23 سپتامبر 2008، اندروید 1.0 نخستین نسخه تجاری اين سيستم‌عامل ارائه شد. تنها پس از گذشت 3 سال، 19 اكتبر 2011، پس از ارائه كاپ كیك، دونات، شیرینی خامه‌ای، فرویو، شیرینی زنجبیلی و ظرف عسل، بستنی حصیری معرفی شد. در این مسیر، اندروید با خصوصیات جدیدی آمد تا بتواند سهم بیشتری از میان بیش از 200 میلیون مصرف‌كننده به خود اختصاص دهد. در این نوشتار، به بررسی جدیدترین و مسلما بهترین نسخه اندروید ‌‌ـ‌ شیرینی زنجبیلی(Gingerbread) و بستنی حصیری (Ice Cream Sandwich)‌‌ ـ‌ می‌پردازیم.

واسط كاربری (User Interface)

یكی از مهم‌ترین واقعیت‌ها این است كه گوگل واسط كاربری را با بستنی حصیری بهبود بخشید. فقط كافی است به نوار جستجو (search bar) نگاهی بیندازید تا تایید كنید بستنی حصیری بسیار شیك‌تر از شیرینی زنجبیلی است. معمولا در بستنی حصیری پیدا‌كردن دكمه‌ها و كارهایی كه در نسخه‌های قدیمی‌تر اندروید به صورت مخفی انجام می‌شد و نیازمند جستجو بود، كار آسان‌تری است. علاوه بر این، انیمیشن‌ها و طراحی حروف (typeface) ظریف‌تر و دقیق‌تر شده ‌است تا صفحه نمایشگر جدید شما 720p HD display به زیبایی آنها را نمایش دهد. همچنین بستنی حصیری فونت جدیدی به نام « Roboto» را معرفی كرده است. این فونت جدید گوگل خواندن را راحت‌تر می‌كند و احساس نوین بودن به اندروید می‌دهد.واسط كاربری كه بیشترین استفاده و بازدید را در هر دستگاه‌ دارد، فونت یا همان قلم آن دستگاه است كه شما همه چیز از متون یك وب سایت تا ایمیل‌ها و پیام‌های كوتاه تان را با آن می‌خوانید. با اندروید 0/4 گوگل یك قلم را از ابتدا و به طور كامل طراحی كرد كه این كاری استثنایی است. درباره Roboto می‌توان گفت قلمی است كه با ایده مدرن ساخته شده و فوق‌العاده به نظر می‌رسد.با حجم زیادی از ویژگی‌های بصری فوق‌العاده و امكان اضافه‌كردن این ویژگی‌ها توسط توسعه دهنده، بستنی حصیری واقعا همان ‌قدر كه از نامش پیداست، دلنواز و دوست داشتنی است.

عملكرد چند وظيفه‌اي ابزارك و پوشه

در هر دو نسخه اندروید اصلی‌ترین و برجسته‌ترین ویژگی، مربوط به ابزارك‌ها (ویجت‌ها) و عملكرد چند وظیفه‌ای (مالتی تسكینگ) است. بنابراین، بستنی حصیری به ایجاد مفهوم جدید برای هر دوی این ویژگی‌ها نیاز دارد، آن هم با انجام چند ارتقای كلیدی.دكمه‌ Recent Apps  به كاربر اجازه می‌دهد تا در یك لحظه با استفاده از فهرستی كه در نوار سیستم وجود دارد از یك فعالیت به فعالیت دیگر پرش كند. این فهرست كه بالا می‌آید، برای كاربران «ظرف عسل» باید آشنا باشد. از این گذشته، این فهرست برای راحت‌تر‌كردن عمل تعویض، می‌تواند به شما تصاویر كوچكی از آنچه درون آن برنامه وجود دارد، نشان دهد. اگر شما بخواهید از دست یكی از نرم‌افزارها راحت شوید، فقط كافی است آن را با یك ضربه سریع انگشت به دور پرتاب كنید!در نهایت، اندروید0/4روش ایجاد پوشه به صورت كشیدن و رها‌كردن را از iOS اقتباس كرده است. بنابراین، تمام كاری كه شما برای ایجاد یك پوشه باید انجام دهید انتخاب‌كردن و پرتاب آن روی یك پوشه دیگراست.

مدیریت اطلاعات شبكه

ارائه‌كنندگان خدمات بی‌سیم ارائه اطلاعات به مشتریان خود را كمتر و كمتر كرده‌اند. خوشبختانه گوگل برای ما راه حلی تدارك دیده است. كنترل استفاده از داده جدید اجازه می‌دهد تا تمام بهره‌مندی شما از داده‌های جدید توسط نوع شبكه و برنامه‌های كاربردی دائم دیده‌بانی شود. علاوه بر این، ویژگی فوق به شما توانایی اعمال محدودیت برای نرم‌افزار نیازمند اطلاعات را می‌دهد.این، یكی از ضمیمه‌های مطلوب اندروید 4.0 است كه شما می‌توانید با استفاده از آن برای نرم‌افزارهای نیازمند اطلاعات، محدودیت اعمال كنید تا علاوه بر صرفه جویی در هزینه‌ها، اطلاعات به صورت قابل فهم و نموداری زیبا نمایش ‌داده شود.

دوربین و ویدئو

Live Effects مجموعه‌ای از تغییرات گرافیكی است كه به شما اجازه می‌دهد دوستان خود را به موجوداتی فضایی تبدیل كنید، آنها را روی كره ماه یا هر جای دیگری كه نرم‌افزار دوربین امكانش را می‌دهد، قرار دهید. برای مثال، كاربران می‌توانند پس زمینه را با تصاویر ذخیره دلخواه عوض كنند. همچنین Silly Faces (چهره‌های احمقانه)، یك مجموعه از افكت‌هايی است كه خصوصیات چهره را تغییر می‌دهد. برای مثال، شما می‌توانید از افكت‌هایی مانند چشمان ریز، دهان گشاد، بینی بزرگ، صورت له شده و... استفاده كنید. از این ویژگی‌ها می‌توان در نرم‌افزارGoogle Talk برای گفت‌وگو‌های ویدئویی بخوبی استفاده كرد.آیا شما هم از این كه دوستان‌تان به اطلاعات موجود در گوشی‌تان سرك بكشند، متنفرید؟ این موضوع وقتی آزاردهنده‌تر می‌شود كه دوست‌ شما رمز عبور برای گوشی‌تان بگذارد. گوگل راه‌حلی به نام Face Unlock برای این موضوع دارد. این برنامه می‌تواند چهره شما را تشخیص دهد و گوشی‌تان را برایتان قفل گشایی كند.

بهبود سرعت

هنگامي كه شیرینی زنجبیلی، حجم زیادی از به‌روزرسانی را برای افزایش سرعت خود نسبت  به نسخه‌های قدیمی‌تر و همدوره خود انجام داد؛ برای بستنی حصیری نیز گوگل از هر روشی برای افزایش سرعت استفاده كرد. در اینجا منظور ما از یك افزایش جزئی سرعت نیست؛ طی آزمایشی كه روی دستگاه Nexus S انجام شد، مرورگر اندروید 4.0 یك پیشرفت نزدیك به 220درصدی را نسبت به اندروید2.3 در نسخه هشت داشت و بیش از 35درصد در اجرای آزمایشی SunSpider 9.1 جاوا اسكریپت. این آزمایش‌ها وقتی روی دستگاه Galaxy Nexus اجرا شد، اندروید 4.0 پیشرفتی نزدیك به 550درصد در نسخه هشت اجرای آزمایشی و نزدیك به 70درصد در نسخه آزمایشی SunSpider داشت.علاوه بر این، بستنی حصیری ایمیل را با اضافه‌كردن پاسخ سریع، منوی یكپارچه، پوشه ایمیل تو در تو و امكان سایزبندی مجدد ویجت ایمیل پوشش داد.

امكانات دیگر

Fi-Wi‌‌ مستقیم: امكان به اشتراك گذاری فوری از فایل‌ها، عكس‌ها یا دیگر رسانه‌ها، ارسال ویدئو یا صوت از دیگر دستگاه‌ها‌، اتصال به چاپگر‌های سازگار یا دستگاه‌های دیگر كه امكان اتصال به بستنی حصیری را دارد.(Bluetooth Health Device Profile (HDP: برای اتصال به دستگاه‌های بی‌سیم پزشكی و حسگرها در بیمارستان‌ها، مراكز تناسب اندام، خانه و در اماكن دیگر كه با استفاده از برخی نرم‌افزارهای شخص ثالث توسعه داده شده‌است، كاربرد دارد.


http:‌/‌‌/‌www.androidauthority.comتاريخ : چهار شنبه 24 خرداد 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
صفحه قبل 1 صفحه بعد