هدفي فراتر از آن ندارد. سيستم تشخيص گفتار ويندوز در نسخه‌هاي ويستا و ويندوز7 نيز به كاربران اجازه مي‌داد با استفاده از صدا، برخي فعاليت‌هاي سيستم‌عامل را كنترل كنند.همانند ويندوز7، ويندوز8 نيز پيشرفت‌هاي قابل توجهي نسبت به نسخه پيشين خود داشته است، اما نشان مي‌دهد مايكروسافت نمي‌خواهد اين فناوري را به بخش مهمي از ويندوز تبديل كند. اگر از ميكروفن استفاده كنيد، ويندوز8 صداي شما را مي‌شناسد و دستورهاي ساده را دريافت مي‌كند، اما هيچ كار ديگري نمي‌تواند انجام دهد و به‌هيچ عنوان نمي‌تواند دستيار شخصي يك فرد باشد. كاري كه Siri بخوبي در اپل انجام مي‌دهد.

فرصت از دست‌رفته

مايكروسافت هميشه آنقدر به سيستم‌هاي كنترل از طريق صدا بي‌توجه نبوده است. اين شركت بزرگ توليدكننده نرم‌افزار در ويندوز ويستا WSR را معرفي كرد. در آن زمان بسيار جذاب بود كه همه كاربران مي‌توانستند با رايانه‌هاي خود حرف بزنند. اين شركت همچنين قابليتي با عنوان ماكرو در WSR قرار داده بود كه رايانه مي‌توانست با دريافت دستور از كاربر، مجموعه‌اي از كارها را انجام دهد. متاسفانه اين قابليت، كارهاي پيش‌فرض انجام نمي‌داد و كاربران مجبور بودند خودشان تك‌تك ماكروهاي مورد نظرشان را بنويسند. از WSR بيشتر كاربران حرفه‌اي استفاده مي‌كردند.مايكروسافت همچنين شركت متخصص در سيستم‌هاي تشخيص گفتار TellMe را سال 2007 خريداري كرد و از آن فناوري براي تشخيص فرمان‌هاي ويندوز استفاده كرد. البته اصل فناوري TellMe در ويندوز فون7 و 8 استفاده شد.

تاثير Siri

اگر با Siri كار كرده باشيد، قطعا مي‌دانيد نخستين تجربه كار با آن عجيب است. اين نرم‌افزار تنها گفتار را به متن تبديل نمي‌كند و پنجره بازكن نيست. در حقيقت، ابزار پيشرفته‌تري است كه مي‌توان لقب دستيار شخصي را به آن داد. اين نرم‌افزار تقريبا متوجه لهجه‌ها بيشتر مي‌شود و مي‌تواند بسياري از كارهايي را كه به منشي‌مان مي‌گوييم، انجام دهد.ارسال و دريافت پيام‌هاي متني، برقراري تماس صوتي، نوشتن ايميل، حفظ تاريخ قرارها، يادآوري آنها و... از كارهايي است كه اين‌ نرم‌افزار انجام مي‌دهد. همچنين هنگام جستجو در اينترنت، سيري ابتدا سوال را درك مي‌كند و بعد جواب را نشان مي‌دهد: سوال، آخر هفته هوا باراني است؟ باعث مي‌‌شود سيري با درك سوال، نتيجه پيش‌بيني آب و هواي روزهاي آخر هفته را نشان دهد.اپل و گوگل در تلاشند بهترين سيستم تشخيص معناي گفتار را توليد كنند، اين در حالي است كه مايكروسافت مي‌تواند وارد اين بازار پرطرفدار، اما نه‌چندان پيشرفته شود و با عرضه سيستم تشخيص گفتار درست و حسابي در ويندوز8، قدرت اين سيستم‌عامل را چند برابر كند. در حقيقت اگر مايكروسافت بتواند اين قابليت را به ويندوز8 وارد كند، به‌صورت خودكار از ديگران جلوخواهد زد؛ زيرا اين فناوري هنوز در رايانه‌هاي روميزي ديده نشده است. اين قابليت همچنين مي‌تواند همان عامل تشويق‌كننده‌اي باشد كه كاربران محتاط ويندوزهاي 7 و اكس‌پي را براي انتقال به ويندوز8 راضي نكرده است.توليدكنندگان لپ‌تاپ و دسكتاپ نيز مي‌توانند از اين قابليت بهره‌مند شوند. اين صنعت از هر اقدامي كه باعث حفظ مشتريانش شود، حمايت مي‌كند؛ زيرا هر روز دارندگان تبلت‌ها بيشتر مي‌شوند و تمايل به خريد رايانه‌هاي روميزي كمتر.متاسفانه توليدكنندگان PC معتقدند مشتريان عموما خواهان اين هستند كه سيستم‌ها را روي گوشي‌هاي تلفن‌همراه خود داشته باشند و به‌دنبال استفاده از كيبورد در رايانه‌هاي روميزي هستند.بيشتر گروه‌هاي محقق در زمينه كنترل صوت براي خدمت بهتر به دنياي موبايل و دستگاه‌هاي آن شكل مي‌گيرد.

