لندروور به تولید کلیپ‌های تبلیغاتی خاص و جذاب شهرت دارد. حال این شرکت مطرح بریتانیایی در آخرین اقدام خود به نمایش توانایی‌های دیسکاوری اسپرت توسط بکسل کردن قطار کرده است. نکته‌ی جالب این کلیپ، تجهیز خودرو به پیشرانه‌ی ۲ لیتری دیزل اینجنیوم به همراه جعبه‌دنده‌ی ۹ سرعته‌ی خودکار است. 

پیشرانه‌ی ۲ لیتری دیزلی دیسکاوری اسپرت توانایی تولید ۱۷۷ اسب بخار در کنار ۴۳۰ نیوتن متر گشتاور است. طبق اعلام رسمی لندروور این خودرو مجوز بکسل کردن تا ۲۵۰۰ کیلوگرم را دارد. اما در این ویدیو دیسکاوری اسپرت اقدام به یدک‌کشی باری با وزن ۶۰ برابر بیشتر از حد مجاز کرده است. دیسکاوری این قطار ۱۰۰ تنی را برای مسافتی برابر با ۱۰ کیلومتر یدک می‌کشد. 

پیشرانه و سیستم انتقال قدرت دیسکاوری در این کلیپ تبلیغاتی هیچ تغییری نسبت به نمونه‌ی استاندارد را نداشته‌اند. تنها بهینه‌سازی‌های صورت گرفته در خودرو برای این ماموریت خاص، تجهیزان آن به چرخ‌های مخصوص حرکت روی ریل است. سیستم‌های الکتریکی و پیشرفته‌ی لندروور برای یدک‌کشی اعم از سیستم کمکی بکسل، کنترل تراکشن، گزارش تغییرات شرایط زمین و کنترل الکتریکی قلاب بکسل، کمک شایانی به دیسکاوری اسپرت برای یدک‌کشی قطار ۱۰۰ تنی کرده است. 

کارل ریچاردز مدیر سیستم‌های کنترل پایداری شرکت جگوار-لندروور در این خصوص گفت:

در طول سالیان مختلف، ما تکنولوژی‌های موثر و پیشرفته‌ای برای بهبود قابلیت‌های یدک‌کشی معرفی کرده‌‌ایم. من تمام عمر خود را مشغول سفر به سخت‌ترین و دور‌افتاده‌ترین نقاط زمین برای بررسی توانایی‌های لندروور کرده‌ام. با این حال آزمایش امروز ما یکی از سخت‌ترین‌ نمونه‌هایی است که تا به حال محصولات لندروور آن را پشت سر گذاشته‌اند.

لندروور دیسکاوری

 • لندروور دیسکاوری
 • لندروور دیسکاوری
 • لندروور دیسکاوری
 • لندروور دیسکاوری

در ادامه شما را به تماشای ویدیوی تبلیغاتی بکسل کردن قطار ۱۰۰ تنی توسط لندروور دیسکاوری اسپرت، دعوت می‌کنیم.

 

لینک دانلودتاريخ : دو شنبه 31 خرداد 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

زمان با ارزش‌ترین منبع و سرمایه‌ی افراد شناخته می‌شود. این منبع غیر قابل بازگشت برای مدیران از ارزش بیشتری برخوردار است. این قشر از جامعه‌ی کاری، بدلیل داشتن وظایف بیشتر، ممکن است در مدیریت بهینه‌ی زمان با مشکل مواجه شوند و در انجام کارها دچار سردرگمی شده و تمرکز خود را از دست بدهند. راه‌ حل‌های آسانی برای مدیریت زمان توسط این گروه از افراد وجود دارد که در ادامه با ۱۰ مورد از آنها آشنا می‌شویم.

۱. ضرب‌الاجل‌های کوتاه‌مدت تعریف کنید و به آنها پای‌بند باشید

سعی کنید برای انجام کارها ضرب‌الاجل کوتاه‌مدت تعریف کنید. به طور مثال اگر تصور می‌کنید یک وظیفه برای انجام شدن به دو روز زمان نیاز دارد، یک ضرب‌الاجل یک و نیم روزه برای خود تعریف کنید و به آن پای‌بند باشید. سعی نکنید کارها را به بهترین نحو انجام دهید و بیش از این که به عالی بودن نتیجه فکر کنید، به انجام شدن آن وظیفه فکر کنید.

مدیریت زمان

۲. کارهای مهم را در تقویم اضافه کنید

منتظر خالی شدن زمان برای انجام کاری نباشید. اگر وظیفه‌ی مهمی دارید هر چه سریع‌تر زمانی را در تقویم خود به آن اختصاص دهید چون در غیر این صورت، افراد دیگری یا خود شما آن زمان خالی را اشغال خواهید کرد. به عبارت دیگر کارهای غیر مهم نیز مانند مایعات پخش می‌شوند و روزهای خالی شما را پر می‌کنند.

۳. چندوظیفگی را ترک کنید

چندوظیفگی یا Multi-tasking آفت بزرگی برای تمرکز و مدیریت زمان برای همه‌ی افراد است. مدیران که وظایف بیشتری نسبت به افراد عادی دارند، بیش از همه در معرض این عادت اشتباه قرار دارند. سعی کنید با تمرکز بر هر وظیفه در یک زمان، تمرکز خود را برای انجام کارها حفظ کنید.

مدیریت زمان

۴. کارها را واگذار کنید

سعی نکنید تمام کارها و وظایف را به تنهایی انجام دهید. اگر کاری از عهده‌ی شما خارج است یا زمان انجام آن را ندارید، آن را به دیگران محول کنید.

۵. تیمی منسجم با بهره‌وری بالا تشکیل دهید

سعی کنید افرادی که از شما باهوش‌تر، سریع‌تر، باتجربه‌تر و بهتر هستند را استخدام کنید. از این امر نترسید و مطمئن باشید یک تیم با بهره‌وری بالا می‌تواند به پیشرفت کارهای شما سرعت زیادی بدهد. چنین تیمی نیاز به مدیریت بیش از حد نیز ندارد و افراد تنها با دانستن حوزه‌ی وظایف و اختیارات خود برای پیشرفت آن تلاش می‌کنند.

مدیریت زمان

۶. برنامه‌ی کاری و زمانی خود را تقسیم‌بندی کنید

سعی کنید یک روز در هفته را برای منظم کردن برنامه‌ی کاری اختصاص دهید. بهتر است در این برنامه‌ی کاری هدف‌های مدت‌دار مشخص کنید و وظایف را در این تقسیم‌بندی ‌ها پخش کنید. به طور مثال اهداف هفتگی یا چندروزه می‌تواند برای تقسیم‌بندی وظایف بسیار مفید باشد و آخر هفته‌ها بهترین زمان برای انجام این طراحی و تقسیم‌بندی است.

۷. کارهای غیر مفید را به آخر روز موکول کنید

همه‌ی ما می‌دانیم که چک کردن ایمیل‌ها و حساب‌های کاربری شبکه‌های اجتماعی، زمان را هدر می‌دهند و بازدهی بالایی ندارند. بهتر است کارهای این‌چنینی که باوجود فایده‌ی کم مجبور به انجام آنها هستید را به آخر روز موکول کنید و بدین ترتیب زمان مفید ابتدای روز را که خلاقیت بیشتری دارید با انجام کارهای غیر مفید هدر ندهید.

۸. اگر موفق به انجام کاری نمی‌شوید، آن را رها کنید یا کمک بگیرید

برخی اوقات وظایف و کارهایی پیش‌ می‌آیند که پس از تلاش زیاد، در می‌يابید که موفق به انجام آن نخواهید شد. در این مواقع بهتر است آن کار را برای مدتی کنار بگذارید تا بتوانید تمرکز خود را مجددا به دست بیاورید. راه حل دیگر این است که از افراد متخصص برای انجام آن کار کمک بگیرید و به صورت تیمی برای حل مشکل اقدام کنید.

۹. از مشاوره‌های یک مربی یا منتور استفاده کنید

در علم کسب و کار منتور به معنای فردی است که در زمینه‌ی کاری شما تجربه دارد و می‌تواند با شرح تجربیات خود، شما را در انجام کارها راهنمایی کند. منتورها الزاما به شما راه حل نشان نمی‌دهند بلکه می‌توانند با تعریف کردن تجربیات خود، الهام‌بخش شما در تصمیم‌گیری در مواقع مختلف باشند. بعلاوه، مشاوره با یک فرد باتجربه در زمانی که کارها با مشکلات بزرگی مواجه شده‌اند، می‌تواند قوت قلبی برای ادامه‌ی کار باشد.

۱۰. برنامه‌ی زمانی را طوری تنظیم کنید که به بدن و روحیات شما آسیب نرسد

شما به عنوان یک مدیر باید بیش از بقیه‌ی افراد نگران سلامتی جسمی و روحی خود باشید. چرا که در صورت از دست دادن سلامتی، تیم شما یکی از ستون‌های خود را از دست می‌دهد و ممکن است در انجام وظایف با مشکل مواجه شود. همیشه در برنامه‌ی کاری خود زمانی را برای استراحت یا ورزش اختصاص دهید و وظایف خود را طوری تنظیم کنید که از لحاظ روحی و جسمی توانایی انجام آنها را در مدت زمان مشخص داشته باشید.تاريخ : دو شنبه 31 خرداد 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

اپل بارها مورد انتقاد قرار گرفته که چرا محصولات خود را در کشور آمریکا نمی‌سازد و ساخت آن‌ها را به چین سپرده است. این شرکت در سال ۲۰۱۳ مک‌پرو را با نشان واقعی Made in America تولید کرد و این کار را فقط به صورت نمادین انجام نداد بلکه بدین منظور ۱۰۰ میلیون دلار سرمایه‌گذاری کرد.

اما مهمترین محصول اپل یعنی آیفون همچنین در چین تولید می‌شود و یک تیم از متخصصان دانشگاه MIT یک بررسی انجام داده‌اند تا میزان دقیق هزینه لازم برای تولید این گوشی‌هوشمند در آمریکا را اندازه‌گیری کنند. بر همین اساس اعلام شده که هزینه تولید آیفون ۶ اس پلاس به عنوان نمونه پایه ۷۴۹ دلار خواهد بود. این هزینه در شرایطی محاسبه شده که خط تولید قطعات و نیز بخش مونتاژ کردن این قطعات و تولید محصول نهایی به آمریکا منتقل شود.

هزینه تولید آيفون

به طور خلاصه حتی اگر اپل ساخت بخش‌های مهم آیفون که در حال حاضر در چین، ژاپن و تایوان انجام می‌شود را به آمریکا منتقل کند، اما باز هم بیش از نیمی از تولیدکنندگان دیگر قطعات در آمریکا نخواهند بود. علاوه بر این، بر اساس محاسبات MIT، در صورت یافتن منابعی در آمریکا برای ۷۳ عنصری که در ساخت یک آیفون بکار گرفته می‌شوند باعث می‌شود تا هزینه ساخت هر آیفون ۱۰۰ دلار افزایش یابد.

عنصر های ساخت آیفون

البته در آمریکا معادن بوکسیت یافت نمی‌شود، بنابراین اپل همچنان مجبور است به منظور تولید آیفون‌های آلومینیومی به چین متکی باشد، مگر اینکه بخواهد گوشی‌هوشمند خود را از ماده دیگری بسازد. بنا به نتایج محاسباتی که MIT اعلام کرده، حتی اگر اپل بابت هر آیفون ۶ اس پلاسی که عمدتا در آمریکا تولید شده باشد، مبلغ ۸۵۰ دلار را از مشتریان خود دریافت کند، با توجه به سیستم‌های اوتوماسیون امروزی، تعداد بسیار کمی شغل جدید را نیز ایجاد خواهد کرد. این مورد شاید تنها نکته مثبتی باشد که از انتقال خط تولید آیفون به آمریکا فراهم خواهد شد.

نظر شما در این مورد چیست؟تاريخ : دو شنبه 31 خرداد 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

 ولادیمیر پتروویچ فیلاتو، جراح مشهور روس از طب پزشکی و سنتی برای درمان ضعف بینایی و کمک به بهبود آن و جلوگیری از کوری چشم استفاده کرد. 
 
او یک دستور معجزه آسا با اثر درمانی فوق العاده به بیماران توصیه کرد. 
 

مواد تشکیل دهنده این نوشیدنی مقوی چشم
:

 آب آلوئه ورا 100 گرم
گردو خرد شده  500 گرم 
عسل خالص 300 گرم 
آب لیمو  3-4 قاشق

روش تهیه: 
 

ابتدا باید آب آلوئه ورا را آماده کنید برای این کار برگ هایی از بالا، پایین و وسط این گیاه بچنید و با استفاده از آب جوش سرد شده در دمای اتاق، آن ها را شست و شو دهید سپس برگ ها را به قطعاتی کوچکتر ریز ریز کنید و در لای یک توری تمیز قرار داده و فشار دهید تا آب آن خارج شود، این مایع را بین 10 تا 12 روز می توانید در یخچال نگه داری کنید.  
 
پس از تهیه آب آلوئه ورا، بقیه مواد را در داخل این مایع ریخته و مخلوط کنید.  
 
دستورالعمل مصرفی: 
شما باید این نوشیدنی را 30 دقیقه قبل از غذا و سه بار در روز مصرف کنید استفاده از آن را تا زمانی که حس کنید بینایی شما تقویت شده و بهبود پیدا کرده ادامه دهید. 
 
این گیاه در درمان این بیماری ها معجزه می کند

آلوئه ورا گیاه بسیار مفیدی برای سلامتی انسان است و خواص شگفت انگیزی در درمان برخی بیماری ها دارد که مهمترین آن ها عبارتند از:
 
درمان بیماری سل 
بهبود بیماری های قلبی و عروقی 
درمان بیماری های  کلیوی 
بهبود مشکلات دستگاه گوارش 
از بین بردن التهاب و سوزش اندام جنسی خانم ها  

منبع: healthyfoodstar تاريخ : دو شنبه 31 خرداد 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 کلاس سدان کوپه در سال 2004 و با معرفی مدل CLS توسط مرسدس بنز پایه‌گذاری شد. به دلیل محبوبیت و موفقیت CLS، رقبای مرسدس بنز نیز به فکر ساخت چنین خودروهایی افتادند. بدین ترتیب مدل A7 توسط آئودی در سال 2009 و سری 6 گرن کوپه در سال 2012 توسط ب ام و معرفی شدند تا با مرسدس بنز CLS به رقابت بپردازند. حال در این نوشتار دو خودرو از بین این سه رقیب را روبروی یکدیگر قرار داده‌ایم تا از میان آن‌ها خودروی برتر را انتخاب کنیم.

جدال سدان‌های کوپه؛ مرسدس بنز CLS در برابر آئودی A7
Audi A7 vs Mercedes CLS


طراحی خارجی

به لطف استایل کوپهٔ A7 و CLS، هردوی آن‌ها زیباتر از خودروهایی که بر اساس آن‌ها شکل‌گرفته‌اند (آئودی A6 و مرسدس بنز E کلاس) به نظر می‌رسند. A7 از جلو شبیه به A6 به نظر می‌رسد با این تفاوت که دارای ظاهری تهاجمی‌تر، چراغ‌های باریک‌تر و جلوپنجرهٔ بزرگ‌تری است. اندازهٔ بزرگ‌تر رینگ‌ها که کوچک‌ترین آن 19 اینچ است به همراه شیشهٔ عقب و درِ صندوق بارِ زاویه‌دار به هرچه اسپرت تر شدن A7 کمک کرده است.

 
جدال سدان‌های کوپه؛ مرسدس بنز CLS در برابر آئودی A7

طراحی تمام منحنی CLS نیز دارای ویژگی‌هایی است که آن را اسپرت تر از دیگر محصولات مرسدس بنز نشان می‌دهد؛ مانند قوس عقبی خودرو که درنهایت زیبایی به چراغ‌های عقب ختم می‌شود. این عوامل موجب شده تا طراحی CLS چشم‌نوازتر سدان های سنتی مرسدس بنز به نظر برسد. البته نسخهٔ شوتینگ بریک CLS هم ساخته‌شده است که بین 500 تا 1580 پوند گران‌تر از مدل معمولی است اما در عوض یک صندوق بار وسیع 590 لیتری را در اختیارتان قرار می‌دهد.

جدال سدان‌های کوپه؛ مرسدس بنز CLS در برابر آئودی A7

 طراحی داخلی

کابین هر دو خودرو به زیبایی طراحی‌شده است. در آئودی فرمان اسپرت ضخیم، کنسول مرکزی بزرگ و صفحه‌نمایش سرگرمی که در بالای داشبورد قرارگرفته به چشم می‌آید. داخل CLS نیز بر اساس E کلاس شکل‌گرفته و کنسول مرکزی آن به همراه صفحه‌نمایش بزرگ نظرها را به خود جلب می‌کند. درکل طراحی داخلی هر دو خودرو فوق‌العاده است.

جدال سدان‌های کوپه؛ مرسدس بنز CLS در برابر آئودی A7

هرچند فرم کوپهٔ این خودروها جذاب و زیباست اما موجب شده تا کمی از راحتی و فضای داخلی قسمت عقب خودرو کاسته شود. به همین دلیل افراد بلندقد سخت‌تر از A6 قادر به سوار و پیاده شدن از A7 هستند و درحالی‌که قسمت عقب CLS هم تنگ‌تر از E کلاس است. هردوی A7 و CLS فضای صندوق بار کمتری نسبت به همتایان سدان خود دارند به‌طوری‌که حجم صندوق بار در A7 535 لیتر و در CLS 520 لیتر است (590 لیتر در نسخهٔ شوتینگ بریک).

جدال سدان‌های کوپه؛ مرسدس بنز CLS در برابر آئودی A7

جدال سدان‌های کوپه؛ مرسدس بنز CLS در برابر آئودی A7

 رانندگی

A7 سواری راحتی داشته و از ورود صدای باد به داخل کابین تا حد زیادی جلوگیری شده است. فرمان آن کمی بی‌روح احساس می‌شود اما سرگرم‌کننده‌تر از بسیاری از رقباست. بر روی جاده پایداری خوبی داشته و حس اطمینان را به راننده منتقل می‌کند. همهٔ نسخه‌های A7 جز نمونه‌های پایهٔ دیزلی با سامانهٔ چهارچرخ متحرک معروف آئودی یعنی کواترو عرضه می‌شوند که در هر آب و هوایی موجب افزایش کشش و پایداری خودرو می‌شود.

جدال سدان‌های کوپه؛ مرسدس بنز CLS در برابر آئودی A7

بااین‌حال ازلحاظ سواری، CLS برتر بوده و رانندگی با آن واقعاً هیجان‌انگیز است؛ اما فرمان آن مانند A7 احساس خوبی به راننده منتقل نمی‌کند هرچند که هنوز هم در جاده‌های پرپیچ‌وخم سرگرم‌کننده است. بعلاوه اگر سیستم تعلیق سفارشی آن را انتخاب کنید، کیفیت سواری آن یک گام بالاتر از A7 قرار خواهد گرفت.

جدال سدان‌های کوپه؛ مرسدس بنز CLS در برابر آئودی A7


پیشرانه

لیست موتورهای دیزل A7 متشکل از یک نمونهٔ 3 لیتری V6 با چهار سطح قدرت گوناگون است. مدل A7 Ultra با پیشرانهٔ 215 اسب بخاری و سیستم انتقال قدرت دیفرانسیل جلو، مصرف سوخت فوق‌العادهٔ 3.91 لیتر در صد کیلومتر دارد درحالی‌که قوی‌ترین نسخهٔ موتور دیزل V6 که از نوع توئین توربودیزل است، A7 را در 5.2 ثانیه از صفر به سرعت صد کیلومتر در ساعت می‌رساند. اگر سرعت تنها چیزی است که به دنبال آن هستید مدل RS7 مناسب‌ترین گزینه خواهد بود. چراکه قدرت 552 اسب بخاری نیروگاه 4 لیتری V8 توئین توربوی آن کافی ست تا سرعت این کوپهٔ 1930 کیلوگرمی را تنها در 3.7 ثانیه از صفر به صد کیلومتر در ساعت برساند؛ یعنی مشابه یک آستون مارتین ونتیج V12؛ اما اگر بازهم بیشتر از این می‌خواهید آئودی RS7 Performance را آماده کرده است که با قدرت عظیم 605 اسب بخاری خود کاملاً CLS را شرمنده می‌کند. در سطحی کمی پایین‌تر از RS7، مدل S7 قرار دارد که هنوز هم تا اندازهٔ زیادی سریع است.

جدال سدان‌های کوپه؛ مرسدس بنز CLS در برابر آئودی A7

مرسدس بنز نیز دو موتور بنزینی و دو موتور دیزل را در لیست سفارشات CLS قرار داده است. کارآمدترین آن‌ها مدل CLS 220D است که نه درزمینهٔ مصرف سوخت و نه درزمینهٔ عملکرد حریف A7 Ultra نمی‌شود. چراکه شتاب صفرتا صد آن با 8.5 ثانیه یک ثانیه بیشتر و مصرف سوخت آن با 4.16 لیتر در صد کیلومتر 0.25 لیتر بیشتر از A7 Ultra است. نسخهٔ قدرتمندتر آن CLS 350D است که عملکرد بسیار بهتری را با افزایشِ جزئیِ مصرف سوخت ارائه می‌کند؛ اما مرسدس بنز با CLS63 AMG S به RS7 پاسخ داده است. این مدل مجهز به پیشرانهٔ 5.5 لیتری V8 توربو دوقلو است که 585 اسب بخار قدرت تولید می‌کند؛ اما در کمال تعجب علیرغم برخورداری از قدرت بیشتر، در شتاب صفرتا صد کیلومتر 0.4 ثانیه کندتر از آئودی عمل می‌کند چراکه در RS7 نیرو به هر چهارچرخ منتقل می‌شود درحالی‌که CLS63 دیفرانسیل عقب است.

جدال سدان‌های کوپه؛ مرسدس بنز CLS در برابر آئودی A7

جدال سدان‌های کوپه؛ مرسدس بنز CLS در برابر آئودی A7

جدال سدان‌های کوپه؛ مرسدس بنز CLS در برابر آئودی A7

جدال سدان‌های کوپه؛ مرسدس بنز CLS در برابر آئودی A7

جدال سدان‌های کوپه؛ مرسدس بنز CLS در برابر آئودی A7

جدال سدان‌های کوپه؛ مرسدس بنز CLS در برابر آئودی A7

 ارزش در برابر قیمت

با نگاهی به قیمت‌های این دو خودرو می‌توان فهمید که هیچ‌کدام از آن‌ها از ارزش قابل‌توجهی نسبت به قیمت برخوردار نیستند. آئودی A7 بسته به هر مدل بین 5 تا 10 هزار پوند قیمت بیشتری از یک آئودی A6 دارد درحالی‌که همین تفاوت قیمت بین CLS و E کلاس هم به چشم می‌خورد. بااین‌حال تیپ‌های پایینی A7 از ارزش در برابر قیمت بیشتری نسبت به CLS برخوردارند. به‌عنوان‌مثال A7 Ultra با موتور 3 لیتری TDI سریع‌تر و باصرفه‌تر از CLS 220D است درحالی‌که قیمت کمتری هم دارد. این خودرو با قیمت 46 هزار پوند، تجهیزات استاندارد فراوانی چون چراغ‌های LED، صندلی‌های چرمی و سیستم‌های سرگرمی با تکنولوژی بالا را ارائه می‌کند. البته اگرچه بالاترین مدل A7 یعنی RS7 گران‌تر از CLS63 AMG S است اما به دلیل اینکه برای هر دو خودرو باید بیش از 85 هزار پوند هزینه کرد، این اختلاف قیمتِ جزئی چندان به چشم نمی‌آید.

جدال سدان‌های کوپه؛ مرسدس بنز CLS در برابر آئودی A7

جدال سدان‌های کوپه؛ مرسدس بنز CLS در برابر آئودی A7

جدال سدان‌های کوپه؛ مرسدس بنز CLS در برابر آئودی A7

جدال سدان‌های کوپه؛ مرسدس بنز CLS در برابر آئودی A7

جدال سدان‌های کوپه؛ مرسدس بنز CLS در برابر آئودی A7

جدال سدان‌های کوپه؛ مرسدس بنز CLS در برابر آئودی A7


نتیجه

به گزارش پدال؛ با تمام این موارد، کدام‌یک از این دو سدانِ کوپهٔ پریمیوم برتر است؟ باید گفت با اختلاف اندکی مرسدس بنز CLS. این خودرو راحت‌تر و سرگرم‌کننده‌تر بوده و جز در تیپ‌های پایینی، ارزش در برابر قیمت بیشتری نسبت به آئودی A7 دارد. بعلاوه نسخهٔ شوتینگ بریک آن نیاز کسانی که به دنبال کارایی بیشتری هستند را هم برآورده می‌کند.تاريخ : دو شنبه 31 خرداد 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
 آشنایی با انواع دردهای حاد، مزمن و شایع و نحوه برخورد با آن‌ها ضروری و لازم است. به گزارش وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی انواع مختلف دردهای حاد و مزمن، شامل حال میلیون‌ها نفر از افراد می‌شود و اثرات درد، هر سال هزینه‌های زیاد درمانی و توانبخشی را به جوامع تحمیل می‌کند.
 

شانه منجمد

این وضعیت نه تنها بسیار دردناک است بلکه می‌تواند چندین سال در صورت عدم درمان درست طول بکشد. درد شانه منجمد منجر به سفتی مفاصل شده و حتی ساده‌ترین حرکات مانند بالا بردن بازو را غیر ممکن می‌کند.فعالیت‌های روزانه مانند پوشیدن لباس، بلند کردن اجسام نه چندان سنگین، و حتی شانه کردن موها با این درد به سختی انجام می‌شود. هنوز مشخص نشده که چه علتی باعث بروز شانه منجمد می‌شود اما این عارضه پس از یک آسیب به شانه یا بازو و یا در افراد دیابتی بسیار شایع است. شانه منجمد می تواند هر دو شانه را گرفتار کند اما اغلب در یک شانه ظاهر می‌شود. استفاده از برخی مسکن‌ها همراه با تمرینات شانه برای کاهش درد ناشی از این عارضه مفید است.

استخوان شکسته

دردهای شایع و مشهور را بشناسید


شکستگی یا ترک خوردگی استخوان مچ پا، لگن، بازو و بینی درد وخیمی به دنبال دارد. اگر شکستگی کوچک است ممکن است هیچ دردی را احساس نکنید اما به طور کلی، به استخوان شکسته لطمه می‌زند به ویژه هنگامی که شما سعی به حرکت کردن می‌کنید ، درد اغلب به صورت احساس درد عمیق توصیف می‌شود. شکستگی استخوان التیام می‌یابد اما ممکن است نیاز به نگه داشتن استخوان در موقعیت ثابت داشته باشند. به عنوان یک قاعده کلی، در مسن‌ترها، شگستگی بزرگتر و التیام، طولانی‌تر است.

سندرم درد پیچیده منطقه ای 

مبتلایان به این سندرم درد شدیدی را در اثر صدمه دیدن استخوان و بافت نرم دارند. این سندرم در هر سنی می‌تواند رخ دهد اما بیشتر در زنان بالای 40 تا 50 سال بروز می‌کند. درد این عارضه مستمر و شدید است و بیشتر بازو، پاها و دست ها را گرفتار می‌کند. در حال حاضر درمان قطعی برای این سندرم وجود ندارد اما فیزیوتراپی و برخی درمان‌های دارویی، می‌تواند کمک کننده باشد.

