پوشش از بدو تولد برای آدمی حائز اهمیت است و باید به آن توجه ویژه شود یکی از بزرگترین صفات خدواند ستار یا همان پوشانده است خداوندی که ستار العیوب یعنی پوشاننده عیب هاست حالا عیب چه معنا و مفهمومی دارد جای بحث است و باید با تاملی بیشتر به آن اندیشید ؛ یکی دیگر از مباحث بزرگ دین حق الناس است که در پیشگاه خداوند دارای جایگاه و اهمیت بسیار است و گناهکارانی به حق الناس بی توجه هستند دچار بدترین عواقب و عذاب های الهی می شوند ؛ حال با نگاهی دقیق تر حجاب یک پوشش از نوع حق الناس است که باید در رعایت این واجب الهی کوشا باشیم ؛ در پرتاب تیرهای زهرآگین نفسانی و شهوانی ، شیاطین چنان ضرباتی بر نامحرمان و عموم مردم می زنند که جبران آن در پیشگاه الهی کار بسیار سخت و دشوار است ولی متاسفانه خیلی از افراد به راحتی از کنار این مهم می گذرند غافل از اینکه شیطان همیشه در این بستر آماده گمراهی بندگان خدواند است ؛ آیات قرآنی به طور مفصل به چگونگی رعایت حجاب و آثار آن بر جامعه ایمانی پرداخته است.


بیشتر بخوانید: آتش قبر چه کسانی تا قیامت شعله ور است؟ 


چه کسانی در بهشت به شکل جواهرات نمایان می‌شوند؟

خداوند در قرآن کریم، زنان ایده آل را که در بهشت جای دارند، به مروارید محجوب و پوشیده در صدف تشبیه می‏‌کند، گاه آن‏ها را به جواهرات اصیلی، چون یاقوت و مرجان که جواهر فروشان در پوششی ویژه قرار می‏دهند تا همچون جواهرات بَدَلی به آسانی در دسترس این و آن قرار نگیرند و ارزش و قدرشان کاستی نپذیرد.

چه کسانی در بهشت به شکل جواهرات نمایان می‌شوند؟

حجاب اسلامی تنها در چادر خلاصه نمی‌شود، اما چادر بهترین و کاملترین نوع حجاب است؛ حجاب اسلامی یا مانتوی بلند و مقنعه در صورتی کامل است که مانتو برجستگی‌های بدن را بپوشاند، آستین آن بقدری گشاد نباشد که بالاتر از مچ را نمایان سازد. گریبان آن به گونه‌ای نباشد که زینت‌ها و لباس‌های زیر را آشکار نماید، رنگ و مدل آن توجه نامحرمان را به خود جلب نکند، مقنعه‌ای که می‌پوشد ساتر موها، تمام گردن، زیر چانه و سینه او باشد. علاوه بر آن جوراب‌هایی بپوشد که رنگ پا را نمایان نکند؛ و نیز کفشی هم بپوشد که رنگ و صدای آن توجه نامحرم را به خود جلب نکند؛ لذا اگر لباس‌های او خصوصیات فوق را داشته باشد مصداق حجاب اسلامی است.

چه کسانی در بهشت به شکل جواهرات نمایان می‌شوند؟

در حقیقت وقتی زنان پوشیده و باوقار از خانه بیرون می‌روند و عفاف و پاکدامنی خود را رعایت کنند، فاسدان و مزاحمان جرات هتک حرمت به آن‌ها را نخواهند داشت؛ اما نباید این مهم را فراموش کنیم حجاب اجباری نتیجه خوبی ندارد و باید هر فردی خود برای رعایت حجاب و عفاف به یقین برسد و باید این را بدانند حجاب یک نعمت الهی است.

چه کسانی در بهشت به شکل جواهرات نمایان می‌شوند؟

حجاب در دیدگاه قرآن چگونه است؟  

آیه ۳۱ سوره نور و آیه ۵۹ سوره احزاب به طور کامل به حجاب پرداخته است؛ خداوند در آیه ۳۱ سوره نور می‌فرماید: و به زنان مؤمن بگو که چشمان خویش فروگیرند و شرمگاه خود نگه دارند و زینتهاى خود را جز آن مقدار که پیداست آشکار نکنند و مقنعه ‏هاى خود را تا گریبان فروگذارند و زینتهاى خود را آشکار نکنند، جز براى شوهر خود یا پدر خود یا پدر شوهر خود یا پسر خود یا پسر شوهر خود یا برادر خود یا پسر برادر خود، یا پسر خواهر خود یا زنان همکیش خود، یا بندگان خود، یا مردان خدمتگزار خود که رغبت به آن ندارند، یا کودکانى که از شرمگاه زنان بى‏ خبرند و نیز چنان پاى بر زمین نزنند تا آن زینت که پنهان کرده‏اند دانسته شود. اى مؤمنان، همگان به درگاه خدا توبه کنید، باشد که رستگار شوید.

چه کسانی در بهشت به شکل جواهرات نمایان می‌شوند؟

در آیه ۵۹ سوره احزاب نیز آمده است: اى پیامبر! به همسران و دخترانت و زنان مؤمنان بگو: جلباب‌ها [روسرى ‏هاى بلند]خود را بر خویش فروافکنند، این کار براى اینکه شناخته شوند و مورد آزار قرار نگیرند بهتر است (و اگر تا کنون خطا و کوتاهى از آن‌ها سر زده توبه کنند) خداوند همواره آمرزنده رحیم است.

چه کسانی در بهشت به شکل جواهرات نمایان می‌شوند؟

بر اساس شواهد حکم وجوب حجاب در سال ششم هجرت تشریعشده است؛ بر اساس آیات سوره نور که داستان معروف افک در آن آمده است. در همین زمان بود که منافقین و اراذل و اوباش در صدد برآمدند با ایجاد شایعه درباره زنان پیامبر(ص) و با درست کردن مزاحمت‏ها راهى براى زنان آزاده به بهانه کنیز انگاشتن آن‌ها قلوب پیامبر(ص) و مسلمانان را جریحه‏ دار بکنند. به دنبال این اوضاع و شرایط بود که خداوند آیات مربوط به پوشش را براى بازگویى به امت نازل فرمود.

چه کسانی در بهشت به شکل جواهرات نمایان می‌شوند؟

خداوند در آیه ۵۳ سوره احزاب می‌فرماید: وهنگامى که چیزى از وسایل زندگى را (بعنوان عاریت) از آنان (همسران پیامبر) مى‏‌خواهید از پشت پرده بخواهید این کار براى پاکى دلهاى شما و آن‌ها بهتر است! و شما حق ندارید رسول خدا (ص) را آزار دهید، و نه هرگز همسران او را بعد از او به همسرى خود درآورید که این کار نزد خدا بزرگ است.

چه کسانی در جنت به شکل جواهرات بهشتی نمایان می‌شوند؟

در آیه ۳۰ سوره نیز اشاره شده است: به مؤمنان بگو چشمهاى خود را (از نگاه به نامحرمان) فروگیرند، و عفاف خود را حفظ کنند این براى آنان پاکیزه ‏تر است خداوند از آنچه انجام مى ‏دهید آگاه است.


دیدگاه معصومان الهی در خصوص حجاب چیست؟

پیامبر (ص) می‌فرمایند: کسی که چشمانش را از نگاه حرام به زنی پر کند، خداوند در روز قیامت چشمانش را با میخ‌های آتشین و آتش پر مینماید و تا زمانی که خداوند بین مردم حکم می‌نماید، به این حالت خواهد بود. آنگاه دستور می‌رسد که او را به جهنم ببرید. (در صورتیکه که توبه نکرده باشد).

چه کسانی در جنت به شکل جواهرات بهشتی نمایان می‌شوند؟

کسی که خود را شبیه غیر مسلمان درآورد، از ما نیست؛ بین مردان و زنان نامحرم جدایی ایجاد کنید تا با هم برخورد و تماس نداشته باشند، زیرا هنگامی که آنان رو در روی یکدیگر قرار گرفتند و با هم رفت و آمد داشتند جامعه به دردی مبتلا خواهد شد که درمان نخواهد داشت.


بیشتر بخوانید: توصیه شیطان به حضرت نوح (ع) چه بود؟ + فیلم 


چه کسانی در جنت به شکل جواهرات بهشتی نمایان می‌شوند؟

رسول خدا (ص) فرمودند: خداوند شما را از عریان شدن بازداشته است؛ لذا از عریان شدن بپرهیزید؛ هلاکت زنان امت من در دو چیز است طلا و لباس نازک؛ خدا مردانی را که شبیه زن می‌شوند و زنانی را که خود را شبیه مرد قرارمی دهند، نفرین کرده است؛ خداوند عزوجل از زنی که چشم خود را از غیر شوهر یا غیر محرم خود پر کند، خیلی خشمگین می‌شود، و بدون تردید اگر چنین کند، خداوند تمام کار‌های نیک او را از بین می‌برد و اگر در بستر غیر شوهرش بخوابد (زنا کند) به عهده خدای متعال است که پس از عذاب نمودن او در قبرش، با آتش او را بسوزاند. (در صورتیکه که توبه نکرده باشد.

چه کسانی در جنت به شکل جواهرات بهشتی نمایان می‌شوند؟

امیرالمومنین (ع) در خصوص حجاب و عفاف می‌فرماید: پاکدامنی، شهوت را تضعیف می‌کند؛ عفت ورزی، قناعت است؛ نتیجه عفت، حفظ سلامت است؛ هر که عفیف شود، گناهش کم شود و نزد خدا بزرگ شود؛ کسی که نگاه هایش عفیف باشد، اخلاقش نیکو می‌شود؛ کردار با عفاف، پاکیزه می‌شود؛ هر که عفت ورزی و خودداری را ارزشمند داند؛ عزت او همیشگی شود؛ پوشیده و محفوظ داشتن زن مایه آسایش بیشتر و دوام زیبایی اوست.

چه کسانی در جنت به شکل جواهرات بهشتی نمایان می‌شوند؟

امام علی (ع) در این باره فرموده اند: اختلاط و گفتگو مردان با زنان نامحرم سبب نزول بلا و بدبختی خواهد شد و دل‌ها را منحرف می‌سازد؛ بهترین لباس؛ لباسی است که تو را از خدا به خود مشغول نسازد؛ وقتی کسی عریان شود، شیطان به او نظر می‌اندازد و در او طمع می‌کند؛ پس خود را بپوشانید؛ بر شما باد بر پوشیدن لباس ضخیم؛ چرا که هرکس لباسش نازک باشد، دینش نازک است.

چه کسانی در جنت به شکل جواهرات بهشتی نمایان می‌شوند؟

امام صادق (ع) نیز در خصوص حجاب و عفاف می‌فرمایند: حجاب زن برای طراوت و زیبایی اش مفیدتر است.
در حدیث قدسی نیز آمده است: به بندگانم بگوئید به لباس دشمنانم در نیایند و خود را شبیه دشمنان من نکنند که در این صورت آن‌ها هم دشمنان من خواهند بود  

حجاب موضوعی فطری است

حجت الاسلام و المسلمین مظفر کاوه در گفتگو با خبرنگار حوزه قرآن و عترت  گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به اینکه انسان موجودی فطری است بنابراین تابع دین و آیین فطری است، اظهار کرد: در بحث فلسفه‌ حجاب با توجه به اینکه تمام ادیان الهی به خصوص دین و آیین اسلام فطری است حجاب نیز امر فطری و غریزی است؛ دین اسلام در ادیان الهی مانند خورشید می‌درخشد؛ در ادیان الهی بحث حجاب جدی است و فقط مختص اسلام نیست.

چه کسانی در جنت به شکل جواهرات بهشتی نمایان می‌شوند؟

وی ادامه داد: در برخی از ادیان الهی مانند آیین یهودیت قوانین حجاب به مراتب سخت‌تر و شدیدتر از دین اسلام است؛ در آیین مسیحیت نیز با مبلغان دین به خصوص بانوان در کلیسا‌ها به شدت سخت گرفته می‌شود در حقیقت حجاب یک قانون آسمانی در تمام ادیان الهی است و به اسلام اختصاص ندارد.

اسلام دین اعتدال است

حجت الاسلام کاوه با اشاره به اینکه در برخی از کشور‌های غربی مانند فرانسه با محجبان به شدت برخورد می‌شود، تصریح کرد: قوانین کشور‌ها در خصوص حجاب متفاوت است در برخی ازکشور رعایت حجاب جرم محسوب می‌شود و با محجبان به عنوان مجرم برخورد می‌شود و آن‌ها به شدت مجازات می‌شوند.

چه کسانی در جنت به شکل جواهرات بهشتی نمایان می‌شوند؟

وی با اشاره به اینکه اسلام دین اعتدال است، افزود: اسلام نه با خشونت‌هایی که افراد را مجبور به حجاب اجباری به سخت‌ترین شکل می‌کند موافق است و نه به بد حجابان اجازه قانون شکنی می‌دهد در حقیقت دین اسلام در چارچوب خاص خود، دین اعتدال و مباحث اسلام بسیار معتدل و آسمانی است.


محدوده حجاب چگونه است؟

حجت الاسلام والمسلمین کاوه با اشاره به اینکه حجاب فقط مختص زنان نیست بلکه مردان نیز باید حجاب خود را رعایت کنند، گفت: از نگاه فلسفی؛ ساختار وجودی زن دارای جاذبه است، زیبایی که زن دارد در مردان کمتر است، ولی در موجودات دیگر جذابیت و زیبایی مختصص جنس نر است؛ خداوند این امتیاز و جاذبه خاص را به زن داده و زن به طور فردی و طبیعی جلوه نمایی دارد.

چه کسانی در جنت به شکل جواهرات بهشتی نمایان می‌شوند؟

این کارشناس مذهبی با اشاره به اینکه زن نقش شکار و مرد نقش شکارچی را ایفا می‌کند، افزود: هوای نفسانی و شهوت در تمام انسان‌ها وجود دارد، ولی نباید رها شود باید کنترل و شرعی باشد تا کسی آسیب نبیند جاذبه زن باید در محدوده‌ خاصی بروز داده شود اگر از حد خود بگذرد آسیب‌های بسیاری را به همراه دارد؛ در جامعه باعث فروپاشی خانواده‌ها می‌شود و آرامش و آسایش فردی، خانوادگی و اجتماعی از بین می‌رود؛ هدف دین مبین اسلام آرامش و آسایش انسان است؛ حجاب در زنان و مردان اگر نباشد آرامش در خانواده‌ها به وجود نمی‌آید.


اثباتی برای لزوم رعایت حجاب و عفاف

حجت الاسلام و المسلمین کاوه با اشاره به اینکه عفاف از حجاب بالاتر است و باید بیشتر به آن توجه شود بیان کرد: خداوند دارای صفات ذاتی و کمالی، باطن ظاهر است؛ خدواند مظهر اسمایی که ظاهر و باطن است برخی از صفات باید پنهان بماند تا آثار و برکات بیشتری داشته باشد این امر مختص جلوه‌های زنان نیز است؛ حجاب و عفاف پوششی برای این ظواهر و جلوه هاست؛ آثار و برکات حجاب و عفاف در جامعه بسیار است خانواده‌ای که دارای حجاب و عفاف است صاحب یک آرمش و امنیت خوبی است وبالعکس خانواده‌ای که  حجاب و عفاف را رعایت نکند دچار بسیاری  آسیب‌های اجتماعی می‌شود.

چه کسانی در جنت به شکل جواهرات بهشتی نمایان می‌شوند؟

وی با اشاره به اینکه زیبایی‌های زن فقط باید برای محرمان تجلی کند، افزود: حجاب و عفاف در زنان مانند گل و گلاب است؛ زمانی که زن باید برای محرمان جلوه نمایی کند مانند گل و زمانی که باید از معرض دید نامحرمان دور باشد مانند گلا ب (گلاب برای اینکه فاسد نشود باید از نور دور باشد و در سایه به دور از نور نگهداری شود) است.

حجاب مصونیت به وجود می‌آورد نه محرومیت

حجت الاسلام و المسلمین کاوه با اشاره به اینکه حجاب مصونیت به وجود می‌آورد نه محرومیت، عنوان کرد: یکی از مهم‌ترین عواملی که آرامش و آسایش می‌آورد حجاب و عفاف است؛ بر اساس روایات، احادیث، احکام و فتوا‌های علماء و مراجع تقلید محدوده حجاب و عفاف مشحص می‌شود؛ روایات و احادیث بسیاری وجود دارد که بر حجاب و عفاف تاکید دارد؛ در مباحث فقهی باید به مراجع مراجعه شود؛ اما از نظر تمام فقها و مراجع تقلید گردی صورت زنان و تا مچ دست فقط باید مشخص باشد و بقیه اعضای بدن باید از دید نامحرم پوشیده باشد. به تعبیری نباید باعث تحریک جنس مخالف شود.

چه کسانی در جنت به شکل جواهرات بهشتی نمایان می‌شوند؟

چادر یک نماد ملی است

این کارشناس مذهبی با اشاره به اینکه بر اساس فتواهای عمومی مراجع تقلید حد حجاب و عفاف مشخص می‌شود، تاکید کرد: محدوده شرعی باید رعایت شود، قانون اساسی نیز در محدوده‌ی شرعی موثر است؛ در بسیاری از کشور‌ها چادر جزء پوشش نیست، ولی محدوده‌ی شرعی رعایت می‌شود؛ ۹۹ درصد بانوان بد حجاب دارای اعتقادات مذهبی هستند، ولی به دلیل ناگاهی و بی اطلاعی از قوانین شرعی مرتکب برخی اشتباهات می‌شوند.

چه کسانی در جنت به شکل جواهرات بهشتی نمایان می‌شوند؟

وی افزود: ممکن است بر اساس ناآگاهی‌ها و برخی لجاجت‌ها بانوان بدحجاب از حجاب و عفاف دوری کنند در حقیقت مسایل دینی برای این افراد به خوبی تعریف نشده است اگر اطلاع رسانی و فرهنگ سازی مناسب شود این افراد نیز متوجه اشتباهات خود خواهند شد.

چه کسانی در جنت به شکل جواهرات بهشتی نمایان می‌شوند؟

حجت الاسلام و المسلمین کاوه گفت: مراکز فرهنگی و رسانه ملی می‌توانند با فرهنگ سازی و اطلاع رسانی مناسب آن‌ها را متوجه اشتباهاتشان کنند باید قدرت تبلیغ در این نهاد‌ها افزایش پیدا کند و برای این امر مهم وقت گذاشته شود؛ باید آثار مثبت حجاب و عفاف در امنیت و آرامش خانواده و جامعه و آسیب‌های بی حجابی به آن‌ها اطلاع رسانی شود.تاريخ : پنج شنبه 30 خرداد 1398برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

ایده‌‌ی سیستم موقعیت‌‌یابی جهانی یا به‌‌اختصار GPS از سال ۱۹۹۵ به‌‌صورت عملیاتی درآمد و از آن زمان به‌‌شکل وسیعی در ایالات متحده و سایر نقاط جهان توسعه یافت. مفهوم موقعیت‌‌یابی براساس اطلاعات ماهواره‌‌ای به‌‌اندازه‌‌ای مفید و کارآمد بود که طولی نکشید سایر قدرت‌‌های جهانی شامل چین، روسیه، اتحادیه‌‌ی اروپا، هند و ژاپن نیز شروع به راه‌‌اندازی سیستم‌‌های جهانی و محلی مختص‌‌به‌‌ خود را کردند.

به‌‌تازگی مطالعه‌‌ی جامعی باهدف برآورد ارزش واقعی فناوری جی‌پی‌اس در اقتصاد آمریکا انجام شده است و این موضوع جذاب بررسی شده که عواقب احتمالی بروز یک خاموشی ۳۰ روزه‌‌ی در این فناوری چه خواهد بود (صرف‌نظر از اینکه علت آن یک رویداد جوی-فضایی باشد یا یک اقدام خرابکارانه ازسوی یک دولت متخاصم). این مطالعه ازسوی مؤسسه‌‌ی تحقیقاتی RTI International و با حمایت مالی مؤسسات استاندارد و فناوری دولت ایالات متحده انجام گرفته است.

اثرات اقتصادی

به‌‌عنوان بخشی از این تحلیل، پژوهشگران با بیش از ۲۰۰ متخصص در ارتباط‌‌با کاربرد فناوری GPS در حوزه‌‌ی خدمات گوناگون صحبت کردند. این خدمات بازه‌‌ی متنوعی را از کشاورزی و حفاری سکوهای نفتی گرفته تا خدمات موقعیت‌‌یابی برای  جابجایی مسافران و حمل کالا شامل می‌‌شد. همچنین مطالعه‌‌ی یادشده بررسی بازه‌‌ی زمانی گسترده‌‌ای از زمان پیدایش شکل تجاری GPS در سال ۱۹۸۴ تا سال ۲۰۱۷ را پوشش داد.

gps /  جی پی اس

پژوهشگران دریافتند که حجم منافع اقتصادی ناشی‌‌از فناوری GPS در طول این بازه‌‌ی زمانی به عدد خیره‌‌کننده‌‌ی ۱.۴ تریلیون دلار می‌‌رسد. بزرگ‌ترین بخش این درآمدزایی‌‌ها متعلق به بخش «ارتباطات از راه دور» شامل بهینه‌‌سازی قابلیت‌‌اطمینان و بهره‌‌برداری از پهنای باند در شبکه‌‌های بی‌‌سیم بوده که مبلغ آن به ۶۸۵.۹ میلیارد دلار می‌‌رسد.تله‌‌ماتیک (افزایش بازدهی، کاهش هزینه و منافع زیست‌‌محیطی حوزه‌‌ی ناوبری خودروها) نیز با درآمدزایی ۳۲۵ میلیارد دلاری در رتبه‌‌ی دوم این فهرست جای می‌‌گیرد. پس از آن، رتبه‌‌ی سوم متعلق‌‌به خدمات مکان‌‌محور گوشی‌‌های هوشمند است که توانسته ۲۱۵ میلیارد دلار درآمد ایجاد کند.

۹۰ درصد از منافع اقتصادی فناوری GPS تنها در خلال سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۷ حاصل شده است

ارزش فناوری GPS برای اقتصاد کشورهایی نظیر ایالات متحده رو به رشد است. براساس این مطالعه، ۹۰ درصد از این منافع اقتصادی در خلال سال‌‌های پس از ۲۰۱۰ حاصل شده است که تنها ۲۰ درصد از کل بازه‌‌ی زمانی مطالعاتی را تشکیل می‌‌دهد. گزارش می‌‌گوید بخش‌‌هایی از اقتصاد نیز وجود دارند که هنوز در مراحل ابتدایی درک ارزش این فناوری قرار گرفته‌‌اند و در حال شناسایی کاربران بالقوه این سرویس در کسب‌‌وکار خود هستند. همین امر خبر از قابلیت بالای این فناوری برای رشد بیشتر در آینده را می‌‌دهد.

عواقب قطعی GPS

گزارش پیش‌‌بینی می‌‌کند درصورت بروز یک رخداد که منجربه قطع گسترده‌‌ی این سرویس در جهان شود، هزینه‌‌های سرانگشتی ناشی‌‌از آن به یک میلیارد دلار در روز خواهد رسید. حجم این خسارت در ماه‌‌های آوریل و مه که کشاورزان وابستگی بیشتری به این فناوری برای کشت در مزارع خود دارند، ممکن است به مقادیر بالاتری نیز برسد.

برای برآورد اثرات یک خاموشی در سرویس GPS، سعی شد متغیرهای گوناگونی زیر نظر گرفته شود. یکی از این متغیرها،زمان‌‌بندی دقت (precision timing) است که نقشی اساسی در عملکرد چندین سرویس بی‌‌سیم نظیر همگام‌‌سازی ترافیک میان اپراتورهای شبکه، جابجایی سرویس میان ایستگاه‌‌ها و مدیریت پرداخت دارد. به‌‌علاوه، مقادیر بالاتری از زمان‌‌بندی دقت، امکان دستیابی به پهنای باند بالاتر و درنتیجه پوشش تعداد دستگاه‌‌های بیشتر را نیز فراهم خواهد کرد. برای مثال، استفاده از فناوری 4G LTE بدون کمک GPS امری غیرممکن بود.

درصورت بروز یک قطعی سراسری، اثرات این اتفاق در دو روز اول بسیار اندک خواهد بود؛ اما بعد از آن، کیفیت شبکه‌‌ی بی‌‌سیم به‌‌صورت محسوسی افت خواهد کرد. گزارش می‌‌گوید پس از ۳۰ روز، عملکرد این سیستم به مقداری بین ۰ تا ۶۰ درصد سطح عملکرد عادی آن خواهد رسید. بااین‌حال، خطوط تلفن ثابت تغییر چندانی به خود نخواهند دید.

gps /  جی پی اس

مطالعه اخیر، رشد ارزش اقتصادی فناوری GPS را به‌‌خوبی نشان می‌‌دهد

در متن این مطالعه آمده است:

فناوری GPS طی برهه‌‌ی زمانی مهمی در بخش ارتباطات ظاهر شد و نقش مهمی در دیجیتال‌‌سازی زیرساخت‌‌های ارتباطی و پیشرفت فناوری بی‌‌سیم داشت. فناوری بی‌‌سیم ضمن تکامل خود، وابستگی بیشتری به زمان‌‌بندی دقت پیدا خواهد کرد و این به‌‌معنای وابستگی بیشتر به GPS خواهد بود. چندین و چند جریان فناوری از خودرو‌‌های خودران گرفته تا اینترنت اشیا در سال‌‌های آینده مرزهای فناوری بی‌‌سیم را به‌‌کلی جابه‌جا خواهند کرد.

این مطالعه لزوم مطالبه‌‌ی عمومی برای افزایش امنیت سیستم GPS را نشان می‌‌دهد. هم‌‌اکنون نیروی هوایی ایالات متحده مسئول به‌روزرسانی ناوگان جدید تجهیزات ماهواره‌‌ای GPS III در این کشور است. گفتنی است اولین سری از این ماهواره‌‌ها با دقت سه برابری نسبت‌به نسل قبل و قابلیت ضدپارازیت توسط موشک فالکون ۹ شرکت اسپیس‌‌ایکس (SpaceX) در دسامبر سال ۲۰۱۸ وارد مدار شد.تاريخ : پنج شنبه 30 خرداد 1398برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

در بین تولیدکنندگان گوشی‌های هوشمند، شیائومی به‌عنوان شرکتی که دستگاه‌هایی با قیمت مناسب تولید می‌کند، شناخته می‌شود. شیائومی می ۹، نخستین گوشی هوشمند جهان بود که با تراشه‌ی اسنپدراگون ۸۵۵ کوالکام معرفی شد.

اکنون براساس آخرین اخبار به‌نظر می‌رسد شیائومی قصد دارد نخستین گوشی هوشمند صنعت موبایل را با دوربین ۶۴ مگاپیکسلی معرفی و به بازار عرضه کند.

شیائومی می ۹ / Xiaomi mi 9

توسعه‌دهندگان XDA در کدهای مربوط‌به دوربین در ارتباط بارابط کاربری MIUI 10 متوجه این موضوع شدند. در کدهای اپلیکیشن دوربین به قابلیت تصویربرداری ۶۴ مگاپیکسلی اشاره شده و به‌نظر می‌رسد مربوط‌به دوربین گوشی هوشمند باشد. پیش‌تر گفته شده بود که گوشی‌های مجهزبه دوربین ۶۴ مگاپیکسلی در راه هستند. اوایل خردادماه، احتمال عرضه گلکسی A70s به‌عنوان اولین گوشی سامسونگ با دوربین ۶۴ مگاپیکسلی مطرح شد. اخیرا سامسونگ حسگر ۶۴ مگاپیکسلی برای گوشی‌های هوشمند معرفی کرد که به‌مراتب کیفیت بالاتری نسبت به دوربین‌های ۴۸ مگاپیکسلی در گوشی‌های هوشمندی همچون شیائومی می ۹ خواهد داشت. 

انتظار می‌رود گوشی بعدی شیائومی با دوربین ۶۴ مگاپیکسلی به بازار عرضه شود. چند روز پیش نیز در اخبار آمده بود که گلکسی نوت ۱۰ سامسونگ از  دوربین ۶۴ مگاپیکسلی بهره نخواهد برد. هنوز مشخص نیست کره‌ای‌ها چه زمانی قصد دارند دستگاهی با دوربین ۶۴ مگاپیکسلی به بازار عرضه کنند. همچنین هنوز اخبار موثقی در مورد تصمیم سایر تولیدکنندگان گوشی‌های هوشمند در مورد دوربین ۶۴ مگاپیکسلی منتشر نشده است. اما به‌نظر می‌رسد شیائومی قصد دارد گوشی هوشمند شیائومی می ۱۰ را با دوربین ۶۴ مگاپیکسلی معرفی و به بازار عرضه کند. 

 

می‌توانید برای اطلاع از آخرین قیمت گوشی‌های موبایل در بازار، اطلاع از مشخصات فنی دقیق، مشاهده‌ی مقایسه محصول و مطرح کردن سوالات خود در مورد این محصول به صفحه‌ی آن در بخش محصولات زومیت مراجعه کنید.تاريخ : پنج شنبه 30 خرداد 1398برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

دی‌ماه سال گذشته، سامسونگ فناوری بلندگوی یکپارچه با نمایشگر گوشی‌های هوشمند را در CES 2019 معرفی کرد. روز گذشته، تصاویری از محافظ نمایشگر گوشی‌های هوشمند گلکسی نوت ۱۰ و گلکسی نوت ۱۰ پرو فاش شد و به گمانه‌زنی‌های بیشتری درباره‌ی جزئیات پرچم‌دار جدید کره‌ای‌ها دامن زد. 

Ice Universe که معمولا اخبار فاش‌شده را منتشر می‌کند، اطلاعات جدیدی در مورد بلندگوی گوشی‌های سامسونگبه‌اشتراک گذاشته است. براساس اعلام Ice Universe، علت باریک بودن حاشیه‌ی بالای دستگاه‌های جدیدی که به‌زودی توسط کره‌ای‌ها رونمایی می‌شود، حدف هدفون و بلندگو در قسمت بالای دستگاه است. 

گلکسی نوت 10 سامسونگ

به‌نظر می‌رسد کره‌ای‌ها قصد دارند گوشی‌های هوشمند سامسونگ گلکسی نوت ۱۰ و گلکسی نوت ۱۰ پرو را با فناوری بلندگوی زیر نمایشگر موسوم به SoD یا اصطلاحا Sound on Display به بازار عرضه کنند. پیش‌تر نیز احتمال به‌کارگیری چنین ویژگی در مورد گوشی‌های هوشمند هواوی پی ۳۰ پرو وال‌جی جی ۸ تین‌کیو مطرح شده بود. تصاویری از محافظ نمایشگر گلکسی نوت ۱۰ فاش و به‌اشتراک گذاشته‌ شده است، ولی درنهایت نمی‌توان به‌صورت قطعی تأیید کرد که دستگاه‌های بعدی کره‌ای‌ها با فناوری ساند آن دیسپلی رونمایی خواهند شد یا خیر.

گلکسی نوت 10 سامسونگ

البته باتوجه‌به اینکه دستگاه‌هایی در بازار با فناوری بلندگوی یکپارچه با نمایشگر معرفی شده‌اند، این احتمال وجود دارد غول فناروی کره‌ای نیز تصمیم بگیرد گوشی‌های هوشمند جدید خود را با بهره‌گیری از همین فناوری به بازار عرضه کند. انتظار می‌رود گلکسی نوت ۱۰ سامسونگ، ۱۶ مرداد رونمایی شود. تا رویداد رونمایی باید منتظر باشیم و ببینیم درنهایت دستگاه‌های جدید سامسونگ با چه مشخصاتی معرفی می‌شوند. 

قیمت روز موبایل، مشخصات فنی و هر اطلاعاتی که برای خرید ارزان و آگاهانه‌ی انواع گوشی سامسونگ نیاز دارید را در بخش محصولات زومیت بیابید؛ مقایسه‌ی مشخصات فنی انواع گوشی‌های سری S، J، M و A سامسونگ و گالری تصاویر رسمی این محصولات همگی در بخش محصولات در دسترس شما خواهد بود.تاريخ : پنج شنبه 30 خرداد 1398برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

رنو به‌تازگی شاسی‌بلند جدیدی با نام ترایبر (Triber) را برای بازار هند معرفی کرده تا نشان بدهد که هند، هنوز هم یکی از بازارهای هدف این شرکت محسوب می‌شود. ترایبر به خانواده کراس‌اورها و شاسی‌بلند‌های محبوبی همچون کویید، داستر و کپچر در بازار هند می‌پیوندد. رنو ترایبر تا ۷ سرنشین را در خود جای می‌دهد و از بزرگ‌ترین فضای بار در کلاس خودروهای شاسی‌بلند ۵در هم‌رده بهره می‌برد.

رنو تریبر

از نظر طراحی، ترایبر به‌عنوان مدل کشیده‌شده و بزرگتر از کویید محسوب می‌شود و در قسمت عقبی خودرو شاهد شباهت‌های زیادی با فورد اکواسپرت هستیم. در قسمت جلویی خودرو، ظاهر به‌روزرسانی‌ شده و جدیدی را شاهد هستیم. جلوپنجره نشان رنو را در خود جای داده و در ادامه به دو چراغ LED کشیده در طرفین می‌رسیم. کمی پایین‌تر، چراغ‌های روشنایی در روز تریبر قرار گرفته‌اند که از ظاهر جدید بهره می‌برند.

رنو تریبر

در قسمت داخلی خودرو، شاهد طراحی مینیمالیستی هستیم؛ اما رنو از یک نمایشگر بزرگ در قسمت میانی کنسول استفاده کرده که برای مدل‌های لوکس‌تر، از قابلیت اندروید اتو بهره خواهد برد. در کنسول وسط، کانا‌ل‌های سیستم تهویه‌ و دکمه روشن‌وخاموش‌شدن خودرو قرار‌گرفته است.

رنو تریبر

در قسمت زیرین کنسول، یک فضای بزرگ درنظر گرفته‌ شده که دارای پورت USB/AUX هم هست. در قسمت پایین نمایشگر، سه دکمه متفاوت برای تنظیم سیستم تهویه درنظر گرفته‌ شده که تنظیم تهویه مطبوع برای ردیف دوم صندلی‌ها را شامل می‌شود. پیشرانه‌ی اصلی رنو ترایبر از نوع ۱ لیتری با ۷۲ اسب‌بخار قدرت و ۹۶ نیوتن‌متر گشتاور است. قطعا این پیشرانه توجه شما را به‌خود جلب نمی‌کند؛ اما به‌گفته‌ی رنو، قدرت پیشرانه‌ برای مصرف‌کنندگان هندی کافی است. در حالت استاندارد، رنو ترایبر با جعبه‌دنده‌ی ۵ سرعته‌ی دستی عرضه‌ می‌شود؛ اما انتخاب جعبه‌دنده‌ی نیمه خودکار هم در دسترس است.

شرکت رنو ادعا می‌کند ترایبر در بازار هند رقیب مستقیم ندارد و با عرضه‌ی این خودرو در بازار، فروش سالیانه رنو تا ۳ سال آینده به‌میزان ۲۰۰ هزار دستگاه افزایش خواهد یافت. قیمت ترایبر هنوز مشخص نیست؛ اما به‌گفته‌ی رنو‌، این مدل به‌نحوی قیمت‌گذاری می‌شود که بازار رقابتی‌ داشته باشد.

رنو تریبر

ترایبر در نیمه‌ی دوم سال ۲۰۱۹ میلادی به نمایندگی‌های رنو در هند راه پیدا می‌کند. تولید این خودرو هم در هند انجام می‌گیرد. به‌گفته‌ی، تیری بالور، مدیرعامل گروه رنو:

هند برای گروه رنو بازار هدف محسوب می‌شود. ما در بازار هند تازه‌کار هستیم؛ اما به‌همراه استراتژی‌های آینده‌نگرانه، اهداف بلند‌پروازانه‌ای را در سر داریم. قصد داریم میزان فروشمان را تا سال ۲۰۲۲، دو برابر کنیم. به‌همین دلیل، رنو ترایبر را عرضه خواهیم کرد که برای بازار اصلی هند درنظر گرفته‌ شده است. رنو ترایبر در هند پایه‌گذاری‌ شده، توسعه یافته و تولید‌ شده است. بنابراین ترایبر قبل از اینکه در بازار جهانی عرضه شود، اول برای مشتریان هندی دردسترس خواهد بود. این خودرو شرایط را کاملا زیر و رو می‌کند.تاريخ : پنج شنبه 30 خرداد 1398برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

دراپ‌باکس مدت‌ها بود مانند رقبایش، فقط سرویس ذخیره‌ی فایل ابری به‌شمار می‌آمد و مانند پوشه‌ای در نوارابزار کامپیوتر شما نمایش داده می‌شد و نسخه‌ای از فایل‌هایی که در آن قرار می‌دادید، در فضای ابری قرار می‌گرفت و می‌توانستید آن‌ها را با دیگران به‌اشتراک بگذارید. بدین‌ترتیب، همیشه نسخه‌ای پشتیبان از فایل‌های خود داشتید.

بااین‌حال، به‌نظر می‌رسد شرکت سازنده‌ی این نرم‌افزار آرزوهای بزرگ‌تری در سر دارد که حالا جامه‌ی عمل پوشیده است. دراپ‌باکس می‌خواهد درکنار سردمدارانی چون گوگل‌داکس، مایکروسافت آفیس، اسلک، سیلزفورس(Salesforce)، ترلو و زوم، به‌عنوان ابزار هماهنگ‌کننده در جعبه ابزار کار شما حضور داشته باشد. حالا این شرکت توانسته در نرم‌افزاری به‌نام «دراپ‌باکس جدید» (the new Dropbox)، این نرم‌افزارها را درکنارهم جمع کند.

براساس گفته‌های این شرکت، این نسخه از دراپ‌باکس به‌صورت متاپلتفرم ساخته شده و به شما کمک می‌کند کارهای شغلی خود را راحت‌تر مدیریت کنید. نکته‌ی مهم این است که می‌توانید بدون اینکه از محیط دراپ‌باکس خارج شوید، همه‌ی فعالیت‌های خود را انجام دهید. برای مثال، فایل‌های گوگل‌داکس، مایکروسافت، اسپردشیت و اسلاید را ایجاد یا ویرایش کنید یا در اسلک با دیگران صحبت کنید یا به‌وسیله‌ی زوم، ویدئوکنفرانس برگزار کنید و فایل‌های دراپ‌باکس را برای اعضای کنفرانس ارسال کنید. حتی می‌توانید در محیط دراپ‌باکس پروژه‌های مبتنی‌بر اطلسین مانند ترلو و جیرا (Jira) را مدیریت کنید؛ بدون اینکه نیاز باشد جداگانه روی نرم‌افزار هریک از آن‌ها کلیک کنید.

نسخه‌ی جدید دراپ‌باکس به شما اجازه می‌دهد بدون نیاز به نرم‌افزار مدیریت کاری دیگر، پروژه‌های کوچک خود را مدیریت کنید. می‌توانید فهرست کارهایی را اضافه کنید که باید انجام شود، وظایف هر عضو گروه را مشخص کنید، کامنت بگذارید و با استفاده از بخش کار تیمی (Team Activity Feed) از میزان کار انجام‌شده‌ی هر عضو آگاه باشید.

همچنین، می‌توانید از فعالیت‌های و پروژه‌های آنلاین خود میان‌بر بسازید تا آن‌ها را همیشه دردسترس داشته باشید. این امکان برای ذخیره‌سازی صفحات ویکی (Wiki) و مقالات جدید هم فراهم است. علاوه‌براین‌ها، این امکان وجود دارد که بتوانید در کل دراپ‌باکس خودتان جست‌وجو کنید و به‌نظر می‌رسد بسیار کارایی داشته باشد. شایان ذکر است امکان ویرایش تصاویر و امضای اسناد با فرمت Pdf هم در این نسخه از دراپ‌باکس وجود دارد.

ناگفته نماند زمان زیادی باید صرف کار با دراپ‌باکس جدید شود تا مشخص شود واقعا می‌تواند جایگزین مناسبی برای امثال ترلو باشد یا خیر؛ اما ایده‌ی دراپ‌باکس جدید بسیار جذاب است. البته، اگر ترجیح می‌دهید از نسخه‌ی معمول دراپ‌باکس استفاده کنید و این نرم‌افزار را تنها به‌عنوان پوشه در فضای ابری داشته باشید، هیچ مانعی وجود ندارد و می‌توانید بدون هیچ مشکل یا تغییری این کار را انجام دهید. نسخه‌ی اولیه‌ی دراپ‌باکس جدید برای ویندوز و مکینتاش را می‌توانید از اینجا دانلود کنید.تاريخ : پنج شنبه 30 خرداد 1398برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

به‌تازگی گزارشی نشان می‌دهد ذوب لایه‌ی منجمد خاک در شمالگان درحال‌آزادکردن سموم، بیماری‌های قدیمی، ضایعات هسته‌ای و کربن‌دی‌اکسیدی است که مقدار گازهای گلخانه‌ای موجود در اتمسفر را دوبرابر خواهد کرد. سو ناتالی که اثرهای ذوب‌شدن لایه‌ی منجمد خاک را مطالعه کرده، صحنه‌ای را توصیف کرده که در سال ۲۰۱۲ در سیبری شاهدش بوده است. او در مصاحبه با بی‌بی‌سی گفت:

هنوز وقتی به‌یاد آن می‌افتم، می‌لرزم. اندازه‌ی آن باورکردنی نبود: فروپاشی صخره‌های یخی به‌اندازه‌ی ساختمان‌های چندین‌طبقه. وقتی شما در آن حوالی راه می‌رفتید، می‌توانستید چیزهایی ببینید که مثل کُنده‌های درخت از لایه‌ی منجمد بیرون زده‌اند. آن‌ها استخوان‌های ماموت‌ها و دیگر حیوانات عصر پلیستوسن هستند.

لایه‌ی منجمد خاک در‌حال‌ذوب است و موادی نمایان شده‌اند که بهتر بود مدفون باقی بمانند. درکنار فسیل‌های پلیستوسن، مقادیر عظیمی از گازهای کربن، متان، جیوه و حتی بیماری‌های باستانی نمایان می‌شوند.

ذوب لایه منجد خاک در سیبری

لایه‌ی منجد غنی از یخ در دووانی یار در سیبری. لایه‌ی منجمد در‌حال‌ذوب می‌تواند بیماری‌های قدیمی را بازگرداند و گازهای گلخانه‌ای را وارد اتمسفر و ضایعات هسته‌ای و جیوه را وارد زنجیره‌ی غذایی کند. دانشمندان پیش‌بینی کرده‌اند تا سال ۲۱۰۰، حدود ۷۰ درصد از لایه‌ی منجمد ذوب خواهد شد.

ناتالی می‌گوید ۱,۵۰۰ میلیارد تن از کربن که دوبرابر مقدار کربن موجود در اتمسفر است، در لایه‌ی منجمد خاک ذخیره شده است. اگر نرخ کنونی انتشار گازهای گلخانه‌ای ادامه پیدا کند، ۷۰ درصد از یخ شمالگان تا پایان قرن ناپدید خواهد شد. اگر تغییرات چشمگیری درزمینه‌ی مبارزه با تغییرات اقلیمی در سرتاسر جهان اعمال شود، تنها ۳۰ درصد از لایه‌ی منجمد ذوب خواهد شد. ناتالی افزود:

مردم درباره‌ی بمب کربنی سخن می‌گویند. این ازنظر مقیاس زمانی زمین‌شناسی، انتشاری آهسته نیست؛ بلکه مخزنی از کربن است که گیر افتاده و در بودجه‌ی کربنی، حفظ دمای زیر دو درجه‌ی سانتی‌گراد در نظر گرفته نشده است.

کربن، تنها مشکل حاصل از ذوب لایه‌ی منجمد خاک نیست. در سال ۲۰۱۶، گروهی از گوزن‌داران شمالگان دچار سیاه‌زخم شدند. به‌نظر می‌رسید این بیماری عفونی که معمولا حیوانات اهلی و وحشی را متأثر می‌کند، از لاشه‌ی ذوب‌شده گوزنی که ۷۵ سال پیش مرده بود، نشئت گرفته باشد. بنابر گزارش‌ها، احتمال بازگشت آنفلوآنزای اسپانیایی و طاعون خیارکی نیز در آینده‌ی نزدیک وجود دارد. این بیماری‌های باستانی که سال‌ها پیش ریشه‌کن شده‌اند، ممکن است هنوز به‌صورت منجمد در لایه‌ی یخ‌زده‌ی خاک وجود داشته باشند که ذوب این لایه موجب می‌شود این بیماری‌ها نمایان شوند.

شمالگان بیش از هر جای دیگری جیوه را در خود ذخیره کرده است. طبق گفته‌ی دانشمندان، تقریبا ۱,۶۵۶ هزار تن جیوه در یخ قطب و لایه‌ی منجمد پنهان شده است. اگر این ماده‌ی شیمیایی آزاد شود، می‌تواند وارد زنجیره غذایی شود و حیات‌وحش و انسان‌ها را درمعرض خطر قرار دهد.تاريخ : پنج شنبه 30 خرداد 1398برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

با گسترش شبکه‌ی 5G در شهرها و کشورها، اکنون پژوهشگران دست‌به‌کار شده‌اند تا مقدمات لازم برای توسعه‌ی 6G را در زمانی کمتر از یک دهه‌ی آینده آماده کنند. به‌عقیده‌ی آن‌ها، قوت این نوع از شبکه‌ها سرعت‌بخشیدن به سرویس‌های اینترنت بی‌سیم خانه‌ها یا تلفن‌های همراه نیست؛ بلکه مجموعه‌ی گسترده‌ای از کارهای علمی و صنعتی پیشرفته‌ای است که انجام آن‌ها فقط به‌لطف شبکه‌های 6G مقدور یا تسهیل می‌شود. دسترسی از‌ راه‌ دور و آنی و بی‌سیم به محاسبات هوش مصنوعی در حجمی برابر با محاسبات مغز انسان از این جمله‌اند.

کاربرد مهم فرکانس‌های تراهرتز انتقال داده‌های عظیم محاسباتی برابر با داده‌های مغز انسان است

ایده‌ی این نوع از شبکه‌ها برگرفته از مقاله‌ای IEEE است که به‌تازگی دکتر تد راپاپورت و همکارانش با محور کاربردهای طیف بی‌سیم صد گیگاهرتز تا سه تراهرتز نوشته شده است. راپاپورت یکی از پژوهشگران پیش‌گام دانشگاه نیویورک است که در حوزه‌ی ارتباطات بی‌سیم فعالیت می‌کند.

با افزایش مستمر استفاده‌ی نسل‌های پیشین شبکه‌های ارتباطاتی از طیف‌های مختلف رادیویی (از فرکانس‌های مایکروویو گرفته تا فرکانس‌های میلی‌متری)، اکنون دیگر دامنه‌ی امواج زیرمیلی‌متری (submillimeter wave) آخرین مجموعه از فرکانس‌های ظاهرا امن و غیریونیزه‌کننده است که می‌توان از آن برای ارتباطات استفاده کرد و پس‌ازآن، دیگر باید به‌سراغ طول موج‌های اپتیک، تابش‌های کیهانی، اشعه‌ی ایکس و گاما رفت.

سرعت 6g / 6g speed

همکاران راپاپورت معتقدند با اینکه شبکه‌های 5G باید بتوانند به حداکثر سرعت ۱۰۰ گیگابیت‌برثانیه دست یابند، فناوری فعلی برای متراکم‌سازی سیگنال‌ها توانایی رسیدن به این نرخ را ندارد. این کار حتی در امواج میلی‌متری امروزی هم امکان‌پذیر نیست که فقط یکی از‌ آن‌ها می‌تواند دسترسی به پهنای باندی به وسعت بزرگ‌راهی با ۵۰۰ باند را فراهم کند. بنابراین، بازشدن فرکانس‌هایی در مقیاس تراهرتز طیف بسیار وسیعی از پهناهای جدید باندی را برای استفاده‌ی بی‌سیم به‌ارمغان می‌آورد که می‌توانند انواع مختلفی از داده‌ها را در مقادیری فراتر از تصور انتقال دهند.

یکی از مهم‌ترین کاربردهای این فرکانس‌ها آن است که دستگاه‌های بی‌سیم به این وسیله می‌توانند مقادیر زیادی از داده‌های محاسباتی را از راه‌ دور هدایت کند. این مقادیر از داده‌ها ازنظر حجم با داده‌های درون مغز انسان برابری می‌کند. همان‌طورکه پژوهشگران می‌گویند، فرکانس‌های تراهرتز به‌احتمال زیاد اولین طیف بی‌سیمی هستند که این قابلیت را دارند که محاسباتِ درلحظه (Real-Time) موردنیاز برای هدایت و کنترل از راه دور و بی‌سیم شناخت انسان را فراهم کنند.

به‌عبارت‌دیگر، پهپاد بی‌سیم با قابلیت‌های محاسباتی محدودِ سخت‌افزارِ آنبورد را می‌توان از راه دور و با استفاده از هوش مصنوعی به بزرگی سرور و به قدرت خلبانی ماهر هدایت کرد یا اینکه می‌توان عملیات ساخت‌وساز ساختمان را از فاصله‌ای بسیار دور فقط با استفاده از کامپیوتر کنترل و ماشین‌آلات را هدایت کرد. شاید برخی از این مثال‌ها به‌نظر آشنا برسد؛ چراکه موارد مشابهی از کنترل از راه دور در‌حال‌حاضر با استفاده از 5G در‌حال‌انجام است، با این تفاوت که در آن‌ها، اپراتورها انسان هستند و نه کامپیوتر.

6G

برتری شبکه‌ی 6G برخلاف شبکه‌ی 5G، سرعت آن‌ نیست؛ بلکه نوع کارهایی است که می‌توان با آن انجام داد

نکته‌ی مهم درباره‌ی 6G آن است که تمامی کارهای سنگین و طاقت‌فرسای محاسباتی را هوش مصنوعی با قابلیت‌های انسانی انجام می‌دهد که مسئولیت ارسال و دریافت حجم زیادی از داده‌های مشاهداتی و واکنشی را برعهده دارد.

طبق قانون مور، تا سال ۲۰۳۶ کامپیوترهایی با قدرت محاسباتی مغز انسان، تنها به قیمت هزار دلار به کاربران فروخته خواهند شد. توجه کنید هزار دلار در‌حال‌حاضر قیمت یک گوشی هوشمند است. ارتباطات 6G موجب می‌شود دسترسی به این نوع از کامپیوترها با این توانمندی محاسباتی سریع‌تر صورت پذیرد.

همچنین، راپاپورت و همکارانش ابراز امیدواری می‌کنند طیف موج‌های زیرمیلی‌متری به پیشرفت فناوری‌های موجود مانند دوربین‌های موج‌میلی‌متری دید‌درشب و رادارهای دقیق و باکیفیت و اسکنرهای امنیتی تمام بدن تراهرتز (به‌جای امواج میلی‌متری) کمک کنند. هرقدر پهنای باند افزایش یابد، وابستگی‌ها به زیرساخت‌های فیبرکابلی هم کمتر می‌شود و صنایع برای اهداف مربوط‌به بک‌هال شبکه (Backhaul) و اتصال به مراکز داده به‌سمت استفاده از فیبر بی‌سیم سوق داده می‌شوند.

ازلحاظ عملی، موانعی بر سر راه تبدیل 6G از نظریه به واقعیت وجود دارد که یکی از آن‌ها کوچک‌سازی فناوری‌های مهم موردنیاز در‌این‌زمینه و دیگری پژوهش درباره‌ی سلامت فرکانس‌های تراهرتز است. همچنین، فرکانس‌های امواج زیرمیلی‌متری مانند امواج میلی‌متری به آنتن‌های کاملا جهت‌دار نیاز دارند. بخشی از این نیاز به‌دلیل حساسیت شدید آن‌ها، به‌‌ویژه امواج بالاتر از ۸۰۰ گیگاهرتز، به تداخلات جوّی است.

6G

پژوهشگران خاطرنشان می‌کنند همان‌طورکه غلبه بر امواج میلی‌متری در دهه‌ی پیش به‌نفع انسان‌ها تمام شد، غلبه بر مشکلات فعلی نیز مزایای بی‌شماری برای کاربران به‌همراه خواهد آورد؛ ازجمله اینکه مصرف انرژی انتقال داده‌ها خیلی کمتر و اندازه‌ی آنتن‌های عظیم هم به‌شدت کوچک‌تر خواهد شد و همین امر راه را برای کاهش اندازه‌های دستگاه‌ها و ماشین‌آلات هموار خواهد کرد. برای مثال، راه‌های ارتباطی امنیتی و نظامی که رهگیری یا استراق‌سمع آن‌ها در حالت فعلی هم کار خیلی دشواری است، از این هم کوچک‌تر خواهند شد.

مارس گذشته، کمیسیون فدرال ارتباطات ایالات متحده به اتفاق آراء طرحی تصویب کردند تا دامنه‌ی ۹۵ گیگاهرتز تا سه تراهرتز را دراختیار شبکه‌های 6G یا 7G و هر فناوری دیگری قرار دهند که در آینده معرفی خواهد شد. این کار در حالی انجام شد که اعضای کمیسیون معتقدند به‌دلیل مطمئن‌نبودن از کاربردهای احتمالی این فرکانس‌ها در آینده، این رأی‌گیری خیلی شبیه به تخصیص قانونی برای منطقه‌بندی سطح کره‌ی ماه است.

شکی وجود ندارد افرادی نظیر دکتر راپاپورت و همکارانش نقش مهمی در تبدیل این ایده از داستان علمی‌تخیلی به واقعیت عملی و علمی در آینده‌ای نه‌چندان دور ایفا می‌کنند.تاريخ : پنج شنبه 30 خرداد 1398برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

براساس آخرین اطلاعات، وب‌سایت Wccftech مدعی شده AMD برای تولید APU برپایه‌ی معماری ۷ نانومتری برنامه‌ریزی کرده است. منابع این وب‌سایت در AMD درباره‌ی برنامه‌های این شرکت برای بازطراحی پردازنده‌های Raven ridge برپایه‌ی معماری ۷ نانومتری اعلام کردند این سری پردازنده‌ها چهار ماه بعد از رونمایی سری Navi معرفی خواهند شد.

ازآنجاکه GPUهای سری Navi روز هفتم ژوئیه ارائه خواهند شد، زمان معرفی APUی ۷ نانومتری AMD اواخر نوامبر خواهد‌ بود که احتمال معرفی آن در تعطیلات آخر نوامبر یا معرفی باشکوه‌تر آن در رویداد CES 2020 وجود دارد. حال که APUهای ۷ نانومتری سری Ryzen AMD تا چهار ماه بعد از معرفی Navi آماده نخواهند شد، سؤال این است که زمان معرفی APUی ۷ نانومتری تعطیلات آخر نوامبر خواهد‌ بود یا رویداد CES 2020؟

AMD

به‌هرحال احتمال معرفی APUی ۷ نانومتری Ryzen قبل از تعطیلات آخر نوامبر بعید است. اگر AMD نخواهد این APU را در تعطیلات آخر نوامبر معرفی کند، زمان معرفی آن به رویداد CES 2020 موکول خواهد‌ شد. غول‌پردازنده‌ی Threadripper با ۶۴ هسته‌ی پردازشی در سه‌ماهه‌ی آخر سال ۲۰۱۹ معرفی خواهد‌ شد؛ ازاین‌رو، بعید نیست هر دو این پردازنده‌ها در یک زمان معرفی شوند.

خط‌تولید پردازنده‌ی جدید AMD احتمالا جایگزینی برای خط‌تولید فعلی پردازنده‌های ۱۴ نانومتری خواهد‌ بود. منابع این سایت در AMD با این اشاره‌ها این باور را می‌رسانند که این APU قرار است پردازنده‌های کوچک‌تر ۷ نانومتری را با قطعات پردازنده‌ی ۱۴ نانومتری جایگزین کنند تا ضمن حفظ پیکربندی قبلی، اجازه‌ی کلاک‌های بیشتر با معماری به‌روزتر را بدهد.

اگر پردازنده‌های ۷ نانومتری سری Ryzen 3000 را به‌عنوان نمونه‌ای از این پردازنده‌ها در نظر بگیریم، باید انتظار داشته باشیم APUهای جدید با افزایش بهره‌وری و کاهش هزینه‌ها، بدون افت کیفیت عملکرد درخورتوجهی از خود نشان دهند.

ryzen

APUهای ۷ نانومتری AMD قرار است بهترین انتخاب برای مشتریانی باشد که به‌دنبال ساختار HTPC یا ساختاری یک‍پارچه برای کاهش فضای اشغال‌شده هستند. نکته‌ی جالب این است که انتظار می‌رود خط‌تولید APUهای جدید AMD در رقابت با بخش‌هایی از Tiger Lake اینتل عرضه شوند که حداکثر دو TFLOP دارند. هم‌زمان با ورود به سال ۲۰۲۰، احتمالا جذابیت‌های زیادی در این صنعت را شاهد خواهیم بود. شرکت‌های AMD و اینتل و انویدیابه‌سختی در‌حال‌رقابت هستند؛ اما درپایان این رقابت نفس‌گیر، این مصرف‌کننده است که برنده خواهد‌ بود.تاريخ : پنج شنبه 30 خرداد 1398برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

در سال ۲۰۱۸، استاندارد کابل‌های HDMI 2.1 با پهنای باند ۴۸ گیگابیت‌بر‌ثانیه نهایی شده بود؛ اما مؤسسه‌ی HDMI آماده‌ی ارائه‌ی گواهی به سازندگان و محصولات آن‌ها نبود. این در حالی است که تولید‌کنندگان تلویزیون و کابل در این مدت، نمونه‌های اولیه‌ی محصولات خود را نمایش دادند تا بدین‌ترتیب در آینده‌ای نزدیک، عرضه‌ی تجهیزات موردنیاز برای تماشای محتوای 8K را شاهد باشیم. 

HDMI CABLE

مقالات مرتبط:

کابل‌های HDMI 2.1 48G از چهار لین انتقال اطلاعات بهره می‌برند که هریک پهنای باندی برابر با ۱۲ گیگابیت‌بر‌ثانیه دارد. این در حالی است که سریع‌ترین کابل‌های HDMI فعلی حداکثر پهنای باند انتقال اطلاعات ۱۸ گیگابیت‌بر‌ثانیه دراختیار کاربران قرار می‌دهند. توانایی نسل جدید کابل‌های HDMI امکان انتقال محتوای تصویری با رزولوشن یا نرخ فریم بیشتر را می‌دهند که به‌عنوان مثال می‌توان به انواع 4Kp120 و 8Kp100/120 و 10Kp100/120 اشاره کرد. همچنین، فضای رنگی جدید (BT.2020 (Rec. ۲۰۲۰ با عمق رنگ ۱۰ یا ۱۲ یا حتی انواع بسیار پیشرفته‌ی ۱۲ بیت را نیز کابل‌های HDMI 2.1 پشتیبانی می‌کنند. درکنار این‌ها، استاندارد جدید از فناوری‌های مختلفی نیز پشتیبانی می‌کند که می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • Variable Refresh Rate - VRR
  • Quick Media Switching - QMS
  • Quick Frame Transport - QFT
  • eAR

بااین‌حال، نکته‌ی جالب نیاز بسیار زیاد محتوای تصویری به پهنای باند بالای انتقال اطلاعات زیاد است؛ جایی‌که حتی پهنای باند ۴۸ گیگابیت‌بر‌ثانیه استاندارد HDMI 2.1 نیز در بهترین حالت، تنها توانایی انتقال محتوای 8K با نرخ ۶۰ فریم‌بر‌ثانیه و عمق رنگ ۱۰ بیت و رنگ‌برداری ۴:۲:۲ را دارد. به‌همین‌دلیل، محتوای حجیم‌تر به‌کمک نسخه‌ی 1.2a فناوری DSC شرکت VESA فشرده‌سازی خواهد شد. کاربران برای تماشای محتوای 4K/60 با رنگ‌برداری ۴:۴:۴ به کابل‌های جدید نیازی نخواهند داشت؛ اما تنها راه انتقال محتوای 4Kp120/4:4:4، کابل‌های جدید UHS HDMI خواهد بود. 

به‌دلیل ماهیت متفاوت HDMI 2.1 درمقایسه‌با HDMI 1.4/2.0، سازندگان باید از روند ساخت متفاوتی برای تولید کابل‌های جدید کمک بگیرند؛ ازاین‌رو، مؤسسه‌ی HDMI باید برنامه‌ی جدیدی برای آزمایش و درنتیجه ارائه‌ی گواهی به انواع تولیدی تدوین کند که سازندگان به‌واسطه‌ی آن بتوانند توانایی محصولات خود را بررسی کنند و از عملکرد مطلوب آن‌ها در انجام کارهای سنگین مطمئن شوند. در‌حال‌حاضر به‌دلیل نبود چنین برنامه‌ای و با وجود اعتراف مؤسسه‌ی HDMI به توانایی و تجربه‌ی درخورتوجه تولیدکنندگان تجهیزات صوتی‌‌و‌‌تصویری، هنوز هیچ‌یک از محصولات معرفی‌شده از عبارت Ultra High Speed HDMI Cables (تأییدیه‌ی موردنیاز) روی جعبه خود بهره نمی‌برند. 

HDMI 2.1

به‌گفته‌ی مدیران HDMI Forum، در چند ماه آتی برنامه‌ی مذکور برای تولید‌کنندگان نهایی و عرضه خواهد شد. بدین‌ترتیب، می‌‌توان آغاز فروش رسمی کابل‌های HDMI 2.1 را در نیمه‌ی دوم سال جاری شمسی داشت. 

شایان ذکر است پیش‌تر معرفی برخی تلویزیون‌های 8K‌ را شاهد بودیم؛ اما به‌دلیل محتوای بسیار کم، این دسته از تلویزیون‌ها هنوز جای چندانی در سبد خرید کاربران ندارند. این معضل سال آینده تغییر گسترده‌ای خواهد کرد؛ جایی‌که به‌گفته‌ی مسئولان المپیک ۲۰۲۰ توکیو، این رویداد ورزشی با رزولوشن 8K فیلم‌برداری و پخش خواهد شد. دولت چین نیز به‌تازگی از مهاجرت به پخش محتوای 4K و 8K خبر داده است؛ بنابراین در آینده‌ی نزدیک، با گسترش محتوا و تلویزیون‌های 8K مواجه خواهیم بود و کابل‌های HDMI 2.1 نیز تنها راه انتقال این دسته از محتوا خواهند بود. تاريخ : پنج شنبه 30 خرداد 1398برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

مینگ‌چی‌ کو، افشاگر مشهور اخبار شرکت اپل در گزارشی اعلام کرد محصولات پرچم‌دار این شرکت از سال آینده‌ی میلادی، سرویس‌های نسل آینده‌ی اینترنت همراه را پشتیبانی خواهند کرد. همچنین، برایان هیتر در گزارش خود برای تِک‌کرانچ می‌نویسد این اتفاق اپل را پشت‌سر شرکت‌های اندرویدی دیگری قرار خواهد داد که تلاش می‌کنند تا آخر سال ۲۰۱۹ به این تکنولوژی دست یابند. البته، هیتر معتقد است باتوجه‌به محدودیت‌های دسترسی به شبکه‌ی 5G تا پایان سال ۲۰۱۹، شرکت‌هایی مانند سامسونگ و ال‌جی و حتی وان‌پلاس ممکن است عملا روال دیگری در پیش بگیرند.

کارشناسان معتقدند تلاش جدی اپل برای رسیدن به تکنولوژی5G ممکن است در راستای تصمیم اخیر این شرکت برای بهبود روابط با کوالکوم اتخاذ شده باشد. گزارش‌ها از هدف‌گذاری این غول فناوری تجهیزات ارتباطی برای ساخت تراشه‌های اختصاصی وایرلس تا سال ۲۰۲۳ حکایت می‌کنند. این مسئله به اپل کمک خواهد کرد از حضور شرکت‌های ثالث در پروژه گسترده ورود 5G به گوشی‌های آیفون بی‌نیاز شود.

براساس گزارش تِک‌کرانچ، اپل آماده می‌شود در پایان سال آینده‌ی میلادی، سه مدل جدید آیفون رونمایی کند. در این فهرست، مدل‌های OLED با ابعاد ۵.۴ و ۶.۷ اینچی هم دیده می‌شوند که این بدان معنا است کوچک‌ترین آیفون‌ها قرار است بازهم کوچک‌تر شوند و بزرگ‌ترین آن‌ها بازهم بزرگ‌تر.

5G چیست؟

نسل پنجم شبکه‌ی تلفن‌های همراه مکمل نسل قبلی این شبکه است. این نسل با هدف افزایش چشمگیر سرعت دسترسی کاربران به اینترنت و کاهش تأخیر شبکه و افزایش بهره‌وری عرضه خواهد شد. هنوز دقیقا مشخص نیست این نسل از شبکه‌ی تلفن‌های همراه چه زمانی وارد بازار خواهد شد؛ اما انتظار می‌رود تا پایان سال ۲۰۱۹ این فناوری با مقبولیت گسترده‌ای مواجه شود.

۵ جی

پیش‌بینی می‌شود آمریکا و چین و کره‌جنوبی اولین کشورهایی باشند که از این تکنولوژی استفاده می‌کنند و کاربران این شبکه بتوانند تصاویر 4K را بدون تأخیر و به‌صورت آنلاین تماشا کنند. در‌حال‌حاضر، بیش از یک‌میلیون نفر در کره‌جنوبی مشترک 5G هستند؛ اما هنوز تا فراگیرشدن آن زمان نسبتا زیادی باقی مانده است.تاريخ : پنج شنبه 30 خرداد 1398برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

مایکروسافت اعلام کرد اولین مجموعه‌ی مرکز داده‌ این شرکت در خاورمیانه دردسترس است. این مرکز داده در ابوظبی و دبی قرار دارد و دسترسی‌های محلی به برخی سرویس‌ها مانند خدمات محاسبات ابری آژور و آفیس ۳۶۵را امکان‌پذیر می‌کند. خدمات مربوط‌به دینامیک ۳۶۵ و پاور پلتفرم مایکروسافت (Microsoft's Power Platform) نیز تا آخر سال جاری در این مرکز داده آغاز خواهد شد.

 

ردموندی‌ها اولین‌بار در مارس سال گذشته اعلام کردند قصد دارند مرکز داده‌ای در خاورمیانه تأسیس کنند. اندکی پس از این اعلام، گوگل در گزارش فصلی خود اعلام کرد می‌خواهد فضای ابری در عربستان سعودی راه‌اندازی کند. بخش مربوط‌به فضای ابری در آمازون هم اعلام کرده مرکز داده‌ی خاورمیانه‌ی خود را در سال ۲۰۱۹ و در بحرین افتتاح خواهد کرد.

اگر بخواهیم این شرکت‌ها را باهم مقایسه کنیم، براساس تخمین کانالیز (Canalys)، مایکروسافت هنوز با فاصله درمقایسه‌با آمازون، در مرتبه‌ی دوم زیرساخت‌های مربوط‌به فضای ابری قرار گرفته؛ اما سرعت رشد بیشتری دارد.

MS vs Am vs G

مایکروسافت در آخرین گزارش فصلی خود اعلام کرده درآمد آژور درمقایسه‌با سال گذشته ۷۳ درصد افزایش یافته است. از طرفی این شرکت اخیرا مرکز داده‌ای در آفریقا راه‌اندازی کرده و در‌این‌زمینه گوی سبقت را از رقبایش ربوده است. هرچند آمازون هم مشغول برنامه‌ریزی است که نهایتا تا سال ۲۰۲۰، بتواند مرکز داده‌ای در این قاره را‌ه‌اندازی کند.

درواقع، به‌طورخلاصه می‌توان گفت بزرگ‌ترین شرکت‌های فضای ابری مشغول رقابت هستند تا بتوانند حضور خود را بیش‌ازپیش اعلام کنند و زیرساخت‌های محلی را در جای‌جای دنیا ارائه دهند. با این اقدام، آن‌ها می‌توانند انتقال داده را با سرعت بیشتر و تأخیر کمتر و حفظ مالکیت داده‌ها انجام دهند؛ درنتیجه، مشتریان بیشتری خواهند داشت و سود بیشتری به‌دست خواهند آورد.

به‌گفته‌ی ردموندی‌ها، فضای ابری هوشمند این شرکت متشکل از آژور و آفیس ۳۶۵ و دینامیک ۳۶۵، در مراکز داده‌ی محلی واقع‌ در هر محدوده‌ی جغرافیایی می‌تواند افزون‌بر حفظ امنیت و کیفیت داده‌ها، خدمات ابری پایدار و دردسترس و مناسبی برای شرکت‌ها و سازمان‌ها فراهم کند.

آن‌ها انتظار دارند راه‌اندازی این مراکز داده علاوه‌بر مزایایش برای شرکت مایکروسافت، زمینه‌ساز کارآفرینی و رشد اقتصادی در منطقه باشد. آن‌ها معتقدند این مراکز داده ظرفیت‌های زیادی در تقویت تکنولوژی لازم برای انجام پروژه‌های جدید دارند.تاريخ : پنج شنبه 30 خرداد 1398برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

رقابت‌ بین انزو فراری و افرادی که از وی ناراحت بودند، باعث برگزاری مسابقات جاده‌ای و ساخت خودروهای GT شگفت‌انگیزی شد. بااین‌حال، فراری فردی نبود که به‌راحتی بتوان او را در میدان مسابقه شکست داد؛ چراکه در ساخت خودروهای مسابقه‌ای واقعا نابغه بود. بهای موفقیت او تنش و دلخوری میان کارکنانش و ناراحتی برای مشتریان و صف طولانی از رقبای عصبانی بود.

رقبای او کارکنان و مهندسان سابق و دیگر سرمایه‌گذاران دنیای خودرو بودند. باوجوداین‌، فقط دوسه خودرو درخورتوجه در این رقابت‌ها ساخته‌ شده بودند که می‌توانستند خودروهای فراری را به رقابت دعوت کنند. فراری در یک‌ حیطه استاد بود و آن طراحی و تولید خودروهای اسپرت و مسابقه‌ای. درادامه‌ی این مطلب زومیت، فهرست ۱۰ خودرویی را بیان می‌کنیم که برای رقابت با فراری ساخته‌ شده‌اند.

۱. فروچو لامبورگینی: لامبورگینی 350GT

Lamborghini

این خودرو شاید سرسخت‌ترین رقیب فراری باشد. داستان این‌گونه است که فروچو لامبورگینی، سازنده‌ی ثروتمند و سرشناس تراکتور و تجهیزات گرمایشی، روزی از مارانلو بازدید کرد تا با انزو درباره برخی از اصلاحاتی صحبت کند که فراری در کلاچ خودرو شخصی‌اش ایجاد کرده بود. بااین‌حال، انزو فراری به لامبورگینی گفت بهتر است به‌کار ساختن تراکتورش مشغول باشد و خودش هم به ساختن خودرو‌های فراری. لامبورگینی در این لحظه تصمیم گرفت با ساخت «بهترین خودرو GT جهان» انتقام خود را بگیرد.

Lamborghini 350GT

او تیمی جوان و قوی و باهوش را جمع‌آوری کرد؛ ازجمله مهندسان سابق فراری جوتو بیزارینی و جیامپائولو دالارا. او تصمیم گرفت خودرویی دوسرنشینه با موتور V12 بسازد. قطعا بدنه‌ی این خودرو با داشتن سیستم تعلیق دوجناغی و کمک‌فنرها، بسیار جلوتر از آن چیزی بود که برای مشتریان خودرو‌های جاده‌ای خود ارائه می‌داد.

لامبورگینی 350 GTV اولین‌بار در سال ۱۹۶۳ در تورین ایتالیا مشاهده شد؛ اما تولید رسمی آن با تغییرات مختلفی، به‌ویژه در قسمت طراحی بدنه، در سال ۱۹۶۴ آغاز شد. لامبورگینی 350 GT بدنه‌ای با طراحی دقیق و زیبا و انحناهای جذاب همراه‌با چراغ‌های جلویی مخفی‌شونده در بدنه داشت و برای تولید این خودرو کارخانه‌ای پیشرفته و جدید نیز ساخته شد. افسانه‌ی لامبورگینی در‌حال‌آغاز بود.

Lamborghini 350GT

علاقه‌مندان این کار متوجه عالی‌بودن اولین لامبورگینی شدند و در روزنامه‌ها نیز اخبار و تحلیل‌های بسیاری از این مدل منتشر شد؛ اما فقط با معرفی میورا یا اسپادا چهارسرنشینه، لامبورگینی توانست خودروهای اسپرت جاده‌ای موتوروسطی بسازد که افسانه‌ی شکست‌ناپذیری مدل‌های فراری را به رقابت دعوت کند یا آن‌ها را شکست دهد.

کمتر از ۴۰۰ دستگاه از خودرو‌های موتورجلو لامبورگینی ساخته شدند؛ اما پیشرفت خودروهای آن‌ باعث شد فراری نیز تکنولوژی خودرو‌های جاده‌ای خود را به‌طورکامل تغییر دهد که اتفاق بسیار خوشایندی در صنعت خودروسازی بود.

۲. پیتر مونته‌وردی: مونته وردی 375S/375L

Monteverdi 375S

خودرو‌های گرندتورینگ اروپایی با پیشرانه‌ی آمریکایی بسیاری وجود دارند که فراری را روی جاده دچار مشکل کردند. مونته‌وردی ۳۷۵ یکی از نمونه‌های خوب آن است که پیتر مونته‌وردی، راننده‌ی سابق مسابقه و واردکننده‌ی BMW طراحی و تولید کرده بود. گفتنی است مونته‌وردی، نماینده‌ی رسمی فراری در سوئیس، با انزو فراری بر سر پرداخت مبلغ برای مرسوله ۱۰۰ خودرو به‌توافق نرسید و از آن زمان به‌دنبال رقابت با او بود.

این موضوع مربوط‌به سال ۱۹۶۳ بود و در سال ۱۹۶۷، خودرو 375S پیتر مونته‌وردی در نمایشگاه فرانکفورت عرضه شد و توجهات بسیاری رو به‌خود جلب کرد. این خودرو کوپه‌ای زیبا بود که پیترو فروآ طراحی‌ کرده بود و با پیشرانه‌ی ۷.۲ لیتری هشت سیلندر کرایسلر تولید می‌شد. ۳۷۵ خودرو سریعی بود؛ اما مسابقه‌ای نبود. مونته‌وردی خیلی دوست داشت خودرو GT مطمئنی را در قالب خودرو‌های جنسن اینترسپتور، اما با شاسی پیچیده و مدرن تولید کند. بعد از اینکه ۱۱ دستگاه اول ساخته شدند، پیترو فروآ و مونته‌وردی از یکدیگر جدا شدند.

Monteverdi 375L

همه نام مونته‌وردی را به‌خاطر دارند؛ به‌ویژه به‌دلیل آنکه خودرو‌هایش بزرگ‌ترین حجم موتورها و بیشترین سرعت را داشتند و بسیار گران‌قیمت‌ بودند. آنچه مردم درباره‌ی این خودرو‌ها نمی‌دانستند یا کمتر برایشان در آن زمان اهمیت داشت، حجم موتور بسیار زیاد آن‌ها بود. تولید این خودروها به‌ندرت سه‌رقمی می‌شد و زمانی‌که بحران قیمت سوخت شروع شد، مونته‌وردی استراتژی خودروهایش را تغییر داد.

۳. هنری فورد دوم: فورد GT40

Ford GT40

هنری فورد دوم در اوایل دهه‌ی ۱۹۶۰ تمایل داشت فراری را بخرد؛ اما زمانی‌که فراری از حضور در مسابقات ایندیاناپلیس محروم شد، از تصمیم خود صرف‌نظر کرد. وقتی‌ انزو از این مسابقات کنار گذاشته شد، هنری فوردبه‌شدت خشمگین شد و بخش مسابقات خود را ملزم کرد شرکتی بیابند که بتواند خودرویی برای فورد طراحی و تولید کند که در مسابقات ۲۴ ساعته استقامت لمانز همه‌ی رقیبان حتی فراری را نیز شکست دهد.

مهندسان فورد نیز پس از بررسی‌های فراوان، خودرو Lola GT را انتخاب کردند که ظرفیت قهرمانی در مسابقات لمان را داشت و از پیشرانه‌ی هشت سیلندر فورد استفاده می‌کرد. هنری فورد، جان وایر، مدیر سابق بخش مسابقات استون‌مارتین را استخدام کرد. GT40 در مسابقات لمانز سال‌های ۱۹۶۶ تا ۱۹۶۹ چهار سال پیاپی قهرمانی را برای فورد به‌ارمغان آورد.

۴. کارول شلبی: کوپه شلبی دیتونا

Shelby Daytona Coupe

کارول شلبی دومین آمریکایی بود که مسابقه ۲۴ ساعته لمانز را پیروز شده بود. او از نزدیک مشاهده کرد چگونه انزو فراری در مسابقات اروپا کار می‌کرد. البته، او رفتار فراری با رانندگانش را قبول نداشت و حتی انزو را به‌دلیل فوتلوییجی موسو سرزنش می‌کرد. شلبی که قبلا مزرعه‌ی مرغ‌داری داشت، به‌خودی‌خود مرد پیچیده‌ای نبود. به‌هرحال همانند فراری، موفقیت تجاری برای خودرو‌هایی که نام او را در خود داشتند، مانند کبرا، وابسته به افتخارات کسب‌شده در مسابقات بودند.

در سال ۱۹۶۳، خودروهای هشت سیلندر فورد در مسابقات SCCA موفقیت چندانی کسب نکردند؛ اما او شلبی قول داد در مسابقات اروپایی، به‌‌ویژه مسابقات ۲۴ ساعته لمانز، پیروز شود. درحقیقت، پیروزی او در این مسابقات مهر تأییدی بر قدرت و کیفیت خودروهای شبلی بود.

Shelby Daytona Coupe

کوپه‌ی شلبی دیتونا دومین حمله‌ی هنری فورد دوم به فراری و دنیای مسابقات بود. فورد GT40 برای پیروزی در کلاس‌های پروتوتایپ ساخته‌ شده بودند؛ درحالی‌که شلبی دیتونا برای کلاس GT تولید شده بودند تا از GTOهای فراری پیشی بگیرند. نکته‌ی درخورتأمل‌ این است که برای بهره‌مندی از قدرت کامل شلبی دیتونا تصمیم گرفته شد بدنه‌‌ی آیرودینامیک‌تر و جدیدتری برای موفقیت در لمانز طراحی و ساخته شود. در این زمان، پیت بروک به‌عنوان اولین کارمند و مهندس شلبی به‌خدمت گرفته شد تا بدنه‌ی کاملی برایش طراحی کند و اجازه دهد خودرو مدنظر به‌سرعت ۳۲۰ کیلومتربر‌ساعت برسد.

Shelby Daytona Coupe

شش دستگاه از کوپه‌ی دیتونا ساخته شد و در کلاس خود در مسابقات ۱۹۶۴ لمانز شدند. همچنین در مسابقات ۱۲ ساعته‌ی سبرینگ (سال‌های ۱۹۶۴ و ۱۹۶۵)، RAC Tourist Trophy، مسابقه‌ی ۲۴ ساعته‌ی دیتونا و مسابقات ۱۰۰۰ کیلومتر نوربرگ‌رینگ مقام اول را کسب کردند.

۵. جوتو بیزارینی: بیزارینی 5300 GT Strada

Bizzarrini 5300 GT Strada

جوتو بیزارینی از سال ۱۹۵۷ تا سال ۱۹۶۱ در سِمَت‌های طراح، توسعه‌دهنده، راننده‌ی تست و مهندس ارشد فراری کار کرد و دستاوردهای بزرگی همانند 250 TR و 250 GT SWB و 250GTO از خود به یادگار گذاشت. جداشدن او در سال ۱۹۶۱ بخشی از گلچین منحصربه‌فردی از استعدادهای مارانلو بود. مدیر فروش شرکت با همسر فراری مشکل داشت؛ ازاین‌رو، هشدار داد درصورت حل‌نشدن مشکلات، از شرکت استعفا خواهد داد و چندین کارمند اصلی دیگر ازجمله کارلو چیتی و بیزارینی را نیز همراه خود خواهد برد.

Bizzarrini 5300 GT Strada

انزو شخصیتی نبود که به تهدیدها توجه کند. او افراد معترض را در همان لحظه اخراج کرد؛ درحالی‌که خودرو 250GTO هنوز در مرحله‌ی طراحی قرار داشت و تولیدش آغاز نشده بود و جایگزین شایستهای برای کارکنان اخراجی وجود نداشت. بعدازاین اخراج، مهندسان خبره دورهم گرد آمدند و رقابت با فراری را آغاز کردند. آنها در گام نخست تصمیم گرفتند موتور ۱۲ سیلندر را برای لامبورگینی و پس‌ازآن، بدنهای برای خودرو ISO Grifo طراحی کنند که از پیشرانه‌ی شورولت کوروت استفاده میکرد و با طراحی خاص به سبک خودروهای مسابقهای آن زمان، میتوانست رقیبی برای فراری 250GTO در مسابقات باشد.

 

Bizzarrini 5300 GT Strada

تنها ایراد این کار آنجا بود که عصر خودروهای مسابقهای GT مجهز به موتور وسط در‌حال‌سپری‌شدن بود. زمانی‌که 5300GT بهعنوان خودرو جدید بیزارینی در سال ۱۹۶۵ وارد تولید شد، دوران آن بهعنوان خودرو مسابقه‌ای در‌حال‌سپری‌شدن بود. بههرحال، چند مدل از مدلهای GT استرادا برای کسانی ساخته شد که رؤیای داشتن خودرو جادهای با سرعت بیش از ۲۵۰ کیلومتر‌بر‌ساعت را داشتند.

۶. ویفردو ریکارت: پگاسو Z-102

Pegaso Z-102

ویفردو ریکارت مهندس اسپانیایی بود که در دهه‌ی ۱۹۳۰ با انزو فراری در آلفارومئو مشغول‌به‌کار بود. فراری این مهندس اسپانیایی را در اخراج خود از آلفارومئو مقصر می‌دانست و این باعث ناراحتی بین آن دو شده بود. بااین‌حال، فراری خودرو‌های مسابقه‌ای پگاسو Z-102 طراحی‌شده‌ی ریکارت در سال‌های ۱۹۵۱ تا ۱۹۵۸ را رقیبی برای مدل‌های تولیدی خود می‌دید.

تنش‌های او با ویفردو ریکارت با گذشت زمان کمتر نشد و هدف ریکارت بی‌شک ساخت خودرویی مسابقه‌ای با کمترین هزینه ممکن بود. خودرو او با استفاده از پیشرانه‌ی هشت سیلندر ۲۷۵ اسب‌بخار نیرو تولید می‌کرد که قدرت شگفت‌انگیزی محسوب می‌شد و نیروی تولیدشده را جعبه‌دنده به چرخ‌های عقب منتقل می‌کرد. این خودرو برای رقابت با خودروهای فراری تولید شد؛ ولی یکی از ضعف‌های پگاسو Z-102 راحتی کمتر راننده و سرنشین و طراحی ضعیف‌تر آن دربرابر فراری بود.

 

Pegaso Z-102

Z-102 را برخی طراحان معروف آن زمان مانند سرا از بارسلونا و سوتچیک از پاریس و شاید مشهورتر از همه تورینگاز ایتالیا تولید کرده بودند؛ اما این مدل واقعا تهدیدی تجاری برای امپراتوری در‌حال‌شکوفایی فراری نبود. Z-102 در تعداد کم (۱۱۰ دستگاه در هفت سال) ساخته شد و عمدتا بهعنوان راهکاری دولتی برای نشان‌دادن ظرفیت صنعت خودروسازی اسپانیا به‌کار گرفته شدتخصص اصلی پگاسو ساخت کامیون و واگن راهآهن بود؛ اما Z-102 در زمان خود سریعترین و گرانترین خودرو جادهای بود که در اسپانیا تولید می‌شد.

 

۷. کارلو چیتی: ATS2500GT و Tipo 100

ATS 2500GT

انزو فراری هنگام مشاهده‌ی طرح ساخت خودرو GT و فرمول یک به‌وسیله‌ی همکاران سابقش، یعنی چیتی وبیزارینی، در تبلیغات مسابقات Automobili Turismo یا ATS شوکه نشد. بنیانگذاران این پروژه دو خانواده‌ی ثروتمند محسوب می‌شدند و روی کاغذ چشماندازها و قولهای زیادی مطرح‌ کرده بودند.

بدنه‌ی خودرو جادهای و موتوروسط 2500GT را کاروزیرو آلمانو طراحی کرده بود. این خودرو ۵۰۰ کیلوگرمی با استفاده از پیشرانه‌ی هشت سیلندر، ۲۴۵ اسب‌بخار قدرت تولید میکرد و میتوانست با دوسرنشین به‌ سرعت ۲۵۰کیلومتر‌بر‌ساعت برسد.

در همان ابتدای کار، بیزارینی این پروژه را ترک کرد و برای چیتی طراحی موتور و شاسی در چنین زمان کوتاهی کار سخت و مشکلی بود؛ بهویژه زمانی‌که احساس کرد در زمان انجام این پروژه، مجبور است دیدگاه‌های متفاوت دو خانواده‌ی ثروتمند حامی مالی پروژه را نیز در نظر بگیرد.

 

 

ATS 2500GT

حتی قهرمان جهان، فیل هیل، نتوانست هیچ مسابقهای را با خودروهای بهشدت نامطمئن Tipo 100 پیروز شود و در تمام فصل، حتی یک امتیاز هم به‌دست نیاورد و این خودرو در سال ۱۹۶۴ به‌کارش پایان داد. پروژه‌ی Tipoتکسرنشین مدت کوتاهی در تیم فرمول یک درینگتون فرانسیس از کشور انگلستان استفاده شد و حتی ازنظر مکانیک سابق مسابقات، استرلینگ ماس، خودرو مناسبی بود؛ اما بعد از نمایش فاجعه‌‌بار در گرندپری ۱۹۶۴ ایتالیا، از گردونه‌ی رقابتها خارج شد.

۸. کُنت ولپی: Serenissima Spyder

Serenissima Spyder

کُنت ولپی، نجیبزاده‌ی جوان ایتالیایی و مالک تجهیزات مسابقهای سرنیسیما، بعد از اینکه ۲۰ درصد سهام ATS را به‌دست آورد، برای خرید خودروهای مسابقهای وارد شرکت فراری شد. بااین‌حال، انزو فراری از فروش خودرو به او خودداری کرد؛ درنتیجه، ولپی تصمیم گرفت خودرو مسابقهای خود را بسازد. مهندس اصلی او، آلبرتو ماسیمو، بدنه‌یATS چیتی را اصلاح کرد و خودرو هشت سیلندر متفاوتی ساخت.

Serenissima Spyder

مثل همیشه، رؤیای برتری در پیروزی در مسابقات لمان درحال‌تحقق بود؛ اما خودرویی که میداردو فانتوزی برای ولپی طراحی‌ کرده بود و از پیشرانه‌ی ۳.۵ لیتری بهره میبرد، در مسابقه‌ی سال ۱۹۶۵، به‌دلیل نقص در جعبهدنده از دور خارج شد. بروس مک‌لارن از این موتور در خودروهای اولیه‌ی فرمول یک خود استفاده کرد؛ اما او نیز درحالیکه به اولین قهرمانی جهان نزدیک میشد، پیشتازی‌‌اش را از دست داد. 

 

Agena

از هر دو خودرو فقط یک دستگاه تولید شد و زمانی‌که دی‌توماسو درباره‌ی هزینه‌های تولید هر خودرو سؤالاتی کرد، علاقه‌ی ولپی برای ساخت خودرو‌های جاده‌ای ناگهان فروکش کرد و بعدازآن، از ولپی و خودروهای ساخت او خبری نشد.

۹. دیوید براون: لاگوندا DP115 V12

Lagonda DP115

دیوید براون، مهندس ثروتمند و میهنپرست انگلیسی، به خودروهای لاگوندا علاقه‌ی خاصی داشت. او حتی به لاگوندا به‌اندازه‌ی استون‌مارتین علاقه‌مند بود و در نظر داشت یکی از مدل‌های ۱۲ سیلندر لاگوندا را بازسازی کند تا بتواند به سلطه‌ی فراریهای قدرتمند با پیشرانه‌ی چهارلیتری ۱۲ سیلندر در مسابقات استقامت لمانز پایان دهد. شایان ذکر است در سال ۱۹۳۵، یکی از خودروهای لاگوندا قهرمان مسابقه کلاسیک استقامت ۲۴ ساعته لمانز شده بود.

Lagonda DP115

خودرو براون طراحی و مشخصات فنی درخورتوجهی داشت؛ مثلا پیشرانه‌ی ۱۲ سیلندر ۴.۴ لیتری برایش در نظر گرفته شده بود که ۳۵۰ اسب‌بخار قدرت تولید میکردباوجوداین، پیشرانههای ۱۲ سیلندر به‌دلیل نوع فرایند طراحی و ساخت آنها مشکلاتی داشتند که در زمان مسابقات خود را نشان می‌دادند. لاگوندا DP115 در مسابقات لمانز دچار حادثه شد؛ بهطوریکه برای جان ویر، مدیر تیم، شکست بدی بهجای گذاشت.

Lagonda DP115

باوجوداین، این خودرو به‌سرعت ۲۶۰ کیلومتربرساعت دست‌ یافت که نشان‌دهنده‌ی ظرفیت‌های چشمگیر آن بود. در سال ۱۹۵۵، لاگوندا DP116، نسخه‌ی اصلاح‌شده‌ی لاگوندا، به‌میدان آمد که از ترمزهای دیسکی و بدنه‌ی جدید و محکم‌تری بهره می‌برد؛ اما این مدل نیز در دور نودوسوم از پیست خارج شد. پس‌ازآن، براون حاضر نشد بیشتر از این هزینه کند و از رؤیای انگلیسی ۱۲ سیلندرش دست برداشت.

۱۰. جان دلوریان: پونتیاک GTO

Pontiac Firebird

جان دلوریان و جانشینان او در پونتیاک دریافتند آپشن GTO که برای برخی از مدل‌های شرکت جنرال‌موتورز استفاده می‌شود، ظرفیت مناسببی برای رقابت با خودروهای فراری دارد. البته، آن‌ها نمی‌توانستند در هیچ مسابقه‌ای شرکت کنند؛ زیرا ورود به مسابقات سرعت را شرکت مادر، یعنی جنرال‌موتورز، به‌شدت ممنوع کرده بود. به‌همین‌دلیل، واژه‌ی مسابقات برای دلوریان جذابیت خاصی نداشت؛ اما سرانجام پونتیاک GTO در سال ۱۹۶۴ تولید و نماد کلاسی خاص از خودروهای عضلانی در صنعت خودروسازی شد. این خودروهای قدرتمند در ایالات‌ متحده طرفداران بسیار زیادی داشت و در سال ۱۹۶۶، توانست رکورد فروش ۹۶ هزار دستگاه را ثبت کند. پونتیاک GTO با داشتن فرمان نسبتا کُند و ترمزهای کاسه‌ای، اصلا درحد فراری نبود؛ اما خیلی سریع بود.

Pontiac GTO

پونتیاک GTO خیلی زود در ایالات‌ متحده با استقبال مواجه شد و بعد از موستانگ، مقام دوم محبوبیت را کسب کرد. هر آمریکایی با دوهزار دلار می‌توانست صاحب خودرویی شود که فراری ۱۴ هزار دلاری را در مسیر مستقیم شکست می‌داد.تاريخ : پنج شنبه 30 خرداد 1398برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

در‌حالی‌که هنوز نسل چهارم درگاه ارتباطی PCI Express به‌‌طورگسترده فراگیر و استاندارد نسل پنجم آن نیز نهایی نشده و متخصصان مشغول تعریف اهداف نسل ششم PCIe است. به‌تازگی، گروه توسعه‌دهنده‌ی استاندارد‌های این درگاه با نام PCI Special Interest Group برخی اهداف کلی و مشخصات فنی موردنیاز PCI Express 6.0 را رونمایی کرده که طبق اطلاعات منتشرشده، این درگاه می‌تواند ۲۵۶ گیگابایت‌بر‌ثانیه داده را ازطریق ۱۶ لین منتقل کند. بدین‌ترتیب، سنت ارتقای دوبرابری سرعت نیز حفظ خواهد شد تا PCI Express 6.0 دوبرابر از نسل پنجم و چهاربرابر از نسل چهارم این استاندارد سریع‌تر باشد.

به‌گفته‌ی گروه تدوین‌کننده‌ی درگاه PCI، افزایش سرعت نسل ششم این درگاه ارتباطی به‌لطف استفاده از فناوری مدولاسیون دامنه‌ی باند (Pulse Amplitude Modulation) به‌ارمغان خواهد آمد که بدون نیاز به افزایش پهنای باند یا فرکانس‌های کاری بیشتر و با استفاده از روش‌های فعلی می‌تواند دوبرابر داده‌ی بیشتر منتقل کند. استاندارد جدید طبق روال پیشین با نسل‌های قبلی خود نیز سازگار خواهد بود تا امکان استفاده از کارت‌های قدیمی‌تر در درگاه‌های جدید در دسترس باشد. 

در‌حال‌حاضر نیز کارت‌های گرافیک خانگی از تمام ظرفیت PCIe 3.0 بهره نمی‌برند؛ اما این موضوع به‌معنای بی‌نیازی به درگاه‌های ارتباطی جدید‌تری نیست. کاربری هوش مصنوعی و درایو‌های ذخیره‌سازی جامد و حافظه‌های نامتغیر مانند نمونه‌های آپتین اینتل که با سرعت زیادی در‌حال‌گسترش هستند، به پهنای باند گسترده‌ای برای انتقال اطلاعات نیاز خواهند داشت که نسل‌های جدید PCI Express می‌‌توانند بهترین راه‌حل موجود باشند. 

یکی از مشکلات فعلی استاندارد PCI Express، روند تجاری‌سازی و دسترسی کاربران به آن است. پیش‌تر و در سال ۲۰۱۱، گروه PCI-SIG اولین‌بار استاندارد و قابلیت‌های نسل چهارم این درگاه ارتباطی را معرفی کردند. این در‌ حالی‌ است که چندی پیش پردازنده‌های نسل سوم رایزن و کارت‌های گرافیک سری رادئون RX 5700 شرکت AMD با پشتیبانی از آن معرفی شدند و تا یک ماه دیگر به بازار عرضه می‌شوند. بدین‌ترتیب، پیش‌بینی می‌شود در بهترین حالت، کار تدوین استاندارد‌ PCI Express 6.0 تا اواخر سال ۲۰۲۱ تمام شود و شرکت‌های سازنده‌ی پردازنده نیز پشتیبانی محصولات خود از این درگاه را حداقل تا دو سال به محصولات خود اضافه کنند. این در حالی است که ابتدا باید حضور و تجاری‌سازی PCIe 5.0 را شاهد باشیم.

پیشرفت سریع‌تر استاندارد‌های انتقال اطلاعات درکنار روند کُند تجاری‌سازی و استفاده‌ی سازندگان از آن‌ها، یکی از مشکلات دنیای فناوری است که دراین‌زمینه، می‌توان به استاندارد USB 3.2 و USB 4 نیز اشاره کرد که تدوین استاندارد آن‌ها به‌پایان رسیده؛ اما همچنان از نسخه‌ی ۳.۱ این درگاه‌ انتقال اطلاعات استفاده می‌شود. 

 
 


تاريخ : پنج شنبه 30 خرداد 1398برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

ابرکامپیوتر‌ها دستگاه‌های محاسباتی عظیمی هستند که برای برنامه‌های محاسباتی فوق‌العاده پیچیده مانند فیزیک کوانتوم، پیش‌بینی تغییرات آب‌وهوایی، طراحی موتور و هواپیما، بازسازی وقایع تاریخی جهان و محاسبه‌ی احتمال منفجرشدن تسلیحات اتمی قدیمی به‌کار می‌روند.

به‌گزارش Top 500، مجموع کارایی ۵۰۰ دستگاه ابرکامپیوتر‌ دنیا ۱.۵۶ اگزا فلاپس (FLOPS) است. فلاپس واحد اندازه‌گیری سرعت پردازش داده‌ها ازطریق کامپیوتر است و هر ترا فلاپس معادل یک‌تریلیون (۱۰ به توان ۱۲) عملیات ممیز شناور بر واحد ثانیه است. از ۵۰۰ ابرکامپیوتر‌ برتر جهان، ۲۹ دستگاه در ژاپن، ۱۹ دستگاه در فرانسه، ۱۸ دستگاه در بریتانیا، ۱۴ دستگاه در آلمان، ۱۳ دستگاه در ایرلند و هلند، ۸ دستگاه در کانادا و ۵ دستگاه در سنگاپور قرار دارند.

سومین و چهارمین ابرکامپیوتر‌‌های قدرتمند جهان به‌ترتیب Sunway TaihuLight و Tianhe-2 در مالکیت چینهستند و این دو غول محاسباتی را به‌ترتیب مرکز ملی تحقیقات مهندسی کامپیوتر و فناوری چین و دانشگاه ملی فناوری دفاعی این کشور ساخته‌اند. پنجمین ابرکامپیوتر قدرتمند جهان، فرانترای دل (Dell's Frontera)، در تگزاس آمریکا است که اخیرا به‌جمع غول‌های این صنعت اضافه شده است. کشورهای سوئیس و ژاپن و آلمان نیز ابرکامپیوتر‌هایی در فهرست ۱۰ ابرکامپیوتر برتر جهان دارند.

ابررایانه های قدرتمند

به‌گفته‌ی Top 500، اینتل پردازنده‌های ۹۶ درصد ابرکامپیوتر‌های جهان را می‌سازد. ازنظر مصرف انرژی، شوبو سیستم بی (Shoubu system B) ژاپن کاراترین ابرکامپیوتر‌ جهان است.

 

انتظار می‌رود سریع‌ترین ابرکامپیوتر‌ جهان با نام فرانتیر (Frontier) و فناوری کرای (Cray) و AMD و ارزش ۶۰۰ میلیون دلار، در سال ۲۰۲۱ در ایالات متحده‌ رونمایی شود. فرانتیر قادر خواهد بود ۱.۵ کوانتیلیون (هر Quintillion معادل ۱۰ به توان ۱۸) محاسبه در ثانیه انجام دهد. به‌گفته‌ی وزارت انرژی ایالات متحده در مه سال جاری، این سطح از توانایی که معادل ۱.۵ اگزا فلاپس است، عنوان قوی‌ترین ابرکامپیوتر جهان را به‌دست خواهد آورد.

پس‌از‌آن، بازوی سازمانی شرکت HP با نام Hewlett Packard  Enterprise یا HPE اعلام کرد با کمک شرکت کرای، توان ابرکامپیوتر‌ خود را افزایش خواهد داد. کرای سازنده‌ی ۳۹ ابرکامپیوتر‌ موجود در فهرست ۵۰۰ ابرکامپیوتر‌ برتر جهان است؛ در حالی‌که ۴۰ دستگاه حاضر در این فهرست را HPE ساخته است. لنوو با ساخت ۱۷۳ ابرکامپیوتر در صدر این فهرست قرار دارد و شرکت اینسپر (Inspur) با ۷۱ ابرکامپیوتر در رده دوم ایستاده است.

انویدیا روز دوشنبه، ابرکامپیوتر‌ DGX SuperPOD را معرفی کرد که بیست‌ودومین کامپیوتر‌ پرسرعت جهان محسوب می‌شود. این ابرکامپیوتر برای آموزش الگوریتم‌های شبکه‌ها‌ی عصبی برای ساخت خودروهای خودران استفاده خواهد شد.تاريخ : پنج شنبه 30 خرداد 1398برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

هرساله و به انتخاب نشریه‌های مختلف، فهرست برترین مدیران عامل دنیای فناوری منتشر می‌شود؛ افرادی که در دنیای سخت و رقابتی این روز‌های فناوری، عملکرد کسب‌و‌کار خود را در بالاترین سطح ممکن نگه داشته‌اند. به‌تازگی فهرست دو مؤسسه‌ی معتبر گلس‌دور (Glassdoor) و بارون (Barron) منتشر شده که اطلاع از آن‌ها در نوع خود جالب است. مؤسسه‌ی کاریابی گلس‌دور، بزرگ‌ترین نمونه‌ی موجود در جهان، هر‌ساله با بررسی عملکرد مدیران عامل و نظرسنجی از کارمندان آن‌ها، بهترین مدیران عامل جهان را رده‌بندی می‌کند. درمقابل، مؤسسه‌ی بارون با تمرکز بر عملکرد مدیران شرکت‌های فناوری در حوزه‌ی کاری خود در یک سال گذشته، فهرست نهایی را معرفی می‌کند. 

درادامه، نگاهی کوتاه به برترین مدیران عامل در سال ۲۰۱۹ خواهیم انداخت:

شانتانو ناراین، مدیرعامل ادوبی

شانتانو ناراین Shantanu Narayen

شانتانو ناراین، مدیرعامل ۵۷ ساله و هندی ادوبی جزو معدود افرادی است که در فهرست هر دو مؤسسه‌ی مذکور قرار دارد. طبق بررسی‌های گلس‌دور، کارمندان ادوبی وی را یکی از بهترین مدیران جهان می‌دانند و ادوبی را محل کار ایده‌آلی توصیف می‌کنند. مؤسسه‌ی بارون نیز عملکرد عالی ناراین را دلیل قرارگیری مداوم ادوبی در بالاترین سطح ممکن می‌داند.

ساتیا نادلا، مدیرعامل مایکروسافت

ساتیا نادلا

کمتر علاقه‌مندی به دنیای فناوری وجود دارد که نام ساتیا نادلا را نشنیده باشد؛ مدیرعامل ۵۱ ساله و هندیمایکروسافت که پس از افول این شرکت در دهه‌ی گذشته، با هدف ایجاد تحولات گسترده‌ پست مدیریت غول ردموندی دنیای فناوری را برعهده گرفت و این شرکت را مجدد به دوران اوج خود بازگرداند. برنامه‌های گسترده‌ی مایکروسافت به‌منظور توسعه‌ی پلتفرم ابری آژور و کاربری‌های آن، تأثیر گسترده‌ای در وضعیت این شرکت گذاشت. نادلا دیگر نامی است که در فهرست برترین‌های هر دو مؤسسه قرار دارد.

جف بزوس، مدیرعامل آمازون

Jeff Bezos / جف بزوس

بنیان‌گذار ۵۵ ساله‌ی آمازون، جف بزوس، یکی دیگر از نام‌های بزرگ دنیای فناوری است که چندی پیش به‌عنوان ثروتمند‌ترین شخص جهان نیز شناخته شد. سرمایه‌گذاری گسترده‌ی بزوس در سرویس‌های مختلف باعث شده آمازون درکنار اپل و مایکروسافت، به تنها شرکتی تبدیل شود که ارزش آن از یک‌تریلیون دلار عبور کرده است. مؤسسه‌ی بارون از بزوس به‌عنوان یکی از بهترین مدیران عامل جهان یاد کرده است. البته این در حالی است که نام وی در فهرست ۱۰۰ نفره‌ی گلس‌دور به‌چشم نمی‌خورد.

لری پیچ، مدیرعامل آلفابت

لری پیج

هم‌مؤسس گوگل که در‌حال‌حاضر مدیریت هلدینگ آلفابت را برعهده دارد، دیگر نام مطرح دنیای فناوری است که در سال ۲۰۱۹ به‌عنوان یکی از بهترین مدیران عامل جهان شناخته می‌شود. لری پیج ۴۶ ساله با ۵۰.۷ میلیارد دلار در فهرست ثروتمندترین افراد جهان نیز قرار دارد. آلفابت با سرمایه‌گذاری‌های اخیر خود نیز درصدد رسیدن به ارزش بیش از یک‌تریلیون دلار است. نام لری پیج در فهرست گلس‌دور به‌چشم نمی‌خورد؛ اما مؤسسه‌ی بارون وی را یکی از ۳۰ مدیرعامل برتر جهان می‌‌داند.

مارک زاکربرگ، مدیرعامل فیسبوک

مارک زاکربرگ

پس از رسوایی و مشکلات گسترده‌ی فیسبوک در سال‌های گذشته، حفظ این شرکت در بالاترین سطح عملکرد خود امری بسیار دشوار است که مارک زاکربرگ از عهده‌ی آن به‌خوبی برآمده تا دیگر مدیرعامل دنیای فناوری باشد که نامش در فهرست هر دو مؤسسه‌ی بررسی‌شده در این مقاله به‌چشم می‌خورد. 

لیزا سو، مدیرعامل AMD

لیزا سو Lisa Sue

AMD پیش از هر موضوعی تحول خود در سال‌های اخیر را باید مدیون مدیرعامل توانمند خود باشد. لیزا سو پس از به‌عهده‌گرفتن پست مدیریت AMD، این شرکت را از نمونه‌ای ضعیف و دنباله‌رو رقبای قدرتمند خود اعم از اینتل، به پیشرو بازار تبدیل کرده که به‌سرعت در‌حال‌کسب سهم بیشتری از بازار و رشد ارزش سهام خود است. بارون در تشریح فهرست خود و نام‌های حاضر در آن، لیزا سو را برترین مدیرعامل دنیای فناوری توصیف می‌کند.

پت گلسینگر، مدیرعامل VMware

پت گلسینگر pat gelsinger

پت گلسینگر مدیرعامل ۵۷ ساله‌ی VMware‌ که از سال ۲۰۱۲ بر صندلی مدیریتی این شرکت تکیه زده، نه‌تنها عملکرد موفق این شرکت را حفظ کرده؛ بلکه آن را به بهترین شرایط خود رسانده است. به‌اعتقاد مؤسسه‌ی گلس‌دور، گلسینگر بهترین مدیرعامل سال ۲۰۱۹ است. 

جف واینر، مدیرعامل لینکدین

جف واینر jeff weiner

از جف واینر ۴۹ ساله به‌عنوان مهم‌ترین فرد در فروش ۲۶ میلیارد دلاری لینکدین به مایکروسافت نام می‌برند. واینر با ۹۷ درصد میزان تأیید، در فهرست گلس‌دور در رتبه‌ی هشتم برترین مدیران عامل جهان قرار گرفته است.

جنسون هوانگ، مدیرعامل انویدیا

مدیرعامل انویدیا جنسن هوانگ

جنسن هوانگ ۵۶ ساله دیگر نام بزرگ دنیای پردازنده‌های کامپیوتری است که یکی از برترین مدیران عامل جهان در سال ۲۰۱۹ شناخته می‌شود. عملکرد درخشان انویدیا در سال‌های گذشته و کنفرانس‌های جذاب این شرکت، تنها بخشی از دستاورد‌های مدیر ۵۶ ساله‌‌ی تایوانی این شرکت است. البته نکته‌ی جالب حذف نام هوانگ از فهرست بارون در سال ۲۰۱۹ است؛ جایی که لیزا سو مدیرعامل بزرگ‌ترین رقیب انویدیا جایگزین وی در این فهرست شده است.

چاک رابینز، مدیرعامل سیسکو

چاک رابینز chuck robbins

چاک رابنیز با قرارگیری در رده‌ی چهلم فهرست گلس‌دور، موفق شده آرای بیشتری درمقایسه‌با نام‌های بزرگی مانند تیم کوک کسب کند.

سوندار پیچای، مدیرعامل گوگل

ساندار پیچای

سوندار پیچای دیگر مدیرعامل هندی دنیای فناوری است که در سال‌های گذشته، وظیفه‌ی هدایت گوگل را برعهده داشته است. پیچای با خدمات چشمگیری نظیر معرفی گوگل کروم و توسعه‌ی اندروید، به ارزشمندترین مهره‌ی لری پیج در این شرکت تبدیل شد و پس از او، به مقام مدیرعاملی گوگل رسید.

تیم کوک، مدیرعامل اپل

تیم کوک / tim cook

شاید بتوان از تیم کوک به‌عنوان سرشناس‌ترین نام دنیای فناوری یاد کرد. مدیرعامل ۵۸ ساله‌ی اپل که پس از مشکلات جسمی استیو جابز سِمَت مدیریت این شرکت را برعهده گرفت، نقش پررنگی در افزایش ارزش این شرکت و رساندن آن به یک‌تریلیون دلار ایفا کرده است. تیم کوک با حضور پیاپی هفت‌ساله در فهرست گلس‌دور، از این حیث رکورد‌دار است. البته، عملکرد ضعیف کوپرتینویی‌ها در مدت اخیر، باعث شده کوک از فهرست بارون به‌عنوان برترین مدیرعامل جهان خارج شود.تاريخ : پنج شنبه 30 خرداد 1398برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

دانشمندان الگوی مولکولی منحصر‌به‌فردی را از یکی از باکتری‌ها جدا کرده‌اند که شاید روزی رؤیای «واکسن استرس» را به واقعیت تبدیل کند. مایکوباکتریوم واکه (Mycobacterium Vaccae) نوعی باکتری غیربیماری‌زا است که در خاک زندگی می‌کند و درزمینه‌ی پژوهش‌های سلامتی امیدبخش بوده است. اکنون مطالعه‌ی جدیدی شاید علت آن را کشف کرده باشد. یافته‌های این پژوهش نشان می‌دهد نوع خاصی از چربی درون باکتری می‌تواند علت این امر باشد که چرا مواجهه با این باکتری در خاک، برای ما سودمند است.

این تأثیر در ارتباط با فرضیه‌ی «دوستان قدیمی» است؛ فرضیه‌ای که ادعا می‌کند انسان‌ها همراه‌با گروهی از میکروارگانیسم‌های مفید تکامل یافته‌اند و از‌دست‌دادن این ارتباطات در محیط‌های پیشرفته به افزایش بیماری‌های آلرژیک و خودایمنی منجر شده است. کریستوفر لوری، یکی از پژوهشگران مطالعه می‌گوید:

ایده این است که وقتی انسان‌ها از مزارع و موجودیت شکارچی‌جمع‌آوری‌کننده جدا و وارد شهرها شدند، تماس با ارگانیسم‌هایی را از دست دادیم که درزمینه‌ی تنظیم سیستم ایمنی‌مان کار و التهاب نامناسب را سرکوب می‌کنند. این امر ما را در‌معرض خطر بیشتر ابتلا به بیماری‌های التهابی و اختلالات روان‌پزشکی مرتبط با استرس قرار داد.

خاک

لوری سال‌ها است که روی این باکتری مطالعه می‌کند. او در مطالعه‌ی پیشین خود دریافت تزریق موش‌ها با کشته‌شده‌ی این باکتری از بروز واکنش‌های ناشی از استرس در این جانوران جلوگیری می‌کند. بااین‌حال، تاکنون کسی با اطمینان نمی‌دانست چه چیزی در این باکتری وجود دارد که این اثرها از آن ناشی می‌شوند. لوری گفت:

یکی از سؤالات بسیار مهم این است که کدام‌یک از اجزای باکتری برای میزبان مفید به‌نظر می‌رسد؟

پژوهشگران در مطالعه‌ی جدید، اسید چربی به‌نام هگزا دسنوئيک اسید (10Z) را جداسازی و سنتز شیمیایی کردند. به‌نظر می‌رسید این اسید چرب در کاهش التهاب در ارگانیسم‌های دیگر به‌وسیله باکتری نقش ایفا کرده باشد. در سطح مولکولی، این چربی با اتصال به گيرنده‌های فعال‌کننده‌ی تکثير پروکسی‌زوم‌ها، کار خود را انجام می‌دهد و در انجام این کار، این چربی مسیرهای التهاب را حداقل در سلول‌های ایمنی موش‌های آزمایشی مهار می‌کند. لوری می‌گوید:

به‌نظر می‌رسد این باکتری که با آن تکامل پیدا کرده‌ایم، حقه‌ای در آستین خود داشته باشد. وقتی آن‌ها به‌وسیله‌ی سلول‌های ایمنی جذب می‌شوند، این چربی‌ها را آزاد می‌کنند که به این گیرنده متصل می‌شوند و آبشار التهاب را خاموش می‌کنند.

برای اینکه مشخص شود چنین اثرهایی در انسان نیز وجود دارند یا خیر، باید پژوهش‌های بیشتری انجام شود. پژوهشگران می‌گویند اگر چنین چیزی وجود داشته باشد، این کشف می‌تواند درنهایت به تولید واکسن استرس و کمک به افرادی منجر شود که در مشاغل پراسترسی مشغول‌به‌کار هستند که آن‌ها را درمعرض توسعه‌ی اختلال استرس پس از سانحه قرار می‌دهد.

البته، هنوز راه درازی در پیش است؛ بااین‌حال، لوری خوشبین است و برآورد می‌کند چنین درمانی می‌تواند در ۱۰ تا ۱۵ سال آینده طراحی شود. او می‌گوید:

فکر می‌کردیم مایکوباکتریوم بخشی مهمی از میکروبیوم انسانی نیست.

این یافته‌ها در مجله‌ی Psychopharmacology منتشر شده است.تاريخ : پنج شنبه 30 خرداد 1398برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

دیوید بارون و همکارانش از دانشگاه جورج واشنگتن در شهر واشنگتن دی‌سی پس از کشف مجموعه‌ای ابزار باستانی در لیدی جرارو واقع در اتیوپی، به این نتیجه دست یافتند که اجداد انسان‌تبار ما انسان‌ها، ساختن ابزارآلات سنگی را به‌طورمنظم، ۱۰ هزار سال قبل از زمانی شروع کرده‌اند که تاکنون پیش‌بینی می‌کردیم.

جدیدترین مجموعه‌ابزار سنگی، در پنج‌کیلومتری دومین محلی یافت شده که قدیمی‌ترین فسیل شناخته‌شده‌یسرده‌ی انسان در آن کشف شد که استخوان فک متعلق به ۲.۸ میلیون سال قبل است. بارون می‌گوید:

به‌نظر می‌رسد انسان اولیه این ابزار سنگی را ساخته است. اگرچه این احتمال نیز وجود دارد که ابزار کشف‌شده را انسان‌تبار میمون‌مانند دیگری نظیر جنوبی‌ کپی ساخته‌ باشد.

شیوه‌ی ساخت این مصنوعات، آن‌ها را به‌عنوان ابزارهای سنگی فرهنگ الدوایی طبقه‌بندی می‌کند که تا میلیون‌ها سال بعد به‌طورگسترده بین انسان‌تباران رواج داشت. پیش‌تر، قدیمی‌ترین نمونه شناخته‌شده ابزارهای قدیمی ۲.۶ میلیون ساله‌ی متعلق به گونا در اتیوپی بودند؛ اما این کشف جدید به ۲.۶۱ میلیون سال قبل بازمی‌گردد.

پژوهشگران این مجموعه را با سایر نمونه‌های کشف‌شده مثل آثار سنگی در گونا مقایسه کرده‌اند. بارون در‌این‌زمینه می‌گوید:

ابزار این مجموعه درمقایسه‌با سایر مجموعه‌ها کمتر تراش‌خورده و تیز هستند که این مسئله می‌تواند دلایل مختلفی همچون مهارت کمتر سازندگان آن‌ها یا نیاز کمتر آن‌ها به تیزبودن ابزار را نشان دهد.

هرچند ابزار لیدی جرارو به‌طورکلی ساده‌تر از سایر مجموعه‌های قدیمی هستند، آن‌ها کاملا با ابزار سنگی قدیمی‌تر شناخته‌شده در لموکی کنیا تفاوت دارند که مربوط‌به ۳.۳ میلیون سال قبل است. ابزار کموکی کنیا کاملا ابتدایی‌تر از نمونه‌های یافت‌شده از ادوار بعدی هستند و احتمال دارد ابداع‌های مستقل و متعددی درزمینه‌ی به‌کارگیری سنگ به‌عنوان ابزار باشند.

بارون اشاره می‌کند بعضی از شامپانزه ها و میمون‌ها به‌طورمعمول از ابزار سنگی استفاده می‌کنند که حتی از ساده‌ترین نمونه‌های ابزار الدوایی نیز ابتدایی‌تر است. شامپانزه‌ها از سنگ‌های کُند برای خُردکردن استفاده می‌کنند؛ در‌حالی‌که انسان‌های اولیه از سنگ‌های تیز برای بریدن استفاده می‌کرده‌اند.

مشکل اینجا است که بین نیاکان مشترک ما و شامپانزه‌ها که احتمالا هفت‌میلیون سال پیش می‌زیسته‌اند و احتمالا به‌خوبی از ابزارها ازجمله نمونه‌های سنگی استفاده می‌کرده‌اند، نخستین شواهد از کاربرد ابزار سنگی در سوابق فسیلی انسان‌تباران، همچنان شکافی چندمیلیون‌ساله باقی می‌ماند.

بارون احتمال می‌دهد هنوز ابزارهای انسان‌تباران قدیمی‌تر را نیافته‌ایم. او می‌گوید:

اگر به نخستی‌سانان امروزی نگاه کنید، می‌فهمید احتمالا امکان ندارد هیچ نخستی‌سان بزرگی وجود داشته باشد که از ابزار سنگی استفاده نکرده باشد. تقریبا یقین دارم انسان‌تباران اولیه در دوره‌هایی از ابزارهای سنگی استفاده می‌کردند. ممکن است آن‌ها صرفا ابزارهای ساخته‌شده از چوب و دیگر مواد را به‌کار می‌بردند که تا‌به‌امروز، یا نابوده شده یا از چشمان ما دور مانده‌اند.تاريخ : پنج شنبه 30 خرداد 1398برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

سالن جابر ابن حیان دانشگاه شریف روز ۱۳ تیرماه میزبان ششمین دور از رویداد ITWeekend خواهد بود که طی آن قرار است افراد شناخته‌شده در حوزه‌ی فناوری اطلاعات به تشریح و انتقال تجربیات خود در قالب سخنرانی بپردازند. جشنوراه‌ی فناوری اطلاعات یا همان ITWeekend به‌صورت کلی رویدادی است که در آن افراد سرشناسی که در حوزه‌ی آی‌تی فعالیت داشته‌اند، تجربیات و دانش خود را در قالب سخنرانی‌های کوتاه به مخاطبان خود انتقال می‌دهند.

از دیگر اهداف اصلی رویداد می‌توان به ایجاد محیطی برای گردهمایی، گفت‌وگو و هم‌افزایی نوآوران، نخبگان، صاحبان ایده و علاقه‌مندان به رویکردها و نگرش‌های نو در سطحی فراتر از مرزهای جغرافیایی و همچنین شناسایی آن‌ها برای سرمایه‌گذاری مادی و حتی معنوی توسط حوزه‌های مختلف جهت پیشبرد اهداف کشور اشاره کرد.

همچنین باید به ایجاد بستری برای معرفی و شناساندن ایده‌های بکر و خلاق جهت ایجاد کسب‌و‌کارهای نوین و ایجاد اشتغال اشاره کرد. علاقمندان به شرکت در این رویداد و مشاهده‌ی فیلم‌های سخنرانان و مطالعه‌ی گزارش برگزاری دوره‌های گذشته، می‌توانند به سایت رسمی جشنواره مراجعه کنند.تاريخ : پنج شنبه 30 خرداد 1398برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

برنامه‌های فیسبوک مبنی بر راه‌اندازی یک ارز دیجیتال (Cryptocurrency) جدید در سال ۲۰۲۰ تعجب قانون‌گذاران ایالات متحده را برانگیخته است. ماکسین واترز، عضو مجلس نمایندگان این کشور که ریاست کمیته‌ی خدمات مالی این مجلس را نیز بر عهده دارد، روز سه شنبه با اشاره به رسوایی‌های ظاهرا بی‌پایان این شرکت از فیسبوک خواست تا کار روی لیبرا (ارز دیجیتال فیسبوک) را متوقف کند.

این شرکت با همکاری ۲۷ شریک دیگر مشغول کار روی لیبرا (Libra) است که انتظار می‌رود همراه‌با کیف پول جدید دیجیتالی عرضه شود که با اپلیکیشن‌های پیام‌رسان مسنجر فیسبوک (Messenger) و واتساپ کار می‌کند. کاربران فیسبوک می‌توانند با استفاده از این ارز دیجیتال کالاهای مختلف بخرند، تراکنش‌های مالی بین‌المللی انجام بدهند یا به سازمان‌ها و خیریه‌های مختلف کمک‌های مالی اهدا کنند.

واترز در بیانیه‌ای گفت:

فیسبوک با این کار به‌دنبال توسعه‌ی مهارنشدنی و دست‌درازی بیشتر به زندگی کاربران خود است.

بازار ارزهای دیجیتال در حال حاضر فاقد یک چارچوب قانونی مشخص برای حمایت از سرمایه‌گذاران، مصرف‌کنندگان و اقتصاد است. قانون‌گذاران باید این خبر را به مثابه زنگ خطری تلقی کنند که باید برای کاهش نگرانی‌های مربوط‌به امنیت ملی و حریم خصوصی، تهدیدهای سایبری و ریسک‌های تجاری که پیش روی ارزهای دیجیتال قرار دارند، جدی گرفته شود.

سخنان این عضو مجلس نمایندگان ایالات متحده به برخی از موانع نظارتی که این غول رسانه‌های اجتماعی در مسیر پیشبرد برنامه‌های خود برای توسعه‌ی لیبرا با آن رو‌به‌رو خواهد شد، اشاره می‌کند.

cryptocurrency / ارز دیجیتال

فیسبوک بارها نشان داده که علاقه‌ای به محافظت و استفاده‌ی صحیح از داده‌ها ندارد

واترز می‌گوید «فیسبوک بارها و بارها نشان داده است که علاقه‌ای به محافظت و استفاده‌ی صحیح از داده‌های خود ندارد». این احتمال وجود دارد که فیسبوک به خاطر رعایت نکردن حریم خصوصی کاربران خود از طرف کمیسیون تجارت فدرال با جریمه‌ی بی‌سابقه‌ی ۵ میلیارد دلاری مواجه بشود. سال گذشته، فاش شد که شرکت بریتانیایی تحلیل داده‌های سیاسی کمبریج آنالیتیکا (Cambridge Analytica)بدون اجازه‌ی کاربران فیسبوک به اطلاعات تقریبا ۸۷ میلیون نفر از آن‌ها دست یافته و اطلاعات ارزشمندی در اختیار کمپین‌های انتخاباتی قرار داده است.

او از فیسبوک خواسته است تا زمانی‌که کنگره و قانون‌گذاران مشغول بررسی موضوعات مطرح‌شده در بیانیه‌ی وی هستند، دست نگه دارد. نماینده پاتریک مک‌هنری، نماینده‌ و عضو ارشد جمهوری‌خواهان در کمیته‌ی خدمات مالی مجلس، نیز خواهان برگزاری یک جلسه برای ادای توضیحات توسط فیسبوک درباره‌ی پروژه‌ی ارز دیجیتال خود شده است. او در بیانیه‌ی خود گفته است که مدیران فیسبوک پیش از هر توضیحی در کمیته باید سوگند یاد کنند.

این نخستین بار نیست که نمایندگان مجلس ایالات متحده در خصور برنامه‌های توسعه‌ی ارز دیجیتال فیسبوک ابراز نگرانی می‌کنند. این ارز دیجیتال می‌تواند باعث شود کاربران زمان بیشتری را در این رسانه‌ی اجتماعی سر کنند و تبدیل به منبع درآمد دیگری غیر از تبلیغات برای فیسبوک بشود. ماه می، اعضای کمیته‌ی بانکداری، مسکن و امور شهری در مجلس سنای آمریکا از فیسبوک خواستند تا به سوالات درباره‌ی برنامه‌ی در دست اجرای خود پاسخ بدهد. این سوالات شامل مواردی مانند اقدامات مربوط‌به حریم خصوصی و امنیت مصرف‌کنندگان بود. ظاهرا این کمیته تا عصر روز دوشنبه هیچ پاسخی از این شبکه‌ی اجتماعی دریافت نکرده است.

فیسبوک تاکنون هیچ واکنشی نسبت به درخواست‌ها نشان نداده است.تاريخ : پنج شنبه 30 خرداد 1398برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

بنیاد موزیلا به‌‌عنوان توسعه‌‌دهنده‌ی مرورگر فایرفاکس ساعاتی قبل نسبت به حمله جدیدی از حملات موسوم بهzero-day هشدار داد. آیا از نسخه‌ی مرورگر 67.0.3 یا نسخه‌ی ESR 60.7.1 فایرفاکس استفاده می‌کنید؟ اگر پاسخ منفی است، باید به‌سرعت به‌روزرسانی جدید مرورگر فایرفاکس را دریافت کنید.

فایرفاکس پچ امنیتی را به‌صورت اضطراری برای برطرف کردن باگ امنیتی خطرناک منتشر کرده است. این آسیب‌پذیری، در هنگام دست‌کاری آبجکت‌های جاوا اسکریپت مربوط‌به Array.pop رخ می‌دهد و باعث می‌شود هکرها بتوانند به سیستم آسیپ‌پذیر نفوذ کنند. فایرفاکس اعلام کرده است که نسبت به حملات هکری هدفمند آگاهی دارد. 

فایرفاکس

به‌روزرسانی فایرفاکس برای جلوگیری از نفوذ هکرها بسیار ساده است. فقط کافی است روی آیکون همبرگری شکل در قسمت بالای سمت راست مرورگر کلیک کنید. در قسمت جست‌وجو عبارت «Update» را تایپ کرده و روی دکمه‌ی «Restart to update Firefox» کلیک کنید. بعد  از پایان دریافت پچ امنیتی و به‌روزرسانی جدید مرورگر فایرفاکس، زمانی‌که مرورگر را مجددا باز کنید، این عبارت را مشاهده خواهید کرد: «.Congrats! You’re using the latest version of Firefox»

هنوز به‌صورت دقیق مشخص نیست که هکرها با چه هدفی دست به حمله‌ی هکری زده‌اند؛ اما یکی از حدس‌های محتمل این است که به‌دنبال به‌سرقت بردن ارز رمزنگاری‌شده‌ باشند. ساموئل گروب، به‌عنوان یکی از اعضای بخش تحقیقات امنیتی پروژه‌ی زیرو گوگل و همچنین عضو تیم امنیتی Coinbase، حمله‌ی اخیر را تأیید کرده است. 

کاربران می‌توانند ازطریق لینک‌های زیر به‌صورت مستقیم به‌روزرسانی را دریافت کنند:تاريخ : پنج شنبه 30 خرداد 1398برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

سامسونگ برنامه‌ریزی‌های بسیاری برای رونمایی از گوشی هوشمند محبوب آینده‌اش گلکسی نوت ۱۰ دارد، اما هنوز زمان رسمی رونمایی از این گوشی را اعلام نکرده است تا علاقه‌مندان به این برند و گوشی هوشمند هم چنان چشم‌انتظار باشند.

بااین‌حال، امروز منابع معتبری همچون CNET بدون استناد به سامسونگ، زمان رونمایی از این گوشی هوشمند را اعلام کردند. این منبع خبری ادعا کرده که سامسونگ قرار است ۷ اوت (۱۶ مردادماه) در بارکلیز سنتر نیویورک گلکسی نوت ۱۰ را به‌طور رسمی معرفی کند. بارکلیز سنتر نیویورک همان مکانی است که پیش‌ازاین سامسونگ، گلکسی نوت ۹ را در آن رونمایی کرده بود.

گلکسی نوت 10

پرچم‌داران سامسونگ معمولا پیش از رونمایی با اخبار و حواشی بسیاری روبه‌رو می‌شوند. براساس اخبار منتشرشده از این شرکت، سامسونگ رونمایی از گلکسی نوت ۱۰ را طی ماه‌های آینده در برنامه دارد و گفته می‌شود این گوشی هوشمند شاهد تغییرات هیجان‌انگیز و جذابی خواهد بود. از تغییر ابعاد گرفته تا اضافه شدن شبکه مخابراتی 5G و خداحافظی با پورت ۳.۵ میلی‌متری ویژگی‌هایی هستند که احتمالا در این گوشی هوشمند شاهدشان خواهیم بود. سامسونگ سری ۱۰ گوشی‌های گلکسی نوت را در دو مدل گلکسی نوت ۱۰ با صفحه‌نمایش ۶.۳ اینچی و گلکسی نوت ۱۰ پرو با اندازه صفحه‌نمایش ۶.۷۵ اینچی عرضه خواهد کرد تا شاهد اضافه شدن دو فبلت جدید به خانواده گوشی‌های سامسونگ باشیم.

اگر گزارش‌های منتشرشده از سامسونگ تأیید شود، طرفداران سامسونگ و گوشی‌های گلکسی نوت تا ۱۶ مرداد کم‌تر از دو ماه چشم‌انتظاری خواهند کشید.

قیمت روز موبایل، مشخصات فنی و هر اطلاعاتی که برای خرید ارزان و آگاهانه‌ی انواع گوشی سامسونگ نیاز دارید را در بخش محصولات زومیت بیابید؛ مقایسه‌ی مشخصات فنی انواع گوشی‌های سری S، J، M و A سامسونگ و گالری تصاویر رسمی این محصولات همگی در بخش محصولات در دسترس شما خواهد بود.تاريخ : پنج شنبه 30 خرداد 1398برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

ماساژ

امروزه در سراسر دنیا ماساژ درمانی طرفداران بسیاری دارد. از این‌ رو شرکت‌های بسیاری ماساژورهای پیشرفته تولید می‌کنند.

به گزارش ایسنا و به نقل از سی‌نت، اگر صفحات قهرمان‌های ورزشی در رسانه‌های اجتماعی را دنبال کنید، خواهید دید که آن‌ها از ماساژورهای ارتعاشی برای عضله‌سازی استفاده می‌کنند.

کاربرد دستگاه‌های ماساژور به اندازه‌ای است که همه افراد، از قهرمانان ورزشی گرفته تا افرادی که به صورت تفریحی ورزش می‌کنند و دچار دردهای عضلانی مزمن می‌شوند می‌توانند دردهای عضلانی خود را بهبود بخشند.

در این راستا تولید کنندگان مختلف، ماساژورهای گوناگونی را تولید می‌کنند.

معیارهای مختلفی برای خرید دستگاه ماساژور وجود دارد که می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

۱- سرعت و قدرت: حداقل باید دو نوع سرعت در یک ماساژور وجود داشته باشد. یکی از این سرعت‌ها که شدت کمتری دارد، می‌تواند برای دردهای شدید ماهیچه‌ها مورد استفاده قرار گیرد.

۲- نوع حرکت: در ماساژورهای مختلف حرکات‌های متفاوتی وجود دارد که می‌توان لرزش و حرکت سنگین، لرزش به علاوه حرکت دایره‌ای و یا حرکات ترکیبی دیگر را مثال زد.

۳- قابلیت حمل: یکی از مسائلی که در خرید یک ماساژور اهمیت دارد، قابلیت حمل آن است. به عنوان مثال اگر می‌خواهید به هنگام سفر هم ماساژور خود را به همراه داشته باشید، باید به اندازه‌ای باشد که به‌آسانی درون کیف و یا چمدان جا شود.

۴- عمر باطری: قطعاً که هرچه قدر عمر باطری محصول بیشتر باشد، بهتر است.

۵- قیمت: هرکسی بنا به قدرت مالی خود یک خرید را انجام می‌دهد. ولی برای خرید ماساژورها می‌توان گفت که هرچه قدر یک ماساژور گرانقیمت‌تر باشد، سرعت و قدرت بالاتری دارد و حرکات درمانی بیشتری را انجام می‌دهد.

محصولاتی که به آن‌ها اشاره خواهیم کرد، از بهترین تفنگ‌های ماساژورهای دنیا به شمار می آیند.

"تفنگ ماساژ تراگان "(Theragun G3 Pro)

با این‌که ماساژور "تراگان G3 Pro" گران قیمت است، ولی ورزشکاران حرفه‌ای در طیف وسیعی از ورزش‌ها از قبیل بسکتبال و گلف از آن استفاده می‌کنند و از این محصول رضایت دارند.

قدرت بالا و رساندن ۴۰ ضربه در عرض یک ثانیه به پوست از ویژگی‌های آن به شمار می‌آید.

نظر کاربران این محصول که آن را خریداری کرده‌اند، بسیار مثبت بوده و همه آن‌ها خرید آن را توصیه کرده‌اند.

ماساژور قدرتمند"تیم‌تم"( TimTam)

ماساژور قدرتی "تیم‌تم" روش درمانی مشابه با "تراگان" را ارائه می‌دهد ولی قیمت آن خیلی کمتر است.

ماساژور "تیم‌تم" برای افرادی مناسب است که به شدت ورزش می‌کنند و معمولاً دردهای ماهیچه‌ای را تجربه می‌کنند.

یکی از کاربرانی که از این محصول استفاده کرده، اظهار کرد: من چندین سال از درد مزمن شانه، کمر و درد سیاتیک رنج می‌بردم و روش‌های مختلفی را برای درمان تجربه کردم. ولی ماساژور "تیم‌تم" یک ماساژ نیم ساعته را در عرض پنج دقیقه انجام می‌دهد و اثر مطلوبی دارد.

ماساژور "هایپرولت"(Hypervolt)

شرکت "هایپرایس"(Hyperice) مشکل صدای زیاد ماساژورها را با استفاده از تفنگ ماساژ "هایپرولت"(Hypervolt) خود حل کرده است و این ماساژور صدای کمی ایجاد می‌کند.

ماساژور " Wahl"

این ماساژور دارای چهار سر مختلف است که به دستگاه متصل می‌شود و کاربر می‌تواند شدت‌های مختلفی از کم تا زیاد را تجربه کند.

از آنجا که این ماساژور ۳۰ دلاری به جای باطری از یک سیم استفاده می‌کند، خیلی قابل حمل نیست.

ماساژور شرکت " Homedics"

تفنگ ماساژ ساخت این شرکت از گرما درمانی و سرهای دوگانه برای تسکین بافت‌های عمیق استفاده می‌کند.

گرما موجب می‌شود که فیبرهای عضلانی محکم، آرام شوند.

از ویژگی‌های بد این محصول این است که حاوی یک سیم است. بنابراین برای استفاده در مسافرت مناسب نیست.

ماساژور " Purewave"

دستگاه ماساژ "Purewave" خیلی گران قیمت نیست و در عرض یک دقیقه ۳ هزار و ۷۰۰ ضربه را به محل مورد نظر روی بدن وارد می‌کند.

این ماساژور سبک، جمع‌وجور و بی‌سیم است. به این ترتیب یک انتخاب عالی برای استفاده در مسافرت به شمار می‌آید.

شارژ باطری این محصول یک ساعت زمان می‌خواهد و برای ۱۸۰ دقیقه قابل استفاده است.

 تاريخ : چهار شنبه 29 خرداد 1398برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

ویجت

محققان دانشگاه کلمبیا موفق به ابداع ابزار کوچکی شده‌اند که امکان تاثیرگذاری و کنترل تلفن همراه را بدون اتصال سیمی یا بلوتوثی فراهم می‌کند.

به گزارش ایسنا و به نقل از گیزمگ، محققان دانشگاه کلمبیا و شرکت اسنپ(Snap)، شرکت مادر "اسنپ‌چت" روش هوشمندانه برای کنترل گوشی هوشمند ابداع کرده‌اند. این روش به شما اجازه می‌دهد تا فشردن دکمه‌های کلیدی را بدون نیاز به اتصال با گوشی با سیم یا بلوتوث انجام دهید.

راز این روش در یک برنامه همراه است که روی شتاب‌سنج گوشی یا واحد اندازه‌گیری درونی(IMU) آن تأثیر می‌گذارد.

این سیستم می‌تواند انواع ورودی‌های مکانیکی را با احساس حرکت‌های کوچک و ناگهانی در موقعیت گوشی در فضا بگیرد.

این ورودی‌های کوچک مکانیکی که محققان توسعه داده‌اند "ویجت"(vidget) نامیده می‌شوند و می‌توان آنها را به عنوان ماژول روی یک قاب اضافه کرد. این ویجت‌ها حجم چندانی به گوشی اضافه نمی‌کنند، هزینه زیادی هم ندارند و مهمتر از همه اینکه به هیچ منبع قدرتی نیاز ندارند.

برای مثال زمانی که می‌خواهید یک نقشه یا یک عکس را بزرگنمایی کنید و تنها می‌توانید از یک دست خود استفاده کنید، می‌توانید یکی از این ویجت‌ها را برای این کار تنظیم کنید تا با فشار آن عمل مورد نظر شما انجام شود. همچنین وقتی برای انجام یک بازی نیاز دارید که تمام صفحه را ببینید و انگشتانتان مزاحم نباشند می‌توانید از این ویجت‌ها استفاده کنید.

محققان در مقاله خود نوشتند: ویجت‌های فیزیکی به ما یک احساس آرامش بخش کنترل آسوده تلفن همراه را می‌دهند. حس تأثیرگذاری روی نمایشگر بدون لمس آن.

این ویجت‌ها همچنین در شرایطی که کاربران به خاطر سرمای هوا و یا عوامل دیگر دستکش پوشیده‌اند نیز کاربرد دارند.

از آنجا که این ویجت‌ها ماژولار و قابل جابجایی هستند همانظور که در عکس‌ها مشاهده می‌کنید می‌توان آنها را به راحتی در جاهای مختلف قاب جاگذاری کرد و وظیفه آنها را نیز به سرعت تنظیم کرد.

این سیستم هنوز برای تولید انبوه و عرضه عمومی آماده نشده است و برای بهبود دقت تشخیص حرکت، به ویژه هنگامیکه تلفن در حال ارتعاش است باید کار بیشتری انجام شود.

در نهایت این ویجت‌ها انواع گزینه‌های کاربردی تأثیرگذاری روی گوشی را به صورت مکانیکی و بدون نیاز به هیچ اتصالی و تنها با نصب یک قاب فراهم می‌کنند.

با توجه به مشارکت شرکت اسنپ، ممکن است این سیستم به شکل یک ابزار سخت افزاری برای همراهی با برنامه اسنپ‌چت ارائه شود.

این سیستم در کنفرانس "سیگ‌گراف 2019"(Siggraph 2019) که در تاریخ ۲۸ ژوئیه آغاز می‌شود، رونمایی می‌شود.

 تاريخ : چهار شنبه 29 خرداد 1398برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

انتظار می‌رود سال آینده شاهد رقابتی واقعی و تنگاتنگ بین گوشی‌های هوشمند بازار از زاویه‌ی تراشه‌ی مورد استفاده در آن‌ها باشیم. به‌نظر می‌رسد هر دو تراشه‌ی اسنپدراگون ۸۶۵ و اکسینوس، با فناوری تولید تراشه‌ی ۷ نانومتری نسل دوم سامسونگ به تولید انبوه برسند. 

در حال حاضر تراشه‌ی اسنپدراگون ۸۵۵ که در گوشی هوشمند گلکسی اس ۱۰ برای بازار آمریکا مورد استفاده قرار می‌گیرد، با فناوری نسل اول تولید تراشه‌ی ۷ نانومتری تولید می‌شود. این در حالی است که تراشه‌ی اکسینوس ۹۸۲۰ برای نسخه‌های جهانی گوشی‌های هوشمند کره‌ای‌ها با فناوری ۸ نانومتری تولید شد.

اکسینوس 9820 Exynos

باوجوداین، یکی از موضوعات مورد توجه این است که آیا در سال جاری مودم‌های 5G کوالکام و سامسونگ به‌صورت سیستم روی چیپ واقعی توسعه می‌یابند، یا رویکردی مشابه سال جاری را در پیش گرفته و تراشه از مودم 5G جداگانه بهره خواهد برد؟ تراشه‌‌ی اسنپدراگون ۸۵۵ با مودم جداگانه برای پشتیبانی از شبکه‌ی 5G، نیاز به باتری با ظرفیت بالاتری دارد. همین مسئله باعث می‌شود گوشی‌های هوشمند پرچم‌دار امسال از ابعاد بزرگ و حجیمی برخوردار باشند که ممکن است خوشایند کاربران نباشد.

مشخصات اسنپدراگون ۸۶۵ کوالکام، پشتیبانی از شبکه‌ی 5G و حافظه‌ی LPDDR5

آخرین مطلبی که در مورد تراشه‌ی اسنپدراگون ۸۶۵ کوالکام مطرح شد، آن است که  تراشه مذکور در دو نسخه‌ یکی با قابلیت پشتیبانی از شبکه‌ی 5G و دیگری بدون قابلیت پشتیبانی از نسل پنجم اینترنت معرفی خواهد شد. تراشه‌ی سال جاری کوالکام نیز همین شرایط را داشت؛ اما هنوز مشخص نیست در نسخه‌ی 5G، مودم با تراشه‌ یکپارچه خواهد بود یا خیر. آخرین گزارش منتشرشده از سوی رونالد کواندت نیز پاسخ روشنی برای این سؤال در اختیار علاقه‌مندان قرار نداد.

وی تنها تأیید کرد که باید منتظر دو نسخه‌ی مختلف تراشه با کدنام‌های Kona و Hurracan باشیم. البته وی در گزارش خود اعلام کرده بود که یکی از دو تراشه از مودم 5G‌ به‌صورت یکپارچه و دیگری با مودم SDX55 معرفی خواهد شد. پیش‌تر نیز گمانه‌زنی‌هایی در این مورد منتشر شده بود. 

اسنپدراگون ۸۶۵، همان تراشه‌ای است که کارمندان کوالکام، از آن به‌عنوان نسل بعدی سیستم روی تراشهSM8250 بالارده یاد می‌کنند که در دو نسخه با کدنام‌های Kona و Huracan معرفی خواهد شد. هر دو نسخه از حافظه‌ی رم سریع LPDDR5X و UFS 3.0 پشتیبانی می‌کنند. یکی از تراشه‌ها با مودم 5G یکپارچه و دیگری از مودم 5G غیر یکپارچه‌ی SDX55 بهره می‌برد. هنوز سرنخ‌هایی در مورد اینکه کدام تراشه با مودم 5G جداگانه معرفی خواهد شد، در دسترس نیست.

- رولاند کواندت

آنچه اکنون در مورد تراشه‌‌های جدید مطرح شده، آن است که هر دو از حافظه‌ی سریع DDR5 به‌همراه سریع‌ترین استاندارد ذخیره‌سازی UFS 3.0 که وان پلاس ۷ پرو از آن بهره می‌برد، پشتیبانی می‌‌کنند. سامسونگ اعلام کرده که خط تولید انبوه تراشه‌های حافظه‌ی LPDDR5 آماده است. اما به‌نظر می‌رسد باید تا بهار سال آینده و معرفی گوشی گلکسی اس ۱۱ منتظر بمانیم تا تراشه‌‌های جدید را روی دستگاهی ببینیم.

اخیرا سامسونگ اعلام کرده که قصد دارد سریع‌تر از هر شرکت دیگری، مودم 5G یکپارچه روی تراشه‌ را معرفی کند که احتمالا برای تراشه‌ی اکسینوس خودش چنین تصمیمی گرفته است. انتظار می‌رود قبل از پایان سال جاری، اخبار بیشتری در مورد تراشه‌ی سامسونگ منتشر شود. تراشه‌ی کره‌ای‌ها درکنار اسنپدراگون ۸۶۵، قرار است در گوشی‌های هوشمند سری گلکسی S11 مورد بهره‌برداری قرار گیرد.تاريخ : چهار شنبه 29 خرداد 1398برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

سدان‌های کوپه و اسپرت، سبک نسبتا جدیدی در طراحی خودرو است که پیش از سال‌های ۲۰۰۰، مورد توجه نبود. می‌توان آئودی را به‌عنوان مهم‌ترین برند پیش‌گام در عرضه‌ی خودروهای فست‌بک دانست که حالتی شبیه به کوپه‌های ۲در را برای سدان‌های خانوادگی فراهم می‌کرد. پانامرا هم به‌عنوان اولین سدان مدرن پورشه، از سال ۲۰۰۹ توجه بازار جهانی به سمت خودروهای اسپرت ۴در را جلب کرد. حالا، بی‌ام‌و تلاش می‌کند تا پس از خداحافظی با پروژه‌ی ناموفق بی‌ام‌و سری ۶ گرن‌کوپه، نسل جدید سری 8 را با بدنه‌ی ۴‌در عرضه کند.

bmw-8series-gran-coupe

کم‌تر از یک سال قبل، بی‌ام‌و سری 8 با بدنه‌ی کوپه‌ ۲در رونمایی شد و خیلی زود، نسخه‌ی کانورتیبل با سقف پارچه‌ای جمع‌شونده هم، به خط تولید پیوست. نمونه‌ی ۴‌در با نام کامل سری 8 گرن کوپه هم، اواسط تابستان امسال به بازار جهانی عرضه خواهد شد.

اگر به مشاهده‌ی فیلم‌ها یا مطالعه‌ی مقالات تست و بررسی بی‌ام‌و سری 8 استاندارد پرداخته باشید، متوجه مهم‌ترین نقطه ضعف این خودروی اسپرت شده‌اید. سری 8 با بدنه‌ی ۲‌در مجهز به صندلی‌های ردیف دوم تولید می‌شود اما فضای کافی برای سرنشینان عقب فراهم نمی‌کند. به همین دلیل، نسخه‌ی گرن‌کوپه نسبت به مدل اصلی، حدود ۲۳ سانتی‌متر کشیده‌تر است تا علاوه‌بر ایجاد فاصله‌ی بیشتر بین صندلی‌های جلو و عقب، دید بهتری نسبت به بیرون خودرو ارائه کند. مدل ۴‌در، نسبت به نسخه‌ی ۲‌در، ۲۰ سانتی‌متر فاصله محور و ۳ سانتی‌متر عرض بدنه‌ی بیشتر دارد. فاصله‌ی سر تا سقف هم کاملا بهبود یافته است؛ به طوری‌که سرنشین عقب سری 8 گرن‌کوپه، ۱۸ سانتی‌متر فضای بیشتر در قسمت بالای سر خواهد داشت.

bmw-8series-gran-coupe

اولین نمونه از سری 8 گرن‌کوپه برای تولید، مشابه M850i مجهز به پیشرانه‌ی ۸ سیلندر ۴.۴ لیتری توئین‌توربوشارژ خواهد بود که قدرت ۵۲۳ اسب‌بخار و گشتاور ۷۴۹ نیوتن‌متر تولید می‌کند. نهایت سرعت برای این خودرو با تایرهای استاندارد ۴فصل، ۲۱۰ کیلومتربرساعت و همراه لاستیک‌های اسپرت، ۲۴۰ کیلومتربرساعت است. تمامی مدل‌های مجهز به پیشرانه‌ی ۸ سیلندر، با جعبه‌دنده خودکار ۸ سرعته استپ تروینک و سیستم انتقال نیرو به ۴ چرخ تولید خواهند شد تا رسیدن به سرعت ۱۰۰ کیلومتربرساعت، در ۳.۷ ثانیه محقق شود.

bmw-8series-gran-coupe

قرار است سری 8 گرن کوپه در نسخه‌ی پایه، با پیشرانه‌ی ۳ لیتری مجهز به توربوشارژ دوگانه هم قابل خرید باشد. این مدل، قدرت ۳۳۵ اسب‌بخار و نهایت گشتاور ۵۰۰ نیوتن‌متر تولید می‌کند. با پیشرانه‌ی ۶ سیلندر و سیستم انتقال نیروی دیفرانسیل عقب، رسیدن به سرعت ۱۰۰ کیلومتربرساعت در ۴.۹ ثانیه انجام می‌شود.

bmw-8series-gran-coupe

ارزان‌ترین مدل سری 8 گرن کوپه با پیشرانه‌ی ۳ لیتری و کد 840i، نزدیک به ۸۵ هزار دلار قیمت دارد. برای استفاده از سیستم ۴چرخ فعال ایکس‌درایو، حدود ۳ هزار دلار به این قیمت اضافه می‌شود و مدل M850i با پیشرانه‌ی ۸ سیلندر هم، آستانه قیمت ۱۰۹ هزار دلار خواهد داشت.

 

 

 

 


تاريخ : چهار شنبه 29 خرداد 1398برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

فیسبوک بالاخره از پلتفرم ارز مجازی خود به نام لیبرا رونمایی کرد. برخلاف برخی گمانه‌زنی‌ها، این پلتفرم از ارزهای دیجیتال موجود در بازار پشتیبانی نمی‌کند بلکه میزبان ارز اختصاصی فیسبوک خواهد بود.

براساس گزارش ورج، فیسبوک درحال حاضر مشغول تکمیل این پروژه است و انتظار می‌رود تا پایان سال جاری این کار را به اتمام برساند. فیسبوک اتحادیه‌ی غیرانتفاعی لیبرا را به همراه ۲۷ بنیان‌گذار دیگر که در سراسر دنیا حضور دارند، تأسیس کرده است. در فهرست هم‌بنیان‌گذارها، نام شرکت‌های غیرانتفاعی، مؤسسه‌های ارتباطی، شرکت‌های تکنولوژیک و غول‌های اقتصادی بزرگ دیده می‌شود. از مهم‌ترین اعضای این اتحادیه می‌توان ودافون، مسترکارت، ویزا، ای‌بی، پی‌پل، استریپ،‌ اسپاتیفای، اوبر و لیفت را نام برد. ساختمان مرکزی این اتحادیه در ژنو سوئیس قرار دارد.

براساس گزارش تک‌ کرانچ، هرکدام از اعضای بنیان‌گذار این اتحادیه ۱۰ میلیون دلار در تأسیس آن سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

این اتحادیه برای مدیریت و گسترش لیبرا تأسیس شده که بر مبنای شبکه‌ی بلاک‌چین لیبرا توسعه یافته است و توسط یک صندوق دارایی به نام صندوق لیبرا پشتیبانی می‌شود.

ارز دیجیتال لیبرا

براساس گزارش ورج، ائتلاف مالی که قرار است همه بخش‌های لیبرا را پشتیبانی کند، ارزش این ارز را مانند بیت‌ کوین با مواردی به‌جز اختلاف عرضه و تقاضا خواهد سنجید.

براساس گزارش یادشده، فیسبوک حتی با وجود نقش اصلی در عرضه‌ی ارز دیجیتال لیبرا، تصمیم‌گیر اصلی درباره‌ی آن نخواهد بود. تعهدات، مزایا و الزام‌های تمام اعضای این اتحادیه برابر است. کارشناسان اعتقاد دارند در صورت موفقیت لیبرا، این ارز موفق‌ترین محصول جانبی تاریخ فیسبوک خواهد بود.

دانته دیسپارته که اخیرا به‌عنوان مدیر بخش سیاست و ارتباطات لیبرا استخدام شده است، درباره‌ی اهداف اتحادیه می‌گوید:

هدف واقعی، بهبود مشارکت مالی است. می‌خواهیم همان کاری را با نقل و انتقال اعتباری و پرداخت‌ها انجام دهیم که اینترنت با انتقال داده کرد.

ارز دیجیتال فیسبوک

اتحادیه‌ی لیبرا قرار است این ارز را با زبان برنامه‌نویسی خودش به نام MOVE مدیریت کند و گسترش دهد. این اتحادیه همچنین برای برقراری ارتباط‌های مالی و پرداخت جوایز به مشتری‌هایش هم از همین زبان برنامه‌نویسی استفاده خواهد کرد.

فیسبوک همچنین به‌زودی یک شرکت تابعه به نام کالیبرا تأسیس خواهد کرد که رمزنگاری و محافظت از حریم شخصی کاربران لیبرا را برعهده خواهد داشت. هویت واقعی مشتری‌های لیبرا قابل ردیابی نخواهد بود. فیسبوک، کالیبرا و سایر اعضای اتحادیه‌ی لیبرا سود نقدی حاصل از معامله‌های انجام‌شده با این ارز را حفظ خواهند کرد. این کار برای تثبیت ارزش لیبرا انجام می‌شود.

لیبرا در صورت موفقیت، بزرگ‌ترین محصول تاریخ فیسبوک خواهد بود

کارشناسان معتقدند فیسبوک با عرضه ارز دیجیتال لیبرا می‌خواهد انقلابی در PayPal ایجاد کند. این شرکت امیدوار است لیبرا ارتباط‌های مالی را نسبت به پی‌پل راحت‌تر، نقل و انتقالات را نامحدود و دسترسی آن را برای مشتری‌های غیربانکی میسرتر کند.تاريخ : چهار شنبه 29 خرداد 1398برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

احتمالا ویدیوی مربوط‌به کتک خوردن یک ربات توسط انسان‌ها را در رسانه‌های اجتماعی دیده‌اید. ویدیوی مذکور، نقیضه‌ای تمام و کمال از کلیپ‌هایی است که مهندسان شرکت مهندسی بوستون داینامیکس (Boston Dynamics) از ربات اطلس (Atlas) منتشر کردند. این ویدئو یک تصویر CGI (تصویر تولیدشده توسط کامپیوتر) کاملا دقیق از رباتی را نشان می‌دهد که به روش‌های مختلف کتک می‌خورد و در انتهای ویدئو، عصبانی می‌شود و به روی انسان‌ها اسلحه می‌کشد.

از نظر زیستی، انسان‌ها طوری تکامل پیداکرده‌اند که برای همه‌ی حرکت‌های اطراف خود حیات قائل هستند

شاید این ویدئو را قبلا دیده باشید و در ابتدا تصور کرده باشید که همه‌ی اتفاقات آن واقعی است. شاید حتی دل‌تان برای آن ربات هم سوخته باشد و از دست آدم‌های ویدئو عصبانی هم شده باشید. خیلی‌ها از خودشان پرسیدند چرا دارند ربات‌های بیچاره را می‌زنند؟ واکنشِ قابل‌پیش‌بینی نسبت به این‌گونه صحنه‌ها چنین است: «درست است که ربات‌ها چیزی احساس نمی‌کنند؛ ولی این دلیل نمی‌شود که انسان‌ها هر طور دل‌شان خواست با آن‌ها رفتار کنند». کاملا قابل درک است! این ویدئو یکی از مشکلاتی را نشان می‌دهد که در صورت فراگیر شدن ربات‌هایی مانند اطلس در زندگی روزمره، انسان‌ها با آن رو‌به‌رو خواهند بود.

آیا دستگاه‌هایی که ساخته‌ی دست انسان هستند، واقعا سزاوار همدلی و همدردی هستند؟ آیا باید از این به بعد منتظر مدافعین حقوق ربات‌ها هم بود؟ این‌ها سوالات مهمی هستند که به تدریج به اهمیت آن‌ها افزوده می‌شود. بهتر است اول درباره‌ی اینکه چرا این کلیپ توانسته است نظر عده‌ی زیادی را به خود جلب کند، توضیحاتی داده شود. باید قدردان پدیدآورندگان آن، استودیوی آمریکایی «کریدور دیجیتال» (Corridor Digital) بود، که کار ماهرانه و جذابی تولید کرده است.

این تصویرسازی کامپیوتری کاملا ماهرانه و یکپارچه است، طراحی لباس‌ها به بهترین نحو ممکن انجام و هدف، به درستی انتخاب شده است. بوستون دینامیک واقعا ربات‌های خود را با ضرباتی این‌چنینی آزمایش می‌کند و همین موضوع تماشای ویدئو را کمی سخت و ناراحت‌کننده کرده است. انتشار دوباره‌ی کلیپ به این خاطر است که خیلی از نسخه‌هایی که تابه‌حال به اشتراک گذاشته است، نسخه‌های بدون کیفیت یا تقطیع‌شده‌ای هستند که پایان‌بندی فوق‌العاده‌ی کلیپ را به بیننده نشان نمی‌دهند؛ در انتهای کلیپ، ربات عصبانی بر انسان‌ها پیروز می‌شود و آن‌ها را با تهدید اسلحه به کار کردن وامی‌دارد.

به‌طور خلاصه، خشونتی که در این ویدئو به تصویر کشیده شده، خشونتی واقعی علیه یک ربات الکی و دروغین است؛ اما همه‌ی این‌ها ما را به سمت این پرسش سوق می‌دهد که: آیا صدمه زدن به ربات‌ها اشکال ندارد؟ البته که نه. ربات‌ها هوشیار نیستند و نمی‌توانند درد را احساس کنند. در نتیجه، شما آن‌ها را نمی‌آزارید؛ بلکه فقط خراب‌شان می‌کنید. دلسوزی برای ربات‌ها مثل این است که با بشقابی که از دست‌تان ول می‌شود و به زمین می‌افتد همدردی کنید یا اینکه از حقوق خودروهایی که اوراق می‌شوند دفاع کنید.

اما برخلاف همه‌ی این استدلال‌ها، باز هم دل انسان‌ها برای ربات‌ها به رحم می‌آید. پژوهش‌های زیادی نشان داده‌اند که خیلی راحت می‌توان انسان‌ها را به رفتار و برخورد انسانی با ربات‌ها واداشت. مثلا اگر رباتی از اپراتورش بخواهد خاموشش نکند، آن فرد از خاموش‌کردن آن ناراحت خواهد شد، یا اگر رباتی مانند یک انسان مقتدر و صاحب قدرت دستور بدهد فرد زیردستش حتما از دستوراتش پیروی خواهد کرد یا حتی ممکن است که انسان‌ها از لمس بخش‌های خاصی از اندام ربات‌ها دچار شرم و خجالت بشوند.

ربات / robot

آنچه گفته‌شد، چندان جای تعجب ندارد؛ انسان‌ها با هر چیزی که به نظرشان آشنا برسد، احساس همدردی می‌کنند. به‌گفته‌ی کیت دارلینگ، پژوهشگر دانشگاه MIT و کارشناس اخلاق هوش مصنوعی و ربات:

آیا صدمه‌زدن به ربات‌ها اشکال ندارد؟ آیا رباتی که کتک می‌خورد، شایسته‌ی همدردی است؟

از نظر زیستی، ما طوری ساخته شده‌ایم که برای تک تک حرکت‌هایی که در فضای فیزیکی ما اتفاق می‌افتد و ما این فضا را کاملا خودمختار می‌پنداریم، هدف و حیات قائل هستیم. بنابراین مردم با ربات‌ها طوری رفتار می‌کنند که گویی آن‌ها زنده هستند.

پرسش جالب دیگر این است که ما انسان‌ها چگونه قرار است از این قدرتِ به‌دست‌آمده به‌لطف تکنولوژی استفاده کنیم؟ به‌کار گرفتن ربات‌ها قطعا مزیت‌های زیادی خواهد داشت و در عملی شدن آن شکلی نیست. رباتی مانند پارو (Paro) را در نظر بگیرید؛ فُک کوچکی که قرار است سالمندان را از تنهایی دربیاورد. شرکت‌هایی که می‌خواهند از احساس همدردی انسان‌ها نفع ببرند چطور؟ مثلا اینکه یک دستیار مصنوعی جذاب طراحی می‌کنند که در عین حال که دل کودکان را می‌برد، اطلاعاتی جمع‌آوری می‌کند که از ارزش بالایی برای بازاریابی برخوردار است. تازه هنوز نوبت به ربات‌های سیاری که در سوپرمارکت‌ها، خیابان‌ها یا حتی خانه‌های انسان‌ها مستقر خواهند شد، نرسیده است.

یک کلام، عاقبت دلسوزی برای ربات‌ها بسیار پیچیده خواهد بود. فعلا از این خوشحال باشید که آنچه دیدید، چیزی بیش از یک ویدیوی طنر با جلوه‌های کامپیوتری نبود.تاريخ : چهار شنبه 29 خرداد 1398برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

خودروی شهری و برقی رنو زویی (Zoe) اولین‌بار در سال ۲۰۱۲ رونمایی شد. سال ۲۰۱۶ بود که زویی به‌روزرسانی شد تا توان رقابت با رقبای جدید را داشته باشد؛ حالا در آستانه‌ی ورود به دهه‌ی ۲۰۲۰، خودروساز فرانسوی رنو از نسل جدید هاچ‌بک زویی پرده‌برداری می‌کند.

رنو زویی ۲۰۲۰ قرار است رقیب سرسختی برای پژو e-280، واکسال کورسا برقی، هوندا e و فولگس واگن ID 3 باشد. به‌نظر می‌رسد که زویی جدید حداقل در بخش طراحی تفاوت بزرگی با نسل اول ندارد؛ با ابعادی مشابه مدل ۲۰۱۶، نسل جدید زویی در طراحی جلوپنجره، سپر جلو و عقب و چراغ‌های LED تغییر کرده است تا یادآور مینی کلاسیک در چهره‌ای مدرن باشد. رینگ‌های ۱۵ و ۱۷ اینچی با ترمزهای دیسکی در جلو عقب درکنار رنگ‌های جدید بدنه، از ویژگی‌های دیگر هاچ‌بک برقی رنو هستند. البته در کابین و زیر بدنه‌ی کوچک فرانسوی، تغییرات محسوس‌تری انجام گرفته است.


Renault Zoe 2020 / رنو زویی

فضای داخلی زویی جدید در مقایسه با نسل اول، بسیار مجهزتر و زیباتر شده است. علاوه‌بر استفاده از پلاستیک باکیفیت‌تر، نمایشگر ۱۰ اینچی به‌صورت استاندارد روبه‌روی راننده قرار دارد؛ در داشبورد طراحی مشابه رنو کلیو (Clio) و نمایشگر لمسی ۹/۳ اینچ سیستم اطلاعات و سرگرمی مشاهده می‌شود. نورپردازی LED کابین، دکمه‌های کنترلی جدید و قابلیت‌هایی مثل شارژ بی‌سیم تلفن همراه و پورت USB در صندلی‌های عقب همه به زیباتر و راحت‌تر کردن فضای داخلی کمک می‌کنند.

Renault Zoe 2020 / رنو زویی

رنو زویی مدل ۲۰۱۲ از پک باتری ۲۲ کیلوولت ساعت استفاده می‌کرد؛ مدل ۲۰۱۶ به باتری ۴۱ کیلوولت ساعت مجهز شد و حالا نسل جدید از نمونه‌ی ۵۲ کیلووات ساعت استفاده می‌کند. با استفاده از باتری بزرگ‌تر، زویی ۲۰۲۰ با هر بار شارژ تا ۳۹۰ کیلومتر مسافت طی می‌کند (براساس استاندارد جدید WLTP اروپا) که حدود ۲۰ درصد بیشتر از نسل اول خواهد بود. درگاه شارژ در جلوپنجره و پشت لوگوی رنو مخفی شده است؛ امکان شارژ با سوکت نوع دو یا دونقطه‌‌ای DC تا ۵۰ کیلووات وجود دارد. با استفاده از شارژر ۷ کیلوواتی، باتری رنو زویی حدود ۹ ساعت و ۲۵ دقیقه زمان نیاز دارد تا تمام ظرفیت پیمایشش را دراختیار بگیرد. شارژر ۲۲ کیلوواتی در زمان یک ساعت ۱۲۶ کیلومتر و شارژر ۵۰ کیلوواتی در ۳۰ دقیقه تا ۱۴۵ کیلومتر ظرفیت پیماش رنو زویی ۲۰۲۰ را تکمیل می‌کنند.

Renault Zoe 2020 / رنو زویی

نسل جدید رنو زویی با دو پیشرانه‌ی مختلف عرضه می‌شود؛ مدل پایه با قدرت ۱۰۷ اسب‌بخار و مدل گران‌تر با قدرت ۱۳۴ اسب‌بخار. زویی ۱۳۴ اسب بخاری، ۲۴۵ نیوتن‌متر گشتاور دارد و با نهایت سرعت ۱۴۰ کیلومتربرساعت، در زمانی کمتر از ۱۰ ثانیه به سرعت ۱۰۰ کیلومتربرساعت می‌رسد. البته سرعت‌گیری ۸۰ تا ۱۲۰ کیلومتربرساعت که بیشتر در سبقت‌گیری مهم است، در ۷.۷ ثانیه و ۲.۲ ثانیه سریع‌تر از مدل ۱۰۷ اسب‌بخاری با گشتاور ۲۲۰ نیوتن‌متر انجام می‌شود. هر دو مدل زویی ۲۰۲۰ از قابلیت بازیابی انرژی در ترمزگیری استفاده می‌کنند که پس از رها کردن پدال گاز، فعال می‌شود.

Renault Zoe 2020 / رنو زویی

مقامات رنو مدل جدید زویی را یک به‌روزرسانی بزرگ تعریف می‌کنند تا نسل جدید. مدیر فروش و بازاریابی رنو در این مورد می‌گوید:

در شرایطی قرار داریم که یک خودروی هفت ساله هنوز هم هر سال فروشش بیشتر می‌شود. اطمینان داریم که زویی عمر بیشتری دارد اما استفاده از پلتفرم حاصل اتحاد رنو-نیسان-میتسوبیشی را در آینده محتمل می‌دانیم. هدف ما عرضه‌ی خودرو در کلاس‌های A و B و C با محصولات مختلف است.

نسل جدید رنو زویی با کد Z.E. 50 پاییز سال جاری در اروپا عرضه خواهد شد؛ قیمت پایه‌ اعلام نشده است اما کمتر از ۳۰,۰۰۰ دلار و پایین‌تر از قیمت هاچ‌بک برقی و مورد انتظار هوندا خواهد بود.تاريخ : چهار شنبه 29 خرداد 1398برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 بدن انسان‌ها یک سیستم پیچیده و شگفت انگیز است. آماده باشید، زیرا ما در این مطلب نمی‌خواهیم همانند یک کلاس معمولی علوم در مدرسه رفتار کنیم، بلکه در ادامه می‌خواهیم تا شما را با حقایقی شگفت انگیز درباره بدن انسان آشنا کنیم که هرگز حدس نمی‌زدید که آن‌ها درست باشند. پس تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.


بیشتربخوانید: حقایق علمی جالب که به حفظ سلامتی‌تان کمک خواهد کرد


اکسیژن جاری در خون و رگ‌های شما به تمام قسمت‌ها و اندام‌های بدن منتقل می‌شود به جز یکی و آن یکی قرنیه است که لایه خارجی چشمان شما است و اکسیژن مورد نیاز خود را مستقیما از هوا می‌گیرد. قرنیه هم چنین سریع‌ترین قسمت در بدن است که بعد از جراحت بهبود می‌یابد. اگر این قسمت از چشم خراش بردارد در کمتر یک یا دو روز کاملا بهبود می‌یابد.

راز‌هایی عجیب و پیچیده درباره بدن انسان که از آن بی اطلاعید

شما احتمالا هر روز چیز‌های زیادی را بو می‌کنید و بو‌های زیادی به مشام شما می‌رسد. اما به احتمال زیاد نمی‌توانید حدس بزنید که مغز یک انسان در طول عمر خود چه تعداد بو را می‌تواند به خاطر بسپارد. این عدد برابر با ۵۰ هزار بوی مختلف است! و به همین خاطر است که چرا بو‌های مختلف می‌توانند به سرعت جرقه یک خاطره خاص را در ذهن شما زده و یادآوری نمایند.

راز‌هایی عجیب و پیچیده درباره بدن انسان که از آن بی اطلاعید

باز کردن دهان و صحبت کردن کاری راحتی است. اما شگفت زده خواهید شد اگر بدانید که ۷۲ ماهیچه مختلف در پشت توانایی صحبت کردن شما پنهان است!

راز‌هایی عجیب و پیچیده درباره بدن انسان که از آن بی اطلاعید

آیا می‌دانید که ۹۰ درصد افراد نمی‌توانند خوابی را که شب گذشته دیده اند به یاد بیاورند؟ شما در طول فاز REM خواب، رویا می‌بینید که حدود ۲۰ درصد از زمان خواب شما را تشکیل می‌دهد و هر ۹۰ دقیقه یک بار رخ می‌دهد. اگر برایتان اتفاق بیافتد که در حین این فاز از خواب بیدار شوید، شما به احتمال زیاد می‌توانید خوابی را که دیده اید به خاطر بیاورید. اما بیشتر اوقات آن‌ها را فراموش می‌کنید.

راز‌هایی عجیب و پیچیده درباره بدن انسان که از آن بی اطلاعید

انسان‌ها با حدود ۳۰۰ استخوان و غضروف متولد می‌شوند. با گذشت زمان و رشد انسان، تعداد آن‌ها به ۲۰۶ عدد کاهش می‌یابد. این موضوع به این دلیل است که در کودکی بیشتر استخوان‌های ما حاوی غضروف اند که نسبت به استخوان، انعطاف پذیری بسیار بیشتری دارد و به نوزاد اجازه می‌دهند تا در حین زایمان بیشتر فشرده شوند. هنگامی که انسان به سن ۲۰ سالگی می‌رسد بیشتر این غضروف‌ها به استخوان تبدیل می‌شوند.

راز‌هایی عجیب و پیچیده درباره بدن انسان که از آن بی اطلاعید

بعد از مرگ یک شخص، مغزش به فعالیت خود حداقل برای ۱۰ ثانیه ادامه می‌دهد. مطابق با یک تحقیق در سال ۲۰۱۶ که توسط محققان کانادایی انجام شده است، مغز می‌تواند بعد از این که قلب از کار افتاد به فعالیت خود ادامه دهد. اما این که مغز در این زمان در حال چه محاسباتی است، هنوز یک راز است.

راز‌هایی عجیب و پیچیده درباره بدن انسان که از آن بی اطلاعید

قلب می‌تواند در خارج از بدن هم بزند. به لطف یک دستگاه به نام "سیستم حفاظت اندام" (OCS)، قلب اهدا کننده می‌تواند در حین عملیات انتقال به شخص گیرنده، مدت زمان بیشتری را زنده بماند. این زمان می‌تواند تا ۱۲ ساعت نیز برسد.

راز‌هایی عجیب و پیچیده درباره بدن انسان که از آن بی اطلاعید

آیا تا به حال هوس کرده اید تا خودتان را بخورید؟! احتمالا تا به حال اینقدر‌ها هم گرسنه نشده اید. مطابق با تحقیقات محققانی از دانشگاه پزشکی آلبرت انیشتین، رژیم غذایی شدید و سخت می‌تواند باعث شود تا مغز شروع به خوردن خود کند! آن‌ها فهمیده اند که نورون‌ها در هیپوتالاموس اگر غذا به اندازه کافی به بدن نرسد، شروع به مصرف پروتئین‌های خود می‌کنند.

حقایقی جالب درباره بدن انسان که 5 دقیقه قبل نمی دانستید.

روده کوچک شما ۷ متر طول دارد. پس اگر شما بتوانید آن را از بدن خارج کنید و بکشید، به اندازه یک زرافه خواهد بود!

راز‌هایی عجیب و پیچیده درباره بدن انسان که از آن بی اطلاعید

تا کنون به جفت بودن بسیاری از اندام‌های درون بدن مثل ریه‌ها و کلیه‌ها توجه کرده اید؟ به همین دلیل است که اگر بنا به هر دلیلی یکی از آن‌ها را از دست بدهید، بدن شما می‌تواند هنوز با آن یکی هم عمل کند. به همین خاطر است که مردم می‌توانند یکی از کلیه‌های خود را اهدا کنند و با یک کلیه به زندگی ادامه دهند.

راز‌هایی عجیب و پیچیده درباره بدن انسان که از آن بی اطلاعید

این یکی را می‌توانید همین الان امتحان کنید. سعی کنید که همزمان در حین بلعیدن چیزی، نفس بکشید. نمی‌توانید چنین کاری را بکنید، چونکه غیر ممکن است. حنجره شما در جایی قرار گرفته است که شما نمی‌توانید این دو کار را همزمان انجام دهید.

راز‌هایی عجیب و پیچیده درباره بدن انسان که از آن بی اطلاعید

 تاريخ : چهار شنبه 29 خرداد 1398برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

کارت شناسایی

شهروندان آلمانی به زودی با پشتیبانی iOS 13 از تراشه NFC از آیفون‌های خود به جای کارت شناسایی استفاده خواهند کرد.

به گزارش ایسنا و به نقل از انگجت، ویژگی تازه افزوده شده پشتیبانی از NFC در سیستم عامل جدید گوشی‌های اپل(iOS 13) کارایی بیشتری از استفاده صرف در مترو دارد و می‌تواند به عنوان کارت شناسایی افراد انجام وظیفه کند.

آلمان از پشتیبانی نرم افزاری جدید اپل برای NFC استفاده خواهد کرد تا شهروندان کارت شناسایی خود را اسکن کنند و از آن به صورت آنلاین و برای ورود به پروازها در فرودگاه‌های بین‌المللی استفاده کنند.

برای انتشار iOS 13 احتمالاً باید حداقل تا ماه سپتامبر صبر کرد و البته برنامه مخصوص دولت آلمان موسوم به "AusweisApp2" که برای این کار طراحی شده است نیز هنوز آماده نیست.

این حرکت دولت آلمان، شهروندان آلمانی را از شر حمل کارت‌های شناسایی در کیف پول و گم کردن احتمالی آنها نجات می‌دهد و دیگر برای احراز هویت خود نیازی به نشان دادن کارت شناسایی ندارند، چرا که همه چیز در تلفن همراهشان هست.

البته این اولین پشتیبانی اعلام شده از احراز هویت نیست. ژاپن هم اعلام کرده است که این امکان را برای شهروندان خود فراهم خواهد کرد و ژاپنی‌ها به زودی می‌توانند کارت‌های شناسایی خود را اسکن کنند.

ضمن اینکه بریتانیا نیز فارغ از اجرایی شدن یا نشدن "برگزیت" (خروج از اتحادیه اروپا) از این امکان برای شهروندان اتحادیه اروپا به منظور اسکن گذرنامه‌هایشان استفاده خواهد کرد.

این کار لزوماً مورد استفاده گسترده قرار نخواهد گرفت، چرا که سیستم NFC باید امن باشد. آلمان به حفظ حریم خصوصی شهره است. مردم ممکن است با نگه داشتن کارت‌های شناسایی خود در گوشی‌های آیفون مشکل داشته باشند، حتی اگر گوشی‌هایشان غیرقابل نفوذ به نظر برسد. اما حداقل این است که این امکان را در اختیار دارند و این باید خبر خوبی برای صاحبان آیفون در سراسر جهان که مایل به استفاده از NFC برای کارهایی بیش از خرید صرف هستند باشد.تاريخ : چهار شنبه 29 خرداد 1398برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

خودرو

مجموعه رستوران‌های زنجیره‌ای آمریکایی "دومینو"(Domino's pizza) نیز از فناوری عقب نمانده است چرا که اخیراً اعلام کرده قصد دارد در آینده از خودروهای رباتیک برای ارسال غذاهای خود استفاده کند.

به گزارش ایسنا و به نقل از دیلی میل، رستوران زنجیره‌ای "دومینو" قصد دارد در آینده‌ای نزدیک و در سال جاری از ربات‌ها در ارسال غذاهای خود در تگزاس استفاده کند.

استارت آپ "نورو"(Nuro) یک خودرو خودران توسعه داده است که می‌تواند دست راست "پیتزا دومینو" باشد. سرعت خودرو مذکور که "آر ۱"(R۱) نام دارد، ۲۵ مایل بر ساعت است.

هنگامی که ربات به مقصد خود می‌رسد، مشتریان باید به وسیله کدی که توسط رستوران برای آنها ارسال میشود درب خودرو را باز کرده و سفارش خود را تحویل بگیرند.

اندازه "آر ۱" نصف یک خودرو عادی است و تنها با سرعت حدود ۲۵ مایل در ساعت حرکت می‌کند که این موضوع باعث می‌شود که کمتر در معرض تصادف با عابران پیاده یا وسایل نقلیه دیگر قرار گیرد.

شرکت نورو اخیراً نیز خبر همکاری خود با فروشگاه زنجیره‌ای مواد غذایی "Kroger" را در آریزونا برای ارسال سفارشات داده بود.

مشارکت نورو با "دومینو"، قطعاً برای نورو سودآور خواهد بود چرا که "پیتزا دومینو" یک رستوران زنجیره‌ای معروف است و از این پس دیگر شرکت‌ها نیز از خودروهای خودران این استارت آپ استقبال خواهند کرد.

دومینو ۱۶ هزار شعبه در کشورهای مختلف دارد و روزانه بیش از ۳ میلیون پیتزا ارسال می‌کند. پیتزا دومینو در زمینه ارائه پاستا، پیتزا، دسر و ساندویچ فعالیت می‌نماید. شرکت دومینو در سال ۱۹۶۰ توسط تام موناگهان راه‌اندازی شد و در حال حاضر با ۱۶ هزار شعبه در کشورهای مختلف، به‌عنوان بزرگترین پیتزافروشی زنجیره‌ای جهان شناخته می‌شود، ولی در ایالات متحده پس از "پیتزا هات" در رتبه دوم قرار دارد.

 
 

 تاريخ : چهار شنبه 29 خرداد 1398برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

چراغ لومی

چراغ رومیزی ساخته شده توسط شرکت "bIOSlab" می‌تواند روی میز یا روی دیوار صفحه نمایشگر ایجاد کند.

به گزارش ایسنا و به نقل از گیزمگ، شرکت "bIOSlab" یک چراغ رومیزی به نام "لومی"(Lumi) تولید کرده که درون آن یک رایانه و یک پروژکتور قرار دارد که باعث می‌شود محیط کار زیادی شلوغ نشود.

این چراغ رومیزی یک صفحه لمسی ۲۰ اینچی و مادون قرمز را روی میز و یا روی دیوار دو متری ایجاد می‌کند.

"لومی" به یک سری نرم افزار تعاملی مجهز است که با ترکیب "هوش مصنوعی" و "واقعیت افزوده"، برای آموزش به کودکان و قصه‌گویی به آنها طراحی شده است.

صفحه لمسی تشکیل شده روی دیوار و یا روی میز مانند یک نمایش خانگی هم عمل می‌کند که می‌توان با استفاده از آن به تماشای فیلم پرداخت.

این محصول چند ماه پیش در نمایشگاه "کامپیوتکس" تایوان به نمایش درآمد و موفق شد جایزه طراحی طلایی را از آن خود کند.

بیش از یک دهه است که نمایشگرها و کیبوردهای پروژکتوری در بازار عرضه می‌شوند ولی مسائل و مشکلات آنها باعث شده که تاکنون در محصولات نهایی قابل عرضه به بازار به کار گرفته نشوند.

چراغ رومیزی "لومی" بسیار امیدوارکننده بوده و یک مصداق ایده‌آل از محصولی است که در زمان نابودی رایانه‌ها می‌توان از آن در محل زندگی و یا محیط کار استفاده کرد.

این لامپ رومیزی می‌تواند در دو حالت "وضعیت خواندن" و "وضعیت استراحت" قرار گیرد. در وضعیت استراحت، کاربر با تماشای نمایشگر آرامش پیدا کرده و برای خواب آماده می‌شود.

از آنجا که صفحه نمایشگر چراغ لومی با فناوری لمسی مادون قرمز کار می‌کند، می‌تواند هر سطح صافی را به یک صفحه نمایش تعاملی تبدیل کند. از یک صفحه لمسی گرفته تا یک تابلو نقاشی و یا کیبورد پیانو.

فعلاً نمونه اولیه لومی ساخته شده است. بنابراین هیچ اطلاعاتی راجع به قیمت و یا زمان عرضه تجاری آن موجود نیست.

انتهای پیامتاريخ : چهار شنبه 29 خرداد 1398برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

تی وی

شرکت آمریکایی ارائه‌دهنده محصولات و خدمات اطلاعاتی، ارتباطاتی و رسانه‌ای "کامکاست"(Comcast) ویژگی "ردیابی چشم"(Eye-tracking) را به مجموعه‌ای از ویژگی‌های کنترل تلویزیون‌های خود افزوده است که این قابلیت کاربران را قادر می‌سازد تا تنها با نگاهشان، تلویزیون را کنترل کنند.

به گزارش ایسنا و به نقل از دیلی‌میل، شرکت آمریکایی "کامکاست" اخیراً فناوری توسعه داده است که کاربران ناتوان جسمی نیز بتوانند به راحتی و همانند افراد سالم تلویزیون تماشا می‌کنند. فناوری ردیابی چشم این کنترل به افراد ناتوان جسمی اجازه می‌دهد تا تلویزیون را با نگاه خود کنترل کنند.

شرکت آمریکایی "کامکاست" با همکاری سازندگان محبوب سخت افزار ردیاب چشم، تماشای تلویزیون را برای افراد ناتوان جسمی آسان ساخته‌اند که این ویژگی کاربران را قادر می‌سازد تا همه کارهایی که تاکنون با کنترل تلویزیون انجام می‌دادند را با چشم خود انجام دهند. این کارها شامل استفاده از راهنما، ضبط و مرور سایر منوها می‌باشد.

افراد در هر زمان تنها با نگاه کردن به یک دکمه کنترل تلویزیون کامکاست می‌توانند تلویزیون را کنترل کنند.

یکی از ویژگی‌هایی که کنترل کامکاست را محبوب ساخته است، فرمان صوتی است که به بینندگان امکان می‌دهد تا به راحتی تنها با حرف زدن کاری که دوست دارند اعم از عوض کردن کانال تلویزیون را انجام دهند.

انتهای پیامتاريخ : چهار شنبه 29 خرداد 1398برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

حلزون

پژوهشگران آمریکایی با الهام از ماده مخاطی حلزون، نوعی چسب ابداع کرده‌اند که قابلیت برگشت‌پذیری دارد.

به گزارش ایسنا و به نقل از ساینمگ، معمولاً هنگام چسباندن یک تصویر به دیوار، با این موضوع روبرو می‌شویم که تصویر روی دیوار قرار می‌گیرد اما به سادگی برگشت‌پذیر نیست زیرا چسب، محکم به دیوار متصل می‌شود و نمی‌توان آن را به سادگی پاک کرد. البته این دوام و برگشت‌ناپذیری چسب، آن را به گزینه خوبی برای استفاده در پاکت نامه، پوتین‌ها و کاربردهای صنعتی مانند استفاده در خودرو تبدیل می‌کند.

دانشمندان برای دستیابی به چسبی با قابلیت برگشت‌پذیری، سال‌ها ناکام ماندند اما موفق شدند مکانیسم طبیعی این چسب را در ماده مخاطی حلزون پیدا کنند. ماده مخاطی حلزون، لایه مرطوب و چسبناکی است که بدن این موجود را در برابر خشکی محافظت می‌کند تا بتواند خود را برای مدت طولانی به محل خاصی بچسباند. نکته مثبت ماده مخاطی حلزون این است که در صورت نیاز می‌توان آن را از محل مورد نظر جدا کرد.

مهندسان "دانشگاه پنسیلوانیا"(UPenn)، نوعی چسب ابداع کرده‌اند که مکانیسم‌های آن شبیه به ماده مخاطی حلزون است و قابلیت برگشت‌پذیری دارد. آنها پژوهش‌هایی را در مورد نانوساختارهای صدف دوکفه‌ای غول‌پیکر و پروانه‌ها انجام دادند تا ویژگی‌های زیستی آنها را برای طراحی و ساخت محصول مورد نظر خود به کار ببرند.

"شو یانگ"(Shu Yang)، سرپرست این پژوهش گفت: مارمولک‌های "جکو"(Gecko) می‌توانند دست خود را روی سطح مورد نظر بگذارند و بعد به راحتی آن را بردارند؛ در نتیجه ماده چسبناک بدن آنها نیز برگشت‌پذیر است اما میزان چسبناک بودن آن، بسیار کم است. جکو فقط ۵۰ گرم است؛ در حالی که انسان حداقل ۵۰ کیلوگرم وزن دارد؛ بنابراین ممکن است انسان برای چسبیدن به دیوار نتواند از همین چسب استفاده کند.

این کشف غیرمنتظره هنگامی رخ داد که "جائوژیانگ وو"(Gaoxiang Wu)، پژوهشگر دانشگاه پنسیلوانیا در پروژه خود، هیدروژل ساخته شده از نوعی پلیمر موسوم به "فما"(PHEMA) را بررسی کرد و چسبناکی غیرمعمول آن را دریافت. فما، هنگام مرطوب شدن، چسبناک است اما هنگام خشک شدن، این ویژگی را از دست می‌دهد؛ در نتیجه، گروه پژوهشی یانگ به این نتیجه رسیدند که این پلیمر می‌تواند گزینه مناسبی برای استفاده در لنزهای طبی و چسب باشد.

هنگامی که فما مرطوب است، خود را با همه شیارهای کوچک روی سطح وفق می‌دهد. این ویژگی، به فما کمک می‌کند تا به راحتی به سطح مورد نظر بچسبد. یانگ افزود: این ماده، به اسباب‌بازی‌های کودکان شباهت دارد که پس از پرتاب شدن به سمت دیوار، به آن می‌چسبند. این اسباب‌بازی‌ها نرم هستند و به راحتی از روی دیوار برداشته می‌شوند.

توانایی تطابق با شیارهای سطح، برای ساخت یک چسب خوب کافی نیست. موضوع مهم، اتفاقاتی است که هنگام خشک شدن این ماده رخ می‌دهد. هنگامی که فما خشک می‌شود، استحکام یک بطری پلاستیکی را پیدا می‌کند اما کاهش نمی‌یابد. در عوض، خود را با شکاف‌های سطح وفق می‌دهد و محکم‌تر به سطح می‌چسبد.

یانگ ادامه داد: معمولاً هنگامی که مواد خشک می‌شوند، اندازه آنها کاهش پیدا می‌کند؛ در نتیجه دیگر تمایلی به تطابق با شکاف‌های کوچک سطح نشان نمی‌دهد و از آنها بیرون می‌ریزد. چسبی که ما از فما ساخته‌ایم، این ویژگی را ندارد و سازگاری خود را ادامه می‌دهد. این چسب، شکل خود را حتی هنگام خشک شدن حفظ می‌کند.

ویژگی‌هایی که به گروه یانگ کمک کردند تا فما را به عنوان یک ماده چسبناک برگشت‌پذیر و قوی بشناسند، شبیه به همان ویژگی‌های ماده مخاطی حلزون هستند. ماده مخاطی در روزهای آفتابی، با سطح سازگار می‌شود و حلزون را در جای خود نگه می‌دارد اما این ماده هنگام شب و مرطوب شدن محیط، نرم می‌شود و به حلزون امکان می‌دهد تا آزادانه حرکت کند.

این پژوهش، در مجله "Proceedings of the National Academy of Sciences" به چاپ رسید.تاريخ : چهار شنبه 29 خرداد 1398برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

ریه

پژوهشگران انگلیسی برای نخستین بار توانستند یک نقشه جامع از ریه انسان را در مقیاس بزرگ ارائه دهند.

به گزارش ایسنا و به نقل از مدیکال‌اکسپرس، پژوهشگران برای نخستین بار، از ریه و راههای هوایی آن، هم در انسان‌های سالم و هم در انسان‌های مبتلا به آسم نقشه‌برداری کردند. آنها توانستند با کمک این نقشه، هویت هر سلول را نشان دهند و نخستین نقشه سلولی ریه انسان را تهیه کنند. آنها همچنین توانستند سلول جدیدی را کشف کنند که ماده مخاطی را در بیماران مبتلا به آسم تولید می‌کند.

این نقشه، تفاوت‌های میان راه‌های هوایی ریه را هم در انسان‌های سالم و هم در انسان‌های مبتلا به آسم نشان می‌دهد و نحوه ارتباط سلول‌ها را با یکدیگر مشخص می‌کند. شاید درک سلول‌ها و سیگنال‌های آنها بتواند به یافتن داروهای جدیدی برای درمان آسم کمک کند.

آسم، یک مشکل ریوی است که به دشواری در تنفس، سرفه، خس‌خس سینه و کوتاه شدن تنفس منجر شود. این بیماری، در اثر تورم لوله‌هایی ایجاد می‌شود که هوا را به داخل و خارج از ریه می‌برند و دریافت اکسیژن کافی را دشوار می‌سازد. در سال ۲۰۱۵، بیش از ۳۵۰ میلیون نفر در سراسر جهان به آسم مبتلا شدند و در حال حاضر نیز افراد بسیاری به این بیماری مبتلا هستند.

اگرچه آسم معمولاً با کمک دارو، قابل کنترل است اما می‌تواند به بروز مشکلات دائمی منجر شود. درک بهتر سلول‌های سالم ریه و تفاوت آن با ریه مبتلا به آسم، به روش‌های موثرتری نیاز دارد.

پژوهشگران "مؤسسه ولکام سنگر"(Wellcome Sanger Institute) انگلستان برای بررسی سلول‌های ریه سالم و راه‌های هوایی آن، نمونه‌های به دست آمده از ۱۷ داوطلب را مورد بررسی قرار دادند. آنها بیش از ۳۶ هزار سلول را در سه ناحیه متفاوت ریه تحلیل کردند و توانستند ژن‌های فعال در هر سلول را ببینند و نوع خاص هر سلول را شناسایی کنند.

پژوهشگران در مرحله بعد کار خود، سلول‌های متفاوت و فعالیت آنها را در نمونه‌های به دست آمده از ریه شش بیمار مبتلا به آسم شناسایی کردند. آنها در این بررسی دریافتند که تفاوت‌های مشخصی میان سلول‌های ریه سالم و ریه مبتلا به آسم وجود دارد. یکی از نشانه‌های آسم، تولید بیش از حد ماده مخاطی است اما سلول‌هایی که در این کار نقش دارند، ناشناخته بودند. پژوهشگران در این بررسی توانستند سلول جدیدی را کشف کنند که پیش از این شناسایی نشده بود.

دکتر "فلیپ وی را براگا" (Felipe Vieira Braga)، پژوهشگر مؤسسه ولکام سنگر و نویسنده ارشد این پژوهش گفت: ما نقشه جامعی از راههای هوایی تنفسی تهیه کردیم و موفق شدیم نخستین اطلس را از سلول‌های ریه انسان هم در افراد سالم و هم در افراد مبتلا به آسم ارائه کنیم. این نقشه به ما کمک کرد تا سلول جدیدی را در ریه بیماران مبتلا به آسم کشف کنیم که ماده مخاطی تولید می‌کند.

این پژوهش، تفاوت‌های قابل توجهی را میان ریه افراد سالم و افراد مبتلا به آسم و همچنین نحوه ارتباط سلول‌ها با یکدیگر نشان داد. ریه افراد مبتلا به آسم، مقدار بیشتری از سلول‌های ملتهب موسوم به "Th2" را در خود داشت که سیگنال‌های سلولی بسیاری را ارسال می‌کردند.

دکتر "مارتین ناوین"(Martijn Nawijn)، از نویسندگان این پروژه گفت: ما می‌دانستیم که سلول‌های Th2، نقش مهمی در ابتلاء به آسم دارند اما با این پژوهش جدید توانستیم میزان نفوذ آنها را درک کنیم. در افراد سالم، همه سلول‌ها با هم در ارتباط هستند تا راه‌های هوایی ریه بتوانند عملکرد درستی داشته باشند اما در ریه افراد مبتلا به آسم، تقریباً هیچکدام از این ارتباطات وجود ندارد.

شاید شناختن سلول‌هایی که در ریه مبتلا به آسم وجود دارند و نحوه ارتباط آنها با یکدیگر بتواند به پژوهشگران در کشف داروهای جدیدی کمک کند که جلوی پاسخگویی سلول‌ها به سیگنال‌های التهابی را می‌گیرند و عملکرد ریه را به شکل عادی بازمی گردانند.

این نقشه جدید نشان داد که محل قرار گرفتن سلول‌های ریه، نقش مهمی دارد و سلول‌های نواحی گوناگون ریه، فعالیت سلولی متفاوتی دارند.

دکتر "سارا تیچمن" (Sarah Teichmann)، از نویسندگان این پژوهش گفت: این نقشه جامع که در مقیاس بزرگی تهیه شده، فعالیت سلول‌های متفاوت، راه‌های ارتباطی و محل قرار گرفتن آنها را آشکار می‌کند. اطلس سلولی ریه، مرجع بزرگی را برای پژوهش‌های آینده در مورد ریه فراهم خواهد کرد و ما امیدواریم که بتوانیم با کمک آن، روش‌های جدیدی برای درمان آسم کشف کنیم.

این پژوهش، در مجله "Nature Medicine" به چاپ رسید.تاريخ : چهار شنبه 29 خرداد 1398برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

براساس اظهارات کارشناسان، برخی شرکت‌‌های آمریکایی نظیر اینتل و کوالکام که وظیفه‌ی تولید تراشه‌‌های مورد نیازهواوی را برعهده دارند، دولت آمریکا را برای کاهش فشار تحریم‌‌های وضع‌شده علیه هواوی تحت فشار قرارداده‌اند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، مدیران شرکت‌‌های اینتل و زیلینکس (Xilinx) در اواخر ماه مه با برخی مقامات وزارت خزانه‌‌داری آمریکا دیدار کردند و درباره‌ی تحریم‌‌های وضع‌شده علیه هواوی و قرار گرفتن این غول تکنولوژی چینی در فهرست سیاه دولت آمریکا به گفت‌وگو و تبادل نظر پرداختند.

گفتنی است اخیرا و در چارچوب جنگ تجاری میان ایالات متحده و چین، دولت آمریکا به‌دلیل نگرانی‌‌های امنیتی، هواوی را که بزرگ‌‌ترین شرکت سازنده‌ی تجهیزات مخابراتی جهان به شمار می‌‌رود، در فهرست سیاه خود قرارداده و شرکت‌‌های آمریکایی را از تجارت با این غول فناوری چینی منع کرده است.

در همین راستا، برخی شرکت‌‌های سازنده‌ی تراشه ضمن انتقاد از اقدام اخیر دولت آمریکا معتقدند که قطعات مورداستفاده در تلفن‌‌های هوشمند و سرورهای تولیدشده توسط هواوی ازجمله قطعات مشترک در بسیاری از محصولات دیگر شرکت‌‌ها بوده و تهدیدی مشابه با ادوات شبکه 5G درمورد آن‌ها مطرح نیست. به باور کارشناسان حوزه فناوری، اطلاعات اقدام اخیر شرکت‌های اینتل و کوالکام به هیچ عنوان درحمایت از فعالیت‌‌ها و سیاست‌‌های شرکت هواوی نبوده و آن‌ها تنها به‌‌دنبال محافظت از تولید‌کنندگان آمریکایی هستند. چرا که هواوی سالانه ۷۰ میلیارد دلار برای خرید قطعات مورد نیاز خود هزینه می‌‌کند که از این میزان حدود ۱۱ میلیارد دلار سهم خرید از شرکت‌‌های آمریکایی نظیر اینتل، کوالکام و میکرون تکنولوژی است. به همین دلیل است که کوالکام برای ادامه‌ی فروش قطعات موردنیاز برای تولید گوشی‌‌ها و ساعت‌‌های هوشمند به هواوی، مقامات آمریکایی را تحت فشار قرار داده است.

انجمن صنایع نیمه‌‌هادی آمریکا چندی پیش تصدیق کرد که این گروه تجاری به نمایندگی از شرکت‌‌های آمریکایی فعال درحوزه‌ی فناوری اطلاعات، برای مذاکره و گفت‌وگو با مقامات دولت آمریکا جلسه‌‌ای برگزار کرده و آنان را درجریان اثرات واردکردن شرکت هواوی به فهرست سیاه و عواقب آن برای شرکت‌‌های آمریکایی قرارداده است. در همین رابطه، جیمی گودریچ، معاون این انجمن در حوزه سیاست‌‌های جهانی اظهار کرد: «شرکت‌‌های فعال در حوزه فناوری و آن دسته از تکنولوژی‌‌هایی که با موضوعات امنیتی ارتباطی ندارند، نباید شامل ممنوعیت‌‌ها و تحریم‌‌های وضع‌شده علیه هواوی شوند و ما این موضوع را به اطلاع مقامات دولتی رسانده‌ایم.»

لازم به ذکر است هواوی، زمانی در فهرست سیاه دولت آمریکا قرارگرفت که مذاکرات میان واشنگتن و پکن پس از ماه‌‌ها جنگ تجاری به شکست انجامید و ایالات متحده ضمن وارد آوردن اتهاماتی نظیر جاسوسی تجاری، سرقت مالکیت معنوی و انتقال اجباری تکنولوژی به غول فناوری چینی، هواوی را تحریم کرد و شرکت‌‌های آمریکایی را نیز از هرگونه تعامل و تجارت با شرکت چینی منع کرد.

لیانگ هوآ، مدیرعامل هواوی، در ابتدای ماه جاری و درگفتگو باخبرنگاران اعلام کرد که شرکت گوگل همچنان به فروش سخت‌افزار، نرم‌افزار و خدمات فنی به هواوی ادامه خواهد داد. این درحالی است که گوگل به‌عنوان زیرمجموعه شرکت آلفابت اعلام کرده است که با مقامات وزارت خزانه‌‌داری آمریکا به منظور عدم نقض تحریم‌‌های وضع‌شده علیه هواوی همکاری خواهد کرد.

huawei us ban

هواوی اخیرا در فهرست سیاه دولت آمریکا قرار گرفته است

درهمین ارتباط، یک مقام وزارت بازرگانی آمریکا به خبرنگاران گفت که ارتباط نزدیکی بین این وزارت‌خانه با شرکت‌‌های فعال در حوزه‌ی فناوری وجود داشته است و هرگونه مشاوره‌‌ای که این شرکت‌‌ها لازم داشته باشند، در اختیار آنان قرار خواهد گرفت. بااین‌حال، این مقام آمریکایی تأکید کرد که گفت‌وگو با شرکت‌‌های فعال در حوزه‌ی فناوری و تکنولوژی به‌معنای استثناء قائل‌شدن در اجرای قانون نخواهد بود.

شایان ذکر است که شرکت‌‌های اینتل، کوالکام و زیلینکس از اظهارنظر درباره‌ی لابی و اعمال فشار این شرکت‌ها به دولت آمریکا خودداری کرده و هواوی نیز پاسخی به تماس خبرنگاران نداده است. اندرو ویلیامسون، از مدیران روابط عمومی شرکت هواوی، طی مصاحبه‌ای در مکزیک اعلام کرد که شرکت متبوع‌‌اش تقاضایی مبنی‌بر لابی و اعمال فشار بر دولت آمریکا نداشته است. وی در این مصاحبه اظهار کرد: «شرکت‌‌های آمریکایی برای تأمین منافع خودشان اقدام به اعمال فشار و لابی کرده‌اند چرا که هواوی یکی از مشتریان عمده و اصلی آنان به شمار می‌رود. شرکت‌‌های آمریکایی فعال درحوزه‌ی تولید تراشه‌‌ها و قطعات ابزارهای هوشمند به‌خوبی می‌دانند که قطع ارتباط با هواوی چه عواقب وحشتناکی برای آنان به‌دنبال دارد.»

تحلیلگران بر این باورند که شرکت‌‌های آمریکایی اصلا تمایلی به حمایت از شرکتی ندارند که به دزدی، جاسوسی و شکستن تحریم‌ها متهم است. بلکه تنها نگرانی آن‌ها، ازدست‌رفتن یک مشتری عمده و بزرگ است. شرکت‌‌های آمریکایی نگران هستند که مبادا هواوی تأمین‌کنندگان دیگری را جایگزین آن‌ها کند.

با وجود تلاش‌‌های برخی شرکت‌‌های آمریکایی برای کاستن از فشار دولت این کشور بر هواوی، شرکت چینی از هرگونه اقدام به منظور لابی با دولت آمریکا خودداری کرده است. این در شرایطی است که برخی فعالان حوزه‌ی فناوری اطلاعات می‌گویند مدیران این شرکت درنظر دارند تا نامه‌‌ای به وزارت بازرگانی آمریکا ارسال کنند.

درهمین ارتباط، لیانگ هوآ درگفتگو با رسانه‌‌ها اظهار داشت که این شرکت هیچ کانال ارتباطی با مقامات دولت آمریکا دراختیار نداشته و با وجود گذشت یک ماه از قرارگرفتن نام آن در فهرست سیاه دولت آمریکا، هنوز هیچ‌‌گونه تماسی میان هواوی و واشنگتن برقرار نشده است.

شرکت‌‌های آمریکایی فعال درحوزه‌ی تولید تراشه‌‌ها و قطعات ابزارهای هوشمند از عواقب قطع ارتباط با هواوی آگاه هستند

 

براساس گزارش خبرگزاری رویترز، هواوی سال گذشته و حتی پیش ازقرارگرفتن نام این شرکت در فهرست سیاه دولت آمریکا، فعالیت‌‌های خود در زمینه لابی با مقامات و نهادهای دولتی آمریکا را محدود کرده و بودجه‌ی لابی خود را نیزبه میزان قابل‌توجهی کاهش داده بود. اخراج ۵ کارمند دفتر این شرکت ازجمله معاون حوزه‌ی روابط خارجی در واشنگتن نیز از دیگر اقدامات هواوی در زمینه‌ی کاهش هزینه‌‌های لابی خود بوده است.

trade war

هواوی، آخرین قربانی جنگ تجاری چین و آمریکا

بااین‌حال، هواوی مبارزه‌ی قانونی گسترده‌‌ای را علیه دولت آمریکا آغاز کرده و با راه‌‌اندازی یک کارزار روابط عمومی سعی در دفاع از خود دربرابر اتهامات دولت آمریکا دارد. همچنین هواوی یک صفحه‌‌‌ی کامل از یکی از روزنامه‌‌های مشهور آمریکا را با پرداخت هزینه‌ی تبلیغات به انتشار مصاحبه‌ی رن ژنگفی، مدیر اجرایی خود اختصاص داده تا از این طریق بخشی از تبلیغات منفی را که درغرب علیه این غول فناوری چینی به راه افتاده است، خنثی کند.

به عقیده‌ی تحلیلگران با وجود اقدامات اخیر هواوی در جهت بهبود وجهه‌ی خود، پاسخ این شرکت چینی به اقدامات اخیر دولت آمریکا خود بیانگر تأثیر ناچیز آن بر دولت دونالد ترامپ است که کارزاری جهانی را علیه هواوی راه‌اندازی کرده است.

جیم لوئیز، از فعالان و کارشناسان حوزه‌ی سایبری در مرکز مطالعات استراتژیک و بین‌المللی واشنگتن می‌‌گوید: «هواوی برآورد صحیحی از اقدامات بعدی خود در‌اختیار ندارد.» وی معتقد است که چینی‌ها در شرایط خوبی نبوده و کسی در آمریکا حاضر نیست کاری برای هواوی انجام دهد.

با این‌ حال، ممنوعیت معامله با هواوی، پیامدهای بسیار جدی به‌همراه خواهد داشت. شرکت برادکام (Broadcom) که نام آن درمیان شرکت‌‌های لابی‌کننده آمریکایی دیده نمی‌شود، پیش‌بینی کرده است که جنگ تجاری آمریکا و چین و همچنین ممنوعیت معامله با هواوی موجب کاهش دو میلیارد دلاری فروش این شرکت آمریکایی در سال جاری میلادی خواهد شد؛ آماری که صنعت تولید تراشه‌‌های ابزارهای هوشمند را در شوک فرو برد.

 دراین‌میان، وزارت بازرگانی آمریکا تنها چند روز پس از اعمال محدودیت‌‌های جدید علیه هواوی اعلام کرد این وزارت‌‌خانه حاضر است تا یک مجوز موقت عمومی صادر کند و به هواوی اجازه دهد تا قطعات آمریکایی موردنیاز خود را برای عمل به تعهدات فعلی خریداری کرده و محصولات تعهدشده را دراختیار مشتریان قرار دهد.تاريخ : چهار شنبه 29 خرداد 1398برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

لکسوس بار دیگر شاسی‌بلند GX را برای سال ۲۰۲۰ به‌روزرسانی کرده است. GX یکی از خودروهای با‌سابقه‌ی شرکت لکسوس است که اولین‌بار یک دهه‌ی قبل معرفی شد و هنوز هم برپا‌یه‌ی تویوتا لندکروزر پرادو تولید می‌شود. درنتیجه، لکسوس GX کمی از مدل‌های عرضه‌شده در بازار آمریکا کوچک‌تر است.

لکسوس GS 460

لکسوس برای هماهنگ کردن تمامی محصولات خود با یکدیگر، تغییرات ظاهری جدیدی همچون جلوپنجره‌ی بزرگ و چراغ‌های LED جدید را در شاسی‌بلند GX انجام داده است. با وجود این، خطوط بدنه برپایه‌ی مدل به‌روزرسانی‌شده‌ی قبلی این خودرو طراحی‌ شده است.

لکسوس GS 460

انتخاب‌های مختلفی برای تریم داخلی و رنگ‌ها وجود دارد که از جمله‌ی آن‌ها می‌توان به چرم قرمز‌رنگ اشاره کرد؛ اما پیشرانه‌ی خودرو بدون تغییر باقی‌ مانده است. پیشرانه‌ی ۴.۶ لیتری ۸ سیلندر این خودرو، ۳۰۱ اسب‌بخار قدرت و ۴۴۴ نیوتن‌متر گشتاور تولید می‌کند. قابلیت‌های آفرود این خودرو هم به‌لطف پرادو هم‌چنان با قدرت باقی مانده و با درنظر گرفتن بسته‌ی آفرود مخصوص در تریم لوکس، این قابلیت‌ها بهبود می‌یابند.

لکسوس GS 460

سیستم چند منظوره‌ی دید با استفاده از دوربین‌های جانبی و مانیتورهای پانورامیک، دید بهتری از وضعیت جاده به راننده می‌دهند. سیستم Crawl Control و حالت Multi Terrain هم حرکت در مسیرهای صعب‌العبور را برای لکسوس GX آسان‌تر می‌کند. در سیستم Crawl Control یا کنترل خزش، خودرو با استفاده از دور پایین حرکت می‌کند که لکسوس از آن به‌عنوان قفل دیفرانسیل مجازی یاد کرده است.

لکسوس GS 460

شایان ذکر است که لکسوس GX از دیفرانسیل مکانیکی قدرتمند تورسن لغزش محدود بهره می‌برد. سیستم Multi Terrain هم به‌صورت هوشمند، هرزگردی چرخ‌ها در مسیر‌های آفرود را کنترل می‌کند و در چند حالت مختلف رانندگی در گل، مسیرهای شنی و سنگی و حالت‌های دیگر تنظیم می‌شود.

لکسوس GS 460

علاوه‌براین، کنترل حرکت در سراشیبی و استارت در شیب به همراه سیستم کنترل پایداری فعال هم برای لکسوس GX درنظر گرفته‌ شده است. لکسوس برای ایمنی جاده‌ای این خودرو، بسته‌ی سیستم ایمنی مخصوص خود را درنظر گرفته است. این بسته شامل ویژگی‌هایی همچون هشدار پیش از تصادف به همراه شناسایی عابران پیاده، هشدار خروج از خط، سیستم روشنایی نوربالای خودکار و کروز کنترل دینامیک در سرعت بالا است.

لکسوس GS 460

به‌منظور راحتی بیشتر در سفرهای جاده‌ای، لکسوس از سیستم تعلیق سینتکی دینامیک استفاده کرده است که به اختصار از آن با نام KDSS یاد می‌شود. علاوه‌براین، سیستم زیربندی سازگار متغیر با کنترل الکترونیکی هم به‌صورت استاندارد برای خودرو درنظر گرفته‌ شده است. قیمت این خودرو هنوز مشخص نیست؛ اما عرضه‌ی آن به‌احتمال زیاد در اوایل سال ۲۰۲۰ میلادی انجام می‌گیرد.تاريخ : چهار شنبه 29 خرداد 1398برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

تصور کنید رودخانه‌ای در مقابل شما قرار دارد و می‌خواهید خود را ازطریق این رود به دهکده‌ای برسانید که در آن سوی آن قرار دارد. اگر فردی همراه‌تان باشد و شما را برای پشت سرگذاشتن رود تشویق کند، ترغیب می‌شوید و با عزمی راسخ بدون توجه به‌شدت جریان رودخانه، به دل آن می‌زنید و بی آنکه بفهمید چقدر فشار روی ماهیچه‌هایتان است، به حرکت خود ادامه می‌دهید؛ هر چند ممکن است نتوانید کاملا بر جریان پرفشار آب غلبه کنید؛ اما به هر حال برای مقابله با این مشکل تلاش می‌‌کنید.

در زندگی‌ واقعی نیز بارها چنین موقعیتی رخ می‌دهد و نیروی خاصی که فراتر از کنترل و اراده‌ی ما است، باعث می‌شود در مسیری که آن را انتخاب کرده‌ایم، هدایت شویم؛ البته ممکن است این نگرش را قبول نداشته باشیم. این موضوع تنها درسی از درس‌های زیادی است که درن براون، شعبده‌باز، ذهن‌خوان و نویسنده به ما می‌دهد. وی کتابی را به نام «شادی» نگارش کرده که در آن تندرستی از بعد فلسفی و روان‌شناسی مورد بررسی قرار گرفته است.

کتاب‌های خودیار این موضوع را مطرح می‌کنند که افراد می‌توانند با عزم راسخ و تفکر مثبت بر مشکلات زندگی غلبه کنند. البته براساس نگرش‌های ایجادشده بر پایه‌ی مکتب‌های فلسفی یونان و رم باستان مانند تفکر رواقی‌‌گری و همچنین نظریات آرتور شوپنهاور، متفکر آلمانی قرن نوزدهم و همچنین طبق نظر درن براون، پژوهشگر علمی عصر حاضر، برای هر مشکل و سختی یک راه‌حل وجود دارد. براون درباره‌ی این موضوع می‌‌گوید:

بهتر است همه‌ی ما به‌جای اینکه این تصور غلط را در خود ایجاد کنیم که می‌توانیم همه مسائل را تحت کنترلمان درآوریم، این موضوع را بپذیریم که مشکلات هم جزئی از زندگی پر فراز و نشیب ما هستند و باید با آن‌ها کنار بیاییم.

مقاله‌های مرتبط:

در مقاله‌ی پیش‌رو گفتگویی با درن براون را می‌خوانیم که در آن مصاحبه‌‌کننده درباره‌ی موضوعات الهام‌گرفته‌شده‌ در کتاب شادی و همچنین دلایل ضرورت بهره‌گیری از نگرش‌های فلسفی باستان برای مقابله با مشکلات چالش‌برانگیز قرن بیست و یکم، با او بحث کرده است.

ممکن است مفهوم شادی چیزی شبیه فاصله‌گرفتن براون از اجراهای معروفش روی صحنه و برنامه‌های تلویزیونی باشد؛ اما او به این موضوع اشاره کرده که درواقع شعبده‌هایش بازی با نقاط کور ذهن افراد است و اذعان کرده که جادو و شعبده قیاسی عالی برای مقایسه‌ی نحوه‌ی عملکرد ما در تغییر تجربه‌ها محسوب می‌شود.

اما چگونه چنین اتفاقی رخ می‌دهد؟ به نظر براون جادگران و شعبده‌بازان سعی می‌کنند موضوع‌هایی مختلف را طوری بیان کنند که خالی از واقعیت‌های تلخ و مشکلات باشند؛ مغز ما هنگام ثبت داستان‌های زندگی نیز همین کار را می‌کنند.

براون درباره‌ی این موضوع می‌گوید:

مدت زیادی طول کشید تا این موضوع را فهمیدم و در آن زمان دریافتم که جادو تنها شیوه‌ی کودکانه‌ای نیست که برای تحت‌تأثیر قراردادن مردم استفاده می‌کردم، بلکه سرنخی ارائه می‌دهد که نحوه‌ی برخورد ما با واقعیت‌ها را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد و باعث می‌شود که بهتر با آن‌ها کنار بیاییم و زندگی بهتری داشته باشیم.

کتاب فروشی

کتاب‌های زیادی منتشر شده که نویسندگان آن‌ها مدعی هستند با راهکارهای خود می‌توانند شادی افراد را ماندگار کنند؛ اما چه تعداد از  این راهکارها واقعا ماندگار هستند

ممکن است همیشه فکر می‌کنید که بی‌دست و پا هستید یا تنها لحظه‌هایی را به یاد می‌آورید که رفتاری شرم‌آور انجام داده‌اید یا ممکن است همیشه روابط عشقی ناموفق را به خاطر داشته باشید؛ زیرا اتفاق‌های بد زندگی باعث شده است تصور کنید که در عشق بد شانس هستید.

ما اغلب این اتفاق‌ها را از دوران کودکی خود به یاد داریم. براون درباره‌ی این اتفاق‌ها می‌گوید:

بخش زیادی از اتفاق‌هایی که به یاد می‌آوریم، مربوط‌به زمانی است که لبخندی واقعی زده‌ایم یا اتفاق‌هایی مربوط‌به پدر و مادرمان است که مشکلات و دشواری‌های خود را داشته و از زندگی شاد و پرانرژی محروم بوده‌اند. خوب یا بد، با تکیه بر این اتفاق‌ها و تجربه‌ی دنیای خوب اطراف‌مان فکر می‌کنیم که باید در جلب محبت و عشق مردم موفق باشیم یا باید ابتدا به نیاز دیگران توجه کنیم یا پیش خودمان فکر می‌کنیم رازهایی داریم که نمی‌توانیم آن‌ها را به دیگران بگوییم. با تشخیص منبع این اتفاق‌ها می‌توانیم راه‌حلی برای کاهش اضطراب و غصه‌هایمان پیدا کنیم.

انتخاب نادرست اهداف باعث ناراحتی و نومیدی ما می‌شود

امروزه ترویج تفکر مثبت، مصمم‌ بودن و خودباوری در کتاب‌های خودباوری، اتفاق‌های را که درباره‌ی خودمان بیان می‌کنیم، شکل می‌دهد. وقتی‌که این نگرش‌ها و احساس‌ها در ما شکل می‌گیرید، در ابتدا خود را ابرقهرمانی‌ محاصره‌شده می‌بینیم و بدون لحظه‌ای تردید برای رسیدن به اهدافمان تلاش می‌کنیم؛ اما به نظر براون این تلاش برای بیشتر افراد درنهایت به نومیدی ختم می‌شود.

مشکل این است که اغلب ما اهداف‌مان را به خوبی انتخاب نمی‌کنیم. براون درباره‌ی این موضوع می‌‌گوید:

ما اصلا درک درستی از آنچه که برایمان مناسب است یا می‌تواند مناسب باشد، نداریم. بیشتر افراد تنها برای به‌دست‌آوردن پول تلاش می‌کنند؛ درحالی که در بسیاری از پژوهش‌های روانشناسی ثابت شده است ثروتی که بیش از میزان لازم برای یک زندگی راحت باشد، چندان باعث خوشبختی افراد نمی‌شود.

اگر هنوز این موضوع را نپذیرفته‌اید، براون سعی می‌کند با ایجاد موقعیتی ذهنی شما را متقاعد کند؛ تصور کنید روزی از خواب بلند می‌شوید و می‌فهمید که تنها بازمانده‌ی نسل بشر روی این کره‌ی خاکی هستید و هیچ فرد دیگری روی زمین باقی نمانده است و می‌توانید در باشکوه‌ترین خانه‌ها و کاخ‌ها زندگی کنید؛ آیا واقعا چنین آرزویی دارید؟ احتمالا در چنین شرایطی تنها به‌دنبال مکانی راحت و مناسب خواهید بود؛ می‌توان گفت این موضوع درباره‌ی لباس‌های گران‌قیمت، خودروهای رویایی و جدیدترین فناوری‌ها نیز صدق می‌کند. وقتی از ابعاد مختلف به این موضوع نگاه می‌کنید، به‌معنای واقعی کلمه درک عمیقی از آن به دست می‌آورید و تنها می‌خواهید سایر افراد را تحت‌‌تأثیر قرار دهید.

متقاعد کردن دیگران

موضوعی که باید آن را در نظر بگیریم این است که حتی اگر اهداف درستی را انتخاب کنیم، تفکر مثبت بار سنگینی روی دوش هر یک از افراد می‌گذارد. اگر به اهداف‌مان نرسیدیم، مقصر اصلی خود ما هستیم که برای دستیابی به آن به اندازه‌ی کافی تلاش نکرده‌ایم. باور شخصی متعصبانه و افراطی که برخی از معلمان مذهبی بودایی آن را ترویج داده‌اند، حتی وضعیت را بدتر از این می‌کند و ممکن است باعث شود انتقاد اطرافیان خود را نادیده بگیریم؛ حتی زمانی‌که ممکن است این انتقادها نگرش واقع‌بینانه‌تری از فرصت‌ها در اختیارمان قرار دهند.

درنهایت داستان‌های بیان‌کننده‌ی موفقیت‌ها که از افراد مختلف می‌شنویم، نوعی ناهنجاری و موضوعی غیرمتعارف محسوب می‌شود: اگر کمی به شرح‌حال‌های تشویق‌کننده و محرک انگیزه فکر کنیم، متوجه می‌شویم که در تمام آن‌ها مصمم‌بودن کلیدی برای موفقیت بوده است. براون معتقد است هیچ فردی زندگی‌نامه‌ی یک تاجر ناموفق را نمی‌خواند. در کل باید گفت افرادی زیادی بوده‌اند که خودباوری داشته‌اند، اما برای دستیابی به هدف خود به اندازه‌ی کافی تلاش نکرده‌اند. همین امر موجب شده است از هر ۱۰ شرکت نوپا و استارتاپ، ۹ شرکت شکست بدی داشته باشند.

البته براون نمی‌گوید که باید از رویاهای خود دست بکشیم؛ بلکه او به پذیرفتن مشکلاتی که بر سر راه رسیدن به این رویاها وجود دارد، تأکید می‌کند. اجازه دهید بار دیگر مثال رودخانه را مرور کنیم؛ وقتی برای رسیدن به آن سوی رودخانه تلاش می‌کنید، نباید فشار جریان آب را نادیده بگیرید و با خود بگویید که می‌توانید با تکیه روی نیروی جسمی‌تان بر این مشکل غلبه کنید؛ زیرا فشار آب می‌تواند به‌راحتی شما را از مسیر دور کند.

مکتب فلسفی رواقی‌گری به شاد بودن و خوشحالی انسان توجه ویژه‌ای دارد

اگر تفکر مثبت ما را شادتر نمی‌کند، پس چه چیزی می‌تواند این حس خوب را به ما هدیه دهد؟ براون معتقد است که نگاه بهتر به زندگی از نگرش‌های فیلسوفان پیرو مکتب رواقی‌گری در یونان باستان سرچشمه می‌گیرد؛ این فیلسوفان معتقد بودند که انسان باید آگاهانه و با تصمیم خود، مسائلی که می‌تواند آن‌ها را تغییر دهد و مسائلی که تغییر آن‌ها خارج از اراده بشر است، از یکدیگر تشخیص دهد و تغییرناپذیربودن برخی از مسائل را به‌عنوان جزئی از زندگی خود بپذیرد.

مقابله با مشکلات

براون می‌گوید در بسیاری از مواقع که با مسئله‌ای کسل‌کننده‌ و خسته‌کننده مواجه شده، برای برطرف‌کردن آن از همین رویکرد استفاده کرده است. طبق گفته‌ی خودش، او ابتدا می‌بیند که آیا این مسائل از افکار و کارهای او سرچشمه می‌گیرند یا مربوط‌به شخص دیگری هستند؛ بنابراین چه می‌شود اگر قبول کنیم آن فرد آزاردهنده، احمق است یا شریک زندگی‌مان نمی‌تواند استرسش را کنترل کند یا هر مشکل دیگری که از دایره‌ی اختیار ما خارج است؛ اما به‌نوعی درنهایت روی ما اثر می‌گذارد. درنتیجه، چه می‌شود اگر بپذیریم که این مسائل صرفا مربوط‌به آن‌ها و از کنترل خارج ما است؟

براون اذعان می‌کند چنین اتفاق‌هایی زندگی را تحت‌تأثیر قرار می‌دهند؛ اما از سویی دیگر اصلا دست ما نیستند. باید به این موضوع توجه کنیم که اگر بپذیریم که در مواجهه با برخی از اتفاق‌ها و مسائل هیچ کاری نمی‌توانیم انجام دهیم، چه اتفاقی رخ خواهد داد. اگر این موضوع را بپذیریم، طرز تفکر بسیار خوبی را انتخاب کرده‌ایم؛ زیرا با این روش می‌توانیم استرس خود را از بین ببریم، به کار خود ادامه دهیم و در حتی در صورت تمایلی به فردی که باعث ناراحتی ما شده است، هم کمک کنیم.

براون برای فهم بهتر مسئله، مثالی از بازی تنیس ذکر کرد و توضیح داد که موقعیت بیان‌شده در این مثال می‌تواند به موقعیت‌های مشابه نیز تعمیم داده شود. او مثال خود را این چنین بیان کرد:

اگر در آغاز بازی با خود بگویید که باید این بازی ببرم، از همان ابتدا احساس می‌کنید که در‌حال شکست‌خوردن هستید و همین موضوع باعث عصبی‌شدن و درنهایت شکست شما می‌شود؛ اما اگر در ابتدای بازی تنها از خود انتظار داشته باشید که تا جای ممکن بهترین بازی خود را ارائه دهید، به‌دلیل اینکه چنین انتظاری تحت‌کنترل شما است، حتی اگر از همان ابتدا هم روند بازی به سمت شکست شما باشد، نومید نمی‌شوید؛ زیرا اصلا احساس شکست نمی‌کنید و همچنان برای دستیابی به هدف‌تان تلاش می‌کنید.

اگر بپذیریم که نمی‌توانیم تمام مشکلات را حل کنیم، بهتر با مشکلات بزرگ کنار می‌آییم

این موضوع درباره‌ی موقعیت مشابهی مثل مصاحبه‌ی شغلی هم کاملا صدق می‌کند؛ حتی اگر هم با دانش کامل در جلسه‌ی مصاحبه حضور پیدا می‌‌کنید، باید این موضوع را بپذیرید که نمی‌توانید تصمیم نهایی کارفرما را مشخص کنید؛ اما می‌توانید با انجام حداکثر تلاش و اعتمادبه‌نفس خود او را به میزان زیادی تحت‌تأثیر قرار دهید و در صورت شنیدن پاسخ منفی از او، خود را کمی دلداری دهید. براون معتقد است اگر افراد بتوانند این نگرش را در خود ایجاد کنند که همه چیز را نمی‌توانیم تحت کنترل خود درآوریم، دربرابر چالش‌های زندگی مقاومت و برخورد بهتری از خود نشان خواهیم داد. مدل شادی مکتب رواقی‌گری نیز بر همین اصل شکل گرفته است و درمورد دوری از ناراحتی تأکید می‌کند.

پذیرفتن مشکلات

درضمن براون تکنیک آماده‌سازی ذهنی مکتب رواقی‌سازی را نیز توصیه می‌کند و آن را هر روز صبح را جهت آماده‌‌کردن ذهنش برای کل روز انجام می‌دهد. طبق گفته‌ی او، انجام این تکنیک بسیار ساده است و فقط چند دقیقه طول می‌کشد، باید هر روز صبح تنها چند دقیقه به روز پیش‌روی خود و موانع و مشکلاتی که ممکن است شما را نومید کنند، عمیقا فکر کنید.

این تکنیک تصویری از خودبازتابی ارئه می‌دهد که زمانی‌که در چهارچوب منطقی ذهن خود هستیم، از چشم‌اندازی دور ارائه می‌شود؛ این تصویر به ما یادآوری می‌کند که برخی‌از مسائل و موضوعات خارج از اراده و کنترل ما هستند و نباید اجازه دهیم آن‌ها به منبعی برای غم و غصه تبدیل شوند. از طرفی دیگر این تکنیک به ما کمک می‌کند که در مواجهه با مشکل‌ها و چالش‌هایی که توانایی کنترل آن‌ها را داریم، عاقلانه‌تر رفتار کنیم؛ بنابراین یک اشتباه را بارها و بارها تکرار نخواهیم کرد.

یکی از روش‌های تفکر عمیق درباره‌ی اتفاقاتی که در طول روز برای ما اتفاق خواهد افتاد، دورشدن از گوشی‌های هوشمند است. بهتر است به‌جای اینکه همیشه روز خود را با بازدید از شبکه‌های اجتماعی آغاز کنید، کمی هم به این فکر کنید که ممکن است چه اتفاقاتی در طول روز برای شما رخ دهد و چگونه می‌توانید با روش‌های مفیدتر با آن‌ها برخورد کنید.

ممکن است فردی مردد شود و از خود بپرسد که آیا در جامعه‌ی آشفته و پرالتهاب امروز هم می‌توان به نظریه‌ها و نگرش‌های فیلسوفان باستان توجه کرد و از آن‌ها بهره‌مند شد. براون در پاسخ به این سؤال می‌گوید که به نظر می‌رسد این نظریه‌ها کاملا برای جامعه‌ی امروز بیان شده‌اند و ارتباط آن‌ها با عصر حاضر بیش از هر زمان دیگری مشهود است.

وی درباره‌ی این موضوع می‌گوید:

مکتب رواقی‌گری در زمانی شکل گرفت که همیشه آتش جنگ‌ و نزاع‌های سیاسی شعله‌ور بود و افراد می‌توانستند با تکیه بر اصول این مکتب، خود را از جنگ و نزاع دور و تعادل ذهنی خود را حفظ کنند؛ البته براون تأکید می‌کند که راهکار ارائه‌شده در این مطلب، بهانه‌ای برای بی‌اعتنایی و بی‌تفاوتی نیست، بلکه تنها روشی برای دستیابی به آرامش روحی در شرایط آشفته است. درضمن این راهکار به ما کمک می‌کند به‌جای اینکه همیشه در هنگام مخالفت، خشم خود را نشان دهیم، به راهکاری برای جنگیدن در جنگ‌ها دست پیدا کنیم.

این رویکرد در فهم بهتر نتایج آزمایش‌های مرتبط با شبکه‌های اجتماعی و یادآوری تفاوت بسیار زیاد زندگی شخصی افراد با ظاهری که آن‌ها از خود و زندگی خود به دنیای اطراف‌شان نشان می‌دهند، نیز به ما کمک می‌کند.

براون درباره این موضوع می‌گوید:

باتوجه به اینکه در زمان کنونی تمام آنچه که درباره‌ی زندگی خصوصی افراد می‌بینیم، به پست‌های آن‌ها در شبکه‌های اجتماعی خلاصه می‌شود، رشدیافتن در چنین جامعه‌ای کار بسیار دشواری است. غرق‌شدن در شبکه‌های اجتماعی باعث می‌شود زندگی سایر افراد را با زندگی آشفته و پر از مشکل خود مقایسه کنیم؛ اما از سوی دیگر باید به یاد داشته باشیم که ممکن است هر یک از افراد ظاهر کاملا متفاوتی از زندگی واقعی خود ارائه کنند.

قطعا رویکرد رواقی‌گری که درباره‌ی ناتوان‌بودن ما در کنترل برخی از موقعیت‌ها و مسائل تأکید می‌کند، به براون که بارها مورد هتک حرمت قرارگرفته، کمک کرده است تا به آرامش برسد.

براون در این مورد می‌گوید:

این احساس مانند زمانی است که کودکی در روز جمعه به مدرسه می‌رود و پس از رسیدن به مدرسه می‌بیند تعطیل است! امیدوارم همه‌ی ما به چنین احساس شادی و رضایتی در زندگی خود دست پیدا کنیم.تاريخ : چهار شنبه 29 خرداد 1398برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

درست سه‌ونیم میلیارد سال پیش، شکل‌های اولیه‌ی حیات روی زمین به وجود آمدند. چهار میلیون سال پیش بود که ظرفیت مغز هومونیدها (میمون‌های شبه‌انسان) به طرز چشمگیری افزایش یافت. پنجاه‌هزار سال پیش، انسان خردمند ظهور کرد. ۱۰ هزار سال پیش، تمدن به وجود آمد. ۵۰۰ سال پیش، چاپ اختراع شد. ۵۰ سال پیش کامپیوتر اختراع شد و «این» در کمتر از ۳۰ سال به پایان می‌رسد.

جان تالین در سال ۲۰۰۷ در مقاله‌ای آنلاین به نام «خیره به تکینگی» به جملات بالا برخورد (براساس فرضیه‌ی تکینگی فناوری، روزی رشد فناوری به‌حدی می‌رسد که از کنترل انسان خارج می‌شود و تغییرات غیرقابل بازگشتی را در تمدن بشر ایجاد می‌کند). در جمله‌ی آخر پاراگراف بالا منظور از «این»، تمدن انسانی است. به عقیده‌ی مؤلف این مقاله، بشر با ظهور ابَرهوش یا هوش مصنوعی فراتر از هوش انسان در بسیاری از حوزه‌ها، به پایان خود نزدیک می‌شود.

تالین، برنامه‌نویس کامپیوتر متولد استونی است که در زمینه‌ی فیزیک هم سابقه دارد. او زندگی را به یک مسئله‌ی برنامه‌نویسی بزرگ تشبیه می‌کند. تالین در سال ۲۰۰۳ به‌عنوان یکی از بنیان‌گذاران اسکایپ به توسعه‌ی بک‌اند این اپلیکیشن پرداخت. او برای رسیدن به هدفی جدید، دو سال بعد سهم خود را به eBay فروخت. مقاله‌ی «خیره به تکینگی» ترکیبی از کد کامپیوتر، فیزیک و نقل‌قول‌های کالوین و هاب بود.

تهدید آینده بشر

تالین خیلی زود مؤلف این مقاله را پیدا کرد. الیزر یودکفسکی، نظریه‌پردازی خودآموخته بود. او مؤلف بیش از ۱۰۰۰ مقاله و پست بلاگ بود که موضوع اغلب آن‌ها هم ابَرهوش بود. تالین برنامه‌ای برای برش نوشته‌های یودکفسکی ازاینترنت، مرتب‌سازی آن‌ها به ترتیب زمان و فرمت‌دهی آن‌ها برای دستگاه آیفون خود نوشت. سپس زمانی را به خواندن آن‌ها اختصاص داد.

اصطلاح «هوش مصنوعی» یا شبیه‌سازی هوش در کامپیوترها یا ماشین‌ها به سال ۱۹۵۶، یعنی یک دهه پس از اختراع اولین کامپیوترهای دیجیتال الکترونیکی بازمی‌گردد. هوش مصنوعی در ابتدا زمینه‌ای امیدبخش بود، اما در دهه‌ی ۱۹۷۰ و زمانی‌که پیش‌بینی‌های اولیه محقق نشدند، زمستان هوش مصنوعی آغاز شد.

وقتی تالین مقاله‌های یودکفسکی را پیدا کرد، هوش مصنوعی در آغاز رنسانس بود. دانشمندان موفق به توسعه‌‌ی انواع AIمثل شطرنج، پاکسازی کف آشپزخانه و تشخیص گفتار انسان شده بودند؛ هوش‌های مصنوعی که هرکدام در زمینه‌ای مشخص نسبت به انسان برتری داشتند (چهار سال بعد در سال ۲۰۰۷، برد بزرگ ابرکامپیوتر واتسون IBM در رقابت Jeopardy! رخ داد و هشت سال بعد AlphaGo شرکتDeepMind در بازی GO مقابل انسان به برتری رسید). هوش‌های مصنوعی محدود (narrow) تنها در زمینه‌های مشخصی بهتر از انسان عمل می‌کنند.

برای مثال هوش مصنوعی شطرنج‌باز نمی‌تواند کف زمین را تمیز کند یا شما را از نقطه‌ی A به نقطه‌ی B ببرد؛ اما به اعتقاد تالین، هوش مصنوعی فوق هوشمند محدوده‌ی وسیعی از مهارت‌ها را در یک موجودیت ترکیب می‌کند. بدتر از هر چیز، می‌تواند از داده‌های تلفن‌ هوشمند استفاده کند و در دست‌کاری داده‌ها بهتر از انسان عمل کند.

تالین با خواندن مقاله‌های یودکفسکی به این نتیجه رسید که ابرهوش می‌تواند منجر به تکثیر و انفجار نوعی از هوش مصنوعی شود که موجودیت بشر را تهدید می‌کند. همان‌طور که انسان‌ها بر نسل کپی‌ها (از نخستی‌سانان) مسلط شدند، هوش‌های مصنوعی فوق هوشمند هم می‌توانند جایگاه انسان در نردبان تکامل را اشغال کنند؛ یا بدتر از هر چیز، نسل انسان را منقرض کنند. تالین، پس از خواندن آخرین مقاله‌ها ایمیلی با این مضمون به یودکفسکی ارسال کرد:

من جان هستم، یکی از مهندسین بنیان‌گذار اسکایپ. در این مورد با شما موافق هستم که پیشگیری از پیروزی هوش مصنوعی بر هوش انسانی یکی از مهم‌ترین وظایف بشریت است.

هدف تالین پیشگیری از این اتفاق بود. به همین دلیل، برای چند جلسه به غرب کالیفرنیا رفت و با یودکفسکی ملاقات کرد. بحث آن‌ها چهار ساعت به طول انجامید. یودکفسکی از توانایی منحصربه‌فرد تالین در درک مفاهیم اصلی و جزئیات، ابراز رضایت کرد.

تالین چکی به مبلغ ۵۰۰۰ دلار برای مؤسسه‌ی SIAI (مؤسسه‌ی تکینگی هوش مصنوعی) نوشت، مؤسسه‌ای غیرانتفاعی که یودکفسکی یکی از پژوهشگرهای آن بود. (نام این مؤسسه در سال ۲۰۱۳ به Machine Intelligence Research Institute یا MIRI تغییر پیدا کرد). از آن زمان تالین بیش از ۶۰۰ هزار دلار به این مؤسسه پرداخت کرده است.

تالین پس از ملاقات با یودکفسکی هدف خود را مشخص کرد و مأموریت نجات انسان از دست مخلوقات هوشمند خود را آغاز کرد. او پس از در میان گذاشتن مشکل با نظریه‌پردازان و دانشمندان کامپیوتر، برای سخنرانی در مورد تهدیدهای بالقوه‌ی ابَرهوش، سفر به سراسر دنیا را آغاز کرد.

او کار خود را با سرمایه‌گذاری پژوهشی بر یکی از راه‌های فرار انسان یعنی هوش مصنوعی دوستانه آغاز کرد. در اینجا منظور از هوش مصنوعی دوستانه، ربات یا دستگاهی نیست که در مورد آب‌وهوا با شما صحبت کند یا نام فرزندانتان را انتخاب کند (گرچه هوش مصنوعی فوق هوشمند قادر به انجام تمام این کارها است). حتی هدف هوش مصنوعی دوستانه، عشق یا نوع‌دوستی نیست. بسیاری به‌اشتباه تصور می‌کنند هوش مصنوعی دوستانه از ارزش‌ها و اختیارت انسانی برخوردار است درحالی‌که «دوستانه» در اینجا معنای بنیادی‌تری دارد: ماشین‌های فردا برای رسیدن به اهداف خود، انسان را حذف نمی‌کنند.

تالین در سن ۴۶ سالگی، کارآفرین فناوری است. او معتقد است به‌لطف پیشرفت‌های علمی (درصورتی‌که هوش مصنوعی انسان را نابود نکند)، می‌تواند سال‌های سال زنده بماند. نگرانی او در مورد ابَرهوش از دید پیروان او نگرانی متداولی است. مؤسسه‌ی پیتر تیل یکی از بنیان‌گذاران PayPal،  مبلغ ۱.۶ میلیون دلار به MIRI تخصیص داده است و در سال ۲۰۱۵، ایلان ماسک، بنیان‌گذار تسلا، ۱۰ میلیون دلار را روی مؤسسه‌ی Future of Life سازمان امنیتفناوری مستقر در ماساچوست کمبریج سرمایه‌گذاری کرد.

ورود تالین به این دنیای منحصربه‌فرد به دهه‌ی ۸۰ و دوران پرده‌ی آهنین (مرزی غیرفیزیکی بود که پس از جنگ جهانی دوم در سال ۱۹۴۵ تا پایان جنگ سرد در سال ۱۹۹۱، اروپا را به دو قسمت مجزا تقسیم می‌کرد) بازمی‌گردد؛ درست وقتی پدر یکی از همکلاسیان او با شغل دولتی، اجازه‌ی بازدید او و دوستانش از کامپیوترهای بزرگ مرکزی را داد. تالین پس از استقلال استونی، دست به تأسیس شرکتی در زمینه‌ی بازی‌های ویدئویی زد. تالین امروزه همراه‌با همسر و فرزندش در پایتخت استونی (که همنام با اوست) زندگی می‌کند. او با پژوهشگرها در منطقه‌ی بالتیک ملاقات می‌کند.

جان تالین

تالین می‌خواهد انسان را از شر مخلوقات هوش مصنوعی نجات دهد.

استراتژی پیشنهادی تالین هم مانند بسیاری از کارهای گذشته‌ی او اسلوب‌مند و منظم است. او سرمایه‌ی خود را بین ۱۱ سازمان توزیع کرده است. هرکدام از این سازمان‌ها روی روش‌های متفاوتی برای امنیت هوش مصنوعی کار می‌کنند. تالین در سال ۲۰۱۲ به همراه چند نفر دیگر مرکز پژوهشی CSER (ریسک وجودی) را با سرمایه‌ی اولیه‌ی نزدیک به ۲۰۰ هزار دلار تأسیس کرد.

ریسک‌های وجودی یا ریسک‌های X (طبق‌ نام‌گذاری تالین)، بقای انسان را تهدید می‌کنند. ۲۰ پژوهشگر CSER علاوه‌بر هوش مصنوعی، چالش‌هایی مثل تغییرات اقلیمی، جنگ هسته‌ای و سلاح‌های زیستی را هم بررسی می‌کنند؛ اما به عقیده‌ی تالین، زمینه‌های دیگر تهدید فرار هوش مصنوعی را مشروع جلوه می‌دهند و زمینه‌های فوق مانند دروازه‌ی ورود عمل می‌کنند (براساس این نظریه، مصرف دارویی خاص می‌تواند احتمال مصرف داروهای دیگر را افزایش دهد و به‌تدریج تغییرات بیولوژیکی در مغز ایجاد شود).

نگرانی در مورد تهدید‌های پذیرفته‌شده ازجمله تغییرات اقلیمی می‌تواند توجه بسیاری از افراد را به خود جلب کرده اما تالین امیدوار است مردم از خطر پیروزی ماشین‌های فوق هوشمند بر نسل بشر هم آگاه شوند. برای مثال او در یکی از همایش‌ها از جامعه‌‌ی علمی درخواست می‌کند امنیت هوش مصنوعی را جدی بگیرند.

در این همایش، افرادی از جوامع علمی سراسر جهان، ازجمله پژوهشگری رباتیک از هنگ کنگ و پژوهشگری قدیمی از بریتانیا شرکت کردند که در دهه‌ی ۱۹۶۰  از کمبریج فارغ‌التحصیل شده است.  تالین در این جلسه بحث را به تهدید هوش مصنوعی تغییر می‌دهد و ازآنجاکه طرف صحبت او برنامه‌نویس‌ها نیستند، سعی می‌کنند از تشبیه و استعاره استفاده کند:

هوش مصنوعی پیشرفته می‌تواند انسان را به‌سرعت قطع درختان، نابود کند. ابَرهوش برای انسان دقیقا مثل تهدید انسان برای گوریل‌ها است.

یکی از اعضای جلسه می‌پرسد: «هوش مصنوعی برای غلبه بر انسان نیاز به یک بدنه دارد. بدون پوشش فیزیکی چگونه می‌تواند کنترل فیزیکی را به دست بگیرد؟» تالین برای پاسخ به این سؤال از تشبیه دیگری استفاده می‌کند:

حتی اگر من را در زیرزمین حبس کنید، تنها با داشتن یک اتصال اینترنتی می‌توانم خسارت زیادی وارد کنم.

صرف‌‌نظر از اینکه ربات Roomba (نوعی ربات جاروبرقی) یا یکی از نوادگان جدید آن باشد، هوش مصنوعی براساس خروجی‌ها هدایت می‌شود. برنامه‌نویس‌ها اهداف را همراه‌با یک مجموعه از قوانین و دستورالعمل‌ها به ربات‌هاتخصیص می‌دهند؛ اما هوش مصنوعی پیشرفته برای تسلط بر دنیا لزوما نیازی به دریافت هدف یا دستورالعمل نخواهد داشت؛ بلکه می‌تواند به شکلی کاملا تصادفی به آن برسد. تاریخچه‌ی برنامه‌نویسی کامپیوتر مملو از خطاهای کوچکی است که پیامدهای فاجعه‌باری داشته‌اند.

هوش مصنوعی پیشرفته در آینده نیازی به اجازه‌ی انسان نخواهد داشت

برای مثال در سال ۲۰۱۰، تاجری که برای شرکت سهام مشترک Waddel & Reed کار می‌کرد، هزاران قرارداد به تاریخ آینده را به فروش رساند؛ اما این شرکت در نرم‌افزار خود، یک متغیر کلیدی را از قلم انداخته بود. این متغیر الگوریتمی برای اجرای مبادله‌ی کالا بود. درنهایت این خطا منجر به خسارتی تریلیون دلاری شد.

پژوهشگرهای تحت حمایت تالین معتقدند، درصورتی‌که ساختار پاداش هوش مصنوعی فوق انسانی به‌درستی برنامه‌ریزی نشود، حتی اهداف خیرخواهانه هم می‌توانند پایانی مخرب داشته باشند. برای مثال، فیلسوف دانشگاه آکسفورد نیک بوستروم در کتاب خود به نام ابَرهوش، به یک مأمور تخیلی اشاره می‌کند که برای تولید تعداد زیادی گیره‌ی کاغذ طراحی شده است. در این نمونه ممکن است هوش مصنوعی حتی اتم‌های بدن انسان را به‌عنوان ماده‌ی خام مناسب برای تولید گیره‌ها تشخیص دهد.

دیدگاه‌های تالین حتی در انجمن‌های نگران امنیت هوش مصنوعی هم با انتقادهایی روبه‌رو است. برخی معتقدند هنوز برای نگرانی در مورد محدود کردن هوش مصنوعی فوق هوشمند زود است زیرا درک جامعی از آن وجود ندارد. به عقیده‌ی گروهی دیگر، تمرکز بر بازیگران سرکش فناوری، توجه به مشکلات مهم‌تر و ضروری‌تر را کمرنگ می‌کند.

برای مثال اغلب الگوریتم‌ها توسط سفیدپوستان یا براساس داده‌هایی طراحی می‌شوند که به آن‌ها گرایش دارند. به‌گفته‌ی ترا لیونز، مدیر اجرایی Parthneship AI، سازمانی چندذینفعی متمرکز بر امنیت هوش مصنوعی و مشکلات دیگر (تعداد زیادی از مؤسسه‌های تحت پشتیبانی تالین از اعضای این سازمان هستند):

اگر در کوتاه‌مدت به مشکلات توجه نکنیم، دنیا جای خطرناکی برای زندگی خواهد شد.

AI دوستانه

اما به اعتقاد او، برخی چالش‌های قریب‌الوقوع مانند حذف انحراف‌های الگوریتمی (در نمونه‌ی فوق سفیدپوست‌ها) مهم‌تر از چالش‌های هوش مصنوعی فوق هوشمند هستند.

اما تالین با این دلایل هم قانع نشد. او معتقد است هوش مصنوعی فوق هوشمند تهدید‌های منحصربه‌فرد خود را دارد و امیدوار است جامعه‌ی هوش مصنوعی مانند جنبش ضدهسته‌ای دهه‌ی ۱۹۴۰ عمل کند. پس از بمباران هیروشیما و ناکازاکی، دانشمندان دست‌به‌دست یکدیگر دادند تا تست هسته‌ای را محدود کنند. درحالی‌که دانشمندان پروژه‌ی منهتن (پروژه‌‌ی توسعه‌ی اولین سلاح‌های هسته‌ای در طول جنگ جهانی دوم) می‌توانستند بگویند:

ما در حال اجرای نوآوری هستیم و نوآوری همیشه خوب است. پس بگذارید پیش برویم.

تالین هشدار می‌دهد که رسیدن به امنیت هوش مصنوعی کار دشواری است. درصورتی‌که هوش مصنوعی به‌اندازه‌ی کافی هوشمند باشد، درک بهتری از محدودیت‌ها خواهد داشت. تالین چنین شرایطی را به بیدار شدن در زندانی تشبیه می‌کند که به دست یک مشت کودک پنج ساله و کور ساخته شده است. همین مسئله برای هوش مصنوعی هوشمند صحت دارد و درک آن از زندان و رفع محدودیت‌ها می‌تواند بسیار فراتر از خالق انسانی باشد.

یودکفسکی نظریه‌پرداز با اجرای آزمایشی در سال ۲۰۰۲ به این تهدید‌ها پی برد. او در این آزمایش‌ها چت‌های دو طرفه‌ای را اجرا کرد. خود او نقش هوش مصنوعی محصور در یک جعبه را ایفا می‌کرد، مخاطبان هم نقش دروازه‌بان یا زندان‌بانی را ایفا می‌کردند که هوش مصنوعی را درون جعبه نگه‌ می‌داشت. یودکفسکی می‌گوید از هر پنج مرتبه، سه مرتبه توانست دروازه‌بان را قانع کند که او را آزاد کند. بااین‌حال آزمایش‌های او باعث نشد پژوهشگرها از ساخت جعبه‌های بهتر دلسرد شوند.

پژوهشگرهای تحت حمایت تالین، برای رسیدن به هدف مجموعه‌ای وسیع از استراتژی‌ها، روش‌های کاربردی و حتی غیرممکن را در نظر می‌گیرند. گروهی به محصور کردن فیزیکی هوش مصنوعی در ساختاری واقعی و فیزیکی یا محصور کردن آن ازطریق برنامه‌نویسی اعتقاد دارند. گروهی دیگر هم سعی می‌کنند هوش مصنوعی را به‌گونه‌ایآموزش دهند که به ارزش‌های انسانی احترام بگذارد.

تعداد کمی هم روی دکمه‌ی خاموش یا Off کار می‌کنند. یکی از پژوهشگرها به نام استوارت آرمسترانگ، فیلسوف و ریاضیدان مؤسسه‌ی Future of Humanity دانشگاه آکسفورد (تالین این مؤسسه را جذاب‌ترین بخش دانشگاه می‌داند و بیش از ۳۱۰ هزار دلار روی آن سرمایه‌گذاری کرده است)، معتقد است هر سه روش مزایای خود را دارد. آرمسترانگ یکی از معدود پژوهشگرهای دنیا است که به‌صورت تمام‌وقت روی امنیت هوش مصنوعی کار می‌کند.

آرمسترانگ بخشی از پژوهش خود را به یک نوع روش محصورسازی به نام «oracle AI» اختصاص داده است. او در سال ۲۰۱۲ در مقاله‌ای با همکاری نیک بوستروم (یکی از بنیان‌گذاران FHI)، نه‌تنها احاطه‌کردن ابَرهوش در یک مخزن (ساختار فیزیکی) را پیشنهاد داد، بلکه با روشی مثل تخته‌ی ویجا (تخته‌ای که برای احضار ارواح به کار می‌رود و با پاسخ‌هایی مثل بله و خیر و اعداد همراه است) محدودیت آن را افزایش داد. باوجود تمام این محدودیت‌ها هوش مصنوعی می‌تواند با دست‌کاری زیرکانه‌ی بازپرس‌های خود، سرنوشت بشر را تغییر دهد.

تعامل با هوش مصنوعی

آرمسترانگ برای کاهش این احتمال، محدودیت در زمان مکالمه یا جلوگیری از پرس‌وجوهایی را پیشنهاد می‌دهد که ممکن است نظم جهان را بر هم بزنند. او همچنین پیشنهاد می‌کند معیارهای بقای انسان مثل میانگین صنعتی داو جونز (شاخص بازار سهام که ارزش سهام ۳۰ شرکت بزرگ در ایالات‌متحده و نحوه‌ی تجارت آن‌ها در بازار سهام را نشان می‌دهد) یا تعداد افرادی که در توکیو از خیابان عبور می‌کنند، در اختیار پراکسی اوراکل قرار داده شده و از آن خواسته شود این داده‌ها را ثابت نگه دارد.

آرمسترانگ به‌عنوان راه‌حل آخر، ساخت دکمه‌ی قرمز off یا خاموش شدن هوش مصنوعی را توصیه می‌کند. این دکمه می‌تواند یک کلید فیزیکی یا مکانیزمی برنامه‌ریزی‌شده در هوش مصنوعی باشد که در صورت وقوع مشکل، خود را خاموش کند؛ اما طراحی چنین کلیدی چندان ساده نیست چرا که علاقه‌ی هوش مصنوعی به حفاظت از خود می‌تواند مانع از فشردن چنین کلیدی توسط خود او شود.

ساخت یک دکمهی Off می‌تواند تهدیدهای هوش مصنوعی را کاهش دهد

همچنین شاید هوش مصنوعی در مورد طراحی چنین کلیدی کنجکاو شود، آن را فعال کند و درنتیجه به یک موجود بی‌استفاده تبدیل شود. در سال۲۰۱۳، برنامه‌نویسی به‌نام تام مورفی، نوعی هوش مصنوعی طراحی کرد که می‌توانست بازی‌های سیستم سرگرمی نینتندو را به خود آموزش دهد. این هوش مصنوعی که در پیروزی مصمم بود، خیلی ساده کلید pause یا توقف را فشار می‌داد تا بازی را متوقف کند. مورفی هم در مقاله‌ای به کنایه می‌گوید تنها راه برد، بازی نکردن است.

هوش مصنوعی برای موفقیت باید به این دکمه بی‌علاقه باشد یا به‌گفته‌ی تالین، باید برای وجود یا عدم وجود خود در دنیا ارزش یکسانی قائل شود؛ اما حتی اگر پژوهشگرها به این هدف برسند، با چالش‌های دیگری روبه‌رو خواهند شد. برای مثال، چه اتفاقی رخ می‌دهد اگر هوش مصنوعی چند هزار کپی از خود را در اینترنت توزیع کند؟

هیجان‌انگیزترین پژوهش، یافتن راهی برای احترام هوش مصنوعی به ارزش‌های انسانی است. البته پژوهشگرها می‌خواهند ازطریق آموزش هوش مصنوعی به این هدف برسند، نه صرفا برنامه‌ریزی آن‌. در دنیایی که با سیاست‌های متعصبانه احاطه شده است، مردم نگران روش‌ها و اصول متفاوت هستند. اما به عقیده‌ی تالین، انسان‌ها باوجود تمام تفاوت‌ها، نقاط مشترک زیادی دارند؛ بنابراین هوش مصنوعی هم می‌تواند قوانین مشترک را تشخیص دهد.

FHI

آیا می‌توان هوش مصنوعی را کنترل کرد؟ هو پرایس، تالین و مارتین، بنیان‌گذاران مرکز ریسک وجودی کمبریج به‌دنبال پاسخ به این سؤال هستند.

در چنین شرایطی، باید جنبه‌ی کمتر منطقی انسان را به هوش مصنوعی آموزش داد. برای مثال انسان‌ها جملاتی با معنای غیرمستقیم را به کار می‌برند؛ یا گاهی اولویت‌های انسان با یکدیگر در تضادند. دراین‌میان، مسیرهای داده‌ای اپلیکیشن‌ها و شبکه‌های اجتماعی می‌توانند منبع خوبی برای آموزش هوش مصنوعی باشند. بااین‌حال به عقیده‌ی تالین باید در این زمینه تلاش کرد زیرا ریسک هوش مصنوعی بالا است. او می‌گوید:

باید جلوتر از زمانه‌ی خود فکر کنیم. درصورتی‌که منافع هوش مصنوعی با منافع انسان مشترک نباشد، تولید آن خطای غیرقابل جبران و وحشتناکی خواهد بود.

تالین در جلسه‌ای با شان ایگرتایگ پژوهشگر ژنوم (رئیس اجرایی CSER) و ماتیس ماس، پژوهشگر سیاست هوش مصنوعی در دانشگاه کپنهاگ به بحث در مورد این موضوع پرداخت. آن‌ها در مورد ایده‌ی هوش مصنوعی در مقابل بلاک‌چین و همچنین در مورد بازی آنلاین ویدئویی به‌نام Universal PaperClips بحث کردند.

این بازی با اجرای سناریوی کتاب بوستروم از مخاطب می‌خواهد برای ساخت گیره‌های کاغذی به‌صورت پیوسته روی ماوس خود کلیک کند. این بازی هیجان‌انگیز یا جذاب نیست اما به مخاطب نشان می‌دهد چرا یک ماشین برای تولید کالاهای دفتری به‌دنبال راه‌های مناسب‌تری است.

آن‌ها در این جلسه در مورد مسائل بزرگ‌تری هم صحبت کردند. هدف اصلی پژوهش امنیت هوش مصنوعی، ساخت ماشین‌هایی است که به‌گفته‌ی هو پرایس، فیلسوف کمبریج و بنیان‌گذار CSER، از نظر اخلاقی و شناختی ابرانسان یا فوق انسان باشند. در این جلسه سؤال‌های دیگری هم مطرح شد: اگر نخواهیم هوش مصنوعی بر ما غلبه کند، ما می‌توانیم بر آن غلبه کنیم؟ به‌بیان‌دیگر، آیا هوش مصنوعی از حقوقی برخوردار است؟ به‌گفته‌ی تالین، لازم نیست جنبه‌ی انسانی برای هوش مصنوعی قائل شد. معمولا افراد هوش را با هوشیاری یا خودآگاهی اشتباه می‌گیرند. چنین سوءبرداشتی بسیاری از پژوهشگرهای هوش مصنوعی را آزار می‌دهد. برای مثال تالین می‌گوید:

هوشیاری یکی از ابعاد جانبی هوش مصنوعی است؛ برای مثال یک ترموستات را در نظر بگیرید. از هوشیاری برخوردار نیست؛ اما اگر در اتاقی باشید که به دمای منفی ۳۰ درجه تنظیم شده باشد، مخالفت یا دشمنی با آن منطقی نیست.

ایگرتایگ اضافه می‌کند:

 نگرانی در مورد هوشیاری هم جایگاه خود را دارد؛ اما درصورتی‌که در ابتدا چالش‌های امنیتی را حل نکنیم، فرصتی برای نگرانی در مورد هوشیاری نخواهیم داشت.

 به‌طورکلی این پیش‌فرض‌ها و سؤال‌ها در مورد آینده‌ی هوش مصنوعی وجود دارد. برای مثال هوش مصنوعی چه شکلی به خود خواهد گرفت؟ آیا باید نگران یک نوع هوش مصنوعی بود یا ارتشی از آن‌ها؟ به‌گفته‌ی تالین، مسئله‌ی مهم، کاری است که هوش مصنوعی انجام می‌دهد و او معتقد است فعلا کارهای هوش مصنوعی در حیطه‌ی اختیار و قدرت انسان است.تاريخ : چهار شنبه 29 خرداد 1398برچسب:, | | نویسنده : مقدم |