صدا در اولترابوك

شايد اينتل زودتر از مايكروسافت به نتيجه برسد. اين شركت در همكاري با Nuance درصدد توليد نرم‌افزار تشخيص صوت براي اولترابوك‌ است. اين نرم‌افزار كه Dragon Assistant نام دارد، روي رايانه اجرا مي‌شود و مي‌تواند با نرم‌افزارهاي مختلف براي انجام كارهايي از قبيل پخش موسيقي، نوشتن ايميل، وبگردي و تماشاي ويدئو به‌كار بيايد.نوانس در حال حاضر در بازار تشخيص صدا يكي از پيشروها به شمار مي‌رود. گفته مي‌شود، نوانس بخش عمده‌اي از توسعه نرم‌افزار Siri را بر عهده داشته است. اين شركت همچنين سيستم VR را براي شركت ماشين‌سازي فورد توسعه داده است.اين فناوري قرار است در پلتفرم اولترابوك‌هاي اينتل نيز قرار بگيرد.نوانس در ابتدا با عرضه Dragon Naturally Speaking وارد اين صنعت شد كه بهترين نرم‌افزار ديكته در بازار به‌شمار مي‌رفت. اين برنامه همچنين براي افراد معلول نيز قابل استفاده بود و بخصوص در مرور وب بخوبي خودش را نشان مي‌داد.اين شركت اعلام كرده است تمايل زيادي به توليد نرم‌افزاري مشابه Siri در لپ‌تاپ‌ها و دسكتاپ‌ها دارد. معاون و مدير داخلي نوانس، مت رويس معتقد است موفقيت اين فناوري در بخش موبايل باعث مي‌شود انتظارها براي چنين نرم‌افزاري در دسكتاپ‌ و لپ‌تاپ‌ها بالا برود.رويس همچنين نبود نرم‌افزار دستيار شخصي در ويندوز8 را دريچه‌اي براي رشد و رقابت شركت‌هاي جانبي مي‌داند. اما او معتقد است يكپارچگي درون سيستم‌عامل به نرم‌افزارهاي خارجي ارجحيت دارد؛ زيرا در اين صورت كنترل بيشتري در اختيار كاربر خواهد بود.اما رويس معتقد است بيش از 80 درصد كارهاي روزمره هم‌اكنون در Dragon Assistant‌ وجود دارد. اين موضوع شامل ارتباط با نرم‌افزارهاي ديگر از جمله پخش موسيقي از طريق يك نرم‌افزار صوتي مي‌شود.اگر اينتل و نوانس بتوانند سيستم تشخيص صوت را در پلتفرم اولترابوك‌هاي اينتل بگنجانند، در اين صورت فشارها و تقاضا براي حضور چنين فناوري‌ در خود سيستم‌عامل نيز بيشتر خواهد شد.تاريخ : یک شنبه 28 آبان 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

280-2.JPG

محققان فرضیه‌ای در خصوص خارج شدن زمین از مدار خود در اثر برخورد یک ستاره گم شده را مطرح کرده‌اند. چرخش زمین در زاویه هفت درجه ای خارج از خط استوای خورشید همیشه برای محققان سوال برانگیز بوده است.فرضیه‌ای که به تازگی در این خصوص مطرح شده نشان می دهد که گرانش یک ستاره سیار در نزدیکی منظومه شمسی باعث خروج سیارات از مدار خط استوای خورشید شده است.دکتر «کنستانتین باتیگین» از محققان مرکز فیزیک نجومی هاروارد - اسیمت سونیان در دانشگاه کمبریج اظهار می‌کند: خورشید در زمان شکل‌گیری منظومه شمسی احتمالا دارای یک ستاره همسایه جوان و سرگردان بوده است که گرانش این ستاره باعث خروج سیارات از مدار خط استوای خورشید شده است.وی خاطر نشان می‌کند: معتقدم جایی در کهکشان راه شیری، ستاره‌ای وجود دارد که گرانش آن باعث انحراف هفت درجه‌ای زمین از مدار خط استوای خورشید شده است.«جاش وین» از محققان نجوم موسسه فناوری ماساچوست (MIT) نیز فرضیه مطرح شده را ایده‌ای قابل پذیرش دانسته و معتقد است، با استفاده از ابزار پیشرفته نجومی می‌توان سیستم‌های چند سیاره‌ای و درستی فرضیه دکتر «باتیگین» را مورد بررسی قرار داد.نتایج فرضیه جدید محققان در مجله Nature منتشر شده است.تاريخ : یک شنبه 28 آبان 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

