استارتاپ یا استارت‌آپ یک سرمایه‌گذاری به شکل کارآفرینی است که طی آن یک شرکت نوپا ایده‌ی جدیدی برایکسب‌و‌کار ارائه می‌دهد. طبق تعریف استیو بلنک، پروفسور دانشگاه استنفورد، استارتاپ یک سازمان است که برای پیدا کردن یک مدل کسب‌و‌کار تکرارپذیر و مقیاس‌پذیر راه‌اندازی می‌شود. البته اختلاف ‌بر سر تعریف استارتاپ زیاد است؛ اما  نکته‌ی مشترک در همه‌ی آن‌ها این است که بر اساس یک ایده‌ی خلاقانه و جدید فعالیت آن‌ها آغاز می‌شود. این ایده‌ها بازار نیازمندی‌ها را هدف قرار می‌دهند و با ارائه‌ی یک محصول یا خدمات جدید و استفاده از تکنولوژی، خیلی سریع رشد پیدا می‌کنند.

از آنجایی که هدف از راه‌اندازی یک استارتاپ پیدا کردن مدل کسب‌و‌کار است ؛ عمر آن نمی‌تواند طولانی باشد و معمولا بعد از گذشت چند سال به موفقیت می‌رسد یا بودجه‌ی آن تمام می‌شود و شکست می‌خورد. استارتاپ‌ها برای شروع فعالیت خود لزوما نیازی به ثبت شدن شرکت ندارند و از هرجا و با هر تعداد بنیان‌گذار می‌توانند فعالیت خودشان را آغاز کنند. بودجه‌ی راه‌اندازی استارتاپ‌های معمولا کم است؛ اما اگر ایده‌ی خوبی داشته باشند خیلی زود می‌توانند مورد حمایت سرمایه‌گذاران قرار بگیرند.

اصطلاحات رایج در استارتاپ

افرادی که با استارتاپ‌ها درگیر هستند معمولا از اصطلاحات خاصی برای بیان مقاصد خود استفاده می‌کنند. در ادامه به معرفی چند نمونه از این اصطلاحات می‌پردازیم.

lean startup

Lean Startup

متودولوژی لین استارتاپ (Lean Startup) یا نوپای ناب به شما یاد می‌دهد که چگونه یک استارتاپ را هدایت کنید، چه موقع آن را تغییر دهید و از چه راه‌هایی برای رشد آن استفاده کنید. لین استارتاپ یک رویکرد علمی برای ساختن و مدیریت کردن استارتاپ‌ به شما می‌دهد و کمک می‌کند که محصول خودتان را سریع‌تر به دست مشتری برسانید. بسیاری از استارتاپ‌ها با ایده‌ی ساختن محصول مورد نیاز مردم راه‌اندازی می‌شوند. آن‌ها ماه‌ها و حتی سال‌ها زمان صرف می‌کنند که محصول خود را به بهترین نحو شکل دهند بدون اینکه آن را به مشتری نشان بدهند. همین موضوع باعث شکست خوردن بسیاری از آن‌ها می‌شود. زیرا آن‌ها با مشتری‌ها صحبت نمی‌کنند و در مورد محصولات خود از آن‌ها بازخورد نمی‌گیرند. زمانی که مشتری‌ها نتوانند با یک استارتاپ ارتباط برقرار کنند، به ایده‌ی آن اهمیتی نمی‌دهند و درنتیجه استارتاپ شکست می‌خورد.

Unicorn Startup

استارتاپ تک شاخ یا یونیکورن استارتاپ (Unicorn Startup) به استارتاپ‌هایی گفته می‌شود که رشد سریعی دارند و به ارزش بیش از ۱ میلیارد دلار می‌رسند. این لغت اولین بار در سال ۲۰۱۳ توسط سرمایه‌گذاری به نام آیلین لی ارائه شد و او از میان حیوانات افسانه‌ای، تک شاخ را به‌عنوان نماد این مدل استارتاپ‌ انتخاب کرد. ازجمله بزرگ‌ترین استارتاپ‌هایی که در این دسته جا می‌گیرند می‌توان به Uber ،Xiaomi ،Airbnb ،Dropbox و Pinterest اشاره کرد.

بنیان‌گذار استارتاپ (Founder)

به شخصی که استارتاپ را راه‌اندازی می‌کند بنیان‌گذار گفته می‌شود. این اشخاص معمولا علاقه‌ای به کار کردن برای دیگران ندارند و باور دارند که می‌توانند با تلاش‌های بی‌وقفه‌ی خود دنیا را تغییر دهند. این افراد می‌توانند با تعدادی از دوستان خود در این راه شریک شوند و وظایف سنگین را بین خودشان تقسیم کنند. راه‌اندازی یک استارتاپ به هیچ عنوان کار راحتی نیست و در طی آن، به بنیان‌گذاران آن فشار زیادی وارد خواهد شد. اما اگر فعالیته‌های آن‌ها موفقیت‌آمیز باشد، نتیجه‌ی آن هم از نظر احساسی و هم از نظر مالی بسیار خوب خواهد بود.

شتاب‌دهنده‌ی استارتاپ (Startup Accelerators)

شتاب‌دهنده‌ها شرکت‌هایی هستند که روی استارتاپ‌هایی با ایده‌های جالب و البته کاربردی سرمایه‌گذاری می‌کنند. این شرکت‌ها درصدی از مالکیت استارتاپ را می‌گیرند؛ اما در عوض خدماتی مانند آموزش توسط مربی‌ها و آشنا کردن آن‌ها با سرمایه‌گذاران و متخصصان آن رشته را برایشان فراهم می‌کنند. درواقع این شرکت‌ها شانس موفقیت استارتاپ‌ها و پیدا کردن سرمایه‌ی بالقوه برای فعالیت‌هایشان را بالا می‌برند.

startup

استارتاپ ویکند (Startup Weekend)

استارتاپ ویکند یک رویداد آموزشی-تجربی ۵۴ ساعته است که معمولا در آخر هفته برگزار می‌شود. در این رویداد افراد مختلفی مانند علاقه‌مندان به استارتاپ، توسعه‌دهندگان، برنامه‌نویسان، مدیران کسب‌و‌کارها، بازاریاب‌ها و طراحان گرافیک حضور دارند. ایده‌ها در این رویداد مطرح می‌شوند و افراد گروه تشکیل می‌دهند تا طرح اولیه یا دموی ایده‌ی خود را پیاده‌سازی کنند.

استارتاپ گرایند (Startup Grind)

استارتاپ گرایند یک برنامه‌ی جهانی است که در آن از کارآفرینان موفق دعوت می‌شود تا داستان موفقیت‌ و چالش‌های استارتاپ خود را با دیگران به اشتراک بگذارند. افراد می‌توانند در این برنامه با پروژه‌های یکدیگر آشنا شوند و از تجربیات هم استفاده کنند.

تجارت B2B

این اصطلاح کوتاه شده‌ی عبارت Business to Business است و به کسب‌و‌کاری گفته می‌شود که محصولات و خدمات خود را به یک کسب‌و‌کار دیگر ارائه می‌دهد. این نوع تجارت در مقابل تجارت بی تو سی (B2C) قرار دارد.

تجارت B2C

تجارت B2C مخفف عبارت Business to customers است و به کسب‌و‌کارهایی گفته می‌شود که محصولات و خدمات خود را به مشتری‌های عرضه می‌کنند.

تجارت C2C

نوعی از سرویس است که کاربران با استفاده از آن، خدمات و کالاهای خود را به دیگر کاربران عرضه می‌کنند. وب‌سایت‌ها و سرویس‌های خرید و فروش اجناس دست دوم، از نمونه‌های تجارت Customer to Customer هستند.

سرمایه‌ی بذری (Seed Funding)

همان‌طور که یک گیاه از یک بذر شروع به رشد می‌کند، یک استارتاپ نیز از یک سرمایه‌ی اولیه شروع می‌شود. به سرمایه‌ای که در مرحله‌ی اولیه راه‌اندازی استارتاپ در اختیارش قرار می‌گیرد، سرمایه‌ی بذری گفته می‌شود.

startup

واگذاری (Vesting)

به نوعی تخصیص سهامی گفته می‌شود که طی آن بعد از گذشت مدت زمانی، مقدار سهم تعیین‌شده به کارمندان داده می‌شود. به‌عنوان مثال اگر به یک کارمند ۲۰۰ سهام طی ۱۰ سال داده شود، یعنی بعد از گذشت هر سال ۲۰ سهم به او اختصاص پیدا می‌کند. این کار به کارمندان انگیزه می‌دهد که عملکرد خوبی داشته باشند و برای مدت زمان زیادی در شرکت کار کنند.

بنچمارک (Benchmark)

به فرآیندی گفته می‌شود که یک استارتاپ برای اندازه‌گیری موفقیت فعلی خود از آن استفاده می‌کند. سرمایه‌گذاران میزان موفقت استارتاپ‌ها را بر اساس بنچمارک‌ها می‌سنجند. به‌عنوان مثال وقتی می‌گوییم شرکت A به بنچمارک درآمد X در طی ۲ سال رسیده است یعنی این استارتاپ توانسته است طی ۲ سال میزان فروش خود را به X برساند.

بوت‌استرپ (Bootstrapped)

زمانی که گفته می‌شود یک شرکت بوت‌استرپ است، یعنی بودجه‌ی آن توسط خود کارآفرین یا بودجه‌ی خود شرکت تأمین شده است.

وام موقت (Bridge loan)

این نوع وام به Swing loan نیز معروف است و به مساعده‌هایی گفته می‌شود که بر اساس میزان درآمد به یک شخص داده می‌شود و فاصله‌ی بین درآمدهای عمده‌ را پر می‌کند.

startup

فروش (Buyout)

یک استراتژی معمول برای خروج است که طی آن سهام شرکت به فروش می‌رسد و به خریداران آن اجازه‌ی کنترل شرکت داده می‌شود.

سرمایه (Capital)

به دارایی‌های مالی گفته می‌شود که در حال حاضر برای استفاده در دسترس هستند. کارآفرینان از سرمایه برای آغاز استارتاپ استفاده می‌کنند و مقدار آن را افزایش می‌دهند تا به رشد استارتاپ کمک کنند.

دو دلیجنس (Due diligence)

به ارزیابی و تحلیل سرمایه‌گذاران از وضعیت و پتانسیل‌های سرمایه‌گذاری گفته می‌شود. این ارزیابی می‌تواند شامل بررسی سوابق مالی و اندازه‌گیری ROI باشد.

بازده سرمایه‌گذاری یا بازگشت سرمایه (ROI)

همان‌طور که از نامش پیدا است، برگشت سرمایه را مورد بررسی قرار می‌دهد. درواقع به پولی گفته می‌شود که به یک سرمایه‌گذار به‌عنوان درصدی از سرمایه‌‌گذاری خود در استارتاپ برگشت داده می‌شود. به‌عنوان مثال اگر یک سرمایه‌گذار مبلغ ۲ میلیون دلار برای خرید ۲۰ درصد سهام یک شرکت خرج کند و شرکت با مبلغ ۴۰ میلیون دلار به فروش برسد، این یعنی آن سرمایه‌گذار مبلغ ۸ میلیون دلار از فروش شرکت دریافت خواهد کرد.

startup

خروج (Exit)

برخی بنیان‌گذاران و سرمایه‌گذاران استارتاپ این‌گونه پولدار می‌شوند؛ Exit به متدی گفته می‌شود که یک سرمایه‌گذار و یک کارآفرین سرمایه‌ی خودشان را از شرکت خارج می‌کنند. خروج معمولا در زمان IPO و M&AA اتفاق می‌افتد.

آی‌پی‌او (IPO)

زمانی است که یک استارتاپ سهام خودش را در یک فراخوان بورس برای فروش به مردم پیشنهاد می‌دهد. در این حالت یک شرکت خصوصی تبدیل به سهامی عام می‌شود و دیگر یک استارتاپ نیست.

 مالکیت و ادغام (Merge & Acquisition)

زمانی است که استارتاپ توسط یک شرکت بزرگ‌تر خریداری یا با آن ادغام می‌شود. این اتفاق به صورت دوستانه (همراه با توافقنامه) یا خصمانه (بدون توافقنامه) صورت می‌گیرد.

توافقنامه عدم ‌افشاگری (NDA)

NDA مخفف عبارت Non-disclosure agreement است و به توافقنامه‌ای گفته می‌شود که طی آن هر ۲ طرف از اطلاعات حساس و محرمانه مانند اسرار تجارت محافظت می‌کنند و آن را با شخص سوم به اشتراک نمی‌گذارند.

startup

پیوت (Pivot)

زمانی است که استارتاپ جهت استراتژی‌های خودش را سریعا تغییر می‌دهد. معمولا این تغییرات به دلیل عدم بازدهی اتفاق می‌افتند و طی آن بر ویژگی‌های دیگر محصولات یا مشتری‌ها تمرکز می‌شود.

مذاکره در آسانسور (Elevator Pitch)

فرض کنید در یک آسانسور با یک سرمایه‌گذار هم مسیر شده‌اید و تنها ۳۰ تا ۱۲۰ ثانیه فرصت دارید او را متقاعد کنید که روی ایده‌ی شما سرمایه‌گذاری کند. به ‌عبارتی شما باید در این چند ثانیه مشکل، راه‌حل آن و بازار مشتری‌ها را برای سرمایه‌گذار توضیح بدهید و او را متقاعد کنید.

نرم‌افزار به‌عنوان سرویس (SaaS)

به یک محصول نرم‌افزاری گفته می‌شود که از راه دور به وسیله‌ی اینترنت یا سیستم رایانش ابری کنترل می‌شود.

چگونه یک استارتاپ راه‌اندازی کنیم

شما برای ساختن یک استارتاپ موفق به ۳ چیز احتیاج دارید: ایده‌ی ساختن محصولی که مشتری‌ها واقعا به آن علاقه داشته باشند، پیدا کردن یک هم‌بنیان‌گذار و کم کردن هزینه‌ها تا جای ممکن. اکثر استارتاپ‌هایی که شکست می‌خورند، معمولا در عمل کردن به یکی از این ۳ مورد ناموفق هستند. درواقع شما به یک ایده‌ی خاص و عالی برای شروع کردن استارتاپ خود نیازی ندارید. کافی است تکنولوژی جدیدی به کاربران معرفی کنید که در حال حاضر از آن برخوردار نیستند. این تکنولوژی جدید باید بتواند نیازهای آن‌ها را به بهترین نحو از بین ببرد. در ادامه بیشتر در مورد مراحل راه‌اندازی استارتاپ بخوانید.

startup

۱- ببینید دنیا چه چیزی کم دارد

اگر دقت کنید متوجه می‌شوید که سیستم‌های تاکسیرانی قبل از پیدایش Uber بسیار کسالت‌آور بودند. یا اینکه قبل از پیدایش اسپیس‌ایکس مردم علاقه‌ی چندانی به فضا نداشتند. شما نیز باید فکر کنید و ببینید چه چیزی در دنیا کم است و  سعی کنید ایده‌ی جدیدی برای آن ارائه دهید.

۲- آن را یادداشت کنید

مهم نیست که چقدر باهوش هستید. مطمئنا بعد از گذشت مدتی برخی جزئیات ایده‌ی خود را فراموش خواهید کرد. افکار شما و مکالماتی که در این زمینه با دیگران انجام می‌دهید بسیار ارزشمند هستند پس تمام افکار و جزئیات مکالمات خود را یادداشت کنید.

۳- یک نمونه‌ی اولیه بسازید

بسیاری از ایده‌های خلاقانه‌ی ما حتی بهترین‌ها، متأسفانه هیچ موقع به دنیای واقعی وارد نمی‌شوند و شما حتی اگر آن‌ها را یادداشت کنید، بازهم بعد از گذشت مدتی فراموششان خواهید کرد. تنها چیزی که می‌تواند مانع از فراموش شدن آن‌ها شود، تهیه‌ی یک نمونه‌ی اولیه است. آن‌ها را برنامه‌نویسی کنید یا به‌صورت فیزیکی طراحی کنید و بسازید. بسیاری از مردم در همین مرحله متوقف می‌شوند بنابراین اگر بتوانید از آن گذر کنید، یک قدم از دیگران جلوتر خواهید بود.

startup

۴- نمونه‌ی اولیه را به ۱۰۰ نفر نشان دهید

حالا شما باید از نقطه‌ی آسایش خود خارج شوید و نمونه‌ی اولیه خود را به دیگران نشان بدهید و نظر آن‌ها را جویا شوید. بهتر است این ۱۰۰ نفر از میان افراد کاملا ناشناس انتخاب شوند تا شناختن شما در بازخوردشان نسبت به محصول تأثیری نگذارد. چرا ۱۰۰ نفر؟ زیرا شما در این مرحله به چشم‌اندازی وسیع برای بازخوردها احتیاج خواهید داشت.

۵- تکرار کنید

مردم کمی هستند که در اولین تلاش خود موفق می‌شوند و شانس اینکه شما جزو این دسته باشید بسیار کم است. بنابراین خودتان را برای طراحی کردن مجدد همه چیز کنید.

۶- یک هم‌بنیان‌گذار (Co-Founder) پیدا کنید

زمانی که احساس کردید نمونه‌ی اولیه‌تان به نتیجه رسیده است، به دنبال یک شریک بگردید تا حاضر باشد سال‌های عمر خود را صرف عملی کردن این ایده کند.

۷- کسب‌و‌کار خود را ثبت کنید

بعد از صحبت کردن با شریک یا شرکای خود و تعیین توافقات، بهتر است شرکت خودتان را ثبت کنید. می‌توانید مراحل ثبت شرکت را به‌طور کامل در این مقاله مطالعه کنید.

startup

۸- به دنبال سرمایه‌گذار باشید و اولین نسخه را تولید کنید

اگر بودجه‌ی کافی برای تولید کردن اولین نسخه از محصول خود ندارید، بهتر است یک سرمایه‌گذار پیدا کنید. بهتر است در حین پیدا کردن سرمایه‌گذار کار تولید را متوقف نکنید؛ زیرا هر استارتاپی نمی‌تواند بودجه‌ی مورد نظر خود را از سرمایه‌گذاران دریافت کند.

۹- راه‌اندازی کنید

هرچقدر نسخه‌ی اولیه‌تان ناقص بود، آن را راه‌اندازی کنید. ویژگی‌های اضافه، واسط کاربری بهتر، افزایش سرعت اجرا و دیگر موارد مربوط به بهینه‌سازی از جمله مواردی هستند که می‌توانند در آینده نیز به محصول اصلی اضافه شوند.

۱۰- با کاربران همراه باشید

مشتری‌های خود را تحت نظر داشته باشید و ببینید آیا برمی‌گردند یا خیر. اگر برنگشتند، علت را پیدا کنید.

۱۱- دوباره راه‌اندازی کنید

هر چقدر احتیاج بود، محصول خود را بعد از اعمال تغییرات دوباره راه‌اندازی کنید. حتی اگر مشاهده کردید که تعداد کمی از مردم دوباره به شما مراجعه کردند، باز هم به کارتان ادامه دهید؛ زیرا این یعنی در حال تولید یک محصول باارزش هستید.

startup

۱۲- محصول را به ۱۰۰۰ نفر نشان دهید

شاید رقم بالایی به نظر نرسد؛ اما اولین ۱۰۰۰ نفر نقاط ضعف محصول شما را شناسایی خواهند کرد. از آنجایی که شما هنوز ناشناخته هستید، شاید لازم باشد این افراد را به‌صورت دستی استخدام کنید. هیچ ایرادی ندارد حتی اگر شده لپ‌تاپ آن‌ها را قرض بگیرید و وب‌سایت‌ خود را به آن‌ها نشان بدهید و نظرشان را جویا شوید.

۱۳- رشد کنید

پاول گراهام، دانشمند علوم کامپیوتر و سرمایه‌گذار، استارتاپ‌ها را تشویق می‌کند که در هفته ۵ درصد رشد داشته باشند. اگر ۴ سال به همین ترتیب ادامه دهید، در طی گذشت این مدت به تعداد ۲۵ میلیون کاربر خواهید رسید. به‌ عبارت‌ دیگر، تبدیل به یکی از بزرگ‌ترین استارتاپ‌ها خواهید شد.

۱۴- به موفقیت برسید

شما می‌توانید شرکت خودتان را به شخص دیگری بفروشید یا سرمایه‌گذاران را قانع کنید که با شما همکاری کنند. شما تا اینجا موفق شده‌اید استارتاپ خود را به نتیجه برسانید؛ بعد از این به خودتان بستگی دارد که بخواهید آن را ادامه دهید یا آن را به صاحبان جدیدش واگذار کنید. تاريخ : چهار شنبه 31 خرداد 1396برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

گفته می‌شود ماده‌ی تاریک حدود ۸۵ درصد از تمام جرم موجود در جهان هستی را تشکیل داده است و با این حال،  فیزیکدانان هنوز هیچ ایده‌ی دقیقی در مورد ماهیت ماده‌ی تاریک ندارند.

اما اکنون به نظر می‌رسد که یک فرضیه‌ی جدید در مورد ماده‌ی تاریک، ما را یک گام به درک هویت دقیق آن نزدیک‌تر کند؛ زیرا فیزیکدانان در حال حاضر چنین گمان می‌کنند که ماده‌ی تاریک در تمام این مدتی که ما در پی آن بوده‌ایم، در حال تغییر بوده است. این تغییر می‌توانسته از ذرات شبح مانندی در بزرگ‌ترین ساختارهای جهان هستی تا حالت‌های عجیبی از مواد فراسیال در مقیاس‌های کوچک‌تر بوده باشد. این امکان هم وجود دارد که ما در آینده‌ی نزدیک بتوانیم ابزارهای لازم برای تأیید چنین پنداری را به دست آوریم.

ماده‌ی تاریک یک ماده‌ی فرضی بود که برای نخستین بار، یک قرن پیش و برای توجیه کردن عدم تعادل آشکاری ارائه شد که میان مقادیر ماده‌ی موجود در جهان هستی با میزان گرانش نگه‌دارنده‌ی کهکشان‌ها در کنار هم وجود داشت.

ما نمی‌توانیم ماده‌ی تاریک را به‌طور مستقیم تشخیص دهیم؛ اما می‌توانیم تأثیر آن را بر تمامی پدیده‌های اطرافمان ببینیم. در واقع نحوه‌ی دوران کردن کهکشان‌ها و همچنین طریقه‌ی خمیده شدن نور در هنگام پیمایش آن در میان جهان هستی، نشان می‌دهد که مقدار ماده‌ و جرم موجود در آن نواحی بسیار بیشتر از آنی است که ما می‌توانیم در رؤیت‌های کنونی‌مان ببینیم.

اکنون دو فیزیکدان به‌تازگی این پیشنهاد را مطرح کرده‌اند که ماده‌ی تاریک در تمام مدتی که ما به دنبالش بوده‌ایم، در حال تغییر در قوانین خود بوده است و شاید همین توجیه بتواند دلیلی برای گریزانی و دیرفهمی بیش از حد این ماده باشد. تیم تِیت، متخصص فیزیک ذرات از دانشگاه کالیفرنیا اروین که در این بررسی‌های اخیر نقشی ندارد، می‌گوید:

ایده‌ی شسته و رفته‌ای است. شما به این نتیجه رسیده‌اید که باید دو نوع گوناگون از ماده‌ی تاریک داشته باشید که توسط یک اصل مشترک توضیح داده می‌شوند.

دیدگاه سنتی در مورد ماده‌ی تاریک این است که از ذراتی با سطوح برهم‌کنش پایین از قبیل اکسیون‌ها ساخته شده است و این ذرات به نحوی تحت تأثیر نیروی گرانش قرار می‌‌گیرند که ما می‌توانیم تأثیرات آن را در مقیاس‌ها بزرگ‌ هم ببینیم.

چنین فرم سردی از ماده‌ی تاریک می‌تواند برای پیش‌بینی چگونگی رفتار خوشه‌های کهکشانی عظیم و ثقیل به کار رود و  همچنین با چیزهایی که ما در مورد شبکه‌ی کیهانی می‌دانیم، کاملا سازگار است. دانشمندان پیشنهاد می‌کنند که تمامی کهکشان‌ها در قالب یک شبکه‌ی گسترده‌ی میان‌کهکشانی با همدیگر همبسته شده‌اند و همگی در کنار هم باعث تشکیل افروزه‌های نامرئی از ماده‌ی تاریک می‌شوند.

اما وقتی که ما در مقیاسی کوچک‌تر و روی کهکشان‌های منفرد و همچنین طریقه‌ی چرخش ستاره‌های آن‌ها پیرامون مرکز کهکشان‌ها دقیق‌تر می‌شویم، آنگاه متوجه می‌شویم که اصطلاحا یک جای کار می‌لنگد و ایرادی در کارمان وجود دارد. جاستین خوری، فیزیکدان از دانشگاه پنسیلوانیا، در یک گفتگوی مطبوعاتی می‌گوید:

بیشتر جرم موجود در جهان هستی، ماده‌ی تاریک است و از محل‌هایی که بیشترین میزان ماده‌ی معمولی در آن‌ها قرار گرفته، مجزا شده است. در مقیاسی به بزرگی یک شبکه‌ی کیهانی، چنین برداشتی کاملا با مشاهدات ما سازگار است. در مقیاس یک خوشه‌ی کهکشانی هم این نگرش به‌خوبی جواب می‌دهد. با این وجود در مقیاس کهکشان‌ها و داخل آن‌ها، این برداشت سازگار نیست.

ماده تاریک فضازمان

خوری و همکارش، لاشا برژیانی که اکنون در دانشگاه پرینستون فعالیت دارد، پیشنهاد می‌کنند دلیل آنکه ما نمی‌توانیم  رفتار ماده‌ی تاریک را در هر دو مقیاس بزرگ و کوچک در جهان هستی با هم تطبیق دهیم، این است که ماده‌ی تاریک می‌تواند تغییر فُرم دهد.

ما ذرات سرد ماده‌ی تاریک را برای خوشه‌های عظیم کهکشانی در ذهن داریم؛ اما در مقیاس کهکشان منفرد، آن‌ها پیشنهاد می‌دهند که ماده‌ی تاریک وارد یک حالت فراسیال یا ابرشاره (Superfluid)‌ می‌شود.

ابرشاره به‌عنوان یک حالت سرد و چگال از ماده‌ی فشرده تعریف می‌شود که میزان گران‌روی و همسایش آن صفر است و می‌تواند گاهی اوقات به یک چگال بوز-انیشتین بدل شود؛ چیزی که از آن به‌عنوان حالت پنجم ماده یاد می‌کنند.

در کنار شگفتی ذاتی ابرشاره‌ها، یک امر عجیب دیگر هم در جریان است. واقعیت این است که ابرشاره‌ها نسبت به زمان‌ها گذشته بیشتر دیده می‌شوند و دسترسی به آن‌ها هم راحت‌تر است. در همین راستا، پژوهشگران هفته‌ی گذشته اعلام کردند موفق به ایجاد نوعی نور شده‌اند که می‌تواند در دمای اتاق همانند مایعات عمل کند (چنین پدیده‌ای در واقع نوعی فراسیال است) و این اتفاق برای نخستین بار در دوران ما رخ افتاده است.

هر قدر که دانش ما از ابرشاره‌ها بیشتر می‌شود، به همان اندازه‌ فیزیکدانان تمایل بیشتری به داشتن این ایده پیدا می‌کنند که ابرشاره‌ها می‌توانند بسیار بیشتر و متداول‌تر از آن مقداری باشند که ما پیش‌تر تصور می‌کرده‌ایم. جنیفر اُولِتدر توضیح خود برای مجله‌ی کوانتا می‌گوید:

به‌تازگی، فیزیکدانان بیشتری به نگرش مرتبط با احتمال تشکیل شدن حالت‌های فراسیالی به‌طور طبیعی در شرایط بحرانی فضا، تمایل نشان داده‌اند.

ابرشاره‌ها ممکن است درون ستاره‌های نوترونی وجود داشته باشند و برخی از پژوهشگران چنین می‌پندارند که خود فضا-زمان هم شاید یک ابرشاره‌ است. اگر به‌راستی چنین باشد، پس چرا خود ماده‌ی تاریک هم نتواند (یا نباید) دارای یک حالت (فاز) ابرشاره‌ باشد؟

 ایده‌ی آن‌ها این است که هاله‌های ماده‌ی تاریکی که پیرامون کهکشان‌های منفرد وجود دارند، شرایط لازم برای شکل گرفتن ابرشاره‌ را ایجاد می‌کنند. کشش گرانشی کهکشان به‌نوعی تضمین می‌کند که این پدیده به‌صورت چگال در هم فشرده شده است و از سویی هم سردی فضا باعث پایین نگه داشته شدن دما به مقدار مناسب می‌شود.

اکنون اندکی از مقیاس بزرگ‌تر نگاه می‌کنیم؛ در اینجا، کشش گرانشی یادشده برای تشکیل دادن حالتی از ابرشاره‌، بسیار ضعیف می‌شود.

کلید حل مشکل در این است که وجود ماده‌ی تاریک ابرشاره‌‌ای، می‌تواند رفتار عجیب کهکشان‌های منفرد را به‌خوبی توضیح دهد؛ چیزی که گرانش به‌تنهایی قادر به انجامش نیست. ماده‌ی تاریک ابرشاره‌‌ای می‌تواند ایجادکننده‌ی نوعی نیروی ثانویه (که هنوز شناسایی هم نشده است) باشد که درون هاله‌های ماده‌ی تاریک پیرامون خود، همانند گرانش عمل می‌کند.

بر پایه‌ی توضیح اولت، هنگامی که شما یک میدان الکتریکی را آشفته می‌سازید، امواج رادیویی دریافت می‌کنید و هنگامی هم که یک میدان گرانشی را آشفته می‌کنید، امواج گرانشی به دست می‌آورید. اما هنگامی که یک ابرشاره‌ را آشفته می‌کنید چه می‌شود؟ پاسخ این است که شما فونون (امواج صوتی) به دست می‌آورید و همین نیروی افزوده می‌تواند در کنار گرانش کارکرد داشته باشد. خوری همچنین توضیح داده است:

چنین رویدادی خوب است، زیرا شما یک نیروی اضافه هم فراتر از گرانش دارید؛ اما این نیرو به‌طور ذاتی به ماده‌ی تاریک مرتبط است. در واقع احتمال می‌رود که وجود یک ویژگی خاص در ماده‌ی تاریک، باعث شکل گرفتن این نیرو شده باشد.

البته باید تأکید کنیم که فرضیه‌ی اخیر باید فعلا بررسی شود. بنابراین هر آنچه در اینجا توضیح دادیم، در حال حاضر در محدوده‌ی فرضیات است و هیچ تئوری قطعی ارائه نشده است. اما نسخه‌ی اولیه‌ی پژوهش در این لینک قابل دسترسی است تا پژوهشگران مرتبط با آن حوزه بتوانند کار بیشتری روی آن صورت دهند.

یکی دیگر از نکات قابل توجهی که این نگرش باعث تأمل بیشتر روی آن می‌شود، مربوط به دینامیک نیوتونی اصلاح‌شده یا MOND است. این تئوری بیان می‌کند که ما برای به حساب آوردن برخی خاصیت‌های مشاهده‌شده در کهکشان‌ها، نیاز  به ایجاد تغییر در قوانین نیوتون داریم. گروه پژوهشی در نشست مطبوعاتی خود اشاره کردند:

در کهکشان‌ها، حرکات فراسیالی از ماده‌ی تاریک وجود دارد و MOND هم در آن‌ها سازگار است. با این حال، در خوشه‌های کهکشانی، هیچ نوع حرکت ابرشاره‌‌ای وجود ندارد و بنابراین MOND در آن نواحی صادق نیست.

ما باید صبر کنیم تا ببینیم که سرانجام این فرضیه به کجا خواهد رسید؛ اما خوری و برژیانی باور دارند که به روش‌هایی واقعی و قابل آزمایش نزدیک شده‌اند که ما با استفاده از آن‌ها قادر خواهیم بود تا پیش‌بینی‌های این دانشمندان در خصوص ماده‌ی تاریک از نوع ابرشاره‌‌ای را تأیید کنیم.

اگر صحت پیش‌بینی‌های آن‌ها اثبات شود، در آن صورت می‌توان گفت ما پس از سال‌ها توانسته‌ایم به یافته‌هایی برسیم که در گشایش گره از معمای جرم زیاد کیهانی کارساز بوده باشد.تاريخ : چهار شنبه 31 خرداد 1396برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

وقتی معلم‌های مدرسه در مورد جزر و مد توضیح می‌دهند، دلیل آن را گرانش ماه و اثر آن بر زمین و آب دریاها توصیف می‌کنند؛ اما آیا این توضیح کاملا درست است؟

البته این پدیده، یعنی پدیده‌ی عدم توازن گرانشی وجود دارد و اقیانوس‌ها را در دو سوی مخالف می‌کشد و برآمدگی‌هایی (Bulgess) در دو سوی ایجاد می‌کند: به سمت ماه (وقتی گرانش ماه در قوی‌ترین حالت است) و به سمت مخالف ماه (گرانش ماه در ضعیف‌ترین حالت است).

اما این رفتار دیفرانسیلی گرانش بدین معنا نیست که ماه اقیانوس‌ها را به سمت خود می‌کشد. اگر چنین اتفاقی می‌افتاد، آنگاه دریاچه‌ها، حوضچه‌ها و حتی استخرها نیز باید برآمده می‌شدند.

گیب پرز-گیز، ستاره‌شناس و متخصص فیزیک نجومی در دانشگاه نیویورک، در ویدئویی در پی‌بی‌اس اسپیس تایم گفته است:

ویدئوهای موجود در یوتیوب، حتی آن‌هایی که توسط افراد باهوش ساخته شده‌اند، جزر و مد را اشتباه توضیح می‌دهند. حقیقت‌ها ثابت هستند. واقعا رفتار دیفرانسیلی گرانش وجود دارد. آنچه اشتباه است، توضیح برآمدگی است.

در هر نقطه‌ای از زمین، گرانش ماه ۱۰ میلیون بار ضعیف‌تر از نیروی گرانش خود زمین است. بنابراین اختلاف جهت برای بخش رو به ماه زمین و سوی دیگر آن، بسیار کم است.

tide

برآمدگی‌های جزر و مدی در واقع محصول رقص پیچیده‌ی گرانش بین زمین، ماه و خورشید هستند. آن‌ها نتیجه‌ی هل دادن آب‌های روی کره‌ی زمین هستند و نه کشیدن آن‌ها.

گرچه هر قطره از آب روی کره‌ی زمین توسط ماه کشیده می‌شود، اما اثر آن در ابعاد مولکولی چندان قابل توجه نیست؛ زیرا قدرت کشش زمین بیشتر است.

اما باید توجه کنید که حدود ۷۱ درصد کره‌ی زمین از آب پوشیده شده است و این آب‌ها بدنه‌ی مایع واحدی را تشکیل می‌دهند. بنابراین نیروی کوچک وارد بر هر مولکول آب، جمع می‌شود و افزایشی واضح در فشار آب ایجاد می‌کند.

مولکول‌های آب نزدیک قطب‌های زمین، اغلب به سمت مرکز گرانش زمین، نزدیک هسته‌ی آن، کشیده می‌شوند. مولکول‌های آب نزدیک به ماه، در استوای زمین بیشترین کشش به سمت ماه را تجربه می‌کنند. در همان حین، مولکول‌های آب دور از ماه، کمترین کشش گرانشی را تجربه می‌کنند.

از آنجا که مولکول‌های آب می‌توانند به‌راحتی روی یکدیگر بلغزند و حرکت کنند؛ این فشارهای کوچک و بی‌انتها به همدیگر اضافه می‌شوند و آب دریا را با فشار از قطب‌ها دور می‌کنند. این فشار آب جهانی بر خلاف جاذبه‌ی زمین عمل می‌کند و دو برآمدگی ایجاد می‌کند: مد دریا. پرز-گیز می‌گوید:

اقیانوس کشیده یا بلند نمی‌شود؛ بلکه اقیانوس در راستای خط زمین-ماه برآمده می‌شود؛ درست مانند وقتی که تاول یا جوشی از طرفین فشرده می‌شود و یک برآمدگی ایجاد می‌کند.

این برآمدگی‌های مدی، در جای خود ثابت می‌مانند و زمین ۲۴ ساعت زیر آن‌ها به چرخش خود ادامه می‌دهد و هر ۶ ساعت تغییر ارتفاع دریا را ایجاد می‌کند. جزرها زمانی اتفاق می‌افتند که شکست ایجادشده توسط نیروی جزر و مدی در ضعیف‌ترین حالت خود است (و فشار آب ناشی از گرانش زمین در قوی‌ترین حالت خود است).

جزر و مدهای شدید زمانی رخ می‌دهند که زمین و کف دریا، آب دریا را در یک نقطه متمرکز می‌کنند. حجم‌های کمتر آب، مانند دریاچه‌ها و استخرها برآمدگی‌های جزر و مدی قابل توجهی ندارند؛ زیرا آن‌ها مایع کافی برای ایجاد فشار لازم برای مقابله کشش گرانش زمین ندارند.

گرانش خورشید هم در یک‌سوم پدیده جزر و مد تأثیرگذار است. وقتی گرانش خورشید، گرانش ماه را خنثی می‌کند، خفیف‌ترین جزر و مد‌ها رخ می‌دهند. وقتی گرانش خورشید و ماه با هم جمع می‌شوند، جزر و مدهای کامل رخ خواهند داد.تاريخ : چهار شنبه 31 خرداد 1396برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

در دنیای گوشی‌های هوشمند، اپل و سامسونگ سهم عمده‌ی بازار  را در اختیار دارند و تقریبا تمام سود تجارت تلفن‌های هوشمند جهان را به خود اختصاص داده‌اند. اما به‌لطف بازده بالای چرخه‌ی تأمین قطعات گوشی‌ هوشمند، امروزه هر شرکت کوچکی می‌تواند یک پردازنده‌ی بالارده تهیه کند، آن را درون یک شاسی فلزی قرار بدهد و پس از نصب اندروید آن را به بازار عرضه کند. در این میان شرکت‌های معدودی وجود دارند که می‌توانند دوربینی با کیفیت قابل قبول در تلفن‌های خود به‌ کار بگیرند.

وان‌پلاس اما از آن دسته شرکت‌هایی است که در سال‌های گذشته به عرضه‌ی یک تلفن اندروید متداول و معمولی بسنده نکرده و با نوآوری‌های خود در تعقیب بزرگان است. کمپانی چینی طی سالیان گذشته با عرضه‌ی تلفن‌هایی با مشخصات گوشی‌های پرچم‌دار و بدون قیمت گزاف آن‌ها، مورد تحسین منتقدان قرار گرفته است. اما جدای از این موفقیت‌ها، وان‌پلاس هرگز نتوانسته است تلفنی بسازد که دوربین آن توانایی رقابت با پرچم‌داران بازار داشته باشد. حتی کارل پی، از مؤسسان وان‌پلاس نیز به این موضوع معترف است و درباره‌ی پرچم‌دار سال ۲۰۱۶ این شرکت می‌گوید:

وان‌پلاس ۳ می‌تواند با پرچم‌داران بازار رقابت کند؛ اما دوربین آن تنها یک دوربین خوب است، نه  شگفت‌انگیز.

برای همین است که وان‌پلاس در جدید‌ترین گوشی هوشمند خود که دیروز با نام «وان‌پلاس ۵» رونمایی شد، تمرکز خود را بر بهبود دوربین گوشی گذاشته است. وان‌پلاس پیش از این ثابت کرده بود که می‌تواند دستگاهی با سرعت بالا، مشخصات عالی و کیفیت ساخت فوق‌العاده بسازد. توجه بالای وان‌پلاس به جزئیات باعث شده است این شرکت بتواند طرفداران وفادار زیادی به خود جذب کند؛ کسانی که عقیده دارند یک تلفن بالارده حتما لازم نیست برچسب قیمتی بالایی داشته یا ساخت یک شرکت بزرگ باشد. اما وان‌پلاس ۵ مانند نسل‌های قبلی دیگر یک تلفن ارزان‌قیمت نخواهد بود. در حقیقت جدیدترین نسل تلفن‌های هوشمند وان‌پلاس، گران‌ترین آن‌ها است.

وان پلاس 5 / OnePlus 5

هرچند وان‌پلاس دیگر یک استارتاپ نیست (بی‌بی‌کی الکترونیکس، صاحب برندهای وان‌پلاس، ویوو و اوپو است)، اما  سعی می‌کند همچنان روحیه‌ی استارتاپی خود را حفظ کند. این استراتژی را می‌توان به‌خوبی در ساختار سازمانی و مدیریتی شرکت مشاهده کرد. برای مثال جالب است بدانید تعداد کارمندان وان‌پلاس تنها به ۷۰۰ نفر می‌رسد. وان‌پلاس همچنین برخلاف دیگر شرکت‌های تولیدکننده‌ی گوشی اندروید، طیف گسترده‌ای از محصولات تولید نمی‌کند؛ بلکه درعوض سعی دارد همانند یک استارتاپ، همچنان تمام تمرکز خود را بر ساخت تنها یک تلفن هوشمند بگذارد و همان یک دستگاه را به بهترین تبدیل کند.

وان‌پلاس باوجود اینکه دیگر یک استارتاپ نیست، همچنان روحیه‌ی استارتاپ‌گونه‌ی خود را حفظ کرده است

همین موضوع باعث شده است وان‌پلاس نسبت به رقبای خود از سرعت عمل و چابکی بالاتری برخوردار باشد. درحالی‌که روند توسعه‌ی یک تلفن جدید برای اکثر شرکت‌های بزرگ بین ۱۸ تا ۲۴ ماه به‌طول می‌انجامد، به‌ گفته‌ی پیت لاو، مدیرعامل شرکت، روند توسعه‌ی تلفن‌های جدید برای وان‌پلاس تنها ۱۲ ماه طول می‌کشد. البته کوچک بودن شرکت معایب خود را نیز دارد. برای مثال، وان‌پلاس به دلیل محروم بودن از منابع لازم، قادر نیست مانند شرکت‌های بزرگ دست به توسعه‌ی تکنولوژی‌های جدید بزند.

از دیگر امتیازات وان‌پلاس، واقع بودن آن در شنژن چین است. لاو در این باره می‌گوید:

اگر قصد تولید سخت‌افزار دارید، شنژن احتمالا بهترین مکان در دنیا برایتان باشد. ما نه‌تنها نزدیک به کارخانه‌ی تولید کننده‌ی خود هستیم، بلکه بسیاری از تأمین‌کنندگان قطعات نیز در نزدیکی‌مان هستند.

دولت چین در سال ۱۹۸۰ شنژن را به‌عنوان اولین منطقه‌ی ویژه‌ی اقتصادی کشور اعلام کرد. این موضوع به شنژن اجازه می‌دهد که تحت قوانین تجاری متفاوت با دیگر نقاط چین اداره شود. تبدیل شدن شنژن به منطقه‌ی ویژه‌ی تجاری، رشد انفجارگونه‌ی آن را در سال‌های دهه‌ی ۸۰ و ۹۰ میلادی در پی داشت و باعث شد این شهر به قلب صنعت تکنولوژی چین بدل شود. بسیاری از تأمین‌کنندگان قطعات و کارخانه‌های اسمبل کننده‌ی گوشی هوشمند در محدوده‌ی منطقه‌ی ویژه‌ی تجاری شنژن قرار دارند.

کارل پی موسس وان پلاس

کارل پی، از مؤسسان وان‌پلاس، در دفتر اصلی شرکت در شنژن چین

این شرایط شنژن را به مکانی ایده‌آل برای شرکت‌های کوچکی تبدیل کرده است که قصد دارند تلفن‌های هوشمند باکیفیتی برای رقابت با اپل و سامسونگ تولید کنند. لاو دراین‌باره می‌گوید:

به عنوان مثال، هرگاه ما یک مدل تست از گوشی بخواهیم، تنها کافی‌ است یک تماس تلفنی بگیریم و یک روز بعد نمونه‌ی آزمایشی در اختیارمان قرار خواهد گرفت. معروف است که در نرم‌افزار به‌سرعت می‌توانید تغییر ایجاد کنید؛ اما در شنژن می‌توان سخت‌افزار را نیز به‌سرعت تغییر داد.

وان‌پلاس را از لحاظ لابراتوارهای گسترده‌ی طراحی می‌توان با اپل مقایسه کرد

برخلاف شرکت‌هایی چون اپل و سامسونگ که مقرهای بزرگی دارند، وان‌پلاس از یک دفتر نسبتا کوچک استفاده می‌کند. اکثر کارمندان شرکت در طبقه‌ی ۱۸ یکی از ساختمان‌های بلندمرتبه و جدید شنژن ساکن هستند و تیم مهندسی کوچکی نیز چند طبقه پایین‌تر از آن‌ها قرار دارد. دفتر اصلی وان‌پلاس یادآور استارتاپ‌های کوچک نیویورک و سان‌فرانسیسکو است؛ با ردیف‌هایی از میز و صندلی در فضایی باز که پشت آن‌ها افراد جوان مشغول کار با کامپیوتر هستند. همچنین می‌توان یک اتاق بازی، تعدادی اتاق کنفرانس و ویترینی از محصولات قدیم و جدید وان‌پلاس را در مقر شرکت پیدا کرد.

وان‌پلاس را از لحاظ لابراتوارهای گسترده‌ی طراحی می‌توان با اپل مقایسه کرد. البته شاید بتوان به‌نوعی کل شنژن را لابراتوار طراحی و نمونه‌سازی وان‌پلاس در نظر گرفت؛ چرا که در این شهر کافی است فایل CAD تلفن جدیدتان را به یک کارخانه‌ی نزدیک ارسال کنید تا درحالی که مشغول کار روی نسخه‌ی قبلی هستید، چند نمونه‌ی آزمایشی جدید ظرف مدت کوتاهی به دستتان برسد.

نمونه های اولیه وان پلاس

طراحی‌های اولیه‌ی وان پلاس، قبل از رسیدن به شکل نهایی وان پلاس ۵

در شنژن می‌توان سخت‌افزار را به سرعت نرم‌افزار تغییر داد

البته مستقر بودن در شنژن همیشه تضمین‌کننده‌ی دریافت به‌روزترین و بهترین قطعات سخت‌افزاری نیست. برای مثال اپل و سامسونگ هر دو خود پردازنده‌های به‌کاررفته در تلفن‌هایشان را طراحی می‌کنند و سامسونگ علاوه بر پردازنده، یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان و توسعه‌دهندگان نمایشگر و تکنولوژی‌های مرتبط با آن در دنیا به شمار می‌رود. این پردازنده‌ها و نمایشگرهای جدید، همواره قبل از ورود به بازار به‌صورت اختصاصی در محصولات خود اپل و سامسونگ استفاده می‌شوند (البته در مورد چیپ‌های سری A اپل، این پردازنده‌ها هرگز در محصولات دیگر شرکت‌ها استفاده نمی‌شوند).

همین موضوع باعث شده است وان‌پلاس امسال نتواند از صفحات فوق عریض و بدون لبه‌ی سامسونگ و ال‌جی در پرچم‌دار خود استفاده کند. لاو درباره‌ی استفاده‌ نکردن وان‌پلاس از جدیدترین تکنولوژی‌های نمایشگر در وان‌پلاس  ۵ می‌گوید:

این موضوعی بود که قصد داشتیم امسال در تلفن خود امتحان کنیم؛ اما متأسفانه فعلا منابع لازم یا امکان دسترسی به این نمایشگرها را نداریم.

در نتیجه وان‌پلاس تمام تلاش خود را روی قطعه‌ای گذاشت که می‌تواند کیفیت آن را بدون کمک دیگر شرکت‌ها افزایش بدهد؛ یعنی دوربین تلفن هوشمند. وان‌پلاس ۵ از یک دوربین دوگانه استفاده می‌کند. دوربین‌‌های دوگانه که روزبه‌روز استفاده از آن‌ها در تلفن‌های هوشمند متداول‌تر می‌شود، لزوما ساختار مشابهی با یکدیگر ندارند. برای مثال، ال‌جی در کنار دوربین اصلی تلفن از یک دوربین با لنز اولترا واید استفاده می‌کند؛ اما هواوی ترجیح داده است برای افزایش جزئیات ثبت‌شده، از یک دوربین مونوکروم در کنار دوربین اصلی استفاده کند.

سنسور هر دو دوربین وان‌پلاس ساخت سونی است

وان‌پلاس اما تصمیم گرفته است از ترکیب یک دوربین استاندارد و یک دوربین با لنز تله‌فوتو (مشابه سیستم دوربین دوگانه‌ی آیفون ۷ پلاس) استفاده کند. لاو درباره‌ی استفاده نکردن از دوربین دوگانه در نسخه‌ی قبلی وان‌پلاس می‌گوید:

ما قصد داشتیم سال گذشته از سیستم دوربین دوگانه استفاده کنیم، اما هزینه و ریسک آزمایش کاربران و بازار برایمان زیاد بود. خوشبختانه آیفون سال گذشته این کار را برای ما انجام داد.

دوربین اصلی وان‌پلاس ۵ ساخت سونی است و رزولوشنی برابر با ۱۶ مگاپیکسل و گشادگی دیافراگم f/1.7 دارد. دوربین دوم ۲۰ مگاپیکسلی از نوع تله‌فوتو با دیافراگم f/2.66 و سنسور آن نیز ساخت سونی است. وان‌پلاس ادعا می‌کند این ترکیب «بالاترین رزولوشن بین تمامی دوربین‌های دوگانه» را در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

هرچند وان‌پلاس با استفاده از قدرت خرید اوپو (دیگر کمپانی زیرمجموعه‌ی بی‌بی‌کی الکترونیکس که از لنزهای مشابه درگوشی R11 استفاده می‌کند) توانسته است قطعات مورد نیاز خود را از سونی خریداری کند؛ اما همچنان تأکید دارد پس از  خرید این قطعات، بقیه‌ی فرآیند مهندسی سخت‌افزاری و نرم‌افزاری مرتبط با دوربین را خود انجام داده است.

دوربین دوم وان‌پلاس ۵ مانند آیفون ۷ پلاس از نوع تله‌فوتو است

دوربین دوم وان‌پلاس وظیفه‌ی زوم را برعهده دارد؛ یعنی به کاربر اجازه می‌دهد بدون اینکه مجبور به برش (کراپ) تصویر باشد، از طریق زوم اپتیکال به سوژه‌ی خود نزدیک‌تر شود. علاوه‌ بر زوم، دوربین دوم کاربرد دیگری مشابه با سیستم دوربین دوگانه‌ی آیفون دارد. این کاربرد که شاید برای بسیاری از کاربران حتی از زوم اپتیکال نیز مهم‌تر باشد، حالت خاصی از عکس‌برداری پرتره است که در آن افکت عمق میدان به‌دست‌آمده توسط دوربین‌های DSLR شبیه‌سازی می‌شود. مدیرعامل وان‌پلاس  عقیده دارد بزرگ‌ترین مزیت دوربین‌های دوگانه برای کاربران عادی، همین حالت پرتره است. او دراین‌باره می‌گوید:

همین حالا تکنولوژی‌هایی وجود دارند که حالت پرتره را در دوربین‌های تک سنسوره شبیه‌سازی می‌کنند؛ اما خروجی تصویر آن‌ها هنوز به خوبی دوربین‌های دوگانه نیست.

عملکرد دوربین وان پلاس 5

عملکرد دوربین وان‌پلاس ۵ در تار کردن پس زمینه و ایجاد افکت عمق میدان، در حالت پرتره

دو برابر کردن تعداد دوربین‌های پشت تلفن، چالش‌های مهندسی زیادی با خود به‌ همراه می‌آورد. به‌ گفته‌ی لاو، یکی از دلایلی که وان‌پلاس زودتر از این از دوربین دوگانه استفاده نکرده بود، مقاوم نبودن سیستم‌های دوگانه در برابر فشارهایی است که کاربران به‌صورت روزانه به تلفن‌های هوشمند وارد می‌کنند. در این سیستم‌ها اگر یک دوربین اندکی از مکان اصلی خود جابه‌جا شود؛ تمام سیستم عملکرد خود را از دست می‌دهد. برای غلبه بر این مشکل، در وان‌پلاس ۵ دو دوربین به‌ شکلی به یکدیگر جوش خورده‌اند که امکان تغییر موقعیت یک دوربین نسبت به دیگری وجود نداشته باشد.

تشابه ظاهری وان‌پلاس ۵ و آیفون ۷ پلاس نه از سر تقلید، بلکه به دلیل محدودیت‌های مهندسی و اجتناب‌ناپذیر است

تصمیم به استفاده از دوربین دوگانه، در طراحی دیگر قسمت‌های تلفن نیز اثرگذار بوده است. دوربین وان‌پلاس 3 و 3T هر دو در وسط قسمت پشتی دستگاه قرار داشتند؛ اما این کار در وان‌پلاس ۵ ممکن نبوده است. از آنجایی که سیستم دوربین دوگانه ضخامت بیشتری دارد، قرار دادن آن در مرکز دستگاه باعث می‌شد برجستگی بزرگی ایجاد شود. به‌همین دلیل طراحان وان‌پلاس مجبور شده‌اند برای کاهش ضخامت برجستگی دوربین، مکان آن را به قسمت بالای سمت چپ دستگاه انتقال بدهند که در نتیجه ظاهر وان‌پلاس ۵ از پشت بسیار شبیه به آیفون ۷ پلاس شده است. لاو اما عقیده دارد این شباهت نه از سر تقلید، بلکه به‌ دلیل محدودیت‌های مهندسی و اجتناب‌ناپذیر است. او همچنین اعتراف می‌کند که ظاهر تلفن‌های بهره‌مند از دوربین‌های دوگانه به زیبایی تلفن‌های معمولی نیست و دراین‌باره می‌گوید:

بسیار سخت است که دو سوراخ در پشت تلفن ایجاد کنید و ظاهر دستگاه زشت نشود.

به‌ گفته‌ی لاو، وان‌پلاس در توسعه‌ی سیستم دوربین جدید علاوه بر سخت‌افزار، توجه ویژه‌ای به نرم‌افزار داشته است؛ تاجایی‌که حدود ۸۰ درصد کار توسعه‌ی دوربین مربوط به بخش نرم‌افزاری آن بوده است.

 

دوربین وان پلاس 5

ماژول دوربین دوگانه‌ی وان پلاس ۵ در اتصال با داتربورد (سمت راست) و هنگام قرار گرفتن در فریم دستگاه (سمت چپ)

اگرچه وان‌پلاس پردازنده‌ی اختصاصی برای دوربین‌های تلفن خود طراحی نکرده است و از پردازشگر تصویر موجود در چیپ اسنپدراگون کوالکام استفاده می‌کند؛ اما این به معنی کار راحت‌تر تیم مهندسی سخت‌افزار هنگام طراحی گوشی  نبوده است. به‌ گفته‌ی لاو، به‌ دلیل مصرف انرژی بالاتر سیستم دوسنسوره، بالانس مصرف انرژی تمام دستگاه به‌هم می‌ریزد و با ایجاد «اثر پروانه‌ای»، تمامی بخش‌های تلفن تحت تأثیر قرار می‌گیرد.

حل کردن مشکلات نرم‌افزاری مرتبط با دوربین‌های دوگانه، حتی از غلبه بر چالش‌های سخت‌افزاری آن سخت‌تر است. حتی اپل هم حالت پرتره را برای آیفون ۷ پلاس ابتدا به‌صورت بتا عرضه کرد. وان‌پلاس نیز به‌سختی مشغول بهبود بخش نرم‌افزاری دوربین خود است؛ چرا که بهترین دوربین دنیا اگر مجهز به نرم‌افزاری مناسب که بتواند از ماکزیمم پتانسیل آن استفاده کند نباشد، ارزشی نخواهد داشت.

اولین تصاویر نمونه‌ی گرفته‌شده توسط دوربین وان‌پلاس حکایت از این داشتند که دوربین‌های دوگانه‌ی تلفن‌های هوشمند، هنوز هم توانایی رقابت با دوربین‌های DSLR مجهز به لنزهای سریع ندارند. پس‌زمینه‌ی بسیاری از این تصاویر بیش از حد تار شده یا قسمت‌هایی از آن اصلا تار نشده بود و درنتیجه می‌شد آن‌ها را به‌راحتی از عکس‌های دوربین‌های DSLR تشخیص داد. اما عکس‌های جدید منتشرشده توسط وان‌پلاس حکایت از بهبود عملکرد نرم‌افزاری دوربین دارند و این امید را می‌دهند که الگوریتم دوربین تلفن در آینده بیش از این نیز پیشرفت خواهد کرد.

نمونه تصاویر ثبت‌شده توسط دوربین وان‌پلاس ۵

لاو با اشاره به سختی توسعه‌ی نرم‌افزار دوربین، می‌گوید:

ما اکنون سخت‌افزار لازم را داریم؛ اما این نرم‌افزار است که در نهایت تعیین می‌کند دوربین وان‌پلاس ۵ موفق خواهد شد یا شکست خواهد خورد.

باقی مشخصات تلفن درست همان چیزی است که از وان‌پلاس انتظار داریم؛ آخرین و قدرتمندترین پردازنده‌ی کوالکام، رمی بیشتر از رم اکثر لپ‌تاپ‌های بازار و بدنه‌ی یکپارچه‌ی آلومینیومی. نرم‌افزار وان‌پلاس نیز بسیار شبیه به چیزی است که گوگل با گوشی‌های پیکسل خود عرضه می‌کند؛ با این تفاوت که وان‌پلاس قابلیت‌هایی چون حالت مطالعه (حالتی شبیه به تبلت‌های کیندل آمازون) در آن تعبیه کرده است. درست مانند نسل‌های قبل، وان‌پلاس ۵ حس ممتازترین گوشی‌های بازار را منتقل می‌کند؛ اما برچسب قیمت آن به‌جای ۷۰۰ دلار، تنها ۵۰۰ دلار است.

وان‌پلاس عقیده دارد تلفن‌های هوشمندش در همه‌ی زمینه‌ها به‌جز دوربین، به کمال رسیده‌اند

شاید تمرکز بیش از حد وان‌پلاس بر دوربین دستگاه کمی عجیب به‌نظر برسد؛ اما به عقیده‌ی مدیران شرکت، وان‌پلاس پیش از این در اکثر قسمت‌های گوشی به کمال رسیده و دوربین تلفن، آخرین سنگر برای فتح و رسیدن به عنوان «بهترین گوشی هوشمند اندروید جهان» است. سرمایه‌گذاری بیش از حد وان‌پلاس روی دوربین گوشی از جهتی شبیه به یک ریسک بزرگ است؛  چراکه اگر سیستم دوربین دوگانه‌ی دستگاه نتواند نظر علاقه‌مندان و تحسین منتقدان را جلب کند، این سؤال برای کاربران وفادار شرکت پیش خواهد آمد که گوشی جدید نسبت به نسل قبل دقیقا چه تغییری کرده است که قیمت بیشتر آن قابل توجیه باشد؟

این بخش از کاربران وفادار اتفاقا مهم‌ترین بخش از مشتریان وان‌پلاس را تشکیل می‌دهند. سال گذشته پی گفته بود:

اکثر کاربران وان‌پلاس کسانی هستند که تلفن‌های هوشمند را با فاصله‌ی اندکی از زمان عرضه تهیه می‌کنند و انتظار زیادی از سخت‌افزار دستگاه دارند. آن‌ها بهترین مشخصات موجود در بازار را می‌خواهند و کمبود یک ویژگی خاص را تحمل نخواهند کرد.

این موضوع در سال ۲۰۱۵ با عرضه‌ی وان‌پلاس ۲ مشخص شد. تجهیز نشدن تلفن به ویژگی‌هایی چون NFC و شارژ  سریع، ناراحتی بسیاری از کاربران وفادار وان‌پلاس را در پی داشت. پی می‌گوید از آن زمان تاکنون، شرکت خط مشی خود را تغییر داده است و قصد دارد دقیقا همان چیزی که کاربران از آن‌ها می‌خواهند به دستشان برساند. به‌ گفته‌ی پی، جدیدترین و مهم‌ترین درخواست کاربران، دوربین قوی‌تر است. آن‌ها نمی‌خواهند برای داشتن دوربین بهتر مجبور به خرید آیفون، گلکسی یا پیکسل شوند.

شکست خوردن در زمینه‌ی دوربین، به این معنی است که وان‌پلاس ۵ نمی‌تواند به جایگزین مناسبی برای تلفن‌های یادشده تبدیل شود. در این صورت اکثر کاربران وان‌پلاس ممکن است با صرف اندکی هزینه‌ی بیشتر، یک تلفن پرچم‌دار از  شرکتی صاحب‌نام تهیه کنند یا با صرف هزینه‌ای کمتر، تجربه‌ای نسبتا مشابه با دستگاهی میان‌رده به‌دست بیاورند.

بیشتر افراد هنگام خرید گوشی هوشمند، پس از بررسی مشخصات سخت‌افزاری معمولا یک سؤال ساده مطرح می‌کنند: «آیا عملکرد دوربین دستگاه خوب است؟» وان‌پلاس برای موفقیت و باقی‌ماندن در بازار رقابت باید یک جواب ساده برای این سؤال داشته باشد: «بله!»تاريخ : چهار شنبه 31 خرداد 1396برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

اردیبهشت امسال، تصاویری از جدیدترین محصول فیسکر در سایت‌های خودروی دنیا منتشر شد. طبق آخرین مصاحبه‌ی مدیران این شرکت، خودروی ایموشن در تاریخ ۲۶ مرداد ماه رسما رونمایی می‌شود. علاوه بر ظاهر جذاب، این خودرو توانایی‌های فنی جالب توجهی خواهد داشت که شامل ذخیره‌ی انرژی مورد نیاز برای حرکت تا مسافت ۶۴۰ کیلومتر و شارژ سریع ۹ دقیقه‌ای، برای رانندگی در مسیری به طول ۱۶۰ کیلومتر است.

هنریک فیسکر، اصالتا دانمارکی و ۵۳ ساله است. تحصیلات او متمرکز بر طراحی صنعتی خودرو محسوب می‌شود و سابقه‌ی درخشانی در بی‌ام‌و، فورد و استون‌مارتین دارد. هنریک در سال ۲۰۰۵۵ شرکت اختصاصی خود را در زمینه‌ی طراحی خودرو تأسیس کرد و نقشی کلیدی در پروژه‌ی تسلا مدل S داشت. او در سال ۲۰۰۷۷ خودروسازی فیسکر را بنیان نهاد که با تولید مدل کارما، به شهرتی جهانی رسید؛ اما به دلیل فراز و نشیب‌های مالی در سال ۲۰۱۳۳، منحل و بخش اصلی سهام آن به یک شرکت خودروسازی چینی واگذار شد. با این حساب، نام تجاری فیسکر همچنان در اختیار هنریک فیسکر قرار دارد و شرکت چینی وانگژیانگ، صرفا از نام کارما در محصولات آینده‌ی خود استفاده خواهد کرد.

fisker emotion

هنریک فیسکر در یکی از آخرین توئیت‌های خود، اظهار کرده است:

فیسکر ایموشن، پیشرفته‌ترین خودروی الکتریکی دنیا خواهد بود. این مدل با قابلیت حرکت تا ۴۰۰ مایل (۶۴۰ کیلومتر) و شارژ سریع ۹ دقیقه‌ای، همراه با فناوری خودران و ارتباط هوشمند ارائه خواهد شد. ما به آنچه خلق می‌کنیم، مفتخر هستیم!

خودروی ایموشن، با درهای پروانه‌ای عرضه می‌شود و رینگ‌های اختصاصی از آلیاژ کربن و آلومینیوم همراه خواهد داشت. علاوه بر این، تعداد قابل توجهی از سنسورهای لیدار در مقابل سپر جلو نصب شده‌اند که ایمنی فناوری خودران در این محصول را افزایش خواهند داد. از دیگر سیستم‌های جالب این خودرو، استفاده از فناوری لیپیک الکتروکروم در شیشه‌های جانبی و سانروف است که با فرمان لحظه‌ای، به حالت دودی و کاملا استتارشده، تغییر وضعیت می‌دهند.

 

fisker emotion

فناوری دید ۳۶۰ درجه نسبت به خودرو و محیط اطراف آن، در ایموشن وجود خواهد داشت. این سیستم فراتر از چشم پرنده عمل می‌کند و امکان تماشای خودرو به‌صورت گرافیکی و از نمای بیرون فراهم خواهد کرد تا پارک و ایمنی آن، افزایش یابد. طرح چراغ‌های جلو، موسوم به چشم پلنگ هم در ایموشن وجود دارد که با حد اقل مصرف انرژی، روشنایی بسیار خوبی فراهم خواهد کرد.

fisker emotion

هنریک فیسکر، سبک طراحی جدیدترین محصول خود را منحصر به‌فرد می‌داند؛ چراکه ارتفاع بدنه و خصوصا کاپوت جلوی آن، نسبت به دیگر خودروهای دنیا عالی به‌نظر می‌رسد. علاوه بر این، فاصله‌ی چرخ جلو تا لبه سپر هم بسیار کم است. هرچند نتیجه‌ی تست آیرودینامیک از خودروی ایموشن در دسترس نیست؛ می‌توان با توجه به عکس‌های منتشرشده و سابقه‌ی درخشان فیسکر در طراحی خودروهای موفقی مثل بی‌ام‌و Z8، استون‌مارتین DB9 و مدل کارما، به عملکرد مطلوب ایموشن از نظر آیرودینامیک مطمئن بود.

fisker emotion

خودروی آینده‌ی فیسکر، قرار است از هر نظر بهتر از مدل S باشد. هرچند این محصول از تسلا هم بسیار پرفروش و موفق محسوب نمی‌شود؛ توانایی‌های فنی جالب توجهی دارد. قرار است خودروی تسلا مدل S با آستانه‌ی قیمت ۷۰ هزار دلار عرضه شود؛ اما فعلا در نسخه‌ی S P85D با قیمت ۱۰۵ هزار دلار در نمونه‌ی پایه قابل خرید است. این خودرو با پیشرانه‌ی برقی به قدرت ۴۶۵ اسب بخار و با گشتاوری نزدیک به ۹۳۰ نیوتن‌متر عرضه می‌شود که رسیدن به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت را در زمانی حدود ۳ ثانیه ممکن می‌کند. سدان تسلا همراه باتری‌های لیتیوم یون به ظرفیت ۸۷ کیلووات ساعت ارائه می‌شود که برای حرکت تا مسافتی حدود ۳۵۰ کیلومتر کافی خواهد بود. تسلا قرار است نسخه‌ی P100D از این مدل را آماده‌ی فروش کند که با شارژ کامل، نزدیک به ۵۴۰ کیلومتر حرکت خواهد کرد و در زمانی حدود ۲.۵ تا ۲.۷ ثانیه، به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت خواهد رسید.

کارشناسان و علاقه‌مندان خودروهای مدرن، در انتظار رونمایی از نسخه‌ی نهائی فیسکر ایموشن هستند. این خودرو در سال ۲۰۱۹ تحویل خریداران خواهد شد و آستانه‌ی قیمت ۱۳۰ هزار دلار به همراه خواهد داشت.تاريخ : چهار شنبه 31 خرداد 1396برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

اگر بتوانید در طول زمان سفر کنید و ۴۱ هزار سال به عقب، به آخرین عصر یخبندان بازگردید؛ آنگاه مشاهده خواهید کرد که قطب نمای شما به‌جای شمال، جنوب را نشان می‌دهد. دلیل این پدیده آن است که در دوره‌های چند صد ساله، میدان مغناطیسی زمین معکوس می‌شود.

این معکوس شدن‌ در طول تاریخ این سیاره، به‌تناوب رخ می‌دهد و گاهی صدها هزار سال به طول می‌انجامد. ما این معکوس شدن‌ را از تشکیل مواد معدنی مغناطیسی که بر سطح کره‌ی زمین پیدا می‌شوند، دریافته‌ایم.

چندین ایده برای توضیح این پدیده وجود دارند و یکی از این توضیحات از بقیه محتمل‌تر است. پائولا کوئلمیر و  همکارانش دریافتند که برخی نواحی در بالای هسته‌ی زمین می‌توانند مانند لامپ‌های گدازه‌ای غول‌پیکر عمل کنند. آن‌ها حباب‌هایی سنگی دارند که به‌تناوب برمی‌خیزند یا در عمق سیاره فرو می‌روند. این حرکت بر میدان مغناطیسی تأثیر می‌گذارد و می‌تواند آن را ناگهان تغییر دهد. این تیم پژوهشی با مطالعه‌ی سیگنال‌های برخی از مخرب‌ترین زمین‌لرزه‌ها به این نتیجه رسید.

در حدود ۳۰۰۰ کیلومتر پایین‌تر از پاهای ما، در جایی ۲۷۰ بار عمیق‌تر از عمیق‌ترین نقطه‌های اقیانوس، هسته‌ی زمین آغاز می‌شود؛ کره‌ای مایع از آهن و نیکل مذاب. در مرز هسته و گوشته‌ی بالای آن، دما در حدود ۴۰۰۰ درجه‌ی سانتی‌گراد (دمایی شبیه به سطح یک ستاره) و فشار ۱.۳ میلیون برابر فشار در سطح زمین است. میلیون‌ها سال است که در سمت گوشته‌ی این مرز، سنگ‌های جامد جریان دارند و تکتونیک صفحه‌ای را پدید می‌آورند که عامل حرکت و تغییر شکل قاره‌ها است.

در سمت هسته‌ی این مرز، آهن مغناطیسی و روان، با قدرت می‌چرخد و میدان مغناطیسی زمین را ایجاد و حفظ می‌کند. این میدان مغناطیسی از کره‌ی زمین در برابر تابش‌های فضایی حفاظت می‌کند. بدون این میدان مغناطیسی، اتمسفر کره‌ی زمین از بین می‌رود.

این مرز در اعماق زمین قرار گرفته است؛ بنابراین تنها راهی که برای مطالعه‌ی آن وجود دارد، نگاه به امواج لرزه‌ای زمین‌لرزه‌ها است. ما می‌توانیم با استفاده از اطلاعات سرعت و نوع امواج لرزه‌ای دریابیم که آن‌ها از چه قسمتی از سیاره عبور کرده‌اند تا به سطح زمین برسند.

پس از زمین‌لرزه‌ای نسبتا بزرگ، کل سیاره مانند یک زنگوله می‌لرزد. اندازه‌گیری این نوسانات در نقاط مختلف می‌تواند به ما کمک کند تا تغییر ساختار سیاره را متوجه شویم.

بدین طریق است که می‌دانیم دو ناحیه‌ی بزرگ در بالای هسته وجود دارد. امواج لرزه‌ای در این نقاط نسبت به نواحی اطرافشان کندتر حرکت می‌کنند. هر کدام از این نواحی آن‌قدر بزرگ است که اگر روی کره‌ی زمین قرار گیرد، ۱۰۰ برابر بلندتر از کوه اورست خواهد بود.

این نقاط که نواحی کم‌سرعت بزرگ یا حباب نامیده می‌شوند، تأثیری شاخص بر دینامیک گوشته دارند. آن‌ها بر چگونگی سرد شدن هسته و جایگزینی آن با جریان هسته‌ی بیرونی تأثیر می‌گذارند.

چندین زمین‌لرزه‌ی بزرگ در دهه‌های اخیر ما را قادر ساخته‌اند تا نوسان‌های لرزه‌ای خاصی را که از مرز هسته‌گوشته عبور می‌کنند، اندازه بگیریم. این نوسانات به نام حالت استنلی شناخته می‌شوند.

آخرین پژوهش گروه ذکرشده در بالا، نشان می‌دهد که دو حباب بالای هسته، در مقایسه با مواد اطرافشان چگالی کمتری دارند. این امر بیان می‌کند که مواد فعالانه و سازگار با سایر مشاهدات ژئوفیزیکی به سمت سطح می‌آیند.

توضیح جدید

چگالی کم این نواحی ممکن است به خاطر دمای بالاتر آن‌ها باشد. احتمال دیگری هم وجود دارد: ترکیب شیمیایی این نواحی گوشته باعث می‌شود آن‌ها مانند حباب‌های لامپ‌های گدازه‌ای عمل کنند. بدین معنی که این حباب‌ها به‌تناوب داغ می‌شوند، به سمت سطح می‌آیند، خنک می‌شوند و دوباره به روی هسته بازمی‌گردند. چنین رفتاری مکانیزم خروج گرما از سطح هسته در طول میلیون‌ها سال را تغییر می‌دهد و ضمنا می‌تواند معکوس شدن میدان مغناطیسی زمین را هم توضیح دهد.

این حقیقت که میدان مغناطیسی بارها در تاریخ زمین تغییر کرده است، بیان می‌کند که ساختار درونی که امروزه می‌شناسیم، ممکن است تغییر کرده باشد.

ما می‌دانیم هسته با کوه‌ها و دره‌هایی همچون سطح زمین پوشیده شده است. با استفاده از دیتای بیشتری از نوسانات زمین جهت مطالعه‌ی این توپوگرافی، قادر خواهیم بود نقشه‌های جزئی‌تری از هسته تهیه کنیم که درک بهتری از آنچه در اعماق زمین جریان دارد، به ما می‌دهد.تاريخ : چهار شنبه 31 خرداد 1396برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

دکتر حسین فودازی متخصص آنکولوژی (سرطان شناسی)  بیان کرد: عوامل ایجاد کننده سرطان 2 دسته هستند، عوامل داخلی که مربوط به ژنتیک در افراد می‌شود که حدود 20 تا 30 درصد سرطان‌ها را به خود اختصاص داده‌اند و دیگری عوامل خارجی که 70 درصد دیگر را تشکیل می‌دهند. عوامل خارجی یا محیطی در تغذیه، هوا، عادات نادرست زندگی و... شرایط ایجاد ابتلا به سرطان را چندین برابر می‌کند. امروزه با صنعتی شدن شهرها مواد شیمیایی ناشی از این تغییرات که مشتقی از نفت هستند گریبان گیر انسان‌ها شده‌اند. این‌ها ترکیباتی هستند که در شرایطی می‌توانند به عنوان عوامل سرطان زا محسوب شوند.

وی در ادامه گفت: یکی از عواملی که سرطان‌زایی آن ثابت شده ترکیبی به نام بَنزن است که یک مولکول چندوجهی و دارای مشتقات کربنی است و در مواد شیمیایی و پلیمری به وفور یافت می‌شود. بنزن یک ماده‌ای است که استنشاق و تماس با آن می‌تواند باعث ایجاد انواع سرطان‌ها شود.

به گفته فودازی، استفاده از مواد پلاستیکی که در زندگی امروزی بسیار دیده می‌شود، بنزن یکی از مواد پایه در این دسته از محصولات است. همچنین در تمامی قطعات و داشبورد جلوی ماشین نیز به دلیل پلاستیکی بودن آن‌ها بنزن وجود دارد. بنزن، ماده اشتعال آور و بو دار است که می‌تواند تماس و استنشاق آن فرد را درگیر برخی از مشکلات کند.

این سرطان شناس متذکر شد: هنگامی که یک ماده پلاستیکی در معرض آفتاب قرار می‌گیرد نرم شده و بنزن از خود آزاد می‌کند. میزان مجاز بنزن در هوا حدود 50 میلی گرم در هر متر مکعب است. اگر یک خودرو برای چندین ساعت در سایه و محیط بسته پارک شده باشد میزان بنزن موجود در آن حدود 200 تا 400 میلی گرم است حال تصور کنید همین خودرو برای مدت‌ها در معرض نور آفتاب و دمای بالای 25 درجه قرار گیرد چقدر بنزن در محیط داخلی خودرو آزاد می‌شود؟ بنزن موجود در این خودرو حدود 2000 تا 4000 میلی گرم است(حدود 40 تا 80 برابر مجاز).

 

دبیر انجمن آنکولوژی ایران گفت: حال فرد با این مقدار بالای بنزن وارد خودرو شده و بلافاصله کولر را روشن کرده و بنزن موجود در فضای اتاق را پخش و استنشاق می‌کند. تماس و استنشاق طولانی مدت بنزن موحب سرطان‌های دستگاه تنفسی، سرطان‌های خونی، نارسایی مغراستخوان و مشکلات عمده‌ای در کبد و کلیه می‌شود لذا بسیار توصیه می‌شود افراد بلافاصله پس از ورود به خودرو کولر ماشین را روشن نکنند.تاريخ : چهار شنبه 31 خرداد 1396برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

هکرها خطرناکترین افراد روی زمین در دنیای فناوری هستند که قادرند به هر سیستم رایانه ای در جهان دست یابند. آنها توانایی این را دارند که محرمانه ترین اطلاعات را در اختیار بگیرند؛ اطلاعاتی که ممکن است حتی به جنگ منتهی شود. در این گزارش فهرستی از اسامی بزرگترین و  ثروتمندترین هکرها را گردآوری کردهایم که آشنایی با آنها میتواند در نوع خود جالب باشد.


1. ایکل کالس، معروف به پسر مافیا، تعدادی از سایتهای مهم مانند ebay، یاهو و... هک کرد و باعث شد چندین ساعت از دسترس خارج شوند. هک او خسارت یک میلیون دلاری در پی داشت. کالس کار هک را از 15 سالگی آغاز کرد و سرانجام به جرم هک، به هشت ماه زندان و استفاده محدود از اینترنت  محکوم شد.

 ثروتمندترین هکرهای جهان +تصاویر

مایکل کالس (MICHAEL CALCE)

2. گری مککینون، یکی از بزرگترین حملات هکری به سیستم رایانه ای را مدیریت کرد و هزاران دلار خسارت به بار آورد. او متهم است در سالهای 2001 و 2002 به سیستم‌های رایانه‌ای ارتش ایالات متحده نفوذ کرده و اطلاعات محرمانه را به دست آورده است. گفته می‌شود احتمال محکومیت حبس طولانی‌مدت (455 سال) وجود دارد.

ثروتمندترین هکرهای جهان +تصاویر

 گری مک‌کینون (GARY MCKINNON)

3. متیو بیوان و ریچارد پرایس، این تیم هکری با دسترسی به رایانه های نیروی هوایی آمریکا، بسیاری از فایل های محرمانه را هک کردند. این تیم  در یکی از عملیات های هکری موفق شدند اطلاعات تحقیقاتی کره را به دست آورند؛ اطلاعاتی که اگر جلوی درز آن گرفته نمیشد میتوانست باعث بروز جنگ شود.

ثروتمندترین هکرهای جهان +تصاویر

متیو بیوان و ریچارد پرایس ( MATTHEW BEVAN AND RICHARD PRICE)

4. کوین میتنیک، از او به عنوان خطرناکترین هکر دنیا یاد میشود. او توانست به سیستم پنتاگون نفوذ کند. دولت از این ترس داشت که  اطلاعات محرمانه‌ای که او به دست آورده بود یک جنگ راه بیاندازد.

ثروتمندترین هکرهای جهان +تصاویر

کوین میت‌نیک (KEVIN MITNICK)

5. یک گروه هکر روس که 160 میلیون دلار از مالکان کارت بانکی و اعتباری به سرقت برد و باعث شد یک کمپانی حدود 200 میلیون دلار از دست بدهد. از این سرقت به عنوان بزرگترین سرقت داده نام برده می‌شود.برای اعضای این گروه هکری نیز احتمال محکومیت به 30 سال زندان وجود داشت.

ثروتمندترین هکرهای جهان +تصاویر

ولادیمیر درینکمن و گروهش ( VLADIMIR DRINKMAN AND GROUP)

6. ادوارد پیرسون، با استخراج اطلاعات 200 هزار حساب کاربری، حدود 112 میلیون دلار به سرقت برد. با این اقدام او، آژانس PayPal به شدت خسارت مالی دید.

ثروتمندترین هکرهای جهان +تصاویر

ادوارد پیرسون (EDWARD PEARSON)

7، . ایوگنی بوگاچوف با هک رایانه های سراسر جهان 100 میلیون دلار سرقت کرد. تمامی منابعی که او از آنها پول به سرقت برد منابع انسانی  بودند نه سازمان.

ثروتمندترین هکرهای جهان +تصاویر

ایوگنی بوگاچوف (EVGENIY BOGACHEV)

8. پسری 15 ساله موفق شد با هک رایانه های محرمانه ناسا، به سیستم‎ رایانه تسلیحات پنتاگون وارد شده و آن را هک کند.

ثروتمندترین هکرهای جهان +تصاویر

پسر شگفت‌انگیز

9. هکرهای ای‌تی‌ام یکی از نابغه‌ترین گروه‌های هکری بودند. آنها موفق شدند به‌راحتی 45 میلیون دلار از دستگاه‌های ATM به سرقت بردند. 

ثروتمندترین هکرهای جهان +تصاویر

هکرهای ATM

 10. دارویس بولدِر توانست به وسیله یک جعبه سیاه کوچک و یک روتر شبکه توانست یک میلیون دلار به سرقت ببرد. او روتر را پشت در اتاق کارش نصب کرد و به این ترتیب به اطلاعات تمام هتل‌های اطراف دسترسی پیدا کرد. نام او در میان 10 هکر برتر دنیا قرار دارد.

ثروتمندترین هکرهای جهان +تصاویر

داریوس بولدر (DARIUS BOLDERتاريخ : چهار شنبه 31 خرداد 1396برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

photo_2017-06-21_12-33-35.jpg

الون ماسک در صفحه اینستاگرام خود فیلمی از کارخانه تولید موشک فالکون منتشر کرد.

 به نقل از اسپیس‌ایکس، "الون ماسک"(Elon Musk) مالک شرکت "اسپیس‌ ایکس" در صفحه اینستاگرام خود فیلمی از مراحل تولید موشک "فالکون 9 "(Falcon 9) را منتشر کرد.

در این ویدیو که برای اولین بار منتشر شده کارکنان شرکت و همچنین بدنه موشک‌های فالکون مشاهده می‌شوند.

چندی پیش الون ماسک در صفحه توئیتر خود از آماده شدن موشک "فالکون سنگین"(Falcon Heavy) ظرف دو تا سه ماه آینده خبر داد تا یک ماه پس از رسیدن آن به پایگاه "کیپ کاناورال" (Cape Canaveral) در فلوریدا پرتاب آن انجام شود.

این موشک قدرتمندترین موشک ساخته شده در جهان خواهد بود. این موشک 68.4 متر ارتفاع و 3.66 متر قطر دارد.

فالکون سنگین می‌تواند 53 تن بار را به مدار نزدیک زمین (تا ارتفاع 2000 کیلومتر) و 21 تن را به مدار "زمین ثابت" (15 هزار و 786 کیلومتری) ببرد.

سرعت دورانی لازم برای استقرار یک ماهواره در این مدار، با سرعت چرخش زمین به‌دور خود برابر بوده و در فضا در مکانی ثابت قراردارند و همراه با دَوَران زمین به دور خود می‌گردند، بنابراین ماهواره‌هایی که در این مدار قرار دارند از نگاه فردی که روی زمین ایستاده است ثابت به نظر می‌رسند و همواره دارای سایه‌ای ثابت(معروف به «جای‌پا») بر زمین هستند.

از این خصوصیت بارز مدار زمین‌ثابت، به منظور مخابره امواج‌رادیویی و تلویزیونی استفاده می‌کنند و تمام ماهواره‌های مخابراتی و تلویزیونی بر روی این مدار قرار می‌گیرند. به همین دلیل است که دیش‌های آنتن‌های گیرنده امواج از ماهواره‌ها، به صورت ثابت نصب شده و به موتور برای حرکت دادن مداوم نیاز ندارند.

یکی از مهمترین اهداف موشک "فالکون سنگین" استفاده از آن برای رویای دیرین الون ماسک یعنی سفر به مریخ است. این موشک می‌تواند محموله‌ای به وزن 16.8 تن را به سیاره سرخ ببرد.

 
 

 تاريخ : چهار شنبه 31 خرداد 1396برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

پهپاد رادارگریز

شرکت "تکسترون" از جدیدترین پهپاد رادارگریز خود در نمایشگاه هوایی پاریس رونمایی کرد.

 به نقل از گیزمگ، این پهپاد که "نایت واردن"(NightWarden) نام دارد نمونه تکامل یافته پهپاد "Shadow M2" است که در سال 2012 رونمایی شده بود.

فناوری‌هایی نظیر طراحی ترکیبی بال‌ها، سیستم پیشرانش جدید و قابلیت استفاده چند منظوره این پهپاد سبب شده که شرکت سازنده آن یعنی "تکسترون"(Textron) این پهپادها را نسل جدیدی از محصولات خود قلمداد کند.

موتور این پهپاد یکی از کم‌صداترین موتورها در بین نمونه‌های مشابه است و دارای یک سامانه خنک‌کننده است که با آب کار می‌کند.

بازدهی الکتریکی این پهپاد نسبت به نمونه‌های قبلی افزایش پیدا کرده است و سرعت آن نیز به 166 کیلومتر بر ساعت رسیده است.

مدت زمان پرواز این پهپاد به 15 ساعت و مسافتی که می‌تواند طی کند 1100 کیلومتر است. همچنین این پهپاد می‌تواند 59 کیلوگرم بار را با خود حمل نماید.

استفاده چند منظوره مهمترین قابلیت این پهپاد است. امکان پرواز در مناطق مسکونی و آزمایشگاهی، توانایی انجام عملیات‌های شناسایی و اطلاعاتی و مخابراتی، ارسال تدارکات و عملیات نظامی از مهمترین توانمندی‌های این پهپاد است.

این پهپاد تا به حال بیش از 400 ساعت پرواز آزمایشی را تجربه کرده است.

"بیل ایربی"(Bill Irby) معاون اول شرکت تکسترون گفت: این پهپاد پیشرفت‌های چشمگیری نسبت به نسل قبل خود داشته است که رادارگریزی و عدم شناسایی از سوی ماهواره‌ها مهمترین قابلیت‌های این سامانه است.

وی افزود: پرواز و فرود این پهپاد به صورت خودکار انجام می‌شود و همچنین برای شرایط اضطراری دارای چتر نجات است و بعلاوه قابلیت هدایت و کنترل آن نیز بهبود چشمگیری پیدا کرده است.تاريخ : چهار شنبه 31 خرداد 1396برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

quickest-online-bachelor-degree.jpg

اداره کار و آمار آمریکا فهرست رشته‌های دانشگاهی زودبازده و مقرون به صرفه را منتشر کرد.

به نقل از پایگاه یونیورسیتی هرالد، اداره کار و آمار آمریکا لیستی از رشته‌های دانشگاهی که بازار کار مناسبی دارند و دانشجویان بلافاصله بعد از فارغ التحصیلی از این رشته‌ها صاحب شغلی خوب با درآمد کافی می‌شوند، منتشر کرد.

با توجه به بحران اقتصادی موجود در آمریکا چشم انداز انتخاب رشته دانشگاهی و تصاحب شغل امروزه از هر زمان دیگری مهم‌تر شده است. بنابراین دانشجویان باید رشته‌ای را انتخاب کنند که در آینده پاسخگوی سرمایه‌گذاری‌شان باشد.

در ذیل 5 رشته اعلامی از طرف اداره کار و آمار آمریکا که بازار کار فوق العاده‌ای دارند معرفی می‌شود:

مهندسی پزشکی

صنایع مرتبط با این رشته تا سال 2018 و بعد از آن با رشد 72 درصدی مواجه خواهند شد. فارغ التحصیلان این رشته با درآمدی بین 62 تا 104 هزار دلار در سال در حال حاضر از پردرآمدترین اقشار آمریکا هشتند.

مهندسی سازه

غافلگیرکننده نیست که اکثر رشته‌های این فهرست رشته‌های مهندسی باشند.

مهندسی سازه از شاخه‌های مهندسی عمران است که کاربردش بیشتر در طراحی و ساخت سازه‌های بلند و بزرگ است. درآمد این قشر نیز همانند مهندسین پزشکی است.

دستیاری پزشکی

فارغ التحصیلان این رشته علاوه بر تصاحب سریع شغل از درآمد بالایی نیز برخوردارند. 85 تا 103 هزار دلار در سال.

این افراد تحت نظارت پزشکان به انجام وظایف متفاوتی نظیر کارهای آزمایشگاهی و معاینات فیزیکی می‌پردازند.

کاردرمانی

تقاضا برای تحصیل این رشته تا سال 2024، 27 درصد افزایش خواهد یافت.

کاردرمانگرها به افراد معلول و بیمار در تسهیل زندگی روزمره و امورشان کمک می‌کنند. درآمد سالیانه این افراد بین 49 تا 85 هزار دلار است.

زبان‌های خارجه

با پیشرفت فضای کسب وکارهای بین المللی نیاز به مترجمان بیش از پیش شده است. نتایج پژوهشی در سال 2016 نشان داد میزان تقاضا برای استخدام مترجمان با 28 درصد افزایش تا سال 2021 همراه خواهد بود.

درآمد سالیانه این افراد هم بد نیست، بین 24 تا 72 هزار دلار.تاريخ : چهار شنبه 31 خرداد 1396برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

بوم سوپرسونیک

یک شرکت فناوری در آمریکا به دنبال ساخت هواپیمای مسافربری سوپرسونیکی است می‌تواند ظرف 5 سال آینده بازار سفرهای هوایی سوپرسونیک تجاری را گرم کند.

 به نقل از دیلی‌میل، مسئولان شرکت استارت‌آپ "بوم سوپرسونیک" (Boom Supersonic) در نمایشگاه هوایی پاریس اعلام کردند سامانه XB-1 ملقب به 'baby boom' و سرعت 2 هزار و 330 کیلومتر در ساعت پرواز خواهد کرد.

این جت سوپرسونیک نخستین پروازهای آزمایشی‌ را اوایل سال 2018 از سر خواهد گذراند؛ این آزمایش‌ها نزدیک پایگاه نیروی هوایی ادواردز در کالیفرنیای جنوبی و با همکاری شرکت فضاپیماسازی ویرجین گالکتیک انجام خواهند شد.

گفته می‌شود هواپیمای XB-1 دارای 55 صندلی خواهد بود و تا سال 2023  اولین مسافران آن خواهند توانست سفری سوپرسونیک را در عرض اقیانوس آرام تجربه کنند. سرعت این هواپیما 160 کیلومتر در ساعت بیش از هواپیمای سوپرسونیک "کنکورد" و 2.6 برابر سریع‌تر از هواپیماهای مسافربری حال حاضر خواهد بود.

"بلیک اسکال" (Blake Scholl )، موسس و مدیرعامل شرکت بوم سوپرسونیک، اعلام کرد طرح هواپیمای دموی XB-1 ارائه شده‌ و پیش از تولید به لحاظ ایمنی بازبینی خواهد شد.

وی اعلام کرد، شرکتش 76 سفارش از پنج خط هوایی برای خرید این هواپیمای مسافربری دریافت کرده چون این جت می‌تواند ظرف فقط 3.5 ساعت مسیر بین لندن و نیویورک را طی کند.

هواپیمای مزبور به کنکورد شباهت دارد اما موتور پرسر و صدا و ناکارآمد کنکورد را ندارد. وجود موتور توربوفن مانند موتورهای هواپیماهای بوئینگ و ایرباس، این هواپیما را آرام‌تر و از لحاظ مصرف سوخت بسیار کارآمد کرده است.

اوایل سال جاری میلادی شرکت بوم سوپرسونیک اعلام کرد بودجه‌ای 33 میلیون دلاری را برای ساخت نمونه اولیه جت XB-1  دریافت کرده است. گفته می‌شود هزینه ساخت این جت بیش از 200 میلیون دلار خواهد بود و طوری طراحی خواهد شد که دارای دو ردیف تک‌صندلی باشد و هر مسافر به یک پنجره دسترسی خواهد داشت.

این هواپیما به منظور کاهش زمان پرواز، در ارتفاع 60 هزار پایی حرکت خواهد کرد و مسافران قادر خواهند بود انحنای زمین را ببیند.

 

 

 تاريخ : چهار شنبه 31 خرداد 1396برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

photo_2017-06-20_15-09-45.jpg

مهندسان سنگاپوری از ابداع جدیدی برای خودروهای خودران خبر دادند که عملا وجود چراغ‌های راهنمایی را بی‌فایده خواهد کرد.

به نقل از گیزمگ، خودروهای خودران نه تنها برای امنیت بیشتر ما، بلکه به طور مثال با روان‌سازی ترافیک شهری برای راحتی و آرامش خیال نیز طراحی شده‌اند.

مهندسان سنگاپوری از ابداع یک فناوری الگوریتم جدید موسوم به "حباب مجازی" برای خودروهای خودران خبر دادند که این امر را محقق می‌کند.

این سامانه با کنترل خودکار سرعت و فاصله در واقع خودرو را داخل یک حباب مجازی قرار می‌دهد، به طوری که حتی دیگر نیازی به ترمز و توقف تا رسیدن به مقصد نخواهد بود!

این الگوریتم توسط مهندسان آژانس علوم، تحقیقات و فناوری سنگاپور ابداع شده است.

به گفته مهندسان این پروژه می‌توان با ترکیب کروز کنترل هوشمند با سیستم ارتباطات داخلی خودروها برای همیشه از شر ترافیک سنگین خلاص شد و دیگر نیازی به چراغ‌های راهنمایی نخواهد بود.

سامانه طراحی شده با چیزی به نام "نیروی دافعه تطبیقی" کار می‌کند. بدین صورت که هر چه دو خودرو به هم نزدیک‌تر شوند توسط این سامانه به عقب رانده می‌شوند و در واقع فاصله ایمنی در همه حال رعایت می‌شود.

البته این موضوع بدین معنی نیست که دو خودرو توسط ترمز زدن فاصله از هم را حفظ می‌کنند، بلکه سامانه هوشمند خودرو با پردازش کلی مسیر اعم از میزان ترافیک و راه‌های پیش رو در تمام طول مسیر بدون ترمز و توقف حرکت خواهد کرد.

استفاده از "حباب مجازی" در شرایط آزمایشگاهی نشان داد که این سامانه می‌تواند از تصادفات زنجیره‌ای و مسائلی از این قبیل نیز جلوگیری کند.

به گفته گروه تحقیقاتی "حباب مجازی" نیازمند حداقل‌های هوش مصنوعی در خودرو است و از آن در خودروهای فعلی نیز می‌توان استفاده کرد و در این صورت قبل از رواج خودروهای خودران هم می‌شود چراغ‌های راهنمایی را از سطح شهرها جمع‌آوری کرد. ضمن اینکه با خودروهای دارای هوش مصنوعی پیشرفته هم کاملا سازگار است.

نتایج این تحقیقات در مجله "Transportation Research" منتشر شده است.تاريخ : چهار شنبه 31 خرداد 1396برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

photo_2017-06-21_12-32-59.jpg

دانشمندان انگلیسی با همکاری محققان هندی مدعی شدند علت اصلی ابتلا به سرطان مغز را کشف کرده‌اند.

 به نقل از ساینس دیلی، محققان انگلیسی و هندی ادعا کرده‌اند که کمبود قابل توجه ویرایش در "microRNA"های بافت مغز عامل اصلی و بالقوه ابتلا به سرطان مغز است.

این آران‌ای‌ها در "هوهسته‌ها"(Eukaryote) دیده می‌شوند و حدود ۲۲ نوکلئوتید طول دارند. در زیست‌شناسی به جانداری که یاخته‌های(سلول) آن هسته واقعی دارند یوکاریوت(Eukaryote) یا هوهسته‌ای گفته می‌شود. وظیفه اصلی هوهسته‌ها در تنظیم پس از رونویسی است؛ که با برهمکنش با میکرو آر.ان.ای((microRNA ها و خاموش کردن ژن هدف این کار را انجام می‌دهند.

میکرو آر.ان.ای ها ۶۰ درصد ژنوم پستانداران را تشکیل می‌دهند و ژنوم انسان می‌تواند حدود ۱۰۰۰ نوع از آنها را رمزدهی کند. انواع مختلف آنها در متازوآها و قارچ‌ها و حتی گیاهان و جانوران وجود دارد.

دانشمندان یافته‌های خود را اندک اما در عین حال مهم می‌دانند، چرا که به پزشکان در فهمیدن روند ابتلا و عملکرد سرطان مغز کمک می‌کند.

یافته‌های اخیر احتمال استفاده از روش‌های مهندسی ژنوم را برای کاهش سرعت پیشرفت سرطان یا معکوس کردن اثرات آن افزایش می‌دهد.

میکرو آر.ان.ای ها نوع خاصی از آر.ان.ای هستند که پروتئین‌ها را رمزگذاری نمی‌کنند اما در توابع نظارتی حیاتی مشارکت می‌کنند. همچنین آر.ان.ای ها می‌توانند تغییرات‌ ساختمان خود موسوم به "ریبونوکلئوتید" (ribonucleotide) را معرفی کنند. این فرایند، ویرایش نامیده می‌شود.

محققان گفتند این تغییرات در بیماران مبتلا به سرطان مغز کاهش می‌یابد که این خود نشانی از پیشرفت بیماری است.

آنها یک ویرایش میکرو آر.ان.ای معمولی را روی 13 نوع بافت انسان آزمایش کردند و دریافتند که مغزهای سالم بیشترین میزان ویرایش را دارند.

دانشمندان اظهار داشتند که قبل از این نمی‌دانستند که سرطان مغز دقیقا چگونه عمل می‌کند و تصور می‌کردند خروجی سلولی می‌تواند به طور قابل توجهی تغییر کند.

یافته‌های اخیر این سوال را در ذهن پزشکان سراسر دنیا ایجاد کرده است که آیا علم بیوشیمی می‌تواند ویرایش را دوباره از نو ایجاد کند؟

اگر جواب این سوال مثبت باشد، روش‌هایی برای رسیدن به آن توسط استفاده از تکنیک‌های مهندسی ژنوم مثل "کریسپر" (CRISPR) وجود دارد که سلول‌های مشخصی را برای حصول نتیجه بیولوژیکی هدف قرار می‌دهد.

کریسپر نوعی سیستم ایمنی تطابق پذیر در باکتری‌ها است که آنها را قادر به کشف دی‌ان‌ای ویروس و بعد نابودی‌شان می‌کند. بخشی از سیستم کریسپر، پروتئینی به نام Cas9"" است، که قابلیت جستجو، برش زدن و سرانجام  استحاله دی‌ان‌ای ویروس را به روشی خاص دارد. فناوری کریسپر به دانشمندان اجازه می‌دهد تغییراتی در دی‌ان‌ای سلول‌ها ایجاد کنند.تاريخ : چهار شنبه 31 خرداد 1396برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

هاوکینگ

استفان هاوکینگ به تازگی اعلام کرده انسان باید ظرف 200 تا 500 سال آینده سکونتگاهی جدید غیر از زمین برای خود بیابد.

این فیزیکدان در جشنواره علم و هنر استارموس (Starmus) در نروژ، بار دیگر هشدار خود مبنی بر وضعیت بحرانی انسان در کره زمین را تکرار کرد.

وی همچنین از دونالد ترامپ انتقاد کرد و گفت: من اهمیت مبارزه با تغییرات جوی و گرمایش زمین را انکار نمی‌کنم بر خلاف ترامپ که اشتباه‌ترین تصمیم دنیا را در رابطه با تغییرات جوی گرفته است.

هاوکینگ از کشورهای دنیا خواست در تلاش برای زنده‌کردن تفحص‌های فضایی، فضانوردانی را تا سال 2020 به ماه اعزام کنند.

به گفته وی، کشورها باید ظرف 30 سال پایگاهی را در کره ماه ایجاد کنند و تا سال 2025 نیز اشخاصی را به مریخ بفرستند.

این دانشمند گفت: توزیع‌کردن انسان‌ها در فضا می‌تواند آینده بشریت را به طور کامل تغییر دهد. همچنین وجود یک برنامه فضایی بلندپروازانه، افراد جوان‌ را به حوزه‌هایی مانند کیهان‌شناسی و فیزیک نجومی علاقه‌مند خواهد کرد.

وی ابراز امیدواری کرد سامانه‌هایی توسط نور یا منبع انرژی دیگری نیرودهی می‌شوند، انسان را به منزلگاه جدید خود ببرند.

هاوکینگ ادامه داد: زمین از بسیار جوانب در خطر است و مثبت‌اندیشیدن در این زمینه برای من دشوار است زیرا این خطرها بسیار زیاد و بزرگ هستند.

این فیزیکدان گفت که منابع فیزیکی زمین با سرعت باورنکردنی در حال اتمام هستند و انسان هدیه وحشتناک تغییرات جوی را به کره خاکی ارزانی داشته است.

هاوکینگ همچنین افزایش دمای زمین، کاهش کلاهک‌های یخی قطبی، جنگل‌زدایی و از بین بردن گونه‌های حیوانات را از جمله این هدایا دانست.

این دانشمند در حال همکاری با پروژه روسیه موسوم به "پیشبرد شکار ستاره"(Breakthrough Starshot) است که هدف آن اعزام ناوگانی متشکل از سامانه‌های کوچک حامل بادبان‌های خورشیدی به ستاره Alpha Centauri است. سفر این سامانه‌ها چهار سال نوری طول خواهد کشید و این جرم کیهانی نزدیک‌ترین سیستم ستاره‌ای به زمین است.

هاوکینگ این اظهارات را در حالی مطرح کرد که مدتی قبل طی نطقی برای دانشجویان دانشگاه هاروارد مدعی شده بود که انسان باید ظرف 100 سال آینده زمین را ترک کند.تاريخ : چهار شنبه 31 خرداد 1396برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

4198C5CC00000578-0-image-a-2_1498032466786.jpg

شورای شهر لس آنجلس آمریکا به زودی درخواست سازمان آتش‌نشانی این شهر را برای استفاده از پهپادها برای عملیات‌های آتش‌نشانی در مجمع عمومی به رای خواهد گذاشت.

 به نقل از دیلی‌میل، شورای شهر لس‌آنجلس به سازمان آتش‌نشانی اجازه داد تا اخذ مجوز برای استفاده از پهپادها در عملیات‌های حادثه‌ای و اطفای حریق را دنبال کند.

در حالی که پهپادها قابلیت نجات جان هزاران انسان را در عملیات‌های آتش‌نشانی دارند اما همه با این تصمیم موافق نیستند، چرا که معتقدند پرواز بی‌رویه و زیاد پهپادها موجب پیدایش نگرانی‌های جدی امنیتی و حریم خصوصی خواهد شد.

میچ انگلندر عضو شورای شهر لس آنجلس می‌گوید: "به اعتقاد من این یک فرصت فوق‌العاده برای نجات جان افراد در حوادث احتمالی است و ما تضمین می‌دهیم که هیچ پهپادی بدون اجازه و هماهنگی با سازمان آتش‌نشانی و شورای شهر به هوا برنخواهد خواست."

مقامات رسمی سازمان آتش‌نشانی هم تاکید کردند که استفاده از این پهپادها برای نظارت‌های پلیسی و امنیتی نخواهد بود و تنها برای ارزیابی خطرات در مناطق صعب العبور و غیرقابل دسترس در عملیات مختلف آتش‌نشانی مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

مخالفان با ابراز نگرانی جدی اعلام کردند، استفاده وسیع از پهپادها حریم شخصی را مورد تعرض قرار می‌دهد و دریچه‌ای برای نظارت مخفی پلیس خواهد شد.

اتحادیه آزادی‌های مدنی آمریکا (ACLU) اعلام کرد جزئیات این مجوز قبل از تصویب در صحن شورای شهر باید روشن شود.

در صورت اخذ مجوز برای این پروژه، فعلا شش پهپاد در نظر گرفته شده که هزینه آن 40 هزار دلار تخمین زده شده است. به گفته سازمان آتش‌نشانی لس آنجلس، این پول از کمک‌های اهدایی به این سازمان پرداخت خواهد شد.تاريخ : چهار شنبه 31 خرداد 1396برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

dims.jpg

آژانس فضایی اروپا اعلام کرد از سال 2026 با اختصاص 26 تلسکوپ تلاش برای یافتن سیارات مشابه زمین را آغاز می‌کند.

 به نقل از انگجت، ماموریت "پلاتو"(PLATO) که مخفف عبور و مرور سیاره‌ای و نوسانات ستاره‌ای است، از سال 2026 برای یافتن سیارات مشابه زمین آغاز خواهد شد.

تا به حال منجمان و دانشمندان سیارات فراخورشیدی بسیاری را یافته‌اند که بسیاری از آنها در نتیجه انجام ماموریت‌هایی نظیر "تراپیست"(Trappist) و "کپلر"(Kepler) بوده است.

در چند روز گذشته "سازمان فضایی آمریکا" (ناسا) اعلام کرد که موفق شده است با استفاده از تلسکوپ کپلر 10 سیاره هم‌اندازه زمین را از بین 219 سیاره فراخورشیدی شناسایی کند.

ماموریت پلاتو قصد دارد به دنبال سیاراتی ورای تمام اکتشافات کنونی بگردد.

در این ماموریت از 26 تلسکوپ که در یک ماهواره تعبیه خواهند شد، استفاده می‌شود.

در طول مدت یک تا دو سال بخش زیادی از کهکشان بوسیله این تلسکوپ‌ها رصد می‌شود. این تلسکوپ‌ها سیارات را پس از عبور آنها از مقابل ستاره میزبانشان مشاهده می‌کنند و ماهواره پلاتو سن، جرم، شعاع و ویژگی‌های دیگر آنها را مشخص می‌کنند.

محققان حاضر در این پروژه امیدوارند بتوانند با توجه به حجم وسیع داده‌های ارسالی از این ماهواره بتوانند سیاراتی مشابه زمین را که قابلیت زیستن داشته باشند، بیابند.

طبق برنامه‌ریزی‌ها این پروژه از سال 2026 آغاز شده و چهار سال به طول می‌انجامد.تاريخ : چهار شنبه 31 خرداد 1396برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

دایوش مشفقی

تیمی از دانشمندان دانشگاه استنفورد با همکاری داریوش مشفقی موفق به ارتقای قابلیت‌های سامانه مقطع‌نگاری همدوسی اپتیکی (OCT) شدند.

 به نقل از ساینس دیلی، در حال حاضر ده‌ها هزار مورد از این دستگاه‌ها در مطب‌های پزشکان برای معاینه‌ بیماری‌های چشمی به کار می‌روند.

دستاورد جدید تیم دانشگاه استفنورد به رهبری "آدام دو لا زردا" (Adam de la Zerda) قابلیت این سیستم‌ها را ارتقا داده و آن‌ها را قادر به شناسایی زودهنگام آسیب‌های شبکیه، قرنیه و تومورهای بدوی خواهد کرد.

 این امر موجب می‌شود این دستگاه‌ها بتوانند به صورت نوری تا 2 میلی‌متر به داخل بافت نفوذ کنند و دانشمندان را قادر خواهد ساخت بیوپسی‌های مجازی را انجام دهند و بافت‌ها را در سه بعد با وضوح میکروسکوپی و بدون برش ‌دادن‌شان ترسیم کنند.

داریوش مشفقی و همکارانش کارایی دو سیستم متفاوت و در دسترسOCT را تقویت و آزمایش کردند و موفق شدند ویژگی‌های سلولی بافت‌های دست‌نخورده داخل گوش یک موش زنده و نوک انگشت انسان را با وضوح بالا مشاهده کنند.

در واقع این محققان موفق شدند ثابت کنند وضوح هر سامانه OCT را می‌توان با تغییرات حداقل تا جایی تقویت کرد که بتوان ویژگی‌های آناتومی کوچک‌تر از اندازه یک سلول معمولی را شناسایی کرد.

سامانه مقطع‌نگاری همدوسی اپتیکی یک تجارت میلیاردی است چون هر سال بیش از 10 میلیون اسکن OCT برای شناسایی یا نظارت بر بیماری‌های مختلف از دژنراسیون ماکولای مرتبط با سن گرفته تا ملانوم انجام می‌شوند. این سیستم مانند فناوری‌های فراصوت با استفاده از نور و نه امواج صوتی در بافت‌ها نفوذ می‌کند.

ابزار مزبور پرتوهای نور لیزر را بر روی یک شی مانند نمونه بافت یا چشم بیمار پرتاب می‌کند و انعکاس نور عناصر منعکس‌کننده داخل نمونه بافت یا مردمک چشم را ثبت می‌کند. با تغییر دادن عمق نفوذ این دستگاه، کاربر می‌تواند لایه به لایه بافت را اسکن کرده، اسلایس‌های مجازی از این لایه‌ها را جمع‌آوری و در نهایت آن‌ها را برای تولید یک تصویر حجمی مونتاژ کند.

با این حال، ابزارهای کنونی OCT دارای نویز هستند که با تصویربرداری مکرر از بافت مورد نظر و استفاده از برنامه‌های رایانه‌ای قابل حذف نیست. در واقع نویز تولید شده توسط OCT  موسوم به speckle بخشی از معماری داخلی بافت مورد بررسی و ویژگی منحصر به فرد نور لیزر است.

داریوش مشفقی و همکارانش موفق به حذف این نویزها شدند و از توانایی تقویت‌شده OCT برای تهیه تصاویر عاری از نویز از گوش یک موش زنده استفاده کردند. آن‌ها موفق به مشاهده غدد چرب، فولیکول‌های مو، رگ‌های خونی، رگ‌های  لنفاوی و اعضای دیگر شدند. آن‌ها همچنین موفق به گرفتن تصاویر با وضوح بالا از شبکیه و قرنیه یک موش و تهیه تصویری از نوک انگشت انسان بدون برش دادن آن‌ شدند.

این پیشرفت فناورانه در واقع مشکل 25 ساله در علم پزشکی را حل کرده که همواره قابلیت‌های تشخیصی ابزار OCT را محدود می‌کرد.

جزئیات این دستاورد علمی در Nature Communications  منتشر شد.تاريخ : چهار شنبه 31 خرداد 1396برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

MIT-Farzadfard-Fahim_0.jpg

فهیم فرزادفرد، دانشجوی دکترا در موسسه فناوری ماساچوست موفق شد تا با مهندسی سلول‌ها، از آنها برای ضبط خاطرات رویدادهای گذشته استفاده کند.

 به نقل از mit.edu، زیست شناسی سنتزی یک زمینه نسبتا جدید است که با مهندسی زیست شناسی مولکولی و سلولی پیوند خورده است.

فهیم فرزادفرد توضیح می‌دهد، دانشمندان از سیستم‌های بیولوژیکی موجود برای طراحی مجدد قابلیت‌های سلول استفاده می‌کنند.

وی اظهار کرد: اما ما عملکردهای جدید را در سلولها مهندسی کرده‌ایم و هدف ما این است که توانایی‌های جدیدی به آنها بدهیم. اساسا ما در حال ساخت ابزارهای مولکولی هستیم و سعی می‌کنیم عملکرد درونی سلول‌ها را درک کنیم و با استفاده از ابزارهای موجود آنها را مهندسی کنیم.

سلول‌های زنده دائما محیط خود را سنجیده و از مولکول‌ها نمونه برداری کرده و یک پاسخ را براساس برنامه‌های ژنتیکی و نشانه‌های محیطی دریافت شده، ارزیابی می‌کنند. به عنوان مثال، هنگامی که سلولهای پانکراس غلظت بالایی از گلوکز را حس می‌کنند، واکنش زنجیره‌ای مولکول‌های تنظیم کننده و سیگنالینگ آغاز شده که در نهایت منجر به تولید و انتشار انسولین می‌شود.

در زیست‌شناسی سنتزی، ژن‌ها می‌توانند طراحی و مهندسی شوند تا به مولکول‌های سیگنالینگ واکنش نشان دهند و بیان ژن‌های دیگر را به گونه ای تنظیم کنند که بتوانند عملکرد منطقی داشته باشند. این شبکه‌های متصل از ژن‌ها به طور مشابه با مدارهای کامپیوتری، مدارهای ژنی نامیده می‌شوند و می‌توانند برای طراحی و برنامه ریزی سلول‌ها مورد استفاده قرار گیرند.

از این سلول‌های مهندسی شده با این مدارها می‌توان برای کاربردهایی مانند سنسورهای نظارت بر محیط زیست یا پزشکی استفاده کرد.

در مطالعات قبلی که در نشریه Science منتشر شده محققان نشان داده‌اند که می‌توان حافظه را در دی‌ان‌ای  رمزگذاری کرد، اما این رمزگذاری‌ها به صورت دیجیتال بودند یعنی آنها فقط یک رویداد خاص را ثبت می‌کردند. اما فرزادفر این محدودیت را با ایجاد روش آنالوگ بر طرف کرده است که در آن اطلاعاتی در مورد شدت رویداد و یا مدت زمان آن نیز ثبت خواهد شد.

به گفته فرزادفرد، ظرفیت ثبت اطلاعات به صورت آنالوگ به این معنی است که شما می توانید مقدار ورودی‌ها و طول مدت آنها را نیز ثبت کنید.

فرزادفرد همچنین نوعی از سیستم حافظه بارکدی دی‌ان‌ای را توسعه داد که در آن باکتری‌ها با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند. در این تحقیق، به دو باکتری متفاوت، A و B، بارکد دی‌ان‌ای مخصوص خودشان داده می‌شود. فرزادفرد سیستمی را توسعه داد که در آن اگر باکتری A و B با استفاده از اتصال (انتقال دی‌ان‌ای) ارتباط برقرار کند، سپس بارکد جدیدی به نام AB، در دی‌ان‌ای آنها رمزگذاری می‌شود. این امر به نظر ساده می‌آید، اما این پتانسیل را دارد که نقشه‌های تعاملات سلولی را در وضوح تک سلولی نشان دهد. به گفته فرزادفرد از این تکنیک می‌توان روزی برای به تصویر کشیدن اتصالات شبکه ای نورون‌ها استفاده کرد.

فرزادفرد با استفاده از یک سیستم ذخیره سازی خاطرات آنالوگ با بهره‌گیری از دی‌ان‌ای سلول، زیست شناسی سنتزی را یک گام به جلو برده است.تاريخ : چهار شنبه 31 خرداد 1396برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

سیارکی که در حدود ۶۶ میلیون سال پیش با زمین در منطقه‌ی یوکاتان برخورد کرد، دایناسورها و قسمت اعظمی از حیات را از روی کره زمین محو کرد. اگر این سیارک با جای دیگری برخورد می‌کرد، شاید دایناسورها نجات پیدا می‌کردند.

برخورد این سیارک، تحولات ناگهانی و عظیمی را ایجاد کرده است. اتمسفر زمین آکنده از گوگرد شده و راه عبور نور خورشید بسته شده است. بدون خورشید، زنجیره غذایی از بین رفته و ما با دایناسورها و بخش بزرگی از حیات روی زمین خداحافظی کرده‌ایم.

اما به تازگی مشخص شده است که اگر این سیارک اندکی زودتر یا دیرتر با زمین برخورد می‌کرد و در نتیجه با منطقه‌ی یوکاتان برخورد نمی‌کرد، اوضاع کاملا با امروز فرق می‌کرد. این تفاوت به غلظت سنگ گچ معدنی موجود در این محل مربوط است.

مکانی که سیارک مورد نظر به آن برخورد کرده است، دهانه چیکسولوب نامیده می‌شود. دانشمندان این منطقه را مطالعه می‌کنند تا در مورد تاثیر این رویداد بر تغییر حیات روی زمین بیشتر بفهمند. بی‌بی‌سی در مستندی به نام روز مرگ دایناسورها بر وقایع پس از برخورد سیارک تمرکز کرده است. در این مقاله به بخشی از مطالب ذکر شده در این مستند  پرداخته شده است. نمونه‌های حفاری شده از یوکاتان به توضیح رویدادهای پس از برخورد سیارک کمک می‌کنند.

asteroid

دکل حفاری در سواحل یوکاتان. این دکل در بهار سال ۲۰۱۶ مشغول به دست آوردن نمونه‌ها از کف دریا بود. (عکس از:بارکرافت \روداکشن/بی‌بی‌سی)

نمونه‌های به دست آمده که از عمق ۱۳۰۰ متری زیر خلیج مکزیک برداشته شده‌اند، از قسمتی به نام حلقه پیک هستند.

وقتی سیارک به زمین برخورد کرد، حفره‌ای با ۱۰۰ کیلومتر قطر و ۳۰ کیلومتر عمق ایجاد کرد. این حفره عریض‌تر اما کم‌عمق‌تر شد: ۲۰۰ کیلومتر عرض و چند کیلومتر عمق. سپس مرکز این حفره به جای اول خود بازگشت و دوباره منهدم شد و ویژگی‌ای به نام حلقه پیک ایجاد کرد. دهانه‌ی چیکسولوب اکنون تا قسمتی زیر آب است ودکل حفاری هم در همان جا  برای نمونه گیری مستقر شده است.

peak ring

حلقه‌ی پیک در مرکز دهانه، دور از ساحل شبه جزیره یوکاتان قرار دارد. (عکس از: ناسا/بی‌بی‌سی)

نمونه‌های مرکزی مشخص کردند که سنگ‌ها به شدت شکسته و توسط فشارهای شدید تغییر شکل داده شده‌اند. همان عاملی که شکل این سنگ‌ها را تغییر داده است، مقدار بسیار زیادی هم گرما تولید کرده است. این گرما ابری عظیم از گوگرد از گچ‌های تبخیر شده ایجاد کرد. از آنجا که این ابر بسیار پایدار بود، به زمستانی جهانی منجر شد. دما کاهش یافت، رشد گیاهان متوقف شد و زمین دگرگون شد. بن گرود، مجری مستند بی‌بی‌سی می‌گوید:

اگر این سیارک چند لحظه زودتر یا دیرتر به زمین می‌رسید، به جای برخورد با آب‌های کم عمق خلیج، با اقیانوس عمیق برخورد می‌کرد. طنز داستان همین جاست. نه اندازه‌ی سیارک، نه ابعاد برخورد و نه حتی تاثیر جهانی آن؛ هیچ یک باعث انقراض دایناسورها نشد. جایی که سیارک به آن برخورد کرد باعث انقراض دایناسورها شد. برخورد سیارک به اقیانوس‌های آتلانتیک یا اقیانوس آرام، سنگ‌های تبخیر شده‌ی کمتری، از جمله گچ مرگ آور، تولید می‌کرد. ابر تولید شده، کمتر چگال بود؛ نور خورشید می‌توانست به سطح زمین برسد و آنچه که رخ داد، اتفاق نمی‌افتاد.

آلیس رابرتز، دیگر مجری این مستند، از معدن سنگی در نیوجرسی بازدید می‌کند. شواهد فسیلی این منطقه نشان می‌دهند که مرگ و میری بسیار سریع و در مدت زمان کوتاه در این مکان به وقوع پیوسته است. در حقیقت، موجودات زنده این مکان، در همان روز برخورد سیارک مرده‌اند.

death

نمونه‌های دکل حفاری نشان می‌دهد که سنگ‌ها در معرض حرارت و فشار بسیار زیادی در زمان برخورد بودند. (عکس از: بارکراف پروداکشن/بی‌بی‌سی)

کن لاکوارا، دیرینه شناس می‌گوید:

همه‌ی این فسیل‌ها در لایه‌ای با ضخامت کمتر از ده کیلومتر وجود دارند. آن‌ها بلافاصله مرده و دفن شده‌اند. این فسیل‌ها به ما آن زمان به‌خصوص در تاریخ زمین شناسی را نشان می‌دهند: آن روزها، هفته‌ها و شاید ماه‌ها. اما این لایه نشان‌دهنده‌ی هزاران سال نیست؛ حتی نشان دهنده‌ی صدها هزار سال هم نیست. این رویداد، رویدادی آنی و در لحظه بوده است.

شواهد بسیاری وجود دارد که نشان می‌دهد در حدود ۶۶ میلیون سال پیش، سیارکی با زمین برخورد کرده است و انقراضی گسترده را سبب شده است. تصویرهای ماهواره‌ای ناسا به‌وضوح ویژگی‌های دهانه را نشان می‌دهند. گرچه فعالیت‌های زمین شناختی ۶۶ میلیون ساله، این دهانه را پنهان کرده‌اند؛ اما هنوز هم قابل دیدن است.

چیزی به نام مرز K-T یا مرز دوران سوم کرتاسه وجود دارد. این مرز، یک نشانه‌ی زمین شناسی ۶۶ میلیون ساله است که  انتهای دوران کرتاسه را نشان می‌دهد. در این مرز، ایریدیوم با غلظت‌هایی خیلی بالاتر از غلظت معمول ایریدیوم در پوسته‌ی زمین وجود دارد. از آنجا که ایریدیوم بسیار زیادی در سیارک‌ها وجود دارد، می‌توان نتیجه گرفت که منشا ایریدیوم مرز دوران سوم کرتاسه، سیارک مورد نظر بوده است.

اما این نخستین شاهدی است که نشان می‌دهد نقطه‌ای که سیارک مورد نظر با زمین برخورد کرده است، چقدر بحرانی بوده است. اگر سیارک به جای دیگری از کره زمین برخورد می‌کرد، احتمالا دایناسورها منقرض نمی‌شدند، من و شما اکنون وجود نداشتیم و زمین کاملا با امروزش متفاوت بود.تاريخ : سه شنبه 30 خرداد 1396برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

دانشمندان موفق به یافتن راهی جدید برای مبارزه با سلول‌های بنیادی سرطانی شده‌اند؛ در روش جدید ترکیبی از ویتامین  سی و آنتی‌بیوتیک به بیمار تجویز می‌شود. این روش قادر به از بین بردن تومورها و همچنین کاهش شانس بازگشت دوباره بیماری خواهد بود. دستاورد تحقیق حاضر بر پایه‌ی مطالعات گذشته‌ی همین تیم تحقیقاتی در دانشگاه سالفورد بریتانیا است. در مطالعه‌ی قبلی تأثیر ویتامین سی بر کشتن سلول‌های بنیادی سرطانی به‌وسیله‌ی توقف میتوکندری در  فعالیت‌های سلولی مورد آزمایش قرار گرفت. 

در روش جدید، محققین ویتامین C را با مقداری داکسیسایکلین ترکیب کردند؛ ترکیب ساخته‌شده در تست‌های آزمایشگاهی تا ۱۰۰۰ برابر در مبارزه با سلول‌های بنیادی سرطانی در مقایسه با دیگر داروهای‌ ضد سرطانی موفق‌تر ظاهر شده است. در مرحله‌ی اول، آنتی‌بیوتیک راه تبادل انرژی را در سلول‌های سرطانی می‌گیرد و این سلول‌ها برای بقا تنها محتاج به گلوکوز می‌شوند. در نتیجه سوخت و ساز سلولی به‌سختی صورت می‌گیرد و این حالت برای از بین بردن تعدادی از سلول‌های سرطانی کافی است. با این حال این مرحله به‌تنهایی نمی‌تواند تمامی سلول‌ها را از پای دربیاورد؛ زیرا سلول‌ها به‌طور طبیعی خود را با شرایط جدید وفق می‌دهند، به دنبال منابع تغذیه‌ای جایگزین می‌گردند و در نهایت نسبت به دارو مقاوم می‌شوند.

در مرحله‌ی دوم، ویتامین سی نقش خود را ایفا می‌کند. این ویتامین با گرفتن منابع گلوکوز از سلول‌ها، سوخت‌و‌ساز آن‌ها را مختل می‌کند. فدریکا سوتگیا، از اعضای تیم تحقیقاتی بیان می‌کند:

در مرحله‌ی دوم ویتامین سی نقش بازدارنده را برای گلیکولیز بازی می‌کند. گلیکولیز یا قند‌کافت  مجموعه‌ای از واکنش‌ها است که منبع تأمین سوخت برای میتوکندری به‌حساب می‌آید.

خوشبختانه داکسی‌سایکلین جزو آنتی‌بیوتیک‌های کم‌خطر و ویتامین سی دارای منشأ طبیعی است؛ در نتیجه‌ فرآیند درمان کمترین عوارض جانبی را در بر خواهد داشت. با تمام این تفاسیر، روش جدید تست‌های آزمایشگاهی را پشت سرمی‌گذارد و باید برای تأیید اثربخشی نهایی روش، منتظر تست‌های حیوانی و بالینی ماند. بنابراین لطفا با خواندن این خبر تصمیم به خوددرمانی نگیرید.

این روش مراحل توسعه‌ی خود را طی می‌کند و می‌تواند آينده‌ی درمان بیماری‌های سرطانی را تغییر دهد. سلول‌های بنیادی سرطانی نقش مهمی در بزرگ شدن تومور‌ها، بازگشت دوباره‌ی بیماری و حتی مقاومت بیماری در برابر درمان‌های رایج دارند.

ویژگی‌ اصلی سلول‌های بنیادی توانایی آن‌ها در تبدیل شدن به سلول‌های دیگر است که در بازسازی و ترمیم بافت‌های آسیب‌دیده مؤثر واقع می‌شود. این ویژگی‌ را برای سلول‌های بنیادی سرطانی هم می‌توان در نظر گرفت که در ایجاد و بازسازی تومور‌های سرطانی ایفاگر نقش مهمی هستند. بنابراین حمله با این سلول‌ها، حمله به مرکز فرماندهی سرطان به‌حساب می‌آید.

مرحله‌ی دوم تحقیق شامل شروع آزمایش در بدن حیوانات و آزمایشات بالینی روی بدن انسان‌ها می‌شود. میشل لیسانتی، عضو دیگر تیم تحقیقاتی می‌گوید:

تحقیقات ما نشان می‌دهند که ترکیب ویتامین سی با دیگر داروهای غیر سمی در مبارزه با سرطان بسیار مؤثر است. این نتایج پشتوانه‌ی قوی برای شروع آزمایشات بالینی و توسعه‌ی روش‌های درمانی مؤثرتر برای مبارزه با سرطان و جلوگیری از متاستاز (گسترش سلول‌های سرطانی) به‌حساب می‌آیند.

نتایج این پژوهش علمی در نشریه‌ی Oncotarget به چاپ رسیده است.تاريخ : سه شنبه 30 خرداد 1396برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

3996.jpg

ناسا اعلام کرد: تلسکوپ "کپلر" 10 سیاره مشابه زمین کشف کرده است.

به نقل از ناسا، اخترشناسان تاکنون 219 سیاره خارج از منظومه شمسی شناسایی کرده‌اند که 10 مورد آن‌ها از لحاظ اندازه و دما مشابه کره زمین است که همین مسئله احتمال وجود حیات در آن‌ها را افزایش می‌دهد.

دانشمندان این سیاره‌ها را در رصدهای تلسکوپ کپلر از 200 هزار ستاره در صورت فلکی سیگنوس شناسایی کردند.

این 10 سیاره در فاصله درستی از ستاره منظومه‌شان قرار دارند که این مسئله احتمال وجود آب روی سطح این سیارات را افزایش می‌دهد. دانشمندان بر این باورند که وجود آب کلیدی‌ترین نشانه برای وجود حیات در یک سیاره خواهد بود.

سوالی که ذهن همگان را به خود درگیر می‌کند این است که آیا ما در این جهان تنها هستیم؟

ماریو پرز مسئول پروژه کپلر می‌گوید: "شاید کپلر به طور غیر مستقیم در حال گوشزد این نکته است که ما تنها نیستیم."

ناسا تلسکوپ فضایی کپلر را برای شناسایی سیاره‌های احتمالی مشابه زمین سال 2009 به فضا پرتاب کرد.

کپلر در طول فعالیت 4 ساله خودش تا کنون 4034 سیاره شامل 2335 سیاره تایید شده و 1699 سیاره تایید نشده یا در حال تایید را شناسایی کرده است.

این عدد می‌تواند نشانگر وجود 50 سیاره مشابه زمین باشد، 50 دنیا همانند دنیای ما!

با توجه به مشاهدات همه تلسکوپ‌ها، دانشمندان تا کنون 3500 سیاره خارج از منظومه شمسی را شناسایی کرده‌اند.

تلسکوپ کپلر توانایی شناسایی ماده تشکیل دهنده سطح سیارات (گاز یا جامد) را دارد.

گروه تحقیقاتی کپلر به این نتیجه رسیده است که سیاراتی با اندازه 1.75 برابر اندازه زمین و کوچکتر غالبا سنگی هستند و سیاراتی که 2 تا 3.5 برابر زمین هستند مثل سیاره نپتون توسط گاز پوشیده شده‌اند.تاريخ : سه شنبه 30 خرداد 1396برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

هک‌ کردن دستگاه‌ها و لوازم ارتباطی خیلی‌آسانتر از آن چیزی است که فکرش را می‌کنید. متأسفانه عدم آگاهی از قوانین و مقررات فعالیت در فضای مجازی و عدم رعایت ایمنی لازم از جمله مهمترین عوامل این سوء استفاده های اخلاقی، ‌ اجتماعی و اقتصادی بوده است.
گروهی‌ از افراد و شرکت‌ها بر اساس آخرین اطلاعات به دست آمده از پلیس فتا در یک سال گذشته قربانی حملات هکرها شدند. اقداماتی نظیر «هوشیاری در مقابل وای فای عمومی»، «خاموشی شبکه»، «خاموش کردن وای فای»، «استفاده از وی پی ان»، «مراقبت از گذرواژه‌ها»، «اطمینان از قفل» و «عدم استفاده از اپلیکیشن‌هایی که ممکن است خطرناک باشند» از جمله راهکارهای موثر در راستای بیمه شدن در برابر آسیب‌های شبکه ای است.

هوشیاری در مقابل وای فای عمومی

راه‌های آسانی برای جلوگیری از افشای اطلاعات از طریق وای فای عمومی وجود دارد، صحت و درستی آن ‌را بررسی و چک کنید. طراحی یک شبکه وای‌فای قلابی که خیلی شبیه شبکه وای فای اصلی است برای هکرها کار مشکلی نیست. قبل از پذیرش و دریافت هرشبکه وای‌فای بهترین راه برای اطمینان از اصل و یا قلابی بودن آن این‌است که از یک کارمند شرکت خدمات ارائه دهنده اینترنتی سوال کنید.

خاموشی شبکه   

بعد از اتمام استفاده از اینترنت وای فای، تمام خدمات مورد استفاده را قطع کنید و سپس از دستگاه خود بخواهید تا شبکه مورد نظر را از حافظه پاک کند تا نتواند به صورت خودکار به آن متصل شود.

وای فای خود را خاموش کنید

زمانی که از وای‌فای استفاده نمی‌کنید از خاموش بودن آن اطمینان حاصل کنید. این کار از اتصال دستگاه شما به هرگونه شبکه سخت افزاری آن‌هم بصورت خودکار و بدون اطلاع شما جلوگیری می‌کند.

استفاده از وی پی ان

وی‌پی‌ان‌ها به‌ عنوان یک واسطه میان دستگاه شما و سرور ارائه دهنده خدمات اینترنتی عمل می‌کند، و تمام فعالیت‌های شمارا از طریق حلقه‌ کوچک اینترنتی خود که رمزگذاری شده است مسیریابی  و از ورود متجاوزین برای افشای اطلاعات جلوگیری می‌کند چه از طریق موبایل باشد و چه از طریق رایانه و تبلت.

مراقبت از گذرواژه‌ها

تغییر همه‌ گذرواژه‌ها به صورت مرتب و استفاده نکردن از گذرواژه‌های تکراری در چندین دستگاه از اقدامات خوب و مناسبی به شمار می‌رود. همچنین خدماتی وجود دارد که از تایید برنامه دوفاکتوری حمایت می‌کند و به شما اجازه می‌دهد دو سطح از محافظت گذرواژه‌ای را بر روی سرویس‌هایی همچون جیمیل، تویتر و فیس بوک اضافه کنید.

اطمینان از قفل

هیچکس هنگام خروج از منزل درب ورودی را باز نمی گذارد، پس چرا شما شبکه آن لاین خود را بصورت باز رها می‌کنید؟ اگر یک شبکه‌ای امن باشد نماد قفل سبز رنگی در کنار درگاه نشان داده خواهد داشت که نام دیگر آن HTTPS است و کار رمزنگاری داده‌های عبوری از دستگاه شما به سرور اینترنت را انجام می‌دهد. این بدین معناست که هر هکری نمی‌تواند به اطلاعات شخصی شما دست پیدا کند.

اپلیکیشن‌ها ممکن است خطرناک باشند

همیشه مجوز نصب اپلیکیشن‌ها را قبل از نصب و راه‌اندازی بررسی و مطالعه کنید و مطمئن شوید که سراغ اطلاعات غیرضروری و حاشیه‌ای نمی‌روند. بعنوان مثال یک اپلیکیشن ترسیم نباید به سراغ لیست افراد مخاطب و یا اطلاعات شبکه‌ای شما برود.تاريخ : سه شنبه 30 خرداد 1396برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

هواپیمای بوئینگ

شرکت بوئینگ به دنبال ساخت و عملیاتی‌کردن هواپیماهای مسافربری هایپرسونیک ظرف یک دهه آینده است.

به نقل از دیلی میل، "دنیس مویلنربرگ"، (Dennis Muilenburg) مدیرعامل بوئینگ، قبل از افتتاح نمایشگاه هوایی پاریس (29 خرداد تا 4 تیر) اعلام کرد شرکتش باید مطمئن شود به اندازه کافی مسافر با توان خرید بلیط این هواپیماها و در نتیجه مقرون به صرفه‌ بودن فرآیند ساخت آن‌ها وجود دارد.

وی وعده داد این نوآوری‌ در آینده مردم هر نقطه از دنیا را ظرف حداکثر دو ساعت به نقاط دیگر مرتبط خواهد کرد.

جت‌های هایپرسونیک با سرعت 5 ماخ (3 هزار و 800 مایل یا 6 هزار و 116 کیلومتر در ساعت) حرکت خواهند کرد و قادر خواهند بود در مدت زمان‌ باورنکردنی مسافران را به مقصد برسانند. در حال حاضر، یک پرواز تجاری از نیویورک تا شانگهای حدود 15 ساعت طول می‌کشد، اما این مدت زمان با جت‌های هایپرسونیک به دو ساعت کاهش خواهد یافت.

هواپیمای مسافربری هایپرسونیک بوئینگ در آینده

بوئینگ همچنین اخیرا یک قرارداد نظامی را با "سازمان پروژه های تحقیقاتی پیشرفته دفاعی"(دارپا) جهت ساخت نمونه بزرگ‌تر هواپیمای فضایی محرمانه X-37b منعقد کرده است. این شرکت از بیان هزینه‌های لازم برای ساخت این سامانه که "فانتوم اکسپرس" (Phantom Express) خوانده می‌شود، امتناع کرده است.

این سامانه به اندازه یک جت تجاری خواهد بود و مانند موشک به آسمان اوج خواهد گرفت؛ چنین فناوری قادر خواهد بود به نقاط فراتر از جو برود و استیج دوم یک موشک و همچنین یک ماهواره را به آنجا ببرد، سپس برگردد و مانند یک هواپیما بر روی باند فرودگاه فرود آید.

انتظار می‌رود این پروژه که XS-1 نام گرفته، در سال 2020 کلید بخورد و مقامات نظامی آمریکا مدعی‌اند هزینه  ارسال محموله به فضا با این روش پایین خواهد بود.

به رغم تردیدهای موجود پیرامون به صرفه‌ بودن ساخت هواپیمای هایپرسونیک و سوپرسونیک از لحاظ تجاری، علاقه زیادی برای راه‌اندازی خطوط هوایی فوق سریع وجود دارد.

در این بین، شرکت "فناوری صوتی" (Boom Technology) واقع در کلرادوی آمریکا، ملاقات‌هایی را با شرکا و مشتریان خود در نمایشگاه هوایی پاریس داشته و گفته می‌شود به دنبال ساخت یک جت سوپرسونیک مجهز به 55 صندلی است. این شرکت امیدوار است این سامانه را به خطوط هوایی بفروشد و ظرف یک دهه آینده خدمات مورد نظر را ارائه دهد.

هواپیمای سوپرسونیک روسیه به نام Tupolev Tu-144

بوئینگ اخیرا از پروژه‌ای برای ساخت هواپیماهای مسافربری پرده برداشته که نیازی به خلبان ندارد و به دنبال آزمایش این فناوری در سال آینده است.

جت لاینرها در حال حاضر قادر به اوج‌گیری، مانوردادن و فرود آمدن با استفاده از رایانه‌های پرواز آنبورد هستند و تعداد خلبان‌های هواپیماهای مسافربری استاندارد طی سال‌های اخیر را از سه مورد به دو نفر کاهش داده‌اند.

به گفته معاون تولید محصولات شرکت بوئینگ به نام "مایک سینت" (Mike Sinnett)، ایده ساخت هواپیماهای مسافربری بدون خلبان شاید دور از ذهن به نظر برسد، اما اساس ساختار  فناوری مورد نیاز برای تحقق بخشیدن به آن در دسترس است.

سینت که خود یک خلبان است، به دنبال آزمایش این فناوری در یک شبیه‌ساز کابین خلبان در تابستان آینده است و اعلام کرده سال آینده در هواپیمایی پرواز خواهد کرد که مجهز به هوش مصنوعی خواهد بود و قادر است به جای خلبان تصمیم بگیرد. با این حال، این هواپیمای خودران باید استانداردهای پرواز در ایالات متحده را بر آورده کند.

مقامات بزرگ‌ترین سازنده هواپیما در دنیا، ادعاهای خود را قبل از نمایشگاه پاریس عنوان کردند.

ناسا هم اخیرا اعلام کرده به دنبال دریافت پروپوزال‌هایی(پیشنهادهایی) از شرکت‌های مختلف جهت تولید هواپیمای ایکس سوپرسونیک خود است و قرار است اوایل سال آینده فراخوان آن را به طور رسمی اعلام کند.

هواپیمایی که مایک سینت آن را در شبیه‌سازی خلبان آزمایش خواهد کرد

هواپیمای سوپرسونیک مسافربری کونکورد که تا سال 2003 فعال بود

سامانه سوپرسونیک ناسا در آینده

 
 

هواپیمای فضایی هایپرسونیک بوئینگتاريخ : سه شنبه 30 خرداد 1396برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

جنگنده اف 35

جت جنگنده فوق پیشرفته F-35 قابلیت‌های آکروباتیک خود را در نمایشگاه هوایی پاریس به معرض دید همگان گذاشت.

به گزارش عصرخودرو به نقل از دیلی میل، این سامانه ساخت شرکت لاکهید مارتین است و سال گذشته مدت زمان کوتاهی در نمایشگاه هوایی فارن‌بورو در انگلستان به پرواز در آمد اما دیروز (دوشنبه) در نمایشگاه پاریس توانایی‌های کامل خود را برای نخستین بار به معرض نمایش گذاشت.

این سامانه علاوه بر ارائه نمایش‌های آکروباتیک و حرکات دورانی، قابلیت کندشدن سرعت خود را تا حالت خزیدن هم به نمایش گذاشت.

هشت کشور شرکای این پروژه به شمار می‌آیند که عبارت‌اند از انگلستان، ایتالیا، نروژ، دانمارک، هلند، کانادا  و ترکیه. همچنین گفته می‌شود کشورهای ژاپن و کره جنوبی هم این سامانه را خریده‌اند.

 آلمان، بلژیک و سنگاپور نیز خواستار کسب اطلاعاتی درباره این سیستم شده‌اند و این نخستین گام برای خرید احتمالی جت جنگنده F-35 توسط این کشورها خواهد  بود.

 

نمایشگاه هوایی پاریس بزرگ‌ترین رخداد نمایش صنایع هوایی دنیا به شمار می‌آید که در سال 1990 پایه‌گذاری شد. این نمایشگاه روز دوشنبه ( 29 خرداد) در حالی در پایتخت فرانسه آغاز به کار کرد که دو غول صنایع هوایی یعنی ایرباس اروپا و بوئینگ آمریکا، برای انعقاد قراردهای میلیادی رقابت سختی با یکدیگر دارند.

پس از یک دوره طلایی به دلیل افزایش تقاضای سفر و کاهش مصرف سوخت، این دو شرکت اخیرا با کاهش سفارش‌ روبرو بوده‌اند و نمایشگاه پاریس فرصت مناسبی برای عقد قراردادهای جدید است.

امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه، برای افتتاح این نمایشگاه خود را با یک فروند هواپیمای ترابری نظامی ساخت شرکت ایرباس به فرودگاه پاری – لو بورژه در حومه شهر پاریس رساند.

 

جت جنگنده F-35تاريخ : سه شنبه 30 خرداد 1396برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

11.jpg

به تازگی فیلم جدیدی با همکاری ناسا منتشر شده که تصاویر خیره کننده ای از سیاره زحل را به نمایش می‌گذارد.

 به نقل از دیلی‌میل، فضاپیمای کاسینی حدود 13 سال است حول زحل مدارگردی می‌کند و تصاویر بی‌سابقه‌ای از این سیاره حلقه‌دار و بسیاری از قمرهای آن ارائه داده است.

به تازگی ویدیوی جدیدی از سیاره زحل منتشر شده  که در واقع، ترکیبی از کلیپ‌های چندین پرواز این سامانه است.

این فیلم نخست نماهایی از حلقه‌های زحل را به نمایش می‌گذارد و سپس تصاویری از قمرها و ابرهای این سیاره عظیم را نشان می‌دهد.

کاسینی بیش از یک دهه‌ است ماموریت مدارگردی حول زحل را به عهده دارد و در سال 2004 به این جرم کیهانی رسید. هم‌اکنون سوخت کاسینی در حال اتمام است و دانشمندان به دنبال پایان دادن به ماموریت آن با برخورد دادنش به سیاره زحل هستند.

این ویدیوی قابل توجه توسط "کریس آباس" و با همکاری ناسا تهیه شده و از داده‌های زیادی برای تولید آن استفاده شده‌اند که در طول سال‌ها ماموریت کاسینی جمع‌آوری شده‌اند.

مشاهدات اخیر این فضاپیمای رباتیک دیدگاه‌های نوینی درباره تعدادی از مشخصه‌های زحل ارائه داده و درک انسان از این سیاره و قمرهای آن را دستخوش انقلاب کرده است.

 
 

 تاريخ : سه شنبه 30 خرداد 1396برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

بالگرد ایرباس

بالگرد خودکار ساخت شرکت ایرباس نخستین پروازهای آزمایشی خود را از سر گذراند.

به نقل از گیزمگ، نسخه دموی سامانه خودکار VSR700 Optionally Piloted Vehicle(OPV) اخیرا آزمایش‌های پرواز خود را انجام داده و قرار است اولین پرواز نمونه اولیه و کامل این فناوری سال آینده انجام شود.

در پروازهای آزمایشی این بالگرد با موفقیت اوج گرفت، در هوا شناور ماند، مانورهای تثبت‌شده را اجرا کرد و در نهایت فرود آمد. یک خلبان برای اطمینان و امنیت بالگرد در کابین آن حضور داشت تا در صورت نقص عملکرد سیستم کنترل پرواز خودکار، وارد عمل شود.

بالگرد جدید با همکاری واحد بالگردسازی شرکت ایرباس به نام "بالگردهای ایرباس" (Airbus Helicopters) و شرکت هلیکوپتر گیمبال((Helicopteres Guimbal که هر دو در فرانسه هستند، در حال توسعه است. شرکتHelicopteres Guimbal  تولیدکننده بالگرد Cabri G2  حال حاضر است که بالگرد VSR700 هم در اصل بر  اساس این فناوری ساخته شده است.

سیستم VSR700  قادر به حمل محموله‌هایی تا وزن 250 کیلوگرم است و قادر خواهد بود بسته به کارکرد موردنیاز، حداقل 100 ساعت در هوا بماند.

این بالگرد در اصل قرار است به عنوان یک سامانه هوایی بدون سرنشین تاکتیکی در کشتی‌ها به کار برده شود.

فناوری مزبور مجهز به چندین حسگر نوری مختلف و رادار فرود/دریایی است و می‌تواند در انجام عملیات‌های نظامی در خشکی و اجرای ماموریت‌های تفتیش و شناسایی و  نظارت بر اطلاعات (ISTAR) هم به کار رود.تاريخ : سه شنبه 30 خرداد 1396برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

first-responder-app-1.jpg

محققان انجمن قلب اروپا (EHRA) موفق به توسعه اپلیکیشنی شدند که افراد عادی آموزش دیده در زمینه "احیا قلبی ریوی"( CPR) را فورا به محل بیمارانی که دچار ایست قلبی (cardiac arrest ) شده‌اند می‌رساند.

به نقل از گیزمگ، این اولین اپلیکیشنی است که افراد آموزش دیده در زمینه ( CPR) را به سمت افرادی که دچار ایست قلبی شده‌اند هدایت می‌کند.

هنگامی که کسی دچار ایست قلبی می‌شود شانس زنده ماندن او با هر دقیقه 10 درصد کاهش می‌یابد.

علاوه بر این، اگر فرد در این حالت باقی بماند پس از چهار دقیقه دچار آسیب مغزی خواهد شد.

به همین دلیل انجمن قلب اروپا (EHRA) اپلیکیشنی را توسعه داده است که با استفاده از آن می‌توان افراد عادی که در زمینه احیا قلبی ریوی آموزش دیده اند را پیدا کرد و آنها را به محل افرادی که دچار ایست قلبی شده‌اند هدایت کرد.

با توجه به آمار به دست آمده از (EHRA)، احیا قلبی ریوی (CPR) در حال حاضر توسط افراد مجرب و در حدود 30 تا 60 درصد در خارج از بیمارستان انجام می‌شود.

امید است که با استفاده از این اپلیکیشن کهFirst Responder App  نام دارد، این میزان 70 تا 90 درصد افزایش یابد.

افرادی که در زمینه (CPR)آموزش دیده اند، ابتدا از این برنامه برای ثبت تمایل خود برای کمک به اورژانس استفاده می کنند. سپس برنامه را بر روی گوشی خود نصب کرده و همیشه تلفن همراه خود را با خود به همراه دارند.

هنگامیکه فردی دچار ایست قلبی شود و اطرافیان وی با اورژانس تماس بگیرند، اپراتور فورا به یکی از این افراد آموزش دیده که نزدیکترین فاصله را با بیمار دارد اعلام خواهد کرد تا خود را به محل مورد نظر رسانده و عملیات احیا را آغاز کند.

این سیستم قبلا در شهر لوبک Lübeck ، آلمان مورد آزمایش قرار گرفته و یک کمپین در رسانه‌های اجتماعی در حدود 600 داوطلب آموزش دیده (CPR) را استخدام کرده است.

نکته جالب توجه این است که در 36 درصد از موارد گزارش شده از ایست قلبی، فرد آموزش دیده 3 دقیقه قبل از اورژانس خود را به بیمار رسانده است.تاريخ : سه شنبه 30 خرداد 1396برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

photo_2017-06-20_12-37-59.jpg

دانشمندان دانشگاه MIT به راه‌حلی رسیدند که می‌تواند برای تغذیه ابررایانه‌های صنعتی به جای الکتریسیته از نور استفاده نماید.

به نقل از پایگاه یونیورسیتی هرالد، امروزه یادگیری عمیق ماشینی تقریبا در هر صنعتی نقش مهمی ایفا می‌کند؛ سامانه‌های رایانه‌ای بر پایه شبکه‌های عصبی هوش مصنوعی که مانند مغز انسان عمل می‌کنند و می‌توانند محاسبات پیچیده را بسیار سریع‌تر از رایانه‌های معمولی انجام دهند.

یادگیری ژرف یا عمیق (Deep learning) به بیانی دیگر: (یادگیری ژرف ماشین، یادگیری ساختار ژرف یا یادگیری سلسله مراتبی) یک زیر شاخه از یادگیری ماشینی و بر مبنای مجموعه‌ای از الگوریتم‌ها است که در تلاش هستند مفاهیم انتزاعی سطح بالا در داده‌ها را مدل نمایند که این فرایند را با استفاده از یک گراف عمیق که دارای چندین لایه پردازشی متشکل از چندین لایه تبدیلات خطی و غیرخطی هستند، مدل می‌کنند. در حقیقت عبارت یادگیری عمیق، بررسی روش‌های تازه برای شبکه عصبی هوش مصنوعی است.

انجام محاسبات پیچیده با سرعت و قدرت بیشتر با تکیه کردن تنها بر الکتریسیته، ممکن نخواهد بود. به همین دلیل محققان "موسسه فناوری ماساچوست"((MIT استفاده از نور را به جای الکتریسیته راه‌حل مناسبی می‌دانند.

یک گروه تحقیقاتی از MIT یک نوع رایانه فوتونی ساخته است که برای انجام محاسبات عصبی پیچیده از نور به  عنوان منبع تغذیه استفاده می‌کند.

به گفته محققان این سامانه شبکه عصبی نور محور، بسیار سریع‌تر و موثرتر از رایانه‌های سنتی که با الکتریسیته کار می‌کنند عمل می‌کند.

محاسبات شبکه عصبی پیچیده و متمرکز هستند، زیرا نیازمند ضرب چندین و چند ماتریس هستند که این‌گونه محاسبات برای رایانه‌های سنتی که از بردهای CPU و GPU استفاده می‌کنند، بسیار سنگین است.

اصول پایه کار چیپ‌های فوتونی مشابه هم است. در اصل، یک چیپ فوتونی می‌تواند در صورت توازن، محاسبات ماتریسی را بدون صرف انرژی انجام دهد.

محققان جهت امواج نور را به گونه‌ای هدایت می‌کنند که با هم فعل و انفعال داشته باشند. این فعل و انفعالات الگوهای تداخلی تولید می‌کند که عملیات مورد نظر را به نتیجه می‌رساند.

به گفته گروه تحقیقاتی، چیپ‌های فوتونی در مقایسه با چیپ‌های الکترونیکی در عین اینکه از سرعت عمل بسیار بالاتری برخوردارند، کمتر از یک هزارم آنها انرژی صرف هر عملیات می‌کنند.

این پردازنده نانو فوتونی کاربردهای عملی فراوانی نظیر پردازش سریع‌تر سیگنال در انتقال داده، استفاده در سامانه‌های امنیتی، مراکز داده و حتی خودروهای خودران و پهپادها دارد.

البته این پردازنده نیاز به توسعه و تکامل بیشتری برای حصول بهترین عملکرد دارد.

این پژوهش در مجله "Nature Photonics" منتشر شده است.تاريخ : سه شنبه 30 خرداد 1396برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

photo_2017-06-19_14-41-49.jpg

آیا هشدار الون ماسک و استیون هاوکینگ راجع به تسلط قریب‌الوقوع هوش مصنوعی بر بشریت به حقیقت می‌پیوندد؟

 به نقل از یونیورسیتی هرالد، در حالی که هوش مصنوعی به دانشمندان کمک کرده است تا دنیا را به جای بهتری برای زندگی تبدیل کنند اما اخیرا تحقیقات نشان داده است که پیشرفته‌ترین نوع هوش مصنوعی در برخی موارد از دستورالعمل‌های برنامه‌ریزی شده پیروی نمی‌کند و تحت اختیار و تصمیم خود عمل می‌کند!

پیشرفته‌ترین هوش مصنوعی، "یادگیری عمیق" است.

یادگیری ژرف روشی است که دانشمندان با تزریق انواع مختلفی از داده‌ها ربات‌ها را برای تصمیم‌گیری، حل مسایل و مشکلات و دیگر کارها براساس این داده‌ها مهیا می‌سازند.

لازم به ذکر است که دانشمندان تنها وظیفه تزریق داده‌ها و آموزش ربات‌ها را برعهده دارند و ربات‌ها با توجه به انواع مختلف داده‌های تزریقی به طور مستقل تصمیم‌گیری می‌کنند.

یادگیری عمیق می‌تواند روش بسیار موثری باشد، چرا که برای مثال می‌تواند بیماری‌های مهلک را به موقع تشخیص داده یا با توجه به شرایط بازار تصمیمات پر سود میلیون دلاری بگیرد.

هوش مصنوعی از چنان پیشرفتی برخوردار شده است که حتی در حال حاضر در برخی موارد دانشمندان نمی‌دانند که هوش مصنوعی چگونه عمل می‌کند!

برای مثال در بیمارستان "ماونت سینای"( نیویورک یک الگوریتم هوش مصنوعی برای تشخیص بیماری مراجعین به کار گرفته شد و این برنامه بیماری همه مراجعین را به درستی تشخیص داد.

این برنامه حتی شیزوفرنی را نیز به درستی تشخیص داد. به گواه پزشکان تشخیص بیماری شیزوفرنی بسیار سخت و مشکل است.

جوئل دادلی سرپرست گروه تحقیقاتی بیمارستان "مونت سینای"(mount sinai) عنوان کرد که گروهش می‌تواند مدل‌های پیشرفته‌تری نیز بسازد، اما هیچ تصوری از اینکه چگونه کار می‌کند ندارند!

هوش مصنوعی به سرعت در حال رشد و پیشرفت است به طوری که قدرتمندترین و پیشرفته‌ترین ربات‌ها اکنون دیگر به دستوراتی که از انسان‌ها می‌گیرند وابسته نیستند و در عوض براساس اطلاعات تزریقی الگوریتم خاص خود را می‌سازند و طبق آن عمل می‌کنند.

در واقع به طور خلاصه، ربات‌ها خودشان را برنامه‌ریزی می‌کنند!

به همین دلایل این ترس جدی وجود دارد که اگر ربات‌ها دچار اشتباه شوند چه کسی پاسخگو خواهد بود و دانشمندان چگونه می‌توانند چیزی را که خودشان نمی‌دانند به چه صورت عمل می‌کند توضیح دهند؟تاريخ : سه شنبه 30 خرداد 1396برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

یاسمین مستوفی

دانشمندان دانشگاه کالیفرنیا به رهبری یاسمین مستوفی پروفسور ایرانی موفق شدند تا با استفاده از پهپادهای مجهز به Wi-Fi،از اجسام پنهان شده در پشت دیوار تصاویر سه‌بعدی تهیه کنند.

 به نقل از گیزمگ، سه سال پیش، دانشمندان در دانشگاه کالیفرنیا، سانتا باربارا از روبات‌های مجهز به Wi-Fi استفاده کردند تا از اجسام  پنهان در پشت دیوارهای آجری، تصاویر دوبعدی بدست آورند.

اکنون آنها با استفاده از پهپاد موفق به گرفتن تصاویر سه بعدی از اجسام مشابه پنهان در پشت دیوار شده‌اند.

آنها معتقدند که در نهایت با استفاده از این فناوری می‌توان برنامه‌هایی مانند جستجو و نجات، اکتشافات باستان شناسی و نظارت بر سازه‌ها را اجرا کرد.

این تیم تحقیقاتی به رهبری پروفسور یاسمین مستوفی، از دو هواپیمای بدون سرنشین مستقل خود استفاده کردند که هر دوی آنها به فرستنده و گیرنده Wi-Fi مجهز بودند.

این دو هواپیما در مسیرهای هماهنگ در هر دو طرف سازه آجری چهار طرفه پرواز کردند، یکی از آنها به طور مداوم سیگنال Wi-Fi را منتقل کرد، در حالی که دیگری قدرت آن سیگنال را پس از گذر از دیوار آجری اندازه گیری  می‌کرد.

این دانشمندان با تجزیه و تحلیل قدرت این سیگنال‌، توانستند اندازه و شکل اجسام پنهان شده در درون سازه را تشخیص دهند.

این پهپادها هم توانایی حرکت به سمت جلو و عقب و هم در جهت بالا و پایین را داشتند که این امر به آنها اجازه می‌داد تا اجسام را از طیف گسترده ای از زوایا ارزیابی کنند و در نتیجه بتوانند از آنها تصاویر سه بعدی تهیه کنند.

 این در حالی است که ربات‌های زمینی تنها قادر به گرفتن تصاویر دو بعدی بودند.

گفتنی است که در این پژوهش هیچ اندازه گیری اولیه‌ای از آن ناحیه مورد نیاز نبوده است.تاريخ : سه شنبه 30 خرداد 1396برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

مهندسان تاپ کار، از مدت‌ها پیش برای تیونینگ ظاهری و فنی پورشه 911 در مسکو تلاش کرده‌اند. این محصول سینگر GTRR نام خواهد داشت و از یک کیت بدنه‌ی اختصاصی استفاده خواهد کرد. می‌توان ادعا کرد که به‌جز سقف و درهای جانبی، تمامی بدنه‌ی این پورشه بازطراحی شده است تا در سپرهای جلو و عقب، کاپوت جلو، اسپویلر عقب و حتی آینه‌های بغل هم متمایز از نمونه‌ی اصلی باشد.

پورشه  911 سینگر GTR تاپ کار

فیبر کربن به‌کاررفته در این خودرو، بالاتری فناوری ساخت را به همراه دارد تا علاوه بر ظاهر زیبا، با وزن پایین و بهترین مقاومت فیزیکی ارائه شود. تاپ کار از شیوه‌ی خلأ در ساخت قطعات فیبر کربن استفاده کرده است تا علاقه‌مندان فناوری‌های مدرن هم تحت تأثیر پروژه‌ی سینگر قرار گیرند. هرچند طرح نهایی این خودرو همچنان به‌صورت پیش‌تولید و گرافیکی قابل مشاهده است؛ اما تحسین‌برانگیز و قابل رقابت با بهترین نمونه‌های تیونینگ شده‌ی پورشه 911، مثل مدل GT Street R از شرکت تک آرت؛ به‌حساب می‌آید. دیگر نکته‌ی مهم در ظاهر سینگر GTR، رینگ‌های اسپرت متفاوت و سفارشی آن است که می‌تواند از نسخه‌ی طلایی‌رنگ PUR یا نمونه‌ی سیاه‌رنگ سایز ۲۰ اینچ انتخاب شود. 

 

پورشه  911 سینگر GTR تاپ کار

طبق معمول، مهندسان تاپ کار از بهینه‌سازی پیشرانه‌ی ۳.۸ لیتری و توربوشارژ پورشه 911 توربو S غافل نشده‌اند و قرار است قدرت آن را از ۵۴۰ اسب بخار به ۷۵۰ اسب بخار افزایش دهند. علاوه بر این، سیستم اگزوز، فنربندی و ترمزهای سینگر هم تقویت خواهد شد.

قیمت نهائی این خودرو بیش از ۱۴ میلیون روبل روسیه عنوان شده است که معادل ۲۵۰ هزار دلار خواهد بود. بازاریابی برای نمونه‌ی قابل فروش سینگر GTR، چالش مهمی در مقابل شرکت تاپ کار محسوب می‌شود؛ چراکه مدل اصلی پورشه 911 توربو، امروزه با قیمتی نزدیک به ۱۶۰ هزار دلار قابل خرید است و می‌تواند با ثبت زمان ۲.۷ ثانیه در رسیدن به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت، کاملا راضی‌کننده باشد.

پورشه  911 سینگر GTR تاپ کار

هنوز گزارشی از عملکرد فنی خودروی سینگر GTR در اختیار رسانه‌ها نیست؛ اما علاقه‌مندان پورشه‌های 911 با توانایی‌های عالی، می‌توانند به سراغ مدل GT3 و GT3 RS بروند که با ظاهری متفاوت از نمونه‌ی استاندارد، پیشرانه‌ی ۴ لیتری به قدرت ۵۰۰ اسب بخار و گشتاوری نزدیک به ۴۶۰ نیوتن‌متر به همراه دارد. نسخه‌ی GT3 از پورشه‌ 911 با توانایی رسیدن به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت ظرف ۳ ثانیه، ۱۴۵ هزار دلار قیمت دارد و با آپشن‌های مدل GT3 RS، به قیمت ۱۸۰ هزار دلار فروخته می‌شود.

 
 


تاريخ : دو شنبه 29 خرداد 1396برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

کمیت و کیفیت گزارش‌

 

تعداد کاربران فعال کافه بازار ۳۳ میلیون نفر است و طبق ادعای کافه‌بازار در طول مدت گزارش، ۷۸ درصد از کاربران دست کم یک بار به وب‌سایت کافه بازار سر زده‌اند و ۵۶ درصد از آنان دست کم یک برنامه دانلود کرد‌ه‌اند که این موضوع به پایا بودن تحقیق کافه‌بازار یا به تعبیری به دقت و اعتمادپذیری آن افزوده است. حجم دانلود متوسط هر کاربر از این وب‌سایت ۱۰۱ مگابایت بوده است.

شبکه‌های اینترنتی بررسی‌شده در این گزارش شامل اینترنت وای‌فای، نسل دوم، سوم و چهارم اینترنت موبایل است و تحلیل کیفیت و سرعت این شبکه‌ها فقط با استفاده از بررسی اینترنت کاربران برای دانلود برنامه‌ها انجام گرفته و سایر بخش‌های تجربه‌ی کاربری از جمله بازدید از صفحات، ثبت نظر و گزارش، مشاهده تصاویر و صفحه برنامه‌ها در این تحلیل لحاظ نشده است.

پرسرعت‌ترین و کم خطاترین اپراتورها از دید کافه بازار

بر اساس نتایج تحقیق کافه‌بازار، شبکه‌ی 4G پرسرعت‌ترین و کم‌خطاترین شبکه‌ شناخته شد. طبق گزارش این شرکت، بالاترین سرعت معادل ۱۳,۳۰۳ کیلوبیت بر ثانیه و مربوط به شبکه‌ی 4G شرکت رایتل در شهر رشت بوده است.

برترین‌های گزارش کافه‌بازار، به ترتیب اپراتور رایتل به‌عنوان پرسرعت‌ترین اینترنت موبایل، پارس آنلاین با ۱۲ درصد خطا، کم‌خطاترین اینترنت وای‌فای و شاتل پرسرعت‌ترین اینترنت وای‌فای هستند. همچنین بیشترین سرعت اینترنت به تفکیک شهرها مربوط به وای‌فای در اصفهان (۳,۲۴۶ کیلوبیت بر ثانیه)، 3G در تبریز (۲,۸۴۸ کیلوبیت بر ثانیه) و 4G در اصفهان (۹,۳۲۴ کیلوبیت بر ثانیه) است.

گزارش کافه‌بازار راجع به نحوه توزیع اینترنت در شبکه‌های مختلف و در شهرهای مختلف نشان می‌دهد سرعت شبکه 4G تقریبا در همه جای ایران بالاتر از سایر شبکه‌ها و سرعت شبکه 2G نیز پایین‌تر از سایر شبکه‌ها است.

کاربران بازار کجا هستند؟

طبق آمار منتشرشده، ۱.۷ درصد از کاربران فعال کافه بازار در خارج از کشور حضور دارند و بیشترین کاربر خارج از ایران متعلق به کشور عراق است که ۲۴ درصد از کاربران کافه‌بازار در خارج از کشور را تشکیل می‌دهند؛ این موضوع می‌تواند به طراحان برنامه‌ها گوشزد کند که بازار عراق می‎تواند پتانسیل مناسبی برای فروش برنامه‌هایشان داشته باشد و بهتر است زبان عربی را به‌عنوان زبان دوم برنامه‌های خود انتخاب کنند. بعد از عراق به ترتیب افغانستان ۲۱ درصد، آمریکا ۱۱ درصد و ترکیه ۱۰ درصد از کاربران خارج از ایران را دارند.

در ایران بیشتر نسبت کاربران دانلودکننده‌ی فعال به جمعیت شهر مربوط به تهران است. بر این اساس ۲۶.۲ درصد از شهروندان تهرانی کاربر فعال بازار هستند و شهرهای کرج، بندرعباس و ساری در رده‌های دوم تا چهارم از شهرهایی با بیشترین تعداد کاربران دانلودکننده‌ی فعال کافه‌بازار قرار دارند.

شانس دانلود در کدام شبکه بیشتر است؟

طبق گزارش کافه‌بازار، بیشتر افراد زمانی اقدام به دانلود یک برنامه می‎کنند که به اینترنت پرسرعت (3G یا 4G) دسترسی  داشته باشند و تقریبا نیمی از مشترکان برای دانلود برنامه‌ها از بازار از اینترنت موبایل خود استفاده می‌کنند. زمانی که شما با اینترنت 2G برنامه‌ی مورد نظرتان را از بازار دانلود می‌کنید، کمتر از ۳۵ درصد شانس دانلود موفق دارید؛ این در حالی است که شانس موفقیت دانلود برنامه‌ی شما با شبکه 4G حدود ۹۵ درصد است و این شانس در شبکه WIFI حدود ۷۰ درصد می‌شود.

شبکه های مورد استفاده برای دانلود

کافه بازار

در بخشی از گزارش کافه‌بازار به مقایسه‌ی ارائه‌دهندگان اینترنت پرداخته شده و سهم آن‌ها برای دانلود کاربران از کافه‌بازار مشخص شده است؛ بر اساس این گزارش، ایرانسل بیشترین سهم را در دانلود کاربران شبکه موبایل داشته و در شبکه‌های وای‌فای نیز سهم مخابرات، آسیاتک و شاتل از سایرین بیشتر است.

بیشترین سهم دانلود کاربران از بازار را کاربران شبکه‌ی وای‌فای مخابرات، 3G همراه اول و 3G ایرانسل داشتند. موفق‌ترین دانلودها مربوط به کاربران پارس آنلاین است و کاربران مخابرات با بیشترین خطا در دانلود روبه‌رو شده‌اند. خطاهای دانلود در شبکه نسل چهار و سه تفاوت معناداری نداشتند. طبق آمار این گزارش، بیشترین پراکندگی دامنه سرعت اینترنت مربوط به مخابرات است که نشان می‌دهد سرعت آن در برخی مناطق بسیار زیاد و در برخی مناطق بسیار کم است.

وضعیت اینترنت در ۱۰ شهر بزرگ ایران

در بخش آخر گزارش، کافه‌بازار به مقایسه سرعت اینترنت در شهرهای تهران، اصفهان، مشهد، شیراز، تبریز، رشت، اهواز، قم، کرمانشاه و کرج پرداخته و به این نتیجه رسیده است که اصفهان، قم و مشهد بیشترین سرعت و تبریز، اهواز و کرمانشاه کمترین سرعت را تجربه می‌کنند. حداکثر سرعت قابل ارائه در شهرهای رشت، کرج و تبریز و از طریق اپراتور رایتل و در قم و شیراز از طریق اپراتور ایرانسل میسر است.

سرعت-متوسط-اینترنت-موبایل-در-هر-شهر

در گزارش وضعیت شبکه اینترنتی کاربران کافه‌بازار سعی شده است با ارائه نمودارهایی به تصمیم‌گیری ساده‌‎تر و روشن‌تر کاربر کمک شود تا بدین ترتیب کاربر با انتخاب خدمات اینترنتی مناسب خود، برای دانلود برنامه‌ها از کافه بازار به مشکلی برنخورد.

باید در نظر داشته باشیم که اینترنت در ایران از نظر فنی مجموعه‌ای از سامانه‌های خودگردان است و همین امر اینترنت در ایران را از اینترنت به معنای عام متمایز می‌کند. بر اساس آمار در دسامبر ۲۰۱۲، ایران به لحاظ سرعت اینترنت در بین ۱۷۸ کشور در جایگاه ۱۶۴ قرار داشت که البته در ۵ سال اخیر وضعیت اینترنت در ایران به جایگاه بهتری نسبت به قبل رسیده است. با بررسی فراوانی محتوای مورد مراجعه‌ی کاربران ایرانی در اینترنت، باید بیشتر به امر بسترسازی برای ارتقاء کیفیت و سرعت اینترنت در ایران پرداخته شود.تاريخ : دو شنبه 29 خرداد 1396برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

از نظر تئوری، خواب باید ۸ ساعت در هر ۲۴ ساعت یا به عبارتی یک‌سوم زندگی ما باشد. اما بسیاری از ما ساعات کمتری می‌خوابیم و تمام طول روز خسته هستیم. ما زمان بیشتری صرف نگرانی برای خوابمان می‌کنیم. کیفیت خواب ما هم اغلب چندان رضایت‌بخش نیست. ما به چقدر خواب احتیاج داریم؟

ساعات خواب برای هر شخصی متفاوت هستند؛ بنابراین به دنبال یک جواب برای همه نباشید. شما ممکن است جزو آن اشخاص به‌شدت نادری باشید که چند ساعت کوتاه خواب شبانه برایشان کافی باشد. شاید هم جزو آن دسته از افراد «پرخواب» باشید که به ۱۱ ساعت خواب شبانه احتیاج دارند.

چند نکته وجود دارد که با استفاده از آن‌ها می‌توانید بفهمید به چند ساعت خواب نیاز دارید و اینکه چگونه می‌توانید کیفیت خواب خود را بالاتر ببرید. ۵ نکته‌ی زیر به شما کمک می‌کند تا الگوهای خواب خود را بشناسید و ببینید در مقایسه با دیگر اعضای جامعه، چه وضعیتی دارید.

۱. دکترها ۷ تا ۹ ساعت خواب را از روی علت خاصی توصیه می‌کنند

میزان خواب مورد نیاز مردم، توزیعی منحنی شکل دارد. اغلب افراد جامعه به خوابی بین ۷ تا ۹ ساعت نیاز دارند تا کاملا سرحال شوند. نمودار زیر توزیع کلی ساعات خواب را نشان می‌دهد.

sleep

۲. شما یک ساعت بدن درونی دارید که خواب و بیداری شما را مشخص می‌کند

بسیاری از ما خودمان را در دسته‌بندی‌هایی نظیر افراد شب‌بیدار یا سحرخیز قرار می‌دهیم. این دسته‌بندی علمی نیست؛ بلکه فقط راهی برای مقایسه‌ی خودمان با دیگران است. دیوید ولش، استادیار دانشگاه یو‌سی سن دیگو روی ساعت‌های بیولوژیک مطالعه می‌کند. او می‌گوید:

تعریف شما از افراد سحرخیز و شب‌بیدار کاملا اختیاری است. اگر به نظرسنجی‌های بزرگ صورت گرفته از جمعیت‌ها نگاهی بیندازید، توزیعی معمول از ساعت‌های بیولوژیک افراد می‌بینید. بسیاری از مردم ساعت‌های خواب معمول دارند. برخی از آن‌ها ترجیح می‌دهند زودتر یا دیرتر از خواب برخیزند. گروه‌های کوچکی از مردم هستند که به حالت طبیعی خیلی زود یا دیر از خواب برمی‌خیزند. هیچ قانونی وجود ندارد که ساعت‌های بدنی را از هم تفکیک کند.

همه‌ی ما زمان‌بندی درونی داریم که مسئول حس بیدار شدن یا خواب‌آلودگی ما در ساعت‌های متفاوت روز است. به سبب عواملی همچون سطح هورمون‌ها، ژنتیک و قرارگیری در معرض نور، برخی از ما در ساعت اولیه‌ی صبح هوشیارتر هستیم. برخی دیگر ترجیح می‌دهند که در ساعات میانی‌ روز از خواب برخیزند.

اگر برنامه‌ی زمانی شما در طول شبانه‌روز با ساعت بدنی شما هماهنگ نباشد، در طول روز احساس خستگی خواهید کرد.

۳. میزان خواب مورد نیاز شما در طول زندگی‌تان تغییر می‌کند

مقدار خواب ۷ تا ۹ ساعت پیشنهادشده، برای بزرگ‌سالان استاندارد است. کودکان به ساعات خواب بیشتر و افراد پیرتر به ساعات خواب کمتری احتیاج دارند. نموداری که می‌بینید توسط انجمن ملی خواب آمریکا تهیه شده است و تغییر نیاز شما به خواب در طول زندگی را نشان می‌دهد.

sleep

همان‌طور که میزان نیاز به خواب تغییر می‌کند، ساعت‌های بدنی هم در طول زندگی تغییر می‌کنند. نوجوانان معمولا تمایل دارند صبح‌ها زودتر برخیزند. در دوران بلوغ، افراد بیشتر شب‌بیدار هستند. پس از ۲۰ سالگی است که افراد تلاش می‌کنند صبح‌ها زودتر برخیزند.

۴. شما می‌توانید ساعت درونی خودتان را تنظیم کنید

نیازهای خواب شما (هم ساعت بدنی و هوشیاری و هم طول خواب شما) اغلب ژنتیکی هستند؛ ولی کارهایی هست که می‌توانید انجام دهید تا زمان‌بندی خود را تنظیم کنید و حداقل صبح‌ها راحت‌تر از خواب برخیزید.

بدن ما به نور، مخصوصا نور طبیعی خورشید واکنش نشان می‌دهد. قرارگیری در معرض نور خورشید، به بدن شما می‌گوید اکنون زمان هوشیاری و بیدار بودن است.

شب‌هنگام، نشستن در تاریکی،  تولید هورمون ملاتونین را تحریک می‌کند که به ما کمک می‌کند آرام و خواب‌آلود شویم (این پروسه به سبب نور روشن گجت‌های هوشمند ما به تأخیر می‌افتد).

ما می‌توانیم با کنترل در معرض نور قرار گرفتن، ساعت بدن خود را تنظیم کنیم. این پروسه سرگرم سازی خوانده می‌شود و وقتی به منطقه‌های زمانی متفاوت می‌رویم، بدن ما این کار را انجام می‌دهد. به همین دلیل است که پرواززده (Jet Lagged) می‌شویم.

ما می‌توانیم با استفاده از این پروسه به بدنمان آموزش دهیم که زودتر بخوابد و زودتر برخیزد. اگر خود را در معرض نور طبیعی خورشید قرار دهیم و شب‌ها از نورهای درخشان دوری کنیم، بدن ما خود را با وضعیت جدید تطبیق خواهد داد. این کار شما را به فرد سحرخیز تبدیل نمی‌کند؛ اما به شما کمک می‌کند که صبح‌ها با درد و رنج کمتری از رختخواب بیرون بیایید.

۵. نیاز خواب شما شخصی است؛ ساعت‌های مورد نیاز خود را پیدا کنید

گاهی اوقات پژوهش‌های جدیدی منتشر می‌شوند و مردم ادعا می‌کنند که مثلا یک پژوهش‌ نشان داده ۷ ساعت خواب، برای بدن کافی است.

ما می‌دانیم که افراد با هم فرق دارند و هر کدام نیازهای متفاوتی دارند. یافته‌های یک پژوهش به معنای توصیه‌ای برای همه نیست. کارشناسان خواب توصیه می‌کنند که خودتان باید ساعات خواب مورد نیاز خود را کشف کنید.

برای آنکه این کار را انجام دهید، چند روز در هفته سعی کنید به شکل طبیعی بخوابید. هر وقت که خسته هستید به رختخواب بروید و صبح‌ها هر وقت که می‌توانید از خواب برخیزید. در چنین روزهایی مصرف الکل و کافئین خود را محدود کنید. بدین طریق نیاز شخصی خود را درخواهید یافت.

در طول روز در معرض نور خورشید قرار بگیرید و ورزش کنید. اگر همه‌ی این موارد را انجام دادید اما هنوز هم با مشکلات خواب دست و پنجه نرم می‌کنید، به سراغ یک دکتر بروید. شما ممکن است جزو درصد زیادی از جمعیت باشید که از آپنه خواب تشخیص داده نشده رنج می‌برید، به‌خصوص اگر در خواب خروپف می‌کنید. ممکن است اختلال‌های دیگری هم باعث مشکلات خواب شوند.

سعی کنید حتما زمانی را اختصاص دهید و میزان نیاز خود به خواب را کشف کنید. اگر خواب کافی نداشته باشید، با مشکلات سلامتی جدی روبه‌رو خواهید شد.تاريخ : دو شنبه 29 خرداد 1396برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

Untitled.png

شرکت اسپیس‌ ایکس تصمیم گرفت به خاطر تعویض یکی از قطعات موشک فالکون 9 پرتاب امروز را به روز جمعه یا روزهای بعد از آن موکول کند.

به نقل از اسپیس، مقامات شرکت "اسپیس ایکس"(SpaceX) در اطلاعیه‌ای اعلام کردند برای تعویض یکی از دریچه‌های موشک "فالکون 9" (Falcon 9) پرتاب این موشک را که قرار بود یک ماهواره بلغارستانی را به فضا ببرد تا روز جمعه به تاخیر انداخته‌اند.

فالکون 9 در این پرتاب یک ماهواره ارتباطی بلغارستانی موسوم به "BulgariaSat-1" را که متعلق به یک شرکت بلغاری فعال در عرصه ارتباطات است، به فضا خواهد برد.

این ماهواره ارتباطی 6 پنل خورشیدی دارد که حدود 10 کیلووات برق از خورشید دریافت می‌کند و برای 15 تا 20 سال سرویس‌دهی طراحی شده است.

نکته جالب توجه این است که اسپیس‌ ایکس تلاش می‌کند تا در روز یکشنبه هفته آینده نیز یک ماهواره متعلق به شرکت "ایریدیوم"(Iridium) را به فضا بفرستد.

در صورتی که تمام برنامه‌ریزی‌ها بدون تغییر اجرا شوند، برای اولین بار اسپیس‌ ایکس در کمتر از 48 ساعت دو موشک فالکون 9 را به فضا خواهد فرستاد.

پرتاب ماهواره بلغاری از پایگاه "کندی" (Kennedy) در فلوریدا و پرتاب ماهواره ایریدیوم از پایگاه نیروی هوایی آمریکا واقع در ویرجینیا انجام خواهد شد.تاريخ : دو شنبه 29 خرداد 1396برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

photo_2017-06-19_14-37-49.jpg

سازمان ناسا تصویری از آخرین مراحل حیات یک ستاره مشابه خورشید منتشر کرد.

 به نقل از ناسا، "سازمان فضایی آمریکا"(ناسا) تصویری از یک "سحابی سیاره‌نما" که روزهای پایانی یک ستاره مشابه خورشید است، منتشر کرد.

"سحابی سیاره‌نما"(planetary nebula) نوعی سحابی منتشر شونده است که از گاز و پلاسما تشکیل شده‌ است. این نوع سحابی‌ها پس از مرگ ستارگان به وجود می‌آیند.

این نام از قرن هجدهم، هنگامی که به علت حلقوی بودن این سحابی‌ها(که خود به خاطر انفجار ستاره‌ است) در تلسکوپ‌های ضعیف به شکل یک سیاره دیده و اشتباه گرفته می‌شد، به وجود  آمده‌ است.

 مدت عمر این سحابی‌ها کوتاه و حدود  10 هزار سال در مقابل با عمر چند میلیون ساله ستاره است.

نواحی روشن از گاز یونیده، نه تنها کنار ستارگان تازه متولد شده، بلکه اطراف ستاره‌هایی که آخرین مراحل تحول خود را سپری می‌کنند نیز دیده می‌شود.

سحابی سیاره‌ نما عبارت است از یک پوستهٔ گازی به دور یک ستاره آبی داغ و کوچک.

در زمان تحول ستاره و در مرحله هلیوم‌سوزی، ممکن است ناپایداری‌هایی بروز کند. برخی ستارگان شروع به تپش می‌کنند، در حالی که در دیگر ستاره‌ها ممکن است تمام اتمسفر بیرونی به فضا پرتاب شود. در حالت اخیر، یک پوستهٔ گازی که با سرعت 20 تا 30 کیلومتر بر ثانیه در حال انبساط است اطراف یک ستاره کوچک و داغ (دمای 50 هزار تا 100 هزار درجه کلوین) تشکیل خواهد شد.

این ستاره کوچک، هستهٔ ستارهٔ اولیه است. تابش فرابنفش ستاره مرکزی، گاز در حال انبساط را در سحابی سیاره‌ نما به یون تبدیل می‌کند. 

فضای اطراف این ستاره در حال حاضر بسیار درخشان و زیبا به نظر می‌رسد و تا چند هزار سال آینده این اثرات که ناشی از انفجار ستاره است محو خواهد شد.

این ستاره در طی چند میلیارد سال آینده سرد شده و به یک کوتوله سفید تبدیل خواهد شد.

مشابه این اتفاق در طی پنج میلیارد سال آینده در انتظار خورشید خواهد بود.

تعداد سحابی‌های سیاره‌ نما در کهکشان راه شیری، 50 هزار سحابی است. تاکنون حدود 2000 سحابی سیاره‌ نما رصد شده است.تاريخ : دو شنبه 29 خرداد 1396برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

خاک کشاورزی

محققان پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی با دستیابی به پروتکل فناوری تولید بذرهای هیبرید سبزیجات به روش اصلاح معکوس و توسعه دانش‌ فنی این بذور موفق به جلوگیری از خروج سالانه 200 میلیون دلار ارز شدند.

 دکتر مهران عنایتی شریعت پناهی، مدیر گروه کشت بافت و سلول پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی با اعلام این خبر اظهار کرد: با توجه به مشکلات و پیچیدگی‌های فنی و سودآوری فوق‌العاده بالای تولید بذر هیبرید، دانش تولید بذرهای هیبرید در انحصار  شرکت‌های خارجی است و لذا در تامین بذر مورد نیاز هیبرید ارقام کشاورزی به‌ویژه سبزیجات کاملا وابسته هستیم. در حال حاضر 98 درصد بذور سبزی و صیفی‌جات کشور وارداتی است که سالانه طبق آمار رسمی حدود 90 میلیون دلار و بر اساس آمار غیررسمی بالغ بر 200 میلیون دلار صرف واردات آنها می‌شود. علاوه بر ارزبری، بذرهای وارداتی برای شرایط آب و هوایی ایران اصلاح نشده‌اند و مصرف آب آنها بالاست.

وی خاطرنشان کرد: برای تولید بذرهای هیبرید باید به فناوری تولید لاین‌های مادری بذور دست پیدا کنیم که شرکتهای بزرگ خارجی به هیچ وجه چنین تکنولوژی را در اختیار ما نمی‌گذارند. البته راه میانبری هم برای رسیدن به لاین‌های مادری هست که اصلاح معکوس از طریق تولید گیاهان دابل هاپلوئید است. محققان بخش کشت بافت و سلول پژوهشکده با هدف تامین بذر هیبرید مورد نیاز کشور با تحقیقات گسترده به پروتکل تولید گیاهان دبل هاپلوئید و تولید لاین‌های مادری مورد نیاز تولید بذرهای هیبریدی دست یافته‌اند.

شریعت پناهی در توضیح این تکنیک گفت: گیاهان هاپلوئید گیاهانی هستند که تعداد کروموزوم‌های اصلی آنها به نصف کاهش یافته است. گیاهان هاپلوئید گیاهانی مستقل بوده و منشأ اسپوروفیتی دارند و آلل‌های نهفته به دلیل نبود آلل غالب بروز خواهند کرد. به‌نژادی از طریق گیاهان هاپلوئید فصلی جدید در برنامه‌های اصلاحی است که به دلیل تولید لاین‌های کاملا خالص از نسل F1 یک تلاقی خاص طی یک مدت بسیار کوتاه بر روش‌های سنتی کاملا برتری دارد. این کار با تولید گیاه هاپلوئید و بدست آوردن لاین‌های کاملا خالص دبل هاپلوئید از طریق دو برابر کردن تعداد کروموزوم‌های آنها میسر است.

وی خاطرنشان کرد: در گیاهان دگرگشن (گونه‌هایی که دانه گرده یک گیاه روی کلاله گیاهان دیگر از همان گونه انتقال می‌یابد) مثل ذرت، خیار، سبزیجات، کلزا عمده درآمد شرکتهای به‌نژادی و اصلاح نباتات از بذرهای F1 است که یک بار مصرف هستند؛ یعنی بذرهایی که از کشت بذر هیبرید آنها به دست می‌آید به هیچ وجه صفات برتر نسل F1 را ندارد و کشاورز ناگریز از خرید مجدد آنها از شرکت تولیدکننده است. در پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی به طور خاص روی گیاه کلزا و سبزیجات کار کرده‌ایم که تاکنون توانایی تولید بذر آنها در کشور وجود نداشته و استفاده از روش‌های کلاسیک تولید لاین‌های اینبرد (خاص ژنتیکی) بسیار دشوار و زمان‌بر است.

شریعت پناهی تصریح کرد: برای تولید هاپلوئید از این گیاهان از روش کشت میکروسپور (آندوژنز) استفاده کرده‌ایم که یکی از کاراترین و معمولترین روش‌های ایجاد هاپلوئید است. بدین ترتیب که میکروسپور (دانه گرده‌ در مرحله ابتدایی نمو ) را در محیط درون شیشه قرار می‌دهیم و از طریق استرس دمایی، غذایی، شیمیایی و ...مسیر نمو آن را از تولید دانه گرده به جنین‌زایی و ایجاد گیاهچه هاپلوئید و در ادامه گیاه دبل هاپلوئید تغییر می‌دهیم. با این روش مهندسی اصلاحی معکوس در گیاه کلزا از بذر هیبرید به لاین‌های اینبرد رسیده‌ایم که با تلاقی آنها می‌توان انواع بذرهای F1 با خصوصیات مطلوب را تولید کرد.

دانشیار پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی خاطرنشان کرد: در گیاه خیار از روش دیگری برای تولید هاپلوئید استفاده می‌کنیم؛ بدین صورت که دانه‌های گرده را با قرار دادن در معرض پرتوهای گاما در سازمان انرژی اتمی عقیم کرده و آنها را برای گرده‌افشانی گیاهان هدف استفاده می‌کنیم، حاصل این فرایند جنین هاپلوئید خیار است که فاقد ژنوم گیاه پدری است. در ادامه جنین را اصطلاحا نجات می‌دهیم و با آن گیاه هاپلوئید تولید می‌کنیم که در تولید لاین قابل استفاده است.

وی تصریح کرد: با تحقیقات انجام شده امکان تولید لاین‌های اینبرد و دبل هاپلوئید کلزا و صیفی‌جات از جمله گیاه فلفل دلمه‌ای را هم داریم که آماده واگذاری به بخش خصوصی است تا هیبریدهای مناسب مناطق مختلف کشور را معرفی کنند.

مدیر گروه کشت بافت و سلول پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی افزود: اخیرا سیستم جدیدی برای تولید هدفمند لاین‌ها از طریق مهندسی ژنتیک ابداع شده که فرایند مهندسی معکوس را با تعداد کمی لاین دبل هاپلوئید میسر می‌کند که با توسعه آنها درصددیم فرایند به‌نژادی را در مدت زمانی کوتاه‌تر انجام دهیم.

دانشیار پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی در ادامه در مورد این‌که با توجه به اهمیت توسعه سبزی و صیفی‌جات در تامین نیازهای غذایی آیا امکان انتقال دانش فنی به‌نژادی این محصولات از طریق سازمان فائو وجود دارد یا نه، گفت: تولید بذور هیبرید سبزی و صیفی‌جات با توجه به سودآوری بالای آن برخلاف غلات که اغلب با پشتوانه دولتی تولید می‌شوند در اختیار بخش خصوصی است و امکان انتقال دانش مربوطه از طریق فائو و سازمان‌های بین‌المللی دیگر وجود ندارد. البته تلاش داریم بعد از توسعه فناوری تولید بذور هیبرید در کشور با شرکتهای خارجی  مشترک شده و بازار منطقه را در اختیار بگیریم.

وی خاطرنشان کرد: آزمایشگاه کشت بافت پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی جزو 10، 15 آزمایشگاه پیشرو دنیا در زمینه هاپلوئیدی و فرآیند تولید بذرهای هیبرید به روش اصلاح معکوس است و یکی از سازمان‌های بزرگ بین‌المللی با اختصاص بودجه تحقیقاتی، تهیه پروتکل تولید گیاهان هاپلوئید برنج و سورگوم را به پژوهشکده سفارش داده تا در ادامه به کشورهای آفریقایی و آسیایی منتقل شود. مراکز تحقیقات کشاورزی خارجی از جمله یکی از دانشگاه‌های آلمان و همچنین یکی از دانشگاه‌های چین هم در زمینه توسعه سیستم‌های هاپلوئید در حوزه تحقیقات از این بخش دعوت کرده‌اند.تاريخ : دو شنبه 29 خرداد 1396برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

modern-keyboard-1.jpg

مایکروسافت از صفحه کلید جدید خود که مجهز به حسگر اثر انگشت است رونمایی کرد.

 به نقل از گیزمگ، به گفته سازندگان این کیبورد، از این ویژگی می‌توان برای باز کردن قفل رایانه استفاده کرد.

مایکروسافت این کلید را "حسگر مخفی اثر انگشت" نامیده و هدف از تعبیه این کلید بر روی کیبوردهای جدید، تسهیل کار کاربران و دسترسی فوری آنها به رایانه خود بدون نیاز به یادآوری و وارد کردن کلمه عبور است.

علاوه بر این، صفحه کلید مدرن بسیار باریک و محکم ساخته شده و می‌تواند به صورت اتصال مستقیم و یا از طریق بلوتوث به صورت بی‌سیم به سیستم متصل شود.

مایکروسافت اعلام کرده است که عمر باتری این کیبورد در حالت بی‌سیم  بالغ بر چهار ماه بوده و می‌تواند تا 17 فوت (5 متری) رایانه ای که با آن مرتبط شده، استفاده شود.  

در حال حاضر این کیبورد فقط با ویندوز 10 سازگار است هر چند، توسعه دهندگان در حال سازگار کردن آن با سیستم های عامل مک، iOS، اندروید و نسخه‌های قدیمی تر ویندوز هستند.

شرکت مایکروسافت هنوز جزئیاتی درباره تاریخ عرضه این کیبورد ارائه نکرده اما این محصول جدید با قیمت 129.99 دلار در دسترس قرار خواهد گرفت.تاريخ : دو شنبه 29 خرداد 1396برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

photo_2017-06-19_13-41-32.jpg

آیا از قایق تفریحی خود خسته شده‌اید یا از گردش با هلیکوپتر شخصی خود لذت نمی‌برید؟به زودی می‌توانید صاحب یک زیردریایی لوکس شوید!

 هلندی‌ها در حال ساخت یک زیردریایی لوکس با همه امکانات رفاهی و با طول 18 متر هستند که می‌تواند تا عمق 500 متری اقیانوس سفر کند.

به گزارش ایسنا و به نقل از دیلی‌میل، هلندی‌ها سال آینده یک زیردریایی لوکس به نام "نِیک" (Neyk) خواهند ساخت که دارای یک سالن وسیع با جایگاه نوشیدنی، کتابخانه، یک آشپزخانه کامل و قابلیت پذیرایی از 20 مهمان است.

"Neyk" از لحاظ فنی 18 متر طول و قابلیت تا عمق 500 متری رفتن به اعماق اقیانوس را دارد. دارای یک موتور تقریبا بی‌صدا است که چابکی یک کوسه شکاری را به این زیردریایی می‌دهد.

این زیردریایی در هلند ساخته می‌شود و انتظار می‌رود در ماه ژانویه 2018 از آن پرده‌برداری شود.

دماغه "Neyk" شفاف و شیشه‌ای طراحی شده تا مسافران آن از یک نمای 270 درجه از اعماق اقیانوس بهره‌مند باشند.

جالب است بدانید که سیستم نور و روشنایی و تهویه این زیردریایی بسته به دلخواه و انتخاب هر کدام از مشتریان تعبیه خواهد شد.

"Neyk" حاصل همکاری دو شرکت "Ocean Submarine" و "Rolls-Royce" است و هنوز قیمت‌گذاری نشده است. اما مطمئنا قیمت سرسام آوری خواهد داشت.

 تاريخ : دو شنبه 29 خرداد 1396برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

tesla-autopilot-upgrades-1.jpg

شرکت تسلا از آپدیت سیستم "اتوپایلوت" (Autopilot) خودروهای این کمپانی خبر داد.

 به نقل از گیزمگ، سیستم اتوپایلوت شامل حسگرهای مختلفی است که دور خودرو تعبیه شده و در زمان نزدیک شدن خودرو به موانع مختلف هشدار داده و از بروز تصادفات جلوگیری می‌کند.

اغلب فناوری‌ها به صورت دوره‌ای به روز رسانی می‌شوند و سیستم اتوپایلوت کمپانی تسلا نیز از این قاعده مستثنی نیست.

به همین دلیل این کمپانی طی برنامه OTA که مخفف عبارت Over The Air است، در حال به روزرسانی و افزودن ویژگی‌های جدید به این سیستم است.

در این به روزرسانی، ویژگی‌هایی مانند پارک دوبل و پارک سنگ‌چین به این سیستم اضافه شده است.

همچنین محدودیت سرعت این خودروها در حالت سیستم فرمان دهی خودکار(Autosteer) که بر روی سرعت 88.5 کیلومتر بر ساعت بود نیز حذف شده است.

سال گذشته خودروهای تسلا طی یک به روز رسانی سخت افزاری به مجموعه جدیدی از دوربین‌ها، رادارها و سنسورهای اولتراسونیک (مافوق صوت)، سیستم کنترل کروز سازگارشونده و ترمز خودکار اضطراری مجهز شدند و به روز رسانی نرم افزاری آنها نیز از ماه ژانویه آغاز شد.

در حالی که سیستم اتوپایلوت اصلی شامل تنها یک دوربین، یک رادار و مجموعه ای از سنسورهای اولتراسونیک بود، مجموعه سخت افزاری پیشرفته جدید اتوپایلوت شامل 6 دوربین بوده و برای ایجاد تصاویری بهتر از محیط پیرامون، بیشتر به اطلاعات به دست آمده از رادار تکیه می‌کند.

 این در حالی است که تا همین اواخر، رادار نقش محدودی در سیستم نیمه مستقل تسلا ایفا می‌کرد. این امر به این دلیل بود که باوجود قدرت بالای رادار در شرایط بد آب و هوایی مانند هوای بارانی یا مه، توانایی آن برای تشخیص مواردی مانند چوب یا پلاستیک رنگ شده ضعیف عمل می‌کرد.

نکته قابل توجه این است که تمام این مشکلات در Autopilot 8.0 برطرف شده است.

خودروهای سری جدید این کمپانی مانند  Model S و Model X مجهز به دوربین‌های بیشتری هستند که با بهره گیری از آنها قابلیت‌های سیستم فرمان دهی خودکار (Autosteer) ارتقا می‌یابد.

همچنین پردازنده مرکزی ابررایانه‌های Drive PX2 در این خودروهای جدید نسبت به نمونه‌های پیشین، تا 40 برابر قدرتمندتر شده است.تاريخ : دو شنبه 29 خرداد 1396برچسب:, | | نویسنده : مقدم |