تأخیر نماز از اول وقتآن،بدون عذر، موجب محروم ماندن انسان از فیوضات و پاداش‏ هاى آن و عدم استفاده از برکات و آثار نماز اول وقت و تضییع و سبک شمردن نماز است.

بعضی از آثار سوء تاخیر عمدی از نماز اول وقت بدین شرح می باشد.

یک - دوری از رحمت الهی
امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) در خصوص کسی که نماز اول وقت خود را به تاخیر می اندازد فرموده اند:« مَلْعُونٌ مَلْعُونٌ مَنْ أَخَّرَ الْعِشَاءَ إِلَى أَنْ تَشْتَبِکَ النُّجُومُ مَلْعُونٌ مَلْعُونٌ مَنْ أَخَّرَ الْغَدَاةَ إِلَى أَنْ تَنْفَضَّ النُّجُومُ وَ دَخَلَ الدَّار»؛« از رحمت خدا دور است، از رحمت خدا دور است کسى که تأخیر در نماز عشاء نماید تا آن که ستارگان ظاهر شود و از رحمت خدا دور است، از رحمت خدا دور است کسی که نماز صبح را چندان تاخیر بیندازد تا ستاره ها ناپدید شوند.»
دو - موجب خشم خداوند
رسول خدا - صلی الله علیه وآله – به حضرت علی علیه السلام وصیت نمودند:« یا علی ! وَ تُقِیمَ الصَّلَاةَ بِوُضُوءٍ سَابِغٍ فِی مَوَاقِیتِهَا وَ لَا تُؤَخِّرَهَا فَإِنَّ فِی تَأْخِیرِهَا مِنْ‏ غَیْرِ عِلَّةٍ غَضَبَ اللَّهِ عَزَّ وَ جَل‏»[1]؛« یا علی، با وضوی کامل در اول وقت، نماز اقامه کن، و نماز را از اول وقتش به تاخیر نینداز، چون تاخیر نماز بدون علت و عذر خداوند قهار را به خشم خواهد آورد.»
سه - نماز او را نفرین می کند
امام باقر ( علیه السلام ) فرموده است:« هرگاه نماز در اول وقت بالا برود، سفید و درخشان به سوی صاحبش باز می گردد و به او خطاب می کند: از من مواظبت نمودی خدا تو را حفظ کند، و هرگاه در غیر وقت خود و بدون شرایط بالا برود، سیاه و تاریک به سوی صاحبش باز می گردد و به او می گوید مرا تباه ساختی، خدا تو را نابود کند.»[2]
چهار - دوری از شفاعت پیامبر
پیامبر خدا ( صلی الله علیه و آله ) فرموده اند:« لَا یَنَالُ شَفَاعَتِی غَداً مَنْ أَخَّرَ الصَّلَاةَ الْمَفْرُوضَةَ بَعْدَ وَقْتِهَا»[3]؛« شفاعت من در قیامت شامل کسی که نمازهای واجبش را در وقت آن نخواند نمی شود.»
پنج - فقیران بهشت
شخصی به نام ابو سلام عبدی می گوید: خدمت امام صادق ( علیه السلام ) رسیدم و عرض کردم: چه می فرمایید درباره کسی که نماز عصرش را عمدا تاخیر اندازد؟ حضرت فرمودند: روز قیامت بی کس و تنها ( و فقیر ) و بدون ثروت محشور می گردد. عرض کردم: اگر چه از بهشتیان باشد؟ فرمود: اگر چه از اهل بهشت باشد. پرسیدم: منزل و جایگاهش در بهشت در کجاست؟ فرمود: یکه و تنها، بی زن و فرزند و مال و منال در بهشت سرگردان است و اهل بهشت به او چیزی می دهند.[4]
شش - عدم قبولی نماز
از دیگر پیامدهای منفی تاخیر در نماز اول وقت عدم قبولی نماز است که امام صادق علیه السلام در این باره فرموده اند:« مَنْ صَلَّى فِی غَیْرِ وَقْتٍ فَلَا صَلَاةَ لَهُ»[5]؛« کسی که نماز در غیر وقت بخواند، مثل این که نماز نخوانده است.(به این معنا که چنین نمازی نمی تواند وی را به آثار و برکات و پاداش های عظیم نماز نائل گرداند هر چند با خواندن این نماز از او رفع تکلیف شده و عذاب نمی شود. )
هفت - عدم استجابت دعا
در روایتى که از امام زین العابدین- علیه السّلام- در تشریح آثار گناهان تاخیر در نماز را به عنوان یکی از عوامل عدم استجابت دعا بر شمرده و فرموده اند:«و الذّنوب الّتى تردّ الدّعاء: سوء النّیّة، و خبث السّریرة، و النّفاق مع الاخوان، و ترک التّصدیق بالاجابة، و تأخیر الصّلوات المفروضة حتّى تذهب اوقاته»[6]؛««و گناهانى که موجب برگشتن دعا مى‏ شوند عبارتند از: نیّت بد داشتن، در باطن، پلید بودن، با برادران دین، دورویى و نفاق نمودن، برادران دینى را با ترک اجابت، تصدیق نکردن. و نمازهاى واجب را به تأخیر انداختن تا وقتشان بگذرد.»
پی نوشت :
[1] - بحار الأنوار، ج‏2، ص 154
[2] - وسائل‏ الشیعة ج4، ص 108
[3] - أمالی الصدوق، ص 399
[4] - ثواب الأعمال و عقاب الأعمال، ص231
[5] - الکافی، ج 3، ص 285
[6] - بحار الأنوار، ج‏70، ص 375
کتاب پرسش ها و پاسخ های نماز، سید حسن موسوی (مرکز تخصصی نماز)تاريخ : دو شنبه 30 مرداد 1396برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

نگاهی به زندگانی امام محمد تقی علیه السلامبه مناسبت شهادت امام محمد تقي علیه السلام در این گزارش نگاهی به زندگی ایشان خواهیم داشت؛

ولادت

نهمین امام شیعیان نام مبارکش محمد است و القاب و کنیه‌های فراوانی دارد؛ مشهورترین لقبش جواد و هادی است و معروف‌ترین کنیه‌اش ابوجعفر.

امام جواد علیه السلام در 10 ماه رجب سال 195 هجری قمری در مدینه چشم به دنیا گشود. پیشگویی ولادت آن امام از زبان پدر بزرگوارش چندین بار مطرح شده بود. ولادت امام جواد همچون ولادت سایر ائمه معصومین علیهم السلام با ویژگی‌های مخصوصی همراه بوده است. مادر بزرگوار امام جواد علیه السلام خیزران نام دارد؛ زنی از خاندان ماریه قبطیّه یکی از همسران رسول خدا صلی الله علیه و آله.

دوران امامت امام محمد تقی (ع)

دوران کودکی امام جواد علیه السلام از دوران شیرخوارگی تا زمانی که در سن هفت سالگی به امامت رسید، با حوادث گوناگون آمیخته است. با شهادت امام رضا علیه السلام و به امامت رسیدن امام جواد در سن کودکی، یکی از موضوعاتی که حتی برخی از یاران امام هشتم را دچار شک و تردید کرد، کم‌ سن‌ و‌ سالی امام جواد جهت مقام امامت بود. به همین دلیل در مواردی امام رضا علیه السلام و در موارد دیگری، خود امام جواد به تبیین آن پرداختند و به شبهه‌ها پاسخ گفتند.

اگر چه امام جواد علیه السلام نسبت به سایر امامان در سن بسیار کمی به امامت رسید، اما دوران هفده ساله‌ی امامت او، دورانی نسبتاً طولانی و پر حادثه است.

جایگاه امام نزد خدا

امام جواد علیه السلام به دلیل قابلیت و لیاقت و بهره‌مندی از موهبت الهی از جایگاهی رفیع در پیشگاه خداوند، پیامبر اکرم، پدر بزرگوارش و تمام کسانی که بهره‌ای از شناخت امام دارند برخوردار است. اگر چه دشمنان دین و حاکمان معاصر امامان معصوم علیهم السلام همواره در مقام توطئه و سرکوب و تحقیر آنان بوده اند، اما حقانیت و صداقت و نورانیت امامان شیعه پیوسته نقشه‌های دشمنان را خنثی و بی‌تأثیر می‌ساخته است و در برخی موارد، حتی دشمنان تحت تاثیر وجود پر برکت آنان قرار می‌گرفته‌اند.

ازدواج امام محمد تقی(ع) علیه السلام نیز با هوشمندی و درایت مخصوص‌به‌خود، در برخورد با حاکم ستمگر عباسی، مامون ، که قاتل پدرش امام رضا علیه السلام بود به گونه‌ای عمل نمود که مامون نیز افتخار خویش را در انتخاب او برای ازدواج با دخترش ((ام فضل (لبابه)|ام فضل ))می‌دید.

در دوران زندگی مشترک امام جواد علیه السلام با ام فضل (تا هنگام شهادت) حوادث گوناگونی اتفاق افتاده است.

مكتب علمى امام جواد علیه السلام

مي‏دانیم كه یكى از ابعاد بزرگ زندگى ائمه ، بعد فرهنگى آنها است. این پیشوایان بزرگ هركدام درعصر خود فعالیت فرهنگى داشته در مكتب خویش شاگردانى تربیت مى‏كردند و علوم و دانشهاى خود را توسط آنان در جامعه منتشر مى‏كردند، اما شرائط اجتماعى و سیاسى زمان آنان یكسان نبوده است، مثلا در زمان امام باقرعلیه السلام و امام صادق علیه السلام شرائط اجتماعى مساعد بود و به همین جهت دیدیم كه تعداد شاگردان و راویان حضرت صادق علیه السلام بالغ برچهار هزار نفر مى‏ شد، ولى از دوره امام جواد تا امام عسكرى علیه السلام به دلیل فشارهاى سیاسى و كنترل شدید فعالیت آنان از طرف دربار خلافت، شعاع فعالیت آنان بسیار محدود بود و ازاین‏ نظر تعداد راویان و پرورش یافتگان مكتب آنان نسبت ‏به زمان حضرت صادق علیه السلام كاهش بسیار چشمگیرى را نشان مي‏دهد.

بنابراین اگر مى‏خوانیم كه تعداد راویان و اصحاب حضرت جوادعلیه السلام قریب صد و ده نفر بوده‏اند و جمعا 250 حدیث از آن حضرت نقل شده ، نباید تعجب كنیم، زیرا از یك سو، آن حضرت شدیدا تحت مراقبت و كنترل سیاسى بود و از طرف دیگر، زود به شهادت رسید و به اتفاق نظر دانشمندان بیش از بیست و پنج‏ سال عمر نكرد!

درعین حال، باید توجه داشت كه در میان همین تعداد محدود اصحاب و راویان آن حضرت، چهره‏هاى درخشان و شخصیتهاى برجسته‏اى مانند: على بن مهزیار، احمد بن محمد بن ابى نصر بزنطى، زكریا بن آدم، محمد بن اسماعیل بن بزیع، حسین بن سعید اهوازى، احمد بن محمد بن خالد برقى بودند كه هر كدام در صحنه علمى و فقهى وزنه خاصى به شمار مى‏رفتند، و برخى داراى تالیفات متعدد بودند.

از طرف دیگر، روایان احادیث امام جوادعلیه السلام تنها در محدثان شیعه خلاصه نمى ‏شوند، بلكه محدثان و دانشمندان اهل تسنن نیز معارف و حقایقى از اسلام را از آن حضرت نقل كرده‏اند. به عنوان نمونه «خطیب بغدادى‏» احادیثى با سند خود ازآن حضرت نقل كرده است. هم چنین حافظ «عبد العزیز بن اخضر جنابذى‏» در كتاب «معالم العترة الطاهرة‏» و مؤلفانى نیز مانند: ابو بكر احمد بن ثابت، ابواسحاق ثعلبى، و محمد بن مندة بن مهربذ در كتب تاریخ و تفسیر خویش روایاتى از آن حضرت نقل كرده‏اند.

نحوه شهادت حضرت امام جواد


درباره آمد و شد امام در مدینه و احترام مردم نسبت به آن حضرت، اطلاعات مختصری در پاره ای از روایات آمده است. 

فراخوانی آن حضرت به بغداد، در سال 220، توسط معتصم عباسی، آن هم درست در همان اولین سال حکومت خود، نمی توانست بی ارتباط با جنبه های سیاسی قضیه باشد. به ویژه که درست همان سال که حضرت جواد علیه السلام به بغداد آمد، رحلت کرد؛ این در حالی بود که تنها 25 سال از عمر شریفش می گذشت. عناد عباسیان با آل علی علیه السلام به ویژه با امام شیعیان که در آن زمان جمعیت متنابهی تابعیت مستقل آنها را پذیرفته بودند، شاهدی است بر توطئه حکومت در شهادت امام جواد علیه السلام. همچنین خواستن آن حضرت به بغداد و درگذشت وی در همان سال در بغداد، همگی شواهد غیرقابل انکاری بر شهادت آن بزرگوار به دست عوامل عباسی می باشد.

مرحوم شیخ مفید، با اشاره به روایتی درباره مسمومیت و شهادت امام جواد علیه السلام، رحلت آن حضرت را مشکوک دانسته است. بنا به روایت مستوفی، عقیده شیعه بر این است که معتصم آن حضرت را مسموم نموده است.

پاره ای از منابع اهل تسنن، اشاره بر این دارند که امام جواد علیه السلام به میل خود و برای دیداری از معتصم عازم بغداد شده است. در حالی که منابع دیگر، حاکی از آنند که معتصم به ابن زیات مأموریت داد تا کسی را برای آوردن امام به بغداد بفرستد. ابن صبّاغ نیز با عبارت«اِشخاص المعتصم له من المدینة»این مطلب را تأیید کرده است.تاريخ : دو شنبه 30 مرداد 1396برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

انسان اشتیاق زیادی برای سفر به مکان‌های کاملا ناشناخته و دوردست دارد. اکنون مقصد جدید ما، سفر به ماورای زمین و دنیاهای دیگر است. در سال‌های اخیر بحث سفر به همسایه‌ی ما، مریخ به‌عنوان یکی از ایده‌آل‌ترین مکان‌های سکونت انسان، هواخواهان زیادی پیدا کرده است. همان‌طوری که می‌دانید، ایلان ماسک، میلیاردر و کارآفرین مشهور با شرکت فضایی خود اسپیس ایکس، مدت‌ها است که رؤیای سفر به مریخ در سر دارد. اما در همین حال، شرکت‌ها و سازمان‌های دیگری از جمله، ناسا، آژانس فضایی چین و انجمن مریخ هم بیکار ننشسته‌اند؛ این سازمان‌ها و شرکت‌های فضایی، مشغول برنامه‌ریزی‌ هستند تا چالش‌های انسان برای سفر به مریخ را از پیش روی بردارند.

اما به نظر می‌رسد که هنوز اختلاف‌ نظر زیادی در مورد نحوه و زمان سفر انسان به مریخ وجود دارد. باز آلدرین، فضانورد سابق و دومین انسانی که به ماه قدم گذاشت، در مصاحبه‌ی جدید خود، در مورد دلیل اهمیت اکتشاف و همچنین دلیل رفتن به مریخ طی ۲۰ سال آینده صحبت کرده است.

ما اکنون تقریبا سانتی‌متر به سانتی‌متر سیاره‌ی سرخ را با دقت رصد کرده‌ایم؛ اما هنوز چیزهای زیادی وجود دارند که در مورد مریخ نمی‌دانیم. بااین‌حال به گفته‌ی آلدرین، ما هم به لحاظ علمی و هم از نظر فناوری‌های لازم، در وضعیت عالی برای کنار زدن محدوده‌های اکتشافی خود (در این مورد، مشخصا سیاره‌ی سرخ) هستیم. آلدرین می‌گوید به لطف پیشرفت‌های اخیر، برای نخستین بار در تاریخ تمدن بشری، سفر به دنیاهای دیگر واقعا در دسترس است. او می‌گوید:

هم‌اکنون زمانی است که باید به‌طور جدی به چگونگی زندگی در مریخ فکر کنیم. ما هیچ‌گاه به کاوش سیاره‌ای دیگر این‌چنین نزدیک نبوده‌ایم.

 وقتی از آلدرین پرسیده شد که چقدر به دست‌یابی به این هدف نزدیک هستیم، او به بی‌درنگ گفت:

ما می‌توانیم تا سال ۲۰۴۰ اولین انسان را در مریخ داشته باشیم.

آلدرین در ادامه مصاحبه‌ در مورد اهمیت اکتشاف سیارات دیگر صبحت کرد و گفت سیاره‌ی ما به دلایل مختلف، سیاره‌ای باستانی و شناخته‌شده است؛ اما سایر اجرام منظومه‌ی شمسی، قلمروهای دست‌نخورده‌ای تلقی می‌شوند. او می‌گوید:

سفر فضایی و اکتشاف، مرز نهایی [پیشرفت‌های ما] را نشان می‌دهند، ما اکنون تقریبا هر سانتی‌متر از این سیاره را بررسی کرده‌ایم؛ اما بااین‌وجود، هنوز چیزهای زیادی هستند که نمی‌دانیم.

باز آلدرین

آلدرین می‌گوید مهم‌ترین جنبه‌های این جستجو، چیزی به‌مراتب بیش از خود علم یا فتح دنیاهای دیگر است. سفر به مریخ با خود هیجان به همراه دارد و نسلی از جوانان تشنه‌ی جستجو و اکتشاف را به وجود می‌آورد.

زمانی که باز آلدرین در سال ۱۹۶۹ روی ماه قدم گذاشت، بسیاری از جوانان به فضا و فضانوردی علاقه‌مند شدند و به دنبال تحصیل در رشته‌های اِستِم (STEM) یا سیستم آموزشی با تمرکز روی زمینه‌های بنیادیِ علوم، تکنولوژی، مهندسی و ریاضیات رفتند و امیدوار بودند که روزی به موفقیت‌هایی شگفت‌انگیز دست پیدا کنند. آلدرین که به‌خوبی از تأثیر علم روی جوانان آگاه است، تأکید می‌کند:

اگر شروع به سرمایه‌گذاری روی نسل‌های آینده کنیم، می‌توانیم به مریخ برسیم.

در واقع به نظر او، سرمایه‌گذاری به‌منزله‌ی کلیدی برای موفقیت‌های درازمدت است. آلدرین می‌گوید:

در سال ۱۹۰۳، انسان پرواز با هواپیما را آموخت و فقط ۶۶ سال بعد، به ماه رفت. برای کمک به نسل‌های بعد برای جهش‌های عظیمی مانند این، باید آن‌ها را آموزش بدهیم و شور و شوق آن‌ها در زمینه‌هایی همچون علم، تکنولوژی، مهندسی، هنر و ریاضی برانگیزیم.

آلدرین اشاره می‌کند که خودش به پدید آمدن چنین اشتیاق‌هایی در جوانان کمک کرده است. او می‌گوید:

این کار، مأموریت بنیاد اسپیس شیر (SpaceShare) و یکی از برنامه‌هایی است که با تمام وجود حامی‌اش هستم.

بنیاد فضایی اسپیس شیر متعلق به باز آلدرین، سازمانی غیرانتفاعی است که با فراهم کردن ابزارهای آموزشی به‌صورت رایگان، مشوق کودکان در زمینه‌های علمی تکنولوژیکی است. هدف اصلی بنیاد اسپیس شیر این است که جوانان در تمام سطوح مالی، قادر به رسیدن به توانایی‌های بالقوه خود باشند.  

باز آلدرین چند هفته قبل در خلال مراسمی که به افتخار نخستین گام‌های بشر در ماه انجام شد، گفت:

همان‌طور که به پنجاهمین سالگرد فرود بر ماه نزدیک می‌شویم، جاه‌طلبی نهایی من این است که اساسی را پایه‌ریزی کنم تا الهام‌بخش و حامی نسل آینده شود که به پیشگامان فضایی تبدیل شوند.

آلدرین در ادامه می‌گوید با وجود اینکه سفر به مریخ در ۲۰ سال آینده، ممکن است بسیار خطرناک باشد؛ اما این اتفاق تنها زمانی می‌افتد که مطمئن شویم جوانان، فرصت‌های لازم برای بهترین شدن را به دست می‌آورند.تاريخ : دو شنبه 30 مرداد 1396برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

در فاصله‌ی چند روز تا زمان رونمایی از گلکسی نوت ۸، مجموعه‌ی اخبار و شایعات منتشرشده تا به امروز در رابطه با این گوشی را با مورد بررسی قرار می‌دهیم. 

سامسونگ در حال آماده‌ شدن برای رونمایی از نسل جدید فبلت پرچم‌دار خود است که با نام گلکسی نوت ۸ راهی بازار خواهد شد. سال گذشته، سامسونگ روزهای بسیار بدی را پس از رونمایی از گلکسی نوت ۷ سپری کرد؛ چراکه مشکل انفجار و آتش گرفتن باتری گلکسی نوت ۷ نهایتا کره‌ای‌ها را مجبور کرد تولید این فبلت را متوقف و تمام نسخه‌های موجود در بازار را جمع‌آوری کنند. البته سامسونگ با تعویض باتری گلکسی نوت ۷، چندی پیش نسخه‌ی به‌روز شده‌ای که فاقد مشکل گذشته است با نام گلکسی نوت فن ادیشن رونمایی کرد.

کره‌ای‌ها پس از پی بردن به دلیل انفجار باتری گلکسی نوت ۷، خود را آماده‌ی عرضه پرچم‌دار سری گلکسی اس در زمستان ۲۰۱۷ کردند. گلکسی اس ۸ و گلکسی اس ۸ پلاس در اولین روزهای بهار سال جاری رونمایی شدند و پس از چند هفته، شاهد عرضه‌ی آن‌ها به بازار بودیم که به گواه شماری از گزارش‌ها، فروش موفقی را پشت سر گذاشته‌ و موفق شده‌اند خاطرات تلخ گلکسی نوت ۷ را کمرنگ‌تر کند. پس از شکست‌ بزرگ نوت ۷، بسیاری از کارشناسان از پایان عمر سری نوت سامسونگ دم می‌زدند؛ اما برخلاف نظر این کارشناسان، نوت ۸ توسعه‌ یافته است و به‌زودی معرفی خواهد شد. 

هرچند تصاویر و شایعاتی منتسب به گلکسی نوت ۸ سامسونگ منتشر شده است؛ اما هنوز روشن نیست که این گوشی هوشمند با چه تفاوت‌هایی در قیاس با گلکسی اس ۸ و گلکسی اس ۸ پلاس راهی بازار خواهد شد. البته با توجه به تصاویر و مجموعه‌ی اخبار و شایعات منتشرشده، می‌توان حدس زد که گلکسی نوت ۸ احتمالا چه زمانی و با چه مشخصات فنی و ظاهری راهی بازار خواهد شد.

تاریخ رونمایی و عرضه‌ی گلکسی نوت 8

پس از انتشار شایعات و گمانه‌های مختلف که آخرین آن‌ها نشان از رونمایی گوشی در تاریخ ۲۳ آگوست داشت، سامسونگ با انتشار دعوت‌نامه‌ی مراسم خود رسما تأیید کرد که این گوشی طی مراسمی در شهر نیویورک به تاریخ اول شهریورماه (۲۳ آگوست) رونمایی خواهد شد. از جمله‌ی دلایل ذکرشده برای رونمایی از این گوشی و عرضه‌ی آن در هفته‌های اول پس از رونمایی، استفاده از فرصت موجود تا زمان عرضه‌یآیفون ۸ است؛ قیمت و زمان عرضه‌ی دقیق این گوشی قرار است در این مراسم اعلام شود. شنیده‌ها در مورد آیفون ۸، نشان از این دارند که این گوشی که عنوان نسخه‌ی مخصوص دهمین سالگرد عرضه‌ی آیفون را یدک می‌کشد، همچون آیفون ۷ اس و آیفون ۷ اس پلاس طبق زمان‌بندی سال‌های پیش عرضه نمی‌شود و با تأخیری چندهفته‌ای راهی بازار خواهد شد. کارشناسان معتقدند که سامسونگ در پی استفاده از این تأخیر و فروش گلکسی نوت ۸ در این بازه زمانی است. ضمنا بنا بر شماری از گزارش‌های برگرفته از کره‌ی جنوبی، شتاب فروش گلکسی اس ۸ و گلکسی اس ۸ پلاس نیز کاهش یافته و از این‌رو سامسونگ درصدد ایجاد موجی دیگر با گلکسی نوت ۸ است. بر اساس پستی که یکی از کارکنان فروشگاه بست‌بای چند روز پیش در وب‌سایت ردیت منتشر کرد، سامسونگ احتمالا عرضه‌ی گلکسی نوت ۸ در آمریکا را در تاریخ ۲ شهریور و تنها یک روز پس از رونمایی رسمی آن در رویداد Unpacked آغاز خواهد کرد

نوت ۸

سامسونگ سال گذشته نیز نسل جدید فبلت پرچم‌دارش را پیش از نمایشگاه ایفا رونمایی کرد. وب‌سایت آلمانی Galaxy Club با انتشار خبری مدعی شده که سامسونگ در حال تست گلکسی نوت ۸ به همراه اندروید ۷.۱.۱ است که این خبر، عرضه‌ی آن پیش از انتشار نسخه‌ی نهاییاندروید O را محتمل‌تر می‌کند. شایعات اخیر همچنین حاکی از استفاده از نسخه‌ی ۸.۵ رابط کاربری سامسونگ اکسپرینس در نوت ۸ هستند؛ پرچم‌داران کنونی سامسونگ از نسخه‌ی ۸.۱ این رابط کاربری بهره‌ می‌برند. 

مشخصات ظاهری و طراحی گلکسی نوت 8

شنیده‌ها نشان از این دارند که سامسونگ در گلکسی نوت ۸ از همان الگوی طراحی گلکسی اس ۸ و گلکسی اس ۸ پلاس پیروی کرده است. از اصول این طراحی باید به استفاده از یک نمایشگر موسوم به Infinity Display اشاره کرد که تقریبا جایی برای خودنمایی حاشیه‌های طرفین باقی نگذاشته است.

نوت 8

همچنین باید به ادامه‌ی سیاست حذف کلید فیزیکی هوم در پنل جلوی گلکسی نوت ۸ همچون پرچم‌دار سری گلکسی اس اشاره کرد. حذف کلید فیزیکی هوم علاوه بر افزودن بر زیبایی پنل جلوی گوشی، این امکان را فراهم می‌کند تا بخش بیشتری از پنل جلویی به نمایشگر اختصاص داشته باشد. سامسونگ در گلکسی اس ۸ نیز کلید فیزیکی هوم را حذف کرده و به اجبار، سنسور اثر انگشت را در پشت گوشی و کنار دوربین گنجانده بود. اما محل قرارگیری سنسور اثر انگشت انتقادات فراوانی را برانگیخت. افزایش ارتفاع نمایشگر و محل قرارگیری سنسور، دست به دست هم دادند و کاربرانی را که به این شرایط عادت نداشتند، به اشتباه وادار می‌کردند.

بر اساس اطلاعات ارائه‌شده توسط ایوان بلس، به نظر می‌رسد در گلکسی نوت ۸ همچنان شاهد استفاده از الگوهای طراحی ظاهری گلکسی اس ۸ خواهیم بود که سنسور اثر انگشت نیز شامل آن می‌شود. بر اساس اطلاعات ارائه‌شده، سامسونگ در گلکسی نوت ۸ محل سنسور اثر انگشت را با فاصله‌ی بیشتری از دوربین قرار داده است تا کاربران همچون گلکسی اس ۸ در لمس سنسور اثر انگشت دچار اشتباه نشوند.

افشای تصاویر شماری از قاب‌های توسعه‌یافته برای گلکسی نوت ۸ نشان از این دارد که کره‌ای‌ها سنسور اثر انگشت را در سمت راست دوربین قرار داده‌اند. در ماه‌های گذشته و هم‌زمان با انتشار اولین اخبار و شایعات در رابطه با گلکسی نوت ۸ سامسونگ، اطلاعاتی در رابطه با ترکیب سنسور اثر انگشت با نمایشگر ارائه می‌شد؛ ولی بعدها استفاده از سنسور‌ اثر انگشت زیر صفحه‌ی نمایش مردود شد و منابع نزدیک به سامسونگ آزمایش‌های صورت‌گرفته برای قرار دادن سنسور اثر انگشت زیر نمایشگر را منتهی به شکست عنوان کردند.

تصاویر منتشرشده اخیر از گلکسی نوت ۸، آن را در رنگ‌های مشکی، طلایی، نقره‌ای، خاکستری، آبی مرجانی، آبی تیره، صورتی و آبی دریایی نشان می‌دهند. البته طبق اطلاعات ارائه‌شده توسط Ice Universe، گلکسی نوت ۸ در سه رنگ راهی بازار خواهد شد که شامل مشکی و خاکستری ارکیده‌ای می‌شود. رنگ سوم آبی تیره خواهد بود که در ظاهر از آبی مرجانی متفاوت خواهد بود.

با توجه به اینکه گلکسی اس ۸ و گلکسی اس ۸ پلاس در برابر نفوذ مایعات و گردوغبار مقاوم هستند، انتظار می‌رود گلکسی نوت ۸ نیز از چنین ویژگی برخوردار باشد.

استفاده از صفحه نمایش Infinity Display بزرگ‌تر در گلکسی نوت 8

در سال‌های گذشته شاهد تغییر اندکی در صفحه‌ی نمایش گوشی‌های گلکسی نوت سامسونگ بوده‌ایم. این گوشی هوشمند پس از گلکسی نوت ۳ همواره از صفحه‌ی نمایشی با سایز ۵.۷ اینچ استفاده کرده است؛ حال آنکه به نظر می‌رسد نسخه‌ی سال ۲۰۱۷ با تغییراتی همراه خواهد شد.

نوت ۸

با توجه به اینکه گلکسی اس ۸ پلاس سامسونگ از وجود نمایشگر ۶.۲ اینچی سوپرامولد بهره می‌برد، این گوشی بسیار بزرگ‌تر از گلکسی نوت ۷ است. سامسونگ موفق شده با استفاده از الگوی طراحی جدید، حاشیه‌ی گوشی هوشمند را به‌مراتب کاهش دهد و در نتیجه بتواند از نمایشگر بزرگ‌تری استفاده کند. کاهش حاشیه‌ها از طریق تغییر نسبت تصویر نمایشگر، باعث افزایش سایز آن شده و نسبت تصویر صفحه‌ی نمایش گلکسی اس ۸ با عرض کم و درازای بیشتر، ۱۸ به ۹ است؛ حال آنکه در حالت معمول گوشی‌ها از نمایشگری با نسبت تصویر ۱۶ به ۹ بهره می‌برند.

گلکسی نوت 8

با توجه به اینکه سری گلکسی نوت سامسونگ همواره از نمایشگر بزرگی بهره برده است، انتظار می‌رود در گلکسی نوت ۸ نیز شاهد به‌کارگیری نمایشگری با حداقل اندازه‌ی ۶.۲ اینچی یا بیشتر باشیم. گمانه‌ها و شایعات متعددی در رابطه با سایز نمایشگر گلکسی نوت ۸ مطرح شده است که می‌توان برای مثال به سایز ۶.۳ اینچی پیش‌بینی‌شده توسط ایوان بلس و حتی سایز ۶.۴ اینچی که توسط Slash Leaks مطرح شده است، اشاره کرد. لیست مشخصات گیک‌بنچ نوت ۸، استفاده از نمایشگر ۶.۴ اینچی و رزولوشن ۲۹۶۰×۱۴۴۰ را در این گوشی نشان می‌دهد که با اطلاعات منتشرشده توسط Slash Leaks هم‌خوانی دارد. 

یکی دیگر از ویژگی‌هایی که احتمالا با گلکسی نوت ۸ همراه خواهد شد، رزولوشن 4K نمایشگر این گوشی هوشمند است. همچنین رسانه‌های کره‌ای در گزارش‌های خود به استفاده از نمایشگر حساس به فشار در نوت ۸ اشاره کرده‌اند. البته در این گزارش به استفاده از این فناوری در تمام نمایشگر اشاره نشده است. 

مشخصات فنی منتسب به گلکسی نوت 8

زمانی که سامسونگ در ماه مارس گلکسی اس ۸ را رونمایی کرد، به شماری از قابلیت‌های احتمالی گلکسی نوت ۸ نیز اشاره کرد. بسیاری از شنیده‌ها حکایت از این دارند که این گوشی هوشمند با بهره‌گیری از تراشه‌ی اسنپدراگون ۸۳۵ کوالکام که در شماری از نسخه‌های گلکسی اس ۸ نیز مورد استفاده قرار گرفته است، راهی بازار خواهد شد. سامسونگ معمولا در شماری از نسخه‌های گوشی‌های پرچم‌دارش که در آمریکا عرضه می‌شوند، از تراشه‌ی اسنپدراگون استفاده می‌کند و بخش دیگری را مبتنی بر تراشه‌ی اکسینوس راهی بازار می‌کند. اگرچه اسنپدراگون ۸۳۵ در حال حاضر قوی‌ترین تراشه‌ی کوالکام است؛ اما در صورتی که این کمپانی نسخه‌ی بهبودیافته‌ای از این تراشه را رونمایی کند، داستان به چه ترتیب خواهد بود؟ با توجه به اینکه امکان رونمایی از تراشه‌ی اسنپدراگون ۸۴۵ به‌عنوان پرچم‌دار بعدی کاملا بعید است، می‌توان انتظار داشت که کوالکام تراشه‌ی بهینه‌شده‌ی اسنپدراگون ۸۳۶ را با گلکسی نوت ۸ همراه کند.

گلکسی نوت 8

استفاده از حافظه‌ی رم ۴ گیگابایتی در گوشی‌های گلکسی اس ۸ و گلکسی اس ۸ پلاس‌ عرضه‌شده در بازار آمریکا انتقاد بسیاری را برانگیخت؛ از این‌رو گزارش‌هایی منتشر شده است که استفاده از ماژول رم ۶ گیگابایتی در تمام نسخه‌های گلکسی نوت ۸ را وعده می‌دهد.

همچنین گفته می‌شود سامسونگ احتمالا نسخه‌ای از نوت ۸ را با نام امپرِر (Emperor) و مجهز به ۶ گیگابایت حافظه‌ی رم و ۲۵۶ گیگابایت حافظه‌ی داخلی عرضه خواهد کرد.

گلکسی نوت 8

هرچند بسیاری از گزارش‌ها روی عرضه‌ی نسخه‌ی ۶۴ گیگابایتی گلکسی نوت ۸ اتفاق نظر دارند؛ اما منابع مختلف در مورد عرضه‌ی نسخه‌ی ۱۲۸ یا ۲۵۶ گیگابایتی هم‌عقیده نیستند. شماری از کارشناسان عرضه‌ی نسخه‌ی ۲۵۶ گیگابایتی را محتمل می‌دانند؛ اما در مقابل، برخی منابع عرضه نسخه‌ی ۱۲۸ گیگابایتی را عملی‌تر خوانده‌اند.

گلکسی نوت 8، اولین پرچم‌دار سامسونگ با دوربین دوگانه

دوربین یکی از حوزه‌هایی است که سامسونگ زیاد علاقه‌ای به تبعیت از دیگران در این حوزه ندارد. این کمپانی کره‌ای در گلکسی اس ۸ برخلاف روند بازار، استفاده از دوربین دوگانه را در دستور کار قرار نداد. حتی سامسونگ با بهبود الگوریتم‌های پردازش تصویر اقدام به استفاده از همان سنسوری کرد که در گلکسی اس ۷ مورد استفاده قرار داده بود؛ با این حال نتایج مقایسه و عکاسی با گلکسی اس ۸ سامسونگ بسیار خارق‌العاده و راضی‌کننده هستند. با وجود اینکه در گلکسی اس ۸ شاهد استفاده از دوربین دوگانه نبودیم؛ اما اغلب شنیده‌ها وجود دوربین دوگانه در گلکسی نوت ۸ را تأیید کرده‌اند.

نوت ۸

بنا بر گزارش The Korea Herald، گلکسی نوت ۸ اولین گوشی هوشمند پرچم‌دار سامسونگ خواهد بود که از وجود دوربین دوگانه در پشت گوشی بهره می‌برد. بر اساس این گزارش، در پشت گلکسی نوت ۸ از وجود دو سنسور ۱۲ و ۱۳ مگاپیکسلی استفاده خواهد شد. سنسور ۱۲ مگاپبکسلی به یک لنز واید مجهز می‌شود؛ حال آنکه سنسور ۱۳ مگاپیکسلی از وجود لنز تله‌فوتو بهره خواهد برد. شنیده‌ها نشان از این دارند که این دوربین از زوم اپتیکال سه برابری پشتیبانی خواهد کرد. البته برخی شایعات نیز از استفاده کردن سامسونگ از دو سنسور ۱۲ مگاپیکسلی با عملکرد مشابه آیفون‌های اپل حکایت دارند. 

فوربز با تأیید استفاده از دوربین دوگانه در گلکسی نوت ۸ سامسونگ، به این نکته اشاره کرده است که چینش دوربین‌ها به‌صورت افقی خواهد بود و فلش در سمت راست دو لنز قرار خواهد گرفت. به گزارش فوربز، هر دو دوربین از وجود لرزش‌گیر اپتیکال بهره خواهند برد. فوربز نیز به پشتیبانی از زوم اپتیکال سه برابری در لنز تله‌فوتو اشاره کرده است.

نوت ۸

گزارش منتشرشده از جانب اوزدروید، استفاده از دوربین اصلی با گشودگی دیافراگم F/1.7 را نشان می‌دهد. همچنین گفته می‌شود این دوربین امکان بزرگنمایی اپتیکال دوبرابری دارد؛ با این حال پیش از این فوربز امکان بهره‌مندی از بزرگنمایی سه برابری را مطرح کرده است. 

سامسونگ تا به امروز هیچ یک از مشخصات گلکسی نوت 8 را تأیید یا رد نکرده است؛ با این حال تیزر تبلیغاتی جدید سامسونگ در کانال کره‌ای یوتیوب خود، به استفاده از دوربین دوگانه در آن اشاره دارد. 

ظرفیت باتری گلکسی نوت 8

پس از مشکل انفجار و آتش گرفتن گلکسی نوت ۷ سامسونگ که سال گذشته پایان ناخوشایندی برای این گوشی هوشمند رقم زد، حال باتری یکی از مسائل مهمی است که طبیعتا حساسیت بیشتری نسبت به آن وجود دارد.

گلکسی نوت 7

پس از انجام بررسی‌های گسترده که پس از توقف تولید گلکسی نوت ۷ و در زمستان سال پیش انجام شد، سامسونگ اعلام کرد که سیاست‌های جدید برای تولید و تست باتری‌هایش در پیش خواهد گرفت. سامسونگ در حال حاضر معتقد است که امن‌ترین باتری‌های لیتیوم-یونی موجود در جهان را تولید می‌کند. انتظار می‌رود سامسونگ با در پیش گرفتن جانب احتیاط، باتری گلکسی نوت ۸ را همچون گلکسی اس ۸ و گلکسی اس ۸ پلاس با ضریب اطمینان بالا تولید کند. حتی شماری از شنیده‌ها حکایت از این دارند که شاید سامسونگ برای تولید باتری گلکسی نوت ۸ ازال‌جی کمک بگیرد.

مدیران گروه مشاور باتری سامسونگ (Battery Advisory Group) اخیرا طی مصاحبه‌ای با خبرنگار پایگاه MIT Technology Review، اطلاعاتی در رابطه با پروسه‌ی تست جدید سامسونگ و استاندارد ایمنی ۸ مرحله‌ای این شرکت به اشتراک گذاشته‌اند. سامسونگ با بازبینی‌های سخت‌گیرانه به دنبال جلوگیری از وقوع دوباره‌ی حوادث مشابه با نوت ۷ است.

یک افشاگر چینی اخیرا در شبکه‌ی اجتماعی ویبو مدعی شده است که نوت ۸ از باتری ۳۳۰۰ میلی‌آمپر ساعتی استفاده می‌کند.

قابلیت‌های ویژه

به‌طور حتم در گلکسی نوت ۸ نیز باید در انتظار وجود قلم S Pen باشیم. یقینا سامسونگ در یک سال اخیر دانش فنی خود در رابطه با قابلیت‌ها و توانایی‌های S Pen را افزایش داده است و از این‌رو باید شاهد بهبود قدرت لمس و دقت این قلم در پرچم‌دار جدید سامسونگ باشیم. ایوان بلس نیز به این نکته اشاره کرده است که سامسونگ قابلیت‌های جدیدی با قلم S Pen همراه خواهد کرد. از جمله‌ی ویژگی‌های جدید باید به اضافه شدن ترجمه به زبان‌های مختلف و همچنین امکان تبدیل واحدهای پول اشاره کرد.

بیکسبی را باید ویژگی جدید دیگری از گلکسی نوت ۸ خواند که البته همراه با گلکسی اس ۸ رونمایی شد. با توجه به انتشار نسخه‌ی انگلیسی بیکسبی، انتظار می‌رود سامسونگ در جریان رونمایی از فبلت پرچم‌دارش، مانور بیشتری روی قابلیت‌های گلکسی نوت ۸ بدهد. باید دید آیا سامسونگ همچون گلکسی اس ۸ کلید فیزیکی مخصوصی برای بیکسبی تعبیه خواهد کرد یا خیر؟

نوت 8

علاوه بر سنسور اثر انگشت که در پشت گوشی قرار گرفته است، انتظار می‌رود گلکسی نوت ۸ از توانایی‌های دیگری برای تشخیص هویت، نظیر اسکنر عنبیه استفاده کند. گلکسی نوت ۷ اولین گوشی هوشمند سامسونگ بود که از وجود اسکنر عنبیه بهره می‌برد.

به‌طور حتم گلکسی نوت ۸ همچون سایر پرچم‌داران این کمپانی از هدست واقعیت مجازی گیر وی آر سامسونگ پشتیبانی خواهد کرد که هم‌اکنون از کنترلرهای لمسی بهره می‌برد.

قیمت گلکسی نوت 8 چقدر خواهد بود؟

برای پیش‌بینی قیمت گلکسی نوت ۸، کافی است نگاهی به برچسب قیمت گلکسی اس ۸ پلاس داشته باشیم تا بدانیم نسل جدید فبلت سامسونگ چندان ارزان نخواهد بود. سامسونگ گوشی گلکسی اس ۸ پلاس را با قیمت ۸۵۰ دلار راهی بازار می‌کند. انتظار می‌رود قیمت گلکسی نوت ۸ سامسونگ کمی بالاتر از این گوشی باشد؛ چراکه امکانات بیشتری در کنار قلم S Pen در اختیار کاربر قرار می‌دهد.

ایوان بلس اعلام کرده است که منابع نزدیک، قیمت این گوشی را ۹۰۰ دلار عنوان کرده‌اند. قیمت گوشی‌های هوشمند پرچم‌دار رفته‌رفته افزایش پیدا می‌کند و این موضوع در یک تا دو سال اخیر، بیش از پیش مشهود است. شایعات منتشرشده حکایت از این دارند که آیفون ۸ نیز قیمتی بیش از ۹۰۰ دلار خواهد داشت.تاريخ : دو شنبه 30 مرداد 1396برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

در تحقیقی جدید مشخص شده است که حتی یک فرآیند ساده مثل تعویض نمایشگر، می‌تواند به سرقت یا هک شدن گوشی‌ هوشمند و تبلت‌ منجر شود. بر اساس این تحقیق، استفاده از نمایشگر تقلبی که از تراشه‌ای برای ضبط داده‌های ورودی استفاده می‌کند، به هکرها امکان می‌دهد به‌راحتی انواع گوشی‌ هوشمند یا تبلت‌ را هک کنند.

 

این تیم پس از تعویض نمایشگرهای نکسوس ۶ پی و ال‌جی جی پد ۷ توانست کلیه‌ی ورودی‌های کیبورد کاربر را ثبت، دوربین گوشی را هک و به اپ‌های آن‌، دسترسی پیدا کند. این موضوع می‌تواند به‌راحتی کنترل سیستم‌عامل دستگاه را هم در اختیار هکرها قرار دهد. محققان می‌گویند این نمایشگرها، شباهت زیادی به نمایشگر اصلی دارند و حتی تعمیرکاران حرفه‌ای متوجه اصل یا تقلبی بودنشان نخواهند شد. به‌علاوه تمام مراحل این نوع هک، بدون نیاز به تغییر یا ایجاد فایل‌ در دستگاه هدف صورت می‌گیرد و در نتیجه توسط آنتی‌ویروس‌ قابل شناسایی نیست.

تعویض نمایشگر

به این نوع از حمله‌های سایبری، «تراشه در میان» می‌گویند. برای این کار، محققان از یک ماژول میکرو کنترلر ATmega328 که به پلتفرم Arduino مجهز است، استفاده می‌کنند؛ البته آن‌ها معتقدند که اکثر میکرو کنترلرها می‌توانند این کار را انجام دهند. سپس با دمیدن هوای گرم به نمایشگر، بخش کنترلر لمسی آن را از برد جدا می‌کنند و تراشه‌ی خود را توسط یک سیم مسی که به برد لحیم شده است، در آن میان قرار می‌دهند.

محققان می‌گویند که این موضوع تنها به دستگاه‌های اندرویدی محدود نیست و حتی آیفون‌ها هم می‌توانند توسط این روش و به‌راحتی هک شوند. نظر شما در این مورد چیست؟تاريخ : دو شنبه 30 مرداد 1396برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

دانشمندان از زمان کشف هیجان‌انگیز منظومه‌ی تراپیست-۱ (TRAPPIST-1) در اوایل سال جاری، به دنبال افزایش دانسته‌های خود از هفت‌ سیاره‌ای بوده‌اند که به دور یک ستاره‌ی کوتوله فراسرد می‌چرخند. پنج مورد از این سیارات به‌اندازه‌ی زمین هستند و دو سیاره دیگر جرمی بین زمین و مریخ دارند و سه سیاره هم در کمربند حیات یا ناحیه گلدیلاک واقع شده‌اند.

تمامی سیارات منظومه تراپیست-۱ در مداری نزدیک‌تر از عطارد (به خورشید) به دور ستاره میزبان خود می‌چرخند. همچنین سیارات این منظومه فاصله‌ی کمی از هم دارند؛ به‌طوری که می‌توان از یک سیاره، عوارض جغرافیایی سیاره‌ی همسایه را به‌خوبی مشاهده کرد. در واقع در برخی مواقع، حتی می‌توان این سیارات را با وضوحی بیشتر از ماه (از دید ناظر زمینی) در افق سیاره‌ی مجاور دید. یک سال در نزدیک‌ترین سیاره‌ی این منظومه تنها ۱.۵ روز زمینی است و برای دورترین سیاره‌ی این منظومه، ۱۸.۸ روز (زمینی) طول می‌کشد که یک دور کامل به دور ستاره‌ی میزبان خود بچرخد.

اما به نظر می‌رسد مطالعات جدید چندان رضایت‌بخش نباشند و سیاره‌های این منظومه، آن‌طور که در ابتدا تصور می‌شد، قابل سکونت نیستند. نتایج دو مطالعه‌ای که به‌تازگی منتشر شده‌اند، قابلیت سکونت سیارات این منظومه را زیر سؤال برده‌اند. دو دلیل مهمی که برای غیر قابل سکونت بودن این سیارات مطرح شده، برخورد پرتوهای ماورای بنفش و عدم وجود میدان مغناطیسی محافظ در سیارات این منظومه است.

هفت سیاره کشف منظومه تراپیست-1

به گفته‌ی محققان دو تیم تحقیقاتی از مرکز اخترفیزیک هاروارد-اسمیتسونین (CFA)، با وجود اینکه نباید از جستجوی علائم حیات در سیارات منظومه تراپیست-۱ قطع امید کرد؛ اما برآورد آن‌ها نشان می‌دهد که امکان پدید آمدن حیات پیچیده در این منظومه بسیار کم است. از هفت سیاره‌ی سنگی اطراف ستاره تراپیست-۱، سه سیاره در کمربند حیات واقع شده‌اند. کمربند حیات، ناحیه‌ای است که در آن، امکان جاری شدن آب مایع و در نتیجه پدید آمدن شرایط مناسب برای تکامل حیات وجود دارد.

ستاره تراپیست-۱ از خورشید ما، کوچک‌تر و کم‌نورتر است؛ اما سیارات آن نسبت به زمین، در فاصله‌ی کمتری از ستاره‌ی میزبان خود در گردش هستند. ماناسوی لینگام و آوی لوئب، دو اخترشناسی هستند که یکی از مطالعات اخیر را انجام داده‌اند. بر اساس مدل‌سازی‌های این دو، سطح تابش‌های ماورای بنفش ناشی از ستاره‌ی تراپیست-۱ در سیارات اطرافش، به نسبت تابش‌های خورشیدی موجود در زمین بسیار شدیدتر است. لوئب می‌گوید:

یافته‌های ما نشان می‌دهند که جو سیارات منظومه تراپیست-۱، به همین دلیل به‌احتمال زیاد از بین رفته‌اند. به این ترتیب، شانس پدید آمدن حیات و ادامه آن در این سیارات بسیار ضعیف است.

عدم وجود جو در سیارات منظومه تراپیست-۱، موضوعی است که در مطالعه‌ی دوم هم به آن پرداخته شد. بر اساس این مطالعه، سیارات این منظومه به‌شدت در معرض بادهای ستاره‌ای قرار دارند. به گفته‌ی این محققان، شدت ذرات پرانرژی ناشی از این ستاره کوتوله فراسرد، در سیارات تراپیست-۱، بین ۱۰۰۰ تا ۱۰۰ هزار برابر بادهای خورشیدی است که ما در زمین با آن مواجه می‌شویم.

کشف منظومه تراپیست-1

علاوه بر این، به دلیل نزدیکی سیارات تراپیست-۱ به ستاره میزبانشان، میدان مغناطیسی ستاره و سیارات اطرافش باهم ترکیب می‌شود و در نتیجه، سیارات این منظومه از سطوح محافظتی مشابه زمین برخوردار نیستند. درنتیجه، جو سیاره‌های این منظومه احتمالا از بین رفته‌ و واضح است که این سیارات نمی‌توانند مکان مطلوبی برای شکل‌گیری حیات باشند. سیسیلیا گارافو، محقق ارشد مطالعه دوم، می‌گوید:

میدان مغناطیسی زمین همچون یک سپر عمل می‌کند و از زمین در برابر بادهای خورشید محافظت می‌کند. اما اگر زمین به خورشید نزدیک‌تر بود و همچون سیارات تراپیست در معرض ذرات پرانرژی قرار می‌گرفت، محافظ سیاره‌ای ما هم خیلی زود از بین می‌رفت.

مدل‌های شبیه‌سازی‌شده‌ی اخترشناسان، نشان می‌دهند که جز داشتن شرایط مطلوب برای جاری شدن آب مایع، عوامل بسیار مهم‌تری هم وجود دارند که برای قابل سکونت بودن سیارات حیاتی‌اند. این مطالعات جدید، همان نتایج مطالعات گذشته را در مورد بادهای ستاره‌ای و تابش‌های مضر نشان می‌دهند و در نتیجه از شانس وجود حیات در این سیارات می‌کاهند. اما با این وجود، محققان از جستجوی حیات در سیارات خارج منظومه شمسی دست نکشیده‌اند. جرمی دریک، یکی از محققان این مطالعات، می‌گوید:

قطعا نمی‌گوییم که نباید به جستجوی حیات در اطراف ستارهای کوتوله فراسرد ادامه دهیم. اما نتیجه مطالعه ما و مطالعات دیگر نشان می‌دهد که باید ستاره‌هایی را هدف قرار دهیم که به خورشید ما شباهت بیشتری دارند.تاريخ : دو شنبه 30 مرداد 1396برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

سرگئی برین

44 سال پیش در چنین روزی، "سرگئی برین"(Sergey Brin) دانشمند رایانه و یکی از مؤسسین شرکت گوگل چشم به جهان گشود.

 "سِرگِئی میخایلوویچ برین" زاده ۲۱ اوت سال ۱۹۷۳ کارآفرین آمریکایی متولد روسیه است که با کمک "لری پیج" شرکت گوگل را بنیان نهادند. "برین" در حال حاضر مدیر تکنولوژی شرکت گوگل است و دارایی خالص او در حدود ۳۹/۲ میلیارد دلار در فوریه سال ۲۰۱۶ برآورد شده است. او در حال حاضر بیست و ششمین ثروتمند جهان و پنجمین ثروتمند آمریکا همراه با "لری پیج" است. او هم‌چنین چهارمین ثروتمند جوان جهان محسوب می‌شود.

"برین" در مسکو در خانواده‌ای یهودی بدنیا آمد. پدر او "مایکل برین"، ریاضی‌دان و مادر او اقتصاددان بود. در سال ۱۹۷۹ میلادی هنگامی‌که "برین" 6 سال داشت، خانواده او به آمریکا مهاجرت کردند. "برین" ازدانشگاه مریلند در رشته علوم کامپیوتر و ریاضیات در سال ۱۹۹۳ میلادی مدرک کارشناسی دریافت کرد.

بعد از این‌که او از دانشگاه مریلند فارغ‌التحصیل شد، کمک هزینه تحصیلی از مؤسسه خیریه «نشنال ساینس» دریافت کرد که به او اجازه ادامه تحصیل در رشته علوم کامپیوتر در دانشگاه استنفورد را می‌داد. او مدرک کارشناسی ارشد خود را در سال ۱۹۹۵ میلادی دریافت کرد.

نقطه عطف زندگی "برین" آشنایی او با "لری پیج" بود.

این دو در دانشگاه استنفورد یکدیگر را ملاقات کردند و پس از همکاری در چند پروژه کامپیوتری به دوستان صمیمی یکدیگر تبدیل شدند.

این دوستی و همکاری سبب شد تا در تاریخ 4 سپتامبر 1998 این دو با همکاری یکدیگر یک شرکت تاسیس کنند که در زمینه جستجو در اینترنت فعالیت کند.

گوگل پروژه تحقیقاتی بود که در ژانویه ۱۹۹۶ توسط "لری پیج" و "سرگئی برین" دو دانشجوی دکترای دانشگاه استنفورد در کالیفرنیا رقم خورد.

آن‌ها نام پروژه خود را "BackRub" گذاشته بودند، زیرا موتور جستجوگر آن‌ها لینک‌های پشتیبانی سایت‌ها را بررسی می‌کرد و بر همان مبنا میزان اهمیت آن‌ها را در نتایج جستجو تعیین می‌کرد (که بعداً رتبه صفحه نامیده شد)، که در همان زمان یک وبگاه کوچک دیگری با نام RankDex با روشی مشابه کار می‌کرد.

موتور جستجوگر آن‌ها ابتدا با دامنه google.stanford.edu استفاده می‌شد و در ۱۵ سپتامبر سال ۱۹۹۷ دامنه google.com ثبت شد و در سپتامبر ۱۹۹۸ در واقع اولین دفتر کار گوگل راه‌اندازی شد و این شرکت رسماً به ثبت رسید. در واقع اولین دفتر کار گوگل در گاراژ خانه‌ای در منلو پارک کالیفرنیا قرار داشت.

هدف گوگل از آغاز سازماندهی کردن اطلاعات دنیا و دسترس‌پذیر کردن آن‌ها برای عموم بود.

گوگل بر گرفته شده از واژه گوگول که به معنی «یک عدد یک و صد صفر جلوی آن» است که نوعی شعار و در واقع مقصود موضوع است. بدین معنی که گوگل قصد دارد تا سرویس‌ها، اهداف و اطلاع‌رسانی و اطلاعات خود را تا آن مقدار در وب در جهان گسترش دهد.

"برین" هم‌اکنون مشغول ادامه تحصیل در مقطع دکترا است و هم‌زمان در شرکت گوگل نیز فعالیت می‌کند.

با تلاش "برین" و "لری پیج" امروزه گوگل شرکتی با سهامی عام است که در زمینه جستجوی اینترنتی، رایانش ابری، تبلیغات، سیستم‌های عامل، گوشی‌های همراه و بسیاری از موارد مرتبط با آنها سرمایه‌گذاری می‌کند و بدون شک پیشتاز بی چون و چرای دنیای فناوری محسوب می‌شود.تاريخ : دو شنبه 30 مرداد 1396برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
 واکنش نشان دادن در مقابل افرادی که شما را تحقیر و خوار کرده و ارزش هـایتـان را زیر سؤال می برند، قدری دشوار و دردناک است. گاهی اوقات زخم هایی که اینگونه افراد به شما وارد می آورند، ممکن است تا ابد باقی بمانند.مـن خــودم به شخصه زمانیکه به گذشته بر می گردم افراد بســیار زیادی را به خاطر می آورم که در برهه های مختلف زنـدگی مرا تحقیر می کردند و ارزش ها و توانایی هایم را دسـت کـم مــی گرفتند. مطمئنـــم که همه شما تجربه ای مشـابه من داشته اید، شاید کمتر کسی باشد که در طول زنـدگی خود با افراد این چنینی برخورد نکرده باشد. بهترین تکــنیک این است که یاد بگیریم به جای اینکه برخورد تند از خود نشان بدهیم، با آنها مدارا کنیم.

در این قسمت چند تکنیک شخصی به شما آموزش داده می شود تا یاد بگیرید چگونه می توان از پس این افراد برآمد:
باید توجه داشته باشید که افرادی که شما را تحقیر می کنند و قصد آسیب رساندن به شما را دارند، در درجه اول باید خودشان را بیازارند تا بتوانند شما را آزرده کنند.

باید بدانید که یک انسان کامروا، موفق، و با اعتماد به نفس هیچ نیازی به تحقیر دیگران ندارد. شاید این افراد از دیگران انتقادهای سازنده ای کنند، اما هیچ گاه آنها را تحقیر نمی کنند. برخی از افراد به طور کلی نظر منفی نسبت به دیگران دارند چون:
 
– به دلیل کمبودهایی که احساس می کنند دوست دارند خودشان را قدرتمند تر از سایرین جلوه بدهند تا به این طریق بر تزلزل شخصیتی خود غلبه کنند.

– قبلاً کسی آنها را آزرده ساخته و چون توانایی مقابله با آن را نداشتند، با تحقیر دیگران سعی می کنند از موقعیت فعلی خود دفاع کند.
 
تکنیک های برخورد با افرادی که تحقیرمان می کنند
 
افرادی که به شدت شما را تحقیر می کنند با این کار فقط ناراحتی، عدم موفقیت، و بی هدفی خود را در زندگی به نمایش می گذارند و این مشکل آنهاست نه شما. دانستن این مطلب به شما کمک می کند که راحت تر بتوانید در کنار آنها به زندگی عادی خود ادامه دهید و حرف هایشان را نشنیده بگیرید. اگر بدانید که مشکل از طرف مقابل است نه شما، می توانید منطقی با مسائل برخورد کنید و از حرف ها و کنایه های آنها شما را آزرده نخواهد کرد.

شاید فردی که دارای چنین خصوصیاتی است یکی از نزدیکان شما باشد و برایتان سخت باشد که بخواهید از نظر عاطفی خودتان را از او جدا کنید. هیچ نیازی به این کار نیست، فقط سعی کنید در بحث هایی که او راه می اندازد، شرکت نکرده و خودتان را کنار بکشید. قصد او این است که کاری کند تا شما احساس بدی نسبت به خودتان پیدا کنید. این وظیفه شماست که به آنها اجازه انجام چنین کاری را ندهید. برای بدست آوردن اطلاعات بیشتر در مورد چگونگی برخورد با افراد منفی نگر به قسمت: "طرز برخورد با افراد منفی گرا” مراجعه کنید.

توضیحات و نکاتی در مورد افرادی که شما را تحقیر می کنند:
زمانیکه اینگونه افراد به شما حرفی می زنند، در پاسخ به آنها، جواب های بی شماری به ذهن شما خطور می کند. اگر چنین کاری را انجام دهید، در واقع خودتان را با آن فرد هم شان ساخته اید و این دقیقاً همان چیزی است که آنها انتظارش را می کشند.
 
آنها می خواهند شما را عصبانی کنند تا برخورد شدیدی از خود نشان دهید، آنها میخواهند شما احساس بدی نسبت به خودتان پیدا کنید و قصدشان تنها آزار دادن و آسیب رساندن است. شما با جواب دادن به آنها در حقیقت وارد بازی ساختگی شان میشوید، و در نهایت خودتان را آزار داده اید. ممکن است بعداً به خاطر حرف هایی که در عصبانیت از دهانتان خارج شده پشیمان شوید. خوب در زمان بروز چنین حالتی چه کاری می توان انجام داد؟ بهتر است یکی از موارد زیر را امتحان کنید:

زمانی که احساس می کنید فردی با حالت تهاجمی با شما برخورد می کند می توانید بگویید: «ازت ممنونم اما فکر می کنم بهتر است توصیه هایت را برای خودت نگه داری»

و یا: «خیلی سخاوتمندی ولی من نیازی به توصیه های تو ندارم»

همه این مسائل به دلیل خشم و نفرتی که در آنها وجود دارد، درست می شود و شما هم مجبور نیستید که بار مسئولیت زندگی آنها را به دوش بکشید. شاید آنها بخواهند که از خشم و نفرت خود به شما سهمی بدهند، اما این "هدیه” ای است که شما واقعاً نیازی به آن ندارید.

اگر به توصیه های آنها گوش کنید و هدیه های مسمومشان را قبول کنید، با این کار خشم و عصبانیت آنها را به به درون خود راه داده اید. به خودتان اجازه انجام چنین کاری را ندهید. شما هیچ نیازی به این هدایا ندارید، از کنار آنها عبور کنید.
 
 تکنیک های برخورد با افرادی که تحقیرمان می کنند

از پیشنهادت ممنونم
یکی دیگر از واکنش های مناسبی که در مقابل این افراد می توانید از خود بروز دهید این است که به آنها بگویید: "از پیشنهادت ممنونم” و بعد هم به ادامه کار خود بپردازید. با بیان این عبارت شما در حقیقت به بحث پایان می دهید. آنها منتظر هستند که شما از خود عکس العمل نشان دهید و زمانیکه این کار را انجام نمی دهید، دیگر چیزی برای گفتن نخواهند داشت.

ممنونم، شاید حق با تو باشه
"بایرن کیتی” در کتاب خود با عنوان: "عشقت را می خواهم – آیا حقیقت دارد؟” معتقد است که بهترین واکنش در مقابل این افراد: "ممنوم، شاید حق با تو باشه” است. او اظهار می دارد زمانیکه نظرات دیگران سبب آزرده ساختن شما می شو،د باید نگاهی عمقی به درون خود داشته باشید و ببنید دلیل اصلی این رنجش خاطرها چیست. با این کار هم عکس العمل شدید نشان نداده اید، هم بر روی خود دقیق تر شده اید.

دیگران تا زمانیکه شما به آنها اجازه ندهید، نمی توانند شما را بیازارند. در برخی مواقع بهتر است نگاهی به طرز برخورد خود با طرف مقابل داشته باشید و ببینید شما چه کاری انجام داده اید که او به خودش اجازه داده تا یک چنین پیشنهاداتی نسبت به شما ارائه دهد. آیا توانایی تغییر شرایط را دارید؟ آیا به واقع عقاید او صحت دارند؟

باید ببینید که چرا این اظهار نظر خاص باعث رنجش شما می شود. عکس العمل های شما، حرف های زیادی در مورد شخصیتتان می زند. در اینجا همه چیز مربوط به شماست و نه شخص مقابل.

اجازه دهید بداند که چه احساسی دارید

اگر به فکر تلافی کردن باشید، خودتان را بی ارزش می کنید. باید خیلی رو راست به او بگویید که نظرش شما را آزرده ساخته. البته باید این کار را در نهایت آرامش انجام دهید، به عنوان مثال: "زمانیکه به نظریات من بی توجهی می کنی و آنها را نمیپذیری، واقعاً ناراحت می شوم.” فقط به آرامی بیان کنید و منتظر واکنش آنها بشوید. بهتر است این کار را زمانی انجام دهید که تک به تک با فرد مقابل تنها می شوید، این امکان وجود دارد که آنها خودشان هم متوجه نباشند که در حال آزار و اذیت شما هستند.

اگر چنین بحثی در محیط کار پیش آمد، می توانید ادامه بحث را به زمان دیگری موکول کنید، به عنوان مثال اگر یکی از همکارانتان به شما گفت: "من احساس می کنم تو نسبت به مسائل مختلف بیش از اندازه حساس هستی” به او بگویید: "ترجیح می دهم روی مسائل کاری تمرکز کنیم” و یا "الآن مسائل مهمتری برای انجام دادن وجود دارد، بهتر است به مسائل کاری توجه کنیم و موارد شخصی را بگذاریم برای بعد”

با این کار، آنها را متوجه می کنید که هم از نظرشان خوشتان نیامده و هم کاملاً حرفه ای با آنها برخورد کرده اید.

سایر نکاتی که در این زمینه باید به خاطر داشته باشید به شرح زیر می باشد:

شما نیاز به تایید دیگران ندارید
گاهی اوقات نظر دیگران به این دلیل شما را آزرده می سازد چرا که از آنها انتظار تایید ۱۰۰% داشته اید، اما نظر آنها بر خلاف انتظار شما از آب در می آید. شاید پیشنهاد آنها زیاد هم بد نباشد، اما در نظر شما بد جلوه کند، به عنوان مثال اگر سرپرست بخش به شما بگوید: "کارت واقعاً عالی بود، اما آیا میتوانی پاراگراف آخر را اصلاح کنی تا کارت قوی تر شود؟” ممکن است ناراحت شوید، و به این دلیل که توقع شنیدن چنین اظهار نظری را نداشتید، قسمت اول آنرا هم نمی شنوید، و فقط متوجه بخش انتقادی آن می شوید.

اگر این نوع اظهار نظرها را به عنوان نوعی توهین و تحقیر در نظر نگیرید، آنوقت میتوانید این نظریه را به عنوان فرصتی برای پیشبرد توانایی های خود به کار بندید.
 
 تکنیک های برخورد با افرادی که تحقیرمان می کنند
 
آیا آنها از داستانهای ذهنی شما با خبر هستند؟
در برخی شرایط، ممکن است نظریات دیگران در ذهن شما به منزله نوعی اهانت به شمار آید، درصورتیکه طرف مقابل به هیچ وجه قصد انجام چنین کاری را ندارد. این امر به دلیل تفکرات ذهنی شما و یا به دلیل داستان های ذهنی که برای خودتان ساخته اید، بوجود می آید، به همین دلیل چیزی را می بینید که وجود خارجی ندارد و تنها زاییده خیال و اوهام ذهنیتان است.

در اینجا برایتان مثالی می آوریم؛ فرض کنید شخصی برای شما هدیه ای آورده. اگر شما اعتقاد داشته باشید که او قصد آسیب رساندن به شما را داشته، ممکن است با خودتان فکر کنید:”او می خواهد از راههای مسالمت آمیز وارد شده و از خلق خوش من سوء استفاده کند.” اما حقیقت چیز دیگری است و او تنها قصد دارد که به شما نشان دهد تا چه حد برایش ارزش و اهمیت دارید. در یک چنین شرایطی باید از خودتان سؤال کنید که آیا واقعاً همه چیز را آنطور که هست می بینید و یا می شنوید؟ (هیچ چیز معنای حاصی ندارد تا زمانیکه شما به آن معنا ببخشید) و یا اینکه داستان ذهنی خودتان را وارد کار می کنید.

داستان زندگی شما چیست؟ آیا باید از آن گذشت؟
آیا منعکس کننده اعتقادات شماست؟
باید توجه داشته باشید که اگر خودتان احساس می کنید که فرد دوست داشتنی نیستید، آنوقت این حس به دیگران هم منتقل شده و آنها نیز تصور می کنند که نمیتوانند شما را دوست داشته باشند. اگر تصور کنید که فقط استحقاق اهانت و تحقیر را دارید، آنگاه چیزی جز این هم عایدتان نخواهد شد. اگر یک چنین تصوری دارید شاید نوبت به آن رسیده باشد که نگاه عمیق تری به درون خود انداخته و اعتقادات خود را زیر سؤال ببرید.


انعکاس دادن – کلید درک شخصی
نسبت به تحقیرهای زیرکانه هشیار باشید

زمانی که صبر می کنید و به پیغام هایی که به طور روزانه دریافت می کنید می اندیشید، به این نتیجه می رسید که خیلی بیشتر از آن چیزی که تصور می کرده اید در معرض انتقاد و اهانت قرار گرفته اید. دلیلش هم این است که دنیا پر است از انسان هایی که قصد تحقیر دیگران را دارند. هر جایی که می روید، به هر کجا که نگاه می کنید، هر چیزی که در روزنامه می خوانید و یا در تلویزیون تماشا می کنید، و حتی تبلیغاتی که مشاهده می کنید، همه و همه قصد دارند به شما بگویند که تا زمانیکه از محصولات آنها استفاده نکنید، طرز خاصی لباس نپوشید، مطالعات خاصی نداشته باشید، طرز خاصی راه نروید،  به اندازه کافی خوب نیستید. آنها به طور ماهرانه ای عزت نفس و ارزش شخصی شما را زیر سؤال می برند.

هیچ کس دوست ندارد مورد انتقاد قرار بگیرد؛ به همین دلیل اگر می خواهید سالم زندگی کنید و از عزت نفس برخوردار باشید، باید این پیغام های منفی که از سایرین در مورد شخصیتتان می شنوید را نادیده بگیرید.

نگاهی اجمالی به شیوه های برخورد با افرادی که شما را تحقیر می کنند
زمانیکه در معاشرت با افرادی قرار می گیرید که شما را خوار می کنند، به یاد داشته باشید:

۱- 
با تحقیر کردن متقابل، کارشان را تلافی نکنید.

۲- 
طرز برخوردشان چیزهای زیادی در مورد آنها به شما می گوید، به راحتی می توانید درک کنید که دلیل همه این کارها، خشم و نفرتی است که وجودشان را فراگرفته و خودشان باید با آن کنار بیایند نه شما.

۳- 
آیا می توانید از میان نظریات آنها برای خود یک "هدیه” پیدا کنید؟ می توانید به یکی از نقاط ضعف و یا قوت خود در بین نظریات آنها پی ببرید؛ اگر قوت بود آنرا افزایش دهید و اگر ضعف بود در پی جبران آن برآیید.

۴- 
ممکن است برداشتی که از نظریات آنها می کنید کاملاً نادرست باشد و آنها واقعاً از گفته های خود قصد و منظوری نداشته باشند. تنها به دلیل اعتقادات و باورهای ذهنی نمی توانید دیگران را متهم کنید.

۵- 
نسبت به پیام های زیرکانه ای که ممکن است نظریات منفی در بر داشته باشند، آگاه باشید (مانند تبلیغاتی که هر روزه به گوشتان می رسد) و به آنها اجازه ندهید تا حس ارزشمندی و اعتبار شخصی شما را زیر سوال ببرند.

گاهی اوقات برخی از توهین ها و تحقیرها هستند که برخورد با آنها صورت مناسبی ندارد، اما اگر بتوانید از آنها به نفع خود استفاده کنید، بهترین کار را انجام داده اید.


تاريخ : دو شنبه 30 مرداد 1396برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
 این خودرو زندگی خود را در سال 2008 و به عنوان GLK شروع کرد و در سال 2015 با نام‌گذاری جدید دوباره عرضه شد تا قرابت‌های خود با خانواده C کلاس را نشان دهد. این خودرو امروزه به فرم GLC کوپه نیز عرضه می‌شود که دارای خط سقف شیب‌دارتری می‌باشد.

یک میلیونمین دستگاه از این خودرو در تأسیسات برمن آلمان تولید شده است. این خودرو به همراه مدل‌های C کلاس سدان و واگن ساخته می‌شود اما با سرعت بیشتری خط تولید را ترک می‌کند. آلمان تنها محل تولد GLC نیست زیرا این شاسی‌بلند لوکس در ولمت فنلاند نیز تولید شده و تأسیسات محلی در چین نیز پاسخگوی این بازار بزرگ است.

 

 

بازار چین حدود نصف فروش GLC های سراسر دنیا را به خود اختصاص داده که بیشتر از سهم بازارهایی چون آمریکا و آلمان می‌باشد. با 9 گزینه پیشرانه، چندین گزینه رنگ بدنه و تریم ها و آپشن های بسیار، مرسدس می‌گوید که حتی با این تعداد تولید زیاد هیچ دو GLC تولیدی با یکدیگر مشابه نبوده‌اند.

 

 

 

برای داشتن دیدی بهتر از عملکرد این شاسی‌بلند در نظر داشته باشید که تا سال گذشته مرسدس حدود 4 میلیون دستگاه شاسی‌بلند را در کل فروخته بنابراین GLC حدود یک‌چهارم فروش شاسی بلندهای مرسدس را تشکیل داده است. محبوب‌ترین خودروی مرسدس همچنان E کلاس بوده که قبلاً بیش از 13 میلیون دستگاه از آن فروخته شده است.تاريخ : دو شنبه 30 مرداد 1396برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

ربات جراح

دانشمندان در انگلستان کوچکترین ربات جراحی در جهان را با تکنولوژی کم‌هزینه که در گوشی‌های تلفن همراه و صنایع فضایی استفاده می‌شود، توسعه داده‌اند.

به نقل از زی‌نیوز، این ربات کهVersius نام دارد، از عملکرد بازوی انسان تقلید کرده و می‌تواند برای انجام طیف وسیعی از روش‌ها که در آن یکسری از برش‌های کوچک برای جلوگیری از نیاز به جراحی باز سنتی ایجاد می‌شود، مورد استفاده قرار گیرد.

این روش‌ها شامل عمل فتق، عمل جراحی کولورکتال و همچنین جراحی پروستات، گوش، بینی و گلو است.

چنین روش‌هایی عوارض و درد پس از جراحی را کاهش داده و زمان بهبودی را برای بیماران تسریع می‌کند.

استفاده از این ربات بسیار ساده‌تر از سیستم‌های موجود بوده و حدود یک سوم از فضای دستگاه‌های فعلی را اشغال می‌کند.

رباتهایی که برای انقلاب در زمینه عمل‌های جراحی طراحی می‌شوند، باید همه کاره و کوچک باشند و استفاده از آنها آسان باشد، به طوری که کارکنان جراحی بتوانند آنها را در اطراف اتاق عمل حرکت داده و از آنها استفاده کنند و یا زمانی که از آنها استفاده نمی‌شود، آنها را بسته‌بندی کنند.

"مارتین فراست"، مدیر اجرایی رباتیک پزشکی دانشگاه کمبریج، اظهار کرد: "ربات ما تمام این کارها را انجام می‌دهد و اولین بازوی رباتیک است که به طور خاص برای جراحی لاپاروسکوپی طراحی شده است."

به گزارش گاردین، یکی از مزایای اصلی این ربات کوچک این است که مانند بازوی انسان کار می‌کند و مجهز به یک فناوری است که مقاومت را تعیین می‌کند تا وقتی که ابزار در درون بدن بیمار قرار می‌گیرد مقدار مناسبی از نیرو مورد استفاده قرار گیرد.

محققان از قطعات الکترونیکی تلفن‌های همراه برای کمک به ربات‌ها در جهت فکر کردن و پردازش اطلاعات و فناوری جعبه دنده که در ابتدا برای صنعت فضایی طراحی شده بود، برای کمک به حرکت کردن آن استفاده کردند.تاريخ : دو شنبه 30 مرداد 1396برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

تراهرتز برای تشخیص سرطان

محققان دانشگاه اکستر انگلستان برای نخستین بار رویکرد جدیدی ارائه داده‌اند که تصاویر دارای وضوح در مقیاس میکرون را ارائه دهد.

 به نقل از ساینس دیلی، این شیوه از امواج تراهرتز و روش‌های محاسباتی جهت بالا بردن وضوح تصاویر گرفته شده بهره می‌برد. ترکیب این دو قابلیت، امکان تصویربرداری تراهرتز را فراهم و شناسایی زودهنگام سرطان پوست بدون نیاز به بیوپسی بافت بیمار را ممکن می‌کند.

در منشور الکترومغناطیس، طول موج‌های تراهرتز بین میکروموج‌ها و نور مادون قرمز قرار می‌گیرند و نور موجود در این ناحیه برای کاربردهای زیستی ایده‌آل است چون بر خلاف پرتوهای ایکس، حامل انرژی زیادی نیست و به بافت‌ها آسیب نمی‌رساند.

مطالعات قبلی نشان داده بود سلول‌های سرطان پوست، نور تراهرتز را بیش از سلول‌های سالم جذب می‌کنند و این بدین معناست که می‌توان از تصویربرداری تراهرتز برای تشخیص بافت سرطانی از بافت سالم بهره برد.

دانشمندان قبلا هم از نور تراهرتز برای شناسایی سرطان پوست استفاده کرده‌ بودند اما به دلیل وضوح پایین تصاویر ارائه شده، بافت سرطانی را فقط هنگامی مشاهده می‌کردند که به اندازه کافی بزرگ شده بود.

تیم تحقیقاتی دانشگاه اکستر به دنبال شناسایی زودهنگام بافت سرطانی بود و اعضای آن امیدوارند رویکرد جدید با داشتن قابلیت تصویرگرفتن تراهرتز سریع، در نهایت منجر به ساخت ابزاری شود که سرطان را در مطب پزشک تشخیص دهد.

جزئیات این دستاورد علمی در مجله Optica منتشر شد.تاريخ : دو شنبه 30 مرداد 1396برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

هوش مصنوعی

دانشمندان سیستم هوش مصنوعی جدیدی را توسعه داده‌اند که می‌تواند سیگنال‌های مغز را رمزگشایی کند.

به نقل از زی‌نیوز، این پیشرفت می‌تواند به بیمارانی که از فلج شدید رنج می‌برند، کمک کند تا با استفاده از افکار خود با دیگران ارتباط برقرار کنند.

به گفته محققان این پژوهش، هوش مصنوعی در برخی موارد توانسته از هوش انسان پیشی بگیرد.

محققان دانشگاه فرایبورگ در آلمان به رهبری "تونیو بال" عصب‌شناس نشان دادند که چگونه یک الگوریتم خودیادگیری می‌تواند سیگنال‌های مغز انسان را که توسط "الکتروانسفالوگرام" (EEG) اندازه گیری شده است، رمزگشایی کند.

این رمزگشایی شامل حرکات انجام شده مانند حرکات دست و پا یا حرکات فرضی شامل چرخاندن اجسام بود.

این سیستم می‌تواند برای تشخیص زودهنگام تشنج‌های صرعی، ارتباط با بیماران شدیدا فلج شده یا تشخیص عصبی خودکار استفاده شود.

یکی از محققان این پژوهش از بیمارستان دانشگاه فرایبورگ، اظهار کرد: "نرم‌افزار ما مبتنی بر مدل‌های الهام گرفته از مغز است که ثابت شده است برای تشخیص بسیاری از سیگنال‌های طبیعی مانند صداهای آوایی، بسیار مفید است."

وی افزود: نکته قابل توجه در مورد این برنامه جدید این است که ما نیازی به پیش تعیین هیچ ویژگی نداریم و اطلاعات لایه به لایه و در چند مرحله با کمک یک تابع غیر خطی پردازش می‌شود.

وی در ادامه گفت: "این سیستم به نوعی آموزش دیده‌ است تا بین الگوهای خاص رفتاری از حرکت‌های مختلفی که با آن روبرو می‌شود، تمایز قائل شود.

این مدل بر اساس ارتباط بین سلول‌های عصبی بدن انسان است که در آن سیگنال‌های الکتریکی سیناپس‌ها از برآمدگی‌های سلولی به هسته سلول رفته و بازمی‌گردند.

تا به امروز، تفسیر مدار شبکه پس از اتمام فرآیند یادگیری مشکل‌ساز بود، زیرا تمام فرآیندهای الگوریتمی در پس زمینه قرار داشته و قابل رؤیت نبودند.

به همین دلیل محققان نرم‌افزاری را برای ایجاد سیستمی توسعه دادند که می‌تواند تصمیمات رمزگشایی شده را درک کند. محققان می‌توانند در هر زمان داده‌های جدیدی را به این سیستم وارد کنند.

محققان این پژوهش اظهار کردند: چشم‌انداز ما برای آینده ارائه الگوریتم‌های خودیادگیری است که می‌توانند تصمیمات مختلف کاربر را بر اساس سیگنال‌های مغزی آنها به سرعت تشخیص دهند.تاريخ : دو شنبه 30 مرداد 1396برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

بی خوابی

نتایج پژوهش جدید محققان دانشگاه "میشیگان" نشان می‌دهد که تماشای طولانی‌مدت و بی وقفه تلویزیون برای چندین ساعت، منجر به کیفیت خواب ضعیف، خستگی و بی‌خوابی می‌شود.

 به نقل از تک تایمز، تحقیقات جدید پیوند بین تماشای طولانی مدت تلویزیون (Binge-watching) و خواب را مانند بیخوابی و کیفیت پایین خواب پیدا کرده است.

یک مطالعه جدید تماشای بی وقفه تلویزیون را به کیفیت خواب ضعیف، بی‌خوابی و خستگی مرتبط می‌داند. محققان بر این باورند که این امر به این دلیل است که تماشای طولانی‌مدت تلویزیون موجب افزایش هوشیاری شده که مانع از این می‌شود که افراد به‌راحتی به خواب بروند.

تماشای طولانی‌مدت تلویزیون یا "Binge-watching" که تماشای ماراتن نیز نامیده می‌شود، به تماشای تلویزیون برای مدت زمان طولانی، معمولا چندین قسمت از یک سریال تلویزیونی می‌گویند.

در یک نظرسنجی که توسط شبکه "نتفلیکس" در سال 2014 انجام گرفت، مشخص شد 73 درصد از کسانی که دچار  "Binge-watching" هستند، با هر بار نشستن پای تلویزیون بین 2 تا 6 قسمت از یک سریال تلویزیونی را می‌بینند.

تماشای بی‌وقفه تلویزیون به عنوان یک پدیده فرهنگی است که با افزایش خدمات آنلاین رسانه‌ای مانند "نتفلیکس"، "Hulu" و "Amazon Video" محبوب شده و بروز پیدا کرده است.

از این طریق، بیننده می‌تواند بنا به تقاضای خود  سریال‌ها و فیلم‌ها را تماشا کند. به عنوان مثال، 61 درصد از شرکت‌کنندگان در نظرسنجی "نتفلیکس" گفتند که آنها به طور مرتب و طولانی‌مدت تلویزیون تماشا می‌کنند.

تحقیقات اخیر بر اساس داده‌های میزان تقاضای بینندگان از ارائه‌دهندگان اصلی فیلم‌ها و سریال‌های آمریکا نشان می‌دهد که بیش از 64 درصد مشتریان یک بار در طول سال دچار "Binge-watching" می‌شوند.

نتایج مطالعه جدید چندان تعجب‌آور نیست، اما عادت‌های جدیدی را که منجر به ضعف در الگوهای خواب می‌شود، افشا می‌کند. به طور خاص، محققان روند رو به افزایش تماشا کردن بی‌وقفه را به سه موضوع مرتبط با خواب ارتباط می‌دهند: کیفیت خواب ضعیف، بی‌خوابی و خستگی.

محققان دانشگاه "میشیگان" از 423 جوان بین 18 تا 25 ساله خواستند تا پرسشنامه‌های مربوط به عادات تماشای بی‌وقفه تلویزیون و همچنین برخی از متغیرهای رفتاری خود را از جمله سه مسأله مرتبط با خواب و آشفتگی شناختی قبل از خواب پر کنند.

از داده‌های جمع آوری شده، 80 درصد از شرکت کنندگان در ماه گذشته دچار "Binge-watching" بودند و در میان آنها 40 درصد یک بار و 28 درصد آنها در طول ماه چندین بار انجام داده بودند. در حالی که 14 درصد از آنها در هفته چند بار بی وقفه تلویزیون تماشا می‌کنند و 7 درصد گزارش کردند که تقریبا هر روز این کار را انجام می‌دهند.

با استفاده از شاخص کیفیت خواب پیتسبورگ، محققان ارتباطی بین کیفیت خواب ضعیف و تماشای بی وقفه و طولانی مدت تلویزیون پیدا کردند.

به طور خاص، آنها دریافتند که کسانی که دچار "Binge-watching" هستند، در مقایسه با دیگران، 98 درصد احتمال بیشتری دارند که کیفیت خواب ضعیف را تجربه کنند.

علاوه بر این، فرکانس بیشتر تماشاچیان طولانی مدت تلویزیون به کیفیت خواب ضعیفتر، علائم بیشتر بیخوابی و خستگی شدید در طول روز بستگی داشت، در حالی که تماشای منظم تلویزیون با هیچ یک از این اثرات مرتبط نبود.

محققان بر این باورند که بخش بزرگی از این ارتباط مربوط به آن چیزی است که تحریک قبل از خواب نامیده می‌شود. در این حالت، تماشای بی وقفه تلویزیون، ذهن بیننده را هوشیار نگه داشته و مغز وی را حتی وقتی که زمان خوابیدن است، همچنان به تلویزیون و سریال متصل نگه می‌دارد و از این رو منجر به مشکلات خواب می‌شود.

به همین دلیل است که محققان مداخلات مربوط به زمان‌های مشاهده بیش از حد تلویزیون و همچنین کاهش فعالیت‌های تحریک کننده قبل از خواب را به عنوان پاسخ‌های احتمالی به مشکلات خوابیدن چنین افرادی می‌دانند.

طبق تعریف، "binge-watching" تماشای قسمت‌های مختلف یک سریال یا نمایش تلویزیونی در یک بار نشستن پای تلویزیون است، صرف نظر از این که نمایش از طریق تلویزیون، لپ تاپ، تبلت، رایانه یا حتی یک گوشی هوشمند دیده می‌شود.

بر خلاف گذشته که اکثر بینندگان ناچار به یک هفته صبر کردن برای پخش قسمت جدید یک سریال بودند، اکنون سایت‌ها و پایگاه‌های اینترنتی مختلف پدید آمده‌اند که به صورت یک جا همه قسمت‌های یک فصل را بارگذاری می‌کنند.

همین موضوع موجب شیوع پدیده "binge-watching" شده است.

علاوه بر این، محققان خاطرنشان می‌کنند که بخش زیادی از این معتادان به تلویزیون، احتمالا به دلیل کیفیت خوب برنامه‌های تلویزیونی دچار این عارضه شده‌اند.

شایان ذکر است که 71 درصد از این افراد در واقع ناخواسته به این عارضه دچار می‌شوند، زیرا این افراد در واقع بیش از آن چه در ابتدا مد نظرشان است، به طور ناخواسته به تماشای طولانی مدت تلویزیون می‌پردازند.

در حالی که نمایش‌های کنونی سرگرم کننده هستند، لذت بردن از آنها از طریق تماشای بی وقفه تلویزیون می‌تواند منجر به اختلال خواب شود؛ در نتیجه در برخی موارد، افراد خواب را تقریبا به طور کامل نادیده می‌گیرند.

شاید یک فضای کوچک برای استراحت ذهن قبل از تماشای قسمت بعدی موجب جلوگیری از آسیب جدی شود و حتی می‌تواند خواب شبانه و هوشیاری در روز را بهبود بخشد.

این پژوهش در مجله " Clinical Sleep Medicine" منتشر شده است.تاريخ : دو شنبه 30 مرداد 1396برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

شیر مادر

با ظهور ابرمیکروب‌های مقاوم به آنتی‌بیوتیک، فشار بر روی دانشمندان برای توسعه مولکول‌ها، مواد و روش‌های جدید و جلوگیری از بازگشت به دوران تاریکی پزشکی که در آن حتی ابتدایی‌ترین عفونت‌ها کشنده بود،بیشتر شده است.

 به نقل از گیزمگ، محققان دانشگاه وندربیلت در حال حاضر موفق به توسعه طبقه‌بندی جدیدی از آنتی بیوتیک از جایی شده‌اند که تاکنون به آن توجهی نشده است.

"شیر مادر"

مدت‌ها است که باور عمومی بر این است که تغذیه با شیر مادر بخش مهمی از رشد سالم بوده، زیرا شیر مادر ترکیبی از پروتئین، چربی و قندهای مغذی را فراهم می کند. اما این فقط در مورد تغذیه صدق نمی‌کند و از آنجا که سیستم ایمنی نابالغ نوزادان آنها را در برابر آلودگی به عفونت آسیب‌پذیر می‌کند، شیر مادر همچنین عملکرد ایمنی مادر را با فرزند خود به اشتراک می‌گذارد.

تاکنون بیشتر به نظر می‌رسید که این خواص ضد باکتری از پروتئین شیر تهیه می‌شد، اما تیم دانشگاه وندربیلت تصمیم به بررسی این موضوع گرفتند که آیا قندها نیز در آن نقشی دارند یا خیر.

"استیون تاونسند"، مدیر این پژوهش جدید می‌گوید: "طی قرون گذشته، محققان حوزه شیمی معتقد بوده‌اند که پروتئین‌ها نقش مهمتری داشته و قندها از نظر اهمیت بعد از آن‌ها قرار دارند." وی افزود: با وجود اینکه اطلاعاتی در پس این تفکر وجود ندارد، اکثر مردم بر این باور هستند. مردم اطلاعات کمی در مورد عملکرد قندها دارند و من به عنوان یک شیمیدان گلیکوپروتئین که در این زمینه آموزش دیده، می‌خواستم در این پژوهش جدید نقش آنها را بررسی کنم."

این گروه برای آزمایش خواص ضد باکتریایی قندها، ابتدا ترکیباتی به نام "الیگوساکاریدها" (oligosaccharides) را از چندین نمونه از شیر مادر در انسان‌ها استخراج کردند. با استفاده از طیف‌سنجی جرم، آنها پروفیل‌هایی از این ترکیبات را ایجاد کردند و سپس آنها را به باکتری‌های عفونی که در این مورد، گروه استرپتوکوکهای گروه ب (Group B Streptococcus =GBS) که یکی از عفونت‌های شایع در نوزادان بودند، اضافه کردند.

در اولین آزمایش، این تیم پنج نمونه قند موجود در شیر را در برابر پنج کلونی استرپتوکوکی قرار دادند.

در این آزمایش مشخص شد که 3 نمونه از این نمونه‌ها تاثیری بر روی عفونت نداشتند، این در حالی بود که یکی از آن‌ها نسبتا موثر بوده و یکی دیگر تقریبا کل کلونی باکتری را از بین برده است.

دور دوم آزمایشات هنوز هم در حال انجام است که در آن این تیم بیش از 24 نمونه را مورد بررسی قرار دادند.

تا کنون، دو نمونه از آنها موفق به کشتن باکتری‌ها و از بین بردن بیوفیلم‌هایی شدند که ابرمیکروب‌ها برای محافظت از خود ایجاد کرده بودند.

همچنین دو نمونه از آنها موفق به کشتن باکتری‌ها شده، اما تاثیری بر روی بیوفیلم‌ها نداشتند و چهارنوع دیگر بیوفیلم‌ها را بدون کشتن استرپتوکوکی از بین برده‌اند.

"استیون تاونسند" می‌گوید: "نتایج ما نشان می‌دهد که این قندها دارای دو عمل وابسته به هم و پیاپی هستند. آنها اول باکتری‌های هدف را سنتز کرده و سپس آنها را می‌کشند. بعضی زیست‌شناسان این امر را " مرگ و میر سنتز شده " نامیده و در حال تلاش برای تولید داروهای ضد میکروبی با استفاده از این قابلیت هستند."

حتی اگر قندها موفق به کشتن باکتری‌ها نشوند، از بین بردن بیوفیلم همچنان یک استراتژی مفید محسوب شده که به دیگر عوامل ضد باکتری اجازه می‌دهند تا کار را تمام کنند.

برای آزمایش این ایده، محققان قندهای شیر را با پپتیدهای ضد میکروبی موجود در بزاق انسان ترکیب کرده و سپس این ترکیب را به کشت‌های استرپتوکوکی اضافه کردند.

مسلم است که وقتی قندها در وهله اول سیستم دفاعی باکتری‌ها را تخریب کردند، پپتیدها به راحتی توانستند با این ابرمیکروب‌ها به مبارزه بپردازند.

محققان دریافتند که قندهای شیر به جز تاثیر بر استرپتوکوک، همچنین در برابر دو پاتوژن از 6 پاتوژن در گروه "ESKAPE" (انتروکوک فاسیوم، استافیلوکوکوس اورئوس، کلبسیلا پنومونیه، اسینتوباکتر بومانی، سودوموناس آئروژینوزا و گونه‌های انتروباکتر) نیز موثر هستند.

از دیگر مزایای قابل توجه این ترکیبات می‌توان به غیر سمی بودن آنها اشاره کرد؛ چرا که اکثر آنتی بیوتیک‌ها دارای خواص سمی هستند.

این پژوهش جدید در مجله Infectious Diseases منتشر شده است.تاريخ : دو شنبه 30 مرداد 1396برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

خنک کننده آسفالت

آیا پاشیدن یک لایه رنگ خاکستری به آسفالت به مقابله با گرم شدن زمین کمک می‌کند؟ یک شرکت راهسازی آمریکایی یک پوشش رنگی خنک کننده آسفالت را در لس آنجلس آزمایش می‌کند، به امید اینکه این راهکار به مبارزه با تغییر اقلیم منجر شود.

 به نقل سیکر، آسفالت سیاه معمولی، 80 تا 95 درصد نور خورشید را جذب می‌کند، اما پوشاندن آسفالت با این رنگ‌های خاکستری، منعکس کننده اشعه‌های خورشید است که باعث خنک شدن دمای شهری می‌شود.

در لس آنجلس، که در آن دمای تابستان معمولا از 100 درجه فارنهایت (38 درجه سانتیگراد) عبور می‌کند، کارگران در حال پوشاندن آسفالت با یک لایه از این رنگ مخصوص هستند.

لس آنجلس دارای چهار میلیون نفر جمعیت است و اولین شهر بزرگی است که این آزمایش در آن انجام می‌گیرد.

آسفالت سیاه معمولی 80 تا 95 درصد نور خورشید را جذب می‌کند، در حالی که رنگ خنک کننده خاکستری این نور را منعکس کرده و مانع جذب آن توسط آسفالت می‌شود.

طرفداران این طرح می‌گویند که این رنگ خنک کننده به طرز چشمگیری منجر به کاهش دمای زمین و کاهش گرمای شهر می‌شود.

در طول نمایش و توضیح این تکنیک، "جف لوزار" مدیر فروش در شرکت راهسازی "GuardTop"، که این محصول را به بازار عرضه می‌کند، نشان داد که چگونه با استفاده از رنگ می‌توان دمای خیابان‌ها را در حدود 12 درجه فارنهایت پس از پاشش تنها یک لایه رنگ روی آسفالت کاهش داد.

طبق گفته گِرگ اسپاتز، معاون مدیر اداره خدمات شهری لس‌آنجلس، این شهر اولین شهر در کالیفرنیا است که آزمایشات در یک جاده عمومی را پس از آزمایشات اولیه در پارکینگ انجام می‌دهد.

وی گفت: ما امیدواریم که برای دیگر شهرها الهام بخش باشیم تا راههای مختلفی را برای کاهش گرمای زمین به کار بگیرند. همچنین امیدواریم که تولید کنندگان، محصولات جدیدی را برای این منظور تولید و ارائه کنند.

اسپاتز افزود: به طور بالقوه می‌توان بازار بزرگی برای محصولات خنک کننده مسیر متصور بود. در واقع این بخشی از یک روند اقتصادی بسیار بزرگتر است؛ جایی که راه حل‌ها برای مقابله با تغییرات آب و هوایی می‌تواند منشا سرمایه گذاری‌های بزرگ در آینده باشد.

شهرداری روند تکمیل و پوشش همه مسیرهای شهر و همچنین چگونگی واکنش شهروندان لس آنجلسی به آسفالت جدید را نظارت می‌کند.

جورج بن ویز، استادیار مهندسی عمران و محیط زیست در دانشگاه کالیفرنیا جنوبی گفت: خنک کننده‌های مسیر تاثیر بسزایی در کاهش گرما دارند اما ممکن است برخی عوارض زیست محیطی هم داشته باشند.

وی به خبرگزاری فرانسه گفت: پژوهش‌های اخیر و پژوهش کنونی در حال بررسی این است که آیا مزایای زیست محیطی خنک کننده‌های مسیر بیشتر از عوارض آن است یا خیر.

با این حال، شهر لس آنجلس اتخاذ روش مناسب و نصب و ارزیابی چندین بخش آزمون خنک کننده را در نظر دارد.

بن ویز اشاره کرد که استراتژی‌های کاهش گرما مانند کاشت درختان در خیابان‌ها و استفاده از مواد خنک کننده پشت بام، روش‌های آنچنان موثری نبوده است.

آلن بارکا، استاد علوم زیست محیطی دانشگاه کالیفرنیا گفت: فناوری خنک کننده مسیر می‌تواند نسبت به روش‌های فعلی مانند تهویه مطبوع مناسب‌تر باشد.

وی گفت: همه افراد منابع لازم را برای استفاده از تهویه مطبوع ندارند، بنابراین این نگرانی وجود دارد که برخی از خانواده‌های کم درآمد از این موضوع رنج می‌برند. این باعث می‌شود که من از لحاظ اخلاقی نگرانی داشته باشم. اما طرح پاشش رنگ خنک کننده روی آسفالت به نفع همه خواهد بود و همگان از سود آن برخوردار می‌شوند.

بارکا افزود: این روش می‌تواند افرادی را که خارج از خانه یا بی خانمان هستند را نیز منتفع سازد. درجه حرارت پایین که در نتیجه خنک کننده مسیر به وجود می‌آید، به معنای کم بودن وابستگی به تهویه مطبوع است. بنابراین، به این معنی است که تولید گازهای گلخانه‌ای کمتر می‌شود.تاريخ : دو شنبه 30 مرداد 1396برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

منظور از دحوالارض چیست؟بیست و پنجم ذی القعده، هم زمان با دحوالارض یعنی گسترش یافتن زمین است. از امیرالمومنین ـ علیه السلام ـ روایت شده است که فرمودند:

«نخستین رحمتی که از آسمان به زمین نازل شد، در بیست وپنج ذی القعده بود. کسی که در این روز روزه بگیرد و شبش را به عبادت بایستد، عبادت صد سال را که روزش را روزه و شبش را عبادت کرده است خواهد داشت.»

همچنین در برخی از روایات این روز به عنوان روز قیام امام زمان مهدی موعود(عج) معرفی شده و خاتم المحدثین، شیخ عباس قمی (ره) روز دحوالارض را از چهار روز معروفی ذکر کرده که روزه آن ثواب هفتاد سال عبادت را دارد.

روز دحوالارض از روزهای پر برکت خدا برای بندگان سالک الی الله

در کتاب شریف «المراقبات» روایت است که امام رضا ـ علیه السلام ـ فرموده اند:

در شب بیست و پنجم ماه ذى القعده حضرت ابراهیم (ع) و حضرت عیسى (ع) متولد شده اند.
در این روز، رسول خدا ـ صلى الله علیه و آله ـ به قصد حجة الوداع از مدینه با یكصد و چهار هزار یا یكصد و بیست و چهار هزار و حضرت فاطمه (ع) و تمامى اهل بیت خود از راه شجره به مکه عزیمت نمودند.

توبه، استغفار، عبادت و شب زنده داری از اعمالی است که در شب دحو الارض سفارش و تأکید بسیاری برای انجام دادن آنها شده است.

شب و روز دحوالارض نمازها و ادعیه مخصوصی دارد که کیفیت آنها در کتاب مفاتیح الجنان مرحوم شیخ عباس قمی (ره) آمده است.

معنای دحوالارض

«دَحو» به معنای گسترش است و برخی نیز آن را به معنای تکان دادن چیزی از محلِ اصلی اش تفسیر کرده اند. منظور از دحوالارض (گسترده شدن زمین) این است که در آغاز، تمام سطح زمین را آب های حاصل از باران های سیلابیِ نخستین فراگرفته بود. این آب ها، به تدریج در گودال های زمین جای گرفتند و خشکی ها از زیر آب سر برآوردند و روز به روز گسترده تر شدند.

از سوی دیگر، زمین در آغاز به صورت پستی ها و بلندی ها یا شیب های تند و غیرقابل سکونت بود. بعدها باران های سیلابی مداوم باریدند، ارتفاعات زمین را شستند و دره ها گستردند. اندک اندک زمین هایِ مسطح و قابل استفاده برای زندگی انسان و کشت و زرع پدید آمد. مجموع این گسترده شدن، «دَحو الارض» نام گذاری می شود.

 

دحوالارض در قرآن

در قرآن کریم به دحوالارض اشاره شده است. خداوند در آیه 30 سوره نازعات می فرماید: «و زمین را پس از آن (آفرینش آسمان و زمین) گسترش داد». بر پایه نظر بیشتر مفسران، منظور از «دَحیها» در این آیه، همان دحوالارض است.

دعای روز دحوالأرض

یکی از برنامه های پیشنهادی در روز مبارک گسترده شدن زمین، خواندن دعای ویژه این روز است. در بخشی از این دعا، به مسأله دحوالأرض چنین اشاره شده است: «ای خدایی که خانه کعبه را گسترانیدی و دانه را شکافتی و سختی را برطرف ساختی، از تو می خواهم در این روز از روزهایت که حق آن را بزرگ نمودی، هر گرفتاری و مشکلی را برطرف سازی».

ذیقعده؛ ماه حرام

ماه ذیقعده اولین ماه از ماه‌های حرام است. ماه‌های حرام زمان‌هایی هستند که جنگ در آنها ممنوع بوده و احکام ویژه‌ای نیز از جهت شرعی و فقهی دارند.

اما استفاده اخلاقی و تربیتی که از این حکم می توان كرد، این است که: «اگر جنگ و نزاع میان مردمان در این ماه حرام شده است» حتما منازعه و محاربه با خداوند باید بیشتر مورد نفرت قرار گیرد؛ بنابراین، شایسته است انسان مومن در این ماه ها بیشتر به فکر باشد تا اندیشه و اعضای او با گناه و معصیت، به مخالفت با خداوند برنخیزد.

مناسبت های دیگر این روز

گذشته از واقعه دحوالارض، رویدادهای دیگری نیز در این روز رخ داده اند که اهمیت آن را دوچندان کرده اند؛ از جمله:

 میلاد ابوالانبیاء حضرت ابراهیم علی نبینا و آله و علیه السلام.

 میلاد حضرت عیسی مسیح ـ علیه السلام.

 خروج رسول اکرم ـ صلی الله علیه و آله ـ از مدینه به همراه هزاران حاجی به سوی مکه، به قصد حجة الوداع. در این سفر وجود مقدس امیرالمؤمنین و حضرت زهرا ـ سلام الله علیهما ـ و نیز همه همسران و بسیاری از اصحاب پیامبر (ص) نیز ایشان را همراهی می‌کردند.

 در روایتی نیز آمده است که قائم (عج) در همین روز قیام خواهد کرد.

زیارت حضرت امام رضا ـ علیه السلام ـ بهترین و با فضیلت‌ترین عمل مستحبی این روز است.تاريخ : جمعه 27 مرداد 1396برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

در سال ۲۰۱۷ شاهد طرحهای مفهومی زیبایی بودیم که ما را به‌ظاهر خودروهای آینده امیدوار میکند. از رودستر برقی گرفته تا ابرخودروهای بریتانیایی و حتی جگوار مسابقهای در این فهرست وجود دارد.

از بین تمام مدلهای مفهومی معرفی‌شده، مواردی را که در شبکههای اجتماعی بیشتر از همه محبوب بودهاند با هم مرور میکنیم.

بی‌ام‌و M کوپه

2017 Concept

محبوبترین کانسپت طراحی‌شده‌ی ۲۰۱۷ که ۲۳۰۰ بار در شبکههای اجتماعی به اشتراک گذاشته شده، مدل مفهومی زیبا ونوستالژیک Z3 M کوپه است. این مدل که در واقع از شکل کفش دلقک الهام گرفته شده، بی‌ام‌و مدرن را با اشکال کلاسیک قدیمی ترکیب میکند و توسط ایزا ماستونن (طراح فنلاندی) طراحی شده است.

 فراری 612 GTO III

2017 Concept

فراری از سال ۲۰۱۰ نامی از ۶۱۲ نبرده است. ساشا سلیپانوف با کمک سرجی دورنیتسکی و الهام گرفتن از 250 GTO و کمی ترکیب با مدل‌های مدرن فراری، زنده کردن ۶۱۲ را به فراری یادآوری کرد. با دیدن این مدل مفهومی، میتوانیم یک فراری مسابقهای تورینگ را تصور کنیم.

تورینو 380

2017 Concept

فقط یک‌چیز میتوان در مورد مدل مفهومی تورینو ۳۸۰ گفت: منحصربهفرد.

تیم آرژانتینی شامل فیکاند داویلا، مارسلو رومرو و لوکاس بزیل با این کانسپت ما را یاد کوپه فراموش‌شده‌ انداختند و به‌جرئت میتوان گفت که ترکیب حس قدیمی و حس آینده در این کانسپت، با دیگر مدلهای مفهومیِ موجود در این فهرست متفاوت است. 

پورشه 911

2017 Concept

این مدل مفهومی توسط ساشا سلیپانوف طراحی شده است. ساشا علاوه بر کانسپت‌های 911 و فراری 612، در طراحی بوگاتی چیرون نیز نقش داشته داشت. ساشا در این کانسپت، ۹۱۱ را با نشانههایی از پروژه مدل مفهومی E پورشه ترکیب کرده است.

تسلا رودستر 2019

2017 Concept

به‌زودی تسلا رودستر جدید را در بازار خواهیم دید. اما قبل از عرضه رودستر تسلا، یان پیسرت، رودستر الهام گرفته‌شده ازتویوتا اف تی 1 را با چاشنی آیندهنگرانه ترکیب کرده است. اگر چه نشانههایی از خودروی اسپرت در آن دیده میشود؛ اما خطهای زیبای بدنه و جلوپنجره منحصربهفرد، کاملاً ما را یاد تسلا میاندازد.

بوگاتی Type 57 T

2017 Concept

بوگاتی شیرون مانند برادر بزرگ‌تر خود ویرون، ابرخودروی بی‌نظیری است. ولی اگر جزء افرادی هستید که از بوگاتی یک‌ خودروی لوکستر میخواهید، باید سراغ آرتور بی.نوستاس بروید.

مدل مفهومی تایپ 57 تی، نشانههایی از شیرون مدرن را با عناصری از Type 57SC Atlantic ترکیب کرده است تا ظاهر یک خودرو تورینگ کامل را به ما بدهد.

مک‌لارن Hypercar

2017 Concept

ممکن است که دوران پی 1 تمام شده باشد؛ اما حتی مک‌لارن هم اقرار کرده است که ابرخودرو جدیدتر و بهتر آنها در قالب بخشی از برنامه Track22 در راه است. ریلی هیر، به امید اینکه برای سرعت بخشیدن به طراحی ابرخودرو جدید مک‌لارن کمکی کرده باشد، مدل مفهومی بدون نامی طراحی کرده است. همانند پی 1، طراحی بدنه هیجان‌انگیز و احتمالا سیستم هیبرید را در این مدل مفهومی میبینیم. 

جگوار SS-107 Le Mans

2017 Concept

تاریخ جگوار در مسابقات اتومبیلرانی سراسر موفقیت و پیروزی بوده است؛ اما اخیراً به غیر از فرمول E چیز زیادی از جگوار ندیدهایم.

سِردار رویال، مدلی مفهومی طراحی کرده است که میتواند بلیت ورود بریتانیا برای برگشت به دوران باشکوه مسابقات اتومبیلرانی باشد. در این کانسپت نشانههایی از ابرخودروهای کلاسیک مانند XJ220 را در ترکیب با فناوری مسابقهای مدرن میبینیم. 

مازراتی Genesi

2017 Concept

فهرست خودروهای خسته‌کننده مازراتی میتواند با مدل مفهومی زیبای جِنِسی، طراحی‌شده توسط سرجی دورنیتسکی، تکانی بخورد. جِنِسی با الهام گرفتن از گرن توریسمو و مدل مفهومی آلفیری (Alfieri)، میتواند برازنده شرکت ایتالیایی باشد.

به نظر شما، کدام مدل مفهومی از همه جالب‌تر است؟

 

 
 


تاريخ : جمعه 27 مرداد 1396برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

این روزها کمتر کسی را می توان پیدا کرد که کاربر گوشی های هوشمند نباشد، بر همین اساس ممکن است گاهی اوقات نیازمند استفاده از نرم افزارهایی باشید که به صورت پیش فرض بر روی تلفن همراهتان نصب نشده است.

حال اگر در طول هفته فرصت نمی کنید تا برنامه های کاربردی و دلخواهتان را دانلود کنید نگران نباشید. در بسته هفتگی، پربازدیدترین وبرترین نرم افزارها از دیدگاه شما کاربران را جمع آوری کرده ایم.

 
 دانلود 20.33 BlackPlayer EX ، پلیری قدرتمند و با سابقه برای گوشی شما 

پخش کننده های موسیقی یکی از نرم افزارهای ضروری دستگاه های هوشمند هستند که بهتر است نرم افزاری انتخاب شود که قابلیت های متنوع تری هم داشته باشد.

BlackPlayer EX یک پخش کننده موسیقی فوق العاده، متفاوت و کم نظیر و از محبوب ترین برنامه های پخش موسیقی به شمار می رود که تمامی قابلیت ها و ویژگی های پلیرهای موسیقی معروف را به صورت یکجا در خود برایتان به ارمغان می آورد.

دانلود BlackPlayer EX پلیری قدرتمند و با سابقه برای گوشی شما

 

 
کد خبر: ۶۲۰۷۳۳۳
تاریخ انتشار: ۲۷ مرداد ۱۳۹۶ - ۰۸:۰۱
 
نسخه چاپی 
ارسال به دوستان 
 
بسته هفتگی نرم افزار‌‌ (شماره 170)؛

در بسته هفتگی دریچه، بهترین نرم افزارها از دید شما کاربران گرامی را قرار داده‌ایم.

به گزارش خبرنگار حوزه فناوری گروه فضای مجازی باشگاه خبرنگاران جوان؛ این روزها کمتر کسی را می توان پیدا کرد که کاربر گوشی های هوشمند نباشد، بر همین اساس ممکن است گاهی اوقات نیازمند استفاده از نرم افزارهایی باشید که به صورت پیش فرض بر روی تلفن همراهتان نصب نشده است.

حال اگر در طول هفته فرصت نمی کنید تا برنامه های کاربردی و دلخواهتان را دانلود کنید نگران نباشید. در بسته هفتگی، پربازدیدترین وبرترین نرم افزارها از دیدگاه شما کاربران را جمع آوری کرده ایم.

 
 دانلود 20.33 BlackPlayer EX ، پلیری قدرتمند و با سابقه برای گوشی شما 

پخش کننده های موسیقی یکی از نرم افزارهای ضروری دستگاه های هوشمند هستند که بهتر است نرم افزاری انتخاب شود که قابلیت های متنوع تری هم داشته باشد.

BlackPlayer EX یک پخش کننده موسیقی فوق العاده، متفاوت و کم نظیر و از محبوب ترین برنامه های پخش موسیقی به شمار می رود که تمامی قابلیت ها و ویژگی های پلیرهای موسیقی معروف را به صورت یکجا در خود برایتان به ارمغان می آورد.

دانلود BlackPlayer EX پلیری قدرتمند و با سابقه برای گوشی شما

برای دانلود نرم افزار اینجا کلیک کنید


 دانلود Gesture Lock Screen PRO 2.1.6؛ لاک اسکرین با الگوی دلخواه 

بسیاری از کاربران از الگو یا پترن های 9 نقطه ای برای قفل صفحه نمایش خود استفاده میکنند که شاید اگر کسی به دست های آنها نگاه کند بتواند الگو را حدس بزند. برای حل این مشکل ما به شما نرم افزار  Gesture Lock Screen PRO  پیشنهاد میکنیم که با استفاده از آن الگویی با طرح دلخواه رابرای میتوانید برای دستگاه اندرویدی خود برگزینید.

دانلود Gesture Lock Screen PRO بر ای اندروید / قفل صفحه نمایش با الگوی دلخواه

 

دانلود Free Adblocker Browser 54.0.2016؛ مرورگر پر سرعت و ضد تبلیغ

حتما برای شما نیز پیش آمده که در حال گشت و گذار در وب، تبلیغات زیاد موجب اذیت و آزار شما شده باشد. شما می توانید با دانلود نرم افزار Free Adblocker Browser تبلیغات آزار دهنده را حذف کنید و از وب گردی خود لذت ببرید. این نرم افزار از اجرای هرگونه تبلیغات جلوگیری و علاوه بر آن در مصرف باتری صرفه جویی می کند و میزان مصرف دیتا را نیز کاهش می دهد. این مرورگر پرقدرت دارای سرعتی بالاست و از ورود به صفحاتی که در آنها کدهای مخرب وجود دارد جلوگیری میکند.

Free Adblocker Browser
 
 

 دانلود 3.7.338 Adobe Photoshop Express برای اندروید و ios ؛ فتوشاپ کامل در گوشی شما 

 نرم‌افزار Adobe Photoshop Express ابزاری است که بوسیله آن می‌توانید به سرعت تصاویر را در گوشی خود به صورت حرفه‌ای ویرایش کنید. با استفاده از فیلترهایی که در این نرم‌افزار وجود دارد می‌توانید به تصاویر خود جلوه خاصی ببخشید و با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

دانلود نرم افزار فتوشاپ
 
 

 دانلود Temple Run 2 نسخه 1.39.1 ؛ بازی پرطرفدار فرار از معبد با 500 میلیون دانلود 
 Temple Run 2 یا فرار از معبد یکی از پرطرفدار ترین بازی های رکورد زدنی است که در سبک بازی Runner یا دونده از شرکت Imangi Studios منتشر شده است.

در این بازی شما یک مجسمه نفرین شده از معبد دزدیده اید و نگهبانان معبد با خبر شده اند، شما باید در مسیر های پیچ در پیچ از دست غول ها فرار کنید و هر چقدر مسافت بیشتری طی کنید امتیاز بیشتری به دست می آورید. نسخه اول این بازی طرفداران بسیاری را جذب خود کرده و امتیاز 4.3 از 5.0 را در پلی استور کسب کرده است و حالا نسخه دوم این بازی با تغییرات هیجان انگیز منتشر شده است.


دانلود بازی فرار از معبد 2
 
 

 دانلود مرورگر CM Browser 5.21.09 برای اندروید و ios ؛ لذت امنیت و سرعت در وبگردی با برنامه‌ای کم‌حجم 

نرم افزار CM Browser یک مرورگر حرفه ای برای بارگذاری صفحات وب در گوشی است. یکی از ویژگی هایی که این مرورگر را از دیگر نرم افزار ها متمایز کرده، داشتن امنیت بسیار بالای آن است. به محض آن که به وب سایتی وارد شوید که حاوی کدهای مخرب و مشکل ساز باشد این مرورگر به شما هشدار خواهد داد تا از وارد شدن به آن وب سایت خودداری کنید.


دانلود مرورگر CM Browser 5.21.04 برای اندروید و ios ؛ لذت امنیت و سرعت در وبگردی با برنامه‌ای کم‌حجم
 
 

 دانلود Shazam Encore 8.0.1 برای اندروید ؛ آهنگ را با ضبط قسمتی از آن پیدا کنید 

بارها اتفاق افتاده است که یک موسیقی را در تاکسی و یا رادیو و تلویزیون می شنوید و می‌خواهید آن را داشته باشید اما نام خواننده و آهنگ را نمی‌دانید، اما اکنون با استفاده از نرم‌افزاری که به شما معرفی می‌کنیم دیگر این مشکل را نخواهید داشت.

Shazam Encore  نرم افزاری است که توانایی تشخیص موزیک پخش‌شده را دارد. به‌وسیله این برنامه می‌توانید خواننده و آلبوم موزیک‌های پخش‌شده را شناسایی کنید، کافی است برنامه را اجرا نموده و اجازه دهید که چند ثانیه به موسیقی مورد نظر گوش دهد، سپس برنامه به جست‌وجوی منبع اطلاعاتی  خود در اینترنت پرداخته و اطلاعات موجود را استخراج می‌کند.


دانلود Shazam Encore 7.1.0-160923 – یافتن خواننده موزیک اندروید!
 
 

دانلود سی کلینر CCleaenr Pro 1.20.83 ؛ بهینه ساز پرطرفدار اندروید 
نرم افزار CCleaner یک ابزار عالی برای حذف فایل های اضافه و افزایش سرعت گوشی های اندروید است. این نرم افزار به عنوان جدی ترین رقیب Clean Master شناخته شده و بین کاربران محبوبیت بسیاری پیدا کرده است. نرم افزار CCleaner با حذف کش اپلیکیشن‌ ها، بازی‌ ها، مرورگر و حذف Call Logs و SMS و فایل های باقی مانده از برنامه پاک شده از روی گوشی، سرعت گوشی را افزایش  و مصرف باتری را کاهش می دهد.

دانلود سی کلینر CCleaenr Pro 1.20.77 ؛ بهینه ساز پرطرفدار اندروید
 
 

 دانلود VLC 2.1.16؛ پلیر قدرتمند و پرطرفدار برای اندروید و Ios
 
VLC for Android یکی از پلیرهای معروف کامپیوتری است که این بار پخش بسیاری از فرمت های صوتی و تصویری را در تلفن همراهتان امکان پذیر می کند.
 
نرم افزار VLC for Android در هنگام پخش فیلم ها امکان چرخش زاویه را به کاربران می دهد و شما می توانید در زوایای مختلف فیلم در حال پخش را مشاهده کنید. این نرم افزار تا کنون نزدیک به 50 میلیون بار از گوگل پلی دانلود شده و امتیاز 4.4 از 5.0 را از کاربران دریافت کرده است.
 
دانلود VLC 2.1.13؛ پلیر قدرتمند و پرطرفدار برای اندروید و Ios
 
 

 دانلود Copy – Text On Screen Pro 2.1.9؛ برنامه کپی متن از تصاویر
 
نرم افزار Copy Text On Screen ابزار فوق حرفه ای در حوزه کپی متن از روی تصاویر است. با استفاده از این نرم افزار می توانید به راحتی متن های نوشته شده بر روی تصاویر را دریافت کنید. در بسیاری از مواقع شما نمی توانید متن های مورد نظر خود را کپی کنید؛ به عنوان مثال در نرم افزار اینستاگرام امکان کپی مطالب وجود ندارد. در چنین مواقعی می توانید با گرفتن اسکرین شات، از آن متن عکس تهیه کنید و با استفاده از نرم افزار Copy - Text On Screen متن نوشته را بدست آورید. این نرم افزار به قیمت 4.99 دلار در گوگل پلی به فروش می رسد.


تاريخ : جمعه 27 مرداد 1396برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

معماران و طراحان در مرحله‌ای از زندگی خود دست به طراحی ساختمان‌های عجیب و خارق‌العاده‌ای می‌زنند که شاید از نظر منطقی طرحی خوب به نظر نرسد اما بتواند خلاقیت وی را به نمایش بگذارد. بیشتر این طرح‌ها بر روی کاغذ باقی مانده و هرگز ساخته نمی‌شوند. اما گاهی مدیران و کارفرمایان به دلایلی از جمله جلب توجه،  بازاریابی و ... طرح‌های متفاوت و عجیب را پذیرفته و به معماران اجازه‌ی ساخت آن‌ها را می‌دهند. در این مقاله با ۲۸ ساختمان عجیب و منحصر به فرد از هنر مدرن آشنا می‌شویم.

موزه‌ی ABC، مادرید، اسپانیا

این موزه‌ی ۷ طبقه از نقاشی و تصویرسازی، یک ساختمان ۳۰۰۰ متری است که حدود ۲۰۰ هزار  اثر هنری را در خود جای داده است.

ساختمان عجیب

موزه‌ گوگنهایم، اسپانیا

ساختمان عجیب

موزه‌ گوگنهایم (Guggenheim) در بیلبائوی (bilbao) اسپانیا از تیتانیوم، شیشه وسنگ آهک ساخته شده و یکی از بزرگترین موزه‌های این کشور است.

بیشتر بخوانید: 

سکوی دانشکده مک‌کورمیک (McCormick)، ایلینوی (Illinois)، آمریکا

ساختمان عجیب

این سکوی قطار که بر روی دانشکده و موسسه‌‌ی فن‌آوری شیکاگو (Chicago) در ایلینوی (Illinois) قرار گرفته را به شوخی یک ویلون می‌نامند که توسط یک تونل احاطه‌ شده‌ است. این تونل یک سازه از پولاد ضد زنگ است که دور مسیر قطاری که از روی خوابگاه می‌گذرد کشیده شده است.

گالری ملی کانادا

ساختمان عجیب

موزه‌ی ملی کانادا در اتاوا (Ottawa) محلی است برای نمایش هنر تاریخی و معاصر کانادا و البته آثاری از هنر آمریکا، آسیا و هنر بومی. مجسمه‌ی غول‌پیکر عنکبوت لوییز بوغژوا (‌Louise Bourgeois) در محوطه‌ی قصر و در جلوی گالری قرار دارد.

براد (Broad)، کالیفرنیا

 

سختمان عجیب

«پهناور» اسم موزه‌ی ۱۱ هزار متری در لس‌آنجلس برای هنر معاصر است که در آن از ۲۰۰۰ اثر هنری دوره‌ی معاصر و دوره‌ی بعد از جنگ نگهداری می‌شود.

تالار کنسرت والت‌دیزنی (Walt Disney) ، کالیفرنیا

ساختمان عجیب

این تالار با ۲۲۶۵ صندلی، خانه‌ی فیلارمونیک لس‌آنجلس و مستر کورال این شهر است. دیوار‌ها و سقف این بنا از چوب گیاه داگلاس-فیر ( Douglas-fir) و کف‌اش از جنس بلوط است. 

ساختمان O2، انگلستان

ساختمان عجیب

ساختمان O2 یک مرکز سرگرمی در جنوب شرق لندن است که در آن یک منطقه‌ی داخلی، یک باشگاه موسیقی، یک سینمای CineWorld، یک فضای نمایشگاهی، چند کافه و چند رستوران قرار دارد.

تالار البفی هارمونی (Elbphilharmonie)، آلمان

ساختمان عجیب

تالار کنسرت البفیلهارمونی در شهرک هافن (Hafen) شهر هامبورگ (Hamburg)، علاوه بر حضور در فهرست بزرگترین‌ها، از نظر آکوستیکی نیز یکی از پیشرفته ترین تالار‌های کنسرت در جهان است. 

دفتر مرکزی BBVA، اسپانیا

ساختمان عجیب

در دفتر مرکزی بانک BBVA در اسپانیا ۶۰۰ کارمند مشغول کار هستند. ساخت این مجموعه که ساختمان اصلیش ۹۲ متر ارتفاع دارد، حدود ۵ سال طول کشید.

 بیمارستان ری خوان کارلوس (Rey Juan Carlos)، اسپانیا

ساختمان عجیب

این بیمارستان در مادرید دارای  واحد‌های بستری، مرکز درمان سرپایی، چند آزمایشگاه و مراکز درمانی است. این ساختمان از ۳ عنصر پایه‌ی معماری یعنی بهره‌وری، نور و سکوت استفاده می‌کند تا سلامت بیماران ارتقاء یابد.

 موزه‌ هوکی (Hoki)، ژاپن

 

ساختمان عجیب

این اولین موزه‌ ژاپن است که به نقاشی رئال اختصاص یافته و ۴۰۰ اثر را در خود جای می‌دهد. این ساختمان ۳ طبقه دارد: ۱ طبقه بالای زمین و ۲ طبقه زیر زمین.

 برج نوآوری باشگاه جاکی (Jockey)، هنگ‌کنگ

 

ساختمان عجیب

یان بنایی که در دانشکده‌ی اصلی دانشگاه پلی‌تکنیک هنگ‌کنک واقع شده، با ارتفاع ۷۸ متری متشکل شده است از تالار سخنرانی، کلاس‌های درس، استودیوی طراحی و فضاهای نمایشگاهی. 

برج شانگهای، چین

 

ساختمان عجیب

با ۱۲۷ طبقه، برج شانگهای یک آسمان‌خراش است که درون خودش فروشگاه، فضای اداری و یک هتل دارد. این برج با ارتفاع حدود ۶۳۱ متر، بلند‌ترین برج چین و پس از برج خلیفه‌ی دبی، بلند‌ترین ساختمان جهان است.

موزه‌ کونفلیونس (Confluences)، فرانسه

ساختمان عجیب

ساختمان ۴۶۰۰۰ متری در لیون (Lyon) شبیه به یک ابر شناور از جنس پولاد ضد زنگ و شیشه‌ است. این موزه مختص علوم طبیعی، انسان‌شناسی و علوم زمین است.

خانه‌ی موسیقی، دانمارک

ساختمان عجیب

خانه‌ی موسیقی یک مرکز هنرهای نمایشی در کنار آب‌نمای مشهور آلبورگ (Aalborg) دانمارک درون خود یک تالار کنسرت با ۱۳۰۰صندلی دارد.

موزه‌ صنعت مدرن ژان ژیدونگ (Zhang ZhiDong)، چین

ساختمان عجیب

این موزه‌‌‌ پولادی که به صنعت پولاد نیز اختصاص دارد، با فضای ۷۲۰۰ متری در منطقه‌ی ووهان (Wuhan) واقع شده است. 

مرکز حیدر علی اف، جمهوری آذربایجان

ساختمان عجیب

مرکز حید علی اف با فضای داخلی بیش از ۹۲۰۰۰ متری شامل یک تالار کنفرانس، یک تالار گالری و یک موزه‌ است. این ساختمان یک تالار سخنرانی ۱۰۰۰ صندلیه دارد که شبیه به روبان‌های درخط بلوط چیده شده‌اند.

بیشتر بخوانید:

بیگ سایت توکیو (Tokyo Big Sight)، ژاپن

 

ساختمان عجیب

نبیگ سایت در توکیو، به عنوان یک مرکز همایش و نمایشگاه، بزرگترین مرکز از نوع خود در ژاپن است. این مرکز شامل یک برج ۸ طبقه‌ی کنفرانس است. 

برج‌های البحر، امارات متحده‌ی عربی

ساختمان عجیب

برج‌های البحر دو برج ۲۹ طبقه و ۱۴۴ متری هستند. این دو برج بزرگترین نماهای متغیر کامپیوتری جهان را دارند.

کازا باتیو (Casa Batlló)، اسپانیا

ساختمان عجیب

این ساختمان بارسلونیایی در سال ۱۹۰۴ توسط آنتونی گائودی (Antoni Gaudí) برای خانواده‌ی ثروتمند باتیو طراحی شد که خودشان در دو طبقه‌ی پایینی آن زندگی می‌کردند و طبقات بالایی را اجاره داده بودند. امروزه این ساختمان یک جاذبه‌ی گردشگری است.

ساختمان مارینا بی سندز (Marina Bay Sands)، سنگاپور

ساختمان عجیب

این اقامت‌گاه دارای یک هتل با ۲۵۶۱ اتاق، ۴۰۰ هزار متر مربع مرکز همایش و نمایشگاه، یک مجتمع تجاری، یک موزه، دو سالن نمایش بزرگ، چند رستوران، دو عمارت شیشه‌ای شناور، یک میدان اسکیت روی یخ و بزرگترین آنتریوم دنیا است.

آپارتمان‌های آلتیمیت (Ultimate Candos)، کانادا

ساختمان عجیب

مشهور به نام زوج آپارتمانی، این دو آسمان‌خراش در میسایای آنتاریو ( Mississauga, Ontario) واقع شده‌اند. یکی از برج‌ها ۵۰ طبقه و دیگری ۵۶ طبقه دارد.

شهرداری تورنتو

ساختمان عجیب

ساختمان شهرداری تورنتو (Toronto) پایگاه سیاست‌مداران تورنتو، در استان آنتاریوی (Ontario) کانادا و یکی از جاذبه‌های گردشگری این شهر است. 

برج تکامل (Evolution)، روسیه

ساختمان عجیب

برج ۲۴۵ متری اولوشن (تکامل)، یک آسمان‌خراش واقع در مرکز تجاری مسکو و دارای ۵۵ طبقه بالای زمین و ۳ طبقه زیر زمین است. 

برج توره دیاگونال زیرو(Torre Diagonal Zero)

ساختمان عجیب

برج توره دیاگونال زیرو (Torre Diagonal Zero) در بارسلون واقع شده و پایگاه شرکت تلفونیکا (Telefónica) است.

آی سنتر (Eye Center)، هلند

ساختمان عجیب

موزه‌ی فیلم آمستردام (Amsterdam) یا همان مرکز چشم (The Eye Center) دارای بزرگترین کلکسیون فیلم هلندی در جهان است. در این مجموعه هم فیلم‌های مرسوم نگه‌داری می‌شود و هم فیلم‌های آماتور. آرشیو رو به رشد این مرکز دارای بیش از ۴۰،۰۰۰ فیلم است.

ساختمان شامری (Shahmri)، استرالیا

ساختمان عجیب

شامری یک موسسه‌ی مستقل تحقیقات پزشکی در آدلاید (Adelaide) استرالیا است. در این موسسه حدود ۶۰۰ محقق از سرتاسر جهان استخدام شده‌اند.

مرکز خرید بولرینگ (Bullring)، انگلستان

ساختمان عجیب

ساختمان سلفریج (Selfridges)، احاطه شده با ۱۵۰۰۰ صفحه‌ی آلومینیومی، یک جاذبه‌ی برجسته در بیرمنگام (Birmingham) انگلستان است. ساختمان بولرینگ بخشی از یک مرکز خرید محسوب می‌شود.تاريخ : جمعه 27 مرداد 1396برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

اولین مرحله ساخت بزرگراه برقی در بزرگراه‌های اصلی آلمان، در ایالت هسن کلید خورده است که تا پایان سال آینده به اتمام می‌رسد. این مسیر ۱۰ کیلومتری از نیروگاه زپلینهایم شروع‌ می‌شود و تا تقاطع دارمشتات ادامه می‌یابد. برنامه‌ریزی، ساخت و حفاظت این سیستم بر عهده‌ی زیمنس است؛ مدیریت کلی پروژه بر عهده‌ی شرکت حمل و نقل هسن موبیل (Hessen Mobil) خواهد بود.

گرد ریگلوت از شرکت هسن موبیل می‌گوید:

این سیستم در شبکه‌ی حمل و نقل استفاده خواهد شد تا عملی بودن این سیستم در نواحی شهری فرانکفورت، اثبات شود.

Siemens eHighway

مانند دیگر بزرگراه‌های برقی، خطوط برقی نصب‌شده در بزرگراه به کامیون‌های هیبرید یا برقی که از زیر این خطوط عبور می‌کنند، انرژی‌رسانی می‌کنند. هنگام عبور از زیر این خطوط، کامیون فقط با نیروی برق حرکت می‌کند؛ به‌محض خارج شدن از بزرگراه برقی، کامیون با پیشرانه دیزل به حرکت ادامه خواهد داد.

زیمنس معتقد است که این سیستم علاوه بر کاهش آلودگی هوا، نسبت به کامیون‌های احتراقی، کارایی دو برابری خواهد داشت.تاريخ : جمعه 27 مرداد 1396برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

گوگل اخیرا تبلیغاتی برای کاربران اندونزی فیسبوک به نمایش درآورده است که در آن از افراد دعوت می‌کند یک اپلیکیشن جدید را تست کنند. برای افرادی که آگهی یادشده را مشاهده و در آن ثبت‌نام کرده‌اند، لینکی برای دانلود یک اپلیکیشن آزمایشی از طرف گوگل ارسال شده است. این اپ سرچ لایت نام دارد و ظاهرا بازار هدف آن کشور اندوزی و شاید هند است.

با توجه به روندی که اخیرا با انتشار اپلیکیشن‌های لایت به وجود آمده، هدف اپ سرچ لایت افزایش سرعت و مصرف بهینه‌تر داده است؛ زیرا در برخی از نواحی جهان، کاربران همچنان از اتصالات اینترنتی ضعیف استفاده می‌کنند. این اپلیکیشن با پشتیبانی آفلاین از برخی ویژگی‌ها، داده‌ی کمتری مصرف می‌کند و سرعت انجام وظایف مختلف در آن افزایش می‌یابد. از آنجا که این اپ در فروشگاه پلی‌استور برای همه در دسترس نیست، دقیقا نمی‌دانیم که حجم آن کاهش یافته است یا خیر؛ اما مسلما با توجه به نام لایت، این نسخه پس از نصب روی دستگاه‌های اندرویدی، حجم کمتری از حافظه‌ی داخلی را اشغال می‌کند و علاوه بر این انتظار می‌رود میزان استفاده از حافظه‌ی رم توسط سرچ‌ لایت کمتر از نسخه‌ی کامل اپلیکیشن جستجوی گوگل باشد.

Search lite

علاوه بر ویژگی‌های مورد اشاره، اپلیکیشن سرچ لایت تلاش دارد تا انجام کارها را برای کاربران آسان‌تر کند. با سوایپ کردن منوی اپلیکیشن می‌توانید زبان مورد نظر خود را از بین گزینه‌های موجود انتخاب کنید؛ در این منو همچنین چندین آیکون وجود دارد که امکان دسترسی سریع به برخی از قابلیت‌های جستجو مثل بخش خبر، ترجمه‌ی متن، سرویس آب و هوا، نتایج و امتیازات بازی‌های کریکت، دستور پخت غذاها، فیلم‌های جدید، موسیقی و ... را در اختیار کاربر قرار می‌دهد. البته شما می‌توانید این آیکون‌ها را مطابق نیاز و سلیقه خود شخصی‌سازی کنید و موارد دلخواهی که برایتان اهمیتی ندارد، از لیست یادشده حذف کنید. رابط کاربری این اپلیکیشن شبیه تجربه‌ی کاربری نسخه‌ی معمولی اپ جستجوی گوگل + اپلیکیشن خوراک خبری است که پیش از این با آن‌ها آشنا شده‌ایم؛ اما پیش‌بارگذاری داده‌ها در سرچ لایت کمتر و کنترل آنچه مشاهده می‌کنید آسان‌تر است.

سزچ لایت

در اپلیکیشن سرچ لایت درست همانند نسخه‌ی استاندارد در اپ جستجوی گوگل، می‌توان عبارات مورد نظر را با استفاده از دستورات صوتی و متنی جستجو کرد و در عین حال می‌توان راحت‌تر به نوار جستجوی پایین نمایشگر دسترسی داشت. افزون بر این، در حین انجام جستجوی مورد نظر، عبارت پیشنهادی گوگل نیز در بالای نوار جستجو به نمایش درخواهد آمد.

سرچ لایت

در بخش تنظیمات می‌توان نتایج جستجو را درست مانند صفحات وب محدود کرد. همچنین می‌توان به‌جای باز کردن نتایج جستجو در مرورگر پیش‌فرض، از مرورگر داخلی سرچ لایت بهره برد. اگر نتایج جستجو را در مرورگر داخلی اپلیکیشن جدید گوگل باز کنید، تمامی نتایج در حالت لایت مد به نمایش درمی‌آیند که این ویژگی در واقع نسخه‌ای از گوگل وب‌لایت است. باید اشاره کنیم که شیوه‌ی کارکرد گوگل وب‌لایت با AMP تفاوت دارد؛ زیرا AMP در تمامی وب‌سایت‌ها کار می‌کند و نیازی نیست که توسعه‌دهندگان برای استفاده از آن در کد صفحات وب تغییری ایجاد کنند. اگر از اپ معمولی جستجوی گوگل استفاده کرده باشید، حتما به این موضوع پی برده‌اید که این اپ از روش AMP برای نمایش نتایج جستجو بهره می‌برد. در حال حاضر مشخص نیست که سرچ لایت واقعاً یک مرورگر داخلی است یا صرفاً از یک زبانه‌ی سفارشی کروم برای نمایش محتوا استفاده می‌کند. برخی اعلام کرده‌اند که سرچ لایت یک زبانه‌ی سفارشی کروم است؛ ولی این احتمال هم وجود دارد که گوگل واقعا از یک مرورگر جداگانه در این اپلیکیشن بهره گرفته باشد.

همان‌طور که در تصاویر اسکرین‌شات مشاهده می‌کنید، سرچ لایت همچنان به‌عنوان یک اپ آزمایشی علامت‌گذاری شده است؛ بنابراین انتظار می‌رود پس از دریافت بازخوردهای کاربران، ظاهر نهایی این اپلیکیشن کمی تغییر کند. به نظر می‌رسد گوگل شروع خوبی با این اپلیکیشن تجربه کرده است. این روزها صرفه‌جویی در مصرف داده به یک روند در بین شرکت‌ها تبدیل شده و بسیاری از کمپانی‌ها به این موضوع اهمیت ویژه‌ای می‌دهند که اپلیکیشن‌های آن‌ها چقدر داده مصرف می‌کند. حال باید دید که آیا با انتشار نسخه‌های لایت اپلیکیشن‌ها توسط گوگل و دیگر کمپانی‌ها، این نسخه‌ها در سراسر جهان در دسترس کاربران قرار خواهند گرفت یا خیر؛ زیرا مسلما دسترسی ضعیف به اینترنت فقط مشکل یک یا دو کشور نیست و شاید کاربران نواحی دیگر از آمریکا گرفته تا اروپا، هند، اندونزی و ... بتوانند از مزایای نسخه‌ی لایت اپلیکیشن‌های پرکاربرد بهره ببرند. نسخه‌ی لایت اپلیکیشن‌ها برای کاربرانی که سرعت دسترسی آن‌ها به اینترنت مناسب نیست یا افرادی که به دنبال صرفه‌جویی در مصرف داده هستند، می‌تواند بسیار مفید واقع شود.

اگر می‌خواهید سرچ لایت را امتحان کنید، باید در کشور اندونزی حضور داشته باشید تا این اپلیکیشن در گوگل پلی برای شما در دسترس باشد. علاوه بر این، برای استفاده از این نسخه احتمالا باید از قبل در لیست افراد تست‌کننده ثبت‌ نام کرده باشید.

درهرحال می‌توانید فایل APK اپلیکیشن سرچ لایت را از وب‌سایت APKMirror دانلود کنید. توجه داشته باشید که زبان پیش‌فرض این نسخه احتمالا انگلیسی نیست و برای تغییر آن می‌توانید از منوی این اپلیکیشن اقدام کنید.

نظر شما در مورد اپلیکیشن سرچ‌ لایت چیست؟تاريخ : جمعه 27 مرداد 1396برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

تقریبا ۲ سال است که جنسیس به عنوان برند لوکس هیوندای فعالیت می‌کند؛ در واقع جنسیس باید با شرکت‌هایی که حدود ۱۰۰ سال تجربه دارند، رقابت کند. با توجه به اینکه برندهای مشهور سازنده‌ی خودروهای لوکس، برای شناخته شدن فرصت زیادی داشته‌اند، مطرح بودن در بین اذهان عمومی برای جنسیس خیلی مهم است.

آیا جنسیس، واقعا نوش دارویِ بعد از مرگ سهراب است؟

2018 Genesis G80 Sport

نباید خیلی سریع نتیجه‌گیری کنیم؛ جنسیس تا سال ۲۰۲۱، حدود ۶ خودرو روانه بازار می‌کند. در حال حاضر فقط مدل‌های جی۸۰ (G80) و جی۹۰ (G90) در دسترس هستند. جی۹۰ خودرو قابل قبولی بوده است. اگر چه که هم قد و قواره‌ی رقبای خود نبود، ولی کیفیت سواری این خودرو، جزء بهترین تجربه‌های حالِ حاضر است. بطوری که در بررسی‌های انجام شده، جی۹۰ بر روی سرعت‌گیرها کاملا راحت بوده است. به نظر انگِس مکنزی، رئیس دفتر بین‌المللی مجله موتورترند:

جی۹۰ یک خودرو لوکس کره‌ای است که از محصولات آمریکا یا ژاپن بهتر است؛ بله درست شنیدید، از لکسوس هم بهتر است.

جی۸۰ اسپرت برخلاف برادر خودش جی۹۰ مسیر متفاوتی را در پیش گرفته است و به جای تقویت حس لوکس، بر کارایی تمرکز کرده است. نتیجه این کار، حس عجیبِ مخلوطی از یک خودرو اسپرت، و یک سواری راحت است.

2018 Genesis G80 Sport

جی۸۰ به یک پیشرانه ۶ سیلندرِ ۳.۳ لیتری، با ۲ توربو مجهز شده که ۳۶۵ اسب‌بخار، قدرت تولید می‌کند. این مقدار، کافی است و اصلا وسوسه نمی‌شوید که مدل ۸ سیلندرِ ۴۲۰ اسب‌بخاری را انتخاب کنید. حتی مدل پایه، ۶ سیلندر ۳.۸ لیتری با ۳۱۱ اسب‌بخار هم جوابگوی نیاز شما خواهد بود. علی‌رغم قدرت فراوانِ مدل مورد بررسی، حس وزن و هدایت پذیری خودرو، احساس بسیار خوبی دارد.

اعداد و ارقامی که پس از بررسی این سدان در پیست جمع آوری شد، دیدِ بهتری نسبت به عملکرد این خودرو در برابر رقبای مهم آن به ما می‌دهد. جی۸۰ از حالت سکون تا سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت را در ظرف ۵.۲ ثانیه طی کرد؛ که نسبت به مدل جی۹۰ تمام چرخ محرک با همین پیشرانه، ۰.۲ ثانیه سریعتر است و در مقایسه با مدل پیشین، هیوندای جنسیس تمام چرخ محرک با پیشرانه ۳.۸ لیتری که شتاب ۰ تا ۱۰۰ آن ۶.۴ ثانیه بود، کاملا برتری دارد. عملکرد جی۸۰ اسپرت از لکسوس GS 350F اسپرتِ محور عقب نیز بهتر است. این مدل لکسوس که البته ۳۱۱ اسب بخار دارد، در زمان ۵.۹ ثانیه به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت می‌رسد.

2018 Genesis G80 Sport

سدان‌های لوکس آلمانی، از جی۸۰ سریعتر هستند. مرسدس AMG E43 4Matic   مدل ۲۰۱۷ زمان ۴.۶ ثانیه و آئودیکواترو A6، با پیشرانه ۶  لیتری مدل ۲۰۱۶، زمان ۴.۷ ثانیه، آن هم با فقط ۳۳۳ اسب‌بخار ثبت کرده‌اند.

جی۸۰، حداقل پس از اینکه حرکت می‌کنید حس استحکام را القا می‌کند. کریس والتون آزمایش کننده‌ی مجله موتورترند، می‌گوید:

وقتی خودرو ساکن است تقریبا خیلی نرم به نظر می‌رسد. تاخیر توربو از دور موتور ۲.۵۰۰ به بالا، افزایش قدرت احساس می‌شود. دور موتور حوالی ۲۰۰۰ جالب به نظر می‌رسد، هرزگردی چرخ‌ها به قدری است که نمی‌توان آن را کنترل کرد.

در تست پیچیدن فیگور 8، جنسیس زمان ۲۷.۵ ثانیه و میانگین ۰.۶۶ نیروی جی را به دست آورد.رقبای دیگر جی۸۰ بهتر عمل کردند؛ مثلا لکسوس GS F اسپرت زمان ۲۵.۵ و میانگین ۰.۷۴نیروی جی داشت. مرسدس زمان ۲۵.۱ با میانگین ۰.۷۷ نیروی جی و آئودی نیز زمان ۲۵.۳ و ۰.۷۹ نیروی جی را ثبت کردند.

جی۸۰ مسافت ۴۰۰ متر را با حداکثر سرعت ۱۶۵ کیلومتر در ساعت، در ۱۳.۸ ثانیه طی کرد؛ مرسدس حداکثر سرعت ۱۷۲ کیلومتر در ساعت با زمان ۱۳.۱ ثانیه، لکسوس حداکثر سرعت ۱۵۰ کیلومتر در ساعت با زمان ۱۴.۴ ثانیه و آئودی حداکثر سرعت ۱۶۸ کیلومتر در ساعت با زمان ۱۳.۳ ثانیه را به دست آوردند.

 

جی۸۰ با داشتن ۲ تن وزن ، در پیچ‌ها حس سنگین بودن را القا می‌کند؛ اگرچه که حالت اسپرت فرمان، حس فرمان پذیری را سبک‌تر می‌کند ولی به قدری نیست که بتوان به آن هندلینگ اسپرت گفت. مانند تمام خودروهای سواری در کلاس لوکس، به هنگام رانندگی با سرعت معمولی در بزرگراه، صدایی به داخل خودرو منتقل نمی‌شود. اما فنربندی اسپرت سفت وسخت، قدرت زیاد و صدای زیبای پیشرانه، شخصیت دوگانه جی۸۰ را برملا می‌کند.

زک گِیل، ویراستار ارشد مجله موتورترند، معتقد است که جی۸۰ اسپرت به اندازه‌ی لکسوس GS F اسپرت، سبک نیست. اما در مقایسه با برادر کوچکترش ، جی۸۰ با پیشرانه ۳.۸ لیتری، چابک‌تر عمل می‌کند و در شتاب و ترمز برتری دارد. گِیلاشاره می‌کند:

به نظر من که اسپرت است اما یک اسپرتِ راحت؛ اما نمی‌شود هم اسپرت بود و هم راحت.

2018 Genesis G80 Sport

نمای داخلی خودرو هم همین تناقض را دارد. صندلی‌های اسپرت، پدال‌های آلومینیمی، استفاده از فیبر‌کربن همه به تمرکز اصلی جنسیس به لوکس و راحت بودن اشاره می‌کنند. حتی صندلی‌ها مجهز به گرم‌کن و سردکن داخلی، پوشش چرمی دارند، پشت سری‌ها نیز چرمی و مجهز به نمایشگر هستند. در جلو یک نمایشگر لمسی با ابعاد ۹.۲ اینچ و مسیریاب ماهواره‌ای وجود دارد. صندلی‌های راننده کنترل برقی ۱۶ حالته و دیگر صندلی سرنشین جلو کنترل برقی ۱۲ حالته دارد. در کنسول وسط، شارژر وایرلس، Android Auto  و Apple CarPlay قرار دارد و عقب خودرو نیز یک فضای بسیار بزرگ را فراهم می‌کند. از دیگر ویژگی‌های این خودرو، می‌توان به چراغ‌های LED در جلو و چراغ‌های خودکار در روز، صندوق عقب برقیِ هوشمند و سانروف برقی اشاره کرد.

2018 Genesis G80 Sport

آپشن‌های ایمنی نیز شامل ترمز اضطراری خودکار با قابلیت شناسایی عابر پیاده، کروز کنترل، سیستم کمک به رانندگی در بین خطوط، حسگر‌های پارک در جلو و عقب، برف‎پاک‌کن‌های اتوماتیک و شیشه جلوی ضد مه است. تمام این موارد به صورت استاندارد بر روی خودرو هستند چرا که عملا جنسیس، به جز سیستم تمام چرخ محرک، هیچ آپشنی برای جی۸۰ در نظر نگرفته است. با قیمت ۵۶.۲۲۵ دلار، جی۸۰ در مقایسه با بی ام و، لکسوس، آئودی و بخصوص مرسدس قیمت مناسب‌تری دارد.

2018 Genesis G80 Sport

امروزه خودروسازان، راحتی بیشتری به سدان‌های سنتی اسپرت اضافه می‌کنند که موفقیت‌هایی هم داشته‌ است. جنسیس تابحال بر روی اسپرت بودن یا عملکرد بهتر در پیشرانه، تاکید نداشته، اما باید ببنیم کامپکت جی۷۰ به کدام طرف خواهد رفت. در هر صورت، می‌توان گفت که قدرتِ جی۸۰ هیجان‌انگیز است و سواری آن، حس اسپرت جذابی دارد اما وزن بالا، شتاب متعادل در مقایسه با رقبا و فضای بزرگ صندلی‌های عقب، این خودرو را بیشتر از هر چیز، به یک سدان راحت تبدیل می‌کند.

 

مشخصات جنسیس جی۸۰ اسپرت (۳.۳ لیتر)
قیمت ۵۶.۲۲۵ دلار
مشخصات کلی موتور جلو، محورعقب، ۵سرنشین، سدان ۴ درب
پیشرانه ۳.۳ لیتر، ۳۶۵ اسب‌بخار، ۵۱۰ نیوتن‌متر توربو دوقلو ۶ سیلندر ۲۴ سوپاپ DOHC
جعبه دنده اتوماتیک ۸ سرعته
وزن (توزیع وزن جلو/عقب) ۲۰۳۶ کیلوگرم (۴۸/۵۲ درصد)
فاصله محور جلو و عقب ۳۰۱ سانتی‌متر
طول، عرض، ارتفاع ۴۹۹ ، ۱۸۹ ، ۱۴۸ (سانتی‌متر)
شتاب ۰ تا ۱۰۰ ۵.۲ ثانیه
شتاب ۴۰۰ متر ۱۳.۸ ، حداکثر سرعت ۱۶۵ کیلومتر در ساعت
مسافت ترمز از سرعت ۱۰۰ تا ۰ ۳۵ متر
نیروی جی ۰.۸۲ (میانگین)
تست فیگور ۸ ۲۷.۵ ثانیه ، ۰.۶۶ نیروی جی

مصرف سوخت در هر ۱۰۰ کیلومتر

(شهر/بزرگراه/ترکیبی)

۱۶.۱ ، ۹.۹ ، ۱۳.۳ (لیتر)

استاندارد EPA

(شهر/بزرگراه/ترکیبی)

۱۶.۶ ، ۱۱.۳ ، ۱۴.۲ (لیتر)

مصرف انرژی در ۱۶۰ کیلومتر

(شهر/بزرگراه)

۱۹۸ ، ۱۳۵ (کیلووات ساعت)

مقدار آلایندگی

۰.۴۴ کیلوگرم دی اکسید‌کربن


تاريخ : جمعه 27 مرداد 1396برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

فناوری کلود چیست؟ کلود کجاست؟ آیا هم اکنون ما در کلود هستیم؟ شاید تا کنون با خود فکر کرده و با سوالاتی از این قبیل مواجه شده‌اید. عبارت «پردازش ابری» (Cloud Computing) همه جا هست.

برای توضیح ساده در این مورد باید گفت که پردازش ابری یعنی اینکه نگه‌داری و دسترسی به داده‌ها و برنامه‌ها به جای اینکه فقط به رایانه‌ی شما محدود باشد، در سراسر اینترنت در دسترس قرار بگیرد. کلود را می‌توان استعاره‌ای برای اینترنت دانست. 

کلود درباره‌ی هارد درایو فیزیکی رایانه‌ی شما نیست. هنگامی که داده‌ها را بر روی هارد دیسک خود ذخیره می‌کنید یا برنامه‌ای را از روی هارد اجرا می‌کنید، در واقع با فضای ذخیره‌سازی و پردازش محلی کار کرده‌اید. در این شرایط هر آنچه نیاز دارید از نظر فیزیکی به شما نزدیک است و این یعنی می‌توانید به آسانی و با سرعت بالا به داده‌های خود دسترسی داشته باشید. در واقع روش عملکرد صنعت کامپیوتر برای چند دهه شبیه به شیوه‌‌ی کار شما با هارد درایوتان بوده است. برخی از افراد معتقدند که روش کارکرد یاد شده حتی همین حالا هم بر پردازش‌ ابری ارجحیت دارد. برای تایید این حرف دلایلی وجود دارد که در ادامه به صورت مختصر به توضیح آن‌ها می‌پردازیم.

پردازش ابری

باید توجه داشته باشید که فناوری ابری همچنین به این معنی نیست که شما یک شبکه‌ی مجهز به چند فضای ذخیره‌سازی سخت‌افزاری به هم متصل داشته داشته باشید. ذخیره‌سازی داده‌ها در شبکه‌های خانگی و یا شبکه‌های محل کار به عنوان بخشی از قابلیت‌های کلود به شمار نمی‌رود. 

پردازش ابری را اینگونه در نظر بگیرید که امکان دسترسی به داده‌ها یا برنامه‌های شما از سراسر اینترنت فراهم باشید یا حداقل یکسری داده را با سایر اطلاعات موجود در وب همگا‌م‌سازی کرده باشید. در کسب و کارهای بزرگ، شاید نیاز داشته باشید که اطلاعاتی در مورد آن‌سوی اتصال داشته باشید. به عنوان یک کاربر شخصی، شاید هیچ‌گاه به این موضوع فکر نکنید که در طرف دیگر اتصال، چه فرآیندهای عظیم پردازشی‌ای در حال انجام است. نتیجه‌ی نهایی در نهایت یکسان است: با یک اتصال آنلاین، امکان انجام پردازش‌های ابری از هر کجا و در هر زمان وجود دارد.

کاربردهای شخصی در برابر کاربردهای تجاری

بگذارید در اینجا موضوع را روشن کنیم. صحبت‌های ما از پردازش ابری در مورد تاثیر این فناوری بر مشتریان شخصی است؛ افرادی که مثل من و احتمالا خود شما در خانه یا ادارات کوچک تا متوسط از اینترنت برای انجام کارهای معمولی بهره می‌برند.

اما هنگامی که صحبت از کلود در کسب و کارها به میان بیاید، شرایط کاملا فرق خواهد کرد. برخی از کسب و کارها پیاده سازی «نرم افزار به عنوان یک سرویس» (SaaS) را انتخاب کرده‌اند که در این شرایط مشترکان از طریق اینترنت به خدمات نرم‌افزاری این نوع کمپانی‌ها دسترسی دارند. علاوه بر این خدمات دیگری موسوم به «پلتفرم به عنوان سرویس» (PaaS) وجود دارد که در آن شرکت‌ها می‌توانند اپلیکیشن‌هایی سفارشی برای استفاده در سراسر خود کمپانی تولید کنند. همچنین نباید «زیرساخت به عنوان یک سرویس» (IaaS) را فراموش کنیم؛ جایی که در آن شرکت‌هایی مثل آمازون، مایکروسافت، گوگل و راک‌اسپیس، سرویس‌های زمینه‌ی مورد نیاز برای فعالیت‌های سایر کمپانی‌ها را ارائه می‌دهند. از جمله شرکت‌های دیگری که از خدمات پایه‌ای شرکت‌های نامبرده استفاده می‌کنند می‌‌توان به نتفلیکس اشاره کرد که سرویس‌هایش را به کاربرانی مثل شما ارائه می‌دهد و خود این کمپانی خود یکی از مشتریان خدمات ابری آمازون است.

البته پردازش ابری یک کسب و کار بزرگ محسوب می‌شود. درآمدزایی این بازار در سال ۲۰۱۲ معادل ۱۰۰ میلیارد دلار بوده و این میزان در سال ۲۰۱۷ می‌تواند به ۱۲۷ میلیارد دلار و تا سال ۲۰۲۰ به ۵۰۰ میلیارد دلار افزایش یابد.

مثال‌های رایجی از خدمات ابری

مرز بین پردازش‌های محلی و پردازش‌های ابری در برخی از شرایط به میزان بسیار زیادی از بین می‌رود؛ زیرا امروزه خدمات کلود تقریبا بخشی از تمام رایانه‌های ما است. شما می‌توانید یک بخش محلی از نرم‌افزار (به عنوان مثالمایکروسافت آفیس ۳۶۵) مورد نظرتان را در اختیار داشته باشید که از پردازش ابری (سرویس وان درایو مایکروسافت) برای ذخیره‌سازی داده استفاده می‌کند. 

با توجه به آنچه گفته شد، مایکروسافت همچنین یکسری اپلیکیشن تحت وب موسوم به آفیس آنلاین را به کاربران خود ارائه می‌دهد. این اپلیکیشن‌ها شامل نسخه‌هایی از ورد، اکسل، پاورپوینت و وان‌نوت می‌شود که فقط از طریق اینترنت در دسترس کاربران قرار دارند و شما بدون نیاز به نصب هیچ ابزاری و تنها با استفاده از مرورگر وب خود می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. این نوع اپلیکیشن‌ها را می‌توان نسخه‌هایی از پردازش ابری (مبتنی بر وب = کلود) دانست.

پردازش ابری

در ادامه به برخی از مثال‌های بارز دیگری که در آن‌ها از پردازش ابری بهره گرفته شده و شما از آن‌ها استفاده می‌کنید، اشاره خواهیم کرد.

گوگل درایو: این یک سرویس پردازش ابری خالص است که فضای ذخیره‌سازی آن کاملا آنلاین بوده و بنابراین اپلیکیشن‌های ابری می‌توانند از این سرویس استفاده کنند. از جمله اپلیکیشن‌های ابری گوگل می‌توان به گوگل داکز، گوگل شیتز و گوگل اسلایدز اشاره کرد. درایو علاوه بر دسکتاپ در سایر پلتفرم‌ها نیز در دسترس کاربران است و شما می‌توانید از خدمات آن در تبلت‌هایی مثل آیپد یا گوشی‌های هوشمند نیز بهره ببرید. علاوه بر این گوگل اپلیکیشن‌هایی مجزا برای داکز و شیتز ارائه کرده است. در حقیقت بیشتر خدمات گوگل را می‌توان نوعی از خدمات پردازش ابری دانست؛ سرویس‌هایی مثل تقویم گوگل، نقشه‌های گوگل و غیره.

اپل آی‌کلود: سرویس ابری اپل از فضای ذخیره‌سازی آنلاین برای پشتیبان‌گیری و همگان‌سازی ایمیل‌ها، تقویم و ... کاربران بهره می‌برد. تمام داده‌های مورد نیاز شما به لطف وجود سرویس آی‌کلود در تمام دستگاه‌های مجهز به آی‌اواس، مک اواس یا ویندوز در دسترس‌تان قرار دارد. البته کاربران ویندوزی برای استفاده از این ویژگی باید کنترل پنل آی‌کلود را بر روی سیستم خود نصب کنند. طبیعتا شرکت اپل توسط رقبای حاضر از میدان به در نمی‌شود. این کمپانی نسخه‌هایی ابری از نرم‌افزارهای پردازش‌گر متن (پیچز)، صفحات گسترده (نامبرز) و پرزنتیشن‌ها (کی‌نوت) را نیز به صورت اختصاصی در اختیار مشترکان سرویس آی‌کلود قرار داده است. اپل از سرویس آی‌کلود برای ارائه قابلیت Find My iPhone نیز بهره گرفته است؛ این ویژگی به کاربران کمک می‌کند تا در صورت گم کردن آیفون خود، بتوانند آن را با استفاده از آی‌کلود پیدا کنند.

آمازون کلود درایو: این سرویس در واقع فضای‌ ذخیره‌سازی حجیم مورد نیاز ارائه دهندگان خدماتی مثل موسیقی را ارائه می‌دهد. به عنوان مثال اگر عضویت آمازون پرایم را داشته باشید، این شرکت امکان استفاده از فضای ذخیره‌سازی نامحدود برای نگه‌داری آنلاین تصاویر را در اختیارتان قرار می‌دهد. آمازون کلود درایو همچنین تمام آیتم‌های خریداری شده برای کیندل را نگه‌داری می‌کند. اساسا این سرویس، فضای ذخیره‌سازی لازم برای تمام داده‌های دیجیتالی است که از آمازون خریداری می‌کنید.

سرویس‌های هیبریدی مثل باکس، دراپ‌باکس و شوگر‌ سینک همگی اعلام کرده‌اند که در کلود فعالیت دارند زیرا این سرویس‌ها نسخه‌ای همگام‌سازی شده از فایل‌های شما را به صورت آنلاین نگه‌داری می‌‌کنند. همگام‌سازی یکی از پایه‌های اساسی تجربه‌ی خدمات پردازش ابری است، حتی در شرایطی که شما به صورت محلی به فایل‌های خود دسترسی داشته باشید.

فرض کنید که شما جامعه‌ای از کاربرانی را در اختیار دارید که هر کدام باید با دستگاهی مجزا یک داده‌ی یکسان را دریافت کنند؛ این مورد را نیز می‌توان پردازش ابری در نظر گرفت. مثال دیگر در این زمینه هنگامی است که بخواهید به طور گروهی بر روی یک پروژه کار کنید و اطلاعات در این پروژه نیاز به همگام‌سازی داشته باشند. 

سخت‌افزار کلود

در حال حاضر یکی از بهترین‌ مثال‌هایی که کاملا بر اساس خدمات کلود کار می‌کند، کروم بوک‌ها هستند. این لپ‌تاپ‌ها حافظه‌ی ذخیره‌سازی محلی بسیار کمی دارند که آن هم برای اجرای سیستم‌عامل کروم اواس مورد استفاده قرار می‌گیرد. سیستم‌عامل کروم اساسا مرورگر گوگل کروم را به یک سیستم‌عامل تبدیل می‌کند. از جمله کارهایی که می‌توان با یک کروم بوک انجام داد می‌توان به استفاده از اپلیکیشن‌های آنلاین، تماشا و پخش فایل‌های صوتی و تصویری اشاره کرد. تمام قابلیت‌هایی که کروم بوک در اختیار کاربر قرار می‌دهد، بر پایه خدمات ابری کار می‌کنند.

کروم بوک

علاوه بر این برای تجربه‌ی خدمات ابری می‌توانید از کروم‌بیت استفاده کنید. کروم‌بیت یک درایو بسیار کوچک است که با اتصال آن به درگاه اچ‌دی‌ام‌آی می‌توان دستگاه مورد نظر را به یک رایانه‌ی مجهز به سیستم‌عامل کروم تبدیل کرد.

پردازش ابری

البته شاید اکنون به این موضوع فکر کنید که اگر شخصی به داده‌های خود نیاز پیدا کند، ولی اتصال اینترنتی وی برقرار نباشد چه خواهد شد؟ این مورد یکی از بزرگ‌ترین انتقاد‌هایی است که کاربران معمولا در مورد سیستم‌عامل کروم بیان می‌کنند. البته باید اشاره کنیم که قابلیت‌های آفلاین این سیستم‌عامل رفته رفته در حال گسترش یافتن است.

کروم‌بوک اولین محصولی نیست که از این روش برای ارائه‌ی خدمات به کاربران استفاده کرده است. dumb terminals - که از فضای ذخیره‌سازی محلی بی‌بهره‌ است و برای کارکرد نیاز به اتصال به یک سرور محلی یا رایانه‌ی مرکزی دارد - از دهه‌ها قبل وجود داشته است. از جمله محصولاتی که سعی داشتند کاملا مبتنی بر اینترنت باشند می‌توان به نسل قدیم nic (کامپیوتر اینترنتی جدید) موسوم به Netpliance iOpener و 3Com Audrey اشاره کرد. بسیاری از افراد بر این باور هستند که پردازش ابری برای همه‌ی ما به یک حالت در دسترس است؛ چراکه سرعت اتصال به اینترنت حداقل برای برخی از کاربران با سرعت دسترسی به اطلاعات هارد درایو یکسان است.

فرقی نمی‌کند که کیفیت اتصال پهن‌باند شما چقدر بالا است؛ زیرا استفاده از اینترنت برای ارسال داده‌ها مسلما از ارسال فیزیکی اطلاعات ارزان‌تر خواهد بود.

پردازش ابری به ماهیت اینترنت بسیار شبیه است، با این تفاوت که در فناوری کلود همانند غرب وحشی، قوانین به طور دائم ایجاد می‌شوند و شما باید امیدوار باشید بهترین قانون‌ برای شرایط شما وضع شود.

چه چیز باعث متفاوت شدن کلود شده است؟

کلود مدیریت شده است

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های کلود این است که سرویس ارائه شده توسط اشخاص یا شرکت‌های دیگر که شما از آن‌ها استفاده می‌کنید به طور کاملا مدیریت شده در دسترس‌تان قرار گرفته‌اند. اگر شما از سرویسی مثل اسناد گوگل استفاده می‌کنید در این شرایط هیچ نگرانی خاصی بابت خرید حق امتیاز استفاده از نرم‌افزار پردازش‌گر کلمه‌ نخواهید داشت و علاوه بر این نرم‌افزار یاد شده همیشه به‌روز خواهد بود. از دیگر مزایای خدمات ابری، نداشتن نگرانی بابت ویروس‌ها و بدافزارها است و اطلاعاتی که در فضای ابری نگه‌داری می‌شوند معمولا امنیت بسیار بالایی داشته و هیچ فایل مخربی به آن‌ها آسیب نخواهد رساند. افزون بر این کاربران سرویس‌های ابری نیازی به دانستن روش ارائه‌ی این خدمات ندارند. با استفاده از اپلیکیشن‌ها و خدمات تحت‌وب می‌توان در هر زمان که اتصال اینترنتی برقرار باشد، کار مورد نظرتان را انجام داده و هیچ‌گونه نگرانی بابت خرابی نرم‌افزار، مشکلات پردازشی و ... نخواهید داشت.

کلود بر اساس تقاضا است

سرویس‌های ابری بر اساس تقاضای مشتریان ارائه می‌شوند و می‌توان با خرید اشتراک از آن‌ها استفاده کرد. خرید خدمات ابری اساسا به خرید مواردی مثل برق، خدمات تلفن یا خرید اینترنت شبیه است. گاهی اوقات خدمات ابری به طور رایگان ارائه می‌شوند و در برخی موارد برای استفاده از این نوع سرویس‌ها باید هزینه پرداخت کرد. به عنوان مثال سرویس ایمیل هات‌میل به صورت رایگان ارائه شده و درآمد مورد نیاز خود را از راه تبلیغات به دست می‌آورد. درست همانند برق مصرفی خانه‌تان، اگر از خدمات ابری استفاده کنید، هزینه‌ی استفاده از این نوع خدمات بر اساس میزان استفاده‌ی شما تعیین خواهد شد. این ویژگی باعث شده تا کلود برای موارد غیرقابل پیش‌بینی یک گزینه‌ی ایده‌آل باشد. این یعنی برای انجام بسیاری از کارها نیازی به خرید یک سیستم کامپیوتری با مشخصات فنی قدرتمند نخواهید داشت.

کلود هم خصوصی است و هم عمومی

امروزه تقریبا در اکثر خانه‌ها یک رایانه‌ وجود دارد که کاربران به آن‌ها دسترسی کامل داشته و مسئوليت استفاده از رایانه نیز به طور کامل بر عهده‌ی خود کاربر است. پردازش ابری این وضعیت را تغییر می‌دهد. خدمات ابری در نوع اساسی ارائه می‌شود: عمومی و خصوصی که در واقع معادل ابری اینترنت و اینترانت محسوب می‌شوند. سرویس‌های ایمیل مبتنی بر وب مثل خدمات ایمیل گوگل یکی از آشنا‌ترین مثال‌های خدمات ابری عمومی است. بزرگ‌ترین خرده‌فروشی جهان یعنی آمازون در اوایل سال ۲۰۰۶ عنوان بزرگ‌ترین ارائه دهنده‌ی خدمات ابری عمومی جهان را از آن خود کرد. سرویس‌های آمازون در زمان شروع به کار فقط بخش کوچکی از قدرت پردازشی خود را به کار گرفت و سپس این کمپانی فروش جداگانه‌ی فضای ابری خود را آغاز کرد. فضای ابری آمازون هم اکنون با عنوان سرویس‌های وب آمازون یا به اختصار AWS شناخته می‌شود. شیوه‌ی کارکرد پردازش ابری خصوصی نیز شبیه به شیوه‌ی کارکرد پردازش ابری عمومی است؛ اما در اینجا شما با اتصال‌های امن به منابع مورد نظرتان دسترسی خواهید داشت. آمازون همچنین این امکان را فراهم آورده تا کاربران بتوانند فضای ابری خصوصی و امن مختص خود را با استفاده از خدمات ابری عمومی این کمپانی ایجاد کنند. به این نوع فضای ابری خصوصی و امن، سرویس ابری خصوصی مجازی (VPC) گفته می‌شود که از شبکه‌های خصوصی مجازی استفاده می‌کند.

جمع‌بندی 

با توجه به توضیحاتی که در این مقاله ارائه شد، مسلما فناوری کلود همانند هر فناوری دیگری مزایا و معایبی دارد که به مهم‌ترین آن‌ها اشاره کردیم. با استفاده از خدمات ابری می‌توان همیشه به داده‌های خود دسترسی داشت و دیگر بابت امنیت و مدیریت نگه‌داری داده‌ها هیچ نگرانی خاصی وجود نخواهد داشت. جابه‌جایی و همگام‌سازی داده‌ها بین تمام دستگاه‌ها یکی از مهم‌ترین قابلیت‌هایی است که به لطف فناوری کلود در دسترس قرار گرفته است.

خدمات ابری

البته در حال حاضر انتقادهایی هم به این سرویس وارد آمده که مهم‌ترین آن بحث امنیت و دسترسی پذیری کاربران به اینترنت پرسرعت و پایدار برای استفاده از این نوع خدمات است. مسلما سرویس‌های ابری برای کاربرانی مفید است که هزینه‌ی اتصال اینترنتی و استفاده از خدمان کلود برای آن‌ها کم‌تر از هزینه‌ی مورد نیاز برای خرید فضای ذخیره‌سازی فیزیکی یا خرید رایانه‌ها است.

به‌نظر می‌رسد کفه‌ی ترازو در حال حاضر به سمت مزایای فناوری کلود سنگینی می‌کند. همچنین بیشتر متخصصان و تحلیل‌گران آینده‌ی رو به پیشرفتی را برای این حوزه پیش‌بینی کرده‌اند؛ بد نیست اشاره کنیم که وضعیت فناوری کلود در زمان حاضر نسبت به آنچه چندین سال پیش پیش‌بینی شده پیشرفت بیشتری داشته است.

نظر شما در این مورد چیست؟ سرویس‌های ابری مورد علاقه‌ی شما کدام است؟تاريخ : جمعه 27 مرداد 1396برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

گوگل در پایان سال ۲۰۱۶ برای اولین‌بار نسخه‌ی تب‌دار رابط کاربری گوگل اپ را معرفی کرد. در این رابط کاربری جدید، یک تب برای خوراک خبری کاربر در نظر گرفته شده که قبلا آن را با نام گوگل ناو می‌شناختیم و یک تب شامل یادآورها/ ایمیل‌ها و غیره می‌شود. البته پس از معرفی این نسخه، گوگل ترجیح داد تا آن را ابتدا فقط برای تعداد محدودی از کاربران منتشر کند و پس از آن کار روی رابط کاربری نامبرده برای چند ماه متوقف شد. در نهایت مدتی قبل شاهد اضافه شدن تب سوم به این نسخه گوگل اپ بودیم و حتی کاربران بیشتری موفق شدند این تغییرات را تجربه کنند.

ظاهرا گوگل حالا تصمیم گرفته که رابط کاربری جدید گوگل اپ را در اختیار تعداد بیشتری از کاربران از جمله افرادی که پیکسل لانچر و گوگل‌ناو لانچر را روی دستگاه اندرویدی خود نصب کرده‌اند قرار دهد. این احتمال هم وجود دارد که تغییرات یاد شده برای همه‌ی کاربران در دسترس قرار گیرد؛ اما فعلا زود است که بخواهیم این مورد را با اطمینان تایید کنیم. پس از باز کردن اپ گوگل، سه تب پیش روی خود خواهید داشت. این تب‌ها با عنوان Home، Upcoming و Recent نام‌گذاری شده‌اند‌. تب هوم محتوای پیشنهادی برای کاربررا نمایش خواهد داد، تب آپ‌کامینگ نیز برای نمایش یادآورها، ردیابی مرسوله‌های پستی، اطلاعات پرواز و... در نظر گرفته شده و نهایتا در تب ریزنت تاریخچه‌ای از جستجوهای شما دز گوگل نمایش می‌یابد.

Google app

اگر از پیکسل لانچر یا گوگل‌ناو لانچر استفاده می‌کنید، با نصب این به‌روزرسانی جدید ظاهر پنل خوراک خبری لانچر شما تغییر خواهد کرد اما طراحی جدید این قسمت دقیقا شبیه گوگل اپ نیست.

پس‌‌زمینه‌ی کیت‌کت‌ وار و شفاف نوار ناوبری در این اپلیکیشن حالا با یک پس‌زمینه‌ی نیمه شفاف جایگزین شده است. در این نسخه لوگوی گوگل و نوار جستجو فضای کم‌تری را در نوار کوچک بالای اپ، اشغال می‌کنند و بدین ترتیب فضای بیشتری برای نمایش محتوای پیشنهادی ایجاد شده است. بزای دسترسی به تب‌های دیگر، یک دکمه‌ی جدید در سمت راست بالای گوگل اپ اضافه شده که با تپ کردن روی آن به اپ مجزای گوگل منتقل خواهید شد. شاید برخی کاربران ترجیح دهند که بخش تب‌ها مستقیما از طریق گوگل‌پن در دسترس باشد، اما این پایان ماجرا نیست زیرا یک تغییر آزاردهنده‌ی دیگر هم در نسخه‌ی جدید گوگل اپ اعمال شده است و شما دیگر نمی‌توانید کارت‌ها را سوایپ کنید. تنها کاری که می‌توانید انجام دهید این است که بر روی دکمه‌ی منو تب کرده و گزینه‌ی Done with this story را انتخاب کنید.

Google app

نویسنده‌ی وب‌سایت اندروید پلیس که نسخه‌ی جدید گوگل اپ را تست کرده از نقطه نظر شخصی خود اعلام کرده که نسبت به تغییرات جدید این اپلیکیشن احساسات مختلفی دارد. به نظر وی اگرچه اپلیکیشن مجزای گوگل اپ ارتقا یافته اما بخش گوگل‌‌پَن در پیکسل لانچر و گوگل‌ناو لانچر حالا خیلی غیرکاربردی شده است. در نسخه‌ی قبلی گوگل اپ برای مشاهده وضعیت بسته‌های پستی و اطلاعات پرواز تنها کاری که باید انجام می‌دادید، سوایپ کردن پنل خوراک خبری بود، اما حالا برای انجام این کار باید چند تپ اضافه انجام داد. امیدواریم که گوگل در آینده‌ی نزدیک، تب‌ها را به پنل گوگل انتقال دهد. برای دانلود جدیدترین نسخه‌ی گوگل اپ می‌توانید به فروشگاه گوگل‌پلی مراجعه کنید.

نظر شما در این مورد چیست؟تاريخ : جمعه 27 مرداد 1396برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

فوم اسفنجی تصفیه هوا

محققان دانشگاه رایس انگلیس موفق شدند فوم‌های اسفنجی از جنس بور نیترید تولید کنند که با مکش گاز کربن دی‌اکسید از محیط اطراف، هوا را تصفیه می‌کند.

به نقل از گیزمگ، ترکیبات سازنده این ماده عبارتند از ساختارهای شش‌ضلعی بورو نیترید و الکل پلی‌وینیل.

این فوم تصفیه‌کننده می‌تواند سه برابر وزن خودش گاز کربن‌ دی‌اکسید(CO2) را از هوای پیرامون خود جذب کند.

برای ساخت این ماده محققان دانشگاه رایس ورقه‌های مسطح بور نیترید را منجمد کردند که این کار سبب شد این برگه‌ها حالت فوم سه‌بعدی به خود بگیرند.

در این حالت این ماده همچنان شکننده است و در مایعات به راحتی حل می‌شود و برای حل این مشکل محققان با استفاده از الکل پلی‌وینیل قدرت آن را افزایش دادند و مجددا آن را منجمد کردند تا به ساختار مورد نظر دست پیدا کنند.

محققان این پروژه می‌گویند حتی مقدار کمی از این الکل نیز می‌تواند مفید فایده باشد و سبب ایجاد استحکام در اتصالات مواد سازنده صفحات بورنیترید می‌شود و بعلاوه تغییری در ظاهر و سطح آن ایجاد نمی‌کند.

محققان با استفاده از شبیه‌سازی ساختار مولکولی این ماده متوجه شدند که توانایی آن در جذب گاز کربن‌دی‌اکسید موجود در محیط اطراف نسبت به وزن آن حدود 340 درصد است که می‌توان بعدا آن را از سطح فوم زدود و مجددا از آن استفاده کرد.

عمر این وسیله برای 2000 بار مصرف کامل جوابگو است.

علاوه بر قابلیت استفاده مجدد این اختراع، روند تولید آن به قدری ساده است که می‌توان به راحتی آن را صنعتی‌سازی کرده و به بازار عرضه کرد.

این ماده می‌تواند به عنوان فیلتر مورد استفاده قرار بگیرد و تیم تحقیقاتی اعلام کرده‌اند که قادرند ابعاد منافذ آن را مدیریت کنند تا در موارد مختلف براساس نیاز مورد استفاده قرار بگیرد.

نکته قابل توجه این است که تیم تحقیقاتی دریافتند که با اضافه کردن یک لایه پلیمر موسوم به PDMS می‌توان از این ماده یک سپر لیزری ساخت که در استفاده‌های پزشکی از لیزر می‌توان از آن برای محافظت از بافت‌ها استفاده کرد.

نتایج این تحقیق در ژورنال علمی ACS Nano منتشر شده است.تاريخ : جمعه 27 مرداد 1396برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

آلزایمر

مطالعه دانشمندان نشان می‌دهد می‌توان با معاینه چشم، موفق به پیش‌بینی زودهنگام امکان ابتلا به آلزایمر شد.

 به نقل از گیزمگ، در حال حاضر به منظور تشخیص قطعی بیماری آلزایمر، پزشکان مجبورند اسکن "برش‌نگاری با گسیل پوزیترون"(PET)   را از مغز بیماران بگیرند. با این حال، نه تنها این فرآیند هزینه‌بر بوده بلکه نیازمند تزریق ردیاب‌های رادیواکتیو به بدن بیمار است.

به تازگی محققان مدعی‌ شده‌اند می‌توان با اسکن ساده چشم امکان ابتلا به این بیماری را به طور زودهنگام تشخیص داد.

در بیماری‌ آلزایمر، پلاک‌هایی متشکل از پروتئینی موسوم به "بتا آمیلوئید" در مغز بیماران شکل می‌گیرد که به سلول‌های مغزی آسیب رسانده و آن‌ها را نابود می‌کند. در واقع اسکن‌ PET هم به دنبال همین پلاک‌ها می‌گردد.

تیمی از دانشمندان "مرکز پزشکی سدارز-سینای" در امریکا بر اساس یک مطالعه قبلی، دریافتند همین میزان انباشت‌های پروتئین بتا آمیلوئید در شبکیه (واقع در پشت چشم) هم شکل می‌گیرد و میزان پلاک‌ شناسایی شده در این بخش با میزان پلاک موجود در نواحی مغزی بیماران آلزایمری برابری می‌کند. این بدین معناست که می‌توان امکان بروز آلزایمر را سال‌ها قبل از ظهور علائم واقعی آن، با استفاده از اسکن چشم پیش‌بینی کرد.

در یک پژوهش بالینی، 16 بیمار مبتلا به آلزایمر پس از نوشیدن محلولی حاوی کورکومین، معاینه چشم را از سر گذراندند. این ماده که در زردچوبه هم یافت می‌شود، موجب شفاف‌شدن پلاک‌های آمیلوئید در شبکیه چشم بیماران می‌شود بنابراین می‌توان پلاک‌ها را به آسانی شناسایی کرد. زمانی که محققان اسکن‌های چشم بیماران را با گروه کنترل متشکل از افراد سالم مقایسه کردند، ارتباط بین پلاک‌ها در شبکیه و مغز مشخص شد.

دکتر "کیت ال. بلاک" (Keith L. Black)، یکی از رهبران این مطالعه، گفت: امیدواریم بتوانیم اسکن چشم را به عنوان یک ابزار غربالگری جهت شناسایی زودهنگام آلزایمر به کار ببریم تا بتوانیم با دارو و تغییر دادن سبک زندگی فرد در روند ابتلای وی به آلزایمر مداخله کنیم و آن را تغییر دهیم.

جزئیات این پژوهش در مجله JCI Insight منتشر شد.تاريخ : جمعه 27 مرداد 1396برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

پيل سوختي پليمري

محققان کشور با استفاده از نانوکامپوزیت‌ها غشاهایی را برای ساخت پیل‌های سوختی ارائه کردند که استفاده از آن موجب افزایش سطح عملکرد پیل‌های سوختی نوع غشای الکترولیت پلیمری خواهد شد و به گفته آنها این پیل‌ها در تولید خانگی برق و حرارت کاربرد دارند.

 از میان پیل‌های سوختی نوع غشای الکترولیت پلیمری به علت عملکرد بهتر از لحاظ توان تولیدی و عمر کاری بالاتر توانسته‌اند به عنوان یک منبع تولید انرژی پاک نقش پررنگ‌تری را در کارهای تحقیقاتی و صنعتی داشته باشند.

غشای پلی بنزایمیدازول به دلیل پایداری حرارتی بالا در پیل‌های سوختی پلیمری مورد بررسی قرار گرفته است.

در این طرح مجموعه الکترود غشا بر پایه غشای نانو کامپوزیت پلی بنزایمیدازول و اکسید فلزی پروسکیتی نانوساختار برای استفاده و ساخت استک پیل سوختی عملکرد بالا تهیه شده است.

در قرن حاضر نیاز فوری به تولید انرژی با حفاظت محیط زیست همراه است، نیازی که پژوهش‌های گسترده‌ای را در فناوری تبدیل انرژی مانند پیل‌های سوختی به فعالیت واداشته است، تلاش‌های زیادی در راستای تجاری‌سازی و تولید مقرون به صرفه پیل‌های سوختی هیدروژنی مبتنی بر کاهش وابستگی به نفت و کاهش آلودگی انجام شده است.

از این میان پیل‌های سوختی نوع غشای الکترولیت پلیمری به علت عملکرد بهتر از لحاظ توان تولیدی بیشتر و عمر کاری بالاتر توانسته‌اند به عنوان یک منبع تولید انرژی پاک نقش پر رنگ‌تری را در کارهای تحقیقاتی و صنعتی داشته باشند.

یکی از مشکلات فعلی این نوع پیل‌های سوختی بر پایه غشاهای نفیونی کاهش شدید عملکرد آنها در دمای بالای 80 درجه سانتیگراد است. با توجه به ماهیت جدی فیزیکی منواکسید کربن بر روی پلاتین، عملکرد پیل‌های سوختی دما متوسط مزایای قابل توجهی فراهم می‌کنند.

دفع منواکسیدکربن از سطوح پلاتین را می‌توان در دماهای بالا همراه با سینتتیک تسریع شده کاهش اکسیژن در سمت کاتد به دست آورد. در این راستا توسعه غشاهای پلیمری با قابلیت کاربرد در پیل‌های سوختی پلیمری دما متوسط استراتژی امیدوارکننده است.

پلی بنزایمیدازول پلیمری خطی متراکم با پایداری حرارتی و شیمیایی بالا است و به دلیل داشتن پایداری حرارتی بالا تا 600 درجه سانتیگراد به طور وسیع در پیل‌های سوختی پلیمری در دمای بالای 100 درجه سانتیگراد مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در این طرح برای اولین بار در کشور طراحی و ساخت پیل سوختی غشای الکترولیت پلیمری با رویکرد خوداتکایی و استفاده از توانمندی‌های ملی برای ساخت اجزای کلیدی پیل سوختی انجام شده است.

برای این منظور غشاهای جایگزین نفیون بر پایه نانو کامپوزیت‌های پلی بنزایمیدازول تولید شد. تولید این غشای نانوکامپوزیتی بر پایه این پلیمر و نانو ذرات با ساختار پروسکینی از نوآوری‌های این طرح محسوب می شود.

از جمله کاربردهای این محصول در ساخت پیل‌های سوختی به منظور تولید خانگی برق و حرارت به جای موتورخانه‌های فعلی است. با توسعه این فناوری می‎توان به تولید پیل‌های سوختی یک کیلوواتی با کاربرد برق پشتیبان در ساختمان‌های مسکونی و تجاری اقدام کرد.

این طرح در برنامه «نانو مچ» ستاد توسعه فناوری نانو به منظور توسعه و تجاری‌سازی ارائه و تصویب شده است.تاريخ : جمعه 27 مرداد 1396برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

hعمال شب و روز دحو الارضزمین، گاهواره زندگی انسان و همه موجوداتِ زنده است، که با تمام کوه ها، دریاها، درّه ها، جنگل ها، چشمه ها، رودخانه ها، معادن و منابع گرانبهایش، نشانه ای از نشانه های آفریدگار به شمار می آید که آن را گسترانیده است. روز دحوالارض ـ روز گسترش زمین ـ روز بسیار مبارکی است و آداب و اعمال ویژه ای دارد؛

از جمله روزه داشتن که ثواب هفتاد سال عبادت را دارد

 احیا و شب زنده داری شب دحوالارض که برابر با یک سال عبادت است.
ذکر و دعا.

 انجام غسل به نیت روزِ دحوالارض و نماز مخصوص آن.


روزه: یکی از آن چهار روز است که در تمام سال به فضیلت روزه ممتاز است، در روایتی روزه‏اش مثل روزه هفتاد سال است و در روایت دیگر کفاره هفتاد سال است، هر که این روز را روزه بدارد و شبش را به عبادت به سر آورد از برای او عبادت صد سال نوشته شود، از برای روزه‏دار این روز هر چه در میان آسمان و زمین است استغفار کند، این روزی است که رحمت خدا در آن منتشر شده، از برای عبادت و اجتماع به ذکر خدا در این روز اجر بسیاری است.

نماز: نمازی که در کتب شیعه قمیین روایت شده است، آن دو رکعت است، در وقت چاشت در هر رکعت بعد از «حمد»، پنج مرتبه «توحید» و «الشمس» بخواند و بعد از سلام نماز بخواند «لا حَوْلَ وَلا قُوَّةَ إِلا بِاللَّهِ الْعَلِیِّ الْعَظِیمِ»، پس دعا کند و بخواند «یَا مُقِیلَ الْعَثَرَاتِ أَقِلْنِی عَثْرَتِی یَا مُجِیبَ الدَّعَوَاتِ أَجِبْ دَعْوَتِی یَا سَامِعَ الْأَصْوَاتِ اسْمَعْ صَوْتِی وَ ارْحَمْنِی وَ تَجَاوَزْ عَنْ سَیِّئَاتِی وَ مَا عِنْدِی یَا ذَا الْجَلالِ وَ الْإِکْرَامِ»

خواندن دعا:

اللَّهُمَّ دَاحِیَ الْکَعْبَةِ وَ فَالِقَ الْحَبَّةِ وَ صَارِفَ اللَّزْبَةِ وَ کَاشِفَ کُلِّ کُرْبَةٍ
خدایا اى گستراننده کعبه و شکافنده دانه و برگیرنده سختى و برطرف کننده هر گرفتارى،

أَسْأَلُکَ فِی هَذَا الْیَوْمِ مِنْ أَیَّامِکَ الَّتِی أَعْظَمْتَ حَقَّهَا وَ أَقْدَمْتَ سَبْقَهَا وَ جَعَلْتَهَا عِنْدَ الْمُؤْمِنِینَ وَدِیعَةً وَ إِلَیْکَ ذَرِیعَةً وَ بِرَحْمَتِکَ الْوَسِیعَةِ أَنْ تُصَلِّیَ عَلَى مُحَمَّدٍ

از تو مى‏خواهم‏ در این روز از روز‌هایت، که حقش را بزرگ گرداندى و سبقتش را پیش انداختى و آن را نزد اهل ایمان، امانت و به سوى خود وسیله قرار دادى و به رحمت گسترده‏ات، که بر محمد درود فرستى،

عَبْدِکَ الْمُنْتَجَبِ فِی الْمِیثَاقِ الْقَرِیبِ یَوْمَ التَّلاقِ فَاتِقِ کُلِّ رَتْقٍ وَ دَاعٍ إِلَى کُلِّ حَقٍّ وَ عَلَى أَهْلِ بَیْتِهِ الْأَطْهَارِ الْهُدَاةِ الْمَنَارِ دَعَائِمِ الْجَبَّارِ وَ وُلاةِ الْجَنَّةِ وَ النَّارِ،

آن بنده برگزیده‏ات‏ در پیمان نزدیک، روز دیدار، شکافنده هر امر بسته و دعوت کننده به حق و بر اهل بیت پاکش‏ آن راهنمایان و روشن‏کنندگان راه حق، ستونهاى جبار و متولیان بهشت و دوزخ،

وَ أَعْطِنَا فِی یَوْمِنَا هَذَا مِنْ عَطَائِکَ الْمَخْزُونِ غَیْرَ مَقْطُوعٍ وَ لا مَمْنُوعٍ [مَمْنُونٍ‏] تَجْمَعُ لَنَا بِهِ التَّوْبَةَ وَ حُسْنَ الْأَوْبَةِ،

و عطا کن به ما از عطاى در خزانه‏ات که نه بریده شود و نه منع گردد، تا به وسیله آن توبه و بازگشت خوبى براى ما فراهم نمایى

یَا خَیْرَ مَدْعُوٍّ وَ أَکْرَمَ مَرْجُوٍّ یَا کَفِیُّ یَا وَفِیُّ یَا مَنْ لُطْفُهُ خَفِیٌّ اُلْطُفْ لِی بِلُطْفِکَ وَ أَسْعِدْنِی بِعَفْوِکَ وَ أَیِّدْنِی بِنَصْرِکَ وَ لا تُنْسِنِی کَرِیمَ ذِکْرِکَ بِوُلاةِ أَمْرِکَ وَ حَفَظَةِ سِرِّکَ

اى بهترین خوانده شده و کریم‏‌ترین امید شده، اى کفایت کننده، اى وفادار، اى آن‏که لطفش پنهانى است، به لطفت به من لطف کن، و به‏ عفوت خوشبختم نما و به یارى‏ات تأییدم فرما و از ذکر کریمانه‏ات فراموشم مکن به حق متولیان امرت و نگهبانان‏ رازت

وَ احْفَظْنِی مِنْ شَوَائِبِ الدَّهْرِ إِلَى یَوْمِ الْحَشْرِ وَ النَّشْرِ وَ أَشْهِدْنِی أَوْلِیَاءَکَ عِنْدَ خُرُوجِ نَفْسِی وَ حُلُولِ رَمْسِی وَ انْقِطَاعِ عَمَلِی وَ انْقِضَاءِ أَجَلِی

و از گرفتاریهاى روزگار تا روز قیامت و برانگیخته‏شدن حفظم کن‏ هنگام بیرون آمدن جانم و فرو رفتن در قبرم و تمام شدن کارم و سپرى شدن عمرم، اولیایت را به بالینم حاضر کن،

اللَّهُمَّ وَ اذْکُرْنِی عَلَى طُولِ الْبِلَى إِذَا حَلَلْتُ بَیْنَ أَطْبَاقِ الثَّرَى وَ نَسِیَنِیَ النَّاسُونَ مِنَ الْوَرَى وَ أَحْلِلْنِی دَارَ الْمُقَامَةِ وَ بَوِّئْنِی مَنْزِلَ الْکَرَامَةِ

خدایا یادم کن، بر طول پوسیدگى، زمانى‏که در میان توده‏هاى خاک فرود آیم و فراموش‏کنندگان از مردم فراموشم کنند و در خانه اقامت فرودم آر و در منزل کرامت جایم ده،

وَ اجْعَلْنِی مِنْ مُرَافِقِی أَوْلِیَائِکَ وَ أَهْلِ اجْتِبَائِکَ وَ اصْطِفَائِکَ وَ بَارِکْ لِی فِی لِقَائِکَ وَ ارْزُقْنِی حُسْنَ الْعَمَلِ قَبْلَ حُلُولِ الْأَجَلِ بَرِیئا مِنَ الزَّلَلِ وَ سُوءِ الْخَطَلِ

و از دوستان اولیایت و برگزیدگان و خالصان درگاهت قرارم‏ ده و دیدارت را بر من مبارک گردان و پیش از فرا رسیدن پایان عمرم حسن عمل روزى‏ام فرما، درحالى‏که پاک از لغزش‌ها و گفتار بى‏پایه و منطق تباه باشم.

اللَّهُمَّ وَ أَوْرِدْنِی حَوْضَ نَبِیِّکَ مُحَمَّدٍ صَلَّى اللَّهُ عَلَیْهِ وَ آلِهِ وَ اسْقِنِی مِنْهُ مَشْرَبا رَوِیّا سَائِغا هَنِیئا لا أَظْمَأُ بَعْدَهُ وَ لا أُحَلَّأُ وِرْدَهُ وَ لا عَنْهُ أُذَادُ وَ اجْعَلْهُ لِی خَیْرَ زَادٍ وَ أَوْفَى مِیعَادٍ یَوْمَ یَقُومُ الْأَشْهَادُ،

خدایا مرا به حوض پیامبرت محمّد (درود خدا بر او و خاندانش) وارد کن و از آن به من بنوشان، نوشاندنى سیراب کننده، روان و گوارا، که پس از آن هرگز تشنه نشوم و از ورود به آن طرد نگردم و از آن‏ منع نشوم و آن را قرار ده برایم بهترین توشه و کامل‌ترین وعده‏گاه، روزى که گواهان بپا مى‏خیزند،

اللَّهُمَّ وَ الْعَنْ جَبَابِرَةَ الْأَوَّلِینَ وَ الْآخِرِینَ وَ بِحُقُوقِ [لِحُقُوقِ‏] أَوْلِیَائِکَ الْمُسْتَأْثِرِینَ اللَّهُمَّ وَ اقْصِمْ دَعَائِمَهُمْ وَ أَهْلِکْ أَشْیَاعَهُمْ وَ عَامِلَهُمْ وَ عَجِّلْ مَهَالِکَهُمْ وَ اسْلُبْهُمْ مَمَالِکَهُمْ وَ ضَیِّقْ عَلَیْهِمْ مَسَالِکَهُمْ وَ الْعَنْ مُسَاهِمَهُمْ وَ مُشَارِکَهُمْ.

خدایا لعنت کن گردنکشان‏ گذشته و آینده را، هم آنان‏که حقوق اولیایت را به ناحق به خود اختصاص دادند، خدایا پایه‏‌هایشان را بشکن و پیروان و عمالشان را نابود ساز، زمینه‏هاى هلاکتشان را به زودى فراهم فرما و کشور‌هایشان را از دستشان بگیر و راه‌هایشان را بر آنان تنگ کن و بر آنان‏که با آنان سهیم و شریکند لعنت فرست،

اللَّهُمَّ وَ عَجِّلْ فَرَجَ أَوْلِیَائِکَ وَ ارْدُدْ عَلَیْهِمْ مَظَالِمَهُمْ وَ أَظْهِرْ بِالْحَقِّ قَائِمَهُمْ وَ اجْعَلْهُ لِدِینِکَ مُنْتَصِرا وَ بِأَمْرِکَ فِی أَعْدَائِکَ مُؤْتَمِرا

خدایا در فرج دوستانت شتاب کن و حقوق تاراج رفته آنان را به آنان بازگردان و قائم آنان را به حق، آشکار کن و او را یارى‏رسان دینت بدار و درباره دشمنانت فرمانده به فرمانت قرار ده،

اللَّهُمَّ احْفُفْهُ بِمَلائِکَةِ النَّصْرِ وَ بِمَا أَلْقَیْتَ إِلَیْهِ مِنَ الْأَمْرِ فِی لَیْلَةِ الْقَدْرِ مُنْتَقِما لَکَ حَتَّى تَرْضَى وَ یَعُودَ دِینُکَ بِهِ وَ عَلَى یَدَیْهِ جَدِیدا غَضّا وَ یَمْحَضَ الْحَقَّ مَحْضا وَ یَرْفِضَ الْبَاطِلَ رَفْضا،

خدایا همواره فرشتگان پیروزى را گرداگرد او بدار و به آن دستورى که در شب قدر به او القا کردى، او را انتقام‏گیرنده خویش‏ قرار ده، تا جایى‏که خشنود شوى و دینت به وسیله او و به دست او به گونه‏اى نو و تازه بازگردد و حق به طور کامل ناب شود و باطل به صورت‏ همه جانبه به دور افکنده شود،

اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَیْهِ وَ عَلَى جَمِیعِ آبَائِهِ وَ اجْعَلْنَا مِنْ صَحْبِهِ وَ أُسْرَتِهِ وَ ابْعَثْنَا فِی کَرَّتِهِ حَتَّى نَکُونَ فِی زَمَانِهِ مِنْ أَعْوَانِهِ،

خدایا بر او و همه پدرانش درود فرست و ما را از همنشینان و خاندانش قرار بده و در زمان بازگشتش ما را برانگیز، تا در دوران او در شمار یارانش باشیم

اللَّهُمَّ أَدْرِکْ بِنَا قِیَامَهُ وَ أَشْهِدْنَا أَیَّامَهُ وَ صَلِّ عَلَیْهِ [عَلَى مُحَمَّدٍ] وَ ارْدُدْ إِلَیْنَا سَلامَهُ وَ السَّلامُ عَلَیْهِ [عَلَیْهِمْ‏] وَ رَحْمَةُ اللَّهِ وَ بَرَکَاتُهُ.

خدایا درک قیامش را روزى ما کن و در روزگارش ما را حاضر کن و بر او درود فرست و سلام او را به ما باز رسان، درود و رحمت خدا و برکاتش بر او باد.تاريخ : پنج شنبه 26 مرداد 1396برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

کاربرانی که به هدست‌های مبتنی بر فناوری واقعیت ترکیبی ویندوز علاقمند هستند در پایان سال ۲۰۱۷ می‌توانند از بین گزینه‌های موجود یکی را انتخاب کنند. شرکای سخت افزاری مایکروسافت در این زمینه اعلام کرده‌اند که هدست‌های واقعیت ترکیبی این کمپانی‌ها شبیه به هدست‌های واقعیت مجازی دیگر از جمله آکیولس ریفت و اچ‌تی‌سی وایو خواهند بود. موردی که باعث می‌شود این هدست‌ها نسبت به هدست‌های رایج متفاوت باشند این است که در هدست‌های واقعیت ترکیبی ویندوزی، از ردیابی بیرونی استفاده می‌شود و به همین دلیل این دستگاه‌ها برای کارکرد نیازی به سنسورهای خارجی ندارند.

اما چه ویژگی‌هایی مدل‌های مختلف هدست‌های واقعیت ترکیبی ویندوزی را از یکدیگر متمایز می‌کند؟ با نگاهی دقیق‌تر به هدست‌های واقعیت ترکیبی ایسر و اچ‌پی که حالا در دسترس توسعه‌دهندگان قرار گرفته‌اند، می‌توان یک دید بهتر از آنچه باید از این محصولات انتظار داشته باشیم به ما ارائه کند. بدین ترتیب پس از اینکه این محصولات اواخر سال جاری به بازار عرضه شود، می‌توانیم گزینه‌ی مناسب‌تری را انتخاب کنیم.

شباهت هدست‌های واقعیت ترکیبی ویندوزی چه اهمیتی دارد؟

با نگاه به مشخصات فنی هر یک از این هدست‌ها، متوجه خواهید شد که ویژگی‌های سخت‌افزاری این محصولات یکسان است. این وضعیت در مورد سایر مدل‌های هدست‌های واقعیت ترکیبی ویندوزی نیز صدق می‌کند و در نتیجه‌ وعده‌ی مایکروسافت برای ارائه‌ی تجربه‌ای عالی با هر رنج قیمتی منطقی به‌نظر می‌رسد. فرقی نمی‌کند که برای خرید این نوع هدست‌ها چقدر هزینه صرف می‌کنید زیرا می‌دانید که بابت پول پرداخت شده چه چیزی به‌دست خواهید آورد:

 • دو نمایشگر ۲.۸۹ اینچی ال‌سی‌دی با رزولوشن ۱۴۴۰ در ۱۴۴۰ پیکسل با نرخ رفرش ۹۰ هرتز
 • میدان دید ۹۵ درجه
 • مجهز به لولای جلویی برای جدا کردن هدست از صورت
 • مجهز به پورت ۳.۵ میلی‌متری هدفون
 • اچ‌دی‌ام‌آی ۲.۰
 • یواس‌بی ۳.۰
 • سیستم ردیابی بیرونی

 

با توجه به آنچه گفته شد، شباهت این نوع هدست‌ها اهمیت بسیار زیادی دارد زیرا با داشتن هر مدل از این هدست‌ها تجربه‌ی کاربری یکسانی به دست خواهید آورد. در هر یک از هدست‌های واقعیت ترکیبی، هنگامی که سر خود را بچرخانید سنسورهای یکسان، داده‌های یکسانی را ثبت کرده و تجربه‌ی حرکتی مشابهی ارائه خواهد شد. تمام این هدست‌ها روی یک نوع پی‌سی اجرا می‌شوند و علاوه بر این کاربر می‌تواند از هدفون مورد علاقه‌ی خود در کنار این هدست‌ها استفاه کند. این جزئیات شرایط را برای توسعه‌دهندگان آسان‌تر خواهد کرد و در عین حال کاربران بدون از دست دادن کیفیت و قابلیت‌های کلی فناوری واقعیت ترکیبی، دامنه‌ی انتخاب وسیعی پیش روی خواهند داشت.

هدست واقعیت ترکیبی

البته در کنار شباهت‌های زیادی که بین مدل‌های مختلف هدست‌های واقعیت ترکیبی وجود دارد، تفاوت‌های کوچکی در نمایشگر آن‌ها دیده می‌شود.

هدست واقعیت ترکیبی

یکی از مهم‌ترین تفاوت‌هایی که بین این نوع هدست‌ها وجود دارد، تفاوت شکل و نوع بندهای نگه‌دارنده‌ی این محصولات است. هر دو هدست واقعیت ترکیبی اچ‌پی و ایسر نوعی بند شبیه به بند هدست هولو لنز دارند که به صورت کاملا امن دور سر کاربر قرار گرفته و مزاحمتی برای صورت کاربر ایجاد نخواهد کرد. البته به نظر می‌رسد بندهای هدست اچ‌پی کیفیت و طراحی بهتری دارد. بندهای هدست واقعیت ترکیبی ویندوزی ساخت اچ‌پی، نسبت به هدست ایسر پد بهتر و بزرگ‌تری دارد و قفل آن در بخش پشتی سر راحت‌تر با سایز سر کاربر همخوان خواهد شد و در نتیجه می‌توان با یک بند یک‌ تکه این هدست را به راحتی روی سر قرار داد.

البته بند هدست ایسر نیز کار خود را به خوبی انجام می‌دهد اما حسی که با هدست اچ‌پی به کاربر منتقل می‌شود بهتر از هدست ایسر است. در واقع برای قرار دادن محصول ایسر روی سر، باید از دو دست خود کمک بگیرید. کاربر بلافاصله متوجه طراحی ضعیف‌تر پد هدست ایسر نخواهد شد، اما پس از یک تا دو ساعت استفاده از این دستگاه، تفاوت بین بندهای نگه‌دارنده‌ی آن‌ با هدست اچ‌پی کاملا مشخص خواهد بود.

یکی دیگر از تفاوت‌ها کلیدی بین هدست‌ها واقعیت ترکیبی ویندوزی مورد بحث، وجود پدهای مخصوص صورت است. هیچ‌کدام از این هدست‌ها همانند هدست آکیولس ریفت به صورت شما فشاری وارد نمی‌کنند اما مسلما وجود پد در این ناحیه در حین حرکت کردن می‌تواند مفید واقع شود.

هدست واقعیت ترکیبی

پد بخش صورت هدست ایسر کیفیت چندان بالایی ندارد، به نحوی که باعث می‌شود تا مقداری نور از لبه‌های ناحیه‌ی بینی کاربر به داخل هدست وارد شود. اما طراحی اچ‌دی در این بخش بهتر است و پد بخش صورت هدست این شرکت برای کاربر حس راحتی بیشتری ایجاد خواهد کرد.

البته این تغییر خیلی کوچک است و می‌توان مشکلات آن را به‌راحتی با جایگزین کردن پد‌ها حل کرد. در هر صورت هرچه بیشتر از این هدست‌ها استفاده کنید مسلما جزئيات مختلف اهمیت بیشتری پیدا می‌کنند.

هدست واقعیت ترکیبی

شاید در تصویر مربوط به هدست واقعیت ترکیبی اچ‌پی به این نکته پی برده باشید که جک ۳.۵ میلی‌متری هدفون در این محصول درست در زیر نمایشگر تعبیه شده و به همین جهت کاربر می‌تواند در حالی‌که هدست را روی سر قرار داده، هدفون‌های مورد نظر خود را به آن متصل کند. تعیین جایگاه پورت هدفون یک اقدام مناسب از جانب اچ‌پی تلقی می‌شود. البته باید توجه داشت که با توجه به محل قرارگیری پورت یاد شده در پایین هدست واقعیت ترکیبی اچ‌پی باید در هنگام قرار دادن این محصول روی سطوح، بسیار مراقب بود تا مشکلی برای هدفون رخ ندهد.

هدست واقعیت ترکیبی

اگر می‌خواهید هدفون‌های شما همیشه به هدست واقعیت ترکیبی ویندوزی‌تان متصل باشد، احتمالا محصول ایسر در این زمینه عملکرد بهتری از خود نشان خواهد داد. محل پورت ۳.۵ میلی‌متری هدفون در هدست ساخت ایسر در بخش بالای این محصول است و به همین دلیل هنگام قرار دادن آن روی سطوح مختلف، نگرانی خاصی بابت وارد آمدن آسیب به سیم هدفون وجود نخواهد داشت.

کلید انتخاب هدست واقعیت ترکیبی

هدست واقعیت ترکیبی

مایکروسافت به سختی تلاش کرده تا این اطمینان را در شرکای تجاری خود ایجاد کند که از مزیت‌های تفاوت‌های موجود برای ساخت محصولات خود بهره ببرند. هدست ۳۲۹ دلاری اچ‌پی شاید نسبت به هدست ۲۹۹ دلاری ایسر کمی گران‌تر به نظر برسد، اما مسلما تفاوت‌های محسوسی در طراحی و راحتی استفاده از محصول اچ‌پی نسبت به محصول ایسر وجود دارد و کاربران می‌توانند بر اساس سلیقه و نیاز خود یکی از این دو هدست را خریداری کنند.

به نظر شما آیا قیمت تعیین شده برای هدست‌های مورد بحث منطقی است؟ تاريخ : پنج شنبه 26 مرداد 1396برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

کن اوکویاما طراح ژاپنی، در روز جمعه ۱۸ اوت از یک خودروی سوپراسپرت جدید به نام Kode 0، در گردهمایی موتوراسپرت‌های کوایل در مونتری کالیفرنیا رونمایی خواهد کرد. با توجه به طراحی‌های قبلی اوکویاما، به نظر می‌رسد که اثر جدید او هم، جذابیت‌های زیادی داشته باشد.

اوکویاما طراح مشهور شرکت‌های خودروسازی جنرال موتورز، پورشه و پینین‌فارینا بود. او در میان بسیاری از خودروهای با مشخصات عالی به طور ویژه طراحی فراری انزو را بر عهده داشت. اوکویاما شرکت "طراحی کن‌-اوکویاما" را در سال ۲۰۰۷ تاسیس کرد تا خودرو، موتورسیکلت، مبلمان و حتی روبات تولید می‌کند.

با توجه به تصاویر تیزر موجود در توییتر و اینستاگرام می‌دانیم که طراحی جدید اوکویاما یعنی Kode 0 یک خودروی مونوکوک (خودرویی که شاسی و بدنه‌ی یکپارچه دارد) فیبر کربنی است که قدرت آن توسط یک پیشرانه‌ی V-12 تامین می‌شود.

اما در صفحه فیس بوک اوکویاما، در یک آگهی که در مجله‌ی نامعلومی چاپ شده است، می‌بینیم که خودروی Kode 0 شکل گوه‌ای یکپارچه دارد.

Kode 0 zero

در اوایل دهه‌ی ۱۹۷۰، بشر رویاهای بسیاری داشت که می‌خواست آن‌ها را به واقعیت تبدیل کند. این زمانی بود که استادان افسانه‌ای ایتالیایی، شاهکارهایی مانند لانچیا استراتوس زیرو و لامبورگيني كونتاچ را تولید کرد. Kode 0، همراه بازگشت به اصول اولیه طراحی بدون تجملات و افراط، به کمک نیمرخ گوه‌ای شکل، این مدل‌های رویایی اسپرت کلاسیک را، زنده می‌کند.

 

این پروژه چیزی است که تم‌های مدرن، ساده و بی‌انتهای طراح بدنه‌ی ژاپنی (کن اوکویاما) را مجسم می‌کند. Kode 0 خودروی سوپراسپرت اوکویاما ، مجهز به یک پیشرانه‌ی mid-engine (سیستم موتور جلو و محرک عقب) V12 و بدنه‌ی فیبر کربن خواهد بود که تا به‌زودی رونمائی می‌شود.

Kode 57

Kode 57

Kode 57

 

خودروی یکپارچه سقف‌دار Kode 0 به همراه هایپرکار بدون سقف Kode 57 که سال گذشته در پبل بیچ (Pebble Beach) ساخته شده است، نمایش داده می‌شود. هایپرکار یک خودروی مفهومی طراحی شده توسط آموری لاوینز تحلیلگر انرژی "موسسه‌ی کوه راکی" است. این خودرو با استفاده از مواد کامپوزیتی پیشرفته، طراحی کم درگ و سیستم محرکه هیبریدیدارای ساختار فوق سبک و بدنه‌ی آیرودینامیک است.

Kode 57

Kode 57

Kode 57

با قضاوت در مورد تصاویر به نظر می‌رسد خودروی Kode 0، چراغ‌های جلوی دراز و ورودی‌های هوای جلوی بزرگ خود را از Kode 57 الهام می‌گیرد و همچنین ممکن است درب‌های اسپورت قیچی مانند داشته باشد. همچنین به نظر می‌رسد چرخ‌های این خودرو برگرفته از طراحی خودروی کد 7 باشد.

Kode 0 zero

پیشرانه ۶.۰ لیتری V-12 که قدرت مدل دست‌ساز Kode 57 را تامین می‌کند، حدود ۶۰۰ اسب بخار تولید می‌کند، بنابراین می‌توان انتظار داشت که قدرت تولیدی Kode 0 نیز در همین محدوده باشد.

Kode 57

Kode 57

Kode 57

بهرحال علاقه‌مندان این خودروی سوپراسپرت می‌توانند منتظر بمانند تا هفته‌ی آینده در گردهمایی کوایل این خودرو را از نزدیک ببینند.تاريخ : پنج شنبه 26 مرداد 1396برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

توفان

دانشمندان ناسا و آژانس فضایی اروپا حرکت توفان سریع خورشیدی موسوم به "خروج تاج خورشیدی" (CME) را در سراسر منظومه شمسی رهگیری کردند.

 به نقل از دیلی‌میل، آنها با استفاده از داده‌های حاصل از 10 فضاپیما که مستقیما بر سر راه توفان بودند، موفق به رهگیری این جریان حین حرکتش از سمت خورشید و عبور از کنار پلوتو شدند.

این موفقیت در علم نجوم بسیار ارزشمند است چون گرچه تعدادی از ابزارها اغلب برای رهگیری توفان‌های خورشیدی به کار می‌روند، مشاهدات آنها بسیار محدود بوده‌اند و از راه دور گرفته‌ شده‌اند.

در 14 اکتبر سال 2014، یک جریان خورشیدی، خورشید را ترک کرد و یک فضاپیما با استفاده از ابزاری به نام "کرونوگراف" آن را از راه دور ارزیابی کرد.

مابقی سفر این توفان توسط فضاپیماهای مختلف مستقر در منظومه شمسی از جمله وویجر 2، کاوشگر کنجکاوی مریخ و سه سامانه فضایی دیگر بر روی مریخ شکار شدند. در مجموع، این توفان از دو طرف خورشید یعنی ونوس، مریخ، دنباله‌دار STEREO-A، زحل و در مسیرش به سمت پلوتو و Heliosheath (ناحیه خارجی‌تر هلیوسفر) رصد شد.

در نهایت محققان حاضر در "مرکز پرواز فضایی گودارد" ناسا در مریلند این داده‌ها را با یکدیگر ترکیب کردند تا نمای بی‌سابقه‌ای از توفان‌های خورشیدی ارائه دهند که در فضا و به ویژه در سراسر منظومه شمسی حرکت می‌کنند.

این مطالعه برای دانشمندانی که بر روی شبیه‌سازی‌های فضایی مطالعه می‌کنند بسیار حائز اهمیت است و جزئیات آن در مجله Journal of Geophysical Research ارائه شد.

 تاريخ : پنج شنبه 26 مرداد 1396برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

خورشیدگرفتگی

روز دوشنبه، ۲۱ اوت، خورشیدگرفتگی کامل از نواری جغرافیایی از شمال غرب تا جنوب شرق آمریکا قابل مشاهده خواهد بود. سایر بخش‌های آمریکا شاهد گرفتگی نسبی خورشید توسط ماه خواهند بود.

به نقل از بی بی سی، در جریان کسوف کامل، می‌توان اتمسفر خورشید موسوم به تاج خورشید(کورونا) را دید؛ هاله‌ای از گازهای بسیار داغ که در شرایط معمولی قابل رویت نیست. بعضی از منجمان این پدیده را زیباترین پدیده طبیعی توصیف می‌کنند. هشدار بسیار مهم در این زمینه این است که  هرگز با چشم غیرمسلح مستقیما به خورشید خیره نشوید.

در ادامه چند پرسش متداول در این زمینه مطرح شده و پاسخ آنها در ادامه آورده می‌شود.

خورشیدگرفتگی چه زمانی اتفاق می‌افتد؟

کسوف یا خورشیدگرفتگی وقتی اتفاق می‌افتد که ماه از نگاه ناظر زمینی درست روبروی خورشید قرار می‌گیرد و صفحه آن را می‌پوشاند. تصادف مهم دیگری که این پدیده را ممکن می‌کند این است که قطر زاویه‌ای خورشید و ماه برابر است. این تصادف اجازه می‌دهد که شاهد پدیده فوق‌العاده خورشیدگرفتگی کامل باشیم.

در لحظه خورشیدگرفتگی کامل آسمان و زمین تاریک است و حتی بعضی ستاره‌ها قابل مشاهده خواهند بود.

چرا خورشیدگرفتگی هر ماه نو اتفاق نمی‌افتد؟

به گفته ناسا، آژانس فضایی آمریکا، کسوف زمانی روی می‌دهد که ماه نیم درجه از صفحه دایره البروج فاصله بگیرد و روی خطی قرار گیرد که از مرکز خورشید و زمین می‌گذرد. ماه در مداری حرکت می‌کند که پنج درجه نسبت به صفحه دایره البروج فاصله دارد و ماهی دو بار ماه از صفحه دایره البروج عبور می‌کند. اینها نقاط تقاطع صعود و فرود نامیده می‌شوند. خورشیدگرفتگی فقط زمانی اتفاق می‌افتد که ماه نو در نزدیکی یکی از این نقاط باشد.

راه ایمن تماشای خورشیدگرفتگی چیست؟

نگاه کردن به خورشید به جز دوره کوتاهی که ماه کاملا سطح آن را می‌پوشاند (خورشیدگرفتگی کامل) خطرناک است. تنها راه ایمن تماشای خورشید، حتی زمانی که فقط کسر خیلی کوچکی از سطح آن پیداست، استفاده از فیلترهای مخصوص خورشیدی است.

فیلترهای خانگی حتی آنهایی که خیلی تاریک هستند برای تماشای خورشید مناسب نیست. فیلتر مورد استفاده باید با استاندارد جهانی ایزو ۲- ۱۲۳۱۲ منطبق باشد.

مسیر کسوف کامل در آمریکا چیست؟

سایه ماه در ساعت ۱۰:۱۵ صبح به وقت محلی در نیوپورت اورگان روی خشکی می‌افتد و بر ناحیه ای بیضوی به قطر حدودا ۱۱۵ کیلومتر سایه می‌اندازد. کسوف در ساعت ۲:۴۹ بعد از ظهر به وقت شرق آمریکا در کارولینای جنوبی خشکی را ترک می‌کند.

مسیر خورشیدگرفتگی کامل از اورگان، آیداهو، وایومینگ، نبراسکا، کانزاس، میزوری، ایلی‌نوی، کنتاکی، تنسی، جورجیا، کارولینای شمالی و کارولینای جنوبی خواهد گذشت.

خورشیدگرفتگی نسبی از سایر نواحی آمریکا قابل مشاهده خواهد بود.

کسوف چقدر طول می کشد؟

در نوار موسوم به کسوف کامل، تاریکی کامل حدود دو دقیقه طول می‌کشد. سرعت حرکت این سایه روی زمین حدود ۲۴۰۰ کیلومتر در ساعت است.

طولانی‌ترین خورشیدگرفتگی در کاربوندیل در ایلی‌نوی خواهد بود که ۲ دقیقه و ۴۴ ثانیه طول می‌کشد. بزرگ‌ترین شهرها در مسیر کسوف نشویل، کلمبیا و چارلستون هستند.

کسوف ظرف حدود ۹۰ دقیقه کل این مسیر از غرب تا شرق آمریکا را طی خواهد کرد.

تاثیر کسوف بر حیوانات چیست؟

مراجع علمی گزارش می‌دهند که در جریان خورشیدگرفتگی کامل خیلی از حیوانات هراسان می‌شوند و رفتار آنها عوض می‌شود با این فرض که غروب شده. برای مشاهده این تغییرات هنگام کسوف کامل می‌توانید پرندگان یا حیوان خانگی خود را زیر نظر بگیرید.

قدمت پیش‌بینی کسوف چقدر است؟

به گفته ناسا بابلی‌ها راه پیش‌بینی ماه گرفتگی را می‌شناختند اما پیش‌بینی خورشیدگرفتگی خیلی سخت تر است چون سایه قابل مشاهده آن روی زمین فقط چند 10 کیلومتر است و نیازمند محاسبات با دقت بالا در مقیاس دقیقه قوس است. ظاهرا تالس در سال ۶۱۰ قبل از میلاد کسوف را پیش‌بینی کرد که گفته می‌شود با تکیه بر کسوف ماقبل آن و استفاده از چرخه ساروس(۱۸ سال و ۱۱ روز) بود. او توانست سال وقوع را پیش‌بینی کند اما نه ماه و روز وقوع آن را. اما پیش‌بینی آن از زمان بطلمیوس در قرن دوم پیش از میلاد دقیق تر شد.

گفته می‌شود که اولین کسوفی که در تاریخ بشر ثبت شده به تاریخ ۱۱ اکتبر سال ۲۱۳۴ قبل از میلاد توسط دو منجم چینی برمی‌گردد. البته آنها موفق به پیش‌بینی آن نشده بودند.

بابلی‌ها کسوف سوم مه ۱۳۷۵ قبل از میلاد را پیش‌بینی و ثبت کردند که اولین پیش‌بینی موفق این پدیده در تاریخ بود. تصور می‌شود که بابلی‌ها هم از چرخه ساروس آگاه بودند.

با گذشت یک چرخه ساروس پس از خورشیدگرفتگی، خورشیدن و ماه و زمین تقریبا به همان موقعیت در فضا برمی‌گردند که یک خط تقریبا راست است.

کسوف بعدی در آمریکا چه زمانی است؟

کسوف کامل بعدی در آمریکا هفت سال بعد در روز ۸ آوریل سال ۲۰۲۴ خواهد بود. کسوف بعدی کامل در زمین البته زودتر اتفاق می‌افتد. در سال ۲۰۱۹ می‌توان این پدیده را از بخش‌هایی در نیمکره جنوبی از شیلی و آرژانتین مشاهده کرد. و یک کسوف دیگر در سال ۲۰۲۰ روی خواهد داد.

به گزارش واشنگتن پست تخمین زده می‌شود که ۱۲ میلیون نفر در مسیر خورشیدگرفتگی ۲۱ اوت باشند و ۷ میلیون نفر هم برای دیدن آنها به این ناحیه خواهند رفت.تاريخ : پنج شنبه 26 مرداد 1396برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 دکتر سیدموید علویان با بیان اینکه هپاتیت به معنای «التهاب و ورم کبدی» است و به آن یرقان نیز می‌گویند، گفت: مهم‌ترین عوامل ایجادکننده این بیماری ویروس‌ها هستند. چنانچه این بیماری و علائم آن کمتر از شش ماه به طول انجامند به آن «هپاتیت حاد» و اگر طول مدت آن از شش ماه بیشتر باشد به آن «هپاتیت مزمن» گفته می‌شود.

وی افزود: امروزه هپاتیت یکی از مشکلات بهداشتی – درمانی عمده جهان است و با توجه به سطح بهداشت، سنت‌ها، عادات اجتماعی و میزان رعایت مسائل اخلاقی در شیوع، علل و نحوه انتقال انواع هپاتیت تفاوت قابل ملاحظه‌ای مشاهده می‌شود.

عوامل ایجاد کننده هپاتیت کدامند؟

علویان با بیان اینکه در طی سالیان متمادی، افراد بی‌شماری به انواع مختلف هپاتیت مبتلا شده‌اند و تعداد زیادی از آنها نیز به علت این بیماری، جان خود را از دست داده‌اند، افزود: عوامل مختلفی ممکن است موجب التهاب کبد شوند. در این میان، ویروس‌ها شایع‌ترین عامل ایجادکننده بیماری هپاتیت هستند. تا کنون حداقل شش نوع ویروس مسئول بروز انواع مختلف هپاتیت شناسایی شده‌اند که نامگذاری آنها طبق حروف الفبای انگلیسی صورت گرفته است. ویروس هپاتیت «آ»، «بی»، «سی»، «دی»، «ای» و «جی». هر کدام از این ویروس‌ها به گروه جداگانه‌ای تعلق داشته و بیماری که ایجاد می‌کنند ارتباطی با یکدیگر ندارند.

وی با بیان اینکه در دهه 1960 هپاتیت «B» و در سال 1973 ویروس هپاتیت «A» به درستی شناسایی شدند، افزود: این درحالی بود که معمای ویروس سوم تا مدت‌ها حل نشده بود، اما در سال 1989 ویروس هپاتیت «C» نیز شناسایی شد.

علائم و نشانه‌های هپاتیت

علویان همچنین اظهار کرد: اکثر بیماران مبتلا به هپاتیت ویروسی، علامتی دال بر بیماری ندارند و بیماری آنها با انجام آزمایش‌های روتین مشخص می‌شود. در تعدادی از بیماران نیز علائم حاد بیماری وجود دارد. باید توجه کرد که به دنبال تماس با ویروس مولد بیماری هپاتیت و پس از طی دوره‌ای که از هفته‌ها تا ماه‌ها متغیر است و «دوره کمون» یا «دوره نهفته» گفته می‌شود، علائم حاد ابتلا به هپاتیت ویروسی ظاهر می‌شوند.

وی با بیان اینکه علائم و نشانه‌های بیماری‌های کبدی کاملا متغیر است، گفت: علائم ابتلاء به این بیماری از یک حالت سرماخوردگی و شبه آنفلوانزا، بی‌اشتهایی، ضعف و بی حالی، احساس کسالت و تیره شدن ادرار و کم رنگ شدن مدفوع، خارش و سر درد تا یک حالت یرقان شدید، متغیر است. به این حالت «هپاتیت حاد» گفته می‌شود. این علائم خاص یک هپاتیت نبوده و در همه انواع هپاتیت‌ها دیده می‌شود. در 95 درصد موارد بیماری هپاتیت حاد علائم بیماری بصورت خود به خودی (و حتی بدون درمان) در مدت چهار تا شش هفته برطرف می‌شوند و ویروس نیز از بدن دفع می‌شود. در پنج درصد ابتلاء به ویروس هپاتیت «بی»، ویروس عامل بیماری در بدن فرد مبتلا باقی مانده و حالت ناقل ایجاد می‌شود.

علائم و نشانه‌های هپاتیت حاد عبارتند از :

- تغییر رنگ پوست و چشم‌ها به زردی (یرقان)

- پر رنگی ادرار (تیره شدن ادرار)

- بی‌رنگ شدن مدفوع (سفید شدن رنگ مدفوع)

- تهوع، استفراغ

- بی‌اشتهایی

- خارش بدن

- خستگی، بی‌حالی و کاهش توانایی در انجام فعالیت‌های روزانهتاريخ : پنج شنبه 26 مرداد 1396برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

دستگاه نامرئی تویوتا

شرکت خودروسازی "تویوتا" یک دستگاه جدید اختراع کرده که با تعبیه نامرئی در ستون‌های خودرو موجب فراهم شدن دید 360 درجه برای راننده می‌شود.

 به نقل از دیلی‌میل، اگر اختراع جدید "تویوتا" عملی شود، روزهایی که راننده باید گردن خود را در اطراف ستون‌های خودرو خود بچرخاند تا اشیا و افراد اطراف خودرو را ببیند به زودی می‌تواند به تاریخ بپیوندد.

"تویوتا" یک "دستگاه نامرئی" را به عنوان اختراع ثبت کرده است که به رانندگان اجازه می‌دهد از طریق خودروی خود به طور مستقیم به اطراف احاطه و دید داشته باشند و دید 360 درجه‌ای از جاده را برای آنان فراهم می‌آورد.


این اختراع یک "دستگاه نامرئی" است که بر روی ستون‌های جلویی در هر دو طرف شیشه جلوی خودرو تعبیه می‌شود.

این دستگاه از آینه ساخته شده است که با شکست نور مرئی در اطراف یک شی، اجازه می‌دهد راننده از طریق آن، اطراف را ببیند.

از سال 1886 که اولین خودرو اختراع شد، ستون همیشه برای محافظت خودرو و سرنشینان در هنگام وقوع تصادف ایفای نقش کرده است. اما این ستون‌ها میدان دید راننده را محدود می‌کنند.

قبلا نیز محصولات مشابه این اختراع معرفی شده است که اغلب از دوربین و موادی گرانقیمت بهره می‌برند. چنین محصولاتی با استفاده از فراماده (Metamaterial) یا استفاده از دوربین‌های ویدئویی با همراهی یک صفحه نمایش نقاط کور را برای راننده روشن کرده و دید وی را گسترش می‌دهند.

متامتریال یا فراماده(Metamaterial)  به ماده مرکبی گفته می‌شود که دارای خواص نامتعارف الکترومغناطیس در ساختار  خود است. آنچه این مواد را غیرمعمول کرده است، خاصیت ضریب شکست منفی نور در آنها است؛ به این معنا که این مواد، نور را در جهت مخالف مواد عادی منکسر می‌کنند.

فراماده از ترکیب میله‌های ریز و مجموعه‌ای از حلقه‌های فلزی و امثال آنها ساخته شده است که برای اولین بار توسط دیوید اسمیت، استاد دانشگاه کالیفرنیا ساخته شد.

خواص نامتعارف این مواد سبب شده است از آنها در زمینه‌های مختلف از جمله در مهندسی مایکروویو، آنتن‌های هوشمند، لنزها و نمونه‌های فراوان دیگر استفاده کرد.

هنوز مشخص نیست که "تویوتا" قصد دارد این سیستم را در خودروهای خود اجرا کند یا خیر.تاريخ : پنج شنبه 26 مرداد 1396برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
 نرم افزار Google Maps بهترین نرم افزار نقشه برای گوشی های اندروید و آی او اس است. این نرم افزار که متعلق به شرکت گوگل است، یک مکان یاب با امکانات بی‌نظیر است که می تواند اطلاعاتی نظیر حجم ترافیک، پیدا کردن مکان شما، امکان انتخاب حالت نقشه، نمایش تصاویر سطح خیابان، قطب نمای دقیق، نقشه های سه بعدی، دستورالعمل‌های متنوع، مرور آفلاین نقشه ها، نمایش عرض جغرافیایی و … را در اختیار شما قرار می‌دهد. این نرم افزار در گوگل پلی نزدیک به 5 میلیارد بار دانلودشده است.
 
دانلود Google Maps 9.57.0؛ نقشه گوگل مپ برای اندروید و آی‌او‌اس
 
برخی از ویژگی های Google Maps:
 • نقشه های تفصیلی با ساختمان های 3D
 • دارای صدای هدایت کننده GPS navigation
 • استفاده در رانندگی، حمل و نقل عمومی، دوچرخه سواری و پیاده روی
 • نمایش زنده اطلاعات ترافیکی
 • جستجوی مکان و بررسی کسب و کار
 • امکان انتخاب نقشه های داخل سالن فرودگاه، هتل ها، فروشگاه ها و …
 • راهنمای صوتی برای مکان یابی
 • پیدا کردن، درجه دادن، و دریافت توصیه های مورد نیاز
 • موقعیت دوستانتان را در نقشه ببینید و موقعیتشان را بررسی کنید.
 • صفحه ای برای مکان های اختصاصی بوسیله آپلود عکس از مکانی که بازدید کردید
 • اضافه کردن مکان جدید برای مکان هایی که چک کرده اید

 

برای دانلود این نرم افزار اینجا را کلیک کنید. تاريخ : پنج شنبه 26 مرداد 1396برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
  ما از طریق مغز و حس‌هایی که داریم با جهان پیرامون‌مان ارتباط برقرار می‌کنیم. اگر طول تمام رگهای خونی مغزمان را اندازه بگیریم، چیزی حدود ۱۰۰۰۰۰ مایل خواهد شد! متاسفانه مغز ما هم درست مانند سایر قسمت‌های بدن‌مان با افزایش سن، دچار سالخوردگی خواهد شد.
 
 با این عادت‌ها مغزتان را جوان نگه دارید

مغز انسان که زمانی به راحتی اسم‌ هر کسی را به یاد می‌آورَد، در گذر عمر به جایی می‌‌رسد که شاید حتی مجبور شود برای به خاطر آوردن اسم کسی که چند ماه پیش ملاقاتش کرده، با خودش جدال داشته باشد.
 
اما خوشبختانه شواهد علمی نشان داده که شما می‌توانید فرایند پیری مغز را با ایجاد تغییراتی در سبک زندگی‌تان به تعویق بیندازید. این تغییرات دوست داشتنی چه هستند؟

انجام ورزش‌های هوازی

ورزش دارویی قوی برای تمام اندام‌های بدن است و مغز هم از این تاثیر مستثنا نیست. با بالاتر رفتن سن، اندازه‌ی مغز شما کوچک می‌شود، مخصوصا نواحی از مغز که مربوط به حافظه و یادگیری هستند. با کوچک شدن سایز مغز، یادآوری چیزهایی که زمانی به حافظه سپرده بودید، دشوار خواهد شد. ورزش‌های هوازی یکی از معدود راههایی است که می‌تواند سایز این قسمت‌های مغز را حفظ کند که شامل هیپوکامپوس و بخش جلویی مغز می‌شود.

ضمنا ورزش هوازی به شیوه‌های دیگری هم با پیری مغز مبارزه می‌کند: با کاهش التهاب، بهبود خون رسانی به مغز و با افزایش ترشح فاکتورهای رشد که به سالم ماندن سلول‌های مغز کمک می‌کنند. ورزش‌ هوازی منظم حتی به مغزتات کمک می‌کند، ارتباط‌های جدیدی شکل دهد. بنابراین برای حفظ عملکرد ادارک و شناخت مغزتان، هر چه زودتر خودتان را برای یک برنامه‌ی ورزشی هوازی خوب و منظم و همیشگی، آماده کنید!
 
 با این عادت‌ها مغزتان را جوان نگه دارید

مصرف امگا ۳‌ی بیشتر

غشایی که اطراف هر سلول مغز را احاطه کرده، از یک بیلایر چرب ساخته شده است. یکی از چربی‌های موجود در این غشاها، امگا ۳ است که نوعی چربی است که به وفور در ماهی‌های چرب وجود دارد. امگا ۳، غشای سلول‌های مغز و تمام سلول‌ها را مایع نگه می‌دارد.

غشای مایع مانند برای عملکرد مغز و سلول‌ها عصبی و ارتباط بین سلول‌ها اهمیت دارد. ضمنا امگا ۳، تاثیر ضد التهابی دارد. حتما می‌دانید که التهاب به سلول‌ها و ساختارهای مهم درون سلول‌ها آسیب می‌‌زند، مثلا میتوکندری‌های مولد انرژی و DNA. در واقع التهاب، عاملی برای پیری مغز است.

برخی از مطالعات نشان داده‌اند بین مصرف بیشتر امگا ۳ و کاهش ریسک ابتلا به آلزایمر، ارتباط وجود دارد. جالب است بدانید پژوهشی دریافته که امگا ۳ می‌تواند به طور بالقوه از آسیب مغز که با سکته‌ی مغزی روی می‌دهد، بکاهد.

مصرف امگا ۳‌ی بیشتر از منابعی چون ماهی‌های چرب یا روغن ماهی نیز به ایجاد تعادل در امگا ۶ که بیشتر افراد در رژیم غذایی‌شان مصرف می‌کنند، کمک می‌کند. امگا ۶، از طریق غذاهای فرآوری شده وارد بدن می‌شود. نسبت بالای امگا ۶ به امگا ۳ در تغذیه، موجب التهاب می‌شود. مصرف غذاهای سرشار از امگا ۳ کمک می‌کند تا این نسبت کاهش پیدا کند. بنابراین با مصرف هفته‌ای دوبار ماهی‌های چرب، مغزتان را جوان نگه دارید.

خواب کافی و کنترل استرس

هم کمبود خواب و هم استرس مزمن، فرایند پیر شدن مغز را تسریع می‌کنند. محققان میزان خواب افراد را با عملکرد ادراک و شناخت، طی یک دوره‌ی دو ساله مقایسه کردند و دریافتند آنهایی که کمتر خوابیده بودند، علائم پیری‌ مغزشان، سرعت بیشتری داشت ومهارت‌های اداراکی‌شان هم کاهش یافته بود.

 با این عادت‌ها مغزتان را جوان نگه دارید

چقدر خواب کافیست؟ بنا به توصیه‌ی پژوهشگران، ۷ ساعت خواب با کیفیت، ایده‌آل است. استرس مزمن، عوارض بسیار مخربی بر مغز دارد. محققان دریافتند حوادث استرس برانگیز و شرایط استرس زا، باعث کاهش بخش خاکستری مغز می‌شود.

خوشبختانه تکنیک‌های کاهش استرس مانند یوگا، مدیتیشن و حتی تنفس عمیق به آرام کردن استرس کمک می‌کند. ورزش هم با تاثیرات مثبتی که روی هورمون‌های مغز مانند سروتونین دارد، و با افزایش ترشح هورمون‌های کاهنده‌ی استرس چون اندورفین، از میزان استرس تا حدود زیادی کم می‌کند. بنابراین لازم است بسته به علاقه و میل خودتان، یک تکنیک ضد استرس در پیش بگیرید تا از سلامت مغزتان محافظت کنید.

تامین ریزمغذی‌های مورد نیاز بدن

مغز شما پیوسته به اکسیژن و انرژی نیاز دارد تا به خوبی کار کند. به دلیل فعالیت‌های سلولی بسیار زیادی که در مغز انجام می‌شود، دور انتظار نیست که مغز در معرض استرس اکسیداتیو قرار بگیرد. کمبود ریزمغذی‌ها می‌تواند در کوتاه مدت، عملکرد مغز را کاهش داده و منجر به پیری مغز در بلند مدت شود.

شما به انواع و اقسام ویتامین‌ها و مواد معدنی برای عملکرد سالم مغز نیاز دارید، اما کمبود ویتامین‌های گروه B مخصوصا ویتامین B12 و اسید فولیک می‌تواند اثرات بسیار بدی بر عملکرد مغز بگذارد. کمبود ویتامین B12 می‌تواند موجب اختلال عملکرد اداراک و شناخت شود، که از علائم اصلی آلزایمر است.

احتمال کمبود ویتامین B12 با افزایش سن، بیشتر می‌شود چون جذب این ویتامین با مشکلاتی روبرو خواهد شد. گیاهخواران نیز در معرض کمبود ویتامین B12 هستند چون این ویتامین تنها در گوشت و لبنیات یافت می‌شود. تغذیه‌ی متنوع از تمام گروه‌های غذایی داشته باشید تا ریزمغذی‌های لازم را به میزان کافی در اختیار بدن‌تان قرار دهید. اگر گیاهخوار هستید، مکمل ویتامین B12 مصرف کنید.

حفظ وزن سالم و ایده‌آل

اضافه وزن داشتن یا چاق بودن، ریسک ابتلا به دیابت نوع دوم را افزایش می‌دهد. عدم کنترل دیابت هم فرایند کوچک شدن مغز را تسریع کرده و تاثیراتش را بیشتر می‌کند. ضمنا دیابت باعث تصلب شرایین می‌شود، بیماری که جریان خون به سمت مغز را کاهش داده و ریسک سکته‌ی مغزی را بالا می‌برد. چاقی برای سلامت مغز مضر است. مغز و سیستم عصبی شما، از سلول‌های سفید و خاکستری تشکیل شده‌اند. بخش خاکستری مغز، از بدنه‌ی سلول‌های عصبی درست شده است.
 
 با این عادت‌ها مغزتان را جوان نگه دارید

این سلول‌ها عصبی بدون کمک بخش سفید، نمی‌توانند با هم ارتباط برقرار کنند. بخش سفید مغز، به ارتباط میان سلول‌های عصبی و سایر قسمت‌های بدن کمک می‌کند. با افزایش سن، بخش سفید مغز از بین می‌رود، اما افراد چاق، سریعتر این سلول‌ها را از دست می‌دهند. مطالعه‌ای نشان داده که بخش سفید مغز ِ یک فرد چاق ِ ۵۰ ساله، مشابه بخش سفید مغز ِ یک فرد ۶۰ ساله است. بنابراین چاق بودن می‌تواند مغزتان را ۱۰ سال پیرتر کند.

حالا که شیوه‌های به تاخیر انداختن پیری مغز را دانستید این را هم بدانید که تمام این روش‌ها برای سلامت قلب‌تان هم سودمندند!


تاريخ : پنج شنبه 26 مرداد 1396برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

پردازنده نانویی

شرکت "اینتل" غول عرصه تراشه و پردازنده از جدیدترین تراشه 10 نانومتری خود رونمایی کرد.

 به نقل از انگجت، اینتل معماری این تراشه‌های نانویی را "دریاچه یخی"(Ice Lake) نامگذاری کرده است.

این شرکت هنوز پردازنده‌های نانویی خود را به بازار عرضه نکرده است اما برای اولین بار جزئیاتی هرچند بسیار اندک از این تراشه‌ها را منتشر کرده است.

این شرکت در حال حاضر از مجموعه‌ای از تراشه‌های 10 نانومتری رونمایی کرده است که متخصصان معتقدند باز هم ارتقا خواهد یافت.

نسل اول این تراشه‌ها با عنوان "Cannon Lake" بر روی گوشی‌های همراه و لوازم الکترونیکی کوچک به کار خواهد رفت زیرا قدرت آن به اندازه کافی برای استفاده در رایانه‌های شخصی مناسب نیست.

اما مطمئنا زمانی خواهد رسید که معماری "دریاچه یخی" بتواند آماده استفاده در کامپیوترهای شخصی باشد.

طبق اعلام اینتل معماری ضعیف‌تر که مخصوص گوشی‌های تلفن همراه است در سال 2018 به بازار می‌آید و باید برای معماری قدرتمندتر تا اواخر 2018 یا اواسط 2019 منتظر ماند.

دست به عصا حرکت کردن اینتل در عرضه این محصولات به بازار اصلا عجیب نیست.

این محافظه‌کاری به خاطر تجربه‌های پیشین این شرکت در بروزرسانی فناوری‌های مربوط به تراشه هاست اما پیش‌بینی می‌شود که معماری "Cannon Lake " بالاخره در مسیر عرضه به بازار قرار گرفته است.

با توجه به اطلاعات محدودی که اینتل منتشر کرده، در حال حاضر سازندگان و سرمایه‌گذاران عرصه کامپیوتر احتمالا منتظرند بدانند که چه چیزی در آینده به بازار می‌آید و تنها چیزی که آنها تا حدودی از آن اطمینان دارند این است که نسل بعدی تراشه‌ها 10 نانومتری خواهند بود.تاريخ : پنج شنبه 26 مرداد 1396برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

واکسن

یک تیم از دانشمندان در انگلیس، با امید ریشه کن کردن کامل بیماری فلج اطفال، یک واکسن فلج اطفال سینتتیک را تولید کردند که حاوی ذرات ویروس غیرعفونی بوده و می‌تواند به سرعت و با هزینه کم در یک بستر نزدیک به گیاه تنباکو رشد کند.

به نقل از گیزمگ، یکی از بزرگترین موفقیت‌ها در زمینه پزشکی در قرن بیست و یکم، ریشه کنی فلج اطفال است. از زمان معرفی یک واکسن در دهه 1950، موارد فلج اطفال 99 درصد کاهش یافته است.

برای ایجاد یک واکسن، ابتدا باید مقادیر زیادی از ویروس تولید شود. اگر ما می‌خواهیم یک ویروس را از جمعیت جهان به طور کامل ریشه کن کنیم، نیاز به توسعه واکسن‌های جایگزینی داریم که مبتنی بر یک ویروس زنده نباشند.

این روش‌های ساخت واکسن جایگزین، به طور کلی از ذرات ویروس مانند(VLPs) استفاده کرده که ذرات غیرعفونی بوده و کاملا شبیه ذرات ویروس هستند، اما اساسا توخالی بوده و نمی‌توانند باعث ایجاد عفونت شوند.

در مورد ویروس‌ فلج اطفال، واکسن‌های قبلی که با استفاده از VLPها توسعه یافتند، موثر بوده‌اند، اما چالش محققان پرورش VLP با سرعت بیشتر، ارزان‌تر و در مقیاس بالا بود که می‌تواند مقدار زیادی از واکسن را تولید کند.

گروهی از محققان در مرکز جان اینز برای اولین بار موفق به پرورش ویروس مقلد فلج اطفال در داخل برگ‌های یک خانواده نزدیک از گیاه تنباکو شدند.

پروفسور جورج لوموونسف از مرکز جان اینز می گوید: "زیبایی این سیستم در رشد ویروس‌های غیر پاتوژنیک در گیاهان است که توانایی ما را برای افزایش تولید کاندیداهای واکسن برای مبارزه با تهدیدات جدید برای سلامت انسان افزایش می‌دهد.

در حال حاضر تنباکو به انواع مختلفی از کالاهای مثبت در دنیای پزشکی تبدیل شده است. از تولید میلیون‌ها دوز واکسن H1N1 در سال 2013 تا کمک به تولید مولکول ضد التهابی و درمان بیماری‌های خود ایمنی، گیاه تنباکو مطمئنا جبران سال‌ها خسارتی که به واسطه استفاده نادرست به بدن انسان وارد شده است را خواهد کرد.

پژوهش اخیر از دانشگاه ایالتی آریزونا نشان می‌دهد که یک واکسن مبتنی بر VLP  برای مقابله با ویروس زیکا می تواند با استفاده از همانگونه گیاهی تولید شود. این واکسن با موفقیت روی موشها آزمایش شده و فاز آزمایشات انسانی آن تا دو سال آینده آغاز خواهد شد.

محققان امیدوارند که با استفاده از این روش نوین بتوانند فلج اطفال را به طور کامل ریشه کن کنند.

این پژوهش در مجله Nature Communications منتشر شده است.تاريخ : پنج شنبه 26 مرداد 1396برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

تصویربرداری از ویروس

یک تیم متشکل از دانشمندان ایرانی و همکارانشان در دانشگاه ویسکانسین-میلواکی(UWM)،طی انجام یک پژوهش جدید برای اولین بار موفق شدند تا یک فیلم سه بعدی از چگونگی آلوده شدن یک سلول سالم به ویروس را ایجاد کنند.

 به نقل از زی‌نیوز، این پیشرفت می‌تواند به دانشمندان کمک کند تا چگونگی چنین فرآیندهای بیولوژیکی را بهتر درک کرده و در نهایت منجر به یافتن درمان‌های بهتر برای بیماری‌های مختلف ویروسی در انسان شود.

دانشمندان دانشگاه ویسکانسین-میلواکی در آمریکا نسل جدیدی از الگوریتم‌های قدرتمند را برای بازسازی تصاویر متوالی از داده‌های مرتبط با این فرآیند توسعه دادند.

محققان با استفاده از درخشان‌ترین و سریع‌ترین تجهیزات تصویربرداری موجود یک لیزر الکترون آزاد اشعه ایکسX-ray Free Electron Laser (XFEL) ، میلیون‌ها عکس انفرادی از یک ویروس را در جهت‌ها و حالت‌های ناشناخته جمع آوری کردند.

"عباس اورمزد"، دانشمند ایرانی و استاد دانشگاه UWM، گفت: "در گذشته، دانشمندان تلاش کرده اند آنچه را که در یک فرایند بیولوژیکی در مقیاس مولکولی اتفاق می‌افتد، با نگاهی به یک تصویر در ابتدا و تا انتهای آن فرآیند دریابند."

وی افزود: اما مسئله اینجا است که نمی‌توان از روی یک عکس به درک درستی از آنچه که در این میان اتفاق می‌افتد رسید. اما با استفاده از این روش ما قادر به تماشای عملکرد دستگاه‌های بیولوژیکی هستیم."

محققان با ترکیب مفاهیمی از یادگیری ماشینی، هندسه دیفرانسیل، نظریه گراف و پراش فیزیک، الگوریتمی را ایجاد کردند که بتواند تصاویر متوالی را بازسازی کند.

در این الگوریتم به منظور تکرار، ویروس به یک سلول سالم نفوذ می‌کند، "دی‌ان‌ای" ( DNA ) آن را آزاد کرده و به طور موثر دستگاه‌های سلولی را برای ساخت نسخه‌ای از خود از بین می‌برد.

پس از آن بسیاری از بقایای ویروسی از سلول خارج شده تا سلول‌های دیگر را آلوده کنند.

این مطالعه که در مجله Nature Methods منتشر شده، نشان می‌دهد که ویروس مجددا محتوای ژنومی خود را تشکیل داده و یک ساختار لوله ای را برای خالی کردن DNA در سلول تشکیل می‌دهد.

"برندا هگ"، یک ویروس شناس در دانشگاه ایالتی آریزونا در ایالات متحده، اظهار کرد: "این کار روش جدیدی را برای درک تغییراتی که ویروس‌ها طی عفونت دستخوش آن می‌شوند، فراهم می‌کند.

محققان علاوه بر نشان دادن این رخدادها، نشان دادند که سازماندهی مجدد ژنوم ویروس و تشکیل ساختار لوله ای، وقایع مستقلی نبوده بلکه بخشی از یک روند هماهنگ همزمان هستند.

اکثر ویروس‌ها خیلی کوچک هستند که بشود از طریق نور از آنها عکسبرداری کرد. اما لیزر الکترون آزاد اشعه ایکس می‌تواند از طریق پراش از ذراتی در مقیاس نانو تصویربرداری کند.

احمد حسین زاده، محقق ارشد UWM، اولین نویسندە این مقاله، بیش از پنج سال پیش شروع به کار بر روی الگوریتمی کرد که برای تبدیل XFEL به تصاویر سه بعدی مورد نیاز بود.

این کار در همکاری با پروفسور "برندا هگ"، یک ویروس شناس در دانشگاه ایالتی آریزونا و "اندرو آکویلا" درLinac Coherent Light Source  (LCLS) در آزمایشگاه‌ شتاب‌دهنده‌ بین‌المللی SLAC در کالیفرنیا و همکارانش انجام شده و در مجله Nature Methods منتشر شده است.

دیگر محققان UWM که همکاران این پژوهش هستند عبارت از "جرمی کوپرمن"، "غنچه مشایخی"، "راسل فانگ"، "علی دشتی"، "ریحانه سپهر" و پروفسور "ماریوس اشمیت" هستند.تاريخ : پنج شنبه 26 مرداد 1396برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

چاپگر سه بعدی

محققان موسسه فنی جورجیا و دانشگاه راتگرز آمریکا موفق به طراحی سامانه‌ای شدند که در صورت هک شدن چاپگرهای سه‌بعدی، کاربران را مطلع می‌کند.

به نقل از گیزمگ، چاپگرهای سه‌بعدی نیز همانند تمام دستگاههای متصل به رایانه‌ها می‌توانند هک شوند که با توجه به کاربرد گسترده آنها در زمینه‌های متعدد می‌تواند بسیار خطرناک باشد.

امروزه چاپگرهای سه‌بعدی در تولید تجهیزات هواپیما، موشک، فضا، پزشکی و حتی اندام مصنوعی به کار گرفته می‌شوند و خرابکاری در روند چاپ این وسایل بوسیله هکرها می‌تواند صدمات جبران‌ناپذیری در پی داشته باشد خصوصا اگر زمانی این خرابکاری کشف شود که کار از کار گذشته باشد.

به همین دلیل محققان دانشگاه‌های جورجیا و راتگرز آمریکا موفق به طراحی یک سامانه نظارتی شدند که در تمام مراحل عملکرد چاپگر سه‌بعدی را در نظر می‌گیرد تا عملیاتی خارج از چارچوب تعیین‌شده انجام نشود.

در قدم اول این سامانه صدای چاپگر را بررسی می‌کند تا مشخص شود که روند چاپ دقیقا همانند مسیر تعیین شده پیش می‌رود یا خیر.

در هر بار که یک کپی از محصول مورد نظر چاپ می‌شود، صدای چاپگر با صدای اولیه که به عنوان صدای مرجع و معیار برای سامانه تعریف شده، تطبیق داده می‌شود و در صورت وجود تناقض، اعلام اخطار می‌شود.

در مرحله بعد، این سامانه نظارتی حرکت اجزای چاپگر را مورد ارزیابی قرار می‌دهد و مجددا در صورتی که حرکت بازوها و اجزا با حرکات تعریف‌شده استاندارد متفاوت باشد، سامانه اخطار خواهد داد.

مهمترین و قدرتمندترین رهیافت این سامانه برای تشخیص هک شدن چاپگر این است که از نانوذرات طلا که در لوله‌های بسیار ظریف تعبیه شده همراه با مواد تشکیل دهنده استفاده خواهد شد. این لوله‌ها بر روی خروجی کار تاثیری نمی‌گذارند ولی با استفاده از توموگرافی رایانه‌ای ساختار داخلی محصول را نمایش می‌دهد تا در صورتی که هر تغییری در محصول ایجاد شده باشد قابل رصد باشد.

دانشمندان قبلا نشان داده‌اند که چاپگرهای سه‌بعدی را می‌توان هک کرد، به علاوه آنها سیستم خود را بر روی سه نوع چاپگر مختلف آزمایش کردند که هر کدام پروتز زانو پروتئین پلی اتیلن را ساختند - محصولی که قطعا باید به درستی چاپ شود.

نتایج این پروژه در روز جمعه در سمپوزیوم امنیتی USENIX در ونکوور کانادا عرضه خواهد شد.تاريخ : پنج شنبه 26 مرداد 1396برچسب:, | | نویسنده : مقدم |