282-12.jpg

سه فضانورد مستقر در ایستگاه فضایی بین‌المللی (ISS) پس از چهار ماه حضور در فضا، روز یکشنبه راهی زمین می‌شوند. «سونیتا ویلیامز» فرمانده مأموریت اکتشاف فضایی 33 با واگذاری فرماندهی ایستگاه به «کوین فورد»، به همراه «آکهیکو هوشیده» از آژانس اکتشافات هوافضا ژاپن و «یوری مالنچنکو» فرمانده کپسول سایوز پس از 127 روز اقامت در فضا به زمین باز می‌گردند.بر اساس اعلام ناسا، کپسول سایوز TMA-05M روز یکشنبه 18 نوامبر (28 آبان) ساعت 22:26 به وقت گرینویچ (01:56 بامداد چهارشنبه به وقت تهران) از ایستگاه فضایی جدا شده و ساعت 02:53 بامداد چهارشنبه (06:23 به وقت تهران) در قزاقستان فرود می آید.همزمان با بازگشت سه فضانورد آمریکایی، ژاپنی و روس، مأموریت اکتشاف فضایی 34 به فرماندهی کیهان نورد ناسا، «کوین فورد» با همراهی«اولگ نوویتسکی» و «اوگنی تارلکین» فضانوردان روس آغاز می شود.«تام مارشبرن» فضانورد ناسا، «کریس هادفیلد» از آژانس فضایی کانادا و «رومان روماننکو» از آژانس فضایی فدرال روسیه نیز در تاریخ 19 دسامبر (29 آذر) برای یک اقامت پنج ماهه به سه فضانورد مستقر در ISS می پیوندند.تاريخ : یک شنبه 28 آبان 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 اگر تا پیش از این گمان می‌کردید پتنت‌های مختلف اپل مانند انحصار استفاده از گوشه‌های گرد در گجت‌ها و یا استفاده از عدد ۲۸۰ در آیکون نقشه سیستم‌های عامل موبایل کمی عجیب و خنده‌دار به‌نظر می‌رسد، شاید بد نباشد پتنت جدید این شرکت را هم به فهرست قدیمی خود اضافه نمایید!

12.11.13-PageTurn.jpg

 طبق گزارش سایت Apple Insider این پتنت که تنها یکی از ۳۸ پتنت جدیدی است که این شرکت در هفته گذشته آن‌ها را به ثبت رسانده است، به اپل این اجازه را می‌دهد تا انیمیشن یا افکت ورق خوردن صفحات کتاب که در سیستم‌عامل iOS وجود دارد را به انحصار خود درآورد.اگر کاربر یکی از دستگاه‌های موبایل اپل بوده باشید حتما می‌دانید که هنگام ورق زدن کتاب‌های الکترونیک در دستگاه‌های این شرکت، افکت خاصی که حس طبیعی جلوه دادن ورق خودرن کتاب را منتقل می‌کند، به نمایش گذاشته می‌شود. حالا اپل بعد از مدت‌ها توانسته است این حق اختراع را در صفحات نمایشی برای خود ثبت کند.تصویر بالا شیوه ورق خوردن صفحه که مربوط به پتنت اپل است را به‌نمایش می‌گذارد. در iOS6 به جز برنامه iBooks افکت نمایشی بالا را می‌توان در اپلیکیشن‌های دیگری مانند نقشه و تقویم نیز مشاهده کرد.به جز این پتنت، پتنت‌های دیگری مانند Smart Cover مخصوص آیپد نیز برای این شرکت به ثبت رسیده‌اند.تاريخ : یک شنبه 28 آبان 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 یا نوامبر ۱۹۷۱ بود یا دسامبر، ریمون تامیلسون دقیقا خاطرش نمی‌آید کی بود. او در مقابل دو کامپیوتر PDP-10 نشسته بود- که هر کدام اندازه یک انسان جا می‌گرفت- که با علامتی ویژه تاریخ را تغییر داد. هر دو ماشین که هر کدام ۲۸۸ کیلوبایت فضای ذخیره‌سازی داشتند به آرپانت متصل بودند. آرپانت شبکه‌ای بود که اینترنت فعلی از آن به وجود آمد. آن روز لحظه‌ای تاریخی رقم خورد . برای اولین بار بود که یک کامپیوتر پیامی را از کامپیوتری دیگر دریافت می‌کرد.

From Wine Fairs to Email Addresses_1

ریموند تامیلسون حتی قدرت تصور آن را نداشت که این کار چه تاثیری در دنیای آینده خواهد گذاشت، اولین ایمیل تاریخ زده می‌شد و پیام داخل آن چیز خاصی نیود، یا QWERTYUIOP بود یا TESTING 1 2 3 4 ، تامیلسون این راهم دقیق یادش نیست.البته ایمیل پیش از آن هم به شکلی دیگر وجود داشت، پیام‌ها را تنها روی یک کامپیوتر می‌شد ارسال و دریافت کرد و هر کاربری پشت ماشین می‌نشست و لاگین می‌کرد می‌توانست ببیند فرد دیگری که با همان ماشین کار کرده چه پیامی برایش گذاشته.اما تامیلسون برای این که پیام را از یک کامپیوتر به ماشین دیگری بفرستد دو برنامه موجود را با هم ترکیب کرد، یکی از آنها SNDMSG بود که به کاربران اجازه می‌داد روی فایل‌های دیگر کاربران یادداشتی بنویسند بدون آنکه آن فایل را خودشان بتوانند آن فایل را بخوانند یا اینکه رویش بازنویسی کنند. ایده صندوق پستی هم در اصل از فایل متنی برگرفته شذه بود.CPYNET هم برنامه‌ای بود که برای انتقال داده روی شبکه به کار می‌رفت. تامیلسون با ترکیب این دو برنامه بود که توانست برنامه‌‌ای برای ایمیل بسازد.

From Wine Fairs to Email Addresses_2

اما او باید مشخص می‌کرد ایمیل باید به کدام کاربر بر روی کدام کامپیوتر ارسال شود و برای همین موضوع باید نام کاربر و کامپیوتر را با علامت جدا می‌کرد. تامیلسون علامتی را از صفحه کلید آن هنگام خود را برگزید که با دو کلید shift+P قابل تایپ بود؛ علات @ که بعدها شد نماد دوران دیجیتال و اکنون ترکیب Shift+2  را دارد.این علامت البته جدید نبود، تاجری از فلورانس به نام فرانچسکو لاپی در ۴ می ۱۵۳۶ نامه ای از سویل به رم فرستاد که در ان نشانی سه کشتی از آمریکای لاتین را داده بود و در آن از همین علامت استفاده کرده بود. حتی گفته می شود این نشان شاید بسیار قدیمی‌تر هم باشد. اما کارشناسان و تاریخدانان نظرات متفاوتی درباره قدمت آن دارند.راهبان و کشیشان احتمالا در قرن‌های ۶ و ۷ میلادی از آن استفاده می‌کرده‌اند آنها شاید به جای کلمه ad  لاتین که معنی «به» می‌دهد  این نشان را می‌گذاشتند تا در زمان، فضای نوشتار و جوهر صرفه جویی کنند. نظرات مختلفی در این زمینه وجود دارد اما یک چیز قطعی است؛ این که زمانی که بازرگانانی مانند لاپی این علامت را به کار گرفتند، استفاده از آن در تمام مسیرهای تجاری اروپا باب شد و بیشتر از همه تجار انگلیسی از آن استقبال کردند و با آن قیمت واحد را نشان دادند.به دلیل همین استقبال گسترده از این علامت است که این نشان را از اواخر قرن نوزدهم در تمامی ماشین‌های تحریر آمریکایی و انگلیسی می‌توان دید.در هر حال در آن هنگام به ندرت از آن استفاده می شد. این علامت در حالت معمول و در داخل آدرس‌های ایمیل با نام At  خوانده می‌شود و هنگامی که به خود علامت اشاره می‌کند به آن At Sign می‌گویند.در سال ۱۹۷۳ بود که اعضای کارگروه مهندسی اینترنت در نشست مربوط به ایمیل تصمیم گرفتند که استانداردی برای انتقال ایمیل بسازند و ایده تامیلسون را انتخاب کردند. از آن پس آدرس کاربران به این ترتیب شد user@host. پروتکل‌های کد هم از سال ۱۹۸۰ یه وجود امدند که پروتکل انتقال ساده ایمیل (SMTP)که امروزه از آن استفاده می‌کنیم بر پایه آن پروتکل است.برای اولین بار هم در سال ۱۹۷۵ بود که مشکل اسپم پیش‌بینی شد، اما اولین اسپم که از ان سندی موجود است در سال ۱۹۷۸ ارسال شده است.

