گوگل اعلام کرد که قابلیت جدیدی را به نام "research pane" راه‌اندازی کرده است تا کاربران به طور مستقیم از برنامه گوگل داک به موتور جست و جوی گوگل دسترسی داشته باشند.
شاروشوار دادو ، یکی از مهندسان نرم افزار گوگل در پست بلاگش توضیح داده که چگونه می‌توان از این قابلیت جدید استفاده کرد:شما با کیلک راست کردن بر روی لغتی که می‌خواهید اطلاعات بیشتری درباره آن بدست آورید از طریق منویTool به "research pane" دسترسی داشته باشید. روش دیگر هم گرفتن Ctrl+Alt+R در ویندوز یا Cmd+Alt+R در مک است. این قابلیت به شما کمک می‌کند هر اطلاعاتی که درباره نوشته خود نیاز دارید به دست آورید. تنها با یک دبل کیلک می توانید همه نقشه ها، نقل قول ها، تصاویر و غیره را درباره نوشته مورد نظرتان بدست بیاورید.هنگامی که مطلب مورد نظر خود را پیدا کردید می توانید با کلید بر روی دکمه insert یا برای تصاویر با درگ کردن آنها به طور مستقیم بر روی نوشته خود مطلب مورد نظر را اضافه کنید. اگر تمایل داشته باشید ما به صورت خودکار منبع نوشته مورد نظرتان را هم به صورت فوت نت به مطلب اضافه می کنیم."research pane" یکی از سری ارتقاهایی است که گوگل در سالهای گذشته مشغول کار روی آن بوده است. علاوه براین گوگل بیش از 200 مورد دیگر را هم به روز رسانی کرده است از جمله اضافه کردن 450 نوع فونت و 60 تمپلیت جدید که به کاربران اجازه می‌دهد Gmail خود در گوگل داک ذخیره کنند و فضای ذخیره‌سازی برنامه را هم به 5Gرسانده است.با وجود این همه قابلیت جدید به نظر می رسد عرصه برای Microsoft Word کمی تنگ شده است!تاريخ : پنج شنبه 28 ارديبهشت 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

تصویری از ازدحام ستاره‌ای با فاصله 17 هزار سال نوری، تصویر شفاف از سیاره زمین، اتومبیل هیبریدی با فناوری فرمول یک، ساخت ابرقایق هیبریدی دوستدار محیط زیست و تکرار غیرعادی‌ترین آزمایش داروین از جمله اخبار جالب جهان علم و فناوری در هفته گذشته بودند.

ازدحام ستاره‌ای با فاصله 17 هزار سال نوری از زمین

در تصاویر منتشر شده از سوی تلسکوپ رصدخانه جنوبی اروپا 100 هزار ستاره یک خوشه ستاره ای کروی چون یک دسته زنبور به چشم می‌خورند که در حدود 17 هزار سال نوری از زمین فاصله داشته و در صورت فلکی کمان قرار دارند. خوشه  ستاره ای کروی که تلسکوپ رصدخانه جنوبی اروپا مشاهده کرده یکی از 160 خوشه ای است که مرز کهکشان راه شیری ماه را طی می کنند.

 

تصویر قطعی از سیاره زمین

تصویر ارائه شده از سوی ماهواره هواشناسی روسیه که با کیفیت بالای 121 میلیون مگاپیکسل گرفته شده به عنوان تصویر قطعی از سیاره زمین توصیف شده است. در تصویر سیاره زمین که از 36 هزار کیلومتری بالای سطح آن گرفته شده، آبی پررنگ دریایی در تضاد با زمینهای خشکی قرار گرفته، درحالی که ابرهای سفید به سرعت از فراز آسمان آن عبور می کنند.

 

نجات سمی‌ترین جاندار جهان از خطر انقراض

قورباغه "نیزه سمی طلایی" که سمی‌ ترین جاندار جهان شناخته می‌شود در نخستین پناهگاهی که برای نجات این دوزیست مرگبار و در معرض انقراض در نظر گرفته شده بود،‌ اقامت گزید.

سم این قورباغه به قدری خطرناک و مهلک است که حتی تماس با این قورباغه به کمک دستمال کاغذی هم می تواند مرگبار باشد. هرکدام از این قورباغه های 5 سانتیمتری برای کشتن 10 بزرگسال در عرض چند دقیقه کافی است. پوست طلایی و روشن این قورباغه با سم کشنده شبه قلیایی پوشانده شده است. این سم در کار اعصاب بدن اختلال ایجاد کرده و ماهیچه ها را در حالت دائمی انقباض نگه می دارد که در نهایت به سکته قلبی منتهی می شود و مرگ ظرف چند دقیقه از راه می رسد.

اتومبیلی با فناوری فرمول یک و کاهش 40 درصدی مصرف سوخت

اتومبیل جدید یک شرکت اتومبیل سازی با استفاده از فناوری اتومبیلهای مسابقه فرمول یک، اتومبیل هیبریدی ارائه داده تا با بیشترین قدرت مصرف سوخت را تا 40 درصد کاهش دهد. اتومبیل جدید فراری که از آن با عنوان SpA یاد می شود، فناوری هیبرید صرفه جویی در سوخت را به نوعی متحول کرده تا بتواند به بیشترین میزان قدرت دست یابد و نشان دهد که حتی شرکتهایی چون فراری نیز می توانند تحت فشار ارائه محصولات دوستدار محیط زیست قرار بگیرند.

ابرقایق هیبریدی دوستدار محیط زیست

قایق 40 متری که با هدف یک ابر قایق شیک و طراحی دوستدار طبیعت ساخته شده است،‌ می‌تواند پاسخگوی دغدغه های زیست محیطی و مصرف سوخت باشد. اخیرا یک خط کشتی سازی ایتالیایی از این کشتی رونمایی کرد که قرار است تا آگوست 2013 با قیمت 30 میلیون دلار عرضه شود.

تکرار آخرین آزمایش غیرعادی داروین

دانشگاه کمبریج آخرین و شاید غیرعادی‌ترین آزمایش داروین را تکرار کرده تا به کدهای احساسات و تغییرات احتمالی آنها تحت تأثیر فرهنگ و زبان دست یابد. چارلز داروین بنیانگذار نظریه تکامل در سال 1868 با جمع کردن 24 نفر مجموعه ای از تصاویر مردی را به نمایش گذاشت که به صورتش جریان الکتریکی وصل شده بود، وی از مهمانان خود خواسته احساسی که در هر عکس نشان داده شده را توصیف کنند و بگویند که آیا این مرد خوشحال، اندوهگین یا گستاخ بوده است. داروین امیدوار بود با این روش بتواند کدهای جهانی احساسات را شناسایی کنند و به تغییرات فرهنگی هرکدام آن ها دست یابد.

 

داروین در این روش از 24  برای انجام آزمایش به روش "جمعیت سپاری" استفاده کرد اما دانشگاه کمبیریج در تکرار این آزمایش از همان روش با اما از تعداد 18 هزار مخاطب اینترنتی برای دریافت پاسخها استفاده کرده است.

تصاویر یک صندلی متحرک با سرعت بالا

یک اتومبیل سازی ژاپنی با به کارگیری فناوری رباتیک صندلی تک چرخی را عرضه کرده چون یک صندلی متحرک به سادگی قابل کنترل بوده و شش کیلومتر در ساعت سرعت دارد. شرکت اتومبیل سازی ژاپنی هوندا از طرح صندلی متحرک خود که سرعت قابل توجهی دارد و به سادگی قابل هدایت است در جمع خبرنگاران رونمایی کرد.تاريخ : پنج شنبه 28 ارديبهشت 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

 یک سرمایه گذار اسپانیایی در پی استفاده از این شکل انرژی‌های جایگزین برای تولید برق است.این طرح و استقرار توربین های زیرآبی در مرحلۀ آزمایش نهایی است.آلوارو مارتینز از مسئولان شرکت برق اسپانیایی «ایبردرولا» دربارۀ میزان برق تولیدی با این روش گفته است: «در این روش یک توربین در عمق چهل متری آب نصب می شود که ظرفیت تولید یک مگاوات برق را دارد. انرژی تولید شده توسط این توربین آبی توان تأمین برق ۵۰۰ خانه را دارد.»در این روش استفاده از انرژی های تجدیدپذیر، پروانه های توربین زیرآبی با نیروی امواج می‌گردند و انرژی جنبشی آنها به الکتریسیته تبدیل می شود.برق تولیدی با این روش با کابل‌هایی به ساحل منتقل می‌شود و می‌توان برای کاربردهای خانگی نیز از آن استفاده کرد.راه اندازی یک نیروگاه توربین‌های برق آبی در زیر دریا قرار است سال آینده در شمال اسکاتلند صورت گیرد.تاريخ : پنج شنبه 28 ارديبهشت 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

getty-101.JPG

محققان مؤسسه پاستور پاريس با استفاده از شيوه‌هاي ميكروسكوپي موفق شدند تاكتيك‌هاي مورد استفاده ويروس اچ‌آي‌وي براي آلوده كردن سلول‌هاي بدن را در جزئيات بسيار دقيق‌تر از پيش مشاهده كنند. ميكروسكوپ‌هاي نوري رايج به دليل محدوديت‌هاي طول موج نور مرئي، قادر به مشاهده ساختارهاي كوچك‌تر از 200 نانومتر نيستند.مشاهده ويروس‌ها كه معموات بين 25 تا 300 نانومتر هستند، بسيار مشكل است.يكي از راههاي مشاهده آنها، اتصال پروتئين‌هايي با شاخصهاي فلورسنت و فعال‌سازي آنها براي طراحي نقشه از محل اين شاخص‌ها در يك تصوير تركيبي بوده است. اين شاخص‌ها مي‌توانند با عملكرد پروتئين‌ها تداخل پيدا كرده و از اين رو بررسي فعاليت آنها را با مشكل مواجه كند.محققان به اصلاح اين شيوه پرداخته و يك طرح شش اسيدآمينه را درون آنزيمي قرار دادند كه اچ‌آي‌وي از آن براي ادغام دي‌ان‌اي خود به ژنوم سلول ميزبان استفاده مي‌كند. اين طرح بسيار كوتاه بوده و از اين رو بر عملكرد آنزيم تاثير نمي‌گذارد؛ اما اندازه آن براي پيوند به يك مولكول شاخص فلورسنت كافي است.آنها از اين شيوه براي بررسي دقيق‌تر ويروس اچ‌آي‌وي استفاده كرده‌اند. پيش از اين دانشمندان نمي‌دانستند كه آيا مواد ژنتيكي اين ويروس در سیتوپلاسم سلول ميزبان آزاد شده يا اين كه در يك محفظه موسوم به کپسید باقي مانده تا به هسته سلول برسد.محققان با استفاده از اين شيوه دريافتند كه نظريه دوم صحيح بوده و مواد ژنتيكي اچ‌آي‌وي تا زمان دستيابي به هسته در كپسيد باقي مي‌ماند. اين اطلاعات مي‌تواند به ارائه فرصتهايي براي هدف قرار دادن ويروس پيش از ادغام دي‌ان‌اي آن با سلول بپردازد.نتايج اين پژوهش در مجله مجموعه مقالات آكادمي ملي علوم منتشر شده است.

 تاريخ : پنج شنبه 28 ارديبهشت 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

193-4.jpg

محققان قصد دارند تا 20 سال آينده با ساخت كشتي فضايي غول پيكر اينترپرايز با ارتفاعي در حدود 960 متر، امكان سفر به سيارات ديگر را فراهم كنند. كشتي فضايي اينترپرايز (Gen 1 Enterprise) از يك سيستم پيش‌رانش يوني استفاده مي كند كه در قلب آن يك رآكتور هسته‌يي 1.5 GW قرار دارد و امكان رسيدن به ماه ظرف سه روز و مريخ ظرف سه ماه را امكان پذير مي كند.چرخ گرانش مغناطيسي(gravity wheel)‌ به قطر 0.3 مايل (482 متر) نيروي گرانشي معادل 1G ايجاد مي كند.پروژه كشتي فضايي اينترپرايز قرار است در فضا ساخته شود و داراي عملكرد سه گانه شامل ايستگاه فضايي، بندر فضايي و سفينه فضايي مسافري خواهد بود.مأموريت هاي نخست كشتي فضايي پس از ساخته شدن، سفر به ماه، ناهيد، مريخ و احتمالا «اروپا» - قمر مرموز مشتري - خواهد بود. ليزر پردازنده كشتي فضايي امكان بررسي پوسته يخي اين قمر را فراهم مي كند. سه رآكتور اضافي برق مورد نياز براي ليزر و ديگر نيازهاي اين كشتي فضايي غول پيكر را تأمين مي كنند.«برنامه 100 ساله كشتي فضايي» آژانس پروژه هاي تحقيقات دفاعي پيشرفته (DARPA)‌ از طرح هايي مشابه كشتي فضايي اينترپرايز حمايت مي كند.هزينه طراحي و ساخت كشتي فضايي اينترپرايز بالغ بر يك تريليون دلار تخمين زده مي شود.

 

 

كشتي فضايي اينترپرايز به ارتفاع 960 متر

 

 

 

كشتي فضايي اينترپرايز

 

 تاريخ : پنج شنبه 28 ارديبهشت 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
مکس پین، عنوانی که جوایز زیادی را از ‌آن خود کرده بود، اکنون پا به دنیای iOS گذاشته است. مکس، مأمور مخفی فراری‌ای است که برای او پاپوش دوختند و به جرم قتل، توسط پلیس‌ و حتی مردم عادی تحت تعقیب است. او وارد مبارزه‌ای شده که نمی‌تواند امید چندانی به پیروزی داشته باشد و در این داستان خشن به دنبال کشف حقیقت کشته شدن همسر و فرزندش و انتقامگیری از مسببان آن است. مکس پین، برای نخستین‌بار به عنوان اصلی‌ترین پیشگام action-shooter‌های سینمایی،معرف قابلیت جذاب Bullet Time – تیــــــــراندازی slow motion – در بازی‌های ویدئویی بوده است.هم‌اکنون با ترکیب قابلیت تیر‌اندازی به صورت slow motion و داستان درگیر‌کننده و جذاب Max Payne معنی دوباره‌ای به بازی‌های ژانر action-shooter داده است.

این بازی توسط 3Gs ,iPhone4 ,4s، iPod Touch 4 ،iPad 1,2 و the new iPad قابل پشتیبانی و اجراست.

مشخصات کلیدی بازی :

نشان ویژه‌ تیراندازی slow motion به نامBullet Time

رزولوشنHD با درخشندگی بالا

پشتیبانی از صفحه نمایشRetine در آیپد جدید

قابلیت سفارش‌سازی بالای کنترل‌‌گرها

حالت‌های نشانه‌گیری مختلف

البته برای اجرای بهتر بازی پیشنهاد می‌شود بعد از دانلود و نصب روی دستگاه خود، آن را یک‌بار re-boot کنید و تمام برنامه‌های دیگر را هنگام اجرای بازی ببندید.

کوچ Marvel vs. capcom‌ 2 از کنسول‌ها به آیفون

بازی‌های جنگی و ابزارهای لمسی تاکنون رابطه‌ خوبی با یکدیگر نداشته‌اند، اما تنها کسی که می‌تواند این رابطه را بهبود بخشد، کپکام است.برای اثبات این حرف کافی است نگاهی به 2 بازی سرشناس Street Fighter IV و Street Fighter IV:Volt بیندازید. اکنون کپکام برای ادامه‌ این مسیر موفق گام بزرگی در عرصه‌ بازی‌های موبایل برداشته است: Marvel vs. Capcom 2این نوع بازی در اصل به صورت arcade بوده که در محل‌هایی به نام Amusement Arcades – جایی که به وسیله‌ انداختن سکه در دستگاه‌ها بازی می‌کردند ـ رواج داشته که انتشار آن به سال 2000 برمی‌گردد و بعد از آن بود که به تعداد انبوهی از کنسول‌های خانگی نقل مکان کرد.MvC 2 بهترین و زرنگ‌ترین سوپر قهرمانان Marvel را به جان ارتشی از جنگجویان متنوع Capcom – از Street Fighter تا Mega Man – می‌اندازد.در این ورژن از بازی، تمام 56 شخصیت نسخه‌ اصلی، همراه تمامی Comboها قابل انتخاب و استفاده‌اند. MvC 2 هر آن چیزی است که شما دوست دارید در جیبتان داشته باشید، نه بیشتر و نه کمتر. کپکام هنوز در مورد قابلیت Multiplayer در این بازی حرفی نزده، اما به نظر می‌ رسد زمان زیادی برای فهمیدن این موضوع باقی نمانده ‌، چرا که MvC 2،25 آوریل برای آیفون عرضه خواهد شد.تاريخ : پنج شنبه 28 ارديبهشت 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

وال استریت ژورنال در گزارش روز گذشته خود گفته است که گوگل برای پشتیبانی و عرضه بهتر سیستم عامل بعدی خود که با نام اندروید 5‪.‬0 یا جیلی بیلی شناخته می شود، قصد دارد روال مرسوم عرضه یک اسمارت فون با برند NEXUS را کنار گذاشته و جیلی بیلی را به طور همزمان بر روی ۵ اسمارت فون از ۵ شرکت موبایل ساز مختلف عرضه کند. این حرکت می تواند تغییر بسیار بزرگی در برنامه نکسوس گوگل باشد. زیرا تا کنون طی سه سال گذشته، تنها سه تلفن همراه نکسوسی توسط گوگل و شرکای سخت افزاریش (HTC Nexus One و Samsung Nexus S و Samsung Galaxy Nexus) تولید و عرضه شده است. بر روی هر یک از این موبایل های هوشمند هم نسخه کاملا خالصی از سیستم عامل اندروید، بدون هیچ گونه تغییر، پوسته خاص یا اپلیکیشن واسطی نصب شده است. ماه گذشته گوگل فروش گلکسی نکسوس آنلاک را با اندروید 4‪.‬0 و قیمت ۴۰۰ دلار از طریق گوگل پلی آغاز کرد، که اولین محصول عرضه شده در فروشگاه آنلاین این شرکت محسوب می شود. به گفته وال استریت ژورنال گوگل در رویکرد جدید خود، به صورت همزمان چندین تلفن همراه نکسوسی را در آسیا، اروپا و آمریکا به صورت آنلاک عرضه خواهد کرد. که این فروش از طریق فروشگاه آنلاین گوگل پلی و سیستم عرضه سنتی بازار، صورت خواهد گرفت. به نظر می رسد علی رغم اینکه هنوز بسیاری از موبایل های اندرویدی به نسخه 4‪.‬0 یا بستنی حصیری (ICS) مجهز نشده اند، باید به زودی شاهد حضور اندروید جیلی بیلی در بازار باشیم. طبق گزارش وال استریت ژورنال، ۵ اسمارت فون مجهز به اندروید 5‪.‬0 که توسط کارخانه های مختلفی ساخته می شوند، احتمالا از جمعه سیاه نوامبر امسال (اوایل آذرماه) به بازار عرضه خواهند شد. همچنین شایعاتی درباره تبلت نکسوسی شنیده می شود که قرار است توسط ایسوس تولید شود و خبر از عرضه آن همزمان با تلفن های اندروید 5‪.‬0 نکسوس می دهد. اگر گوگل بتواند از پس چنین برنامه بزرگی برآید، به طور حتم شاهد کاهش چندپارگی و جدایی در نسخه های سیستم عامل اندروید خواهیم بود. نه تنها تلفن های بیشتری با آخرین سیستم عامل (Android 5‪.‬0) ارائه خواهند شد، بلکه کارخانه های بیشتری با سیستم عامل جدید انس گرفته و تجربه لازم را به دست می آورند. این تجربه و آشنایی به آنها اجازه می دهد که با سرعت بسیار بیشتری گوشی های خود را با اندروید جدید عرضه کرده و همچنین برنامه ارتقاء موبایل های قدیمی را سریع تر به مرحله اجرا در آورند. هم اکنون بیش از ۶۴ درصد ابزارهای اندرویدی از نسخه 2‪.‬3 یا نان زنجبیلی این سیستم عامل بهره می برند و علی رغم عرضه گلکسی نکسوس در آذرماه سال گذشته، تا کنون فقط ۵ درصد ابزارهای اندرویدی از نسخه 4‪.‬0 یا بستنی حصیریبهره می برند. از دیگر سو چنین عرضه گسترده ای، راه را برای پیشرفت سریع تر فروشگاه آنلاین این شرکت و همچنینموبایل ساز 12‪.‬5 میلیارد دلاری آن هموارتر می کند.تاريخ : پنج شنبه 28 ارديبهشت 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

کارت گرافیک کامپیوتر شما چه مدلی است و آیا قصد ارتقایش را دارید؟ تا به حال تنها روش موجود برای دسترسی به گرافیک بهتر و سریع تر خرید یک کارت گرافیک قدرتمند تر بود. اما شرکت انویدیا گزینه جدیدی را به زودی وارد بازار می کند. مدیرعامل این شرکت طی کنفرانسی در کالیفرنیا، تکنولوژی جدیدی را معرفی کرده که قدرت معماری GPU کپلر را در فضای ابری و با نام VGX در اختیار شما می گذارد. تصورش را بکنید که کامپیوترهای سرور در یک دیتاسنتر کار پردازش گرافیکی را انجام بدهند و نتیجه نهایی روی نمایشگر کامپیوتر یا تبلت شما ارسال شود. این ایده اولیه فناوری جدید بوده است. افزایش سرعت دسترسی به اینترنت سبب شده که اجرای این ایده تبدیل به یک واقعیت بشود. و حالا می توان یک GPU مجازی روی فضای ابری داشت که پردازش های پیچیده گرافیکی را برای ما انجام می دهد. با این وضعیت برای اجرای جدیدترین بازی ها نیازی به خرید آخرین کارت گرافیک ندارید و اگر کامیپوتر شما به سرویس VGX انویدیا متصل باشد، می تواند از قدرت پردازش گرافیکی ابری آن برای رندر کردن تصاویر استفاده کند. ضمن اینکه فراموش نکنید با این سرویس حتی تلفن های هوشمند هم دارای پردازش گرافیکی فوق العاده ای خواهند شد. انویدیا بوردهای مخصوصی را برای فناوری VGX و استفاده در دیتاسنترها طراحی کرده است که هر کدام از آنها شامل چهار GPU با معماری کپلر و ۱۶ گیگابایت رم است و درون یک اسلات PCI Express سرور قرار می گیرد. یک نرم افزار ویژه هم به دیتاسنترها اجازه به اشتراک گذاری این قدرت پردازش گرافیکی را خواهد داد و انویدیا می گوید هر کدام از بوردها می تواند تنها از طریق یک سرور به ۱۰۰ کاربر خدمات ارایه کند. اگر هم علاقمند به بازی باشید، می توانید از فناوری NVIDIA GeForce GRID استفاده کنید که سخت افزاری ویژه برای کسانی است که می خواهند قدرت بازی فوق العاده را همیشه و روی همه چیز در اختیار داشته باشند. این کارت گرافیک ها هم روی سرورها قرار می گیرند و هر واحد از آنها می تواند تا ۸ بازی را هم زمان اجرا و استریم کند. سرعت استریم اطلاعات ۱۰ میلی ثانیه است بنابراین می تواند بدون هیچ مشکلی از این پردازش ابری استفاده نمود. این شرکت معتقد است که NVIDIA VGX عصر جدیدی را برای کامپیوترها و قدرت پردازش گرافیکی به وجود می آورد و شما قوی ترین قدرت پردازش را با کمترین هزینه ممکن در اختیار خواهید داشت و دیگر برای ارتقاء قدرت پردازش گرافیک کامپیوترتان نیازی به خرید کارت گرافیک جدید ندارید.تاريخ : پنج شنبه 28 ارديبهشت 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

با تایید همه ۱۷ عضو اف-دی-ای (سازمان غذا و داروی آمریکا) یک تست خانگی ایدز مجوز عرضه در داروخانه های این کشور را پیدا کرد. این ابزار تست که قرار است به صورت OTC (بدون نیاز به نسخه) عرضه شود، به شکل یک سواب دهانی (چیزی شبیه گوش پاک کن) است و نتیجه آن در عرض 20 دقیقه قابل خواندن است. هرچند این تست در مقایسه با تست هایی که توسط پزشکان و کادر درمانی مجرب انجام می شوند، حساسیت کمتری دارد، اما راحتی اجرا و دقت ۹۳ درصدی آن در تشخیص مبتلایان حامل بیماری، اعضای FDA را قانع کرده که عرضه این تست برای عموم می تواند در پیشگیری از گسترش این بیماری مخوف بسیار کمک کننده باشد. اف دی ای پیش بینی می کند که این تست ممکن است سالانه حدود ۳۸۰۰ مورد مثبت را در آمریکا به اشتباه منفی گزارش کند، اما در عین حال می تواند ۴۵۰۰۰ مورد مثبت را شناسایی کند و بر اساس حساب و کتابهای FDA کل این اعداد و ارقام یعنی هر سال جلوی ۴۰۰۰ مورد ابتلای به ایدز در امریکا گرفته خواهد شد. آسان بودن تست و امکان انجام آن توسط خود فرد و بدون نیاز به مراجعه به مراکز درمانی، باعث خواهد شد تا افرادی که در معرض رفتارهای پرخطر هستند، بیشتر و راحت تر بتوانند خود را از نظر ابتلا به HIV چک کنند. تحقیقی که اخیرا در این زمینه صورت گرفته نشان می دهد که عرضه چنین ابزارهای آزمایشی می تواند تا ۸۴ درصد دفعات کنترل ایدز توسط فرد را افزایش دهد.تاريخ : پنج شنبه 28 ارديبهشت 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
184.jpg

محققان دانشگاه كمبريج با كشف يك لوح قديمي موفق به كشف يك زبان ناشناخته با قدمت دو هزار و 500 سال شدند كه نشان مي‌دهد ايران احتمالا خاستگاه زبان‌هاي ناشناخته بوده است. محققان در كاوش‌هاي صورت گرفته در مناطق جنوب شرق تركيه يك لوح قديمي كشف كردند كه بر روي آن بيش از 60 نام حكاكي شده است.اوشيماناي، ايرساكينا، آلاگاهنيا و بيسونومي از جمله نام‌هاي حك شده بر روي لوح و متعلق به اين زبان ناشناخته هستند.بيشتر اين نام‌ها متعلق به يك زبان ناشناخته است كه احتمالا پيش از ظهور امپراتوري آشوريان توسط ساكنان رشته كوه‌هاي زاگرس در غرب ايران تكلم مي‌شده است.به گفته محققان، اين زبان ناشناخته كه «شوربريان» (Shurbrian) ناميده مي‌شود، متعلق به شهر باستاني توشان است.دكتر جان مك گينيس از موسسه تحقيقات باستان شناسي مك دونالد دانشگاه كمبريج اعلام كرد: اگر اين تئوري كه افرادي كه اين زبان را صحبت مي‌كردند، از غرب ايران به تركيه مهاجرت كرده‌اند، درست باشد،‌ مي‌توان تصويري از نخستين امپراتوري چد قومي جهان را ترسيم كرد.اين كشف همچنين نشان مي‌دهد كه ايران خاستگاه و زادگاه زبان‌هاي ناشناخته زيادي بوده است.نتيجه كشف اخير در مجله Near Eastern Studies‌ منتشر شده است.تاريخ : پنج شنبه 28 ارديبهشت 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

محققان دانشگاه كاليفرنيا لس آنجلس (UCLA) در اين پژوهش تأثير رژيم غذايي شربت ذرت سرشار از فروكتوز را بر روي حافظه موش هاي آزمايشگاهي مورد بررسي قرار دادند. شربت فروكتوز يكي از تركيبات متداول در توليد مواد غذايي محسوب مي شود.در اين تحقيق آب آشاميدني دو گروه از موش‌هاي آزمايشگاهي به مدت شش هفته با يك محلول حاوي شربت ذرت با مقادير بسيار بالاي فروكتوز مخلوط شد.يك گروه از موش‌ها در كنار اين محلول، مكمل‌هاي اسيد چرب امگا 3 به شكل اسيد دكازا هگزانوئيك (DHA) و روغن دانه كتان دريافت كردند.پيش از شروع آزمايش موش ها در يك دوره پنج روزه در يك ماز پيچيده مورد بررسي قرار گرفتند؛ پس از شش هفته و تغذيه با مقادير بالاي فروكتوز اين آزمايش مجددا تكرار شد.بررسي ها نشان داد: موش هاي محروم از مكمل هاي DHA سرعت عمل كندتري در مسيريابي در ماز داشتند و فعاليت سيناپسي مغز آنها نيز كاهش چشمگيري را نشان مي‌دهد.پروفسور «فرناندو گومز پينيلا» متخصص مغز و اعصاب دانشگاه كاليفرنيا تأكيد مي‌كند: تحقيقات ما نشان مي‌دهد، نوع تغذيه بر وضعيت حافظه افراد تأثير مستقيم مي‌گذارد و داشتن رژيم غذايي با مقادير بالاي فروكتوز در طولاني مدت مي‌تواند توانايي مغز براي يادگيري و بخاطر سپردن اطلاعات را كاهش دهد.همچنين رژيم غذايي سرشار از اسيدهاي چرب امگا 3 مي‌تواند اثرات سوء مصرف شكر بر روي حافظه را تا حد زيادي خنثي كند.مغز موش هاي آزمايشگاهي از لحاظ ساختار شيميايي شباهت زيادي به مغز انسان دارد و مي‌توان نتايج اين يافته را به انسان نيز تعميم داد.تاريخ : پنج شنبه 28 ارديبهشت 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

با اين حال، شايد عجيب به نظر برسد اگر بگوييم رژيم غذايي نامناسب نه‌تنها عاملي براي ايجاد بيماري‌هاي مختلف جسمي است كه مي‌تواند باعث بروز مشكلات روحي و رواني نيز بشود؛ بنابراين با استفاده از رژيم غذايي مناسب و متعادل مي‌توان از بروز اختلالات و بيماري‌هايي مانند افسردگي، اضطراب، بي‌خوابي و... پيشگيري كرد يا آنها را تا حدي بهبود بخشيد.ميترا زراتي، كارشناس ارشد تغذيه با اشاره به نقش رژيم غذايي و تغذيه در بروز بيماري‌هاي عصبي مانند افسردگي به جام‌جم مي‌گويد: «وقتي صحبت از اهميت تغذيه صحيح و پيروي از يك رژيم غذايي مناسب مي‌شود، بيشتر افراد به فكر پيشگيري از بيماري‌هاي جسمي مانند سرطان، ديابت، بيماري‌هاي قلبي و... هستند و اصلا به سلامت روح و روان‌شان فكر نمي‌كنند، در حالي كه با تغذيه صحيح مي‌توان از بروز اين گروه بيماري‌ها هم پيشگيري كرد».به گفته وي، تغذيه نادرست نه‌تنها مي‌تواند سلامت جسم انسان را با مشكل مواجه كند، بلكه روح و ذهن او را هم تحت تاثير قرار خواهد داد.زراتي درباره نقش تغذيه در افسردگي توضيح مي‌هد: «يكي از شايع‌ترين بيماري‌هايي كه در اين زمينه با آن روبه‌رو هستيم، افسردگي است. معمولا افرادي كه دچار افسردگي مي‌شوند براي درمان به يك روان‌شناس يا روانپزشك مراجعه مي‌كنند تا با استفاده از تكنيك‌هاي رفتاردرماني يا داروهاي مخصوصي كه پزشك تجويز مي‌كند، بيماري را كنترل و آن را درمان كنند، ولي كمتر كسي است كه پس از بروز افسردگي به متخصص تغذيه يا كارشناس رژيم‌درماني مراجعه كند. در حالي كه رژيم غذايي و تغذيه نيز نقش بسيار مهمي در درمان و حتي پيشگيري از مشكلات روحي، رواني مانند افسردگي دارد».اين كارشناس ارشد تغذيه در اين زمينه توضيح مي‌دهد: «افرادي كه ميزان امگا سه خون‌شان كاهش پيدا مي‌كند معمولا علائمي از افسردگي را بروز مي‌دهند. علاوه بر اين بايد به اين نكته هم توجه داشته باشيم كه چاقي مي‌تواند موجب بروز افسردگي شود؛ در واقع فردي كه چاق است، روابط اجتماعي‌اش نيز كمتر مي‌شود و همين انزواي اجتماعي مي‌تواند عاملي براي ايجاد افسردگي باشد».اما شايد اين سوال براي شما هم مطرح شود كه رژيم غذايي متعادل در پيشگيري از بروز افسردگي موثر است يا مي‌تواند در درمان آن هم به فرد مبتلا كمك كند؟زراتي در پاسخ به اين پرسش مي‌گويد: تغذيه صحيح هم مي‌تواند از بروز افسردگي پيشگيري كند و هم در درمان آن موثر است؛ همان طور كه مي‌دانيم در مراسم عزاداري معمولا از مواد غذايي شيرين مانند حلوا و خرما بيشتر استفاده مي‌شود، چون استفاده از شيريني‌جات موجب افزايش ميزان هورمون سروتونين در خون خواهد شد و با توجه به اين‌ كه سروتونين هورموني شادي‌آور و آرامش‌بخش است، مي‌تواند براي افرادي كه ناراحت هستند، موثر باشد.به گفته وي، به همين دليل افراد افسرده تمايل بيشتري به مصرف مواد غذايي شيرين دارند، اما اين مطلب به هيچ وجه به معناي ناديده گرفتن روند درمان افسردگي و استفاده از مواد غذايي شيرين براي درمان نيست.معمولا وقتي افراد به دوره سالمندي مي‌رسند، بيشتر اعضاي خانواده به فكر پيشگيري از بروز بيماري‌هاي مختلف يا درمان اين بيماري‌ها هستند؛ بيماري‌هايي مانند مشكلات قلبي، آرتروز، ديابت و... اما كمتر كسي است كه به افسردگي سالمندان توجه داشته باشد و براي درمان اين مشكل نيز اقدام كند. در حالي كه متخصصان اعتقاد دارند افسردگي دوران سالمندي نيز مشكل مهمي است كه حتماً بايد مورد توجه قرار گيرد.اين كارشناس ارشد تغذيه با اشاره به نقش اسيدهاي چرب امگا سه، در اين زمينه يادآور مي‌شود: افسردگي‌هاي پس از زايمان و همچنين افسردگي‌هاي دوران سالمندي موارد مهمي است كه بايد مورد توجه قرار گيرد و مشخص شده است اين افراد با مصرف منابع غني از امگا سه مانند گردو و ماهي و همچنين مصرف مكمل‌هاي امگا سه، مي‌توانند اين مشكل را تا حدي بهبود بخشند.

مقابله با استرس به كمك مواد غذايي

كمتر كسي است كه تا به حال استرس را تجربه نكرده باشد و نداند اضطراب چه وضعيتي ايجاد مي‌كند. اما تا به حال به اين فكر كرده‌ايد كه با استفاده از مواد غذايي، با استرس و اضطرابتان مقابله كنيد؟ اگر فكر مي‌كنيد مواد غذايي در اين زمينه نقشي ندارد، بايد بدانيد اشتباه مي‌كنيد و اينجا هم مي‌توانيد از مواد غذايي كمك بگيريد.زراتي در اين زمينه توضيح مي‌دهد: افت قند خون يكي از عوامل مهمي است كه باعث ايجاد استرس مي‌شود. بنابراين توصيه مي‌شود هنگامي كه احساس مي‌كنيد استرس داريد و مضطرب هستيد، حتما با استفاده از مواد غذايي مناسب، قند خون خود را كنترل كنيد.به گفته وي، در چنين شرايطي اگر از قندهاي ساده استفاده كنيد، قند خونتان افزايش مي‌يابد و با ترشح انسولين، ناگهان قند خون افت مي‌كند. در نتيجه استرس و اضطراب شما تشديد شده و قندرساني به مغز هم كاهش مي‌يابد.اين كارشناس ارشد تغذيه توصيه مي‌كند: بهتر است به جاي استفاده از آب‌نبات و شكلات در جلسه امتحان و هنگامي كه استرس داريد از ميوه‌هاي خشك مانند توت، انجير و خرما كمك بگيريد كه حاوي فيبر نيز هست. در واقع براي پيشگيري از افت قند خون و به دنبال آن ايجاد استرس، بايد از مواد غذايي حاوي فيبر مانند ميوه تازه و ميوه خشك استفاده كنيد.

بخور و نخورهايي براي حفظ آرامش

زراتي درباره استفاده از مواد غذايي خاصي كه موجب حفظ آرامش مي‌شود، توضيح مي‌دهد: توصيه مي‌شود افرادي كه هنگام شب خواب آرام و مناسبي ندارند، قبل از خواب يك ليوان شير ولرم همراه با خرما مصرف كنند، چون اين مواد هر دو آرامش‌بخش است و مي‌تواند به داشتن خواب راحت كمك كند.به گفته وي، برگ‌هاي كاهو هم با افزايش ميزان هورمون سروتونين مي‌تواند موجب ايجاد آرامش شود و مصرف موز نيز در اين زمينه فوق‌العاده است.اين كارشناس ارشد تغذيه درباره موادي كه موجب از دست رفتن آرامش مي‌شود نيز مي‌گويد: مصرف مواد غذايي حاوي كافئين مانند قهوه، نسكافه يا نوشابه‌هاي كافئينه با افزايش ميزان استرس مي‌تواند آرامش فرد را مختل كند و به همين دليل مصرف آنها توصيه نمي‌شود.وي تاكيد مي‌كند: افرادي كه كارهاي ذهني سنگين دارند يا مي‌خواهند براي امتحان آماده شوند، هيچ وقت نبايد قبل از آن از محصولات حاوي كافئين استفاده كنند. همچنين مصرف فرآورده‌هايي كه حاوي ادويه و مواد افزودني است نيز مي‌تواند استرس فرد را افزايش دهد.تاريخ : پنج شنبه 28 ارديبهشت 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

به نقل از تاپ سانته، چند توصيه كوتاه براي اجتناب از دشمنان پنهان دندان ها و حفظ لبخندي درخشان :افرادي كه مي خواهند دندان هاي سفيد و درخشان داشته باشند بايد روي نوشيدن آب ميوه هاي صنعتي رنگي مانند آب آلبالو، آب انگور قرمز يا آب انار خط قرمز بكشند. اين گونه آب ميوه ها علاوه بر اسيدي بودن مملو از تانين نيز هستند كه موجب رنگ گرفتن دندان ها مي شوند.همچنين مصرف بيش از اندازه قهوه و چاي پررنگ در از بين رفتن رنگ سفيد دندان ها موثر است.برخي از آب نبات هاي نرم  مكيدني  يا حتي برخي آدامس ها علاوه بر اينكه موجب كرم خورگي  دندان ها مي شوند بلكه دشمن سرسخت رنگ سفيد آنها نيز هستند.براي اينكه متوجه شويد آيا شيريني‌جات مورد علاقه تان خطري براي سفيدي دندان ها هستند يا خير، راهكار آساني وجود دارد. اگر پس از مصرف آنها زبانتان رنگ گرفت قطعا بدانيد كه همين سرنوشت در انتظار دندان هايتان است.در عين حال، نوشيدن بيش از اندازه انواع كولا ها نيز يك دشمن پنهاني ديگر لبخندهاي درخشان است.تاريخ : پنج شنبه 28 ارديبهشت 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

چینی‌ها که با تولید محصولات مختلف به پایین‌ترین قیمت ممکن، بازار بسیاری از کشورهای جهان را به خاک سیاه نشانده‌اند حالا با یک سرعت باور‌نکردنی وارد عرصه ساخت و ساز ساختمان شده‌اند.

 یک شرکت چینی اعلام کرده که به زودی می‌تواند یک ساختمان ۶طبقه را در مدت ۲۴ساعت بسازد  و تحویل مشتری دهد! این شرکت ساختمان‌سازی که پروژه‌هایش همه را غافلگیر کرده است برای ساخت ساختمان‌ها از قطعات پیش ساخته استفاده می‌کند. آخرین پروژه این شرکت، ساختمانی سه طبقه در منطقه هونان است که  ساخت آن در مدت ۸روز به پایان رسید. ژانگ یوآ،مدیرعامل این شرکت اما رؤیاها و طرح‌های بیشتری را در سر دارد. او می‌گوید: این روزها نیاز به ساخت‌ و سازهای سریع و ایمن با حداقل هزینه در همه جای جهان وجود دارد. به گفته ژانگ یو که بنیانگذار این شرکت ساختمان سازی است دیگر در دوره جدید روش‌های زمان‌بر ساختمان‌سازی پاسخگوی نیاز مشتری‌ها نیست.

 چند وقت پیش این شرکت در یکی از پروژه‌های مهم خود ساخت هتلی ۳۰طبقه را در ۱۵روز به پایان رساند و نظر همه رسانه‌های جهان را به خود جلب کرد. مدیر عامل این شرکت می‌گوید نیروهایش با تجربه پروژه‌های گذشته حالا می‌توانند ساختمانی ۶طبقه را در یک روز به پایان برسانند.

مقام‌های این شرکت همچنین اعلام کرده‌اند که می‌خواهند ساختمانی ۲۲۰طبقه را که می‌تواند مرتفع‌ترین آسمانخراش جهان باشد را در عرض تنها ۴ماه بسازند!

 

ساختمان‌سازی مثل بازی بچه‌ها

مهندسان این شرکت نحوه کار خود را شبیه ساختمان‌سازی بچه‌ها با اسباب‌بازی‌هایی مانند لِگو می‌دانند. به گفته آنها همه قطعات ساختمان آماده است و کارگرها در محل ساختمان فقط آنها را بر اساس نقشه تعیین شده سر هم می‌کنند. این ساخت و ساز سریع در حالی صورت می‌گیرد که قیمت تمام شده ساختمان هم از انواع سنتی ارزان‌تر تمام می‌شود و ایمنی ساختمان هم توسط مهندسان تضمین شده است.

ژانگ یوآ،با اشاره به زلزله‌هایی که در چین آمده و کشته شدن افراد بسیاری را به خاطر تخریب ساختمان‌ها را به دنبال داشته می‌گوید که مسئله امنیت و مقاوم بودن ساختمان اولویت ویژه‌ای در کار این شرکت دارد.

ارزان؛ مثل چینی‌های دیگر

کارگران این شرکت می‌گویند یاد گرفتن این روش ساختمان‌سازی خیلی ساده است. آنها باید فقط نقشه را بخوانند و بدانند که قطعات را کجا باید به هم پیچ کنند؛ دیگر خبری از گچ،آجر و مصالح سنتی دیگر نیست. این نحوه ساختمان‌سازی با قطعات پیش ساخته هزینه‌ها را هم پایین نگه می‌دارد. رویترز گزارش داده که با روش این شرکت ساخت و ساز در هر متر مربع ۶۳۵دلار( ۴هزار یوآن) نسبت به روش‌های سنتی ارزان‌تر تمام می‌شود.

سرعت ساخت و ساز را هم که کنار بگذارید هزینه ساخت ساختمانی ۳طبقه توسط این شرکت 2/8میلیون دلار تمام شده که نسبت به روش‌های سنتی در چین ۳۰درصد ارزان‌تر  است. علاوه بر این اگر مالک ساختمان بخواهد، این شرکت می‌تواند دوباره اجزای ساختمان را از هم باز کند و آن را در جایی دیگر بنا کند.  ساختمان سه طبقه‌ای که کار ساخت‌اش تازه تمام شده  قرار است به عنوان کافه‌تریا مورد استفاده قرار بگیرد اما احتمالاً خیلی از کشورهای جهان با این روش باید منتظر واردات خانه‌ها و ساختمان‌‌های ارزان چینی باشند!تاريخ : چهار شنبه 27 ارديبهشت 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

سوني در حال ثبت اختراع خود براي يك نمايشگر سه‌بعدي بي‌نياز از عينك است كه قادر است تصوير را تنظيم كرده و به بيننده در هر فاصله‌اي، يك ديد مطلوب ارائه كند. اين شركت هدف از اختراع خود كه «شيوه و ابزار پردازش تصویر برجسته»، است چنين توصيف كرده است: يك شيوه پردازش تصویر برجسته براي يك جفت تصوير برجسته تشکیل دهنده تصوير سه‌بعدي، شامل گامهايي براي ارزيابي فاصله مناسب فرد از نمايشگر سه‌بعدي بوده و به تطبيق جابجايي مربوطه بين عناصر تصوير مربوطه در جفت تصوير برجسته مي‌پردازد كه در نهايت اختلاف منظر برجسته را در تصوير سه بعدي تغيير مي‌دهد.سوني در اختراع جديد خود قصد دارد معایب مشاهده تصاوير سه بعدي در خانه را حل كند. منتقدان اغلب به ذكر وضوح كم و ديگر تاثيرات انطباقي پرداخته‌اند؛ چرا كه اغلب بيننده در بهترين موقعيت قرار ندارد.موفقيت نمايشگرهاي سه‌بعدي بدون عينك به زاويه بيننده و فاصله وي از نمايشگر بستگي دارد. با مفهوم نمايش سه‌بعدي سوني، اين اختراع مي‌تواند فاصله كاربر را از نمايشگر شناسايي كرده و فاصله تصوير را مطابق با آن تنطيم كند.سوني در پرونده اختراع خود به محدوديتهاي مشاهده سه‌بعدي بدون عينك اشاره كرده و گفته است: محتواي سه‌بعدي با استفاده از يك دوربين برجسته با مجموعه ثابتي از لنزها ثبت شده كه به پيش فرض يك موقعيت مشاهده ثابت مرتبط، مي‌پردازد.به گفته اين شركت، مشكل اينجاست كه تاثير قرار گرفتن در محل نامناسب، بيننده را دلسرد مي‌كند. تصوير ايجاد شده غير طبيعي به نظر مي‌رسد و در اكثر موارد منجر به سردرد يا تهوع مي‌شود.سوني دليل اين ضعف خاص را در عمق بيش از حد مبالغه‌آميز مرتبط با دوري يا نزديكي كاربر از صفحه نمايشگر دانسته است.اين ثبت اختراع هم براي يك شيوه پردازش تصوير و هم براي يك سيستم سرگرمي در نمايش تصوير بوده است.فناوري سوني شامل تغيير عناصر تصوير در حداقل يكي از تصاوير چشم چپ و راست براي تغيير اندازه جابجايي‌ها و نقطه تقاطع خطوط بين عناصر تصوير مربوطه و كاربر است. تفكيك در عمق ميان عناصر مختلف تصوير بطور قابل ملاحظه‌ای با قرار گرفتن بيننده در موقعيت صحيح برابر است.

 تاريخ : چهار شنبه 27 ارديبهشت 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

با کشف یکی از اقوام ماقبل تاریخ خرسهای پاندای بزرگ در اسپانیا، برخی از محققان اظهار می‌دارند که خاستگاه اصلی پاندا چینی در اروپا بوده است.

 براساس نتایج تحقیقات دانشمندانی که اخیرا دندانهای فسیل شده این گونه تازه کشف شده را یافته اند، این خرس که از آن با عنوان Agriarctos Beatrix یاد می شود 11 میلیون سال پیش می زیسته و در جنگهای مرطوبی زندگی می کرده که اکنون اسپانیا است.براساس اظهارات جوان آبلا، دیرینه شناس موزه ملی علوم طبیعی اسپانیا، کشف این دندانهای فسیل شده به مختصصان دیرینه شناسی اطلاعات بسیاری درباره این گونه ارائه می کند.وی اظهار داشت: برای مثال تمام دندانهای خرس دارای ویژگیهایی است که ما از آن متوجه می شویم این دندانها متعلق به خرس بوده است، همین ویژگیها درباره دندانهای سگها، گربه ها، آهوها و سایر گروه های مهره دار نیز وجود دارد. 

تصویری از پانداهای ماقبل تاریخ که ظاهر آن از اطلاعات دندانهای فسیلی به دست آمده است

وی افزود: پس از تحلیل این دندانهای فسیل شده محققان نتیجه گیری کرده اند که این دندانها متعلق به خانواده خرسها است و به طور دقیق متعلق به یک تیره فرعی از خرسهای پاندا بزرگ است و شباهت این تیره فرعی به خرسهای پاندا بسیار جالب است، چرا که این خرس دارای طرحهایی شبیه به طرح پانداها و با همان رنگ سیاه و سفید بوده است.این حیوان 60 کیلوگرم وزن داشته و به نظر می رسد که از شکارچیان قابل توجهی در دوران پیش از تاریخ اروپا نبوده است.این گونه تازه کشف شده چون پانداهای کنونی از درختها بالا می رفتند تا از انواع مختلف شکارچیان آن زمان در امان باشند.براساس گزارش نشنال جغرافی، همچنین مشخص شده است که این خرس کهن ترین گونه شناخته شده در این تیره فرعی است که پانداهای بزرگ نیز بخشی از آن محسوب می شوند. از این رو محققان اعتقاد دارند که خاستگاه خرس پاندا که در حال حاضر در چین زندگی می کنند در مناطق گرم و مرطوب جنوب غربی اروپا بوده است.خرسهای پاندای امروزی در نواحی مرکزی و جنوب غربی چین زندگی می ‌کند. پاندا به سادگی توسط لکه‌های سیاه روی گوش و دور چشم و دور بدنش قابل شناسایی است.

شکل پانداهای امروز ساکن در چین

پاندا امروزه فقط در چند کوهستان مرکزی چین عمدتا در ایالت سیچوآن و در حد کمتری در شاآن‌شی و گانسو زندگی می‌کنند.پانداها زمانی در نواحی کم‌ارتفاع‌تر هم زندگی می‌کردند اما با پیشرفت زمین‌های زراعی و همزمان از بین رفتن جنگل‌ها و برخی از عوامل دیگر پانداها به مناطق مرتفع پناه آوردند. نسل این جانور به شدت در معرض تهدید است.تاريخ : چهار شنبه 27 ارديبهشت 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

 

سلام ویندوز 8 خداحافظ دی ‌وی‌دی

 

 

 

 

 


مایکروسافت می‌خواهد پشتیبانی خود را از دیسک‌های دی‌وی‌دی و بلو ری حذف کند. استیون سینوفسکی،‌ مدیر بخش ویندوز در بلاگ MSDN نوشته است، با توجه به آمارهای اخیر، بیشتر کاربران از رسانه‌های آنلاین همچون یوتیوب و نت‌فلیکس استفاده می‌کنند و دیسک‌های دی‌وی‌دی و بلو ری در حال انقراض‌ هستند. مایکروسافت می‌خواهد در ویندوز8 یک بار برای همیشه با این دیسک‌ها خداحافظی کند.

دستکش موبایل

 

 

 

 

 

 


برایان سرا، طراح گجت‌های دیجیتال، دستکشی با قابلیت‌های تلفن همراه طراحی کرده است که مي​تواند شماره‌گیری کند. کلیدهای این تلفن در بند انگشتان قرار دارد.

غول اندرویدها از راه رسید

 

 

 

 

 

 گالاکسی SIII اسمارت فون جدید سامسونگ با نمایشگر 8/4 اینچی و رزولوشن 1280 در 720 از راه رسید. این تلفن قدرتمند، پردازنده‌ای 4/1 گیگاهرتزی دارد که همراه یک گیگابایت رم و دوربین 8 مگاپیکسلی با قابلیت ضبط فیلم 1080p می‌تواند بخوبی سیستم عامل اندروید 4 را تغذیه کند.

بلک‌بری جدید رونمایی شد

 

 

 

 

 


بلک‌بری گرفتار مشکلات زیادی شده است. شرکت RIM سازنده گوشی‌های بلک‌بری با آگاهی از این موضوع، بلک‌بری10 را رونمایی کرد که از مهم‌ترین ویژگی آن می‌توان به حذف صفحه‌کلید فیزیکی که به امضای این گوشی‌ها تبدیل شده بود، اشاره کرد.

هدفون‌های هوشمند

 

 

 

 

 

 

 

 وقتی با هدفون‌هاي خود در خیابان راه می‌روید و هنگام صحبت با کسی آنها را درمی‌آورید، ممکن است فراموش کنید پخش‌کننده صوتی را متوقف کنید که در این صورت باتری دستگاه همین‌طور در حال مصرف شدن است. این هدفون‌های هوشمند درست هنگامی که آنها را از گوش خود خارج می‌كنید، سیگنال توقف را به دستگاه ارسال می‌کند.

تله‌پاد، سیستم تماما سه‌بعدی انتقال تصویر

 

 

 

 

 

 

 

 

 


تصاویر سه‌بعدی فعلی واقعا سه‌بعدی نیست؛ سه‌بعدی واقعی یعنی دور تصویر بچرخید و آن را از تمام زوایا ببینید. این تله‌پاد می‌تواند به‌طور کامل این کار را انجام دهد. آزمایشگاه Human Media در دانشگاه Queen مخترع این تله‌پاد است.

پخش‌کننده موسیقی برای ورزشکاران

 

 

 

 

 

 

 

 

 


محصولات فناوری مرتبط با ورزش دارای تنوع بیشتری می‌شود. این ساعدبند عجیب و غریب که شبیه اسلحه بازی‌های رایانه‌ای است، در حقیقت پخش‌کننده موسیقی است که می‌تواند میزان سوختن کالری بدن را هم اندازه بگیرد.

رمزگذاری جدید

 

 

 

 

 

 

 


همه ما فایل‌هایی داریم که نمی‌خواهیم به هیچ‌وجه دیگران به آنها دسترسی پیدا کنند؛ اما هک شدن کلمه‌های عبور امروزه دیگر خبری عادی شده است. این دیسک یو‌اس‌بی حتی برای کسانی که رمز عبور شما را می‌دانند هم کار نخواهد كرد، چون تنها با تشخیص صدای شماست که از قفل خارج می‌شود.تاريخ : چهار شنبه 27 ارديبهشت 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 خبرگزاري فرانسه، شركت اتومبيل و موتورسيكلت سازي هوندا امروز در توكيو نمونه اوليه  يك وسيله نقليه يك نفره و ابتكاري را رونمايي كرد كه ظاهر آن شبيه يك پنگوئن است كه روي چرخ سوار شده باشد.اين صندلي متحرك  فاقد  فرمان Uni-Cub نامگذاري شده  و مجهز به يك موتور برقي و يك باتري يون - ليتيوم است كه به آن ‌اجازه مي دهد مسافت شش كيلومتر را بدون شارژ مجدد بپيمايد.يوني - كاب با توجه به زاويه و جهت بدن شخصي كه روي آن نشسته حركت كرده  و مسيرش را مشخص مي كند به همين دليل نيازي به فرمان ندارد.در عين حال، اين نخستين وسيله نقليه اي است كه نه تنها با خم شدن به جلو يا عقب بدن سرنشينش  پيش رفته يا عقب مي رود بلكه با همين شيوه حركات بدن مي تواند در هر جهتي دور زده و حتي به دور خود بچرخد.همچنين وضعيت بدن سرنشين سرعت را كنترل كرده، يوني - كاب را فورا يا به تدريج متوقف مي كند و اجازه انجام مانورهاي بسيار دقيق را بدون هيچ گونه تلاش و ايجاد مزاحمت براي افرادي كه در همان محل پياده تردد مي كنند، مي دهد.سرعت اين صندلي متحرك شش كيلومتر بر ساعت است و طرح آن از مدلي  كه هوندا در سال 2009 با ظاهري متفاوت به نام U3-X  ارائه كرده بود اقتباس شده است.طرح يوني - كاب به فناوري ها و ايده هايي متعلق به دهه 1980 باز مي گردد كه به تدريج تست شده و تا اندازه اي در توليد روبات هايي از جمله آندروييد آسيمو مورد استفاده فرار گرفتند.  روبات آندروييد آسيمو براي توانايي هايش در حفظ  تعادل يك نمونه  قابل توجه است.طرح نهايي توليد وسيله نقليه سبك و مطمئن براي جابجايي سريع در فضاهاي بزرگ اما محصور است از جمله فرودگاه ها ، دفاتر شركت هاي بزرگ، كتابخانه ها ، موزه ها، مراكز تجاري، فروشگاه هاي بزرگ، مراكز آموزشي ، بيمارستان ها و غيره.در ماه ژوئن تست نهايي يوني - كاب در ميرايكان ، محلي براي ارائه تكنولوژي ها و علوم آينده در توكيو انجام مي شود.هوندا تنها شركتي نيست كه روي طرح اين نمونه كانسپت كار مي كند. تويوتا رقيب هم وطنش نيز وسايل مشابهي را در دست توليد و آزمايش دارد از جمله وسيله نقليه اي به نام  " Winglet"  كه برخلاف يوني - كاب بايد روي آن ايستاد و حركت كرد.تاريخ : چهار شنبه 27 ارديبهشت 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 مَثَل جنگاوران

عنوان بازی: Warriors Orochi 3 
پلتفرم: Xbox360 ،PS3 
ناشر: Tecmo Koei America Corp. 
سازنده: Omega Force 
سبک: اکشن 
امتیاز: 6.5

کمپانی کوئی سابقه‌ای دور و دراز در انتشار بازی‌های سالانه‌ تکراری دارد. بازی‌های خاندان جنگاوران و گاندام از مهم‌ترین عناوین این کمپانی به شمار می‌رود. سری بازی‌های خاندان جنگاوران از قهرمانان حقیقی و حماسی خاور دور الهام گرفته شده و سعی می‌کنند در قالب یک بازی اکشن، مخاطب را با تاریخ این قسمت از جهان آشنا کنند. در این نسل، کوئی تصمیم گرفت با ترکیب دو عنوان خاندان جنگاوران و جنگجویان سامورایی، یک تجربه‌ تازه و منحصر به فرد را رقم بزند. دو قسمت اول از اقبال خوبی در نظر منتقدان برخوردار نشد ، حال آن که سومین و تازه‌ترین قسمت بازی، با وجود اشکالات متعدد، تعریف و تمجید زیادی را از جانب منتقدان به خود جذب کرده است. ابتدای بازی خود را در بحبوحه‌ نبردی بزرگ خواهید یافت. بناگه، یک هیدرای غول‌آسا (مار چند سر) از زمین سر برآورده و تمام ارتش شما را به خاک و خون می‌کشد. در نهایت فقط 3 نفر از سرداران شما زنده می‌مانند. در اینجاست که فرصتی دوباره به شما داده می‌شود تا به زمان قبل بازگردید. سپس در نبردهایی شرکت می‌کنید که طی آنها، فرماندهان بزرگ، شما را به کشتن داده‌اند. باید از این فرصت دوباره برای جلوگیری از مرگ آنها استفاده و ارتشی نیرومند بنا کنید و در نبرد نهایی با هیدرا، آن را شکست دهید. داستان این قسمت بیش از 2 نسخه قبلی به سمت تخیل متمایل است؛ اما باز هم ریشه‌هایی در واقعیت دارد. بازی 120 کاراکتر مختلف در خود گنجانده که برای طرفداران پر و پا قرص بازی‌های داستانی، یک رقم سرسام‌آور است. روایت بازی از عمق خوبی برخوردار است و هر چند طولانی و یکنواخت بودن نبردها، بازیکن را کلافه می‌کند، پیگیری داستان او را به دنبال خود می‌کشاند. هر زمان که از نبرد به دور و در اردوگاه حضور داشته باشید، می‌توانید با کاراکترهای دیگر گفت و گو کنید و رابطه‌ خود را با آنها گسترش دهید. این ارتباطات کم‌کم صمیمیت بیشتری را پدید می آورد و به رابطه‌های فامیلی می‌انجامد. بعدها که گرم نبرد هستید و خود را در مضیقه می‌یابید، می‌توانید روی کمک ناگهانی افراد فامیل خود حساب کنید! گرافیک بازی از همان موتور سابق و رنگ و رو رفته استفاده می‌کند؛ اما می‌تواند آنچه را که انتظار می‌رود برآورده کند. شاید این قسمت از نظر تکنیکی اصلا نمره‌ خوبی به خود اختصاص ندهد، اما از نظر زیبایی می‌تواند بازیکن را پایبند کند. این نسخه از صداپیشه‌های انگلیسی بی‌بهره مانده است. قطعا طرفداران حقیقی بازی‌های ژاپنی از این ماجرا خرسند خواهند بود، اما دیگران باید به زیرنویس انگلیسی بسنده کنند. از آنجا که بسیاری از دستورها و نکات داستانی از طریق زیرنویس به بازیکن تفهیم می‌شود، در صورت نداشتن یک تلویزیون بزرگ، با مشکلاتی کوچک روبه‌رو خواهید شد!همه‌ کاراکترها در همان بازی ابتدایی قابل نجات دادن نیستند و به اقتضای بازی باید شاهد مرگ آنها باشید. اما این مراحل در قسمتی دیگر قابل تکرار خواهد بود و با بازی کردن دوباره می‌توانید یاران خود را نجات دهید و ارتش خود را نیرومندتر سازید. کوئی برای مخاطبان یک هدیه جالب هم دارد! کاراکترهایی مانند آیانه و ریو‌هایابوساز سری نینجا گایدن، کاراکترهایی از Bladestorm، Warriors: Legend of the Troy و The Hundred Year Wars در بازی حضور دارند. می‌توانید در هر زمان یک ترکیب سه تایی از کاراکترها را کنترل کنید که با حضور 120 کاراکتر در بازی، امکان هزاران ترکیب را خواهید داشت.در پایان هر ماموریت، امتیازات رشد دریافت می‌کنید. از این امتیازات برای بالا بردن توانایی کاراکتر اصلی یا رساندن نیروهای جدید به پای کارکشته‌ها استفاده می‌شود. هر یک از کاراکترها توانایی‌های خاص خود را دارد که با هوشمندی ‌می‌توانید آنها را در میانه‌ نبرد به عنوان برگ برنده رو کنید. سیستم ارتقای سلاح نیز از دیگر ویژگی‌های خیلی خوب بازی است. اگر بیش از 2 سلاح داشته باشید، می‌توانید با نابودی یکی ، دیگری را قدرتمند کنید. در این صورت، تمام ویژگی‌ها و قدرت‌های اضافه شده به همراه تمام انرژی صرف شده بابت ارتقا، به سلاح جدید انتقال می‌یابد. در نهایت باید گفت این عنوان، از بازی‌هایی است که واقعا صبر و تحمل می‌خواهد؛ اما بخوبی از صبوری بازیکن قدردانی می‌کند. پس بد نیست در کنار عناوین دیگر، گوشه چشمی هم به این بازی داشته باشید.تاريخ : چهار شنبه 27 ارديبهشت 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

در این هفته، توفانی در عرضه بازی‌های رایانه‌ای رخ خواهد داد و دست‌کم 2 تا از مورد انتظارترین بازی‌های تمام دوران در این هفته منتشر خواهد شد.بالاخره و بعد از سال‌ها انتظار در این هفته دنباله یکی از بازی‌هایي كه یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های بازی‌سازی توليد كرده به بازار می‌آید و این بازی چیزی نیست جز «دیابلو 3» کاری از شرکت معظم «بلیزارد». دیابلو یک بازی اکشن نقش‌آفرینی است که طرفداران بیشماری در سراسر دنیا دارد و بازی‌کننده‌ها در آن لحظات ناب سیاهچال گردی را از سر می‌گیرند. این بازی به طور انحصاری برای رایانه‌های شخصی منتشر می‌شود.اگر هنوز در شوک اشتیاق دیابلو 3 هستید باید به اطلاع‌تان برسانیم که این هفته شرکت «راک استار» هم محصولی دوست داشتنی‌ به بازار عرضه می‌کند. اگر از بازی‌کننده‌های قدیمی باشید می‌دانید اکشن سوم شخصی که در اختیار داشتن زمان را به ما معرفی کرد، عنوانی نبود جز «مکس پین». شماره سوم از این بازی دوست داشتنی با اکشن و هیجان بالا در انتظار شماست. پس اگر هر یک از 3 پلتفرم اصلی را در اختیار دارید، آب دست‌تان است زمین بگذارید و به فروشگاه‌های بازی سری بزنید!طرفداران سبک مسابقه‌ای هم این هفته بی‌نصیب نیستند و می‌توانند جدیدترین عنوان از سری بازی‌های Test Drive با نام افسانه فراری را بازی کنند؛ ولی این پایان ماجرا نیست و بازی‌های دیگری مثل «لانه اژدها»، «کشتی جنگی» و «رزیدنت اویل: عملیات شهر راکون» برای رایانه‌های شخصی هم این هفته منتشر خواهد شد.

 تاريخ : چهار شنبه 27 ارديبهشت 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

یکی از امکاناتی که در نسخه‌ 11 به بعد نرم‌افزار یاهو مسنجر مشاهده می‌شود، کنار یکدیگر قرار دادن پنجره‌های چت به‌صورت تب، به‌جای باز‌کردن یک صفحه برای هر پنجره چت است. از مزایای این قابلیت می‌توان به اشغال نشدن فضای نوار وظیفه ویندوز اشاره کرد. اما معایب آن کمی بیش از مزایای آن است!

با فعال شدن این قابلیت، کاربران نمی‌توانند با فشاردادن کلیدهای Alt + Tab میان پنجره‌های فعال حرکت کنند و حتما باید با نشانگر ماوس به پنجره‌های فعال که به‌صورت تب کنار یکدیگر چیده شده‌اند بروید. همچنین در ویندوز 7 برای جلوگیری از شلوغ شدن نواروظیفه، این امکان وجود دارد که تمام پنجره‌های مرتبط با یک نرم‌افزار به‌صورت گروهی در یک بخش جمع‌آوری شده تا نوار وظیفه اشغال نشود. اگر دوست دارید این قابلیت را غیرفعال کنید و همچون گذشته به ازای هر پنجره چت فعال، یک صفحه جدید برای مکالمات شما نمایش داده شود ‌باید به چند روش عمل کنید:

1- نرم‌افزار یاهو مسنجر را اجرا کرده و به محیط کاربری خود وارد شوید.

2- به منوی Messenger بروید و پس از آن گزینه Preferences را انتخاب کنید. (برای دسترسی به این بخش می‌توانید کلیدهای Ctrl + Shift + P را نیز از روی صفحه‌کلید فشار دهید)

3- از گزینه‌های موجود در نوار سمت چپ، Messages را انتخاب کنید.

4- از میان گزینه‌های به‌نمایش درآمده در سمت راست، بخش Miscellaneous را پیدا کرده و علامت چک‌مارک کنار گزینه Open new message windows in a tab را غیرفعال کنید.

5- در نهایت گزینه OK را برای ذخیره و اعمال تغییرات کلیک کنید و در پنجره به‌نمایش درآمده براي تایید، مجددا این کلید را بزنید.

6- پس از آن مشاهده می‌کنید که تمامی مکالمات شما در پنجره‌های مجزا به ازای هر مخاطب نمایش داده می‌شود.تاريخ : چهار شنبه 27 ارديبهشت 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

قابلیت بوک‌مارک‌کردن در مرورگرها به شما این امکان را می‌دهد تا در صورتی که از یک سایت یا وبلاگ خوشتان آمد و تمایل به ذخیره آن برای دسترسی‌های مجدد داشتید، براحتی آدرس آن را به فهرست سایت‌ها و صفحات موردعلاقه خود اضافه کرده و هر زمان که تمایل داشتید به آنها مراجعه کنید. گاهی اوقات کاربران به‌طور اتفاقی فهرست یا یکی از سایت‌های ذخیره شده در این بخش را حذف می‌کنند که در چنین شرایطی بازیابی اطلاعات از دست رفته می‌تواند اشتباه شما را جبران کند. مرورگر کروم و فایرفاکس هر یک امکاناتی را برای این کار در اختیار شما قرار می‌دهد که عبارتند از:

بازیابی بوک‌مارک‌ها در کروم

ابزار مدیریت بوک‌مارک‌ها در مرورگر کروم، از گزینه بازگشت پشتیبانی نمی‌کند و به این سادگی‌ها نمی‌توانید فهرست سایت‌هایی را که اشتباهی از بوک‌مارک‌ها حذف کرده‌اید ، بازیابی کنید. در صورت بروز اشتباه در این بخش ‌باید مراحل زیر را دنبال کنید:

1- پیش از هرچیز توجه داشته باشید که کروم، با هربار اجرای مرورگر، یک نسخه پشتیبان از بوک‌مارک‌های شما ایجاد کرده و در فایل‌های خود ذخیره می‌کند. پس اگر مرورگر باز است و فهرست بوک‌مارک‌ها را حذف کرده‌اید، آن را ببندید ولی از اجرای مجدد آن خودداری کنید . اگر هم مرورگر بسته است از اجرای آن خودداری کنید ؛زیرا به محض اجرای مرورگر، فهرست بوک‌مارک‌های فعلی شما که برخی از آنها حذف شده ‌است، جایگزین نسخه پشتیبان قبلی خواهد شد و شانس بازیابی آنها را از دست می‌دهید.

2- یک صفحه ویندوز اکسپلورر باز کرده و مسیر زیر را در نوار آدرس وارد کنید (توجه داشته باشید که در عبارت زیر به‌جای NAME باید نام کاربری سیستم‌عامل خود را وارد کنید)

C:\Users\NAME\AppData\Local\Google\Chrome\User Data\Default

3- در این بخش دو فایل با نام‌های Bookmarks و Bookmarks.bak مشاهده می‌کنید.

توجه: چنانچه در این بخش هر دو فایل را با نام Bookmarks مشاهده می‌کنید باید کلید Alt را از روی صفحه کلید فشار دهید سپس از منوی Tools گزینه Folder options را انتخاب کنید. سپس به تب View بروید و علامت چک‌مارک کنار عبارت Hide extensions for known file types را غیرفعال کنید. در نهایت پنجره‌های فعال را ببندید و هر دو نام مربوط به بوک‌مارک‌ها را با پسوند مربوط مشاهده کنید.

4- برای بازگردانی نسخه پشتیبان ‌باید در صورت باز بودن مرورگر کروم، آن را ببندید و پس از آن فایل Bookmarks را حذف کرده و فایل Bookmarks.bak را به Bookmarks تغییر نام دهید.

5- حالا چنانچه مرورگر کروم را مجددا اجرا کنید مشاهده خواهید کرد که بوک‌مارک‌های شما طبق آخرین تغییراتی که مرورگر را بسته بودید ، بازیابی شده‌ است و براحتی می‌توانید از آنها استفاده کنید.

بازیابی بوک‌مارک‌ها در فایرفاکس

انجام مراحل فوق برای کاربران فایرفاکس خیلی ساده‌تر است ؛ زیرا این مرورگر از قابلیت بازگشت پشتیبانی می‌کند. در این حالت چنانچه یک سایت بوک‌مارک شده یا یک پوشه در بخش بوک‌مارک‌ها را حذف کردید ، ساده‌ترین کار این است که از منوی Organize گزینه Undo را کلیک کنید.

گاهی اوقات شما به‌خاطر می‌آورید که حذف بوک‌مارک‌ها مربوط به چند لحظه پیش نیست و چند روز قبل سایتی را به اشتباه از فهرست بوک‌مارک‌ها حذف کرده‌اید. برای بازیابی این سایت‌ها نیز می‌توانید به چند روش عمل کنید:

1- به منوی Import and Backup مراجعه کرده و گزینه Restore را انتخاب کنید.

2- در این مرحله مشاهده می‌کنید که مرورگر، هر روز یک نسخه پشتیبان از بوک‌مارک‌های شما تهیه کرده که می‌توانید به‌دلخواه خود یکی از آنها را کلیک کنید.

3- در نهایت با تایید پیغام به‌نمایش درآمده عملیات بازگردانی آغاز می‌شود و نکته‌ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که با انجام این کار همه بوک‌مارک‌های شما از بین رفته و بوک‌مارک موجود در نسخه پشتیبان جایگزین خواهد شد. پس چنانچه طی چند روز اخیر سایت یا صفحه جدیدی را به فهرست بوک‌مارک‌های خود اضافه کرده‌اید ، پیش از هر چیز برای ممانعت از دست دادن آنها ‌باید یک نسخه پشتیبان از آنها تهیه کرده یا با استفاده از Export Bookmarks to HTML آنها را در محلی روی هارد‌دیسک ذخیره کنید.تاريخ : چهار شنبه 27 ارديبهشت 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

اخيرا شركت‌هاي سفاير (Sapphire) و زوتاك (Zotac) هر يك نمونه‌اي جديد از رايانه‌هاي بسيار كوچك از رده ميني‌پي‌سي‌ها (mini PC) را راهي بازار كرده‌اند.با وجود تفاوت فناوري‌ها در ميني PC اينتل زوتاك و AMD سفاير، آزمايش‌هاي بنچ مارك (benchmark) انجام گرفته روي آن دو، اختلاف بسيار كمي‌را نشان مي‌دهد. تنها تفاوت چشمگير مربوط به آزمون رندر و به رمز درآوردن (render/encode) چندهسته‌اي (multi core)پردازنده سينه‌بنچ (Cinebench 10) بين آنهاست. اين مدل از رايانه‌ها خيلي بيشتر از آنچه را كه شما تصور مي‌كنيد در چنته دارند؛ از ايفاي نقش HTPC براي قرار گرفتن در كنار تلويزيون HD شما و پخش محتواي چندرسانه‌اي (multimedia) گرفته تا انواع كاربردهاي عمومي ‌روزمره با پردازش متوسط مانند مقاصد آموزشي و انجام كارهاي دفتري. در اينجا قصد داريم با مقايسه اين دو ميني PC از نظر سخت افزار، قدرت پردازش و كارايي، شما را در انتخاب و خريد بهترين آنها ياري كنيم.

SAPPHIRE EDGE HD3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

هنگامي‌كه شركت سفاير در سال 2011 اولين ميني رايانه سري Edge-HD خود را با حجمي‌ در حد نيم ليتر راهي بازار كرد، ادعا داشت كوچك‌ترين رايانه ميني PC را ساخته است. حالا با گذشت يك‌سال نسل‌سوم HD3 را از آن شركت داريم كه برخلاف 2 مدل قبلي ـ كه از پردازنده‌هاي (CPU) اينتل نيرو مي‌گرفتند ـ از آخرين واحد شتاب داده شده پردازشي (APU) مدل E-450 شركت AMD با سرعت 6/1 گيگاهرتز، بهره مي‌گيرد. وقتي كه از ميني PC سخن مي‌گوييم منظور ما رايانه‌هايي به معناي واقعي جمع و جور است. HD3 سفاير به اندازه يك كتاب معمولي و بسيار باريك با وزن 530 گرم است. لبه‌هاي گرد آن حس خوبي را به كاربر مي‌دهد. خوشبختانه سفاير جنس بدنه آن را از مواد صيقلي شيشه مانند انتخاب نكرده است كه اثر انگشت روي آن بماند. بدنه آن يك حالت لاستيكي كاربر پسند دارد.

كار يا سرگرمي

سفاير EDGE HD3 را با هدف كار و مصارف آموزشي در منزل طراحي كرده و قدرت اين را دارد تا بخوبي از عهده وظايف محوله و نيازهاي روزمره يك دفتر كار برآيد؛ اما از آن انتظار نداشته باشيد عكس‌هايي با مقياس بزرگ را رندر كند يا از پس وظايفي چون ويرايش سنگين ويدئو برآيد. يكي از مزاياي پلتفرم AMD E-450 سفاير نسبت به پردازنده اتم اينتل زوتاك، گرافيك تعبيه‌شده سري HD6300 آن است. APU در قياس با گرافيك تعبيه شده سري‌هاي اول پردازنده‌هاي اينتل از قابليت بهتري برخوردار است. اگرچه گرافيك تعبيه شده AMD از دايركت ايكس 11 (DX11) پشتيباني مي‌كند، اما قادر نيست با بازي‌هاي سنگين كنار بيايد و شما فقط مي‌توانيد بازي‌هاي سطح متوسط معمولي را با تنظيمات و رزولوشن پايين اجرا كنيد. مزيت اصلي گرافيک آن پشتيباني خوبش از محتواي رسانه‌اي و خصوصا پخش ويدئوي 1080p است. بعد جالب ديگر HD3 مصرف پايين برق آن است كه حتي در زير فشار بار كاري زياد و كارايي حداكثر نيز از 30 وات بالا نمي‌زند. هنگام بيكاري كشش جرياني معادل 20 وات دارد كه نسبت به يك دسكتاپ صرفه‌جويي قابل توجهي است. در HD3 خروجي‌هاي VGA و HDMI ، يك جفت درگاه اتصال USB 2.0 ، يك پورت LAN براي استفاده از ايترنت گيگابايتي كابلي، يك جفت اتصال صدا و سوكت آنتن واي‌فاي (b/g/nWi-Fi) تعبيه شده است. همچنين 2 درگاه USB 3.0روي قسمت جلويي آن قرار دارد. طراحي آن بسيار عالي و از نظر صرفه‌جويي در فضا كاري فوق‌العاده است. در عين حال كه قدرت كافي در انجام كارهاي اداري دارد، به لطف گرافيك تعبيه شده HD6300 ، پخش ويدئوي1080p رواني را بدون حتي يك ذره اشكال ارائه مي‌كند.

امتيازات (از 5):

- قابليت‌ها: 4

- كارايي: 5/3

- ارزش كلي: 5/3

ZOTAC ZBOX ID80 PLUS

 

 

 

 

 

 

 

 

 

رايانه‌اي آراسته و بسيار ظريف براي كنار تلويزيون بوده و شركت سازنده آن مي‌رود تا براي رايانه‌هاي ميني ساخته شده بر اساس گرافيك انويدياي (Nvidia) خود بسيار سرشناس شود. زوتاك دوباره نگارش جديدي از سري ميني رايانه‌هاي ZBox و اين بار مدل جمع و جور ZBox ID80 Plus را معرفي كرده كه در آن حافظه رم و ديسك سخت از پيش روي آن نصب شده است. البته ZBox به مراتب بزرگ‌تر و حجيم‌تر از برادر كوچك‌تر خود ZBox Nano است. مدل پلاس زد باكس نمونه نگارش دسكتاپ از پلتفرم پردازنده‌هاي اتم اينتل (Intel Atom) با اسم رمز سدارتريل (Cedar Trail) را به خدمت گرفته است. پردازنده جديد اتم D2700 با قطعه كوچك سيليكوني سازنده يا داي (die) 32 نانومتري كه يك هسته گرافيك (GPU) كاملا جديد در آن به كار رفته است، 13/2 گيگاهرتز سرعت سيكل ساعت (clock speed) دارد. برخلاف سري قبلي اين پردازنده‌ها كه از حافظه‌هاي DDR3 تا 667 مگاهرتز پشتيباني مي‌كردند، سدار تريل حافظه‌هاي 800 و 1066 مگاهرتزي را مورد پشتيباني قرار مي‌دهد. با طراحي حرارتي قدرت(TDP) 10 وات اين قطعه دسکتاپي حتي از پردازنده‌هاي جديد موبايل نيز کم‌مصرف‌تر بوده و کاراتر از آنها عمل مي‌کند.

يکه‌تازي انويديا

گذشته از كوچك شدن اندازه داي، بزرگ‌ترين تفاوت در پلتفرم جديد اتم، تغيير در طراحي گرافيک آن است. نسل پيشين پردازنده‌هاي اتم اينتل دربردارنده گرافيک GMA3150 بود که آن نيز خود برپايه GPU اينتلGMA3100 بنا نهاده شده بود. معماري جديد گرافيک پردازنده‌هاي اتم از Power VR SGX 545 شرکت Imagination Technologies نيرو مي‌گيرد. متاسفانه در Zbox ID80 به علت اين‌که گرافيک تعبيه شده پردازنده به نفع GPU انويدياي GeForce GT520M سيستم مستقيما نصب شده روي مادربورد غير فعال شده است، ما نمي‌توانيم آن را آزمايش کنيم و در مورد بهبود و مزيت آن نظر بدهيم. کارخانه مقدار 2 گيگابايت حافظه 1066 مگاهرتزي DDR3 و ديسک سخت 320 گيگابايتي ديسکي مکانيکي 5400 دور روي آن نصب کرده و مادربورد آن قابليت پشتيباني 4 گيگابايت رم را دارد. اين سيستم انبوهي از درگاه‌هاي اتصال USB دارد که بالا آمدن سيستم‌عامل از روي فلش ديسک و فضاهاي ذخيره داده خارجي يا استفاده از گرداننده نوري خارجي را روي زوتاک به مراتب آسان‌تر از ميني PC سفاير مي‌سازد. کيس زدباکس ترکيبي از آلومينيوم و ظاهر سياه بسيار صيقلي پيانويي دارد که کمربند آبي روشني دور تا دور آن را فراگرفته است. طراحي اتصالات آن هوشمندانه بوده و نه‌تنها واي‌فاي و درگاه اينترنت گيگابايتي، بلکه گيرنده ريموت کنترل USB و خود کنترل، پايه پلاستيکي و قاب نصب کيس در پشت صفحه نمايش يا تلويزيون در کنار آن گنجانده شده است. کافي است يک ماوس و صفحه کليد بي‌سيم به آن وصل کنيد، آنگاه با اين ميني PC مي‌توانيد در عين صرفه جويي در فضاي کاري بر بسياري از محدوديت‌هاي کارايي و پردازشي که در رايانه‌هاي ميني ديگر وجود دارد، غلبه کنيد.

امتيازات:

- قابليت‌ها: 4

- کارايي: 5/3

- ارزش کلي:5/3

 

 

 

 

 

 

 


منابع:

http://www.hartware.net

http://www.hardwarecanucks.com

http://www.hardwareheaven.comتاريخ : چهار شنبه 27 ارديبهشت 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

 
 

1ـ نوار تنظيمات ابزار Move

ابزار جابه‌جايي و حركت علاوه بر وظيفه اصلي خود مي‌تواند در حالت Auto Select براي انتخاب و فعال كردن خودكار لايه‌هاي مورد نظر استفاده شود. هنگامي كه شما به عنوان طراح روي پروژه‌اي كار مي‌كنيد كم‌كم تعداد لايه‌هاي طرح زيادتر شده و امكان يافتن و انتخاب آنها از پانل لايه‌ها دشوار خواهد شد. بخصوص اگر نام مناسبي براي لايه‌هاي خود تعريف نكرده باشيد. با توجه به اين كه امكان ويرايش يك لايه فقط با انتخاب و فعال‌كردن آن در پانل لايه‌ها امكان‌پذير است، بايد دائما در حال جستجو و انتخاب لايه مناسب باشيد. براي حل اين مشكل بعد از انتخاب ابزار جابه‌جايي (Move) بايد در نوار ابزار تنظيمات آن Auto Select را فعال كنيم. در اين حالت دو گزينه براي انتخاب در اختيار ما قرار مي‌گيرد؛ در صورتي كه حالت Layer انتخاب شود با كليك روي هر قسمت از پروژه، لايه آن قسمت فعال مي‌شود و در صورت انتخاب حالت Group، اگر يك گروه در پانل لايه‌ها تعريف كرده باشيم با كليك روي يكي از اعضاي آن گروه، گروه مورد نظر انتخاب شده و مي‌توانيم نسبت به حركت، تغيير اندازه، دوران، خاموش كردن يا ساير موارد مورد نظر خود اقدام كنيم.با انتخاب گزينه Show Transform Control نيز همزمان با انتخاب لايه مورد نظر كادري در اطراف آن لايه (گروه) ظاهر مي‌شود كه با كليك روي آن مي‌توانيم آن را فعال كرده و همانند فرمان Free Transform براي تغيير ابعاد، جابه‌جايي، دوران لايه (گروه) مورد نظر خود از آن استفاده كنيم.

2ـ نوار تنظيمات ابزار Crop

نوار تنظيمات ابزار دوره‌بري Crop شامل دو حالت است كه حالت اول قبل از ترسيم كادر دوره بري و حالت دوم بعد از ترسيم كادر ظاهر مي‌شود. در حالت اول كه بعد از انتخاب ابزار ظاهر مي‌شود، مي‌توانيم در صورت نياز نسبت به تعريف طول ـ عرض و رزولوشن دلخواه خود براي اعمال دوره بري اقدام كنيم. مثلا اگر مي‌خواهيم عكسي را كه به كمك دوربين ديجيتال خود ثبت كرده‌ايم براي چاپ در اندازه 13 در 18 سانتي‌متر ـ كه اندازه استاندارد چاپ عكس است ـ آماده كنيم بايد در اين قسمت اندازه 13 و 18 را در قسمت طول و عرض وارد كرده و در قسمت رزولوشن نيز مقدار 300 را تعريف سپس كادر دلخواه خود را روي عكس ترسيم كنيم.در صورتي كه مي‌خواهيم اندازه كادر Crop به اندازه ابعاد يك تصوير خاص باشد مي‌توان بعد از باز كردن تصوير در فتوشاپ، در نوار ابزار تنظيمات ابزار Crop روي Front Image كليك كنيم تا ابعاد تصوير فعال به عنوان طول و عرض ابزار Crop تعريف شود. با كليك روي دكمه Clear هم مي‌توانيم اندازه تعريف شده را حذف و Crop دلخواه خودرا بدون نسبت ابعاد ترسيم كنيم. بعد از ترسيم كادر مورد نظر و رها كردن دكمه ماوس نوار تنظيمات ابزار Crop تغيير مي‌كند و گزينه‌هاي جديدي مشاهده مي‌شود.اولين گزينه به نحوه اعمال فرمان Crop مربوط مي‌شود. پس از تاييد فرمان است كه با انتخاب گزينه Delete قسمت‌هاي انتخاب نشده در كادر Crop پس از اعمال حذف شده و با انتخاب Hide بدون حذف شدن بخش‌هاي خارج از كادر، فقط مخفي مي‌شوند. در صورتي كه لايه در پانل لايه‌ها قفل باشد، اين گزينه‌ها غيرفعال خواهد بود.از قسمت دوم مي‌توانيم نحوه نمايش خطوط راهنماي Crop را مشخص كنيم كه در سه حالت بدون خطوط راهنما None، خطوط راهنما متناسب با انتخاب (سه‌تايي) و خطوط راهنماي متناسب با خطوط Grid قابل انتخاب خواهد بود.با فعال‌كردن گزينه Shield مي‌توانيم پوششي رنگي روي قسمت‌هاي انتخاب نشده اعمال و آن را از قسمت‌هاي انتخاب شده متمايز كنيم. در اين بخش امكان انتخاب رنگ و شفافيت اين پوشش نيز فراهم مي‌آيد.يكي از بخش‌هاي مفيد نوار تنظيمات ابزار Crop گزينه Perspective است كه به كمك آن مي‌توانيم نسبت به تصحيح پرسپكتيو موجود در تصاوير اقدام كنيم. براي اين كار بعد از ترسيم كادر Crop با فعال كردن حالت Perspective در نوار تنظيمات گوشه‌هاي كادر را روي گوشه‌هاي تصوير مي‌كشيم و بر هم منطبق كرده سپس فرمان را اعمال مي‌كنيم. در اين حالت پرسپكتيو تصوير تصحيح شده و يك تصوير يكنواخت خواهيم داشت.

 

3ـ نوار تنظيمات قطره‌چكان (نمونه‌گير رنگ)

نوار تنظيمات ابزار قطره‌چكان كه براي نمونه‌گيري از رنگ‌هاي تصوير به كار مي‌رود، فقط داراي 2 تنظيم است. در قسمت اول نوع نمونه‌گيري توسط ما تنظيم مي‌شود؛ به اين شكل كه آيا فقط از رنگ قسمت كليك زده شده نمونه‌گيري انجام گيرد يا اين كه رنگ‌هاي قسمت‌هاي كناره آن نيز در نظر گرفته شود. با كليك در اين قسمت مي‌توانيم ميانگين رنگي 3، 5، 11، 31، 51 و 101 پيكسل كنار هم را در نظر گرفته و رنگ دقيق‌تري را به وجود آوريم. از قسمت بعدي نيز مي‌توانيم نحوه نمونه‌گيري را تنظيم كنيم به اين صورت كه آيا از لايه جاري نمونه‌گيري شود يا كل لايه‌ها در نظر گرفته شود، كه اين حالت در مواقعي كه لايه ما حاوي شفافيت باشد بيشتر خودنمايي مي‌كند.از زيرمجموعه ابزار نمونه‌گير، رنگ ابزار خط‌كش است كه علاوه بر استفاده از آن براي فهميدن طول يا زاويه قسمت‌هاي مختلف تصوير مي‌توانيم با گزينه Straighten نوار تنظيمات آن پس از كشيدن خط فرضي افق يا عمود، تصوير را دوران دهيم. براي انجام اين كار كافي است خط افق يا عمود مورد نظر را در جهت دلخواه روي تصوير به كمك ابزار خط‌كش رسم كرده سپس روي دكمه Straighten در نوار تنظيمات كليك كنيم.

4ـ نوار تنظيمات ابزار Healing Brush

نوار تنظيمات اين ابزار رتوش كه به صورت خودكار و بدون نمونه‌گيري، با توجه به رنگ و بافت كناره‌هاي بخش كليك شده آن را ترميم مي‌كند، شامل دو قسمت است. در قسمت اول مي‌توان حالت تركيبي (Blend mod) قسمت ترميم شده با لايه ترميمي را مشخص كرد. در قسمت Type نيز حالت اعمال فرمان تعيين مي‌ شود. اگر حالت Proximity Match را انتخاب كنيم، قسمت آسيب‌ديده با توجه به بافت و رنگ كناري ترميم مي‌شود. در صورت انتخاب حالت Create Texture با توجه به بافت كناره قسمت انتخاب شده، بافت جديدي توليد و اعمال مي‌شود و در صورتي كه حالت Content Aware انتخاب شود، ترميم بخش آسيب‌ديده به صورت هوشمند و با توجه به محتواي تصوير انجام مي‌گيرد.تاريخ : چهار شنبه 27 ارديبهشت 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

 
 

استراق سمع (sniffing)

به دریافت پکت‌های شبکه در حال ارسال، استراق سمع و به برنامه‌ای که این کار را انجام می‌دهد sniffer گفته می‌شود. پروتکل‌هایی مانند Telnet، Relogin، FTP، NNTP، SMTP، HTTP و IMAP همگی از طریق این حمله آسیب‌پذیرند، چراکه در این پروتکل‌ها، ارسال اطلاعات به صورت متن ساده انجام می‌شود. استراق سمع هم می‌تواند به صورت قانونی باشد (مثلا برای نظارت بر ترافیک شبکه یا مسائل امنیتی) و هم به صورت غیرقانونی (برای سرقت اطلاعاتی مانند رمز عبور یا فایل‌های شبکه). برنامه‌های زیادی برای این کار تولید شده است و شما هم می‌توانید به صورت Command Line و هم به صورت واسط گرافیکی از آنها استفاده کنید. بسیاری از مهندسان شبکه، متخصصان امنیت و حتی هکرها از این ابزار برای استراق سمع استفاده می‌کنند و همچنین از این تکنیک برای هک‌کردن اخلاقی (Ethical Hacking) نيز استفاده می‌شود. در ادامه به بررسی جزئیات روش‌های استراق سمع می‌پردازیم.رايانه‌‌های یک شبکه فعال همیشه در حال ارسال و دریافت اطلاعات هستند. اگر رايانه‌‌ها به صورت LAN از یک شبکه اشتراکی استفاده کنند از طریق HUB به یکدیگر متصلند و اگر شبکه سوئیچی استفاده شود، باید از یک (یا چند) سوئیچ استفاده کنند؛ در هر حالت sniffer‌ها با روش‌های متفاوت عمل می‌کنند.در شبکه‌هایی که از HUB استفاده می‌شود، فریم‌ها و پکت‌ها را به همه دستگاه‌های موجود در شبکه می‌فرستد و به اصطلاح broadcast می‌کند؛ هر دستگاه با دریافت فریم، آدرس گیرنده را چک می‌کند و اگر با آدرس خود یکی بود آن را قبول می‌کند و اگر نباشد از دریافت آن صرف نظر می‌کند. در چنین شبکه‌ای، هکر فقط باید خود را به گونه‌ای به HUB متصل کند تا جزئی از شبکه شود و از آن به بعد خود به خود فریم‌ها را دریافت می‌کند، بنابراین می‌تواند فریم‌های قربانی را نیز پردازش کند. برای انجام این کار او به ابزار استراق سمع نیاز دارد تا بدون این‌که شناسایی شود، ترافیک قربانی را بخواند.شبکه‌هایی که از سوئیچ استفاده می‌کند، عملکرد متفاوتی دارد و در آنها از انتشار داده‌ها برای ارسال آنها استفاده نمی‌شود. در عوض، سوئیچ فریم‌ها را با توجه به آدرس گیرنده، آن را به مقصد می‌فرستد و بقیه دستگاه‌ها از این ترافیک کاملا بی‌خبرند. بنابراین یک هکر علاوه بر این‌که باید به سوئیچ متصل باشد، راه‌حلی پیدا کند که سوئیچ داده‌های را که باید به دستگاه قربانی بفرستد را از طریق هکر ارسال کند. راه حل متداولی که برای این حمله وجود دارد ARP poisoning نام دارد که از این طریق سوئیچ را فریب می‌دهند. همچنین راه‌هایی مانند DHCP spoofing، سرقت درگاه وDNS spoofing نیز ممکن هستند.در شبکه‌های محلی بی‌سیم، تعدادی دستگاه از طریق امواج رادئویی به یک access point متصل می‌شوند که معمولا با استفاده از سیم به یک HUB یا سوئیچ متصل است. یک شبکه بی‌سیم ممکن است بدون هیچ امکانات امنیتی و بازدارنده‌ای به هر دستگاه اجازه دهد به شبکه وارد شود یا ممکن است با استفاده از ابزار‌های امنیتی و رمزگذاری، فقط به تعدادی دستگاه خاص که رمز دارد، اجازه ورود به شبکه را بدهد.در چنین شبکه‌ای، هکر باید مانند یک شبکه سیمی‌ همان مراحل را طی کند، با این تفاوت که باید اول سعی کند وارد شبکه شود. اگر شبکه امن نباشد هکر فقط باید یک کارت شبکه بی‌سیم داشته باشد و در حوزه دید access point باشد تا بتواند براحتی وارد شبکه شود. اما اگر شبکه امن باشد و رمزگذاری شده باشد، هکر اول باید کلید را پیدا کند و بعد می‌تواند وارد شبکه شود که البته به دست آوردن کلید شبکه با توجه به الگوریتم رمزگذاری و طول و پیچیدگی کلید ممکن است کار ساده یا دشواری باشد. وقتی که هکر وارد شبکه بی‌سیم شد، به صورت نامحسوس مشغول دریافت پکت‌های شبکه می‌شود. اگر access point به یک متصل باشد بدون کار‌های اضافی می‌تواند پکت‌ها را دریافت کند. اما اگر access point به یک سوئیچ وصل شده باشد، باید از ARP poisoning و حملات مشابه استفاده کند تا حمله خود را کامل کند. در چنین شبکه‌ای تنظیمات access point اهمیت بسیاری دارد تا جلوی چنین حملاتی را بگیرد.

استراق سمع در اینترنت

بسته‌ها و پکت‌هایی که از طریق شبکه اینترنت به مقصد می‌رسد از روتر‌های زیادی عبور می‌کند. در چنین شبکه‌ای، هکر در یک شبکه محلی مانند مثال‌های قبل نیست و به قربانی دسترسی مستقیم ندارد. برای استراق سمع در چنین شرایطی هکر دو راه دارد. اولین راه این است که هکر از نقاط ضعف پروتکل مسیریابی BGP سوءاستفاده کند. وقتی یک کاربر می‌خواهد سایتی را ببیند، سرور DNS به رايانه کاربر آدرس IP مقصد را می‌دهد. این IP در جدول BGP ارائه‌كننده خدمات اینترنت شما بررسی می‌شود تا بهترین مسیر برای انتقال داده‌ها مشخص شود. با این حال BGP بر اساس اعتماد کار می‌کند و به همه ارائه‌كنندگان خدمات اینترنت یا شبکه اجازه می‌دهد برای هر مبدأ یک محدوده IP یا مسیر را پیشنهاد کنند. یک هکر می‌تواند با پیشنهاد یک مسیر برای یکی از گره‌های مسیر قربانی که داده‌ها را از طریق هکر عبور می‌دهد، مسیر انتقال داده‌ها را در دست بگیرد و استراق سمع را شروع کند. دوم این‌که مدیر شبکه یک سرویس‌دهنده اینترنت، به تمام روتر‌هایش دسترسی کامل دارد و محتوای داده‌هایی را که از آنها می‌گذرد می‌تواند بخواند؛ بنابراین مدیر این شبکه می‌تواند بدون اجازه فرستنده و گیرنده، محتوای پکت‌های رمزگذاری نشده را ببیند.

جلوگیری از استراق سمع

در هر شبکه، با توجه به تنوع آن، جلوگیری از استراق سمع، روش متفاوتی دارد. برای مثال شبکه‌هایی که از HUB استفاده می‌کنند، ذاتاً به این نوع حمله آسیب پذیرند. برای این‌که در چنین شبکه‌اي استراق سمع کرد باید کارت شبکه را در حالت promiscuous قرار داد. در این حالت دستگاه همه پکت‌ها را از خود عبور می‌دهد و می‌تواند آنها را بخواند و حتی پکت‌هایی را نيز که گیرنده آن نیست، دریافت کند. برای جلوگیری از این کار ابزار‌هایی مانند Anti Sniff است که در یک شبکه چنین دستگاه‌هایی را شناسایی می‌کند.برای شبکه‌هایی که از سوئیچ استفاده می‌کنند، باید اول نوع حمله مشخص شود تا راه مناسب آن ارائه شود. برای مثال اگر از روش ARP poisoning استفاده شود، در این روش هکر از ضعف پروتکل ARP استفاده می‌کند که با استفاده از ابزار‌های دفاعی در لایه شبکه و برنامه‌هایی مانند Xarp در رايانه‌‌ها می‌توان جلوی دستکاری جدول ARP از راه دور را گرفت.در شبکه‌های بی‌سیم، به علت این‌که شبکه در حوزه خود برای همه قابل دسترسی است، کمی‌آن را در معرض خطر قرار می‌دهد. برای جلوگیری از ورود افراد بیگانه به شبکه باید از روش‌های رمز گذاری قابل اعتماد مانند WPA استفاده کرد و از آنجا که رمز این پروتکل‌ها از لحاظ تئوری قابل شکستن است، باید از کلید‌های بزرگ (حداقل 128 بیت) و از کلمات عبور قوی استفاده کرد. بعلاوه باید شبکه را مانند یک شبکه سوئیچی که در قسمت قبل توضیح داده شد نیز نسبت به این حملات مقاوم کرد.تاريخ : چهار شنبه 27 ارديبهشت 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

آیا تا به حال به این فکر افتاده‌اید که یک متخصص IT چه قابليت‌‌هایی برای شرکت‌ها خواهد داشت؟ اساسا مهارت‌های لازم برای یک کمپانی موفق در زمینه IT چیست؟ برای پیدا‌کردن جواب این سوالات در ادامه مطلب به بررسی یک‌سری از این قابلیت‌ها خواهیم پرداخت. همه مشاغل برای پردازش حساب‌های مالی‌شان به سیستم‌های رايانه‌اي نیاز دارند؛ البته بخش‌های ديگر نیز كم و بيش به سیستم‌های مشابه نیاز خواهد داشت. پس از راه‌اندازی این سیستم‌ها در داخل شرکت، یک بانک اطلاعات مرکزی برای کل شرکت لازم است تا تمام داده‌های جابه‌جا شده ثبت شود و در صورت نیاز در اختیار کارمندان شرکت قرار گيرد.البته در کنار این موارد تمام کارمندان شرکت نیاز دارند تا نحوه کار با برنامه‌های متداولی چون word، نرم‌افزار‌های دریافت و ارسال ایمیل، ویدئو کنفرانس‌های اینترنتی و سیستم‌های تلفنی آنلاین را بدانند. در این میان، تمام شرکت‌ها نیاز دارند كل این اطلاعات را آنالیز و ذخیره کنند تا در صورت نیاز بتوانند آنها را مورد استفاده قرار دهند. در حقیقت تفاوت شرکت‌های مختلف با هم در نحوه آنالیز این اطلاعات است؛ چرا که اگر این اطلاعات سازماندهی نشده بدرستی آنالیز نشوند، نمی‌توان آنها را مورد استفاده قرار داد.البته باید اضافه کنيم که در تمام این مراحل، جمع‌آوری اطلاعات و آنالیز آنها به شرکت و نحوه طراحی سیستم‌های پردازش آن بستگی دارد.

پردازش اطلاعات در شرکت

این‌که اطلاعات به چه شکلی در داخل شرکت پردازش شود و این‌که کارمندان چگونه از این اطلاعات استفاده کنند، دو قطب متصل به هم است. پردازش اطلاعات داخلی هر شرکت یک‌سری پروسه‌هاي پیوسته و متصل به هم است که به صورت واضح و مشخص داخل سیستم‌ها تعریف شده است. البته این سیستم با در نظر گرفتن نتایج مورد نیاز کاربران طراحی شده است. بنابراين تمام شرکت‌ها با توجه به گستردگي شركت و نحوه توليد كالايشان، به چنین سیستم‌هایی نیاز خواهند داشت.طراحی این سیستم‌های درون شرکتی به بیان یک‌سری از استاندارد‌ها نیاز دارد. البته این استاندارد‌ها به صورت کلی تعریف شده است و جزئیات آنها در هیچ شرکتی بیان نخواهد شد، به همین دلیل هر يک از کاربران برحسب شرایط موجود‌ می‌توانند به صورت دلخواه این استاندارد‌ها را طراحی کنند.ولی در کنار تمام این موارد، کاربران نیاز دارند تا نحوه کار با این سیستم‌ها را بخوبی یاد بگیرند و در صورت نیاز تمرین‌ كنند؛ چرا که تمرین در حقیقت راهی است برای رسیدن به نتایج بسیار مناسب و مورد علاقه. در ضمن كاربران با انجام این کارها می‌توانند در رقابت با دیگر شرکت‌ها پیشی گرفته و بر آنها برتری پیدا کنند.در حقیقت شركت‌ها به سیستم‌های تبادل اطلاعات نیاز دارند تا IT را در شرکت‌شان اجرا کنند. بیشتر شرکت‌ها دقت زیادی در طراحی و اجراي این مدل از سیستم‌ها به كار مي‌برند؛ برای مثال سیستم‌های پردازش درون شرکتی چون Lean، Six Sigma، Theory of Constraints و دیگر متدولوژی‌هایی از این دست برای استفاده همگان طراحی شده است. علاوه بر اینها، سیستم‌های پردازش و تبادل اطلاعات دیاگرام‌هایی دارد که نحوه تبادل اطلاعات و جهت حرکت داده‌ها را به طور مشخصی توضیح داده است. بيشتر این سیستم‌ها به صورت object oriented طراحی شده که هدف اولیه و اصلی از طراحی آنها ارائه سرویس به تمام کاربران موجود در شرکت است. برای ایجاد یکپارچگی میان بخش‌های مختلف و تفکیک شده استانداردهايي توسط طراحان تعریف می‌شود که در پشتیبانی از نحوه جابه‌جایی اطلاعات كاربرد دارد. در کنار این سیستم‌ها، شرکت‌ها بايد سیستم‌های کنترل نحوه جابه‌جایی داده‌ها و مدیریت این تبادل را نیز در شرکت راه‌اندازی کنند.البته باید اضافه کنيم که تئوری خاصی برای نحوه ساختار کلی شرکت‌ها وجود ندارد، حتی هیچ متدولوژی تعریف شده‌ای برای سیستم‌های درون سازمانی طراحی نشده است. به عبارتي شركت‌ها این سیستم‌های از پیش طراحی شده را بر حسب نیاز مورد استفاده قرار دهند.

مدیریت پروژه

مدیریت پروژه یکی از مهم‌ترین کارهایی است که هر شرکتی می‌تواند انجام دهد؛ به بیان دیگر تفاوت شرکت‌های خوب و بد در نحوه مدیریت پروژه آنهاست. البته این حیطه مدیریت پروژه، نحوه مدیریت نرم‌افزار‌ها و متدولوژی درون شرکتی را نيز شامل می‌شود.

مدیریت پروژه دارای دو شاخه مهم و اساسی است؛ شاخه اول شامل پروسه مدیریت پروژه است و دومین شاخه دربردارنده تمرین‌های بسیار برای مدیریت درست و بهینه یک پروژه. مشکل اینجاست خیلی از مدیران که مسوولیت اصلی آنها توسعه، پشتیبانی و آموزش متدولوژی‌های مدیریت پروژه است، تفاوت اساسی این دو شاخه را تشخیص نمی‌دهند. باید اضافه کنيم که یک مدیر پروژه موفق تفاوت بین این دو پروسه را بخوبی می‌داند، به همین دليل در چگونگي عملکرد خود دقت لازم را می‌تواند به کار گیرد.پس از این مرحله، نحوه طراحی داده‌ها قرار دارد. هر پروژه‌ مجموعه‌ای از کارهای طبقه‌بندی شده است. البته این باعث راحتی کار در مرکز داده‌هاست، چرا که براساس همین رتبه‌بندی‌ها شما می‌توانید جابه‌جایی اطلاعات را برنامه‌ریزی کنید.

چرا یک شرکت به IT نیاز دارد؟

راه‌اندازي سیستم‌های مدیریت پروژه در شركت‌ها كمك بزرگي در زمینه اجرا و راه‌اندازی پروژه‌ها به حساب مي‌آید. به طور مثال برخی سیستم‌ها مانند COTS یا سیستم‌های بازرگانی سازمانی و SaaS یا نرم‌افزارهای سرویس‌دهنده می‌توانند با ارائه یک‌سری از استاندارد‌ها به انجام کارهای مدیریت شرکت کمک کنند.علاوه بر سیستم‌های ذکر شده یک‌سری از سیستم‌های مدیریتی که مخصوص کارهای بازرگانی طراحی شده‌اند و سیستم‌های فروش برای بخش عرضه محصولات نیز می‌توانند به تمام کمپانی‌ها در زمینه انجام فعالیت‌های‌شان خدمات فوق‌العاده مناسبی ارائه كنند.با تمام این تفاسیر، اشکال پیاده‌سازی این مدل از سیستم‌ها زماني است که ریز سیستم‌های نصب شده در قسمت‌های مختلف شرکت، هماهنگ نباشند. مثلا هر نرم‌افزاری به طور مجزا کار خود را بدرستی انجام دهد، ولی با نرم‌افزار‌های دیگر نتواند هماهنگ شود و اطلاعات را جابه‌جا کند. علاوه بر اینها تعداد کمی‌ از شرکت‌ها، نرم‌افزار‌های مدیریت پروژه‌شان را هماهنگ با دیگر سیستم‌های موجود در داخل شرکت نصب می‌کنند.یکی دیگر از نکات بسیار مهم پیاده‌سازی این مدل از سیستم‌ها دقت به هماهنگ‌بودن سیستم‌های مختلف درون شرکتی با یکدیگر است. یک شرکت موفق نیاز دارد تا در بخش‌های مختلف خود نرم‌افزار‌هایی نصب کند که با دیگر نرم‌افزار‌ها همخوانی داشته باشد.

منبع: www.infoworld.com

 


تاريخ : چهار شنبه 27 ارديبهشت 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

یک شرکت آمریکایی با ابداع فناوری شبیه صفحات لمسی تلفنهای هوشمند، توانسته تمام اشیاء قابل تصور به دکمه‌های کاربردی تبدیل کرده و تماس را یک فرمان تلقی کند.

 شرکت دیزنی معمولا با تصاویر حیوانات ناطق، شاهزاده ها و جاندار شدن همه اشیاء با جادو شناخته می شود اما در این دنیای جادویی دیزنی اخیرا فناوری ارائه داده که می تواند هرچیزی را به دکمه های تعاملی تبدیل کند، این هرچیزی می تواند از دستگیره در تا ظرف آب باشد.این فناوری "توشه" (Touché) نامگذاری شده و می تواند در هر شی قابل تصوری کاربرد داشته باشد، چرا که تنها چیزی که در این میان مورد نیاز است یک سیم الکتریکی است که به شی وصل شده و سر دیگر آن به صورت ارتباط با سیم یا بی سیم به یک دستگاه کنترل کننده متصل می شود.وقتی که این ارتباط برقرار شد، تختخواب می تواند بگوید که شما درحال نشسته و یا خوابیده هستید. دستگیره در با لمس دست شما می تواند بگوید که شما در را می خواهید قفل کنید یا نکنید، یا وقتی که می ایستید، کاناپه می تواند فیلمی که در تلویزیون پخش می شود را متوقف کند یا با چرخش یک انگشت صدای تلویزیون را کم یا زیاد کنید.

لمس دستگیره در به این شکل می تواند پیام " فورا بیا داخل" را منتقل کند

شرکت دیزنی پیش از توضیح جزئیات این فناوری نمونه های مختصری از نحوه کار آن ارائه کرده است.این گروه تحقیقاتی در رابطه با استفاده از یک دستگیره یک نمونه را توضیح داده است: محکم بستن در به معنای قفل شدن در است، درحالی که فشار دادن در این پیام را منتقل می کند که کسی داخل نیست 5 دقیقه دیگر بازگردید.چنگ زدن متوالی به دستگیره در موجب می شود که درتنها به روی کاربری باز شود که شناخته شده است و می تواند کلمه عبور را ارائه کند در غیر این صورت در قفل می شود.در این میان یک تخت تعاملی می تواند هنگامی که نشسته اید و کتاب می خوانید چراغها را روشن نگاه دارد و زمانی که روی تخت دراز می کشید چراخها خاموش می شوند.

حتی یک ظرف آب که از این فناوری برخوردار است می تواند بین سه انگشتی که داخل ظرف شده و اشیاء یا انگشتان بیشتر تمایز قائل شود

یک تماس در مقابل فروکردن کامل دست در آب، حسگر می تواند موضعیتهای متفاوت را تشخیص دهد و براساس آن عمل کند


این فناوری دیزنی می تواند میان تماسهای مختلف تمایز قائل شود و اشیاء روزمره را چون دستگیره در به دکمه های حساس تبدیل کند

یک کاناپه می تواند حس کند که آیا شما در وضعیت همیشگی خود نشسته اید و تلویزیون نگاه می کنید و یا دراز کشیده اید و خوابتان برده تا در این صورت چراغهای اتاق را خاموش کند.این حسگرها را می توان داخل لباسها قرار داد تا اگر انگشت خود را حرکت دهید صدای تلویزیون کم و زیاد شود یا ضربه زدن به آستین فایل موسیقی درحال پخش را تغییر دهید.این فناوری از حسگرهای خازنی استفاده می کند که بی شباهت به آنچه در تلفنهای هوشمند استفاده شده نیستند و می توانند ضربه یا تحریک الکتریکی را با یک تماس انگشتی تشخیص داده و آن را به عمل تبدیل کند.اگرچه تیم تحقیقاتی دیزنی از این حسگرها برای اسکن فرکانسهای چندگانه الکتریکی استفاده می کند و می تواند اختلاف جزئی تمام تماسها را تشخیص دهد.این فناوری حتی در آب نیز کار می کند، اگر یک دست را در ظرف آب قرار دهید حسگر می تواند میان آن و یک انگشت تمایز قائل شود.این تحقیق توسط مونهیکو سوتو، ایوان پوپیرف و کریس هریسون در مرکز تحقیقاتی دیزنی در پیتزبورگ انجام شده است.

 تاريخ : سه شنبه 26 ارديبهشت 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
186.jpg

يك سيارك عظيم در ابعاد يك اتوبوس مدرسه با عبور از داخل مدار ماه و بدون ايجاد خطري جدي، روز يكشنبه از كنار زمين عبور كرد.، سيارك 2012 JU به پهناي 12 متر، روز يكشنبه 13 مي (24 ارديبهشت) از فاصله 191 هزار كيلومتري زمين عبور كرد.بر اساس گزارش برنامه «اشياء نزديك به زمين» ناسا در آزمايشگاه پيشرانه جت (JPL)‌، فاصله اين سيارك در داخل مدار ماه حدود 383 هزار كيلومتر بوده است. همچنين مدت زمان چرخش اين سنگ فضايي بدور خورشيد نيز در حدود 3.2 سال بطول مي‌انجامد.عبور سيارك‌هايي در اين ابعاد، پديده چندان غير معمولي محسوب نمي‌شوند؛ در نخستين روز از ماه آوريل (13 فروردين) نيز سيارك عظيم 2012 EG5 به پهناي 46 متر از فاصله 230 هزار كيلومتري زمين عبور كرد.اما اين سيارك ها در مقايسه با سيارك 2005 YU55 در ابعاد يك شهر، بسيار سبك وزن و كوچك محسوب مي‌شوند. اين سيارك عظيم ماه نوامبر گذشته از فاصله 325 كيلومتري زمين عبور كرد و به گفته محققان بزرگترين نمونه‌اي است كه از سال 1976 ميلادي از كنار زمين گذر كرده است.محققان تاكنون هشت هزار و 900 سيارك نزديك زمين كشف كرده اند، اما تعداد اين سيارك ها احتمالا بيش از اين تعداد است. محققان برنامه اشياء نزديك به زمين ناسا و محققان نجوم بطور مستمر سيارك هاي بالقوه خطرناك براي زمين را مورد رصد قرار مي دهند.گفته مي شود، اصابت سياركي به پهناي 10 كيلومتر در 65 ميليون سال قبل با زمين باعث انقراض نسل دايناسورها شده است.تاريخ : سه شنبه 26 ارديبهشت 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

موبایل بانک عبارتی است که برای انجام کارهای بانکی از طریق موبایل مورد استفاده قرار می‌گیرد. به بیان دیگر، انجام کارهایی مانند جابه‌جایی پول به حساب‌های مختلف، پرداخت قبوض‌، انجام کارهای مرتبط به کارت اعتباری بانک‌ها و اموري از اين قبيل را مي‌توان از طريق موبايل‌بانك انجام داد. البته لزوما نباید این کار از طریق موبایل‌تان صورت پذیرد، بلکه می‌توانید با استفاده از PDA یا دیگر گجت‌های مشابه مانند آی‌پد نیز کارهای بانکی‌تان را انجام دهید. اولین بار این سیستم در کشور‌های اروپایی اجرا شد و پس از آن به دليل بالابودن سرعت انجام این کار از طریق موبایل، روز‌به‌روز به تعداد کاربران این سیستم افزوده شد. برای نمایش موجودی حساب‌ کاربران، این سیستم، اطلاعات مربوط را از طریق sms به تلفن‌ همراه كاربران ارسال مي‌كند.با طراحی این مدل از سیستم‌های بانکداری، کارهای جدیدي در ارتباط با انجام این پروسه‌ها به وجود آمد. کارهایی مانند بانک‌های آنلاین، سایت‌های آنلاین برای انجام داد و ستد‌های مالی. نكته مشترک در تمام این کارها نیاز آنها به نظارت مدیری کاردان بر نحوه عملکردشان است. در حقیقت مدیران این کارها تعیین می‌کنند که این داد و ستد‌ها به چه صورتی انجام پذیرد.طی سال‌های گذشته، شبکه‌های بی‌سیم و موبایل روند روبه‌رشدي داشته است، به همین دليل تعداد کاربران این فناوری‌ها مشخص نیست و آمار به دست آمده صرفا بر اساس حدس و گمان است. طبق آماری که متعلق به سال 2009 بوده، تعداد کاربران موبایل عددی معادل 2500 ميليارد دلار تخمین زده شد که احتمالا تا به حال این رقم به چند برابر مقدار اولیه آن پس از گذشت 3 سال رسيده است. از طرف دیگر براساس برخي آمار‌ها حدود 70 درصد مبادلات سیستم بانکی از طریق تلفن همراه یا سیستم‌های خودپرداز انجام می‌گیرد. مزیت کار با این سیستم در این است که کاربران بدون نیاز به حمل وجه نقد می‌توانند خرید‌های خود را انجام دهند. علاوه بر این، طبق پیش‌بینی‌های انجام شده در آمریکا تعداد کاربران موبایل تا سال 2015 به رقمی‌معادل 86 میلیون نفر خواهد رسید. در اروپا این رقم حدود 115 میلیون نفر تخمین زده شده که معادل با این افزایش سیستم‌های مخابراتی نیز باید توسعه بيابند تا بتوانند به کاربران خدمات لازم را ارائه كنند.

کارکرد موبایل‌های مختلف

به دليل متنوع‌بودن مدل‌ گوشي‌هاي تلفن همراه، بانک‌ها با مشکل ارائه سرویس یکسان به تمام این موبایل‌ها مواجه شده‌اند. علت بروز این مشکل در نحوه کارکرد موبایل‌های مختلف است، یعنی برخی از این گوشی‌ها مجهز به سیستم Java ME است، در حالی که دیگر گجت‌ها با برنامه‌های SIM Application Toolkit کار می‌کند. البته این تنها مشکل نیست، یکی دیگر از مسائل نحوه اتصال گوشي به اینترنت است. همان‌طور که می‌دانید برخی موبایل‌ها می‌توانند به وب متصل شوند، در حالی که گوشي‌‌های غیرپیشرفته تنها می‌توانند اطلاعات بانکی‌شان را از طریق sms دریافت کنند.یکی دیگر از موارد مطرح شده در این زمینه در ارتباط با نرم‌افزارهای مختلف موبایل بانک است، زيرا نرم‌افزار واحدی برای اين منظور طراحی نشده و بانک‌ها هر يك سیستم بانکداری مخصوص به خود را دارد. این مشکل در خارج از دنیای موبایل توسط استانداردی با نام ISO-8583 رفع شده است. اين استاندارد تمام موارد مورد نیاز برای تبادل پول در میان بانک‌های مختلف را مطرح مي‌كند. بر همین اساس اگر سیستم موبایل بانک بخواهد بدون بروز مشکل خاصی کار کند و به کاربران خود خدمات درخواست شده را ارائه كند، به اجرای سیستم استاندارد شده مشابهی نیاز دارد. این سری از استاندارد‌ها باید شامل نحوه ارتباطات مختلفی باشد که از طریق موبایل صورت می‌پذیرد، ارتباطاتی چون SMS‌ها، وب موبایل و برنامه‌های نصب شده روی موبایل‌ها.

امنیت

این‌که اطلاعاتی از طریق موبایل در جای نامعلومی‌تولید شود و قرار باشد از طریق شبکه‌های بی‌سیم جابه‌جا شود، یکی از پیچیده‌ترین کارهایی است که ‌باید برای تبادلات موبایل بانک انجام پذیرد. در حقیقت اهمیت تبادل به دليل نوع اطلاعات است، به بیان دیگر چون این داده‌ها مربوط به حساب‌های بانکی است، اهمیت ویژه‌ای دارد. برای انجام این جابه‌جایی لازم است در میان این سه شغل بسیار مهم مانند بخش IT بانک‌ها، سرویس‌دهندگان شبکه‌های بی‌سیم و برنامه‌نویسان موبایل همکاری‌های لازم صورت پذیرد.

علاوه بر این، برای ایجاد امنیت مورد نظر لازم است راهکار‌های دیگری نیز در نظر گرفته شود، این راهکار‌ها مجموعه‌ای از عوامل پیشگیری است که می‌تواند امنیت کل سیستم را تامین کند. یکی از اين موارد ایجاد امنیت برای گوشي‌هاي تلفن همراه است،‌به همین منظور خیلی از بانک‌ها برای کاربران خود کارت‌های مخصوص موبایل جهت انجام این داد و ستد تولید کرده‌اند. راهكار دوم قرار دادن username و پسورد روی گوشي کاربر است تا در صورت به سرقت رفتن موبايل‌تان، امكان دسترسي به اطلاعات مالي‌تان وجود نداشته باشد. مرحله بعدی به سرویس‌دهندگان شبکه‌های بی‌سیم مربوط است. چرا كه پيش از برقراري ارتباط بين موبايل و بانك، مشخصات كاربر بررسي شود. سپس این جا‌به‌جایی اطلاعات صورت گيرد، در غیر این صورت کل مبادله را کنسل کنند. جريان بعدی واردکردن username و پسورد طراحی شده توسط بانک برای کاربر است تا به اینجای کار3 بار مشخصات شما چک شده، این مراحل امکان هک‌شدن این تبادل را بسیار پایین می‌آورد. عامل دیگر، رمزگذاری اطلاعات در حین جابه‌جایی در میان بانک و موبایل تعریف شده است. این رمزگذاری برای جلوگیری از لو رفتن اطلاعات در حین جابه‌جایی صورت مي‌گيرد و در نهایت آخرین مرحله رمزگذاری اطلاعات داخل گوشی کاربر است، تا كاربر بدون اتصال به شبکه، اطلاعات پیشین خود را دوباره بررسی کند. علاوه بر این، با انجام این رمزگذاری اطلاعات تنها می‌تواند توسط خود کاربر دوباره بررسی شود و شخص دیگری از این اطلاعات نمی‌تواند سوءاستفاده کند.برای پیاده‌سازی این پروسه‌ها سیستمی ‌با نام OTP یا سیستم پسوردگذاری آنلاین طراحي شده که می‌تواند کارهای مالی و بانکی را با ایجاد امنیت بالا انجام دهد.

 تاريخ : سه شنبه 26 ارديبهشت 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

هریک از فونت‌های قابل استفاده در سیستم‌عامل، کاراکترهای مختلفی دارد. برخی از متداول‌ترین این کاراکترها همان حروف صفحه‌کلید و علامات و نشانه‌ها هستند که برای نمایش بسیاری از آنها می‌توانید از صفحه‌کلید کمک بگیرید. اما کاراکترهایی نیز وجود دارد که دسترسی به آنها و تایپ‌کردن‌شان در فرم‌ها و صفحات مختلف توسط صفحه‌کلید امکان‌پذیر نیست. این کاراکترها برای بسیاری از کاربران ناشناخته هستند و حتی برخی کاربران فکرش را هم نمی‌کنند که تایپ‌کردن چنین کاراکترهایی امکان‌پذیر باشد. نشانه‌های مورد استفاده در علم ریاضی، علائم مخصوص کدهای HTML و... برخی از این کاراکترها به شمار می‌روند. دوست دارید این کاراکترهای پنهان را براحتی مشاهده کرده و در هرجا که تمایل داشتید با یک کلیک آنها را وارد کنید؟ دوست دارید بدانید کاراکترهایی که شبیه قلب، مربع و... هستند و در برخی وبلاگ‌ها مشاهده می‌شود چطور تایپ شده ‌است؟ نرم‌افزار Ergonis PopChar X به شما اين امكان را مي‌دهد تا براحتي و با انتخاب گزینه P از منوی برنامه‌ها، به همه کاراکترهای هریک از فونت‌های انتخابی خود دسترسی یافته و فقط با یک کلیک آنها را در میان متون خود تايپ کنید. پشتیبانی کامل از یونیکد، پشتیبانی از قابلیت جستجو، نمایش کاراکترهایی که اخیرا مورد استفاده قرار گرفته ‌است، بهره‌مندی از ابزار ذره‌بین براي بزرگنمایی کاراکترها و... از جمله امکانات این نرم‌افزار به‌شمار می‌رود.

http://www.ergonis.com/downloads/popcharx-install.dmgتاريخ : سه شنبه 26 ارديبهشت 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

اسلايدهاي جي‌کوئري در سايت شما
یکی از جذابیت‌های بسیاری از سایت‌های امروزی، نمایش مجموعه‌ای از تصاویر به‌صورت اسلایدهای متحرک در بالا یا گوشه و کنار آنهاست. این اسلایدها به روش‌های مختلفی ایجاد می‌شود که یکی از بهترین آنها استفاده از اسکریپت‌های جی‌کوئری است. اگر کاربري مبتدی باشید یا به کدهای جی‌کوئری تسلط نداشته باشید، مطمئنا نمی‌توانید از این کدها استفاده کنید و تصاویر خود را به صورت یک اسلاید متحرک زیبا درآوريد. در چنین شرایطی است که نرم‌افزار WOW Slider می‌تواند به شما کمک کند.با این نرم‌افزار مي‌توانيد در زمانی بسیار کوتاه و بدون نیاز به کمترین دانشی از کدهای جی‌کوئری، اسلایدهای بسیار زیبایی را برای وب‌سایت یا وبلاگ خود ایجاد کنید. همچنين می‌توانید با کشیدن و رها کردن تصاویر موردنظرتان و مشخص‌کردن اندازه اسلایدها و افکت خاصي براي حرکت میان آنها، تمامي کدها، صفحات و حتی اسکریپت‌های لازم را با یک کلیک به‌صورت یکجا و کاملا حاضر و آماده از برنامه تحویل بگیرید. پشتیبانی از ده‌ها افکت مختلف، برخورداری از قالب‌های پیش‌ساخته، ایجاد کدهای کاملا استاندارد و بهینه با قابلیت نمایش در همه مرورگرها و ایجاد خودکار نمایشگر اسلاید به‌صورت پلاگین وردپرس و ماژول جوملا از ديگر ویژگی‌های این نرم‌افزار به شمار می‌رود.استفاده از wow slider رایگان است و می‌توانید نسخه‌های مختلف آن را جهت اجرا روی سیستم‌عامل ویندوز و مک از لینک‌های زیر دانلود کنید:

Windows : http://wowslider.com/wowslider-win-setup.zip

MAC: http://wowslider.com/wowslider-mac-setup.zip            


 

 

 تاريخ : سه شنبه 26 ارديبهشت 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

نرم‌افزارهای مختلفی وجود دارد که می‌تواند جایگزین‌ بسیار خوبی برای ویندوزمدیا پلیر محسوب شود. نرم‌افزارهای VLC media player و KM Player از جمله معروف‌ترین این ابزارها به شمار می‌رود که با در اختیار داشتن آنها بدون نیاز به هیچ نرم‌افزار اضافه دیگری می‌توانید به پخش فایل‌هاي صوتي و تصويري در رایانه خود بپردازید. این نرم‌افزارها از امکانات بسیار خوبی نيز پشتیبانی می‌کند، نرم‌افزاری که قصد داریم به شما پیشنهاد کنیم، قابلیتي منحصر‌به‌فرد دارد که هر کاربری را ترغيب به استفاده از آن می‌کند!GreenForce-Player همچون دیگر نرم‌افزارهای پخش فایل‌های صوتی و تصویری، امکانات مختلفی را در خود جای داده است كه یکی از مهم‌ترین آنها، قابلیت رمزگذاری روی فایل‌های ویدئویی و نمایش آنها در صورت ورود صحیح رمز عبور است. با استفاده از این قابلیت، می‌توانید فایل‌های ویدئویی خود را رمزنگاری کنید تا کاربران غیرمجاز قادر به بازگشایی و مشاهده آنها نباشند.

برای استفاده از این قابليت‌ ‌باید به روش زیر عمل کنید:

1ـ پس از نصب و اجرای نرم‌افزار به منوی DRM برويد و گزینه Protect video را انتخاب کنید.

2 ـ فایل ویدئویی موردنظر و محل دلخواه برای ذخیره‌سازی فایل رمزنگاری شده را مشخص کرده و رمز عبور دلخواهتان را نیز در کادرهای مربوط وارد کنید.

3 ـ با کلیک روی گزینه Save، فایل ویدئویی شما رمزنگاری مي‌‌شود و در محل مشخص شده برای ذخیره‌سازی قرار می‌گیرد.

توجه: با طی مراحل فوق، یک فایل رمزنگاری شده با فرمت gfp در اختیار شما قرار مي‌گيرد که فقط با نرم‌افزار GreenForce-Player به‌نمایش در می‌آید. چنانچه قصد دارید این فایل را به‌طور مستقل و بدون نیاز به این نرم‌افزار مشاهده کنید، ‌باید قبل از کلیک روی گزینه Save، علامت چک‌مارک کنار گزینه Add player to the media file را نیز فعال کنید. با فعال‌سازی این قابلیت، نسخه‌ای از پخش‌کننده GreenForce-Player نیز به فایل موردنظر شما پیوست شده و فایل نهایی با پسوند EXE و قابلیت اجرا روی همه سیستم‌‌هاي‌عامل‌ ویندوزی در اختیار شما قرار می‌گیرد.

http://gfp.rrsoftware.de/files/GFP-Setup-V1.12.exeتاريخ : سه شنبه 26 ارديبهشت 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
180-10.jpg

محققان آلماني با الهام از حشرات، نمونه اوليه‌اي از پروژكتور ويژه تلفن همراه هوشمند با قابليت پخش تصاوير بر روي سطوح ناهموار طراحي كرده‌اند.به  با نسل جديد پروژكتور LED ويژه تلفن همراه در ابعاد 2*2 سانتي‌متر، مي‌توان تصاوير را بر روي سطوح صاف، ناهموار و حتي زاويه دار به نمايش گذاشت.نمونه اوليه اين پروژكتور با الهام از چشم مركب حشرات توسط محققان اپتيك كاربردي و مهندسي دقيق موسسه فراونهوفر آلمان طراحي و ساخته شده است و مي‌تواند تصاويري واضح، شفاف و بدون موج را بر روي سطوح ناهموار به نمايش بگذارد. كاربر همچنين مي‌تواند تصوير را با لمس صفحه پروژكتور دستكاري كند.عملكرد ويژه پروژكتور LED بدليل استفاده از 200 ميكرو پروژكتور است كه هر پروژكتور تصوير قبلي را كامل مي‌كند و تصوير جديد در بالاي تصوير قبلي منعكس مي‌شود.با اين حال هر ميكرو پروژكتور با توجه به فاصله دستگاه تا سطح محل نمايش، مي‌تواند بطور مستقل بر روي تصوير خود متمركز شود و براي اين كار مي‌توان از حسگر موقعيت گوشي و دوربين استفاده كرد. همچنين تصوير منعكس شده با شبكه‌اي از خطوط مادون قرمز نامرئي پوشيده مي‌شود.محققان آلماني معتقدند، اين فناوي مي‌تواند منجر به طراحي تلفن‌هاي همراه هوشمندي شود كه به جاي كنترل شدن از طريق يك صفحه نمايش كوچك، توسط يك تصوير بزرگ منعكس شده از پروژكتور كنترل مي‌شوند.اين محصول قابليت توليد در حجم بالا را دارد، اما تا چند سال آينده وارد مرحله توليد تجاري نمي‌شود.

 

 

 
تاريخ : سه شنبه 26 ارديبهشت 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
183-10.jpg

دولت انگليس قصد دارد براي حفظ امنيت محل برگزاري مسابقات المپيك لندن از سلاح صوتي كه براي مقابله با دزدان دريايي استفاده مي‌شود،‌ بهره گيرد.دستگاه صوتي دور برد (LRad)‌ قادر است طول موج هاي بلندي به ميزان 150 دسيبل ساطع كند كه بيشتر از صداي بلند شدن يك جت جنگنده است.برخي از مدل‌هاي اين سلاح صوتي ‌قابل حمل توسط انسان هستند و ميزان صداي توليدي آنها در حدود 135 دسيبل با برد نيم مايل (965 متر) است.سلاح صوتي LRad‌ كه در حال حاضر براي مقابله با تهديدات دزدان دريايي در اقيانوس هند مورد استفاده قرار مي‌گيرد، بخشي از برنامه امنيتي انگليس براي مقابله با آشوب و درگيري‌هاي احتمالي در زمان برگزاري مسابقات المپيك لندن محسوب مي‌شود.از اين سلاح براي حفظ امنيت در اطراف محل‌هاي برگزاري مسابقات و براي كنترل قايق‌هاي شناور در رودخانه تايمز استفاده خواهد شد.تاريخ : سه شنبه 26 ارديبهشت 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
182-4.jpg

محققان نرم‌افزار جديدي براي تلفن همراه هوشمند طراحي كرده‌اند كه امكان ارسال پيامك‌هاي رنگي را براي كاربر فراهم مي‌كند.، نرم افزار پيامك رنگي (+ Color Text Messages) امكان ارسال پيامك و شكلك‌هاي رنگي را بر روي تلفن همراه هوشمند (آيفون) امكانپذير مي‌كند.پس از نصب نرم‌افزار بر روي تلفن همراه هوشمند و با استفاده از يك رابط كاربري، بخش حباب مانندي براي نوشتن پيامك ايجاد مي‌شود كه كاربر مي‌تواند رنگ پس زمينه، رنگ و نوع قلم را انتخاب كند.پس از طراحي پيامك به رنگ دلخواه و كپي كردن، حباب به بخش پيمك ارسال و براي گيرنده فرستاده مي‌شود. حتي در صورت عدم نصب نرم‌افزار بر روي تلفن همراه گيرنده پيام، فرد قادر خواهد بود پيامك رنگي را بطور كامل مشاهده كند.تاريخ : سه شنبه 26 ارديبهشت 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

181-4.jpg

با فناوري ابداعي سوني اريكسون قادر خواهيد بود در هنگام دست دادن با يكديگر وجه مورد نظر را بين كارت‌هاي اعتباري ديجيتال منتقل كنيد! سيستم مفهومي Connected Me كه توسط محققان شركت سوني اريكسون ابداع شده است، از بدن انسان به عنوان پل ارتباطي بين گجت‌هاي مختلف استفاده مي‌كند!اين سيستم مفهومي قابليت رد و بدل شدن سيگنال داده‌ها بين گجت‌هاي مختلف را بدون نياز به بلوتوث يا پورت USB‌ و تنها از طريق بدن انسان امكانپذير مي‌كند!«هانس وستبرگ» مديرعامل شركت سوني اريكسون در نمايشگاه لوازم الكترونيكي مصرفي و كنگره جهاني موبايل دستاورد جديد محققان شركت را به نمايش گذاشت.مديرعامل شركت براي نشان دادن نحوه عملكرد سيستم مفهومي Connected Me يك تلفن همراه را در دست گرفت و دست ديگر را بر روي حسگر يك سيستم صوتي قرار داد. سيگنال داده هاي MP3 تنها با عبور از بدن «وستبرگ» به سيستم صوتي منتقل و پخش شدند.در حقيقت در اين سيستم بدن انسان جايگزين پورت USB يا بلوتوث مي‌شود.كارايي سيستم مفهومي Connected Me بسيار بيشتر از انتقال يك فايل ساده موسيقي است؛ انتقال وجه بين كارت‌هاي اعتباري ديجيتال در هنگام دست دادن دو نفر يا پرينت گرفتن اسناد و فايل ها تنها با گذاشتن دست بر روي پرينتر از امكانات جادويي اين سيستم است.شركت سوني اريكسون از توليد تجاري اين سيستم مفهومي ظرف 12 تا 18 ماه آينده خبر داده است.تاريخ : سه شنبه 26 ارديبهشت 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

اپل درنظر دارد به منظور آغاز یک حمله جدید به اندروید، آی پد مینی خود را با قیمتی کمتر از 250 دلار به بازار عرضه کرده تا ضربه مهلکی به بازار درحال رشد تبلتهای اندروید وارد کند.

 آی پد جدید که با قیمت بسیار ارزانی وارد بازار می شود، چون برادر بزرگ خود دربرگیرنده همان ویژگی صفحه نمایش رتینا خواهد بود و همان 3.1 میلیون پیکسل وضوح تصویر را خواهد داشت اما این صفحه نمایش هفت تا هشت اینچ است.برخی از منابع اعلام کرده اند که این تبلت ماه اکتبر امسال وارد بازار می شود و قیمت زیر 250 دلاری آن با این هدف تعیین شده که هیچ جایی برای رقابت با آن باقی نمی ماند.همچنین گفته شده است که اپل با سرمایه 100 میلیارد دلاری خود می توانند چنین اقدامی را از نظر اقتصادی انجام دهد.سایت آی مور به عنوان سایت طرفداران اپل گزارش داده است که قیمت باور نکردنی 200 تا 250 دلار برای آی پد مینی اپل به منظور وارد کردن فشار روی تبلتهای اندروید بوده است. اما درمیان ادعاهای صورت گرفته این مسئله که آی پد مینی همان وضوح تصویر 2048x1536 آی پد را خواهد داشت چندان قابل پذیرش نیست.

اگر اپل بخواهد این وضوح تصویر را به عنوان مهمترین ویژگی آی پد مینی حفظ کند در آن صورت احتمال می رود که سایر بخشهای این تبلت را قربانی وضوح تصویر کند، به طور مثال شاید فضای ذخیره اطلاعات را برای برنامه های اجرایی، موسیقی و ویدئو به 8 گیگابایت کاهش دهد که این امر بی تردید مشکلاتی را برای کاربران ایجاد می کند، چرا که فضای هشت گیگ به سرعت پر می شود.اما از سوی دیگر ارائه یک آی پد مینی برای افرادی که از آی پد برای مراجعه روزمره به اینترنت، کار با برخی برنامه های اجرایی و تماشای فیلم استفاده می کنند این آی پد مینی می تواند جذاب باشد.در برخی سایتها نیز این خبر به نقل از منابع غیر رسمی درج شده که اپل درحال ساخت یک آی پد هفت اینچی است.استیوجابز بنیانگذار شرکت اپل از ایده آی پدهای کوچکتر متنفر بود و اظهار داشته بود که این آی پد ها در لحظه ورود خود به بازار کشته می شود، به این معنا که هیچ موفقتی را در بازار آی تی کسب نمی کند. وی گفته بود که آی پد کوچکتر پلی میان آی پد و آی فن است و مردم هیچ علاقه ای به آن نخواهند داشت، چرا به طور طبیعی ممکن است عده ای تصور کنند تبلت هفت اینچی هفتاد درصد کارایی یک تبلت 10 اینچی را خواهد داشت.

براساس گزارش دیلی میل، مشکل بزرگ دیگری که در این میان وجود دارد و اندروید درحال کشمکش با آن است مسئله چند پارگی برنامه های اجرایی است، چرا که برنامه سازان باید مبالغ بیشتری برای گرفتن نسخه های مختلف کدهای برنامه ها در دستگاه های مختلف بپردازند، مسئله ای که اپل تاکنون به طور کامل از آن پرهیز کرده است.درحالی که بازار تبلتهای اندروید درحال رشد و شکوفایی است و رقبایی چون آمازون تبلتهای خود را چون کیندل فایر با قیمتی کمتر از 200 دلار عرضه کرده اند، منطقی به نظر می رسد که اپل نیز به بازار تبلتهای ارزان قیمت ملحق شود.

 تاريخ : سه شنبه 26 ارديبهشت 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
روزگاري صحبت از مسابقات رالي تداعي‌كننده زوزه خودروها، دود، روغن و سر و صداي فراوان بود. اما اين روزها مسابقات رالي خودروهاي الكتريكي كم‌كم دارد ذهنيت‌ها را عوض مي‌كند. خودروهايي كه با سرعت زياد، اما در سكوت كامل به شما نزديك مي‌شوند و سريع از مقابل چشمان‌تان مي‌گذرند، آن حال و هواي قديم را ندارد، اما واقعيتي است اجتناب‌ناپذير كه دنياي آينده را رقم مي‌زند.‌ در 6 سال گذشته، شركت مانسترتاجيما‌(Monster Tajima) مسابقات‌ رالي پرچالش و باشكوهي را با خودروهاي مسابقه‌اي كمپاني سوزوكي تجربه كرده است.حالا اين شركت يك خودروي مسابقه كاملا الكتريكي رابراي مسابقات پايكزپيك 2012 آماده كرده است. مسابقات پايكزپيك، محلي براي عرض‌اندام انواع خودروهاي الكتريكي مسابقه‌اي است و قرار است محلي باشد براي عرض‌اندام كساني كه به ساخت خودروهاي آينده اشتغال دارند. درسال 1990، شركت خودروسازي پژويك فيلم 5 دقيقه‌اي را ازمسابقه رالي تهيه كرد، در اين فيلم راننده فنلاندي اري واتانن (Ari Vatanen) به سرعت جاده‌هاي كوهستاني سنگفرش نشده خطرناكي را مي‌پيمود كه كنترل خودرو از دستش خارج شد. وي بعد از چند بار غلتيدن به دره سقوط مي‌كند. ‌با گذشت 22 سال از آن حادثه، حالا ديگر مسيرهاي كوهستاني سنگفرش شده‌اند و براي ايمني و حفظ جان رانندگان رالي، نرده‌هايي در لبه خارجي هر كدام از پيچ‌هاي تند نصب شده است. در پاييز سال گذشته جاده پايكزپيك به‌طور‌كامل آسفالت شد.تاجيما رئيس و مديرعامل شركت سوزوكي اسپورت (شركت توليدكننده قطعات خودروي مسابقه در حال حاضر مانستر اسپورت ناميده مي‌شود) در سال 1993 براي اولين‌بار در مـسابقات رالي پايكزپيك شاهد برنده شدن خودروي شركت خود بود. از سال 2006 به بعد شركت مانستر هر سال به صورت پي‌در‌پي در مقام نخست قرار داشت. اما حالا تاجيما با يك چالش بزرگ دست و پنجه نرم مي‌كند. امسال، مانستر براي شركت دادن خودروهاي كورسي الكتريكي در مسابقات رالي پايكزپيك با گروه APEV (انجمني براي ارتقا‌‌ و تبليغ خودروهاي الكتريكي) همكاري مي‌كند. در سال 2011، ايكوئوهاناوا (IkuoHanava) با يك خــودروي الكتريكي در مسابقات رالي با زمان " 01 :'20 : 12 برنده شد كه سريع‌تر از مسابقه 2010 بود و نشان مي‌دهد كه چگونه خودروهاي الكتريكي به سرعت در حال بهتر شدن هستند. مسابقاتي مانند پايكزپيك با مسير 20 كيلومتري پرچالشي كه دارد فرصت ايده‌آلي را براي آزمايش خودروهاي كورسي الكتريكي فراهم مي‌كند.گروه مانسترتاجيما تلاش‌هاي زيادي را در زمينه طراحي اين خودرو انجام داده‌اند. مسابقات چند ماه ديگر يعني تير‌ماه آينده برگزارمي شود. آيا خودروي مانسترتاجيما، اين شاه كوهستان مي‌تواند باز هم به مقام قهرماني برسد؟

 تاريخ : سه شنبه 26 ارديبهشت 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

کاربرانی که همه کارهای روزمره خود را به گونه‌اي با رایانه‌ انجام مي‌دهند و بدون استفاده از آن،‌ زندگی برایشان سخت است، از اهمیت سالم بودن رایانه و قطعات آن اطلاع کافی دارند. این کاربران بخوبی درک می‌کنند از دست دادن اطلاعات ذخیره شده روی هارد‌دیسک چه آسیب‌هایی را به‌دنبال دارد.اگر خوش شانس باشید هنگام بروز خرابی در یکی از قطعات سخت‌افزاری رایانه اطلاعات شما تنها تا زمانی که قطعه معیوب را تعویض کنید، در دسترس نخواهد بود و چنانچه بدشانس باشید، پس از رفع عیب و تعویض قطعات معیوب نیز به اطلاعات خود دسترسی نخواهيد يافت، كه بروز چنین شرایطی کاملا جبران‌نا‌پذیر است، زيرا حتی در صورتی‌که از اطلاعات رایانه خود طي روز یا هفته گذشته نیز یک نسخه پشتیبان تهیه کرده باشید، باز هم برخی اطلاعات و زمان صرف‌شده براي کسب و جمع‌آوری آنها را از دست داده‌اید. بخصوص که این اطلاعات ثبت شده درباره مشتریان در همان روز، اطلاعات مالی آنها و ... باشد که از دست دادن آنها می‌تواند به‌طور کل روال کاری شما را با مشکل مواجه کند.

تست پایداری

نرم‌افزار قدرتمند Burn InTest ابزاری بسیار موثر و کارآمد برای تست قطعات و سخت‌افزارهای رایانه شما در شرایط مختلف کاری است. به کمک این نرم‌افزار می‌توانید عملکرد قطعات در شرایط کاری واقعی را شبیه‌سازی کرده و با گذراندن مدت زمانی بسیار کوتاه، نتیجه عملکرد آنها در طولانی مدت را مشاهده کنید!

این شبیه‌سازی به شما این امکان را می‌دهد تا از بروز خرابی‌های احتمالی آگاه شويد و پیش از هرگونه آسیب‌ديدن قطعات، خود نسبت به تعمیر یا تعویض آنها اقدام کنید تا ریسک از دست‌دادن اطلاعات را به صفر برسانید.

از فرق سر تا نوک‌پا!

با نرم‌افزار Burn InTest مي‌تواند تمامي قطعات رایانه شما را تست و بررسی كند. قطعات مختلفی از جمله پردازنده مرکزی، هارد‌دیسک، حافظه رم، درایوهای نوری، کارت صدا، کارت گرافیک دوبعدی و سه‌بعدی، اتصالات شبکه، چاپگر و ... برخی از این قطعات به‌شمار می‌روند.همچنین در صورتی که شما قطعه‌ای را در اختیار داشته باشید و ابزارهای لازم برای تست آن در این نرم‌افزار وجود نداشته باشد، می‌توانید به کمک قابلیت ساخت پلاگین که در این برنامه گنجانده شده است، چگونگی عملکرد و مراحل تست قطعه مورد نظر را در برنامه مشخص كنيد، سپس به تست آن در محيطي شبیه‌سازی شده بپردازید.روش کار بسیار آسان، پشتیبانی از قابلیت چاپ و ذخیره نتایج روی هارد‌دیسک، پشتیبانی از سخت‌افزارها و سیستم‌هاي‌عامل‌ 64 بیت، قابلیت اجرا از روی حافظه‌های فلش، نمایش تمام اطلاعات سخت‌افزارهای مورد استفاده در رایانه، پشتیبانی از قابلیت تست همزمان 20 هارد‌دیسک و درایو نوری و بسیاری از امکانات دیگر از ویژگی‌هایي این نرم‌افزار است.نرم‌افزار فوق در دو نسخه استاندارد و حرفه‌ای با قابلیت اجرا روی نسخه‌های 32 و 64 بیت سیستم‌عامل ویندوز قابل استفاده است و می‌توانید نسخه‌ای از آن را با مراجعه به لینک زیر دانلود کنید:

http://www.passmark.com/download/bit_download.htm

توجه: براي استفاده از این نرم‌افزار در سیستم‌عامل لینوکس نیز می‌توانید به لینک زیر مراجعه کنید:

http://www.passmark.com/download/bitlinux_download.htm

 


تاريخ : دو شنبه 25 ارديبهشت 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

آخرین مقدمات برای پرتاب فضاپیمای سایوز TMA-04M به ایستگاه بین المللی فضایی دیروز یکشنبه 24 اردیبهشت انجام شد و این سایوز از طریق قطار به قزاقستان منتقل شد تا برای پرواز امروز آماده باشد.

 این موشک بزرگ به سکوی پرتاب بیکونور در قزاقستان منتقل می شود تا برای پرتاب صبح روز سه شنبه آماده شود.این فضاپیما چون سایر پرتابهای قبلی دارای سرنشینهای بین المللی خواهد بود، گنادی پادالکا فرمانده و سرگی روین مهندس پرواز از روسیه جو آکابا مهندس پرواز برجسته ناسا از آمریکا از سرنشینان این سایوز خواهند بود.

سایوز TMA-04M توسط قطار در مسیر خود به سکوی پرتاب در قزاقستان

این فضاپیما که قرار است سه شنبه پرتاب شود دو سرنشین روز و یک سرنشین آمریکایی خواهد داشت

نیروی پلیس مسلح امنیت سایوز TMA-04M را درحال به سکوی پرتاب حفظ می کنند

واپسین مسافران ایستگاه بین المللی فضایی ماه گذشته به زمین بازگشتند و اکنون همه چیز برای انجام سفر بعدی با ساکنان جدید ایستگاه بین المللی فضایی آماده است.ناسا که سال گذشته رسما شاتل خود را بازنشسته کرده، از اواخر سال 2009 تاکنون تنها به فضاپیمای سایوز روسیه برای انتقال سرنشینان به ایستگاه فضایی متکی است.دیروز آخرین مقدمات عادی در رابطه با این فضاپیما و انتقال عمودی آن به سکوی پرتاب انجام شد. این انتقال و عملیات مرتبط با آن معمولا دو روز پیش از پرتاب انجام می شود و تمام عملکرد آن چون فعال شدن تمام تجهیزات الکترونیکی و مکانیکی بررسی می شود.در روز پرتاب موشک، این وسیله با سوخت که از اکسیژن مایع و نفت سفید تشکیل شده پر می شود و شمارش معکوس پیش سه ساعت پیش از زمان تعیین شده انجام می شود.

قرار است این پرتاب ساعت 9:01 صبح روز 15 می ( 26 اردیبهشت ماه) صورت بگیرد

پس از بررسهای چندین باره فضاپیمای سایوز برای پرتاب آماده می شود

کپسول فضایی سایوز برای اولین بار در نوامبر 2000 نخستین مسافران خود را به ایستگاه بین المللی فضایی منتقل کرد، از آن زمان تاکنون همواره یک سایوز در ایستگاه فضایی مستقر می ماند تا به عنوان قایق نجات برای سرنشینان ایستگاه بین المللی فضایی عمل کند تا اگر آنها مجبور شدند به نحوی غیرقابل انتظار به زمین بازگردند از آن استفاده کنند.وقتی سایوز به مدار برسد ، مسافران دو روز بعد از آن به ایستگاه فضایی می رسند. در طول این مدت سرنشینان سایوز بررسیهای سیستمی را انجام می دهند و با مرکز کنترل عملیات در روسیه در تماس خواهند بود.سفر سایوز به ایستگاه بین المللی فضایی 2 روز به طول می انجامد اما برای بازگشت به زمین تنها به کمتر از 3 ساعت و نیم زمان نیاز دارد.تاريخ : دو شنبه 25 ارديبهشت 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |