به‌نظر می‌رسد پروژکتورهای قابل حمل، آینده‌ی درخشانی خواهند داشت. پروژکتور قابل حمل سونی، علاوه‌بر نمایش تصاویر اچ‌دی، می‌تواند تصویری بدون اعوجاج را روی سطوح خمیده به نمایش بگذارد.

این بدان معنی است که کاربران می‌توانند به راحتی تصاویر با کیفیت را روی سطوح خمیده به‌صورتی شفاف و با کیفیت بالا به نمایش بگذارند. پروژکتور SXRD سونی، کوچکترین نمایشگر کریستال مایع جهان است که با فناوری‌های خوب مربوط به طراحی پیکسل پیچ Sony، می‌تواند رزولوشن فول اچ‌دی را روی تراشه‌ی نوع ۰.۳۷ به نمایش بگذارد. به‌طور معمول، محدود کردن پیکسل پیچ، باعث تارشدن تصویر می‌شود که دلیل بروز چنین حالتی، نشت نور به المان نیمه‌هادی در الکترود پیکسل است. اما سونی لایه‌های محافظتی را برای جلوگیری از نشت نور و در جهت کمک به بهینه‌سازی ساختار پیکسل‌ها در نظر گرفته و با استفاده از اضافه کردن تکنیک توالی رنگ‌های جدید، منابع نور  RGB را مدیریت می‌کند تا بتواند رزولوشن، کنتراست و میزان شفافیت تصویر را بالاتر ببرد.

ویدیو پروژکتور سونی

 

بخش دیگری از این کیت، درایو پردازش سیگنال با کیفیت بالایی بوده که برای به حداکثر رساندن عملکرد پروژکتور SXRD طراحی شده است. این بخش، باعث ارتقاء کیفیت تصویر در لبه‌ها و سطوح خمیده می‌شود و زمانی که از چندین پروژکتور به‌صورت همزمان استفاده کنیم، به یکپارچه شدن تصویر نهایی کمک می‌کند. بدین ترتیب، آزادی عمل بیشتری در اختیار کاربران قرار خواهد گرفت و از پروژکتورهای قابل حمل در مکان‌های مختلف به‌راحتی استفاده کنند. سونی معتقد است که بازار پروژکتورهای قابل حمل رو به رشد است و انتظار می‌رود که در آینده محبوبیت بیشتری پیدا کند. از آنجایی که پروژکتورها به‌صورت کامپکت و قابل حمل طراحی می‌شوند و کیفیت تصاویر خوبی را در اختیار کاربران قرار می‌دهند، می‌توانند بازار خوبی را برای خود رقم بزنند. البته فناوری معرفی‌شده‌ی سونی برای دستگاه‌های بسیار گران‌قیمت به‌کار برده می‌شود ولی گمان آن می‌رود با ورود سایر شرکت‌ها به بازار، این فناوری به‌زودی با قیمت مناسب‌تری در دسترس کاربران قرار گیرد. شاید روزی فرا برسد که نمایشگر 4K در جیب‌تان باشد و بتوانید ویدیوهای دلخواه‌تان را در هر مکانی با کیفیت فوق‌العاده تماشا کنید.تاريخ : یک شنبه 31 تير 1397برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

مدل‌های جدید ولوو، فورد، مزدا و مرسدس‌بنز در سری آزمایش‌های تصادف بروزشده‌ی یورو انکپ (Euro NCAP) و سازمان بیمه و ایمنی بزرگراه‌های آمریکا (IIHS) بالاترین امتیازها را در کلاس خود، دریافت کرده‌اند. بر اساس تغییرات جدید تست‌های تصادف مؤسسه‌های معتبر اروپا و آمریکا، خودروها باید به سیستم‌های ایمنی و کمک‌راننده‌ی مدرن شامل ترمز اضطراری خودکار (AEB) با قابلیت شناسایی عابرین پیاده و دوچرخه‌سواران باشند.

Volvo XC40

ولوو XC40 و فورد فوکوس جدید به‌لطف تجهیرات ایمنی مدرن، هر دو در این بخش از تست تصادف یورو NCAP حدود ۷۵ درصد امتیاز را کسب کرده‌اند. علاوه بر این، دو مدل یادشده در بخش خطرناک نبودن طراحی جلوی خودرو برای عابرپیاده یا دوچرخه‌سوار نمره‌ی بالای ۷۰ درصد را به‌خود اختصاص داده‌اند. در بخش ایمنی سرنشینان نیز دو مدل اروپایی و آمریکایی عملکرد قابل قبولی داشته‌اند؛ ۸۷ درصد ایمنی برای سرنشینان کودک در این دو خودرو تضمین شده است. فوکوس جدید در بخش ایمنی سرنشینان بزرگ‌سال با امتیاز ۸۵ درصد جلب توجه می‌کند اما در برابر امتیاز ۹۷ درصد ولوو XC40 که جزو پنج امتیاز برتر تست یورو NCAP در سه سال گذشته است، حرفی برای گفتن نخواهد داشت.


Ford Focus 2019 / فورد فوکوس

میشیل ون رتینگن، دبیرکل مؤسسه‌ی یورو NCAP گفت:

باعث خرسندی است که خودروسازان در محصولات لوکس و تولید انبوه خود به درخواست ما برای تجهیز سیستم‌های پیشرفته برای نجات جان انسان‌ها در سال ۲۰۱۸، پاسخ داده‌اند. فناوری‌هایی چون ترمز اضطراری خودکار ایمنی فراوانی به‌همراه دارد و در عین‌حال، زیرساخت‌های خودروهای خودران آینده را هم فراهم می‌کند. یورو NCAP چند آزمایش سرسخت برای چنین فناوری‌های برجسته تدارک دیده است تا از عملکرد آن‌ها برای نجات جان انسان‌ها در امروز و آینده مطمئن شود.

Mazda CX-5

 

در کنار یورو NCAP، آمریکایی‌ها هم در IIHS آزمایش‌های بروزشده برای محصولات جدید خودروسازان آماده کرده‌اند. مزداCX-5 اولین کراس‌اور کامپکت بازار است که بالاترین امتیار ممکن از این مؤسسه را دریافت کرد تا به رده‌بندی «ایمن پلاس» آمریکایی‌ها وارد شود. محصول ژاپنی‌ها برای رسیدن به این درجه از ایمنی در آزمایش‌های تصادف برخورد از روبرو کم و متوسط، برخورد جانبی، تست استحکام سقف، برخورد از روبروی سمت سرنشین و سری آزمایش‌های جلوگیری از برخورد و عملکرد چراغ‌های جلو در روشنایی جاده امتیاز قابل توجه دریافت کرده است.

GLE Coupe orange

بخش مهمی از عملکرد مناسب مزدا CX-5 در تست‌های IIHS، متوجه کروز کنترل هوشمند این کراس‌اور است. به‌لطف وجود رادارهای فرکانس بسیار بالا (MMV) خودرو در سرعت‌های بین ۳۰ تا ۱۴۵ کیلومتر بر ساعت بهترین فاصله‌ی ممکن را با خودروهای جلو و عقب حفظ می‌کند. در سرعت‌های کمتر از ۳۰ کیلومتر بر ساعت، با استفاده از دوربین CX-5 قابلیت توقف و حرکت کامل به‌صورت خودکار دارد. کروز کنترل هوشمند مزدا در کنار سیستم‌های ایمنی پیشرفته چون ترمز اضطراری شهری هوشمند، هشدار نقطه کور عبور مانع در پشت خودرو قرار گرفته است تا CX-5 یک کراس‌اور خواستنی و ایمن باشد. مرسدس‌بنز GLE دیگر خودروی قابل‌توجه در آزمایش‌های جدید IIHS است که از کلاس «ایمن» به «ایمن پلاس» صعود کرد. GLE پس از تجهیز شدن به چراغ‌های جلوی LED، سیستم ترمز اضطراری خودکار و هشدار وجود مانع در عقب، مجوز ورود به این کلاس را دریافت کرده است. البته چراغ‌های LED این مدل به‌صورت آپشن در دسترس هستند و مرسدس‌بنز GLE با چراغ‌های استاندارد هالوژن، از IIHS امتیاز بالایی نمی‌گیرد.تاريخ : یک شنبه 31 تير 1397برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

گوگل در حال تست و بررسی پروژ‌ه‌ی جدیدی در حوزه‌ی هوش مصنوعی به نام Move Mirror است که می‌تواند هم سرگرم‌کننده و هم هیجان‌انگیز باشد.

هوش مصنوعی Move Mirror تمامی حرکات و ژست‌های شما را اسکن می‌کند و با توجه به ژستی که گرفته‌اید، تصویری مشابه آن را از مجموعه‌‌ی ۸۰۰۰ عکس خود جستجو و نشان می‌دهد. در نتیجه می‌توانید عکس‌هایی مشابه ژست خودتان را مشاهده کنید. 

 

برای آزمایش هوش مصنوعی Move Mirror می‌توانید به‌راحتی وارد وب‌سایت Move Mirror شوید. ابتدا باید به وب‌سایت اجازه دهید تا بتواند به وب‌کم سیستم دسترسی داشته باشد. وقتی مقابل وب‌کم قرار گرفتید، Move Mirror به‌راحتی با کمک برنامه‌ی بینایی ماشین به نام PoseNet، تمامی مفاصل‌ها و اندام‌های بدن را اسکن می‌کند و با توجه به ژست و حالت بدنی که به خودتان گرفته‌اید، به جستجوی کتابخانه‌ی خود می‌پردازد تا از بین ۸۰۰۰ عکس، تصویری مشابه فیگور و ژست شما پیدا کند و به شما نشان دهد. 

جالب است بدانید هوش مصنوعی Move Mirror می‌تواند در زمان واقعی تغییرات ژست و فیگور شما را با سرعت اسکن کرده و عکس مشابه را نشان دهد. با تغییر حرکات فیزیکی بدنتان می‌توانید عکس‌های متنوعی مشابه فیگور خودتان را به سرعت ببینید. شاید انجام چنین کاری به نظر بیشتر شبیه به یک بازی باشد. شما می‌توانید از تصاویری که با ژستتان مطابق دارد، گیف تهیه کرده و در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

هوش مصنوعی Move Mirror شرکت Google به کتابخانه‌ای غنی جاوا اسکریپت به نام TensorFlow.js متصل است که با مرورگر کار می‌کند. شاید این سوال پیش بیاید که از آنجایی که تصاویر با وب‌کم گرفته می‌شود آیا Move Mirror ناقض حریم خصوصی نیست؟ تصاویر شما تنها در سیستم کامپیوتری خودتان ذخیره می‌شوند و تنها در صورتی که خودتان آن‌ها را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید، دیگران می‌توانند عکس‌های شما را ببینند. در غیر این صورت کسی دسترسی به عکس‌های Move Mirror ندارد.

بینایی ماشین و هوش مصنوعی در مسیر تغییر و تحول جدیدی قرار گرفته است و هر روز شاهد پیشرفت‌های بیشتری در این حوزه هستیم. شاید هوش مصنوعی Move Mirror به‌نظر بازی یا سرگرمی بیاید، ولی محققان با همین روش‌های ظاهرا سرگرم‌کننده به توسعه‌ی هوش مصنوعی می‌پردازند.تاريخ : یک شنبه 31 تير 1397برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

در حالت معمول، سوابق توسط نهادهای متمرکز نگهداری می‌شوند. فناوری دفتر کل توزیع‌شده یا DLT یا همان بلاک‌چین جایگزین مناسبی برای ثبت و ضبط کردن سوابق است. DLT می‌تواند فناوری جدیدی باشد که مانند اختراع حسابداری دوطرفه در قرن ۱۴ ایتالیا، دنیا را تکان دهد. این فناوری می‌تواند نحوه‌ی نگهداری از سوابق معاملات مالی و مالکیت داده‌ها را دگرگون کند.

بلاک‌چین‌ها نوعی دفتر کل توزیع‌ شده هستند که توسط گروه‌های غیرمتمرکز که معمولا هم بدون اسم هستند، نوشته می‌شوند. توافق در بلاک‌چین با قرار دادن دفتر کل در دید عموم صورت می‌گیرد. دفتر کل ایده‌آل باید سه ویژگی داشته باشد: تمامی اطلاعات را به‌طور صحیح ثبت کند؛ از نظر هزینه مقرون‌ به صرفه باشد؛ کاملا غیرمتمرکز باشد تا تمرکز قدرت در یک‌جا جمع نشود.

 

ویژگی‌های شبکه بلاک چین ایده‌آل

 

 

اکثر نوآوری‌ها در عرصه‌ی بلاک‌چین بعد از مقاله ابتدایی ناکاموتودر سال ۲۰۰۸، با هدف خارج کردن قدرت از دست مقامات دولتی و تک‌محور مطرح شدند. متأسفانه بینش خوشبینانه‌ی جامعه‌ی بلاک‌چین از دنیای غیرمتمرکز، زیاد هم بدون هزینه نیست. بلاک‌چین نمی‌تواند سه نیاز اصلی را به‌طور همزمان برطرف کند. غیرمتمرکز بودن، دارای سه نقص اساسی است: هدر رفتن منابع؛مشکلات مقیاس‌پذیری؛ ناکارآمدی اثر شبکه‌ای. در ادامه به بخش کاربردهای بلاک‌چین می‌پردازیم؛ سپس نوبت به بررسی تعادل میان صحت، هزینه و غیرمتمرکز بودن می‌رسد.

کاربردهای فناوری بلاک‌چین

فناوری بلاک‌چین تا به امروز، بیشتر برای ثبت معاملات ارزهای رمز‌نگاری‌شده، مخصوصا بیت‌کوین، مورد استفاده قرار گرفته است؛ البته کاربردهای بلاک‌چین خیلی گسترده‌تر از تنها انجام معاملات این نوع ارزها است. به‌عنوان مثال، در حال حاضر برخی از شرکت‌ها از بلاک‌چین برای ردیابی ارسال‌ و تحویل در میان زنجیره‌های تأمین پیچیده استفاده می‌کنند. بلاک‌چین، سوابق اعتباری مشتریان و نرخ فروشندگان را مانند واسطه‌های متمرکزی مثل علی‌بابا و آمازون در پلتفرم خود ذخیره می‌کند. blockchain در بازارهای مالی، به‌عنوان دفتر کلی برای ردیابی وضعیت مالکیت سهام، انتقال وثیقه و پرداخت در بازار بین بانکی عمل می‌کند. حتی دولت‌هایی که مقامات آن‌ها استفاده از بلاک‌چین را محدود کرده‌اند از راه حل‌های وابسته به بلاک‌چین برای نگهداری ثبت زمین استفاده می‌کنند.

انگیزه‌ای برای داشتن صداقت و دوری از تقلب

برای درک معضل سه‌گانه‌ی بلاک‌چین، ابتدا باید دانست که چرا بلاک‌چین‌های غیرمتمرکزی که بدون اسم نوشته می‌شوند، منابع محاسباتی را هدر می‌دهند. هدر رفتن منابع، مهم‌ترین معضل بلاک‌چین است. با فرض اینکه هر کسی می‌تواند در بلاک‌چین‌های عمومی بنویسد، الگوریتمی توافقی نیاز است تا سابقه‌ای صحیح و بدون کلاهبردای از گزارش‌ها تهیه شود.

 

راه حل هوشمندانه برای چنین مشکلی، توسط ناکاموتو مطرح شد؛ نویسندگان بلاک‌چین باید برای ثبت سوابق، عملیات هزینه‌بری انجام دهند و گزارش‌های بقیه افراد را تأیید کنند. ماینرها باید طبق رایج‌ترین الگوریتم توافق، یعنی اثبات کار (Proof of Work) مشکل محاسباتی را حل کنند تا بلوکی را وارد بلاک‌چین کنند و مهر تأیید را بر بلوک‌های قبلی بزنند؛ بنابراین قدرت تأیید و رأی دادن ماینرها محدود به منابع محاسباتی است و سیستم به حالت دموکراتیک باقی می‌ماند؛ درنتیجه به رأی و تأیید ماینرها نیاز دارد. الگوریتم اثبات کار، اجازه‌ی ورودی جدید را بدون نیاز به نهاد متمرکز صادر می‌کند.

ورودی، تأثیر عمیقی بر چگونگی محرک‌های نویسندگان بلاک‌چین می‌گذارد. واسطه‌های متمرکز سنتی به این دلیل کلاهبرداری نمی‌کردند که ارزش امتیاز آن‌ها از بین نرود. در واقع آن‌ها انتظار داشتند که در آینده، سودی نصیب آن‌ها شود. واسطه‌های متمرکز تنها در صورتی انگیزه‌ی تقلب کردن دارند که دستکاری دفتر کل، سود بیشتری نسبت به از دست دادن سودهای آینده، نصیب آن‌ها کند. نویسندگان بلاک‌چین، حق امتیازی ندارند؛ چراکه ورودی آن‌ها نشان‌دهنده‌ی این است که پرداخت آن‌ها توسط افراد و گروه‌های ورودی، کنار زده شده است. انگیزه‌هایی که از اثبات کار به‌دست می‌آید، بدون تغییر و ایستا است؛ نویسنده بلاک‌چین میزان منفعت‌های حمله علیه هزینه نویسندگی در بلاک‌چین، یعنی همان جریان دستمزدهایی را که به نویسندگان بلاک‌چین صادق پرداخت می‌شود، بررسی می‌کند. به‌عنوان مثال، ماینرهای ارزهای رمزنگاری‌شده، هزینه‌ی اجرای حمله‌ای نظیر دستکاری پرداخت (double-spend) را با مقداری که به صورت حقیقی قرار است در پرداخت دوبرابر خرج شود، مقایسه می‌کنند؛ درنتیجه، غیرمتمرکز کردن با ورودی مجانی نویسندگان دفتر کل، منجربه هدر رفتن منابع محاسباتی زیادی می‌شود.

 

ورودی رایگان حتی در مقیاس‌پذیری بلاک‌چین‌ها هم مشکل ایجاد می‌کند. اگر کاربر بلاک‌چینی به هیچ‌یک از نهادها برای گزارش محتویات بلاک‌چین اعتماد نکند، باید بلاک‌چین را کاملا ذخیره کند. هزینه‌های ذخیره‌سازی، حتی برای بلاک‌چین‌هایی که توان عملیاتی و بازده محدودی هم دارند، به‌‌سرعت مشکل‌ساز می‌شوند؛ به‌عنوان مثال، بلاک‌چین بیت‌کوین که در هر ثانیه هفت معامله را پردازش می‌کند، از مرز ۲۵۰ گیگابایت عبور می‌کند. به عبارت ساده‌تر، هرچه میزان استفاده از بلاک‌چین بیشتر شود، غیرمتمرکز نگه داشتن سوابق آن، هزینه‌برتر می‌شود.

رقابت انشعابی

نوع دیگری از رقابت در بلاک‌چین‌ها آزاد است که فراتر از ورود آزاد نویسندگان است. یکی از قابلیت‌های برجسته‌ی بلاک‌چین‌ها، خاصیت شاخه‌بندی شدن آن‌ها است. زیر مجموعه‌های جامعه می‌توانند برای تغییر قوانین بلاک‌چین، هر زمان که خواستند با توجه‌ به قوانین، بلوک اضافه کنند. آن دسته از افرادی که به قوانین قبلی وفادار هستند، بلوک‌های جدید را بی‌اعتبار خواهند دید. به همین دلیل، بلاک‌چین به دو دسته تقسیم می‌شود؛ زنجیره‌ای از بلوک‌ها برای افراد با قوانین جدید خواهد بود؛ افراد وفادار به قوانین قدیم هم زنجیره‌ی خودشان را خواهند داشت. مثال مناسب برای چنین انشعابی، Bitcoin Cash است. وقتی قسمتی از جامعه بیت‌کوین خواستار افزایش بیشینه‌ی تعداد معاملات در ازای هر بلوک بود، Bitcoin Cash به‌عنوان انشعابی از بلاک‌چین بیت‌کوین به‌وجود آمد.

بخشی از جامعه با شاخه‌سازی در بلاک‌چین، می‌توانند دفتر کل رقابتی بسازند. این نوع رقابت که رقابت انشعابی (fork competition) نام دارد، ویژگی خاصی دارد: تمامی اطلاعات دفتر کل به دفتر کل جدیدی منتقل می‌شوند. با قابلیت انتقال اطلاعات، رقابت کاملی بین دفترهای کل‌ به‌وجود می‌آید. در مقابل، کاربران دفتر کل متمرکز نمی‌توانند به‌دلیل هزینه‌بر بودن تغییر به سمت دفتر کل رقابتی که همان اطلاعات را ندارد، حرکت کنند. اثرات شبکه‌، افراد را به همکاری در یک دفتر کل واحد تشویق می‌کند و کار را برای موفقیت دفترهای کل‌ رقابتی سخت می‌کند.

 

با اینکه رقابت انشعابی، رقابت بین دفترهای کل‌ را بهبود می‌بخشد؛ ولی مانند ورود آزاد نویسندگان، بدون مشکل نیست. رقابت انشعابی، دلیل مستقیم به‌وجود آمدن مشکل سوم بلاک‌چین‌ها، یعنی ناکارآمدی اثر شبکه‌ای است. جابه‌جایی آسان بین شاخه‌های بلاک‌چین‌های انشعابی می‌تواند منجربه بی‌ثباتی و ناهماهنگی شود. بلاک‌چین با تقسیم شدن به چند شاخه، نمی‌تواند از اثرات شبکه‌ای به‌طور کامل استفاده کند. بیت‌کوین و اتریوم که دو تا از بزرگ‌ترین ارزهای رمزنگاری‌شده هستند، شاخه‌هایی داشتند که در آن‌ها، قسمت‌های مهم جامعه، بلاک‌چین اصلی را رها کردند.

فناوری بلاک چین

مالکیت دربرابر تصرف

معمولا این مسئله مطرح است که بلاک‌چین‌ها می‌توانند مشکل ردیابی حقوق مالکیت در کشورهای توسعه‌یافته و درحال توسعه را به‌طور کامل حل کنند. یکی از جنبه‌های بلاک‌چین که معمولا نادیده گرفته می‌شود این است که آن‌ها با وجود اینکه در انتقال مالکیت عالی عمل می‌کنند؛ ولی در انتقال حق تصرف تضیمینی ارائه نمی‌کنند. به‌عنوان مثال، در بازار مسکن، مالک خانه فردی است که سند به نام او است؛ ولی خانه در تصرف کسی است که در آن سکونت دارد. خریدار سند خانه، باید مطمئن شود که خانه به او می‌رسد. بلاک‌چین‌ها در سطح گسترده‌ای تعهدات را ثبت می‌کنند؛ البته مجازات افرادی که به تعهدات خود عمل نمی‌کنند، مسئله‌ی دیگری است. با اینکه ارائه‌ی نظم برای کاربران دفتر کل، کار سختی برای نویسندگان بلاک‌چین محسوب می‌شود؛ ولی واسطه‌های متمرکز باید خودشان را با چنین مسئله‌ای وفق دهند. اگر واسطه‌ی متمرکزی نتواند تعهدات را عملی کند، شهرتش از بین می‌رود.

با اینکه اجرا نکردن تعهدات در برخی از موارد استفاده بلاک‌چین، مثل ارزهای رمزنگاری‌شده، مشکلی به‌وجود نمی‌آورد؛ ولی می‌تواند در مواردی مثل مسائل مالی، مشکل‌ساز شود. به‌عنوان نمونه، تعهد اجرا در ثبت زمین و املاک ضروری است. دولت در سیستم‌های مبتنی‌ بر بلاک‌چین‌های سراسر دنیا، از سوئد گرفته تا هند، بر لزوم اجرای تعهدات و رسیدن تصرف به خریدار، نظارت دارد. چون تعهدات باید اجرا شوند و به پشتیبانی دولت برای این کار نیاز است، برخی از مزایای رقابت انشعابی از بین می‌روند. شاید بهترین مسیر برای نهادهای معروف به‌وجود بیاید تا آن‌ها در کنار اجرای تعهدات، سوابق را نیز ثبت کنند.

نتیجه

با نگاهی به مشکلات سه‌گانه بلاک‌چین‌، می‌توان با برقراری تعادل، دفتر کل مناسبی طراحی کرد. دفترهای کل‌ سنتی، توسط یک نهاد واحد مدیریت می‌شدند و از قابلیت غیرمتمرکز بودن بهره نمی‌بردند. نویسندگان دفترهای کل‌ متمرکز، گزارش‌های صادقانه‌ای ارائه می‌دادند تا سود آینده و ارزش حق امتیاز آن‌ها تهدید نشود. بلاک‌چین‌ها از دو طریق هزینه‌های واسطه‌های متمرکز را حذف می‌کردند؛ با ورود آزاد نویسندگان و رقابت انشعابی. غیرمتمرکز بودن به‌ قیمت از دست رفتن بهره‌وری تمام می‌شود. ورود آزاد نویسندگان هم سودآوری آینده و ارزش حق امتیاز نویسندگان را از بین می‌برد. صحت دفتر کل باید به معیارهای اثبات کار متکی باشد. رقابت انشعابی، رقابت بین دفترهای کل‌ را آسان می‌کند؛ ولی می‌تواند باعث بی‌ثباتی و ایجاد شدن دفترهای کل‌ زیادی شود. مهم‌تر از همه، زمانی که اجرای قانونی تعهدات توسط دولت برای عملکرد صحیح بلاک‌چین ضروری باشد، نمی‌توان به دفتر کل غیرمتمرکز ایده‌آل دست پیدا کرد.تاريخ : یک شنبه 31 تير 1397برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

این دیگر یک راز نیست، اردیبهشت امسال خبرنگاران حرفه‌ای خبرگزاری IEEE Spectrum راز هیجان‌انگیزی را برملا کردند؛فیسبوک به‌طور مخفیانه در حال ساخت ماهواره‌ای آزمایشی است که می‌تواند اینترنت را با استفاده از امواج رادیویی میلی‌متری به‌زمین بفرستد.

اکنون Facebook خبر ساخت این ماهواره به نام آتنا را در مصاحبه با وایرد و CNET، تایید کرده و همچنین اشاره کرده است که این شرکت از طرفداران تکنولوژی اینترنت ماهواره‌ای به شمار می‌رود. یکی از کارکنان فیسبوک می‌گوید:

با اینکه اکنون هیچ جزئیاتی درباره‌ی این پروژه را نمیتوانیم به اشتراک بگذاریم، اما باور داریم که تکنولوژی اینترنت ماهواره‌ای یکی از پایه‌های اصلی زیرساخت پهن‌باند در آینده خواهد بود؛ این تکنولوژی باعث می‌شود تا بتوانیم ارتباط پهن‌باند را به مناطق روستایی بیاوریم، مناطقی که در آن‌ها سرعت اینترنت پایین است یا اینترنت ندارند.

فیسبوک به‌جای استفاده از پهباد، پهن‌باند را با استفاده از اینترنت ماهواره‌ای به سراسر جهان ارسال می‌کند

 

سایت وایرد، اطلاعات بیش‌تری در مورد این پروژه ندارد. اما با استفاده از قانون آزادی اطلاعات، وایرد ایمیل‌هایی از کمیسیون ارتباطات فدرال دریافت کرده است، که براساس آن‌ها فیس‌بوک قصد دارد تا آتنا را در اوایل ۲۰۱۹ به فضا پرتاب کند؛ اگر این اطلاعات صحیح باشند، تاریخ بسیار زودهنگامی برای پرتاب یادشده خواهد بود.

با این حال آتنا به تنهایی نمی‌تواند مقدار قابل‌توجهی پهن‌باند ایجاد کند؛ کمپانی‌های وان‌وب و اسپیس ایکس، که اولین ماهواره‌ی خود را در بهمن سال گذشته به فضا فرستادند، امید دارند که با ارسال هزاران ماهواره‌ی کوچک به مدار‌های پایینی زمین، که صورت فلکی کوچکی از ماهواره‌ها را تشکیل خواهند داد، اینترنت را به زمین ارسال و به اهداف خود دست پیدا کنند.

 

 

اگر برنامه‌ی فیسبوک، ارسال اینترنت به سرتاسر جهان باشد، این اتفاق قابل‌توجه خواهد بود؛ زیرا کمپانی پیش از این قصد داشت تا اینترنت را با استفاده از پهبادهایی که در ارتفاع بالا پرواز می‌کنند به زمین ارسال کند، اما درنهایت خرداد ماه تصمیم گرفت تا پروژه‌ی سخت‌افزار پهباد آکیلا را تعطیل کند.

 


تاريخ : یک شنبه 31 تير 1397برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

یک شرکت روسی اعلام کرده است که قصد ساخت بزرگ­ترین چاپگر سه بعدی صنعت ساخت‌و‌­ساز جهان را دارد. طبق ادعای این شرکت، چاپگر اس 500 توانایی این را خواهد داشت که یک ساختمان ۶ طبقه کامل را در کم‌ترین زمان ممکن یعنی تنها چند ساعت چاپ کند. نام این شرکت روسی «اِی اِم تی اِسپِتساویا گروپ» ( AMT-SPETSAVIA group) است.

البته درک کامل بیانیه مطبوعاتی این شرکت کمی سخت است؛ ولی بر اساس مطالب نوشته شده در آن، پرینتری با مشخصات «اِس ۵۰۰»  می تواند یک ساختمان ۶ طبقه کامل را با ابعادی به طول ۱۱.۵ در ۱۱ متر و ارتفاع ۱۵ متر بسازد. سازنده‌های این پرینتر مدعی شده‌اند که عدد آخر یعنی ارتفاع، در نسخه‌های پیشرفته‌تر «اِس 500» تا ۸۰ متر هم قابل افزایش است.

 

این شرکت در بیانیه دیگر مطبوعاتی خود که به طور هم‌زمان منتشر کرده، مدعی شده است چاپگر دیگری با نام «اِس 300» را می‌سازد که توانایی چاپ یک شی به طول و عرض ۱۱.۵ در ۱۱ و ارتفاع ۵.۴ متر را دارد. این ارقام برابر است با اندازه یک ساختمان دو طبقه با زیر بنای ۱۲۰ متر مربع.

اگر این دو داده را با یکدیگر بررسی کنیم، دو عدد اول (طول و عرض) بیش از  ۱۰ متر هستند؛ پس تنها تفاوت بین دو مدل «اِس ۵۰۰» و «اِس ۳۰۰» در مولفه ارتفاع خواهد بود. همانطور که اشاره کردیم، طبق اعلام شرکت سازنده، در مدل «اِس ۵۰۰» ارتفاع تا ۸۰ متر هم قابل افزایش است. بر اساس استاندارهای ساخت‌و‌­ساز، هر طبقه باید به طور میانگین ۳ متر ارتفاع داشته باشد، در نتیجه مدل پیشرفته «اِس ۵۰۰» باید توانایی چاپ یک ساختمان ۲۶ طبقه را داشته باشد که به طور قطع چنین ساختمانی در دسته آسمان خراش‌ها قرار می‌گیرد.

پرینتر 3 بعدی

این پرینتر سه بعدی می‌تواند یک ساختمان ۶ طبقه را تنها در چند ساعت بسازد

هرچند اگر این چاپگر بتواند در چنین ابعادی کار کند، دلیل بر آن نیست که بتواند ساختمان را به شکل درست و صاف چاپ کند. طبق ادعای شرکت سازنده، این چاپگر در ارتفاعاتی نزدیک به سطح زمین می­تواند در هر ساعت ۲.۵ متر مکعب سیمان را به عنوان مصالح استفاده کند.

آقای «الکساندر ماسلوف» مدیر عامل شرکت «اِی اِم تی اِسپِتساویا گروپ» طی یک بیانیه مطبوعاتی اعلام کرد:

تقاضاهای مکرری از شرکت ما شده بود تا دستگاهی بسازیم که امکان چاپ ساز‌­ه های چند طبقه‌ای را داشته باشد. اکنون با اطمینان می‌گویم که چنین دستگاهی وجود دارد. علاوه بر اینکه تلاش داشتیم تا رویایی شرکت‌های ساختمان‌سازی برای چاپ ساختمان‌های چند طبقه را محقق کنیم، با استفاده از دو ابزار صبر و مدیریت توانستیم دستگاهی بسازیم که به توانایی‌های واقعی آن ایمان داریم.

انتظار می‌رود اولین نسخه از این چاپگر اواخر سال ۲۰۱۸ میلادی آماده شود. ما نیز روند ساخت و ساز این چاپگر سه بعدیهیجان‌انگیز را با اشتیاق دنبال خواهیم کرد. تا پیش از این چاپگر‌های سه بعدی تنها امکان چاپ مدل‌های مینیاتوری از ساختمان‌های مدرن یا در بهترین حالت چاپ مدلی از یک دفتر کار یک طبقه ­ای را داشتند، ولی در صورت موفقیت در ساخت چاپگری مانند «اس ۵۰۰»  شاهد چاپ ساختما‌ن‌هایی با مقیاس بزرگ و قابل توجه خواهیم بود.

پرینتر 3 بعدی

این موضوع در حالی است که چاپگرهای سه بعدی یکی از برترین راه‌حل ­ها برای برطرف کردن نیاز جهانی مسکن محسوب می‌شوند. ورود این چاپگر غول پیکر در شرایطی است که ساخت مصالح اولیه خانه با استفاده از چاپگرهای سه بعدی رواج چشم‌گیری یافته است. چاپگرهای سه بعدی ساخت‌و‌­ساز در شرایط بحرانی و اضطراری از قابلیت ساخت سریع و آسان ساختمان‌های کم‌هزینه برخوردار هستند که از مصالح ساد‌ه ­ای مانند آب، خاک یا سیمان استفاده می‌کنند. برآورد می‌شود که تا سال ۲۰۳۰ میلادی ۴ میلیارد انسان در سراسر جهان در خانه‌هایی ساخته شده با کمک چاپگرهای سه بعدی زندگی کنند.تاريخ : یک شنبه 31 تير 1397برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

گرد و غبار صحرای بزرگ افریقا که اندازه‌ی آن به حدود ۱ تا ۵ تریلیون کیلوگرم در سرتاسر جهان می‌رسد، در هفته‌های اخیر همواره بر فراز تگزاس و بخش‌های شمال ایالات متحده دیده شده‌است؛ به نظر می‌رسد همین گرد وغبار، قاتل جدی طوفان باشد. پژوهشگران دانشگاه تگزاس روی گرد و غبار صحرای آفریقا مطالعه‌ای انجام داده و نتایج آن را در ژورنال Journal of Climate of AMS منتشر کرده‌اند.

این پژوهشگران مدل‌های کامپیوتری و تصاویر ماهواره‌ای اخیر ناسا را بررسی کردند و بیان داشتند که گرد و غبار صحرای آفریقا که از شن و دیگر ذرات معدنی تشکیل شده است، با جریان هوا جا‌به‌جا شده و از بالای اقیانوس اطلس تا خلیج مکزیک و دیگر مناطق نزدیک حرکت می‌کنند. همانطور که هوای پر از گرد و غبار به حرکت در می‌آید، یک حالت معکوس دمایی ایجاد می‌کند که از ایجاد ابر و در نهایت تشکیل طوفان جلوگیری می‌کند. این بدان معناست که وقتی گرد‌و‌غبار موجود باشد، احتمال وقوع طوفان و گردباد کمتر است.

گرد و غبار در آمریکا

پان می‌گوید:

 

این غبارهای صحرا، نور خورشید را گرفته و منعکس می‌کنند بنابراین میزان نور خورشید تابیده بر سطح زمین را کاهش می‌دهند. اگر ما طوفان‌های گرد‌و‌غبار مکرر و شدیدتری داشته باشیم احتمالا دارای دمای سردتری در سطح دریا و سطح زمین هستیم. طوفان‌ها ذخیره‌ی انرژی کمتری از سطح سردتر خواهند داشت و بنابراین شدت آن‌ها کمتر می‌شود.

ژانگ دیگر پژوهشگر این مطالعه گفت:

نتایج ما نشان‌دهنده‌ی تاثیر معنی‌دار غبار روی بودجه‌ی تابشی، چرخه‌ی هیدرولوژیکی و محیط‌های بزرگ مرتبط با فعالیت‌های گردبادی گرمسیری بر فراز اقیانوس اطلس است. گرد و غبار می‌تواند دمای سطحی را کاهش دهد و منجر به سرکوب گردبادها شود. از گرد و غباری که طی چند روزه قبل وجود داشت مشخص بود در منطقه‌ی ما، گرد و غبار مانع از تشکیل ابر شده‌است. اساسا ما طی چند روز گذشته ابرهای کومولوس کمی در آسمان می‌دیدیم. ذرات گرد‌و‌‌غبار میزان تابش در سطحزمین را کم می‌کند ولی دمای اتمسفر را افزایش می‌دهد که هر دو موجب ایجاد جو پایدارتری می‌شوند. چنین شرایطی برای تشکیل ابر نامساعد است. شانس ایجاد گردباد و طوفان کمتر خواهد بود و نتایج ما نشان می‌دهد که گرد وغبار احتمالا موجب کاهش وقوع گردباد روی منطقه‌ی خلیج مکزیک می‌شود.تاريخ : یک شنبه 31 تير 1397برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

از اواسط شهریور ماه امسال روش تست جهانی هماهنگ خودروهای سبک (WLTP) یا استاندارد مصرف سوخت و آلایندگی جدید اروپا، دردسرهای تازه‌ای برای گروه خودروسازی فولکس‌واگن ایجاد می‌کند. مدل‌های هاچ‌بک سئات لئون کوپرا و گلف R برای پاس کردن استانداردهای آلایندگی هوا و مقررات سخت‌گیرانه‌تر WLTP، با کاهش ۱۰ اسب بخاری در قدرت پیشرانه روبه‌رو خواهند شد. علاوه بر این، پورشه نیز مجبور است تا ثبت سفارش را برای برخی محصولات تولیدی خود، به دلیل بازنشسته شدن چرخه جدید رانندگی اروپا (NEDC) قبول نکند.

سئات لئون

فولکس‌واگن در این میان ضربات دیگری را نیز متحمل خواهد شد؛ زیرا خودروساز آلمانی مجبور است که نسخه پایه هاچ‌بک گلف GTI را از اروپا خارج کند و در عوض، تنها نسخه گلف GTI پرفورمنس در دسترس خریداران خواهد بود. هاچ‌بک فولکس‌واگن گلف GTI پرفورمنس در نهایت با نسخه تولیدی خودروی مفهومی گلف GTI TCR همراه می‌شود. البته اصلا جای نگرانی نیست و در حالی که نسخه پایه هاچ‌بک فولکس‌واگن گلف دیگر در اروپا تولید نمی‌شود، اما نسل هشتم گلف تا نیمه اول سال آینده رونمایی خواهد شد.

Volkswagen Golf GTI / هاچ‌بک فولکس‌واگن گلف GTI

دیدن این‌که چگونه نسل فعلی هاچ‌بک محبوب فولکس‌واگن به انتهای عمر خود نزدیک می‌شود، به معنی ایجاد مشکل در جهت تولید خودروهایی متناسب با روش تست آلایندگی و مصرف سوخت جدید اروپا نیست. به این معنی که فولکس‌واگن می‌تواند طی چند ماه فروش خود را جبران کند. باید دید که آیا تصمیم به پایان تولید نسخه پایه هاچ‌بک فولکس‌واگن گلف، می‌تواند تاثیر مشابهی نیز روی اکتاویا آر‌.اس (Octavia RS) بگذارد؟ شاید دلیل چنین نگرانی برای مسئولان فولکس‌واگن، استفاده هر دو مدل از پیشرانه یکسان باشد، که نگرانی‌ها را برای پاس کردن استانداردهای جدید، بیش‌تر می‌کند.

بی‌ام‌و سری ۷

در خارج از امپراطوری فولکس‌واگن، سایر خودروسازان نیز تحت تاثیر تغییر استاندارد از NEDC به WLTP قرار می‌گیرند. به عنوان مثال بی‌ام‌و M3 تا ماه آینده از بازار اروپا خداحافظی خواهد کرد. کوپه بی‌ام‌و M4 نیز با توقف تولید دو ماهه روبرو خواهد شد و پس از آن دوباره به خط تولید باز می‌گردد؛ در حالی که مدل جدیدبی‌ام‌و M3 تا اواخر ۲۰۱۹ وارد بازار می‌شود، نسل بعدی بی‌ام‌و M4 با کمی تاخیر برای ورود به خط تولید روبرو خواهد شد. گزارش جدیدی از BMWBLOG نشان می‌دهد که بی‌ام‌و سری 7 نیز تا یک سال آینده با پیشرانه بنزینی در قاره سبز در دسترس خریداران نخواهد بود.

یکی دیگر از خودروهایی که تحت تاثیر استاندارد مصرف سوخت و آلایندگی WLTP قرار می‌گیرد، هاچ‌بک اسپرت پژو 308 GTi است؛ البته مدیران پژو قول داده‌اند که با رفع مشکل در آینده نزدیک، این هاچ‌بک نیز به خط تولید باز خواهد گشت.تاريخ : یک شنبه 31 تير 1397برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

امروزه اجتناب کردن یا نادیده گرفتن بلاک‌‌چین و ارزهای رمزنگاری‌شده غیرممکن است. این فناوری‌ها به همه‌ی حوزه‌ها نفوذ کرده‌اند و به نظر نمی‌رسد نرخ رشد آن‌ها کاهش پیدا کند. از طرف دیگر، اطلاعات و توکن‌های مبتنی بر بلاک‌چین، فرصت‌های جدیدی را برای کارآفرینان به وجود آورده‌اند. فناوری بلاک‌چین می‌تواند اجرای قوانین مبارزه با پولشویی (AML) و مدیریت تقلب سازمانی (EFM) را تسهیل کند؛‌ قوانینی که روز به روز ابعاد پیچیده‌تری به خود می‌گیرند و اجرای آن‌ها برای نهادهای ناظر در صنعت خدمات مالی دشوارتر می‌شود.

بیت‌کوین در کنار شمار بسیار بالایی از پول‌های رمزنگاری شده در حال رقابت برای جلب کاربر بیشتر و بالا بردن ارزش خود هستند. اصلی‌ترین فناوری مورد استفاده در پول‌های رمزنگاری شده که نظر بسیاری از کارشناسان را به خود جلب کرده، استفاده از یک فناوری با عنوان بلاک‌چین یا زنجیره‌ی بلوک‌ها است. در واقع بیت‌کوین با این هدف توسعه یافته تا یک سیستم مستقل باشد و بدون نیاز به یک واحد نظارتی بتواند به فعالیت خود ادامه دهد. این قابلیت به واسطه‌ی استفاده از فناوری بلاک‌چین میسر شده و از همین‌رو است که بلاک‌چین در سال‌های اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

در این ویدیو قصد داریم به زبان ساده با مفهوم بلاک‌چین آشنا شویم.

تماشا در یوتیوبتاريخ : یک شنبه 31 تير 1397برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

مدت‌ها پیش خبری از فراخوان ابرخودروی بوگاتی شیرون به علت نقص در جوشکاری منتشر شد؛ این بار نیز برای صاحبان این ابرخودرو خبر بدی وجود دارد. طبق بررسی‌های اداره ملی ایمنی بزرگراه‌های آمریکا، شیلد حرارتی (حفاظ حرارتی) در کیسه‌ هوا ممکن است به خوبی نصب نشده باشد و همین باعث ایجاد خطر می‌شود. در صورتی که ایربگ جانبی مورد استفاده قرار گیرد، گرمای تولید شده تحت شرایطی مانند حرارت خارجی، می‌تواند باعث کاهش عملکرد کیسه هوا شود.

Bugatti Chiron / ابرخودروی بوگاتی شیرون

شرکت کی سیفتی سیستمز (Key safety Systems) کیسه‌های هوای جانبی بوگاتی شیرون را در کارخانه‌ای در رومانی ساخته است. با توجه به گاه‌شناسی NHTSA از چنین نقصی، سازنده این مشکل را طی آزمایش کارکرد کیسه هوا در شرایط دمای بالا کشف کرد. این شرکت اثراتی از سوختگی در کنار ژنراتور گاز ایربگ مشاهده کرد. تحقیقات بیش‌تر نشان داد که کارخانه سازنده به طور صحیح شیلد حرارتی ژنراتور گاز کیسه هوا را مونتاژ نکرده است.

ایربگ

دو نفر از صاحبان ابرخودروی بوگاتی شیرون در ایالات متحده واقعا نباید نگران باشند. کارشناسان بوگاتی با مشتریان خود شخصا تماس خواهند گرفت و برای انجام تعمیرات با آن‌ها هماهنگی لازم را انجام می‌دهند. این تعمیرات شامل حمل صندلی بوگاتی شیرون به کارخانه در فرانسه برای بررسی می‌شود. نمونه‌هایی که کیسه هوای جانبی به خوبی در صندلی آن‌ها مونتاژ نشده باشد، برای تعمیر کامل به شرکت تامین‌کننده صندلی فرستاده خواهند شد. همانند سایر اتفاقات مربوط به فراخوان خودرو در سراسر جهان، بوگاتی تمام هزینه‌های تعمیر را پوشش می‌دهد.

 

 

این سازنده مشهور هایپرکار دنیا، در حال حاضر تمام صندلی‌های بوگاتی شیرون را در کارخانه خود کنترل کرده است. در این راستا، بوگاتی یک نقطه سبز زیر برچسب کیسه هوا برای نشان دادن بازرسی صندلی اضافه کرد.

بحث ایمنی در ابرخودروها بسیار مهم است؛ زیرا اگر اشتباهی در عملکرد یکی از قطعات یا سیستم‌ها رخ دهد، احتمالا به علت سرعت زیاد می‌تواند منجر به فاجعه شود. خودروساز فرانسوی در حال حاضر تمرکز خود را بر تولید نسخه‌ی جدیدی با نام بوگاتی دیوو (Bugatti Divo) قرار داده است، که قیمت آن به ۵.۸ میلیون دلار می‌رسد.

 • Bugatti Chiron / ابرخودروی بوگاتی شیرون
 • Bugatti Chiron / ابرخودروی بوگاتی شیرون
 • Bugatti Chiron / ابرخودروی بوگاتی شیرون
 • Bugatti Chiron / ابرخودروی بوگاتی شیرون
 • Bugatti Chiron / ابرخودروی بوگاتی شیرون
 • Bugatti Chiron / ابرخودروی بوگاتی شیرون
 • Bugatti Chiron / ابرخودروی بوگاتی شیرون
 • Bugatti Chiron / ابرخودروی بوگاتی شیرون
 


تاريخ : یک شنبه 31 تير 1397برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

تصور می‌کنید افکارتان را کاملا تحت کنترل دارید؟ شاید این میزان در حدی نباشد که تصور می‌کنید. یک پژوهش جدید که توسط دانشگاه ایالت سان فرانسیسکو انجام شده است، نحوه‌ی ورود افکار در دست اقدام را به خوداگاه بررسی می‌کند.

انسان می‌تواند تصمیم بگیرد که به چه مواردی فکر کند؛ اما اطلاعات دیگر، برای مثال فعالیت‌هایی مانند شمردن که آموختنی هستند، بدون اختیار وارد ناخودآگاه می‌شوند و او را ناگزیر از فکر کردن به مورد دیگری می‌کنند. ازِکیواِل مورسلا، دانشیار روانشناسی در ایالت سان فرانسیسکو که یکی از چهار نویسنده‌ی یک پژوهش جدید است می‌گوید «روانشناسان به این وضعیت‌ها، مجموعه می‌گویند.» این گروه تلاش می‌کنند دریابند که مجموعه‌ها چگونه بر مواردی که تصمیم به فکر کردن درباره‌ی آن‌ها می‌گیریم، تاثیر می‌گذارند.

mind

مورسلا و پژوهشگران دیگر، دو آزمایش را به همراهی دانشجویان ایالت سان فرانسیسکو انجام دادند. در اولین آزمایش به ۳۵ دانشجو از پیش گفته شد که یک مجموعه از اجسام را که در مقابل آن‌ها می‌گذارند،‌ شمارش نکنند. دانشجویان در ۹۰ درصد از آزمون‌ها، ناخواسته، اجسام را شمردند. در آزمایش دوم، اشکال هندسی رنگی متفاوت به دانشجویان ارائه شد. همچنین امکان انتخاب بین نام‌دهی رنگ‌ها (یک مجموعه) یا شمارش اشکال (یک مجموعه‌ی متفاوت) به آن‌ها داده شد. با این‌که دانشجویان یکی از موارد را انتخاب کردند اما حدود ۴۰ درصد از آن‌ها، در مورد هر دو مجموعه فکر کردند.

مورسلا می‌گوید:

نتایج داده‌ها حاکی از این هستند که هر زمان فردی در حال انجام کاری است، افکار آگاهانه در ارتباط با برنامه‌های دیگر به‌طور غیرقابل اجتنابی ذهن او را مشغول می‌کنند.

thought

شناخت نحوه‌ی عمل کردن مجموعه‌ها، پیامدهایی در کسب اطلاعات و تصمیم برای عمل کردن یا عمل نکردن به‌وجود می‌آورد. به گفته‌ی مورسلا، «ما اندیشه‌های خود را خصوصی و جدا از دنیای خارج از ذهنمان تصور می‌کنیم؛ اما این جدا بودن چندان نفوذناپذیر نیست.» او می‌گوید:

ذهن آگاه انسان، ‌کلیتی از تجربیات او است؛ یعنی نوعی دارایی مقدماتی در دستگاه شناختی که بر تصمیم‌گیری و عمل‌گرایی تاثیر می‌گذارد. پژوهش جدید نشان می‌دهد فعال‌سازی مجموعه‌ها در افراد بسیار ساده است و می‌توان مشغولیت دارایی مقدماتی مغز را تحت تاثیر قرار داد.

پژوهش همچنان نشان می‌دهد که محرک‌های محیط در تعیین موضوعات مورد تفکر مهم هستند. زمانی که برنامه‌ای برای اقدام کردن با شدت بالا فعال شده باشد، از بین بردن اثرات متعدد آن مشکل خواهد بود.

یافته‌های این پژوهش در راستای تئوری چارچوب منفعل مورسلا هستند. این نظریه اعلام می‌کند که اکثر افکار انسان در نتیجه‌ی فرآیندهای خارج از آگاهی وارد مغز می‌شوند که کنترلی روی آن‌ها نداریم.تاريخ : یک شنبه 31 تير 1397برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

جوانان امروزی در دورانی زندگی می‌کنند که انقلاب‌های فناوری یکی پس از دیگری ظهور می‌کند. رشد اینترنت، اختراع گوشی‌های هوشمند و توسعه‌ی یادگیری ماشین برخی از این فناوری‌های انقلابی هستند. بسیاری از این فناوری‌ها، مسیر زندگی و کار را به سمت اتوماسیون کامل پیش می‌برند. در این میان جوانان با اضطراب همیشگی در مورد توانایی‌شان برای رقابت در بازار روبرو هستند.

این جوانان از مدیران و مشاوران خود در مورد مهارت‌های حیاتی سوال می‌پرسند. آنها به دنبال این هستند که شغل خود را در مقابل اتوماسیون ایمن کرده و با مهارت‌های خاص، به افرادی غیرقابل جایگزین برای استخدام شدن تبدیل شوند. در ادامه‌ی این مطلب زومیت از دیدگاه نویسندگان وبسایت HBR هفت مهارت را که قابلیت جایگزینی توسط اتوماسیون ندارند معرفی می‌کنیم.

برقراری ارتباط

 

در دنیای امروزی افراد زمان زیادی از روز را به استفاده از شبکه‌های اجتماعی و رسانه می‌پردازند. در چنین حالتی مهارت ارتباطات و جلب توجه دیگران حیاتی است. یکی از پایه‌ای‌ترین حالات ایجاد ارتباط، داشتن داستانی قانع‌کننده است. در طول تاریخ افرادی که توانسته‌اند داستان‌ها را با حقایق ترکیب کنند، شخصیت‌هایی ماندگار شدند. مهارت استفاده از آمارهای حقیقی در کنار مثال‌های جذاب، هنوز هم شما را به فردی قابل توجه تبدیل می‌کند. البته تلاش‌هایی برای ساخت ربات‌های نویسنده در حال انجام است. بعلاوه ربات‌هایی که به اخبار جعلی واکنش نشان می‌دهند نیز در حال گسترش هستند. در نهایت هنوز توانایی برقراری ارتباط و قانع کردن دیگران، حیاتی و غیرقابل اتوماتیک شدن است.

CEO Communication

محتوا

قطعا هر ارتباطی بر پایه‌ی یک موضوع و محتوای آن ایجاد می شود. اگر شما دانش کافی در یک زمینه داشته باشید، در این بخش پیروز خواهید بود. بعلاوه اگر روند تغییرات آن موضوع و اتفاقات پیش رو را بشناسید، امتیاز مثبت دیگری خواهید داشت. در نهایت اگر اعتبار کافی برای مهارت در موضوعی کسب کرده باشید، به منابع علمی جدید آن موضوع نیز دسترسی خواهید داشت. به‌هرحال ترکیب تجربه، تخصص و پیشرفت دادن موضوعات خاص، توسط ربات‌ها جایگزین نخواهد شد.

درک موضوع و زمینه

سیستم‌های اتوماتیک در درک موضوع فعالیت و زمینه‌ی آن ناتوان هستند. به‌عنوان مثال ماشین خودران گوگل توانایی تشخیص محل فعالیت خود را نداشت و در نتیجه سیستم سنسور به آن اضافه شد. مشکل بهبود درک اتوماتیک سیستم‌های هوش مصنوعی از موضوع و زمینه‌ی فعالیت و تصمیم‌گیری، بسیار پیچیده است و نوآوری‌هایی مانند ماشین خودران گوگل نیاز دارد.

در این وضعیت، توانایی درک زمینه، مدل کسب‌وکار و وضعیت رقابتی موجود، درک شما از محتوا را افزایش خواهد داد. به‌عنوان مثال توانایی ارائه‌ی پیشنهادهای کاری و مشاوره‌های سرمایه‌گذاری، بسته به شرکت مورد نظر، به دانش شما از اتفاقات و روش کاری آن سازمان بر می‌گردد. این دانش توسط بهترین ربات‌ها نیز قابل جایگزینی نخواهد بود.

Focus on a single topic

صلاحیت احساسی

ربات‌ها توانایی درک وضعیت احساسی را در تصمیم‌گیری ندارند

حتی با وجود پیشرفت‌های اخیر مانند دستیار هوشمند گوگل یا الکسای آمزون، هوش مصنوعی هنوز در درک احساسات افراد توانایی پایینی دارد. این عدم توانایی در درک وضعیت احساسی جلسات کاری و سازمان‌ها نیز وجود دارد. بعلاوه همان‌طور که عصب‌شناس مشهور آنتونیو داماسیو در مقاله‌ی خود عنوان می‌کند، انتخاب‌های ما بر اساس عقلانیت دسته‌بندی می‌شوند اما شروع حرکت و اقدامات بر عهده‌ی احساسات است. در زمینه‌ی کسب‌وکار نیز با این که ارزیابی‌ها به‌صورت ذهنی و منطقی انجام می‌شود، در تصمیم‌گیری نهایی از احساسات استفاده می‌کنیم. به‌عنوان مثال در هر تصمیم، افرادی که تحت تاثیر قرار می‌گیرند را در نظر می‌گیریم.

مهارت‌ پایه‌ای در صلاحیت احساسی،‌ درک احساسات موجود در زمان آنالیز و تصمیم‌گیری است. سطح بعدی مهارت توانایی انجام کارها در موقعیت‌های پیچیده‌ی احساسی است. برخی این موقعیت‌ها مانند زمانی که افراد ناراحت یا عصبانی هستند، بسیار حساس خواهند بود. بالاترین سطح این مهارت نیز متقاعد کردن احساسی افراد و گروه‌ها است.

آموزش

هوش مصنوعی در آموزش موارد کلی مانند کار کردن با نرم‌افزارها و دستگاه‌ها روند خوبی داشته است؛ اما در آموزش مهارت‌های شخصی یا مربی‌گری افراد که نیاز به درک کامل انسان‌ها دارد، هنوز مربی‌ها و مدیران باتجربه می‌درخشند. این مهارت‌ها خصوصا در بخش سرمایه‌گذاری روی افراد و نیروی انسانی مفید واقع می‌شوند. امروزه سازمان‌ها به این درک رسیده‌اند که سرمایه‌گذاری روی مهارت‌ها و نیروی انسانی حیاتی بوده و البته ریسک خود را نیز دارد. به‌هرحال توانایی درک همین ریسک، سرمایه‌گذاری مناسب با جذب نیروی انسانی بااستعداد و بررسی سوددهی آنها، هنوز از عهده‌ی سیستم‌های اتوماسیون خارج است.

کنترل احساسات

شبکه‌ی انسانی

شبکه‌ی کاری و انسانی، نقطه‌ی تمایز شما از همکاران انسان و ربات خواهد بود

نتایح تحقیقات سال ۱۹۷۳ ماک گرانوتر و هریسون وایت نشان داد که افراد با شبکه‌ی کاری و انسانی قوی، موفق‌تر هستند. از نظر این محققان، ارتباطات محکم و ریشه‌دار مانند دوستی‌های قدیمی یا اعضای خانواده، مهم هستند اما برای موفقیت نهایی در کار، نیاز به شبکه‌ای کاری با ارتباطات نه‌چندان محکم داریم. به بیان دیگر آنهایی که در شبکه‌سازی مهارت دارند، سخت‌تر از دیگران توسط ماشین‌ها جایگزین می‌شوند. مدیرعاملان موفق آنهایی هستند که ارتباطات قوی دارند و از این ارتباطات برای پیشرفت شرکت استفاده می‌کنند. به‌هرحال اگر هنوز این مهارت را کسب نکرده‌اید پیشنهاد می‌شود با فردی قوی در شبکه‌سازی ارتباط برقرار کنید. با این استراتژی می‌توانید از شبکه‌ی او نیز بهره‌مند شوید.

جهت‌یابی اخلاقی

با پیشرفت روزافزون کامپیوترها، مدیران بیش از پیش به اهمیت اخلاق و ظرفیت‌های قضاوت اخلاقی در زمینه‌های مختلف پی می‌برند. به‌هرحال ذات قضاوت اخلاقی به‌گونه‌ای است که نمی‌توان الگوریتمی برای حداکثر کردن نتایج آن تدوین کرد. به‌عنوان مثالی در این بخش، تصمیم خودروی خودران به تصادف با اتوبوس و کشتن سرنشین یا رفتن به پیاده‌رو، نجات سرنشین و کشتن عابران پیاده را می‌توان بیان کرد. قطعا فرمولی بهینه برای چنین حالتی وجود ندارد. به همین دلیل در تصور ما از آینده‌ای که توسط ماشین‌های بدون احساس اداره می‌شود، قطعا به رهبرانی برای جهت‌دهی اخلاقی نیاز خواهد بود.

در نهایت به این نتیجه می‌رسیم که برخی خصوصیت‌های ذاتی انسان‌ها هنوز توسط ربات‌ها جایگزین نشده و در آینده‌ی نزدیک نیز نخواهد شد. شاید ربات‌ها در کسب این مهارت‌ها به ما کمک کنند اما در نهایت تنها یک انسان از عهده‌ی پیاده‌سازی آنها بر خواهد آمد. با تقویت مهارت‌های گفته شده می‌توانید شغل و شخصیت خود را غیرقابل جایگزینی کرده و آینده‌ی شغلی امنی را برای خود متصور شوید.تاريخ : یک شنبه 31 تير 1397برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

بازی‌های رایانه‌ای معمولا در نسخه‌های زیادی برای کاربران مختلف عرضه می‌شوند؛ ارائه نسخه‌هایی برای سیستم‌های عامل مختلف مانند ویندوز، مکینتاش و لینوکس همراه با نسخه‌ موبایل (شامل اندروید و iOS)، دسترس‌پذیری آن‌ها را افزایش می‌دهد. در این میان معمولا نسخه‌های موبایل کیفیت پایین‌تری دارند و به علت ضعف پردازنده گرافیکی گوشی هوشمند، جذابیت کنسول بازی را برای گیمرهای حرفه‌ای فراهم نمی‌کنند. اما شرکت کدمسترز (Codemasters) این مشکل را برای یکی از جذاب‌ترین بازی‌های اتومبیل‌رانی تقریبا حل کرده است. 

F1 Mobile Racing Game / نسخه موبایل بازی فرمول یک

استودیو کدمسترز که توسعه‌دهنده رسمی کنسول بازی فرمول یک است، در حال حاضر برای معرفی نسخه جدید موبایل با ادن گیمز (Eden Games) همکاری می‌کند. اگرچه هنوز این نسخه از بازی به صورت رسمی منتشر نشده است، اما تصاویر اولیه نشان می‌دهند که کیفیت گرافیکی مناسبی دارد.

F1 Mobile Racing Game / نسخه موبایل بازی فرمول یک

کدمسترز برای بسیاری از گیمرها نامی آشنا است؛ استودیوی انگلیسی که در سال ۱۹۸۶ با همکاری برادران دارلینگ تأسیس شد. با وجود ارائه محصولاتی در ژانرهای مختلف، گیمرهای حرفه‌ای معمولا کدمسترز را به بازی‌های مسابقه‌ای مانند گرید (Grid)، درت (Dirt) و فرمول یک (Formula1) می‌شناسند. 

F1 Mobile Racing Game / نسخه موبایل بازی فرمول یک

 

نسخه موبایل بازی F1 Mobile Racing از تمام قابلیت‌های نسخه کنسول شامل پیست‌ها، تیم‌ها و رانندگان حاضر در مسابقات فرمول یک قهرمانی جهان ۲۰۱۸ بهره می‌برد. همچنین بازی به شما اجازه می‌دهد که خودروی مورد علاقه خود را سفارشی کنید، آن را از طریق واحد تحقیق و توسعه ارتقا دهید و بازی‌های چندنفره با دوستان برگزار کنید. با توجه به این قابلیت‌ها، به نظر می‌رسد که F1 Mobile Racing یکی از بهترین‌ها در میان بازی‌های نسخه موبایل باشد.

در حال حاضر بازی فرمول یک در تایلند و فیلیپین (بنا به دلایلی نامعلوم) به صورت محدود روی نسخه بتای اندروید ارائه شده است؛ اما پس از عرضه در تمام دستگاه‌های اندرویدی، اواخر سال جاری در قالب نسخه iOS هم عرضه خواهد شد. گیمرهایی که علاقه‌مند به استفاده از این بازی جذاب هستند، باید بدانند که نسخه موبایل آن رایگان خواهد بود؛ هر چند که ارتقای آن از طریق پرداخت درون برنامه انجام می‌شود. در تصاویر زیر می‌تواند صفحه اولیه بازی، تریلر گیم‌پلی آن را مشاهده کنید.

 
 


تاريخ : یک شنبه 31 تير 1397برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

رنو، نسل جدید خودروی هاچ‌ بک مگان RS را در پاییز گذشته در نمایشگاه خودروی فرانکفورت رونمایی کرد و هم اکنون با گذشت ماه‌ها از این رونمایی، قوی‌ترین نسخه‌ی رنو مگان RS با نام رنو مگان RS ترافی رونمایی شده است که در ادامه به معرفی این خودرو خواهیم پرداخت.

رنو مگان RS ترافی، هاچبک اسپرتی است که با تمرکز بر توانایی‌های حرکتی عرضه شده و می‌تواند به خوبی قابلیت‌های خود را در پیست مسابقه نشان دهد. برای دستیابی به این هدف، مگان RS ترافی از شاسی یکسان با مدل Cup، دیفرانسیل لغزش محدود مکانیکی Torsen و سیستم تعلیق اسپرت و خشک بهره مند شده است.

رنو مگان RS تروفی

سایر بخش‌هایی که در این خودر ارتقا پیدا کرده اند شامل رینگ‌های ۱۹ اینچی، تایرهای اسپرت مسابقه‌ای بریجستون، ترمزهای تقویت شده و پیشرانه‌ی ۱.۸ لیتری چهار سیلندر توربوشارژر دار این خودرو هستند. موتور مورد استفاده در مگان RS تروفی توانایی تولید ۲۹۶ اسب بخار قدرت و ۴۰۰ نیوتن متر گشتاور را دارد. برای انتقال نیروی این موتور ۱.۸ لیتری به چرخ‌های نیز از یک جعبه دنده‌ی شش سرعته ی دستی به صورت استاندارد استفاده شده است. البته برای این خودرو به صورت آپشن امکان سفارش جعبه دنده دوکلاچه شش سرعته نیز وجود دارد که در صورتی که این جعبه دنده را برای مگان RS تروفی سفارش دهید، گشتاور تولیدی موتور به ۴۲۰ نیوتن متر افزایش پیدا خواهد کرد.

اگر مشخصات مگان RS استاندارد را به یاد داشته باشید با دیدن مشخصات فنی مگان RS تروفی متوجه خواهید شد که مدل تروفی دارای ۲۰ اسب بخار قدرت بیشتر و ۳۰ نیوتن متر گشتاور بیشتری است که این افزایش قدرت و گشتاور به لطف بهره گیری از سیستم اگزوز ارتقا یافته و توربوشارژرهای تقویت شده به دست آمده است. در خصوص توانایی‌های حرکتی مدل تروفی نیز باید اشاره کنیم که این مدل می‌تواند در ۵.۷ ثانیه سرعت خود را از صفر به ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت برساند که از این نظر نیز ۱ دهم ثانیه سریع‌تر از مدل استاندارد مگان RS است.

رنو مگان RS تروفی

رنو مگان RS ترافی را به راحتی می‌توان از ظاهر آن شناخت. این مدل دارای رنگ زرد خاصی است که رنو آن را Liquid Yellow می‌نامد. همچنین دیفیوزر جلوی این خودرو نیز به اتومبیل‌های فرمول یک شباهت دارد. در داخل کابین رنو مگان RS تروفی هم باید به تغییراتی همچون استفاده از صندلی‌های اسپرت باکتی ساخت ریکارو اشاره کرد که این صندلی‌ها ارتفاع نشستن راننده را ۲۰ میلیمتر کاهش می‌دهند که می‌تواند در بهبود تجربه رانندگی تاثیر مثبتی داشته باشد. البته این صندلی‌های اسپرت به صورت استاندارد روی این مدل نصب نیستند و باید به صورت آپشن و با پرداخت مبلغی اضافه آن‌ها را سفارش داد. صندلی‌های ریکارو مورد استفاده در رنو مگان RS تروفی دارای پوشش چرم آلکانترا نیز هستند.

یکی از کارهایی که رنو برای بهبود چسبندگی و هندلینگ مدل تروفی انجام داده است این است که این خودرو را به سیستم چهارچرخ فرمان پذیر رنو با نام 4Control مجهز کرده است. عملکرد این سیستم نیز قابل توجه و جالب است چون در سرعت های پایین چرخ‌های عقبی در جهتی خلاف چرخ‌های جلویی زاویه می‌گیرند و در سرعت‌های بالا این عملکرد به صورت برعکس است و چرخ‌های عقبی موازی با چرخ‌ها جلو زاویه می‌گیرند.

رنو مگان RS تروفی

در مراحل توسعه‌ی رنو مگان RS تروفی، رنو از کمک‌های راننده‌ی فرمول یک سابق و عضو تیم رنو اسپرت یعنی نیکو هالکنبرگ نیز استفاده کرده است. به گفته‌ی هالکنبرگ رنو مگان RS تروفی تمامی مشخصه‌هایی را که برای لذت بردن از رانندگی با یک خودروی اسپرت وجود دارد را در خود دارد و قدرت بیشتر این خودرو در کنار ترمزهای قوی آن از مهم‌ترین نکات مثبت رنو مگان RS تروفی هستند. صندلی‌های رنو مگان RS تروفی جدید را نیز باید عالی عنوان کرد و راحتی بسیار بالایی دارند.

رنو،فروش مگان RS تروفی جدید را از پاییز آغاز خواهد کرد و تحویل خودروها نیز از زمستان آینده شروع خواهد شد.

رنو مگان RS تروفی

در ماه‌های آتی نیز این خودرو اقدام به ثبت زمان در پیست مشهور نوربرگ رینگ خواهد کرد و رنو سعی دارد تا با مگان RS تروفی جدید، رکورد خودروهای دیفرانسیل جلو را در پیست نوربرگ رینگ بشکند که در حال حاضر این رکورد در اختیار هوندا سیویک تایپ R با زمان ۷ دقیقه و ۴۳.۵ ثانیه است.

در انتها گالری تصاویر رنو مگان RS تروفی جدید را می‌توانید مشاهده کنید.

 
 


تاريخ : شنبه 30 تير 1397برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

بر اساس بررسی‌های اخیر، پژوهشگرها روش ویرایش ژنی انقلابی معروف به کریسپر Cas9 که به‌عنوان عامل ریشه‌کن شدن بیماری‌ها در آینده و حتی یکی از برندگان احتمالی جایزه‌ی نوبل شیمی در نظر گرفته شده بود، ممکن است بیش‌ از حد تصور به سلول آسیب بزند.

آزمایش‌های مختلف بر سلول‌های انسانی و موش نشان می‌دهند روش CRISPR-Cas9 منجر به جهش‌های ژنی گسترده‌ای می‌شود. به‌گفته‌ی آلان برادلی از مؤسسه‌ی ولکام سانگر در انگلستان (محل اجرای این پژوهش):

این اولین ارزیابی سیستماتیک از رویدادهای ناخواسته‌ی ناشی از ویرایش ژنی کریسپر Cas9 است. بر اساس پژوهش‌ها تغییرات موجود در DNA به شدت دست‌کم گرفته‌شده‌اند.  البته ثابت شده جهش‌ها نه مضر هستند و نه بی‌خطر. اگر کسی بخواهد از این فناوری برای ژن‌درمانی استفاده کند، باید با احتیاط از آن استفاده کرده و با دقت بالایی عوارض مضر آن را بررسی کند.

کریسپر

کریسپر Cas9 روش ویرایش ژنی انقلابی که به دانشمندان در درج، حذف و تصحیح DNA در یک سلول با دقت بالا کمک می‌کنند

روش CRISPER Cas9 که ۶ سال پیش رونمایی شد، امکان درج، حذف و تصحیح یک توالی معیوب از یک رشته‌ی DNA موجود در سلول را با دقت بالا فراهم می‌کند. این روش امید به حذف یا دست‌کاری ژن‌های بیماری‌زا را در نوزادان قبل از تولد بالا برده است. در سال‌های اخیر پیش‌بینی‌شده بود روش CRISPR Cas9 برنده‌ی جایزه‌ی نوبل شیمی شود.

کریسپرها (تناوب‌های کوتاه پالیندروم فاصله‌دار منظم خوشه‌ای) بخشی از سیستم دفاعی ایمنی در باکتری هستند که برای یافتن یک نقطه‌ی دقیق روی ژنوم  (در محل برش). Cas9 پروتئینی است که به‌عنوان قیچی برای برش ژن معیوب به کار می‌رود و سپس جایگزین شده یا با مکانیزم ترمیم DNA خود سلول ترمیم می‌شود.

مفاهیم امنیتی

امنیت این روش هنوز اثبات نشده است و هنوز هم کاربرد آن در درمان انسان مورد تأیید قرار نگرفته است. تاکنون پژوهشگرها از این روش برای بهبود شنوایی در موش‌های رو به ناشنوایی و ترمیم جهش‌های بیماری‌زا در جنین‌ انسان استفاده کرده‌اند. آن‌ها به این نتیجه رسیدند که ترکیب‌های ژنتیکی بزرگ از جمله حذف یا درج DNA در سلول‌ها، می‌توانند منجر به جابه‌جایی ژن‌های مهم و تغییرات خطرناک شوند.

تست‌های استاندارد به‌اندازه‌ی CRISPR Cas9 به DNA آسیب نمی‌زنند

این پژوهش نشان می‌دهد، تست‌های استاندارد به‌اندازه‌ی CRISPR Cas9 به DNA آسیب نمی‌زنند. به‌گفته‌ی کارشناسان خارج از این بررسی، مشخص نیست چرا درگذشته این تغییرات بزرگ و ناخواسته تشخیص داده نشده‌اند. اما به‌گفته‌ی رابین لول بچ از مؤسسه‌ی فرانسیس کریک (مرکز پژوهش‌های پزشکی در لندن) دلیل هم برای ترس یا از بین رفتن باور به این روش‌ وجود ندارد.

فرانچسکا فورزانو مشاور ژنوم و ژنتیک پزشکی همراه با مؤسسه‌ی St Thomas NHS نشان می‌دهد امنیت کریسپر Cas9 کمتر از حد قابل‌انتظار است و روش‌های نظارت امنیتی به‌کاررفته برای این روش به‌اندازه‌ی کافی مناسب نبوده‌اند. به گفته‌ی فورزانو قبل از کاربرد پزشکی این روش باید پژوهش‌های بیشتری را انجام داد.تاريخ : شنبه 30 تير 1397برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

یک فعال اینترتی در اعتراض به سیاست‌های اخیر دونالد ترامپ در رابطه با مهاجران روش جالبی را برای اعتراض انتخاب کرده است، او با شناخت دقیق الگوریتم جستجوی گوگل، پرتره‌های متعلق به دونالد ترامپ را به اولین نتایج جستجوی گوگل آورده و از این‌ رو اگر کلمه‌ی «idiot» به معنی احمق را در گوگل جستجو کنید، تصاویر ترامپ را مشاهده می‌کنید. 

احمق خطاب کردن دونالد ترامپ از زمانی پررنگ‌تر شد که او ابتدای هفته‌ی جاری، سفری به بریتانیا داشت و از این‌ رو معترضان با خواندن آهنگی مشهور با نام «American Idiot» از گروه راک Green Day، اعتراض خود را به حضور دونالد ترامپ در این کشور اعلام کردند؛ البته نباید از حضور کاربران Reddit غافل بود. دنبال‌کنندگان ردیت نیز به این کمپین پیوسته و با حمایت خود، فرایند استفاده از الگوریتم گوگل برای نمایش تصاویر دونالد ترامپ را تسریع کردند. 

گوگل دخالتی در فرایند نمایش نتایج جستجو ندارد، این شرکت قبلا نیز اعمال کرده بود که هیچ نظارت یا دخالتی به‌صورت مستقیم در نتایج جستجو ندارد، از این رو است گوگل بارها دچار مشکلاتی شده؛ با توجه به نبود نظارت بر نحوه‌ی نمایش نتایح، برخی از تصاویر که باب میل گروه‌ها و شماری از اقلیت‌ها نبوده، پس از نمایش داده شدن در نتایج، اعتراضاتی را علیه گوگل برانگیخته است. گوگل اعلام کرده که رتبه‌ی سایت در نتایج جستوی گوگل به فاکتورهای زیادی بستگی دارد، هر چند بعضا استفاده از ظرافت‌های زبانی باعث می‌شود تا تمام فاکتورها و پیش‌بینی‌های اولیه که در الگوریتم گوگل در نظر گرفته شده، بی‌اثر شده و در نهایت گاهی نتایج متفاوتی برای کاربر به نمایش گذاشته شود. 

ضعف‌های موجود در الگوریتم گوگل نشان می‌دهد که هنوز نمی‌توان در برخی مفاهیم انسانی و اجتماعی، الگوریتم‌های هوشمند را دخیل کرد. با وجود اینکه طی سال‌های اخیر گوگل با چنین مشکلاتی روبه‌رو شده است؛ اما هنوز هم روزنه‌هایی وجود دارد که اغلب فعالان اجتماعی با بهره‌گیری از آن‌ها، اعتراضات خود را به شکل رساتری به گوش شنوندگان و مخاطبان می‌رسانند. به نظر می‌رسد نتایج جستجوی گوگل و در رأس این نتایج، الگوریتم جستجوی گوگل هنوز به رأی‌های مثبت کاربران Reddit در قبال یک موضوع آسیب‌پذیر است. تاريخ : شنبه 30 تير 1397برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

وسترن دیجیتال به تازگی اعلام کرده است که در نظر دارد برخی از کارخانه‌‌های تولید هارددیسک خود اعم از خط تولید این شرکت در کوالالامپور را تا پایان سال ۲۰۱۹ تعطیل کند. این مقر وسترن دیجیتال که چندین دهه مشغول به تولید HDD بوده است، به زودی به پایان کار خود می‌رسد و این شرکت نام‌دار حوزه‌ی حافظه‌های ذخیره‌سازی دلیل این موضوع را کاهش تقاضای حافظه‌های هارددیسک عنوان کرده است. 

وسترن دیجیتال یکی از معدود شرکت‌هایی است که خود تمام بخش‌ها و قطعات مورد نیاز هارددیسک‌ها اعم از HGA و HSA را تولید می‌کند. در حال حاضر بزرگ‌ترین کارخانه‌های وسترن دیجیتال به ترتیب در بنگ‌پا-این تایلند، پتالینگ جایا مالزی و پراچنیبوری تایلند قرار دارند که بدین ترتیب این شرکت به زودی دومین خط تولید بزرگ خود را تعطیل خواهد کرد.

بازار حافظه‌های HDD از ۵۵۰ میلیون واحد در سال ۲۰۱۴ به رقم تقریبی ۴۰۰ میلیون واحد در سال ۲۰۱۷ کاهش پیدا کرده است و این موضوع زنگ خطری برای شرکت‌های فعال در این حوزه است. در همین راستا وسترن دیجیتال و سیگیت به عنوان بازیگران اصلی این عرصه، طی سال‌های گذشته برنامه‌ی گسترده‌ای برای کاهش فعالیت و ظرفیت تولید هارددیسک‌های خود تدوین کرده‌اند. سیگیت در اولین قدم کارخانه‌ی خود در شهر سوژو چین را تعطیل کرد و سپس وسترن دیجیتال اقدام به بستن خط تولید خود در اوداوارا ژاپن کرد. 

آمار فروش جهانی هارددیسک

آمار جهانی میزان فروش هارددیسک توسط سیگت، وسترن دیجیتال و توشیبا

البته با این که حجم تقاضای کاربران خانگی برای حافظه‌های HDD به طرز قابل توجهی کاهش پیدا کرده است، اما شاهد افزایش تقاضای دیتاسنتر‌ها برای حافظه‌های ذخیره‌سازی حجیم بوده‌ایم. به همین دلیل هیچ کدام از شرکت‌های تولید‌کننده‌ی هارددیسک برنامه‌ای برای کنار گذاشتن تولید این محصولات ندارند. روابط عمومی وسترن دیجیتال در خصوص اتفاقات اخیر حوزه‌ی بازار HDD و تصمیم این شرکت مبنی بر تعطیلی برخی از کارخانه‌های خود گفت:

در پاسخ به کاهش تقاضا و حجم بازار HDD، وسترن دیجیتال قدم‌هایی برای کاهش حجم تولید حافظه‌های دیسک سخت خود در سرتاسر جهان برداشته است. این شرکت در همین راستا تصمیم به بستن کارخانه‌ی خود در پتالینگ جایا کوالالامپور تا پایان سال ۲۰۱۹ گرفته است و تمام این مراحل با همکاری نزدیک کارکنان، مشتریان، شرکای تجاری و سهام‌داران صورت خواهد گرفت.

وسترن دیجیتال SSD

خط تولیدپتالینگ جایا کوالالامپور در سال ۱۹۷۳ برای تولید نیمه‌هادی‌ها آغاز به کار کرد. اما در سال ۱۹۹۴ وسترن دیجیتال از ظرفیت بالای این کارخانه برای تولید هارددیسک بهره برد. هنوز این شرکت مطرح آمریکایی دنیای حافظه‌ها از سرنوشت سایر کارخانه‌های خود در مالزی صحبتی نکرده است؛ خط تولید‌ها واقع در نزدیکی جوهور و کوچینگ که هر دو به تولید قطعات مورد نیاز در هارددیسک‌های می‌پردازند و هم‌چنین مقر نحقیق و توسعه‌ی این شرکت در نزدیکی کوالالامپور که در سال ۲۰۱۰ با سرمایه‌گذاری ۱.۲ میلیارد دلاری افتتاح شد.

به گفته‌ی مدیران وسترن دیجیتال، در کنار تصمیم برای تطیلی کارخانه‌ی این شرکت در مالزی، طی ماه‌های آینده مراکز جدیدی برای تولید حافظه‌های SSD در این کشور راه‌اندازی خواهد شد تا هم‌چنان جایگاه خود را به عنوان یکی از بزرگ‌ترین تولید‌کننده‌های حافظه‌های ذخیره‌سازی در جهان حفظ کند. روابط عمومی وسترن دیجیتال در این خصوص افزود:

تغییر نگرش بازار به سمت استفاده از حافظه‌های SSD و NAND منجر ب کاهش بازار HDDها شده است و وسترن دیجیتال نیز در همین راستا در نظر دارد مقر جدیدی برای تولید حافظه‌های SSD در پنانگ تاسیس کند. 

لازم به ذکر است که تولید حافظه‌های SSD در حال حاضر ارزان‌تر و راحت‌تر از انواع HDDها است و نیازی به تجهیزات پیشرفته برای مونتاژ کردن آن‌ها نیست. پس از تاسیس کارخانه‌ی جدیدی در مالزی، تعداد کارخانه‌های تولید SSD وسترن دیجیتال به سه عدد خواهد رسید.تاريخ : شنبه 30 تير 1397برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

نزدیک به ۳ سال است که جنسیس موتورز (Genesis Motors) به‌عنوان برند لوکس و زیرمجموعه‌ی گروه خودروسازیهیوندای، مستقل شده و در حال حاضر سه سدان در ابعاد مختلف در خط تولید خود دارد. صنعت خودروسازی دورانی را تجربه می‌کند که کراس‌اورها و شاسی‌بلندها در صدر قرار گرفته‌اند. جنسیس نیز به‌زودی اولین کراس‌اور لوکس خود را رونمایی می‌کند ولی در حال حاضر، تولید سدان‌های لوکس در دستورکار این شرکت قرار دارد. سه مدل G70، G80 و G90 در خط تولید جنسیس قرار گرفته‌اند که در این مطلب بامراجعه به مقاله‌ی تهیه شده توسط تیم تحریریه‌ی وب‌سایت موتورترند، مدل ۲۰۱۹ سدان G70 را بررسی می‌کنیم. G70 سدان لوکس و کامپکت کره‌ای‌ها  که با سواری اسپرت به‌دنبال رقابت با محصولات آلمانی و ژاپنی مانند بی‌ام‌و سری 3، مرسدس‌بنز C کلاس و اینفینیتی Q50 است. G70 پاییز سال ۲۰۱۷ رونمایی شد و پس از فروش در بازار کره‌ی جنوبی، تا چند هفته‌ی دیگر به‌بازار آمریکا می‌رسد.

طراحی بدنه و کابین؛ در جستجوی اعتبار و اصالت

Genesis G70 / جنسیس G70


طراحی بدنه‌ی جنسیس G70 ترکیبی از ویژگی‌های اسپرت، منظم و لوکس است و حتی تیم طراحی جنسیس سعی در ایجاد نمایی بااصالت هم کرده‌اند. در واقع نمی‌توان طراحی جنسیس G70 را یک خط مستقیم و مشخص توصیف کرد و بیشتر مانند نمودار وِن ریاضی است؛ اما واقعاً ترکیب تمام این ویژگی‌ها بدون قربانی کردن یک بخش، ممکن است؟ نکات مثبت طراحی G70 و جنسیس بودن آن به‌عنوانی برندی مستقل در نمای عقب و جانبی مشخص است. در واقع از این زوایا سدان کره‌ای مطمئن و کمی عضلانی به‌نظر می‌رسد. اما در نمای روبرو، این موارد دیده نمی‌شود و تیم طراحی جنسیس باوجود خلق زوایای تهاجمی و اسپرت، ظاهری متفاوت را به بیننده تقدیم نکرده‌اند. باید گفت که با نگاه به نمای جلویی G70 می‌توان الگوبرداری و نشانه‌هایی از مدل‌های تولیدی برندهای دیگر از اندازه تا طرح جلوپنجره پیدا کرد.


Genesis G70 / جنسیس G70

در مورد طراحی کابین نمی‌توان با قاطعیت نظر داد، اما حداقل سادگی در آن امری مسلم است. سه دکمه‌ی کنترلی بزرگ دایره‌ای شکل، مسئولیت ارتباط بین کاربر و سیستم تهویه‌ی مطبوع دوگانه و سیستم گرم‌کن و سردکن صندلی‌ها را برعهده گرفته‌اند. درست در بالای این سه دایره‌ی بزرگ، ۸ دکمه به‌صورت ردیف افقی جهت کنترل سیستم اطلاعات و سرگرمی در بین دکمه‌های تنظیم حجم صدا و موج رادیو جا خوش کرده‌اند که طرحی ساده، منظم و با دسترسی کاربری آسان است. البته نمایشگر ۸ اینچ اطلاعات و سرگرمی لمسی است و حتی بادستکش هم می‌توان از آن استفاده کرد، اما وجود دکمه‌های کنترلی فیزیکی هم امتیازی مثبت برای طرفداران قدیمی محسوب می‌شود.

پیشرانه و عملکرد فنی؛ کافی اما عقب‌تر از رقبا

 

Genesis G70 / جنسیس G70

 

البرت بیرمن، مدیر سابق بخش موتوراسپرت M بی‌ام‌و که حالا رئیس بخش عملکرد فنی جنسیس بوده رویکردی متفاوتی در G70 استفاده کرده است. بیرمن با رویکرد کمترین ولی بهترین، ترمز اصلی تیم خود را به توسعه‌ی بهتر بخش‌های اساسی خودرو معطوف کرده است. بیرمن معتقد است که بسیاری از ویژگی‌ها، گجت‌های و آپشن‌های رنگارنگ عملکرد و حالت رانندگی که برندهای دیگر در خودروها قرار می‌دهند، چندان کاربرد عملکردی ندارند و حتی بیشتر افراد باوجود افزایش عملکرد فنی خودرو، از آن‌ها استفاده نمی‌کنند. رویکرد بیرمن در G70 مناسب بوده و حتی در مدل‌های پایه هم کیفیت سواری این سدان کره‌ای قابل توجه است. سیستم تعلیق گاه وبیگاه با تکان‌های لحظه‌ای کمی خودنمایی می‌کند اما در مجموع مثال زدنی است. فرمان‌وپذیری و بازخورد تایر با فرمان و راننده دقیقاً در تعادل کامل است و کره‌ای‌ها در این بخش باموفقیت ویژگی لوکس و منظم را ترکیب کرده‌اند.


Genesis G70 / جنسیس G70

 


بخش فراوانی از ویژگی اسپرت جنسیس G70 متوجه پیشرانه‌ی ۶ سیلندر V شکل ۳.۳ لیتری توئین توربوشارژ هیوندای لامبادا با قدرت ۳۶۵ اسب بخار (دور موتور ۶۰۰۰ دور بر دقیقه) و گشتاور ۵۱۰ نیوتن‌متر (از دورموتور ۱۳۰۰ تا ۴۵۰۰ دور بر دقیقه) است. به‌لطف این پیشرانه G70 اصلاً در سبقت‌گیری راننده را ناامید نمی‌کند و بر اساس گفته‌های مدیران ارشد جنسیس، در ۴.۵ ثانیه رسیدن به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت تجربه می‌شود. ترمزهای استاندارد برند برمبو با دیسک‌های ۱۳.۸ اینچ در جلو و ۱۳.۴ اینچ در عقب عملکرد قابل قبلوی نشان می‌دهند. مدل دیگر جنسیس G70 از پیشرانه‌ی ۴ سیلندر ۲ لیتری توربوشارژ هیوندای تتا با قدرت۲۵۲ اسب بخار (دور موتور ۶۲۰۰ دور بر دقیقه) و گشتاور ۳۵۳ نیوتن‌متر (از دو موتور ۱۴۰۰ تا ۴۰۰۰ دور بر دقیقه) استفاده می‌کند. با اینکه این مدل قدرت کمتری دارد، اما از ویژگی‌های دیگر جنسیس کم نشده است.

Genesis G70 / جنسیس G70

 


البته G70 مانند پیشرانه‌های ۲ لیتری آئودی A4 و مرسدس‌بنز C کلاس چابکی شروع حرکت را ندارد و تأخیر توربوشارژ آن هم کمی آزاردهنده است. جنسیس G70 با گیربکس‌ اتوماتیک ۸ سرعته و دستی ۶ سرعته و حتی دیفرانسیل لغزش محدود (LSD) عرضه می‌شود. سیستم تمام چرخ محرک (AWD) نیز در هر دو مدل ۳.۳ و ۲ لیتری در دسترس است؛ البته در مدل ۲ لیتری محور عقب، خبری از دیفرانسیل لغزش محدود نیست و باید به‌عنوان آپشن خریداری شود. شاید به‌صرفه‌ترین و عین‌حال جذاب‌ترین مدل G70، نسخه‌ی ۲ لیتری اسپرت با گیربکس دستی ۶ سرعته و چهار ترمز دیسکی برمبو باشد. سیستم اگزوز اسپرت، لنت‌های ترمز بهتر، پیشرانه‌ی ۲۵۵ اسب بخاری (۳ اسب بخار بشتر از مدل اتوماتیک ۲ لیتری) و البته تعویض دنده‌های دستی هر راننده‌ی اهل ذوق را راضی نگه می‌دارد. اما یک سؤال مهم در مورد این مدل نیز وجود دارد. اگر دوران سدان‌ها سر آمده، چرا باید هزینه‌ی اضافی برای تولید چنین مدلی آن هم با گیربکس دستی که مشتری آن در برابر مدل اتوماتیک کمتر است، انجام داد؟ درواقع اگر واقعاً سدان‌های چهاردر رو به انقراض هستند، بدون شک در بیشتر کشورها، مدل‌های مجهز به گیربکس دستی در خط مقدم خواهند بود.


Genesis G70 / جنسیس G70

 

جواب این سؤال کاملاً مشخص است؛ کسب اعتبار و اصالت. تولید چنین مدلی بر اساس تقاضای بازار و پیش‌بینی فروش بالا درنظر گرفته نشده است، تنها دلیل آن جذب سرسخت‌ترین و علاقه‌مندان حرفه‌ای دنیای خودرو به برندی تازه تأسیس مانند جنسیس است. مقامات جنسیس طرفداران واقعی دنیای خودرو را در قالب افرادی که به‌دنبال خرید، ارتقاء فنی و شخصی‌سازی خودرو هستند، تعریف می‌کنند؛ با این سیاست، قرار دادن پیشرانه‌ی ۴ سیلندر توربوشارژ در کنار سیستم تعلیق استاندارد ترکیب جادویی طعمه‌ برای این افراد است. این مدل به‌خصوص از جنسیس G70 مختص این افراد ساخته شده است و درواقع برای بهینه‌سازی بیشتر افترمارکت فریاد می‌زند. اگر این روحیه و سیاست کره‌ای‌ها در نمایندگی‌ها و خدمات پس از فروش هم وجود داشته باشد، برند جنسیس خیلی زود به جایگاهی قابل توجه در بین علاقه‌مندان دنیای خودرو می‌رسد.

Genesis G70 / جنسیس G70

 


با اینکه بیرمن بر نبود آپشن‌های رنگارنگ تأکید داشته، اما به‌هر حال در عصر حاضر وجود برخی از این موارد غیراجتناب است. سیستم تعلیق انطباقی یکی از این موارد در مدل‌های اتوماتیک است اما واقعاً سفارش دادن آن ضروری نیست. در مدل‌هایی که از سیستم تعلیق انطباقی استفاده نمی‌کنند، حالت‌های مختلف رانندگی متغیرهایی چون حساسیت گاز، تنظیمات فرمان‌دهی و صدای اگزوز را تغییر می‌دهند. یکی از برجسته‌ترین نکته‌های تنظیمات جنسیس G70 قابلیت خاموش کردن کامل سیستم تقویت صدای اگزوز است؛ کره‌ای‌ها با قرار دادن این آپشن در پیش‌روی راننده باسرعت بیشتری به‌سمت اصالت و البته قلب طرفداران دنیای خودرو پیش‌رفته‌اند. با تمام این تفاسیر، جنسیس G70 در بازار جهانی تنها نیست و بدون شک بهترین خودروی این کلاس هم نیست. آئودی A4 و بی‌ام‌و سری 3 جزو بهترین‌های بازار هستند و البته به‌نظر بسیاری از کارشناسان، آلفارومئو جولیا بهترین خودروی این کلاس در حال حاضر بدون رقیب به‌پیش می‌تازد. کره‌ای برای قرار گرفتن در کنار رقبای بزرگ اروپایی، با پیشنهادهای گارانتی معتبرو مدت‌دار ۳ ساله و ۵ ساله به‌میدان آمده‌اند که نمی‌توان انتظار برتری مطلق با این پیشنهادها داشت. از مشکلات قابل توجه جنسیس G70 می‌توان به قدرت کم در دنده‌های سنگین، صندلی‌های نه‌چندان راحت و حالت تنظیمات نامناسب سیستم کنترل کشش در مدل‌های اتوماتیک نام برد.

قیمت پایه و رسمی جنسیس G70 برای بازار آمریکا هنوز اعلام نشده است. بر اساس محدوده‌ی قیمتی بازار این کلاس از خودروها می‌توان قیمتی حدود ۳۵ هزار برای مدل ۲ لیتری و بیش از ۵۰ هزار دلار برای مدل ۳.۳ لیتری تمام چرخ محرک را پیش‌بینی کرد.

کلام آخر

Genesis G70 / جنسیس G70

باتوجه به اهمیت این کلاس و رقابت شدید در آن، جنسیس می‌تواند با G70 اعتبار بیشتری کسب کند. تیم مهندسی جنسیس در بیشتر بخش‌ها موفق عمل کرده است اما باید اعتراف کرد که در بازار امروز، کوچک‌ترین کم‌کاری‌ها بزرگ‌ترین نتایج را به‌دنبال دارد؛ به‌خصوص وقتی این بخش در طراحی بدنه معطوف باشد. جنسیس هنوز در اول راه است و باید برای کسب اعتبار و اصالت تلاش کند که G70 قدری در این پیشرفت دخیل خواهد بود. شاید با عرضه‌ی دو کراس‌اور لوکس و کوپه‌ی اسپرت این برند تا سال ۲۰۲۰، کره‌ای‌ها وضعیت بهتری در بازارجهانی پیدا کنند.تاريخ : شنبه 30 تير 1397برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

امریکن اکسپرس (American Express Company) که با نام امکس (Amex) هم شناخته می‌شود شرکتی بین‌المللی در آمریکا است که با تمرکز بر خدمات مالی، بیمه و مسافرت فعالیت می‌کند. مرکز مدیریت این شرکت در مرکز مالی جهانی درنیویورک واقع است. در حال حاضر امریکن اکسپرس در بین ۳۰ شرکت شاخص صنعتی داو جونز قرار دارد.

شهرت اصلی امریکن اکسپرس در میان مردم به خاطر کارت‌های اعتباری و نقدی آنها است که در آمریکا به‌عنوان رقیب اصلی برای مسترکارت و ویزا شناخته می‌شود. در آمار سال ۲۰۱۶ تعداد کارت‌های شبکه‌ی امریکن اکسپرس در آمریکا ۲۲.۹ درصد از تراکنش‌های مالی این کشور را انجام می‌دادند. آخرین آمار تعداد کارت‌های این شرکت در سال ۲۰۱۷ حدود ۱۱۳ میلیون عنوان شده که ۵۰ میلیون از آنها در آمریکا بوده‌اند.

تاریخچه تاسیس

ریشه‌های امریکن اکسپرس به شرکت پستی بر می‌گردد که هنری ولز در سال ۱۸۴۱ در نیویورک تاسیس کرد. ولز شغل خود را به‌عنوان کارمندی از شرکت ویلیام هارندن اولین شرکت پستی آمریکا شروع کرد. در آن سال‌ها شرکت‌های پستی وظیفه‌ی حمل‌ونقل پول و دیگر دارایی‌های باارزش را بر عهده داشتند. ولز تصمیم داشت تا کسب‌وکار هارندن را از شرق آمریکا به بخش‌های مرکزی و غرب نیز گسترش دهد اما هارندن با او مخالف بود. در نهایت ولز شرکت خود را با نام Well & Co در سال ۱۸۴۱ تاسیس کرد.

امریکن اکسپرس

سیر تحول لوگوی امریکن اکسپرس

امریکن اکسپرس با ادغام سه رقیب بزرگ پستی در آمریکا تاسیس شد

در سال‌های ابتدایی این شرکت تنها به منطقه‌ی نیویورک و بوفالو خدمت‌رسانی می‌کرد. چند سال بعد آشنایی ولز با ویلیام جی. فارگو باعث شد تا خدمات به مناطق میانی آمریکا نیز گسترش پیدا کند. اگرچه مشتریان از خدمات این شرکت راضی بودند اما سوددهی مناسبی برای موسسین نداشت. در نهایت ولز بار دیگر تمرکز خود را تنها روی مناطق نیویورک، بوفالو، بوستون وآلبانی گذاشت و مناطق غرب بوفالو را به شرکت فارگو یعنی Livingston واگذار کرد.

امریکن اکسپرس

سند سهام امریکن اکسپرس با امضای ولز و فارگو

در سال ۱۸۴۹ یکی از بزرگان صنعت حمل‌ونقل یعنی جان باترفیلد وارد تجارت پست شد و رقابتی جدی را با نامButterfield, Wasson & Co با ولز در منطقه‌ی نیویورک شروع کرد. پس از چند سال او به ولز و فارگو پیشنهاد داد که رقابت بی‌فایده را کنار گذاشته و با هم شراکت کنند. در نهایت با ادغام این سه شرکت، در تاریخ ۱۸ مارس ۱۸۵۰ شرکت امریکن اکسپرس تاسیس شد. سرمایه‌ی اولیه‌ی این شرکت ۱۵۰ هزار دلار بود. ولز به‌عنوان اولین مدیر و فارگو به‌عنوان معاون او مشغول به کار شدند.

امریکن اکسپرس

سگ نگهبان، نماد امریکن اکسپرس به‌معنای اعتماد و امنیت

مدیریت ولز، امریکن اکسپرس را به سوددهی بالایی رساند و آنها در سال‌های بعدی علاوه بر خرید رقبای کوچک و توسعه‌ی بازار زمینی، با حضور در کانال آبی ایلینویز، حمل‌و نقل آبی را نیز به مناطقی مانند ایلینویز و آیوا گسترش دادند. یکی از مهم‌ترین توافقات این شرکت در سال ۱۸۵۱ و با شرکت Adam Express بود. طی این تواقع، امریکن اکسپرس در مناطق شمال و غرب نیویورک گسترش پیدا می‌کرد و شرکت آدام مناطق جنوب و شرق این شهر را پوشش می‌داد. این توافق تا ۷۰ سال تمدید شد و فرصت گسترش کافی را به امریکن اکسپرس داد.

باوجود توافق با شرکت آدام، ولز و فارگو نگران سلطه‌ی این شرکت بر بازار طلای کالفیرنیا بودند. بعلاوه این دو نفر پیشنهاد گسترش فعالیت در خارج از قاره‌ی آمریکا را نیز به هیئت مدیره دادند که با مخالف آنها روبرو شد. به‌هرحال این دو نفر در سال ۱۸۵۲ شرکت مستقل ولز فارگو را تاسیس کردند که به‌صورت مستقل در بازار بانکی و خدمات پستی کالفیرنیا مشغول به کار شد.

از اتقافات مهم دیگر تاریخ این شرکت در دهه‌ی ابتدایی، تاسیس شرکت خدمات پست بین‌المللی اورلند میل در سال ۱۸۵۷ بود که با همکاری ولزفارگو، آدام اکسپرس و یونایتد استیتس اکسپرس تاسیس شد.  شرکت خدمات تجارتیMerchant Dispatch نیز سال بعد به پیشنهاد جیمز فارگو برادر کوچکتر ویلیام تاسیس شد.

امریکن اکسپرس

جنگ داخلی، فرصت‌ طلایی صنعت پست و شرکت امکس

جنگ داخلی آمریکا یکی از نقاط عطف این شرکت و همچنین کل سیستم پستی در آمریکا بود. امریکن اکسپرس در دوران جنگ تجهیزات لازم را برای نیروهای جنگی جابجا می‌کرد و بعلاوه، وظیفه‌ی حمل و نقل برگه‌های رای‌گیری را نیز بر عهده داشت. در این دوران سود زیادی نصیب سهام‌دارن امریکن اکسپرس شد.

تا سال ۱۸۶۲ تعداد دفاتر پستی به ۸۹۰ عدد رسید، بیش از ۱۵۰۰ کارمند برای این سیستم کار می‌کردند و خطوط ارتباطی آنها به حدود ۱۰ هزار مایل خطوط ریلی و جاده‌ای رسید که ساحل شرقی آمریکا را به مینه‌سوتا و میزوری متصل می‌کرد.

دوران پس از جنگ

جنگ داخلی آمریکا اولین فرصت طلایی افزایش اعتبار این برند بود

پس از حنگ داخلی توجه غول‌های سرمایه‌داری به صنعت پست جلب شد. اولین حمله از طرف National Bankers Express و در سال ۱۸۶۶ انجام شد که در نهایت با موافقت چند شرکت بزرگ پستی، بخشی از سهام و جایگاهی در هیئت مدیره‌ی این شرکت‌ها به آنها اهدا شد. حمله‌ی بعدی در پایان همین سال و از سمت تاجران نیویورکی انجام شد.آنها با تاسیس Merchants Union Express قصد نابود کردن سه شرکت پستی بزرگ یعنی آدام، امریکن و یونایتد استیتس را داشتند.

امریکن اکسپرس

یکی از اولین دفاتر مدیریتی و مالی شرکت

شروع این رقابت با استخدام کارمندان با سابقه‌ی شرکت‌های دیگر شروع شد و با ورود به بازارهای آنها ادامه یافت. امریکن اکسپرس از این حملات خسارت زیادی دید و در سال ۱۸۶۷ با کاهش درآمد سنگین مواجه شد. در نهایت این چهار شرکت پستی در سال ۱۸۶۸ به توافق بر سر سود و سلطه بر بازار رسیدند. البته این توافق برای امریکن بیشتر از همه خسارت داشت. به‌هرحال در همان سال آنها با مرچانتس یونیون ادغام شده و امریکن مرچانتس یونیون اکسپرس را تاسیس کردند که درسال ۱۸۷۳ بار دیگر به امریکن اکسپرس تغییر نام داد. به‌علاوه در سال ۱۸۶۸ ولز از سمت مدیریت بازنشسته شده و جای خود را به ویلیام فارگو داد.

با شروع مدیریت فارگو دو اتفاق مهم برای آنها و صنعت پست افتاد. اتفاق اول گسترش عالی شرکت برادر فارگو بود که حضور بین‌المللی امریکن اکسپرس را خصوصا در اروپا افزایش داد. اتفاق دوم ورود دولت و شرکت پست دولتی به قراردادها و قیمت‌گذاری خدمات بود که کاهش شدیدی در قیمت خدمات پستی ایجاد کرد. اگرچه این کاهش در سال‌های بعدی جبران شد اما حضور دولت در خدمات پستی آمریکا را بنا کرد.

امریکن اکسپرس

تصویر رسید بارنامه‌ی امریکن اکسپرس در قرن ۱۹

ورود به بازارهای مالی

ویلیام فارگو در سال ۱۸۸۱ از دنیا رفت و برادرش جیمز به سمت ریاست امریکن اکسپرس رسید. اغلب افراد او را مدیری مستبد و با تفکرات قدیمی می‌دانند اما جیمز نوآوری‌های مهمی را در تاریخ این شرکت رقم زد. ورود امریکن اکسپرس به بازارهای مالی در زمان مدیریت جیمز فارگو انجام شد و ابزارهایی مانند چک مسافرتی امریکن اکسپرس معرفی شد. علاوه بر آن طراحی و تدوین قانون حواله‌ی پولی آمریکا مصوب سال ۱۸۶۴ بی‌نقص نبود و امریکن اکسپرس توانست با طراحی یک حواله‌ی جدید، حضور خود را در این بازار پررنگ‌تر کرده و جریان درآمدی جدیدی کشف کند.

این حواله‌ی مالی خصوصا برای مهاجرانی که قصد ارسال پول به کشورهای خود را داشتند مفید بود. بعلاوه خانواده‌ها برای پرداخت قبض‌های گاز و برق خود نیز از این حواله استفاده کردند و به مرور حواله‌ی دولتی منسوخ شد.

امریکن اکسپرس

اولین حواله مالی امریکن اکسپرس

مارسلوس بری کارمند امریکن اکسپرس بود که طراحی این فرآیندهای مالی را انجام داد. چک مسافرتی یا تراول چک نیز از ابداعات او تحت مدیریت جیمز فارگو بود که حمل‌ونقل پول و تبدیل ارز را برای مسافران خصوصا در سفرهای میان آمریکا و اروپا آسان کرد. این چک‌ها راحتی در تبدیل و خرج کردن را به همراه ایمنی و تامین بیمه از طرف امریکن اکسپرس داشتند که در نهایت موفقیتی بزرگ برای بخش مالی این شرکت بودند.

تراول چک ورود همزمان به بازار مالی و مسافرتی را برای امکس کلید زد

ارائه‌ی خدمات به مسافران در خصوص جابجایی‌های مالی، دفاتر پستی امریکن اکسپرس را در آمریکا و اروپا به محلی برای مراجعه‌ی عموم مسافران تبدیل کرد. آنها اطلاعات لازم سفر را نیز از این دفاتر دریافت می‌کردند و در نتیجه، فرصت برای ورود به بازار جدید برای امریکن فراهم شد. جیمز اجازه‌ی راهنمایی مسافران را به مسئولان دفاتر می‌داد اما قصد نداشت به‌صورت جدی وارد صنعت سفر شود. البته پس از بازنشتستگی او در سال ۱۹۱۴، امریکن اکسپرس وارد این بازار شد و تا به امروز نیز مسافرت بخش اعظمی از درآمد آنها را تامین می‌کند.

امریکن اکسپرس

تبلیغات سیستم حمل‌ونقل اختصاصی

البته شروع قرن بیستم تنها پیشرفت را برای امریکن اکسپرس به همراه نداشت. در سال‌های ابتدایی این قرن صنعت پست به کلی در معرض هجمه‌های مختلف قرار گرفت. دولت و شرکت‌های ریلی از هر دو طرف به این شرکت‌ها فشار می‌آوردند. دولت با کاهش نرخ جابجایی کالاها و شرکت‌های ریلی با افزایش سهم خود، شرکت‌های پست را تحت فشار گذاشتند. از طرفی اتحادیه‌های کارگری نیز به افزایش ساعات کاری و حقوق پایین کارگران اعتراض می‌کردند.

اتفاق دیگر دهه‌ی ۱۹۰۰ در آمریکا، افزایش حجم مهاجران خصوصا از سمت جزیره‌ی الیس بود که در سال ۱۹۰۷ به حدود ۱.۲۵ میلیون نفر رسید. این مهاجران باید طلا و پولی که کشور خود آورده بودند را به دلار آمریکا تبدیل می‌کردند. برخی از آنها تمام پس‌انداز زندگی را با خود به آمریکا آورده بودند. پس از انتشار خبرهای مختلف در مورد کلاهبرداری برخی صرافی‌های غیر معتبر، دولت آمریکا این وظیفه را بر عهده‌ی دفتر امکس در جزیره‌ی الیس گذاشت.

جورج سی. تیلور در سال ۱۹۱۴ به‌عنوان چهارمین مدیر امریکن اکسپرس مشغول به کار شد. او تمرکز خود را روی گسترش بازارهای بین‌المللی و همچنین خدمات مسافرتی گذاشت. ورود امریکن اکسپرس به بازار سفر در سال ۱۹۱۵ انجام شد. فعالیت‌های بانکی نیز با تاسیس شرکت مستقل مالی بین‌المللی در سال ۱۹۱۹ به اوج خود رسید. اگرچه توسعه در اروپا در آن سال‌ها سرعت بالایی نداشت اما بازارهای جدید آسیایی مانند هنگ کنگ و شانگهای به مقاصد جدید آمریکایی‌ها تبدیل شدند.

امریکن اکسپرس

اولین تراول چک؛ در هتل هافل لایپزیگ آلمان نقد شد

در سال‌های پایانی دهه‌ی ۱۹۲۰ تلاش برای به دست گرفتن مدیریت امریکن اکسپرس به اوج خود رسید. در آن سال‌ها شرکت‌های پستی در حال تغییر شکل بودند و امریکن اکسپرس یکی از جذاب‌ترن طعمه‌ها برای سرمایه‌گذاران بود. آلبرت ویگین در سال ‍۱۹۲۷ شروع به خرید سهام این شرکت کرد و تا میانه‌های آن سال توانست دو کرسی هیئت مدیره و ۴۲ درصد از سهام را در اختیار بگیرد. در نهایت در سال ۱۹۲۹ کنترل امریکن اکسپرس به دست او و شرکتش افتاد و ویگین به‌عنوان اولین رئیس هیئت مدیره‌ی این شرکت انتخاب شد.

در سال ۱۹۳۰ شرکت Equitable Trust با شرکت ویگین ترکیب شده و بزرگترین بانک دنیا را تشکیل داد. جان دی. راکفلر به‌عنوان بزرگترین سهام‌دار شرکت جایگزین ویگین شد و وینتورپ آلدریچ را به‌عنوان رئیس هیئت مدیره‌ انتخاب کرد. آن سال‌ها برای مدیرعامل شرکت یعنی فردریک پی. اسمال دشوار بود چرا که نفوذ سهام‌داران در تصمیم‌گیری‌ها افزایش یافته و شرایط مالی نیز رو به وخامت بود.

دوران رکود بزرگ در سال ۱۹۳۰ تا ۱۹۳۲ باعث شد تا یک سوم از بانک‌های آمریکایی تعطیل شوند. البته خدمات مسافرتی و نقل و انتقال پول با چک‌های مسافرتی در این ایام به کمک امریکن آمد و آنها که هنوز به بانک تبدیل نشده بودند از تعطیلی نجات یافتند. همین خدمات، این شرکت را در دوران رکود بزرگ و همچنین جنگ جهانی دوم سر پا نگه داشت.

امریکن اکسپرس

خدمات صرافی امریکن اکسپرس به مهاجران

کارت‌های اعتباری

در سال ۱۹۴۴ رالف تی. رید جایگزین اسمال شد و گسترش شرکت را بیش از پیش ادامه داد. خدمات مسافرتی یکی از حوزه‌های تمرکز این مدیر جدید بودند که در دهه‌های ۱۹۴۰ و ۱۹۵۰ تعداد دفاتر آنها را در سرتاسر جهان به مقدار ۴ برابر افزایش داد.

در میانه‌های سال ۱۹۵۰ شرکت داینرز کلاب اولین کارت اعتباری جهان را معرفی کرد. مدیران امریکن اکسپرس به سرعت متوجه پتانسیل‌های این خدمت مالی جدید شدند و به‌دنبال تحقیقات در مورد آن رفتند. البته رید معتقد بود این بازار جدید تهدیدی برای چک‌های مسافرتی آنها است و با ورود به بازار کارت‌های اعتباری مخالف بود. در نهایت در سال ۱۹۵۸ نظر رید برگشت و کارت اعتباری امریکن اکسپرس معرفی شد. یک روز پس از عرضه‌ی اولیه، ۲۵۰ تا ۳۰۰ هزار ثبت نام برای آن ثبت شد. در طول سه ماه تعداد کاربران این کارت‌ها به ۵۰۰ هزار نفر رسید. معرفی کارت‌های سبز اعتباری امریکن اکسپرس، درآمد آنها را از ۸.۴ میلیون دلار در سال ۱۹۵۹ به ۸۵ میلیون دلار در سال ۱۹۷۰ رساند. 

امریکن اکسپرس

اولین کارت اعتباری امریکن اکسپرس

هاوارد ال. کلارک مدیر بعدی بود که در آوریل سال ۱۹۶۰ به این مقام رسید. او قصد داشت امریکن اکسپرس را از شرکتی با ساختار کوچک به سازمانی بزرگ با درآمد تضمین شده تبدیل کند. تلاش‌های کلارک نیز در حوزه‌های حمل و نقل، مالی و سفر ادامه پیدا کرد. کلارک برای رسیدن به اهداف خود سیستم مدیریتی شرکت را نیز از حالت متمرکز خارج کرده و استقلال را به زیرمجموعه‌ها اعطا کرد.

بخش‌های حسابداری و مسافرتی امریکن اکسپرس نیز در آن سال‌ها نیاز به بهبود داشتند. بخش محاسبات مالی برای مدیریت حجم بالای تراکنش‌های کارت‌ها باید متحول می‌شد و خدمات مسافرتی نیز باید با انقلاب ایجاد شده توسط موتورهای جت هماهنگ می‌شد. بخش کارت‌های اعتباری نیز با مدیریت جدید مدیر سابق IBM یعنی جورج واترز متحول شده و با ارائه‌ی خدمات بهتر به فروشندگان و همچنین مشتریان، سرانجام در سال ۱۹۶۳ به سوددهی رسید.

امریکن اکسپرس

گسترش استفاده از کامپیوتر و اتوماسیون با همکاری IBM

در سال‌های پایانی دهه‌ی ۱۹۶۰ و ابتدای دهه‌ی ۱۹۷۰، فروش چند بخش انبارداری امریکن اکسپرس، سهام‌داران را ناامید کرده و بحرانی نسبی را برای این شرکت به همراه داشت. به هر حال در همین سال‌ها خرید شرکت سرمایه‌گذاری W.H Morton و پس از آن شرکت بیمه‌ای Fireman's Fund در سال ۱۹۶۸، گسترش و سوددهی آنها را بار دیگر تضمین کرد. حتی بحران مالی سال ۱۹۷۱ و لغو شدن تراکنش‌های مالی دلاری هم به امریکن اکسپرس لطمه نزد. کارت‌ها و چک‌های مسافرتی آنها هنوز هم در کشورهای مختلف اعتبار داشتند و بعلاوه، مسافرانی که با مشکل ارز مواجه بودند، از خدمات شرکت آمریکایی بهره بردند.

سال‌های بعدی دهه‌ی ۱۹۷۰ با تهدیدهای مختلف از سمت شرکت‌هایی همچون مسترکارت و ویزا و همچنین شکست در جبهه‌های مختلف همراه بود. تلاش امریکن اکسپرس برای خرید چند شرکت از جمله انتشارات مک‌گرا هیل و شکست در آنها، اعتبار عمومی این شرکت را نیز خدشه‌دار کرد. به‌هرحال شرکت کارگزاری Shearson خریدی موفق برای آنها شد و ورود خوبی را نیز به بازار املاک و مستغلات رقم زد. سرانجام در سال ۱۹۸۲ امریکن اکسپرس به هولدینگ تبدیل شده و بخش خدمات مسافرتی به‌عنوان زیرمجموعه‌ی مستقل با نام American Express Travel Related Services به کار ادامه داد.

امریکن اکسپرس

تبلیغات حدمات مسافرتی Amex

در سال ۱۹۸۴، کارت پلاتینیوم یکی از تلاش‌های بزرگ امریکن اکسپرس برای نفوذ به دسته‌بندی ثروتمند مشتریان بود. این کارت هزینه‌ی سالانه‌ی ۲۵۰ دلاری داشت که امروز به ۵۵۰ دلار رسیده است. کارت پلاتینیوم تنها برای مشتریان ویژه‌ی این شرکت با حداقل دو سال سابقه و با ارسال دعوتنامه فعال می‌شد. میانگین هزینه‌های دارنده‌ی کارت نیز در تایید صلاحیت او لحاظ می‌شد. البته امروز این کارت با شرایط ساده‌تر به مشتریان عرضه می‌شود.

در میانه‌ی سال ۱۹۸۵ پس از چند سال کاهش سوددهی بخش بیمه و تلاش ناموفق ۴۳۰ میلیون دلاری امریکن اکسپرس برای احیای این بخش، آنها درصد بالایی از سهام زیرمجموعه‌ی بیمه‌ی خود را فروخته و سرانجام در سال ۱۹۸۸ به‌طور موقت از این تجارت خارج شدند.

نرخ بالای کارمزد کارت‌ها، یکی از دلایل همیشگی شکست این برند بوده است

در همین سال‌ها رقابت میان عرضه‌کنندگان انواع کارت‌های بانکی به اوج خود رسید. تعداد کارت‌های امریکن اکسپرس از ۱۰ میلیون در ابتدای دهه‌ی ۱۹۸۰ به ۳۳ میلیون در انتهای دهه و تعداد محل‌های پذیرنده‌ی کارت‌ها از ۴۰۰ هزار به ۲.۷ میلیون رسیده بود. اما افزایش تعداد ضامن موفقیت این شرکت در رقابت نبود. آنها کارت‌های خود را با قیمتی بیش از رقبا عرضه می‌کردند و با ادعای خدمات بهتر، درصد بیشتری را نیز از فروشندگان دریافت می‌کردند. همین موارد باعث قدرت گرفتن رقبا خصوصا در بازارهای بین‌المللی شد.

امریکن اکسپرس

مشهورترین کارت اعتباری امریکن اکسپرس به رنگ سبز دلار آمریکا

در ابتدای سال ۱۹۹۰ امریکن اکسپرس سلطه‌ی خود بر بازار کارت‌های اعتباری را از دست داد. این اتفاق به دلایل مخنلف اعم از کاهش اعتماد مردم به کارت‌ها، رقابت شدید کارت‌های بانکی با قیمت پایین و از دست دادن مکان‌های پذیرنده‌ی کارت به خاطر نرخ بالای بهره‌ی امریکن بود. خدمات مسافرتی این شرکت نیز در معرض حمله‌ی کارت‌های بدون کارمزد و کارت‌های دبیت رقبا بودند. در نهایت سود این شرکت از ۱.۱۶ میلیارد در سال ۱۹۸۹ به ۴۶۱ میلیون در سال ۱۹۹۲ رسید.

در سال ۱۹۹۳ هاروی گولوب به سمت مدیرعامل امریکن اکسپرس رسید و جایگزین رابینسون شد. او قصد داشت تا با تمرکز بر فعالیت‌های اصلی امریکن، این شرکت را بار دیگر به سوددهی سرشار برساند. یکی از استراتژی‌های او در آن سال‌ها، تمرکز روی برندسازی بود. علاوه بر تلاش‌های تبلیغاتی، آنها با یکی از رقبای اصلی یعنی ویزا نیز وارد دعوای حقوقی شدند. سرانجام در پایان سال استراتژی‌های بازاریابی و فروش برخی زیرمجموعه‌ها در کنار تزریق سرمایه‌ی جدید خصوصا در بخش کارت اعتباری، سوددهی امریکن اکسپرس را به حالت قبل برگرداند.

امریکن اکسپرس

کارت‌های مدرن که با همکاری IBM ساخته شدند

هدف بعدی گولوب گسترش بازارهای بین‌المللی بود تا پنجاه درصد درآمد شرکت را از این محل تامین کند. به همین منظور آنها تفاهم‌نامه‌هایی با شرکت‌های اروپایی و آسیایی امضا کرده و کارت‌های مشترکی را برای کشورهای دیگر تولید کردند. تا سال ۲۰۰۰ جایگاه امریکن اکسپرس خصوصا در بازارهای آسیایی مانند ژاپن و چین به ثباتی نسبی رسید و آنها یک دفتر مدیریتی در پکن تاسیس کردند.

در سال ۱۹۹۱ یکی از بزرگترین چالش‌های تاریخی امریکن اکسپرس رخ داد. این اتفاق با نام Boston Fee Party شناخته شده و طعنه‌ای به اتفاق Boston Tea Party دارد که منجر به انقلاب آمریکا شد. در این رخداد بسیاری از رستوران‌های بوستون به خاطر بالا بودن نرخ کارمزد کارت‌های امریکن اکسپرس، همکاری خود را با این شرکت پایان داده و تنها کارت‌های ویزا و مستر را پدیرفتند. این حرکت به سرعت به شهرهای دیگر مانند نیویورک و شیکاگو و لس آنجلس نیز منتقل شد. در نهایت مدیر وقت امریکن اکسپرس تصمیم گرفت تا با کاهش نرخ کارمزد کارت‌ها، بار دیگر بازار را به سمت شرکت خود برگرداند.

انقلاب اینترنت

با گسترش استفاده از اینترنت در سال‌های پایانی قرن بیستم، امریکن اکسپرس از این فرصت استفاده کرده و وبسایت اکسپرس‌نت خود را در سال ۱۹۹۵ تاسیس کرد. این وبسایت به‌صورت آنلاین خدماتی را به صاحبان کارت‌های این شرکت و همچنین مسافران ارائه می‌کرد. علاوه بر آن در سال‌های بعدی وبسایت‌های اختصاصی برای خدمات مسافرتی و همچنین کارگزاری آنلاین InvestDirect نیز توسط این شرکت تاسیس شدند.

Blue اولین کارت اعتباری هوشمند آمریکا توسط امکس عرضه شد

با افزایش ترافیک اینترنت، نگرانی‌ها پیرامون امنیت تراکنش‌های مالی آن نیز افزایش یافت. امریکن اکسپرس در سال ۱۹۹۵ با همراهی ۴ شرکت بزرگ و پیشگام دنیای فناوری برای حل این چالش‌ها اقدام کرده و راهکارهایی همچون رمزنگاری تراکنش‌ها و امضاهای دیجیتال را به کار گرفتند. شرکت‌هایی همچون مایکروسافت و اچ‌پی، همکاران امریکن اکسپرس در این مسیر بودند.

امریکن اکسپرس

لوگوی اولین وبسایت امریکن اکسپرس

یکی از نوآوری‌های بزرگ امریکن اکسپرس در این زمینه، کارت اعتباری Blue به‌عنوان اولین کارت هوشمند ایالات متحده‌ی آمریکا بود. این کارت بر خلاف کارت‌های قبلی به‌جای نوار مغناطیسی از چیپ کامپیوتری بهره‌مند بود و اطلاعات چند حساب را در خود نگه می‌داشت. نوآوری امریکن گامی بزرگ به سمت تجارت الکترونیک امروزی بود و تا پایان سال ۲۰۰۰ تعداد کاربران این کارت به ۴ میلیون نفر رسید.

امریکن اکسپرس در سال ۲۰۰۵ سیستم پرداخت اکسپرس پی را برای رقابت با سرویس‌های پی‌پس و پی‌ویو رقبایش یعنی ویزا و مستر عرضه کرد. این سیستم بر اساس فناوری RFID، پرداخت بدون تماس را برای کاربران ممکن می‌سازد. در خلال بحران مالی سال ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸ امریکن اکسپرس توانست تاییدیه‌ی فدرال رزرو آمریکا را دریافت کرده و با تبدیل شدن به یک هولدینگ بانکی از مزایایی کمک‌های دولتی در این بحران استفاده کند.

در حال حاضر امریکن اکسپرس به‌عنوان یکی از معتبرترین برندهای خدمات مالی خصوصا کارت‌های اعتباری و نقدی، خدمات متنوعی را به کاربران عرضه می‌کند. این شرکت علاوه بر خدمات مالی بزرگترین شبکه‌ی خدمات مسافرتی را نیز در زیرمجموعه‌ی خود دارد که با ترکیب با شبکه‌ی مالی، مجموعه‌ای از خدمات رفاهی را به مشتریان عرضه می‌کند. علاوه بر این موارد، آنها فعالیت‌هایی نیز در انتشارات و بانکداری شخصی داشته‌اند. البته بخش انتشارات در سال ۲۰۱۳ به تایم فروخته شد و تنها امریکن‌ اکسپرس اسکای‌گاید به‌عنوان محصول رسانه‌ای این شرکت باقی ماند.

امریکن اکسپرس

یکی از مراکز مدیریت منطقه‌ای شرکت در سانرایز فلوریدا

امریکن اکسپرس دفاتر مدیریتی و راهبردی متعددی در شهرهای بزرگ دنیا دارد. دفتر اصلی در یکی از برج‌های مرکز تجارت جهانی در نیویورک واقع است. این دفتر پس از حادثه‌ی ۱۱ سپتامبر به دلایل امنیتی و همچنین خسارت‌های دریافتی از سقوط برج‌های دوقلو، برای مدتی تخلیه شده و از سال ۲۰۰۲ بار دیگر به کار خود ادامه داد. دفاتر اصلی دیگر در فلوریدا وآریزونا واقع هستند و مراکز داده‌ی اصلی نیز در کالیفرنیای شمالی و فینیکس مدیریت می‌شوند.

از شهرهای بزرگ دیگر جهان که میزبان دفاتر این شرکت هستند می‌توان به اونتاریو در کانادا و لندن در بریتانیا اشاره کرد. دفاتر متعددی در بریتانیا وجود دارند و مرکز مدیریتی اروپا، غرب آسیا و آفریفا نیز در شهر لندن واقع است. دفتر مدیریتی ژاپن، آسیای شرقی و استرالیا نیز در سنگاپور و سیدنی استرالیا واقع است. در کشور هند نیز دو مرکز مدیریتی در هاروانا ودهلی نو فعال هستند.

امریکن اکسپرس

دفتر مدیریتی امریکن اکسپرس پس از ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱

سرمایه‌داران اصلی و صاحبان فعلی شرک امریکن اکسپرس، شرکت‌های سرمایه‌گذاری همچون برکشایر هاتاوی، ونگارد گروپ، بلک راک، استیت استریت کورپوریشن و دیگر شرکت‌های بزرگ هستند. استفن جی. اسکوری مدیرعامل کنونی و همچنین رئیس هیئت مدیره است. آخرین آمار منتشر شده درآمد این شرکت در سال ۲۰۱۷ را برابر با ۳۳.۴۷ میلیارد دلار عنوان کرده و تعداد کارمندان نیز حدود ۵۵ هزار نفر گزارش شده است. طبق آخرین رتبه‌بندی وبسایت فوربز از برترین برند‌های جهان، امریکن اکسپرس پس از رقیب دیرینه‌ی خود یعنی ویزا در رتبه‌ی ۲۸ قرار دارد.تاريخ : شنبه 30 تير 1397برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

از اوایل ماه آخر تابستان سال جاری، آزمایش آلایندگی و مصرف سوخت جدید اروپا موسوم به «فرآیند تست هماهنگ‌شده‌ی جهانی خودروهای سبک‌وزن» یا به‌اختصار WLTP جایگزین آزمایش‌ و قوانین قدیمی آلایندگی NEDCمی‌شود. پس از اجرایی شدن قوانین WLTP، فقط خودروهای سازگار با این آزمایش‌های مجوز فروش در بازار اروپا را پیدا می‌کنند. قوانین جدید آلایندگی و مصرف سوخت که مدتی به‌تمرکز اصلی خودروسازان اروپایی تبدیل شده است، تأثیر قابل توجهی بر بازار خودروی این قاره و بازار کشورهایی که به خودروهای اروپایی وابسته هستند، خواهد گذاشت. در این مطلب قصد داریم به تشریح آزمایش WLTP بپردازیم؛ با زومیت همراه باشید.

تفاوت WLTP و NEDC چیست؟

WLTP

همانطور که پیش‌تر اشاره شد، آزمایش‌ها و قوانین WLTP باهدف به‌روز رسانی قوانین آلایندگی و جایگزین شدن با تست NEDC که در دهه‌ی ۱۹۸۰ اجرایی شد، تنظیم شده است. قوانین و آزمایش‌های آلایندگی و مصرف صوخت WLTP با کمک اطلاعات جمع‌آوری شده از خودروسازان اروپایی، بر داده‌های شرایط واقعی رانندگی در محیط‌های مختلف متمرکز است نه صرفاً داده‌های آزمایشگاهی. هر تست WLTP با ۵۰ درصد افزایش زمان در مقایسه با NEDC به‌مدت ۳۰ دقیقه و در مسیری ۲۳.۴۵ کیلومتری که ۱۲.۲۵ کیلومتر از آزمایش NEDC بیشتر است، انجام می‌شود. هر خودرو در شرایط سرعت مختلف شامل کم تا حداکثر سرعت ۳۰ کیلومتر بر ساعت، میانه تا نهایت ۸۰ کیلومتر بر ساعت، بالا تا ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت و خیلی بالا تا بیش از ۱۳۰ کیلومتر بر ساعت آزمایش می‌شود. در مجموع تغییرات انجام شده، سرعت میانگین خودروها از ۳۴ کیلومتر بر ساعت آزمایش در NEDC به ۴۶ کیلومتر بر ساعت در آزمایش جدید WLTP رسیده است.

WLTP

برخلاف قوانین گذشته، مدل‌های ریاضی برای تعیین تفاوت بین خودروهای با ویژگی‌های متغیر استفاده شده است؛ درواقع استفاده از رینگ‌های بزرگ و تایرهای پهن یا تجهیزات اضافه مانند سان‌روف در آزمایش‌های جدید آلایندگی یک عامل محسوب می‌شوند و خودروسازان نمی‌توانند با آزادی کامل مانند گذشته به‌راحتی رینگ‌های ۲۲ اینچ و سان‌روف‌های پانورامیک بزرگ را در محصولات خود استفاده کنند. علاوه بر این، خودروهای هیبرید برای سنجش بهتر و واقع‌گرایانه‌تر آلایندگی، در کنار شارژ کامل باتری، بدون شارژ کامل باتری هم آزمایش می‌شوند؛ چرا که در شرایط روزمره، همیشه رانندگان با شارژ کامل به‌جاده وارد نمی‌شوند، بنابراین در نظر گرفتن هر دو حالت نتایج بهتر و قابل استنادتری به‌بار می‌آورد. البته مرحله‌ی اول آزمایش‌های جدید WLTP از تابستان سال گذشته با اعلام اتحادیه‌ی اروپا کلید خورد، اما در کمتر از دو ماه آینده قوانین NEDC رسماً کنار گذاشته می‌شود. از سال گذشته تا امروز، برخی شرکت‌های محصولات خود را سازگار با قوانین جدید تولید کرده‌اند اما هنوز برخی خودروسازان با استانداردهای NEDC پیش می‌روند. البته اتحادیه‌ اروپا برای برخی مدل‌ها که هنوز فروش نرفته‌اند اما در پایان خط تولید به‌سر می‌برند استثنا قائل شده‌اند.

خودروهای جدید چه تغییراتی خواهند کرد؟

WLTP

در حال حاضر پیروی از قوانین جدید WLTP فقط در اروپا ضروری است اما با این‌حال، خودروسازان کشورهای اروپایی تمام محصولات خود را چه برای بازار اروپا، چه برای بازار جهانی بر اساس پروتکل جدید تولید خواهند کرد. دلیل این امر، مشکل بودن سازگاری همزمان با WLTP و استاندارد آلایندگی یورو ۶.۲ و جلوگیری از هزینه‌های غیرضروری است. اما اصلی‌ترین تغییرات در خودروها برای سازگاری با قوانین آلایندگی WLTP چیست؟

به‌صورت کلی تغییرات زیر در خودروهای جدید اروپایی اعمال می‌شود:

 • خودروهای بنزینی به فیلتر ذره‌ای جدید (PF) مجهز می‎شوند.
 • استفاده از متریال جدید و مقام‌تر حرارتی در سیستم اگزوز و فناوری جدید کاتالیست
 • نصب نسل جدید سنسور اکسیژن برای کنترل دقیق‌تر ترکیب سوخت و هوا در سیلندر

یکی از سخنگو‌های پژو سیتروئن یا PSA اشاره می‌کند که خودروهای سازگار با قوانین آلایندگی WLTP تفاوت چندانی با خودروهای گذشته ندارند. سیستم فیلترهای خودروهای دیزلی با مدل‌های بنزینی متفاوت بوده اما عملکرد هر دو یکسان است.

قوانین WLTP و تأثیرات آن بر خودروسازان و بازار کشورهای مختلف

WLTP

با اجرایی شدن قوانین آلایندگی WLTP خودروسازان باید در خط تولید و مدل‌های مختلف تغییرات ایجاد کنند. در حال حاضر فولکس واگن هاچ‌بک گلف GTI با گیربکس دستی، اشکودا اوکتاویا RS 245 دستی و آئودی RS 169 TSI و RS 135 TDI از خط تولید خارج شده‌اند. حتی مدل پرطرفدار گلف R گیربکس دستی نیز قربانی قوانین WLTP شده است و احتمالاً آئودی S3 دستی هم به همین سرنوشت دچار خواهد شد. مقامات فولکس واگن پیش از این اعلام کرده بودند که توقف تولید برخی مدل‌های مجهز به گیربکس دستی، به‌دلیل تقاضای بیشتر مدل‌های اتوماتیک انجام شده است اما به‌نظر می‌رسد که خودروسازان اروپایی مجبور به این تغییر در خط تولید شده باشند. البته در این بین مرسدس‌بنز هنوز برنامه‌های مشخص خود را اعلام نکرده و فقط تفاوت نسل جدید C کلاس با پیشرانه‌های فعلی محصولات این شرکت تأیید شده است. بی‌ام‌و شرکت دیگر آلمانی است که هنوز هیچ واکنشی به قوانین آلایندگی جدید نشان نداده است و باید تا اجرایی شدن نهایی WLTP منتظر تغییرات احتمالی در خط تولید باواریایی‌ها باشیم.

WLTP

از طرفی مقامات پژو مجبور به توقف تولید پژو 308GTi شدند تا پیشرانه‌ی ۱.۶ لیتری ۴ سیلندر فرانسوی‌ها سازگار با WLTP شود. باتوجه به گفته‌ی مدیران ارشد پژو، توقف خط تولید این مدل در فروش آن تأثیر چندانی نخواهد داشت چرا که در حال حاضر 308GTi به اندازه‌ی تقاضای بازار در نمایندگی‌های فروش پارک شده است. اما مدل 208GTi باتوجه به شایعات رونمایی از نسل جدید آن، بعید است که با قوانین WLTP سازگار شود و احتمالاً آخرین روزهای عمر خود را می‌گذارند. مقامات گروه جگوارلندرور هم در حال تغییرات لازم در مدل‌های جدید هستند ولی هنوز خبری مبنی بر توقف خط تولید مدلی خاص از این برند بریتانیایی منتشر نشده است.

WLTP

اما با اجرایی شدن قوانین آلایندگی WLTP اروپا، سیاست کشورهای غیر اروپایی و خواستار خودروهای اروپایی چگونه خواهد بود؟

هر دو قوانین و استانداردهای آلایندگی WLTP و یورو 6 برای فشار بیشتر به خودروسازان جهت ساخت پیشرانه‌های پاک‌تر و کم‌مصرف‌تر تنظیم شده‌اند که حاصل آن تجهیز خودروهای اروپایی به فیلترهای ذره‌ای بوده است. اما خودروهای جدید اروپا با بنزین موجود در تمام کشورها سازگاری کامل ندارند. براساس استاندارد بنزین‌های اروپا، میزان گوگرد سوخت به ۱۰ قسمت بر میلیون (PPM) محدود شده است؛ این میزان در بنزین باکیفیت سوپر کشوری مانند استرالیا، ۵۰ قسمت بر میلیون است و در بنزین معمولی تا ۱۵۰ قسمت بر میلیون نیز می‌رسد. یا برای مثال در بهمن ماه سال گذشته، گوگرد بنزین ایران در حدود ۶۰  قسمت بر میلیون گزارش شد؛ البته بر اساس گفته‌های مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره‌ی پالایشگاه ستاره خلیج فارس در اردیبهشت ماه سال جاری، بنزین یورو ۵ این پالایشگاه کمتر از یک قسمت در میلیون گوگرد دارد. با این تفاسیر، کشورهای غیر اروپایی برای استفاده بهینه از خودروهای اروپایی باید استانداردهای آلایندگی یورو ۶ را اعمال کنند، قوانین داخلی مصرف سوخت داشته باشند و کیفیت بنزین را به استانداردهای بالاتر برسانند.

WLTP

مسلماً در صورت پیش نرفتن با استانداردهای آلایندگی خودروهای اروپایی که به‌زودی به امری جهانی تبدیل می‌شود، بازار و صنعت خودرو در کشورهای جهان، متاثر خواهد شد. تمام این تغییرات در قوانین آلایندگی برای تضمین تولید خودروهایی پاک‌تر و مشابه بودن اعداد و ارقام مصرف سوخت اعلامی شرکت سازنده در شرایط رانندگی روزمره است. در صورتی که مهندسی ساخت خودروها با این قوانین سازگاری کامل پیدا نکند، برخی از مدل‌های پرطرفدار و پرقدرت اروپایی مجهز به گیربکس دستی، خط تولید خود را از دست خواهند داد.تاريخ : شنبه 30 تير 1397برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

اگر کنفرانس‌ توسعه‌دهندگان مایکروسافت در زمان سکان‌داری استیو بالمر را مشاهده کرده باشید، بدون شک با شعار معروفِ «تو‌سعه‌دهنده، تو‌سعه‌دهنده، تو‌سعه‌دهنده» مدیرعامل پیشین این شرکت آشنایی دارید. با این حال، چند سالی می‌شود که مایکروسافت اعتمادبه‌نفس سابق خود را در حوزه‌ی نرم‌افزار از دست داده است و دیگر به مانند گذشته از پشتیبانی توسعه‌دهندگان بهره‌ی چندانی نمی‌برد. همین امر باعث شده تا بسیاری از بلندپروازی‌های پیشین آن‌ها در حوزه‌ی موبایل با شکست روبرو شود و همواره خطر در کمین محصولات آتی این غول‌ نرم‌افزاری باشد.

اگر اخبار مربوط به اهالی مایکروسافت را دنبال کرده باشید، مسلماً با سیستم‌عامل آتی این شرکت که با نام اندرومدا شناخته می‌شود و برای دستگاه‌های قلم‌محور در نظر گرفته شده است، آشنایی دارید. به‌لطف پشتیبانی از وب اپلیکیشن‌های پیشرودر نسخه‌ی آخر ویندوز ۱۰، برخی از اپلیکیشن‌های مطرح راه خود را به فروشگاه نرم‌افزاری ویندوز ۱۰ باز کرده و توانسته‌اند کورسویی از امید را در دلِ کاربران این پلتفرم به‌ وجود آورند؛ با این حال انتظار رشد خیره‌کننده و فراگیری این اپلیکیشن‌ها در آینده‌ای نزدیک چندان محتمل به‌نظر نمی‌رسد.

حال در گزارشی که زک بوودن از وب‌سایت ویندوز سنترال منتشر کرده، از تلاشِ مایکروسافت برای یافتنِ راهکارهای دیگر در راستای رفع خلأ نرم‌افزاری خبر داده است.

او در یادداشت خود نوشته است:

Microsoft به‌طور جدی روی حضور وب‌اپلیکیشن‌های پیش‌رونده (PWA) در سیستم‌عامل اندرومدا حساب باز کرده و اپلیکیشن‌هایی مانند واتساپ نمونه‌ای متقاعدکننده از این ادعا هستند؛ چرا که روند رشد اپلیکیشن‌های مدرن ویندوز (UWP) هنوز کند است. علاوه بر این، می‌توانم بگویم که این شرکت به ایده‌های دیگر نیز برای بهبود موقعیت اپلیکیشن‌ها در اندرومدا می‌اندیشد.

با مطالعه‌ی متنِ فوق، نخستین گزینه‌ای که برای رفع خلأ نرم‌افزاری به ذهن می‌رسد، پشتیبانی از اپلیکیشن‌های اندروید در ویندوز است که پیش‌تر شرکتی مانند بلک‌بری نیز در برهه‌ای از آن بهره برده بود؛ همچنین این احتمال وجود دارد که ردموندی‌ها به ساخت پل‌های نرم‌افزاری برای پورت آسان اپلیکیشن‌ها از سایر پلتفرم‌ها به پلتفرم ویندوز فکر کنند. تاريخ : شنبه 30 تير 1397برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

در سال ۱۹۱۹، والتر اُوِن بنتلی، با هدف ساخت «خودرویی سریع، خوب و بهترین در کلاس خودش»، شرکتی را تأسیس کرد. این اصل ساده تاکنون اساس کار بنتلی را تشکیل داده است تا تبدیل به یکی از بهترین سازنده‌های خودروهای لوکس در دنیا شود. ورود به صدمین سال فعالیت موفق و چشمگیر، از دست کمتر خودروسازی بر‌می‌آید؛ به همین دلیل، بنتلی به پاس تکریم تلاش‌های چند ساله، محصولی خاص در نظر گرفته است.

 

 

قبل از بررسی شاهکار بریتانیایی، بد نیست بدانید که مولسان در قالب لوکس فول‌سایز توسط دپارتمان Bentley Motors Limited به صورت دست‌ساز تولید شده است و نام خود را از پیچ مشهور مولسان واقع در مسیر مسابقات لمانز، قرض می‌گیرد. به طور کلی، محصولات بنتلی موفق به کسب پیروزی‌های متعددی در رقابت‌های ۲۴ ساعته لمانز شده‌اند.

بنتلی GK 706 هشت لیتری / Bentley GK 706 1930

در مورد بنتلی مولسان مولینر W.O، باید بدانید که با وجود فقط ۱۰۰ نسخه، هک‌شدن نام بنیانگذار بنتلی، تعبیه‌ی قطعه‌ای از میل‌لنگ خودروی شخصی والتر اُوِن (آخرین مدل طراحی‌شده در سال ۱۹۳۰) در هر نسخه (بله! دقیقاً میل‌لنگ اورجینال بهترین گرندتورر وقت بنلتی؛ مدل ۸ لیتری GK 706، به ۱۰۰ تکه تقسیم شده و در هر نسخه به کار برده شده است) و اقتباس از مدل‌های موفق برند بریتانیایی در طراحی، مولسان W.O بسیار خاص شده‌ تا بازتاب عملکرد ۹۹ ساله‌ی بنتلی باشد.

در طراحی بدنه‌ی این لیموزین پر زرق و برق، چرخ‌های آلیاژی مشکی، نوار باریک از جنس کروم و رنگ اُنیکس، نشان کوچک روی سپر برای معرفی مشخصاتی از خودرو، نشان صد سالگی در وسط چرخ‌ها و بخش‌های پایینی درب به چشم می‌خورد. البته بنابر ادعای سازنده، خریدار بین سایر رنگ‌ها هم حق انتخاب دارد. 

در فضای داخلی از تفکیک رنگ‌ها به منظور توصیف سالخوردگی و قدمت خودروهای کلاسیک استفاده شده است. خنک‌ساز نوشیدنی تعبیه‌شده برای صندلی‌های عقب هم در این قسمت مشهود است.

بنتلی مولسان مولینر والتر اون / Bentley Mulsanne Mulliner W.O

خریدار یکی از ۱۰۰ نسخه‌ای این اثر هنری،‌ بین پیشرانه‌ی استاندارد ۶.۷۵ لیتری V8 و ۵۰۵ اسب بخار مولسان یا نمونه قوی‌تر ۵۳۰ اسب بخار از مدل مولسان اسپید حق انتخاب دارد. به لطف این توان مضاعف، سرعت‌گیری صفر تا ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت خودرو، دو دهم ثانیه کاهش می‌یابد و به ۵.۳ ثانیه می‎‌رسد.

سایر گزینه‌ها نظیر فاصله‌ی محور بلندتر هم قابل سفارش است. البته این مورد مشتری را محدود به استفاده از پیشرانه‌ی ضعیف‌تر می‌کند. ثمره‌ی تلاش بنتلی در رویداد مونترِی کالیفرنیا از ۲ تا ۴ شهریور به معرض دید عموم در می‌آید و سرانجام در سال ۲۰۱۹ تحویل خریداران می‌شود.

تماشای فیلم کوتاه، زیبا و رسمی معرفی این خودرو را از دست ندهید.

 
 


تاريخ : شنبه 30 تير 1397برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

اگر کاربر دوربین‌های عکاسی حرفه‌ای فوجی‌فیلم هستید، امروز روز خوبی برای شما خواهد بود. فوجی‌فیلم ساعاتی پیش در کنار رونمایی از دو لنز جدید از برنامه‌‌ی جدید خود برای رونمایی از سه لنز جدید طی ماه‌های آتی خبر داد.

اولین محصول معرفی شده توسط فوجی‌فیلم، لنز فوجینان XF 8-16mm f/2.8 R LM WE است. این لنز فوق‌عریض در استاندارد ۳۵ میلی‌متری توانایی پوشش فاصله‌ی کانونی ۲۴-۱۲ میلی‌متر را در دیافراگم ثابت f/2.8 دارد تا آن را به گزینه‌ای توانمند برای عکاسی از مناظر طبیعی و شهری در شرایط نوری کم تبدیل کند. در ساخت این لنز از ۲۰ المان در ۱۳ گروه استفاده شده است. از چهار عدسی غیرکروی (اسفریکال) در این لنز بهره گرفته شده است تا از اعوجاج تصویر جلوگیری شود. هم‌چنین فوجی‌فیلم برای کنترل برهم‌ریختگی رنگی نیز از شش المان ED شامل سه عضو فوق ED بهره برده است.

لنز 16-8 میلی متری فوجی فیلم

جهت ارایه‌ی تصاویر شارپ و شفاف در تمام بخش‌های قاب و باز‌ه‌ی فاصله‌ی کانونی، از یک المان عدسی معلق بهره گرفته شده است که با توجه به میزان زوم لنز، محل آن تنظیم می‌شود. به گفته‌ی FujiFilm این راه‌حل، کمک زیادی به افزایش شفافیت و اصلاح انحنای عمق تصویر می‌کند که یکی از معضلات بزرگ لنز‌های واید است. حروف WR این لنز نیز به معنای مقاومت آن در برابر شرایط محیطی اعم از باران و گرد‌و‌غبار است. هم‌چنین به لطف استفاده از موتور‌های خطی سریع، سرعت فوکوس بسیار بالا در این لنز به ارمغان آمده است. لنز فوجی XF 8-16 میلی‌متری F/2.8 با قیمت ۱۹۹۹ دلار و از اواخر ماه نوامبر (آبان ماه) به بازار عرضه می‌شود.

لنز 16-8 میلی متری فوجی فیلم

فوجی‌فیلم در راستای گسترش لنز‌های مخصوص دوربین‌های عکاسی خود، اقدام به رونمایی از لنز تله ۲۰۰ میلی‌متری در کنار کانورتر ۱.۴ برابر مخصوص آن کرد. لنز فوجینان XF 200mm f/2 R LM OIS WR در استاندارد ۳۵ میلی‌متری فاصله‌ی کانونی ۳۰۵ میلی‌متری را در حداکثر گشودگی دیافراگم f/2.0 برای عکاسان به ارمغان می‌آورد. این لنز که از ۱۹ المان در ۱۴ گروه تشکیل شده است، به یک عدسی سوپر ED قطور و یک جفت عدسی ED قطور مجهز شده است تا شاهد کاهش قابل توجه پدیده‌ی برهم‌ریختگی رنگی باشیم. برای افزایش شفافیت و ایجاد جلوه‌ی بوکه‌ی جذاب نیز عدسی‌های این لنز از روش پرداخت سطحی بسیار پیشرفته‌ای بهره برده‌اند که پیش از این تنها در ساخت لنز‌های مخصوص دوربین‌های برنامه‌های تلویزیونی و سینمایی به کار گرفته می‌شد.

لنز تله 200 میلی متری فوجی فیلم

لنز تله جدید فوجی‌فیلم از حالت تنظیم جدید فوکوس بهره می‌برد که امکان تعویض فوکوس به نقطه‌ی مورد نظر را بلافاصله پس از فعال نمودن، مهیا می‌کند. این قابلیت می‌تواند برای پیش‌بینی محل سوژه‌ی موردنظر و فوکوس بسیار سریع روی آن، بسیار کاربردی باشد. فوجی‌فیلم برای فوکوس سریع و بی‌صدای این لنز، از موتور‌های خطی توانمندی بهره برده است که در صورت عدم استفاده‌ از لنز ۷، به لطف مکانیزم جدیدی موتور‌ها در جای خود قفل می‌شوند تا از جابه‌جایی عدسی‌های جلوگیری شود. درنهایت نیز باید به مقاومت در برابر شرایط محیطی در کنار سیستم لرزشگیر اپتیکال این لنز اشاره کرد که قابلیت حذف لرزش‌ها را تا ۵ استاپ فراهم می‌کند.

لنز تله 200 میلی متری فوجی فیلم

لنز فوجی XF 200 میلی‌متری f/2، اواخر ماه اکتبر (مهر ماه) با قیمت ۵۹۹۹ دلار به بازار عرضه می‌شود. تله‌کانورتر ۱.۴ برابری نیز به‌صورت پیش‌فرض همراه لنز عرضه می‌شود تا کاربران امکان بهره بردن از فاصله‌ی کانونی فوق‌العاده‌ی ۴۲۷ میلی‌متری را داشته باشند.

تله کانورتر فوجی فیلم

فوجی فیلم در کنار رونمایی از دو لنز جدید، نقشه‌ی راه خود برای گسترش لنز‌های XF را نیز به‌روز کرد که طبق آن، این شرکت خود را برای معرفی و عرضه‌ی لنز‌ ۱۶ میلی‌متری f/2.8، لنز ۱۶-۸۰ میلی‌متری f/4 و لنز فوق‌سریع ۳۳ میلی‌متری f/1 آماده می‌کند.تاريخ : شنبه 30 تير 1397برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

با توجه به نیاز همیشگی طرفداران آف‌رود به قدرت پیشرانه و تجهیزات اضافی، تیونینگ خودرو در کلاس شاسی‌بلند، متداول است. این موضوع باعث می‌شود تا همواره محصولاتی قدرتمند و جذاب پا به بازار خودرو بگذارند. طراح ایتالیایی آرس دیزاین (Ares Design)، در حال انجام بزرگ‌ترین و بحث‌برانگیزترین پروژه تیونینگ خود است؛ شاسی‌بلند لندرور دیفندر. هنوز افراد زیادی پیدا می‌شوند که به دنبال خودروهای ماندگار هستند، حتی پس از این‌که تولید آن‌ها متوقف شده باشد. شاسی‌بلند لندرور دیفندر نیز از آن جمله خودروهای آف‌رود به شمار می‌رود که پس از توقف تولید توسط سازنده، غیرقابل دسترس و بدون جایگزین شد. حالا آرس دیزاین قصد دارد که با ارائه نسخه تیون‌شده از لندرور دیفندر، بار دیگر خاطرات قدیمی طرفداران آف‌رود را زنده کند.

Land Rover Defender / شاسی‌بلند آف‌رود لندرور دیفندر

آرس دیزاین می‌گوید که در تمام جنبه‌های مختلف دیفندر، بازسازی انجام شده است؛ طراحی داخلی جدید، ارتقای پیشرانه و کیت کامل بدنه از جمله مواردی هستند که مهندسان آرس دیزاین به خوبی روی آن‌ کار کرده‌اند. مهندسان این شرکت حتی در مدل‌های ارتقایافته، با استفاده از برش و نصب تجهیزات جدید، برای مشتریان سانروف ارائه می‌دهند.

ولید الغفاری، یکی از بنیان‌گذاران آرس دیزاین این خودروی جدید را "بهترین مدل دیفندر" توصیف کرده است؛ در حالی که دنی باهار، مدیر عامل این شرکت نیز گفت:

دیفندر نماد خوبی از رانندگی است، اما می‌توان دوباره نمادها را تصور کرد و دیفندر ما نیز تجسم نهایی از یک خودروی سفارشی ۴x۴ است؛ لندرور دیفندر ارتقایافته عملکرد باورنکردنی، چشم‌انداز فریبنده و فضایی پر زرق‌وبرق ارائه می‌دهد که بیش‌تر شبیه به یک شاسی‌بلند لوکس است.

زیر کاپوت از پیشرانه خورجینی هشت سیلندر بهره گرفته می‌شود که براساس پیشرانه اصلی لندرور دیفندر با حجم ۴.۵ لیتر ساخته شده است؛ چنین پیشرانه‌ای می‌تواند ۲۷۸ اسب بخار قدرت و ۴۳۹ نیوتن‌متر گشتاور تولید کند. آرس دیزاین به لطف تغییر قطر سیلندر از ۹۴ به ۹۶ میلی‌متر، حجم پیشرانه را از ۴.۵ لیتر به ۴,۷۴۸ سی‌سی افزایش داده است. در نتیجه سرسیلندر نیز بازسازی می‌شود و از انژکتورهای بزرگ‌تری نیز استفاده خواهد شد. 

Land Rover Defender / شاسی‌بلند آف‌رود لندرور دیفندر

آرس دیزاین همچنین از منیفولد خروجی سفارشی و ورودی هوای ITG بهره می‌گیرد که در ترکیب با سیستم اگزوز، مبدل کاتالیستی اسپرت میل‌تک (Milltek)، سوپاپ بای‌پس و خروجی اگزوز دوگانه، صدای پیشرانه خورجینی هشت سیلندر را بسیار هیجان‌انگیز می‌کند. 

علاقه‌مندانی که می‌خواهند عملکرد بهتری داشته باشند، می‌توانند نسخه سوپرشارژ این پیشرانه را انتخاب کنند. در نتیجه استفاده از سوپرشارژر، پیشرانه خورجینی هشت سیلندر با حجم ۴۶۹۸ سی‌سی می‌تواند ۴۶۸ اسب بخار قدرت و ۶۴۹ نیوتن‌متر گشتاور تولید کند. هر دو نسخه پیشرانه به جعبه دنده اتوماتیک ۶ سرعته تیپ‌ترونیک متصل می‌شوند.

Land Rover Defender / شاسی‌بلند آف‌رود لندرور دیفندر

سیستم‌های تعلیق و ترمز نیز در لندرور دیفندر دستخوش تغییر شده‌اند؛ ارتفاع سواری در نسخه تنفس طبیعی به میزان ۷۵ میلی‌متر و در نسخه سوپرشارژ به میزان ۵۰ میلی‌متر افزایش یافته است. این افزایش ارتفاع به لطف بهره‌گیری از فنرهای سفارشی پیشرفته ممکن می‌شود. فنرها در ترکیب با دمپرهای فشار قوی فاکس (Fox)، عملکرد مناسبی در جاده و شرایط آف‌رود از خود نشان می‌دهند. از سیستم ترمز مجهز به دیسک‌های جلوی ۳۶۲x۳۲ و کالیبرهای ۶ پیستونی AP Racing برای اطمینان از توقف کامل شاسی‌بلند لندرور دیفندر جدید استفاده شده است. در نهایت خودرو با مجموعه‌ای از رینگ‌های ۱۸ اینچی آلیاژی آرس و لاستیک‌های 305/70 R18 کوپر تجهیز می‌شود.

Land Rover Defender / شاسی‌بلند آف‌رود لندرور دیفندر

در بخش بیرونی نیز برخی قطعات مانند کاپوت، پوشش چراغ‌ها و جلوپنجره مشبک از فیبر کربنسبک‌وزن ساخته شده‌اند. جهت اطمینان از قابلیت‌های آف‌رود، تیونر ایتالیایی از سپرهای جلو و عقب سنگین، محافظ زیرین، نقاط بکسل جلو و عقب، رکاب و میله‌های سقفی فولادی استفاده می‌کند. آرس همچنین از چراغ‌های LED برای بهبود سیستم روشنایی بهره می‌برد.

Land Rover Defender / شاسی‌بلند آف‌رود لندرور دیفندر

 

اگرچه شاسی‌بلند لندرور دیفندر یک خودروی عملیاتی است، اما آرس دیزاین به عنوان یک شرکت تیونینگ خودرو تلاش می‌کند تا برخی تجهیزات لوکس در فضای داخلی ارائه دهد. صندلی‌های چرم سفارشی دست‌دوز در جلو و تریم‌های چرمی و فیبر کربنی در داخل، جلوه مناسبی به لندرور دیفندر می‌بخشد. ترمز دستی برای آزاد کردن فضای بین صندلی‌های جلو برداشته شده است و با نسخه الکترونیکی جایگزین می‌شود. 

فرآیند تیونینگ لندرور دیفندر آرس دیزاین هشت هفته طول خواهد کشید و مشتریان علاقه‌مند می‌توانند با پرداخت ۲۵۱,۸۰۰ دلار، آن را تهیه کنند. آرس دیزاین گفته است که تنها ۵۳ دستگاه از شاسی‌بلند لندرور دیفندر تولید می‌کند، بنابراین علاقه‌مندان باید برای ثبت سفارش عجله کنند.تاريخ : جمعه 29 تير 1397برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

سلیقه افراد در زمینه‌های مختلف با هم تفاوت زیادی دارد؛ به همین علت نمی‌توان از سلیقه یک فرد به خودروی موردعلاقه‌اش تنفر داشت یا سلیقه او را تایید کرد، چرا که هر انسانی معیارهایی برای خودروی سواری خود دارد. اما بسیاری از خودروها و مدل‌ها هستند که نمی‌توان به هیچ وجه با آن‌ها مخالفت کرد. لامبورگینی هوراکان که با هنر تیونینگ خودرو توسط TR3 پرفورمنس اصلاح شده است، از جمله این محصولات به شمار می‌رود که شاید همه خواهان تجربه سواری با آن باشند.

2017 Lamborghini Huracán / سوپراسپرت لامبورگینی هوراکان مدل 2017

چیزی که در این مدل خودروی سوپراسپرت بیش از همه جلب توجه می‌کند، قسمت عقب است. مهم‌ترین بخش این لامبورگینی هوراکان LP 610-4 مدل ۲۰۱۷، مربوط به سپر عقب است. از آن‌جا که قسمت عقب هوراکان با هیچ پوششی پوشیده نمی‌شود، عظمت و قدرت آن را می‌توان به وضوح دید که چگونه به‌ صورت هنرمندانه ایجاد شده است. رنگ روشن دریچه ورودی هوا و اگزوز با ظاهر مشکی سوپراسپرت در تضاد است و همین به زیبایی لامبورگینی هوراکان می‌افزاید. استفاده از رینگ‌های سفارشی ADV5.2 M.V2 CS نیز از جمله تغییرات دیگر به شمار می‌رود.

2017 Lamborghini Huracán / سوپراسپرت لامبورگینی هوراکان مدل 2017

اما برداشتن سپر عقب تنها ایده تیونینگ خودرو در لامبورگینی هوراکان نیست. این خودروی سوپراسپرت علاوه بر اصلاحات ظاهری، از پیشرانه خورجینی ۱۰ سیلندر ۵.۲ لیتری بهره می‌برد که به لطف توربوشارژر دوقلو، قدرت آن از ۶۰۲ به ۸۵۰ اسب بخار افزایش یافته است.  به منظور بهبود سیستم خنک‌کاری پیشرانه، اینترکولر در قسمت بار خودرو (واقع در جلوی سوپراسپرت) قرار دارد تا عملکرد آن را بهبود بخشیده و بازده را افزایش دهد. همچنین در فضای بار، جعبه یخ تعبیه شده است که می‌توان از آن برای نگه‌داری مواد غذایی نیز استفاده کرد. 

2017 Lamborghini Huracán / سوپراسپرت لامبورگینی هوراکان مدل 2017

 

لامبورگینی هوراکان مدل ۲۰۱۷ با قدرت ۸۵۰ اسب بخار، نمونه بارزی از هنر تیونینگ TR3 پرفورمنس خواهد بود. هر تغییر مثبتی که چهره این سوپراسپرت ایتالیایی را قدرتمندتر نشان دهد، توسط TR3 پرفورمنس روی آن اعمال شده است. عدم استفاده از سپر عقب بیش‌تر شبیه انتخابی برای نشان دادن کارایی قطعات ارزیابی می‌شود، تا این‌که بخواهد برای کاهش وزن باشد.

در حالی که امروزه بسیاری از خودروسازان دنیا پیشرانه خودروهای عملکردی خود را در پوشش قرار می‌دهند، چنین طرحی بسیار جالب و قابل توجه است. حذف سپر عقب و نشان دادن شکوه پیشرانه، می‌تواند هنر مهندسی مدرن را به تصویر بکشد. چنین طرح‌هایی مشتریان خاص خود را دارد و البته نمی‌توان انتظار داشت که همه از آن به یک اندازه لذت ببرند.

 
 


تاريخ : جمعه 29 تير 1397برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

شرکت آمریکایی تیمبرکرفت تاینی هومز (Timbercraft Tiny Homes) چند سالی است که با تولید خانه‌های متحرک در قالب تریلرهای کوچک و بزرگ، طرفداران زیادی پیدا کرده و محصولات متنوع و باکیفیت آن هر روز مشتریان زیادی را به‌خود جلب می‌کنند. جدیدترین محصول این شرکت، خانه‌ی متحرک Denali XL با مساحت ۳۷ متر مربع، فضای مدرن، کاربرپسند و جادار را پیشنهاد می‌کند.

تریلر خانه دنالی / Denali XL

 


دنالی XL مدل بزرگ‌تر دنالی است؛ طول تریلر یا خانه‌ی متحرک دنالی XL برابر ۱۲.۸ متر بوده که از مدل مدل دنالی استاندارد با ۱۱.۲ متر بیشتر است. درواقع باتوجه به ابعاد بزرگ‌تر تریلرهای خانگی جدید، حمل و نقل آن‌ها کمی مشکل‌تر است، به‌همین خاطر برای توقف‌های طولانی مدت در یک مکان مناسب‌تر به‌نظر می‌رسند. نمای بیرونی دنالی XL مشابه کلبه‌های جنگلی با سقف فلزی و دو در طراحی شده است. در داخل خانه شاهد دیوارهای با طرح چوبی موازی، پوشش چوبی سقف و کف هستیم که با زیبایی در کنار هم قرار گرفته‌اند. در اصلی ورود، پشت این تریلر قرار دارد؛ با ورود از این در، فضای نشیمن جادار خودنمایی می‌کند. سقف بلند، پنجره‌های سقفی و نورگیر با کنترل برقی ریموت و سنسورهای تشخیص باران و پنجره‌های پرتعداد فضای بسیار جذاب و دل‌انگیزی به‌وجود آورده است. پس از اتاق نشیمن، آشپزخانه‌ی بزرگ و مجهز قرار گرفته است. در این فضا، تاقچه‌ی تاشو، اجاق گاز  با صفحه۲۴ اینچ، ۴ شعله و یک فر، یخچال فریزر، فشرده ساز زباله، ماشین ظرف‎شویی، سینک، کابینت‌ها و نورپردازی سفارشی وجود دارد.

تریلر خانه دنالی / Denali XL


 

در این خانه‌ی متحرک، دو دستگاه تهویه‌ی مطبوع با ظرفیت ۹ هزار BTU نصب شده که یکی از آن‌ دو در بالای یخچال فریز قرار گرفته است. پس از آشپزخانه، فضای و محفظه‌‌های کوچکی به‌عنوان آبدارخانه طراحی شده است. راهروی کوچک به سرویس بهداشتی با در کشویی، می‌رسد. در اتاقک سرویس بهداشتی که بزرگ به‌نظر می‌رسد، حمام با دوش قدی و قابلیت حمام بخار، دستشویی الکتریکی برای سوزاندن و خاکستر کردن ضایعات، چند قفسه، سینک و آینه، ماشین لباس‌شویی با قابلیت خشک‌کن و سیستم تهویه مجهز به سنسورهای رطوبتی نصب شده است. انتهای راهروی تعبیه شده، پس از عبور از چند پله که در آن‌ها کشو هم قرار دارد، اتاق خواب با یک تخت بزرگ جلب توجه می‌کند. در اتاق خواب هم دو پنجره‌ی سقفی و نورگیر با قابلیت کنار ریموت برقی، دو چراغ‌ مطالعه دیواری، دومین سیستم تهویه مطبوع ۹ هزار BTU، جایگاه نصب دیواری تلویزیون و یک گنجه‌ی بزرگ طراحی شده است.


تریلر خانه دنالی / Denali XL

دنالی XL توسط اتصال معمولی مانند کاروان به خودرو و انواع وانت پیکاپ متصل می‌شود. قیمت این خانه‌ی متحرک دوست‌داشتنی بر اساس سفارش مشتری بسیار متفاوت بوده و نمونه‌های ۵۰ هزار دلار تا ۱۰۰ هزار دلار و حتی بیشتر قابل خریداری است. نمونه‌ی که تصاویر و ویدئوی آن در این مطلب قرار داده شده است با قیمت ۱۲۵ هزار دلار، تحویل مشتری می‌شود.

در پایان توصیه می‌کنیم حتماً تور ویدئوی تهیه شده از مدل دنالی XL به همراه توضیحات بنیان‌گذار شرکت تیمبرکرفت تاینی هومز را مشاهده کنید.


 

 


تاريخ : جمعه 29 تير 1397برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

ساکنان دهکده‌ای در گرینلند در وضعیت نگران‌کننده‌ای قرار دارند و ممکن است، یک کوه یخ عظیم به محل زندگی آنها برخورد کند. با وجودی که یخ در سراسر سواحل گرینلند به چشم می‌خورد و در سراسر این سرزمین منجمد هم یخ دیده می‌شود؛ اما کوه یخ غول‌پیکری که به نزدیکی دهکده اینارسو رسیده، جمعیت ۱۶۹ نفری این دهکده را در وضعیت خطرناکی قرار داده است.

مردم محلی از این هراس دارند که با فرو ریختن بخش‌هایی از کوه یخ در اقیانوس، ممکن امواج عظیمی به دهکده برخورد کنند. جوگر شیفر، پژوهشگر زیست‌محيطي از رصدخانه زمينی لمانتو-درتي در دانشگاه کلمبيا، گفت که کوه‌های یخ بزرگ همیشه به آرامی در اقیانوس ذوب نمی‌شوند، گاهی کوه‌های یخ با ‌سرعت و قدرت بالایی در اقیانوس غرق می‌شوند.

کارشناسی از موسسه هواشناسی دانمارک هم به خبرگزاری DR گفت، اطلاعات ماهواره‌ای نشان داده است که این کوه یخ عظیم، حدود ۲۰۰ متر پهنا، نزدیک به ۹۰ متر ارتفاع و تا ۱۱میلیون تن وزن دارد.

گیدون کیست، بازرس پلیس در شهر نیوک، پایتخت گرینلند، گفت:

اگرچه کوه‌های یخ بزرگ در منطقه فراوان هستند؛ اما نکته‌ی نگران‌کننده، پهلو گرفتن این کوه یخی در نزدیکی دهکده است.

مقامات امیدوار بودند که بادهای جنوبی و جزر و مدهای بلند، کوه یخ را از دهکده دور کند.

دکتر شایفر، گفت:

 صفحه‌ی یخی گرینلند با سرعت نگران‌کننده‌ای یخ‌های خود را از دست می‌دهد و انتظار می‌رود که طی دهه‌های آینده، کوه‌های یخ بیشتری روانه اقیانوس‌ها شوند.

علاوه بر این، اگر بارندگی رخ دهد، باران نسبتا گرم (در مقایسه با کوه یخ) می‌تواند باعث فروپاشی کوه یخی شود و تکه‌هایی یخ به اقیانوس خواهند ریخت که به‌طور بالقوه موجب تخریب دهکده خواهند شد.

ساکنان‌ محلی تابه‌حال، کوه یخی به این بزرگی ندیده بودند

 کارل پترسن، رئیس شورای محلی دهکده اینارسو، به تلویزیون CBC کانادا گفت:

خیلی نگرانیم و می‌ترسیم.

تاکنون ۳۳ نفر به مکان‌های امن‌تر منتقل شده‌اند. دیگران ساکنان دهکده هم تشویق شده‌اند که قایق‌های خود را از کوه یخ دور نگه دارند. دهکده اینارسو در فاصله‌ی ۹۶۰ کیلومتری شمال شهر نیوک واقع است. ساکنان دهکده را بیشتر شکارچیان و ماهیگیران تشکیل می‌دهند.

به گزارش Quartz، سال گذشته، یک زمین‌لغزش ناشی از زلزله‌ای ۴٫۱ ریشتری که در فاصله ۲۷ کیلومتری دهکده‌ای به نام نوکاتسیاک رخ داد، منجر به سونامی شد که موجب خراب شدن ۱۱ خانه و مرگ ۴ نفر شد. ویدئویی از این سونامی منتشر شد که ساکنان دهکده را نشان می‌داد که به‌سرعت در حال فرار از امواج بزرگ هستند.

سال گذشته، سونامی در ساحل غربی گرینلند، موجب مرگ ۴ تن شد

 

به نقل از Quartz، سونامی ناشی از رانش‌زمین در منطقه خلیج، می‌تواند به ارتفاعات باور نکردنی برسد، به سرعت ویرانگری دست پیدا کند و در نتیجه، موجب ویرانی‌های گسترده‌ای شود.اکونومیست در این مورد نوشته است که موج عظیمِ مشابهی در سال ۵۶۳ میلادی، شهر ژنو را نابود کرد. مطمئنا، حتی اگر، امواج بزرگی به سبک فیلم‌های هالیوود موجب نابودی دهکده نشود، اما با افزایش سطح آب، خطرات دیگری هم وجود دارد.

 

 

به عنوان مثال، رودخانه‌های نزدیک به دهکده‌ها می‌توانند طغیان کنند و تهدیدی برای خانه‌ها و ساختمان‌های دیگری باشند که در نزدیکی دریا نیستند. و نیروگاه دهکده اینارسو هم در کنار ساحل قرار دارد و ممکن است در شرایطی خاص، برق ناحیه قطع شود. به‌ این جهت، به گفته CBC، یک کشتی نیروی دریایی سلطنتی دانمارک در نزدیکی ساحل مستقر شده تا در صورت وقوع چنین وضعیتی، بتواند کمک‌های لازم را به ساکنان دهکده برساند.

سوزانا الیاسون، یکی از اعضای شورای دهکده اینارسو به CBC گفت:

نگرانی را در میان ساکنان حس می‌کنیم. ما به کوه‌های یخ بزرگ عادت داریم، اما قبلا کوه یخی به این بزرگی را ندیده بودیم.تاريخ : جمعه 29 تير 1397برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

این روزها تب تیونینگ بسیار بالا رفته است و علاقه‌مندان به خودرو از اتومبیل‌های دوج گرفته تا سوبارو و تویوتا، همگی به فکر تقویت و افزایش قدرت پیشرانه‌های خود هستند. اما در این میان برخی از خودروها هستند که توانایی‌های بیشتریدر ارتقا دادن دارند و وقت گذاشتن برای تیونینگ و ارتقا توان آن‌ها ارزش بیشتری در مقایسه با سایر خودروها دارند. به همین خاطر در این مطلب هشت خودرویی را معرفی خواهیم کرد که گزینه‌هایی بسیار خوب برای تقویت پیشرانه هستند و ضمن اینکه این خودروها در صورت ارتقا یافتن به مشکل چندانی بر نمی‌خورند و همچنان همانند قبل برایتان کار خواهند کرد.

در این لیست از دوج گرفته تا فورد و فیات حضور دارند و حتی خودروهایی در کلاس‌های مختلف هستند. برای مثال خودروهای کوپه، سدان و حتی کراس‌اوور‌ها نیز در این لیست موجود هستند و این نشان می‌دهد که قابلیت تیونیگ خودروها چندان ارتباطی با کلاس آن‌ها ندارند. پس در ادامه با زومیت همراه باشید.

دوج دارت SRT

دوج دارت/ Dodge Dart

تولید دوج دارت در سال ۲۰۱۶ متوقف شد. با این وجود اما مدل SRT این خودرو یکی از خودروهایی است که مشخصات حضور در لیست ما را دارد. اولین نکته‌ی مثبت این است که در حال حاضر می‌توانید یک نسخه از آن را با قیمتی کمتر از ۱۰ هزار دلار خریداری کنید. دوج دارت در صورت استاندارد مجهز به یک پیشرانه‌ی ۲.۴ لیتری است که می‌تواند ۱۸۱ اسب بخار قدرت تولید کند اما با پرداخت ۴ هزار ۴۹۲ دلار می‌توانید یک پکیج توربوشارژر رود ریس را خریداری کنید که در صورت نصب این پکیج توبوشارژر روی پیشرانه‌ی این خودرو قدرت تولیدی آن به ۲۹۰ اسب بخار و گشتاور آن به ۳۸۶ نیوتون متر خواهد رسید. بنابراین با نصب این کیت توربو شارژر قدرت این خودرو به اندازه‌ی خودروهایی که دارای پیشرانه‌ی شش سیلندر هستند می‌رسد. البته پیشنهاد می‌کنیم تا در کنار چنین کاری ترمز‌های خودرو را تقویت کنید و برای بهبود هندلینگ آن نیز می‌توانید از کمک فنر‌های اسپرت استفاده کنید تا این خودرو تبدیل به یک SRT واقعی شود.

فیات 500X آبارت

Fiat 500

فیات 500X یک خودروی کراس‌اوور کوچک است که قیمت متوسط آن به ۱۲ هزار دلار می‌رسد و البته با پرداخت چنین مبلغی می‌توانید نسخه‌ی اسپرت این خودرو را که با نام آبارت شناخته می‌شود را خریداری کنید. فیات 500X از پیشرانه‌ی ۲.۴ لیتری خطی  بهره می‌برد که این پیشرانه با پیشرانه‌ی مورد استفاده در دوج دارت یکسان است. همین کیت توربو شارژر رود ریس که برروی دوج دارت قابل نصب بود بر روی این خودرو نیز قابل نصب است. البته فیات 500X محدودیت‌هایی هم در خصوص افزایش قدرت پیشرانه دارد و نمی‌توانید این قدرت را بیش از اندازه افزایش دهید چون در این راه به مانعی به نام جعبه دنده بر خواهید خورد. فیات 500X از یک جعبه دنده‌ی ۹ سرعته‌ی خودکار ساخت ZF برخوردار است که این جعبه دنده حداکثر می‌تواند گشتاور ورودی ۴۷۴ نیوتون متر را تحمل کند و به همین خاطر در هنگام تیونینگ این خودرو باید دقت کنید که گشتاور تولیدی توسط پیشرانه از ۴۷۴ نیوتون متر بیشتر نشود.

فورد اکو اسپرت راپتور

فورد

این خودرو نیز یک کراس‌اوور کوچک است که البته دیدن نشان راپتور بر روی آن می‌تواند کمی عجیب باشد چون فورد معمولا نام راپتور را بر روی خودروهای بسیار قدرتمند خود می‌گذارد. با این وجود اما این کراس‌اوور کوچک نیز توانایی‌های خوبی برای ارتقا دادن دارد. متوسط قیمت این خودرو بر اساس تخمین‌ها در حدود ۲۱ هزار دلار است و حتی می‌توانید نسخه‌ی پایه آن را که با نام فورد اکو اسپرت راپتور S شناخته می‌شود را خریداری کنید. البته این خودرو در بخش پیشرانه چندان قابلیت ارتقا ندارد اما می‌توانید قطعا ظاهری و سیستم تعلیق آن را به خوبی ارتقا دهید. برای مثال برای این خودرو رینگ‌های ۱۷ اینچی خاص موجود هستند و همچنین می‌توانید با نصب یک سیستم تعلیق آفرودی بر روی آن ارتفاع این خودرو را ۰.۷ اینچ افزایش دهید تا به این ترتیب ارتفاع این کراس‌اوور افزایش یابدو قطعات دیگری هم که برای ارتقا این کراس‌اوور در بازار موجود هستند شامل جلو پنجره‌ی اسپرت و کاور روی لاستیک زاپاس می‌شوند. این قطعات همگی ساخت شرکت استورم هستند و بر روی آن‌ها نام استورم به چشم می‌خورد. به این ترتیب با پیاده شدن کیت کامل استورم بر روی فورد اکو اسپرت، شاهد یک کراس‌اوور کوچک با ظاهری اسپرت و خشن خواهیم بود.

هوندا CRZ SI

هوندا

هوندا CRZ نیز همانند دوج دارت از سال ۲۰۱۶ به بعد تولید نمی‌شود اما با این وجود این یکی دیگر از بهترین گزینه‌ها برای ارتقا است. در حال حاضر می‌توانید مدل ۲۰۱۳ این خودرو را با قیمتی در حدود ۹ هزار دلار خریداری کنید که مبلغ بسیار خوبی برای این خودرو محسوب می‌شود. یک کیت سوپر شارژر HPD برای این خودرو به قیمت ///// موجود است که می‌تواند قدرت پیشرانه را تا ۱۹۷ اسب بخار و گشتاور آن را تا ۲۳۸ نیوتون متر افزایش دهد. دیگر محصولات HPD برای این خودرو شامل دیفیوزر عقب به قیمت ۴۰۰ دلار، سیستم اگزوز اسپرت به قیمت ۱۴۰۰ دلار و سیستم کلاچ اسپرت به قیمت ۶۴۰ دلار است.

جیپ رانگلر هلکت

جیپ

پیشرانه‌ی هلکت دوج با قیمت ۷۰۷ اسب بخاری خود یکی از قوی‌ترین پیشرانه‌هایی است که در بازار موجود استو نصب این پیشرانه بر روی جیپ رانگلر JK می‌تواند ایده‌ی بسیار جالبی باشد و این خودروی SUV را تبدیل به یکی از قدرتمندترین و تواناترین SUV های موجود در بازار کند. در حال حاضر می‌توانید در بازار آمریکا یک جیپ رانگلر JK مدل ۲۰۰۸ را با قیمتی در حدود ۱۳ هزار دلار خریداری کنید. پیشرانه‌ی هلکت نیز دارای قیمت ۱۹ هزار و ۳۵۰ دلار است و می‌توان با خرید این پیشرانه و نصب آن روی جیپ رانگلر یک جیپ رانگلر هلکت داشت. برای انجام این کار نیز می‌توانید به یک شرکت تیونینگ با نام داکوتا کاستومز که مقر آن در ایالت داکوتای جنوبی است مراجعه کنید. داکوتا کاستومز تمامی این تغییرات را بر روی جیپ شما انجام می‌دهد و کل پروژه برای شما تنها ۵۶ هزار دلار تمام خواهد شد.

لکسوس IS F

 Lexus IS F SPORT

لکسوس IS F نیز همانند برخی از خودروهای لیست ما دیگر تولید نمی‌شود و تولید این مدل نیز از سال ۲۰۱۴ متوقف شده است. البته شایعاتی وجود دارد که احتمالا لکسوس برای سال ۲۰۲۰ مدل جدیدی از این خودرو با ۴۰۰ اسب بخار قدرت را معرفی کند که البته فعلا خبری رسمی در این خصوص وجود ندارد. با این وجود اما لکسوس IS F نیز یک گزینه‌ی بسیار خوب برای ارتقا محسوب می‌شود. در حال حاضر می‌توانید یک لکسوس IS350 مدل ۲۰۱۵ را به قیمتی در حدود ۲۹ هزار دلار در بازار آمریکا خریداری کنید و حتی می‌توانید خودروهایی با کارکرد بالاتری از این خودرو را با قیمتی کمتر از ۲۲ هزار دلار نیز خریداری کنید. حال با پرداخت ۳ هزار و ۱۰۰ دلار می‌توانید یک کیت تقویت RR Racing را برای این خودرو خریداری کنید که نصب این کیت بر روی پیشرانه‌ی IS 350 می‌تواند قدرت‌ آن را تا 354 اسب بخار افزایش دهد که از این نظر آن را در حد لکسوس IS F قرار می‌دهد. اگر بخواهید ظاهر لکسوس IS 350 شما نیز شبیه لکسوس IS F شود می‌توانید رینگ‌های RC F لکسوس را با قیمت کمتر از

۴۰۰ دلار از ebay خریداری کنید. سایر قطعات ظاهری F-sport لکسوس نیز شامل نشان فیبر کربنی لکسوس، کمک فنرها و برخی قطعات ظاهری دیگر نیز به راحتی در بازار قابل خریداری هستند و به این ترتیب می‌توانید لکسوس IS 350 خود را تبدیل به یک لکسوس IS F واقعی کنید.

نیسان ماکسیما نیسمو

Nissan Maxima

برای کسانی که به فکر خرید یک خودروی سدان قدرتمند هستند شاید هیچ وقت نیسیان ماکسیما گزینه‌ی اول نباشد با این وجود اما باید بدانید که این خودرو یکی از بهترین سدان‌های اسپرت در بازار است. د رحال حاضر می‌توانید با قیمتی در حدود ۲۱ هزار دلار یک نیسام ماکسیمای دست دو با شرایط خوب خریداری کنید. نیسان ماکسیما این توانایی را دارد تا با استفاده از ورودی هوای اسپرت، سیستم اگزوز اسپرت و برنامه ریزی مجدد واحد کنترل موتور (ECU)، افزایش قدرت قابل توجهی را تجربه کند و می‌توانید به راحتی و با هزینه‌ی کمی قدرت این خودرو را تا بیش از ۳۰۰ اسب بخار افزایش دهید.

سوبارو XV کراس ترک STI

سوبارو

سوبارو XV کراس ترک یکی از کراس‌اوورهای زیبا و جذاب موجود در بازار است و مدل STI آن را می‌توانید با قیمت کمتر از ۱۵ هزار دلار در بازار ایالات متحده خریداری کنید. اما کسانی هم که موفق به خرید نسخه‌ی STI این خودرو نشده‌اند می‌توانند با هزینه‌ی کمی خودروی خود را تبدیل به نسخه‌ی STI کنند. برای اینکار شما می‌توانید به فروشگاه ورمونت اسپرت کار مراجعه کنید و رینگ‌های ۱۷ اینچی اسپرت، ترمزهای STI و چراغ‌های STI را خریداری کنید. ضمن اینکه در این فروشگاه کیت توربوشارژر WRX  برای این خودرو موجود است که با نصب آن می‌توانید این خودروی کراس‌اور کوچک را تبدیل به یک کراس‌اوور تمام عیار کنید.تاريخ : جمعه 29 تير 1397برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

فروش اولین گوشی هوشمند اندرویدی یک دهه پیش شروع شد؛ استراتژی گوگل برای اندروید این بود که امکان استفاده‌ی مجانی از این سیستم عامل موبایل برای تمام تولیدکنندگان فراهم باشد. در عوض، اهالی مانتن ویو می‌توانستند اپلیکیشن‌های خود را از طریق این سیستم عامل منتشر کنند و در عصر موبایل، کسب و کار تبلیغات خود را بیش از پیش گسترش دهند. اما اکنون، شاید زمان تغییر این الگوی تجاری فرا رسیده است.

روز چهارشنبه، کمیسیون اروپا گوگل را به دلیل سوءاستفاده از جایگاهش در دنیای موبایل گناه‌کار دانست و این شرکت را به پرداخت جریمه‌ای ۵ میلیارد دلاری محکوم کرد. در عین حال، طبق خواسته‌ی کمیسیون اروپا، غول دنیای جستجو موظف شده است تا قراردادهای خود با ده‌ها شرکت مختلف را بازنویسی کند. بر اساس دستور این کمیسیون، در صورتی که ابزارهایی مانند گوشی‌های هوشمند با فروشگاه اپلیکیشن‌های گوگل (Google Play Store) ارائه می‌شوند، اهالی مانتن‌ویو نمی‌تواند تولید کنندگان را وادار کند تا محصولات خود را با اپلیکیشن جستجوی گوگل و مرورگر کروم عرضه کنند.

Android Apps / اپلیکیشن‌های اندرویدی

 

اتهامات کمیسیون اروپا علیه گوگل، در رابطه با سیاست‌های انحصارگرایانه، دو سال پیش مطرح شده‌اند و این شرکت آمریکایی از آن زمان تاکنون این اتهامات را رد کرده است؛ در حال حاضر نیز گوگل اعلام کرده که در زمینه‌ی تصمیمات گرفته شده توسط کمیسیون اروپا تقاضای تجدید نظر خواهد کرد. گوگل ادعا می‌کند که سیستم عامل مجانی این شرکت، موجب افزایش رقابت میان سازندگان ابزارهای همراه و کاهش قیمت این ابزارها شده است. اهالی مانتن‌ویو معتقد هستند که الزام به نصب اپلیکیشن‌های گوگل روی دستگاه‌های اندرویدی، امکان رقابت را از اپلیکیشن‌های رقیب سلب نمی‌کند؛ چرا که تولید کنندگان، به طور معمول، اپلیکیشن‌های مشابه اپلیکیشن‌های گوگل را روی ابزارهای خود نصب می‌کنند. از طرف دیگر، امکان نصب اپلیکیشن‌های مختلف برای کاربران فراهم شده است. ساندار پیچای، مدیرعامل گوگل در این رابطه می‌گوید:

تصمیم امروز [کمیسیون اروپا] الگوی تجاری اندروید را هدف قرار داده است. الگویی که موجب فراهم شدن انتخاب‌های بیشتر برای همه شده است؛ نه انتخاب‌های کمتر.

اروپایی‌ها ۹۰ روز به گوگل فرصت داده‌اند تا تغییراتی را در الگوی تجاری خود ایجاد‌ کند

اروپایی‌ها ۹۰ روز به گوگل فرصت داده‌اند تا تغییراتی را در الگوی تجاری خود ایجاد کند؛ تغییراتی که می‌توانند دنیای موبایل را زیر و رو کنند. انجام این تغییرات می‌تواند چالش بزرگی برای اهالی مانتن‌ویو باشد. بر هیچ‌کس پوشیده نیست که گوگل یکی از ابرقدرت‌های دنیای موبایل است؛ موسسه‌ی تحقیقاتی eMarketer پیش‌بینی می‌کند که این ابرقدرت در سال حاضر ۶۰ میلیارد دلار از تبلیغات در پلتفرم موبایل خود به جیب خواهد زد. بر اساس پیش‌بینی‌های موسسه‌ی مالی Standard & Poor، این مبلغ ۴۰ درصد از درآمد پیش‌بینی شده‌ی ۱۳۶ میلیارد دلاری گوگل در سال ۲۰۱۸ است.

سامسونگ گلکسی ای 7 2017 / samsung galaxy a7 2017

اما سلطه‌ی گوگل بر دنیای اندروید حاصل یک معامله‌ی پایاپای و ساده است؛ در ازای امکان استفاده‌ی مجانی از اندروید، تولیدکنندگان موظف می‌شوند تا محصولات خود را با سرویس‌های مختلف گوگل از جمله جستجو، یوتیوب، جیمیل و نقشه‌های گوگل ارائه کنند. استفاده از سرویس‌های گوگل به اهالی مانتن‌ویو اجازه می‌دهد تا داده‌های مختلفی را از طریق همین سرویس‌ها جمع‌آوری کنند؛ داده‌هایی که جهت برنامه‌ریزی‌های هدفمند تبلیغاتی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

طبق اعلام کمیسیون اروپا، ملزم ساختن تولید گنندگان جهت استفاده از موتور جستجو و مرورگر گوگل در محصولات‌شان موجب کاهش رقابت می‌شود؛ این کمیسیون معتقد است:

[از پیش نصب شدن اپلیکیشن جستجو و مرورگر گوگل] انگیزه‌ی تولید کنندگان برای ارائه‌ی اپلیکیش‌های جستجو و مرورگرهایِ رقیب در محصولات‌شان را کاهش داده است. همچنین، این مسئله موجب کاهش انگیزه‌ی کاربران برای نصب چنین اپلیکیشن‌هایی شده است.

کمیسیون اروپا متوجه شده است که این مسئله «توانایی رقبا برای رقابت موثر با گوگل را کاهش داده است».

اندروید

در نتیجه‌ی تصمیمات اتخاذ شده توسط این سازمان اروپایی، گوگل باید شرایط جدیدی را برای تولیدکنندگان و اپراتورهای مخابراتی فراهم کند تا آزادی بیشتری جهت نصب اپلیکیشن‌های خود در ابزارهای اندرویدی داشته باشند. همچنین، احتمالا امکان عقد قرارداد با رقبای گوگل نیز برای تولیدکنندگان و اپراتورهای مخابراتی فراهم خواهد شد؛ چنین شرکت‌هایی حتی ممکن است بتوانند برای ارائه‌ی محصولات‌شان با سرویس‌های گوگل، مبلغی نیز از غول دنیای جستجو مطالبه کنند.

مارک میهینی از موسسه‌ی RBC Capital Marketers پیش از اعلام تصمیم کمیسیون اروپا گفته بود:

این [تغییرات] به تولیدکنندگان گوشی‌های همراه و اپراتورها این فرصت را خواهد داد تا جهت دریافت پول از گوگل دست بالا را داشته باشند.

حکم صادر شده توسط کمیسیون اروپا، گوگل را وادار می‌کند تا به تولیدکنندگان اجازه دهد سیستم‌‌عامل‌های اختصاصی خود را برپایه‌ی نسخه‌ی متن‌باز اندروید ایجاد کنند. در چنین حالتی، کار گوگل برای ارائه‌ی نسخه‌ای واحد و استاندارد از اندروید، با توانایی اجرای تمام اپلیکیشن‌های اندرویدی، سخت خواهد شد. در حال حاضر، هر تولید‌کننده‌ای می‌تواند از سیستم‌عامل اندروید، بدون اپلیکیشن‌های گوگل، در محصولات خود استفاده کند؛ اما برای استفاده از فروشگاه اپلیکیشن‌های گوگل که هزاران برنامه را در خود جای داده است، این شرکت‌ها ملزم به امضای قراردادی با گوگل هستند که «موافقت‌نامه‌ی پخش اپلیکیشن‌های همراه» نامیده می‌شود.

android

گوگل این تفاهم‌نامه‌ها را به‌صورت عمومی منتشر نمی‌کند؛ اما در جریان درگیری حقوقی میان مانتن‌ویوو و اوراکل در سال ۲۰۱۲، دو مورد از این تفاهم‌نامه‌ها به‌عنوان مدرک ارائه شده بودند. بر اساس مفاد موجود در این تفاهم‌نامه، تعدادی از اپلیکیشن‌های گوگل بایستی به‌صورت پیش‌فرض روی ابزارهای هوشمند نصب شوند. علاوه بر این، تولیدکنندگان ملزم خواهند بود تا از موتور جستجوی گوگل به عنوان موتور جستجوی پیش‌فرض استفاده کنند و دو گزینه‌ی جستجو و فروشگاه اپلیکیشن‌ها را در کنار صفحه‌ی اصلی (Home Screen) قرار دهند. بر اساس این قرارداد، دیگر سرویس‌های گوگل نیز تنها باید با یک سوایپ از صفحه‌ی اصلی قابل دسترسی باشند. در عین حال، یکی از سخن‌گویان گوگل ادعا کرده که در حال حاضر این تفاهم‌نامه شرکت‌ها را ملزم نمی‌کند تا موتور جستجوی گوگل به عنوان موتور جستجوی پیش‌فرض استفاده کنند.

اثرات تغییرات خواسته شده از سوی کمیسیون اروپا، توانایی گوگل در ارائه‌ی تبلیغات هدفمند و سودآوری آن‌ها را به خطر می‌اندازد. دو اپلیکیشنی که هدف تصمیمات اتحادیه‌ی اروپا قرار گرفته‌اند موتور جستجوی گوگل و مرورگر کروم هستند؛‌ دو محصولی که در بین کاربران از محبوبیت بالایی برخوردار هستند. به عقیده‌ی تارون پاتاک، یکی از اعضای موسسه‌ی تحقیقاتی Counterpoint، حتی اگر این اپلیکیشن‌ها روی ابزارها نصب نشده باشند؛ احتمالا کاربران آن‌ها را از فروشگاه اپلیکیشن‌ها دریافت کرده و نصب می‌کنند.

یوتیوب

امروزه گوشی‌های اندرویدی با ۱۱ اپلیکیشن ساخت گوگل ارائه می‌شوند که هرکدام به گونه‌ای به سودآوری این شرکت کمک می‌کنند. سرویس یوتیوب تبلیغات را به کاربران نشان می‌دهد، گوگل درایو هم فضای ذخیره‌سازی ۱۰۰ گیگابایتی را با هزینه‌ی۲ دلار در ماه در اختیار کاربران قرار می‌دهد. در ماه می نیز گوگل از کابران دعوت به عمل آورده‌بود تا آلبوم‌های عکس ویژه‌ی روز مادر را از طریق اپلیکیشن تصاویر گوگل (Google Photos) خریداری کنند.

امروزه گوشی‌های اندرویدی با ۱۱ اپلیکیشن ساخت گوگل ارائه می‌شوند

به گفته‌ی آقای میهینی از موسسه‌ی RBC، حتی اگر شرکت‌های سازنده‌ی ابزارهای همراه این موقعیت را پیدا کنند تا برای ارائه‌ی سرویس‌های گوگل در محصولات‌شان مبلغی را از غول دنیای جستجو مطالبه کنند؛ همچنان اهرم‌های دیگری در اختیار مدیران گوگل خواهد بود. یکی از این اهرم‌ها دریافت هزینه برای استفاده از اندروید خواهد بود؛ حقیقت این است که در دنیای سیستم‌عامل‌های موبایل، دست تولیدکنندگان برای انتخاب گزینه‌های مناسب چندان باز نیست.

به گفته‌ی سامیت آگاروال، یکی از رؤسای پیشین بخش مدیریت محصولات موبایل گوگل، این شرکت در دهه‌ی گذشته سخت تلاش می‌کرد تا به یکی از بازیگران عرصه‌ی موبایل تبدیل شود. رؤسای گوگل معتقد بودند که اگر مجبوب‌ترین سیستم‌عامل موبایل به آن‌ها تعلق داشته باشد، آینده‌ی دنیای رایانه‌ها در اختیار آن‌ها خواهد بود. آقای آگاروال می‌گوید:

مالیکت این سیستم‌عامل، به منزله‌ی مالکیت سرنوشت ما بود.

در سال ۲۰۰۵، گوگل ۵۰ میلیون دلار برای تصاحب اندروید پرداخت کرد؛ در آن زمان، اندروید استارتاپ کوچکی بود برای ساخت سیستم‌عاملی سازگار با ابزارهای لمسی قابل حمل. برنامه‌ی اولیه‌ی تیم اندروید این بود که هسته‌ی سیستم‌عامل را به صورت مجانی در اختیار تولیدکنندگان قرار دهند و برای ویژگی‌های اضافه مبالغی را از تولیدکنندگان دریافت کنند.

به گفته‌ی نیک سیرز، یکی از موسسان اولیه‌ی استارتاپ اندروید، با شروع مذاکره با مدیران اجرایی گوگل برای تصاحب اندروید، این برنامه‌ها فراموش شدند. مدیران گوگل ایده‌ی جدیدی را پیش‌روی موسسان اندروید قرار دادند. بر اساس ایده‌ی گوگل، با استفاده از یک الگوی اقتصادی جدید، امکان ارائه‌ی مجانی اندروید برای تمام تولیدکنندگان وجود داشت.

اچی تی سی دریم / HTC Dream

HTC Dream؛ اولین گوشی اندرویدی

مسئولان گوگل، به‌جای دریافت هزینه برای ویژگی‌های اضافه‌ی اندروید، راه‌حل متفاوتی در سر داشتند. آن‌ها پیش‌بینی می‌کردند که میلیون‌ها نفر از طریق گوشی‌های اندرویدی خود به جستجو در اینترنت و تماشای ویدئو خواهند پرداخت؛ گوگل می‌توانست داده‌هایی را از این افراد جمع‌آوری کند و تبلیغات مرتبط را برای آن‌ها به نمایش بگذارد. هرچند که یکی از سخن‌گویان گوگل از اظهار نظر در رابطه با ماهیت مطالب مورد بحث میان تیم اندروید و گوگل خودداری کرد.

اولین گوشی اندرویدی، که محصول HTC بود، در سال ۲۰۰۸ پا به عرصه‌ی حیات گذاشت. تنها دو سال بعد، فروش محصولات اندرویدی از فروش آیفون‌های اپل پیشی گرفت. ده‌ها تولید کننده‌ی مختلف به استفاده از اندروید روی آوردند؛ به این امید که بتوانند آیفون‌های اپل را از گردونه‌ی رقابت حذف کنند.تاريخ : جمعه 29 تير 1397برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

بخش پژوهش‌ هوش مصنوعی فیسبوک در حال برنامه‌ریزی برای افزایش پژوهش‌ها در دفاتر و آزمایشگاه‌های خود در سراسر جهان است. به گفته‌ی یان لی‌کان، رئیس بخش پژوهش AI، تعداد زیادی از این برنامه‌ها در حمایت از برنامه‌های رباتیک شکل گرفته‌ که در ماه‌های اخیر آغاز شده‌اند. او اضافه می‌کند:

رباتیک در این شعبه‌ها در حال توسعه است: منلو پارک، مونترآل، جولو پینائو که در زمینه‌ی رباتیک در پیتسبورگ بسیار فعال بوده است، و تا اندازه‌ای در نیویورک. البته به این معنی نیست که این فعالیت‌ها در آینده در پاریس و سیاتل ادامه پیدا نمی‌کنند.

 افزایش پژوهش‌های رباتیک فیسبوک چند دلیل دارد برای مثال می‌توان به وجود پژوهشگرهای بااستعداد در این زمینه و همین‌طور تمایل به حل وظایف چالش‌برانگیز مثل آموزش استدلال منطقی به ماشین‌ها اشاره کرد.

فیسبوک

مسائلی در رباتیک مطرح می‌شوند که در دامنه‌های کاربردی دیگر وجود ندارند و پژوهشگران با مسائلی واقعی سروکار دارند. این دلیل علاقه‌ی اصلی پژوهشگرها به این زمینه است. بنابراین به عقیده‌ی لی‌کان اگر فیسبوک روی رباتیک کار نکند، خود را از دسترسی به پژوهشگرهای بااستعدادی که هدف کار روی این موضوع را دارند، محروم کرده‌ است.

 

یک دلیل دیگر  حرکت فیسبوک به سمت پژوهش‌های بیشتر رباتیک نقش فزاینده‌ی ربات‌ها در زندگی آینده‌ی انسان‌ها است. این نقش می‌تواند در زمینه‌های صنعتی مثل مراکز داده‌ای فیسبوک (در حال حاضر هم فیسبوک برای این بخش از روبات استفاده می‌کند) و در زمینه‌های اجتماعی مثل محیط کار یا خانه افزایش پیدا کند. به گفته‌ی لی‌کان:

نقش ما در آزمایشگاه پژوهشی، پیش‌بینی گرایش‌ها و تغییرات فناوری است و واضح است که در مسیرمان با رباتیک روبه‌رو خواهیم شد. پیشرفت پژوهش‌های رباتیک در چند سال آینده سریع‌تر و نسبت به گذشته فراگیرتر خواهد شد. رباتیک جامعه را متحول خواهد کرد و فیسبوک باید برای این تغییر آماده باشد و تخصص لازم را به‌دست بیاورد (حداقل برای ارتباط افراد با یکدیگر).

استخدام‌های جدید این شرکت به شرح ذیل هستند:

 • جسیکا هودگینز، استاد دانشگاه کارنیگ ملون رهبری آزمایشگاه پیتسبورگ فیسبوک را برعهده خواهد داشت. وی سابق بر این، سرپرست پژوهش‌های دیزنی بود و در زمینه‌ی انیمیشن و رباتیک تخصص دارد.
 • پروفسور جیتندرا مالک، استاد دانشگاه کالیفرنیا، برکلی، رهبری آزمایشگاه AI فیسبوک را در شعبه منلوپارک کالیفرنیا برعهده دارد. مالک در زمینه‌ی بینایی کامپیوتر تخصص دارد و با دانشجویان دکترا کار خواهد کرد.
 • آندرا ولالدی، استادیار دانشگاه آکسفورد که بر یادگیری بدون نظارت کار خواهد کرد به دفاتر فیسبوک در لندن ملحق می‌شود. فیسبوک قبلا اعلام کرده بود که از استارتاپ درک زبان طبیعی Bloomsbury AI استفاده می‌کند و  برای گردآوردن تیم در دفاتر لندن برنامه‌های خود را به اشتراک می‌گذارد.
 • پروفسور لوک زتلمویر، استاد دانشگاه واشنگتن، درک چندزبانی طبیعی را در آزمایشگاه جدید AI فیسبوک در سیاتل ارائه خواهد کرد.

علاوه بر آزمایشگاه‌های جدیدی که اخیرا افتتاح شده‌اند، عملیات پژوهشی FAIR در زمینه‌ی هوش مصنوعی در مونترآل، نیویورک و پاریس فعال شده است.

هر کدام از پژوهش‌های جدید به بخش پژوهش‌های فیسبوک در زمینه‌ی AI و  همین‌طور دانشگاه مبدا مرتبط هستند. البته فیسبوک به عنوان یک شبکه‌ی اجتماعی شناخته‌شده است؛ اما بخش پژوهش AI فیسبوک که توسط لی‌کان و به دستور مارک زاکربرگ در ۲۰۱۳ تأسیس شد، در زمینه‌های مختلف به پژوهش‌های اکتشافی می‌پردازد.فیسبوک از سال گذشته مانند دیگر غول‌های فناوری به افتتاح آزمایشگاه‌های هوش مصنوعی و استفاده از استعدادهای پژوهشی روی آورده است.

برای مثال از ماه دسامبر، Google Ai آزمایشگاه‌هایی را در چین، فرانسه و غنا افتتاح کرده است؛سامسونگ هم برای افتتاح آزمایشگاه‌هایی در کمبریج، مسکو و تورنتو برنامه‌ریزی می‌کند وNvidia قصد دارد در هفته‌های آینده آزمایشگاه‌هایی را در تورنتو و سیاتل افتتاح کند. لی‌کان می‌گوید:

امروزه AI به مرکزی برای عملیات شرکت‌های مشابه تبدیل شده است و نقش مدیریتی به ما می‌گوید که باید سریع‌تر از گذشته اقدام کنیم و اگر به‌اندازه‌ی کافی سریع‌ نیستیم باید نیروی بیشتری را استخدام کنیم.

نتایج این پژوهش در حوزه‌هایی مثل تشخیص اشیا یا ترجمه‌ی متون می‌تواند با سرعت بالاتری به محصولات فیسبوک تبدیل شود درحالی‌که ممکن است نتایج دیگر پژوهش تا چند سال آینده هم پیاده‌سازی نشوند. بخش پژوهش‌های Facebook AI که در سال ۲۰۱۳ تأسیس شد، امروزه از ۱۷۰ پژوهشگر استفاده می‌کند و بیش از نیمی از پژوهشگرهای فیسبوک در این گروه قرار دارند. 

فیسبوک در زمینه‌های تشخیص اشیا و ترجمه متون به تولید محصول می‌پردازد

باوجود استخدام و ظهور استعدادهای بیشتر در سراسر جهان، نیاز به با استعدادترین پژوهشگرها از زمان تأسیس Facebook AI Research در سال ۲۰۱۳ افزایش یافته است. فیسبوک برای یافتن استعدادهای بیشتر در زمینه‌ی AI در تلاش است پروژه‌های خود را خارج از حوزه‌ی فعالیت‌های آزمایشگاهی توسعه دهد تا به‌این‌ترتیب تعادلی بین به‌کار‌گیری استعدادها و برآورده ساختن تقاضا برای توسعه‌ی نوآوری‌های هوش مصنوعی برقرار کرده و از زوال این نوآوری جلوگیری کند. به گفته‌ی لی‌کان:

دلیل ادامه‌ی این پروژه‌ها حفظ این نوآوری است، بنابراین اگر با توسعه‌ی موقعیت‌های پروژه به این نوآوری لطمه بزنیم چه دلیلی برای انجام این کار وجود دارد؟تاريخ : جمعه 29 تير 1397برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

هکرها می‌توانند با دزدیدن شماره‌ی تلفن افراد و اختصاص مجدد آن به سیم کارتی دیگر، نسبت به تغییر گذرواژه‌ها اقدام کنند و اینستاگرام کاربران و دیگر حساب‌های آن‌ها را از این طریق به‌سرقت ببرند. همان‌طور که وب‌سایت Motherboard در مقاله‌ی اخیر خود اشاره کرد، حساب‌های کاربری اینستاگرام بیش از همه در مقابل نفوذ هکرها آسیب‌پذیر هستند؛ زیرا اپلیکیشن این شبکه‌ی اجتماعی احراز هویت دو مرحله‌ای را تنها از طریق پیام کوتاه (SMS) امکان‌پذیر کرده است و برای انجام این کار، کد ورود یا کد تغییر گذرواژه را در قالب پیامی متنی برای کاربر ارسال می‌کند.

اما اکنون اینستاگرام تایید کرده که در حال ساخت سیستم احراز هویت غیر مبتنی بر پیام کوتاه است که از قابلیت سازگاری با اپلیکیشن‌های امنیتی همچون Google Authenticator و Duo نیز بهره می‌گیرد. سیستم تازه‌ی اینستاگرام بدین منظور کد ویژه‌ای را ایجاد می‌کند که کاربران برای ورود به حساب خود به آن نیاز خواهند داشت. ساخت این کد روی دستگاهی دیگر امکان‌پذیر نخواهد بود و در نتیجه هکرها با دزدیدن شماره‌ی تلفن افراد و قرار دادن آن روی سیم کارت خود، قادر به نفوذ به حساب کاربری نخواهند بود.

 Instagram

اینستاگرام تا سال ۲۰۱۶ و هنگامی که صاحب ۴۰۰ میلیون کاربر بود، از هیچ نوع روش احراز هویت دو مرحله‌ای بهره نمی‌برد. در فوریه‌ی ۲۰۱۶، اینستاگرام سرانجام سیستم ساده‌ی احراز هویت دو مرحله‌ای را مبتنی بر پیام کوتاه منتشر کرد. اما از آن زمان تاکنون، انتقال شماره‌ی سیم‌کارت‌ها به مشکلی بسیار رایج تبدیل شد. بدین صورت که هکرها معمولا اقدام به تماس با اپراتور موبایل فرد هدف می‌کنند و با بهره‌گیری از روش‌های مهندسی اجتماعی، اپراتور را قانع می‌کنند که مالک شماره‌ی تلفن هستند یا به آن‌ها رشوه می‌دهند و سپس آن شماره را به سیم کارتی که در دست دارند، منتقل می‌کنند. آن‌ها در نهایت می‌توانند تصاویر خصوصی افراد را به سرقت ببرند، کیف پول ارزهای دیجیتال آن‌ها را خالی کنند یا نام‌های محبوب شبکه‌های اجتماعی را بفروشند.

خوشبختانه با شناخته‌تر شدن بیش از پیش این تکنیک هک، اپلیکیشن‌های بیشتری احراز هویت غیر مبتنی بر پیام کوتاه را معرفی کردند، اپراتورهای موبایل نسبت به انتقال شماره‌ها سخت‌گیرتر شدند و کاربران نیز اقدامات بیشتری در جهت حفاظت از حساب‌های کاربری خود انجام دادند. هرچه هویت‌ها و دارایی‌های ما با شدت بیشتری دیجیتالی می‌شوند، دیگر قفل‌های فیزیکی و سیستم‌های امنیت خانگی کاربرد پیشین خود را از دست می‌دهند و پین کدها و اپلیکیشن‌های احراز هویتی که قادر به تامین امنیت حساب‌های ما خواهند بود، به یکی از اجزای اساسی در زندگی‌های روزمره‌ی ما تبدیل خواهند شد.تاريخ : جمعه 29 تير 1397برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

 مشتری بزرگترین سیاره در منظومه‌ی شمسی است که دارای حاشیه‌ی وسیعی است. ماه‌های سیاره غول‌آسای مشتری، دارای ۶۹ قمر شناخته‌شده‌ است. بزرگ‌ترین و پرجرم‌ترین این قمرها چهار قمر گالیله‌ای هستند و برای بشر اولین اجرام کشف شده‌ای بودند که در مدار زمین یا خورشید قرار نداشتند. اخترشناسان اعلام کرده‌اند که ۱۲ قمر جدید در حال چرخش به دور مشتری را شناسایی کرده‌اند که یکی از آنها به شکل قابل ملاحظه‌ای عجیب است. با احتساب این کشف جدید، ۷۹ قمر به دور مشتری گردش می‌کنند که در میان سیاره‌های منظومه‌ی شمسی، مشتری بیش از هر سیاره‌ی دیگری قمر دارد. 

دانشمندان هنگام جست‌وجو برای سیاره‌ی ایکس (Planet X) که فراتر از پلوتو قرار دارد، این قمرها را کشف کرده‌اند. از ۱۲ قمر تازه کشف‌شده، ۱۰ مورد جزو اجرام آسمانی هستند که تا به حال مشاهده نشده بوده‌اند اما دو قمر دیگر قبلا مشاهده شده بودند. ستاره‌شناسان مجموعه‌ی ۷۹تایی قمرهای مشتری را به چند گروه تقسیم می‌کنند: گروه اول ۴ تا از بزرگترین آنها به نام‌های اروپا (Europa)، آیو (Io)، گانیمد (Ganymede) و کالیستو (Callisto) به عنوان قمرهای گالیله‌ای، کاشف این قمرها، شناخته می‌شوند. گروه دیگر موافق‌گرد (prograde) نام دارد که هم‌جهت با مشتری می‌چرخند و گروه سوم دورتر هستند که مخالف‌گرد (retrograde) نام دارند و در جهت مخالف با جهت چرخش مشتری، می‌چرخند.

از بین 12 قمر جدید کشف شده، یکی از آنها رفتار عجیب دارد

اسکات شپارد (S. Sheppard) رهبر این تیم پژوهشی و همکارانش که کشف قمرهای جدید را بر عهده داشتند، با استفاده از تلسکوپ‌هایی در جستجوی شواهد برای سیاره‌ی نهم منظومه‌ی شمسی یا همان سیاره‌ی ایکس بودند که موفق شدند به‌طور تصادفی این قمرها را بیابند. در بین این ۱۲ قمر، ۱۱ مورد از آنها معمولی هستند، در حالی که ماه دوازدهم واقعا عجیب و غریب است. دلیل این موضوع مدار گردش آن است و با  قطری کمتر از یک کیلومتر، کوچکترین قمر مشتریاست. از ۱۲ قمر جدید کشف‌شده، ۲ تا در گروه موافق‌گرد قرار دارند. آنها کمی کمتر از یک سال طول می‌کشند تا مشتری را دور بزنند و با توجه به شباهت‌ها در فاصله و زاویه‌ی مدارهای آنها، اجرام موجود در این گروه به‌طور کلی تکه‌های باقی‌مانده از یک قمر بزرگتر در نظر گرفته می‌شوند.

قمرهای مشتری / Moons of Jupiter

۹ مورد از قمرها به‌طور مخالف‌گرد در مدار خود گردش می‌کنند؛ یعنی خلاف چرخش مشتری. تصور می‌شود که اجرام این گروه از ۳ قمر بزرگ‌تر که به‌وسیله‌ی برخورد، متلاشی شده‌اند، باقی مانده‌اند. بر اساس گمانه‌زنی‌ها، بسیاری از اقمار مشتری در حقیقت سیارک‌ها و یا دنباله‌دارهایی بودند که در دام گرانش این غول گازی اسیر شده‌اند و به عنوان قمر آن به زندگی خود ادامه می‌دهند. در بین ۶۷ قمر قبلی کشف شده نیز ۳۳ مورد از آنها به همین شکل گردش می‌کردند.

دو نمونه از قمرهای تازه کشف شده در بین مجموعه قمرهایی هستند که فاصله‌ی نزدیکی نسبت به سیاره‌ی خود دارند و به‌صورت موافق‌گرد گردش می‌کنند. بیشتر این قمرها در کمتر از یک سال، دور کامل را در اطراف مشتری طی می‌کنند. هنوز یک قمر باقی مانده است، این قمر که عجیب و غریب (oddball)  نامیده شده است، نمی‌تواند در هیچ‌‌کدام از گروه‌های سه‌گانه‌ی قمرهای مشتری قرار بگیرد و با توجه به مدار چرخش و زاویه‌ی آن، در معرض خطر قرار دارد. 

شپارد می‌گوید:

در میان اقمار جدید مشتری که کشف کرده‌ایم یکی از آنها مداری دارد که به هیچ‌ یک از مدارهای اقمار دیگر شباهتی ندارد. این نمونه واقعا عجیب است و احتمالا کوچک‌ترین قمر شناخته‌شده‌ی مشتری و قطر آن کمتر از یک کیلومتر است. این قمر دارای یک مدار هم‌جهت با مشتری است، اما مسیر گروه موافق‌گرد را دنبال نمی‌کند.

گردش قمرهای مشتری / moons orbiting jupiter

این قمر در فاصله‌ی دورتری از قمرهای موافق‌گرد قرار دارد و بنابراین از میان قمرهای مخالف‌گرد، می‌گذرد. در حالی‌که مدار چرخش آن موافق گرد است ولی در فاصله‌ی دورتری نسبت به سایر موارد مشابه گردش می‌‌کند و تقریبا یک سال و نیم زمینی طول می‌کشد تا به دور سیاره بگردد. برخورد احتمالی این قمر، هر دو جرم را متلاشی و به گرد و غبار تبدیل می‌کند. نام واله‌تودو (Valetudo) برای این قمر عجیب پیشنهاد شده است. به‌گفته‌ی دانشمندان احتمال برخورد شدید واله‌تودو با ۹ مورد از قمرهای جدیدی که خلاف جهت آن گردش می‌کنند نیز وجود دارد و همچنین وضعیت این قمر ناپایدار است. براساس گفته‌های شپارد، شرایط آن بسیار نامتعادل توصیف شده است و هر گونه برخوردی می‌تواند به تبدیل شدن تعدادی از قمرها به گرد و غبار منتهی شود. تیم پژوهشی معتقد است که واله‌تودو احتمالا بخشی از یک قمر بزرگتر بوده است. تعداد زیاد قمرهای نامنظم مشتری از دوره‌ای در زمان شکل‌گیری مشتری نشان می‌دهد این سیاره همچنان در حال رشد بوده است.تاريخ : جمعه 29 تير 1397برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

مروان فواز، مدیرعامل نست، پس از دوره‌ای کوتاه فعالیت در شرکت از سمت خود استعفا داد. فواز این پست را بعد از جدایی تونی فیدال، بنیان‌گذار نست، در سال ۲۰۱۶ برعهده گرفت. به‌گفته‌ی ریک آسترلو، مدیر واحد سخت‌افزار گوگل، فواز به‌ فعالیت خود در این بخش به‌عنوان مشاور اجرایی ادامه خواهد داد.

بر‌اساس گزارش‌ها، میان فواز و کارمندان نست از ابتدا اختلاف وجود داشت. آلفابت فواز را که پیش از آن، در موتورولافعالیت می‌کرد، به‌دلیل تفاوت دیدگاه با فیدال برای این پست انتخاب کرد. فیدال، ایده‌پرداز بود و ایده‌پردازی‌های او در اختراع آیپاد و آیفون بسیار سودمند واقع شده بود؛ اما فواز بیشتر دید تجاری داشت. به‌گفته‌ی یکی از کارمندان نست، این طرز تفکر فواز، شرکت را به‌سمت تولید به‌موقع محصولاتی سوق داد که از لحاظ کیفی معمولی بودند؛ اما آسترلو این صحبت را رد می‌کند، او می‌گوید:

ابقا و رضایت کارمندان نست در دوره‌ی مدیریت فواز افزایش پیدا کرده بود؛ نظرات ناشناسی که خلاف این را می‌گویند، اشتباه هستند.

 

نست به‌ بخش دستگاه‌های خانگی Google اضافه خواهد شد و زیر نظر ریشی چاندرا، مدیر تولید آن بخش، فعالیت خواهد کرد، این جابه‌جایی به‌معنای پیشرفت در کنار محصولاتی مانند اسپیکر هوشمند گوگل هوم خواهد بود؛ اما محصولات نست، نام تجاری خود را حفظ خواهند کرد.تاريخ : پنج شنبه 28 تير 1397برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

نام یونسکو و فهرست میراث جهانی یونسکو را بارها شنیده‌ایم. آیا می‌دانید که میراث جهانی یونسکو چیست؟ برای انتخاب یک اثر و قرار گرفتن آن در فهرست میراث جهانی یونسکو، چه شاخص‌هایی در نظر گرفته می‌شود؟ چه کسی تصمیم می‌گیرد که آثار برای ثبت در این فهرست تایید شوند؟ بعد از قرار گرفتن اثری در این فهرست، چه نکاتی باید از طرف مسئولان آن کشور رعایت شود تا اثر مذکور در این فهرست باقی بماند؟ آیا این امکان وجود دارد که اثری از فهرست میراث جهانی یونسکو حذف شود؟ برای دانستن پاسخ سوالاتی از این دست، در ادامه همراه کجارو باشید.

یونسکو چیست؟

یونسکو (UNESCO) مخفف کلمه United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization و به معنی سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد است. این سازمان قصد دارد تا از طریق همکاری بین‌المللی بین آموزش، علوم و فرهنگ، به صلح دست یابد. یونسکو بر این عقیده است که تدارکات سیاسی و اقتصادی دولت‌ها برای حمایت مستمر و صادقانه از مردم کافی نیست و صلح باید بر اساس گفتگو و درک متقابل و همچنین همبستگی فکری و اخلاقی بشریت پایه‌ریزی شود.

بر این اساس، یونسکو ابزارهای آموزشی برای کمک به مردم، به عنوان شهروندان جهانی را، بدون نفرت و تعصب، گسترش داده و با ترویجمیراث فرهنگی و ارزشِ برابرِ تمام فرهنگ‌ها، رابطه بین ملل را تقویت کرده است. هدف والای یونسکو این است که هر کودک و شهروند به آموزش‌هایی با کیفیت بالا دسترسی داشته باشند.

یونسکو

عهدنامه میراث جهانی یونسکو چیست؟

در حال حاضر، بیش از ۱۰۰۰ مکان فرهنگی و طبیعی در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده‌اند. قرار گرفتن در این لیست نه تنها اعتبار خاصی به مکان یاد شده می‌بخشد، بلکه باعث می‌شود تا گردشگران بیشتری به بازدید از آن مکان آمده و سرمایه‌گذاری بر آن افزایش یابد.

کشورهای امضاکننده‌ی عهدنامه متعهد می‌شوند که علاوه بر میراث تحت پوشش خود، در حفاظت از میراث جهانی کوشا باشند

ایده ایجاد یک جنبش جهانی برای حفاظت از میراث، پس از جنگ جهانی اول مطرح شد. در پی آن، عهدنامه ۱۹۷۲ که در مورد حفاظت از میراث فرهنگی و طبیعی جهان بود، از تلفیق دو جنبش جداگانه حاصل شد: جنبش اول بر حفاظت از مکان‌های فرهنگی و جنبش دوم که به حفاظت از طبیعت تمرکز داشت. این عهدنامه نحوه تعامل مردم با طبیعت و حفظ تعادل بین این دو مورد را بررسی می‌کند.

از طرفی دیگر عهدنامه میراث جهانی یونسکو، وظایف کشورهای عضور را در شناسایی میراث بالقوه و حفاظت و نگهداری از آن‌ها تعیین می‌کند. با امضای این عهدنامه، هر کشور متعهد می‌شود که نه تنها در حفاظت از میراث تحت پوشش خود، بلکه در حفاظت از میراث جهانی نیز کوشا باشد. کشورهای عضو این عهدنامه متعهد می‌شوند که حفاظت از میراث فرهنگی و طبیعی، قرار دادن خدمات و کارمند در مکان‌های ذکر شده و برپایی تحقیقات علمی و فنی در جهت محافظت هر چه بهتر از این مکان‌ها را در برنامه‌ی کار خود قرار دهند، که البته این امر وجود بودجه میراث جهانی و نحوه دریافت و مدیریت استفاده از آن را توضیح می‌دهد.

عهدنامه میراث جهانی یونسکو، همچنین لزوم تهیه گزارش‌های منظم از میراث تحت پوشش کشور‌های عضو را به کمیته میراث فرهنگی تصریح می‌کند. این گزارش‌ها به کمیته کمک می‌کند تا شرایط میراث را ارزیابی کرده، برنامه خاصی را برای آن‌ها در نظر گرفته یا مشکلات آن‌ها را برطرف نمایند. علاوه بر آن، کشورهای عضو را تشویق می‌کند تا امکانات بازدید عموم از این مکان‌ها را تقویت کرده و حفاظت از این مکان‌ّها را از طریق آموزش و اطلاع‌رسانی افزایش دهند.

ساختمان یونسکو

کشور ایران سه سال پس از تصویب کنفرانس عمومی یونسکو در ۲۶ فوریه ۱۹۷۵ به این مجمع پیوست. در حال حاضر ۲۳ اثر از ایران در این فهرست ثبت شده است که شامل این موارد هستند: چغازنبیل در شوش، میدان امام در اصفهان، تخت جمشید در فارس، تخت سلیمان درتکاب، بم و چشم‌انداز تاریخی آن در کرمان، پاسارگاد در فارس، سلطانیه در زنجان، بیستون در کرمانشاه، مجموعه قره کلیسا در آذربایجان،سازه‌های تاریخی-آبی در شوشتر، بازار تبریز در آذربایجان شرقی، بقعه شیخ صفی‌الدین اردبیلی، باغ اکبریه در بیرجند، باغ فین کاشان، باغ شاهزاده ماهان، باغ ارم شیراز، باغ عباس‌آباد بهشهر، باغ چهلستون در اصفهان، باغ دولت‌آباد در یزد، باغ پاسارگاد در شیراز، باغ پهلوان‌پور در یزد، گنبد قابوس در گلستان، مسجد جامع اصفهان، کاخ گلستان در تهران، شهر سوخته، چشم‌انداز فرهنگی میمند، محوطه باستانی شوش و قنات‌های ایران.

شاخص‌های انتخاب میراث جهانی یونسکو چه هستند؟

 اساسنامه یونسکو: از زمانی که جنگ در ذهن بشریت آغاز شد، دفاع از صلح نیز باید در ذهن بشریت ساخته شود

برای آنکه مکانی به لیست میراث جهانی یونسکو اضافه شود، مکان باید ارزش‌های برجسته جهانی داشته و حداقل یکی از ده شاخص انتخاب را دارا باشد. شاخص‌ها به شرح زیر هستند:

۱. نمایانگر شاهکاری از خلاقیت هوشمندانه انسان باشد.

۲. نمایانگر تبادلی مهم از ارزش‌های انسانی در یک بازه زمانی خاص در یک محدوده فرهنگی جهان، با پیشرفت‌هایی در معماری یا فناوری، هنرهای یادمانی، نقشه شهری یا طراحی چشم‌انداز باشد.

۳. گواهی خاص یا حداقل استثنایی از یک فرهنگ سنتی یا تمدنی زنده یا از بین رفته باشد.

۴. نمونهای برجسته از نوعی ساختمان، معماری یا فناوری خاص باشد که نمایانگر برهه‌ای خاص از تاریخ بشریت است.

۵. نمونه‌ی برجسته‌ای از سکونتگاه انسان‌های گذشته، بهره‌برداری از زمین، بهره‌برداری از دریا یا تعامل انسان و طبیعت باشد که فرهنگ یا فرهنگ‌هایی را به نمایش می‌گذارد؛ به خصوص زمانی که تحت تاثیر تغییرات برگشت‌ناپذیر اتفاق افتاده باشد.

۶. به طور مستقیم یا قابل مشاهده با اتفاقات یا زندگی‌های سنتی، ایده‌ها، اعتقادات و آثار هنری و ادبی که نماد‌های برجسته جهانی هستند در ارتباط باشد. (کمیته معتقد است که این شاخص ترجیحا باید به همراه شاخص دیگری استفاده شود.)

۷. پدیده‌های طبیعی، ماورالطبیعی، مناطق استثنایی یا دارای زیبایی شناسی‌ خاص را در بر گیرد.

۸.نمونه‌ی برجسته‌ای از برهه‌های مهم تاریخ زمین، شامل اثباتی از حیات، فرآیند‌های جغرافیایی قابل توجه و پویا یا اتفاقات فیزیکی یا جغرافیایی قابل توجه باشد.

۹. نمونه‌ی برجسته‌ای از فرآیند پویای محیط زیست یا زیست‌شناسی در سیر تکامل و پیشرفت زمینی مثل آب تازه، زیست‌بوم‌های ساحلی و معدنی و جوامع گیاهان و جانوران باشد.

۱۰. مهم‌ترین و قابل‌توجه‌ترین زیستگاه‌ها برای حفاظت از محیط زیست، شامل گونه‌های در حال انقراض با ارزش‌های برجسته جهانی از نظر علمی یا حفاظتی را در بر گیرد.

حفاظت، مدیریت، اصالت و یکپارچگی این اموال نیز حائز اهمیت است و بر این اساس از سال ۱۹۹۲، تعامل چشم‌گیر بین انسان و محیط زیست با عنوان «چشم‌انداز فرهنگی» شناخته می‌شود.

جلسه یونسکو

فرآیند ارزیابی میراث جهانی چگونه است؟

کمیته میراث جهانی، فرآیند ارزیابی را بر طبق مجموعه‌ای از قوانین و دستورالعمل‌های عملیاتی انجام می‌دهد که واقعیت، ثبات و حرفه‌ای بودن را به نمایش می‌گذارد. این دستور‌العمل عملیاتی در هر دوره به‌روزرسانی می‌شود.

فرآیند ارزیابی این مراحل را در بر دارد:

۱. اسامی نامزدها توسط دبیرخانه کمیته میراث جهانی دریافت می‌شود.

۲. نامزدها بر اساس اولویت در کمیته میراث جهانی فهرست می‌شوند تا اطمینان حاصل شود که لیست کمیته جهانی برجسته‌ترین مکان‌های فرهنگی و طبیعی دنیا را در بر دارد.

۳. نامزدها به مرکز کمیته جهانی معرفی می‌شوند تا فرآیند ارزیابی آن‌ها آغاز شود. مرکز در این زمینه با سازمان‌های غیردولتی جهانی برای ارائه ارزیابی حرفه‌ای و بی‌طرفانه از هر نامزد همکاری می‌کند. شورای بین‌المللی بناها و محوطه‌های تاریخی (ایکوموس) و مرکز بین‌المللی مطالعه، حفاظت و مرمت آثار تاریخی و فرهنگی (ایکروم) مشاوران بخش دارایی فرهنگی هستند، در حالی که اتحادیه حفاظت از طبیعت (آی یو سی ان) در مورد دارایی طبیعی مشاوره می‌دهد. علاوه بر این، این سازمان‌ها با کارشناسان علمی و فنی از سرتاسر دنیا مشورت می‌کنند.

۴. ارزیابی‌های انجام شده توسط این بخش‌ها در جلسه‌ای سالانه مورد بررسی کمیته میراث جهانی قرار می‌گیرد، تا ثبت یک دارایی رد یا قبول شود.

نامزدی و فهرست‌بندی میراث جهانی فرآیندی بسیار دقیق است، و بسیاری از نامزدها در این فرآیند رد شده یا از لیست خارج می‌شوند.

چه کسی تصمیم‌گیرنده است؟

کمیته میراث جهانی یونسکو ۲۱ عضو از ۲۱ کشور دارد که نماینده تمام کشورها و فرهنگ‌ها هستند. برای اعضای جدید هر چهار سال یک‌بار رای‌گیری می‌شود تا به تمام ۱۶۳ کشور عضو اجازه داده شود که در تصمیمات یونسکو سهیم باشند.

جلسه کمیته کجا برگزار می‌شود؟

مکان جلسه کمیته نیز متغیر است. این جلسه که در سال ۲۰۱۵ در بن آلمان، ۲۰۱۶ در استانبول و ۲۰۱۷ در کراکوف لهستان و در سال ۲۰۱۸ در منامهبحرین تشکیل شد، سال ۲۰۱۹ در باکو، آذربایجان برگزار خواهد شد. کمیته به طور معمول در طول ده روز درباره نامزدهای جدید فهرست میراث جهانی مذاکره می‌کند و وضعیت میراث فعلی را نیز مورد بررسی قرار می‌دهد. در بعضی موارد، کمیته گزارش میراث فعلی (به خصوص آن‌ها که در کشورهای فقیرتری قرار دارند) را برای در نظر گرفتن بودجه بین‌المللی مطرح می‌کند.

یونسکو

آیا یک اثر ممکن است از لیست میراث خارج شود؟

بله، هر چند این اتفاق تا به حال تنها دو بار رخ داده است. البته واضح است که هیچ میراثی به طور داوطلبانه از فهرست خارج نمی‌شود. در صورت مغایرت با قوانین عهدنامه یا تذکر یونسکو، یک راه حل ساده معمولا مشکلات را حل می‌کند؛ اما همیشه هم کارکرد ندارد.

در سال ۲۰۰۹، آلمان، پس از ساخت پلی چهار لاینه ـ بر خلاف اعتراض یونسکو ـ روی جلگه الب در درسدن، این میراث را از دست داد. طبق گزارش سازمان ملل، این پل، منظره‌ی ناب این جلگه را تحت تاثیر قرار داده بود. این امر تاثیری منفی از آلمان به جا گذاشت؛ همان طور که کشوری دیگر نیز در سال ۲۰۰۹ میراثی را از دست داد: دشت حفاظت شده‌ای که سکونت‌گاه نوعی بز کوهی کمیاب بود، اندازه‌اش به شدت کاهش یافت.

فهرست آثار در خطر چیست؟

فهرست میراث جهانی در خطر، مشخص می‌کند چه مکان‌هایی در معرض چه تهدیداتی هستند و چه اقداماتی برای کمک به آن‌ها باید انجام شود

«فهرست میراث جهانی در خطر» به این منظور طراحی شده تا مشخص کند چه مکان‌هایی در معرض چه تهدیداتی هستند و چه اقداماتی در راستای کمک به آن‌ها می‌توان انجام داد.

درگیری‌های مسلحانه و جنگ، زلزله و دیگر بلایای طبیعی، آلو