From Wine Fairs to Email Addresses_3.jpg

همچنین Hotmail  در سال ۱۹۹۶ ایمیا را در سطح جهان جا انداخت. با این سایت بود که همگان به استفاده از ایمیل رو آوردند. در حال حاضر روزانه میلیاردها ایمیل ارسال می‌شود و تعداد آنها در سال به ۱۰۰ تریلیون می‌رسد. استفاده از علامت @ اما به ایمیل محدود نشد، برای مثال برخی سایت‌ها و بعضی انجمن‌های اینترنتی از این علامت برای مشخص کردن کاربران استفاده می‌کنند. همچنین استفاده از ان در جاهای مانند زبان‌های برنامه‌نویسی، زیست‌شناسی، فیزیک و شیمی هم به چشم می‌خورد.

 منبع:http://programming4.usتاريخ : یک شنبه 28 آبان 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

چند وقت پیش شایعاتی شنیده شد مبنی بر اینکه سامسونگ به خاطر سختی تولید نمایشگرهای فول اچ دی از نوع AMOLED به LCD روی خواهد آورد ولی حالا سایت کره‌ای Asiae خبر از ادامه استفاده از فناوری AMOLED می‌دهد. این سایت به نقل از یکی از کارکنان رسمی سامسونگ از برنامه ریزی کمپانی برای ساخت نمایشگر 4.99 اینچی AMOLED با رزولوشن 1920 در 1080 خبر داده. گرچه هنوز این مطلب قابل تأیید نیست ولی کاملاً منطقی است که سامسونگ به توسعه تکنولوژی خود ادامه دهد. منابع خبری از معرفی احتمالی این محصول در نمایشگاه CES سخن می‌گویند. کارمند سامسونگ گفته: «این نمایشگر نسبت به رتینای آیفون (326 پیکسل در اینچ) 100 پیکسل بر اینچ بیشتر دارد و فراتر از توانایی چشم انسان برای تشخیص پیکسل‌ها قرار می‌گیرد.» آیا گلکسی اس 4 با چنین نمایشگری عرضه خواهد شد؟ بسیار محتمل است. اما خبر دیگر این است که گویا سامسونگ همچنان قصد دارد به پر کردن فاصله‌های خالی میان محصولات خود ادامه دهد. منابع درون صنعتی از ارائه تلفنی با نام گلکسی گرند (Galaxy Grand) که بین گلکسی اس 3 و گلکسی نوت 2 قرار می‌گیرد خبر داده‌اند. تلفنی که قرار نیست یک پرچم دار باشد. احتمال دارد که نسخه بین المللی آن ارائه نشود ولی برای آن نمایشگر 5 اینچی با رزولوشن پایین 800 در 480 پیکسل، پردازنده 1.4 گیگاهرتزی و 4 هسته‌ای Exynos 4412، باتری 2100 میلی آمپری و اندروید 4.1.1 ذکر شده. تاريخ : یک شنبه 28 آبان 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

کینگستون نسخه جدیدی از رم های HyperX خود را رونمایی کرد. Beast نام سری جدید رم های هایپر ایکس کینگستون است که در کنار سری Predator قرار است به جذب کاربرانی بپردازند که در کنار ظرفیت و کارایی بالا، به دنبال ظاهر جذاب هستند. این رم در اندازه های ۸، ۱۶، ۳۲ و ۶۴ گیگابایتی و کیت های شامل دو، چهار یا هشت ماژول عرضه خواهد شد. دامنه سرعت این رم ها از ۱۶۰۰ تا ۲۴۰۰ مگاهرتز است. کینگستون می گوید: «با طراحی جذاب و سلطه جوی بدنه تبادل گرمایی، هایپر ایکس Beast ویژه بازی خورهای حرفه ای، دوستداران مدل های مختلف کامپیوترهای شخصی، تولید کنندگان محتوا و گیک های اهل اورکلاک است که می خواهند کارایی بالای سخت افزار را با طراحی ابتکاری همراه کنند.» کینگستون می گوید که از بهترین و کاراترین اجزای سخت افزاری برای تولید این حافظه استفاده کرده است تا به بالاترین سرعت ممکن دست یابد. مارک تکانوف مدیر ارشد تکنولوژی atKingston می گوید ماژول های جدید آنها، مموری هایی با کارایی بالا هستند که بالاترین ظرفیت ممکن بازار را در اختیارتان می گذارند، که طراحی جذابی را هم میهمان سیستم تان خواهد کرد.تاريخ : یک شنبه 28 آبان 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

امروز روز لو رفتن اطلاعات است! بعد از لو رفتن تلفن جدید ال جی نوبت تلفن ویندوز فون 8 شرکت هووایی رسیده. تلفنی که احتمالا با نام Ascend W3 وارد بازار خواهد شد و یک سایت چینی نخستین اطلاعات آن را منتشر کرده است. در تصویر می بینید که تلفن دارای نمایشگر بزرگی است و گفته می شود که 4.5 اینچی است. چیزی که به تب داغ بازار تبدیل شده.می دانیم که یک دوربین ۸ مگاپیکسلی و امکان فیلم برداری 1080p هم تلفن را همراهی می کنند. اما فعلا هیچ اطلاعات دیگری در مورد این تلفن در دست نیست. شرکت هووایی هنوز در مورد این تلفن ها چیزی اعلام نکرده اما به نظر می رسد که باید منتظر معرفی رسمی این تلفن در نمایشگاه CES2013 باشیم که در دی ماه برگزار می شود.تاريخ : یک شنبه 28 آبان 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 272-15.jpg

محققان بتازگی دستگاهی طراحی کرده‌اند که امکان مکالمه با غواصان در زیر آب را براحتی فراهم می‌کند.معمولا اگر غواصان قصد صحبت در زیر آب را داشته باشند باید از ماسک مخصوص استفاده کنند که این ماسک گران و دست و پاگیر است.با این حال تنها غواصان حرفه‌ای از این نوع ماسک‌ها استفاده می‌کنند.دستگاه مکالمه با غواصان شامل فرستنده و گیرنده و فناوری تبدیل سخنرانی دیجیتال است؛ به طوری‌که‌ می‌توان توسط آن صدای همخوان مانند N، M، B وP را به راحتی متوجه شد.اندازه این وسیله بسیار مناسب و وزن آن در حدود 108 گرم است و در دوطرف سر غواص نصب می‌شود.هنوز در مورد هزینه و در دسترس بودن این وسیله اطلاعاتی در دست نیست.تاريخ : یک شنبه 28 آبان 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

4-758.jpg

محققان دانشگاه رایس در دستاوردی که می‌تواند کاربردهای بسیار زیادی را در حفاظت بالستیک برای سربازان داشته باشد، موفق به شناسایی یک ماده ابرپلیمر جدید شده‌اند که محکم‌تر از یک گلوله سریع است. این ترکیب پویای جدید می‌تواند یک گلوله 9 میلیمتری را در مسیر خود متوقف کرده و چاله‌های پشت آن را درزگیری کند.این پلیمر خارق‌العاده می‌تواند فناوری جلیقه‌های ضد گلوله، بدنه‌های سبک و پایدار هواپیما و همچنین پره‌های موتور جت را متحول کند.این ماده پپیچیده چند بخشی پلی یورتان و ترکیب مصنوعی آزمایشگاهی است. اگرچه هنوز چگونگی عملکرد این ماده برای دانشمندان به شکل معما باقی مانده است.بنظر می‌رسد که این ماده از هر دو ویژگی نیرو و سختی شیشه به همراه ویژگی ارتجاعی و خود ترمیم‌کننده لاستیک برخوردار باشد.این دانشمندان با اجرای آزمایشات شلیکی مشابه در سطح میکروسکوپی دریافتند که این پلیمر در مواجهه با نفوذ با سرعت بالا مایع می‌شود.با این حال از آنجایی‌که پلیمر از هزاران لایه نامحسوس تشکیل شده، تنها بخشی از آن به شکل مایع درآمده و قسمت‌های دیگر سختی و حالت خود را نگه می‌دارند.به عبارتی، این ماده بدون شکسته شدن می‌تواند ضربه را جذب کرده و خم نشود.

 تاريخ : یک شنبه 28 آبان 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |