از زمان نبرد انگلستان در تابستان 1940 میلادی در جنگ جهانی دوم، اهمیت رادار به شکل خاصی توسط تمامی کشورهای صاحب تکنولوژی درک شد و صاحبان تکنولوژی در این بخش سریعا به سمت طراحی و ساخت انواع رادارها رفتند اما از همان زمان نیز کشورهای صاحب تکنولوژی به دنبال راه هایی برای غلبه بر رادارها بودند.

در طول سالهای بعد، روش های گوناگونی برای مقابله با رادارها استفاده شد که می توان از آن میان به حرکت جنگنده های مهاجم در ارتفاع پایین برای در امان ماندن از امواج رادار، استفاده از سامانه های جنگ الکترونیک برای کور کردن رادارها و بهره گیری از فناوری های پنهانکاری اشاره کرد.

اما راه دیگر در مبارزه با سامانه های راداری استفاده از موشک های ضد رادار بود که هنوز هم استفاده از آن در ارتش های مختلف جهان متداول است. در ابتدا باید دید اصولا موشک ضد رادار چیست و دارای چه مزیتهایی می باشد؟

به زبان ساده، موشک ضد رادار سلاحی است که از امواج رادار به منظور ردیابی بهره برده و به سمت منبع انتشار این امواج حمله می کند. به همین دلیل است که در زبان انگلیسی و در بسیاری از ترجمه های فارسی، با واژه موشک های ضد تشعشع رو به رو می شویم. 

اولین کاربرد گسترده موشک های ضد رادار به زمان جنگ ویتنام باز می گردد.

در این جنگ بود که برای اولین بار موشک های سطح به هوا در حجم بالا مورد استفاده قرار گرفتند. سامانه پدافند هوایی SA-2 ساخت شوروی سابق تبدیل به یک کابوس واقعی برای یگان های پروازی آمریکا در ویتنام شده بود و تلفات بالایی را بر هواپیماهای آمریکایی وارد کرد. موشک ضد رادار AGM-45 شرایک یکی از اولین پاسخ های ویژه آمریکا به تهدید سامانه های سطح به هوا بود. این موشک آمریکایی به سمت امواج رادار موسوم به Fan Song که برای سامانه موشکی سام 2 به کار می رفت، رفته و آن را نابود می کرد.

موشک هرمز 1
موشک AGM-45

 

حمله هوایی آمریکا به لیبی در دهه 1980 میلادی ، عملیات طوفان صحرا در سال 1991 و همچنین عملیات ناتو بر فراز بوسنی در سال 1999 میلادی از جمله نبردهایی بود که در آن موشک های ضد رادار به وفور مورد استفاده قرار گرفته و عمدتا توانستند سامانه های راداری خصوصا گونه های با تحرک پایین تر را با موفقیت مورد اصابت قرار بدهند.

در دوران جنگ تحمیلی نیز ارتش بعثی با حمایت متحدان غربی خود توانسته بود به مدل هایی از این موشک دست پیدا کند و علی رم تدابیر فرماندهان مبتکر کشورمان در آن زمان، خسارت های مادی و معنوی مختلفی را به سامانه های دفاعی کشورمان وارد کرد.

موشک های ضد رادار اما گونه های مختلفی دارند. موشک های هوا به سطح مثل AGM-88 آمریکایی و یا KH-31 روسی از جمله معروف ترین موشک های ضد رادار هوا پرتاب هستند. اما در بخش سطح به سطح نیز می توان از برخی از موشکهای ضد کشتی با قابلیت ضد رادار نام برد. 


برای نمونه موشک فرانسوی اگزوست و یا موشک ضد کشتی روسی P_700 دارای قابلیت "اشیانه یاب راداری" هستند که همان بحث تعقیب امواج راداری تولید شده از رادار یک شناور و حمله به منبع آن است.

موشک هرمز 1
موشک KH-31

 

موشک های سطح به هوا با قابلیت ضد رادار نیز در جهان وجود دارد. با توجه به نقش برجسته هواپیماهای هشدار زودهنگام هوابرد در نبردهای امروزی، چندین مدل از موشک های سطح به هوا به منظور یافتن امواج راداری این گونه پرنده ها و حمله به آن ها تغییر یافته اند که از این میان می توان به موشک های S-200 و S-300 روسی و HQ-9 چینی اشاره کرد.

گونه هایی از موشک های هوا به هوا نیز به همین منظور توسعه یافتند که از این می توان به R-27P و KS-172 روسی اشاره کرد. این موشک های نیز با استفاده از قابلیت آشیانه یاب راداری بر روی منبع تششع قفل کرده و به سمت آن حرکت می کنند. مزیت بزرگ این سلاح ها این است که عملا دشمن را در موضع تدافعی قرار داده و او را مجبور به از کار انداختن بخشی از سامانه های خود می کند. برای فهم این مسئله به این توضیحات توجه کنید:

«اصولا یک موشک ضد رادار و یا به عبارت سلاحی با قابلیت آشیانه یاب راداری از امواج ساطع شده از رادار و سیستم های جنگ الکترونیک خود دشمن برای یافتن و حمله به آن بهره می برد. این در حالی است که در زمان استفاده از جستجوگر رادار خودی، شما باید هدف را با استفاده از رادار خود شناسایی و بر روی آن قفل کرده و شلیک کنید. اما در زمان استفاده از موشک های ضد رادار می توان در حالت جستجوی غیر فعال منتظر امواج راداری دشمن شده و موشک مورد نظر را به سمت منبع آن پرتاب کرد.»

ورود هرمز به سازمان رزم سپاه

اما نیروی هوا فضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در دستاوردی بسیار جالب که به نوعی در نوع خود در جهان مشابهی ندارد موشک ضد رادار بالستیکی را با نام هرمز -1 رونمایی کرد. این موشک برای اولین بار در جریان بازدید فرماندهی کل قوا از نمایشگاه دستاوردهای این نیرو به همراه موشک ضد ناو "هرمز – 2 " رونمایی شد. 

بررسی های مشرق نشان می دهد که در دنیا تا قبل از رونمایی از این موشک، هیچ موشک بالستیک ضد رادار در نیروهای مسلح دنیا وجود نداشته یا حداقل هیچ ارتشی اقدام به اعلام این موضوع یا تلاش برای ساخت آن نداشته است.

 

موشک هرمز 1
موشک های هرمز 1 و 2

 

در نگاه اول می توان مشاهده کرد که این دو موشک جدید، شباهت زیادی به موشک های سری فاتح 110 داشته و می توان گفت که هرمز 1 و 2 نیز به نوعی اعضای جدید خانواده موشک های پر قدرت، دقیق و استراتژیک فاتح 110 هستند. 

 

موشک هرمز 1
فاتح 110

 

در جریان یک گفت گوی تلویزیونی، سردار حاجی زاده فرمانده نیروی هوای فضای سپاه پاسداران به تشریح مشخصات این سامانه ها پرداخت. بر این اساس، برد موشک هرمز 1 در حدود 300 کیلومتر اعلام و سرعت موشک هرمز 2 نیز بین 4 الی 5 برابر سرعت صوت بیان شد. با توجه به شکل و ظاهر بسیار شبیه به هم هر دو سامانه، می توان اینگونه گمانه زنی کرد که سرعت موشک هرمز – 1 نیز در همین حدود 5 ماخ است.

اما هرمز 1 دارای چه مزایای و ویژگی های خاصی است؟

 موشک هرمز 1 بر خلاف موشکی مثل خلیج فارس که از هدایت اپتیکی بهره می برد و یا موشک فاتح 110 که از یک جستجوگر راداری استفاده می کند، از جستجوگرهای امواج راداری بهره برده و در به منبع انتشار آنها حمله می کند.

موشک های بالستیک در این برد معمولا تا ارتفاع حدودا 60 کیلومتری بالا رفته و سپس حرکت به سمت هدف را آغاز می کنند. در این ارتفاع دمای هوا در حدود منفی 13 درجه سانتی گراد بوده و سرعت صوت نیز در این ارتفاع در حدود 323 متر بر ثانیه و یا به عبارتی 1163 کیلومتر بر ساعت است. 

با رسیدن به سرعت 5 ماخ، در حقیقت سرعت موشک مورد نظر به حدود 5815 کیلومتر در ساعت می رسد.  این سرعت در واحد متر بر ثانیه، در حدود 1600 متر بر ثانیه است و این بدین معنا است که موشک مورد نظر با این سرعت در زمانی برابر با 187 ثانیه یا به عبارت 3 دقیقه و 7 ثانیه به هدف خود در فاصله 300 کیلومتری می رسد.

وزن سر جنگی این موشک به طور رسمی اعلام نشده است اما با توجه به شباهت آن به خانواده موشکهای فاتح 110 و همچنین موشک خلیج فارس، می توان وزن سرجنگی این موشک را در حدود 600 الی 650 کیلوگرم تخمین زد. 

این وزن سرجنگی به همراه سرعت بالای موشک در هنگام برخورد هرمز-1 را برای هر هدف به یک کابوس واقعی بدل می کند. همان گونه که در تصاویر مربوط به آزمایش این موشک نیز مشخص شد هرمز – 1 توانسته است کانتنری به طول تنها 6 متر را که راداری بر روی آن نصب شده بود را منهدم کند که دقت و عملکرد فوق العاده ای محسوب می شود.

یکی از هدف های بالقوه این موشک، می تواند سامانه دفاع هوایی مشهور و پرادعای پاتریوت باشد که در جریان همان مصاحبه سردار حاجی زاده به آن نیز اشاره شد. 

سامانه پاتریوت که در حال حاضر ستون فقرات پدافند هوایی آمریکا و متحدانش را تشکیل داده، می تواند با طیفی از اهداف هوایی مثل هواپیماهای رزمی، پهپادها و موشک های بالستیک و کروز درگیر شود. موشک پاتریوت بر خلاف تبلیغات گسترده ای که در مورد آن شده است دارای نقاط ضعفی هم هست که از جمله آن می توان به از کار افتادن سامانه نرم افزاری آن در هنگام پردازش حجم بالای اطلاعات، چندین مورد سرنگون کردن هواپیماهای خودی در جریان عملیات طوفان صحرا و عدم موفقیت در برابر موشک های اسکاد عراقی در همان جنگ اشاره کرد.

در هر حال پاتریوت تحت چندین مرحله ارتقاء قرار گرفته و امروزه به عنوان PAC-3 در حال خدمت است. 

اما چند نکته در مورد پاتریوت وجود دارد که آن را در برابر سامانه ای مثل هرمز – 1 آسیب پذیر می کند. اولا که سامانه پاتریوت از چندین بخش مختلف تشکیل شده و از تحرک کافی برخوردار نیست. بر اساس اطلاعات موجود، این سامانه برای تغییر جهت و عوض کردن محل استقرار خود به 30 دقیقه زمانی نیاز دارد در حالی که موشک هرمز 1 مسافت 300 کیلومتر را در حدود 3 دقیقه طی می کند.

 

موشک هرمز 1
رادار و پرتاب گر موشک پاتریوت

 

برد درگیری موشک پاتریوت در حدود 160 کیلومتر و ارتقاع درگیری آن 24 کیلومتر است. این بدین معنا است که خود موشک پاتریوت از زمان رصد موشک هرمز – 1 تا لحظه برخورد آن تقریبا تنها 1.5 دقیقه فرصت دارد. فراموش نکنیم که سامانه پاتریوت باید هدف خود را کشف، رهگیری کرده و سپس روی آن قفل کرده و موشک های خود را به سمت آن شلیک کند. فرآیندی که خود نیز تا حدودی زمان بر است. 

یکی از نکات مثبت در مورد موشکهای ضد رادار این است که این سامانه ها در بسیاری از مواقع دشمن را مجبور می کنند که رادارهای خود را خاموش کرده تا موقعیت خود را در اصطلاح لو ندهند. این مسئله خود نیز یک نکته مثبت برای طرف مقابل محسوب شده و به نوعی شکافی را در سپر دفاعی طرف مقابل ایجاد می کند. 

در این شرایط موشک های دیگر مثل فاتح 110 می توان برای حمله به هدف مورد نظر استفاده کرد.

هدف دیگری که می توان بر ضد آن از موشک هرمز 1 استفاده کرد، شناورهای نظامی هستند. فراموش نکنیم که موشک هرمز -1 یک موشک ضد رادار است و به دنبال امواج راداری حرکت می کند. سردار حاجی زاده خود در این مورد می گوید: «هرمز 1 ضد رادار است و می‌تواند رادارهای روی ناو هواپیمابر یا یک سایت پاتریوت در خشکی و یا یک سایت راداری جستجو‌گر را منهدم کند.»

این مسئله به این معنا است که نوع هدف برای هرمز-1 مطرح نیست و این موشک به دنبال امواج راداری به هر هدفی، چه بر روی خشکی و چه سطح آب حمله می کند. 

باید توجه داشت که به طور کلی ناوهای هواپیمابر آمریکایی کلاس نیمیتز مثل ناو هواپیمابر جرج بوش از سه سامانه برای جستجوی هوایی بهره می برند؛ یکی رادار سه بعدی مدل " AN/SPS-48E " ، دیگری رادار دو بعدی " SPS-49A(V)1 " و دیگری سامانه " TAS " مارک 32.

 

موشک هرمز 1
ناو هواپیمابر جرج بوش

 

رادار " AN/SPS-48E " یک رادار سه بعدی جستجو گر هوایی است که در دو باند E و F و در فرکانسهای 2 تا 4 گیگاهرتز فعالیت می کند. این رادار در حدود 2 تن وزن داشته و در هر دقیقه می تواند 15 چرخش 360 درجه داشته باشد. این رادار اطلاعات کاملی را در خصوص فاصله، ارتفاع و سمت هدف مورد نظر را در اختیار کاربر می گذارد.

 

موشک هرمز 1

 

شرکت سازنده این رادار رسما اعلام کرده است که این رادار می تواند اهدافی را در فاصله 460 و ارتفاع 30 کیلومتری شناسایی کند. اطلاعات بدست آمده از این رادار برای تغذیه و هدایت سامانه های موشکی موجود در این ناو مثل سیستم Sea Sparrow و یا سامانه های موجود بر روی سایر شناورهای همراه ناو هواپیمابر مورد استفاده قرار می گیرد.

رادار بعدی که بر روی این ناوها نصب شده است رادار دو بعدی SPS-49A(V)1 ساخت شرکت ریتهون است. این رادار برد بلند نیز وظیفه جستجو و کشف اهداف هوایی در ارتفاع پایین و بالا را داشته و می تواند اطلاعات بدست آمده را با سایر سیستم های موجود بر روی ناو هواپیمابر و یا کشتی های همراه آن به اشتراک بگذارد.

 

موشک هرمز 1
رادار دو بعدی SPS-49A(V)1


این رادار برد بلند در باند ال و در فرکانسهای 851 تا 942 مگا هرتز فعالیت می کند و می تواند تا فاصله 474 کیلومتری و تا ارتفاع 45 کیلومتری را کاوش کند. این رادار به صورت اختصاصی برای بحث جنگ ضد هوایی طراحی شده و در صورت لزوم توان پشتیبانی از رادارهای سه بعدی را نیز دارد.

در این رادار از پردازنده های دیجیتال با قابلیت تجزیه و تحلیل سریع اطلاعات استفاده شده و از مقاومت بالایی در برابر اخلال های الکترونیکی برخوردار است.

اما سومین سامانه راداری موجود در این ناوها، سیستمی موسوم به "TAS" است که به صورت اختصاصی برای شناسایی ، رهگیری و اندازه گیری میزان تهدید اهداف هوایی با سطح مقطع راداری پایین در ارتفاع بسیار بالا و یا پایین طراحی و ساخته شده است. این سامانه که در فرکانس 1215 تا 1400 مگاهرتز فعالیت می کند در حقیقت بخشی از سامانه کنترل آتش موشکی مارک 91 است که بر اساس اطلاعات به دست آمده از "TAS" ، به درگیری با اهداف هوایی می پردازد.

تمامی رادارهای فوق که وظیفه کشف و شناسایی و جستجوی محیط اطراف ناوهواپیمابر را بر عهده دارند از گونه رادارهای فعال هستند و با فرستادن امواج به اطراف فعالیت می کنند که این امر آنها را به اهدافی مناسب برای موشک هرمز -1 تبدیل می کند. اصابت حتی یک فروند از موشکهای هرمز 1 به پل فرماندهی ناوهای هواپیمابر آمریکا که محل قرار گیری این رادارهای می باشد به راحتی می تواند این شناورهای عظیم را از حالت عملیاتی خارج کند.

باید گفت نکته دیگر در مورد سامانه موشکی هرمز -1 بحث تحرک بالای این سامانه است که بر روی یک پرتابگر با تحرک بالا قرار دارد. شلیک این موشک به همراه شلیک موشکی مثل خلیج فارس می تواند برای هر دشمنی در سطح دریا یک کابوس واقعی باشد، زیرا حالا دشمن با دو نوع موشک فوق العاده سریع رو به رو است که از دو سیستم هدایتی کاملا متفاوت بهره برده و مقابله با هر کدام از آنها مشکلات خاص خود را دارد.

در عین حال، با توجه به تلاش گسترده رژیم صهیونیستی برای قتل عام گسترده مردم بی دفاع فلسطین اشغالی و حملات اخیر این رژیم به غزه، انتقال چنین موشک هایی به حامیان و رزمندگان مقاومت در اطراف رژیم صهیونیستی می تواند ضمن از بین بردن گنبد آهنین و سایر سامانه های دفاعی و پدافندی اسرائیل در زمین و دریا، شرایط لازم را برای انتقام گیری از کشتار دهها کودک مطلوم فلسطینی در طول روزهای اخیر را فراهم کرد.تاريخ : دو شنبه 30 تير 1393برچسب:, | | نویسنده : مقدم |


تاريخ : دو شنبه 30 تير 1393برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
چیزی در حدود 15 سال پیش، در ماه می سال 1997، وب سایت Amazon.com که در آن زمان تنها یک کتاب فروشی آنلاین بود، در بازار متلاطم بورس در آن سال‌ها سهام شرکت خود را برای فروش به صورت عمومی عرضه کرد. باوجوداینکه امیدی به موفقیت آمازون در عرضه عمومی سهام نبود؛ قیمت سهام این شرکت در همان روز اول با 30 درصد افزایش مواجه شد و موفقیت چشمگیری را به دست آورد. کسانی که توانستند دران زمان مقداری را بسته به توانایی خود در سهام شرکت آمازون شریک شوند بدون شک امروز درآمد بالایی از این کار خوددارند. 

یک سهام به ارزش 1000 دلار در شرکت آمازون در حال حاضر بیش از 200 هزار دلار ارزش دارد. 
شرکت‌های یاهو و Ebay نیز با عرضه عمومی سهام خود، موفقیت بالایی را کسب کردند و امروزه سهام آن‌ها ارزش بالایی دارد. حتی عرضه عمومی سهام شرکت فیس‌بوک نیز که در ابتدای کار بسیار ناموفق بود و با استقبال کمی مواجه شد، امروزه در حال پیشرفت است. 

با نگاه به نمودار زیر متوجه می شوید که اگر در آغاز کار 1000 دلار در این شرکت‌ها سرمایه‌گذاری می‌کردید امروز ارزش سهام شما چه مقدار بود. البته این موضوع را در نظر داشته باشید که در نمودار زیر تنها به شرکت‌های بزرگ اینترنتی اشاره‌شده که سهام آن‌ها موفق بوده و با افزایش ارزش مواجه شده و این بدین معنی نیست که همه شرکت‌های اینترنتی داستانی مشابه داشته و سودآور هستند. بسیاری از شرکت‌های اینترنتی نیز با وجود عرضه سهام به صورت عمومی با مشکلاتی مواجه بوده‌اند.

شرکت تویتر نیز اخیراً سهام خود را برای عرضه عمومی قرار داده است و باید دید در درازمدت موفقیتی مشابه شرکت‌هایی نظیر یاهو و آمازون پیدا خواهد کرد یا خیر.

 


 
 


تاريخ : دو شنبه 30 تير 1393برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
 به نقل از سايت الجزيره همه محصولات اپل بصورت مركزي مورد حمايت فني قرار دارند.
بنابراين گزارش كاربران از طريق صفحه"My support profile"مي توانند مدل گوشي خود را وارد كنند تا از مدت زمان گارانتي و مشاوره در شرايط بروز مشكلات استفاده كنند.
 

گزارش ها حاكيست بيشتركاربران گوشي هاي هوشمند آيفون و آي پد به هنگام اولين استفاده از گوشي خود از اين خدمات بهره مي برند. 
گفتني است كاربر از طريق اين صفحه مي تواند درمواقعي كه گوشي اش به سرقت رفته اطلاعات لازم را دراختيار پليس بگذارد.
شايان ذكر است كاربران بايد تنها مدل گوشي خود را در اين صفحه وارد كنند. همچنين در گوشي هايي كه باسيستم عامل "ios"كار مي كنند اين صفحه درليست "setting"قراردارد.
اما افراديكه"Mac book" دارند بايد برشكل سيب كه بالا درسمت چپ است كليك كنند و گزينه "about mac"را انتخاب نمايند.


تاريخ : دو شنبه 30 تير 1393برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
11-1372.jpg

بر اساس آخرین تصاویر دریافتی، مقصد جدید فضاپیمای روزتا نوعی دنباله‌دار دو لایه است.

 

 بنا بر تصاویر دریافتی از سیستم تصویربرداری علمی آنبورد OSIRIS، مقصد جدید این کاوشگر متعلق به آژانس فضایی اروپا، دنباله‌دار دولایه 67P/Churyumov-Gerasimenko نام دارد.

 

به گفته «هولگر سیرکس»، بازرس ارشد دوربین OSIRIS، فاصله بین دنباله‌دار و روزتا کمتر از 12 هزار کیلومتر است.

 

تصاویر گرفته‌شده از دوربین مزبور شکل نامعمول دنباله‌دار را نشان می‌دهد که هسته آن دارای دو بخش کاملا مجزاست و این جرم کیهانی متفاوت از دنباله‌دارهایی است که تاکنون مشاهده شده است.

 

دانشمندان امیدوارند به زودی اطلاعاتی درباره ویژگی‌های فیزیکی و معدنی دنباله‌دار به دست آورند. این مشخصه‌ها به تعیین این موضوع کمک می‌کنند که آیا بدنه و سر دنباله‌دار مورد بحث از پیش دو بدنه منفرد بوده‌اند یا خیر.تاريخ : دو شنبه 30 تير 1393برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
64-22.JPG

محققان آمریکایی با استفاده از بزرگترین لیزر جهان، برای نخستین‌بار موفق به بازسازی شرایط سیارات غول‌پیکر در محیط آزمایشگاه شدند.

 

 محققان دانشگاه‌های پرینستون و کالیفرنیا در برکلی از بزرگترین لیزر جهان در تاسیسات ملی احتراق (NIF)‌ آزمایشگاه ملی لاورنس لیورمول برای بازسازی شرایط سیاراتی مانند مشتری و زحل استفاده کردند.

 

از مجموع 192 لیزر موجود در تاسیسات ملی احتراق، از 176 لیزر برای بازسازی موج فشاری 50 میلیون برابر فشار جوی زمین برای یک دوره کوتاه مدت در کمتر از 10 میلیاردم ثانیه استفاده شد.

 

این فشار قابل مقایسه با فشار سیارات غول‌پیکری مانند مشتری، زحل و سیارات بیگانه خارج از منظومه شمسی است.

 

به گفته «ریپ کولینز» از فیزیکدانان آزمایشگاه ملی لاورنس لیورمول، توانایی بررسی ماده در فشارهای مقیاس اتمی، محدودیت‌هایی در نظریه‌های ماده چگال و مدل تکامل سیارات فراهم می‌کند.

 

نتایج این مطالعه در مجله Nature منتشر شده است.تاريخ : دو شنبه 30 تير 1393برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
69-26.JPG

محققان سوئیسی با الهام از نحوه عملکرد چشم بید در تاریکی، سلول خورشیدی جدیدی را با قابلیت افزایش میزان جمع‌آوری نور طراحی کرده‌اند.

 

 تولید نسل جدید سلول‌های خورشیدی با قابلیت تقلید عملکرد فتوسنتز – استفاده از نور خورشید و آب برای ایجاد سوخت‌های مصنوعی مانند هیدروژن یکی از اهداف اصلی محققان در سراسر جهان محسوب می‌شود.

 

محققان آزمایشگاه‌های فدرال علوم مواد و فناوری سوئیس (Empa) با هدف افزایش میزان بهره‌وری سلول‌های خورشیدی، از چشم بید الهام گرفته و سلول فوتوالکتروشیمیایی جدیدی را با استفاده از مواد خام ارزان شامل آهن و اکسید تنگستن طراحی کرده‌اند.

 

زنگ یا اکسید آهن می‌تواند انقلابی در فناوری سلول‌های خورشیدی ایجاد کند؛ این ماده معمولا ناخواسته برای تولید فوتوالکترودها با قابلیت جداسازی آب و تولید هیدروژن کاربرد دارد؛ در نتیجه نور خورشید به جای اینکه برای تولید برق مورد استفاده قرار گیرد، بطور مستقیم به سوخت‌های با ارزش تبدیل می‌شود.

 

رسانای الکتریکی اکسید آهن بسیار پایین بوده و باید به شکل فیلم‌های فوق نازک تولید شود تا بتواند برای جداسازی آب مورد استفاده قرار گیرد؛ این فیلم بسیار نازک، مقدار بسیار کمی از نور خورشید را جذب و بر روی سلول خورشیدی می‌تاباند.

 

اما محققان آزمایشگاه Empa سرانجام موفق به یافتن راه‌حلی برای این مشکل شده‌اند.

 

یک میکروساختار مخصوص بر روی سطح فوتوالکترود، امکان جذب حداکثری نور خورشید را فراهم می‌کند؛ اساس این ساختار خلاقانه مبتنی بر ذرات کوچک اکسید تنگستن است، چراکه بدلیل داشتن رنگ زرد می‌تواند برای ساخت فوتوالکترودها مورد استفاده قرار گیرد.

 

این میکرو کره‌های (microspheres) زرد رنگ بر روی الکترود قرار گرفته و با لایه فوق نازکی از اکسید آهن پوشش داده می‌شود؛ وقتی نور خارجی بر روی ذرات می‌افتد، در داخل به عقب و جلو منعکس شده و در نهایت حداکثر نور جذب می‌شود که همه انرژی دریافتی می‌تواند برای جداسازی مولکول‌های آب مورد استفاده قرار گیرد.

 

اساس عملکرد این میکروساختار از چشم بید الهام گرفته شده است؛ چشم این حشره حداکثر نور ممکن را برای مشاهده در تاریکی جذب کرده و در عین حال کمترین میزان ممکن نور را منعکس می‌کند تا از شناسایی شدن توسط شکارچیان پیشگیری کند.تاريخ : دو شنبه 30 تير 1393برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
2-2403.jpg

 

وحشتناک‌ترین استخر جهان به نام FloWave در دانشگاه ادینبورگ و با هدف آزمایش فناوری‌های توربین‌های موجی ساخته شد.

  امواج پیچیده، جریان‌های سریع و بزرگ آب در این استخر آن را به تجهیزات آزمایشی در سطح جهانی برای دستگاههای انرژی دریایی تبدیل می‌کند.

 

استخر جدید 25 متر عرض و دو متر عمق دارد و امواج و جریانات خطوط ساحلی سراسر بریتانیا، اروپا و دیگر نقاط جهان را بازخلق می‌کند. نام کامل این استخر «تجهیزات تحقیقاتی انرژی اقیانوسی FloWave» اعلام شده و می‌تواند امواجی با 28 متر ارتفاع و جریان‌هایی با سرعت بیش از 14 گره دریایی را با استفاده از 2.4 میلیون لیتر آب شبیه‌سازی کند.

 

این تجهیز 16.3 میلیون دلاری برای محققان و شرکای صنعتی و با هدف طراحی ابزار تمام‌سایزی همچون مولدهای انرژی جزر و مد و آب طراحی شده است. می‌توان از ابزار جدید برای آزمایش پلت‌فرم بادی آن سوی ساحل شناور و کشتی‌ها استفاده کرد.

 

با آزمایش ابزار دریایی در یک آکواریوم، محققان می‌توانند به موفقیت‌هایی ظرف چند روز یا چند هفته در مقایسه با ماه‌ها یا سال‌ها آزمایش در آب باز دست یابند. این توسعه سریع می‌تواند محصولات انرژی پاک را با خطر پایین و به صورت سریع‌تر و مقرون‌به‌صرفه‌تر به بازار عرضه کند.

 

 

 

 

وحشتناک‌ترین استخر جهان

 

 

 

وحشتناک‌ترین استخر جهان

 

 

 

وحشتناک‌ترین استخر جهان

 

 

 

وحشتناک‌ترین استخر جهان

 

 تاريخ : دو شنبه 30 تير 1393برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
70-24.JPG

 

مدل‌های مختلف خودروهای پرنده، جت‌های بدون سرنشین، مخازن سوخت انعطاف‌پذیر و سیستم‌های جدید ناوبری هواپیما بخشی از فناوری‌های معرفی شده در نمایشگاه بین‌المللی هوایی فارنبرو 2014 محسوب می‌شوند که از 23 تیر ماه افتتاح شده و 29 تیر ماه پایان یافت.

  شرکت‌های بین‌المللی فعال در حوزه صنعت هوانوردی در بیش از 1600 غرفه، آخرین دستاوردهای خود را در معرض دید بازدیدکنندگان از چهل و نهمین نمایشگاه هوایی فارنبرو قرار داده‌اند.

 

هواپیمای حمل و نقل نظامی A400M ایرباس برای انتقال تجهیزات نظامی، جابه‌جایی نیروها، سوختگیری هواپیماهای دیگر و نظارت الکترونیکی کاربرد دارد.

 

رادار آرایه اسکن الکترونیکی فعال (AESA) موسوم به Captor-E بر روی نمونه اولیه جت جنگنده چندمنظوره Eurofighter Typhoon IPA5 از دیگر فناوری‌های معرفی شده در نمایشگاه هوایی فارنبرو 2014 است؛ با کمک این سیستم، خلبان جت جنگنده قادر به رهگیری دشمن بر روی رادار در زاویه 90 درجه خواهد بود.

 

شرکت ایتالیایی Piaggio‌ نیز پهپاد سرچکشی P.1HH را در معرض دید بازدیدکنندگان قرار داده است؛ مراحل مختلف آزمایش این پهپاد ماه فوریه (بهمن 92) با موفقیت انجام شد؛ انجام مأموریت های شناسایی و نظارت در ارتفاع 45 هزار پایی از قابلیت های مهم پهپاد P.1HH عنوان شده است.

 

هواپیمای بدون سرنشین و رادارگریز Taranis توسط شرکت صنایع دفاعی و هوافضای انگلیس (BAE Systems) طراحی شده است؛ این هواپیمای جاسوسی و نظارت از آخرین سیستم‌های مخابراتی و ارتباطی برخوردار است که امکان دریافت دستورات بدون مشخص شدن موقعیت برای دشمن را فراهم می‌کند.

 

هواپیمای مسافربری Dreamliner شرکت بوئینگ بطول 80 متر و قابلیت حمل 280 مسافر، از طراحی فوق سبکی برخوردار است که امکان انجام مانور توسط خلبان را فراهم کرده و به سوخت بسیار کمتری نیاز دارد.

 

خودروی پرنده SkyRunner توسط محققان شرکت انگلیسی پاراجت طراحی شده است؛ این خودرو از قابلیت حرکت روی زمین و پرواز در آسمان با سرعت 88 کیلومتر در ساعت با استفاده از یک چتر نجات بزرگ شبیه پاراگلایدر برخوردار است.

 

 

 

 

 

هواپیمای حمل و نقل نظامی A400M ایرباس

 

 

 

رادار آرایه اسکن الکترونیکی فعال بر روی نمونه اولیه جت Eurofighter Typhoon IPA5

 

 

 

پهپاد سرچکشی P.1HH

 

 

 

هواپیمای بدون سرنشین و رادارگریز Taranis

 

 

 

هواپیمای مسافربری Dreamliner شرکت بوئینگ

 

 

 

خودروی پرنده SkyRunner

 تاريخ : دو شنبه 30 تير 1393برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
1-3389.jpg

تیمی سه‌نفره از دانشجویان دانشگاه ام آی تی چاپگری سه‌بعدی ابداع کرده‌اند که بستنی‌هایی با هر شکل را ظرف فقط 15 دقیقه چاپ می‌کند.

 

 سامانه ابداعی این مبتکران بستنی را به شکل‌های دلخواه چاپ و سپس آن را با نیتروژن مایع منجمد می‌کند.

 

نوعی سیستم، در این سامانه، نیتروژن مایع را روی بستنی که تازه قالب‌شده افشانه می‌کند.

 

در واقع، برای اطمینان از این که بستنی قالب‌گیری‌شده دارای مشخصه‌های باثباتی است، دانشجویان ام آی تی خط انتقال مخلوط سرمازا را به صورت یک دایره، خمیده کردند تا این خط حول سامانه خارج‌کننده بستنی حرکت کرده و نیتروژن مایع را در اطراف آن چاپی افشانه کند.تاريخ : دو شنبه 30 تير 1393برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
17-65.JPG

بر هم زدن تمرکز فرد به اندازه‌ای مضر است که حتی یک دقیقه حواس‌پرتی می‌تواند حافظه کوتاه‌مدت انسان را کاملا پاک کند.

 

 بر اساس نتایج یک مطالعه جدید به رهبری سیروس فروغی، اگر حواس شخصی هنگام تلاش برای تمرکزکردن روی موضوعی پرت شود، وی باید از نو آغاز کند زیرا نمی‌تواند به یاد آورد در حال انجام چه کاری بوده است.

 

فروغی از دانشگاه جرج میسون آمریکا و همکارانش مدعی‌اند یافته‌هایشان باید زنگ هشداری برای مالکان گوشی هوشمند باشد زیرا کاربران معمولا گوشی‌هاشان را 125 بار در روز بررسی می‌کنند.

 

این موضوع نشان می‌دهد انسان‌ها بیش از آنچه فکر می‌کردند به ماهی قرمز شباهت دارند زیرا حافظه این حیوان تنها چند ثانیه طول می‌کشد.

 

در این تحقیق، محققان از سوژه‌های آزمایشی خواستند پاسخ‌شان به یک امتحان را به صورت طرحواره یادداشت کنند و سپس پاسخ کامل را تحت سه شرایط بنویسند. نخست آن‌ها باید بدون این که حواسشان پرت می‌شد، می‌نوشتند؛ دوم این که این افراد هنگام نوشتن طرحواره سه بار حواسشان پرت می‌شد و سوم این که سوژه‌ها هنگام نوشتن پاسخ کامل سه بار حواسشان پرت می‌شد.

 

در طول هر یک از بازه‌های زمانی یک دقیقه‌ وقفه، سوژه‌های آزمایشی باید مسائل ریاضی را حل می‌کردند.

 

یافته‌های حاصل نشان داد این وقفه‌ها موجب کیفیت ضعیف پاسخ‌های نوشتاری افراد در 95 درصد موارد شد.

 

این نخستین مطالعه‌ای است که اثر پرت‌شدن حواس را روی کیفیت کار فرد نشان می‌دهد.تاريخ : دو شنبه 30 تير 1393برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

جنگنده تهاجمی مشترک F-35 JSF ساخت شرکت لاکهید مارتین آمریکا که قرار است در آینده تبدیل به ستون فقرات یگان جنگنده ارتش آمریکا و متحدانش بدل شود هر روز با دردسری جدید رو به رو می شود. 

مشکلات نرم افزاری، نشت روغن از درون جنگنده و آخرین مورد، بروز انفجار در موتور از جمله دلایلی است که بارها به خاطر آن ناوگان این جنگنده زمین گیر شده است. آخرین اتفاق فاجعه بار برای برنامه اف 35 زمین گیر شدن کل ناوگان این جنگنده و عدم شرکت آن در نمایشگاه هوایی فارنبرو در انگلستان (که در حال برگزاری است) به دلیل حادثه انفجار در موتور آن بود. 

این پروژه که تا کنون چیزی در حدود 1 تریلیون دلار هزینه در بر داشته و به عنوان گران ترین پروژه تسلیحاتی تاریخ شناخته شده است شاید چیزی بیشتر از یک فاجعه تمام عیار برای آمریکا و متحدانش نباشد. در این مطلب نگاهی دقیق تر به این جنگنده آمریکایی و مشکلات آن خواهیم داشت.

 

خانواده جنگنده های F-35JSF


می توان این گونه گفت که آمریکایی ها به نوعی قصد دارند تا با برنامه اف 35 تجربه موفق جنگنده افسانه ای اف 4 فانتوم ساخت شرکت مکدانلد داگلاس را زنده کنند. این جنگنده به طور همزمان در نیروی هوایی، دریایی و سپاه تفنگداران دریایی آمریکا خدمت کرده و بازار صادراتی بسیار خوبی را نیز برای آمریکا به وجود آورد. 

نیروی هوایی ایران قبل از پیروزی انقلاب اسلامی نزدیک به 190 فروند فانتوم را خریداری کرد. اما برای جانشینی فانتوم هر کدام از بخش های نیروی های مسلح آمریکا به دنبال نیاز های جدید خود رفتند و جنگنده های جدیدی مثل F-14 ، F-15 ، F-16 ، F-18 ، AV-8B و A-10 از جمله پرنده های رزمی بودند که هر کدام بخشی از وظایف فانتوم را در نیروهای مسلح آمریکا بر عهده گرفته و در ضمن به متحدین این کشور نیز در بسیاری از نقاط جهان صادر شدند.


 

هواپیماهایی که اف 35 جایگزین آنها خواهد شد


F-35 در سه مدل A ، B و C طراحی و ساخته شده است که مدل A متعلق به نیروی هوایی ، مدل B متعلق به سپاه تفنگداران دریایی و مدل C متعلق به نیروی درایی آمریکا است. دیگر کشورهای حاضر در این طرح عبارت اند از : انگلستان، نروژ، هلند، ترکیه، دانمارک، رژیم صهیونیستی، استرالیا، کانادا، ایتالیا و سنگاپور.

با ورود به فضای قرن بیست و یکم و پایان جنگ سرد و تغییر کلی فضای نبردها آمریکایی ها به دنبال این قضیه رفتند که شاید بتوانند تجربه موفق فانتوم را یک بار دیگر تکرار کنند. ولی باید گفت که مشکلات از همین نقطه آغاز می شود. 

جنگنده جدید می بایست پنهان کار بوده و در همچنین در مدل مورد استفاده برای سپاه تفنگداران دریایی قابلیت نشست و برخواست عمودی مثل جنگنده هریر را نیز داشته باشد. علاقمندان به هوانوردی حتما مطلع هستند که فانتوم با وجودی که در ابتدا یک جنگنده ناونشین بود اما با کمترین تغییر ممکن، خصوصا در بخش طراحی کلی بدنه و سامانه پیشران به خدمت سایر نیروهای آمریکایی و مشتریان جهانی در آمد و در آن زمان خبری از طراحی پنهانکار، قابلیت حمل تسلیحات در داخل بدنه و یا قابلیت عمود پروازی نبود. 

برای فهم بهتر این مسئله خوب است به سراغ یک مقایسه بین جنگنده اف 35 به عنوان یک پرنده پنهان کار نسل پنج و جنگنده روسی سوخوی 35 به عنوان یک جنگنده نسل 4++ داشته باشیم. در نگاه اول شاید بسیاری از افراد تصور کنند که اف 35 به راحتی سوخوی روسی را از میان برمی دارد اما مطالعات انجام شده توسط خود غربی ها حقایق بسیار جالبی را در مورد این به اصطلاح ابر جنگنده آمریکایی مشخص می کند.

F-35
سوخوی 35


در ابتدا با یک سری از مولفه های ساده پروازی مثل برد، سرعت و سقف پروازی شروع می کنیم. برد جنگنده اف 35 با سوخت قابل حمل در درون بدنه خود در مدل A در حدود 2200 کیلومتر و برای سوخوی 35 در حدود 1800 کیلومتر است. البته سوخوی 35 می تواند با حمل یک مخزن سوخت 6 هزار لیتری در زیر بدنه خود به راحتی برد را 4500 کیلومتر افزایش دهد.

در زمینه سقف پروازی عدد مورد نظر برای هر دو پرنده در حدود 18 کیلومتر از سطح زمین است. در بخش سرعت اما سوخوی 35 با قابلیت پرواز با سرعت بیش از 2 برابر سرعت صوت دست برتر را نسبت به اف 35 که بیشترین سرعت آن 1.6 ماخ است را دارد.

در بحث ارتفاع عملیاتی خصوصا برای نبردهای هوا به هوا این عدد برای اف 35 در حدود 7 کیلومتر یا به عبارتی 25 هزار پا و برای سوخوی 35 در حدود 40 هزار پا یه به عبارتی 12 کیلومتر است. این اعداد در بحث شلیک های فراتر از میدان دید بسیار موثر هستند. نکته این جاست که بر اساس اصول فیزیک هواپیمایی که از ارتفاع بالاتر و با سرعت بیشتر موشکی را پرتاب کند سلاح پرتاب شده خود را به برد و سرعت بیشینه می رساند.
 
در این جا این سوال پیش میاید که آیا هواپیمای اف 35 نمی تواند سوخوی 35 را زودتر شناسایی کند؟ 

برای پاسخ به این سوال به رادارها و سامانه های شناسایی در دو هواپیما اشاره می کنیم. هر دو هواپیما از رادار باند ایکس آرایه فازی بهره می برند که برای اف 35 این مدل APG-81 از نوع فعال و برای سوخوی 35 مدل Irbis-E از نوع غیر فعال است. هر دو رادار تقریبا از توانایی های مشابهی در این بخش برخوردار هستند و اف 35 در این بخش خصوصا به خاطر این که در بخش جلویی خود از کمترین سطح مقطع راداری برخوردار است به نظر دست بالا را دارد.

F-35
مقایسه پوشش راداری اف 35 و سوخوی 35

اما سوخوی 35 یک رادار کمکی باند L در اختیار دارد که به طور خاص در فلپ های جلویی بال هواپیما نصب شده و به صورت اختصاصی برای کشف اهداف پنهان کار طراحی شده است و به سوخوی 35 در کشف اهداف پنهان کار کمک می کند. همچنین باید به این مسئله اشاره که مجموعه راداری و سنسورهای اف 35 توان جستجوی محیطی به زاویه 120 درجه در مقابل خود را داشته و این در حالی است که این عدد برای سوخوی 35 240 درجه می باشد.

F-35
محل قرارگیری رادارهای باند ال در سوخوی 35

در ضمن باید به این نکته نیز اشاره کرد که در بحث برد موشک های فراتر از میدان دید برتری متعلق به سوخوی 35 بوده و موشک هایی مثل سری R-77 از برد بیشتری نسب به موشک اصلی میان برد اف 35 یعنی امرام برخودار است. 

هواپیمای اف 35 به سامانه AAQ-40 که یک سیستم الکترواپتیک است و در زیر بدنه نصب شده مجهز است. این سامانه توان کشف اهداف هوایی و زمینی را داشتی ولی بیشتر توجه و تمرکز این سامانه بر روی جستجوی اهداف زمینی می باشد. 

در مقابل هواپیمای سوخوی 35 به یک سامانه پیشرفته جستجوی فروسرخ پیشرفته مجهز است که عمدتا از آن برای کشف اهداف هوایی بهره می برد. بر اساس اطلاعات مندرج در پایگاه اینترنتی Air Power Australia  این سامانه نصب شده بر روی هواپیمای سوخوی 35 که البته بر روی سایر اعضای خانواده فلانکر مثل سوخوی 30 نیز نصب شده است به راحتی توان کشف اف 35 را پیش از رسیدن به برد لازم برای پرتاب موشک را دارد.

 این مسئله را نیز به یاد داشته باشید که موتور مورد استفاده در اف 35 یعنی F-135 ساخت شرکت پرات اند ویتنی یکی از داغ ترین موتورها در دنیای امروز به حساب می آید که تشعشعات فروسرخ گسترده ای را پخش کرده و کشف آن را به وسیله سامانه های جستجو گر فروسرخ آسان تر می کند.

حال به بحث پرتاب موشک و دفاع در برابر حملات در برابر موشک های هدایت راداری می پردازیم. موشک اصلی اف 35 برای نبردهای فراتر از میدان دید موشک AIM-120 امرام در مدل C است که البته در حال حاضر کار بر روی مدل D نیز به عنوان مدل پیشرفته تر ادامه دارد. در مقابل هواپیمای سوخوی 35 با موشک های سری R-27 و R-77 برای نبرد در فواصل دور مجهز شده است.

F-35 
موشک AIM-120


ذکر نکاتی در اینجا مهم به نظر می آید ، اول این که موشک روسی R-77 از لحاظ برد دست برتر را نسبت به امرام آمریکایی دارد و این برتری همچنین در زمینه مانور پذیری به لطف طراحی باله های صلیبی شکل در انتهای این موشک نیز تضمین شده است. در عین حال و همان گونه که در ابتدای متن نیز اشاره شد ارتفاع پروازی بالاتر و همچنین سرعت بیشتر سوخوی 35 در بحث بدست آوردن برد و شتاب بیشینه در موشک مذکور بسیار مهم است.

F-35
موشک R-77


مسئله دیگر بحث سامانه های جنگ الکترونیک و مانور پذیری هر دو پرنده است. با نگاهی به تاریخ نبردهای هوا به هوا خصوصا با استفاده از موشک های هدایت راداری یک نکته مشخص می شود و آن هم این که در بسیاری از موارد قربانیان موشک های هدایت راداری پرنده های ضعیف تر از لحاظ سامانه های الکترونیکی و همچنین مانور پذیری بودند.

اکثر پیروزی های هوایی بدست آمده به وسیله موشک آمریکایی امرام تا کنون بر علیه هواپیماهایی چون میگ 21 و میگ 29 آن هم در مدل A بدست آمده است که تقریبا فاقد هر گونه سامانه جنگ الکترونیک بودند.

F-35
کابین سوخوی 35

F-35
کابین اف 35


اما در بحث نبردهای فاصله نزدیک بحث بسیار جالب تر می شود. بر اساس نوع طراحی اف 35 این جنگنده در زمانی که نیاز به حمل محموله خود در درون بدنه برای رعایت اصول پنهان کاری دارد توان حمل موشک های فروسرخ را نخواهد داشت. موشک های فروسرخ در صورت لزوم در زیر بالها نصب خواهند شد که در آن صورت نکته مثبت اصلی این جنگنده یعنی پنهانکاری آن از بین خواهد رفت.

مسئله بعدی بحث مانور پذیری دو هواپیما است. سوخوی 35 با توجه به دارا بودن قابلیت تغییر بردار رانش در دو موتور خود قابلیت انجام مانورهای فوق العاده سنگین از جمله مانور معروف کبری و چرخ ش های 180 درجه با زاویه بسیار تنگ را دارد که البته هیچ کدام از این مانورها از عهده اف 35 بر نخواهد آمد.

در بحث توپ نیز باید گفت که سوخوی 35 دارای یک توپ 30 میلی متری و اف 35 دارای یک توپ 25 میلی متری است. مشخص است که قدرت تخریب توپ روسی بیشتر بوده و در صورت برخورد یک یا چند گلوله آن به بدنه یا موتور اف 35 نبرد برای جنگنده آمریکایی پایان یافته است. و حال نکته این است که این نتایج در برابر یک جنگنده نسل 4++  بدست آمده است. تصور کنید با ورود جنگنده های نسل 5 روسی و چینی چه بر سر اف 35 خواهد آمد.

F-35
T-50 جنگنده نسل 5 روسها


پیش از آن که به ادامه مطلب بپردازیم بد نیست تا نگاهی به قیمت ها نیز داشته باشیم . قیمت هر فروند اف 35 برای مدل A : 124 ، مدل B : 158 میلیون و برای مدل C : 142  میلیون دلار و برای سوخوی 35 روسی بین 45 تا 65 میلیون دلار است. 

اما نتایج جالب تری نیز در جریان یک شبیه سازی کامپیوتری در سال 2008 بدست آمد. رزمایشی به نام " Pacific Vision " که در آن نبردی شبیه سازی شده بین جنگنده های آمریکایی اف 18 ، اف 22 و اف 35 با جنگنده های سوخوی 30 و سوخوی 35 درگرفت. 

در این نبرد شبیه سازی جنگنده های اف 18 و اف 35 تقریبا به طور کامل نابود شدند و تعداد معدودی از اف 22 ها باقی ماندند. این شبیه سازی در اصل مربوط به نبردی با کشور چین بر سر تایوان بوده است. بر اساس اطلاعات درز کرده از این رزمایش که به درخواست اتاق فکر RAND منتشر شده است در سه مرحله نیرویی به قدرت 240 فروند جنگنده از مدل های اف که در بالا نام برده شده به نبرد با سوخوهای چینی رفتند.

در زمان حمله اف 18 ها هیچ کدام از آنها بازنگشتند، از 240 فروند اف 35 تنها 30 فروند بازگشتند و از گروه 240 فروندی اف 22 ها 139 فروند بازگشتند. 

این گروه از جنگنده با تانکرهای سوخت رسان و 4 فروند آواکس پشتیبانی می شدند. البته باید این نکته را در این جا ذکر کنیم که در کل 187 فروند اف 22 عملیاتی در جهان وجود دارند و در پایگاه های مختلف این کشور در نقاط مختلف جهان گرد آمده اند و تصور حتی جمع آوری حتی 187 رپتور در یک مکان  آن هم در برابر دشمنی مثل چین که توان موشکی فوق العاده بالایی خصوصا برای نابودی پایگاه های هوایی آمریکا در اطراف خود را دارد بیشتر به یک دیوانگی شبیه است.

F-35
اف 22 رپتور


اما نکته جالب تر جلسه کمیته دفاعی کشور استرالیا با تعدادی از کارشناسان به تاریخ 7 فوریه 2012 است که در آن به نکات جالبی در مورد این رزمایش و نتایج آن اشاره شده است. 

ظاهرا در جریان این برگزاری این رزمایش تعدادی از نظامیان استرالیایی نیز حضور داشته اند. بر اساس صحبت های صورت گرفته در این جلسه ، جنگنده های سوخوی 35 در جریان این رزمایش به سرعت آواکس های طرف مقابل را هدف قرار دادند. البته این امر با استفاده از موشک های سری KS-172 که در روسیه در دست ساخت است کاملا ممکن می باشد. 

این موشک های دور برد هوا به هوا به طور اختصاصی برای هدف قرار دادن تانکرهای پرنده سوخت رسان و هواپیماهای آواکس طراحی و ساخته شده اند. البته بعد از درگیر شدن هواپیماها در این رزمایش سوخت رسان ها نیز نابود شدند.

F-35
موشک KS-172


از دیگر مطالبی که در این جلسه به آن اشاره شده است این است که موتور جنگنده اف 35 حرارتی در حدود 871 درجه سانتی گراد را تولید می کند که کشف و شناسایی آن برای سامانه های کشف فروسرخ که امروز بر روی اکثر جنگنده های مدرن روسی نصب شده است بسیار آسان می کند. 

این جنگنده در هر ثانیه 3.38 کیلوگرم سوخت مصرف می کند و اگر پشتیبانی سوخت رسان ها نباشد زمان بسیار کمی برای اف 35 به جهت ماندن در آسمان و نبرد وجود خواهد داشت.

F-35
سامانه جستجوگر فروسرخ بر روی سوخوی 27


مشکل بزرگتر برای متحدان آمریکا وجود دارد که در نقاط مختلف دنیا قرار است این جنگنده را تهیه کرده و از آن برای دفاع از خود بهره ببرند. استرالیا یکی از این کشورهاست که ممکن است به دلیل انتخاب این جنگنده شدیدا ضرر کند. مدل های صادراتی که قطعا ضعیف تر بوده و می تواند مشکلات بیشتری را نیز ایجاد کند.

به نظر بیش از این پرداختن به مشکلات تکنیکی و فنی این جنگنده از حوصله این مکان خارج باشد. اما مطمئنا برای شما هم این سوال پیش آمده است که چگونه این جنگنده تا به امروز به راه خود ادامه داده و همچنان مقامات آمریکایی از آن دفاع می کنند. پاسخ این سوال را باید نه در بحث های نظامی و فنی و بلکه در راهروهای کاخ سفید، پنتاگون و خصوصا کنگره آمریکا پیدا کرد.

بر اساس اطلاعات موجود تنها در سال 2012 میلادی شرکت لاکهید مارتین به 425 عضو کنگره آمریکا از تعداد کل 535 عضو کمک مالی پرداخت کرده است.

یکی از توجیهات بزرگ این نمایندگان برای حفظ برنامه "JSF" بحث اشتغال زایی است. بر اساس اطلاعات منتشره در روزنامه لس آنجلس تایمز نزدیک به 127 هزار شغل مستقیم و غیر مستقیم از طریق این برنامه در نقاط مختلف آمریکا ایجاد شده است.

 و از طرف دیگر این شرکت لاکهید مارتین در سالهای اخیر اخیر میلیارد ها دلار به شکل قراردادهای مختلف از دولت آمریکا دریافت کرده است. این شرکت در حال حاضر بزرگترین پیمان کار دفاعی آمریکا به حساب آمده و در عین حال گران ترین پروژه نظامی تاریخ نیز به این شرکت سپرده شده است. منابع مستقل آمریکایی اعتقاد دارند که نزدیک به هزاران نفر از اعضای دولت، وزارت دفاع و کنگره آمریکا از جمله لابی گرهای فعلی شرکت لاکهید مارتین و برنامه اف 35 هستند و اجازه کنسل شدن آن را نخواهند داد. 

با این وجود مقامات آمریکایی همچنان بر موفقیت طرح F-35 تاکید دارند و حتی به دنبال یافتن مشتری های جدیدی نیز برای آن هستند. به نظر به دلایلی غیر فنی که به بخشی از آن در اواخر این نوشته اشاره شد این طرح همچنان ادامه خواهد یافت ، طرحی که می تواند به قیمت از بین رفتن برتری هوایی آمریکا در آینده منجر شود.تاريخ : یک شنبه 29 تير 1393برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
اغلب کاربران در خصوص نسخه های 64 و 32 بیتی ویندوز شنیده اند و به خوبی از تفاوت های آنها آگاه هستند. اما شاید اخیرا بر روی برخی از وب سایتهای وابسته به مایکروسافت یا برخی وب سایتهای دانلود چیزی به نام Windows 64- bit Itanium شنیده یا خوانده باشید. اما آیا این یک سیستم عامل جدید است یا نه؟

موضوع بر خورد با اصطلاحات و عبارات جدید البته موضوع جدیدی نیست و در دنیای فاوری اطلاعات و ارتباطات هر روزه ایده ها و محصولات جدیدی طرح و خلق میشوند که نام ها و اصطلاحات جدیدی برای آنها ساخته میشوند.

موضوع ویندوز Itanium نیز چیزی شبیه به این است. در واقع Itanium مربوط به یک ساختار پردازش اینتل برای سیستم عامل های سرور است که همچنین با نام IA-64 نیز شناخته میشود که در آن IA مخفف Intel Architecture است:

در مورد Windows 64-bit Itanium چه میدانید؟

اما Windows 64-bit Itanium چیست؟

همانگونه که ذکر شد IA-64 از ساختار پردازش Intel Itanium استفاده میکند که به منظور استفاده در سیستم های پردازشی و سرورهای بزرگ با عملکرد بالا طراحی شده است. این پردازشگر در سال 2001 تولید و منتشر شد اما عملکرد آ در حد انتظار نبود و در واقع به گونه ای به سرنوشت کشتی تایتانیک مبتلا شد و برخی از انتقادات آن را با اصطلاح Itanic خطاب کردند!

در مورد Windows 64-bit Itanium چه میدانید؟

از سوی دیگر AMD اقام به طراحی و تولید پردازشگر های x86-64 کرد که در عین حالی که از حافظه 64 بیتی پشتیبانی میکرد نرم افزارهای 32 بیتی را نیز با سرعت معمول سخت افزار پردازش میکرد. این پردازشگرها بهx86-64 معروف شدند و بعدا با همان نام x64 خوانده شدند. در واقع x64 یک اصطلاح زاده مایکروسافت است که مخفف Extended 64 است.

در حالی که ذاتا مایکروسافت از پردازشگر Itanium پشتیبانی میکرد اما به دلیل استقبال اندک بازار بعدها از پشتیبانی آن صرف نظر کرد. یکی از مشکلات اصلی این پردازشگر این بود که Backward Compatible نبود. یعنی در واقع نرم افزارهای 32 بیتی را به خوبی اجرا نمیکرد و تنها قادر به اجرای نرم افزارهای 32 بیتی بود.

متعاقبا اینتل نیز تصمیم بر آن گرفت که پشتیبانی از پردازش x64 را در قالب پردازشگر های x86 خود صورت دهد. در اینجا بود که تکنولوژی Extended Memory 64 یا EM64T سر برآورد. این تکنولوژی به پردازشگر هایی شبیه بهIntel Xeon این اجازه را میداد که به پلتفرم های 32 بیتی به میزان بیشتری از حافظه که توسط پلتفرم های 64 بیت پشتیبانی میشد دسترسی داشته باشند.

این تکنولوژی است که در حال حاضر در سیستم های لپتاپ یا دسکتاپ خود از آن استفاده میکنیم.

اما ویندوز XP و ویندوز Server 2008 RT آخرین نسخه های ویندوز بودند که از Itanium پشتیبانی میکردند و نشخه های بعدی ویندوز هیچ پشتیبانی از Itanium نداشتند.

آیا ویندوز شما Windows 64-bit Itanium است؟

کاربرانی که از سیستم های قدیمی تر استفاده میکنند، در صورت لزوم میتوانند بفهمند که در حال حاضر از چه سیستمی استفاده میکنند. برای اینکار cmd ویندوز را اجرا کرده و دستور زیر را در آن وارد نمایید:

Wmic cpu get architecture

در مورد Windows 64-bit Itanium چه میدانید؟

همانطور که در تصویر بالا میبینید، خروجی این دستور یک عدد است که در اینجا عدد 9 نمایش داده شده. خروجی های دستور و معانی آنها به ترتیب زیر است:

0 = سیستم x86

6 = سیستم Itanium

9 = سیستم x64

 

پس از این پس هر گاه در خصوص یک سیستم 64-bit سخن گفتید، باید کمی دقیق تر باشید، زیرا دو نسخه از این نوع سیستم وجود دارد. سیستمی که همان Itanium اینتل است و سیستم دیگر که همان سیستم 64 بیتی Backward Compatible است که اولین بار توسط AMD طراحی و تولید و سپس توسط اینتل دنبال شد.تاريخ : یک شنبه 29 تير 1393برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

شرکت تحقیقاتی بوز و کامپنی booz & company نتیجه مطالعات خود در مورد برترین های عرصه فناوری اطلاعات و ارتباطات را در 18 صفحه منتشر کرد که نشان می دهد تا پایان سال گذشته میلادی 50 شرکت و در راس آن آی بی ام قدرت نرم افزاری و سخت افزاری فناوری جهان و ثروت کلان حاصل از آن را در دست دارند.

بوز اند کمپانی شرکتی بین المللی است که سالانه به بررسی استراتژی های نوآوری در شرکت هایی می پردازد که بیشترین سرمایه گذاری را روی بخش تحقیقات و توسعه در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات انجام می دهند.

براساس این گزارش شرکت آی بی ام در صدر فهرست این 50 شرکت قرار داشت درحالی که رتبه جهانی سال ماقبل آن(2012) سوم بود. این شرکت آمریکایی در 170 کشور جهان با حدود 434 هزار وابسته شغلی ( به طور مستقیم) در سال2013 بالغ بر 16.6 میلیارد دلار سود خالص کسب کرد.

برخی از شرکت های برتر فهرست بوز و جایگاه آنها تا پایان سال گذشته میلادی به شرح ذیل است:

پس از آی بی ام رتبه بندی 19 شرکت دیگر دراین عرصه به ترتیب به شرکت های اوراکل، مایکروسافت، ساپ، سیسکو سیستم، اپل، هولت، پکارد، گوگل، اکسنچر، سامسونگ، تی سی اس، اینفوسیس، آمازون، ادوب، آتوس، اریکسون، فوجیتسو، اچ سی ال،کاگنیزنت و دل ، تعلق گرفت.

نکته حایز اهمیت این است که مایکروسافت رتبه برتر سال 2012 در سال 2013 با دوپله سقوط جایگاه سوم را کسب کرده است.

انتخاب و رتبه بندی این شرکت ها براساس شاخص هایی مانند عملکرد مالی، قدرت نمونه کارها، اثر گذاری در بازار، نوآوری و نام تجاری ( برندینگ) انجام شد.

دراین بررسی از شرکت مایکروسافت به عنوان یک شرکت جهانی فعال در عرصه زیرساخت های شبکه و پلت فرم نام برده شد، اما درعین حال آینده این شرکت وابسته به نوآوری و ایجاد خلاقیت برای قدرت یابی بیشتر،معرفی شده است.

بوز و کمپانی مهمترین قدرت و عامل پیشرفت این شرکت ها، به ویژه 20 شرکت برتر را ˈ نو آوری و ریسک پذیریˈ اعلام کرده است.ویژگی هایی که سبب شده تا آنها بازارهای اصلی جهان در عرصه فناوری اطلاعات و ارتباطات را در اختیار خود گیرند.

نگاهی به میزان درآمد صاحبان شرکت های فناوری نیز دلیلی دیگر بر گردش مالی بسیار کلان در این شرکت هاست.

طبق گزارش سال 2014 مجله فوربس، بیل گیتس، بنیانگذار شرکت مایکروسافت با ثروتی بالغ بر ۷۶ میلیارد دلار ثروتمندترین فرد جهان است. بیل گیتس پس از یک دوره چهار ساله بار دیگر رتبه اول ثروتمندترین مرد جهان را به خود اختصاص داد .گیتس 58 ساله نخستین بار در سال ۱۹۹۴ در رتبه نخست فهرست ثروتمندترین افراد جهان قرار گرفت.

دراین فهرست همچنین لری الیسون، بنیانگذار شرکت اوراکل نیز با ثروتی بالغ بر ۴۸ میلیارد دلار در جایگاه پنجمین ثروتمند جهان است. دراین رده بندی لری پیج بنیانگذار شرکت گوگل با ثروت ۳۲ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلاری در جایگاه هفدهم و جف بزوس مدیر آمازون نیز با دارایی ۳۲ میلیارد دلاری در رده هجدهم ثروتمندترین افراد جهان قرار گرفتند.

برخی دیگر از ثروتمندان حوزه فناوری جهان در این فهرست شامل ، سرگئی برین بنیانگذار گوگل با ثروت ۳۱ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار، مارک زاکربرگ بنیانگذار و مدیرعامل فیسبوک با ثروت ۲۸ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار، استیو بالمر مدیرعامل سابق مایکروسافت با ثروت ۱۹ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار و مایکل دل مدیر عامل شرکت دل با ثروت ۱۷ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار هستند. تاريخ : یک شنبه 29 تير 1393برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
193-13.JPG

محققان دستگاهی ساخته‌اند که خواندن را برای افرادی که مشکل دید دارند و یا قادر به تلفظ صحیح متون زبان‌های خارجی نیستند، آسان می‌کند.

 

 فرد با قرار دادن این دستگاه بر روی نوک انگشت خود و لمس کردن متن نوشته شده، همزمان قادر به خواندن آن می‌شود.

 

این دستگاه مجهز به دوربین و محرک لمسی برای خواندن با صدای بلند از روی خطوط است و قابلیت تشخیص ابتدا و انتهای خط را هم دارد.

 

محققان در آزمایشگاه رسانه‌ای دانشگاه MIT موفق به طراحی این خواننده انگشتی شده‌اند.

 

این دستگاه تنها برای کسانی که مشکل بینایی دارند کارایی ندارد، بلکه برای تلفظ صحیح زبان دیگر هم به کار می‌رود و برای آموزش به کودکان نیز بسیار مفید است.

 

طراحان در حال آماده سازی این دستگاه و استفاده آسان از آن برای گردشگران، محققان و سایر افراد هستند.تاريخ : یک شنبه 29 تير 1393برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
000-154.jpg

یک شرکت آلمانی متخصص در زمینه پروتزهای منحصربفرد انگشت، دست و پا، یک انگشت سیلیکونی مصنوعی ساخته که بسیار شبیه نمونه واقعی است.

 

 این کار محصول فری الکس اشتاموس و کریستوف براون از شرکت Prosthesenwerk است.

 

به گفته محققان، تفکر پشت طراحی‌های آنها، ساخت کارهای پروتز سیلیکونی هنرمندانه است.

 

هر کدام از این پروتزها بطور جداگانه طراحی و ساخته می‌شود تا از رنگ پوست درست برای منطبق کردن با پوست فرد و همچنین راحتی آن اطمینان حاصل شود. از این رو زمان ساخت هر پروتز بسته به مورد آن متغیر است.

 

به گفته سازندگان، ناخن ‌انگشتان دست و پا از اکرلیک ساخته می‌شود که امروزه در آرایشگاهها برای طراحی ناخن مصنوعی مورد استفاده است.

 

اگرچه به اذعان سازندگان، محصولات آنها آنقدر که واقعی نشان می‌دهند کارا نیستند و از این جهت، پروتزهای دارای بیونیک داخلی بهتر عمل می‌کنند.

 

قیمت این پروتزها از 1460 پوند تا 5000 پوند بسته به نوع و زمان ساخت آن متغیر است.تاريخ : یک شنبه 29 تير 1393برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
4--1.jpg

عملهای جراحی دردناک برای اتصال ضربان‌ساز به قلب در آینده می‌تواند جای خود را به تزریق ژن به قلب بدهد.

 

 دانشمندان موسسه قلب سدارس-سینا در لس‌آنجلس برای اولین بار از تزریق ژن برای ایجاد یک ضربان‌ساز زنده با استفاده از سلولهای خود قلب بهره بردند.

 

این موفقیت در خوکها که از قلب مشابهی با انسان برخوردارند، راه را برای اولین آزمایشات بر روی انسانها تا سه سال آینده هموار می‌کند.

 

این درمان پیشگامانه در اصل برای کمک به افراد با گزینه‌های درمانی اندک مانند جنین درون رحم طراحی شده، اما در صورت ایمن و موثر بودن می‌توان در نهایت از آن بطور معمول برای درمان صدها هزار بیمار استفاده کرد.

 

ضربان‌سازها ریتم قلب را تنظیم کرده و سالانه در بدن صدها هزار بیمار دارای ضربان قلب نامنظم، آرام یا سریع کار گذاشته می‌شود.

 

محققان آمریکایی ژنها را به قلب خوکهای مبتلا به اختلال ضربان قلب تزریق کردند.

 

این ژنها یک بخش جزئی از قلب را به یک ضربان‌ساز زیستی با قابلیت عادی نگهداشتن ضربان قلب تبدیل کردند.

 

ضربان قلبهای مهندسی شده در طول روز و طی ورزش سرعت گرفته و در طول شب آهسته می‌شدند.

 

به گفته محققان، این اولین بار است که یک ضربان‌ساز زیستی با استفاده از روشهای بسیار کمتر تهاجمی ساخته شده و مطالبات زندگی روزمره را بخوبی تامین می‌کند. همچنین این اولین بار است که یک سلول قلبی در یک موجود زنده به منظور درمان موثر یک بیماری مجددا برنامه‌ریزی شده است.

 

نتایج این پژوهش در مجله Science Translational Medicine reports منتشر شده است.تاريخ : یک شنبه 29 تير 1393برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
19-492.jpg

بر اساس پژوهش جدید، مادرانی که عاشق نوزادانشان هستند، قدرت مغز آن‌ها را ارتقا می‌بخشند.

 

 دانشمندان دریافته‌اند حضور مادر می‌تواند دارای اثری مثبت روی تولید عصب مغز نوزاد باشد. محققان امیدوارند با استفاده از نتایج حاصله ابزاری تشخیصی و درمان‌هایی را برای افرادی بیابند که مغزشان دارای نارسایی است یا در دوران طفولیت به خوبی رشد نکرده است.

 

این نخستین تحقیقی است که ارتباطات طبیعی و اولیه مانند اثر پرستاری و مراقبت بر مراحل کلیدی در رشد مغزی پس از تولد نوزاد را نشان می‌دهد.

 

پروفسور رجینا سولیوان از دانشگاه نیویورک در این باره گفت: بررسی‌های ما نشان می‌دهند چگونه در پستانداران، تحریک حسی مادر به مغز در حال رشد نوزاد کمک می‌کند و نتایج حاصله دیدگاه‌های وسیع‌تری را درباره فرآیند مادر خوب‌بودن ارائه می‌دهد.

 

این تحقیق همچنین نشان می‌دهد چگونه تفاوت در شیوه بزرگ‌کردن نوزادان توسط مادران می‌تواند تا حدی تنوع گسترده رفتارهای نوزادان در میان حیوانات و انسان‌هایd با پیش‌زمینه‌های مشابه یا فرهنگ‌های بسیار مرتبط، را توضیح دهد.

 

در بررسی انجام‌شده، محققان پس از تحلیل موش‌های تازه متولدشده دریافتند هنگامی که آن‌ها به خوبی مراقبت و تغذیه می‌شدند، عصب‌هایشان رشد کرد و با یکدیگر بهتر ارتباط برقرار می‌کردند. در واقع، بررسی 100 ساعته ویدیوها و خوانش‌های الکتریکی مغز موش‌های مورد مطالعه ارتباط نوزاد-مادر و فعالیت عصبی آغازین را نشان داد.

 

بر اساس یافته‌های جدید، حضور مادر در لانه سیگنال‌دهی الکتریکی در مغز موش‌های تازه‌متولدشده را تنظیم و کنترل کرد. همچنین زمانی که موش‌ها با مادرشان بودند، مغزشان عصب بیشتری تولید می‌کرد اما هنگامی که مادر حضور نداشت، فعالیت مغزی آن‌ها نامنظم بود.

 

جزئیات این دستاورد علمی در مجله Current Biology منتشر شد.تاريخ : یک شنبه 29 تير 1393برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
bloodtest.jpg

دانشمندان موسسه سالک در کالیفرنیا موفق به درمانی برای دیابت نوع دو شده‌اند که می‌تواند روند آن را معکوس کند.

 

 محققان پروتئینی را شناسایی کردند که بطور طبیعی در بدن تولید شده و دیابت نوع دو را در موش‌های بیمار درمان کرد. آنها معتقدند می‌توان این نتایج را به آسانی در انسان نیز بدست آورد.

 

دستاورد محققان باعث افزایش امیدها در مورد تولید داروی ارزانی شده که بطور موثر با یکی از سریع‌ترین بیماری‌های جهان از لحاظ رشد مقابله کند.

 

پروتئین FGF1 در حال حاضر نقشی حیاتی در رشد سلول‌ها و ترمیم بافت انسان ایفا می‌کند اما بطور معمول هرگز وارد جریان خون نمی‌شود.

 

متخصصان دیابت دریافتند، زمانی که پروتئین به عضله تزریق شده و با خون تعامل پیدا می‌کند، بطور چشمگیری سطوح قند خون را کاهش می‌دهد.

 

مهمتر اینکه بنظر می‌رسد این پروتئین علل ریشه‌ای دیابت نوع دو را معکوس کرده و باعث واکنش سیستم متابولیکی به انسولین می‌شود.

 

در موشهای چاق مبتلا به دیابت نوع دو، تنها یک تزریق از پروتئین FGF1 باعث بازیابی سطوح قند خون به سطح سالم برای دو روز شد. همچنین محققان دریافتند که درمان مداوم با این پروتئین باعث معکوس شدن عدم حساسیت به انسولین شد.

 

بیماران مبتلا به دیابت نوع دو بتدریج حساسیت خود را در برابر تاثیرات هورمون از دست داده و قند خون آنها افزایش می‌یابد.

 

درمانهای کنونی در دسترس با هدف ارتقاء سطوح انسولین و معکوس کردن مقاومت بدن به انسولین با تغییر فعالیت ژن ارائه می‌شوند.

 

اما داروها با خود عوارض جانبی نیز به همراه داشته و ممکن است باعث کاهش بیش از حد قند خون و متعاقب آن هیپوگلیسمی مرگبار شود.

 

محققان که پژوهش آنها در مجله نیچر منتشر شده، دریافتند موشهای بدون پروتئین مذکور در زمان مواجهه با یک رژیم پر چرب به سرعت به دیابت مبتلا می‌شدند که این امر نشانگر نقش کلیدی FGF1 در تنظیم سطوح قند خون است.

 

پروتئین FGF1 از مزیتهایی در مقایسه با داروهای کنونی دیابت برخوردار است که با طیف گسترده‌ای از عوارض جانبی از افزایش وزن ناخواسته گرفته تا مشکلات قلبی و کیلوی خطرناک همراهند.

 

دانشمندان هنوز نحوه دقیق عملکرد این پروتئین را درک نکرده‌اند اما امیدوارند محققان دیگر بتوانند ویژگیهای آن را بررسی کنند.تاريخ : یک شنبه 29 تير 1393برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
1-76.jpg

محققان دانشگاه علوم پزشکی مشهد موفق به طراحی و ساخت کرم لاغری موضعی با استفاده از عصاره شیرین بیان شدند.

 

 این اختراع به همت دکتر حسین عرفایی، استاد گروه فارماسوتیکس دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با شماره 80188 در اداره اختراعات به ثبت رسیده است.

 

دکتر حسین عرفایی در خصوص این اختراع گفت: این کرم بر مبنای بلوکه کردن آنزیم 11 بتا هیدروکسی استروئید دهیدروژناز توسط اسید گلیسرتنیک موجود در عصاره ریزوم گیاه شیرین بیان استوار است و درنتیجه موجب کاهش فراهمی کورتیزول در سطح سلول‌های چرب (adipocytes) می‌شود.

 

استاد دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی مشهد خاطر نشان کرد:‌ در این کرم موضعی با استفاده از مکانیسم‌های تعریق موضعی با روغن‌های حامل پوشش دهنده و مواد گیاهی تعریق کننده و وجود جذب افزاها در حامل، موجب جذب سریع ماده می‌شود.

 

عرفایی تصریح کرد: کارآزمایی بالینی این کرم با مقایسه با دارونما (placebo) نشان داد که بر فشار خون تاثیر نداشته و پس از 7 تا 10 روز از مصرف روزی حداقل دوبار برموضع مورد نظر موجب کاهش چربی می‌شود.

 

وی با اشاره به اینکه بر اساس ضخامت لایه چربی زیر پوستی می‌توان تا شروع به چروکیده شدن پوست از این کرم موضعی استفاده کرد، تصریح کرد: بر اساس کارآزمایی‌های بالینی انجام شده، استفاده از این کرم لاغری هیچ عارضه‌ای نداشته است.تاريخ : یک شنبه 29 تير 1393برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

شیعیان این روزها در سوگ شهادت امیرالمؤمنین حضرت علی(ع) داغدار هستند؛ تجسم عدل و عدالت که با شمشیر عداوت و جهالت به فیض رفیع شهادت نایل آمد. حضرت امیر در مقام و منزلت چنان رفیع است که از ایشان به عنوان «قسیم النار، قسیم الجنة و النّار، قسیم النار و الجنة و ...» یعنی تقسیم‌کننده بهشت و جهنم یاد می‌کنند. اما این عنوان به چه معناست؟
 
این موضوع را در حدیثی از صفحه 96 جلد نخست کتاب «عیون اخبار الرضا» بررسی می‌کنیم:
 
«حدّثنا تمیم بن عبدالله بن تمیم القرشی قال: حدثنی أبی عن أحمد بن علی الأنصاری عن أبی الصلت الهروی قال: قال المأمون یوماً للرضا علیه السلام، یا أبا الحسن! أخبرنی عن جدک أمیر المؤمنین بأی وجه هو قسیم الجنة والنار وبأی معنی فقد کثر فکری فی ذلک؟ فقال له الرضا علیه السلام: یا أمیر المؤمنین ألم ترو عن أبیک عن آبائه عن عبد الله بن عباس أنه قال: سمعت رسول الله(ص) یقول: حب علی إیمان وبغضه کفر؟ فقال: بلی، فقال الرضا علیه السلام: فقسمة الجنة والنار إذا کانت علی حبه وبغضه فهو قسیم الجنة والنار؛
 
اباصلت هروی نقل کرده است که روزی مأمون به امام رضا علیه السلام گفت: یا اباالحسن! ما را از پدرت امیرالمومنین آگاه ساز که به چه علت قسیم الجنة و النار خوانده شده است و این به چه معناست که این مطلب فکر مرا مشغول ساخته است. پس امام رضا علیه السلام به او فرمود: ای مأمون! آیا تو از پدرت و او از پدرانش از ابن عباس از رسول خدا صلی الله علیه وآله و سلم نقل نکردید که گفت از رسول خدا شنیدم می‌فرمایند: حب علی ایمان و دشمنی با علی کفر است؟ پس مأمون پاسخ داد آری! سپس حضرت فرمودند: پس زمانی که ایمان و کفر بر اساس حبّ و بغض او باشد، بهشت و دوزخ را تقسیم می‌کند، بنابراین او قسیم الجنة و النار است.»
 
در ادامه این روایت آمده است: «قال أبو الصلت الهروی: فلما رجع الرضا إلی منزله أتیته فقلت: یا بن رسول الله ما أحسن ما أجبت به أمیرالمؤمنین، فقال: یا أبا الصلت، إنما کلمته من حیث هو، لقد سمعت أبی یحدث عن آبائه عن علی رضی الله عنه، قال: قال لی رسول الله صلی الله علیه وسلم: یا علی، أنت قسیم الجنة والنار یوم القیامة، تقول للنار هذا لی وهذا لک؛
 
اباصلت هروی می‌گوید پس از بازگشت امام از مجلس عرض کرد: ای پسر رسول خدا، چه جواب خوبی به مأمون دادید. پس فرمود: ای اباصلت! من به قدر فهم او جواب دادم؛ پدرم از پدرانش از امیرالمؤمنین علی(ع)‌ نقل کرده که فرموده است، رسول خدا(ص) به من فرمود: ای علی! تو قسمت کننده بهشت و دوزخ در روز قیامت هستی، به آتش می‌گویی این شخص برای توست و این شخص برای من.»
 
همچنین در روایتی از مُفضّل‌بن عمر نقل شده است که می‌گوید: به امام صادق علیه السلام عرض کردم به چه علت امیرالمؤمنین علی‌بن ابی‌طالب «قسیم الجنة و النار» گفته شده است؟ حضرت فرمودند: به خاطر اینکه دوست داشتن او ایمان و دشمن داشتن او کفر است، و همانا بهشت برای اهل ایمان آفریده شده است و جهنم برای اهل کفر خلق شده است پس او به این علت قسیم الجنة و النار است. بنابراین در بهشت وارد نمی‌شود مگر اهل محبت و دوستی با او و وارد آتش نمی‌شود مگر اهل دشمنی با او (علل الشرایع ج 1 ص 162).
 
این موضوع به طرق مختلف در مسانید روایی اهل سنت نیز نقل شده است که از جمله آن‌ها می‌توان به «الفایق فی غریب الحدیث جارالله زمخشری ج 3 ص 97»، «البدایه و النهایه ج 7 ص 392»، « شرح نهج البلاغه ابن ابی الحدید ج 2 ص 260 و ج 19 ص 140»،‌ «المناقب، خوارزمی، ص 41» و «تاریخ مدینه دمشق ج 42 ص 298» اشاره کرد.تاريخ : پنج شنبه 26 تير 1393برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

 به امام گفتند كه مردم به دنيا دل بسته‏‌اند، معاويه با هدايا و پول‏ هاى فراوان آنها را جذب مى‌‏كند شما هم از اموال عمومى به اشراف عرب و بزرگان قريش ببخش و از تقسيم مساوى بيت المال دست بردار تا به تو گرايش پيدا كنند

امیرالمومنین امام علی(ع) فرمودند:  آيا به من دستور مى‌دهيد براى پيروزى خود، از جور و ستم درباره امت اسلامى كه بر آنها ولايت دارم، استفاده كنم؟

به خدا سوگند! تا عمر دارم، و شب و روز برقرار است، و ستارگان از پى هم طلوع و غروب مى‌كنند، هرگز چنين كارى نخواهم كرد!

اگر اين اموال از خودم بود به گونه اى مساوى در ميان مردم تقسيم مى كردم تا چه رسد كه جزو اموال خداست.

آگاه باشيد! بخشيدن مال به آنها كه استحقاق ندارند، زياده روى و اسراف است، ممكن است در دنيا ارزش دهنده آن را بالا برد اما در آخرت پست خواهد كرد، در ميان مردم ممكن است گراميش بدارند اما در پيشگاه خدا خوار و ذليل است.

هيچ كس مالش در راهى كه خدا اجازه نفرمود مصرف نكرد و به غير اهل آن نپرداخت جز آنكه خدا او را از سپاس آنان محروم فرمود، و دوستى آنها را متوجه ديگرى ساخت، پس اگر روزى بلغزد و محتاج كمك آنان گردد، بدترين رفيق و سرزنش كننده ترين دوست خواهند بود.

متن حدیث:

و من كلام له عليه السلام لما عوتب على التسوية في العطاء أَ تَأْمُرُونِّي أَنْ أَطْلُبَ النَّصْرَ بِالْجَوْرِ فِيمَنْ وُلِّيتُ عَلَيْهِ وَ اللَّهِ لَا أَطُورُ بِهِ مَا سَمَرَ سَمِيرٌ وَ مَا أَمَّ نَجْمٌ فِي السَّمَاءِ نَجْماً وَ لَوْ كَانَ الْمَالُ لِي لَسَوَّيْتُ بَيْنَهُمْ فَكَيْفَ وَ إِنَّمَا الْمَالُ مَالُ اللَّهِ ثُمَّ قَالَ عَلَيْهِ السَّلَامُ أَلَا وَ إِنَّ إِعْطَاءَ الْمَالِ فِي غَيْرِ حَقِّهِ تَبْذِيرٌ وَ إِسْرَافٌ وَ هُوَ يَرْفَعُ صَاحِبَهُ فِي الدُّنْيَا وَ يَضَعُهُ فِي الْآخِرَةِ وَ يُكْرِمُهُ فِي النَّاسِ وَ يُهِينُهُ عِنْدَ اللَّهِ وَ لَمْ يَضَعِ امْرُؤٌ مَالَهُ فِي غَيْرِ حَقِّهِ وَ عِنْدَ غَيْرِ أَهْلِهِ إِلَّا حَرَمَهُ اللَّهُ شُكْرَهُمْ وَ كَانَ لِغَيْرِهِ وُدُّهُمْ فَإِنْ زَلَّتْ بِهِ النَّعْلُ يَوْماً فَاحْتَاجَ إِلَى مَعُونَتِهِمْ فَشَرُّ خَدِينٍ وَ أَلْأَمُ خَلِيلٍ

پی نوشت:
(نهج البلاغه، خطبه 126)تاريخ : پنج شنبه 26 تير 1393برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
"حضرت علی(ع)"در 19ماه مبارک رمضان در محراب مسجد کوفه زخمی شدند و در 21 ماه مبارک رمضان به شهادت رسیدند.
نقل شده است که بعد از شهادت "امام علی(ع)"، جبرئیل در میان آسمان و زمین ندا داد: "سوگند به خدا که ارکان هدایت در هم شکست و ستاره‌های دانش نبوت تاریک و نشانه‌های پرهیزکاری بر طرف شد و عروه الوثقی الهی گسیخته شد، زیرا پسر عموی "رسول خدا(ص)" شهید شد، سید الاوصیا و علی مرتضی به شهادت رسید، وی را سیاه بخت‌ترین اشقیاء به شهادت رسانید."

تاريخ : پنج شنبه 26 تير 1393برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
سوبارو مدل WRX STI از لحاظ ظاهري با مدل هاي قبلي تفاوتهايي پيدا كرده است اما اين خودروي ژاپني همچنان ژن رالي خود را حفظ كرده و اسپرت است.

موتور اين سوبارو 5.2 ليتري و 4 سيلندره و توربو بنزيني است. قدرت آن نيز 300 اسب بخار و 6 دنده دستي است.

شتاب اين مدل ظرف 2/5 ثانيه به 100 رسيده و حداكثر سرعتي بالغ بر 255 كيلومتر بر ساعت دارد. همچنان حجم صندوق عقب آن460 ليتر است.براي خريداراني كه به دنبال خودرويي فراي سرعت هستند سوبارو يك ليموزين اسپرت وحشي كه رانندگي با آن لذت فراواني دارد.

گفتني است قيمت اين سوبارو در حدود 45 هزار و 400 فرانك اعلام شده است.
 

 

 
 
 
 


تاريخ : پنج شنبه 26 تير 1393برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

یکی از مواردی که به کار اغلب کاربران می آید، دیدن محتوای لینک ها پیش از باز کردن آن ها در تب یا پنجره ای جداگانه است. این امر ضمن آنکه میتواند تا حد زیادی در مصرف حجم پهنای باند شما تاثیر گذار باشد، روند وب گردی شما را نیز با مشخص ساختن تصمیم شما برای باز کردن یا نکردن لینک مربوطه، تسریع میکند.

 از مجموعه ابزارهایی که در مرورگرهای مختلف به شکل افزونه بسیار مورد توجه کاربران است، یکی نیز آن دسته از افزونه هایی هستند که به کاربران این اجازه را میدهند که بدون باز کردن لینک، از محتوای آن مطلع شوند.

در حالی که مرورگر کروم از این دست از افزونه ها کم ندارد (بهترین آنها افزونه HoverReader در اینجا) اما فایرفاکس از مشابه همین افزونه ها و البته با کارایی بسیار بهتر و جالب توجه تری برخوردار است. در این گزارش افزونه ای را به شما معرفی میکنیم که نه تنها با آن قادر به دیدن محتوای لینک ها پیش از باز کردن آنها هستید، بلکه حتی میتوانید عکس ها را نیز به همان شیوه بدون باز کردن لینک آنها دیده و در صورت لزوم ذخیره کنید:

قبل از باز کردن لینک‌ها در فایرفاکس، محتوای آنها را ببینید!

ابزار مورد نظر ما افزونه CoolPreviews است. میتوانید این افزونه را از اینجا به فایرفاکس اضافه نمایید. بعد از اضافه کردن این افزونه به مرورگر، تنها کافی است که نشانگر ماوس را بر روی لینک یا عکس مورد نظر خود نگاه دارید، در این صورت آیکونی شبیه به یک ذره بین کوچک در سمت راست لینک یا سمت راست و پایین تصویر مربوطه نمایش داده میشود:

قبل از باز کردن لینک‌ها در فایرفاکس، محتوای آنها را ببینید!

همانگونه که در تصویر زیر مشاهده میکنید، بردن نشانگر ماوس بر روی این آیکون منجر به آن میشود که لینک یا عکس مورد نظر در یک پنجره کوچک باز شود. از طریق این پنجره میتوانید در صورت لزوم با کلیک بر روی گزینه Open To Tab در بالای صفحه، لینک مورد نظر را در تب جداگانه ای در فایرفاکس باز کنید:

قبل از باز کردن لینک‌ها در فایرفاکس، محتوای آنها را ببینید!

به همین ترتیب قادر هستید که تصاویر مورد نظر در وب سایت های مختلف را باز کرده و ببینید. برای مثال چنانچه به دنبال تصویر خاصی در موتور جستجوی گوگل هستید، تنها کافی است که نشانگر ماوس را بر روی تصویر مورد نظر نگه دارید تا آیکون مورد نظر نمایش یابد. بعد از آن تنها نگه داشتن ماوس بر روی تصویر مورد نظر منجر به باز شدن آن تصویر در ابعاد اصلی در پنجره جداگانه خواهد شد:

قبل از باز کردن لینک‌ها در فایرفاکس، محتوای آنها را ببینید!

همچنین شما قادر هستید تا به شکل موقت پیش نمایش لینک یا تصویر مورد نظر را Bookmark کنید که این امر از طریق انتخاب گزینه مربوطه از نوار ابزار بالای صفحه امکان پذیر است. در این صورت پیش نمایش مذکور درSidebar جانبی همانند تصویر زیر به نمایش درمی آید. برای باز کردن این Sidebar کافی است نشانگر ماوس را بر روی آن نگه دارید و برای حذف هر Bookmark باید بر روی آن کلیک راست کرده و گزینه Remove را انتخاب کنید:

قبل از باز کردن لینک‌ها در فایرفاکس، محتوای آنها را ببینید!

اما این ابزار از تنظیمات خوبی نیز برای شخصی سازی برخوردار است. برای ورود به تنظیمات افزونه بر روی دکمه تنظیمات در پنجره آن کلیک کنید. در تب Settings میتوانید گزینه های مختلفی را برای تعیین چگونگی باز کردن پیش نمایش ها تعیین کنید. همچنین میتوانید جای آیکون افزونه و تم مورد نظر برای پنجره پیش نمایش را نیز تعیین نمایید:

قبل از باز کردن لینک‌ها در فایرفاکس، محتوای آنها را ببینید!

 

در مجموع باید گفت که علیرغم آنکه افزونه هایی چند برای این منظور در مرورگر فایرفاکس و کروم وجود دارد، اما قابلیت های CoolPreviews از آن یک افزونه کاملا متفاوت و کاربردی ساخته است. برای اطلاعات بیشتر در خصوص این افزونه میتوانید به صفحه اصلی وب سایت آن در اینجا مراجعه کنید.تاريخ : پنج شنبه 26 تير 1393برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

هر چند این آمارها و پیش‌بینی‌ها در همه کشورها یکسان نیست و بر اساس مدل دستمزد و تحلیل شغل در جامعه آمریکا تنظیم شده، اما به هرحال می‌تواند تلنگری باشد برای افرادی که در درازمدت می‌خواهند روی یک شغل حساب باز کنند.

 


۱-  نامه رسان 
تعریف ‌شغل: رساندن نامه‌ها توسط ماشین یا پیاده به مقصد.
میانگین حقوق: ۵۳ هزار و ۱۰۰ دلار 
تخمین نرخ تغییر شغل تا سال ۲۰۲۲: ۲۸-  درصد 
چرا این شغل ناپدید می‌شود: افزایش استفاده از ایمیل باعث کاهش قابل توجه نامه‌های پستی می‌شود (‌چنانکه تاکنون نیز شده است). به همین دلیل طی سال‌های آینده به تعداد نامه‌رسان‌های کمتر و کمتری نیاز هست. 


۲- کارکنان کشاورزی
تعریف شغل: انواع و اقسام کارهای مربوط به کشاورزی از مدیریت گرفته تا رانندگی دستگاه‌های کشاورزی
میانگین حقوق: ۶۹ هزار و ۳۰۰ دلار 
تخمین میزان تغییر شغل تا سال ۲۰۲۲: ۱۹-  درصد 
چرا این شغل ناپدید می‌شود: پیشرفت‌های تکنولوژیکی به صاحبان مزارع کشاورزی اجازه می‌دهد که همان کارها را با کارکنان کمتری انجام دهند.


۳- مامور برق، آب، گاز و... 
تعریف شغل: کسانی که با استفاده از دستگاه‌های سنجش مصرف به منازل مراجعه می‌کنند.
میانگین حقوق: ۳۶ هزار و ۴۱۰ دلار 
تخمین میزان تغییر شغل تا سال ۲۰۲۲: ۱۹- درصد 
چرا این شغل ناپدید می‌شود: شرکت‌های مختلف با نصب سنجش‌گرهای الکترونیکی بیشتر مرور اطلاعات را بدون نیاز به مراجعه فیزیکی به منازل و دیگر اماکن به دست می‌آورند.


۴- گزارشگر روزنامه 
تعریف شغل: جمع‌آوری و تحلیل اطلاعات درباره اطلاعات خبری به وسیله مصاحبه، تحقیق و مشاهده. نوشتن گزارش برای روزنامه‌ها و مجلات
 رادیو و تلویزیون. میانگین حقوق: ۳۷ هزارو ۹۰ دلار 
تخمین میزان تغییر شغل تا سال ۲۰۲۲: ۱۳-  درصد 
چرا این شغل ناپدید می‌شود: با رشد رسانه‌های آنلاین، رسانه‌های سنتی مانند روزنامه مخاطبان و مشترکانشان کم می‌شود و این باعث کاهش جذب آگهی می‌شود. این باعث جذب کمتر گزارشگرها می‌شود.۵-  کارکنان آژانس مسافرتی 
تعریف شغل: برنامه‌ریزی و فروش تورهای مسافرتی و اقامتی برای مشتریان آژانس‌های مسافرتی. 
میانگین حقوق: ۳۴ هزارو ۶۰۰ دلار 
تخمین میزان تغییر شغل تا سال ۲۰۲۲: ۱۲-  درصد 
چرا این شغل ناپدید می‌شود: بسیاری از مسافران هم‌اکنون هم خودشان برنامه‌ریزی سفر را از طریق منابع آنلاین انجام می‌دهند. میزان مراجعه به آژانس‌های مسافرتی در آینده نیز کاهش بیشتری می‌یابد.۶- اره‌کننده الوار 
تعریف شغل: کارگران بخش برش الوار و درختان. 
میانگین حقوق: ۲۴ هزار و ۳۴۰ دلار 
تخمین میزان تغییر شغل تا سال ۲۰۲۲: ۹ -  درصد 
چرا این شغل ناپدید می‌شود: پیشرفت‌های تکنولوژی به تدریج کارگران بخش چوب و برش الوار کمتری را طلب می‌کند. ۷-  مهماندار هواپیما 
تعریف شغل: ارائه سرویس‌‌های امنیتی، حفاظتی و راحتی به مسافران هواپیما در طول پرواز. خوش‌آمدگویی به مسافران، چک کردن شماره کارت پرواز، توضیح درباره تجهیزات امنیتی و سرو غذا. 
میانگین حقوق: ۳۷ هزارو ۲۴۰ دلار ، تخمین میزان تغییر شغل تا سال ۲۰۲۲: ۷-  درصد
چرا این شغل ناپدید می‌شود: کاهش تعداد مهمانداران خطوط هوایی ناشی از تلفیق شرکت‌های هواپیمایی و وضعیت اقتصادی آنها از هم‌اکنون هم چشم‌انداز چندان مثبتی را برای این عرصه نمایان نمی‌کند.۸-  کارگر دریل 
تعریف شغل: سوراخ کردن انواع واقسام قطعات و کارکردن با ماشین‌های دریل در بخش‌های پلاستیک و فلز، میانگین حقوق: ۳۲ هزارو ۹۵۰ دلار، تخمین میزان تغییر شغل تا سال ۲۰۲۲: ۶-  درصد
چرا این شغل ناپدید می‌شود: پیشرفت‌های تکنولوژی در زمینه ماشین‌های دریل باعث می‌شود که در آینده حجم کار بیشتری توسط نیروی انسانی کمتری با یک ماشین 
انجام شود. ۹-  کارگران بخش چاپ 
تعریف شغل: راه‌اندازی و نظارت بر عملکرد دستگاه‌های چاپ دیجیتالی، لیتوگرافی، فلوکسوگرافی وسایر اقسام صنعت چاپ و افست.  میانگین حقوق: ۳۴ هزارو ۱۰۰ دلار، تخمین نرخ تغییر شغل تا سال ۲۰۲۲: ۵-  درصد
چرا این شغل ناپدید می‌شود: با دیجیتالی شدن بیشتر فرآیندهای چاپی عملا نیاز به کارگران این بخش در آینده کمتر و کمتر می‌شود. ۱۰ -  مامور مالیات 
تعریف شغل: تخمین میزان مالیات اشخاص یا شرکت‌ها و تطابق عملکرد مالی آنها بر اساس قوانین مالیاتی
میانگین حقوق: ۵۰ هزاردلارو ۴۴۰ دلار
تخمین میزان تغییر شغل تا سال ۲۰۲۲: ۴-  درصد
چرا این شغل ناپدید می‌شود: سیستم‌های دیجیتالی و کامپیوتری فرآیندهای مربوط به تخمین و محاسبه مالیات وهمچنین دریافت آن را کاملا تغییر می‌دهد به این ترتیب نیاز کمتری به استخدام مامور مالیاتی هست. تاريخ : پنج شنبه 26 تير 1393برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
54-28.JPG

محققان آمریکایی نوعی کرم جهش‌یافته تولید کرده‌اند که هرگز مست نشده و می‌تواند در توسعه روش‌های درمانی جدید اعتیاد به الکل موثر واقع شود.

 

 کرم کوچک جهش‌یافته Caenorhabditis elegans با مولکول مسدود‌کننده الکل تولید شده است که باعث از دست دادن توانایی مست شدن و اعتیاد به الکل می‌شود؛ این مولکول بطور کامل اثرات الکل را بر روی کرم مسدود می‌کند.

 

این کرم از آن جهت انتخاب شده است که در زمان مست شدن، توانایی خود را برای تکان خوردن از دست می‌دهد.

 

برخلاف مواد مخدری مانند کوکائین که دارای هدف خاصی در سیستم عصبی هستند، اثرات الکل بر بدن بسیار پیچیده بوده و نقاط زیادی از مغز را هدف قرار می‌دهد.

 

به گفته «جان پیرس-شیمورا» سرپرست تیم تحقیقاتی دانشگاه تگزاس در آستین، این مطالعه نخستین نمونه تغییر یک هدف الکلی در انسان است که بر روی حیوانات مورد آزمایش قرار گرفته است؛ یک هدف الکلی، هر مولکول عصبی متصل به الکل محسوب می‌شود.

 

یکی از جنبه‌های مهم این هدف الکلی اصلاح شده - یک کانال عصبی موسوم به کانال BK‌ - جهش در پاسخ به تأثیرات سوء الکل است؛ این کانال بطور معمول بسیاری از عملکردهای مهم از جمله فعالیت نورون‌ها، رگ‌های خونی، دستگاه تنفسی و مثانه را تنظیم می‌کند.

 

در این مطالعه محققان موفق به یافتن راهی برای غیرحساس کردن کانال به الکل شدند که برای درمان معتادان به الکل کاربرد دارد؛ این مطالعه می‌تواند برای تولید داروی بالقوه‌ درمان الکلیسم مورد استفاده قرار گیرد.

 

نتایج این مطالعه در مجله Neuroscience منتشر شده است.تاريخ : پنج شنبه 26 تير 1393برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
8-1090.jpg

 

افراد معمولا از یک ماوس برای کنترل رایانه‌هایشان استفاده می‌کنند اما هم‌اکنون فناوری جدید، عمل ماوس را با بهره‌گیری از ژست‌های دست انجام می‌دهد.

  شرکت «آزمایشگاه‌های تالمیک» (Thalmic Labs) در واترلوی کانادا نوعی بازوبند هوشمند را معرفی کرده که به افراد امکان کنترل رایانه‌هایشان را با استفاده از ژست‌های دست می‌دهد.

 

بازوبند Myo شامل حسگرهایی است که حرکت و فعالیت الکتریکی عضلات بازوی کاربر را اندازه‌گیری می‌کنند. با استفاده از اطلاعات دریافتی، سامانه ابداعی حرکات و ژست‌های دست را برای اجرای دستورات مرتبط روی صفحه رایانه تفسیر می‌کند.

 

فناوری ارائه‌شده متفاوت از کنترلگرهای رقیب مانند «کینکت مایکروسافت» عمل می‌کند که از دوربین برای نظارت بر حرکات فرد بهره می‌برد.

 

گفته می‌شود این سیستم قادر به عملکرد با ویندوز، مک، اندروید و iOS است و از طریق اتصال بلوتوثی «انرژی پایین 4.0» به رایانه‌های سازگار و تبلت‌ها متصل می‌شود. ابزار جدید دارای باتری لیتیم یون بوده و می‌توان آن را شارژ کرد.

 

بهای نسخه نهایی سیستم جدید 149 دلار عنوان شده و در ماه سپتامبر عرضه می‌شود.

 

 

 

 

بازوبندی به جای ماوس

 

 تاريخ : پنج شنبه 26 تير 1393برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
17-581.jpg

شرکت ایرباس حق اختراع نوعی صندلی‌ را به نام خود ثبت کرده که به مسافران امکان می‌دهد در سامانه‌ای شبیه به صندلی‌های دوچرخه بنشینند.

 

 «صندلی‌های زینی» به این شرکت امکان می‌دهد مسافران بیشتری را در پروازهایی جای دهد که تا دو ساعت به طول می‌انجامند. هر یک از صندلی‌های زینی به یک میله عمودی متصل‌اند و هنگام عدم‌استفاده آن‌ها منقبض می‌شوند تا فضای خالی را افزایش دهند.

 

به گفته مقامات ایرباس، حق ثبت اختراع این سامانه به معنای تجاری‌سازی آن نخواهد بود.

 

گفته می شود این نوع صندلی فقط برای پروازهای کوتاه کاربرد دارد زیرا راحتی کاهش‌یافته برای مسافران فقط زمانی قابل‌تحمل است که پرواز آن‌ها یک یا اندک ساعاتی به طول بیانجامد. بنا بر اعلام ایرباس، کاهش بیشتر فاصله مسافران به دلیل افزایش اندازه متوسط آن‌ها دشوار است.تاريخ : پنج شنبه 26 تير 1393برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
6-1609.jpg

 

بقایای انسانی افرادی که 13 هزار سال پیش در آنچه که دانشمندان قدیمی‌ترین جنگ‌ نژادی شناخته‌شده تاریخ می‌دانند، در موزه‌ بریتانیا در لندن به نمایش در می‌آیند.

  در این موزه دو اسکلت متعلق به این کشتار که در بیابان «صحرا» و 12 هزار سال پیش از میلاد مسیح به وقوع پیوست، به نمایش در می‌آیند. این اسکلت‌ها در گالری جدید «مصر باستان» به همراه سلاح‌هایی که با آن کشته شدند، نمایش داده می‌شوند.

 

دانشمندان فرانسوی هم‌اکنون در حال همکاری با موزه بریتانیا جهت مطالعه ده‌ها اسکلتی هستند که در دهه 1960 به طور گروهی در گورستان Jebel Sahaba کشف شدند. این گورستان یکی از قدیمی‌ترین مکان‌های دفن سازماندهی‌شده است که در ساحل شرقی رود نیل در شمال سودان واقع شده است.

 

محققان معتقدند بقایای 60 نفر نمایانگر نخستین خشونت جمعی بین گروه‌هاست و حدود نیمی از این افراد دارای نشانه‌های بریدگی روی استخوان‌هایشان هستند. این جنگ احتمالا به دلیل بلایای محیطی عصر یخبندان شروع شده که موجب شد مهاجمان و قربانیان در ناحیه کوچکتری با یکدیگر زندگی کنند.

 

به گفته «رنه فریدمان» موزه‌دار موزه مصر اولیه، مهاجمان و قربانیان، شکارچیان یا جمع‌آوری‌کنندگان مواد غذایی بودند که معمولا هنگام پرجمعیت‌شدن ناحیه‌ای خاص با مهاجرت‌کردن از خشونت اجتناب می‌کردند، اما شرایط خشک و سرد دره نیل در آن زمان موجب ظهور یک بحران جمعیتی شد زیرا بیشتر مردم به همان مکان احاطه‌شده توسط بیابان سفر کرده بودند. این امر موجب گلاویزشدن آن‌ها با یکدیگر شد.

 

این بقایا توسط «فرد وندورف» باستان‌شناس امریکایی که در دهه 1960 آن‌ها را حفاری کرده بود، در سال 2002 به موزه برتیانیا ارائه شد.

 

طی دو سال گذشته انسان‌شناسان دانشگاه بوردو ده‌ها نشانه نزاع را روی استخوان‌های قربانیان کشف کردند. دانشمندان موزه بریتانیا نیز هم‌اکنون در حال برنامه‌ریزی برای تحقیق بیشتر درباره خود قربانیان و جنسیت، سن و رژیم غذایی آن‌ها هستند.

 

 

 

 

 

بقایای استخوانی قدیمی‌ترین جنگ نژادی تاریخ

 

 

 

دانشمندان در حال مطالعه قدیمی‌ترین جنگ نژادی تاریخ

 

 

 

یکی از اسکلت‌های به جامانده از این جنگ

 

 

 

مکان وقوع قدیمی‌ترین جنگ نژادی تاریخ

 

 

 

یکی از اسکلت‌هایی که در موزه بریتانیا به نمایش در می‌آید

 

 تاريخ : پنج شنبه 26 تير 1393برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

پایگاه اطلاع‌ رسانی KHAMENEI.IR به مناسبت فرارسیدن لیالی قدر ماه مبارک رمضان برخی توصیه‌های حضرت آیت‌الله خامنه‌ای برای استفاده‌ هرچه بهتر و کامل‌تر از این فرصت گران‌ بها را منتشر کرد.

 

 پایگاه اطلاع‌ رسانی KHAMENEI.IR به مناسبت فرا رسیدن لیالی قدر ماه مبارک رمضان برخی از توصیه‌های حضرت آیت‌الله خامنه‌ای برای استفاده‌ی هرچه بهتر و کامل‌ تر از این فرصت گران‌ بها را مرور می‌کند:
* با آمادگی معنوی وارد شب قدر شوید
در ماه رمضان هم - در همه روزها و شبها - دلهایتان را هرچه می توانید با ذکر الهی نورانیتر کنید، تا برای ورود در ساحت مقدّس لیلة القدر آماده شوید، که: «لیلة القدر خیر من الف شهر. تنزّل الملائکة والرّوح. فیها بإذن ربّهم من کل امر». شبی که فرشتگان، زمین را به آسمان متّصل میکنند، دلها را نورباران و محیط زندگی را با نور فضل و لطف الهی منوّر میکنند. شب سِلم و سلامت معنوی - سلامٌ هی حتّی مطلع الفجر - شب سلامت دلها و جانها، شب شفای بیماری های اخلاقی، بیماری های معنوی، بیماری های مادّی و بیماری های عمومی و اجتماعی که امروز متأسفانه دامان بسیاری از ملت های جهان، از جمله ملت های مسلمان را گرفته است! سلامتی از همه این ها، در شب قدر ممکن و میسّر است؛ به شرطی که با آمادگی وارد شب قدر شوید.
1376/09/05
استفاده بهتر از شبهای قدر

 * ساعات لیلة القدر را مغتنم بشمارید
قدر لیلة القدر را باید دانست، ساعات آن را باید مغتنم شمرد و کاری کرد که ان‌ شاءاللَه قلم تقدیر الهی در شبهای قدر برای کشور عزیز و آحاد ملت ما تقدیری آن‌چنان که شایسته مردم مؤمن و عزیز ماست، رقم بزند.
1382/08/23
* از رذائل مادی خود را دور کنید
ما باید امیدوار باشیم، دعا کنیم و بکوشیم از این شبها[ی لیالی قدر] برای عروج معنوی خود استفاده کنیم؛ چون نماز معراج و وسیله‌ی عروج مؤمن است. دعا هم معراج مؤمن است، شب قدر هم معراج مؤمن است. کاری کنیم عروج کنیم و از مزبله مادی که بسیاری از انسانها در سراسر دنیا اسیر و دچار آن هستند، هرچه می توانیم، خود را دور کنیم. دلبستگی ها، بدخلقی ها، خلقیات غیرانسانی، ضدانسانی - روحیات تجاوزگرانه، افزون خواهانه و فساد و فحشا و ظلم، مزبله های روح انسانی است. این شبها باید بتواند ما را هرچه بیشتر از اینها دور و جدا کند. 1383/08/15
* بهترین اعمال در این شب، دعاست
فرمود «لیلة القدر خیر من الف شهر»؛ شبی که به عنوان لیلة القدر شناخته شده است و مردد است بین چند شب در ماه رمضان، از هزار ماه برتر و بالاتر است. در ساعت‌های کیمیایی لیلة القدر، بنده‌ی مؤمن باید حداکثر استفاده را بکند. بهترین اعمال در این شب، دعاست... احیاء هم برای دعا و توسل و ذکر است. نماز هم - که در شب‌های قدر یکی از مستحبات است - در واقع مظهر دعا و ذکر است. در روایت وارد شده است که دعا «مخّ العبادة»؛ مغز عبادت، یا به تعبیر رایج ماها، روح عبادت، دعاست. دعا یعنی چه؟ یعنی با خدای متعال سخن گفتن؛ در واقع خدا را نزدیک خود احساس کردن و حرف دل را با او در میان گذاشتن. دعا یا درخواست است، یا تمجید و تحمید است، یا اظهار محبت و ارادت است؛ همه‌ی اینها دعاست. دعا یکی از مهمترین کارهای یک بنده‌ی مؤمن و یک انسان طالب صَلاح و نجات و نجاح است. دعا در تطهیر روح چنین نقشی دارد. 1384/07/29
* به معانی دعاها توجه کنید
ادعیه‌ی رسیده‌ی از معصومین (علیهم‌السّلام) همه پرمغز، پرمضمون از لحاظ سوز و گداز عاشقانه و عارفانه است و غالباً در حد عالی، منتها جزو بهترینها یا شاید بهترینها، این دعاهائی است که از امیرالمؤمنین (علیه الصّلاة و السّلام) رسیده است. همین دعای کمیل یا دعای صباح یا دعای مناجات شعبانیه، که من از امام (رضوان اللَّه علیه) یک وقتی پرسیدم که در بین این دعاها شما بیشتر به کدام علاقه دارید، ایشان گفتند دعای کمیل و مناجات شعبانیه. هر دو از امیرالمؤمنین (علیه الصّلاة و السّلام) است. این راز و نیاز و سوز و گداز امیرالمؤمنین و هم مناجاتهای آن بزرگوار، حقیقتاً گدازنده است برای کسی که توجه داشته باشد.
و من خواهش میکنم جوانان عزیز ما سعی کنند معانی این کلمات و این فقرات را در این دعاها مورد توجه قرار بدهند. الفاظ دعا، الفاظ فصیح و زیبائی است؛ لیکن معانی، معانی بلندی است. 1387/06/29
* با خدا حرف بزنید
من خواهش میکنم جوانان عزیز ما سعی کنند معانی این کلمات و این فقرات را در این دعاها مورد توجه قرار بدهند. الفاظ دعا، الفاظ فصیح و زیبائی است؛ لیکن معانی، معانی بلندی است. در این شبها با خدا باید حرف زد، از خدا باید خواست. اگر معانی این دعاها را انسان بداند، بهترین کلمات و بهترین خواسته‌ها در همین دعاها و شبهای ماه رمضان و شبهای احیاء و دعای ابی‌حمزه و دعاهای شبهای قدر است. اگر کسی معانی این دعاها را نمیداند، با زبان خودتان دعا کنید؛ خودتان با خدا حرف بزنید. بین ما و خدا حجابی وجود ندارد؛ خدای متعال به ما نزدیک است؛ حرف ما را میشنود. بخواهیم با خدا حرف بزنیم؛ خواسته‌های خودمان را از خدای متعال بخواهیم. این انس با خدای متعال و ذکر خدای متعال و استغفار و دعا خیلی تأثیرات معجزآسائی بر روی دل انسان دارد؛ دلهای مرده را زنده میکند.
1387/06/29
* از خدای متعال عذرخواهی کنید
شب قدر، فرصتی برای مغفرت و عذرخواهی است. از خدای متعال عذرخواهی کنید. حال که خدای متعال به من و شما میدان داده است که به سوی او برگردیم، طلب مغفرت کنیم و از او معذرت بخواهیم، این کار را بکنیم، والّا روزی خواهد آمد که خدای متعال به مجرمین بفرماید: «لایؤذن لهم فیعتذرون». خدای نکرده در قیامت، به ما اجازه عذرخواهی نخواهند داد. به مجرمین اجازه نمیدهند که زبان به عذرخواهی باز کنند؛ آن‌جا جای عذرخواهی نیست. این‌جا که میدان هست، این‌جا که اجازه هست، این‌جا که عذرخواهی برای شما درجه میآفریند، گناهان را میشوید و شما را پاک و نورانی میکند، از خدای متعال عذرخواهی کنید. این‌جا که فرصت هست، خدا را متوجّه به خودتان و لطف خدا و نگاه محبّت الهی را متوجّه و شامل حال خودتان کنید. «فاذکرونی اذکرکم»؛ مرا به یاد آورید، تا من شما را به یاد آورم.
1376/10/26
* دلهایتان را با مقام والای امیر مؤمنان آشنا کنید
مناسبت شب قدر، یکی مناسبت دعا و تضرع و توجه به پروردگار است که ماه رمضان بخصوص شبهای قدر، بهار توجه دلها و ذکر و خشوع و تضرع است. ثانیاً بهانه و مناسبتی است برای اینکه دلهایمان را با مقام والای امیر مؤمنان و سرور متقیان عالم قدری آشنا کنیم و درس بگیریم. هر چه که در فضائل ماه رمضان و وظائف بندگان صالح در این ماه بر زبان جاری شود و بتوان گفت، امیرالمؤمنین (علیه الصّلاة و السّلام) نمونه‌ی کامل آن و برجسته‌ترین الگو برای آن خصوصیت است. 1387/06/29
* به ولیّ‌عصر، ارواحنافداه، توجّه کنید
امشب را که شب قدر است، قدر بدانید. دعا، تضرّع، توبه و انابه و توجّه به پروردگار،جزو وظایف همه ماست. مشکلات عمومی مسلمین، مشکلات کشور، مشکلات شخصی‌تان و مشکلات دوستان و برادرانتان را با خدای خودتان مطرح کنید. از خدای متعال توجّه بخواهید؛ از خدای متعال مغفرت بخواهید؛ از خدای متعال انابه و حال و توجّه بخواهید.
امشب را قدر بدانید. شب بسیار مهمی است؛ شب بسیار عزیزی است. به ولیّ‌عصر، ارواحنافداه، توجّه کنید؛ به در خانه خدا - مسجد - بروید و به برکت امام زمان از خدای متعال خواسته‌هایتان را بگیرید.
1371/01/07
* در آیات خلقت و سرنوشت انسان تأمّل کنید
از اوّل شب بیست وسوم، از هنگام غروب آفتاب، سلام الهی - «سلام هی حتّی مطلع الفجر» - شروع میشود، تا وقتی که اذان صبح آغاز میگردد. این چند ساعتِ این وسط، سلامِ الهی و امن الهی و خیمه‌ی رحمت خداست که بر سراسر آفرینش زده شده است. آن شب، شب عجیبی است؛ بهتر از هزار ماه، نَه برابر آن؛ «خیرٌ من ألف شهر». هزار ماه زندگی انسان، چقدر میتواند برکات به وجود آورد و جلب رحمت و خیر کند! این یک شب، بهتر از هزار ماه است. این، خیلی اهمیّت دارد. این شب را قدر بدانید و آن را به دعا و توجّه و تفکّر و تأمّل در آیات خلقت و تأمّل در سرنوشت انسان و آنچه که خدای متعال از انسان خواسته است و بی‌اعتباری این زندگی مادّی و این‌که همه‌ی این چیزهایی که میبینید، مقدّمه‌ی آن عالمی است که لحظه‌ی جان دادن، دروازه‌ی آن عالم است، بگذرانید.
1375/11/12
 * برای مسائل کشور و مسلمین دعا کنید
شبهای قدر را حقیقتاً قدر بدانید. قرآن صریحاً میفرماید: «خیر من الف شهر»؛ یک شب بهتر از هزار ماه است! این خیلی ارزش دارد. شبی است که ملائکه نازل میشوند. شبی است که روح نازل میشود. شبی است که خدای متعال آن را به عنوان سلام دانسته است. سلام، هم به معنی درود و تحیّت الهی بر انسانهاست، هم به معنای سلامتی، صلح و آرامش، صفا میان مردم، برای دلها و جانها و جسمها و اجتماعات است. از لحاظ معنوی، چنین شبی است! شبهای قدر را قدر بدانید و برای مسائل کشور، مسائل خودتان، مسائل مسلمین و مسائل کشورهای اسلامی دعا کنید.
1376/10/26
* حاجات خود و مؤمنان را از خدا بخواهید
نگاه کنید به حاجات خودتان، حاجات مسلمانان، حاجات کشورتان، حاجات برادران مؤمنتان؛ به مریضها، به مریض‌دارها، به جانبازان، به غم دیده‌ها، به دلهای غمگین، به چشمهای نگران، به نیازهای فراوانِ انسانهایی که حول و حوش شما، زیر سقف شما و در کشور شما هستند، در دنیای اسلام هستند، روی کره خاک هستند. همه این حاجات را در این شبهای قدر، یکی یکی از خدای متعال بخواهید.تاريخ : چهار شنبه 25 تير 1393برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
شرکت ب ام و با صرف هزینه ای معادل 75.5 میلیون دلار آمریکا یک محیط تست و رانندگی برای خودروهای خود را در اینچیون در نزدیکی شهر سئول در کره جنوبی تاسیس کرده است. 

مشتریان و علاقه مندان می توانند انواع مدل خودور و موتورسیکلت های BMW را در مسیرهای مختلفی گه برایشان در نظر گرفته شده تست و آزمایش کنند. 

برای تست سرعت و قدرت اتومبیل ها مسیر بسته 2.6 کیلومتری در نظر گرفته شده و برخی مسیرهای ویژه نیز برای آزمایش قدرت و تعادل و عملکرد آفرود اتومبیل های SUV شاسی بلند نیز وجود دارد. علاوه بر مسیرهای تست، مرکز سرویس و تعمیرات اتومبیل در کنار رستوران و اکادمی اموزشی و نمایشگاه خودرو نیز برای این مرکز ب‌ام و در کره جنوبی در نظر گرفته شده است.

 
 


تاريخ : چهار شنبه 25 تير 1393برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
تحول در دنیای فناوری تنها محدود به ابزارها و سخت افزارهایی که هر روزه در خصوص آنها میخوانیم و میشنویم نمیشود. این تحول و توسعه راه خود را تقریبا در همه ابعاد زندگی بشری از اجتماع و اقتصاد و فرهنگ باز کرده است و یکی از بارز ترین نمود های خود را در ایجاد تحول در سیستم ها و روش های آموزشی نشان میدهد. اکنون ابزارهای آموزشی به ویژه در آموزش زبانهای خارجی به کمک فناوری به شدت متحول شده اند.

 تحولی که البته خیلی زیاد شاهد آن هستیم، تحول در آموزش زبانهای خارجی به کمک فناوری است، هر چند که آموزش های اینترنتی و آنلاین چیز جدید و تازه ای نیستند. پیش از این در چند گزارش به ابزارهای آموزشی زبان های خارجی اشاره کرده ام و برخی از آنها را به شکل مفصل مورد ارزیابی قرار داده ایم.

همچنین یک جستجوی ساده در گوگل میتواند ابزارهای آموزش زبانهای خارجی را در قالب وب سایت ها، افزونه ها یا نرم افزارهای مختلف به شما ارائه کند. اما ما در اینجا میخواهیم وب سایتی را به شما معرفی کنیم که با روش منحصر به فرد خود، تمامی فضای وب را تبدیل به کلاس آموزشی زبان خارجی شما میکند!

نام این وب سایت Lingua.ly است (اینجا) که ابتدا به شما نشان میدهد که در چه سطحی از زبان خارجی مورد نظر خود قرار دارید و سپس بر اساس آن اقدام به پیشنهاد لغات و متون برای بهبود سطح فراگیری شما میکند. همچنین دارای آزمون هایی است که گاه به گاه برای سنجش میزان مهارت خود میتوانید آنها را انجام دهید:

با این وب سایت فوق العاده میتوانید شش زبان خارجی را یاد بگیرید!

در واقع Lingua یک ابزار Multi-Platform است و هیچ فرقی نمیکند که با چه مرورگر، سیستم عامل و یا گوشی هوشمندی از آن استفاده میکنید. این ابزار از تکنولوژی پردازش ذاتی زبان یا Natural Language Processingبهره میبرد تا به شما در یادگیری بهتر زبان خارجی مورد نظر خود یاری دهد:

با این وب سایت فوق العاده میتوانید شش زبان خارجی را یاد بگیرید!

برای شروع به کار با این ابزار لازم است که با استفاده از حساب کاربری گوگل یا فیسبوک خود وارد Lingua.lyشوید. سپس باید اقدام به انتخاب زبان خارجی مورد نظر خود کرده (انگلیسی، فرانسه، اسپانیولی، روسی، عربی و عبری) و همچنین نحوه جمع آوری و گرد آوری لغات را نیز انتخاب نمایید:

با این وب سایت فوق العاده میتوانید شش زبان خارجی را یاد بگیرید!

حال بگذارید نگاهی از نزدیک به نحوه کار این ابزار داشته باشیم. بر روی داشبورد اصلی Lingua شما میتوانید ابزارهای متفاوت را دیده و در بین آنها گشت و گذار کنید. این ابزار خود اقدام به پیشنهاد ابزارها و مواد لازم برای آموزش ما میکند. برای مثال اگر میخواهید چیزی در رابطه با تکنولوژی به زبان خارجی مورد نظر خود فراگیرید، مجموعه از مقالات مربوطه را به همان زبان به شما ارائه میکند. روش دیگر انتخاب یک روش مبتنی بر مجموعه لغات برای تقویت دایره لغات خو در آن زبان است:

با این وب سایت فوق العاده میتوانید شش زبان خارجی را یاد بگیرید!

با توجه به زبان های مختلفی که میخواهید آنها را یاد بگیرید میتوانید مجموعه لغات یا Wordpack های متفاوتی را به زرادخانه خود اضافه کنید. همچنین این مجموعه لغات میتواند با توجه به حوزه مورد مطالعه شما و سطح آموزشی شما از ساده تا پیچیده، متمایز باشد. همانگونه که در تصویر زیر شاهد هستید، همچنین این امکان برای شما فراهم است که لغات خاص مورد نظر خود را نیز اضافه نمایید:

با این وب سایت فوق العاده میتوانید شش زبان خارجی را یاد بگیرید!

اما نکته جالب در خصوص این ابزار این است که تنها به چشمهای شما بسنده نمیکند، بلکه گوش های شما را نیز طی فرایند آموزشی و با استفاده از بیان تلفظ لغات، به کار میگیرد. از سویی میتوانید هر واژه ای که حین وب گردی خود با آن روبرو میشوید را نیز به این ابزار به شکل دستی اضافه نمایید.

به این ترتیب که زمانی که بر روی یک وب سایت هستید، به سادگی دو بار کلیک کردن بر روی یک واژه منجر به آن میشود که Lingua ترجمه و تلفظ آن واژه را برای شما ارائه کند. از سویی واژه هایی که به پایگاه داده خود اضافه نموده اید، در صفخات وب با رنگ آبی کمرنگ و قلم درشت، مشخص میشوند. البته جمع آوری لغات و واژه ها نیازمند اضافه کردن افزونه مربوط به Lingua در کروم است.

بعد از آنکه سطح آموزشی مورد نظر خود را گذراندید میتوانید به بخش Practice مراجعه کنید که در آنجا Linguaبه شکل اتفاقی معانی واژگانی که تا کنون فرا گرفته اید را از شما میپرسد. به این ترتیب که ابتدا از شما میپرسد که آیا واژه مورد نظر را فرا گرفته اید یا خیر و در صورت مثبت بودن پاسخ پنج ثانیه به شما زمان میدهد که معنی درست آن را مشخص کنید:

با این وب سایت فوق العاده میتوانید شش زبان خارجی را یاد بگیرید!

 

در نهایت این که روش Lingua برای آموزش زبان خارجی یک روش منحصر به فرد و خلاقانه است که شما را ضمن وب گردی روزمره خود، در فرایند آموزشی غرق میکند. این ابزار بسیار ساده، کاربردی و همانگونه که بیان میکند موثر و جالب توجه است.تاريخ : چهار شنبه 25 تير 1393برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
لکسوس مدتی است که در بازار جهانی با محدودیت‌هایی رو به رو شده و نتوانسته به میزان فروش بسیاری از رقبایش دست یابد. یکی از محصولات گذشته و موفق این شرکت، لکسوس RX، اتومبیلی است که توانست با ترکیب امکانات لوکس و معمولی به فروش خوبی در بازار دست یابد. پس از گذشت مدت زمان طولانی از ورودی این محصول به بازار، شرکت لکسوس تصمیم گرفته تا باز هم خودرویی همانند RX وارد بازار کند.

لکسوس NX خودرویی است که ظاهری ملایم‌تر و معمولی‌تر نسبت به RX دارد.

این محصول در سه مدل متفاوت NX200t ، BX200t Sport ، NX300h hybrid وارد بازار خواهد شد. خریداران می‌توانند خودروی خود را به صورت انتخابی به صورت دیفرانسیل جلو یا دیفرانسیل عقب خریداری کنند.

بسیاری از محصولات شرکت لکسوس با استفاده از طرح‌های محصولات قبلی این شرکت ساخته می‌شوند و این محصول نیز از این قاعده مستثنا نیست اما شرکت لکسوس اعلام کرده که 90 درصد طراحی این خودرو کاملاً منحصر به همین مدل است.

بزرگ‌ترین خبر مربوط به این اتومبیل به موتور آن مربوط می‌شود. موتور 2 لیتری چهار سیلندر این خودرو با توان 235 اسب بخار می‌تواند سرعت و  قدرت مناسبی را فراهم آورد، هرچند که قدرت آن قابل مقایسه با بسیاری از شاسی بلندهای قوی‌تر بازار نیست. با این حال در نظر داشته باشید که سازندگان و طراحان این موتور هنگام ساخت آن میزان مصرف سوخت و بازدهی را یکی از مهم‌ترین اهداف خود قرار داده‌اند و توانسته‌اند تا حد خوبی نیز به هدف خود دست یابند.

احتمالاً این موتور را در سایر محصولات لکسوس نیز مشاهده خواهیم کرد.

لکسوس اعلام کرده که NX200t می‌تواند در 7 ثانیه از سرعت صفر به 100 کیلومتر در ساعت دست یابد، مقدار کمی آهسته تر از 6.2 ثانیه BMW X1 و X3. 

مدل F sport

این مدل تفاوت چندانی با NX200t ندارد و تنها در بخش‌هایی نه چندان خاصی نسبت به آن بهبود یافته است. در میان امکانات بهبود یافته آن می‌توان به کمک فنرهای اسپرت، رینگ‌های 18 اینچی آلومینیومی و امکانات لوکس داخلی بیشتر اشاره کرد.

مدل NX300h

این روزها بازار خودروهای الکتریکی بسیار داغ است و شرکت‌های بسیاری نیز تلاش می‌کنند تا با تولید مدل‌های مختلف وارد این بازار شوند. در میان این شرکت‌ها لکسوس نیز مدلی هیبریدی را از این محصول را تولید کرده که با استفاده از موتوری دوگانه 194 اسب بخار توان دارد و در عرض 9 ثانیه به سرعت 100 کیلومتر در ساعت می‌رسد. هم چنین میزان مصرف آن 14 لیتر در هر 100 ساعت است.

شاید در نهایت بتوان گفت که NX محصول لکسوسی است که علاقه‌مندان مدت زیادی انتظار ورود آن به بازار را داشتند اما باید منتظر ماند تا ببینیم آیا این خودرو توان رقابت با محصولات مشابه شرکت‌هایی همانند BMW و Mercedes را دارد. در حال حاضر شرکت‌های رقیب تویوتا توانسته‌اند محصولاتی را تولید کنند که در موارد بسیاری نسبت به خودروهای این برتری دارند، اما شاید این شرکت باز هم بتواند با قیمت گذاری بهتر بازار خوبی را برای محصولات خود جذب کند.

 

 
 


تاريخ : چهار شنبه 25 تير 1393برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
130-20.JPG

محققان پس از بررسی گسترده بر روی حیات باکتری‌ها که کوچکترین و فراوان‌ترین جانداران اقیانوس‌ها هستند به این نتیجه رسیدند که این جانداران بر خلاف باور موجود از چرخه زندگی منظمی پیروی می‌کنند.

 

 منطقه خراسان، دانشمندان با بررسی انواع مختلف باکتری‌ها دریافتند این جانداران علاوه بر تنظیم‌بندی زمانی با چرخه طلوع و غروب خورشید اغلب از شیوه‌ای برای ایجاد ارتباط در اجتماع خود برای تنظیم زمان‌بندی فعالیت‌های گوناگون استفاده می‌کنند.

 

به گفته ادوارد دلانگ، پروفسور اقیانوس‌شناسی دانشگاه هاوایی، این فعالیت‌ها نشان دهنده نوعی هارمونی در زندگی باکتری‌ها است، به‌طوری‌که در هر گونه ژن‌های فعال با تولید ساختار شیمیایی زمان آغاز یا پایان فعالیت خاصی را در بین اجتماع باکتری‌ها منتشر می‌کند.

 

این تحقیقات در مجله Science منتشر شده است.تاريخ : چهار شنبه 25 تير 1393برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
48-20.JPG

محققان آمریکایی در حال کار بر روی دستگاه پیشرفته‌ای هستند که اطلاعات محیط اطراف را از طریق یک سربند مخصوص در اختیار فرد نابینا قرار می‌دهد.

 

 پروژه شهر هوشمند Cities Unlocked طرح مشترکی بین مایکروسافت، Guide Dogs و Future Cities Catapult است که از سوی دولت حمایت شده و دستگاه هدایت و مسیریابی نابینایان بخشی از این پروژه محسوب می‌شود.

 

محققان مایکروسافت در حال آزمایش سربند پیشرفته‌ای هستند که امکان مسیریابی و دیدن (حس) محیط اطراف را برای نابینایان فراهم می‌کند.

 

این دستگاه ظاهری شبیه تل‌سر داشته و اطلاعات اشیاء و محیط را از طریق گوشی در اختیار فرد نابینا قرار می‌دهد؛ زمانیکه نابینا جهت نگاهش به سمت یک شیئ جلب می‌شود، اطلاعاتی از وضعیت، موقعیت قرار گرفتن و حالت شیئ توسط دستگاه اعلام می‌شود.

 

عملکرد هدایت و مسیریابی این دستگاه با کمک 8 فرد نابینا مورد آزمایش قرار گرفته است.

 

جزئیات بیشتری از نحوه عملکرد این فناوری پیشرفته از سوی مایکروسافت اعلام نشده است، اما انتظار می‌رود با تکمیل آزمایش‌ها تا پایان سال جاری، جزئیات دقیق‌تری از این طرح منتشر شود.تاريخ : چهار شنبه 25 تير 1393برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
52-24.JPG

مطالعه صورت گرفته توسط محققان موسسه فناوری ماساچوست (MIT) نشان می‌دهد، رطوبت موجود در هوا می‌تواند برای شارژ کردن تلفن همراه یا تبلت مورد استفاده قرار بگیرد.

 

 محققان موسسه فناوری ماساچوست سال گذشته در تحقیقات خود دریافتند، در هنگام پرش خود به خودی قطرات آب از سطوح بشدت ‌آب‌گریز در حین میعان، امکان دستیابی به مقادیر کمی بار الکتریکی در حین این فرآیند وجود دارد.

 

نتایج مطالعه جدید این محققان نشان می‌دهد، از این انرژی الکتریسیته می‌توان برای شارژ دستگاه‌های کوچک مانند تلفن همراه یا تبلت استفاده کرد.

 

این فرآیند به میعان وابسته بوده و نیاز به یک محیط مرطوب، همچنین یک منبع درجه حرارت سردتر از هوای اطراف – مانند غار یا رودخانه – دارد.

 

چنین سیستمی شامل مجموعه‌ای از صفحات فلزی مسطح چند لایه است که علاوه بر شارژ دستگاه‌ها از طریق رطوبت موجود در هوا، قادر به تولید آب سالم و تمیز است.

 

از طریق این فرآیند امکان دستیابی به یک میکرو وات یا یک میلیونیوم وات برق در هر سانتی‌متر مربع فراهم می‌شود؛ در این حالت یک مکعب با اضلاع 50 سانتیمتر قادر به شارژ کردن یک تلفن همراه در مدت 12 ساعت خواهد بود.

 

نتایج این مطالعه در مجله Applied Physics Letters منتشر شده است.تاريخ : چهار شنبه 25 تير 1393برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
3-1996.jpg

محققان دانشگاه ساوث‌همپتون دریافته‌اند آب باران می‌تواند به زیر پوسته فوقانی زمین نفوذ کند.

 

 این موضوع دارای مفاهیم عمده‌ای برای درک دانشمندان از زمین‌لرزه‌ها و تولید انباشت‌های معدنی ارزشمند خواهد بود.

 

تاکنون تصور می‌شد آب سطحی نمی‌تواند به پوسته نفوذ کند؛ جایی که دماهای بیش از 300 درجه سانتی‌گراد و فشارهای بالا موجب سیال‌شدن صخره‌ها می‌شود. اما محققان به رهبری دکتر «کاتریونا منزیس» از دانشگاه ساوث‌همپتون مایعات مشتق‌شده از آب باران را در این سطوح یافته‌اند.

 

این مایعات در پوسته زمین می‌توانند صخره‌ها را ضعیف کرده و به آغاز زمین‌لرزه‌ها در طول خطوط گسل قفل‌شده (گسلی که لغزش زیادی ندارد) کمک کنند. این مایعات همچنین در فلزات ارزشمندی همچون طلا نفوذ می‌کنند و یافته‌های جدید نشان می‌دهد آب باران شاید مسئول کنترل‌کردن چنین فرآیندهای مهمی حتی در اعماق زمین باشد.

 

دانشمندان حاضر مایعات ژئوحرارتی و رگه‌های معدنی کوه‌های آلپ جنوبی را در نیوزیلند مطالعه کردند. در این جا تصادم دو صفحه تکتونیکی موجب نزدیک‌ترشدن لایه‌های عمیق‌تر زمین به سطح می‌شود. تیم علمی منشا این مایعات، میزان گرم‌بودن آن‌ها و همچنین میزان واکنش‌شان با صخره‌های عمیق موجود در کمربندی آلپ جنوبی را بررسی کرد.

 

زمانی که مایعات از خلال پوسته جریان می‌یابند، انباشت‌هایی از مواد معدنی را بر جای می‌گذارند که حاوی میزان کوچکی از آب گیرافتاده در درون آن‌ها هستند. دکترکاتریبونا و همکارانش این آب‌ها و مواد معدنی را با هدف شناسایی منشا مایعات عمیق در پوسته تحلیل کردند.

 

داده‌های این تحقیق برای نخستین بار نشان می‌دهد آب باران به درون صخره‌هایی که برای شکسته‌شدن بیش از اندازه عمیق و داغ هستند، نفوذ می‌کند. آب‌های مشتق‌شده از سطح به اعماقی می‌رسند که دمای آن‌ها به بیش از 400 درجه سانتی‌گراد می‌رسد و به طور قابل‌توجهی به صخره‌های پوسته‌ای واکنش نشان می‌دهند، با این حال محققان از طریق آزمایش توانستند منشا آب و هوایی آب را کشف کنند.

 

کاتریونا و همکارانش هم‌اکنون به دنبال بررسی بیشتر مضامین یافته‌هایشان در ‌ارتباط با چرخه‌های زمین‌لرزه‌ای هستند.

 

جزئیات این مطالعه در مجله Earth and Planetary Science Letters منتشر شد.تاريخ : چهار شنبه 25 تير 1393برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
54-28.JPG

محققان آمریکایی نوعی کرم جهش‌یافته تولید کرده‌اند که هرگز مست نشده و می‌تواند در توسعه روش‌های درمانی جدید اعتیاد به الکل موثر واقع شود.

 

 کرم کوچک جهش‌یافته Caenorhabditis elegans با مولکول مسدود‌کننده الکل تولید شده است که باعث از دست دادن توانایی مست شدن و اعتیاد به الکل می‌شود؛ این مولکول بطور کامل اثرات الکل را بر روی کرم مسدود می‌کند.

 

این کرم از آن جهت انتخاب شده است که در زمان مست شدن، توانایی خود را برای تکان خوردن از دست می‌دهد.

 

برخلاف مواد مخدری مانند کوکائین که دارای هدف خاصی در سیستم عصبی هستند، اثرات الکل بر بدن بسیار پیچیده بوده و نقاط زیادی از مغز را هدف قرار می‌دهد.

 

به گفته «جان پیرس-شیمورا» سرپرست تیم تحقیقاتی دانشگاه تگزاس در آستین، این مطالعه نخستین نمونه تغییر یک هدف الکلی در انسان است که بر روی حیوانات مورد آزمایش قرار گرفته است؛ یک هدف الکلی، هر مولکول عصبی متصل به الکل محسوب می‌شود.

 

یکی از جنبه‌های مهم این هدف الکلی اصلاح شده - یک کانال عصبی موسوم به کانال BK‌ - جهش در پاسخ به تأثیرات سوء الکل است؛ این کانال بطور معمول بسیاری از عملکردهای مهم از جمله فعالیت نورون‌ها، رگ‌های خونی، دستگاه تنفسی و مثانه را تنظیم می‌کند.

 

در این مطالعه محققان موفق به یافتن راهی برای غیرحساس کردن کانال به الکل شدند که برای درمان معتادان به الکل کاربرد دارد؛ این مطالعه می‌تواند برای تولید داروی بالقوه‌ درمان الکلیسم مورد استفاده قرار گیرد.

 

نتایج این مطالعه در مجله Neuroscience منتشر شده است.تاريخ : چهار شنبه 25 تير 1393برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
55-50.JPG

محققان ناسا معتقدند، با بهره‌برداری از تلسکوپ‌های فضایی جدید و پیشرفته، می‌توان به کشف حیات فرازمینی تا 20 سال آینده امیدوار بود.

 

 در میزگردی که توسط ناسا در واشنگتن برگزار شد، نقشه‌راه این سازمان برای جستجوی حیات فرزمینی مورد بررسی قرار گرفت؛ این نقشه شامل استفاده از تلسکوپ‌های فضایی موجود و ساخت و بهره‌برداری از چند تلسکوپ جدید است.

 

به گفته «سارا سیگر» استاد فیزیک و علوم سیارات در موسسه فناوری ماساچوست (MIT)، تلسکوپ‌های پرقدرت فضایی به بررسی و کشف ویژگی‌های سیارات فراخورشیدی در مدار ستارگان موجود در کهکشان راه شیری کمک می‌کنند.

 

نقشه‌راه ناسا برای کشف حیات فرازمینی شامل پرتاب ماهواره TESS‌ در سال 2017، تلسکوپ‌ فضایی جیمز وب در سال 2018 و احتمالا پرتاب تلسکوپ بررسی مادون قرمز میدان گسترده (WFIRST_AFTA)‌ در اوایل دهه آینده است.

 

از زمان پرتاب تلسکوپ فضایی کپلر در سال 2009 تاکنون بیش از 5000 سیاره فراخورشیدی بالقوه شناسایی شده‌اند که وجود 1700 سیاره تاکنون تأیید شده است.

 

کپلر همچنین موفق به کشف نخستین سیاره شبه‌زمین در منطقه قابل سکونت ستاره میزبان با احتمال وجود آب به شکل مایع شد.

 

به گفته محققان، از مجموع میلیون‌ها سیاره فراخورشیدی در کهشکان راه شیری، احتمال کشف حیات فرازمینی دور از انتظار نیست و احتمالا تا 20 سال آینده موفق به کشف نشانه‌ای از حیات خواهیم شد، اما حیات فرازمینی می‌تواند در جایی خارج از منظومه شمسی وجود داشته باشد.تاريخ : چهار شنبه 25 تير 1393برچسب:, | | نویسنده : مقدم |