سکته قلبی

اگر شما دچار حمله قلبی باشید شما معمولا درد در مرکز قفسه سینه خود دارید اغلب توصیف درد به عنوان یک احساس سنگینی، سفتی و یا فشردن است که می‌تواند خیلی بد باشد و باعث سقوط شما شود. درد می‌تواند مانند سوء هاضمه واقعا بد احساس شود و گاهی اوقات به فک، گردن، پشت، بازوها و یا معده شما گسترش یابد. اگر شما شما یا شخص دیگری گمان است به داشتن یک حمله قلبی، برای کمک اضطراری با مرکز اورژانس تماس بگیرید.

دیسک کمر

دردهای شایع و مشهور را بشناسید

کمردرد از هر 10 نفر، 8 نفر را درگیر خود می‌کند و یکی از شایع‌ترین علل آن دیسک کمر است که ناشی از بلند کردن اجسام یا پیچش کمر رخ می‌دهد. در این وضعیت پزشکی یکی از دیسک‌ها پارگی پیدا کرده و مایع درون آن نشت می‌کند. بسیاری از افراد معمولا در اثر سرفه یا عطسه یا بد حرکت کردن دچار این عارضه می‌شوند. کمر درد ناشی از دیسک کمر می‌تواند به ساق پا نیز منتشر شود. دیسک کمر در اغلب موارد در عرض چند هفته بهبود می‌بابد و درمان‌های مسکن نیز در برخی مواد کمک کننده است.

سرطان

اگر چه درد ناشی از سرطان می‌تواند بسیار شدید باشد ولی آن همیشه به این معنی نیست که این بیماری در حال رشد است. یک تومور بسیار کوچک که بر روی یک عصب فشار وارد کند می‌تواند دردناک باشد در حالی که یک تومور بزرگ در جایی دیگر ممکن است کم و یا هیچ درد نداشته باشد. درد سرطان می‌تواند در احساس، مدت و شدت بسته به نوع سرطان و مرحله آن متفاوت باشد اما ممکن است برای کاهش آن مسکن تجویز شود.

آرتریت

درد مفاصل معمولا در مفصل ران، زانو، مچ دست یا انگشتان است. درد می‌تواند به طور ناگهانی و یا در طول زمان بوجود آید. انواع مختلف آرتریت از جمله آرتریت روماتوئید، استئوآرتریت و لوپوس می‌تواند سبب آسیب مفاصل شود. ورزش یکی از بهترین راه‌ها برای کاهش درد مفصل است دکتر شما یا یک فیزیوتراپیست می‌تواند به شما کمک کند یک برنامه ورزشی مناسب را انتخاب کنید.

میگرن

دردهای شایع و مشهور را بشناسید


یک سردرد میگرنی در بدترین حالت تا سه روز یا بیشتر ادامه می‌یابد. از آنجا که میگرن می‌تواند باعث استفراغ و به نور و صدا حساسیت شدید دارد و همچنین درد ضرباندار و شدید شود تمام یا بسیاری از مبتلایان به میگرن می‌توانند در یک مکان تاریک و آرام دراز بکشند تا سردرد آنها پایان یابد. داروها می‌تواند به کاهش تعداد و شدت میگرن کمک کند اگر درمان برای شما در گذشته موثر بوده است با دکتر خود در مورد آن داروی میگرن صحبت کنید.

سنگ کلیه

شامل درد ناگهانی، فوق العاده تیز، درد کرامپی در پایین و پشت یا کنار شکم و یا گاهی اوقات در کشاله ران، است که ممکن است برای چند دقیقه یا ساعت باشد و برای مدتی بدون درد و مجددا شروع شود. بسیاری از سنگ کلیه‌ها به اندازه کافی کوچک هستند و در ادرار دفع می‌شوند و پس از دفع خوشبختانه درد از بین می‌رود.

آپاندیسیت

این درد بیشتر در کودکان، که به طور معمول از درد در وسط شکم خود شکایت می‌کنند شایع است پس از آن درد به سمت راست پایین شکم شیفت یافته و بسیار بدتر می‌شود. آپاندیسیت یک اورژانس است و اکثر کودکان در عرض چند روز بعد از برداشتن آپاندیس بهبودی پیدا می‌کنند.

دردهای شایع و مشهور را بشناسید

پانکراتیت

ناشی از التهاب لوزالمعده بوده و شایع‌ترین علامت آن درد شدید شکمی به صورت حاد یا مزمن است. پانکراتیت حاد یک اورژانس است و نیاز به درمان در بیمارستان، دارد.

زخم معده

در پوشش داخلی معده تشکیل می‌شود. یک نفر از 10 نفر دارای زخم معده است که باعث درد سوزشی در شکم، اغلب بین وعده‌های غذایی و در ساعات اولیه صبح می‌شود. درد زخم معده با خوردن و یا گرفتن یک نوع دارو به نام آنتی اسید رها می‌شود.

فیبرومیالژیا

علت ابتلا به آن ناشناخته است اما می‌تواند سبب درد گسترده در تمام بدن بخصوص در پشت گردن، شانه، کمر، باسن، ساق پا، آرنج و زانو شود. در حالی که فیبرومیالژیا یک بیماری مادام العمر است درمان از جمله مسکن و ورزش، می‌تواند ناراحتی را سهولت بخشد. تاريخ : دو شنبه 31 خرداد 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

شرکت بلو اوریجین موفق شد موشک بدون سرنشین نیو شفرد خود را برای چهارمین بار به فضا پرتاب کرده و مجددا آن را بر روی زمین فرود بیاورد.

بلو اوریجین

 جف بزوس بنیانگذار این شرکت و همچنین رئیس شرکت آمازون قصد دارد پیشگام گردشگری فضایی شده و مشتریان خود را به فضای زیر مداری در ارتفاع 100 کیلومتری زمین ببرد.

بلو اوریجین امیدوار است بتواند اولین سفر سرنشین‌دار خود را در دو سال آینده انجام دهد.

این شرکت همچنین به هدف دیگری نیز دست یافت و با موفقیت آزمایش برخورد بخشی از فضاپیما را که برای حمل مسافران تعبیه شده، انجام داد. این کپسول با اینکه یکی از سه چتر نجات آن طی سقوط با مشکل مواجه شد، با موفقیت بر روی زمین فرود آمد.

بزوس یکی از چندین مدیر مورد توجه کنونی مانند الون ماسک، رئیس شرکت اسپیس‌ایکس و ریچارد برانسون، رئیس شرکت ویرجین گالکتیک است که قصد دارند سفر به فضا را با به میان کشیدن بخش خصوصی به میدان ارزانتر کنند. توانایی فرود و استفاده مجدد از موشک‌ها یک قدم بسیار مهم به سمت این هدف است.

به گفته مهندسان بلو اوریجین، موشک نیو شفرد طوری طراحی شده که بتواند حداقل 50 بار با هزینه ساخت تنها یک موشک به فضا پرتاب شود.

بلو اوریجین و اسپیس‌ایکس هر دو چندین آزمایش فرود موشک را طی یک سال گذشته انجام داده‌اند. اسپیس‌ایکس حتی توانسته دو موشک را پس از ارسال ماموریت‌هایی به مدار دور دست، بر روی یک سکوی کنترل از راه دور دریایی فرود بیاورد. این شرکت قصد دارد پائیز امسال یکی از موشکهای بازسازی شده دراگون خود را مجددا پرتاب کند.

انتهای پیام

 تاريخ : دو شنبه 31 خرداد 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

در طول تاریخ فضانوردی، محققان برای آزمایش شرایط فضا برای سفرهای انسانی به تحقیقات مختلفی پرداختند و حیوانات زیادی را به فضا ارسال کردند تا تاثیر گرانش صفر را بر روی آنها بررسی کنند.

قورباغه

به نقل از دیلی‌گیک، حیوانات مختلفی از جمله موش، خرگوش، حشرات، میمون و کبوتر به فضا ارسال شده اند. قورباغه‌ها نیز در این میان بر روی موشک‌های آمریکا و روسیه برای مدتی به فضا سفر می‌کردند و این کار از دهه 1950 آغاز شد.

در سال 1970 نیز فضاپیمای "مدارگرد قورباغه اوتولیث" (OFO) به همراه دو غوک بزرگ آمریکایی به مدار پایین زمین پرواز کرده بود. برنامه این پروژه، بررسی تغییرات سیستم‌های گوش داخلی قورباغه‌ها که به گرانش و حرکت حساس هستند، در فضای ریزگرانش بود.

مشهور است که فضا باعث بیماری حرکت و بهم خوردن حس تعادل در انسان می‌شود. ناسا قصد داشت این عوارض را بر روی قورباغه‌ها بررسی کند که دارای ساختارهای گوش داخلی مشابه انسان هستند.

محققان برای این کار، چند میکرو الکترود را طی عمل جراحی درون گوش داخلی قورباغه‌ها قرار دادند تا بتوانند واکنش الکتریکی حسگرهای گوش‌ها را بررسی کنند. این قورباغه‌ها سپس درون یک لوله پر از آب موسوم به سانتریفیوژ قرار گرفتند. جالب است که قورباغه‌ها طی سفر زنده ماندند از این رو تمام تجهیزات برای زنده نگهداشتن این دو دوزیست برای شش روز طراحی شده بود که طی آن دوره‌هایی از بی‌وزنی و گرانش جزئی را تجربه می‌کردند.

برای شبیه‌سازی گرانش، این قورباغه‌ها گاهی در 50 چرخش در دقیقه می‌چرخیدند تا نیمی از نیروی گرانش را تولید کنند. این موجودات هیچگاه به زمین بازنگشتند. در روز هفتم آزمایش، باتری آنبرد فضاپیما با مشکل مواجه شد و مدارگرد هیچگاه بازیابی نشد.

 تاريخ : دو شنبه 31 خرداد 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

محققان دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی موفق به طراحی شبیه‌ساز نرم افزاری سامانه ستاره یاب نصیر 1 به منظور تعیین موقعیت در طول روز شدند.

سامانه ستاره‌یاب نصیر 1

 محققان دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی با حمایت ستاد توسعه هوایی و هوانوردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، در ادامه توسعه سامانه ناوبری نجومی نصیر 1 موفق به توسعه عملکرد این سامانه شدند، در این پژوهش، همزمان با تعیین وضعیت سامانه هوایی، ستاره یاب نصیر 1 قادر خواهد بود تا تعیین موقعیت را با دقت مناسبی انجام دهد.


از مهمترین مزایای این سامانه جایگزینی سیستم موقعیت یابی جهانی به صورت غیر فعال است، همچنین تعیین موقعیت در ادامه تعیین وضعیت با استفاده از اطلاعات زمان و شیب افق محلی، دقیق‌ترین سامانه‌ تعیین وضعیت ماهواره‌ها و ماهواره‌برها (دقتی بهتر از 30 ثانیه قوسی در هر سه کانال)، تعیین موقعیت با دقتی بهتر از دو متر در شرایط مشاهده سرسو (azimuth)، جایگزینی غیرفعال برای سامانه موقعیت یاب جهانی GPS، بدون تاثیر از اختلالات خارجی از دیگر مزیت‌های ذکر شده برای این سامانه است.


همچنین، ابزار کمک ناوبری برای اصلاح اطلاعات وضعیت سیستم ناوبری اینرسی بر روی ماهواره‌ها، تعیین وضعیت ماهواره یا ماهواره‌بر در حالت گمشده در فضا، امکان تعیین وضعیت و موقعیت در زمان کوتاه (بهتر از دو هرتز)، وزن کم، توان مصرفی پایین و قابلیت مجتمع شدن با سایر سیستم‌های ناوبری و تصویربرداری در طول موج مادون قرمز به منظور عملکرد در روز و شب از دیگر مزایای این طرح است.


بهره‌برداران بالقوه این طرح نیز شامل سازمان صنایع هوایی کشور، پروژه جنگنده به منظور جایگزینی GPS، سازمان صنایع دفاع (ساصد) به منظور تعیین موقعیت و شمال یابی بر روی زمین و توپخانه‌های ارتش، سازمان صنایع هوافضا منظور تعیین موقعیت و شمال‌یابی موشکی و بالستیک، نیروی دریایی ارتش و سپاه به منظور موقعیت‌یابی ناوهای جنگنده و تمام ارگان‌های نیازمند به موقعیت‌یابی که در حال حاضر از اطلاعات GPS استفاده می‌کنند، می‌شود.


شبنم یزدانی، یکی از همكاران طرح شبیه‌ساز نرم افزاری سامانه ستاره یاب نصیر 1 در خصوص وضعیت این سامانه در دیگر کشورها، گفت: در حال حاضر کشورهای آمریکا، کانادا، چین و فرانسه در این زمینه تحقیقاتی داشته‌اند و یک شرکت آمریکایی نیز ادعای ساخت و فروش آن را نیز دارد، ولی در منطقه هیچ کشوری در این زمینه ورود نکرده و ایران اولین کشور است.


وی در توضیح علت عدم تولید نمونه ساخت این سامانه در کشور، گفت: با توجه به اینکه تامین قطعات این سامانه در اين فاز از طرح هزینه‌بر است، به همین دلیل ساخت آن صورت نگرفت و فعلا ساخت شبیه ساز را به اتمام رسانده‌ایم و در صورت تامین هزینه می‌توانیم سیستم را نیز بسازیم.


یزدانی تصریح کرد: با بررسی‌های صورت گرفته به این نتیجه رسیده‌ایم که امکان ساخت این سامانه در کشور فراهم بوده و فناوری آن مهيا است. به همین دلیل امیدوار هستیم با حمايت‌هاي آتي بتوانیم نمونه ساخته شده‌ای از این سامانه را تولید کنیم.تاريخ : دو شنبه 31 خرداد 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

برای اولین بار در 49 سال گذشته دو رویداد مهم در علم نجوم به صورت همزمان اتفاق خواهد افتاد.

strawberry-moon-square.jpg

به نقل از ایندپندنت، ماه امروز (دوشنبه) ساعت 15:32 دقیقه به وضعیت کامل می‌رسد که براساس عقیده مردم آلگونکویین از آنجا که این موقع از سال، فصل رسیدن میوه‌ها به ویژه توت فرنگی است، به آن "ماه کامل توت فرنگی" می گویند. از طرفی در ساعت 03:04 بامداد اول تیر ماه، لحظه انقلاب تابستانی برای نیمکره شمالی زمین است.

انقلاب تابستانی طولانی‌ترین روز سال است که در آن می‌توان نزدیک به 17 ساعت از نور روز بهره برد.

به گفته محققان از نام‌های دیگر ماه توت فرنگی می‌توان به  ماه کامل رُز و ماه عسل و ماه داغ  نیز اشاره کرد.

اگر چه انقلاب‌های زمستانی و تابستانی هر سال اتفاق می‌افتد، اما وقوع این دو به صورت همزمان یک اتفاق تقریبا نادر است.

محققان می‌گویند که ایستگاه فضایی بین‌المللی عموما در انقلاب تابستانی برای ساکنان نیمکره شمالی درخشان تر است.تاريخ : دو شنبه 31 خرداد 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

یک تیم از محققان دانشگاه پنسیلوانیا با استفاده از روش ویرایش ژن CRISPR / Cas9 به درمان سرطان خواهند پرداخت.

ow2gea2os5yjr0esffmu.png

به نقل از گیزمودو ، قرار است هفته آینده یک کمیته مشورتی فدرال تشکیل شود تا بررسی یک پیشنهاد در جهت استفاده از روش ارزان و قدرتمند ویرایش ژن کریسپر برای اولین بار در انسان بپردازد.

این فناوری که با نام کریسپر (CRISPR) شناخته می‌شود، به دانشمندان امكان می‌دهد که بسيار دقیق‌تر و بهتر از همه روش‌های پیشین، هر ژنی را در هر موجود زنده‌ای ویرایش و تغییرات لازم را در آن اعمال كنند. به زبان ساده، کریسپر به معنی بریدن و جداکردن ژن معیوب از ترکیب ژنتیکی سلول است. این شیوه، سریع‌تر و ارزان‌تر و دقیق‌تر از شیوه‌های رایج فعلی در ویرایش ژن است.

به‌این ‌ترتیب دانشمندان دریافتند این سیستم به آنها امکان می‌دهد با دقتی بی‌سابقه، هر ژنی را در هر کدام از 23 کروموزوم انسان تغییر دهند، بدون اینکه به جهش ژنتیکی نیاز باشد.

این  آزمایش جدید که توسط محققان دانشگاه پنسیلوانیا انجام می‌شود، شامل برداشتن سلول های T از بیماران مبتلا به سرطان و سپس استفاده از روش ویرایش ژن کریسپر است.  در این آزمایش ، محققان سلول های T  را از بدن بیماران مبتلا به سرطان گرفته آنها را تغییر می‌دهند و مجددا به بدن بیمار بازمی‌گردانند. پس از بازگشت این سلول‌ها به بدن بیمار آنها می‌توانند سلول‌های میلوم، ملانوم و تومور سارکوم را ردیابی کنند.

روش‌های ویرایش ژن در انسان قبلا نیز انجام شده بود اما این فناوری جدید CRISPR / Cas9 از لحاظ نظری آسان تر و کارآمد تر است.

محققان با استفاده از روش ویرایش ژن  CRISPR / Cas9 به جایگزینی و یا حذف جهش‌هایی می‌پردازند که با بیماری‌های انسانی متعدد مرتبط است.

 به باور آنها این روش همچنین  زمان و هزینه کمتری نسبت به سیستم‌های ویرایش ژن پیشین دارد.تاريخ : دو شنبه 31 خرداد 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

اخبار جدید حاکی از آن است که انسان تا 1500 سال آینده حیات فرازمینی را کشف نخواهد کرد. دلایل موجهی برای وجود موجودات بیگانه هوشمند در مناطق دیگر کهکشان وجود دارد و ممکن است محل آن‌ها به زمین نزدیکتر از تصورات پیشین باشد.

حیات فرازمینی

 به نقل از ساینس آپدیت، اگر اشکال حیات پیشرفته در کهکشان رایج باشد، احتمال شناسایی چنین تمدنی در نزدیکی زمین را افزایش می‌دهد. در اینجا به پنج دلیل اصلی برای باور به اینکه ممکن است انسان بتواند موجودات بیگار را به زودی شناسایی کند، اشاره شده است.

اول اینکه تعداد سیارات فراخورشیدی شناخته شده بسیار چشمگیر است. فضاپیمای کپلر به تنهایی 2326 سیاره را در اطراف ستارگان دیگر ثبت کرده است. بنظر می‌رسد که ستارگان بیگانه سرشار از سیاره هستند.

علاوه بر آن، آب حداقل به شکلیکه روی زمین وجود دارد، معمولا یکی از ملزومات حیات به شمار می‌رود. این ماده که زمانی تصور می‌شد در سیارات دیگر نادر باشد، اکنون در قمر اروپا، سیاره مریخ و قمر انسلادوس کشف شده است. این نشان می‌دهد که این مایع جهانی احتمالا در سیاراتی که دور ستارگان دیگر می‌چرخند، رایج است.

جمله "حیات همیشه راه خود را می‌یابد" تنها یک جمله از مجموعه پارک ژوراسیک نیست، بلکه واقعیتی در مورد انعطاف‌پذیری حیات است. در زمین اشکال مختلف حیات در مناطق بدون نور، اکسیژن و سایر عوامل مورد نیاز برای بیشتر موجودات، تکامل می‌یابند.

بسیاری از پیش‌زمینه های حیات از جمله پروتئین‌ها، چربی‌ها و کربوهیدارت‌ها در دنباله‌دارها، قمرها و سیارات مشاهده شده‌اند. این مولکول‌های پیچیده آلی در جو قمر تیتان تا سحابی اوریون دیده می‌شوند.

در سال 1977، جری اهمان، ستاره‌شناس آمریکایی که بر روی تلسکوپ رادیویی گوش بزرگ کار می‌کرد، به دنبال سیگنال‌هایی از تمدن هوشمند بیگانه می‌گشت. ناگهان یک سیگنال دریافت شد که بسیار شبیه تماس از فضای خارجی بود. این سیگنال 72 ثانیه طول کشید اما هیچگاه تکرار نشد. مطالعات کنونی نشان داده که این خوانش احتمالا در نتیجه عبور یک دنباله‌دار از میان فضا بوده است. این سیگنال هنوز محتمل‌ترین دلیل مشاهده شده برای تماس از سوی موجودات بیگانه است.

برخی محققان مدعی شده‌اند که همه این عوامل ممکن است به ارتباط تمدن‌های بیگانه با انسان برای اولین بار در چند دهه آینده منجر شود. با گذشت زمان، میزان شواهدی که از وجود حیات در جهان دیگر پشتیبانی می‌کنند،‌ بیشتر می‌شود.

الن استفان، دانشمند ارشد ناسا اظهار کرد: من فکر می‌کنم که طی یک دهه آینده نشانه‌های محکمی از حیات در ورای زمین شناسایی شوند و تصور می‌کنم که طی 20 تا 30 سال آینده به شواهد قطعی دست یابیم. ما می‌دانیم کجا را چگونه باید بررسی کنیم. در بیشتر موارد ما از فناوری لازم برخورداریم و در مسیر اجرایی کردن آن هستیم. بنابراین معتقدم که قطعا در مسیر درست قرار داریم.

در سال 2020، ناسا یک کاوشگر جدید را به مریخ ارسال خواهد کرد که بطور خاص برای کشف شواهد حیات در زیر سطح این سیاره طراحی شده است.

معادله دریک که توسط فرانک دریک، ستاره‌شناس آمریکایی ساخته شده، برای تخمین تعداد تمدن‌های موجود در کهکشان راه شیری طراحی شد. اگر تعداد عوامل کافی مانند تعداد سیارات فراخورشیدی و کسری که ممکن است از حیات برخوردار باشند، در این معادله به نفع حیات باشد، احتمالا موجودات بیگانه در نزدیکی ما خواهند بود.تاريخ : دو شنبه 31 خرداد 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

همگی ما نسبت به آینده‌ی سیستم‌های خودکار رانندگی واقف هستیم و شرکت‌هایی که در زمینه‌ی توسعه و تولید این سیستم‌ها فعال هستند به سختی در حال کار کردن روی نسخه‌‌های پیشرفته‌تری هستند که بتواند رانندگی هر چه آسان‌تر از گذشته کنند. بوش نیز در همین راستا تعدادی از این فناوری‌ها را در آزمایشگاه Flat Rock در ایالت میشیگان به نمایش گذاشته است.

سیستم کمکی پارک خانگی (Home Zone Park Assist)

رانندگی خودکار

سیستم پارک خودکار با استفاده از ریموت نخستین بار در نسل جدید بی ام و سری ۷ مشاهده شد و هم اکنون در مدل‌های ۲۰۱۷ این خودرو، شامل ۷۵۰ و ۷۴۰ قابل سفارش است. این سیستم راننده را قادر می‌سازد تا از خودرو پیاده شده و با استفاده از ریموت کنترل، از بیرون نسبت به پارک کردن خودرو در گاراژ و فضاهای تنگ اقدام کند. به باور بسیاری این سیستم توسط شرکت بوش ساخته شده، اما این شرکت این ادعا را تایید نکرده است. توضیحاتی که خواهیم داد به شما کمک خواهد کرد تا اصول کار این سیستم را بهتر درک کنید.

رانندگی خودکار

فرض کنید پارکینگ منزلتان مقداری از منزل‌دورتر باشد؛ در این صورت خیلی عالی می‌شود اگر این امکان وجود داشته باشد که پس از برداشتن وسایل و خریدهایتان از داخل خودرو، به منزل بروید و به خودرو فرمان دهید که خود به پارکینگ برود. با سیستم کمکی پارک خانگی شما با استفاده از یک اپلیکیشن، تلفن همراه را به خودرو متصل می‌کنید (از طریق وای فای یا بلوتوث)؛ سپس به خودرو مسیر بین درب وردی منزل و پارکینگ را آموزش می‌دهید، با چنین کاری دفعه‌ی بعد که از بیرون به منزل بیاید می‌توانید در مقابل درب وردی ساختمان پیاده شوید و سپس از طریق نرم‌افزار به خودرو فرمان دهید که خود به پارکینگ برود و بطور خودکار در آنجا پارک شود.

با چنین سیستمی حداکثر سرعت خودرو به حدود پنج کیلومتر بر ساعت می‌رسد و سیستم تنها درصورتی فعال خواهد بود که انگشت خود را روی کلید پارکینگ در صفحه‌ی تلفن همراه خود نگه دارید. هنگام کار با این سیستم راننده موظف است تا بطور چشمی مراقب خودرو باشد، در عین حال ۱۲ عدد حسگر اولتراسونیک و دوربین‌ها نیز مراقب موانع اطراف خودرو هستند. اگر در مسیری که برای پارک کردن به خودرو آموزش داده‌اید مانعی وجود داشته باشد، از طریق اپلیکیشن وجود این مانع به راننده گزارش داده می‌شود. این نرم‌افزار توانایی به خاطر سپردن ۱۰ عدد  مسیر پارکینگ مختلف را دارا است. از آنجایی که ریموت خودرو از طریق این نرم افزار با تلفن همراه شما در ارتباط است بنابراین برای روشن و خاموش کردن خودرو دیگر نیازی به وجود ریموت در داخل خودرو نیست. این سیستم دارای شعاع حرکتی حدود ۱۰۰ متر است و طبق برنامه‌ریزی‌ها از سال ۲۰۱۹ به شکل گسترده مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

سیستم راهنمای قلاب حمل تریلر (Trailer Hitch Guidance)

رانندگی خودکار

در حال حاضر سیستم‌هایی هستند که از طریق اپلیکیشن مخصوص روی تلفن همراه یا تبلت یا توسط یک کلید شما را راهنمایی می‌کنند تا تریلر را به خودروی خود متصل کنید؛ اما ایراد همگی آن‌ها این است که باید تمام عملیات را بصورت دستی انجام دهید. با سیستمی که شرکت بوش ساخته است شما می‌توانید خودرو را با فاصله‌ی حدود چهار متر از تریلر و با خطای هم راستایی حدود ۱۵ درجه نسبت به تریلر قرار دهید، سپس کافی است تا قلاب اتصال تریلر را روی صفحه‌ لمس کنید. در مرحله‌ی بعدی تنها کاری که باید انجام دهید قرار دادن خودرو در دنده‌ی عقب و استفاده از پدال‌های گاز و ترمز خواهد بود؛ خودروی شما بصورت خودکار فرمانگیری کرده و به شکل بسیار زیبایی با تریلر هم راستا خواهد شد. در فاصله‌ی حدود ۶۰ سانتی متری از تریلر دوربین دید عقب خودرو تصویری نزدیک از قلاب و محلی که خودرو باید متوقف شود را به شما نشان می‌دهد و شما با تعیین محل توقف خودرو می توانید کاری کنید که قلاب اتصال دقیقا روی هوک تریلر خودروی شما قرار گیرد. بوش هنوز از چشم انداز و آینده‌ی این سامانه صحبتی نکرده است اما این سیستم را به سادگی می‌توان روی هر خودرویی که مجهز به سیستم فرمان الکترونیکی و یک دوربین دید عقب با کیفیت باشد نصب کرد.

دوربین دید اطراف سه بعدی (3D Surround View Multi-Camera System)

رانندگی خودکار

داشتن اشراف به محیط اطراف اصلی‌ترین نکته برای کارکرد سیستم‌های کمکی رانندگی است و همانطور که در اینجا هم اشاره خواهیم کرد، دوربین‌ها برای دستیابی به این مهم نقش بسیار مهمی را بازی می‌کنند. جدیدترین سیستم معرفی شده توسط بوش، سیستمی است که با استفاده از چهار عدد دوربین ۱.۲ مگاپیکسلی از نوع Fisheye دارای زاویه‌ی دید ۱۹۰ درجه که در زیر آینه‌های جانبی کار گذاشته شدهاند، نمایی سه بعدی از دید پرنده را در اختیار راننده قرار می‌دهد. ضمنا این دوربین‌ها از پشتیبانی ۱۲ عدد حسگر اولتراسونیک نسل پنجم نیز بهره مند هستند. تصاویر بدست آمده توسط این دوربین‌ها همگی به یکدیگر ترکیب شده و نقاط کور خودرو که توسط دوربین مشاهده نمی‌شوند، نیز با اطلاعاتی که از ابعاد خودرو موجود است تکمیل می‌شوند. همه‌ی این عوامل سبب شده تا این سیستم چیزی فراتر از یک نمای دید پرنده‌ی عادی باشد و اگر این سیستم مانعی را در راه خودرو تشخیص دهد بطور خودکار زاویه‌ی دید را عوض کرده و نمای بهتری از مانع را در اختیار راننده قرار می دهد و با قرار دادن بلوک‌های رنگی مجازی در نزدیکی مانع راننده را نسبت به محل آن‌ها آگاه می‌کند.

همچنین اگر بیش از اندازه به جدول‌های کنار خیابان نزدیک شوید این سیستم در صورت تشخیص احتمال برخورد چرخ با جدول، آن منطقه را رنگی کرده و رنگ چرخ مورد نظر را نیز برای هشدار به راننده به رنگ نارنجی در می‌آورد. در کنار این سیستم امکان سفارش دوربین دید جلو و عقب از نوع عریض نیز وجود دارد که در هنگام خروج از خیابان فرعی نقاط کور راننده را نشان می‌دهند؛ همچنین نمایی بسیار جالب از از عقب خودرو را به همراه سه چهارم از خود خودرو نمایش می‌دهد. در تصاویر به نمایش درآمده توسط این سیستم می توان با استفاده از خطوط، زاویه‌ی فرمان را نیز مشاهده کرد و در هنگام پارک نیز شعاع باز شدن درب‌های خودرو نمایش داده می‌شوند. تمامی سخت افزارهای مورد نیاز این سیستم در حال حاضر موجود هستند، بنابراین زمان زیادی تا پیاده سازی این سیستم کمکی فاصله نداریم.

سیستم تشخیص اشیا در عقب خودرو و ترمز اضطراری خودکار در سرعت پایین (Low-Speed Rear Automatic Emergency Braking System and Object Detection)

رانندگی خودکار

خودروهای خودران نیاز دارند تا در تاریکی نیز اشیای پیرامون خود را ببینند، مخصوصا وقتی که در حال انجام مانور و حرکت در معابر تنگ و با دید محدود باشند. این سیستم جدید به خوبی ارزش و اهمیت حسگرهای اولتراسونیک نسل ششم شرکت بوش را نشان می‌دهد. این حسگرهای جدید از پالس‌های صوتی بلندتر و قدرتمندتری استفاده می‌کنند که آن‌ها را قادر می‌سازد تا اجسام کوچک، اجسام دارای بازتاب راداری کم، اجسام دارای سرعت بالا را شناسایی کنند. این سیستم می‌تواند اجسامی با حداقل فاصله‌ی ۳ سانتی‌متر و تا حداکثر فاصله‌ی حدودا ۶ متری را شناسایی کند که در مقایسه با سیستم‌های قبلی دارای بُرد تشخیص حدود یک تا سه متر بیشتر است. نکته‌ی جالبی که سیستم جدید دارد این است که می‌تواند مسیر ورود اجسام و افراد عابر را نیز ردیابی کند؛ این قابلیت در شرایطی که برای مثال خودرو نیاز دارد تا با دفعات جلو و عقب برود بسیار مفید است و خودرو دیگر نیاز ندارد تا با هر بار حرکت خودرو، اجسام و افراد را دوباره شناسایی کند. این سیستم همچنین با سیستم ترمز خودکار اضطراری نیز در هماهنگی است تا در مواقع لزوم خودرو را متوقف کند. پیش‌بینی می‌شود که این سیستم تا سال ۲۰۱۹ وارد بازار شود.

رانندگی خودکار

نظر شما در رابطه با فناوری‌های جدید بوش چیست؟تاريخ : یک شنبه 30 خرداد 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 واژه پیشرفت برای کشورهای در حال توسعه‌ای همچون ایران، جز مقوله های پراهمیت به حساب می آید؛ چرا که نشانه توسعه یافتگی یک کشور پیشرفت آن در ابعاد مختلف سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، علمی، فرهنگی و ... است.

در همین راستا، نکات کلیدی بیانات رهبر معظم انقلاب "حضرت آیت‌الله خامنه‌ای" طی 27 سال گذشته حول محور چگونگی توسعه و پیشرفت کشور بوده است.  در سال‌های اخیر با مطرح کردن موضوع اقتصاد مقاومتی، نگاه توسعه درون‌گرا و ارائه الگوی ایرانی اسلامی، مولفه‌هایی را نیز برای چنین راهبردی بیان کردند. برخی از مولفه‌هایی که می‌توان در 11 مورد ذکر کرد به شرح ذیل است: 


1- پیشرفت حقیقی سه مولفه دارد:

الف) حفظ خصوصیات انقلابی
 
ب) حفظ حرکت جهادی

ج) حفظ عزت و هویت ملی

2- دنبال کردن الگوی پیشرفت ایرانی- اسلامی، پیشرفت واقعی

3- پیشرفت همه جانبه در دو بخش؛

الف) بخش ابزاری (علم، اختراع، صنعت، سیاست، اقتصاد، اقتدار سیاسی و نظامی، اعتبار بین‌المللی، تبلیغ و ابزارهای تبلیغ و ...)

ب) بخش حقیقی  (سبک زندگی)

4- دوری از فردمحوری 

5- تقویت زبان ملی، هویت اسلامی و مدل‌سازی

6- عمومی بودن و تضمین استقلال کشور

7- بحث نظری لازمه تدوین نسخه درست پیشرفت

8- عشق به معنویت، تضمین‌کننده پیشرفت واقعی

9- عدالت، یکی از ارکان اصلی الگوی پیشرفت اسلامی

10- پیشرفت در عرصه اندیشه‌ورزی، در درجه اول اهمیت

11- لزوم رعایت جدا نبودن دنیا و آخرت از هم، در الگوی پیشرفت
**ایران صادر کننده تسلیحات به بیش از 50 کشور جهان 

همان طور که رهبر معظم انقلاب نیز فرمودند پیشرفت حقیقی بایستی دارای مولفه‌هایی همچون حفظ خصوصیات انقلابی، حفظ حرکت جهادی، حفظ عزت و هویت ملی باشد. به عبارتی پیشرفت حقیقی پیشرفتی است که عمیق و متکی به پایه‌ها و استوانه‌های محکم داخلی باشد.

دقت حیرت‌انگیز موشک‌های غول‌پیکر


 از جمله مصادیق این موضوع می‌توان به ساخت و تولید انبوه تسلیحات نظامی با اتکا به توان داخلی در حوزه دفاعی و نظامی در کشور اشاره کرد. استفاده ترکیبی از فناوری‌های نوین الکترونیکی و سازه‌‌سازی و همسویی برنامه‌های نظامی جمهوری اسلامی ایران با دانش و تکنولوژی علمی روز باعث شده تا ایران در زمینه‌های نظامی، ساخت و تولید انبوه تسلیحات نظامی از جمله انواع موشک‌های دوربرد، تانک و موشک های زره بتواند به قدرت اول نظامی منطقه تبدیل شود و اکنون به بیش از 50 کشور جهان تسلیحات نظامی صادر کند.

 پس از پیروزی انقلاب اسلامی و تحمیل جنگ هشت ساله علیه ایران از سوی استکبار جهانی؛ صنایع دفاعی نظام جمهوری اسلامی شکل گرفت. در مرداد ماه 1368 با ادغام وزارتخانه‌های دفاع و سپاه، وزارتخانه واحدی به نام «وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح» تشکیل شد؛ وزارتخانه‌ای که با همکاری بخش صنعتی کشور وظیفه تولید تجهیزات مورد نیاز نیروهای مسلح را عهده‌دار شد.

هر چند جنگ تحمیلی خسارات بسیار زیادی را بر ایران اسلامی وارد ساخت؛ اما این جنگ برکاتی را هم به ارمغان آورد. از جمله برکات جنگ، خوداتکایی و خودباوری جوانان این مرز و بوم در تجهیز کردن جمهوری اسلامی به پیشرفته‌ترین تجهیزات نظامی و دفاعی، آن هم با اتکا به توان داخلی بود. به طوری که سبب شد چند سال پیش کارشناسان آمریکایی در گزارشی اعتراف کنند که ایران تا سال 2015 از نظر توان صنعتی نظامی به سطح فعلی فرانسه می‌رسد. 

جمهوری اسلامی ایران اکنون با دانش بومی خود در بخش تولید هواپیماهای جنگی، "صاعقه" ، "قاهر" و "آذرخش" را طراحی کرده که با  جنگنده های "میراژ" فرانسوی قابل رقابتند.

در طراحی هواپیماهای بدون سرنشین پیشرفت یا همان پهپاد، صنایع هوایی ایران موفق شده است هواپیماهای "ابابیل"، "مهاجر 1و2 و 3و 4"، "هدهد" و "صاعقه  1و 2" ، "آرکیو-170"  را تولید کند. این هواپیماها با هزینه بسیار پایین و تکنولوژی روز ساخته شده است. 


**بزرگترین هواپیمایی بدون سرنشین راهبردی کشور 

«فطرس» با برد عملیاتی بیش از 2 هزار کیلومتر و سقف پروازی 25 هزار پایی و مداومت پرواز 16 تا 30 ساعت به عنوان بزرگترین هواپیمای بدون سرنشین راهبردی کشور بوده، که از قابلیت‌های ویژه‌ای برخوردار است. «فطرس» با تسلیح به موشک‌های مختلف، علاوه بر ماموریت‌های مراقبت شناسایی، ماموریت‌های رزمی نیز انجام می‌دهد.


دقت حیرت‌انگیز موشک‌های غول‌پیکر


در بخش موشکی، ایران اسلامی به همت جوانان نخبه خود توانسته است به چند کشور مطرح در این صنعت بپیوندد. ساخت و تولید موشک و انواع راکت‌ها که از زمان جنگ شروع شد،  امروزه ایران را قادر ساخته است که موشک‌هایی با برد بلند، کوتاه و میان برد با انواع سوخت‌های مایع و جامد و در قابلیت‌های پرتاب ثابت و محرک تولید کند. از جمله این موشک‌ها می‌توان به؛ موشک‌های تاکتیکی FL10 و FL6 با برد 15 تا 40 کیلومتر، موشک‌های HY2 با برد 85 کیلومتر و با سر جنگی پرقدرت، موشک‌های نور با برد 120 تا 180 کیلومتر و موشک‌های استراتژیک SS-N4 با برد 350 کیلومتر با قابلیت انهدام ناوهای بزرگ و ارتفاع کم پرواز، موشک‌های شهاب 1، 2 و 3 ؛ موشک شهاب 3 با برد حدود 2000 کیلومتر و دقت بسیار زیاد، قدر -1 با 1800 کیلومتر برد و همچنین "فاتح 110" اشاره کرد.

موشک بردبلند "سجیل" با انواع سوخت‌های مایع و جامد با برد 2000 کیلومتری، موشک میان برد "قدر اچ" و  "قدر اف"  با برد 2000 کیلومتری، و موشک "عماد" با قابلیت هدایت و کنترل دقیق اصابت به هدف، نسل جدید موشک‌های بالستیک ساخت وزارت دفاع جمهوری اسلامی ایران است.


دقت حیرت‌انگیز موشک‌های غول‌پیکر

 

دقت حیرت‌انگیز موشک‌های غول‌پیکر


و در نهایت، موشک قیام که از فناوری بالایی در عرصه آیرودینامیک و پایداری برخوردار است می‌تواند خط سیر خود را بدون نیاز به باله دنبال کند و این یعنی فناوری که تنها در اختیار دو یا سه کشور است و متخصصان دفاعی جمهوری اسلامی ایران به فناوری ساخت این موشک دست یافته‌اند.

در بخش دریایی نیز جمهوری اسلامی توانسته است با ساخت ناوشکن‌های جماران 1و2 با قابلیت حمله بالگرد، انواع موشک‌های سطح به سطح و سطح به هوا، توپ‌های پیشرفته، توپ ضدهوایی، سیستم اژدرفکن و مجهز به سیستم جنگ الکترونیک با نصب رادارهای پیشرفته آرایه فازی در عرصه آب‌های سرزمینی خود را به رخ بیگانگان و دشمنان بکشد. همچنین ایران بهترین اژدر و قایق‌های تندرو جهان را در اختیار دارد که به کابوسی برای ناوها و زیردریایی‌های دشمن تبدیل شده‌اند.

جمهوری اسلامی ایران دشمنان ریز و درشت دارد که اگر بدانند نیروهای مسلح کشورمان نمی توانند از خود دفاع کنند ؛ یقینا یک حمله همه جانبه را به ایران خواهند داشت.

فرماندهان نظامی کشورمان بارها اعلام کرده اند که اگر قدرت موشکی جمهوری اسلامی ایران نبود ؛ ارتش آمریکا در ده سال پیش بارها به ایران حمله کرده بود و این موضوع نشان می دهد که قدرت موشکی چه نقشی در حفظ امنیت ملی ایران دارد. 

همچنین شهرهای موشکی ایران باعث شده تا آمریکا به خوبی بداند در صورت حمله نظامی ایران پاسخی دندان شکن دریافت خواهد کرد که تمام پایگاه های نظامی امپریالیسم را در بر می گیرد.تاريخ : یک شنبه 30 خرداد 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

  این روزها مُد شده جوان ها با اجاره کردن دفتر کار مجازی، تاسیس یک شرکت و چاپ چند کارت ویزیت، خود را در مسند رهبری یک سازمان یا مجموعه ای و گاه پا فراتر گذاشته و خود را رهبری کارآفرین تصور می کنند و به مهارت ها و ابزارهای آن کاری ندارند. متاسفانه این درد، در سطوح مدیریتی دستگاه های عظیم دولتی و تجارتی نیز دیده می شود. عطش قدرت، عدم سنجش و آموزش لازم، رابطه های نامتعارف اداری و غیره... دلیلی بر شکست کسب و کاری که در ابتدا با انرژی شروع شده منجر خواهد شد.

مجله معتبر بین المللی «کارآفرینی» در آخرین شماره خود 22 خصوصیتی که رهبران کارآفرین و صاحبان کسب و کارهای بزرگ به آن معتقد هستند را منتشر کرده که می خوانیم. نکته بارز این نوشتار این است که 22 مدیر موفق بین المللی در چند جمله تجربه های بزرگ خود را به اشتراک گذاشته اند و صرفا ایده هایی خیال پردازانه و شعارهایی مهیج نیستند.

22 رهبر کارآفرین دنیا چگونه فکر می کنند؟(اسلایدشو)

1- تمرکز در رهبری

گفته می شود که رهبران تصمیم های مهم اما ناخوشایند می گیرند. بدون شک قسمتی از این حرف درست است ولی عدم تمرکز علت اصلی آن است. برای اینکه رهبر خوبی باشید نمی توانید عمده تمرکز خود را روی مسائل جزیی بگذارید. برای اهداف بزرگتر می بایست نگاه کلی داشته باشید. در غیر این صورت مسائل پیش پا افتاده شما را غرق می کنند/ تیم فریس؛ نویسنده، کارآفرین و مجری برنامه.

2- اعتماد به نفس

یک رهبر با داشتن چشم اندازی روشن، اعتماد به نفس و پیروزی را القا می کند و از خود همدلی نشان می دهد. به عنوان یک رهبر زن، احساس می کنم برای شناخته شدن باید سماجت و شجاعت داشته باشیم. این دو بدون رفتار مناسب و احترام به دیگران ارزشی ندارد/ باری رافرت؛ مدیرعامل کچام نورت.

3- شفافیت در کسب و کار

من هیچ وقت سعی نکردم زیر یک ماسک پنهان شوم. به عنوان یک رهبر، تنها راهی که برای ایجاد اعتماد در اعضای گروه و همکارانم بلدم این است که صددرصد خودم باشم. یعنی رو راست و دارای فکر باز. نواقصی هم دارم اما همیشه پر اشتیاق کار می کنم. هیچ وقت کارمندانم را غافلگیر نمی کنم. همه می دانند که باید چه کاری انجام دهند. / کری پاتز، مدیرکل روابط عمومی شبکه ورزشی ای اس پی ان.

22 رهبر کارآفرین دنیا چگونه فکر می کنند؟(اسلایدشو)

4- یکپارچگی در عملکرد

کارمندان ما انعکاس مستقیم ارزش هایی هستند که ما به عنوان رهبر به تجسم در می آوریم. اگر ما به جای اینکه کاری را که درست است انجام دهیم مانند یک نمایشنامه نقش درست بودن را بازی کنیم، در واقع آن موقع توانایی های بالقوه کسب و کار خود را محدود می کنیم و کیفیت استعدادها را از دست می دهیم. اگر سعی کنید در تمام فعل و انفعالات خود قابل اعتماد باشید، بنابراین از کسب و کار شما الگو می گیرند./ گانر لاولیس، موسس و مدیرعامل ترابومارکت.

5- الهام بخشی

مردم همیشه می گویند من مرد خودساخته ای هستم اما چنین چیزی وجود ندارد. رهبران خود ساخته نیستند بلکه اهل کوشش و پشتکار هستند. من با پول بسیار کم و کیف ورزشی ام به آمریکا آمدم. در حقیقت دیگران به من انگیزه و الهام زیادی بخشیدند و نصیحت های فوق العاده ای کردند و من با اعتقاد و اشتیاق و پشتکار درونی به حرکت در آمدم. من قدرت انگیزه را می دانم. به همین دلیل است که همیشه مشتاقم به دوستانم یا به غریبه ها انگیزه بدهم./ آرنولد شوارتزنگر، قهرمان ورزشی، بازیگر، کارگردان، تهیه کننده و فرماندار سابق کالیفرنیا.

22 رهبر کارآفرین دنیا چگونه فکر می کنند؟(اسلایدشو)

6- اشتیاق

شما باید عاشق کاری باشید که انجامش می دهید. برای اینکه در کاری واقعا موفق باشید باید تمام ذهن خود را مشغول آن کار کنید و اجازه دهید آن کار شما را ببلعد. فرقی نمی کند کسب و کار شما چقدر موفق باشد، شما هیچ وقت راضی نیستید و دائما تلاش می کنید که کار بزرگتر، بهتر و والاتری انجام دهید. شما از طریق الگوها رهبری می شوید، نه به خاطر اینکه احساس می کنید این کاری است که باید انجام دهید، بلکه به این دلیل که این روش زندگی شماست./ جو پرز، موسس شرکت بین المللی در صنعت مواد غذایی.

7- نوآوری

در تمام سیستم های دارای منابع محدود و با گسترش جمعیت نامحدود، مثل کسب و کار شما یا مثل تمام بشریت، نوآوری نه تنها برای موفقیت بلکه برای بقا ضروری است. نوآوران رهبران ما هستند. شما نمی توانید این دو را از هم جدا کنید. نوآوری چه به واسطه فکر باشد چه تکنولوژی و سازماندهی، تنها امید ما برای حل چالش های مان است/ آبری مارکوس، موسس شرکت انیت.

8- صبر

صبر، شجاعت حقیقی است که میزان تعهد شما به اصول و آرمان های خودتان را می آزماید. راه رسیدن به چیزهای عالی همیشه سخت است اما بهترین رهبران می فهمند چه هنگامی اصول خود را رها کنند و چه هنگامی به آنها پایبند باشند. اگر دیدگاه شما به اندازه کافی جسورانه باشد صدها دلیل برای اینکه کاری «شدنی نیست» و افراد زیادی که شما را به شک می اندازند وجود خواهند داشت. چیزهای زیادی از قبیل بازارهای خارجی، رقابت، امور مالی، تقاضای مصرف کننده و همیشه یک کمی شانس باید کنار هم قرار بگیرند تا موفقیت بزرگی رخ دهد. / دن براین، مدیرعامل شبکه تلویزیونی.

22 رهبر کارآفرین دنیا چگونه فکر می کنند؟(اسلایدشو)

9- خویشتن داری

همیشه ممکن است در شرایط واقعا سختی قرار بگیرید. چه اشتباه پر خرج و گرانی انجام دهیم، چه ناخواسته شکست بخوریم چه دشمنان بی وجدانی داشته باشیم. خویشتن داری در اصل و باطن بدین معنی است که بتوانید این شرایط را از قبل پیش بینی کنید و بپذیرید و هیجان زده نشوید و احساسی واکنش نشان ندهید و اوضاع را وخیم نکنید. ذهن خود را آموزش دهید، بدترین حوادث ممکن را در نظر بگیرید و عکس العمل های بی فایده و غیرارادی خود را مهار کنید./ راین هالیدی، مولف کتاب «مانع، همان راه است.

10- درک آمار

درک آمار مهم ترین کاری است که برای کسب و کار خود انجام داده ام. از آنجایی که خدمات ما مبتنی بر حق عضویت است، ما نمی توانستیم بدون تجزیه و تحلیل دقیق داده های خود کسب و کار خود را توسعه دهیم./ سول اورول، یکی از موسسان اگزمین دات کام.

11- اصالت و واقعی بودن

برخی معتقدند که تقلید کار صحیحی نیست، اما در رهبری این امر لازم است، از دیگران یاد بگیرید، زندگی نامه های رهبران مورد علاقه خود را مطالعه کنید و از مهارت های آنان درس بگیرید اما هیچ وقت مهارت تصمیم گیری خود را از دست ندهید/ رمی، بلوم، یکی از موسسان و مدیرعامل اینتگریت.

12- ذهن آزاد

یکی از بزرگترین افسانه ها این است که رهبران کسب و کارهای موافق پیشگو هستند. این موضوع بی معنی است. واقعیت این است که رهبران باید در عین انعطاف پذیر بودن ذهن خود را باز نگه دارند و در صورت لزوم ذهن خود را تطبیق دهد. در مرحله راه اندازی یک شرکت، برنامه ریزی ها مهم است و اهداف ثابت نخواهد ماند. مسئولیت شما باید سرمایه گذاری، ایجاد و نگهداری ارتباطات باشد./ دیموند جان، مدیرعامل شرکت مشاوره برندنیگ.

22 رهبر کارآفرین دنیا چگونه فکر می کنند؟(اسلایدشو)

13- قاطعیت

در مدرسه و دانشگاه برای به دست آوردن پول بیشتر معمولا مسابقات بسکتبال تفریحی را داوری می کردم. مربی که نحوه داوری را به من آموزش داد به داوران نصیحتی بسیار مهم می کرد که در دنیای حرفه ای به خوبی صدق می کند: «سریع داد بزنید، بلند داد بزنید و به پشت سر نگاه نکنید.» در شرایط حاشیه ای، یک فریاد قاطع و اشتباه اغلب منجر به نتایج بلند مدت بهتر می شود تا یک تصمیم متزلزل که بعدا مشخص می شود درست بوده است./ اسکات هافمن، مالک فولیولتری.

14- جذابیت

همه ما کار منحصر به فردی در این دنیا انجام می دهیم و وقتی چیزی واقعی نباشد همه ما می توانیم بوی آن را حس کنیم. هر چه بیشتر روی ارتباطات واقعی با مردم تمرکز کنیم و به دنبال راه هایی برای کمک به آنها باشید، به جای اینکه فقط به این فکر باشید که آنها چه کاری می توانند برای شما انجام دهند، بیشتر دوست داشتنی و دلنشین خواهید شد. این کار برای این نیست که یک رهبر عالی شوید بلکه برای این است که یک رهبر قابل احترام باشید که می تواند تفاوت زیادی در کسب و کار شما ایجاد کند./ لوئیز هاوز، نویسنده کتاب پر فروش نیویورک تایمز به نام «مدرسه بزرگی».

15- توانمندی

من بسیاری از فلسفه های رهبری خود را به عنوان یک ورزشکار یاد گرفتم. موفق ترین تیم های من همیشه با استعدادترین افراد نبودند بلکه هم تیمی هایی داشتند که ترکیب درستی از مهارت، قدرت و اعتماد مشترک داشتند. برای ساختن یک گروه «فوق موفق» باید مسئولیت ها و اختیارات را به دیگران بسپارید. مسئولیت دادن به دیگران همیشه آسان نیست. در واقع حتی می تواند سخت تر از این باشد که خودتان آن کار را انجام دهید ولی با انتخاب درست پروژه و پشتیبانی، سپردن کار به دیگران می تواند منجر به نتایج خوبی در آینده شود./ شان پاز، مدیر مجموعه ورزشی، زنجیره ای.

16- مثبت اندیشی

برای توسعه باید فرهنگ مثبت اندیشی را ایجاد کنید. فراز و نشیب های زیادی وجود خواهد داشت ولی رواج مثبت اندیشی می تواند شرکت را در حرکت نگه دارد اما احتیاط کنید، شما باید واقعا به ممکن کردن غیرممکن ها معتقد باشید./جیسون هریس؛ مدیرعامل مکانیزم.

22 رهبر کارآفرین دنیا چگونه فکر می کنند؟(اسلایدشو)

17- سخاوت

هدف اصلی من این بوده است که بهترین ها را از خود ارائه دهم. وقتی من قادر باشم دیگران را بسازم و به آنها کمک کنم تا شخصا رشد کنند، همه ما به عنوان یک گروه کلی رشد می کنیم./ کریستوفر پریلی، مدیرعامل شرکت پیکسل.

18- سماجت و پافشاری

روزی رهبر بزرگی به من گفت سماجت، مقومت را شکست می دهد. حالا من بعد از کار کردن در فیسبوک و مایکروسافت و راه اندازی شرکت خودم، دو درس بزرگ آموخته ام. تمام کارهای بزرگ وقت می گیرند و باید پافشاری و سماجت به خرج داد. فرقی ندارد برای چه کاری. چیزی که شخصی را تبدیل به یک رهبر می کند این است: تمایل به پا گذاشتن فراتر از جایی که دیگران می ایستند./ نوآ کاگان، موسس آپ سومو.

19- بصیرت

هر روز برای جدا کردن چیزی که واقعا مهم است از تمام سختی ها و مشقت های پیش رو احتیاج به بصیرت دارید. بصیرت شبیه عقل است، اگر توجه کنید می توانید با گذر زمان بهبود یابد اما باید در شخصیت شما وجود داشته باشد. بصیرت ذاتی است. وقتی بصیرت شما درست باشد، مثل یک نابغه و وقتی بصیرت شما اشتباه باشد، مثل یک ابله به نظر می رسید./ جان کی اشمیت، مدیرعامل یک شرکت در صنعت مواد غذایی.

20- ارتباط

اگر مردم از توقعات شما آگاه نباشند و کوتاهی کنند، واقعا تقصیر شماست به خاطر اینکه به آنها نگفته اید اما ارتباط یک عمل متعادل کننده است. ممکن است شما احتیاج یا نیاز خاصی داشته باشید، ما همیشه از مردم می خواهیم که افکار و ایده های خود را به ما بگویند. به همین دلیل است که این همه فرد با استعداد داریم که با ما کار می کنند./ کیم لانچی، برگزارکننده مراسم های بین المللی.

22 رهبر کارآفرین دنیا چگونه فکر می کنند؟(اسلایدشو)

21- پاسخگویی

انداختن تقصیر به گردن دیگران آسان تر از این است که خودتان پاسخگو باشید اما اگر می خواهید بدانید که چگونه این کار را درست انجام دهید، از لری رابینز متخصص امور مالی یاد بگیرید. او به سرمایه گذارانش در مورد قضاوت بد خود که موجب تزلزل سرمایه آنها شده بود نامه ای بسیار متواضعانه نوشت؛ سپس بدون هیچ آشنایی با دنیای صندوق سرمایه گذاری، یک صندوق بدون هزینه مدیریت و اجرا باز کرد. این یعنی شخصیت. این یعنی پاسخگو بودن. این فقط به معنی تقبل مسئولیت نیست بلکه برداشتن گام بعدی برای درست کردن آن است./ ساندرا کارن، معاون شرکت بین المللی لوازم ورزشی.

22- خستگی ناپذیری

خستگی ناپذیری موجب می شود رهبران واقعی، قدرت های درون هر یک از افراد تیم خود را پیدا کنند. بهترین راه این است که معتقد باشید که تیم شما به تنهایی تمام جواب ها را نمی داند. این بدان معناست که شما سوالات درستی نمی پرسید. تاريخ : یک شنبه 30 خرداد 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 ما از تلفن‌های هوشمند خود برای انجام بسیاری از کارهای روزانه و شخصی استفاده می‌کنیم. به همین منظور، باید از صحت و سلامت‌شان اطمینان حاصل کنیم و در ضمن از آنها نیز مراقبت کنیم تا بتوانیم مدت زمان بیشتری از آنها بهره ببریم. بسیاری از افراد از آنتی‌ویروس‌های مختلف روی دیوایس خود استفاده می‌کنند یا اپلیکیشن‌هایی که در پس‌زمینه در حال کار هستند را می‌بندند. اما آیا انجام این کارها، به صلاح تلفن هوشمند شما است؟ در این مطلب می‌خواهیم ۵ کاری که نباید با دیوایس اندرویدی خود انجام دهید را با شما در میان بگذاریم.

۱- استفاده از Task Killer‌ها یا بستن دستی اپلیکیشن‌ها

۵ کاری که نباید با دستگاه اندرویدی خود انجام دهید!


بسیاری از کاربران تلفن‌های هوشمند اندرویدی از Task Killer‌ها استفاده می‌کنند و برخی دیگر نیز اپلیکیشن‌های فعال در پس‌زمینه را به صورت دستی می‌بندند. فارغ از اینکه نمی‌دانند انجام این کارها، باعث وارد شدن آسب به پردازنده دیوایس می‌شود. زمانی که ما ابتدا یک اپلیکیشن را باز می‌کنیم، قسمتی از اطلاعات پردازشی آن در رم دستگاه ذخیره می‌شود. به این ترتیب، زمانی که شما برای بار دوم وارد این نرم‌افزار می‌شوید، عملیات بارگذاری آن با سرعت بیشتری انجام می‌شود. اگر شما اپلیکیشن‌های فعال در پس‌زمینه را به صورت دستی ببندید یا کش دستگاه خود را خالی کنید، اطلاعاتی که در رم ذخیره شده‌اند نیز از بین می‌روند. اگر مجددا اقدام به باز‌کردن نرم‌افزار اشاره شده بکنید، این روند دوباره از سر گرفته می‌شود.

پیشنهاد می‌کنیم تنها در صورتی اپلیکیشن‌ها را ببندید که یا مصرف باطری زیادی دارند، یا مشکلاتی در اجرای آنها پیش آمده باشد. در غیر این صورت، هرگز این کار را انجام ندهید. چرا که باعث آسیب دیدن پردازشگر دیوایس شما خواهد شد.

۲- استفاده از بیش از یک آنتی‌ویروس

اگر حس می‌کنید که به یک نرم‌افزار آنتی‌ویروس برای دیوایس خود نیاز دارید، در ذهن خود داشته باشید که این قبیل اپلیکیشن‌ها مقدار زیادی از رم و باطری دستگاه را مورد استفاده قرار می‌دهند. آنتی‌ویروس‌ها به صورت مداوم در پس زمینه سیستم عامل در حال فعالیت هستند. اما استفاده از بیش از یک آنتی‌ویروس، به هیچ وجه نمی‌تواند امنیت دستگاه شما را بالا ببرد. اگر تصمیم به استفاده از آنتی‌ویروس گرفتید، سعی کنید از بین اپلیکیشن‌های موجود، انتخاب هوشمندانه‌ای داشته باشید و فقط یک مورد را نصب کنید.

۳- بی محلی به انجام به‌روزرسانی دیوایس

۵ کاری که نباید با دستگاه اندرویدی خود انجام دهید!


سیستم عامل دستگاه باید همواره به‌روزرسانی شود تا ایرادات آن در طول زمان برطرف گردد و امنیت آن نیز بالا رود. به محض اینکه آپدیتی برای سیستم عامل دیوایس خود دریافت کردید، با آن موافقت کرده و دستگاه خود را به‌روز نمایید. همچنین می‌توانید تنظیم کنید تا عملیات به‌روزرسانی سیستم عامل به صورت خودکار انجام شود. به این ترتیب، قسمت امنیت دیوایس مطمئنا از شما متشکر خواهد بود و باعث بالا رفتن بازدهی آن می‌شود.

۴- دانلود اپلیکیشن از منابع نامعتبر

فایل‌های APK سیستم عامل اندروید می‌تواند حاوی ویروس یا مسائل امنیتی باشد که با دانلود آنها، دیوایس شما به خطر می‌افتد. همواره سعی کنید تا دانلودهای خود را از منابع معتبر و مطمئن مانند فروشگاه نرم‌افزاری گوگل‌پلی انجام دهید.

۵- ریستارت نکردن دستگاه

به شما پیشنهاد می‌کنیم که دیوایس خود را هفته‌ای یک بار ریستارت کنید. به این ترتیب فضای اشغال شده حافظه و کش دستگاه شما خالی شده و به اصطلاح دیوایس استراحت می‌کند. برخی مواقع پیش می‌آید که حافظه دستگاه از اطلاعات موقتی که شاید خیلی هم نیاز نباشد پر می‌شود و تنها راه رهایی از آنها، ریستارت کردن دیوایس است که باعث خالی شدن حافظه می‌شود.تاريخ : یک شنبه 30 خرداد 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
 باید حتما از نزدیک به نیو‌ایکس‌اف جگوار نگاه انداخت تا فهمید با یک خودروی تازه طرفیم. خودرویی که به طرز ماهرانه ای از نمونه اولیه معرفی شده در سال 2007 تکامل یافته و حالا به این جا رسیده است. اگر خواسته باشیم کمی جزئی‌تر به خودرو نگاه کنیم می‌بینیم خط برش هود زیر دماغه(که در مدل قبلی تا جلوپنجره نیز کشیده شده بود) و هواکشهای تزیینی تعبیه شده بر روی گلگیرهای جلو حال به شکل افقی‌اند.

بررسی جگوار ایکس اف 35t آرسپورت 2016

پس می‌بینیم عمل زیبایی صورت گرفته بر روی نیوایکس اف به صورت جزئی بوده است. تغییرات اساسی صورت گرفته در زیربندی خودرو اعم از تعویض سازه فلزی فشرده سابق با نمونه آلومینیومی مشترک با مدلهای کوچکتر XE، کیفیت و دوام خودرو را بالاتر برده است. این تغییر در ایکس‌اف، آن را مهیای رقابت با سدانهای لوکس متوسط جدید بازار می‌کند. افزایش 5 سانتی‌متری فاصله محورها در واقع باعث شده حس کنیم ارتفاع به گونه‌ای پایین‌تر آمده و خودرو بیشتر روی زمین است.

بررسی جگوار ایکس اف 35t آرسپورت 2016

اما در بحث پیشرانه و فنی، مدلهای ایکس‌اف، دوگونه تنوع قدرتی و اساسا پیشرانه و گشتاور(نزدیک بر نیم تن بر واحد متر فشار) مشابهی داشته، به گونه‌ای که همان نمونه 3 لیتری 6 سیلندر خورجینی سوپرشارژ با زاویه 90 درجه با بهره‌گیری از تکنولوژی نمونه 8 سیلندر خورجینی را مورد استفاده قرار داده است. گفتنی است بهره گیری از چنین پیشرانه‌هایی از سال 2013 و با مدل ایکس‌جی آغاز شد. دو وزنه تعادلی با چرخش معکوس وظیفه خنثی‌سازی لرزشها را در موتور دارند. آرسپورت مورد آزمایش نمونه لوکس بوده که خروجی پایین‌تر 340 اسب بخار را داشت و اگر این مقدار کافی بنظر نمی‌رسد مشتری با پرداخت دوهزار دلار دیگر این مقدار را با خرید نسخهs به 380 اسب بخار می‌رساند.

بررسی جگوار ایکس اف 35t آرسپورت 2016

پیشرانه v6 معمول این آرسپورت ظرف 5 ثانیه آن را به صد رسانده و یک‌چهارم مایل را در 13.6 ثانیه و با سرعت 160 کیلومتر در ساعت طی می کند تا آن را از تمام هم رده هایش سریعتر کند، اما این آمار به گونه‌ای نیست که یارای غولی مانند کادیلاک ctsv 420 اسبی توربو دوقلو را داشته باشد.

بررسی جگوار ایکس اف 35t آرسپورت 2016

بررسی جگوار ایکس اف 35t آرسپورت 2016

به ادعای جگ(همان عامیانه جگوار) شاسی جدید 66 کیلوگرم کاهش وزن در مدل دیفرانسیل عقب و 132 کیلوگرم در مدل چهارچرخ متحرک‌دائم در پی داشته که ما چندان هم با آن موافق نیستیم؛ چرا که در آزمایشات انجام گرفته ارقام بدست آماده اندکی بیشتر از ادعای سازنده بود. علاوه بر این مثلا در مدلی مثل نمونه چهارچرخ متحرک دائم فاصله محوری بیشتر، حجم فضای داخلی را 0.15 مترمکعب بیشتر کرده است.
 
بررسی جگوار ایکس اف 35t آرسپورت 2016

بررسی جگوار ایکس اف 35t آرسپورت 2016

قیمت نمونه پایه 52,895 هزار دلار بوده که با پرداخت 8750 دلار دیگر می توان آپشنهای دیگری مانند چرخهای 19 اینچی، چراغ‌های LEDجلو ، سامانه هشدار نقاط کور، سامانه هشدار برخورد از جلو و حرکت داخل خطوط را اضافه کرد. رابط سرگرمی جدید جگوار به نام "اینکنترل تاچ” یک نمونه استاندارد و پیشرفتی بزرگ در مقابل سیستم های قدیمی است. 

صفحه نمایش لمسی 8 اینچ در پاسخ به موارد ورودی سرعت بیشتری داشته و دکمه های فیزیکی نیز حرکت در میان منوهای فرعی مختلف برای تلفن، رسانه ها، و ناوبری را آسانتر می کنند. "اینکنترل تاچ پرو” یک صفحه نمایش 10.2 اینچی را به شما هدیه می‌دهد که در واقع نوعی داشبورد تمام دیجیتالی بوده که در آن خبری از دکمه‌های فیزیکی نیست! گفتنی است که این پکیج3100 دلاری برای آزمایش خودروی ما انتخاب نشده بود.

بررسی جگوار ایکس اف 35t آرسپورت 2016

علیرغم این موارد، خودروی مورد نظر ما بیش از سیزده هزار دلار آپشن داشت. در مورد رنگ‌آمیزی خودرو، حتما باید رنگهای خاص”نشنال ریسینگ” (رنگ خاصی که مدلهای خاص جگوار و استون و حتی بنتلی رنگ‌آمیزی شده‌اند)و از آن جمله "بریتیش ریسینگ گرین” با قیمت 550 دلار را ببینید تا واقعا بفهمید ارزش خرج کردن را دارد. صندلی های با قابلیت تهویه سرد و گرم، سیستم دربهای آرام‌بند بهمراه پکیج راحتی 2000 دلاری را هم باید به آن افزود . 

محتویات پکیج لوکس ارتقای فضای داخلی با قیمت 2700 دلار (کنترل چهار منطقه‌ای آب و هوا ، محافظ صندلی عقب، پوشش سقف چرم مصنوعی، و نورپردازی محیط داخل) و بسته 3100 دلاری کمک راننده علیرغم تسهیل کار و راحتی وکیفیت، چندان معقول بنظر نمی‌رسد. حالت دوم هم به احتمال زیاد تنها برای کسانی که قصد استفاده از کروز کنترل تطبیقی را دارند مناسب بنظر می‌رسد.

بررسی جگوار ایکس اف 35t آرسپورت 2016

بررسی جگوار ایکس اف 35t آرسپورت 2016

طراحی و ارگونومی این کابین جدید با ظرافت زیادی انجام گرفته و بسیار چشم‌نواز است؛ هیچ چیز دست و پا گیری در این میان وجود ندارد و از همه مهمتر، آنچه در این میان همچون یک فرد راهنما به کمک آدم می‌آید سیستم نمایشگرسربالای(HUD) آن است که تمام آنچه می‌خواهید در جلوی چشمانتان روی شیشه جلو مهیا می سازد و همچون جتهای جنگنده اطلاعات را بر روی شیشه نمایش می دهد. اما آنچه در این میان بیشتر آزاردهنده است ستون‌های کناری است که به مرور زمان و تغییر توجه از ستونها بر روی HUD عادی می شوند.

بررسی جگوار ایکس اف 35t آرسپورت 2016

بررسی جگوار ایکس اف 35t آرسپورت 2016

ردیف دوم فضای زیادی برای دو بزرگسال ارائه می‌دهد، اما در یک مسافت طولانی جای نفر سوم کمی تنگ خواهد بود! صندلیهای عقب به نسبت 40/20/40 تا شده تا فضای نسبتا زیادی را برای حمل بار و حتی افراد بیشتر در اختیار داشته باشیم. البته چنین خودرویی قطعا مناسب بارکشی نخواهد بود!!

"مطیع” بهترین کلمه در توصیف رفتار این خودرو است. دامپرهای تنظیم‌پذیر که بخشی از پکیج هزار دلاری دینامیکی تطبیقی را تشکیل می‌دهند، بی وقفه در حالت عادی با نویزکم سیستم تعلیق و ترکیبی مطلوب از کیفیت هندلینگ و سواری راحت کار می کنند. فرمان هیچگاه بیش از حد سنگین احساس نشده و در شهر سبک بوده و در سر پیچهای تند به راحتی عکس العمل نشان داده و می چرخد. حتی در آزمایش شتاب جی که لاستیکهای تمام فصل این ایکس‌اف‌اس به رقم 0.86 رسیدند و وزن فرمان با کاهش کم فرمانی افزایش یافت نیز هرگز سنگین احساس نشد. لاستیکهای تابستانه هر دو مورد عملکرد حس شده و مورد اندازه گیری را بهبود می‌بخشند، اما هنوز کارخانه آنها را عرضه نکرده است. خودروی اسپرت انتخابی ما تایرهای 20 اینچی آپشن 2500 دلاری را یدک می کشید.

بررسی جگوار ایکس اف 35t آرسپورت 2016

بررسی جگوار ایکس اف 35t آرسپورت 2016

بررسی جگوار ایکس اف 35t آرسپورت 2016

بررسی جگوار ایکس اف 35t آرسپورت 2016

در بحث آلایندگی، در طول بیش از هزار کیلومتر رانندگی ترکیبی به طور متوسط 19 واحد mpg را ثبت کردیم که 5 واحد کمتر از امتیاز ترکیبی EPA و 1 واحد زیر تولید شهری بود که باید نوسان سرعت را به آن افزود، بهر صورت مسافت پیموده شده متفاوت خواهد بود.

بررسی جگوار ایکس اف 35t آرسپورت 2016

بررسی جگوار ایکس اف 35t آرسپورت 2016

XF رانندگی سریع و نرمی داشته و از لحاظ فضا بزرگ است. از این شاسی و سازه می توان هندلینگ بهتری را گرفت، چرا که تحمل توان و تیون بیشتر را نیز دارد که این امر از برنامه ریزیهای استراتژیک جگوار در آینده خواهد بود، چرا که ایکس‌اف‌اس تیون ، با پیشرانه (حداقل 380) اسب بخاری V-6 و لاستیک تابستانه (در صورت دسترس بودن) رقیب مدعی CTS-V کادیلاک خواهد بود. 

بررسی جگوار ایکس اف 35t آرسپورت 2016

بررسی جگوار ایکس اف 35t آرسپورت 2016

بررسی جگوار ایکس اف 35t آرسپورت 2016

بررسی جگوار ایکس اف 35t آرسپورت 2016
 


تاريخ : یک شنبه 30 خرداد 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

یک سیستم تصویربرداری قابل حمل جدید می‌تواند تاثیر زیادی بر توانایی‌های پزشکان در بررسی بافت بیمار در هر دو سطح خارجی و داخل آن داشته باشد.

پوست

 به نقل از گیزمگ، فناوری دوربین محققان دانشگاه لستر و دانشگاه ناتینگهام به ترکیب تصویربرداری نوری و گاما پرداخته که به تازگی در یک مطالعه مقدماتی بالینی با موفقیت عمل کرده است.

این فناوری یک سیستم هیبریدی را به کار می‌برد که می‌تواند سطح بافت را بصورت نوری بررسی کرده و بخش عمقی‌تر را نیز با تکنیکی موسوم به سینتی‌گرافی یا درخشه‌نگاری مشاهده کند.

این روش شامل تزریق ذرات پرتوزا به بیمار است که با عملکردهای فیزیولوژیکی خاص بدن تعامل پیدا کرده و سیگنال‌های غنی از اطلاعات منتشر می‌کند که با دوربین گاما قابل شناسایی هستند. این ترکیب تصویربرداری گاما-‌نوری به پزشکان اجازه خواهد داد تا دیدگاههای چندبعدی از بدن را ایجاد کنند و با کنار هم قرار دادن داده‌های مولکولی و تصاویر نوری از ویژگی‌های سطحی مانند پوست و چشم، آن‌ها را در یک قاب در کنار هم قابل مشاهده سازند.

اگرچه فناوری تصویربرداری هیبریدی طرح پیشگامانه‌ای نیست، اما دستگاههای آن معمولا بسیار بزرگ بوده و حمل‌ونقل آن‌ها ساده نیست. دستگاه جدید قابل حمل است و می‌تواند در موقعیت‌های متعددی بکار گرفته شود.

به گفته محققان، این اسکنر دارای قابلیت استفاده دستی بوده و می‌تواند در موقعیت‌های مختلف از جمله برای بیماران سرپایی، اتاق عمل یا واحد مراقبت‌های ویژه مورد استفاده قرار بگیرد.

در حال حاضر یک مطالعه مقدماتی بالینی با استفاده از این دستگاه هیبریدی صورت گرفته که بر تصویربرداری معمول از بافت‌های تیروئید و لنفاوی و همچنین مجراهای اشک، غدد اشکی و استخوان‌ها متمرکز بوده است. نتایج این تحقیق نشان داد که فناوری مذکور از تاثیر زیادی برخوردار بوده و اطلاعات نوری واضح را به همراه داده‌های مولکولی نمایش می‌دهد.

محققان قصد دارند بررسی این روش تصویربرداری را ادامه داده و آن را پیش از استفاده گسترده در جامعه پزشکی ارتقا بخشند.

جزئیات بیشتر این فناوری در مجله Nuclear Medicine منتشر شده است.تاريخ : یک شنبه 30 خرداد 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

توسعه دهندگان اپلیکیشن موفق به طراحی یک برنامه جدید شدند که موقعیت و حرکت اجرام آسمانی را در لحظه به شما نشان می‌دهد.

cosmic-watch-art.jpg

 به نقل از لایو ساینس، این برنامه که Cosmic Watch  نام دارد، گذشته سیستم‌های خورشیدی را در هر برهه ای از زمان به کاربران نشان داده و حتی می‌تواند تصوری از وقایع آینده مانند یک خورشید گرفتگی را برای آنها ترسیم کند.

این برنامه نمایش زنده‌ای از جهان هستی و چگونگی گذر زمان در منظومه شمسی را به کاربران نشان می‌دهد.

محققان داده‌های حرکت و اطلاعات  سیارات،  گرانش، اندازه سیارات و مسیرهای مداری آنها را از ناسا و سایر سازمان‌ها گرفته و در این نرم افزار گنجانده‌اند.

نرم افزار  Cosmic Watch  اولین ساعت(گاه‌شمار) نجومی در عصر دیجیتال است.

Cosmic Watch  در سه حالت عمل می‌کند: "حالت ساعت جهانی" برای زمان گیری بر اساس ساعت اتمی، "حالت نجوم" برای مشاهده صور فلکی و سیارات در آسمان و "حالت طالع بینی" که برای مشاهده نمودارهای اختری است.

حالت نجوم نشان دهنده سیارات نزدیک و چگونگی حرکت اجرام آسمانی در سراسر آسمان است. حالت طالع بینی سیارات را با نمادهای باستانی خود در نشانههای زودیاک نشان داده و به کاربر اجازه ثبت تاریخ تولد و مشاهده نمودار اختری آن را می‌دهد. این نمودار به کاربر کمک می‌کند تا حالت و تاثیر سیارات و صور فلکی را در تولد خود مشاهده کند.

این نرم افزار در حال حاضر در فروشگاه Google Play و App Store اپل موجود بوده و قیمت آن در حدود 3.99 است.

محققان این پژوهش در حال برنامه ریزی برای گنجاندن این برنامه در Apple Watch هستند.

آنها همچنین در حال تلاش برای توسعه جنبه‌های آموزشی این نرم افزار و راه اندازی یک کمپین در سایت منبع یابی Kickstarter برای کمک به جمع آوری پول برای این برنامه هستند.

این برنامه یک ابزار آموزشی بالقوه برای معلمان، والدین و کسانی است که علاقه زیادی به نجوم دارند.تاريخ : یک شنبه 30 خرداد 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

خلبان‌ها معمولا گزارش خودکار تلاطم هوا را دریافت نمی‌کنند، اما اکنون شرکت‌های Weather آی‌.بی‌.ام و Gogo برای ارتقای امنیت خطوط هوایی به دنبال تغییر این مساله هستند.

تلاطم هوا

 به نقل از سی‌ان‌ان، اکنون خلبان‌هایی که با هواپیماهای مجهز به فناوری پروازی "گوگو" پرواز می‌کنند، هشدارهای تلاطم هوا را بطور بلاددرنگ دریافت می‌کنند.

شرکت Weather در این سیستم، الگوریتم تشخیص تلاطم خود را در سرورهای ارتباطات هواپیمایی گوگو قرار خواهد داد. این نرم‌افزار به داده‌های هواپیماهای در حال پرواز دسترسی پیدا خواهد کرد و گوگو به پردازش این داده‌ها و ارسال گزارش به مقامات زمینی و هوایی با استفاده از شبکه‌های ارتباطی خود می‌پردازد.

خلبان‌ها بطور سنتی گزارش‌های کلامی را با داده‌های محدود از شرایط پرواز دریافت می‌کردند. آن‌ها اکنون می‌توانند این اطلاعات را بطور مستقیم از سیستم‌های موجود در کابین خلبان دریافت کنند.

این شرکت‌ها در بیانیه‌ای اعلام کردند: این نخستین بار است که یک سیستم غیرسنتی بر روی هواپیما برای کمک به ارتقای امنیت پرواز استفاده خواهد شد.

پروازهای مملو از ناهمواری نه تنها برای مسافران ناراحت‌کننده هستند، بلکه به خود هواپیما نیز آسیب و صدمات زیادی می‌رسانند. مشکلات مرتبط با تلاطم هوایی می‌تواند سالانه حدود 100 میلیون دلار برای خطوط هوایی هزینه در بر داشته باشد.

آی‌بی‌ام در زمان خرید شرکت Weather این هدف را در ذهن داشت که با مشارکت‌هایی از این قبیل به شرکت‌های هوایی در صرفه‌جویی در هزینه‌ها کمک کند.

اطلاعات آب‌وهوایی برای بسیاری از صنایع بزرگ که بر پیش‌بینی وضوع هوا برای حصول اطمینان از اجرای روان عملیات عرضه و تدارکاتشان تکیه دارند، ارزشمند است.

شرکت گوگو یکی از ارائه‌کنندگان اصلی وای‌فای پروازی در آمریکاست و اکنون قصد دارد سرعت و اعتبار ارتباطی خود را از 10 مگابایت بر ثانیه به 70 مگابایت بر ثانیه ارتقا بخشد.

هواپیماهای خصوصی جزء نخستین گروههایی هستند که از این فناوری جدید بهره‌مند خواهند شد اما آی‌.بی‌.ام و گوگو امیدوارند که بتوانند این شبکه را در آینده در ناوگان‌های تجاری جهان گسترش دهند.تاريخ : یک شنبه 30 خرداد 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

رانندگان در شهر پرم روسیه این هفته شاهد جنجالی در خیابان بودند که در آن یک ربات با فرار از آزمایشگاه تحقیقاتی باعث ترافیک شده بود.

ربات یاغی

 به نقل از بی‌بی‌سی، اولگ کیووکورتسف، از سازندگان ربات Promobot اظهار کرد: همه چیز متوقف شده بود. مشاهده یک ربات در خیابان اتفاقی نیست که مردم همیشه شاهد آن باشند. ترافیک کوچکی اتفاق افتاده بود و یک عابر به پلیس اطلاع داد.

اگرچه تلاش "پروموبوت" برای آزادی از عمر کوتاهی برخوردار بود، چرا که باتری این ربات در زمان عبور از خیابان به پایان رسید. در حقیقت اشتباه یک مهندس باعث فرار این ربات شده بود.

کیووکورتسف در توضیح گفت: ما در حال آزمایش ربات بودیم که یکی از مهندسان در را باز کرد و وارد اداره شد اما فراموش کرد آن را ببندد. ربات از باز بودن در استفاده کرده و به سمت خیابان رفت.

پروموبوت که مخفف شده "ربات تبلیغاتی" است، قرار است در بخش ارتباط با مشتریان کار کند. حدود 200 ربات مشابه در کشورهایی از جمله روسیه، چین، قراقستان، ایرلند و جمهوری چک مورد استفاده هستند. آن‌ها در مراکز نمایشگاهی، سینماها و مراکز تجاری به کار مشغول هستند.

برای مثال از این ربات‌ها می‌توان سوالاتی مانند "فود کورت(رستوران‌ها) کجا هستند؟" پرسید و آنها نه تنها به شما پاسخ می‌دهند، بلکه شما را تا آنجا همراهی می‌کنند.

از لحاظ فنی، پروموبوت از چند ویژگی هوشمندانه از جمله تشخیص صدا و چهره برخوردار است. به گفته کیووکورتسف، می‌توانید به این ربات نام خود را بگویید و دفعه بعد که او را ببیند، او شما را به نام صدا کرده و درخواست شما را بخاطر خواهد داشت.

اکنون مهندسان در تلاش برای حل مساله "نیاز ربات به فرار از دست اپراتورهای انسانی" ربات هستند.

 

 

 تاريخ : یک شنبه 30 خرداد 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

برند Zencube نوعی لامپ نمکی جدید ارائه کرده است. این لامپ موجب تنفس بهتر شما شده و در واقع تاثیرات منفی فناوری بر بدن را کاهش می‌دهد.

لامپ نمکی

 به نقل از اینهبیتت، این لامپ نمکی با ایجاد تنفس بهتر خواب آرام‌بخشی را به شما هدیه می‌دهد.
 
 Zencube حاوی هوای طبیعی بوده و از لامپ‌های سنتی و قدیمی محسوب می‌شود. این لامپ دارای لایه‌های تو در تو همچون آشیانه پرندگان است.
 
این فناوری دارای سیستم ارتباطی با اپلیکیشن بوده و رنگ آن تغییر کرده و احساس خوشایندی در فرد ایجاد می‌کند. در لایه بیرونی آن نیز روغن خاصی نهفته است.
 
این لامپ LED انرژی حدود 90درصد کمتر از لامپ‌های هالوژنی مصرف می‌کند و برخلاف لامپ‌های سنتی هرگز ذوب و چسبنده نمی‌شود.


تاريخ : یک شنبه 30 خرداد 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

محققان موفق به ساخت یک مسواک با طراحی منحصر به فرد شدند که عادات غلط مسواک زدن را اصلاح می‌کند.

ibrush-365.jpg

 به نقل از  لایوساینس، این مسواک جدید کهiBrush 365  نام دارد، با هدف اصلاح رفتار مسواک زدن غلط به مردم کمک می‌کند تا به شیوه مورد نظر دندانپزشکان مسواک بزنند.

انجمن دندانپزشکی آمریکا اعلام کرده است که نگهداشتن مسواک در زاویه 45 درجه به دور از لثه‌ها و مسواک زدن مداوم، احتمال بروز سکته مغزی را کاهش می‌دهد.

الکساندر کاندمیر مخترع مسواک iBrush 365 می‌گوید که اغلب مردم مسواک خود را  به حالت عمود بر دندان و لثه‌ها نگه می‌دارند که این امر سبب فاصله افتادن بین دندان و لثه شده و به مرور زمان لثه را تحلیل می‌برد.

به طور کلی عادات غلط مسواک زدن باعث بی اثر شدن این کار و بروز مشکلات دهان و دندان خواهد شد.

این مسواک برقی دارای یک سر استوانه‌ای با بیش از 13000 میکرو موی نرم است که در مقایسه، مسواک‌های معمولی دارای 2500 مو هستند. این مسواک به طور موثر می‌تواند دهان و دندانها را در کمتر از یک دقیقه تمیز کند.

سر استوانه ای شکل این مسواک به طوری طراحی شده که می‌تواند تمام دندانها را به درستی تمیز کند.

شرکت سازنده این مسواک اعلام کرد که برسهای این مسواک در یک زاویه 45 درجه نسبت به لثه قرار دارند. سر این مسواک می تواند در هر دو جهت بچرخد و با فشار ساده یک دکمه نیز تغییر کند و حرکت آن همیشه رو به پایین است.

مسواک iBrush 365  بر روی بیش از 300 نفر مورد آزمایش قرار گرفته و نتایج نشان می‌دهد که این دستگاه موثرترین مسواک در بازار است.

این شرکت اعلام کرد که iBrush 365 دارای یک باتری لیتیوم یون بوده که تنها با یک بار شارژ میتواند تا شش هفته کار کندکاربران می‌‌توانند این دستگاه را با یک کابل برق USB و ولتاژ جهانی برق که بین 110تا 240 ولت است شارژ کنند.

این پروژه تاکنون بیش از 29 هزار دلار از طریق یک کمپین در سایت منبع یابی Kickstarter جمع آوری کرده است.

 این مسواک در حال حاضر برای پیش فروش در وبسایت این شرکت با قیمت 79 دلار در دسترس قرار داشته و قبول سفارسات آن از این ماه آغاز خواهد شد.

 تاريخ : یک شنبه 30 خرداد 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

گروهی از موسسات بهداشتی آمریکایی در گامی که می‌تواند به یک درمان جدید برای دیابت منجر شود، برای توسعه درمان‌های شخصی مبتنی برسلول و سازمان‌دهی کارآزمایی‌های بالینی همکاری کردند.

دیابت ضربان قلب

 به نقل از بوستون ماگزین، این فناوری شامل تولید سلول‌های بنیادی از سلول‌های خون خود بیمار و سپس تبدیل آن‌ها به سلول‌های بتای تولید کننده انسولین در پانکراس است.

دانشمندان امیدوارند که با ارائه یک روش جدید به بدن برای تولید انسولین بتوانند دیابت‌های نوع یک و دو را درمان کنند.

موسسه سلول بنیادی هاروارد، بیمارستان زنان بریگهام، مرکز دیابت جوسلین، موسسه سرطان دانا فاربر و موسسه Semma Therapeutics با یکدیگر در این پروژه همکاری کرده‌اند و قصد دارند این سلول‌ها را تولید کرده و قابلیت آن‌ها را طی سه سال آینده در انسان‌ها آزمایش کنند.

این ابتکار از هاروارد شروع شد که در آن، دانشمندان روشی را برای تبدیل سلول‌های بنیادی جنینی به سلول‌های بتای تولید کننده انسولین بدون نیاز به قرار دادن آن‌ها در بدن موش به منظور پرورش سلول‌ها ایجاد کردند.

در بیماران مبتلا به دیابت نوع یک، سیستم ایمنی به سلول‌های تولید کننده انسولین در پانکراس حمله می‌کند. محققان مدتهاست که از پیوند سلول‌های بتای اهداکنندگان مرده به بیماران استفاده می‌کنند، اما میزان این سلول‌ها برای میلیون‌ها مبتلا به دیابت در سراسر جهان کم بوده و بدن بیماران گاهی اوقات سلول‌های اهدایی را رد می‌کند.

برنامه جدید که نام رسمی آن " برنامه جایگزینی اتولوگ سلول‌های جزیره بوستون" است، می‌تواند سلول‌های بتای باکیفیت را که برای درمان بیماران در کارآزمایی‌های بالینی آینده مورد نیاز است، به میزان کافی ارائه کند. این سلول‌ها از خون خود بیماران گرفته شده، از این رو خطر رد شدن آن‌ها توسط سیستم ایمنی بدن بسیار کم است.

در نخستین کارآزمایی که تا سه سال دیگر محقق نخواهد شد، محققان قصد دارند این سلول‌ها را به بیمارانی پیوند بزنند که پانکراس آن‌ها در اثر التهاب پانکراتیت یا بیماری‌های دیگر برداشته شده است. اگر درمان بر روی این افراد موثر و ایمن نشان داد،‌ پزشکان می‌توانند تحقیق دیگری را بر روی بیماران دیابتی آغاز کنند.تاريخ : یک شنبه 30 خرداد 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
؛با توجه به حجم بالای ماموریت های فضایی و امکان سفرهای توریستی به فضا در سالهای آینده پرسش های بیشماری در ذهن اذهان عمومی جهان به وجود آمده است.
 
یکی از پرسش ها که بویژه در هنگام پیاده روی فضایی مطرح می شود، مرگ در فضا و رها شدن در کهکشان بدون اکسیژن ، آب و غذا است.
 
مردن در فضا با زمین چه تفاوتی دارد؟
 
با توجه به آزمایشات صورت گرفته انسان در صورت رها شدن در فضا، چنانچه با لباس فضانوردی باشد تا زمانی که اکسیژن دارد می تواند زنده بماند و چنانچه از سفینه یا ایستگاه فضایی دورنشده باشد سایر اعضای تیم می توانند به سرعت عملیات نجات او را انجام دهند.
 
طبق قانون سوم نیوتن ، هر عملی دارای عکس العمل مساوی و در خلاف جهت آن ، برقرار است و تنها کافی است فضانورد ابزار دست خود مانند انبر دست یا سایر وسایل را در خلاف جهت پرتاب کند تا مستقیماً به سوی ایستگاه فضایی یا سفینه خود بازگردد.
 
اما کنون فضانوردانی که درایستگاه فضایی اقامت دارند در طول راهپیمایی فضایی خود توسط چندین کابل و جرثقیل به بدنه ایستگاه متصل هستند و امکان چنین اتفاقی وجود ندارد.
 
اما اگر انسانی بدون لباس فضانوردی از سفینه به خارج پرتاب شود بلافاصله کشته نمی شود اما به دلیل سرمای بیش از حد هوا فشار خون او پایین آمده و جریان خون منجمد می شود ، در ادامه به خاطر عدم توانایی نفس کشیدن وحبس هوا درریه فرد دچار پارگی این عضو و در نهایت مرگ در اثر خفگی و عدم تنفس می شود.
 
کل مدت زنده ماندن درفضا بیشتر از چند دقیقه نیست و بدن فرد پس از آن در فضا معلق شده و به تدریج جذب یک سیاره یا ستاره شده و یا به سوی زمین حرکت کرده و در اثر برخورد با اتمسفر زمین آتش می گیرد.
 
اکنون متخصصان برجسته ازسراسر دنیا در حال طراحی پیشرفته ترین لباس های فضانوردی هستند که علاوه بر ظاهر زیبا بتواند امنیت جانی فضانورد را تا حد زیادی تامین کند و از او در ماموریت های فضایی از جمله سفر به سیاره مریخ محافظت کند.
 
منبع: medicaldaily


تاريخ : شنبه 29 خرداد 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

سال ۲۰۱۵  شاهد پیشرفت‌های فنّاوری متعددی در زمینه‌ سفر بود. برخی از مقاصد گردشگری دنیا اکنون جو دوستانه‌تری نسبت به گردشگران دارند و هواپیمایی‌ها نیز تلاش کرده‌اند تا امکانات آسایش و راحتی را برای مسافران فراهم کنند. در ادامه با چند نمونه از جالب‌ترین پیشرفت‌های فناوری در زمینه‌ سفر و گردشگری آشنا می‌شویم؛ پیشرفت‌هایی که بازار را رونق بخشیده‌اند یا به زودی وارد بازار می‌شوند، تغییراتی که صنعت گردشگری را در سال‌های آینده متحول خواهند کرد.

 

۱. با کلید اتاق هتل‌ها خداحافظی کنید

امروزه بسیاری از هتل‌های زنجیره‌ای مطرح در دنیا از جمله هتل هیلتون و هتل ماریوت درب اتاق‌های هتل را به نحوی به‌روزرسانی کرده‌اند که اکنون شما می‌توانید از گوشی هوشمند خود به عنوان کلید درب اتاق نیز استفاده کنید. مسافران به سادگی می‌توانند اپلیکیشنی را دانلود کنند و از آن برای کنترل درب اتاقی که به آن‌ها اختصاص داده شده، استفاده کنند. به همین سادگی دیگر نیازی به حمل اشیای اضافه ندارید و هرگز با مشکل گم کردن کلید اتاق مواجه نمی‌شوید.

فناوری در سفر

۲. سفرهای جاده‌ای لذت‌بخش‌تری داشته باشید

طراحی ماشین‌های نسل آینده تقریباً به پایان رسیده است. شرکت‌هایی چون مرسدس بنز، بی ام و، تسلا و گوگل در تلاش برای تکمیل خودروهای بدون راننده (self-driving) هستند. در چند سال آینده امکاناتی چون ترمز، افزایش سرعت و هدایت فرمان اتوماتیک به برخی از مدل‌های منتخب افزوده می‌شود تا رانندگی دستی به خاطره‌ها بپیوندد. تصور کنید که سفر جاده‌ای شما وقتی مجبور نباشید برای رانندگی کردن کاری انجام دهید، چقدر لذت‌بخش‌تر خواهد بود.

فناوری در سفر

 ۳. هر جا می‌روید حیوانات خانگی خود را ببرید

یکی از حقایق ناراحت‌کننده این است که شما نمی‌توانید حیوان خانگی خود را همه‌جا با خود ببرید. گاهی مجبور می‌شوید که آن‌ها را چند روزی در خانه نگه‌دارید تا از سفر برگردید. اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که دوری از حیوان خانگی‌تان شما را ناراحت می‌کند، Petcube برای شما طراحی شده است. Petcube دوربین کوچکی است که با گوشی هوشمند شما در ارتباط است و هر جای دنیا که باشید تصویر زنده‌ای از فعالیت‌های حیوان خانگی‌تان به‌طور زنده برای شما به نمایش می‌گذارد. این دوربین اسپیکرهایی دارد که از طریق آن می‌توانید با حیوان خانگی خود ارتباط برقرار کنید حتی اگر در شهر نباشید.

فناوری در سفر

۴. فضای لگ روم بیشتری در اختیار داشته باشید

زمانی که در اختیار داشتن لگ روم (فضای خالی جلوی پای مسافر) بیشتر برای مسافران هواپیما هزینه‌بر است، به نظر می‌رسد نیازی به فضای هد روم (فضای خالی بالای سر مسافر) وسیع‌تر نباشد. ضمن اینکه دیگر مسافران نباید نگران اندکی اضافه بار خود باشند. به همین دلیل است که شرکت بوئینگ از قابلیت جدیدی به نام Space Bins رونمایی کرده است که با ۵۰ درصد فضای بیشتر برای حمل و نگه‌داری کیف دستی‌ها طراحی شده است. مزیت دیگر این طراحی جدید این است که این فضا در دسترس‌تر است و برای آماده شدن برای پرواز بعدی‌تان مجبور نیستید حرکات آکروباتیک انجام دهید.

فناوری در سفر

۵. کوبا، انتخاب دیگری پیش روی شما است

بعد از لغو تحریم‌ها علیه کوبا بعد از ۵۴ سال، دیگر نگران داستان‌هایی که از پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌هایتان درباره‌ی کوبا و کمونیسم می‌شنیدید نباشید. اکنون کوبا به یکی از مقاصد گردشگری محبوب در دنیا تبدیل شده است. این کشور مردمی مهمان‌نواز دارد و البته سفر به آنجا تقریباً ارزان‌تر از سفرهای دیگر تمام می‌شود. آمار جرم و جنایت نیز در کوبا، پایین است.

فناوری در سفر

۶. نگران گم شدن چمدان‌های خود نباشید

اگر یک بار هنگام جابه‌جا کردن وسایل خود در فرودگاه آن‌ها را گم کرده باشید، درک می‌کنید که چقدر نگه‌داری از چمدان‌ها کار سختی خواهد بود. اما خوشبختانه امروزه شرکت‌های متعددی چمدان‌هایی با وسایل مخصوص ردیابی طراحی کرده‌اند که به شما کمک می‌کنند به سادگی آن‌ها را با استفاده از گوشی هوشمند خود ردیابی و دنبال کنید. به این ترتیب دیگر چمدان‌هایتان را گم نمی‌کنید.

فناوری در سفر

۷. مترجم اختصاصی خود را همراه ببرید

با وجود اینکه گوگل ترنسلیت ابزار ترجمه‌ی گوگل هنوز در حال تکمیل شدن است و مشکلاتی مانند ترجمه‌ی  اصطلاحات دارد اما باز هم در شرایطی که به یک کشور خارجی سفر کرده‌اید به درد شما خواهد خورد. در سفر به یک کشور خارجی باید کلمات ضروری برای برقراری یک ارتباط ساده را بلد باشید. گوگل ترنسلیت با اینکه کامل نیست اما روز‌به‌روز بهتر می‌شود.

فناوری در سفر

۸. نگران امنیت خانه‌های خود نباشید

زمانی که به سفر رفتید و دور دنیا را می‌گردید، باید خیالتان از امنیت منزلتان راحت باشد تا با فراغ بال بتوانید از سفر خود لذت ببرید. قفل‌های هوشمندی به بازار آمده‌اند که علاوه بر قفل کردن و باز کردن در، کلیدهای مجازی برای مهمانان نیز ایجاد می‌کنند و همچنین رفت و آمدها را زیر نظر می‌گیرند. همه‌ی این‌ها از طریق گوشی هوشمند شما قابل کنترل است.

فناوری در سفر

۹. هرگز گم نمی‌شوید

گشت و گذار در یک شهر خارجی و بازدید از جاذبه‌های گردشگری آن بهترین بخش از سفر است. اینکه بتوانید خودتان مسیری را انتخاب و دنبال کنید بسیار هیجان‌انگیز است اما احتمال دارد که گم شوید و نتوانید راه برگشت را پیدا کنید. با نقشه‌های آفلاین گوگل دیگر نگران گم شدن در خیابان‌های یک شهر غریب نباشید. این برنامه‌ی رایگان به شما این امکان را می‌دهد تا نقشه‌ی شهرهای مختلف را دانلود کنید و حتی زمانی که به اینترنت دسترسی ندارید از آن استفاده کنید.

فناوری در سفر

۱۰. سفر به بولیوی یکی دیگر از انتخاب‌های شما است

بولیوی یکی از زیباترین کشورهای آمریکای جنوبی از نظر جاذبه‌های طبیعی است. اما متأسفانه در چند سال گذشته این کشور دیدنی با مشکلات و بی ثباتی‌هایی روبه‌رو بوده است. خوشبختانه شرایط به حالت سابق برگشته و اکنون شما می‌توانید بولیوی را به عنوان مقصد بعدی سفر خود انتخاب کنید و از تماشای طبیعت شگفت‌انگیز آن لذت ببرید.

فناوری در سفر

۱۱. شرکت SpaceX رویاهای کودکی شما را به واقعیت بدل می‌کند

ایلان ماسک (Elon Musk) بنیان‌گذار شرکت اسپیس ایکس در حال کار روی پروژه‌ای است که این امکان را فراهم می‌کند تا شما بتوانید در سفر آینده‌تان بر سطح ماه قدم بزنید. توافقنامه‌های میان ناسا و اسپیس اکس این شرکت را به هدفش یعنی تحقق بخشیدن به سفرهای فضایی  نزدیک می‌کند.

فناوری در سفر

۱۲. از شر سر و صدای مزاحم خلاص شوید

با وجود هدفون‌های جدید که در کنار طراحی زیبا عملکرد خوبی در کاهش نویز و سر و صدای اطراف دارند، دیگر همسفر شدن با بچه‌ای که دائم گریه می‌کند، ناخوشایند نخواهد بود.

فناوری در سفر

۱۳. از پارک یلو استون (Yellowstone) دیدن کنید

اکنون بهترین زمان برای بازدید از یلو استون است. پروژه‌ی بازطراحی امکانات اقامتی این پارک ملی دیدنی به پایان رسیده است و ۵ لژ جدید نیز با هزینه‌ی ۷۰ میلیون دلار ساخته شده است. اکنون بهترین زمان برای تماشای آب‌فشان Old Faithful است.

فناوری در سفر

۱۴. در شیلی به تماشای آسمان پرستاره بنشینید

شمال شیلی به دلیل داشتن آسمانی صاف بهترین مکان برای تماشای آسمان و ستاره‌ها است. در رصدخانه‌ها می‌توانید با تلسکوپ به تماشای پهنه‌ی بی‌کران آسمان بنشینید. متأسفانه این صنعت گردشگری روبه رشد زیبایی طبیعی این منطقه را با خطراتی مواجه کرده است. بنابراین ممکن است سفر به این منطقه و استفاده از این امکانات با محدودیت‌هایی روبه‌رو شود. پس تا دیر نشده خودتان را برای سفر به شیلی آماده کنید.

 
 


تاريخ : شنبه 29 خرداد 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

نام گذاری بچه‌ها یکی از شیرین ترین و البته دشوارترین کارهایی است که والدین یک کودک انجام می‌دهند، هر یک از افراد یک خانواده باورهایی دارد که بر طبق آن نام مورد نظر خود را انتخاب کرده و پیشنهاد می‌دهد. نام گذاری عناصر تازه کشف شده هم شرایط مشابه بلکه پیچیده تر دارد، چرا که طی این فرایند نظرات بسیاری از متخصصان می‌بایست در نظر گرفته شود تا در نهایت توسط کمیته‌ای ویژه نامی برای عنصر جدید جدول مندلیف انتخاب شود. گذشته از دشواری‌ها و طولانی بودن روند این فرایند، چهار عنصر جدیدی که معرفی شده‌اند نام‌های مناسبی دارند که هر یک نشانه‌ای از محل اکتشاف یا فرد کاشف آن را به همراه دارند.

این ۴ عنصر که به ترتیب مربوط به خانه‌های شماره‌ی ۱۱۳، ۱۱۵، ۱۱۷ و ۱۱۸ جدول تناوبی هستند (معادل جرم اتمی این عناصر)، پیش از این با نام‌های آنانتوریم، آنانپنتیوم، آنانسپتیوم و آناناوکتیوم که توسط آیوپاک تعیین شده بود شناخته می‌شدند. البته این اسامی، موقتی بوده‌اند و به نوعی برگرفته از موقعیت آن‌ها در جدول اتمی بودند. اما هم اکنون طی فرایندی پیچیده و البته طولانی که ۵ ماه به طول انجامیده این عناصر صاحب اسامی جدیدی شده‌اند که دانستن آن‌ها و البته داستان‌شان خالی از لطف نیست.

خب، اگر فکر می‌کنید نام گذاری کودکان در خانواده‌ی شما به سختی انجام می‌شود باید بگویم بهتر است خوشحال باشید که قواعد و رسوم دنیای عناصر در خانواده‌ی شما اجرا نمی‌شوند! برای نام گذاری عناصر قواعد و رسومی وجود دارند که می‌گویند نام یک عنصر می‌بایست از یکی از موارد مفهوم یا پدیده‌ی فضایی (مثلا اشیای فضایی همچون سیارات)، ماده‌ی معدنی یا ماده‌ی شبیه به آن ، یک مکان، ناحیه‌ی جغرافیایی، خاصیت یک عنصر یا نام یک دانشمند برداشت شود، به نظر من که مورد آخر انگیزه‌ی خوبی برای کشف یک عنصر جدید به نظر می‌آید!

علاوه بر اینها قواعد دستوری ویژه‌ای نیز وجود دارند که تعیین می‌کنند نام یک عنصر می‌بایست چه پسوندی داشته باشند. برای نمونه عناصرگروه‌های ۱ تا ۱۶ می‌بایست با پسوند "ایوم" ختم شوند در حالیکه در گروه ۱۷ پسوند "این" و در گروه ۱۸ پسوند "اون" حکومت می‌کنند. علاوه بر این‌ها نام انگلیسی این عناصر نیز باید به گونه‌ای باشد که بتوان آن را به دیگر زبان‌های اصلی ترجمه کرد، موردی که به نظر من خیلی "خودخواهانه" به نفع برخی زبان‌ها است.

در نهایت با در نظر گرفتن تمام این قواعد عجیب و غریب و دست و پاگیر می‌توانید با اسامی عناصر جدید ما آشنا شوید. نفر اول، عنصر شماره‌ی ۱۱۳ نام نیهونیم و با علامت اختصاری Nh، نفر دوم، عنصر شماره‌ی ۱۱۵ با نام موسکویم با علامت اختصاری Mc، نفر سوم، عنصر شماره‌ی ۱۱۷ نام تنسین و با علامت اختصاری Ts و در نهایت نفر آخر، عنصر ۱۱۸ با نام اوگانسون و با علامت اختصاری Og.

سه عنصر اول معرفی شده نام خود را از محل اکتشاف خود گرفته‌اند و مورد آخر نیز نام خود را از دانشمندی گرفته است که در این حوزه به فعالیت پژوهشی می‌پرداخته است، پروفسور یوری اوگانسیان که بر روی عناصر ناپایداری که به شکل مصنوعی ساخته می‌شوند به پژوهش می‌پرداخته است.

نام نیهونیوم هم در واقع از واژه‌ی نیهون گرفته شده است که به زبان ژاپنی یکی از دو نامی است که به ژاپن اطلاق می‌شود. ابن عنصر توسط پژوهشگران ژاپنی با برخورد دادن بیسموث با یون‌های روی که توسط شتاب دهنده به سرعتی معادل یک دهم سرعت نور رسیده بودند تولید شد و به نوعی اولین عنصر آسیایی به شمار می‌آید (اولین عنصری که در کشوری آسیایی کشف شده است!).

دو نام دیگر نیز که نیازی به معرفی ندارند و مطمئنا حدس زده اید که یکی به مسکو پایتخت روسیه و دیگری به تنسی یکی از ایالت‌های ایالات متحده‌ی آمریکا اشاره دارند. عناصری که هر یک محصول کار مشترک تعدادی از برترین مراکز تحقیقاتی دنیا هستند و مطمئنا مایه‌ی افتخار کشورهای خود خواهند بود. همکاری که منجر به کشف عناصری جدید با خواصی منحصربه فرد شده است.

با وجود تمام سختی‌ها و قواعد و رسومی که بر نام گذاری عناصر وجود دارد به نظر می‌رسد حاصل کار جهانی این کمیته موفق بوده و اسامی پیشنهادی آن‌ها برای این عناصر نیز ساده و قابل لمس است و می‌توان آن‌ها را به سادگی به خاطر سپرد. اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود و مشکل خاصی پیش نیاید به زودی این اسامی به صورت رسمی توسط آیوپاک در نشریه‌ی Pure and Applied Chemistry به چاپ می‌رسند. اطلاعات بیشتری را می‌توانید از این لینک به دست بیاورید.تاريخ : شنبه 29 خرداد 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

شیفتر یا دسته‌دنده‌‌ه‌ی خودروها همواره یکی از بخش‌های حائز اهمیت در کابین‌ها است که توجه زیادی را به خود جلب می‌کنند. خودروسازان نیز با علم به این موضوع، همواره تلاش زیادی برای طراحی و تعبیه‌ی دسته‌دنده‌های زیبا و خاص می‌کنند که در ادامه می‌توانید برخی از زیباترین آن‌ها را در تاریخ صنعت خودروسازی مشاهده کنید.

پاگانی هوایرا

Pagani Huayra

هر آن‌چه‌که هوراچیو پاگانی، پایه‌گذار شرکت پاگانی خلق می‌کند، اثری هنری محسوب می‌شود و دسته‌دنده‌ی هوایرا نیز از این قاعده مستثنی نیست. در این دسته‌دنده، از انواع فنرها و رابط‌ها استفاده شده تا احساس بی‌نظیری در راننده ایجاد کند و او را قانع سازد که استفاده از این دسته‌دنده را با طراحی چشم‌نوازش به پدال‌های اسپرت پشت‌فرمانی ترجیح دهد.

کورد

Cord

قطعات کوچک کرومی را در سمت راست پشت فرمان مشاهده می‌کنید؟ این دسته‌دنده‌ی کورد مدل ۱۹۳۰ است. این مدل دارای جعبه‌دنده‌ی پری‌سلکتور (Preselector) است که به راننده این امکان را می‌دهد تا پیش از زمان تعویض دنده، دنده‌ی موردنظر خود را انتخاب کرده و تنها با فشردن و رها کردن پدال کلاچ، در زمان بسیار اندکی تعویض دنده را انجام دهد. این نوع جعبه‌دنده، بسیار پیچیده‌تر از آن بود که بخواهد در میان خودروهای مجلل انگشت‌شمار دهه‌ی ۱۹۳۰ به‌صورت گسترده به کار گرفته شود. با دقت به چگونگی طراحی و ساخت جعبه‌دنده‌های خودکار مدرن امروزی، شگفت‌زده خواهیم شد. 

