در عرض 10 سال اینترنت از یك ابزار ساده و فانتزی به وسیله‌ای بسیار مهم برای انجام كارهای روزانه‌مان تبدیل شده است، طوري كه نمی‌توانیم ساعتی را بدون چك‌كردن ایمیل، جستجوی موضوعی خاص یا گشت و گذار در سایت‌ها سپری كنیم. حتی در بیشتر مواقع با كمك اینترنت كارهايی در ارتباط با شغل‌مان را انجام می‌دهیم؛ مثلا با استفاده از ویدئو كنفرانس‌های آنلاین یا ابزارهای CRM موجود در نت، كنفرانس‌های كاریمان را برگزار می‌كنیم. تنها راه‌حل انجام تمام این كارها، استفاده از اینترنت‌هایی با سرعت بالا و پهنای باند زیاد است. طبق آمار‌های به دست آمده حدود 70 درصد كاربران اینترنتی در خانه از اینترنت پرسرعت استفاده می‌كنند.البته استفاده از اینترنت تنها مناسب زمانی نيست كه در منزل هستیم، بلكه در مواقعی كه در حال رفت و آمد بوده و در یكجا ثابت نیستیم نیز لازم است به اینترنت دسترسی داشته باشیم. مثلا برای چك‌كردن ایمیل به‌وسیله موبایل یا خیلی موارد دیگر. به منظور استفاده از همین سرویس‌های موجود در موبایل‌ها حدود 58 درصد كاربران تلفن همراه در آمریكا با استفاده از گوشی و PDA ویدئوهایشان را از طریق ایمیل جابه‌جا می‌كنند و تنها حدود 41 درصد كاربران با كمك لپ‌تاپ‌شان به اینترنت متصل می‌شوند.در اینجا به بررسی چند روش برای متصل شدن شما به اینترنت از طریق گوشی تلفن همراه می‌پردازیم:

1. اگر گوشی یا لپ‌تاپ‌تان از طریق Wi-Fi به اینترنت متصل می‌شود، شما می‌توانید در مكان‌هایی چون فرودگاه یا فروشگاه‌ها از طریق Wi-Fi ایمیل‌تان را چك یا به آسانی در اینترنت جستجو كنید.

2. با استفاده از گوشی‌هایی كه از طریق WAP یا همان پروتكل‌های شبكه‌های بی‌سیم به اینترنت متصل می‌شود، در حقیقت WAP نوعی استاندارد جهانی است كه برای اتصال به شبكه‌های بی‌سیم مورد استفاده قرار می‌گیرد و به همین دلیل برخی گوشی‌ها دارای امكان اتصال به شبكه از طریق این تكنولوژی است.

3.‌ بــــا كمك موبـــــایل‌هـــایی چون iPhone، Blackberry و دیگر گوشی‌هایي از این دست می‌توانید براحتی با سایت‌هایی كه امكانات WAP دارد، متصل شوید و كارهای مورد نظرتان را انجام دهید؛ هر چند برخی مطالب موجود روی سایت‌ها برای دانلود به اینترنت پرسرعت نیاز دارد.

علاوه بر اینها تعدادی از شركت‌های تولید كننده موبایل برای محصولاتشان امكان اتصال به شبكه از طریق DSL را طراحی كرده‌اند. این نوع شبكه كه سرعت زیادی دارد، بیشتر برای موبایل‌هایی مناسب است كه در میدان سیگنال‌های DSL قرا می‌گیرد و در نتیجه می‌تواند براحتی به شبكه متصل شود.

ویژگی شبكه‌های Broadband

در كشورهای مختلف جهان، كمپانی‌های متفاوتی وجود دارد كه سرویس‌های broadband را برای موبایل‌های متفاوت ایجاد كرده‌اند. به طور مثال شركت‌هایی چون Sprint و Verizon امكان ارتباط به شبكه‌هایی چون CDMA‌ها را ایجاد كرده و سرویس شان بر اساس تكنولوژی EV-DO‌‌ طراحی شده است، یا كمپانی AT&T كه قبلا با نام كمپانی Cingular شناخته شده بود، با استفاده از شبكه‌های GSM به كاربران خود خدمات موبایل با متد HSPDA را ارائه می‌كند.

تمام این كمپانی‌ها سرویس‌هایشان را در سطح جهانی ارائه می‌كنند، البته این سرویس‌ها امكانات یكسانی ندارند. یعنی در برخی مناطق شما می‌توانید از این خدمات با سرعت بالا و در مناطق دیگر با سرعت‌های بسیار كمتری به شبكه متصل شويد، بنابراین اگر در محدوده شهر‌های بزرگ قرار بگیرید، بیشترین پهنای باند را برای جابه‌جایی اطلاعات خواهید داشت؛ ولی اگر در منطقه ای روستایی باشید، تنها كارهایی كه می‌توانید انجام دهید، برقراری تماس از طریق موبایل‌تان است و نه كارهایی بیشتر. به همین دلیل انجام جستجو‌های ساده در اینترنت با سرعت‌های بسیار پایین همانند اینترنت‌های dial-up‌‌ خواهد بود.بـــــه‌طــــور مثال سرویســی با نام BroadbandConnect كه توسط كمپانی AT&T ارائه می‌شود، امكان اتصال به اینترنت را برایتان با سرعت 400 تا 700 كیلو بایت در هر ثانیه فراهم می‌كند. در حقیقت شما با این سرعت بالا به آسانی می‌توانید ایمیل‌هایتان را بفرستید و در وب جستجو كنید، برنامه‌های تلویزیونی دلخواه‌تان را تماشا كرده و حتی در حین مكالمه، ویدئو‌های مورد نظرتان را به اشتراك بگذارید.البته برای دسترسی به تمام این سرویس‌ها شما نیاز دارید در ناحیه‌ای قرار بگیرید كه تحت پوشش كمپانی AT&T باشد. البته چنانچه در ناحیه‌ای خارج از این منطقه باشید، تنها می‌توانید به سرویس‌های محدودی چون ایمیل، sms و انجام جستجوهای ساده در اینترنت دسترسی پیدا كنید كه سرعت انجام تمام این كارها از طریق این سرویس‌ها برابر با 75 تا 135 كیلوبایت در هر ثانیه است.

كمپانی‌های Sprint و Verizon سرویس‌های یكسانی به كاربرانشان ارائه می‌كنند كه سرعت ارائه خدمات توسط هر دوی این شركت‌ها معادل 600 Kbps تا 1/4 Mbpsاست. با چنین سرعتی شما می‌توانید بدون دردسر ایمیل‌هایتان را جابه‌جا كنید، به رادیو گوش دهید، از طریق اینترنت ویدئو و آهنگ دانلود كنید، كانال‌های تلویزیونی مورد علاقه‌تان را تماشا و حتی بازی كنید.ولی تمام این كارها را تنها در شهرهای بزرگ می‌توانید انجام دهید؛ جاهایی كه تحت پوشش آنتن‌های بسیار زیاد این كمپانی‌ها قرار می‌گیرد نه در مناطق دور افتاده.باید اضافه كنیم كه هزینه لازم برای برخورداری از این سرویس‌ها، به نوع سرویس و خدماتی بستگی دارد كه از آن استفاده می‌كنید. به طور كلی این خدمات را می‌توان به 4 زیرمجموعه تقسیم كرد:

• موبایل‌های 3G

• موبایل‌های پیشرفته‌تر یا PDA‌ها

• لپ‌تاپ‌های دارای كارت PC

• لپ‌تاپ‌هایی كه از گوشی تلفن همراه به جای مودم استفاده می‌كنند.

بنابراین می‌توانید به آسانی سرویس مورد نظرتان را انتخاب كرده و هزینه لازم برای آن را بپردازید؛ به‌طور مثال می‌توانید سرویس‌های نامحدود ماهانه را انتخاب كرده و از سرعت بالای آن استفاده كنيد.


منبع:www.howstuffwork.com

 


تاريخ : دو شنبه 22 خرداد 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
صفحه قبل 1 صفحه بعد