سیتروئن SM

Citroen SM

تمام بخش‌های سیتروئن SM غریب و شگفت‌انگیز است و در این‌که دسته‌دنده‌ی پنج سرعته آن برخلاف شکل و شمایل سایر دسته‌دنده‌های معمول باشد، جای تعجبی نیست. بخش میانی داخلی این خودرو به همراه دسته حرکت کرده و با هر بار تعویض دنده، صدای گوش‌نوازی از برخورد فلز با فلز شنیده می‌شود.

اسپایکر

Spyker

دسته‌دنده‌ی ابر خودروی هلندی اسپایکر، در عین سادگی آنقدر شیک و مجلل است که حتی اگر این خودرو را فقط به خاطر دسته‌دنده‌اش بخرید، برچسب دیوانگی را بر پیشانی شما نخواهند چسباند. 

هوندا سیویک Si

Honda Civic

طراحی دسته‌دنده‌ی این مدل از هوندا که بر روی داشبورد جانمایی شده، عجیب اما خلاقانه است. این طراحی، به راننده اجازه می‌دهد تا بدون دور کردن زیاد دست از فرمان، دنده را عوض کند. محل قرارگیری این دسته‌دنده‌‌ی پایه‌کوتاه و زیبا، موجب شده تا فضای میان صندلی‌های جلو خلوت‌تر شود.

الدزمبیل 1983

Oldsmobile

این دسته‌دنده‌ی زیبا، برای مسابقات درگ طراحی شده است و راننده می‌تواند تنها با فشردن یک دکمه به‌سرعت دنده را از حالت دستی به حالت خودکار تغییر دهد. دسته‌ای که در سمت چپ قرار دارد، دسته‌دنده PRND معمولی برای حالت خودکار است، درحالی‌که دسته‌ی سمت راست، دنده را از یک به دو و دسته‌ی وسط، دنده را از دو به سه تعویض می‌کند. هر دسته به‌ تنهایی، مخصوص تعویض دنده‌ی جداگانه است و این موضوع، احتمال تعویض اشتباه دنده را در هیجان بالای مسابقات درگ کاهش می‌دهد.

مرسدس بنز CLK-GTR

Mercedes Benz CLK

آری، آن دکمه کوچکی که در آن میان مشاهده می‌کنید برای تعویض دنده تعبیه شده است. این دکمه‌ی کوچک که در نسخه‌ی رسمی مخصوص مرسدس بنز CLK-GTR یافت می‌شود، برای انتخاب حالت رانندگی D یا حالت دنده‌ی عقب R به کار می‌رود و پدال‌های روی فرمان، افزایش یا کاهش دنده را هنگام رانندگی بر عهده دارند.

سیتروئن 2CV

Citroen 2CV

سیتروئن 2CV خودرویی با قیمتی مقرون‌ به‌ صرفه برای قشر عادی مردم بوده، اما با این‌ حال اجزایی با طراحی مبتکرانه و جذاب به همراه داشته است. دسته‌دنده‌ی آن به سمت کناره‌ها و جلو و عقب حرکت می‌کند و حرکت رو به بالا و پایین ندارد. با اینکه کمی عجیب به نظر می‌رسد، اما دارندگان این خودرو، عاشق این نوع طراحی بودند.

شورلت کامارو

Chevrolet Camaro

آرایش H یا نعلی شکل دسته‌دنده‌ی دستی، خوب و قابل‌قبول است اما این سبک خاص از طراحی، به زیبایی هر‌چه تمام‌ بر تن کامارو و خودروهای عضلانی مشابه می‌نشیند. با این‌ که این نوع از طراحی، برتری خاصی نسبت به سایر انواع دسته‌دنده ندارد، اما از لحاظ زیبایی حرف‌های زیادی برای گفتن دارد و برازنده‌ی خودروهای عضلانی است.

آئودی R8

Audi

نسل اول آئودی R8 اولین خودرویی نبود که از طراحی پنجره شانه‌ای برای دسته‌دنده‌ی خود استفاده کرد، اما طراحی عالی و ظاهر زیبای آن نسبت به دسته‌دنده‌های مشابه پیش از خود، حس بهتری را القا می‌کرد.

نظر شما در رابطه با طراحی‌های دسته‌دنده‌ی خودروهای این لیست چیست؟ شما کدام یک زا زیباتر از سایرین می‌شناسید؟تاريخ : شنبه 29 خرداد 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

برای نخستین بار، دانشمندان مولکول آلی پیچیده‌‌ای از نوع مولکول کایرال در فضای میان‌ستاره‌ای شناسایی کرده‌اند، این اکتشاف تا حد زیادی می‌تواند درک ما را از چگونگی پیدایش حیات بر روی زمین و شاید حتی دورنمای تکامل حیات در نقاط دیگر از کهکشان، بهبود دهد.

مولکول مورد بحث، اکسید پروپیلن، در یک توده ابر گازی غول پیکر به نام Sagittarius B2، واقع در فاصله‌ی حدود ۳۹۰ سال نوری از مرکز کهکشان راه شیری، شناسایی شده است. جرم توده ابر Sagittarius B2  در حدود ۳ میلیون برابر جرم خورشید است و در حال حاضر ما می‌دانیم که این توده‌ی بزرگ حاوی مولکول کایرال در میان خود است، چیزی که پیش از این هرگز در خارج از منظومه‌ی شمسی مشاهده نشده بود.

شیمی‌دان، برت مگوایر از رصدخانه‌ی ملی رادیویی آمریکا در ویرجینیا، می‌گوید:

این نخستین مولکول شناسایی شده در فضای میان‌ستاره‌ای است که خاصیت دست‌سانی را در خود دارد و این موضوع، آن را به یک جهش رو به جلو در درک ما از چگونگی پیدایش مولکول‌های پری بیوتیک در جهان هستی و اثرات آنها بر شکل‌گیری حیات، بدل می‌کند.

دست‌سانی یک خاصیت هندسی در مولکول‌ها است، که در آن مولکول‌های نامتقارن ترکیب شیمیایی تقریبا یکسانی را با یک پیکربندی تغییر یافته (بسیار شبیه به تصویری در آینه)، به نمایش می‌گذارند و در این حالت به آن‌ها، نسخه‌های چپ دست یا راست دست اطلاق می‌شود.

دست‌سانی یک خاصیت شیمیایی بسیار مهم از حیات بر روی زمین است، جایی که هر مولکولی مانند اسیدهای آمینه، پروتئین‌ها، آنزیم‌ها و قند، که در شکل‌گیری حیات تاثیرگذار بوده‌اند، تنها در فرم نسخه‌ی چپ یا راست دست از خود مشاهده می‌شوند. از این پدیده با عنوان هوموکایرالیتی (homochirality) یاد می‌شود، علیرغم آنکه چنین پدیده‌ای یک مزیت بیولوژیکی را با خود به همراه دارد، به این ترتیب که مولکول‌های تطبیق یافته، در جهت ایجاد ساختارهای آلی بزرگتر، بهتر با یکدیگر جفت می‌شوند، اما با این حال هیچ کس از چگونگی به وجود آمدن این "انحراف کایرال" اطلاعی ندارد.

به این ترتیب، کشف وجود دست‌سانی در خارج از منظومه‌ی شمسی با شناسایی یک مولکول "Handed" در Sagittarius B2 یک دستاورد بسیار بزرگ محسوب می‌شود چرا که می‌تواند علت آنکه حیات در نهایت تنها یک جهت‌گیری را برگزیده‌ است، توضیح دهد.

برندن کرول، یکی از پژوهشگران از موسسه‌ی فناوری کالیفرنیا (CalTech) در پاسادنا می‌گوید:

اکسید پروپیلن یکی از پیچیده‌ترین و از لحاظ ساختاری، ظریف‌ترین مولکول‌هایی است که تا کنون در فضا شناسایی شده است. شناسایی این مولکول می‌تواند زمینه‌ساز انجام آزمایشاتی جهت تعیین چگونگی پیدایش چپ دستی یا راست دستی مولکولی و علت فراوانی جزئی یک فرم نسبت به فرم دیگر، باشد.

پژوهشگران آثار مولکولی اکسید پروپیلن را با استفاده از تلسکوپ گرین بنک (GBT) در ویرجینیای غربی و با کمک مشاهدات انجام شده توسط رادیو تلسکوپ پارکز از سازمان CSIRO در استرالیا شناسایی کرده‌اند.

اعضای تیم بر این باور هستند که ممکن است مولکول‌های پیچیده‌ای مثل این در ابر گازی پوسته‌ی نازک یخ‌های گسترش یافته بر روی ذرات غبار بسیار کوچک شناور در فضا، شکل گرفته باشند. این پوسته‌های یخی ممکن است مولکول‌ها را قادر به تشکیل ساختارهای مولکولی بزرگتر کرده است و به وجود آمدن واکنش‌های شیمیایی دیگر در داخل این ابرها منجر به تبخیر یخ شده است.

اگرچه همانند یک فرآیند دوره‌ی یخچالی به نظر می‌رسد، اما این واقعیت که مولکول‌های کایرال قادر به انجام این کار در اعماق فضا هستند، می‌تواند چگونگی راه یافتن آن‌ها را بر روی سیارک‌ها و دنباله‌دارها را در زمان‌های بعد، توضیح دهد، این اجرام ممکن است در نهایت در اثر یک برخورد، مولکول‌های یاد شده را بر روی سطوح سیارات منتقل کرده باشند.

کرول می‌گوید:

شهاب سنگ‌های منظومه‌ی شمسی حاوی مولکول‌های کایرالی هستند که قدمت آن‌ها به پیش از خود زمین برمی‌گردد و مولکول‌های کایرال به تازگی در دنباله‌دارها نیز شناسایی شده‌اند، چنین اجرام کوچکی می‌توانند عاملی باشند که حیات را به چپ دستی یا راست دستی کنونی سوق داده است.

به عبارت دیگر، این مولکول‌ها و امکان مطالعه‌ی آن‌ها، می‌تواند اطلاعات زیادی را در مورد پیدایش حیات و چگونگی تکامل آن، از جمله دلیل جهت‌گیری آن به حالت چپ یا راست، در اختیار ما قرار قرار دهد.

مگوایر می‌گوید:

با شناسایی یک مولکول کایرال در فضا، ما در نهایت راهی را برای مطالعه‌ی چگونگی شکل‌گیری این مولکول‌ها و نقش آن‌ها در پیدایش حیات و هوموکایرالیتی، قبل از آنکه به شهاب ‌سنگ‌ها و دنباله‌دارها راه یابند، یافته‌ایم.تاريخ : شنبه 29 خرداد 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

دانشمندان با استفاده از آنتن فضایی تداخل‌سنج لیزری (LISA) پتفایندر که یک فضاپیمای آزمایشی طراحی شده برای مطالعه‌ی گرانش است، اعلام کرده‌اند که موفق به اندازه‌گیری دقیق مقادیر بسیار ناچیزی از جنبش‌هایی با مقدار کوچکتر از عرض یک اتم شده‌اند.

 در حالی که این اخبار در سطح فنی نیز قابل توجه هستند، اما بخش واقعا هیجان‌انگیز داستان این است که انجام این اندازه‌گیری موفق به احتمال زیاد به یک راه بهتر منجر خواهد شد تا ما بتوانیم با استفاده از آن روش‌ها، امواج گرانشی را ردیابی کنیم. امواج گرانشی به ریز موج‌هایی در انحنای فضازمان گفته می‌شود که اینشتین در نظریه‌ی نسبیت عام خود آنها را پیش بینی کرده بود و دانشمندان نیز برای اولین بار در اوایل سال جاری توانستند آنها را آشکارسازی کنند.

 برای درک بهتر موضوع می‌خواهیم کمی بیشتر در این مورد بدانیم. تیمی پژوهشی از آژانس فضایی اروپا (ESA)  فضاپیمایی را در ۱.۵ میلیون کیلومتر (۹۳۲۰۵۶ مایل) دورتر از زمین در منطقه‌ای از فضا که در آن کشش‌های گرانشی زمین و خورشید هر دو توسط همدیگر خنثی می‌شود، قرار دادند. این منطقه به عنوان یک نقطه‌ی لاگرانژ شناخته شده استاینها در واقع توضیحاتی هستند که طارق بازلی (Tarek Bazley) به الجزیره ارایه داده است.

روش کار بدین گونه است که دو مکعب جامد به جرم‌های ۱.۹ کیلوگرم از جنس آلیاژ طلا و پلاتین در واقع در یک سقوط آزاد در میان  فضا قرار داشته و دقیقا به مقدار ۳۷.۵ سانتی متر از هم فاصله دارند.

امواج گرانشی اینیشتین

از آنجا که مکعب‌ها در موقعیت سقوط آزاد هستند، آنها از لحاظ تکنیکی نباید به کل حرکتی داشته باشند. البته این امر با صرف نظر از سرعت آنها در حین حرکتشان در داخل سفینه و در مداری به دور خورشید لحاظ می‌شود. حال اگر آنها بر خلاف نتیجه‌گیری ما حرکتی داشته باشند، این احتمال وجود دارد که آنها تحت تاثیر امواج گرانشی به حرکت در آمده باشند، چرا که این امواج در سراسر پهنه‌ی کیهان در حال انتشار هستند و باعث تکان‌های هرچند بسیار جزیی در اشیا می‌شوند.

 بر پایه‌ی توضیحات جسی امسپاک  (Jesse Emspak) برای مجله‌ی اسمیتسونیان، محققان در طی بررسی‌های خود به این نتیجه رسیده‌اند که ابزار اندازه‌گیری آنها قادر به اندازه‌گیری حرکات در مقیاس فمتومتر است که این مقدار معادل با یک میلیونیوم یک میلیاردم متر است.

 گفتنی است که خود پتفایندر به اندازه‌ی کافی برای شناسایی امواج گرانشی بزرگ نیست. برای اینکه اشیای اندازه‌گیری باید به مقدار بسیار زیادی دور از هم باشند، به طوری که موج بتواند هر دوی آنها  را در زمان‌هایی متفاوت مورد اصابت قرار دهد. اما پیشنهاد می‌شود که محققان می‌توانند به طور موفق از محیط‌هایی در فضا استفاده کنند که تحت تاثیر نیروهای بیرونی قرار ندارند. دانشمند ارشد این ماموریت مارتین هوییستون (Martin Hewitson) در گفتگو با مجله‌ی اسمیتسونیان گفت:

ما می‌خواستیم تا حرکات را در مقیاس پیکومتری ببینیم. این مقدار به اندازه‌ی ۱۰۰ برابر بهتر از مشاهدات روی زمین است.

هنگامی که محققان رصدخانه تداخل گرانشی موج لیزر (LIGO) در اوایل سال جاری امواج گرانشی را شناسایی کردند، مجبور به استفاده از لیزرهایی بودند که تنها ۴ کیلومتر از هم جدا بودند. این مقدار کوچک برای شناسایی دقیق امواج گرانشی، بسیار بیش از حد کوچک است. برای مقابله با این مشکل، آنها لیزر را به سمت جلو و عقب جابجا کردند و در ادامه یک فاصله‌ی ۱۱۱۸ کیلومتری ایجاد کردند. بر پایه‌ی گزارش امسپاک، امواج گرانشی را می‌توان در این فاصله شناسایی کرد؛ اما تنها امواجی را که در محدوده‌ی ۱۰۰ تا ۱۰۰۰ هرتز اندازه قرار دارند.

 از آنجا که لیسا پتفایندر توانسته میزان جنبش‌ها را با دقت اندازه‌گیری کند، این تیم قصد دارند تا به زودی مرحله‌ی بعدی ماموریت را با یک دستگاه به نام آنتن فضایی تداخلسنج لیزری تکاملی (eLISA) شروع کنند.

 در مرحله بعد از این پروسه، سه فضاپیما به صورت جداگانه در همان نقطه‌ای که لیسا نیز قرار داشت در مدار خورشید حرکت خواهند کرد. این فضاپیماها به صورت حرف L با هم دیگر لینک خواهند شد و هر یک از آنها ۹۹۹۴۰۲ کیلومتر از هم فاصله خواهند داشت.

امواج گرانشی

 

 در چنین فاصله‌ی بزرگی، تیم پژوهشی باید قادر باشند تا امواج گرانشی را به طور دقیق شناسایی کنند؛ امواجی که تنها ۰.۰۰۰۱ تا ۱ هرتز فرکانس دارند. این سیستم بسیار حساس تر از آن سیستمی است که LIGO با آن کار می‌کرد.

این تیم باور دارند که با استفاده از تکنیک اندازه گیری لیزری که در این ماموریت اعتبار سنجی شد،  آنها قادر به اندازه گیری حرکات حتی با میزان تنها چند تریلیونیم متر خواهد بود. درک امواج گرانشی به ما چشم‌انداز جدیدی از سازوکار جهان هستی فراهم خواهد کرد. واقعیت این است که توانایی تشخیص موفقیت‌آمیز این حرکت‌ها بسیار شگفت آور است، و از سویی اندازه‌گیری موفقیت آمیز آن نیز توسط آژانس فضایی اروپا نشان می‌دهد که ما در حال پیشرفت‌های خوبی در این زمینه هستیم. پل مک نامارا  (Paul McNamara)پل مک نامارا یکی از اعضای تیم گفت چنین می‌گوید:

هنگامی که ما از دریچه‌ی امواج گرانشی به جهان نگاه کنیم، آنگاه شاهدخواهیم بود که اشیا به طور کاملا جدیدی نمود پیدا می‌کنند. چیزهایی را می‌توانیم ببینیم که پیشتر هرگز قادر به دیدنشان نبودیم و با استفاده از از طیف الکترومغناطیسی نیز هیچ گاه آنها را نمی‌توانیم مشاهده کنیم. ما واقعا در آستانه‌ی مشاهده جهان با یک روش کاملا جدید هستیم.

فابیو فاواتا (Fabio Favata)، رییس هیئت مدیره‌ی آژانس فضای اروپا این موضوع را چنین وصف می‌کند:

ما اکنون می‌دانیم که امواج گرانشی وجود دارند و قابل آشکارسازی هم هستند. اکنون، به لطف این ماموریت، ما می‌دانیم که از دقت و حساسیت کافی برای مشاهده‌ی آنها در فضا برخوردار هستیم و در نتیجه، یک پنجره‌ی جدید به روی جهان باز شده است.

در حالی که پژوهشگران هنوز باید کارهای زیادی را برای خارج ساختن لیسا از زمین انجام دهند، اما در حال حاضر نیز فکر کردن به اینکه این ماموریت چه داده‌های جالبی را می‌تواند جمع آوری کند، بسیار هیجان‌انگیز است. گفتنی است که این یافته ها در ژورنال فیزیکال ریویو لترز  (Physical Review Letters)منتشر شده است.تاريخ : شنبه 29 خرداد 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
 تانک در جنگ جهانی اول به طور همزمان و جداگانه در فرانسه و بریتانیا اختراع شد تا ستون موجود در خاکریزها را بشکند و به مرور تانک‌ها به یکی از اجزای کلیدی ارتش‌های دنیا تبدیل شدند. تانک‌ها در گذشته به انواع زیادی از جمله تانک‌های سبک، متوسط، سنگین، فوق سنگین، تانک پیاده‌نظام و ... تقسیم می‌شدند که هر یک برای ماموریت‌های ویژه‌ای طراحی شده بودند.
 
امروزه با افزایش اهمیت جنگ‌های نامتقارن، پایان جنگ سرد و افزایش توجه به سلاح‌های ارزان‌ قیمت ضدتانک روسی، اهمیت تانک‌ها کمتر شده‌است. به همین دلیل تانک‌ها به ندرت به طور انفرادی وارد عملیات شده و معمولاً در واحدهای زرهی با حمایت پیاده‌نظام و گاهی خودروهای جنگی پیاده‌نظام سازمان‌دهی می‌شوند و گاهی از حمایت هواپیما و بالگردهای شناسایی و جنگی نیز بهره می‌برند.
 
 
شاهکار چشم بادامی‌ها
 
تانک تایپ 10، طی طرحی به نام MBT-X تولید شد. هدف از این طرح، طراحی و تولید یک تانک جدید برای جایگزین کردن تانک قدیمی ژاپنی تایپ ۷۴ بود. در سال ۱۹۹۰ نیروهای ژاپن به فکر تولید یک تانک جدید به منظور جایگزینی Type-74 بودند و در همان سال با تخصیص بودجه این طرح رسما آغاز شد. در ۱۵ اکتبر سال ۲۰۰۱ طرح این تانک تکمیل شد و در همان سال تعداد ۳۵ دستگاه از آن ساخته و تحویل نیروهای نظامی این کشور در هوکایدو قرار شد تا عملیات بازبینی و بازنگری آن را انجام دهند.
 
تانک TYPE 10؛ زره‌پوش کنترل از راه دور با قابلیت تنظیم ارتفاع + تصاویر
 
در ۱۳ فوریه سال ۲۰۰۸ بازبینی‌هایی بر روی این طرح آغاز و برخی سیستم‌های آن اصلاح شد. تانک در سال ۲۰۱۴ وارد خدمت شده و پیش بینی می‌شود 400 عراده از آن تولید شود. بنابر اعلام رسمی مقامات ژاپن این تانک در ابتدا تنها برای نیروهای ژاپنی تولید خواهد شد و تا تکمیل نیاز نیروهای نظامی ژاپن برای جایگزینی تانک‌های قدیمی خود، این کشور قصد صادرات تانک خود را نخواهد داشت. تولید قطعات مکانیکی این تانک به صنایع سنگین میتسوبیشی سپرده شده است؛ شرکت اصلی طرف قرارداد نیز گروه تحقیقات صنعتی TRDI در استان ساگامی هارا می‌باشد.
 
هزینه‌های اولیه این طرح تا سال ۲۰۰۱ که نمونه‌های اولیه این تانک عرضه شد، ۴۸ میلیارد ین ژاپن (معادل ۴۵۰ میلیون دلار به ارزش زمانی سال ۲۰۰۱) هزینه داشته است. بنابه اعلام مقامات ژاپنی قیمت این تانک در حدود ۶٫۵ میلیون دلار خواهد بود، اگرچه در نهایت به ۸٫۵ میلیون دلار رسید . به عقیده اکثر کارشناسان نظامی جهان، ساخت این تانک توسط ژاپن در واقع پاسخی بود به ساخت تانک پیشرفته Type 99 توسط چین که با ساخته شدن این تانک مدرن توسط ژاپن موازنه زرهی بین دو کشور مجددا برقرار شد. این تانک بطور متوسط ۲۰ تن سبک‌تر از تانک‌های مطرح جهان می‌باشد. علت این امر نیز فشار مسئولین به دلیل رعایت مقررات محدودیت وزن در جاده‌های ژاپن می‌باشد. تانک تایپ ۹۰ به دلیل داشتن وزن سنگین در بسیاری از موارد مجاز به خارج شدن از هوکایدو نبود. 
 
 
در تانک تایپ 10 راننده جلوی تانک و زیر لوله توپ قرار دارد که توسط یک دریچه به بیرون می‌آید و دارای سه پیرسکوپ رو به بیرون برای دیدن محیط بیرون است که یکی از آنها دارای سامانه دید حرارتی برای رانندگی در شب است. همچنین این تانک دارای یک دوربین مدار بسته رو به عقب برای دید راننده است که تصاویر آن در درون کابین رانند روی نمایشگر به نمایش در می‌آید. 
 
تانک TYPE 10؛ زره‌پوش کنترل از راه دور با قابلیت تنظیم ارتفاع + تصاویر
 
فرمانده در برج اصلی سمت راست برجک قرار دارد. فرمانده دارای یک دریچه در بالای سر است و که دارای چندین  پیریسکوپ برای پوشش جلو و دو طرف دریچه بهره می‌برد؛ ولی به غیر از این پیرسکوپ‌های دور تا دور، دریچه دارای یک سامانه دید پانورماتیک است که از یک سامانه دید حرارتی نسل سوم بهره می‌برد. این سامانه به یک نمایشگر لمسی در جلوی فرمانده تانک متصل است و به آن اجازه دید کامل در روز و شب را می‌دهد و می‌تواند با کمک یک خط ارتباطی تصاویر این سامانه نظارتی را به هر خودروی و یا مرکز فرمانده‌ای به صورت زنده ارسال کند.
 
فرمانده می‌تواند کنترل توپ اصلی را از دست توپچی گرفته و دست به  هدف‌یابی و اجرای آتش با کمک سایت هدفگیر بزند که به نمایشگرهای فرمانده متصل است؛ همچنین فرمانده می‌تواند کنترل سامانه آتش توپچی را از آن گرفته و هدف مشخص کند و دوباره کنترل را به دست  او بدهد. تانک دارای سامانه ناوبری جی پی اس است و فرمانده می‌تواند بر روی یکی از دو نمایشگر لمسی خود یک نقشه‌خوان خودکار ماهواره‌ای را داشته باشد که محل دقیق تانک را روی نقشه مشخص می‌کند.
 
تانک TYPE 10؛ زره‌پوش کنترل از راه دور با قابلیت تنظیم ارتفاع + تصاویر
 
 
جذاب‌ترین بخش تانک تایپ 10 سیستم تعلیق و فنربندی آن است.
 
اما شاید جذابترین بخش تانک تایپ 10 سیستم تعلیق و فنربندی آن است. سیستم فنربندی این تانک سیستم فنربندی فعال هیدروپنوماتیک است و به تانک این امکان را می‌دهد که ارتفاع تانک را بسته به نوع نیاز و مکانی که تانک در آن قرار دارد تغییر دهد.
 
سیستم فنربندی این تانک بسیار حساس بوده و می‌تواند به طور اتوماتیک تنظیم شود، به این صورت که یک سمت تانک بیشتر از سمت دیگر به زمین نزدیک شود؛ به علاوه تانک می‌تواند بسیار به زمین نزدیک شود، زانو بزند و یا ارتفاع شاسی خود را زیاد کند و هر کار دیگر که بخواهد می‌تواند انجام دهد. این سیستم فنربندی می‌تواند در حالت اجرای اتوماتیک نیز قرار بگیرد که با توجه به موقعیت زمین و شاسی به طور خودکار عمل کند.
 
به طور مثال تانک وقتی از پهلو در یک سراشیبی قرار بگیرد به طور خودکار آن سمت تانک که در قسمت بالاتر قرار گرفته است زانو بزند و به زمین نزدیک شود و سمت دیگر تانک که در سمت پایین سراشیبی قرار دارد ارتفاع خود را از زمین بیشتر کند. به این صورت می‌تواند در شرایط شیب‌های تند تعادل خود را تا حدود زیادی حفظ کند و از واژگون شدن تانک جلوگیری کند. جالب است بدانید چندین تانک چلنجر انگلیسی و تعدادی از تانک‌های رژیم صهیونیستی بر روی دشت‌های منطقه یورکشایر به همین ترتیب واژگون شد.
 
تانک TYPE 10؛ زره‌پوش کنترل از راه دور با قابلیت تنظیم ارتفاع + تصاویر
 
تنظیم ارتفاع در تایپ 10 بسیار مورد توجه قرار گرفته است؛ به این صورت که در شرایط کوهستانی که تانک در شرایط بسیار دشوار قرار می‌گیرد می‌تواند تعادل خود را در دشوارترین شرایط حفظ کند؛ همچنین در برخی شرایط جغرافیایی که برخی تانک‌ها همچون مرکاوا و چلنجر و حتی تا حدودی آبرامز توانایی به انجام رساندن وظیفه در آنجا ندارند این تانک می‌تواند به ایفای نقش بپردازد.
 
توپچی تانک در سمت چپ برجک قرار دارد که از یک سایت آتش بر روی برجک برای هدفگیر توپ اصلی بهره می‌برد. این سایت آتش توان رهگیر تا 8 هدف شامل اهداف ثابت و متحرک را به صورت خودکار به واسطه سامانه دید حرارتی دارد. سامانه تشخیص خودکار و زیر نظر گرفتن خودکار اهداف باعث افزایش هشیاری توپچی را به صورت چشمگیری افزایش می‌دهد. توپچی دارای یک نمایشگر رنگی است که هدف را روی نمایشگر لمسی ، لمس  می‌کند و بعد از آن رایانه آتش به صورت خودکار دست به تعقیب هدف می‌زند؛ محاسبات توسط سنسورهای  مختلف انجام شده، لوله در زاویه مناسب قرار می‌گیرد و تنها وظیفه توپچی فشردن ماشه است.
 
تانک TYPE 10؛ زره‌پوش کنترل از راه دور با قابلیت تنظیم ارتفاع + تصاویر
 
این سامانه هوشمند شلیک تایپ 10 به خوبی در روز تا برد 5000  متر و در شب تا برد 3500 متر توان درگیر با هدف را دارد و می‌تواند در حالت درگیری با یک هدف؛ هفت هدف دیگر را به صورت خودکار با گذاشتن مربع‌های رنگی بر روی آنها در نمایشگر برای توپ چی مشخص کند. تصاویر سایت توپچی نیز برای دیگر تانک‌های گروه قابل اشتراک گذاری است. اطلاعات برای هدفگیری با کمک سنسورهای مشخص کردن سرعت باد، دمای هوا و زاویه تانک پردازش می‌شود .تنها کمتر از 4 ثانیه برای محاسبه و آتش وقت نیاز است .تانک دارای یک مسافت‌یاب لیزری بر روی برجک تانک با برد 10000 متر است. همچنین توپچی دارای یک سایت دید وسیع در بالای برجک بالای توپ اصلی نیز هست.
 
 
مشخصات
 
وزن: 44 تن؛اما در بیشترین حالت 48 تن
طول: ۹٫۴ متر
ارتفاع: ۲٫۳ متر
خدمه: سه نفر(توپچی، فرمانده و راننده)
موتور: یک موتور هشت سیلندر دیزل   ۱۲۰۰ اسب بخاری
رانش به وزن: ۲۷ اسب بخار بر تن
سلاح : یک توپ ۱۲۰ م م بدون خان با ۳۶ گلوله
سلاح جانبی: یک مسلسل ۱۲٫۷ م م با ۹۰۰ گلوله و و یک مسلسل ۷٫۶۲ م م با ۳۰۰۰ گلوله
بیشترین سرعت:۷۰ کیلومتر بر ساعت
برد:۵۰۰ کیلومتر
 
 
تایپ 10 از یک توپ ۱۲۰ میلی‌متری بدون خان بهره می‌برد که تحت تاثیر توپ ال ۴۴ آلمان ساخته شده و پیش از این روی تانک تایپ 90  نصب شده بود. توپ ۱۲۰میلی‌متری تایپ 10 به گفته ژاپنی‌ها 17% سبک‌تر از ال ۴۴ آلمانی‌ها است و از فولاد مقاوم‌تری ساخته شده است. این توپ نیز مانند توپ تانک تایپ ۹۰ دارای سامانه گلوله‌گذاری خودکار است. سامانه گلوله‌گذاری خودکار زنجیره‌ای است که مهمات آن در پشت سر برجک قرار دارد و می‌تواند  8 تا 10 گلوله در دقیقه  لود کند. گفته شده ۱۶گلوله در برجک برای توپ  و ۲۶ گلوله در درون بدنه به عنوان مهمات ذخیره به کار می‌رود.
 
تانک TYPE 10؛ زره‌پوش کنترل از راه دور با قابلیت تنظیم ارتفاع + تصاویر
 
توپ توان شلیک مهمات انرژی جنبشی جی ام۳۳ با توان نفوذ  در ۵۶۰ م م در 2100 متر و مهمات خرج گود جی ام ۱۲ با توان  نفوذ در ۶۰۰ م م زره را دارد. این دو مهمات بر اساس مهمات‌های اروپایی نصب شده و روی توپ ال۴۴ ساخته شده و از تایپ ۹۰ نیز شلیک می‌شود . همچنین این توپ می‌تواند مهمات انفجاری ترکش‌شونده را نیز حمل کند و گفته شده نوعی مهمات انرژی جنبشی جدید با توان نفوذ در ۶۰۰ تا ۶۵۰ م م زره در 3000 متر برای آن طراحی شده است. تایپ 10 توان شلیک تمامی مهمات‌های ۱۲۰ م م استاندارد ناتو را دارد. این تانک از یک موتور دیزل 1200 اسب بخاره هشت سیلندر  بهره می‌برد که توان مصرف سوخت‌های  دیگری چون  بنزین را نیز در صورت نیاز  دارد. موتور در عقب تانک قرار گرفته و تولید ژاپن است.
 
 
به غیر از توپ اصلی یک مسلسل ۱۲٫۷ م م بر روی برجک تانک و یک مسلسل ۷٫۶۲ م م هماهنگ با برجک اصلی نیز وجود دارد. تانک در مجموع ۴۲ گلوله ۱۲۰ م م، ۳۰۰۰ گلوله  ۷٫۶۲ م م و ۹۰۰ گلوله ۱۲٫۷ م م را حمل می‌کند.
 
تانک TYPE 10؛ زره‌پوش کنترل از راه دور با قابلیت تنظیم ارتفاع + تصاویر
 
زره تایپ 10 یک زره ماژولار است . زره اصلی از جنس نانو کریستال است، اما بر روی آن یک زره ترکیبی ماژولار نصب می‌شود که از سرامیک، کولار و مواد ترکیبی تشکیل شده است و وظیفه آن دفع مهمات انرژی جنبشی و مهمات خرج گود است. زره ماژولار بوده و با پیچ به زره اصلی وصل می‌شود و می‌توان آن را به سرعت تعویض کرد و یا از روی تانک برداشت. انتخاب زره بسته به شرایط درگیری دارد. می‌توان در یک نبرد شهری در صورت نیاز بر روی تانک زره واکنش‌دهنده نیز نصب کرد. در حالت سبک این تانک  ۴۰ تن وزن دارد؛ ولی با در نظر گرفتن زره‌هایی که می‌توان روی آن نصب کرد وزن آن تا ۴۸ تن قابل افزایش است. تایپ ۱۰ یکی از سبک‌ترین تانک‌های موجود است که این وزن سبک را به دلیل  زره ماژولار  و ترکیبی از مواد سبک ولی مقاوم می‌باشد. کارشناسان گفته‌اند توپ دارای پمپ مخصوص برای تزریق مواد خنک‌کننده در صورت افزایش بیش از حد دمای توپ است.
 
سطح جلوی تانک تایپ 10 شیب‌دار است و شباهت‌هایی به لئوپارد دارد که در اطراف برجک دارای محفظه‌هایی برای قرار دادن وسایل اضافی لازم برای تانک و خدمه آن است. همچنین پشت سر برجک یک قفسه فلزی با توری پوشانده شده است که می‌توان در درون آن وسایل لازم خدمه و تانک را قرار داد؛ ولی در واقع یک قفسه توری شکل برای محافظت پشت برجک از حملات راکتی و موشکی است. تانک دارای چهار لوله نارنجک‌انداز  در دو طرف بدنه است. البته این نارنجک‌اندازها در زره ماژولار قرار گرفته و از یک اخطاردهنده لیزری برای اخطار به خدمه مبنی بر قفل سلاح لیزری روی تانک بهره برده است. سامانه آتش تانک این توان را دارد که بلافاصله بعد از دریافت اخطار لازم؛ دست به پرتاب نارنجک‌انداز دودزا به صورت خودکار بزند.
 
تانک TYPE 10؛ زره‌پوش کنترل از راه دور با قابلیت تنظیم ارتفاع + تصاویر
 
تایپ 10 دارای پوشش‌های لازم در بخش‌های موتور و توپ برای کاهش امواج فروسرخ ارسالی از تانک است تا بتواند دست به یک اختفای فروسرخ برای کاهش احتمال رهگیری توسط سامانه‌های اپتیک فروسرخ بزند. 
 
 
اگزوز این تانک کمترین سطح گرمایی را برای حفاظت فروسرخ  تولید می‌کند و تانک می‌تواند به سرعت 80 کیلومتر بر ساعت در جاده برسد.880 لیتر سوخت داخلی حمل می‌کند که برد تانک را به 550 کیلومتر افزایش داده است. نکته جالب این است که تایپ 10 دست کم 250 لیتر سوخت کمتری را نسبت به تایپ ۹۰ حمل می‌کند؛ ولی برد بیشتری دارد؛  در واقع رانش به وزن کمتری را نسبت به تایپ 90 دارد که البته موتور تایپ 10 دست کم300 اسب بخار نیز کمتر از تایپ 90 قدرت فراهم می‌کند.
 
تانک TYPE 10؛ زره‌پوش کنترل از راه دور با قابلیت تنظیم ارتفاع + تصاویر
 
همان گونه که گفته شد تایپ 10 دارای قیمت تقریبی ۸٫۴ میلیون دلار برای هر عراده است؛ این به معنی این است که این تانک با بهترین نسخه آبرامز هم قیمت و از بسیاری از تانک‌های موجود چون  تی ۹۰ بسیار گرانتر است. اگرچه ژاپن اعلام کرده قصد صادرات این تانک را ندارد؛ ولی قیمت بالا  آن نیز مانعی برای صادرات این تانک است.  ژاپن از دهه ۱۹۶۰ به بعد تمامی نیاز خود به تانک را در داخل تامین کرده است؛ولی همواره پروژه‌های نظامی ژاپن به دلیل اسرار ژاپنی‌ها در توسعه همه جنبه آن در داخل بسیار گران تمام می‌شود.


تاريخ : شنبه 29 خرداد 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 یان پیرسون، یک آینده شناس با سابقه دقت 85 درصد، گزارشی از آن چه می توانیم در سال 2045 از شرایط شهرها انتظار داشته باشیم را ارائه کرده است. پیرسون این گزارش را با همکاری Hewden، یک شرکت کرایه تجهیزات ساخت و ساز، تهیه کرده است که تصویری از آن چه طی 30 سال آینده می توان در صنعت ساخت و ساز انتظار داشت را ارائه می کند. بر اساس این گزارش می توان دریافت با پیشرفت هایی که در حوزه هایی مانند رباتیک و هوش مصنوعی صورت گرفته است، ساختمان های شهری آینده هرچه بیشتر با فناوری گره خواهند خورد.

شهرها در 30 سال آینده این گونه به نظر خواهند رسید

 

ساختمان ها با یک شخصیت هوش مصنوعی اداره خواهند شد. بنابر پیش بینی های گزارش پیرسون، ساکنان ساختمان قادر به صحبت با آن و ارائه درخواست هایی مانند تغییر دمای محیط داخلی خواهند بود.

 


شهرها در 30 سال آینده این گونه به نظر خواهند رسید

ساختمان های فوق بلند همانند شهرهای کوچک عمل خواهند کرد. با توجه به تقاضای بالا و هزینه های بالای زمین، ساختمان های فوق بلند ممکن است به منزلگاه کارگران قشر کم و متوسط درآمد تبدیل شوند. آنها همانند شهرهایی کوچک با طبقات اختصاصی برای کار، فضای مسکونی و دفاتر اداری عمل خواهند کرد.

 


شهرها در 30 سال آینده این گونه به نظر خواهند رسید

پنجره های ساختمان ها با نمایشگرهای واقعیت مجازی جایگزین خواهند شد. در فیلم «بازگشت به آینده 2» خانه آینده مارتی به پنجره واقعیت مجازی مجهز شده بود که می توانست به هر چشم اندازی تغییر کند. بنابر گزارش پیرسون، ساختمان ها در آینده فاقد پنجره خواهند بود و نمایشگرهای واقعیت مجازی جای آنها را خواهند گرفت.

 


شهرها در 30 سال آینده این گونه به نظر خواهند رسید

مردم می توانند پوشش هایی ویژه را اسپری کنند که برای جمع آوری انرژی خورشیدی کارایی دارند. امکان معرفی پوشش های خورشیدی به پیشرفت های نانوفناوری برای خلق مواد مبتنی بر نانوذرات بستگی خواهد داشت.

 


شهرها در 30 سال آینده این گونه به نظر خواهند رسید

گرمایش تابشی و روشنایی هوشمند هنگامی که در حال قدم زدن در اتاق هستید، شما را دنبال می کنند. در آینده مسیر گرما و نور به سوی شما متمرکز خواهد شد و از این رو می توانید با هر میزان دما و نور که مد نظر دارید در اطراف قدم بزنید. گزارش پیرسون به جزئیات چگونگی کارکرد این فناوری اشاره ای نداشته اما در حال حاضر روند گسترده پژوهش و توسعه برای بهبود روشنایی دنبال می شود.

 


شهرها در 30 سال آینده این گونه به نظر خواهند رسید

کارگران ساختمانی اسکلت های خارجی به تن خواهند کرد که امکان حمل تجهیزات سنگین را به آنها می دهد. در حقیقت، اکنون نیز شاهد چنین فناوری هایی هستیم. پاناسونیک در حال توسعه یک اسکلت رباتیک است که بلند کردن و حمل اشیا سنگین را آسان‌تر می سازد. وزارت دفاع آمریکا نیز دو سال تا زمان رونمایی از لباس مرد آهنی خود فاصله دارد که بلند کردن اجسام سنگین را ممکن می سازد.

 


شهرها در 30 سال آینده این گونه به نظر خواهند رسید

مشاغل خطرناک در ساختمان سازی به ربات ها سپرده خواهد شد. گزارش پیرسون به این نکته اشاره داشته است که ربات ها در کنار انسان ها در یک سری از پروژه ها به کار گرفت خواهند شد و البته می توانند مشاغلی که با خطر بالای انفجار و ریزش آوار مواجه هستند را بر عهده بگیرند.

 


شهرها در 30 سال آینده این گونه به نظر خواهند رسید

چاپ سه بعدی و مجموعه های مونتاژ ربات روند سریع ساخت و ساز را ممکن خواهند ساخت. همان گونه که اشکال جدید بتن و دیگر مواد توسعه یافته اند، استفاده از چاپ سه بعدی در زمینه ساخت و ساز احتمالا به پیشرفت سریع این بخش کمک خواهد کرد.تاريخ : شنبه 29 خرداد 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
بنا بر برخی دلایل، هم‌اکنون زمانی پر سروصدا در ایالات‌متحده است و بازار خودرو نیز از این قاعده مستثنا نمی‌باشد. هر کلاس خودرویی تحولی بزرگ را به خود می‌بیند و مهم نیست که چه اتفاقی می‌افتد، خریداران بیش از گذشته با دست باز به انتخاب خودرو می‌پردازند.
 
اکثر این تغییرات به فشارهای مربوط به بازار مرتبط است. قیمت سوخت پایین آمده و انتظارات بالا رفته است. رشد درخشان کراس اوورها ادامه یافته است درحالی‌که شاسی بلندهای سنتی و مرسوم کمی کنج عزلت برگزیده‌اند. خودروهای الکتریکی شاخص سرانجام به راه‌ها قدم گذاشته‌اند و محدوده‌ی حرکتی و کاربردی همانند خودروهای بنزینی دارند. خودروهای هیبریدی نیز جایگاه جدیدی پیداکرده‌اند و شاسی بلندهای کوپه مانند نیز نسبت به قبل از مقبولیت بالاتری برخوردارند. مهم نیست که چه کلاسی باشد، خودروها به آخرین تکنولوژی‌ها مجهز شده‌اند و کارایی بالاتری دارند.
 

مهم‌ترین خودروهای 2017 و بعد از آن (قسمت دوم)

آنچه در پیش می‌آید، داغ‌ترین و جدیدترین خودروها، تراک ها، کراس اوورها، شاسی بلندها و ون‌ها و همه‌ی آن چیزی که است که در چند سال آینده به بازار خواهد آمد. این یک لیست جامع است اما از برخی خودروها در آینده بیشتر خواهیم شنید. این‌ها خودروهای تولیدی واقعی هستند که در چند سال آینده قادر به خرید آن‌ها خواهید بود. به آینده خوش‌آمدید!

جی ام سی آکادیا

آکادیا که برای سال 2017 تماماً نو می‌شود به جی ام سی کمک می‌کند تا تمایزی بین یوکان و بوک انکلیو در نمایندگی‌ها قائل شوند. ابعاد کوچک این خودرو به معنی کاهش وزن زیاد است که به شتاب گیری بهتر و افزایش بهره‌وری در مصرف سوخت کمک شایانی می‌کند. علیرغم ابعاد کوچک، آکادیا هنوز هم قول حمل 7 سرنشین را در 3 ردیف می‌دهد.

مهم‌ترین خودروهای 2017 و بعد از آن (قسمت دوم)

دو پیشرانه‌ی آکادیا در سایر محصولات جنرال موتورز نیز یافت می‌شوند. پیشرانه‌ی 4 سیلندر 2.5 لیتری 195 اسب بخاری به‌صورت استاندارد وجود دارد و نسخه‌ی 6 سیلندر 3.6 لیتری با قدرت 310 اسب بخار نیز به‌صورت آپشن قابل سفارش است. هر دو پیشرانه با ترکیب گیربکس 6 سرعته ی اتوماتیک و دیفرانسیل جلو یا دو دیفرانسیل عرضه می‌شوند.
 • زمان عرضه: هم‌اکنون
 • قیمت: 48240-29995 دلار
مهم‌ترین خودروهای 2017 و بعد از آن (قسمت دوم)

مهم‌ترین خودروهای 2017 و بعد از آن (قسمت دوم)

مهم‌ترین خودروهای 2017 و بعد از آن (قسمت دوم)کرایلسر پاسیفیکا

زمانی که پاسیفیکا بهار امسال عرضه شد، بهترین مینی ون سگمنت با جادارترین صندلی‌ها در ردیف دوم نام گرفت. این خودرو با پیشرانه‌ی 6 سیلندر 287 اسب بخاری که به اولین گیربکس 9 سرعته ی اتوماتیک این سگمنت جفت شده عرضه شده است و از برخی ویژگی‌های جذاب نظیر رینگ‌های 20 اینچی و سیستم صوتی هارمن کاردون با 20 بلندگو بهره‌مند است. اگر مصرف سوخت مناسب نسخه‌ی استاندارد پاسیفیا شما را راضی نمی‌کند، نسخه‌ی پلاگین هیبرید با مصرف سوخت بسیار کم نیز در پاییز امسال جوابگوی نیازهایتان خواهد بود. این خودرو ارزش بالا را با استایلی زیبا درهم‌آمیخته است.
 • زمان عرضه: هم‌اکنون
 • قیمت: 43490-29590 دلار
مهم‌ترین خودروهای 2017 و بعد از آن (قسمت دوم)

مهم‌ترین خودروهای 2017 و بعد از آن (قسمت دوم)

مهم‌ترین خودروهای 2017 و بعد از آن (قسمت دوم)

مهم‌ترین خودروهای 2017 و بعد از آن (قسمت دوم)بیوک انویژن

انویژن شاسی‌بلند جدیدی خواهد بود که تفاوت‌های بین انکلیو سه ردیفه و انکور کوچک را نشان خواهد داد. این خودرو در چین ساخته خواهد شد و در حال حاضر در کنار پاسیفیک یکی از پرفروش‌ها است. از رقبای این خودرو می‌توان لکسوس RX، آکورا RDX و آئودی Q5 را نام برد.

مهم‌ترین خودروهای 2017 و بعد از آن (قسمت دوم)

قدرت خودرو بیش از آنکه زیاد باشد، به کافی بودن نزدیک است بنابراین انتظار اسپورت بودن را نداشته باشید.
 • زمان عرضه: تابستان 2016
 • قیمت: 42995 دلار برای مدل 2016
مهم‌ترین خودروهای 2017 و بعد از آن (قسمت دوم)

مهم‌ترین خودروهای 2017 و بعد از آن (قسمت دوم)

مهم‌ترین خودروهای 2017 و بعد از آن (قسمت دوم)تسلا مدل 3

تسلا صنعت خودرو را در مسیری قرار داده که ما نیم قرن پیش و با معرفی موستانگ شاهد آن بوده‌ایم. با عرضه‌ی مدل 3، تسلا یک خودروی الکتریکی صاف و صیقلی و سقف شیشه‌ای را ارائه کرده که بیش از 300 کیلومتر محدوده‌ی حرکتی دارد و در زمان کمتر از 6 ثانیه به سرعت 96 کیلومتر بر ساعت می‌رسد.

مهم‌ترین خودروهای 2017 و بعد از آن (قسمت دوم)

قیمت؟ گفته‌شده رقم احساس‌برانگیز 35 هزار دلار برای مدل پایه مطرح خواهد بود.
 • زمان عرضه: اواخر 2017
 • قیمت: 35000 دلار (تخمینی)

مهم‌ترین خودروهای 2017 و بعد از آن (قسمت دوم)

مهم‌ترین خودروهای 2017 و بعد از آن (قسمت دوم)

مهم‌ترین خودروهای 2017 و بعد از آن (قسمت دوم)

مهم‌ترین خودروهای 2017 و بعد از آن (قسمت دوم)شورلت بولت

آیا یک هاچبک الکتریکی با محدوده‌ی حرکتی بالای 300 کیلومتر از خودروساز واجد شرایط می‌تواند قابل‌ابتیاع باشد؟ شورلت باور دارد که این خودرو می‌تواند. بولت به پیشرانه‌ای 200 اسب بخاری و باتری‌های 60 کیلووات ساعتی، صفحه‌نمایش 10.2 اینچی و فاکتور بازی‌سازی مجهز است که باعث جلب‌توجه عموم می‌شود.

مهم‌ترین خودروهای 2017 و بعد از آن (قسمت دوم)

نام خودرو به دیگر مدل ساخته‌ی شورلت شباهت دارد که در ابتدا شبیه شیرجه‌ای عمیق در ناکجا به نظر می‌رسید.
 • زمان عرضه: اواخر 2016
 • قیمت: 37500 دلار
مهم‌ترین خودروهای 2017 و بعد از آن (قسمت دوم)

مهم‌ترین خودروهای 2017 و بعد از آن (قسمت دوم)

مهم‌ترین خودروهای 2017 و بعد از آن (قسمت دوم)

مهم‌ترین خودروهای 2017 و بعد از آن (قسمت دوم)سوبارو ایمپرزا

ایمپرزای 2017 اولین خودرویی است که از پلتفرم جهانی سوبارو استفاده می‌کند. پلتفرمی که در آینده‌ی نزدیک در همه‌ی خودروهای سوبارو بکار خواهد رفت. سیستم اطلاعات سرگرمی استارلینک سوبارو با اپل کارپلی و اندروید اتو سازگار شده و همچنین صفحه‌نمایش 8 اینچی نیز وجود دارد. ایمپرزای سدان در تریم اسپورت قابل دسترسی است که در مقایسه با مدل پایه از تنظیمات ویژه‌ی سیستم تعلیق استفاده می‌کند.

مهم‌ترین خودروهای 2017 و بعد از آن (قسمت دوم)

گیربکس CVT که هم‌اکنون مورداستفاده قرار می‌گیرد تنها گیربکسی است که برای مدل 2017 تائید شده است. پیشرانه‌ی 4 سیلندر تخت 2 لیتری تنها پیشرانه‌ی قابل سفارش است اما به‌روزرسانی شده و قدرت آن از 148 به 152 اسب بخار رسیده است.
 • زمان عرضه: پاییز 2016
 • قیمت: 20000 دلار (تخمینی)
مهم‌ترین خودروهای 2017 و بعد از آن (قسمت دوم)

مهم‌ترین خودروهای 2017 و بعد از آن (قسمت دوم)

مهم‌ترین خودروهای 2017 و بعد از آن (قسمت دوم)کیا نیرو

کیا شاسی‌بلند هیبریدی را معرفی کرده که ترکیب کاربردی بالایی را نشان می‌دهد. شاسی سبک‌وزن بوده و برای مصارف اقتصادی تنظیم شده است و پیشرانه‌ی 4 سیلندر 1.6 لیتری با 146 اسب بخار قدرت با موتوری الکتریکی در ارتباط بوده و کل مجموعه به گیربکس 6 سرعته ی دو کلاچه جفت شده است.

مهم‌ترین خودروهای 2017 و بعد از آن (قسمت دوم)

 • زمان عرضه: زمستان 2017
 • قیمت: 32000-25000 دلار
مهم‌ترین خودروهای 2017 و بعد از آن (قسمت دوم)

مهم‌ترین خودروهای 2017 و بعد از آن (قسمت دوم)

مهم‌ترین خودروهای 2017 و بعد از آن (قسمت دوم)هیوندای آیونیک

میل عموم به تراک های سبک‌وزن سیری‌ناپذیر است اما هاچبک کامپکت هیوندای بازی طولانی‌ای را شروع کرده است. آیونیک در صدر خودروهای سبز هیوندای قرار دارد و در نسخه‌های هیبرید، پلاگین هیبرید و باتری-الکتریک قابل سفارش است. دو نسخه ی هیبریدی از پیشرانه‌ی 4 سیلندر جدید و موتور الکتریک استفاده می‌کنند. مدل تماماً الکتریک با باتری لیتیوم یون 28 کیلووات ساعتی به بازار می‌آید که محدوده‌ی حرکتی 160 کیلومتری دارد.

 • زمان عرضه: پاییز 2016 (نسخه‌ی الکتریکی)، اوایل 2017 (هیبرید)، تابستان 2017 (پلاگین هیبرید)
 • قیمت: 35000-25000 دلار (تخمینی)
مهم‌ترین خودروهای 2017 و بعد از آن (قسمت دوم)

مهم‌ترین خودروهای 2017 و بعد از آن (قسمت دوم)

مهم‌ترین خودروهای 2017 و بعد از آن (قسمت دوم)فورد فیوژن 2017

یک فیس لیفت در میانه‌ی عمر برای دو مدل در نظر گرفته شده است. مدل پلاتینیوم هایلوکس با محتوای ممتاز کامل و پیشرانه‌ی 6 سیلندر 2.7 لیتری توئین توربو با 325 اسب بخار قدرت به بازار می‌آید و از سیستم چهارچرخ محرک، دامپرهای متغیر جدید و ترمزهای ارتقا یافته بهره‌مند است. تجهیزات دستیار راننده شامل دستیار پیشگیری از برخورد با تشخیص عابران پیاده، ترمز اضطراری خودکار و کروز کنترل خودکار با استارت/استاپ است.
 • زمان عرضه: هم‌اکنون
 • قیمت: 41995-22880 دلار
مهم‌ترین خودروهای 2017 و بعد از آن (قسمت دوم)

مهم‌ترین خودروهای 2017 و بعد از آن (قسمت دوم)

مهم‌ترین خودروهای 2017 و بعد از آن (قسمت دوم)

مهم‌ترین خودروهای 2017 و بعد از آن (قسمت دوم)ب ام و Z5

این خودرو جانشین Z4 خواهد بود و اولین خودروی متولد شده از همکاری ب ام و با تویوتا نام خواهد گرفت. بر پایه‌ی عکس‌های جاسوسی، Z5 برخلاف Z4 از سقف نرم استفاده خواهد کرد. این خودرو ممکن است که از سلف خود کوچک‌تر باشد.

مهم‌ترین خودروهای 2017 و بعد از آن (قسمت دوم)

جزئیات مربوط به قوای محرکه هنوز اعلام نشده اما احتمال قوی وجود دارد که از پیشرانه‌های دیگر مدل‌های ب ام و استفاده شود. احتمالاً پیشرانه‌ی 4 سیلندر 2 لیتری توربو در مدل پایه قرار خواهد گرفت.
 • زمان عرضه: 2017 (تخمینی)
 • قیمت: 50000 دلار (تخمینی)
مهم‌ترین خودروهای 2017 و بعد از آن (قسمت دوم)لکسس LS 2018

گفته شده که این خودرو بر پایه‌ی کانسپت LF-FC بنا خواهد شد و در پاییز سال 2017 به بازار خواهد آمد. فاصله‌ی زیاد بین محورها به سرنشینان اجازه خواهد داد تا از راحتی فوق‌العاده‌ای در عقب برخوردار باشند.

مهم‌ترین خودروهای 2017 و بعد از آن (قسمت دوم)

در بخش قوای محرکه شنیده‌شده که نسل جدید پیشرانه‌ها در راه است. پیشرانه‌ی تنفس طبیعی 8 سیلندر یا 6 سیلندر توئین توربو احتمالاً از اهم کاندیداها هستند.
 • زمان عرضه: پاییز 2017
 • قیمت: 75000 دلار (تخمینی)
مهم‌ترین خودروهای 2017 و بعد از آن (قسمت دوم)

مهم‌ترین خودروهای 2017 و بعد از آن (قسمت دوم)

مهم‌ترین خودروهای 2017 و بعد از آن (قسمت دوم)

مهم‌ترین خودروهای 2017 و بعد از آن (قسمت دوم)پورشه پانامرا

پانامرا بر ساختار شاسی جدیدی قرا خواهد گرفت. پلتفرمی مدولار که از فولاد با کشش بالا، آلومینیوم و مواد کامپوزیت ساخته شده در پانامرا به کار می‌رود که وزن کمتری نسبت به نسل قبل دارد. این خودروساز همچنین پیشرانه‌ی 6 سیلندر 3 لیتری توئین توربوی جدیدی را به خط تولید خواهد افزود. پانامرا به‌صورت شوتینگ بریک عرضه خواهد شد.

مهم‌ترین خودروهای 2017 و بعد از آن (قسمت دوم)

پیشرانه‌های مدل قبل شامل 6 سیلندر 3.6 لیتری سوپرشارژر دار، 6 سیلندر 3 لیتری هیبرید و 8 سیلندر 4.8 لیتری نیز در دسترس خواهند بود.
 • زمان عرضه: بهار 2017
 • قیمت: 80000 دلار (تخمینی)
مهم‌ترین خودروهای 2017 و بعد از آن (قسمت دوم)

مهم‌ترین خودروهای 2017 و بعد از آن (قسمت دوم)

مهم‌ترین خودروهای 2017 و بعد از آن (قسمت دوم)جیپ رانگلر پیکاپ

پس از سال‌ها تکرار سرانجام جیپ یک پیکاپ بر پایه‌ی رانلگر خواهد ساخت. انتظار می‌رود که این خودرو بر روی شاسی نسل آینده‌ی رانگلر بنا شود (تصویر به کانسپت جیپ ایستر سافاری 2016 تعلق دارد). انتظار می‌رود تا به‌روزرسانی‌هایی به منظور کشش و حمل بار بیشتر صورت پذیرد و البته نسخه‌ی کانورتیبل وجود نخواهد داشت.

این خودرو احتمالاً از همان پیشرانه و گیربکس نسل آینده‌ی رانگلر یعنی نسخه‌ی به‌روز شده‌ی 6 سیلندر 3.6 لیتری با گیربکس 8 سرعته ی اتوماتیک یا 6 سرعته ی دستی استفاده خواهد کرد.
 • زمان عرضه: 2018 یا بعدتر
 • قیمت: 30000 دلار (تخمینی)
مهم‌ترین خودروهای 2017 و بعد از آن (قسمت دوم)

مهم‌ترین خودروهای 2017 و بعد از آن (قسمت دوم)

مهم‌ترین خودروهای 2017 و بعد از آن (قسمت دوم)هوندا اودیسه

نسل بعدی اودیسه از پلتفرم کراس اوور پایلوت استفاده خواهد کرد و احتمالاً از پیشرانه‌ی 6 سیلندر 3.5 لیتری به همراه گیربکس 9 سرعته ی اتوماتیک استفاده خواهد کرد. به لطف این به‌روزرسانی‌ها، عملکرد و مصرف سوخت خودرو بهبود می‌یابد.

بر پایه‌ی عکس‌های جاسوسی گرفته‌شده انتظار نداریم که طراحی اودیسه خیلی تغییر کرده باشد.
 • زمان عرضه: پاییز 2017
 • قیمت: 32000 دلار (تخمینی)
مهم‌ترین خودروهای 2017 و بعد از آن (قسمت دوم)آئودی ای ترون کواترو

آئودی اخیراً تائید کرده که تولید اولین شاسی‌بلند تماماً الکتریک خود را در سال 2018 شروع خواهد کرد. احتمالاً این خودرو Q6 نامیده خواهد شد و محدوده‌ی حرکتی 480 کیلومتری را پیشنهاد خواهد داد (تصویر به کانسپت آئودی ای ترون کواترو تعلق دارد).

مهم‌ترین خودروهای 2017 و بعد از آن (قسمت دوم)

احتمالاً این خودرو بر پایه‌ی پلتفرم MLB2 فولکس بنا خواهد شد که در کراس اوور سه ردیفه ی Q7 و دیگر مدل‌ها بکار رفته است.
 • زمان عرضه: 2018
 • قیمت: 80000 دلار (تخمینی)
مهم‌ترین خودروهای 2017 و بعد از آن (قسمت دوم)

مهم‌ترین خودروهای 2017 و بعد از آن (قسمت دوم)

مهم‌ترین خودروهای 2017 و بعد از آن (قسمت دوم)


تاريخ : شنبه 29 خرداد 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

مدارگرد TGO طی ماموریت ExoMars 2016 با موفقیت توانست اولین تصویر خود از مریخ را ثبت کند.

exomars-image-1.jpg

 به نقل از آژانس فضایی اروپا، مدارگرد پیگیری گاز (TGO) در روز دوشنبه، 13 ماه ژوئن هنگامی که با سیاره سرخ 41 میلیون کیلومتر (25 میلیون مایل) فاصله داشته، این تصویر را ثبت کرده است.

اگرچه تصویر از وضوح بسیار بالایی برخوردار نیست، اما آژانس فضایی اروپا می‌گوید که دوربین  به درستی متمرکز شده و سیگنال تصویر نزدیک به سطح پیش بینی شده است.

کنترل‌کنندگان این ماموریت ،دوربین و دستگاه‌های دیگر مدارگرد را کنترل خواهند کرد و بدین ترتیب اطلاعات بازگردانده شده برای مطالعه و کالیبراسیون استفاده خواهد شد.

این ماموریت مشترک که با همکاری مشترک آژانس فضایی اروپا و روسکاسموس در 14 مارس راه اندازی شد، در اکتبر به مدار مریخ خواهد رسید.

وظیفه دوربین این مدارگرد مطالعه ویژگی‌های زمین‌شناسی در سیاره سرخ است.تاريخ : شنبه 29 خرداد 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

تیمی از ستاره‌شناسان با استفاده از رصدخانه آلما برای نخستین بار توانسته‌اند یکی از دورترین کهکشان‌ها را در جهان مرئی شناسایی کنند که از قدیمی‌ترین اکسیژن مشاهده‌ شده در فضا برخوردار است.

کهکشان

 به نقل از اسپیس، کهکشان باستانی SXDF-NB1006-2 در فاصله حدود 13.1 میلیارد سال نوری از زمین قرار دارد و زمانی بوجود آمده که نور برای اولین بار به سفر از میان فضای تاریک پرداخته است.

انفجار بزرگ یا بیگ‌بنگ حدود 13.8 میلیارد سال قبل اتفاق افتاد و نور، نخستین بار صدها میلیون سال پس از آن مشاهده شده است. ستاره شناسان در زمان کشف این کهکشان دوردست، در حال بررسی ترکیبات شیمیایی آن برای یادگیری در مورد طبیعت این اجسام کهنه بودند.

پیش از شکل‌گیری اجسام سماوی، جهان با گاز الکتریکی خنثی پوشیده شده بود. زمانی که نخستین نور درخشید، تابش الکترومغناطیسی در فرآیندی موسوم به یونیزاسیون کیهانی شروع به یونیزه کردن این ماده کرد.

جستجو به دنبال اکسیژن یونیزه شده در خانواده دوردست ستارگان شامل بررسی کهکشان‌ها برای تعیین امکان وجود اکسیژن در  فاصله‌های زیادی مانند محل کهکشان SXDF-NB1006-2 بود. محققان دریافتند که این عنصر را می‌توان حتی از فاصله بیش از 13 میلیارد سال نوری اندازه‌گیری کرد. غلظت این ماده حدود 10 درصد مشاهده شده در خورشید بود.

این میزان قابل پیش‌بینی بود،‌ اما محققان همچنین در کمال تعجب توانستند مقادیر کوچکی از غبار را در این سیستم شناسایی کنند.

کشف اکسیژن در این کهکشان نشان می‌دهد که چندین ستاره با اندازه‌های بسیار بزرگتر از خورشید، SXDF-NB1006-2 را در نور فرابنفش غوطه‌ور کرده و گاز را یونیزه کرده‌اند.

همه عناصر سنگین‌تر از لیتیوم توسط ستارگان مرده ایجاد شده‌اند، از این رو این یافته‌ها نشان می‌دهد که حداقل یک نسل از ستارگان در این کهکشان مرده‌اند.

زمانی که SXDF-NB1006-2 در سال 2012 توسط ستاره‌شناسان کشف شد، قدیمی‌ترین کهکشان شناخته‌شده نام گرفت. اما از آن زمان تاکنون محققان توانسته‌اند چندین کهکشان پیرتر را در فاصله دورتر از آن شناسایی کنند.

این یافته‌ها در مجله Science منتشر شده است.تاريخ : شنبه 29 خرداد 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

محققان دانشگاه کالیفرنیا در دیویس بر این باورند که با دستکاری میدانهای الکتریکی اطراف زخمها شاید بتوان فرایند ترمیم آن‌ها را در بیماران دیابتی سرعت بخشید.

دیابت

 به نقل از گیزمگ، زمانی که بدن زخمی می‌شود، سیگنال‌های الکتریکی اطراف محل زخم به سلول‌ها کمک می‌کنند تا به عنوان بخشی از فرآیند ترمیم، به آنجا مهاجرت کنند. اما زمانی که بدن بیماران دیابتی آسیب می‌بیند، میدان‌های الکتریکی اطراف زخم‌ها بطور چشمگیری ضعیف‌تر عمل کرده و باعث ترمیم بسیار کند آن‌ها می‌شوند.

دانشمندان در این تحقیق بر روی چشم موش‌های دیابتی کار کردند. این موش‌ها از طریق مهندسی ژنتیکی، مصرف دارو و یا رژیم پرچرب به این بیماری مبتلا شده بودند تا انواع مخنلف بیماری در آن‌ها آزمایش شود. در همه موارد، بخش‌های کوچکی از شبکیه چشم موش‌ها برداشته شد.

محققان با استفاده از تجهیزات بسیار حساس در آزمایشگاه الکتریسیته زیستی، جریان‌های برق را در لبه زخم‌ها اندازه‌گیری کرده و دریافتند که این جریانات در موش‌های دیابتی نسبت به موجودات سالم بسیار ضعیفتر است. این مساله با زمان ترمیم آهسته در این بیماری مرتبط شناخته شد.

چنین کشفی می‌تواند به دانشمندان در تولید یک فرآیند ترمیمی محرک الکتریکی کمک کند که بیماران دیابتی بتوانند از آن در درمان سریعتر زخم‌هایشان بهره ببرند.

به گفته محققان، با دو رویکرد می‌توان به این مساله کمک کرد. در رویکرد اول، با افزودن عناصر دارویی به ارتقای انتقال یون‌هایی پرداخته خواهد شد که سیگنال‌های الکتریکی آندوژن را منحرف می‌کنند و در رویکرد دوم، می‌توان با اعمال خارجی جریان‌های الکتریکی با استفاده از لنز تماسی الکتریکی با چند الکترود به این نتیجه دست یافت.

این یافته‌ها در مجله Scientific Reports منتشر شده است.تاريخ : شنبه 29 خرداد 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

دانشمندان موفق شدند تا راهی را برای جلوگیری از گسترش ویروس زیکا و ویروس‌های مشابه آن در بدن پیدا کنند.

potentialdru.jpg

 یک تیم در دانشکده پزشکی دانشگاه واشنگتن در سنت لوئیس یک مسیر تک ژنی را شناسایی کردند که برای زیکا و دیگر ویروس‌های خانواده "Flaviviridae" حیاتی بوده و سبب گسترش عفونت بین سلولها می‌شود.

علاوه بر این، آنها نشان دادند که غیرفعال کردن یک ژن منفرد در این مسیر هم در انسان و هم در سلولهای حشرات، سبب جلوگیری از گسترش عفونت می‌شود.

 

آنها به دنبال کشف یک داروی بالقوه برای زیکا ودیگر ویروسهای خانواده Flaviviridae مانند تب دانگ و ویروس نیل غربی هستند که تاثیر عمده ای بر سلامت عمومی دارند.

 

عفونت انساني حاصل ویروس نیل غربی اغلب نتيجه گزيده شدن با نيش پشه‌های آلوده است.


محققان به بررسی ژن‌هایی در سلولهای میزبان پرداختند که در جهت گسترش عفونت برای ویروس‌ها مورد نیاز است . آنها در حدود 19،000 ژن را مورد بررسی قرار داده و تنها توانستند 9 ژن کلیدی که این ویروسها برای گسترش عفونت به آنها نیاز داشتند را شناسایی کنند.

 

محققان برای شناسایی این ژن‌ها از یک فناوری ویرایش ژنی به نام CRISPR استفاده کردند که قادر است به صورت انتخابی این ژن‌ها را غیرفعال کند.

 

ویروس‌ها باید سلولهای میزبان را ربوده و برای تکثیر و گسترش عفونت، آنها را به مواد ژنتیکی  موجودات آلوده وابسته کنند. در نتیجه اگر یک سلول فاقد ژنی باشد که این ویروس برای گسترش عفونت به آن نیاز دارد، این ویروس در مسیر خود متوقف شده و سلول زنده خواهد ماند.

 

شواهد نشان می‌دهد که این ژن که برای انتشار ویروسی حیاتی بوده و باید بیشتر مورد مطالعه و بررسی قرار گیرد.

 

از 9 ژن  کلیدی این محققان یک ژن به نام SPCS1،را شناسایی کردند که در هنگام غیر فعال شدن نه تنها عفونت ویروسی را کاهش می‌دهد بلکه هیچ عوارض جانبی بر روی سلول‌ها ندارد.

 

محققان اولین آزمایش خود را بر روی ویروس نیل غربی انجام دادند و پس از آن نشان دادند که همان نتایج برای دیگر اعضای خانواده Flaviviridae، از جمله زیکا، تب دانگ، تب زرد، آنسفالیت ژاپنی و هپاتیت C نیز صدق می‌کند.


آنها دریافتند در حالی که عدم وجود این ژن از گسترش ویروسهای  خانواده  Flaviviridae جلوگیری می‌کند، بر انواع دیگر ویروس‌ها، از جملهalphaviruses، bunyaviruses  و rhabdoviruses  تاثیر منفی ندارد.

 

 ویروسهای  خانواده Flaviviridae به طور  منحصر به فرد برای انتشار ذرات ویروسی به این ژن خاص وابسته هستند. در این ویروس‌ها، این ژن تاثیر دومینو مانندی را برای جمع آوری و انتشار ذرات ویروسی نیاز داشته و بدون وجود آن، واکنش زنجیره ای اتفاق نمی‌افتد و ویروس نمی‌تواند گسترش یابد.

 

این پژوهش در مجله  Nature  به چاپ رسیده است.تاريخ : شنبه 29 خرداد 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

محققان پارک علم و فناوری یزد با پشتیبانی صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک (صحا) به دنبال طراحی و ساخت بردهای مدارچاپی فرکانس بالا هستند.

بردهای مدارچاپی فرکانس بالا

در حال حاضر تکنیک‌ها و فناوری‌های موجود در کشور که عمدتا فناوری لیتوگرافی است، امکان چاپ و تهیه صنعتی با چنین مدار چاپی‌هایی را با دقت بهتر از ۲۰۰ میکرون فراهم نمی‌آورند؛ اما با  انجام این طرح و حمایت صحا، فرآیند ساخت و نمونه‌سازی بردهای مدارچاپی فرکانس بالا به روش لیتوگرافی و با دقت کمتر از ٧٠ میکرون فراهم خواهد شد.

مسعود موحدی، مدیرعامل شرکت مجری طرح از شرکت‌های مستقر در پارک علم و فناوری استان یزد با بیان اینکه امروزه با پیشرفت تکنولوژی، یکی از جنبههای حائز اهمیت صنایع الکترونیک و مخابرات، افزایش سرعت انتقال اطلاعات و به حداقل رساندن زمان لازم برای انتقال حجم زیادی از اطلاعات است، گفت: یکی از مهمترین روش‌هایی که در این زمینه پیش روی مهندسان برق برای افزایش نرخ ارسال داده و اطلاعات قرار دارد، افزایش فرکانس کاری سیستم‌های مخابراتی و در پی آن، افزایش فرکانس کاری سخت افزار این سیستم‌ها است.

موحدی با بیان اینکه یکی از ملزومات سیستم‌های مخابراتی جدید، طراحی مدارها و زیر سیستمهای الکترونیکی و مخابراتی برای کار در فرکانس‌های بالا است، تصریح کرد: برای طراحی و ساخت مدارهای الکترونیکی که بتوانند تا فرکانس‌های بسیار بالا (که امروزه به حد چند صد گیگا هرتز رسیده است و در آینده‌ای نزدیک به بالاتر از این فرکانس‌ها نیز خواهد رسید) کار کنند، باید شرایط به خصوصی فراهم شده و فناوری خاصی مورد استفاده قرار گیرد. فناوری‌های جدید مثل میکروالکترونیک و نانوالکترونیک دقیقا در همین راستا توسعه یافته و استفاده از آنها به دلایل بیان شده روز به روز بیشتر نیز می‌شود.

وی تصریح کرد: برای رسیدن به یک سیستم مخابراتی در فرکانس‌های بالا، بلوک‌ها و زیربخش‌های متعددی که هر کدام وظیفه خاصی را ایفا می‌کنند، باید در کنار یکدیگر قرار بگیرند تا سیستم کلی شکل گرفته و عملکرد مورد نظر را از خود نشان دهد. این بلوک‌ها و زیرسیستم‌ها را از یک دیدگاه می‌توان به دو دسته کلی تقسیم بندی کرد.

موحدی ادامه داد: بلوک‌هایی که شامل عناصر فعال هستند؛ مثل تقویت‌کننده‌ها، تقویت‌کننده‌های کم نویز، نوسان‌سازها، میکسرها که امروزه عمدتا به صورت مدارهای مجتمع (IC) تولید می‌شوند و بلوک‌های دیگر که تنها شامل عناصر غیر فعال بوده و تحت عنوان زیر سیستم‌های غیر فعال شناخته می‌شوند. از این دسته می‌توان به خطوط انتقال، کوپلرها، تقسیم‌کننده‌های توان، آنتن‌ها و غیره اشاره کرد. در تهیه این بلوک‌ها بسته به نوع کاربرد، از ساختارهای متفاوتی می‌توان بهره گرفت.

وی با اشاره به اینکه در بسیاری از کاربردها در سیستم‌های مخابراتی متعدد، به علت محاسنی که خطوط انتقال صفحه‌ای (planar structures) از خود نشان می‌دهند، عمدتا از این ساختارها در تحقق بلوک‌های غیرفعال استفاده می‌شود، ادامه داد: این خطوط انتقال که ساختاری مشابه مدارهای چاپی معمولی (PCB) دارند، به علت سازگاری با مدارهای مجتمع و امکان اتصال مستقیم بلوک‌های فعال به آنها، بسیار زیاد مورد توجه قرار گرفته و کاربرد زیادی در فرکانس‌های بالا پیدا کرده‌اند.

وی خاطر نشان کرد: تکنولوژی ساخت و تولید این ساختارها که عمدتا به چهار گروه  Stripline، Microstrip، Slotline  و Coplanar Waveguide (CPW) تقسیم بندی می‌شوند، با بالا رفتن فرکانس پیچیده‌تر شده و دیگر قابل تولید به روش‌های سنتی مورد استفاده در تولید مدارهای چاپی معمولی نیستند. به عنوان مثال، در طراحی ساختارهای صفحه‌ای در فرکانس‌های چند ده و یا چند صد گیگا هرتز لازم خواهد بود که ساختارهایی با عرض نوار فلزی (strip) و فواصل هوایی (gap space) کمتر از ١٠٠ mm با دقت چند میکرون تولید شوند. متاسفانه در حال حاضر، فناوری‌های موجود امکان چاپ و تهیه چنین ساختارهایی را با دقت بیان شده فراهم نمی‌آورند. بنابراین در این طرح سعی شده است، ضعف فناوری که در کشور وجود دارد ، رفع شود.

موحدی درباره بازار مصرف این محصول اظهار کرد: امروزه صنایع مختلفی از سیستم‌ها و زیرسیستم‌های فرکانس بالا استفاده می‌کنند که از آن جمله می‌توان به صنایع الکترونیکی و مخابراتی مختلف و همچنین صنایع نظامی اشاره کرد.

وی با تاکید بر اینکه با بومی‌ و صنعتی‌شدن این فناوری، نیاز به واردکردن این مدارها از کشورهای دیگر رفع خواهد شد، خاطرنشان کرد: در واقع امروزه خیلی از این مدارات برای تولید به شرکت‌های خارجی سفارش داده می‌شوند که با این‌کار، هم از خارج شدن ارز برای تولید این مدارات در خارج از کشور جلوگیری می‌شود و هم در زمان تهیه این مدارات صرفه‌جویی خواهد شد.تاريخ : شنبه 29 خرداد 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

یک تیم از گروه مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه کالیفرنیا، موفق به طراحی یک ریز تراشه حاوی 1000 پردازنده قابل برنامه ریزی مستقل شدند.

worldsfirst1.jpg

به نقل از تک‌اکسپلور، این ریز تراشه که (KiloCore) کیلوکور نام دارد از مصرف بهینه انرژی برخوردار بوده و دارای نرخ محاسبه حداکثر 178 تریلیون داده در  هر ثانیه و شامل 621 میلیون ترانزیستور است.

 کیلوکور در  سال 2016 و در 16 ژوئن در سمپوزیوم فناوری VLSI هونولولو ارائه شد.

به گفته محققان، این اولین تراشه 1000 پردازنده در جهان بوده و بهترین پردازنده‌ای است که تاکنون در یک دانشگاه طراحی شده است.

تاکنون تراشه‌های چند پردازنده دیگری نیز ایجاد شده‌اند، اما هیچ یک بیش از 300 پردازنده نداشته و بیشتر آنها برای اهداف پژوهشی و تعدادی از آنها نیز برای اهداف تجاری و فروش طراحی شده‌اند.

تراشه کیلوکور توسط شرکت آی بی ام(IBM) شرکت ماشین آلات بین‌المللی کسب و کار با استفاده از فناوریسی و دو CMOS  نانومتری ساخته شده است.

فــناوری اکـسید فــلز نیمه هادی مکـمل (Complementary Metal Oxide Semiconductor ) یک فناوری بـرجـسته در صنـعـت جهانی مـدارهای مـجـتـمع ( IC ) است و به عـنـوان مـحـصولاتـی با اتـلاف تـــوان کم و چگالی زیاد و نسبتا ایـده آل شناخـته شـده است.

هر هسته این پردازنده می‌تواند برنامه‌های کوچک خود را مستقل از دیگری به اجرا در آورد، که این امر یک رویکرد اساسا انعطاف پذیرتر از پردازنده های دیگر است.

این ایده برای تفکیک یک برنامه کاربردی به بسیاری از بخش‌های کوچک است، که هر کدام می‌تواند به صورت همزمان در پردازنده‌های مختلف با توان بالا و مصرف انرژی پایین تر اجرا شود.

از آنجا که هر پردازنده دارای زمان بندی مستقل است، می‌تواند  برای صرفه جویی در مصرف انرژی در زمان مورد نیاز نبودن، خود را غیر فعال کند.

هسته‌های این پردازنده به طور متوسط ​​با حداکثر فرکانس 1.78 گیگاهرتز عمل کرده و داده‌ها را به جای استفاده از فضای حافظه که می‌تواند یک تنگنا برای داده محسوب شود به طور مستقیم به یکدیگر انتقال می‌دهند.

این تراشه کارآمدترین و بهینه ترین پردازنده‌ای است که تا به حال گزارش شده است. به عنوان مثال، این تراشه که دارای 1000 پردازنده است می تواند 115 میلیارد دستورالعمل را در ثانیه به اجرا در آورد در حالی که تنها 0.7 وات انرژی مصرف می کند.

گفتنی است که تراشه" کیلوکور" دستورالعمل‌ها را 100 برابر بیشتر از پردازنده یک لپ تاپ مدرن به اجرا در می آورد.تاريخ : شنبه 29 خرداد 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

شرکت "بلو اوریجین" قصد دارد فردا(یکشنبه) موشک نیو شفرد (New Shepard) را به فضا پرتاب کند و برای نخستین بار به علاقمندان اجازه خواهد داد بطور زنده شاهد این ماموریت باشند.

موشک نیو شفرد

 به نقل از اسپیس، این نخستین باری است که جف بزوس، بنیان‌گذار "بلو اوریجین" به دوستداران فضا اجازه می‌دهد بطور زنده شاهد پرتاب موشک این شرکت باشند.

اگرچه علاقمندان پیش از این شاهد برنامه زنده پرتاب موشک‌های شرکت رقیب یعنی اسپیس‌ایکس بوده‌اند. این شرکت به مردم اجازه داده بود تا تجریبات موفق و ناموفقش را در پرتاب موشک‌هایش شاهد باشند.

"بلو اوریجین" از زمان پرتاب نخستین موشکش در ماه آوریل سال گذشته تا به امروز نسبتا مخفی عمل کرده است. اگرچه این شرکت از موفقیت تاریخی خود در فرود موشک‌ها بر روی زمین خبر داده، اما این اخبار از طریق مطالب وبلاگ‌ها، ویدیو‌های ضبط شده یا مطالب ارسالی توسط بزوس بر روی توئیتر منتشر شدند.

اکنون به نظر می‌رسد که "بلو اوریجین" قصد دارد از سایه خارج شده و ماموریت خود را بطور آشکار و زنده اجرا کند. این ماموریت که چهارمین پرتاب موشک نیو شفرد محسوب می شود، قرار بود ابتدا در روز جمعه (28 خرداد) انجام شود، اما به دلیل نشت در حلقه درزبند دستگاه تنظیم فشار گاز هیدروژن به روز یکشنبه موکول شد.

زمان دقیق این پرتاب هنوز اعلان نشده اما پس از اعلام، علاقمندان می‌تواند شاهد این ماموریت به طور زنده از سایت www.blueorigin.com باشند.تاريخ : شنبه 29 خرداد 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |